Acasă Blog Pagina 787

Tabăra de schi adaptat persoanelor cu dizabilități ajunge la Păltiniș

0

Sibiu Independent: Filosofia noastră

Știri care dau putere comunității noastre

Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.

Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.

Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.

Cea de-a treia oprire a caravanei taberelor de schi adaptat, organizate de Caiac SMile și dedicate persoanelor cu dizabilități: Sibiu, pe pârtia de la Păltiniș.


Până pe 16 februarie, tabără de schi adaptat dedicată persoanelor cu dizabilități se desfășoară pe Arena Platoș Păltiniș, din județul Sibiu. Cele cinci persoane speciale care participă la acest program vor învăța să schieze independent, folosind monoschiul, alături de antrenorii și voluntarii Caiac SMile și de monitorii de ski cu dizabilități, acreditați de Euroski – Centrul Național de Formare Monitori.

Program special dedicat persoanelor cu dizabilități care vor să se bucure de o zi pe pârtie

Pe lângă cele cinci persoane înscrise în tabăra specială, vor putea schia și alți oameni cu dizabilități care au optat pentru a petrece o zi pe pârtie. Organizatorii îi invită și pe cei care nu s-au înscris încă în platforma online și anunță că înscrierea se poate face chiar de pe pârtie.

“Vom sta la dispoziția oricărei persoane interesate în fiecare zi a taberei. Prietenii noștri speciali, cum îmi place să-i numesc, merită la fel de mult ca și noi să se bucure de pârtie și de zăpadă. S-au înscris deja foarte multe persoane, dar noi îi așteptăm și pe cei care n-au făcut-o încă să ni se alăture”, a declarat Ionuț Stancovici, președintele asociației Caiac SMile.

Înscrierile, atât pentru programul de o zi, cât și pentru tabără, se fac cu înregistrare pe www.caiacsmile.ro*

*Programul, atât cel special de zi, cât și cel al taberelor adaptate, poate suferi modificări în funcție de condițiile meteo. Programul, actualizat în funcție de prognozele meteo din fiecare perioadă, va fi disponibil atât pe site, cât și pe toate canalele de comunicare online ale asociației, Facebook și Instagram.

Obiective ambițioase, oameni și mai ambițioși

Obiectivul asumat de Caiac SMile pentru acest sezon de iarnă a fost ca 1.000 de persoane cu dizabilități să se bucure de sporturile de iarnă și să schieze cu ajutorul monoschiului, pe pârtiile accesibilizate anterior în cadrul programului ”Și oamenii cu dizabilități își doresc să schieze”, derulat în sezonul 2021-2022.

Acest obiectiv a fost atins deja, dar reprezentanții asociației anunță că persoanele speciale care vor să li se alăture pe pârtii, o pot face după înscrierea pe site-ul www.caiacsmile.ro.

Spectacolul – concert „Apolodor”, vinerea aceasta la Teatrul “Gong” Sibiu

0

Teatrul pentru Copii și Tineret „Gong” prezintă vineri, 24 februarie, de la orele 17:00 și 19:00, spectacolul – concert „Apolodor” cu Dorina Chiriac, Ada Milea, Radu Bânzaru și Alex Neagu.


Teatrul „Gong” pornește într-o aventură muzicală în jurul lumii pentru a-l redescoperi pe Apolodor, unul dintre cei mai îndrăgiți pinguini din toate timpurile. Plecat de la circ în căutarea familiei și a prietenilor lui de la Polul Sud, Apolodor se dovedește un erou ce reușește să treacă peste toate obstacolele din calea sa în drumul plin de dor spre casă. Spectacolul – concert de la Sibiu este o adaptare după „Cartea cu Apolodor” de Gellu Naum, un text unic în cultura română, inventiv și valoros atât după criteriile poeziei mari, cât și după rigorile specifice literaturii celor mici. Cei patru actori ne invită, așadar, să descoperim un fel de hartă muzicală a călătoriilor pinguinului inventat de Gellu Naum, căruia Ada Milea îi dă consistență într-un spectacol comic și muzical.

„Apolodor e cadoul nostru de Dragobete pentru cel mai frumos public din oraș! Prin spectacolele invitate din timpul stagiunii ne propunem să aducem bucurie în rândul celor mai tineri și să contribuim la o agendă culturală efervescentă. Doar de la începutul anului și până acum, teatrul nostru a avut o agendă cu 59 de evenimente, ceea ce reprezintă o performanță la nivel național.”, a declarat Adrian Tibu, managerul Teatrului pentru Copii și Tineret din Sibiu.

Spectacolul are o durată de aproximativ 1h și este recomandat tuturor categoriilor de public. Costul unui bilet este 24 lei, tarif unic, nereturnabil, în limita locurilor disponibile. Biletele au fost puse în vânzare online prin teatrulgong.ro, dar și la sediul Agenției Teatrale din str. Alexandru Odobescu nr. 4, de miercuri până vineri între orele 11:00 și 18:00, sâmbăta de la 10:00 la 18:00 și duminica între orele 10:00 și 14:00.

Cum validăm biletele și abonamentele cumpărate din aplicația Sibiu Bus în autobuzele Tursib

0

Tursib a lansat în a doua parte a anului 2022 aplicația de transport public SibiuBus.


Pe lângă posibilitatea de a va planifica o calatorie cu autobuzul utilizand un orar în timp real, aplicatia Sibiu Bus da posibilitatea utilizatorilor de a cumpara titluri de calatorie – bilete sau abonamente.

Aplicatia poate fi descarcata pe telefonul mobil din Google Play sau Apple Store.  Orice utilizator al aplicatiei poate sa cumpere bilete pentru transportul public fara a fi nevoie sa isi faca un cont. In conditiile in care doriti sa va achizitionati un abonament, trebuie sa aveti creat neaparat un cont de utilizator. Odata logat, veti avea acces la toata oferta de titluri de calatorie cu pret intreg.

Precizam insa faptul ca un titlu de calatorie cumparat din aplicatie nu are nici o legatura cu cardul Tursib. Calatorii care considera mai usoara varianta de a utiliza cardul, sunt rugati sa isi incarce abonamentul la punctele de vanzare sau la automatele stradale. Cei care nu doresc sa se deplaseze la o agentie Tursib, pot alege varianta de a cumpara abonamentul direct din aplicatia mobila. In acest caz, veti putea valida abonamentul doar cu ajutorul telefonului. Intrati in aplicatia mobila, in meniul “Tichete”, apasati butonul “Cod QR”. Se va genera un cod pe care il veti valida in partea de jos a validatoarelor din autobuze sau veti putea prezenta codul QR pe telefon in cazul unui control in autobuz.

România lovită de un nou cutremur de 5.7 grade – S-a simțit și la Sibiu

0
drona sibiu

După cutremurul de ieri, de 5.2 grade magnitudine, astăzi, România a fost din nou lovită de un nou cutremur. Magnitudinea acestuia a fost de 5.7 grade.


