Acasă Blog Pagina 490

Interdicție pentru medieșeni! Totul a pornit de la un caz confirmat cu virusul West-Nile

0

Sibiu Independent: Filosofia noastră

Știri care dau putere comunității noastre

Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.

Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.

Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.

Centrul de transfuzie sanguină Sibiu a anunțat printr-o postare Facebook o restricție referitoare la procesul de donare.

Astfel, din cauza confirmării unui caz „West-Nile” la Mediaș, locuitorii orașului au interdicție de a dona sânge pe o perioada de 28 de zile, începând din data de 3 septembrie.

„Având în vedere apariția unui caz confirmat de infecție cu virusul West-Nile în Mediaș,cei care locuiesc acolo vor fi excluși de la donare pe o perioada de 28 zile începând din 03 septembrie.”

Șoferul căruia i s-a făcut rău pe Transfăgărășan a fost salvat!

0
În cursul zilei de ieri, unui șofer în vârstă de 65 de ani i sa făcut rău pe Transfăgărășan. Din cauza stării de leșin, acesta s-a oprit cu mașina într-un parapet.

Cazul medical a avut loc ieri, în jurul orei 12:00, iar din fericire, prin zonă trecea și o echipă de salvamontiști. Medicii SMURD sosiți la fața locului i-au acordat primul ajutor, fiind solicitat și elicopterul SMURD. Medicul de pe elicopter i-a administrat primele elemente de hemoliză, după care a fost transportat de urgență la spitalul judetean Brașov.

Asociația Pro Infrastructură: Lotul 5 Sibiu – Pitești va fi gata … în 2025!

0

Asociația Pro Infrastructură a anunțat că în urma analizei proprii, lotul 5 din Autostrada Sibiu – Pitești nu va fi dat în folosință până la finalul acestui an cum era preconizat inițial. Iată mai jos analiza celor de la Asociația Pro Infrastructura.

Este clar: deși era posibilă o deschidere parțială în 2024 între nodurile Bascov și Mănicești, vreo 15 din totalul celor 30,35 kilometri ai Secțiunii 5 a Autostrăzii A1 Sibiu-Pitești, nu vom avea nimic inaugurat în acest an.

La punctul critic rămas între Bascov și Mănicești, podul peste canalul Argeș de la Merișani, sunt în șantier doar aproximativ jumătate din grinzile metalice necesare și doar câteva sunt complet asamblate și gata de instalat. În iunie primeam promisiunea că până la sfârșit de iulie le vedem pe toate. E septembrie. Evident, după grinzi urmează predalele, armarea, suprabetonarea, finisajele.

Motivul „mobilizării” la această structură este simplu: WeBuild este la cuțite cu CNAIR și MT pe disputele cu podul suspendat de la Brăila și nu are niciun chef sau interes, ba dimpotrivă, să facă vreo concesie ori o favoare statului român sau cetățenilor cu o inaugurare parțială (sau totală) înainte de termen.

Concluzia: nimic în 2024. Și, dacă războiul WeBuild-autorități va continua în aceeași notă, cu siguranță nu vom circula pe autostradă între Pitești și Curtea de Argeș mai devreme de septembrie 2025, termenul contractual, deși o deschidere în primăvară încă este posibilă.

Să le mulțumim așadar vajnicilor conducători Grindeanu, Scrioșteanu și Pistol pentru că au demonstrat o dată în plus că nu știu și nu pot să gestioneze blocajele contractuale și tehnice dificile. Și avocaților și șefilor WeBuild pentru că își văd doar de profit.

Mitul eroului Nicolae Ciucă, desființat de Recorder

1

Jurnaliștii de la Recorder au lansat astăzi pe internet un documentar care desființează mitul eroului român din Irak, Nicolae Ciucă. Iată cum descriu jurnaliștii de la Recorder esența documentarului:

De-a lungul anilor, pe site-uri și în emisiuni de mare audiență, Nicolae Ciucă a fost numit drept „singurul comandant român care a condus românii într-o bătălie reală, de la cel de-Al Doilea Război Mondial încoace”.

În niciun moment Nicolae Ciucă nu a contrazis aceste prezentări elogioase. Mitul „eroului de la Nassiriya” a devenit element biografic al politicianului Nicolae Ciucă și unul dintre principalele argumente pentru numirea sa în funcția de prim-ministru.

Acum, reputația ostașului Ciucă este din nou invocată pentru a-l propune pentru cea mai înaltă poziție în stat. Eroul de la Nassiriya vrea să devină președintele României. Faptele de arme pe care s-a construit această fulminantă carieră politică s-ar fi petrecut în urmă cu două decenii, în prima jumătate a anului 2004.

România tocmai intrase în NATO și trimitea în Irak un contingent de peste 400 de militari din Batalionul de Infanterie „Neagoe Basarab”, cunoscuți și ca „Scorpionii roșii”. La comanda acestora se afla un locotenent-colonel pe nume Nicolae Ciucă.

La 20 de ani distanță, i-am căutat pe cei care au participat în mod direct la operațiunile din Irak, pentru a afla cu ce s-a remarcat, de fapt, ostașul devenit ulterior general, premier, președinte de partid și candidat la prezidențiale. Am stat de vorbă cu generalii italieni care au condus cele mai importante operațiuni din acea perioadă și cărora li se subordona contingentul lui Nicolae Ciucă. Am discutat și cu o parte dintre românii care au participat la misiunea din 2004 din Irak și am consultat arhivele celor mai importante ziare ale vremii. Ce a mai rămas din mitul eroului de la Nassiriya puteți vedea în acest material.

O grădiniță cu program prelungit din Sibiu va fi reabilitată cu fonduri europene de aproape 10 milioane de lei

0
Sursa Foto: KidsZone.ro
Grădiniţa cu Program Prelungit „Căsuţa Poveştilor” din Sibiu va fi reabilitată termic cu fonduri nerambursabile în valoare de aproape 10 milioane de lei prin Programul „Regiunea Centru” 2021-2027.

„Clădirea Grădiniţei cu Program Prelungit ‘Căsuţa Poveştilor’ va intra în lucrări de reabilitare termică cu sprijinul fondurilor alocate din Programul ‘Regiunea Centru’ 2021-2027, gestionat de Agenţia pentru Dezvoltare Regională Centru. Contractul de finanţare al proiectului cu o valoare totală de peste 11 milioane lei a fost semnat de doamna Astrid Cora Fodor, primar al Municipiului Sibiu, şi domnul Simion Creţu, Director General al ADR Centru”, se menţionează în comunicat.

Potrivit acestuia, proiectul „Reabilitare Grădiniţa cu program prelungit ‘Căsuţa Poveştilor’ în vederea îmbunătăţirii eficienţei energetice” se finanţează prin Axa Prioritară 3 „O regiune cu comunităţi prietenoase cu mediul”, Obiectivul specific 2.1. „Promovarea eficienţei energetice şi reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră, Acţiunea 3.2. Eficienţă energetică în clădiri publice.

Proiectul are o valoare totală de peste 11,5 milioane de lei, din care circa 9,9 milioane de lei reprezintă finanţarea nerambursabilă alocată din Programul „Regiunea Centru” 2021-2027.

Activităţile prevăzute în proiect trebuie să se finalizeze până în septembrie 2026.

„Reprezentanţii Grădiniţei spun că ‘tot ceea ce ştim, credem şi gândim despre copii se reflectă în tot ceea ce facem pentru ei’. Acest proiect prin care se va reabilita clădirea Grădiniţei şi se vor implementa multiple sisteme ‘verzi’ contribuie la susţinerea acestei afirmaţii, beneficiarul urmărind să îmbunătăţească sănătatea beneficiarilor direcţi ai proiectului, peste 350 de copii şi cadre didactice, prin calitatea mediului înconjurător”, a afirmat Simion Creţu, citat în comunicat.

Directorul general al ADR Centru a adăugat că acesta este cel de-al şaselea contract semnat de către Primăria Sibiu pe această prioritate.

„Grădiniţa are 10 săli de grupă dotate cu mobilier modern, două grupe cu predare în limba germană, o curte mare cu spaţiu verde şi aparate de joacă, groapă cu nisip, bucătărie proprie. Pe parcursul celor 25 de luni de implementare ale proiectului, bugetul alocat şi investiţiile prevăzute vor susţine atingerea următoarelor obiective: scăderea consumului de energie primară cu peste 60% a imobilului Grădiniţei, reducerea emisiilor de CO2 cu peste 70%, dar şi creşterea gradului de conştientizare al copiilor privind protecţia mediului şi schimbările climatice”, se precizează în comunicat.

