Doi bărbați, condamnați după ce au tăiat 129 de arbori de pe un teren din zona Prod

Știri din Județ

Publicitate
Doi bărbați au fost găsiți vinovați de Judecătoria Mediaș într-un dosar privind furtul de arbori. Hotărârea a fost pronunțată în 9 iunie 2026, într-o cauză penală care viza fapte petrecute în perioada octombrie-noiembrie 2021, pe un teren din zona localității Prod, comuna Hoghilag.

Potrivit instanței, cei doi inculpați au tăiat, în baza unei înțelegeri prealabile, 129 de arbori de diferite specii, printre care salcie, carpen și jugastru. Valoarea prejudiciului a fost stabilită la 3.558,31 lei, TVA inclus.

Faptele reținute de instanță

În hotărâre se arată că, până la data de 3 noiembrie 2021, inculpații au tăiat arbori de pe terenul persoanei vătămate, iar materialul lemnos mai gros l-au transportat acasă cu o autoutilitară VW aparținând unuia dintre ei.

În după-amiaza zilei de 3 noiembrie 2021, persoana vătămată i-a observat pe cei doi în zona respectivă, în timp ce tăiau arbori cu două motofierăstraie. La fața locului au ajuns polițiști din cadrul Poliției Orașului Dumbrăveni și Postului de Poliție Hoghilag, care au identificat cele două motofierăstraie.

Ulterior, în urma cercetării la fața locului, la care a participat și un pădurar din cadrul Ocolului Silvic Dumbrăveni, au fost identificate și inventariate 129 de cioate.

Instanța a respins apărarea inculpaților

Cei doi inculpați au cerut achitarea, susținând, între altele, că terenul nu făcea parte din fondul forestier și că nu ar fi existat intenția de a fura. Instanța a respins aceste apărări.

Judecătorul a reținut că materialul lemnos provenea din vegetație forestieră din afara fondului forestier național, iar acest aspect nu înlătură caracterul penal al faptei. De asemenea, instanța a arătat că inculpații nu au dovedit existența unui acord pentru tăierea arborilor.

Pedepsele stabilite

Judecătoria Mediaș a condamnat unul dintre inculpați la o amendă penală de 5.000 de lei, echivalentul a 250 de zile-amendă, pentru infracțiunea de furt de arbori.

Pentru al doilea inculpat, instanța a stabilit pedeapsa de un an de închisoare, însă a dispus amânarea aplicării pedepsei pe un termen de supraveghere de doi ani. Pe durata termenului de supraveghere, acesta trebuie să respecte mai multe obligații, printre care prezentarea la Serviciul de Probațiune și comunicarea schimbărilor privind locuința sau locul de muncă.

Instanța a mai dispus ca acesta să presteze 30 de zile de muncă neremunerată în folosul comunității, în cadrul Primăriei Hoghilag sau al Spitalului Municipal, precum și să urmeze un program de reintegrare socială.

Despăgubiri și confiscarea motofierăstraielor

Judecătoria Mediaș a admis acțiunea civilă formulată de persoana vătămată și i-a obligat pe cei doi inculpați să plătească 3.558,31 lei cu titlu de daune materiale, precum și 1.800 de lei cheltuieli de judecată.

Totodată, instanța a dispus confiscarea specială a celor două motofierăstraie folosite la comiterea faptei, unul dintre ele fiind marca Husqvarna.

Hotărârea nu este definitivă și poate fi atacată cu apel în termen de 10 zile de la comunicare.

Sursa info: rejust.ro

FOTO: ilustrare IA

Publicitate

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri