Cadre militare din Spitalul Clinic Militar de Urgență Sibiu au marcat Ziua Drapelului Național pe Vârful Parângul Mare

Știri din Județ

Publicitate
Cadre militare din cadrul Spitalului Clinic Militar de Urgență „Dr. Alexandru Augustin” Sibiu au celebrat și în acest an Ziua Drapelului Național printr-o ascensiune pe Vârful Parângul Mare, unul dintre cele mai înalte vârfuri montane din România. La acțiune au participat cadre medicale militare ale spitalului, alături de militari răniți din echipa Invictus România, camarazi și voluntari. Participanții au purtat până în vârf drapelul României, dar și steagul de identificare al unității medicale militare sibiene.

Reprezentanții spitalului au transmis că gestul simbolic a avut scopul de a marca Ziua Drapelului Național și de a promova valorile patriotice și spiritul de apartenență la identitatea națională.

facebook.com/spitalulmilitardeurgentasibiu

„Prin propriul exemplu, ne dorim să transmitem viitoarelor generații importanța apartenenței la valorile și simbolurile naționale, la neam și țară”, au declarat sergent sanitar Elena Cotea și sergent sanitar Aurelia Simon.

Acțiunea face parte din seria manifestărilor dedicate Zilei Drapelului Național, sărbătorită anual în România la 26 iunie, și evidențiază colaborarea dintre personalul militar medical și comunitatea Invictus România în promovarea respectului pentru simbolurile naționale și a spiritului de solidaritate.

Publicitate

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Apă Canal Sibiu angajează inginer!