9.1 C
luni, 06 mai, 2024

Sibianul Andrei Muntean a obținut bronzul la Cupa Mondială din Antalya

Sibianul Andrei Muntean a câștigat medalia de bronz la Cupa Mondială de Gimnastică din Antalya – Turica. Sportivul este singurul român calificat la Jocurile Olimpice de la Paris în concursul de gimnastică, la masculin.

În concursul din Turica, Andrei Muntean a obținut cea mai mare notă din calificări la paralele, 14,650 puncte. În finală, sibianul s-a clasat pe locul al treilea, cu 14,150 puncte, fiind devansat de spaniolul Nicolau Mir, 14,800 puncte, şi de ucraineanul Radomir Stelmah, 14,500 puncte.

România a fost reprezentată în Antalya de Andrei Muntean, Nicholas Ţarcă, Răzvan Marc şi Roland Modoianu. Întrecerea din Turcia a fost prima dintre cele cinci etape ale Cupei Mondiale Challenge (29-31 martie).

La competiţia din Turcia s-au înscris sportivi din 28 de ţări. Gimnaştii români au fost însoţiţi de antrenorii Marius Berbecar şi Remus Jivan, de arbitrul Dragoş Bîrzu şi de kineto-terapeutul Răzvan Spirescu.