În urmă cu puțin timp, în Oltenia, Gorj s-a produs un cutremur cu intensitatea de 5,7 pe Richter, la o adâncime de aproximativ 10 km.

Cutremurul s-a produs la 70km N de Craiova, 70km V de Pitesti, 97km S de Sibiu, 149km SV de Brasov, 160km V de Ploiesti, 177km V de Bucuresti, 198km NV de Ruse, 205km S de Cluj-Napoca, 234km E de Timisoara, 244km NE de Nis.

La Sibiu cutremurul s-a simțit destul de tare, sibienii raportând mișcări ale obiectelor sau construcțiilor, mai ales la etajele superioare.

Nu se transmite mesaj pe Ro-ALERT în caz de cutremur.

Echipaje operative din județele unde seismul a fost resimțit vor fi trimise în teren pentru efectuarea misiunilor de recunoaștere.

Mediaș: Finanțare pentru construirea unor insule geologice digitalizate

0

Proiectul depus de către Primăria Mediaș în vederea construirii de insule ecologice digitalizate a fost selectat pentru finanțare. Valoarea maximă eligibilă a proiectului este de 3.655.188,50 lei fără TVA, fiind implementat în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență al României (PNRR), componenta 3 – Managementul Deșeurilor, Subinvestiția I1.B – Construirea de insule ecologice digitalizate.


Prin intermediul acestei măsuri vor fi sprijinite activități și acțiuni specifice pentru înființarea și dotarea a 50 de insule ecologice în municipiul Mediaș, și anume:

– TIP 1 – 23 de insule ecologice supraterane digitalizate cu 5 containere de câte 1,1 mc pentru toate cele 5 fracții (biodegradabil, rezidual, sticlă, plastic și metal, hârtie și carton)

– TIP 2 – 27 de insule ecologice supraterane compuse din 5 containere supraterane staționare proiectate si fabricate conform standardelor europene în vigoare, cu capacități diferite pentru cele 5 fracții: biodegradabil (între 2 mc și 3 mc), rezidual (între 2 mc și 3 mc), sticlă (între 2 mc și 3 mc), plastic și metal (între 3 mc și 5 mc), hârtie și carton (între 3 mc și 5 mc).

Fiecare insulă ecologică amenajată în municipiul Mediaș va deservi minimum 200 de locuitori sau apartamente, astfel fiind asigurate prin finanțare și câte 200 de cartele de acces pentru fiecare dintre acestea.

Beneficiile implementării proiectului se vor răsfrânge asupra întregii comunități și constau în principal în:

· Menținerea unui mediu mai curat;

· Reducerea numărului de agenți poluanți în aer, apă și sol;

· Aspect mult mai plăcut;

· Eliminarea mirosurilor neplăcute;

· Reducerea drastică a animalelor fără stăpân, a rozătoarelor și a insectelor în apropierea insulelor;

· Reducerea amprentei la sol, deoarece ocupă un loc mult mai mic decât containerele tradiționale;

· Recuperarea materialelor reciclabile si transformarea acestora în materii prime

      De asemenea, insulele ecologice vor fi protejate anti-vandalism și împotriva accesului neautorizat, dotate cu acces digitalizat pentru persoanele fizice arondate, mod GSM pentru transmisie date, bază de date privind beneficiarii serviciului și interfață de facturare pentru toate UAT-urile beneficiare.

Insulele de tip 1, supraterane încasetate vor fi amenajate în următoarele locații: 1 Decembrie nr. 14 intersecție cu str. Grădinarilor, Aleea Buziaș nr. 2, Aleea Buziaș nr. 5,

Aleea Eforie nr. 10, Aleea Eforie nr. 12, Aleea Eforie nr. 4, Aleea Eforie nr. 6, Str. Avram Iancu nr. 36, Str. C. I. Parhon nr. 2, Str. C. I. Parhon nr. 4, Str. C. I. Parhon nr. 6, Str. Câmpeni nr. 2 intersecție cu str.  Calafat, Str. Christian Schesaeus nr. 1-3, Str. Cluj nr. 6, Str. Fântânele nr. 14

Str. Govora nr. 2 intersecție cu str. Nucului, Str. I. C. Brătianu nr. 3, Str. Lucian Blaga nr. 30, Str. Sibiului nr. 29  intersecție cu str. Gravorilor, Str. Sibiului nr. 36, Str. Sibiului nr. 60, Str. Sondorilor nr. 1-3, Str. Tineretului nr. 6.

Insulele de tip 2, supraterane cu containere staționare, vor fi amplasate după cum urmează: Aleea Sovata nr. 1-3-5, Aleea Tomis nr. 3, Str. 1 Decembrie nr. 16, Str. Avram Iancu nr. 18, Str. Blajului nr. 21, Str. Blajului nr. 8, Str. Calafat nr. 2, Str. Cluj nr. 9 intersecție cu Aleea Tomis, Str. După Zid nr. 15, Str. Iuliu Maniu nr. 1, Str. Iuliu Maniu nr. 7, Str. Lotru nr. 9, Str. Luncii nr. 1, Str. Lupeni nr. 1, Str. Michael Weiss nr. 6 (lateralul Hotelului Central), Str. Milcov nr. 7, Str. Păltiniș nr. 9, Str. Petroliștilor nr. 6 (parcare), Str. Sadu nr. 4, Str. Sebeș nr. 10, Str. Sibiului nr. 35 intersecție cu str. Rubinului, Str. Sibiului nr. 46-48, Str. St. L. Roth nr. 20-22, Str. Tineretului nr. 7, Str. Turda nr. 13, Str. Turda nr. 14, Str. Vaslui nr. 1-3.

Prim-Ministrul României, Nicolae-Ionel Ciucă vine la Sibiu

0
Nicolae Ciuca

Prim ministrul Nicolae Ciucă, însoțit de mai mulți miniștri și de vicepreședintele Senatului vor fi prezenți la Sibiu, la lucrările Adunării Generale a Uniunii Naționale a Consiliilor Județene din România (UNCJR). Întâlnirea va avea loc joi dimineața la Hotelul Hilton.


La eveniment se vor discuta aspecte importante pentru administrația publică locală și vor fi prezenți și președintele Curții de Conturi, Mihai BUSUIOC, ministrul finanțelor, Adrian CÂCIU, Ministrul investițiilor și fondurilor europene, Marcel-Ioan BOLOȘ, ministrul dezvoltării, lucrărilor publice și administrației, Attila CSEKE, ministrul educației, Ligia DECA dar și vicepreședintele senatului, Paul STĂNESCU.

Vernisajul expoziției „Sacru și Profan în gravura europeană a secolelor XV-XIX

0

Muzeul Municipal „Regina Maria” Iași, în colaborare cu Muzeul Național Brukenthal din Sibiu și colecția av. George Șerban vă invită la vernisajul expoziției „Sacru și Profan în gravura europeană a secolelor XV-XIX“ ce va avea loc miercuri, 15 februarie 2023, ora 17:00, la Muzeul Municipal ,,Regina Maria” Iași, strada Zmeu, nr. 3.