Prin implementarea proiectului se va asigura astfel eficientizarea energetică a clădirii Grădiniţei „Căsuţa Poveştilor”, scăderea consumurilor de energie termică, electrică şi de apă prin instalarea de sisteme alternative de energie din surse regenerabile, reducerea emisiilor de carbon şi adaptarea spaţiului pentru crearea unor condiţii de confort şi sănătate pentru desfăşurarea activităţilor didactice. 

Sursa: Agerpres.ro

Pensie majorată cu cu aproape 6.000 de lei, după recalculare, pentru un sibian

0
Un pensionar sibian care a lucrat în mediul privat primeşte o pensie mai mare cu aproape 6.000 de lei, aceasta fiind cea mai mare diferenţă în urma recalculării pensiilor din judeţ, potrivit unui comunicat de presă al Casei Judeţene de Pensii.

„Cea mai mare diferenţă, din Judeţul Sibiu, ca urmarea a recalculării este de 5.930 lei. Pensia de care acesta a beneficiat este de 19.768 lei, iar după recalculare este de 25.698 lei. Cuantumurile menţionate sunt brute, iar pensia este cuvenită şi achitată în temeiul Legii 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice (deci stabilită pe baza contributivităţii), iar beneficiarul a lucrat în mediul privat”, se arată în comunicatul de presă.

Pentru un număr de 83.560 (84,19 %) beneficiari, pensia a fost majorată. Dintre acestea, 64.691 aparţin de Casa Judeţeană de Pensii Sibiu şi au o creştere medie de 531 lei, iar 18.869 aparţin de Casa Locală de Pensii Mediaş şi au o creştere medie de 501 lei. Creşterea medie din judeţul Sibiu este de 524 lei, potrivit datelor comunicate de către Casa Judeţeană de Pensii.

„În urma recalculării, pentru un număr de 15.694 (15,81 %) beneficiari se va menţine cuantumul aflat în plată, întrucât pensia recalculată este mai mică sau egală cu pensia aflată în plată, iar în cazul în care sumele aflate în plată sunt mai favorabile decât cele rezultate din recalculare acestea se menţin în plată pană la data la care prin indexări sau majorări aplicate la cuantumul recalculat se va depăşi valoarea pensiei aflată în plată”, se mai arată în comunicatul de presă.

Sursa: Agerpres.ro

Răsfăț culinar la cel mai popular street food festival din Sibiu.  Zeci de food truck-uri vă dau întâlnire la Foodie, pe cea mai frumoasă stradă din oraș

0

  • Aproape 20 de food truck-uri ”parchează” la Foodie – Street Food Cuisine, între 12 și 15 septembrie pe strada și în Parcul Cetății.
  • Opt DJ locali  întrețin atmosfera la singurul festival din Sibiu dedicat exclusiv mâcărurilor stradal.  Foodie îi aduce la pupitru pe cunoscuții Arias, Sebastian, Cipi Hampu, Zymea și mulți alții.
  • În premieră la Foodie se va amenaja și un coffee corner dedicat iubitorilor acestei licori.

Cea de a șaptea ediție ne găsește, din nou, în zona Cetății și adună laolaltă unele dintre cele mai apreciate și ”vânate” food truck-uri din România. Toate aromele și preparate care mai de care mai apetisante cu gusturi inedite, vă dau întâlnire timp de patru zile pe cea mi frumoasă stradă din Sibiu.

Totul se întâmplă în cadrul celui mai popular și cunoscut street food, organizat în municipiul Sibiu.

Dacă încă nu v-ați prins despre ce eveniment vorbim, ei bine atunci vă spunem că între 12 și 15 septembrie, sunteți invitați la ”Foodie – street food cuisine”.

Fie că vorbim de mâncăruri românești, americane sau mexicane, ori de burgeri făcuți după rețete unice, ori fie că discutăm despre deserturi care nu se găsesc în fiecare zi în magazinele și restaurantele de la Sibiu, chiar și cei mai pretențioși gurmanzi pot să își astâmpere apetitul de mânăcăruri bune.

Dacă pe stradă te ademenesc deodată mai multe arome, să știi că vin de la food-truck-urile prezente și le enumerăm pe toate, ca să știi exact unde să te oprești:

Pokka Mexican, Wrap’n’Roll, DC Smoked BBQ, Moromete Food, Street Bites, Schassburger, Andreas Greek Taverna, Noodle Box, Sandwichology.

Iar dacă îți miroase a deserturi bune, ei bine trebuie să știi că în premieră vin la Sibiu cei de la Churros by Pokka și Munch – Bubble Waffles.

Premieră la Foodie: Corner Coffee & Drinks

Știm că printre cei care se vor perinda pe cea mai frumoasă stradă din oraș vor fi și iubitori de cafea. Tocmai de aceea organizatorii vor aduce în premieră mai multe food-truck-uri cu cafea de specialitate. Olha Coffee, El Cafetal și Gspot Coffee,  sunt rulotele care vă vor îmbia cu cele mai ispititoare arome de cafea. Dacă veniți la Foodie ca să savurați și băuturi bune, atunci nu îi ocoliți pe cei de la WineNot, Bubble Bar Sibiu și Backyard Bar.

Muzică, nu zgomot

Dacă vreo clipă vei avea impresia că nu mai ai aceeași energie ca a celor mici sau meniul culinar ți se va părea prea diversificat, află că ne vom reîncărca bateriile pe cea mai bună muzică.

Foodie vine în sprijinul DJ-ilor locali și a comunității acestora, așa că în acest an aducem la platane pe sibienii noștri ARIAS, Sebastian, Alex Zara, Cipi Hampu, Roberto, Pablo S, Zymea și Szabo. Aceștia vor aduce cele mai bune mixuri care ”SUNĂ” la fix pentru mâncărurile bune pregătite de bucătarii de la food truck-uri.

Foodie este o acțiune cofinanțată de Consiliul Local Sibiu prin Primăria Municipiului Sibiu și Consiliul Județean Sibiu și organizată de Asociația Sibiul de Odinioară. Evenimentul este susținut de Prima Shopping Center

Premierul Marcel Ciolacu vine, iar, la Sibiu

0

Primul ministru Marcel Ciolacu a programat o nouă vizită de lucru în județul Sibiu, pentru vineri, 6 septembrie. Oficial acesta vizitează fabrica Marquardt și susține seara o conferință de presă la Hotel Împăratul Romanilor. Programul conține și alte vizite, care nu sunt făcute publice.

Este pentru a doua oară în două luni când Marcel Ciolacu vine la Sibiu. Președintele PSD este și candidat al partidului la alegerile prezidențiale. În iulie a fost în județul Sibiu pentru a vedea stadiul lucrărilor la Valea Oltului.

Programul oficial de vineri, 6 septembrie prevede la ora ora 13:40 o vizită la fabrica Marquardt Schaltsysteme S.C.S., unde presa nu are acces. Iar la ora 18:00 se organizează o conferință de presă la Hotel Împăratul Romanilor.

Conform surselor SIBIU INDEPENDENT, Ciolacu va merge și la Academia Forțelor Terestre și va avea întâlniri și cu reprezentanți ai Comandamentului NATO pentru Europa de Sud-Est.

FOTO: Poză de grup cu membrii PSD Sibiu la vizita din iulie de la Boița a premierului Marcel Ciolacu

Restricție de circulație pe Transfăgărășan, sâmbăta aceasta!

0
Traficul rutier se va închide pe Transfăgărășan, sâmbătă, 07.09.2024, în intervalul orar 07:00 – 18:00.

Restricția este pe sectorul cuprins între Barajul Vidraru (km.62+100) și Bâlea Lac (km.116+808). Măsura vine ca urmare a organizării competiției de triatlon „TRANSFIER 2024”. Aceasta îmbină competiția sportivă cu natura, fiind totodată cea mai grea competiție de triathlon din România.

Evenimentul propune următoarele probe:

-Half 70.3 Individual și ștafetă: 1900 m inot, 90 km bicicletă, 21 km alergare
-Olimpic individual și ștafetă: 1500 m inot, 40 km bicicletă, 10 km alergare
-KOT – King of Transfagarasan: 45 km bicicletă.

