11.2 C
vineri, 27 septembrie, 2024

Marcel Manea este campion mondial la culturism

Performanță deosebită pentru sportul sibian. Marcel Manea a devenit campion mondial la culturism.

Sportivul sibian a concurat la categoria Master Men Bodybuilding 45-49 ani, 90 kg. Evoluția sa a fost cea mai bună din concurs, astfel că sibianul a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului.

Marcel Manea a câștigat medalia de aur și titlul mondial, tocmai în Iran, țara unde culturismul este la rang de sport național. Într-o competiție extrem de puternică, cu sportivi foarte bine pregătiți, veniți de pe 5 continente, sportivul sibian a strălucit pe scena din Kish Island.

Lotul național de culturism și fitness al României a fost în Kish Island pentru a participa la Campionatul Mondial din Iran. ”Este un moment de mândrie pentru toți românii, iar susținerea noastră a fost mai importantă ca niciodată. Sportivii români s-au antrenat intens și au muncit din greu pentru a ajunge aici”, au transmis reprezentanții Federației Române de Culturism și Fitness.