Acasă Blog Pagina 487

Noi titluri de cărți captivante, populare în rândul iubitorilor de lectură, la Biblioteca „Stephan Ludwig Roth” Mediaş

1

Sibiu Independent: Filosofia noastră

Știri care dau putere comunității noastre

Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.

Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.

Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.

Direcția pentru Cultură din cadrul Primăriei Municipiului Mediaș, alături de Biblioteca „Stephan Ludwig Roth” Mediaş vă invită să redescoperiți plăcerea lecturii!

Recent, colecțiile de carte ale bibliotecii s-au îmbogățit cu noi titluri de cărți captivante, foarte populare în rândul iubitorilor de lectură, destinate tuturor categoriilor de vârstă: copii, adolescenţi, adulţi şi seniori. Printre noile apariții se numără volume de la renumite edituri precum Humanitas, RAO, Trei, Litera, Polirom și altele.

Cei interesați vor avea șansa să descopere propunerile bibliotecii, care cuprind tematici diverse din domeniul romanelor de aventură sau de dragoste, poveşti pentru cei mici, precum și cărți de specialitate din domeniul științelor sociale, asigurându-vă o selecție variată și de calitate,  cum ar fi:

  • Educația adulților: baze teoretice și repere practice de Simona Sava și Ramona Paloș
  • Pedagogia preșcolarității și școlarității mici de Liliana Stan
  • Asistența persoanelor vârstnice în instituții rezidențiale, coordonat de Cosmina Goian
  • Contesa din Toscana de Dinah Jefferies
  • Dispariția lui Stephanie Mailer de Joel Dicker
  • Țup: imposibil e doar un cuvânt de Alex Donovici
  • Poveștile prieteniei de Alex Donovici și Cristina Donovici
  • Pete Motanul și nasturii săi șic de James Dean

Indiferent de preferințele personale, la Biblioteca „Sephan Ludwig Roth” Mediaș veți găsi cărți care să vă inspire, să vă captiveze și să vă îmbogățească cunoștințele.

Vă așteptăm cu drag să vă alăturați comunității noastre de cititori!

Bătrânei la malul mării. DGASPC Sibiu: „Sunt oameni aflați în toamna vieții, care apreciază fiecare răsărit de soare”

0
Vârstnicii Centrului de Recuperare și Reabilitare Neuropsihiatrică Rîu Vadului – Boița s-au bucurat la început de toamnă de o excursie de șase zile la malul mării – o experiență unică pentru cei mai mulți dintre ei. „Sunt oameni aflați în toamna vieții, care apreciază fiecare răsărit de soare” – potrivit reprezentanților DGASPC Sibiu.

Cei mai mulți asociem marea cu vara, însă poate fi o destinație ideală și toamna: „aer mai respirabil”, temperaturi blânde, mai puțină aglomerație și răsărituri mai speciale. De toate acestea s-au bucurat 12 vârstnici, în perioada 8-13 septembrie 2024. Masa și cazarea au fost asigurate de un sponsor al Centrului, iar transportul în stațiunea turistică Năvodari, Mamaia Nord, a fost asigurat de Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Sibiu.

„Sunt beneficiarii Centrului de Recuperare și Reabilitare Neuropsihiatrică Rîu Vadului – Boița, mulți dintre ei descoperind doar acum Marea Neagră, în cadrul unei excursii organizată de DGASPC Sibiu.

Le dorim cât mai multe astfel de momente menite să le însenineze viața!” – au transmis reprezentanții DGASPC Sibiu” – au transmis reprezentanții DGASPC Sibiu pe pagina de Facebook.


Scopul serviciului social „Centrul de Recuperare şi Reabilitare Neuropsihiatrică Rîu-Vadului” este de a asigura, persoanelor adulte cu dizabilități aflate în situație de dificultate socială, care îndeplinesc criteriile de eligibilitate, servicii de găzduire, asistenţă medicală, îngrijire, recuperare, reabilitare, consiliere psihologică, terapie ocupaţională, socializare, petrecere a timpului liber, asistenţă paleativă, în vederea aplicării politicilor şi strategiilor de asistenţă specială a persoanelor cu dizabilităţi, pentru creşterea şanselor recuperării şi/sau integrării acestora în familie ori în comunitate şi de a acorda sprijin şi asistenţă pentru prevenirea situaţiilor ce pun în pericol securitatea acestora.


Beneficiarii serviciilor sociale acordate în „Centrul de recuperare şi reabilitare neuropsihiatrică Rîu Vadului” sunt persoane adulte cu dizabilităţi care nu au întreţinători legali, posibilităţi materiale de asigurare a întreţinerii (dovedite prin ancheta socială), sunt dependenţi de servicii sociale de bază şi necesită servicii specializate de recuperare, au domiciliul/reşedinţa pe raza administrativ-teritorială a judeţului Sibiu sau îndeplinesc cumulativ alte condiţii determinate de starea socială, medicală şi familială și îndeplinesc criteriile de admitere specificate în cuprinsul alin (2), la lit. (i) şi (j) – criterii sociale și medicale. Capacitatea centrului este de 141 de locuri.

Jandarmeria Sibiu: „Ieri, patrule de jandarmi au fost prezente în proximitatea a 8 unități școlare din Sibiu, Mediaș și Avrig”

0
În cadrul unei conferințe de presă organizată în sistem integrat la sediul IPJ Sibiu, Colonel Dan Ion, șeful Serviciului Ordine și Siguranță Publică din cadrul I.J.J. Sibiu a transmis măsurile pe care Jandarmeria le-a luat pentru desfășurarea unui an școlar în siguranță.

În contextul începutului anului de învățământ preuniversitar 2024-2025, la nivelul Inspectoratului de Jandarmi Județean Sibiu a fost dispusă intensificarea măsurilor de menținere a ordinii publice, astfel că, ieri, 9 septembrie a.c., patrule de jandarmi au fost prezente în proximitatea a 8 unități școlare din municipiile Sibiu, Mediaș și Avrig, pentru siguranța elevilor, cadrelor didactice și părinților și pentru buna desfășurare a activităților din prima zi de școală.

În conformitate cu prevederile Planului Național de Combatere a Violenței Școlare, pe timpul anului școlar 2024-2025, obiectivele jandarmilor sunt următoarele:

Desfășurarea misiunilor specifice în zona instituțiilor de învățământ, în mod deosebit pe traseele de afluire/defluire ale elevilor și personalului didactic, în intervalele orare la care încep sau se finalizează activitățile didactice, în scopul prevenirii și descurajării săvârșirii faptelor antisociale și creșterii gradului de siguranță a participanților la procesul de învățământ.

Derularea proiectelor, programelor și campaniilor de prevenire atât independent cât și în sistem integrat.

Identificarea și aplicarea de metode optime în vederea adaptării și diversificării activităților preventive, corelate evoluției situației operative în zona unităților de învățământ.

Planificarea, organizarea și executarea de activități preventiv-educative în concordanță cu domeniile principale de activitate, atât independent cât și în cooperare cu celelalte instituții cu atribuții în domeniu, în scopul promovării unei culturi a non-violenței printre toți factorii implicați în actul educațional, încurajării și promovării în rândul elevilor a unui comportament social adecvat, dar și a cunoașterii metodelor optime pentru reducerea riscului de victimizare.

Sprijinirea structurii specializate din cadrul Poliției în desfășurarea de activități specifice domeniului de activitate, potrivit competențelor, în scopul descurajării comiterii de fapte antisociale în incinta și zona adiacentă unităților de învățământ preuniversitar.

Participarea la acțiuni pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale, atât în incinta cât și în zona adiacentă a unităților de învățământ preuniversitar.

Pe parcursul întregului an școlar, jandarmii sibieni vor acționa pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale, având ca obiectiv principal asigurarea unui mediu sigur pentru copii și personalul didactic.

ISU SIBIU despre unitățile de învățământ: „Au fost găsite 64 de nereguli, fiind aplicate amenzi de peste 70.000 de lei”

0
În cadrul unei conferințe de presă organizată în sistem integrat la sediul IPJ Sibiu, Locotenent colonel Trefaș Lucian – Inspector Șef al ISU SIBIU a vorbit despre procedeele prin care s-a asigurat un climat de siguranță în procesul de învățământ.

