Evenimentele săptămânii la Filarmonica de Stat Sibiu

Știri din Județ

În această săptămână, la Filarmonica de Stat Sibiu vor avea loc următoarele evenimente:

Miercuri, 10 noiembrie, ora 19.00

Concert SoNoRo – RIVER, TIGER, FIRE
Vor interpreta: Pavel Berman, vioară, Suyeon Kang, vioară, Răzvan Popovici, violă, Alexander Zemtsov, violă, Andreas Brantelied, violoncel, Justus Grimm, violoncel, Thorsten Johanns, clarinet, Olivier Darbellay, corn, Dragoș Dimitriu, pian, Diana Ketler, pian.
asCULTă:
– Claude Debussy (1862-1918): Prèmiere Rhapsodie / Rapsodia pentru clarinet și pian
– Ernest Chausson (1855-1899): Pièce pentru violoncel și pian, op. 39
– Ernst von Dohnányi (1877-1960): Sextet cu pian în do major, op. 37
– Franz Schubert (1797-1828): Cvintet de coarde în do major, D956
***
Joi, 11 noiembrie 2021 (Minunata Muzică Nouă – ediția a II-a)

ora 18.00, Chimniță
Expoziție “Paul Celan 100”
Deschidere oficială a Zilelor Culturii Austriece, ediția a II-a
Recital Daniel Plier
Improvizație instrumentală fagot Werner Schulze

ora 19.00, Sala Thalia
Concert simfonic
Dirijor: Cristian Lupeș
Soliști: Sorin Petrescu – pian, Doru Roman – percuție
Orchestra Filarmonicii de Stat Sibiu
asCULTă:
– Werner Schulze – SINFONIETTA
– J. Takács, SINFONIA BREVE op. 108 (1981)
– Dan Dediu – Shopping Chopin
– Theodor Țuțuianu – Undeva și altundeva (pentru pian, percuție și orchestră)
***
Vineri, 12 noiembrie 2021 (Minunata Muzică Nouă – ediția a II-a)

ora 10.00, Sala Henry Selbing
Brave New Morning Talks: “Plurivalența artiștilor de secol XXI”*
Moderator: Cătălin Sava
Invitați: Sorin Petrescu, Cristian Lupeș

ora 19.00, Chimniță
JAZZT VIVALDI. ImpRoWien Ensemble
Cristian Spătaru (pian și orchestrator), Alexandru Marian (vioară 1), Grațiela Aranyosi (vioară 2), Cătălina Filipescu (violă), Florian Cristian Dragomir (contrabas)
Solistă: Rodica Vică, soprană
***
Sâmbătă, 13 noiembrie 2021 (Minunata Muzică Nouă – ediția a II-a)

ora 10.00, Sala Henry Selbing
Brave New Morning Talks: “Susținerea și promovarea proiectelor interdisciplinare”*
Moderator: Cătălin Sava
Invitați: Daniel Plier (TNRS), Mihai Zugravu (TBS)

ora 17.00, Sala Henry Selbing
ANSAMBLUL COULEURS din Cluj Napoca (Carina Coste, flaut, Sergiu Cebotari, clarinet, Toni Vîntur, percuție, Alexandru Lazăr, pian, Ana Teodora Buia, vioară, Fodor Lilla Dorottya, violă, Diana Stir, violoncel)
Dirijor: Alexandru Murariu
***
Duminică, 14 noiembrie (Minunata Muzică Nouă – ediția a II-a)

ora 10.00, Sala Henry Selbing
* Brave New Morning Talks: “Baletul contemporan și muzica de scenă din secolul XXI”
Invitați: OvidiuDragoman (Teatrul de Balet Sibiu), Cristina Lilienfeld (coregraf), Virginia Negru (coregraf), Diana Gheorghiu (compozitor)

ora 17.00, Sala Thalia
Ansamblul IConArts
Coregrafe – Cristina Lilienfeld și Virginia Negru
Lucrări de Octavian Nemescu

* Accesul la conferințele BRAVE NEW MORNING TALKS este gratuit.

- Advertisement -spot_img

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Ultimele Știri