O femeie în vârstă de 37 de ani este cercetată penal după ce a provocat un accident rutier în municipiul Sibiu, fiind depistată ulterior cu o alcoolemie ridicată. Evenimentul s-a produs în noaptea de 21 iunie, în jurul orei 02:20, pe strada Morilor. Potrivit cercetărilor efectuate de polițiști, sibianca ar fi pierdut controlul direcției de deplasare, lovind două autoturisme parcate și ulterior un stâlp.
Accidentul s-a soldat exclusiv cu pagube materiale.
Testarea alcoolscopică a indicat o concentrație de 1,03 mg/l alcool pur în aerul expirat. Femeia a fost transportată la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice necesare stabilirii alcoolemiei în sânge.
Polițiștii Serviciului Rutier Sibiu au deschis un dosar penal pentru conducere sub influența alcoolului.




