22.4 C
luni, 29 aprilie, 2024

Măgura Cisnădie a pierdut jocul cu Gloria Bistrița. Scor 22-25

După un început slab de partidă, dominat de elevele tehnicianului Florentin Pera, Măgura Cisnădie s-a apropiat la doar două goluri cu un minut înainte de final și a fost la un pas să producă o mare surpriză.

Meci interesant în Sala Polivalentă din Cisnădie, vineri după-amiază. În Liga Florilor Mol, Măgura Cisnădie a întâlnit o formație care luptă în acest sezon pentru un loc de Liga Campionilor, CS Gloria Bistrița. Oaspetele sunt pregătite chiar de selecționerul echipei naționale a României, Florentin Pera. Sibiencele au început cu teamă, iar Bistrița s-a distanțat la mijlocul primei reprize la 10-5. Superioritatea echipei clasate pe locul trei în ierarhie s-a menținut până la pauză, când tabela de marcaj arăta 9-16. În repriza a doua, Măgura Cisnădie a făcut un meci mult mai bun, a început să arate ca o adevărată echipă și a redus diferență până la 22-24 cu un minut înainte de finalul jocului. Gazdele au avut și posesia, dar au pierdut prea ușor mingea, parcă speriate de șansa de a obține un rezultat favorabil pe final. Ultimul gol al partidei a fost marcat de Bistrița, iar gazdele au ratat o aruncare de la șapte metri la ultima fază a meciului. Măgura Cisnădie a rămas cu 18 puncte, pe poziția a opta și va juca etapa viitoare, în deplasare, cu SCM Rm.Vâlcea. Gloria Bistrița a urcat pe locul doi, cu 45 de puncte, cel puțin până mâine când se joacă partida Rapid – Dunărea Brăila.