Punctul de start este în dreptul Hotelului Valea cu Pești. Concurenți din 19 țări, vor începe cursa cu proba de înot, apoi vor continua cu cea de bicicletă urcând spre tunelul Bâlea, iar finalul este proba de alergare până la Barajul Vidraru, unde vor trece linia de sosire după urcarea ultimelor 390 de trepte, la picioarele “Omului de Fier”.

Sibiancă ucisă într-un atac armat în SUA. Atacatorul, un elev în vârstă de 14 ani

0
Veste tristă pentru comunitatea sibiană din Apoldu de Jos și chiar și din județ. Locuitorii au rămas „muți” când au aflat că prietena lor din copilărie, Cristina Irimie a fost ucisă într-un sângeros atac armat.

Sibianca în vârstă de 53 de ani este una dintre cele patru victime ale masacrului produs la liceul din statul american Georgia. Aceasta era stabilită de peste 20 de ani în America și era profesoară de matematică. Conform polițiștilor americani, suspectul atacului armat este un elev de 14 ani. În atacul armat, comis cu o armă similară cu puşca semiautomată AR-15, patru persoane: doi profesori și doi elevi și-au pierdut viața. Alți nouă oameni au fost răniţi: opt elevi şi un profesor.

Prietena din copilărie a profesoarei, șocată de teribila veste!

Doamna Ghibu Cristina, prietena bună din copilăria sibiencei s-a întristat teribil la aflarea veștilor. Aceasta a declarat, cu lacrimi în ochi, că profesoara de matematică emigrată în America nu merita o asemenea soartă.

„Pe Cristina o cunosc de când eram mici. Noi eram la țară, ea era la oraș și ne aveam foarte bine. Bunicile noastre erau prietene foarte bune și la țară toți copiii se cunosc între ei. Era o fermă unde erau legume și acolo ne întâlneam toți copiii. Era o fată simplă, modestă. Am reîntâlnit-o acum vreo 3 sau 4 ani, a fost în România la mama sa și ne-am întâlnit întâmplător pe stradă, dar ne-am bucurat foarte mult că ne-am revăzut. Îmi pare foarte rău! E o durere chiar imensă! Nu merita soarta asta! Condolențe multe familiei!” a transmis doamna Ghibu Cristina

Joe Biden, Președintele SUA a condamnat ferm atacul: „Nu putem continua să acceptăm acest lucru ca pe ceva normal”, , referindu-se la violenţa în şcoli, atunci când a aflat despre ceea ce s-a întâmplat în Winder.

„Cu inimile îndurerate anunțăm plecarea dintre noi a iubitei noastre profesoare, soție, fiică, prietenă Cristina Irimie. Viata ei a fost scurtată de tragicul eveniment care a avut loc la liceul din Winder, Georgia. Viața ei a fost dedicată modelarii minții și inimile studenților și a comunității. Membră remarcabilă a comunității românești din Atlanta, Georgia lasă în urmă un vid greu de înlocuit. Fondurile strânse vor merge direct pentru a ajuta familia cu cheltuielile de înmormântare și pentru orice sprijin de care familia și comunitatea ar putea avea nevoie pentru a trece peste această tragedie. Drum lin spre ceruri Cristina”, au transmis cei apropiați, potrivit gofundme

Drumul de legătură dintre Șelimbăr și Roșia va fi modernizat. Zona Metropolitană Sibiu a semnat contractul de finanțare cu Ministerul Dezvoltării

0
Marți, 3 septembrie 2024, a fost semnat contractul de finanțare între Ministerul Dezvoltării și Lucrărilor Publice și Zona Metropolitană Sibiu prin care se finanțează construcția drumului de legătură dintre comunele Șelimbăr și Roșia. Lucrarea ar urma să coste în total 13,98 de milioane de lei, dintre care ministerul Dezvoltării va plăti 12,66 de milioane de lei.

Documentul a fost semnat de ministrul Adrian Ioan Veștea și liderul de proiect din partea Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Zona Metropolitană Sibiu, primarul comunei Șelimbăr, Marius Grecu.

Finanțarea va fi realizată prin Programul național de investiții Anghel Saligny.

Primarul Marius Grecu spune că există posibilitatea ca după realizarea investiției, drumul să fie închis sâmbăta și duminica traficului auto, pentru a lăsa loc pentru drumeții pe jos și călătorii cu bicicleta.

”Este o zonă deosebit de frumoasă, una din cele mai pitorești din județ, și dincolo de utilitatea drumului pentru locuitorii celor două localități, eu cred că am putea deschide discuția, după realizarea lui, de a-l transforma și în destinație turistică. Dacă și locuitorii din zonă vor fi de acord, mă gândesc că vom putea lăsa loc sâmbăta și duminica pentru drumeții și plimbările cu bicicleta. Este o idee, deocamdată ne bucurăm că avem finanțarea, urmează să fie făcuți pașii pentru realizarea investiției”, spune primarul Marius Grecu.

Ministrul Adrian-Ioan Veștea a semnat miercuri, în total, 68 de noi contracte de finanțare prin Programul Național de Investiții ”Anghel Saligny”, în valoare totală de 715,5 milioane de lei.

”Proiectele de astăzi se alătură celorlalte 3.806, în valoare de peste 45,6 miliarde de lei, pentru care au fost semnate contractele de finanțare și care facilitează accesul locuitorilor la servicii de utilitate publică de calitate, la infrastructură rutieră mai sigură și la dotări tehnico-edilitare performante”, a precizat ministrul Adrian-Ioan Veștea.

Contractele, semnate împreună cu o parte dintre beneficiarii proiectelor, vizează atât modernizarea drumurilor de interes local, cât și înființarea sau modernizarea sistemelor de alimentare cu apă potabilă, a rețelelor de canalizare menajeră și a sistemelor inteligente de distribuție a gazelor naturale.

Egiptul Antic, arhitectura și simbolurile lui, prezentate la Biblioteca ASTRA Sibiu

0
Sibienii sunt invitați vineri, 13 septembrie 2024, începând cu ora 18:00, să ia parte la evenimentul organizat de Noua Acropolă Sibiu, intitulat „Egiptul Antic, arhitectura și simbolurile lui”.

Egiptul antic a rămas în istorie ca una din cele mai durabile civilizații, ale cărei ecouri au învins timpul și au ajuns până la noi sub forma piramidelor, a Sfinxului, a templelor și a mormintelor.

Ce valori au stat la baza acestei civilizații misterioase, care era concepția egiptenilor despre Om și Univers, ce criterii au aplicat în arhitectură și în artă pentru a da viață frumuseții și armoniei? Vom încerca să răspundem la aceste întrebări călătorind prin Egipt în prezentarea multi-media dedicată acestui ținut numit de egipteni „Ta Meri” – Tărâmul iubit.

Prezintă Mihaela Brătuianu, Asociația Culturală Noua Acropolă Sibiu.

Intrarea la eveniment este liberă, în limita locurilor disponibile.

Nicolae Ciucă dezvăluie coperta cărții sale, ”În slujba țării”, într-un clip video despre cariera sa militară (C.P)

0

Președintele PNL, Nicolae Ciucă, candidatul liberal la funcția de președinte al României, a lansat un clip video în care sunt prezentate imagini din misiunile externe la care a participat. În cadrul aceluiași clip video, anunță lansarea „în curând” a cărții sale „În slujba țării”.

Nicolae Ciuca: „Îmi iubesc țara și nu uit nicio clipă că jurământul pe care l-am depus, ca ostaș în slujba României, e să îmi apăr patria. Și asta nu se face doar cu arma în mână. Se face cu inima curată și cu gândul că după noi rămân doar lucrurile bune pe care le-am făcut. Oriunde ne-am afla și oricât de tulburi ar fi vremurile pe care le trăim.‟

Cartea urmează să fie disponibilă în curând pe site-ul nicolaeciuca.ro.

Restricții de circulație pe perioada desfășurării competiției Mediaș Bike Marathon 2024

0
Cu ocazia desfășurării competiției „Mediaș Bike Marathon“ 2024, vor fi instituite în municipiul nostru anumite măsuri speciale în ceea ce privește circulația rutieră. Astfel, accesul pe Str. Johannes Honterus va fi restricționat vineri, 6 septembrie 2024, de la ora 16:00 și până la ora 21:30, iar în data desfășurării concursului – sâmbătă, 7 septembrie, restricțiile de trafic se vor aplica pe străzile Johannes Honterus și Petru Rareș, de la ora 6:00 până la ora 19:00.

