Circulația rutieră și pietonală a fost reluată pe noul pod din Apoldu de Jos, construit pe ieșirea spre Ludoș, în cadrul investiției Consiliului Județean Sibiu de modernizare a drumului județean DJ 106G, pe tronsonul Apoldu de Jos – Ludoș – Gusu – Dealul Bogatului.
Odată cu deschiderea podului, șoferii și pietonii nu mai sunt nevoiți să folosească rute ocolitoare. Noul obiectiv include și trotuare, fiind conceput pentru a crește siguranța participanților la trafic.
Lucrările la proiect continuă cu ultimele finisaje la pod și cu modernizarea celor 13,5 kilometri de drum dintre Apoldu de Jos și Dealul Bogatului. Investiția este finanțată prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”.
Valoarea contractului de execuție pentru întregul proiect este de 45,68 milioane de lei, fără TVA.




