Acasă Blog Pagina 739

5 instituții educaționale din județul Sibiu vor primi calculatoare prin proiectul Dăm Click pe România

0

Sibiu Independent: Filosofia noastră

Știri care dau putere comunității noastre

Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.

Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.

Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.

Ateliere Fără Frontiere continuă și în acest an programul de donații de calculatoare cu alte 2.000 de echipamente IT recondiționate care vor ajunge pe băncile școlilor din România, în prima parte a ediției Dăm Click pe România 2023.


Cea de-a doua parte va avea loc în toamnă, când se vor dona alte 2.000 de echipamente IT recondiționate.

Dăm Click pe România este un program al Asociației Ateliere Fără Frontiere care urmărește digitalizarea educației din România și scăderea decalajului educațional prin echiparea cu infrastructură digitală a organizațiilor educaționale ce activează în mediul rural sau urban marginalizat: grădinițe, școli, licee, organizații non-guvernamentale sau instituții publice cu caracter social.

În prima parte a ediției din anul 2023, programul va ajunge la un total de 135 de organizații educaționale care activează în comunități defavorizate. Printre ele se află și 5 instituții educaționale din județul Sibiu:

– Asociația Sus Inima

– Asociația Sfântul Casian

– Asociația Social-Culturală Orlatelul

– Asociația Aripi Pentru Succes

– Fundația un Copil, O Speranță (UCOS)

Lista completă a laureaților poate fi găsită aici.

Laureații Dăm Click pe România au fost aleși în urma unui apel de proiecte deschis între 27 aprilie și 14 mai, la finalul căruia 176 de aplicații au fost înscrise.

Selectarea laureaților s-a făcut printr-un proces de jurizare la care au participat în mod voluntar partenerii și echipa programului. Fiecare aplicație înscrisă a fost notată între 1 și 10 pe baza unei grile de evaluare unice ce a urmărit sustenabilitatea, relevanța și impactul donației de calculatoare.

La finalul jurizării, au fost selectate 95 de unități școlare, 34 de organizații non-guvernamentale și 6 instituții sociale care vor primi în următoarele luni calculatoare complet echipate (unitate centrală, monitor, periferice, sistem de operare).

Calculatoarele donate în acest program sunt echipamentele IT uzate pe care Ateliere Fără Frontiere le obține în calitate de colector autorizat de la companii și diverse organizații, toate fiind recondiționate de persoanele din grupuri vulnerabile și dezavantajate care lucrează în educlick, unul dintre atelierele de inserție socio-profesională ale asociației.

Din 2008, Ateliere Fără Frontiere a donat prin programul său de donații peste 25.000 de calculatoare recondiționate în atelierul educlick. În total, 3163 de organizații educaționale au beneficiat de echipamente în ultimii 15 ani, echivalentul a mai bine de 10% din totalul școlilor din România.

Aproximativ 30 de ambasadori au participat la o recepție la Muzeul Național Brukenthal

0

Luni, 22 mai 2023, Muzeul Național Brukenthal a găzduit o recepție la care au participat aproximativ 30 de ambasadori, reprezentanți ai instituțiilor publice din Sibiu și ai mediului de afaceri din județul Sibiu. Vizita a făcut parte din programul de promovare și documentare a Corpului Diplomatic acreditat în România organizată de Ministerul Afacerilor Externe. Vizita la Sibiu a fost organizată de Instituția Prefectului Sibiu în colaborare cu Muzeul Național Brukenthal și cu sprijinul mediului de afaceri din Sibiu.

Au participat ambasadori din următoarele state: China, Belgia, Japonia, Portugalia, Slovenia, Brazilia, Austria, Cuba, Ucraina, Danemarca, Congo, Macedonia de Nord, Armenia, Muntenegru, Regatul Hașemit al Iordaniei, Bangladesh, Estonia, Republica Arabă Siriană, Croația, Libia, Nigeria, Suedia.

Recepția organizată în curtea Muzeului Brukenthal din Piața Mare a fost deschisă de dl. Alexandru Constantin Chituță, manager interimar. Au luat cuvântul dl. Mircea Dorin Crețu, prefectul județului Sibiu și doamna primar Astrid Cora Fodor, primarul Municipiului Sibiu și dl. Traian Hristea, secretar de stat al Ministerului Afacerilor Externe.

Un cvartet din partea Filarmonicii de Stat din Sibiu a oferit un moment muzical.

Excelențele lor, domnii și doamnele ambasadori au purtat discuții cu directorii instituțiilor culturale din Sibiu și cu reprezentanții mediului de afaceri având loc schimburi de idei și realizări de parteneriate în ceea ce privește promovarea și colaborarea.

A urmat apoi o vizită ghidată în Muzeul Național Brukenthal unde le-a fost prezentată Galeria de Artă Europeană.

Alexandru Constantin Chituță, managerul interimar al Muzeului Național Brukenthal a declarat: „A fost un bun prilej pentru mediul cultural și de afaceri din Sibiu să avem o întâlnire cu o mare parte din Corpul Diplomatic din România. Unde? Chiar la Sibiu. A fost o oportunitate de discuții și dialog pentru colaborări dar și de schimburi de contacte și viitoare proiecte în comun. Mediul cultural dar și cel de afaceri din Sibiu au deja legături cu o parte din țările reprezentate de ambasadorii prezenți. Muzeul Național Brukenthal și eu personal avem o bună relație cu o mare parte dintre ambasadorii prezenți, multe dintre Ambasade fiind implicare în organizarea Festivalului Internațional de Artă Contemporană ce va avea loc la Sibiu în luna septembrie a acestui an și cu toții au participat la evenimentele organizate de Muzeul Brukenthal la București. Am oferit și un tur ghidat în Palatul Brukenthal din Piața Mare. Pot să vă mărturisesc că a fost o seară extraordinară, iar invitații s-au simțit extraordinar. Cu siguranță Sibiul a dovedit încă o dată că este un oraș minunat cu oameni minunați care fac lucruri extraordinare aici. Și mă refer la mediul cultural și la mediul de afaceri. Mulțumesc Ministerului Afacerilor Externe, domnului prefect Mircea Dorin Crețu și echipei sale pentru organizarea în comun a acestui eveniment și mediului de afaceri din Sibiu care a susținut realizarea acestui eveniment.”

Evenimentul organizat la Muzeul Național Brukenthal a fost sponsorizat de: Consilo Web, Expertarom, La Fântâna, Crama Jelna – Amprenta Transilvaniei, Lions Club Millenium, Biotechnik, Energo Smart Invest, Asociația Clubul Economic German Transilvania, Gama și Berea Sadu.

ULBS a semnat contracte de finanțare de peste 4,2 milioane euro pentru trei proiecte implementate cu cercetători de top la nivel mondial

0

Marți, 23 mai 2023, a avut loc la Palatul Victoria, în prezența prim-ministrului României, Nicolae Ciucă, și a miniștrilor Educației și Cercetării, Ligia Deca și Sebastian Burduja, semnarea contractelor pentru cele 83 de proiecte aprobate pentru finanțare în cadrul Investiției I.8.,


La nivelul competiției, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu a câștigat trei proiecte în valoare de peste 4,2 milioane de euro, plasându-se astfel pe locul 8 din cele 51 de instituții (universități, asociații și institute de cercetare) care au depus aplicații în competiție.

În urma acestui rezultat, trei cercetători de top pe plan mondial vor coordona în următorii trei ani echipe de cercetare care vor activa sub egida ULBS. Astfel, Igor Pilshchikov (University of California, Los Angeles, SUA) va coordona proiectul Networks of (Dis)similarities: The Circulation of Western Romance Literatures in Eastern Europe, Irina Velicu (Universitatea din Coimbra, Portugalia) va aprofunda tema Doing Environmental InJustice: A Theory in Praxis, iar Gianluca Vinti (Universitatea din Perugia, Italia) va focaliza Mathematical Methods and Models for Biomedical Applications.

Contractele de finanțare ale proiectelor au fost semnate din partea ULBS de către rectorul Sorin Radu, care a declarat cu această ocazie: „Deși nu ne-am propus asemenea obiective ambițioase, câștigarea celor trei proiecte și cooptarea celor trei cercetători renumiți confirmă că ULBS este o instituție de cercetare competitivă și atractivă nu numai la nivel național, ci și internațional. Ne aflăm, iată, pe un drum bun, care ne permite să construim solid și sănătos viitorul.”

Dezvoltarea unui program pentru atragerea resurselor umane înalt specializate din străinătate

în activități de cercetare, dezvoltare și inovare, inclusă în Componenta 9 a PNRR.

Bd. Victoriei, Nr. 10 550024 Sibiu, România www.ulbsibiu.ro

Președinta Daniela Cîmpean i-a înmânat lui Teodor Tulpan titlul de cetățean de onoare al județului Sibiu

0

Cu ocazia aniversării a 20 de ani de la succesul expediției românești pe vârful Everest (8.848 m) din Himalaya, alpinistul sibian Teodor Tulpan a organizat luni, 22 mai 2023, o proiecție a filmului Expediția Everest 2003, realizat de Șerban Georgescu. Evenimentul a fost găzduit la Biblioteca Județeană ASTRA Sibiu și a reunit numeroși iubitori ai muntelui.

Daniela Cîmpean i-a înmânat titlul de cetățean de onoare al județului Sibiu lui Teodor Tulpan, titlu aprobat de consilierii județeni în ședința ordinată din 27 aprilie 2023. Acordarea acestei distincții are la bază performanța înregistrată de Teodor-Petru Tulpan în urmă cu două decenii de a cuceri cel mai înalt vârf din lume, în cadrul primei expediții românești în Himalaya, organizată în 2003.

”Domnul Teodor Tulpan și-a dedicat întreaga viață muntelui, iar visul său a fost cucerirea Everestului din munții Himalaya, încă din copilărie. Toată munca depusă îi încununează o carieră de excepție, marcată de abnegație, efort și concentrare duse la extrem.