Expoziția aduce în premieră la Iași peste 50 de lucrări grafice realizate de cei mai cunoscuți artiști ai lumii: Dürer, Rubens, Da Vinci, Veneziano, Goltzius, Rembrandt, Veronese, Piranesi, Raimondi, Goya, Bartoli, Velázquez, Wierix, Schäufelein, Holbein, Aman, Van Dyck, Jordaens, Tițian, Bruegel, Leyden, Romano, Ostade, Teniers, Luyken, Callot, Perrier, Boucher, Chaperon, Hogarth, ș.a.

Exponatele fac parte din colecția privată a domnului avocat George Șerban din București.

„Demersul expozițional început în anul 2021 prin expoziția aniversară 3 secole Brukenthal, 3 secole de gravură europeană, se îmbogățește la Iași cu o expoziție ce acoperă jumătate de mileniu de artă și frumos din perioada secolelor XV-XIX, acoperind întreg arealul artistic european.

Este prima expoziție organizată în România și printre singurele din Europa centrală ce cuprinde lucrări dintr-o colecție privată, care aduce în fața publicului cei mai importanți artiști europeni cuprinși în această vastă perioadă de jumătate de mileniu”, a declarat curatorul expoziției, dr. Alexandru Constantin Chituță.

,,Această expoziție încununează o colaborare de aproximativ trei ani existentă între Muzeul Municipal ,,Regina Maria” Iași, Muzeul Național Brukenthal Sibiu și Societatea Civilă de Avocați Șerban & Asociații. Invităm publicul doritor să cunoască universul artei europene și lucrările celor mai importanți artiști ai secolelor XV-XIX, să viziteze această expoziție în perioada 15 februarie – 15 mai 2023”, a declarat dr. Aurica Ichim, managerul Muzeului Municipal ,,Regina Maria” Iași.

Expoziția: Sacru și Profan în gravura europeană a secolelor XV-XIX

Artiști: Dürer, Rubens, Da Vinci, Veneziano, Goltzius, Rembrandt, Veronese, Piranesi, Raimondi, Goya, Bartoli, Velázquez, Wierix, Schäufelein, Holbein, Aman, Van Dyck, Jordaens, Tițian, Bruegel, Leyden, Romano, Ostade, Teniers, Luyken, Callot, Perrier, Boucher, Chaperon, Hogarth, ș.a.

Locul desfășurării: Muzeul Municipal „Regina Maria” Iași,

Vernisaj: miercuri, 15 februarie 2023, ora 17.00

Curator: Alexandru Constantin Chituță, Alexandru Gorea

Colaborator MNB: Bogdan Runcan

Parteneri: colecția av. George Șerban/ Proiect în cadrul programului Axele culturale Brukenthal

Un sibian și-a pierdut libertatea pentru 11 lei. A tâlhărit o bătrânică

0

Un sibian în vârstă de 28 de ani este cercetat penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tâlhărie după ce a bătut o bătrânică și i-a furat 11 lei.


Bărbatul este bănuit că, la data de 9 februarie, în jurul orei 18:00, pe o alee ce face legătura între Bulevardul Mihai Viteazu și Aleea Biruinței din municipiul Sibiu, ar fi lovit o femeie în vârstă de 78 de ani, după care i-ar fi sustras geanta în care se aflau documentele personale și suma de 11 lei.

În baza probatoriului administrat în cauză, polițiștii au luat măsura reținerii sibianului pentru 24 de ore.

Nereguli silvice la Râu Sadului. Lemn confiscat și amendă „babană”

0

În perioada 1 – 7 februarie a.c., polițiștii Serviciului Ordine Publică din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Sibiu, împreună cu reprezentanții Gărzii Forestiere Sibiu, au desfășurat acțiuni specifice de control al activității desfășurate în cadrul unei societăți comerciale specializate în prelucrarea, depozitarea și comercializarea de material lemnos, cu punct de lucru în localitatea Râu Sadului.


Ca urmare a verificărilor efectuate în depozitul societății, precum și cu privire la legalitatea documentelor întocmite, polițiștii au constatat neconcordanțe între stocurile faptice și cele valorice de material lemnos.

De asemenea, polițiștii sibieni au constatat că reprezentanții societății nu dețin documente legale de proveniență pentru o parte din materialul lemnos depozitat.

Astfel, s-a dispus confiscarea valorică a 21,864 de mc lemn rotund rășinoase, în valoare de 4.066 de lei, fără TVA, precum și confiscarea faptică a 139,729 mc de lemn rotund din specia molid, material predat reprezentanților ocolului silvic competent în zonă.

Pentru neregulile constatate, polițiștii au aplicat două sancțiuni contravenționale în valoare totală de 20.000 de lei, în conformitate cu prevederile Legii nr. 171/2010.

Nicu Ștefănuță cere ajutorul urgent al UE pentru Republica Moldova, ca urmare a înrăutățirii situației de securitate (C.P)

0

Europarlamentarul sibian Nicu Ștefănuță (Renew Europe) a transmis către mass media următorul comunicat de presă:


Europarlamentarul Nicu Ștefănuță (Renew Europe) a inițiat un demers pe lângă Înaltul Reprezentant al Uniunii pentru afaceri externe și politica de securitate, Joseph Borrell, prin care solicită ajutor de urgență pentru Republica Moldova, ca urmare a declaraților Președintelui Maia Sandu.

Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat public în această dimineață că Rusia plănuiește o lovitură de stat în Moldova, un complot care ar implica mercenari din Federația Rusă, Belarus, Serbia și Muntenegru ce ar urma să răstoarne guvernul țării.

Declarația Maiei Sandu vine la câteva zile după ce președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că Ucraina a interceptat planurile elaborate de serviciile secrete ruse de subminare a Republicii Moldova, afirmații confirmate ulterior de Serviciul de Informații și Securitate al Republicii Moldova.

Prin scrisoarea inițiată lui Josep Borrell, eurodeputatul Nicu Ștefănuță și ceilați cosemnatari de până acum (printre care se enumeră Radosław Sikorski, Reinhard Bütikofer, Guy Verhofstadt, Nathalie Loiseau, Dacian Cioloș, Petras Auštrevičius, Viola von Cramon-Taubadel, Jerzy Buzek, Andrzej Halicki) au cerut:

• Asigurarea Moldovei cu instrumentele necesare pentru a face față mai eficient riscurilor de securitate ale țării;

• Continuarea desfășurării activităților operaționale de identificare a tentativelor ce vizează destabilizarea țării, inclusiv prin dezinformare și atacuri hibride;

• Continuarea și accelerarea asistenței macrofinanciare și al ajutorului pentru sectorul energetic pentru Moldova;

• Continuarea sprijinului pentru agenda reformelor Republicii Moldova;

• Clarificări din partea autorităților din Serbia și Muntenegru, țări candidate la UE, privind

implicarea cetățenilor lor în planurile Rusiei.

