10.3 C
miercuri, 01 mai, 2024

BC CSU Sibiu a pierdut la Voluntari. Sibienii au condus în ultimul minut, dar au fost îmvinși după o decizie contestată

Ultimul sfert de finală din Liga Națională de baschet a început duminică seara la Voluntari. Gazdele de la CSO au trecut cu 91-89 de BC CSU Sibiu

Meciul din Sala ”Gabriela Szabo” a început bine pentru sibieni care au condus după primul sfert cu 27-23. Al doilea sfert i-a avut la timonă pe finaliștii din European North League Basketball. Ilfovenii au reușit un parțial de 32-22, astfel că la pauza mare gazdele aveau avantaj de șase puncte, 55-49. CSO Voluntari s-a distanțat pe tabelă, au ajuns și la 10 puncte diferență, dar oaspeții nu au cedat. Au reușit să recupereze în ultimul sfert și la intrarea în ultimul minut mai aveau doar un deficit de un punct, 88-87.

A urmat un final palpitant. Sibienii au preluat conducerea, 89-88 și a urmat cea mai controversată fază a meciului. Arbitrii au consultat și imaginile video pentru a acorda două puncte la o fază în care defensiva oaspeților a reușit un capac. Numai că, arbitrii au considerat că mingea era în cădere și au validat reușita. Sibienii au avut ultima aruncare, dar au ratat. A mai fost timp de un fault și două aruncări libere pentru Voluntari, a doua fiind ratată intenționat pentru trecerea timpului de joc. Pentru CSU Sibiu au marcat Uță 19p, Loving și Dragoste 14, Pratt 10, Barro 9, Ivanov și Kuti 8 și Threatt Jr. 7

Partida a doua va avea loc marți seara, de la ora 19.00, tot la Voluntari, în Sala ”Gabriela Szabo”. Meciul va fi transmis tot pe canalul de youtube al Federației Române de Baschet.