Deoarece startul și încheierea competiției vor avea loc pe strada Johannes Honterus, riveranii sunt rugați să nu parcheze pe această stradă în perioada 6 – 7 septembrie, ci să folosească în acest scop curtea Liceului Teoretic ,,Roth – Oberth“, cu acces de pe strada Petru Rareș, cu obligativitatea de eliberare a locației până cel mai târziu sâmbătă, 7 septembrie ora 20:00, în vederea organizării serbării de început de an școlar.

De asemenea, în data de 7 septembrie 2024, între orele 9:00 și 17:00, pentru a pentru a facilita desfășurarea concursului, se recomandă folosirea de rute alternative sau circulația cu maximă prudență a tuturor participanților la trafic, pe traseul de start: Johannes Honterus – Nicolae Titulescu – După Zid –  Târnavei –Șt. O. Iosif –Cloșca –Avram Iancu –Nicolae Filipescu – Mărășești –Gheorghe Lazăr –Buzdului – Lutăriei – Plopului și pe traseul de sosire cuprinzând str. Plopului – 9 Mai – pasaj CFR – Petru Maior – Aurel Vlaicu – Intrarea Aviației – Piloților – Dig Târnavă – Titu Maiorescu – Nicolae Titulescu – Johannes Honterus.

Invităm toți medieșenii să ia parte la această manifestare, în calitate de spectatori și susținători ai cicliștilor participanți la competiție.

După 12 ani, Spitalul CF Sibiu înapoi la Statul Român. Prin expropriere

0

Aflat în proprietatea Statului Român, Spitalul CF Sibiu a fost pierdut în anul 2012 în urma unui proces și retrocedat unei persoane fizice. Acum, statul îl expropriază și plătește peste 6 milioane de lei pentru clădire. Managerul actual al spitalului, dr. Ștefania Șerban a anunțat că demersurile începute de ea acum doi ani, în sfârșit vor fi finalizate luna următoare. Apoi spitalul va fi transferat de la Ministerul Transporturilor la Primăria Sibiu, pentru a deveni Spital Municipal.

Doi ani de bătut drumurile Bucureștiului, avocați implicați, demersuri la mai multe ministere, hotărâri de guvern, ordine de miniștri, negocieri pe toate palierele și, acum, clădirea principală și terenul Spitalului CF Sibiu poate să revină unde îi este locul, în proprietatea statului. Dr. Ștefania Șerban a anunțat astăzi în conferință de presă că Guvernul a alocat și banii pentru expropriere și în o lună de zile, procedura va fi încheiată. „Am primit fila de buget aprobată ca urmare a Hotărârii de guvern din 21 august 2024 și astfel, clădirea spital împreună cu terenurile aferente vor reintra in proprietatea spitalului. Este o condiție obligatorie pentru accesarea de fonduri europene ca beneficiarul proiectului sa fie proprietar al imobilelor. ” a declarat dr. Ștrefania Șerban.

Un spital pe creștere cu multe investiții

Spitalul general CF Sibiu este pe primul loc pe creștere din județ din punct de vedere al adresabilității. Datorită numeroaselor investiții și dotări realizate în ultimii ani aici, majoritatea din fonduri europene, spitalul a atras pacienți nu doar din județ, ci din toată țara.

Odată finalizat și procesul de retrocedare se pot accesa și mai multe fonduri europene pentru continuarea modernizărilor. Din luna noiembrie a acestui an, va fi funcțional computerul tomograf și mamograful achiziționate prin PNRR.

dr. Ștefania Șerban: „În perioada mandatului meu de manager am reușit să creștem bugetul de venituri, constant și semnificativ, cu 54% in 2024 comparativ cu 2022, din care fonduri europene reprezintă aproape 45%. Din buget, mai mult de jumătate din venituri sunt bani alocați pentru investiții. Avem deja pregătit proiectul cu toate avizele necesare pentru accesarea de fonduri externe nerambursabile in vederea construirii unui pavilion nou in care să funcționeze o camera de primiri urgențe cu camera de resuscitare, laboratorul de analize medicale , laboratorul de imagistica, secția spitalizare zi și farmacia spitalului. Vreau sa menționez că luna trecută am avut inspecția RENAR pentru noul ciclu de acreditare al laboratorului de analize medicale și am obținut acreditarea fara nicio observație sau neconformitati. Am realizat investiții din fonduri europene și în ceea ce privește aparatura medicala, echipamente necesare reducerii riscului de infecții nosocomiale , precum și digitalizării spitalului.”

Deputul PSD, Bogdan Trif, implicat în procesul de expropiere

Alături de managerul spitalului, la conferința de presă, astăzi, a stat și deputatul PSD, Bogdan Trif.

dr. Ștefania Șerban: „Dl deputat Bogdan Trif pentru că ne-a ajutat în procesul legislativ, în Parlamentul României , și de fiecare dată când i- am solicitat sprijinul pentru proiectul de modernizare a spitalului. În 2023, in parlament s-a adoptat modificarea legislativă care oferă posibilitatea unităților sanitare din subordinea Ministerului Transporturilor sa realizeze procedurile de expropriere pentru cauză de utilitate publică în strategia națională de dezvoltare.

Amendamentul depus în parlament de dl deputat Bogdan Trif pentru modificarea și completarea legii privind exproprierea de utilitate publică, este foarte important pentru spital și pe această cale țin să-i mulțumesc încă o data. Împreună am fost la Ministrul Transporturilor, domnul Sorin Grindeanu, care a avut deschidere și susținere totală față de proiectul nostru. Cel mai important sprijin a venit din partea Premierului, domnul Marcel Ciolacu, care în ședința de guvern din 21 august 2024 a aprobat alocarea bugetară pentru expropriere.”

Bogdan Trif: „O felicit pe doamna manager Ștefania Șerban și pe întreaga echipă a Spitalului CFR, viitorul Spital Municipal, pentru toate reușitele pe care le-au avut. Mă bucur că am putut sa le dau și eu o mână de ajutor. Sănătatea nu are culoare politică, mai devreme sau mai târziu, toți ajungem sa avem nevoie de servicii spitalicești, iar acestea trebuie să fie de calitate, la cel mai înalt nivel. Când vrei să reușești, echipa trebuie să funcționeze perfect și să tragă toți în aceeași direcție. Le doresc succes in continuare!”

Mulțumiri tuturor celor implicați

Dr. Ștefania Șerban a ținut la finalul conferinței să mulțumească tuturor celor implicați:

„Având în vedere că Spitalul CFR va deveni în curând spital municipal, vreau să-i mulțumesc și Dnei Primar Astrid Fodor pentru deschidere și pentru faptul că își dorește și ne sprijină ca sibienii să aibă un spital municipal de top.
Mulțumesc colegilor din spital, precum și celor din Direcția medicală și din alte direcții aparținând Ministerului Transporturilor, pentru că au înțeles necesitatea dezvoltării spitalului și fiecare dintre ei și- a adus aportul pentru reușitele de până astăzi.
Boala nu alege și oricând putem deveni pacienți. Așa cum ne dorim noi sa fim tratați, așa să-i tratam pe toți.
Niciodată nu poți reuși de unul singur, ci doar în echipă!”

Ofițer al Serviciului de Investigații Criminale Sibiu, prins beat la volan

1

Incredibil! Comisarul Streche Marius din cadrul Serviciului Investigații Criminale Sibiu ar fi fost prins beat la volan, pe raza județului Constanța.

Conform surselor Sibiu Independent, polițistul ar fi fost depistat acum două săptămâni iar rezultatul etilotestului ar fi fost de 0.90 mg/l alcool pur în aerul expirat. Reprezentanții IPJ SIBIU nu au dorit să specifice oficial valoarea trecută în procesul verbal.

Contactat de reporterii Sibiu Independent, polițistul Streche Marius nu a dorit să comenteze situația și ne-a direcționat către purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.

Scandalurile se țin lanț la IPJ SIBIU, cel mai răsunător fiind cel în care polițistul din cadrul Serviciului pentru Intervenții și Acțiuni Speciale, Cherecheș Daniel a bătut crunt un alt participant la trafic.