Conform acestuia, în anul școlar 2023-2024, ISU Sibiu a derulat mai multe acţiuni orientate spre consolidarea protecției în instituțiile de învățământ. Astfel, au fost desfășurate controale de prevenire la un număr de 15 unități de învățământ cu personalitate juridică, ce administrează un număr de 69 de clădiri de învățământ. În urma controalelor au fost identificate 64 de nereguli, fiind aplicate următoarele sancțiuni: 17 avertismente și 6 amenzi contravenționale în cuantum total de 79.000 de lei.  

Principalele nereguli constatate în urma controalelor au fost: reducerea gabaritelor căilor de evacuare prin depozitarea diferitelor materiale, neactualizarea planurilor de evacuare în caz de incendiu, nemarcarea căilor de evacuare pentru persoane în caz de incendiu cu indicatoare standardizate, neasigurarea necesarului minim de stingătoare portabile cu pulbere, neverificarea instalației electrice, lipsa autorizației de securitate la incendiu etc.

Controalele desfăşurate includ şi executarea de exerciţii de alarmare și evacuare, cu angrenarea elevilor, cadrelor didactice şi personalului auxiliar, scopul acestor exerciții fiind acela de formare a deprinderilor necesare în cazul producerii unor situaţii de urgenţă. Astfel, au fost executate 26 exerciții de evacuare/intervenție la care au participat peste 2000 persoane.

De asemenea, tot pentru instruirea copiilor, tinerilor și personalului din cadrul unităţilor de învăţământ, ISU Sibiu a desfășurat și activităţi de informare preventivă şi educare a elevilor în ceea ce privește comportamentul în cazul producerii unui incendiu sau a altor situaţii de urgenţă, activități desfășurate sub forma unor lecții deschise la care au participat peste 200 elevi și profesori.

Din punct de vedere al avizării – autorizării în ceea ce privește securitatea la incendiu, s-a făcut tot posibilul ca personalul inspectoratului să vină în întâmpinarea beneficiarilor, pentru soluţionarea situaţiilor existente şi acordarea asistenţei tehnice de specialitate necesare.

În ceea e privește avizele și autorizațiile de securitate la incendiu, din totalul celor 185 unități de învățământ cu personalitate juridica, 92 nu fac obiectul autorizării, 50 au obținut autorizația de securitate la incendiu, iar 43 sunt neautorizate dar care, unele se afla în diferite etape ale procesului de avizare – autorizare ca urmare lucrărilor de modernizare sau extindere desfășurate. 

În perioada 2023-2024 au fost emise 10 autorizații de securitate la incendiu pentru unități de învățământ și 65 de avize de securitate la incendiu, pentru lucrări la clădiri de învățământ. 

Pe de altă parte, precizăm faptul că deţinerea autorizaţiei de securitate la incendiu nu exclude riscul producerii unui incendiu, aşa cum nici lipsa acestui document administrativ nu duce la creșterea riscului producerii unui incendiu atâta timp cât sunt îndeplinite celelalte măsuri de apărare împotriva incendiilor necesar a fi luate pe timpul exploatării clădirilor.

În final, Inspectorul Șef – Lt. col. Trefaș Lucian a precizat faptul că „Asigurarea unui climat de siguranță în școli nu este pentru noi doar un obiectiv, ci și o obligație morală față de copii noștri și de aceea trebuie să fim vigilenți și responsabili în toate acțiunile noastre, pentru ca fiecare instituție de învățământ să rămână un loc de învățare sigur și fără riscuri. De asemenea, transmitem mulțumiri tuturor instituțiilor cu care colaboram pentru atingerea acestor deziderate și considerăm că rezultatele eforturilor noastre se văd deja în activitățile desfășurate zi de zi.”

USR: Start strângere de semnături pentru parlamentare și prezidențiale în Sibiu

0

USR Sibiu a dat, oficial, startul campaniei de strângere de semnături pentru alegerile prezidențiale și parlamentare.

Campania de semnături se va desfășura până la începutul lunii octombrie. Pentru participarea la alegerile din acest an sunt necesare minimum 200.000 de semnături pentru alegerile prezidențiale și minimum 100.000 pentru cele parlamentare.

„Am început strângerea de semnături pentru o Românie pentru toți, nu doar pentru unii! De acum înainte, haideți să schimbăm România în bine. Fiecare semnătură contează! Aliații mei în această confruntare sunt românii, pe sprijinul lor mă bazez pentru a transforma România într-o țară prosperă, de care să ne bucurăm cu toții. Dar, ca istoria să se schimbe, pentru a avea un viitor așa cum ni-l dorim, este necesar ca fiecare dintre noi să se implice, inclusiv printr-o semnătură”, a declarat Elena Lasconi, președinta USR.

Echipele USR vor fi prezente în toate localitățile din țară pentru a strânge semnături. Cei care doresc să semneze pentru Elena Lasconi și USR o pot face și descărcând formularele de pe site-ul USR – https://usr.ro/. După ce le completați vă rugăm să ne contactați să le putem prelua.

„La Sibiu, am pornit campania de strângere de semnături pentru susținerea Elenei Lasconi la alegerile prezidențiale și pentru participarea USR la alegerile parlamentare!” a declarat Adrian Echert.

Lista candidaţilor pentru Camera Deputaţilor va fi condusă de Adrian Echert, preşedintele filialei municipale USR Sibiu, urmat de Claudiu Zgripcea şi Andreea Pircu. Pentru Senat, USR Sibiu a desemnat-o pe Ruxandra Cibu Deaconu, preşedinta organizaţiei judeţene, să deschidă lista, urmată de Ionuţ Ghişe.

Trei meciuri într-o săptămână pentru CSC Șelimbăr

0

După cele două săptămâni de pauză, echipa de liga a doua, CSC Șelimbăr se pregătește pentru o săptămână foarte grea. Vor fi două deplasări dificile și o partidă cu o echipă care a evoluat timp de 9 sezoane în Superliga României.


Pe călăreții roșii îi așteaptă o perioadă de foc. Sâmbătă, sibienii revin pe terenul de fotbal, după pauza competițională, însă pe gazonul celor de la CS Afumați, în etapa cu numărul 6 din Liga 2. Urmează partida la Hunedoara, un meci restanță din etapa întâi.

Apoi, la sfârșitul săptămânii viitoare, CSC Șelimbăr va întâlni FC Voluntari pe teren propriu. Vor fi în total 3 partide, dintre care 2 deplasări în 7 zile .

Coliziune între două mașini, pe Calea Dumbrăvii din Sibiu

1
Mai multe echipaje de Poliție au intervenit de urgență pe Calea Dumbrăvii, acolo unde două mașini au întrat într-o coliziune fața – spate.

Conform IPJ SIBIU, în timp ce conducea un autoturism pe Calea Dumbrăvii din Sibiu, sens spre Bulevardul Mihai Viteazu, o șoferiță în vârstă de 26 de ani, din Șelimbăr, nu a păstrat distanță de siguranță și a intrat în coliziune cu autoturismul condus în fața sa de către un șofer în vârstă de 39 de ani, tot din Șelimbăr. În urma impactului, conducătoarea auto a fost rănită și transportată la spital.

„Un echipaj SMURD cu medic a intervenit de urgență pe Calea Dumbrăvii la un accident rutier pentru a acorda asistență medicală unei femei de aproximativ 26 de ani. Femeia a fost transportată la UPU Sibiu cu un traumatism facial și multiple contuzii, conștientă.” transmite ISU SIBIU

FC Hermannstadt s-a despărțit de trei jucători

0

În pauza competițională prilejuită de meciurile echipelor naționale, echipa de liga întâi FC Hermannstadt a renunțat pentru caest sezon la serviciile a trei jucători. Aceștia vor reveni în vară la echipa sibiană.


Trei tineri fotbaliști #FCH vor evolua în acest sezon sub formă de împrumut la echipe din SuperLiga Romania, Liga a II-a și Liga a III-a

Alexandru Jipa a ajuns la Gloria Buzău, colegă cu FC în SuperLiga României. Kevin Ciubotaru a fost împrumutat la C.S.Unirea Ungheni, în liga a doua, unde va fi adversar cu CSC Șelimbăr. Ajuns în această vară la Sibiu, Răzvan Călugăr va juca temporar la CSM Unirea Alba Iulia.