Pentru activitatea sa și pentru contribuția importantă la creșterea prestigiului Județului Sibiu și a României, prin cucerirea, la data de 22 mai 2003, în cadrul primei expediții integral românești, a Acoperișului Lumii, îl felicit în numele Consiliului Județean și al sibienilor și sunt onorată să îi înmânez un semn de recunoștință din partea noastră”, a spus Daniela Cîmpean – Președinta Consiliului Județean Sibiu.

✓ Teodor Tulpan a fost salvator montan voluntar, începând cu anul 1993, iar în perioada 1998 – 2006 a activat ca salvamontist profesionist în echipa Sibiului

✓ Din 1999 este instructor național salvamontist, ghid montan, instructor de schi și alpinist

✓ El a înființat  Școala de Munte Everest, unde tinerii iubitori de natură și munte se pot forma și învăța din tainele muntelui și alpinismului de la un adevărat profesionist

✓ În anul 2003 a participat  la prima expediție românească în Himalaya, fiind primul care, pe 22 martie ora 10,00, a atins vârful Everest

✓ În 2003, el a condus prima expediție sibiană în Caucaz, unde a zburat cu parapanta de la tabără II (5.400 m) până în tabăra de baza (4.100 m), devenind primul roman care a zburat în Aconcagua.

Sibiu: Încep lucrările la fântâna arteziană din Piața Aurel Vlaicu

0

“Fântâna arteziană existentă în Piața Aurel Vlaicu a fost construită în 2004, iar funcționalitatea și aspectul acesteia nu mai corespund, în contextul în care un tronson al Căii Dumbrăvii a fost modernizat, iar pentru cel de-al doilea tronson am inițiat deja un proiect în acest sens. În urma lucrărilor care încep din această săptămână, fântâna va funcționa mai bine din punct de vedere tehnic, iar aspectul va fi îmbunătățit prin jocuri de apă și lumini noi.” (Astrid Fodor, primarul municipiului Sibiu)

De luni, 22 mai, au început lucrările efective de modernizare a fântânii arteziene din Piața Aurel Vlaicu, contractul încheiat cu firma D.C. Izoconstruct prevăzând ca acestea să se finalizeze în decurs de 90 de zile.

Investiția de 563.890 de lei presupune refacerea completă a construcției prin amenajarea unui bazin nou, circular, cu diametrul exterior de 16 m. În interiorul acestui bazin se vor crea alveole pentru plante ornamentale. Căderea apei va fi în cascadă, iar imaginea sferei de apă din prezent va fi înglobată și în noul concept. Fântâna va fi dotată cu echipamente cu LED pentru jocuri de lumini care vor însoți jeturile de apă. Și iluminatul public din jurul fântânii va fi înlocuit, tot cu corpuri LED, care consumă mai puțină energie.

Pe parcursul lucrărilor disconfortul șoferilor va fi minim. Banda interioară din sensul giratoriu va fi închisă temporar, doar atunci când este nevoie a se încărca materialele provenite din demolare sau atunci când vor fi aduse materialele de construcție. Șoferii sunt rugați să circule cu prudență în zonă și să respecte semnalizarea pe care constructorul are obligația să o asigure.

Rezultatele elevilor sibieni la faza națională a Concursului ”Terra – mica olimpiadă de geografie” pentru clasele V – VII

0

Astăzi au fost afișate, pe site-ul https://concursterra.ro/, rezultatele finale (după soluționarea contestațiilor) ale etapei naționale a concursului ”Terra – Mica Olimpiadă de Geografie” pentru clasele V – VII. Aceasta a avut loc sâmbătă, 13.05.2023, la Liceul Teoretic ”Onisifor Ghibu” Sibiu în sistem on-line, județul Sibiu fiind reprezentat de 15 elevi de la Școala Gimnazială Agârbiciu, Școala Gimnazială „Constantin Ion Motaș” Mediaș, Școala Gimnazială „Nicolae Iorga” Sibiu, Școala Gimnazială Nr. 4 Sibiu, Școala Gimnazială Nr. 21 Sibiu, Colegiul Național ”Octavian Goga” Sibiu, Colegiul Național ”Gheorghe Lazăr” Sibiu și Centrul Județean de Excelență Sibiu.

În urma desfășurării concursului și a centralizării rezultatelor, în data de 22.05.2023 au fost publicate rezultatele finale, elevii ce au reprezentat județul Sibiu obținând următoarele rezultate:

PREMIUL I

TUDOSESCU VASILE ȘTEFAN (clasa a VI-a) – Colegiul Național „Gheorghe Lazăr” Sibiu/Centrul Județean de Excelență Sibiu, prof. Vlad Tănase, prof. Adriana Mioara Dincă, prof. dr. Adriana Misachevici, prof. Grigore Lazăr, prof. Constantin Dincă – 100 puncte (punctaj maxim!);

PREMIUL II

PETRI HORAȚIU (clasa a VI-a) – Școala Gimnazială ”Constantin Ian Motaș” Mediaș, prof. Anelia Ivas – 98 puncte;

PREMIUL III

INACHE ADELINA IOANA (clasa a VII-a) – Școala Gimnazială „Constantin Ioan Motaș”, prof. Anelia Ivas – 96 puncte

MENȚIUNE

CONSTANTINESCU VLAD (clasa a VII-a) – Școala Gimnazială Nr. 21 Sibiu, prof. Cristina Roșca – 94 puncte;

GARBULEA PAULA EIJA (clasa a VII-a) – Școala Gimnazială „Nicolae Iorga” Sibiu, prof. George Gabriel Grozav – 94 puncte;

PÎNTEA BRIANA (clasa a VII-a) – Școala Gimnazială „Constantin Ioan Motaș” Mediaș, prof. Anelia Ivas – 92 puncte;

PREMIUL SPECIAL AL SOCIETĂȚII DE GEOGRAFIE DIN ROMÂNIA

AMBROSI RUT PETRA (clasa a VI-a) – Școala Gimnazială Axente Sever, structura Școala Gimnazială Agârbiciu, prof. Camelia Novac – 92 puncte;

MOLDOVAN DRAGOȘ (clasa a VI-a) – Școala Gimnazială „Constantin Ioan Motaș” Mediaș, prof. Anelia Ivas – 92 puncte;

MIHNEA IONIȚĂ (clasa a VI-a) – Școala Gimnazială Nr. 4 Sibiu, prof. Lucreția Mariana Știucă – 90 puncte

PINCIU ANDREI TUDOR (clasa a V-a) – Colegiul Național ”Gheorghe Lazăr” Sibiu/Centrul Județean de Excelență Sibiu, prof. Ana Marinescu, prof. Adriana Mioara Dincă, prof. Grigore Lazăr, prof. Constantin Dincă – 90 puncte;

Concursul se află la poziția 37 în calendarul concursurilor naţionale şcolare finanțate de către Ministerul Educației – 2023, concursuri şcolare pe domenii/discipline de studiu.

Rezultatele finale, subiectele, baremele și alte aspecte ale acestei olimpiade pot fi vizionate pe site-ul: https://concursterra.ro/clasament/clasament-2023/

Suntem mândri de aceste rezultate ale micilor geografi și sperăm ca o parte din ei să ne înlocuiască la catedră în viitor. Așa cum cea mai mare mândrie a unui părinte este aceea ca proprii copii să-i depășască în realizări, tot la fel noi, profesorii de geografie, ne așteptăm să fim depășiți ca realizări de elevii noștri și ne bucurăm enorm dacă ne vor fi colegi!

Sibiu: Ridicare gratuită a deșeurilor electrice, joi, 25 mai

0

Sibienii care au nevoie să se debaraseze rapid și gratuit, de orice aparat electric defect sau uzat, le pot preda echipei RoEcollect. Aceștia vor veni direct la domiciliu sau sediu de firmă!

Când?

Joi – 25 mai

Cum puteți preda deșeurile electrice?

Apelând 0755 406 406 pentru ridicarea de la domiciliu sau sediu de firmă

Completând formularul online: roecollect.ro/contact/ – disponibil 24h/7zile

Serviciul se adresează atât gospodăriilor individuale, cât și instituțiilor și firmelor private.

Pentru firme / insituții punem la dispoziție întreaga documentația necesară casării / scoaterii din gestiune și raportării către autoritatea națională responsabilă de protecția mediului.

Campanie de mediu în parteneriat cu Asociaţia De Dezvoltare Intercomunitară (A.D.I.) Eco Sibiu și OIREP Ecopositive

PSD Sibiu: Tinerii social-democrați sunt alături de elevi (C.P)

0

Organizația Județeană PSD Sibiu a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:


Caravana Educației, o inițiativă a Tinerilor Social-Democrați, a poposit și la Sibiu, în comuna Iacobeni.

În interiorul unui autocar special amenajat, 39 de elevi de clasa a VIII-a au beneficiat, în 17 mai, de un program educativ gratuit de meditații la Limba și Literatura Română și la Matematică. Împreună cu doi profesori voluntari, elevii au recapitulat și aprofundat cunoștințele necesare la examenul de Evaluare Națională.

”Elevii din localitățile Iacobeni și Noiștat au reușit să-și completeze cunoștințele acumulate la școală, într-un altfel de mediu. Orele de meditații s-au desfășurat după încheierea cursurilor. Le mulțumesc profesorilor care s-au alăturat inițiativei de a veni în sprijinul copiilor, dar și organizatorilor”, spune profesorul Vasile Zămăcău, directorul Liceului Tehnologic Iacobeni.

Caravana Educației este un proiect de suflet al Tineretului Social Democrat (TSD), care se adresează în special elevilor din mediul rural.

”Este un gest simbolic, prin care vrem să le transmitem copiilor încredere în propriile forțe, dorința de a învăța și de a promova cu succes acest examen. Mesajul nostru este unul de solidaritate: suntem alături de ei, le înțelegem emoțiile și îi susținem. Le dorim tuturor mult succes!”, a declarat Florian Giubega, președintele Organizației Județene TSD Sibiu.

Nicu Ștefănuță – în top 4 europarlamentari care ajută tinerii. Eurodeputatul sibian a fost nominalizat la premiile MEP Awards la categoria “Campionul Tinerilor” (C.P)

0

Europarlamentarul Nicu Ștefănuță (the Greens/EFA) a fost nominalizat de către revista Parlamentul European (the Parliament Magazine) la premiile MEP Awards, la categoria “Campionul Tinerilor”. Nicu Ștefănuță se află în top 4 (din 705) eurodeputați care contribuie la promovarea oportunităților pentru tineri, potrivit unui comunicat de presă.


