Am vizitat șantierul autostrăzii A1 Sibiu-Pitești: Stadiul lucrărilor a depășit 10%, iar 15 viaducte noi așteptă să obțină autorizație!

Știri din Județ

Publicitate
Am fost prezenți astăzi pe Secțiunea 2 a autostrăzii A1 Sibiu-Pitești, Boița-Cornetu, în cadrul unei vizite de lucru organizate de Prefectura Sibiu, pentru a vedea de aproape cum se desfășoară cel mai ambițios proiect de infrastructură din România. În cadrul vizitei au fost prezenți reprezentanții asocierii MAPA-GENGIZ, inginerul Bogdan Alexandru, managerul de proiect, Kutlu Katar și Prefectul Județului Sibiu, Mircea Dorin Crețu,

Viaducte impresionante și soluții tehnice de avangardă


Inginerul Bogdan Alexandru a anunțat că la Viaductul 2 execuția suprastructurii este în faza finală, majoritatea grinzilor fiind deja montate. Pe întreg proiectul vor fi utilizate peste 1.000 de grinzi, fiecare cu o lungime de 40 metri, cântărind aproximativ 90 de tone. Acestea sunt produse local, la fosta platformă industrială Independența din Sibiu. Ritmul actual este de 10 grinzi pe săptămână, transportate cu avize speciale pentru a nu bloca traficul.


Punctul culminant al traseului sub aspect tehnic este Viaductul 5, cel mai înalt de pe acest proiect, care atinge 50 de metri înălțime. Pentru acest viaduct se folosește o metodă de lucru numită „incremental launching”, o soluție tehnică ce nu a mai fost utilizată în România în ultimii 10 ani, de la viaductul Aciliu.

„Folosim metoda incremental launching, care nu a mai fost folosită în România în ultimii 10 ani, de la viaductul Aciliu. Grinzile sunt aduse pe tronsoane scurte și împinse bucată cu bucată cu pistoane hidraulice. Podul fiind în curbă, lansarea se face concomitent din ambele părți pentru a se întâlni la mijloc.”-ne-a detaliat inginerul Bogdan Alexandru


Primul tunel început în cadrul proiectului: Tunelul Boița 1


Vizita a inclus și șantierul Tunelului Boița 1, primul tunel de autostradă intrat în execuție în județul Sibiu. Deși este cel mai scurt de pe acest tronson, acesta prezintă provocări majore 3 benzi pe sens. Din cauza terenului instabil, avansul este de aproximativ 2 metri pe zi pe ambele galerii, folosindu-se o metodă de execuție austriacă.

„Zona geologică este foarte dificilă, ceea ce ne obligă la consolidări dese. Avansul este de sub 2 metri pe zi. Sperăm ca străpungerea să fie gata până la sfârșitul anului, posibil chiar în 4 luni.”

Acesta a menționat că excavația se face momentan prin săpături, dar se va apela la explozibil dacă roca va deveni mai dură.

Tot în cadrul vizitei, am aflat că pe acest tronson, unde 80% din lucrări sunt în județul Sibiu, lucrează o echipă diversă de 550 de oameni din România, Turcia, Sri Lanka, Nepal și Sierra Leone și 150 de utilaje. Materialele folosite sunt preponderent locale cu beton, ciment de la Râureni, singura excepție fiind oțelul din Macedonia.

Situația autorizațiilor: 8 viaducte în lucru, 15 în așteptare


Un punct esențial al vizitei a fost clarificarea situației juridice a lucrărilor. În prezent, stadiul global al lucrărilor pe acest tronson a depășit 10%, 8 viaducte fiind deja autorizate la care se lucrează intens. Totuși, constructorul așteaptă chiar zilele acestea o nouă autorizație pentru încă 15 viaducte, printre care și primele trei viaducte, cele mai lungi și grele de pe tronson. Obținerea acestora ar dubla frontul de lucru și ar crește mobilizarea pe șantier cu peste 50%.

Deși contractul este unul extrem de complex, inginerul dă asigurări că se fac toate eforturile pentru respectarea termenelor contractuale, în ciuda dificultăților arheologice sau geologice întâmpinate până acum.

Publicitate

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

CSO Voluntari are meci la Voluntari