IPJ SIBIU confirmă oficial incidentul

„La data de 19 august, Inspectoratul de Poliție Județean Constanța a informat I.P.J. Sibiu cu privire la faptul că, la data de 17 august, în jurul orei 00:15, în județul Constanța, un bărbat în vârstă de 37 de ani, din municipiul Sibiu, ofițer de poliție în cadrul Serviciului de Investigații Criminale Sibiu, aflat în timpul liber, a fost depistat în timp ce conducea autoturismul personal sub influența alcoolului. Astfel, la nivelul I.P.J. Sibiu, s-a dispus declanșarea cercetării prealabile a polițistului în cauză.

În prezent, acesta își desfășoară activitatea conform atribuțiilor prevăzute în fișa postului, cu mențiunea că nu deține dreptul de a conduce autospecialele unității întrucât dreptul său de a conduce autovehicule pe drumurile publice este suspendat.

Totodată, vă informăm că, la nivelul Inspectoratului de Poliție Județean Sibiu, se pune un accent deosebit pe verificarea stării psiho – fizice a polițiștilor, atât în timpul programului de serviciu, cât și în timpul liber, fiind efectuate frecvent instruiri și acțiuni pe linia prevenirii și combaterii implicării cadrelor M.A.I. în evenimente deosebite, produse pe fondul încălcării normelor rutiere, evenimente ce pot aduce prejudicii atât vieții și bunurilor, cât și imaginii publice a instituției.” transmite purtătorul de cuvânt al IPJ SIBIU, Elena Welter

Persoană în stare de inconștiență pe Transfăgărășan. Intervine elicopterul SMURD

0
Transfagarasan
O persoană aflată pe Transfăgărășan are nevoie urgentă de asistență medicală. Aceasta ar fi în stare de inconștiență.

Pentru transportul victimei de pe Transfăgărășan, mai exact din zona Cota 2000, a fost solicitat și elicopter SMURD, anunţă ISU Argeş.

„Un echipaj SMURD de prim ajutor calificat intervine pe Transfăgărăşan, zona Cota 2000, pentru acordarea îngrijirilor medicale unei persoane cu stare de rău”, potrivit ISU ASrgeş.

Alocațiile și indemnizațiile pentru copii vor fi plătite înainte de începerea școlii

0

Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială, prin agențiile teritoriale efectuează plățile în avans, față de data fixată, plata în conturile bancare a beneficiilor de asistență socială pentru următoarele beneficii:

• alocație de stat pentru copii; 

• indemnizație de creștere a copilului,

• stimulent de inserție pentru creșterea copilului

• indemnizația de acomodare și sprijin adopție.

Potrivit bazei de date a Agenției Naționale pentru Plăți și Inspecție Socială ANPIS, la nivel național sunt înregistrați 3.484.686 de beneficiari de alocație de stat pentru copii, 159.601 de beneficiari de indemnizație pentru creșterea copilului, 83.943 de beneficiari de stimulent de inserție pentru creșterea copiluluiși  4.514 de beneficiari indemnizație de acomodare și sprijin adopție.

Spitalul CFR Sibiu va avea computer tomograf funcțional din noiembrie

0

Seria investițiilor din fonduri europene continuă la Spitalul CF din Sibiu cu montarea unui computer tomograf într-un modul temporar în curtea policlinicii spitalului. Acesta va fi pus în funcțiune și va putea primi pacienți din luna noiembrie.

Anunțul a fost făcut de managerul Spitalului, doctor Ștefania Șerban într-o conferință de presă astăzi.

În ultimii doi ani, de la preluarea funcției de manager, spitalul a reușit să atragă fonduri europene în aparatură și dotări în valoare de aproape 6 milioane de euro.

AJPIS Sibiu: S-au făcut plățile pentru alocațiile copiilor și pentru indemnizațiile de creștere

0
AJPIS Sibiu anunță că astăzi 05.09.2024 s-au facut plățile pentru un număr de 79.723 beneficiari de alocație de stat pentru copii, indemnizație de creștere a copilului, stimulent de inserție, indemnizație de acomodare și sprijin pentru adopție în valoare  de 36.504.601 pentru cei care dețin cont și în valoare de 5.843.508 (tranșa I) pentru cei care primesc prin mandat poștal.

 

Toți beneficiarii de alocație de stat pentru copii, indemnizație de creștere a copilului, stimulent de inserție, indemnizație de acomodare și sprijin pentru adopție vor primi banii, fără nicio întârziere.

Festivalul Lichiului de Poveste 2024, duminica aceasta, la Loamneș

0
Festivalul Lichiului de Poveste Loamneș 2024 este o sărbătoare vibrantă care aduce comunitatea împreună pentru o zi plină de tradiție, muzică și distracție. Programul diversificat include activități pentru toate vârstele, începând cu un cros energizant și continuând cu un concert special.

În cadrul evenimentului, va avea loc lansarea noului album al Adelinei Popa, „Omule, îți trece viața”, acompaniată de invitați speciali și artiști talentați. Festivalul oferă, de asemenea, ocazia de a savura produse locale și de a admira artizanatul tradițional, totul într-o atmosferă caldă și prietenoasă. Un eveniment de neratat pentru toți cei care doresc să celebreze tradițiile locale într-un mod autentic și plin de bucurie.

În deschiderea Festivalului, de la ora 9:30, va avea loc crosul „Alergăm pentru zâmbete”, un proiect susținut de Echipa de Inimi, un proiect cetățenesc județean care își propune să promoveze mișcarea și beneficiile acesteia pentru membrii comunității.

Nu există taxă de participare la cros, dar participanții pot sprijini copiii din clasele pregătitoare care învață la școlile din localitățile Loamneș, Alămor, Hașag și Armeni, prin donații sau oferind rechizite școlare.

Înscrierile se pot face în perioada 21 – 5 septembrie 2024, completând formularul de mai jos:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScJNbL5m49i1xX91tBTNpyuV4ITFE8A27wg99J-TqNICzIFqQ/viewform?pli=1

FC Hermannstadt a transferat un junior de la U. Cluj

0

Clubul sibian continuă campania de achiziție și în ultima săptămână în care se pot face transferuri în România. Perioada de transfer se închide pe 9 septembrie.


După aducerea lui Antwi de la FCSB, clubul FC Hermannstadt a reușit transferul unui junior de la Universitatea Cluj.

Răzvan Călugăr are 18 ani și evoluează ca fundaș lateral stânga. Până acum a jucat la Universitatea Cluj. Jucătorul a a reușit cu formația clujeană să câștige Liga Elitelor și Supercupa României U17

A făcut parte din naționalele României U16, U17, U18, U19. Durata contractului său cu FC Hermannstadt este de 5 ani.

ACS Mediaș este încrezătoare înaintea jocului cu Unirea Dej

0

După victoria din prima etapă a ligii a treia, 2-1, în deplasare cu ACS Tg. Mureș, ACS Mediaș se pregătește pentru un alt meci de foc. Vineri, pe stadionul 8 Mai, vine fosta echipă de liga a doua, Unirea Dej. Partida va începe la ora 17.00 și va fi transmisă live pe pagina de facebook a clubului din Mediaș.


Oficialii clubului medieșean sunt optimiști înaintea jocului. ”Am făcut un meci bun la Tg. Mureș, am avut și momente mai puțin bune, dar jucătorii au gestionat bine și ne-am întors cu cele trei puncte. Nu avem timp să ne relaxăm foarte mult, de luni ne gândim în continuu la meciul de vineri. Știm ce echipă au, trebuie să ne concentrăm pentru a câștiga. Este o echipă căzută din liga a doua, care a pierdut în prima etapă, ne așteptăm la reacție serioasă din partea adversarului. E clar că se așteaptă să ia puncte de la noi, dar ne dorim victoria, alături de fani. Îi așteptăm în număr cât mai mare la stadion”, a spus antrenorul Cosmin Vâtcă.

Și Cătălin Tineiu este conștient de dificultatea jocului. ”Ne așteaptă un meci greu, cu o formație ce are în componență jucători de liga a doua și un antrenor experimentat. Noi trebuie să ne facem jocul nostru, să respectăm ce ne-a zis Mister și să confirmăm rezultatul de la Mureș. Au venit jucători cu experiență, sper să se încadreze cât mai repede și rezultatele vor fi pe măsură”, a declarat jucătorul celor de la ACS Mediaș.

