În cadrul unei conferințe de presă organizate astăzi la sediul Primăriei Municipiului Sibiu, primarul Astrid Fodor a oferit lămuriri privind absența muncitorilor de pe șantierul de pe Șoseaua Alba Iulia.
Restricționarea unor benzi de circulație a dus involuntar la formarea de coloane și la un trafic mai aglomerat decât de obicei, aspecte care au stârnit indignarea șoferilor. După ce subiectul a ajuns în mass-media, primarul Sibiului, Astrid Fodor, a declarat că știa despre lipsa muncitorilor de pe șantier și, din acest motiv, a luat legătura de urgență cu constructorul, cerând remedierea situației. Având în vedere că și în trecut au existat probleme cu același constructor, Astrid Fodor a subliniat că, în perioada următoare, Poliția Locală va monitoriza zilnic șantierul. Deoarece lucrările presupun înlocuirea conductelor vechi și instalarea unor sisteme moderne de colectare a apelor uzate, iar acestea sunt de durată, ne putem aștepta la 5–6 luni de trafic serios perturbat.
„Am auzit și eu că au fost doar doi oameni pe șantier. Ieri erau în faza de organizare a șantierului, dar asta nu înseamnă că organizarea se face cu doi oameni. Acest constructor este prezent în fiecare luni la ședințele pe care le am cu toți constructorii și l-am atenționat că va fi monitorizat zilnic de către Poliția Locală. Voi primi rapoarte clare despre cum se desfășoară activitatea. Am mai avut probleme cu acest constructor și în trecut. În rest, colegii de la Apă Canal m-au asigurat că vor fi foarte atenți la ceea ce se întâmplă. Este un șantier extrem de complex și de lungă durată, care va îngreuna circulația, dar nu avem ce face. Sunt lucrări absolut necesare. Mai devreme sau mai târziu, tot trebuie făcute.”, a declarat primarul Sibiului, Astrid Fodor