FC Hermannstadt va susține următorul meci în SuperLiga României luni 16 septembrie, de la ora 18.00, cu UTA, la Arad.

Work-shop-uri și cursuri motivaționale pentru elevii sibieni, în cadrul proiectului „Motivat să Învăț”

0
În cadrul proiectului educațional „Motivat să Învăț”, ediția a V a, ne dorim ca un număr de 2000 elevi ai claselor IX-XII să beneficieze de work-shop-uri, cursuri motivaționale și educative care vor  promova informații pentru viață, vom desfășurarea activități prin servicii de orientare și consiliere în sprijinul tranziției de la școală la viața activă.

Proiectul se derulează în perioada  – Septembrie – Decembrie 2024 – luna Septembrie fiind o perioada organizatorică, primele evenimente educaționale iși au startul începând cu data de 04 octombrie 2024 prin proiectul de ecologizare și protecția mediului desfășurat în Parcul Sub Arini.

În cadrul cursurilor de 250 ore motivaționale cu predare la clasă se vor transmite informatii motivaționale cu privire la un mod de viata sănătos combatând sedentarismul și prietenii virtuali, încurajând elevii la participarea activităților de ecologizare și protecția mediului prin gestionarea selectivă a deșeurilor.

Prin proiectul propus, respectiv acțiunile de ecologizare și protejarea mediului precum și a resurselor naturale și ale patrimoniului, elevii vor beneficia de  informații valoroase, clare, practice oferite de către profesioniști în domeniu cu privire la  fenomenul global al schimbărilor climatice reducând concentrația emisiilor de gaze cu efect de seră.

Prin activitatea de colectare selectivă a deșeurilor propusă în cadrul priectului ne dorim să minimizăm comportamentul neadecvat al adolescenților și astfel vom determina responsabilitatea elevilor asupra protectiei mediului si schimbării comportamentale prin promovarea protejării naturii și a menținerii mediului înconjurător nepoluat.

În această ediție dorim  să desfășurăm activități educațional motivaționale în care vom avea ca beneficiari și cadrele didactice din instituțiile liceale din orașul Sibiu.

Obiectivul principal al proiectului este educația pentru viață a unui număr de  2000 de elevi și 120 cadre didactice din cadrul instituțiilor liceale din orașul Sibiu:

Colegiul National Samuel von Brukenthal Sibiu, Colegiul National Gheorghe Lazar Sibiu, Colegiul National Octavian Goga Sibiu, Colegiul Economic George Barițiu Sibiu, Liceul Teoretic Onisifor Ghibu Sibiu, Liceul Tehnologic Henri Coandă Sibiu, Colegiul Național Pedagogic Sibiu, Colegiul Agricol DP Barcianu Sibiu, Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară Terezianum Sibiu 

Din dorința de a contribui la motivarea cadrelor didactice ne dorim ca în acestă ediție să dezbatem în cadrul unor workschopuri motivaționale metode și tehnici inovative de predare pentru crearea unei mai bune comunicări elev-profesor. Învățământul formativ impune mai mult ca oricând ca profesorul să inspire încredere elevului dându-i imboldul de a avea curaj să se implice activ în procesul educativ.

Parteneriatul şcoală – comunitate devine unul dintre aspectele cele mai importante. Societatea actuală, societate a competiției și competenței, are nevoie de oameni care să se remarce prin ceea ce știu și vor să facă, oameni care și-au verificat înclinațiile și, prin exercițiu sistematic, le-au transformat în aptitudini și capacități.

Proiectul va fi manageriat de catre președintele Asociatiei – doamna Popa Elena Luiza, care are o experiență vastă în acțiuni de voluntariat, educaționale, sociale și umanitare.

Proiectul Motivat să Învăț este la  a V-a ediție, Asociatia Totul Pentru Comunitate a fost înființată în anul 2014 cu scopul de a clădi o comunitate puternică, mai unită și mai prosperă, având un număr de 16 proiecte implementate cu succes anual.

Incendiu puternic la o stână de lângă Sibiu. Mai multe animale au fost carbonizate

0
Pompierii sibieni intervin în municipiul Sibiu pe prelungirea străzii Ștefan cel Mare pentru stingerea unui incendiu la o anexă în care sunt depozitați baloți de fân.

Proprietarul stânei a declarat pentru Sibiu Independent faptul că nu știe de unde și de la ce a pornit focul. Acesta face de ani de zile focul într-o sobă, fără a întâmpina probleme. În urma incendiului, acesta. A pierdut mai multe animale, dar și o sumă de bani.

Din primele informații nu sunt victime.

ACTUALIZARE: În urma incendiului a ars o anexă de aproximativ 150 mp, aproximativ 60 de baloți de fân depozitați în interior și alte bunuri depozitate. De asemena au murit 2 porci și 7 păsări. Cauza probabilă de izbucnire a incendiului a fost jarul căzut dintr-o sobă cu acumulare de căldură, improvizată.

Așa au fost așteptați școlarii din Șelimbăr în prima zi de școală. Primarul Marius Grecu: ,,Ne ținem de ce am promis”

1
Fiecare copil care frecventează școlile și grădinițele din comuna Șelimbăr a primit din partea administrației locale un ghiozdan cu rechizite – ”Back to school”, luni, 9 septembrie 2024, în prima zi de școală.

Programul continuă, așadar, și în acest an, iar primarul comunei, Marius Grecu, spune că an de an acest obicei va continua pentru că educația este unul din pilonii centrali ai administrației de aici.


,,Sunt 1.278 de ghiozdane achiziționate, iar întreaga valoare a obiectelor cu care îi așteptăm pe copii în prima zi de școală se ridică la 158.000 lei fără TVA. Așa cum am promis, acest program continuă ca un sprijin pentru bună desfășurare a actului educațional. Ne-am asumat asta, vom continua și în anii viitori, ne ținem de ce am promis”, a transmis primarul Marius Grecu.
Rechizitele au fost pregătite pe fiecare bancă, astfel că fiecare elev a putut primi cadoul din partea comunității.

Mediaș: Au început lucrările pentru reabilitarea sistemului de canalizare, rutier și a iluminatului public pe strada Târnavei

0
Luni, 9 septembrie 2024, a fost predat amplasamentul în vederea începerii lucrărilor de reabilitare a sistemului rutier și a canalizării pluviale pe strada Târnavei din localitatea Mediaș.

În cadrul proiectului se vor executa lucrări de reabilitare a sistemului rutier, a rețelei de canalizare pluvială și a sistemului de iluminat public. Anterior acestor intervenții, pe strada Târnavei au fost executate lucrări la rețeaua de apă și canalizare menajeră, prin POIM, de către operatorul Apa Târnavei Mari, dar și lucrări de reabilitare a rețelei de gaze naturale, prin SC EON SA.

Fondurile aferente lucrărilor programate în continuare pe strada Târnavei vor fi asigurate din bugetul local al municipiului, durata de execuție fiind de un an.

Pe strada Târnavei avem în implementare un proiect de investiții, și anume reabilitare a sistemului rutier și canalizare pluvială pe strada Târnavei, proiect care va fi derulat de către Primăria Municipiului Mediaș, cu fonduri asigurate din bugetul local. Discutăm despre un proiect care include reabilitarea rețelei de canalizare pluvială, reabilitarea sistemului rutier și a sistemului de iluminat public, inclusiv realizarea unei canalizații subterane pentru introducerea tuturor cablurilor – curent electric, alte rețele de curent slab. Discutăm de o reabilitare a întregii zone, cu atât mai mult cu cât anul trecut și în acest an s-au executat lucrări ale operatorului SC Apa Târnavei Mari, și anume lucrări la rețelele de apă și canalizare menajeră. De asemenea, pe această stradă au fost executate lucrări de reabilitare a rețelei de gaz de către operatoul EON SA. Vorbim așadar despre o lucrare care va închide practic zona, cu tot ce înseamnă modernizarea sistemului rutier și a tuturor rețelelor de utilități publice. Această lucrare se va desfășura pe o perioadă de un an de zile, iar în perioada următoare constructorul va începe lucrările la sistemul de canalizare pluvială “, a declarat administratorul public al municipiului Mediaș, dl. Ovidiu Pietraru.