BC CSU a pierdut semifinala de la Memorialul Elemer Tordai

0

Memorialul Elemer Tordai a programat miercuri seara cele două semifinale. BC CSU Sibiu a pierdut în fața campioanei Bulgariei și va juca joi în finala mică a întrecerii.


Prima confruntare de la Memorialul Elemer Tordai a fost câștigată de CS Vâlcea cu scorul de 87-79 în fața celor de la CSM Târgu Mureș.

A urmat meciul dintre BC CSU Sibiu și Rilski Sportist. Campioana Bulgariei s-a impus cu scorul de 78-61.

La solicitarea celor de la Rilski Sportist și cu acceptul tuturor celorlalte participante la competiție, finala mare se va juca joi, 5 septembrie, cu începere de la ora 17:00, urmând ca finala mică să închidă ziua de la ora 19:30. Astfel, după-amiază vor avea loc următoarele confruntări:

– ora 17:00 – Rilski Sportist vs CS Vâlcea

– ora 19:30 – BC CSU Sibiu vs CSM Târgu Mureș

Un jucător din Republica Moldova a semnat cu CSC Șelimbăr

0

Corneliu Cotogoi este noul jucător al echipei CSC Șelimbăr. Jucătorul din Republica Moldova a semnat un contract valabil pe trei ani.


Tânărul mijlocaș de 23 de ani se alătură călăreților roșii pentru următorii 3 ani. Până în acest moment, Corneliu a evoluat la seniori pentru două cluburi, Dacia Buiucani în 2021, următorii 3 ani petrecându-i la Petrocub Hîncești.

Noul călăreț roșu este campion al Moldovei în stagiunea trecută, cucerind campionatul și Cupa Moldovei, alături de Petrocub, iar în acest sezon a reprezentat formația moldavă în preliminariile Europa League, jucând în partide contra formațiilor TNS și Ludogorets.

La numai 19 ani a debutat în echipa națională de fotbal a Moldovei pentru care a strâns 5 apariții.

Cupa României, organizată de Federația Română de Culturism și Fitness, are loc la Sibiu

0

În aceste zile urmează să se desfășoare, în Sibiu, Cupa României organizată de Federația Română de Culturism și Fitness. Întrecerile la proba de fitness challenge au fost mutate și vor avea loc în altă perioadă.


”Vă anunțăm pe această cale că probele la disciplina fitness challenge nu se vor mai desfășura la Sibiu în cadrul Cupei României pe data de 6-7 septembrie 2024. Acestea vor face obiectul unei alte competiții în luna decembrie, la București, Cupa României la fitness challenge pentru cadeți, juniori, seniori și master. Vă mulțumim pentru înțelegere!”, este anunțul Federației Române de Culturism și Fitness.

Restul disciplinelor se vor desfășura conform programului inițial. Vineri urmează să aibă loc cântarul oficial al competiției de la Sibiu, iar sâmbătă, de la ora 9.00, întrecerile oficiale. Sunt organizate mai multe competiții la diferite categorii, iar la start se vor afla sportivi din toată țara.

Video: Drumuri și Poduri SA Sibiu a finalizat modernizarea tronsonului intravilan Amnaș din DJ 143 B

0
Societatea Drumuri și Poduri SA Sibiu a finalizat modernizarea tronsonului intravilan Amnaș din DJ 143 B.

 Lucrările fac parte din Programul stabilit de Consiliul Județean Sibiu și au cuprins, între altele:

  •  Activități de curățire, defrișare, cosire și toaletare a vegetației;
  •  Săpături, pietruiri, plombari, aduceri la cotă;
  •  Terasamente, acostamente;
  •  Covor asfaltic;
  • Montare signalistică, marcaje rutiere.

Valoarea tuturor lucrărilor realizate până în prezent, în 2024, pe toate tronsoanele DJ 143 B (Rusciori-Mag- Amnaș-Apoldu de Jos) este de peste 2,267 milioane lei – fonduri alocate de Consiliul Județean Sibiu.

Expoziția „Vâlcea Naturală” la Muzeul de Istorie Naturală din Sibiu

0
Muzeul de Istorie Naturală din Sibiu, în colaborare cu fotograful Daniel Mîrlea și Asociația Kogayon invită publicul sibian la vernisajul expoziției „Vâlcea Naturală”, luni, 16 septembrie. Expoziția este deschisă în perioada 4 septembrie – 16 octombrie.

Vernisaj: 16 septembrie, ora 18:00

Curatori: Silviu Țicu, Daniel Mîrlea, Maria Stănciugelu

Colaboratori: Asociația Kogayon

Muzeul de Istorie Naturală din Sibiu, parte a Muzeului Național Brukenthal, este una dintre cele mai vechi și importante instituții de profil din România, adăpostind peste un milion de piese ce alcătuiesc numeroase colecții de importanță națională și mondială. Timp de peste 100 de ani, aceste colecții au cunoscut o creștere continuă ca rezultat al activității de colectare a membrilor marcanți ai Societății Ardelene de Științele Naturii (Siebenbürgischer Verein für Naturwissenschaften zu Hermannstadt), prin schimburile cu specialiștii străini sau donații de colecții particulare importante.

Muzeul, în colaborare cu fotograful Daniel Mîrlea și Asociația Kogayon vă invită la vernisajul expoziției „Vâlcea Naturală” la Muzeul de Istorie Naturală din Sibiu.

Expoziția este dedicată explorării biodiversității și geodiversității județului Vâlcea, zonă ce deține unul dintre cele mai bogate patrimonii naturale ale țării, cu două parcuri naționale respectiv Parcul Național Cozia și Parcul Național Buila-Vânturarița și numeroase situri Natura 2000 precum și un impresionant patrimoniu cultural.

Expoziția prezintă principalele etaje altitudinale ale județului cu peisajul spectaculos, habitatele naturale și speciile care le populează.

Pentru transpunerea diversității ecologice și geologice a județului au fost folosite fotografii realizate de fotograful Daniel Mîrlea, specimene din colecțiile de zoologie, ornitologice, malacologice și entomologice ale Muzeului de Istorie Naturală din Sibiu dar și piese din colecția de eșantioane de minerale a Asociației Kogayon.

Expoziția are la bază proiectul cu același nume ,,Vâlcea Naturală’’ al fotografului Daniel Mîrlea, realizat în colaborare cu Asociația Kogayon.

Asociația Kogayon are un lung istoric în ceea ce privește protecția și promovarea naturii și a comunităților locale, înaintând înființarea Parcului Național Buila-Vânturarița, cel mai mic ca suprafață din România și singurul parc național înființat dintr-o inițiativă civică, dar și multe alte proiecte.

În prezent, asociația derulează proiectul Oltenia de Sub Munte – Geoparc aspirant UNESCO, un proiect dedicat promovării și conservării patrimoniului natural și cultural ce are ca scop protejarea ecosistemelor naturale și a tradițiilor regionale. Oltenia de Sub Munte desfășoară activități de educație ecologică, cercetare științifică și dezvoltare comunitară, și contribuie la creșterea conștientizării asupra importanței conservării biodiversității și geodiversității.

În acest context, expoziția „Vâlcea Naturală” la Muzeul de Istorie Naturală din Sibiu reprezintă o inițiativă importantă pentru a aduce în atenția publicului frumusețile naturale ale acestei zone.

Dotări IT în valoare de 24,5 milioane de lei, achiziționate de Primăria Sibiu pentru unitățile de învățământ

0
Primăria Sibiu a semnat 8 contracte pentru furnizarea, instalarea și servicii de mentenanță pentru dotări IT cu care vor fi echipate unitățile de învățământ din Sibiu.

“Grădinițele, școlile și liceele vor fi astfel dotate cu echipamente IT în valoare de aproape 5 milioane de Euro, constând în table interactive, tablete grafice, computere și imprimante, sisteme de sunet, echipamente pentru conexiuni și mese luminoase pentru activități destinate preșcolarilor. Acestea au termen de livrare 2 luni, iar până la finalul anului vor fi și instalate. Practic, prin aceste achiziții creăm câte un SmartLab în fiecare unitate de învățământ, iar din anul școlar 2025-2026 intenția este de a le integra într-o platformă educațională ce va conecta toate școlile și liceele din Sibiu.” (Astrid Fodor, primarul municipiului Sibiu)

Valoarea totală a investiției finanțate din fonduri europene nerambursabile, obținute de Primăria Sibiu în cadrul PNRR, este de 21,09 milioane de lei.