De-a lungul mandatului său de europarlamentar, Nicu Ștefănuță a inițiat și promovat acțiuni concrete privind politicile pentru tineret:

• Creșterea bugetului programului Erasmus+ cu 120 de milioane EUR;

• Ajustarea burselor Erasmus+ la inflația actuală. Datorită muncii de anul trecut, unele burse au fost ajustate la inflație, dar insuficient. În România, cea mai mică bursă va fi, în loc de 600 EUR, 674 EUR;

• Campania Erasmus Equality – o campanie de strângere de semnături sprijinită de Grupul Verzilor care are ca obiectiv creșterea cuantumului burselor Erasmus+, pentru ca acestea să devină accesibile și pentru tinerii fără mari posibilități financiare;

• Promovarea importanței sănătății mintale pentru tineri, prin organizarea de evenimente pe acest subiect, dar și prin raportul privind sănătatea mintală pentru care este raportor din partea Grupului Verzilor;

• Acces la stagii de practică la birourile din țară și vizite plătite pentru tineri la European Youth Event (EYE);

• Inaugurarea primului hub de tineret din Municipiul Sibiu – Sibiu Youth Hub.

Europarlamentarul Nicu Ștefănuță crede în tineri și se preocupă de ei și de problemele lor: „Îi înțeleg, am fost și eu acolo, știu cât de greu poate sa fie să-ți dorești sa faci ceva în viată și să nu ai oportunități. Eu vreau să-i ajut pe tinerii din România să aibă toate șansele de reușită precum cei din Germania sau Olanda”, declară Nicu Ștefănuță.

Nicu Ștefănuță este primul eurodeputat român afiliat grupului politic al Verzilor din Parlamentul European (Greens / EFA) și este în prezent membru al comisiei de Bugete și al Subcomisiei de Sănătate Publică. Totodată, europarlamentarul sibian activează drept membru supleant în Comisia pentru Mediu, Sănătate Publică și Siguranță alimentară (ENVI), în Comisia pentru Transporturi și Turism (TRAN) și face parte din delegația Parlamentului pentru Relațiile UE cu Moldova precum și din Delegația Parlamentului pentru relația cu NATO. În aprilie 2023, Nicu Ștefănuță a inaugurat primul spațiu din Sibiu dedicat lui Emil Cioran care activează drept birou europarlamentar pentru tinerii din oraș.

Accident cu victime între Cristian și Săcel. Mașina a ajuns într-un pârâu

0

Un accident grav de circulație s-a produs în urmă cu puțin timp, pe DN 1, între Cristian și Săcel. O mașină a ajuns într-un pârâu.


Din primele cercetări efectuate a rezultat că, în timp ce conducea un autoturism spre Săcel, un bărbat în vârstă de 47 de ani, din aceeași localitate, a pierdut controlul direcției de deplasare și a ieșit în afara părții carosabile, oprindu-se într-o zonă de vegetație.

Conducătorul auto a suferit un traumatism cranio-facial, dar și un traumatism la mână. Pasagera din autoturism, o tânără în vârstă de 16 ani, tot din Săcel, a suferit un traumatism facial,traumatism toracic și de șold.

„Saj Sibiu, a trimis de urgenta un echipaj de tip B ,între Cristian și Sacel ,DN1 ,la un accident rutier. Au rezultat două victime, un bărbat de 48 de ani și o minora de 16 ani. Fata ,a fost preluata de către echipajul SAJ si transportată la CPU Luther cu traumatism facial,traumatism toracic și de sold. Echipajul ISU ,prezent la intervenție ,a preluat bărbatul și l-a transportat la spital.” a declarat Vasile Scridon, purtătorul de cuvânt al SAJ SIBIU

„Un echipaj SMURD cu medic și o autospecială de descarcerare au intervenit de urgență pe DN1 la ieșirea din Sibiu spre Săliște la un accident rutier. Echipajele au extras din autoturism două persoane, un bărbat de 48 de ani și o fată de 16 ani. Ambele persoane sunt conștiente. Echipajul SMURD a preluat bărbatul care are un traumatism cranio-facial și un traumatism la mână, fiind transportat la UPU Sibiu. Fata a fost preluată de echipajul SAJ prezent la fața locului.” a declarat purtătorul de cuvânt al SAJ SIBIU, Andreea Ștefan

Premieră: Artiștii invitați la Transilvania Tattoo Expo pot fi văzuți pictând

0

Astăzi are loc o premieră pentru Transilvania Tattoo Expo și Muzeul de Artă Contemporană din Sibiu. Este pentru prima dată când artiştii pot pot fi văzuți pictând în interiorul Muzeului de Artă Contemporană din Sibiu.


Încă de luni, şapte elevi de la Liceul de Artă din Sibiu, coordonați de profesorul Viorel Florin, au început o lucrare colectivă, care conţine imagini cu simboluri ale oraşului: Turnul Sfatului, unul din zidurile de pe strada Cetăţii, Catedrala Evanghelică, etc. Această lucrare este continuată azi de alţi doi artişti: Ovidiu Popârţan, organizatorul Transilvania Tattoo Expo şi artistul Marius Jucan, care va picta şi la finalul săptămânii, când are loc convenţia internaţională de tatuaje la Sala Thalia din Sibiu.

Practic, astăzi, începând cu ora 12.00, la Muzeul de Artă Contemporană din Sibiu (strada Tribunei nr. 6), Ovidiu Popârţan şi Marius Jucan pot fi văzuţi pictând.

Cei care sunt interesați de acest proiect sau doresc să afle informaţii despre Transilvania Tattoo Expo, sunt așteptați la Muzeul de Artă Contemporană începând cu ora 12.00. Vernisajul expoziţiei „Slaves tot the Needles”, care conţine şi această lucrare colectivă de pictură, va avea loc astăzi, la ora 17.00, la Muzeul de Artă Contemporană.

Este pentru prima dată când artişti invitaţi la Transilvania Tattoo Expo, expun la Muzeul de Artă Contemporană din Sibiu.

De asemenea, iubitorii de artă sunt invitați la expoziția ce aparţine Transilvania Tattoo Expo, cea din Promenada Mall Sibiu, unde sunt prezentate motociclete unicat.

Vă aşteptăm cu drag pe strada Tribunei, nr. 6, în cursul zilei de astăzi şi la vernisaj.

Reamintim că, Transilvania Tattoo Expo va avea loc vineri, sâmbăta si duminică, la Sala Thalia din Sibiu.

O persoană și-a dat foc lângă un liceu din Râmnicu Vâlcea

0

Caz șocant lângă liceul Economic din municipiul Râmnicu Vâlcea. O persoană a murit după ce s-a autoincendiat.


Traficul incident s-a produs astăzi, în jurul orei 9:00. Imediat, la fața locului s-au deplasat o autospecială de stingere cu apă și spumă şi o autospecială de intervenție rapidă, din cadrul Gărzii de Intervenție Râmnicu Vâlcea, precum și o ambulanță aparținând SAJ, cu medic.

În urma cercetărilor efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că este vorba despre un tânăr de 19 ani, din municipiul Râmnicu Vâlcea.

Din păcate, a fost declarat decesul de către medicul prezent la fața locului.

Racovița: Aniversare de 580 de ani de atestare documentară

0

Primăria și Consiliul Local Racovița, în parteneriat cu Consiliul Județean Sibiu au organizat duminică, 21 mai 2023, manifestări religioase, culturale și artistice cu prilejul aniversării a 580 de ani de când localitatea Racovița a fost atestată documentar.

Prima atestare documentară a satului — 22 mai 1443 — se regăsește în actul de danie prin care voievodul Ioan de Hunedoara a donat lui Simion Magnus, castelanul Tălmaciului precum și urmașilor săi, jumătate din Racovița de astăzi.

Duminică, în cadrul evenimentului “Racoviță- File de istorie” s-au realizat mai multe momente începând cu slujba religioasă de la Biserica Ortodoxă, Ceremonie Militară și depunere de coroane cu participarea Detașamentului de Onoare al Garnizoanei Sibiu și a Fanfarei Militare, parada romană a Asociației Castrum Novis, Vernisajul “Racovița- File de istorie”, slujba religioasă de binecuvântare pentru cuplurile care au împlinit 50 de ani de căsătorie și, în final, Balul Portului Popular, la care invitată specială a fost doamna cântecului patriotic- Veta Biriș. În cadrul balului au fost aniversate și premiate cuplurile de aur ale satului Racovița. Seara s-a încheiat cu un superb foc de artificii.

“Mulțumim tuturor racovicenilor pentru susținere! Mulțumim tuturor sponsorilor pentru sprijinul acordat și tuturor angajaților Primăriei Comunei Racovița pentru implicare și dăruire! La mulți ani Racovița, la mulți ani racoviceni!” – au trimis reprezentații pe pagina de Facebook.

Evenimentul a fost realizat de către Primăria și Consiliul Local Racovița în parteneriat cu Consiliul Județean Sibiu, finanțat prin Agenda Culturală a Județului.

Recepție pentru corpul diplomatic la Brukenthal Sibiu

0

Ieri seară, în contextul vizitei de promovare și documentare a Corpului Diplomatic acreditat în România, organizată de Ministerul Afacerilor Externe, la Muzeul Național Brukenthal din Sibiu a avut loc o recepție la care au participat reprezentanți ai Corpului Diplomatic acreditat în România, reprezentanți ai instituțiilor publice și ai mediului de afaceri din județul Sibiu.

Discuțiile s-au desfășurat într-o atmosferă deschisă și au fost centrate pe extinderea relațiilor economice, administrative și culturale între reprezentanții spațiului diplomatic, privat și public.

În cadrul întâlnirii au avut loc schimburi de idei în ceea ce privește promovarea și susținerea reciprocă, dar și crearea de noi oportunități.

În încheiere, participanții și-au exprimat interesul față de județul Sibiu și s-au arătat încântați de organizarea evenimentului și de vizita de promovare și documentare a Corpului Diplomatic acreditat în România.