Informare privind prelungirea dreptului de ședere temporară pentru alte scopuri – tratament medical

0
În conformitate cu prevederile Ordonanţei de Urgență nr. 194/2002 privind regimul străinilor în România, cu modificările și completările ulterioare, străinilor intraţi în România pentru tratament medical de lungă durată li se prelungeşte dreptul de şedere temporară de la data depunerii cererii, dacă:
  • tratamentul medical se va desfășura în cadrul instituţiilor medicale publice sau private;
  • prezintă scrisoare de acceptare din partea instituţiilor respective, în care să fie precizate diagnosticul şi durata tratamentului.

Această viză poate fi acordată şi pentru un eventual însoţitor, care asistă străinul aflat în imposibilitatea de a se îngriji singur, dacă acest lucru este menţionat expres în scrisoarea de acceptare.

Dreptul de şedere temporară pentru alte scopuri se prelungește succesiv pentru perioade de până la 1 an.

Informații suplimentare referitoare la acest segment de activitate găsiți accesând link-ul de mai jos, la articolul 50, alineatul 2 coroborat cu articolul 69, litera c.https://igi.mai.gov.ro/wp-content/uploads/2024/06/ORDONANTA-DE-URGENTA-nr.-194-din-12-decembrie-2002-1.pdf

Ediție de succes a Mediaș Bike Marathon

0
Municipiul Mediaș a găzduit în data de 7 septembrie 2024 cea de-a VII-a ediție a competiției Mediaș Bike Marathon, un eveniment sportiv de amploare organizat de Primăria Municipiului Mediaș, Asociația de Turism și Ecologie Dianthus, CSM Mediaș, Asociația Mediaș 750 de ani, cu sprijinul Consiliului Județean Sibiu, Asociației Colinele Transilvaniei, Direcției Județene pentru Sport și Tineret Sibiu, și al comunității locale de cicliști.

Participanții au avut ocazia să își testeze limitele pe unul dintre cele 8 trasee diferite, cu lungimi variind între 14 și 100 km, fiecare traseu oferind provocări unice și peisaje deosebite din zona colinelor transilvane. Competiția a fost deschisă tuturor iubitorilor de ciclism, indiferent de nivelul de experiență, oferind oportunități atât pentru cicliștii amatori, cât și pentru cei profesioniști.

Pentru cei mai mici pasionați de ciclism, evenimentul a inclus și cursa Kids Race, cu trei categorii de vârstă: 10-13 ani, 7-9 ani și 5-6 ani. Copiii au avut parte de un traseu special adaptat vârstei lor, care le-a permis să se bucure de competiție într-un cadru sigur și prietenos.

La finalul traseelor, toți concurenții au fost premiați pentru efortul și pasiunea lor, iar atmosfera de sărbătoare a continuat cu activități de socializare și divertisment pentru toți participanții și susținătorii acestora.

Mediaș Bike Marathon rămâne un eveniment emblematic pentru comunitatea locală, promovând nu doar sportul și un stil de viață activ, ci și frumusețile naturale ale regiunii și valorile comunității medieșene.

Felicităm toți participanții și voluntarii care au contribuit la succesul acestei ediții a competiției Mediaș Bike Marathon!

Europarlamentarul Nicu Ștefănuță trage un semnal de alarmă asupra incendiilor tot mai dese din zona retrocedată a Parcului IOR (C.P)

0
Europarlamentarul Nicu Ștefănuță a sesizat autoritățile locale, pe primarul Robert Negoiță, cu privire la incendiile din ce în ce mai dese apărute în Parcul IOR. Această solicitare vine în contextul prevederilor Legii nr. 307 din 12 iulie 2006 privind apărarea împotriva incendiilor, care impun proprietarilor de terenuri obligații clare în vederea prevenirii și stingerii incendiilor, indiferent dacă aceste terenuri sunt publice sau private.

Europarlamentarul a făcut un apel urgent către autoritățile din Sectorul 3, pentru a monitoriza și a asigura respectarea obligațiilor legale în respectiva zonă, dar și un apel la colaborare între toți factorii implicați – autorități locale, proprietari de terenuri și cetățeni – pentru a preveni orice pericol de incendiu și a proteja mediul și viețile omenești : „Este inacceptabil ca într-o capitală europeană să ne confruntăm cu riscuri de incendiu care pot fi prevenite prin acțiuni simple, dar decisive. Este esențial ca autoritățile să acționeze preventiv și să asigure un mediu sigur pentru toți cetățenii, să avem grijă de și așa puținul spațiu verde din București” a adăugat acesta.

Totodată, acesta a solicitat informații cu privire la sancțiunile aplicate până în prezent, inclusiv măsurile preventive adoptate de Poliția Locală a Sectorului 3 în această zonă, având în vedere că tot mai des se aude de izbucnirea unor incendii în Parcul IOR: „Transparența și responsabilitatea sunt esențiale pentru a asigura protecția cetățenilor și a mediului înconjurător. Este necesar să știm ce s-a făcut până acum pentru a preveni o tragedie” a subliniat Nicu Ștefănuță, europarlamentar independent.

Nicu Ștefănuță este primul eurodeputat român afiliat grupului politic al Verzilor din Parlamentul European (Greens / EFA) și Vicepreședinte al Parlamentului European. În prezent este membru al comisiei de Buget și al comisiei pentru Industrie, Cercetare și Energie. Totodată, europarlamentarul sibian activează drept membru supleant în Comisia pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală. În aprilie 2023, Nicu Ștefănuță a inaugurat primul spațiu din Sibiu dedicat lui Emil Cioran care activează drept birou europarlamentar pentru tinerii din oraș.

Școala nr. 12 din Sibiu dispune de încă 6 săli, după reabilitarea unui corp de clădire neutilizat înainte

0
ZEPPELIN STUDIO FOCUS AGENCY
Școala nr. 12 situată în Piața Cluj dispune de 6 săli de clasă noi, după ce Primăria Sibiu a încheiat lucrările de reabilitare a corpului B al acestei unități de învățământ care nu era utilizat înainte.

În urma lucrărilor în valoare de 5 milioane de lei, acest corp de clădire, cu subsol, parter și etaj, a fost complet modernizat, rezultând:

  • 6 săli de clasă noi, dotate cu bănci, scaune, catedre, dulapuri și table interactive 
  • un cabinet medical,
  • o cancelarie,
  • grupuri sanitare,
  • o sală de sport interioară dotată cu sistem pentru volei, panou pentru baschet, trambulină și ladă pentru gimnastică, precum și vestiare pentru elevi.
  • un teren de sport în curtea școlii, pentru fotbal și baschet.
  • o nouă intrare în clădire, cu un vestibul din sticlă.
ZEPPELIN STUDIO FOCUS AGENCY
ZEPPELIN STUDIO FOCUS AGENCY
ZEPPELIN STUDIO FOCUS AGENCY
ZEPPELIN STUDIO FOCUS AGENCY
ZEPPELIN STUDIO FOCUS AGENCY
ZEPPELIN STUDIO FOCUS AGENCY

Lucrările realizate de SC NV Const SRL au constat în:

  • Înlocuirea tâmplăriei din lemn cu geam termopan și reparații la acoperiș
  • Reabilitarea instalațiilor de utilități: electricitate, agent termic, apă caldă, gaz, sanitare, precum și crearea unui sistem de supraveghere video și antiefracție și a unuia pentru detecția și semnalizarea la incendiu
  • Refacerea arhitecturii exterioare și a finisajelor interioare
  • Instalarea unor panouri fotovoltaice pentru producerea de electricitate “verzi”.
  • Amenajări exterioare, care au inclus refacerea spațiilor verzi și a împrejmuirii, amenajarea cu pavaj a aleilor și a sistemului de iluminat exterior.    

Reamintim că Primăria Sibiu urmează să construiască în această locație și o creșă și grădiniță nouă, cu 90 de locuri, obținând deja finanțarea din fonduri europene nerambursabile. Etapa de elaborare a documentațiilor s-a încheiat, fiind în curs procedura de achiziție pentru execuția lucrărilor propriu-zise.    