Scrisoarea a fost semnată, până acum, de aproximativ 50 de europarlamentari din toate grupurile politice favorabile integrarii europene a Republicii Moldova.

“Europa trebuie să fie alături de Moldova cu toate forțele ei, așa cum am fost alături de poporul Ucrainei în 2013, în timpul Euromaidanului. Trebuie să protejăm democrația fraților noștri moldoveni, pentru că de fapt luptăm pentru propria noastră democrație”, declară Nicu Ștefănuță.

FOTO: Anexă gospodărească făcută scrum la Șura Mică

0

În cursul zilei de ieri, în jurul orei 17:00, pompierii Detașamentului Sibiu au intervenit de urgență în Șura Mică, pentru stingerea unui incendiu la o anexă gospodărească, cu risc de propagare la întreaga locuință.


La fața locului au fost mobilizate două autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj SMURD. La sosirea forțelor incendiul se manifesta generalizat la camera centralei termice, acesta propagându-se și la acoperișul anexei. Pompierii au reușit la limiteze incendiul, astfel acesta nu s-a extins la întreaga locuință. În urma incendiului, care a fost cauzat de un scurtcircuit produs la un cablu electric neizolat corespunzător din camera centralei, au ars în totalitate camera centralei termice și acoperișul acesteia pe o suprafața de aproximativ 15 mp.

Din fericire nu au fost înregistrate victime.

FOTO: Incendiu violent la Jina. Totul a pornit de la un frigider defect

0

În această dimineață în jurul orei 05:00, un apel pe numărul unic de urgență 112, solicita intervenția pompierilor în localitatea Jina, pentru stingerea unui incendiu izbucnit într-o gospodărie.


Pompierii s-au mobilizat cu două autospeciale de stingere, o cisterna cu apă, o autospecială de intervenție și comandă și un echipaj SMURD. La sosirea forțelor, incendiul se manifesta generalizat la acoperișul unor anexe gospodărești, existând risc de propagare la casa de locuit și alte anexe învecinate. Pompierii au lichidat incendiul în limitele găsite, reușind să salveze casa și anexele învecinate.

În urma incendiului a ars acoperișul anexelor pe o suprafață totală de aproximativ 100 mp, încăperile fiind afectate de incendiu în totalitate. De asemenea a ars și acoperișul casei pe o suprafață de aproximativ 30 mp, iar acoperișul unei anexe învecinate a fost afectat pe o suprafață de aproximativ 10 mp. Cauza probabilă de izbucnire a incendiului a fost un scurtcircuit electric produs la un frigider defect. Din fericire nu au fost înregistrate victime.

Un profesor din SUA acuză Universitatea Lucian Blaga din Sibiu că aranjează concursurile pe post

7

Am primit pe adresa redacției o sesizare a unui român plecat în anii 90 în Statele Unite și Canada, unde a ajuns profesor universitar. Daniel Deleanu a publicat numeroase volume în America de Nord și a primit recomandări de la prestigioși autori, critici și oameni de știință. A decis să revină la Sibiu cu familia și a dorit să se re-angajeze la Universitatea Lucian Blaga din Sibiu, unde a lucrat în anii 90, în calitate de lector universitar. Surpriză! Universitatea nu recunoaște diplomele obținute în SUA!


Deleanu a aflat de organizarea a două concursuri pentru post de lector și a decis să participe. Această încadrare de lector fiind cea de la care a plecat în anii 90 din Sibiu, deci recunoscută aici de ULBS. Dar problemele au apărut imediat. I s-a spus că posturile sunt aranjate. A depus totuși dosarul de candidatură, dar i s-a respins pentru că a completat un formular în Microsoft Word în loc de Microsoft Excel. Astfel nu a putut nici măcar participa la concursul efectiv. Deleanu acuză faptul că posturile la ULBS sunt aranjate și concursurile sunt de formă.

Am cerut un punct de vedere al Universității, care nu a sosit până la ora actuală. Probabil și faptul că fostul purtător de cuvânt al ULBS a fost mutat în alt departament și de atunci, ULBS nu a comunicat numele unui alt purtător de cuvânt, doar o adresă de email.

Universitatea “Lucian Blaga” din Sibiu dă replică domnului Deleanu. Instituția spune că dosarul acestuia a fost respins pe motiv că documentele care atestă experiența sa didactică și lucrările tipărite nu par a fi conforme cu realitatea. Redăm la finalul articolului punctul de vedere al Universității Lucian Blaga Sibiu în acest caz.

Redăm mai jos sesizarea făcută de Daniel Deleanu referitor la situația din ULBS

Mă numesc Daniel Deleanu. Sunt un scriitor și universitar care a activat circa un sfert de secol în Canada și S.U.A. 

Înainte de stabilirea mea în S.U.A., și mai apoi în Canada, am fost în anii ’90 lector la Facultatea de Litere din cadrul Universității “Lucian Blaga” din Sibiu. În America de Nord am predat cursuri de literatură engleză, literatură comparată, scriere creativă etc. la mai multe instituții de învățământ superior (am obținut titlul de “Full Professor” cu capacitatea de a conduce doctorate atât din Canada, cât și din S.U.A.). În paralel cu activitatea didactică, am desfășurat o amplă activitate publicistică, fiind autorul a peste 1500 (o mie cinci sute) de cărți de specialitate, aproape toate scrise în limba engleză, întrecându-l în această privința, cu vreo 300 de volume, pe Nicolae Iorga (iertată fie-mi, vă rog, lipsa de modestie!). Pe lângă aceste cărți academice, am scris, în mai multe limbi, și beletristică (poezie, roman, teatru, traduceri etc.) cu oarecare succes, câteva dintre romanele mele devenind mici bestseller-uri (romanul meu Of First Love în a Dream of Countrymen figurând chiar în curicula liceelor din Ontario timp de câțiva ani, până când a fost retras din rațiuni care țin de political correctness și cancel culture). Cărțile mele, atât de specialitate cât și de beletristică, se vând în peste 4000 (patru mii) de librării de pe toate continentele, inclusiv în locații precum Harvard University Bookstore sau librăria Universității din Tokio. De asemenea, unele dintre cărțile mele academice se află în mari biblioteci ale lumii, de-ar fi să menționez doar pe cea a Sorbonei. Aici se află câteva dintre publicațiile mele (un CV și o listă completă a cărților mele sunt disponibile la cerere):