EDITORIAL: S-a făcut mult la Sibiu. Se putea mai mult? Sau mai bine?

0
Calin Blaga

Cu cât se apropie anul electoral 2024, parcă și locuitorii Sibiului devin mai verbali pe tot mai multe subiecte locale. Mai ales de infrastructură. Pentru că de asta ne lovim cam toți, fie că mergem pe jos, cu bicicleta, mașina, autobuzul sau te miri ce alt vehicul. Și criticile la adresa Primăriei Sibiu s-au înmulțit. Nu doar în mediul online. Dar, oare, au acești critici dreptate?


Știu că „a avea dreptate” în filosofie este o chestiune de perspectivă. Dar pentru locuitorul de rând al Sibiului, cred că este important de văzut gradul de mulțumire cu investițiile făcute. Nu doar în infrastructură. Dar începem cu asta.

Din start șoferii au multe de spus. Mai ales cei care circulă mult prin oraș. Au remarcat, unii, că anumite străzi se repară cam la doi ani, dacă nu anual la unele gropi. Au dedus oamenii că nu a fost de calitate reparația. Bani cheltuiți!

Alții condamnă investițiile primăriei la poduri și drumuri. Cele majore. Toți le vor, dar să fie făcute cât mai repede. Și toți dau exemplu alte țări. Unde aceleași lucrări se execută într-un timp mult mai scurt. Nu vorbim de faza de aprobări și hârtii, care la noi ține mult prea mult. Ci de faza de construcție.

Podul peste Cibin de pe Șoseaua Alba Iulia este cel mai înjurat mare proiect de investiții. Pentru că a gâtuit traficul foarte mult timp. Iar rezultatul, care va veni curând, este o bandă în plus. Atât. De fapt este vorba și de modernizarea lui din temelii, mai ales că partea din amonte era din 1938. Iar cealaltă se pare a fost contruită prost.

Un alt mega proiect de infrastructură, cu multe înjurături și mulți bani cheltuiți, este Calea Dumbrăvii, numită arteră SMART. Adică, deșteaptă, mai pe românește. Încă nu am auzit șofer mulțumit de cum a ieșit. Poate știți voi pe unul. Iar accidentele se țin lanț aici. Doar tamponări, ce-i drept.

Sărim peste capitolul petece și reparații cu aceeași firmă de ani buni. Mergem direct la mega proiectul stadion. Început cu o firmă, care a dat chix. Apoi continuat cu alta. Mega proiect cu mega buget. Arată bine. Dar oamenii se plâng că a costat exagerat de mult. Cam asta este opinia. Plus că pe banii aceia se putea face de la zero unul mai mare, la ieșirea din oraș. Să aibă și parcări. Așa, după fiecare meci, circulația în zonă este complet blocată pe mai multe artere.

Sărim și peste cultură că aici stăm cel mai prost la investiții publice. Nici astăzi nu avem un teatru. Clădirea unde funcționează teatrul de stat este privată, retrocedată. Iar despre una nouă auzim de vreo 15 ani. Cam de când se vorbește și de modernizarea Pieței Cibin și amenajarea de parcări subterane. Povești.

Dar s-a făcut mega investiție pentru bicicliști. S-au vopsit drumuri în oraș, s-au alocat spații pe trotuare, s-a făcut mega-investiție pe malurile Cibinului. Apropo, aceasta încă nu arată peste tot ca în proiectul prezentat public la început. Aici eu spun pas, că nu sunt biciclist. Dar nici nu am văzut miile de bicicliști prin Sibiu ca în India sau alte țări. Puțini, fricoși etc. Oare era așa mare prioritate pentru Sibiu, atâtea piste de biciclete? Întreb și eu.

Sărim peste spital municipal, că nu avem. Bine că ne-au lăsat comuniștii cel de Pediatrie. Măcar aici s-a investit bine. Dar nu avem centru de permanență medicală. Trecem la zone verzi și parcuri. Ideea construirii unui mega parc în zona Tilișca nu știu cine a avut-o. Sincer. Aștept să îi dea drumul și să număr utilizatorii acestuia. Locația pare aleasă cu alte scopuri. Dar poate mă înșel, și peste un an văd, zilnic, sute de sibieni prin parcul-deal.

Să nu uităm, în lunga listă de critici din piață, cele legate de serviciul urbanism din Primăria Sibiu. Acesta blochează efectiv orașul. Și nimeni nu o poate schimba pe arhitecta șefă…. pentru că șeful răspunde cu capul dacă o instituție sau serviciu nu merge bine. Se pare că nu și la Urbanism. Prietenii știu de ce. Dar din cauza unui om să sacrifici dezvoltarea urbanistică a unui oraș ani de zile? Și apoi să te plângi că toți investitorii imobiliari au construit la Cisnădie, Șelimbăr, Șura Mare și Mică, Cristian etc? Păi dacă la Sibiu nu s-a putut, cine este de vină?

Cert este că în ultimii ani la Sibiu s-a investit masiv. Mai întâi din taxe și impozite. Apoi, mai nou, și din fonduri europene și naționale. Dacă s-a investit cu cap sau nu, rămâne să decidă locuitorii.

La final, în loc de concluzie, relatez o observație făcută de un internaut sibian. Strada Viitorului a intrat de curând în modernizare. Foarte bine! Dar Primăria Sibiu a uitat să se sincronizeze cu celălalt proiect cu malurile Cibinului și nu a dat în folosință noul pod pietonal peste Cibin din zona cartierelor Reșița și Lazaret. Concluzia? Toți pensionarii din zonă și nu numai, trebuie ori să facă pe jos un mega ocol de kilometri sau să se riște pe șantierul Viitorului. Cred că asta spune tot.

Județul Sibiu are 13 computere tomograf!

0

Dacă în anul 2014 în sistemul public funcționa un singur computer tomograf, învechit, la Spitalul Județean Sibiu, astăzi în județ sunt 13 aparate performante. 7 dintre ele sunt în spitale publice și 6 la entități private.


Informația a fost oferită de CNCAN (Comisia Națională pentru Controlul Activității Nucleare) la cererea ziarului SIBIU INDEPENDENT. Acest organism autorizează punerea în funcțiune a computerelor tomograf din România.

Acum 10 ani, un locuitor al județului Sibiu dacă avea nevoie de o investigație cu un computer tomograf trebuia să apeleze la mediul privat, unde costurile sunt foarte mari. Sau să se programeze cu multe luni de zile înainte în centre universitare mari cum este București, Cluj sau Timișoara.

Astăzi, la nivelul județului Sibiu sunt 13 aparate moderne, majoritatea în sectorul public. Din cele 7 computere tomograf de la spitalele publice, o mare parte au fost cumpărate după anul 2021. Ultima achiziție este la secția de Neurologie a Spitalului Județean Sibiu.

De altfel, Spitalul Județean Sibiu deține 3 astfel de aparate acum: unul la radiologie, unul la Unitatea de Primiri Urgențe și unul la Neurologie. Alte 3 aparate sunt tot în municipiul Sibiu la Spitalul Militar, Spitalul de Pediatrie și Spitalul TBC. Al șaptelea este la Spitalul Municipal Mediaș. Patru dintre computerele tomograf sunt achiziționate prin programe naționale de Consiliul Județean Sibiu pentru Spitalul Județean și Spitalul TBC.

FOTO: Computerul tomograf recent achiziționat la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Sibiu.

Tălmăcel: Festival dedicat tradiției urcatului oilor la munte

0

Asociația Română despre Mâncare aduce în atenția publicului în această vară o serie de proiecte culinare care celebrează cultura și diversitatea gastronomică sub titulatura „România cu Bun Gust”.

Primul eveniment al seriei, intitulat „Urcatu` oilor la munte”, va avea loc pe data de 28 mai 2023 în pitorescul sat Tălmăcel din județul Sibiu. Festivalul va începe la ora 12:30 și se va desfășura până la orele 20:00.

Evenimentul este dedicat tradiției urcatului oilor la munte practicată încă de oierii din Tălmăcel și din întreaga regiune.

Acțiunile din cadrul proiectului urmăresc să susțină și să promoveze crescătorii de oi din zona Tălmaciu și implicit, micii producători locali.

„Urcatu` oilor la munte” este un proiect dedicat atât sibienilor, cât și turiștilor care doresc să descopere tradițiile autentice ale lumii satului românesc de la munte, așa cum sunt ele păstrate și transmise din moși strămoși.

Urcatul oilor la munte rămâne până în zilele noastre o complexă sărbătoare pastorală care are loc la începutul lunii mai, odată cu formarea stânelor, alcătuirea cârdurilor de oi, marcarea, tocmirea ciobanilor și deplasarea turmelor către zonele de pășunat din timpul verii.

Publicul participant în cadrul proiectului va avea ocazia unică de a trăi momente autentice ale vieții de la sat, de a purta discuții cu crescătorii de oi din Tălmăcel despre această sărbătoare importantă a satului, despre preparatele din lapte de oaie și chiar de a arvuni anumite produse pentru a le achiziționa în toamnă, când ciobanii coboară cu oile.

Acțiunea este cofinanțată de Consiliul Județean Sibiu prin Agenda Culturală și Programul Acțiunilor pentru Cultură și Dezvoltarea Comunității Locale.

EXCLUSIV: Singurul Centru de permanență medical din Sibiu se închide!

0

Pacienții care mai trec pragul singurului Centru de permanență din Sibiu, situat la Cedonia, au văzut un afiș prin care sunt anunțați că de la 1 iunie acesta se desființează. Acesta era extrem de necesar, pentru a degreva serviciul de urgență al Spitalului Județean Sibiu de pacienți care nu sunt cazuri grave. Direcția de Sănătate Publică Sibiu face eforturi mari zilele acestea pentru a găsi o soluție. Dar medicii din Sibiu și împrejurimi nu sunt prea interesați.


La dimensiunile orașului Sibiu și localitățile limitrofe un centru de permanență cu gardă non-stop cu medic este puțin. Totuși, cel care funcționează la dispensarul Cedonia până la 1 iunie 2023, asigură servicii pentru pacienți cu probleme mai puțin grave. Aici vin de obicei pacienți în afara orelor de program a medicilor de familie.