În urma acestor proceduri de achiziție, vor fi livrate grădinițelor, școlilor și liceelor din Sibiu următoarele echipamente:

  • 939 de table interactive, care vor dota 17 grădinițe, 16 școli gimnaziale, 16 licee și 2 cluburi sportive. Aceste table sunt de ultimă generație, au o diagonală generoasă de 75” și sunt practic instrumente de predare și învățare foarte complexe, care duc procesul de învățare la un nivel superior. Pe lângă acțiuni obișnuite cum ar fi scrierea cu ajutorul unui creion, pe tablă se va putea scrie cu degetul, desena cu pensule obișnuite simulând într-un mod cât se poate de real pictura în acuarelă sau vopsea de ulei, iar amestecul de culori făcându-se în timp real.
Exemplu tablă interactivă

Prin conectarea la tablă a până la 50 de laptopuri sau alte echipamente simultan, orele de curs și testarea cunoștințelor devin interactive. Pentru predarea orei în mod interactiv, tabla poate fi utilizată ca foi multiple, lecția predată pe tablă se poate salva sau exporta, un document se poate securiza cu PIN, iar echipamentul permite suprascrierea pe materiale video – aceasta să numim doar câteva dintre funcțiile care vor face orele de curs mult mai interesante. De asemenea, transferul de date între profesor și elevi devine ușor pentru că partajarea conținutului digital între participanții la procesul de învățământ este imediată.

Smart este și faptul că tablele vin echipate cu aplicații de robotică și cu aplicații de tip realitate virtuală sau realitatea augmentată.

  • 1.474 de computere All in One vor ajunge la 49 unități de învățământ. Configurația de ultimă generație a fost dimensionată pentru necesitățile estimate pentru orele de curs: display-urile sunt de 24” sau 27”, rezoluție Full HD, putere de procesare și capacitate de stocare superioară, cameră web de 5MB, sistem de sunet 2 x 5W. Acestea vor fi livrate cu toate licențele necesare operării și vor dota atât laboratoarele de informatică, cât și săli de clasă, în funcție de solicitările transmise de unitățile de învățământ.
  • 907 sisteme de sunet de tip sound bar vor dota săli de clasă din 47 unități de învățământ care vor asigura sunetul în fiecare sală de clasă. Inclusiv anunțurile de la direcțiune, chiar și clopoțelul, se vor putea difuza prin aceste sisteme.
  • 945 de imprimante multifuncționale laser pentru sălile de clasă și laboratoarele de informatică din 48 unități de învățământ. Acestea vor permite tipărirea, copierea și scanarea, inclusiv de pe dispozitive mobile cu IoS sau Android, prin conectare wireless.
  • 45 de tablete grafice pentru Liceele Samuel Brukenthal, Terezianum și Henri Coandă, acestea urmând să fie utilizate în atelierele de practică. Tabletele vor avea un ecran de 11,6”, rezoluție Full HD și vor fi dotate cu un creion pentru grafică.
  • 921 de switch-uri și routere pentru 47 unități de învățământ, acestea urmând să asigure securitatea rețelelor, conexiunile din rețea între diversele echipamente și respectiv rețeaua WiFi a fiecărei scoli.
  • 158 de mese luminoase pentru 23 de grădinițe care vor fi utilizate de către cei mici pentru învățare senzorială, explorare și activități creative.
  • 27 de hard-uri externe pentru tot atâtea unități de învățământ, urmând să intre în dotarea cabinetelor de asistență psihopedagogică.

Echipamentele vor fi livrate unităților de învățământ în termen de 60 de zile de la emiterea comenzilor și vor fi instalate de furnizori, astfel că din acest an școlar elevii și profesorii vor putea utiliza și mai mult tehnologia informației pentru a învăța.

Urmează și alte achiziții de dotări IT precum laptopuri, camere video, scannere, microscoape digitale sau senzori pentru laboratoarele de fizică.

Aceste achiziții fac parte dintr-un proiect mai amplu inițiat de Primăria Sibiu pentru dotarea tuturor unităților de învățământ cu mobilier, echipamente pentru practică în liceele tehnologice, echipamente pentru sălile de sport și materiale didactice. Întregul proiect are o valoare de 46,33 milioane de lei, adică 9,42 de milioane de Euro, pe care Primăria Sibiu îi investește în educația locală. Până în prezent au fost semnate contracte de furnizare a unor echipamente pentru atelierele de practică în valoare de 1 milion de lei, acestea fiind deja livrate și instalate în 4 licee tehnice. De asemenea, pentru mobilier nou și echipamente sportive destinate unui număr de 26 de unități de învățământ, contractele însumând 10,46 milioane lei au fost deja semnate și urmează livrarea. În perioada următoare Primăria Sibiu va derula achiziții pentru mobilier în sălile de grupă ale grădinițelor si cabinetelor școlare și  materiale didactice în grădinițe, școli și licee.

Studenţii din anul I ai AFT Sibiu au participat la prima lor ceremonie militară

0
Miercuri, 4 septembrie, într-un cadru festiv, studenţii anului I au participat la prima lor ceremonie militară, în cadrul căreia a fost prezentat drapelul de luptă al unității, simbolul onoarei, vitejiei și gloriei militare care evocă trecutul de luptă al poporului român pentru libertatea națională și tradițiile unității.

Activitatea a continuat cu prezentarea steagului de identificare al Academiei Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu” din Sibiu, pe care este înscrisă deviza instituției „SEMPER UNA”, în traducere „MEREU ÎMPREUNĂ” și a cadrelor militare cu funcţii de conducere din instituția noastră.

Ceremonia s-a încheiat cu înmânarea armamentului individual, solemnitatea momentului reprezentând un transfer al responsabilității asumate de a servi cu credință Patria, de a apăra cu orice preț unitatea, suveranitatea și independența României.

Festivalul Ars Sacra și Zilele Bisericilor Deschise, din nou la Sibiu, în a treia săptămână a lunii septembrie

0
Festivalul Ars SACRA, de la Sibiu, care promovează adevăratele valori culturale și sacre, nevoia de frumos, de bine și de adevăr, va avea loc în perioada 14 – 22 septembrie 2024.

Din anul 2007 în a treia săptămână a lunii septembrie, în același timp cu zilele patrimoniului cultural UNESCO se organizează festivalul Ars Sacra și Zilele Bisericilor Deschise. Inițiativa a pornit de la Budapesta, a devenit un festival  de nivel internațional care promovează și consolidează adevăratele valori culturale și sacre: nevoia de frumos, de bine și de adevăr.

„Scopul festivalului este de a scoate la lumină rădăcinile iudeo-creștine ale culturii europene, sacralitatea culturii, în toate ramurile artei, promovând ascensiunea și unitatea spirituală a sufletelor. Șase parohii istorice au aderat la spiritul acestui festival și au organizat prima ediție din Sibiu în anul 2023. Anul acesta, între 14 și 22 septembrie 2024 arta sacră va fi prezentată publicului de pe malurile Cibinului”, a declarat inițiatorul Levente Serfőző.

PROGRAM

Ars SACRA Sibiu, 14 – 22 septembrie 2024

EXPOZIȚII

Sala CIT – Primăria Municipiului Sibiu

Legenda Sfântului Ladislau pe fresce ale bisericilor din Transilvania

Biserica Reformată Kalvină

Sacralitatea în arta modernă

Casa Teutsch (la etaj)

Imaginea lui Hristos în bisericile evanghelice din Transilvania

Biserica Evanghelică Sf. Ioan / Johanniskirche

Libertatea religioasă ca motiv al migrației – Personalități ale Transilvaniei secolelor XVI–XX

Curator: Heidrun König – directorul muzeului.

Catedrala Evanghelică – balconul Ferulei

Boala cea mai periculoasă , texte de Simone Weil și fotografii ale autorilor celebri

Catedrala Evanghelică – urcarea în turn

Expoziție de gravură de Sieglinde BotteschMit și istorie, scene ale prigoanei vrăjitoarelor

Biserica Nașterea Domnului, str. Constituției, Sibiu

Crucea în ipostază cotidiană

Biserica romano catolică Sf. Treime

Expoziție de cărți liturgice (Liturghiere) din secolele al- XVII, XVIII, XIX si al- XX-lea

Biserica Ursuline greco catolică

Expoziție de Antimise din perioada celor 7 episcopi martiri greco catolici

Sinagoga Mare

Reflecții artistice ale simbolurilor iudaice – Ouă de gâscă și de struț

Artist plastic: Cristina Niță

Expozițiile pot fi vizitate în cadrul programelor culturale ale festivalului Ars SACRA și conform programului fiecărei biserici și locații participante în proiect. De asemenea la datele și orele incluse în subprogramul Zilele Bisericilor Deschise. Nu în ultimul rând la cerere, mai ales pentru grupuri organizate și cu programare, în prealabil.

TURURI RELIGIOASE ÎN SIBIU
Sibiu – centrul istoric

Sâmbătă, 14 septembrie

16:00 în limba Română cu Răzvan Pop – istoric

16:00 în limba Maghiară cu Enikő Balázs – ghid turistic acreditat

Duminică, 15 septembrie

16:00 în limba Engleză cu Răzvan Pop – istoric

16:00 în  limba Germană cu Mihai Hașegan – ghid turistic acreditat

Participarea la Tururile Religioase ghidate este posibilă prin înscriere la turul dorit, cu ajutorul formularelor Google Forms, regăsite pe site-ul festivalului (www.ars-sacra.ro) – pentru fiecare tur de pe pagina în respectiva limbă, schimbul între acestea fiind posibil prin alegerea stegulețelor, precum și link de pe Facebook.

ZILELE BISERICILOR DESCHISE

Scopul Zilelor Bisericilor Deschise este de a oferi publicului larg posibilitatea vizitării lăcașelor de cult și în afara slujbelor religioase, să descopere patrimoniul arhitectural și istoria culturii sacre specifice fiecărei religii, viața culturală actuală, chiar comunitățile respectivei confesiuni și personalitățile acestora.

Ziua Bisericilor Deschise – sâmbătă, 14 septembrie 2024. În această zi bisericile vor putea fi vizitate între orele 10-13 și 17-20. Sinagoga va fi deschisă doar după orele 18.

 

Câte o zi dedicată fiecărei confesiuni

Fiecare confesiune din program va avea o zi dedicată în cadrul festivalului. În timpul desfășurării evenimentelor culturale, precum și cu organizare separată, cu ghidaj local bisericile și sinagoga vor putea fi vizitate.

La cerere și cu programare prealabilă bisericile pot fi vizitate, mai ales în cazul grupurilor organizate și în zile/ore diferite, luând legătura cu biserica care se dorește a fi vizitată.

PROGRAME CULTURALE

 

Sâmbătă, 14 septembrie

11:00   Primăria Municipiului Sibiu, sala de expoziții

Deschiderea oficială a festivalului Ars SACRA

Memento muzical: Juerg și Brita Falch-Leutert

Vernisaj expoziție: Legenda Sfântului Ladislau pe fresce ale bisericilor din Transilvania

12:00   Sala Oglinzilor

Conferință: Regele Sfântul Ladislau

Invitați:

Dr. Jánó Mihályistoric de artă: Date privind iconografia încoronării Sfântului Ladislau.

Sashalmi Fekete Tamás, istoric (Odorheiu Secuiesc): Simbolismul picturilor murale medievale ale legendei Sfântului Ladislau.

Dr. Attila István Szekeres heraldist, președintele Asociației de Heraldică și Vexilologie din Transilvania – Reprezentarea heraldică și numismatică a Sfântului Ladislau

Dr. Frank-Thomas Ziegleristoric de artă, Manager Relații Publice al Bisericii Evanghelice C.A. din România – Parohia Brașov: Sfântul Ladislau la Sibiu

Ionuț Munteanu: România Atractivă – Ruta Sfântul Ladislau

19:00   Catedrala Lutherană Evanghelică

Concert coral cu St. Matteus KammarkörStockholm / Suedia, dirijat de Espen Myklebust Olsen și Corul Bach Sibiu; Maximilian Braisch, fagot, Jürg Leutert, orgă

Duminică, 15 septembrie

Ziua confesiunii romano-catolice

13:00   Vizită ghidată în Biserica parohială romano catolică

19:00   Biserica romano-catolică Sf. Treime

Concert cameral

Cristea Robert-Cristian – vioară,

Marin Maria-Cristina – flaut,

Cristea Mihai-Daniel – pian

Luni, 16 septembrie

Ziua confesiunii greco catolice

16:00   Vizită ghidată în Biserica Ursulinelor

19:00   Biserica Ursuline greco catolică

Concert: Corala Allegretto condusă de fondator și dirijor prof. Gheorghe Stoica

Spectacol literar-muzical: Copiii Universului – Anca Arnău – sopranăși actorii Andrei ȘerbanMădălina FoficașAlexandru Bumbeș.

Marți, 17 septembrie

DRUMUL CĂRȚII – vizită la Tipografia Șaguniană a Mitropoliei Ardealului

13:00   Grupul 1. (20 pers. – prin înscriere Google Forms)

14:00   Grupul 2. (20 pers. – prin înscriere Google Forms)

Miercuri, 18 septembrie

Ziua confesiunii reformate

18:00   Biserica Reformată Lutherană

Vernisaj expoziție: Sacralitatea în arta modernă

Tur ghidat al bisericii reformate

Dialog coral – Corul de bărbați (Dalárda) din Ocna Sibiului și Corul mixt Hozsánna din Sibiu

Joi, 19 septembrie

17:00   Biserica evanghelică Sf. Ioan.

Erika Klemm – flaut drept și Monika Robescu. În program muzică barocă din Germania, Franța și Anglia, de Telemann, Hotteterre, Gibbons, Morley.

Vineri, 20 septembrie

Ziua comunității evreiești

18:00 Sinagoga Mare – Concert de muzică evreiască

Jurjut Dariana Elena – soprană, Orly Frankel – soprană, Filip Ion Sandu – tenor, Mugur Nazarie Schwartzman – bass, Cătălina Tudorie – pian 

12:00 Concert de amiază cu cântece pentru copii din întreaga lume (de Ziua Mondială a Copilului); Brita Falch Leutert și Jürg Leutert, orgă

Sâmbătă, 21 septembrie

Ziua confesiunii evanghelice

12:00   Catedrala Lutherană Evanghelică – MARATON DE ORGĂ

Sărbătoarea repunerii în funcțiune a noii orgi Sauer, restaurată

        • Erich Türk, Cluj
        • Steffen Schlandt, Brașov
        • Ursula Philippi, Tartlau
        • Wilhelm Schmidts, Bamberg / Rupea
        • Brita Falch Leutert și Jürg Leutert, Sibiu
        • Corul Bach, Sibiu
        • Constructorii de orgi de la firma COT din Honigberg / Hőrman
        • ’Terie Vigen’, cu actor, orgă și vioară
        • Filme de pe șantierul de renovare al Catedralei
        • Programe pentru copii în mai multe limbi: Arpad vorbea limba maghiară? (Ursula?)
        • Cântece pop și muzică de film cu Barry de la Cafe Wien
        • Film mut cu muzică de orgă live, la sfârșit

13 * 30 minute de muzică la orgă

12 * 30 minute pauză și posibilitatea de a privi mai îndeaproape orga Sauer 

Duminică, 22 septembrie

Ziua confesiunii ortodoxe

11:00 Catedrala Mitropolitană Sf. Treime din Sibiu

Concert coral – Corul Timotei Popovici al Catedralei Mitropolitane (Dirijor pr. Dan Alexandru Streza)

11.30 Biserica Nașterea Domnului, str. Constituției, Sibiu

Vernisaj expoziție – Crucea în ipostază cotidiană

18:00  Biserica fortificată  din Cristian / Großau

Un transport agabaritic a blocat traficul pe DN7, pe direcția Vâlcea – Sibiu

0
Traficul rutier este blocat total, în această dimineață, pe direcția Vâlcea – Sibiu, de la limita cu județul Vâlcea până la nodul rutier cu A1.

Blocajul este realizat pentru tranzitarea unui transport agabaritic pe direcția Sibiu – Vâlcea. Traficul pe direcția Sibiu – Vâlcea se desfășoară normal, în spatele transportului.

ACTUALIZARE ora 9:30 – Pe DN 7 restricția a fost ridicată, traficul desfășurându-se normal pe ambele direcții.