Amazon.com : daniel deleanu

În urmă cu circa un an, m-am repatriat împreună cu familia, cu credința că lucrurile în România sunt pe cale de a intra într-o oarecare normalitate (O, sfântă naivitate! vorba ereticului ars pe rug, Jan Hus). Dorind a preda la Universitatea “Lucian Blaga” – care-mi este foarte dragă, fiindu-mi și alma mater –, acolo unde mai activasem cu mai bine de două decenii în urmă, am început să mă interesez care sunt modalitățile de a putea să fiu din nou cadru didactic la Sibiu. Mi s-a spus că gradul meu de Profesor Universitar obținut în Canada și S.U.A. nu este recunoscut în România, și că trebuie să-mi reîncep cariera universitară românească de la gradul de lector. Cu alte cuvinte, faptul că în cei peste douăzeci de ani de carieră universitară din America de Nord obținusem gradul de Profesor Universitar – acest grad se obține extrem de greu acolo, mult mai greu decât în România, fiind obținut de doar 5% dintre candidați! – nu valorează nimic în sistemul universitar românesc, așa cum se pare că nu au nicio însemnătate nici cele peste 1500 de volume publicate de mine în câteva limbi… (Practic, în cei douăzeci și cinci de ani de absență din România, deși urcasem ierarhia universitară din Canada și S.U.A. până la ultima treaptă, în țara mea natală rămăsesem pe loc: plecasem lector, iar la întoarcere eram forțat să fiu tot lector…). 

Inline image

Scrâșnind din dinți, m-am conformat, și m-am înscris cuminte la două examene – întrucât îndeplineam cerințele –, pe două posturi de lector, recent scoase la concurs de Universitatea “Lucian Blaga” (Lector universitar, poziția 17: “Poezia română ca world poetry”; respectiv Lector universitar, poziția 31: “Limba engleză contemporană și practica traducerilor”). În naivitatea mea, mă gândeam că postul de lector pe poziția “Poezia română ca world poetry” mi se potrivește ca o mănușă: printre cele peste 1500 de cărți pe care le-am scris în engleză sunt și vreo duzină despre autori români, inclusiv câțiva poeți (M. Eminescu, L. Blaga, N. Stănescu, T. Tzara, I. Barbu, A. Blandiana, M. Ivănescu etc.) pe care eu m-am străduit să-i prezint lumii întregi prin cărți scrise într-o limbă de circulație mondială, contribuind astfel la efortul colectiv de a face din poezia română o poezie universală (o “world poetry”, așa cum o cerea postul). Tot pentru a face poezia română cunoscută lumii întregi, timp de câțiva ani am ținut – ca voluntar, adică neplătit! – și un curs de literatură română la un colegiu din Ontario, așa cum se poate observa și din fotografiile de mai jos:

Și, da, sunt mândru că am reușit să insuflu dragostea pentru literatura română studenților mei canadieni (care se trezeau sâmbetele dis-de-dimineață doar pentru a studia autori români!), aducându-i pe câțiva dintre ei până la nivelul în care îl puteau citi pe Eminescu în original. (Cu toate acestea, nimeni nu a scris niciodată despre asta în România, iar premiile de excelență ale Președintelui României pentru profesorii din diaspora – da, există și așa ceva! – m-au ocolit cu desăvârșire – nu că m-ar fi interest personal, dar așa poate că am fi putut continua programul început de mine). 

            Tot ca o mănușă am crezut că mi se potrivește și cealaltă poziție de lector pe care am aplicat, și-anume cea de Limba engleză contemporană și practica traducerilor. Faptul că sunt autorul a peste o mie de cărți în limba lui Shakespeare – atât de critică literară, cât și de lingvistică și filozofia limbajului – am crezut că îmi oferă destule prerogative pentru a putea concura pe acest post. La asta se adaugă și girul dat cărților mele de personalități precum cel mai mare critic literar din SUA, Harold Bloom (un fel de George Călinescu american), de Richard Rorty (considerat unul din cei mai importanți filozofi americani din toate timpurile), ori, printre mulți alții, de scriitorii John Updike și Alice Munro, cea din urmă laureată a Premiului Nobel. Nici măcar faptul că am primit o recomandare pe coperta a patra a unei cărți de-a mele de lingvistică de la Noam Chomsky, considerat a fi “the father of modern linguistics” (părintele lingvisticii moderne) nu i-a convins pe cei de la Universitatea “Lucian Blaga” din Sibiu cum că aș fi un candidat protrivit pentru poziția de lector în Limba engleză contemporană și practica traducerilor. Nici traducerile mele nu au fost mai convingătoare, deși am publicat în S.U.A. și Canada o duzină de cărți traduse din diferite limbi în limba engleză, unele dintre ele recunoscute pentru gradul lor de dificultate, așa cum ar fi Bhagavad Gita (cartea sfânta a hindușilor), Dhammapada (cartea sfânta a budiștilor), Shiva SamhitaYoga Sutra lui Patanjali, The Gospel of Thomas (Evanghelia lui Toma), The Egyptian Book of the Dead (Cartea egipteană a morților), Tractatus-ul lui Wittgenstein ori poeziile lui Paul Celan.

            Nu faptul că nu am obținut numirea pe unul dintre aceste posturi m-a deranjat, ci faptul că nici măcar nu am fost lăsat să concurez pe ele, pe motiv, chipurile, că dosarul meu ar fi fost incomplet, ceea ce este un neadevăr, pe care îl voi releva în rândurile ce urmează. De fapt, posturile cu pricina fuseseră promise unor alți candidați, iar înscrierea mea la examen i-a setat pe cei responsabili într-un veritabil panic mode. Știind că dacă voi ajunge în sala de examinare le va fi greu să mă respingă, cei responsabili de concurs au făcut tot posibilul să mă respingă înainte că eu să pot ajunge să susțin examenele. Cum au reușit să facă asta? Respingându-mi dosarele pentru concurs, pe motiv că ar fi… incomplete. Documentul incriminat este o anexă ce constă într-o autoevaluare, pe care eu au am inclus-o în dosar, atâta doar că nu în formatul cerut, și-anume Microsoft Excel, ci în Microsoft Word. Motivul pentru care nu am folosit anexa în Microsoft Excel (care se descărca de pe website-ul universității), și am folosit în schimb un document în Microsoft Word este cât se poate de simplu: anexa în Microsoft Excel, așa cum era ea oferită de universitate, nu avea spațiu destul pentru că eu să îmi trec toate publicațiile apărute în perioada pe care se efectua autoevaluarea (trei ani), ceea ce nu era în avantajul meu. Astfel că am recurs la Microsoft Word. Punctajul autoevaluării nu a fost afectat, iar el era oricum cu mult mai mare decât cel al contracandidaților mei (și tocamai aici e miezul problemei!).

           O bună parte din posturile scoase la concurs de Universitatea “Lucian Blaga” din Sibiu, așa cum au fost și acestea, sunt “croite” special pentru candidații care sunt declarați câștigători încă înainte de a începe concursul (faptul că despre cei doi câștigători mi s-a spus că vor câștiga concursul cu săptămâni înainte că el să fi avut loc nu poate fi o coincidență).

REPLICA ULBS

Referitor la acuzațiile nefondate la adresa Universității „Lucian Blaga” din Sibiu, transmise presei și vehiculate ulterior în spațiul public de către dl. Daniel Deleanu, vă comunicăm următoarele:

1. Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu desfășoară întotdeauna concursurile pentru ocuparea posturilor din cadrul structurilor sale într-un mod transparent și echitabil, cu respectarea tuturor prevederilor legale, care includ inclusiv posibilitatea de contestare a proceselor de selecție și a rezultatelor concursurilor. Până în momentul de față, însă, la registratura ULBS nu s-a înregistrat nicio contestație sau vreo sesizare cu privire la modul în care au fost evaluate dosarele de concurs depuse de către dl. Daniel Deleanu. 

2. Afirmația d-lui D. Deleanu potrivit căreia „o bună parte din posturile scoase la concurs de Universitatea «Lucian Blaga» din Sibiu […] sunt «croite» special pentru candidații care sunt declarați câștigători încă înainte de a începe concursul” reprezintă pur și simplu o calomnie, pentru care ULBS îl va acționa în instanță pe dl. D. Deleanu, dacă acesta nu își va retracta afirmațiile și nu își va cere scuze public față de Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu. 

3. Afirmația d-lui D. Deleanu potrivit căreia d-sale i s-a respins dosarul de concurs doar pentru că anexa sa de autoevaluare a fost completată în Microsoft Word și nu în Microsoft Excel reprezintă o altă minciună, pentru demontarea căreia, din nefericire pentru dl. D. Deleanu, ne vedem nevoiți să destrămăm pânza de calități auto-flatante pe care d-sa a țesut-o cu atâta migală în scrisoarea pe care a trimis-o presei sibiene.

Astfel, motivul pentru care dl. D. Deleanu a fost declarat neeligibil pentru ocuparea ambelor posturi de lector pentru care s-a înscris la concurs a fost, conform procesului-verbal al comisiei de verificare, „lipsa documentelor justificative privind îndeplinirea standardelor ULBS” pentru ocuparea unui post de lector. Numai că respectivele „documente justificative” nu se refereau la simplul format al documentelor (Word sau Excel), ci la lucruri mult mai serioase, precum următoarele:

a)         În CV-ul depus în cele două dosare de concurs, dl. D.D. își prezintă activitatea sa timp aproape 20 de ani (2002-2021) ca „Profesor universitar de creație literară (creative writing), literatură comparată (comparative literature) și literatură universală (world literature) la Writers College din Tampa, Florida (S. U. A.), la acea dată cea mai mare școală de literatură din lume”. Și totuși, o simplă căutare pe Google ne arată că „Writers College din Tampa” pur și simplu NU EXISTĂ. Nu excludem ca – așa cum zice dl. D.D. în același CV – instituția în cauză să fi fost cumpărată în anul 2021 de „o universitate din China” (nu ni se spune care); dar cum e posibil ca „cea mai mare școală de literatură din lume” să nu fi lăsat absolut nicio urmă în spațiul virtual? Nicio pagină de Wikipedia care să-i consemneze „recordul”? Niciun (alt) „profesor” care să-și treacă în CV că a predat acolo? Niciun alumnus mândru că a absolvit-o?

b)         Nu este singura ciudățenie din CV-ul d-lui D.D., care ne asigură că în perioada aprilie 2001 – septembrie 2012 a fost șef al departamentului de engleză de la Cambridge Academy din Markham, Ontario, „o instituție de tip «preppie school», care pregătește studenții deja admiși la Cambridge University pentru tranziția de la liceu la facultate, oferindu-le un an pregătitor”. Cu toate acestea, din același CV rezultă că în perioada septembrie 2004 – iunie 2005 dl. D.D. a efectuat „studii postdoctorale de filologie la Cambridge Academy din Markham, Ontario”, încheiate cu media de absolvire 10. E greu de spus ce bizarerie sare mai tare în ochi aici: că așa-zisa „academie” se limita la a fi o „preppie school”, într-una din variantele d-lui D.D., și că oferea în același timp și „studii postdoctorale”, într-altă parte a CV-ului; sau că dl. D.D. era în același timp și șef de departament, și cursant la programul pe care – după declarațiile sale – îl conducea… În orice caz, pentru cei care caută pe Google zisa „academie” și află că ea e, de fapt, un simplu liceu, CV-ul d-lui D.D. oferă, ca și în cazul anterior, o explicație comodă: tot chinezii sunt de vină, deoarece „Cambridge Academy a fost cumpărat în 2020 de o universitate din China și transformat într-un simplu colegiu”. Atâta doar că ultima parte a afirmației este o minciună, întrucât, conform profilului postat la adresa https://www.schoolandcollegelistings.com/CA/Markham/1737237173216162/Cambridge-Academy-Private-Secondary-School, Cambridge Academy se definea încă din anul 2016 ca „private secondary school”.

c)         Dacă exemplele de mai sus nu sunt suficiente pentru a contura profilul și credibilitatea d-lui D. Deleanu, să mai adăugăm că, potrivit aceluiași CV, domnia sa ar fi fost, în perioada septembrie 2002 – iulie 2008, „profesor asociat (associate professor)” de literatură engleză la Kennedy International College din Toronto (un alt liceu!), iar între 15 mai și 15 octombrie 2004 șef al Departamentului de Engleză (Head of the English Department) din aceeași instituție; și că, în perioada septembrie 1996 – iulie 2008, dl. D.D. a funcționat și pe poziția de cadru didactic la Liceul „Betania” din Sibiu, unde a predat limba română, limba engleză și literatură universală, iar, „pentru activitatea didactică susținută”, a obținut calificativul „Foarte bine”. 

d)         Din intersectarea reperelor cronologice de mai sus, rezultă că, cel puțin în perioada septembrie – octombrie 2004, dl. D.D. avea un program de lucru supraomenesc: în fiecare săptămână, domnia sa se trezea luni dimineața, preda ca full professor la Writers College din Tampa (Florida, SUA); se deplasa apoi 2.000 de km, până la Markham (Ontario, Canada), unde conducea departamentul de engleză și studia ca postdoctorand; mai făcea 26 de km până la Toronto, unde preda literatură și conducea un alt departament de engleză; zbura, apoi, 7.000 de km până la Sibiu (România), pentru a obține calificativul „foarte bine” la Liceul Betania; și se întorcea în fiecare săptămână la Tampa (SUA), parcurgând încă 8.500 de km, doar ca s-o ia de la capăt. 

e)         Dincolo de aceste absurdități, fapt e că în dosarele de concurs depuse de dl. D. Deleanu la ULBS nu există nicio dovadă concretă că domnia sa ar fi predat vreodată la o universitate sau că ar fi deținut vreun titlu academic în Statele Unite sau în Canada.