Centrul era deservit de 7 medici care asigurau 5 gărzi pe lună, pe lângă programul din proprile cabinete de medicină de familie. Schema de personal era minimă. În mod normal erau necesari 9 medici pentru a asigura gărzile. Dar acum un medic a anunțat că se retrage din motive medicale, așa că activitatea Centrului de Permanență se blochează. Mai mult, spațiul nu mai este disponibil pentru Centru de permanență.

Casa de Asigurări plătește, dar spațiul era al medicilor

Printr-o pură metodă românească, statul a dorit să creeze centre de permanență. Dar nu a asigurat un spațiu pentru acestea. Astfel s-au alocat bani pentru medicii care asigură gărzile. Atât. Spațiile folosite la Dispensarul Cedonia sunt ale medicilor de familie de acolo. Aceștia nu mai vor să asigure funcționalitatea centrului în propriile spații. Doar doi dintre ei sunt dispuși să meargă în altă locație pentru gărzi.

„Din momentul în care am fost înștiințați de această situație am pornit o serie de consultări cu toți medicii de familie din orașul Sibiu și cei din localitățile din imediata vecinătate (Șelimbăr, Cristian, Cisnădie, Șura Mare, Șura Mică). Sunt peste 120 de medici contactați în ideea de a completa echipa minimă necesară de 7 medici și în încercarea de a o extinde, tocmai ca efortul acestor gărzi să fie mai mic și mai ușor de asigurat. Până în acest moment ne-am întâlnit cu peste 90 dintre aceștia și încercăm să continuam activitatea de permanență.” a declarat pentru SIBIU INDEPENDENT, Horațiu Cojocaru, directorul DSP Sibiu.

Trebuie precizat că desfășurarea acestei activități nu este obligatorie și se realizează suplimentar față de programul din proprile cabinete și doar în măsura în care aceștia doresc să o realizeze, în baza unui contract distinct cu Casa de Asigurări de Sănătate, care finanțează Centrele de Permanență.

Se caută urgent un spațiu pentru Centru de Permanență Sibiu

Pe lângă faptul că au rămas fără un minim necesar de medici dispuși să asigure gărzi, acum DSP Sibiu se vede nevoit să caute și un spațiu. Medicii de la Dispensarul Cedonia nu mai sunt dispuși să își pună spațiul la dispoziție.

„În Centrul Cedonia această activitate a fost asigurată în cabinetele proprietate a medicilor de familie și, din păcate, nu mai există disponibilitatea de a continua permanența acolo. Continuarea activității de permanență, în regim de gardă, pe care DSP Sibiu își dorește foarte mult să o continue, în acest moment depinde de disponibilitatea colegilor medici de familie de a participa la acest efort, care nu are caracter obligatoriu și de găsirea unui spațiu adecvat pentru aceasta” a declarat Horațiu Cojocaru, directorul DSP Sibiu.

La Cedonia vor continua să funcționeze și după 1 iunie 2023, cabinetele medicilor de familie. Dar Centrul de Permanență se închide cu liniile de gardă.

Mediaș: Câștigătorii primei etape a Campionatului Național de Viteză în Coastă

0

Prima etapă a Campionatului Național de Viteză în Coastă din acest an a avut loc în municipiul Mediaș, în perioada 20 – 21 mai, cu participarea a 64 de piloți, reprezentanți ai cluburilor și echipelor de top ale automobilismului sportiv. Conform estimărilor oficiale, evenimentul s-a desfășurat în prezența unui public numeros, de peste 2.500 de spectatori.


Festivitatea de premiere a câștigătorilor primei etape a Campionatului Național de Viteză în Coastă la Mediaș a avut loc în prezența primarului municipiului Mediaș, dl Gheorghe Roman, în Piața Corneliu Coposu, după încheierea celor două manșe de concurs. Pe podiumul competiției au urcat la categoria „Open“ Emil Ghinea – locul I, Octavian Ciovică – locul II și Claudiu Ciucă – locul III, iar „King of the Hill“ a fost desemnat Emil Ghinea, cel care a realizat cel mai bun timp al traseului– 1:29.437. La categoria „Prototipuri“, primele trei locuri au fost ocupate de Emil Ghinea, Octavian Ciovică și Răzvan Dragomir, iar la categoria „Autoturisme“ pe primele trei locuri s-au situat Claudiu Ciucă, Dominic Marcu și Andrei Precup.

De asemenea, etapa desfășurată la Mediaș a avut și o secțiune la care au concurat două mașini electrice, ordinea de sosire a piloților fiind Dominic Marcu și Sebastian Șerban.

“Mulțumim organizatorilor și sponsorilor care au contribuit la succesul acestui concurs și adresăm felicitări tuturor concurenților care au luat parte la competiția desfășurată în municipiul Mediaș, cărora le dorim mult succes în etapele viitoare ale campionatului” – au transmis reprezentații primăriei Mediaș.

Mediaș: Acțiuni de igienizare și înfrumusețare cu ocazia Săptămânii Naționale a Voluntariatului

0

În perioada 15 – 18 mai 2023, în municipiul Mediaș au fost organizate diferite activități pentru a marca „Săptămâna Națională a Voluntariatului“, eveniment ce se desfășoară anual, în întreaga țară.


La nivel local, în fiecare zi a perioadei amintite au fost organizate acțiuni de igienizare și înfrumusețare la Cimitirul Eroilor din localitate, la care au participat atât voluntari din oraș, cât și reprezentanți ai Unității Militare 01810 Mediaș. Toate persoanele implicate au desfășurat activități constând în curățarea întregii zone, vopsirea balustradelor, a băncilor și a gardurilor, precum și plantarea de flori.

De asemenea, elevi ai Colegiului  „Școala Națională de Gaz“ Mediaș s-au alăturat manifestării dedicate voluntariatului și au pictat zidul din curtea Grădiniței cu Program Prelungit „Pinocchio“, pentru a le oferi copiilor șansa de a se juca într-un mediu cât mai atractiv.

“Mulțumim tuturor celor care au luat parte la derularea „Săptămânii Naționale a Voluntariatului“ și care au participat la acțiunile menite să atragă atenția asupra importanței voluntariatului și a celor care se implică în mod activ în acest domeniu” – au transmis reprezentații Primăriei Mediaș

USR Sibiu: Cazul Iordănescu ne ridică noi semne de întrebare privind concursurile organizate de Consiliul Județean pentru diferite funcții publice (C.P)

1

Filiala Județeană USR Sibiu a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:


Unul dintre numeroasele dosare penale care au ca obiect infracțiunile de corupție din județul Sibiu ne-a atras atenția în ultimele zile, pentru că are în postura de inculpat o persoană care s-a bucurat de susținerea necondiționată a conducerii PNL Sibiu, pe perioada în care a desfășurat activități plătite din banii Consiliului Județean Sibiu.

Acuzațiile pe care procurorii i le aduc lui Eugen Iordănescu – fost director al Camerei de Comerț și Industrie Sibiu și membru în mai multe comisii de concurs pentru funcții din instituții subordonate Consiliului Județean Sibiu – sunt tipice pentru corupția din România (folosire a influenței pentru a obține bani sau foloase necuvenite, dare de mită și folosirea de informații care nu sunt destinate publicității pentru a obține foloase necuvenite) și ne produc indignare așa cum se întâmplă de fiecare dată când auzim de astfel de cazuri.

Cazul este deja de notorietate în Sibiu, însă faptul că ancheta penală s-a finalizat, iar inculpatul a fost trimis în judecată, ne-a determinat să tragem un nou semnal de alarmă.

Este neîndoielnic faptul că vinovăția lui Eugen Iordănescu – atât în acest caz, cât și în celelalte care rămân în urmărire penală la Parchet – va fi stabilită doar de judecători, pe parcursul procesului penal care începe odată cu trimiterea lui în judecată de către procurori.

Până atunci, vrem să atragem atenția asupra problemelor de imagine pe care actuala conducere a Consiliului Județean le-a creat – instituției în sine și Sibiului în general – prin angajarea și, mai ales, prin susținerea cu îndârjire a acestei persoane în pozițiile-cheie chiar și după ce procurorii au documentat faptele comise. Și vorbim aici, nici mai mult, nici mai puțin, despre faptul că Eugen Iordănescu i-a transmis, după cum spun procurorii, soluțiile din concurs unuia dintre candidați, pentru a-l favoriza.

„Este o situație care mă face să mă întreb încă o dată câte concursuri organizate de Consiliul Județean Sibiu au fost derulate sub semnul aranjamentelor de acest gen, fără ca opinia publică să afle despre ele. Pentru că, pe lângă cele câteva care ne-au trezit suspiciuni și care au generat comentarii în spațiul public de-a lungul timpului, multe altele s-au desfășurat departe de ochii noștri, de cei ai presei și ai publicului”, a declarat Ruxandra Cibu Deaconu, președinte USR Sibiu.

În directă legătură cu actualul dosar, vrem să amintim și faptul că Eugen Iordănescu s-a confruntat cu acuzația – confirmată fără echivoc de CNSAS și apoi de Justiție – privind statutul acestuia de colaborator al fostei Securități, o poziție deloc onorantă, imorală chiar, pentru o persoană publică, plătită din bani publici. Ca urmare a acestei decizii a CNSAS, USR a cerut încă din 2021 retragerea lui Eugen Iordănescu din funcțiile deținute în Consiliul Județean Sibiu însă PNL a preferat să-i permită acestuia să se ocupe în continuare de concursul pentru ocuparea unor funcții în Consiliul de Administrație al Aeroportului Sibiu și de concursul pentru ocuparea unor funcții de conducere la Drumuri și Poduri, adică exact cele vizate de dosarul de la Parchet.

Sibienii nu trebuie să uite nicio clipă faptul că principalul susținător și persoana care l-a desemnat pe Eugen Iordănescu în aceste funcții a fost Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu și totodată vicepreședintă a PNL Sibiu. Considerăm și acum, așa cum am spus-o și atunci, că prin deciziile sale a creat un prejudiciu uriaș instituției Consiliul Județean Sibiu, județului Sibiu și locuitorilor lui și a arătat încă o dată că PNL se simte mult mai bine în prezența persoanelor corupte, care de multe ori sunt și membri de partid.