Proiecte de impact prin Agendele Județene. O vară plină de creativitate și realizări remarcabile pentru Asociația Centrul Bucuriei

0
Asociația Centrul Bucuriei a continuat și în acest an, pentru a doua ediție consecutivă, să organizeze evenimente dedicate copiilor și tinerilor din județul Sibiu, cu sprijinul Consiliului Județean Sibiu, al Școlii Gimnaziale Cristian și al Centrului Multifuncțional de Servicii Sociale din Sibiu. Proiectul „Junior ART” a fost piesa de rezistență a verii, aducând în prim-plan un concurs de arte vizuale impresionant, la care au fost înscrise 100 de lucrări abordând subiecte de actualitate precum șanse egale, combaterea discriminării, prevenirea violenței și evitarea consumului de substanțe interzise. Aceste lucrări au fost realizate de elevi din 12 școli din localitățile Sibiu, Tălmaciu, Șelimbăr, Avrig, Cristian și Mediaș.

Lucrările au fost evaluate de o comisie de specialiști, care a apreciat atât creativitatea cât și calitatea acestora, subliniind modul în care ele reflectă valorile esențiale promovate de proiect: acceptare, diversitate și respect reciproc. Firma Boromir, sponsorul dulce al evenimentului, a fost prezentă alături de organizatori și de copii la ceremonia de premiere, oferind sprijin și încurajare si împărțind bucurii dulci pentru toți participanții.

Proiectul nu s-a limitat doar la concursul de arte vizuale, ci a inclus și diverse activități culturale pentru copiii defavorizați. Aceștia au avut ocazia să participe la Festivalul de Teatru, să viziteze Complexul Muzeal Astra și centrul istoric al Sibiului, iar la Teatrul Gong au vizionat piese de teatru care le-au îmbogățit experiența artistică și culturală. Totodată, au fost prezenți la ateliere de creație menite să le dezvolte aptitudinile artistice și să le stimuleze imaginația. Proiectul a reprezentat un pas important în promovarea educației prin artă și în crearea unui mediu inclusiv și armonios pentru tinerii din județul Sibiu.

Proiectul „Scrie-ți viitorul!” – Sprijin pentru tranziția tinerilor către success

Un alt proiect de impact, sprijinit de Agenda de Tineret, a fost „Scrie-ți viitorul!”, o inițiativă esențială pentru a sprijini tinerii în perioada de tranziție de la școală la următoarea etapă a vieții lor. Într-o fază plină de incertitudini, proiectul și-a propus să ofere tinerilor sprijin și resurse esențiale pentru a-i ghida în identificarea direcției potrivite pentru ei.

Prin furnizarea de instrumente practice și orientative, proiectul a avut ca scop reducerea confuziei și incertitudinii, oferind elevilor încrederea și claritatea necesare în alegerea drumului lor viitor. Boot Camp-ul organizat a fost dedicat explorării și dezvoltării potențialului personal și profesional al tinerilor, oferind oportunități de auto-descoperire și clarificare a obiectivelor. Participanții au descoperit atributele și calitățile esențiale pentru a atinge succesul și au desfășurat activități menite să contribuie semnificativ la dezvoltarea abilităților esențiale pentru succesul în viață, consolidându-le încrederea în sine și înțelegerea capacităților individuale.

Planuri pentru anul viitor

Pentru anul viitor, Asociația Centrul Bucuriei își propune să continue să dezvolte proiecte educaționale și culturale dedicate tinerilor din județul Sibiu, extinzând impactul pozitiv în comunitate și promovând valori precum egalitatea, incluziunea și dezvoltarea personală prin intermediul artei și educației.

Licitație publică pentru concesionarea locurilor de mormânt  în zona Intrării principale a Cimitirului Municipal Sibiu

1

Serviciul Public Administrarea Cimitirului Municipal Sibiu, cu sediul în Sibiu, Calea Dumbrăvii nr. 155, Jud. Sibiu (Telefon: 0269-252.208, E-mail: cimitir@sibiu.ro)

ANUNȚĂ licitație publică pentru concesionarea locurilor de mormânt  în zona Intrării principale a Cimitirului Municipal Sibiu

Locurile de mormânt sunt dispuse la intrarea principală dinspreCalea Dumbrăvii nr. 155, în loturi, după cum urmează:

• 148 loturi, intrarea principală stânga (două locuri de mormântalăturate).

• 41 loturi, intrarea principală dreapta (un singur loc de mormânt).

Data limită pentru solicitarea clarificărilor: luni, 23.09.2024, ora12:00.

• Locul și data limită depunere oferte: sediul instituției (clădireadministrativă stânga), luni, 30.09.2024, ora 12:00.

• Locul și data deschiderii ofertelor: sediul instituției: miercuri,02.10.2024, ora 13:00.

Taxe licitație:

•  300 lei – documentația de atribuire (se va procura de la sediulinstituției, L –V, 9:00 – 14:00).

•  400 lei – taxă participare licitație.

• 1000 lei – garanție participare licitație (se recuperează încondițiile legii).

Taxele pot fi achitate la ghișeul instituției sau prin virament bancar.

Sunt excluse de la ofertare loturile care au fost deja adjudecate șiconcesionate prin licitațiile anterioare.

Relații suplimentare se pot obține la telefon 0269-252.208, interior101 sau 104.

Nicolae Cocoș, primarul comunei Boița le urează elevilor „an şcolar rodnic, plin de realizări, cu sănătate şi putere de muncă”

0
Redăm mai jos mesajul primarului comunei Boița, Nicolae Cocoș, pentru începutul noului an școlar:

„Dragi copii, cadre didactice, părinți și bunici,

În calitate de Primar al comunei Boița, vă urez un călduros bun venit în noul an școlar! Este un moment important în viața noastră, atât pentru elevi, cât și pentru părinți și cadrele didactice care îi îndrumă.

La Școala Gimnazială „Ioan Albescu” din Boița ne putem mândri cu o instituție de învățământ unde sunt cadre didactice implicate care depun eforturi constante pentru a ghida și a inspira elevii.

Iar noi, administrația publică locală, ne angajăm în continuare să investim în educație pentru că ne dorim să creăm un mediu propice de dezvoltare pentru toti copiii Comunei noastre!

Anul acesta printr-un proiect cu fonduri europene nerambursabile am reușit sa înlocuim tot mobilierul din școală și să dotăm toate clasele cu tehnologie digitala, spunem noi, de ultimă generație!

Printr-un alt proiect tot cu fonduri europene nerambursabile și cofinanțare de la bugetul local am amenajat și curtea de la grădiniță!

Cu efort și implicare, putem construi un viitor mai bun pentru toti!

Vă doresc să aveţi parte de un an şcolar rodnic, plin de realizări, cu sănătate şi putere de muncă.

Cu stima și considerație, Nicolae Cocoș, primarul comunei Boița

VIDEO: Emoții și entuziasm la început de an școlar pentru elevii și preșcolarii din Șelimbăr

0
Festivitatea de deschidere a anului școlar 2024-2025 a adunat în curtea Școlii Gimnaziale „Mihai Viteazu” din comuna Șelimbăr zeci de elevi și preșcolari, însoțiți de părinți și bunici, vizibil emoționați, cu flori în mână pentru doamnele învățătoare și profesoare. Pentru elevii mai mari ziua de luni a marcat revederea cu colegii de clasă și cadrele didactice, însă pentru cei mici, începutul noului an școlar a însemnat emoții și entuziasm.

În debutul festivității reprezentanții instituției de învățământ și a autorităților locale, au susținut discursuri de încurajare pentru elevi și le-au urat succes în noul an școlar.

„Întotdeauna așteptăm cu nerăbdare una dintre cele mai mari sărbători ale toamnei – începerea scolii. Pășim în noul an anul școlar 2024-2025, cu multe realizări frumoase, cu credință și speranță într-o lume mai bună. Fiecare an aduce cu sine momente de neuitat” – a declarat Mihaela Ispas, Directorul Școlii Gimnaziale „Mihai Viteazu” Șelimbăr

„As dori să-i aplaudăm în primul rând pe cei mici care astăzi încep școala, clasa 0. Bine ați venit! Celor care ați revenit la cursuri, de asemenea vă doresc și vouă un an plin de realizări, cu sănătate și bucurie” – a transmis Marius Grecu, primarul comunei Șelimbăr.