f)          Deși atât în scrisoarea trimisă presei, cât și în CV-ul său dl. D. Deleanu se declară mândru „autorul a peste 1500 (o mie cinci sute) de cărți de specialitate”, despre o mare parte dintre acestea nu se pot identifica dovezi că ar exista, iar cele care există au apărut la edituri-fantomă. De exemplu, cărți precum Madeleine L’Engle and the Paideic Reality of the Imaginary (ISBN: 9781678114039), Robert Browning’s Poetry: A Philosophical Reading (ISBN: 9781471752179), Outside the Human Race: An Introduction to Elias Canetti’s Fiction (ISBN: 9781471659560) – și lista ar putea continua cu câteva sute de titluri – nu se găsesc nicăieri pe internet și e discutabil dacă ele există sau nu.

g)         În rest, o căutare pe Google Scholar arată că până prin 2010 dl. D.D. și-a publicat „cărțile” la Buxton University Press. Potrivit Wikipedia (https://en.wikipedia.org/wiki/Buxton_University), Buxton University este o formă de escrocherie care, prin intermediul site-ului https://www.instantdegrees.com, le promitea naivilor eliberarea de diplome universitare în 24 de ore. În momentul de față, diplomele emise de „universitatea” în cauză sunt considerate ilegale în mai multe state americane. 

h)         După 2011, când Buxton University s-a desființat, dl. D.D. și-a scos restul „cărților” (peste 1000) la LogoStar Press. Editura nu are un site propriu și e discutabil că ea există ca editură. Singura dovadă a existenței ei se află pe site-ul www.lulu.com, un site de self-publishing, în care fiecare autor are posibilitatea să-și publice o „carte” în format .pdf, cu condiția să și-o editeze singur și să plătească site-ului o anumită sumă de bani. Prin urmare, ca și universitatea care emitea diplome-instant, dl. D.D. a găsit o cale să producă și el cărți-instant.

i)          De altfel, indiferent dacă ele există sau nu, despre cele 1500 de „cărți” publicate de dl. D.D. în SUA nu s-a scris nicio recenzie în mediul academic american. Altfel spus, cu sau fără cărți, dl. D.D. nu există ca autor pentru comunitatea academică internațională.

j)          Totodată, în afara „cărților” sale, a căror relevanță am fost arătată anterior, dl. D.D. nu a mai produs nicio altă lucrare științifică în Canada și S.U.A. Mai exact, în cele două decenii în care a predat în America de Nord, dl. D.D. nu a fost capabil să publice niciun articol științific în vreo revistă peer review din mediul academic internațional.

k)         Cât privește recomandările din partea diverselor personalități cu care dl. D.D. se laudă în varii împrejurări, autenticitatea acestora nu poate fi verificată din surse independente. De exemplu, pe coperta a patra a romanului său Bodhidharma’s Secret, apărut în septembrie 2022, dl. D.D. publică o recomandare elogioasă a criticului american Harold Bloom. Atâta doar că eminentul critic american decedase în octombrie 2019. Să fi așteptat nerăbătorul domn Deleanu încă cel puțin 3 ani pentru a-și publica un volum recomandat de un nume care i-ar fi deschis orice ușă editorială? Sau să fie la mijloc o altă explicație, asupra căreia nu mai are rost să speculăm?…

Prin urmare, din cele de mai sus rezultă că cea mai mare parte (dacă nu cumva întreaga) carieră universitară americană a d-lui Daniel Deleanu este o ficțiune, ceea ce explică avizul negativ dat de către comisia de verificare a standardelor ULBS, așa cum sunt stipulate ele în metodologia de concurs, care este disponibilă pe site-ul instituției noastre.

Însă, dincolo de toate aceste dovezi de fals și impostură, nu înțelegem încăpățânarea d-lui Daniel Deleanu de a deveni cadru didactic în ULBS, atâta timp cât domnia sa recunoaște că nu e suficient de pregătit pentru asta, evaluându-și în propriul CV nivelul de cunoaștere a limbii române drept „bine”, iar cel al limbii engleze – „binișor”…

Motorul unei mașini a luat foc pe strada Cristian din Sibiu

0

Un incendiu la motorul unei mașini a izbutit în jurul orei 07:30,pe strada Cristian din municipiul Sibiu.


Pompierii ISU SIBIU au intervenit cu o autospecială de stingere și un echipaj SMURD. Ajunși la fața locului, incendiul se manifesta cu ardere mocnită la compartimentul motor. Acesta a fost lichidat prompt, fără a se extinde la întregul autoturism. Incendiul a fost cauzat de un scurtcircuit produs la un cablu al compartimentului motor.

FOTO ARHIVĂ

VIDEO: Urs speriat, zărit în zona Broscărie. Zeci de echipaje îl caută

0

Un pui de urs a fost zărit în jurul orei 00:10, în zona Ștefan cel Mare din cartierul Broscărie.


Conform primelor date, mai multe echipaje de Poliție și Jandarmerie patrulează în zona pentru a-l găsi. La fața locului, zeci de curioși fac coloană în spatele mașinilor de intervenție.

Actualizare ora 2:45 / Deși mai multe echipaje de Poliție și Jandarmerie au pornit pe urma ursului, acesta nu a fost găsit.

ACTUALIZARE 14.02.2023, ora 9:00 – După mai bine de 8 ore, ursul din Broscărie nu a fost găsit!

„În urma unor apeluri pe numărul unic de urgență 112, prin care s-a semnalat prezența unui urs pe strada Rampa Ștefan cel Mare (Triajului) în Șelimbăr, la fața locului au fost mobilizate un echipaj SMURD, pentru a asigura eventualele solicitări medicale, precum și echipaje ale IJJ și IPJ. De asemenea, ISU Sibiu a emis un mesaj de avertizare RO-alert pentru municipiul Sibiu și localitatea Șelimbăr.” a declarat Sg. maj. Andreea Ștefan ISU SIBIU

Ursul Baloo de la Zoo Sibiu profită de fiecare ninsoare pentru a se juca

0

Zăpada din luna februarie aduce bucurie copiilor, dar nici animalele nu rămân indiferente, în special urşii, dovadă şi comportamentul lui Baloo de la cea mai veche grădină zoologică din ţară, cea de la Sibiu. Ursul de aici profită de fiecare ninsoare pentru a se juca.

Deşi este bătrân, are 24 de ani, Baloo se comportă asemenea unui copil şi poate fi văzut de vizitatori cum se joacă singur în zăpadă sau cu un cauciuc agăţat în interiorul ţarcului său.

„Momentan, avem un singur urs, pe Baloo, care are 24 de ani. Este un urs bătrân, în mod normal ei trăiesc în jur de 30 de ani, dar momentan se ţine bine şi cum vedeţi se şi joacă foarte frumos, în zăpadă”, a declarat pentru AGERPRES directorul Grădinii Zoologice din Sibiu, Marius Lunca.