Târgul de Jucării revine la Muzeul ASTRA Sibiu

0

Muzeul ASTRA organizează, în perioada 1 – 4 iunie 2023, cea de-a XVI-a ediție a evenimentului Târgul de jucării, eveniment ce oferă atât copiilor, cât și adulților prilejul de a se bucura atât de jucării, cât și de jocuri și meșteri care conservă în mod activ și sustenabil priceperea de a face cu măiestrie o lume mai creativă și mai frumoasă. Cu ajutorul lor vom asista la o serie de ateliere demonstrative și vom putea participa la ateliere de olărit, vom învăța cum se face o căpiță din lână, vom confecționa marionete și jucării din lemn.

Această ediție își dorește să atragă copiii și adulții către natură și către mijloacele cu care putem contribui la protejarea ei.

Nu vor lipsi nici ateliere de storytelling cu pictură pe șevalet, activitate bazată pe o poveste care ne ajută să descoperim muzeul cu mai multă ușurință.

Rămâneți conectați în acest eveniment și veți afla mai multe informații despre program. Merită!

Ce trebuie să știi despre fosele septice și despre avantajele pe care le prezintă?

0

Deși poate părea greu de crezut că într-o lume modernă cum este cea a zilelor noastre anumite clădiri sa nu fie racordate la rețeaua publică de canalizare. În realitate însă există multe exemple de astfel de locuințe, care sunt nevoite să caute soluții optime în acest sens. Indiferent că este vorba despre o locuință proprie, despre o pensiune sau despre o întreprindere de orice fel, sistemul de canalizare este o necesitate de bază. În astfel de situații, fosele septice reprezintă de departe una dintre cele mai practice soluții la care proprietarii pot recurge. Aceste sisteme reprezintă o alternativă eficientă și economică la canalizarea centralizată și pot fi găsite în gospodării, ferme, hoteluri sau alte tipuri de clădiri.

O fosă septică este o instalație de tratare a apelor uzate care este folosită în mod obișnuit în zonele rurale sau în afara rețelelor de canalizare. Aceasta este o metodă eficientă și ecologică de gestionare a apelor uzate, care ajută la protejarea mediului și a sănătății publice. Iată așadar câteva lucruri interesante de știut despre sistemul de fose septice.

Funcționarea unei fose septice

O fosă septică este o instalație formată din două camere interconectate, în care se descompun materiile solide și lichide din apa uzată. În primul compartiment, materiile solide se descompun prin acțiunea bacteriilor anaerobe, transformându-se în materii mai fine și mai ușor de tratat. Apa este apoi transferată în a doua cameră, unde bacteriile aerobe finalizează procesul de descompunere.

După ce apa este tratată în fosă, aceasta poate fi descărcată în sol sau într-un pârâu sau râu în apropiere, în funcție de reglementările locale. Este important să menționăm că o fosă septică trebuie să fie vidanjată regulat, pentru a evita înfundarea și pentru a menține funcționarea optimă.

Principalele avantaje ale unei fose septice

O fosă septică are multe beneficii, printre cele mai importante fiind:

  1. Cost redus: în comparație cu instalarea unei rețele de canalizare, o fosă septică este mult mai ieftină și mai ușor de instalat.
  2. Ecologic: o fosă septică este mai ecologică decât rețelele de canalizare, deoarece apele uzate sunt tratate în mod natural, fără a fi necesară utilizarea de substanțe chimice.
  3. Îmbunătățește calitatea apei: o fosă septică ajută la îmbunătățirea calității apei din zonele rurale și împiedică contaminarea cu bacterii și virusuri.
  4. Durabilitate: o fosă septică poate dura până la 30 de ani sau mai mult, cu condiția să fie întreținută regulat.

Întreținerea unei fose septice

Pentru a menține o fosă septică funcțională, este important să se efectueze o întreținere regulată. Iată câteva sfaturi:

  • Vidanjați fosă septică la intervale regulate, în funcție de numărul de persoane care locuiesc în gospodărie și de cantitatea de apă utilizată.
  • Evitați să aruncați în toaletă substanțe chimice sau obiecte solide, care pot bloca sau înfundă fosa septică.
  • Folosiți produse de curățenie ecologice și biodegradabile.
  • Nu aruncați uleiuri și grăsimi în chiuvete sau în toaletă.
  • Asigurați-vă că toate scurgerile și conductele de apă sunt etanșe și că nu există nicio scurgere sau fisură care ar putea permite pătrunderea apelor uzate în sol sau într-un pârâu sau râu în apropiere.
  • Evitați să plasați obiecte grele sau vehicule pe zona în care este amplasată fosa septică, deoarece acest lucru poate afecta structura acesteia.
  • În cazul în care observați o scurgere sau o problemă cu fosa septică, contactați un specialist pentru a efectua o verificare și pentru a efectua eventualele reparări necesare.

Prima ediţie a Concursului Naţional de Interpretare Vocală „Ilie Micu” începe marţi la Sibiu

0

Zeci de cursanţi şi absolvenţi ai şcolilor populare de arte şi meserii din ţară vor participa marţi şi miercuri la prima ediţie a Concursului Naţional de Interpretare Vocală „Ilie Micu” care va avea loc la Cercul Militar din Sibiu.


Prezentatorul celor două zile de festival este cunoscutul interpret, Traian Stoiţă, absolvent al Şcolii Populare de Arte şi Meserii „Ilie Micu” din Sibiu.

„Vă îmbrăţişez dragi prieteni cu o mare bucurie, bucuria de a vă pofti în 23 şi 24 mai la Cercul Militar din Sibiu, care găzduieşte prima ediţie a Festivalului Concurs Naţional de Interpretare Vocală „Ilie Micu”. Consiliul Judeţean Sibiu şi Şcoala Populară de Arte şi Meserii „Ilie Micu” din Sibiu sunt instituţiile care organizează pentru prima dată acest festival concurs de interpretare vocală, menit să aducă în faţa dumneavoastră, a publicului iubitor de frumos, dar şi în faţa onoratului juriu, tineri interpreţi care vin să aducă câte o fărâmă din România lor frumoasă, pe scena Cercului Militar Sibiu”, a declarat Traian Stoiţă, prezentatorul festivalului concurs.

Prima zi de festival, marţi, de la ora 16.00 debutează cu un simpozion omagial „Ilie Micu”, la Cercul Militar din Sibiu. Ulterior, de la ora 16.30, Cercul Militar găzduieşte Concursul de Muzică Uşoară, la care se vor întrece 15 concurenţi. La finalul concursului, vor urca pe scenă, în recital:  Săndel Mihai şi Ana Maria Ioana. Festivitatea de premiere va încheia această primă zi de festival.

Cea de-a doua zi de festival, miercuri, va începe de la ora 16.00, cu Concursul de Muzică Populară, la care s-au înscris 14 concurenţi. Ulterior, în recital se vor regăsi Mariana Anghel, Luminiţa Dejan, Anca Branea, Aurora şi Săndel Mihai, Adrian Neamţu şi Traian Stoiţă. Pe scena de la Cercul Militar din Sibiu vor urca elevii din clasa de canto muzică populară, coordonaţi de profesoara Mariana Anghel, clasa de instrumente de suflat, profesor Adrian Grecu, clasa de jocuri populare din Tălmaciu, profesor Ciprian Barb şi clasa de jocuri populare din Arpaşu de Jos, profesor Olesea Sas. Festivitatea de premiere va încheia cea de a doua zi.

„Eu sunt onorat să prezint ambele zile de festival şi îi mulţumesc pentru asta Alinei Vintilă, colega noastră, Alina Pinca, aşa cum o ştim noi, cea care conduce această instituţie de cultură. Eu sunt convins că vor fi două zile de pomină, în care ne vom bucura de România cea frumoasă pe scena Cercului Militar din Sibiu. Vă îmbrăţişez şi vă poftesc să ne fiţi alături! Intrarea este liberă. 23 şi 24 mai 2023, la Cercul Militar din Sibiu, facem spectacol”, a transmis Traian Stoiţă.

Miercuri, 24 mai, la Cercul Militar din Sibiu mai are loc şi o expoziţie de Artă Tradiţională.

„Dragi sibieni, vă invităm în data de 23 și 24 mai, începând cu orele 16, la Cercul Militar Sibiu, la prima ediție a Festivalului Concurs Național de Interpretare Vocală „Ilie Micu”. Pentru că anul acesta se împlinesc 50 de ani de la trecerea sa în neființă, vom deschide acest festival cu un simpozion omagial dedicat marelui om de cultură. Vă așteptăm cu drag să ne fiți alături și să-i încurajați pe tinerii care vin la Sibiu din atâtea colțuri ale țării să vă dăruiască din frumusețea zonelor pe care le reprezintă” a declarat Alina Pinca-Vintilă, managerul Școlii Populare de Arte și Meserii „Ilie Micu” din Sibiu.

Festivalul Concurs Naţional de Interpretare Vocală „Ilie Micu” din Sibiu este organizat de Şcoala Populară de Arte şi Meserii „Ilie Micu”, cu sprijinul Consiliului Judeţean şi al partenerilor: Academia Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu”, Cercul Militar, Direcţia Judeţeană pentru Cultură.

Partenerii media ai evenimentului sunt: Tribuna, Mesagerul de Sibiu, City FM, Eveniment TV Regional, Sibiu 100%, Sibiul Azi, TV Alpha Media, Sweet TV, Strada Cetății, Sibiul Bun, Opinia de Sibiu, Sibiu Independent, Hermannstädter Zeitung.

Dr. Pențea Ioan: Recomandări privind producerea, procesarea și comercializarea cărnii și a produselor derivate

0

Dr. Penţea  Ioan Viorel –  Secretar al Colegiului Medicilor Veterinari Filiala Sibiu transmite următoarele recomandări:

Carnea provenită de la diferite specii de animale, păsări, specii de acvacultură, etc. constituie un aliment cu importanţă deosebită pentru buna funcţionare a organismului uman, mai ales in contextul unei vieţi normale, datorită conţinutului crescut de proteine de calitate superioară şi de substanţe minerale, insă trebuie să se ţină cont de calitatea şi cantităţiile consumate zilnic pentru a nu deveni un agent nociv pentru sănătatea consumatorilor.

Producerea, procesarea şi valorificarea cărnii urmează un traseu bine definit începând cu exploataţiile în care se cresc specii care asigură materia primă (carne roşie, carne albă) apoi unităţile de abatorizare, unităţi de procesare (fabrici, carmangerii, măcelării) unităţi de depozitare şi în final unităţi de distribuţie (magazine de specialitate, hale agroalimentare, hyper şi supermarketuri).

Activitatea acestor categorii de obiective este în permanenţă sub control sanitar veterinar şi pentru siguranţa alimentelor, urmărindu-se ca piaţa de desfacere locală, naţională şi globală să fie asigurată cu carne şi produse din carne, salubre şi de calitate, care să nu pună în pericol sănătatea populaţiei, însă pentru menţinerea responsabilităţii faţă de consumatori, a operatorilor din unităţiile care produc, procesează, depozitează, transportă şi comercializează astfel de produse, se impun şi evaluări periodice complexe, prin care se  urmăreşte:

➢ Verificarea asigurării măsurilor administrative din exploataţii, cu referire la, evidenţa strictă a efectivelor, înregistrarea exploataţiei; identificarea şi înregistrarea animalelor, ţinerea registrului de exploataţie, contract cu specialişti din domeniu prin care să se asigure tehnologia specifică, normele de biosecuritate, sănatate, igienă şi bunăstare animală,

➢ Asigurarea sistemul de protecţie sanitară la intrarea în zonele de recepţie şi procesare a materilor prime.  

➢ Dotarea cu spaţii frigorifice pe flux tehnologic, sau în funcţie de activitatea ce se desfăşoară şi să se monitorizeze zilnic temperatura în spaţiile respective.

➢ Respectarea normele de igienă, prin spălarea şi dezinfecţia, spaţiilor de lucru, de depozitare, spaţiile comerciale, a utilajelor, ustensilelor şi a mijloacelor de transport.

➢ Asigurarea transportul materiei prime şi a produselor finite cu mijloace de transport amenajate şi dotate corespunzător în funcţie de sortimentul de produs şi distanţa transportului.

➢ Asigurarea condiţiilor adecvate, menite să prevină degradarea şi contaminarea produselor în funcţie de clasificarea acestora, respectiv:  

● carnea proaspătă – care reprezintă carnea și care nu a fost supusă nici unui tratament în vederea conservării, cu excepţia refrigerării, congelării, inclusiv carnea ambalată prin vacuumare sau în atmosferă controlată; 

● carnea tocată – care reprezintă carnea dezosată care a fost supusă unei operaţiuni de tocare şi care conţine mai puţin de 1% sare;

● preparatele din carne (carne preparată) – care reprezintă carnea proaspătă, inclusiv carnea care a fost secţionată în fragmente, căreia i se adaugă produse alimentare, condimente sau aditivi sau care a fost supusă unei prelucrări insuficiente pentru a modifica în esenţă structura fibroasă a muşchilor şi a determina astfel dispariţia caracteristicilor cărnii proaspete;

➢ Respectarea normelor de trasabilitate a cărnii şi a produselor procesate, prin documente care să ateste informaţii despre traseul acestora de la producator până la consumator.

➢ Respectarea prevederilor cu privire la etichetarea produselor de origine animală, în corelaţie cu clasificarea lor şi a aditivilor alimentari utilizaţi în compoziţie, în special a cărnii proaspete (specia de la care provine), a cărnii tocate, cărnii preparate, a produselor din carne.

➢ Afluirea de probe de materii prime şi produse finite, la laboratorul  acreditat, pentru examinarea calităţii şi salubrităţii acestora, în cadrul programului de autocontrol stabilit

➢ Verificarea starării de sănătate a personalului care prelucrează şi manipulează alimente.

➢ Respectarea legislaţia privind gestionarea produselor retrase de la comercializare, motivat sanitar veterinar şi tehnologic şi care nu mai pot fi destinate consumului uman.

Medicii veterinari monitorizează în permanenţă unitățiile de producere, procesare și comercializare a cărnii și a produselor finite pe teritoriul naţional şi în activităţi de import-export, prin acţiuni de supraveghere, de control şi expertiză de laborator, acţiuni cuprinse în Programul strategic naţional, cu reprezentare în fiecare judeţ, acţiuni care sunt defalcate pe fiecare unitate sanitară veterinară şi pentru siguranţa alimentelor teritorială şi pe obiective cu activitate în sectorul alimentar.

Deasemenea colaborează permanent cu operatorii economici, cu asociaţiile profesionale, acordând consultanţă de specialitate, prin analize şi dezbateri organizate, prin participarea la acţiunile stabilite în programele comune pentru prevenirea şi combaterea unor situaţii speciale, care îi pot afecta economic, social, sau direct.

TURSIB suplimentează capacitatea de transport pentru meciul de fotbal de miercuri

0

Tursib informează că miercuri, 24 mai 2023, cu ocazia meciului de fotbal de pe Stadionul Municipal Sibiu de la ora 20:30 va fi suplimentată capacitatea de transport pe traseele existente, după cum urmează:


Pe Traseul 1:

• din stația “Hornbach” la orele: 19:55, 20:03, 22:10, 22:18;

• din stația “Calea Dumbrăvii” la orele: 20:08, 20:15, 22:20, 22:38.

Pe Traseul 5:

• din stația “Valea Aurie” la orele: 19:55, 20:10, 22:10, 22:20;

• din stația “Gară” la orele: 18:40, 19:10, 21:58, 22:20.

Pe Traseul 13:

• din stația “Gară” la orele: 18:50, 19:09, 22:02, 22:22;

• din stația “Dumbrava” la orele: 20:08, 20:20, 22:29, 22:50.

Pe Traseul 15:

• din stația “Gară” la orele: 18:52, 19:10, 21:57, 22:00.

Pentru meciul care are loc la ora 14:00 se va circula în conformitate cu programul normal de circulație.

Informații și pe site-ul Tursib: https://tursib.ro/news/tursib-suplimenteaza-capacitatea-de-transport-pentru-meciul-de-fotbal-din-data-de-24-05-2023

Sibienii invitați la vernisajul expoziției “Slaves to the Needles”

0

Vernisajul expoziției “Slaves to the Needles” a artistului Marius Jucan va avea loc marți, 23 mai 2023, ora 17:00 la Muzeul de Artă Contemporană, str. Tribunei, nr. 6.


Parteneri: Transylvania Tattoo Expo

Coordonatori: Bogdan Runcan, Alexandru Constantin Chituţă

Un eveniment în avanpremiera ediției a 11-a Transilvania Tattoo Expo care își propune să scoată în evidență o punte între două ramuri ale artei vizuale, una dintre cele mai vechi manifestări artistice din istoria umanității – tatuajul, cea mai răspândită ramură a artei corporale și cea mai spectaculoasă și populară artă vizuală adică pictura.

Expoziția va cuprinde lucrări ale artistului clujean Marius Jucan. Lucrările vor consta în picturi și tatuaje realizate după lucrări celebre ale picturii europene.

Punctul culminant va fi realizarea unei lucrări colective în cadrul vernisajului, lucrare care va aduce în fața publicului o parte din istoria tatuajului contemporan, anume fundamentul breslei, o lucrare realizată live, a cărei evoluție o veți putea urmări pe parcursul zilei.

Lucrarea colectivă va fi realizată în colaborare cu un grup de elevi ai Liceul de arte din Sibiu coordonați de prof. Viorel Florin. Lucrarea de proporții mari va aduce o parte din istoria Tatuajului în contextul urbei noastre, Sibiul.

Evenimentul este parte din proiectul Transilvania Tattoo Expo Sibiu.

Vă așteptăm la vernisaj!

Drumuri și Poduri SA Sibiu continuă lucrările de reparații și întreținere a drumurilor județene

0

Informare privind lucrările efectuate în perioada 15 – 19 mai 2023 și cele ce de vor efectua în perioada 22 -26 mai 2023


Drumuri și Poduri SA Sibiu continuă lucrările stabilite în cadrul Programului anual de reparații și întreținere a drumurilor județene finanțat de Consiliul Judetean Sibiu. În această săptămâna, se va interveni astfel:

– Se va curăța platforma drumului cu peria mecanică DJ 106 Sibiu – Agnita

– Se va executa curățarea (manuala) a acostamentelor în dreptul parapeților DJ 106 Sibiu – Agnita

– Se vor executa lucrări de plombare cu BAPC 16 – decapare cu frezare și preluări denivelări cu asfalt pentru aducere la cotă DJ 106 Sibiu – Agnita, precum și plombări cu sort și emulsie DJ 105E Chirpăr – Ilimbav

– Se vor executa marcaje rutiere transversale DJ 104G intravilan Roșia și DJ 106S intersecție DJ 106 – Vurpăr

– Se va cosi vegetația ierboasă (mecanizat) DJ 106 Sibiu – Agnita și DJ 104G Săcădate – intersecție DJ 106, DJ 106 Bârghiș – Nocrich, DJ 141B Biertan – int DJ 141, DJ 107B Slimnic – Alămor

– Se va nivela platforma drumului (manual) DJ 105E Chirpăr – Ilimbav

– Se va monta parapet metalic nou DJ 106 Agnita – Bârghiș

– Se vor executa lucrări de pietruire executată mecanizat DJ 105E Chirpăr – Ilimbav

– Se vor astupa gropile și făgașele cu material pietros DJ 107B Bogatu, DJ 106G Luduș – Apold

– Se vor executa lucrări de defrișare (mecanizat) DJ 142J Șeica Mare – Șeica MIcă

– Se vor executa lucrări de săpături șanțuri de pământ (mecanizat) DJ 141A Metiș – Vecerd

Săptămâna trecută drumarii au realizat următoarele lucrări:

– S-au executat plombări cu BAPC 16 – decapare cu frezare, curățarea platformei drumului cu peria mecanică, curățarea (manuală) a acostamentelor în dreptul parapeților DJ 106 Sibiu – Agnita

