spot_img
12.9 C
Sibiu
duminică, 21 aprilie, 2024
spot_img

27 de elevi din județul Sibiu participă la faza națională a concursului „Tehnici matematice”

Știri din Județ

Concursul Național „Tehnici Matematice” va avea etapa națională la Râmnicu-Vâlcea în 23 martie 2024. Județul Sibiu va fi reprezentat de un lot numeros, format din 27 de elevi, pentru filiera tehnologică și filiera teoretică, profilul Științele Naturii, de la nivel liceal.


Ediția a XIX-a a acestui concurs va fi găzduită de către Colegiul Național „Mircea cel Bătrân” Râmnicu-Vâlcea, elevii din clasele a IX-a, a X-a și a XI-a participând între orele 10 – 12, iar cei din clasa a XII-a între orele 10 -13.

Cazarea participanților se va face la la internatul Colegiului Național „Mircea cel Bătrân”, Râmnicu-Vâlcea, aceasta fiind gratuită.

Elevii care vor reprezenta județul Sibiu sunt:

  • Bondoc Nicolae Eduard, Mentemir Alexandru Gabriel, Lungu Ioan și Duca Ștefan la clasa a IX-a, filiera tehnologică, toți de la Colegiul Tehnic Energetic Sibiu;
  • Diaconescu Ana-Maria și Andrășel Maria la clasa a X-a, filiera tehnologică, ambele de la Colegiul Economic „George Barițiu” Sibiu;
  • Rostofoiu Robert Ioan (Liceul Tehnologic „Avram Iancu” Sibiu), Abraham Ludovic Ilie Iulian (Liceul Teoretic „Gustav Gündisch” Cisnădie), Dusciuc Daniel (Colegiul Economic „George Barițiu” Sibiu), Tarîta Alexandru Matei și Stănciulescu Marian Claudiu (Colegiul Tehnic Energetic Sibiu), filiera tehnologică, la clasa a XII-a;
  • Pascu Daniel Matei, Puștea Horațiu Gabriel, Gozner Robert, Davel Ștefan și Manea Ștefan Iosif la clasa a IX-a, filiera teoretică, specializarea Științele naturii, ambii de la Colegiul Național „Gheorghe Lazăr” Sibiu;
  • Ludoșan Darius-Vasile (Colegiul Național „Gheorghe Lazăr” Sibiu), Blezu Alexandra Andreea și Roșianu Iris Maria (Colegiul Național „Octavian Goga” Sibiu), filiera teoretică, specializarea Știjințele naturii, la clasa a X-a;
  • Niță Delia (Colegiul Național „Gheorghe Lazăr” Sibiu), Podișor Christina Anne și Turean Vanessa (Colegiul Națonal „Octavian Goga” Sibu), filiera teoretică, specializarea Științele naturii, la clasa a XI-a;
  • Albu Octavian Nicolae (Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” Sibiu), Ancuța Bogdan-Dumitru, Oaida Alexandra Ioana, Agârbiceanu Ovidiu Ioan și Vulcu David (toți de la Colegiul Național „Octavian Goga” Sibiu), filiera teoretică, specializarea Științele naturii, la clasa a XII-a.
Publicitate

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

A fost inaugurată noua sală de sport din Tălmaciu

Zilele Culturale Octavian Goga la Rășinari

Risc de avalanșe în Munții Făgăraș