spot_img
10.2 C
Sibiu
luni, 22 aprilie, 2024
spot_img

Trei profesoare de la Centrul Școlar de Educație Incluzivă Mediaș au participat la un proiect Erasmus+, în Atena

Știri din Județ

În luna februarie 2024, Atena cu bogata sa istorie și patrimoniul său cultural, a găzduit trei cadre didactice ale Centrului Școlar de Educație Incluzivă Mediaș, participante la prima mobilitate a proiectului Erasmus+ 2023-1-RO01-KA121-SCH-000135329, din cadrul acreditării 2022-1-RO01-KA120-SCH-000105435 pe care școala noastră a obținut-o în anul 2022.


Pe parcursul celor cinci zile de pregătire profesională în cadrul cursului „Competencies and Awareness for a Multicultural Classroom”, profesoarele medieșience au explorat metode de predare specifice celor trei piloni ai diversității: multiculturalism, cross-culturalism și interculturalitate și au avut oportunitatea de a colabora cu alți profesori din Grecia, Germania, Spania, Italia și Cipru, schimbând idei și bune practici interculturale și au învățat să proiecteze activități adaptate clasei cu diversitate culturală, au conștientizat impactul diversității în educație și în comunitate, înțelegând background-ul  socio-intelectual pe care membrii mai multor țări îl pot oferi.

De asemenea, au exersat  practici din domeniul culturii democratice și au studiat modul în care acestea reflectă și influențează micro-grupurile școlare, au dobândit competențe de scriere și punere în practică a proiectelor curriculare care susțin acceptarea diversității, acestea constituind un instrument puternic pentru promovarea înțelegerii interculturale și a respectului reciproc în cadrul unui grup școlar.

Cadrele didactice participante la cursul de formare vor multiplica rezultatele învățării prin intermediul unor Workshop-uri adresate celorlalți profesori ai școlii și vor implementa la clasă  în activitățile educațional-terapeutice strategii de învățare care să promoveze egalitatea de șanse, incluziunea, acceptarea diversității și echitatea, fructificând astfel competențele dobândite.

Această mobilitate Erasmus+ a adus beneficii profesionale și academice la nivel personal, a încurajat schimbul cultural și promovarea cooperării internaționale în domeniul educației la nivel instituțional, contribuie la dezvoltarea de practici incluzive și noi proiecte pentru acceptarea diversității și a respectului reciproc în comunitatea noastră școlară și la îmbunătățirea semnificativă a metodelor noastre de predare, a abilităților de adaptare și de colaborare, fructificând experiența multiculturală.

Echipa de proiect CSEI Mediaș                                

Publicitate

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Poliția Locală Sibiu, locul 1 pe țară! La fotbal

Ionuț Popa este campion mondial la kickbox

S-a stabilit ora meciului decisiv cu CSO Voluntari

A fost inaugurată noua sală de sport din Tălmaciu

Zilele Culturale Octavian Goga la Rășinari

Risc de avalanșe în Munții Făgăraș