– Defrișare suprafață cu tufișuri și arbuști precum și degajarea terenului de frunze și crengi DJ 106E Tilișca – Rod

– S-a cosit vegetația ierboasă (mecanizat) DJ 106D Poplaca – Orlat – Sibiel, DJ 106R Sibiu – Poplaca, DJ 143B int DJ 143D – Amnaș, DJ 141B Saroș – Biertan, DJ 143A Ruja, DJ 106 Agnita – Bârghiș, DJ 142B Blăjel – limită județ Alba, DJ 105A Marpod – Ilimbav, DJ 141A Metriș

– S-au executat marcaje rutiere longitudinale DJ 106 Sibiu – Agnita, DJ 106S int DJ 106 – Vurpăr

– Curățare șanțuri rigole (manual) DJ 141 Pelișor – Moșna

– Curățarea platformei drumului cu peria mecanică DJ 106 int Țichindeal

– Pietruire executată manual DJ 151B Cund

– Curățarea platformei drumului (mecanizat) DJ 105D Chirpăr – Săsăuși

– Curățare cale (pe pod) DJ 105D Nou Român

– S-au montat indicatoare rutiere DJ 105 Dealu Frumos – Merghindeal, DJ 142C Dumbrăveni – limită județ Mureș

– Pietruire executată mecanizat DJ 105D Chirpăr – Nou Român

– Astuparea gropilor și făgașelor cu material pietros DJ 107B Bogatu

– Săpături șanțuri de pământ (mecanizat) DJ 141A Metiș

JUDEȚUL SIBIU: Trei șoferi de 24, 55 și 68 de ani, depistați beți la volan

0
Motociclist depistat în trafic cu un vehicul neînmatriculat de către poliție

Polițiștii rutieri sibieni sunt zilnic la datorie și opresc în trafic sute de șoferi pentru a le verifica actele sau dacă au consumat băuturi alcoolice și substanțe interzise.


În perioada 19 – 22 mai, acțiunile polițiștilor de la rutieră au continuat, în vederea reducerii riscului producerii de accidente rutiere și pentru prevenirea și combaterea conducerii sub influența alcoolului sau a substanțelor psihoactive.

În perioada de referință, au fost constatate 3 infracțiuni la regimul rutier. De asemenea, au fost reținute, în vederea suspendării exercitării dreptului de a conduce, 48 de permise de conducere. Au fost retrase și 22 de certificate de înmatriculare și au fost aplicate 420 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 120.000 de lei.

Exemple semnificative:

La data de 19 mai, în jurul orei 21:50, în municipiul Sibiu, polițiștii Biroului Rutier Sibiu au intervenit pe strada Ștefan cel Mare, la un eveniment rutier în care a fost implicat un autoturism condus de către un localnic, în vârstă de 55 de ani. Șoferul ar fi efectuat manevra de întoarcere și ar fi acroșat un indicator rutier de pe trotuar, pe care, ulterior, l-ar fi proiectat în alt autoturism. Bărbatul a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultatul fiind 1,52 mg/l alcool pur în aerul expirat.

O zi mai târziu, în jurul orei 12:20, polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Agnita au fost sesizați prin SNUAU 112, despre faptul că, în centrul satului Săsăuș, comuna Chirpăr, a avut loc un eveniment rutier în care au fost implicate două autoturisme. În timp ce conducea un autoturism, un localnic în vârstă de 68 de ani a pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune cu un alt autoturism ce se deplasa regulamentar din sens opus.  Evenimentul s-a soldat cu avarierea celor două autoturisme. Testarea alcoolscopică a bărbatului în vârstă de 68 de ani a indicat un rezultat de 0,90 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Astăzi, 22 mai, în jurul orei 03:30, polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Agnita, au depistat un tânăr, în vârstă de 24 de ani, din Chirpăr, în timp ce se deplasa pe raza localității de domiciliu, la volanul unui tractor. În urma verificărilor efectuate de către polițiști, s-a constatat că șoferul nu deține permis de conducere, iar în urma testării alcoolscopice, rezultatul a fost de 0,73 mg/l alcool pur in aerul expirat. Totodată, vehiculul condus nu figura ca înregistrat sau înmatriculat. 

FOTO: Șofer rănit grav pe autostrada A1, lângă Săliște. Celălalt șofer a consumat alcool

0

O coliziune violentă între o mașină și o autoutilitară s-a produs în urmă cu puțin timp, pe autostrada A1, la km. 274+200m, între Săliște și Apoldu de Jos, pe sensul Sibiu – Sebeș.


Din primele cercetări a rezultat că, pe fondul neatenției în conducere, șoferul unei autoutilitare conduse pe banda 1, un bărbat în vârstă de 37 de ani, din județul Alba, a intrat în coliziune cu autoturismul condus în fața sa de către un bărbat în vârstă de 69 de ani, din județul Hunedoara.

Impactul a dus la vătămarea corporală gravă a șoferului autoturismului.

Testarea alcoolscopică a șoferului autoutilitarei a indicat un rezultat de 0,11 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Momentan, traficul este blocat total.
Rută ocolitoare A1 – Săliște – DN 1.

„ISU Sibiu intervine de urgență pe A1 între localitățile Săliște și Apoldu de Jos la un accident rutier, în care sunt implicate două autovehicule. La fața locului au fost mobilizate două echipaje SMURD dintre care unul cu medic și o autospecială de stingere. Echipajele au extras din autoturism un bărbat de aproximativ 70 de ani, blocat în interior, inconștient în stop cardio-respirator. Bărbatul este transportat la UPU Sibiu.” a declarat purtătorul de cuvânt al ISU SIBIU, Andreea Ștefan

PSD Sibiu: Nicolae Lazăr, un primar performant (C.P)

0

Organizația Județeană PSD Sibiu a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:


”În momentul acesta, în comuna Hoghilag avem în derulare 14 proiecte cu o valoare totală care se apropie de 13 milioane de euro, toate finanțate din fonduri nerambursabile, externe (europene sau guvernamentale)”, anunță Nicolae Lazăr, primarul comunei Hoghilag.

1. Introducerea rețelelor de apă și canalizare în toate cele trei localități (Hoghilag, Valchid, Prod), care se va finaliza în acest an;

2. Modernizarea sediului Primăriei Hoghilag, pentru a crea condiții bune cetățenilor și angajaților;

3. Reabilitarea a 8 case cu arhitectură tradițională valoroasă (7 în Hoghilag și una în Valchid), case care pot fi introduse în circuitul agroturistic;

4. Construirea unei baze sportive de peste 2 milioane euro în Hoghilag, lângă sala de sport construită în urmă cu aproape doi ani, tot prin fonduri externe;

5. Reabilitarea a două străzi în Hoghilag, care deja au toate utilitățile introduse (apă, canal, gaze);

6 . Asfaltarea drumului de la Prod;

7. Reabilitarea Căminului Cultural din Valchid, care se va finaliza în curând;

8. Modernizarea grădiniței din Valchid;

9. Reabilitarea Școlii Hoghilag, care va deveni o școală Smart, ca cea din Valchid;

10. Realizarea centrului comunitar integrat la Hoghilag;

11. Printr-un proiect pe fonduri norvegiene, Primăria a instalat panouri solare și a reușit ”să facă lumină” în casele a 70 de familii vulnerabile din Valchid și Hoghilag, aflate la distanță foarte mare de rețeaua electrică. Cea mai mare bucurie a fost că niciun copil nu mai este nevoit să-și facă temele la lumina lumânării.

12. Dotarea clădirii fostei primării de la Valchid, care va deveni centru administrativ;

13. Amenajarea curții Căminului Cultural din Hoghilag;

14. Reabilitarea drumului Hoghilag – Valchid.

”Îl felicit pe colegul meu Nicu Lazăr pentru că este un primar ambițios, care a demonstrat că se pot realiza lucruri extraordinare și într-o comună relativ mică, unde veniturile primăriei sunt modeste. Să știi să accesezi fondurile externe și să dezvolți comunitatea înseamnă inteligență, determinare și respect față de cetățenii care te-au ales. M-am bucurat, în primul rând ca sibian, la inaugurarea școlii Smart din Valchid, când a venit primarul din Ciugud și a spus că școala este cu mult peste cea din Ciugud, iar Nicu este unul dintre cei mai buni primari din România, din punctul lui de vedere. Aceste aprecieri înseamnă mult pentru că vin din partea primarului-model în țară, pentru atragerea de fonduri europene”, a declarat deputatul Bogdan Trif, președintele Organizației Județene PSD Sibiu.

SIBIU: Omul de afaceri Jurgen Faff acuzat de deturnare de fonduri de milioane de euro

0

Jurgen Faff este cunoscut la Sibiu ca un potent om de afaceri originar din Mediaș. De la cafenele, parc fotovoltaic, măști sanitare, teren de golf și mai nou companie aeriană – Faff a fost implicat în multiple afaceri de milioane de euro. O Investigație context.ro indică însă faptul că afaceristul din Sibiu ar fi deturnat fonduri de milioane de euro din finanțări europene. Dar și că a păgubit statul român prin diferite contracte, inclusiv în pandemie. La ora actuală, Faff și firmele sale sunt implicate în multiple procese la diferite instanțe.

VEZI Replica omului de afaceri din Sibiu referitor la articolul Context.ro


Investigația jurnaliștilor de la context.ro se axează în primul rând pe scandalul terenului de golf de la Cisnădie. Un proiect inițiat de Ilie Vonica, dar preluat după moartea acestuia de Jurgenn Faff. În anul 2019, SIBIU INDEPENDENT a publicat o investigație pe tema acestui teren. Acum, jurnaliștii de la context.ro au mers mai departe cu investigația și au analizat toate afacerile lui Jurgen Faff din Sibiu și nu numai.

Citiți pe larg articolul context.ro despre afacerea cu terenul de golf de la Cisnădie.

Jurnaliștii de la context.ro au făcut și un profil privind multitudinea de afaceri și scandaluri din jurul omului de afaceri sibian Jurgen Faff.

FOTO: context.ro/Facebook