Trei tineri au fost prinși la furat de lemne în zona „Podei”. Polițiștii au confiscat mașinile și arborii! VIDEO

Știri din Județ

Publicitate
O acțiune de noapte a polițiștilor din cadrul Secției nr. 4 Poliție Rurală Porumbacu de Jos s-a lăsat cu dosare penale și bunuri indisponibilizate. La data de 3 mai, în jurul orei 22:00, trei tineri au fost surprinși în timp ce transportau ilegal material lemnos extras din pădurile localității Arpașu de Sus.


Cei trei suspecți, cu vârste de 17, 18 și 22 de ani, toți domiciliați în Arpașu de Sus, au fost interceptați în zona denumită popular „Podei”. Aceștia nu se aflau la o simplă plimbare, ci conduceau trei autovehicule încărcate cu lemn de esență tare.

În urma verificărilor amănunțite, polițiștii au stabilit că ar fi tăiat fără drept arbori din specia gorun, în cantitate de 3,2 mc. Lemnul a fost predat Ocolului Silvic Dumbrăveni, iar cele trei autovehicule folosite la transport au fost indisponibilizate de poliție pentru continuarea cercetărilor.

„În cauză, polițiștii au deschis un dosar de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tăiere ilegală de arbori și furt de arbori din fondul forestier național. Cercetările în acest caz vor fi continuate de către polițiștii din cadrul Secției nr.4 Poliție Rurală Porumbacu de Jos, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Avrig.”– au transmis autoritățile

VIDEO:



Publicitate

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri