5.1 C
joi, 18 aprilie, 2024

FCH vs FCSB (din nou!) în sferturile de finală ale Cupei României!

A.F.C. Hermannstadt va întâlni FCSB în sferturile de finală ale Cupei României, într-o reeditare a duelului din martie 2018 din aceeași fază a competiției. FCH, pe atunci în Liga a II-a, elimina pe FCSB cu scorul de 3-0, producând astfel cea mai mare surpriză din competiție și una dintre cele mai frumoase victorii din istoria fotbalului sibian.

,,Mai avem multe meciuri de Liga I de disputat până la confruntarea cu FCSB din sferturi. Sperăm să-i eliminăm din nou din Cupă, cum s-a mai intâmplat și în trecut. Cu siguranță va fi un meci cel puțin interesant. Ne bazăm și pe al XII-lea jucător, adică publicul nostru fidel din Sibiu. Cu siguranță va fi Stadionul Municipal plin.”, a declarat Iuliu Mureșan, președintele A.F.C. Hermannstadt.

Partidele programate în această fază se vor disputa în perioada 3-5 martie, iar A.F.C.Hermannstadt vs FCSB va fi pe Stadionul Municipal Sibiu. Pentru A.F.C. Hermannstadt este cea de-a treia ediție a Cupei României în care echipa se califică în sferturi de finală. În acest moment echipa se află la Botoșani, acolo unde în această seară, ora 17:30, va juca împotriva celor de la F.C. Botoșani în etapa a XXIV-a.