Anii Drumeției: Tură de noapte în Munții Făgăraș – Răsărit pe Vf. Negoiu

0
Echipa Anii Drumeției invită iubitorii de aventură și natură, vineri pe sâmbătă (13-14 septembrie) la o tură specială, tură de noapte cu răsărit pe Vf. Negoiu. Drumeția este una de dificultate mare cu o diferență de nivel de 1400m. Traseul pe care îl vom urma este: Bâlea Lac – Șaua Paltinu – Vf.Laița – Vf.Lăițel – L.Călțun – Portița Călțunului – Strunga Doamnei – Vf.Negoiu – L.Călțun – Poteca lui Gligorea – Bâlea Lac, fiind un traseu de creastă foarte spectaculos și pitoresc.

BILETE AICI

UNDE ȘI CÂND NE ÎNTÂLNIM?

Vineri – 13 Septembrie, ora 22.00, în parcarea magazinului Hervis – Shopping City Șelimbăr

ECHIPAMENT NECESAR

bocanci de munte PESTE GLEZNĂ (atentie: NU vor fi acceptați participanții care nu îndeplinesc aceast criteriu)
haine de ploaie/vânt, în mai multe straturi
strat termic
căciulă, mănuși
pelerină
sepcuță / protecție soare
frontală ÎNCĂRCATĂ + akku/baterii de rezervă
sticlă cu apa (min 1l)
Mâncare

Recomandabil:
bete de trekking

COSTURI

70 lei/persoană

Pentru copii până în 14 ani participarea este gratuită, dacă sunt însoțiți de un adult. Tura se va ține cu maxim 20 de participanți.

TRANSPORT

Putem asigura transportul tur-retur unui nr. limitat de persoane. Pentru rezervarea locului vă rugăm să ne contactați telefonic, la nr. 0744-371547, după efectuarea înscrierii.

GHID

Radu Zaharie – ghid montan
Contact: 0744-371547

Notă:

– Configurația și lungimea traseului vor fi adaptate în funcție de condițiile meteo și omogenitatea/eterogenitatea grupului.
– Organizatorul (ghidul) își rezervă dreptul de a refuza participanții care vin echipați necorespunzător cerințelor sau cu condiție fizică neadecvată.
– Turele se țin în condiții de siguranță și cu un numar minim de participanți. Organizatorul își rezervă dreptul de a reprograma sau anula turele fără o notificare prealabilă dacă aceste condiții nu sunt îndeplinite.
– Returnarea contravalorii biletului se face doar în cazul în care organizatorul (ghidul) anulează drumeția.

———————————————
Prin participarea la acest eveniment, îmi dau acordul de a fi fotografiat. Iau la cunoștință faptul că fotografiile vor fi folosite cu scopuri publicitare, în mediul online şi pe materiale tipărite, în cadrul Programului „Anii Drumeției” pentru promovarea acestuia.Declar pe propria răspundere că, din cele cunoscute de mine, sunt apt(ă) pentru efectuarea unui efort fizic susținut în cadrul evenimentelor de tip drumeție, fără sa-mi dăuneze în vreun fel stării de sănătate. Participarea mea la acest eveniment este în totalitate voluntară, înțelegând riscurile asociate la care mă supun.
———————————————
Programul „Anii Drumeției” este inițiat și finanțat de Consiliul Județean Sibiu, în colaborare cu Asociația Județeană de Turism Sibiu. Scopul principal este de a îmbunătăți infrastructura de drumeție din județ și de a promova activități specifice ecoturismului

Tălmaciu: Mesajul primarului Ioan Oancea la început de an școlar

0
Redăm mai jos mesajul primarului orașului Tălmaciu, Ioan Oancea, la început de an școlar, postat pe pagina sa de Facebook:

*Dragi elevi, stimați profesori și părinți,**

Începutul unui nou an școlar este mereu un moment de speranță, entuziasm și oportunități noi. Este o ocazie perfectă pentru fiecare dintre noi să ne stabilim obiective, să ne pregătim pentru provocările care urmează și să ne implicăm cu toată energia în procesul de învățare și dezvoltare personală.

**Elevi**, acesta este timpul vostru să explorați, să descoperiți noi cunoștințe și să vă dezvoltați abilitățile. Fiecare zi petrecută la școală este o oportunitate de a deveni mai buni, mai pregătiți pentru viață și pentru carierele pe care le veți alege.

**Profesori**, voi sunteți ghizii care îi îndrumă pe elevi în această călătorie. Misiunea voastră este esențială, deoarece nu doar transmiteți cunoștințe, ci și inspirați, motivați și formați generațiile viitoare. În fiecare zi, aveți puterea de a influența viețile elevilor voștri și de a-i ajuta să-și atingă potențialul maxim.

**Dragi părinți**, vă doresc răbdare, înțelepciune și timp pentru a fi alături de copiii voștri, cei mai importanți pentru noi toți.

Împreună, elevi, profesori și părinți, formăm o echipă. Învățarea este un proces reciproc, în care fiecare poate învăța de la celălalt.

Vă urez tuturor un an școlar plin de succese, bucurii și împliniri! Să aveți curajul de a visa, înțelepciunea de a învăța și perseverența de a reuși.

**Mult succes!**

Loc nou de joacă în comuna Rășinari

0
Spațiul de joacă din zona Ștează, dedicat copiiilor cu vârsta cuprinsă între 3 și 12 ani, este gata de utilizare, transmit reprezentanții primăriei Rășinari.

Începând cu ziua de luni se poate folosi în condiții de siguranță. Este ferit de circulația rutieră directă și are umbră naturală.

Parcul este realizat de Primaria Comunei Rasinari prin finanțare Gal Marginimea Sibiului cu fonduri europene și este în valoare aproximativă de 150000 lei.

„Le doresc copiiilor din Rășinari să se bucure de acest ansamblu de joacă, mai mare decât cel dinainte” – au transmis reprezentanții primăriei Rășinari.

________

Discursul primarul Valentin Ivan la început de an școlar: „Este un nou început pentru generații, un început ce va pava cu bucurie, succes și prosperitate drumul elevilor din comuna Sadu”

0
Luni, 9 septembrie 2024, unitățile de învățământ din comuna Sadu și-au deschis porțile pentru a-i primi pe elevii și preșcolarii dornici să înceapă un nou an școlar. Copii, părinți și bunici, și cu brațele pline de flori s-au strâns în curtea școlii pentru a lua parte la festivitatea de deschidere.

Primarul Valentin Ivan, prezent la manifestare, a făcut apel la solidaritate, astfel îndemnul adresat părințiilor a fost acela de a deveni parte activă în procesul educațional al copiilor.

„9 septembrie 2024 marchează în acest an speranța unui nou început pentru generații, un început ce va pava cu bucurie, succes și prosperitate drumul elevilor din comuna Sadu.

Efortul comun ce susține bunul parcurs al elevilor comunei Sadu este marcat de amplele proiecte de digitalizare, acestea susținând angajamentele administrației locale în promovarea educației de calitate.” – a transmis primarul comunei Sadu, Valentin Ivan.

În încheierea discursului său, domnul primar a amintit celor prezenți valorile unei societăți sănătoase: ,,Libertatea nu este absența regulilor și ordinea nu este absența libertății”.

Școala din Sibiu cu debut de an, altfel, la picnic în parc

0

După succesul de anul trecut, la Școala Ion Luca Caragiale din Sibiu s-a păstrat ideea unei deschideri diferite a anului școlar. După tradiționalul careu în curtea școlii și intrarea la clasă, elevii, profesorii și unii părinți au plecat în Parcul Sub Arini la un uriaș picnic în natură.

Ideea a venit anul trecut de la Asociația părinților Prichindeii Caragiale și a fost rapid îmbrățișată de directorul școlii Romulus Constantin Simion. Și cum anul trecut deschiderea cu activități în aer liber, în parc, a fost bine primită de toți, anul acesta s-a continuat proiectul și se pare va deveni o tradiție pentru această școală.

De altfel, Școala Ion Luca Caragiale din Sibiu este deja cunoscută pentru multele proiecte extra-școlare realizate prin diferite programe, dar și cu sprijinul Asociației Prichindeii Caragiale. Multe din aceste activități includ drumeții în natură, ateliere etc.

