9.2 C
Sibiu
vineri, 29 septembrie, 2023

Monica Adriana Munteanu, Inspector Școlar General: Mesaj cu ocazia Zilei Internaționale a Educației

Știri din Județ

Monica Adriana Munteanu, Inspector Școlar General, cu ocazia Zilei Internaționale a Educației, sărbătorită mâine, 5 octombrie, transmite următorul mesaj:

În calendarul oficial, Ziua EDUCAȚIEI este în data de 5 octombrie, un moment al recunoaşterii meritelor tuturor celor care au ales să fie dascăli și care fac posibile minunile reiterate ale scrisului, ale cititului și ale socotitului,
care deschid generaţiilor tinere un orizont al cunoaşterii lumii şi un spaţiu al întemeierii de sine. Învăţământul are, desigur, rolul de a inventa viitorul, de a forma oameni care să poată trăi în acord cu provocările timpului. Pentru
dăruirea de a sluji școala de mâine prin școala de azi şi pentru încrederea în viitorul ai cărui arhitecţi sunt colegii mei, profesorii, Le mulţumesc!
Vreau să adaug însă și faptul că în calendarul sufletesc, Ziua EDUCAȚIEI se celebrează de fiecare dată când intrăm în sala de clasă, purtând semnul heraldic al profesiei – catalogul. Noi ne sărbătorim ziua prin fiecare succes al elevilor noştri şi devenim empatici la fiecare întâlnire a lor cu eşecul. În actualul context pandemic – incert și tulburător – cel mai de preţ capital este cel uman. Și avem datoria să investim în Educaţie, să alegem o cale spirituală care să ne conducă spre un viitor sigur, moral și îmbelșugat. De aceea, nu trebuie să uităm că suntem principalii actanţi ai Educaţiei, dar nu singurii. De măsura în care vom implica familiile elevilor noștri şi comunitatea în actul
educaţional, depind calitatea şi performanţele învăţământului. Doar împreună vom reuşi să edificăm, real şi eficient, şcoala mileniului trei, un lăcaș de cultură dominat de noile tehnologii media, care facilitează într-un mod uimitor comunicarea între oameni.
Astfel, în zi luminată și de preacinstire a Învățământului, vă rog să primiţi urările mele de bine, de sănătate şi de putere de muncă, de bucurii profesionale şi personale.
Vom surmonta înfrângerile și vom construi victorii împreună cu mesagerii noștri, elevii, al căror viitor prosper este
principala țintă a meseriei nostre.
Pentru toate acestea, de ziua emblematică a EDUCAȚIEI, vă mulţumesc şi vă felicit!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri