10.7 C
luni, 29 aprilie, 2024

BC CSU revine de la -11 și duce meciul în prelungiri. Rapid câștigă la final cu 82-80.

Meci pe muchie de cuțit în Sala Transilvania. BC CSU Sibiu și CS Rapid București au oferit un joc spectaculos fanilor prezenți marți seara la meciul din play-off-ul ligii naționale de baschet. După ce la finalul timpului regulamentar scorul a fost egal, 70-70, rapidiștii s-au impus în prelungiri, cu scorul de 82-80.

Sibienii au început mai bine partida și au condus cu 7-2. Rapidiștii au echilibrat jocul și au redus din diferență, 18-16 după primul sfert și 38-34 la pauza mare. Sfertul trei le-a aparținut în totalitate vișiniilor care s-au distanțat pe tabela de marcaj. Oaspeții au avut și 11 puncte avans în sfertul patru, dar sibienii nu cedat. Au recuperat punct cu punct și au împins meciul în prelungiri după coșul din ultima secundă reușit de Rareș Uță. 70-70 a fost scorul timpului regulamentar. Echilibrul s-a menținut și în repriza de prelungiri, 72-72, 74-74, 76-76, dar balanța s-a înclinat spre echipa bucureșteană, mai precisă la aruncări pe finalul timpului suplimetar. Sibienii au ratat 10 aruncări libere, iar rapidiștii nouă. Sibienii au avut ocazia să intre și în a doua repriză de prelungiri, dar au ratat ultima aruncare a meciului. Etapa viitoare, la Sibiu, va veni o altă echipă bucureșteană, Dinamo.