Anul acesta, noutatea și la Școala Ion Luca Caragiale o reprezintă containerele modulare din curte. Primăria Sibiu a adus și aici aceste containere pentru a rezolva problema spațiului. Deși acum doi ani un nou corp de clădire a fost ridicat la această școală, afluxul de elevi în ciclul primar este mult peste capacitatea școlii. La fiecare generație, școala oferă 2 clase noi, dar ajunge în septembrie să deschidă 4-5 clase datorită numărului mare de elevi înscriși.

Slujire arhierească la hramul Mănăstirii „Nașterea Maicii Domnului” de la Măgura-Jina

0
Mănăstirea „Nașterea Maicii Domnului” de la Măgura-Jina, județul Sibiu, a primit duminică, 8 septembrie, binecuvântarea arhierească la hramul așezământului monahal. Sfânta Liturghie a fost săvârșită la altarul de vară de către Înaltpreasfințitul Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, alături de care s-au aflat Protos. Nicon Sturza, duhovnicul mănăstirii, și alți slujitori ai Sfintelor Altare din comunitățile apropiate de acest așezământ monahal.

În cuvântul de învățătură la Praznicul „Nașterii Maicii Domnului”, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit a vorbit credincioșilor prezenți despre faptul că Maica Domnului este grabnic ascultătoare și mijlocitoare către Dumnezeu.

„Maica Domnului este cea mai apropiată mijlocitoare către Dumnezeu. Ea este reprezentată în icoane purtând în brațe pe Mântuitorul nostru Iisus Hristos. Astfel, dacă facem rugăciune către Maica Domnului, Ea transmite mai departe durerile și plângerile noastre Fiului Ei.”, a spus ierarhul.

La finalul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, a acordat Ordinul „Anastasia Șaguna” monahiei Olimpiada Barbu, stareța așezământului monahal, și acte de cinstire binefăcătorilor mănăstirii.

Înaltpreasfinția Sa a binecuvântat și lucrările realizate la noul laborator de preparare a produselor naturiste de care se ocupă obștea mănăstirii.

CITEȘTE ȘTIREA COMPLETĂ AICI

Promenada devine partener al Muzeului Brukenthal în cadrul Festivalului de Artă Contemporană de la Sibiu

0

Promenada Sibiu se alătură, începând cu acest an, Muzeului de Artă Brukenthal, în calitate de partener oficial în cadrul Festivalului de Artă Contemporană de la Sibiu (SCAF). Evenimentul, ajuns la a cincea ediție, va alea loc în perioada 7 septembrie – 6 octombrie, în mai multe locații istorice din Sibiu, precum curtea Muzeului Brukenthal, Casa Altemberger și Mănăstirea Ursulinelor. Festivalul va aduce în prim-plan diverse forme de artă contemporană, inclusiv expoziții, instalații și concerte.

Centrul comercial alături de designerul Raluca Elena Cînean au realizat o instalație contemporană numită „PromenARTA”, care va fi expusă în curtea Mănăstirii Ursulinelor. Instalația explorează tema „Atmosferele schimbării: terestru și eteric”, astfel încât simbolizează renașterea și reflectă o viziune creativă asupra relației dintre pământ și cer.

Piesa centrală a lucrării este reprezentată de un manechin, creat prin reciclarea materialelor promoționale din portofoliul Promenada Sibiu. În plus, lucrarea spune o poveste despre potențialul de transformare al lucrurilor utilizate în trecut care pot primi o nouă viață în prezent.

În cadrul festivalului, Promenada Sibiu găzduiește și o expoziție gratuită în centrul comercial,  la etajul 1. Aceasta va include sculpturi, tablouri și o instalație artistică pe care toți vizitatorii sunt invitați să le descopere începând cu 7 septembrie, zilnic, între orele 10:00 și 22:00.

Prin aceste inițiative, centrul comercial își consolidează poziția de susținător activ al culturii locale, contribuind la stimularea și promovarea creativității artistice în comunitate.

Mai multe detalii despre evenimentele și campaniile Promenada Sibiu pot fi găsite pe pagina oficială, precum și pe paginile de Facebook și Instagram a centrului comercial.

Ministrul Culturii despre parada stradală “Amurg Baroc”: „O surpriză pe cinste pentru Măriille mari și mici, dar și pentru întreaga comunitate din Racovița”

0
”Amurgul Baroc” a ajuns duminică, 8 septembrie la Racovița, județul Sibiu. Costume de epocă impresionante, versurile poetului Radu Stanca, voci și instrumente, care alegorice, alături de nenumărate elemente artistice inedite au fost incluse în spectacolul studenților Departamentului de Artă Teatrală din cadrul Universității „Lucian Blaga” din Sibiu.

„O surpriză pe cinste pentru Măriille mari și mici, dar și pentru întreaga comunitate, foarte dragă primăriței Andreea Voicu. Ochii curioși ai zecilor de copiii pentru care aceasta a reprezentat prima experiență a unui spectacol mi-au adus bucurie și satisfacție.

Ce șansă că avem în instituțiile sibiene oameni atât de creativi, cu soluții care răspund prompt unor necesități reale, precum aceea de a duce cultura mai aproape de oameni! Și nu întâmplător, împărtășim aceeași prioritate!

Reamintesc ca “Amurgul Baroc” este parte a proiectului „Moștenirea”, inițiat de Fundația Masca, condusă de maestrul Mihai Mălaimare, cu sprijinul JTI și derulat de studenții Departamentului de Artă Teatrală din cadrul Universității „Lucian Blaga” din Sibiu, în colaborare cu Teatrul Național “Radu Stanca”, condus de maestrul Constantin Chiriac și Consiliul Județean Sibiu, condus de Daniela Cîmpean” – a declarat Ministrul Culturii, Raluca Turcan, pe pagina sa de Facebook.

Incendiu puternic în localitatea sibiană Moșna. Au murit 15 animale!

0
Pompierii Detașamentului Mediaș au intervenit în localitatea Moșna pentru stingerea unui incendiu la o casă.

Conform ISU SIBIU, la fața locului au fost mobilizate trei autospecială de stingere, două autospeciale de prima intervenție și un echipaj SMURD. La sosirea forțelor incendiul se manifestă generalizat la o casă, acesta fiind extins la trei anexe gospodărești și la acoperișul unei case vecine. De asemenea, s-a extins și la vegetația uscată din spatele gospodăriei.

După mai bine de 3 ore de luptă cu focul incendiul a fost lichidat. Casa a ars în totalitate, pe o suprafață de aproximativ 150 de mp, 3 anexe gospodărești în totalitate: – 15 animale mici au decedat și au ars aproximativ 2 tone de fân. Acoperișul casei vecine a fost afectat în proporție de 20%. Pompierii au salvat 5 animale din anexe.

Incendiul a izbucnit de la o afumătoare improvizată și lăsată nesupravegheată.

SIBIU: Deschiderea celui mai important festival de artă contemporană din Europa de Sud-Est cu ambasadori, consuli și un ministru

0

SCAF – SIBIU CONTEMPORARY ART FESTIVAL, ediția a 5-a, s-a deschis oficial duminică în clădirea fostului Liceu pedagogic din Sibiu de pe strada Magheru. Deși un eveniment de anvergură internațională cu lucrări de la peste 150 de artiști, anul acesta oficialii locali au lipsit. Nu a lipsit, însă, ministrul Culturii, Raluca Turcan și o sumedenie de ambasadori, consuli și oficiali de la ambsadele din București.

Probabil că Alexandru Chituță, managerul Muzeului Național Brukenthal și echipa sa nu s-au așteptat ca atât de puțini oficiali să nu răspundă invitației de a participa la deschiderea oficială a SCAF. Totuși, numărul mare de reprezentanți ai ambasadelor din București și prezența ministrului Culturii, Raluca Turcan, au compensat indolența autorităților locale.

„Ca ministru al Culturii, cred cu tărie că promovarea artei contemporane este esențială pentru dezvoltarea unei noi generații de artiști care explorează granițele creativității și care contribuie activ la evoluția culturală și socială a societății. Felicit Muzeul Național Brukenthal pentru o inițiativă de excepție, prin care Ministerul Culturii își reafirmă angajamentul de a sprijini proiectele care poziționează România ca jucător relevant pe scena culturală internațională! Salut, totodată, colaborarea dintre SCAF și Universitățile de Artă din București, Iași, Cluj Napoca și Timișoara!” a declarat Raluca Turcan. Ea a primit cadou de la organizatori un tablou de la o artistă româncă.

