20.2 C
Sibiu
vineri, 21 iunie, 2024

Trofeul Energeticianului şi-a desemnat câştigătorii ediţiei 2023

Știri din Județ

Cea mai importantă competiţie profesională organizată anual de Compania Naţională de Transport al Energiei Electrice Transelectrica SA şi Federaţia Naţională a Sindicatelor din Electricitate „UNIVERS” – Trofeul Electricianului – şi-a desemnat câştigătorii.


Dintre cei 71 de concurenţi calificaţi în etapa finală, 31 cei mai buni au urcat pe podium.

Publicitate

La ceremonia de acordare a premiilor găzduită de preşedintele Directoratului Companiei, Ştefaniţa Munteanu, alături de membrii Directoratului Florin Cristian Tătaru şi Cătalin Nadolu, au fost prezenţi în calitate de oaspeţi Mihai Paun, membru al Consiliului de Supraveghere al Transelectrica, şi Gabriel Andronache, vicepreşedinte ANRE.

Ediţia din acest an a fost găzduită de Sucursala Teritorială de Transport Constanţa, în perioada 18-21 septembrie 2023, însemnând trei zile pline de probe: teoretică, practică şi proba cu public în cadrul a 10 categorii de expertiză specifice activităţii Transelectrica.

„Îi felicităm pe câştigătorii şi participanţii ediţiei din acest an a Trofeului Energeticianului pentru excelenţa demonstrată într-o meserie atât de complexă şi provocatoare! Dincolo de spiritul competiţiei specific acestor zile, avem convingerea că nivelul de performanţă demonstrat de colegii noştri defineşte modul de lucru obişnuit al întregii echipe Transelectrica din toată ţara care înseamnă munca asiduă, perfecţionare continua şi profesionalism desăvârşit”, este mesajul transmis de Ştefaniţa Munteanu, preşedintele Directoratului.

Câştigătorii Ediţiei 2023 a Trofeului Energeticianului sunt:

1. Categoria Conducere Operativa DEN-DET
Locul I – Adrian Florian Vlada (Dispecerul Energetic Teritorial
Bucureşti)
Locul II – Paul Lucian Farcaş (Dispecerul Energetic Teritorial
Timişoara)
Locul III – Adrian Costel Avram (Dispecerul Energetic Teritorial Cluj)

2. Categoria Deservire Operativa CTSI
Locul I – Eugen Mihai (Sucursala Teritorială de Transport Piteşti)
Locul II – Ioan Alexandru Tofan Gherghina (Sucursala Teritoriala de
Transport Cluj-Napoca)
Locul III – Mihai Burtea (Sucursala Teritorială de Transport Craiova)

3. Categoria Deservire Operativa Staţii Retehnologizate
Locul I – Vasile Telcean (Sucursala Teritoriala de Transport Cluj-Napoca)
Locul II – Constantin Burtea (Sucursala Teritorială de Transport Craiova)
Locul III – Szabolcs-Rezo Balint (Sucursala Teritorială de Transport
Sibiu)

4. Categoria Deservire Operativa Staţii Neretehnologizate
Locul I – Victor Vlad Vladia (Sucursala Teritorială de Transport
Timişoara)
Locul II – Liviu Balan (Sucursala Teritorială de Transport Piteşti)
Locul III – Valentin Cristea Niţa (Sucursala Teritorială de Transport
Constanţa)

5. Categoria Recepţii Lucrari Echipament Primar Staţii
Locul I – Ionuţ Adrian Pichiu (Sucursala Teritorială de Transport Bacau)
Locul II – Costache Tabacaru (Sucursala Teritorială de Transport
Constanţa)
Locul III – Marian Dan Mic (Sucursala Bucureşti)

6. Categoria SCPA (activitate specifica STT: Protecţii SCADA)
Locul I – Adrian Dinu (Sucursala Teritorială de Transport Constanţa)
Locul II – Nicolae Claudiu Marian (Sucursala Teritorială de Transport
Sibiu)
Locul III – Viorel Popescu (Sucursala Teritorială de Transport Craiova)

7. Categoria Lucrari Recepţii LEA
Locul I – Corneliu Vladulescu (Sucursala Teritorială de Transport
Piteşti)
Locul II – Luigi Voicu (Sucursala Bucureşti)
Locul III – Ştefan Simanovsky (Sucursala Teritorială de Transport
Cluj-Napoca)

8. Categoria OMEPA
Locul I – Cristin Ilea (Sucursala Teritorială de Transport Sibiu)
Locul II – Andrei Voinea (Sucursala Teritorială de Transport Timişoara)
Locul III – Flaviu Zaharia (Sucursala Teritorială de Transport
Cluj-Napoca)

9. Categoria Buget, Finanţe Contabilitate
Locul I – Camelia Pustan (Sucursala Teritorială de Transport Cluj-Napoca)
Locul II – Adina-Maria Badea (Sucursala Teritoriala de Transport Piteşti)
Locul III – Daniela Mihaela Dragu (Sucursala Teritorială de transport
Craiova)

10. Categoria Investiţii (Management de proiect)
Locul I – Liviu Muntean (Sucursala Teritorială de Transport Timişoara)
Locul II – Natanael Moldoveanu-Lazar (Sucursala Teritorială de Transport
Sibiu)
Locul III – Constantin Zamfir (Sucursala Teritorială de Transport Craiova)
Concurs – Fulger: Claudiu Marius Pâţu (Sucursala Teritorială de Transport
Bacau).

Concursul Trofeul Energeticianului reprezintă o tradiţie care pune în valoare pasiunea şi profesionalismul experţilor Transelectrica şi totodata îi antreneaza pe aceştia într-un proces continuu de perfecţionare în scopul creşterii performanţelor şi promovării meseriilor specifice sectorului energetic.

Publicitate

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri