Direcția Generală Antifraudă Fiscală a declanșat, începând din septembrie 2025, o amplă acțiune la nivel național împotriva transportului alternativ neconform, precum activități de tip ride-sharing realizate fără respectarea regulilor fiscale. În doar trei luni, inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală au descoperit nereguli la 123 de firme.
Potrivit ANAF, controalele au fost direcționate strict către operatorii suspectați de risc fiscal ridicat, folosind cele mai noi instrumente digitale, precum E-factura, RO e-TVA, casele de marcat electronice, dar și declarația D397, introdusă în 2025, prin care platformele de transport transmit periodic informații despre șoferi, veniturile obținute și mașinile folosite.
Măsurile aplicate până acum sunt semnificative:
Amenzi totale de 3.125.000 lei, majoritatea pentru lipsa aparatelor de marcat electronice fiscale.
Suspendarea activității pentru 12.358 de autoturisme folosite în transportul alternativ, tot din cauza lipsei AMEF.
Confiscări în valoare de 82.642.327 lei, bani încasați cash fără acte justificative.
Inspectorii au verificat inclusiv respectarea obligației de a deține și utiliza aparate de marcat electronice fiscale, așa cum prevede OUG 28/1999 și legislația specifică transportului alternativ, OUG 49/2019.
DGAF anunță că verificările vor fi intensificate controalele în perioada următoare, pentru a crește gradul de conformare fiscală și pentru a asigura o competiție corectă între operatorii de transport alternativ.
Autoritățile reamintesc firmelor că lipsa respectării legislației poate duce la amenzi, suspendarea activității până la dotarea cu AMEF și chiar confiscarea sumelor pentru care nu sunt emise documente fiscale.