ES Déborah Leticia Ojeda Valedón, Ambasadoarea Cubei în România a luat cuvântul la deschidere și pentru că la această decizie SCAF artiștii contemporani cubanezi fiind o prezență consistentă. Ea a primit cadou o sculptură în bronz, o reinterpretare modernă a unui trabuc cubanez, oferită de un artist român.

Crossing Borders, tema din acest an la SCAF

Tema celei de-a 5-a ediții a Festivalului de Artă Contemporană de la Sibiu –  propune o abordare transdisciplinară a artei contemporane, aducând în prim plan diversitatea discursurilor artistice și mediilor din creația contemporană. CROSSING BORDERS reprezintă o platformă de dialog cultural între generații diferite de artiști, între artiști din diferite culturi, țări, între abordări artistice complementare sau contrastante, care sunt asamblate simultan prin instrumentele atât de diverse ale artei contemporane.

Alexandru Constantin Chituță, manager al Muzeului Național Brukenthal a declarat: „SCAF, Festivalul Internațional de Artă Contemporană de la Sibiu este cel mai important eveniment al Muzeului Național Brukenthal. Organizat împreună cu Asociația Brukenthal von Studio, cu sprijinul Ministerului Culturii și al Primăriei Municipiului Sibiu, sub patronajul Ministerului Afacerilor Externe, ediția a 5-a din acest an aduce numeroase surprize. Depășește granițele este tema din acest an. Este o invitație dar și o provocare. O invitație pentru artiști și vizitatori și o provocare pentru echipa SCAF de a aduce numeroși artiști, din țară și străinătate, și de a căuta spații noi de expunere. Sunt peste 10 spații de expunere. De la cele din Muzeul Național Brukenthal – Muzeul de Artă Contemporană și Palatul Brukenthal, la Piața Mare și surpriza din acest an clădirea fostului Colegiu Pedagogic, mai exact Mănăstirea Ursulinelor situată pe strada General Magheru nr. 34- 36 din Sibiu.”

Eugen Iordănescu obține o victorie importantă la Curtea de Apel Alba în dosarul deschis acum 3 ani

0

Directorul Camerei de Comerț Sibiu, Eugen Iordănescu a obținut astăzi la Curtea de Apel Alba Iulia o victorie zdrobitoare împotriva anchetatorilor. El a obținut excluderea de la dosar a unui lung șir de înregistrări audio-video realizate în conversațiile sale cu șeful Inspectoratului de Poliție al Județului Sibiu, Tiberiu Ivancea, dar și cu un alt martor.

Reamintim că la finele anului 2021, procurorii au cerut reținerea lui Eugen Iordănescu, pe baza unor probe prin care îl acuzau delapidare și trafic de influență. Multe din probele care la vremea respectivă au creat baza dosarului contra lui Iordănescu au fost acum excluse de judecători.

Avocatul lui Iordănescu, Moga Șerban a transmis la doi ani de la începerea dosarului că directorul Camerei de Comerț Sibiu a fost ținta unui atac concertat mediatic în care se foloseau informații confidențiale din dosarul procurorilor. (CITEȘTE AICI)

Redăm mai jos, soluția pe scurt, publicată astăzi de Curtea de Apel Alba Iulia:

„Admite contestația formulată de inculpatul Iordănescu Eugen împotriva încheierii penale nr. 74/C/17.05.2024 pronunțate de judecătorul de cameră preliminară de la Tribunalul Sibiu, în dosar nr. 1246/85/2023/a1. Desființează încheierea penală contestată și soluționând cauza: Admite în parte cererile și excepțiile invocate de inculpatul Iordănescu Eugen și, în consecință: Constată nulitatea absolută a punerii în executare a mandatului de supraveghere tehnică nr. 91/UP/11.06.2021 emis de judecătorul de drepturi și libertăți de la Tribunalul Sibiu în privința efectuării înregistrărilor audio – video în spațiu privat, în biroul inspectorului șef al IPJ Sibiu, din datele de 19.08.2021 și 22.09.2021, precum și administrarea neloială a probei constând în înregistrarea discuției purtate în data de 19.08.2021 între denunțătorul Ivancea Tiberiu Iulian și inculpatul Iordănescu Eugen.

Exclude din materialul probator înregistrările audio – video din datele de 19.08.2021 și 22.09.2021, precum și procesele – verbale de transcriere a acestor înregistrări din datele de 27.08.2021 și 06.10.2021. Constată administrarea neloială a probei constând în înregistrarea convorbirii telefonice purtate în data de 25.08.2021 între denunțătorul Ivancea Tiberiu Iulian și inculpatul Iordănescu Eugen.

Exclude din materialul probator înregistrarea audio din data de 25.08.2021, precum și procesul – verbal de transcriere a acestei înregistrări din data de 08.09.2021. Dispune înlăturarea de către procuror a tuturor referirilor la datele obținute prin măsurile de supraveghere tehnică puse în executare în data de 19.08.2021 în spațiul privat reprezentat de biroul inspectorului șef al IPJ Sibiu și în data de 25.08.2021 cu ocazia convorbirii telefonice a denunțătorului cu Iordănescu Eugen din toate actele procedurale întocmite de procuror începând cu sesizarea din oficiu din data de 08.09.2021.

Dispune înlăturarea de către procuror a oricărei referiri la date obținute din înregistrarea conversației telefonice purtate de denunțător cu martorul Cocoșel Sorin Răzvan în data de 22.09.2021 din toate actele de procedură întocmite de către acesta după data de 22.09.2021.

Constată nelegalitatea delegării de către procuror a efectuării unor acte de urmărire penală și administrării unor mijloace de probă de către lucrători de poliție judiciară din cadrul Direcției Generale Anticorupție. Constată nulitatea absolută a tuturor actelor de urmărire penală efectuate de către lucrători de poliție judiciară din cadrul Direcției Generale Anticorupție.

Exclude toate probele administrate în cauză de către lucrători de poliție judiciară din cadrul Direcției Generale Anticorupție. Dispune îndepărtarea fizică de la dosar de către procuror a actelor de urmărire penală nelegale și a mijloacelor de probă nelegal sau neloial administrate (inclusiv suporturi optice).

Dispune eliminarea din conținutul rechizitoriului a conținutului înregistrărilor cu privire la care s-a dispus excluderea, precum și a oricăror referiri la acestea. Respinge ca neîntemeiate celelalte cereri sau excepții invocate de către inculpat. În baza art. 345 alin. 3 Cod procedură penală, în termen de 5 zile de la comunicarea încheierii, procurorul comunică completului judecătorilor de cameră preliminară dacă menține dispoziția de trimitere în judecată ori solicită restituirea cauzei. Pronunțată în camera de consiliu, azi data de 09.09.2024.”

Mesajul primarului Gheorghe Huja la început de an școlar

0
Gheorghe Huja, primarul orașului Cisnădie, transmite cu ocazia începutului de an școlar următorul mesaj:

Dragi elevi, stimați părinți și cadre didactice,

Fiecare început de an școlar este un moment special care aduce cu sine noi provocări, noi experiențe și noi oportunități de învățare și dezvoltare.

Elevilor noștri le doresc mult succes, curaj și determinare în parcursul lor educațional. Fiecare zi petrecută la școală să vă fie un pas înainte către cunoaștere, creativitate și formarea unei personalități puternice

Părinților, vă mulțumesc pentru implicare și susținerea pe care o oferiți copiilor voștri. Rolul dumneavoastră este esențial în formarea lor ca oameni, iar parteneriatul cu școala va asigura că viitorul lor va fi construit pe o fundație solidă.

Dumneavoastră, profesorii și învățătorii, sunteți aceia care modelează minți și inimi, ghidând fiecare elev pe drumul cunoașterii. Vă mulțumim pentru munca neobosită și pentru dedicarea pe care o arătați în formarea generațiilor viitoare.

Vă urez tuturor un an școlar plin de realizări, sănătate și multe satisfacții!