Foto: Isabela Paulescu

Vizitatorii pot vedea şi alte animale care se bucură de zăpada din belşug, la Zoo Sibiu: lupii, mai ales cei albi, dar şi tigrii. Animalele care nu suportă gerul sunt protejate la Zoo Sibiu în clădiri modernizate, unde au căldură şi sunt hrănite şi îngrijite. În aceste spaţii, vizitatorii pot intra şi pot vedea animalele prin nişte geamuri foarte mari, din sticlă special concepută să reziste în orice situaţie.

„Acum îl vedem pe urs că se joacă cu acest cauciuc, dar peste câteva minute, ore, putem vedea lupii cum aleargă în ţarc şi se joacă în zăpadă, tigrii, la fel sunt foarte jucăuşi, în momentul în care văd zăpada, deci nu numai ursul este jucăuş. La Zoo Sibiu poţi să vii să vezi toate animalele, atât pe timp de iarnă, cât şi pe timp de vară, dar în special iarna puteţi vedea în exterior lupii, lupii albi, ursul, tigrii şi anumite ierbivore care sunt în ţarcuri. Dacă vremea este prea rece, atunci le vedeţi pe interior. Avem clădiri frumos făcute pentru lei, pentru jaguari, pentru zebre şi alte animale”, a mai spus Marius Lunca.

Baloo este un urs brun românesc. Este singurul urs ce poate fi admirat la Zoo Sibiu.

Ursul brun este un animal, de obicei, nocturn şi solitar, potrivit informaţiilor prezentate pe site-ul oficial al Grădinii Zoologice din Sibiu.

Zoo Sibiu se află la marginea municipiului, într-o rezervaţie naturală – pădurea Dumbrava.

Un bilet de acces costă 10 lei pentru adulţi şi 5 lei pentru copii, elevi, pensionari. Copiii cu vârsta sub 3 ani şi persoanele cu dizabilităţi beneficiază de acces gratuit.

Percheziții și în județul Sibiu – Reţea de călăuze pentru imigranţi clandestini, destructurată în România

0

La data de 13.02.2023 au fost coordonate 34 de percheziții domiciliare pe raza municipiului București și județelor Ilfov, Argeș, Dâmbovița, Teleorman, Olt, Sibiu, Arad, Vâlcea, Vrancea și Galați în vederea destructurării unui grup infracțional organizat, specializat în săvârșirea infracțiunii de trafic de migranți.


În cauză, s-a reținut că, în anul 2021, a fost constituit, un grup infracțional organizat, format din cetățeni români, în scopul săvârșirii infracțiunii de trafic de migranți, în vederea obținerii în mod facil a unor sume importante de bani, grup care a acționat până în prezent. În vederea realizării scopului grupului infracțional, membrii acestuia au adăpostit și transportat migranți, care proveneau din India, Pakistan, Bangladesh, Nepal și Sri Lanka.

Pentru transportarea migranților, au fost utilizate autotrenuri, remorci și autoutilitare, care erau proprietatea membrilor grupului infracțional organizat sau care erau utilizate de societăți comerciale. Sub pretextul unor livrări de marfă având ca destinație finală state din Uniunea Europeană, au fost efectuate mai multe transporturi în scopul trecerii frauduloase a frontierei de vest a României, migranții fiind ascunși printre mărfuri.

Pe parcursul urmăririi penale, cu sprijinul Inspectoratului General al Poliției de Frontieră, au fost documentate 5 transporturi prin intermediul cărora membrii grupului au încercat să scoată ilegal din România aproximativ 120 de migranți. La sediul Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism – Biroul Teritorial Sibiu vor fi conduse, în vederea audierii, un număr de aproximativ 30 de persoane despre care există suspiciunea că sunt implicate în desfășurarea activităților infracționale.

Aeroportul Sibiu: Licitația cu bucluc pentru alegerea serviciilor de diriginte de șantier

0

După ce în iunie 2022, Consiliul Județean Sibiu a semnat contractul de modernizare a terminalului Aeroportului Internațional Sibiu, a venit rândul unei noi licitații pentru serviciile de dirigenție de șantier. Pentru partea de proiectare și construcție contractul s-a încheiat cu asocierea CON-A S.R.L. (lider) – BOG’Art S.R.L. (asociat) şi UTI CONSTRUCTION AND FACILITY MANAGEMENT S.A. (asociat).

Modernizarea este finanțată în mare parte din fonduri europene. Valoarea totală a proiectului depășește 54 de milioane de euro.

La licitația pentru servicii de dirigenție de șantier s-au prezentat două asocieri. La verificarea tehnică a documentelor depuse asocierea din România a firmelor Structurall Consulting Napoca SRL – leader de asociere (cu sediul în Cluj Napoca) și Confirm Construcții SRL – asociat  (cu sediul în Cluj Napoca) a fost respinsă. Aceasta a fost declarată de comisia de licitație ca  fiind inacceptabilă (în baza art. 140, alin. (4), din Hotărârea de Guvern nr. 394/2016) și  neadecvată (în baza art. 228, alin. 5 indice 1 din Legea nr. 99/2016).

Câștigători desemnați după intervenția Consiliului Național de Soluționare a Contestațiilor

Cealaltă ofertă a fost depusă de o asociere condusă de o firmă din Săcele, Brașov, Davitravell Srl. Aceasta figura la momentul licitației fără angajați. Iar asocierea era făcută cu Daviconin Srl, tot din Săcele, care are sediul la aceeași adresă cu prima. Dar a treia firmă asociată era ClarineT din Milano. Cea din urmă este o corporație cu sedii în Europa, Asia și Africa și cu multiple proiecte mari de infrastructură, în special în sectorul petrolier și de gaz. Firma italiană a fost fondată în 2007 de Marco Ramognino.

Datele financiare ale firmei Davitravell Srl din Săcele

Am întrebat conducerea Aeroportului internațional Sibiu cum s-a acceptat oferta firmei din Săcele fără angajați. „Inițial, în cadrul ultimei etape de evaluare, respectiv, cea de evaluare a documentelor-suport depuse pentru demonstrarea informaţiilor din DUAE (Documentul unic de achiziţii european), oferta depusă de  Davitravell SRL a fost declarată inacceptabilă. Davitravell SRL a contestat această decizie a comisiei de evaluare la Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor, care, i-a admis contestația și a obligat Aeroportul să reia etapa de evaluare a documentelor-suport”, ne-au declarat reprezentanții aeroportului din Sibiu.

După intervenția CNSC, oferta prezentată de ofertantul Davitravell SRL a fost desemnată ca ofertă câștigătoare pentru această procedură de atribuire în urma aplicării criteriului de atribuire și a verificării documentelor-suport aferente probării informațiilor prezentate în DUAE. „Precizăm faptul că ofertantul Davitravell SRL a depus în cadrul propunerii tehnice toate documentele solicitate în vederea demonstrării îndeplinirii cerințelor pentru fiecare categorie de personal, inclusiv declarațiile de disponibilitate date de fiecare expert propus pe poziția aferentă”, au declarat reprezentanții Aeroportului Sibiu.

Contractul câștigat de asocierea condusă de Davitravell Srl la Aeroportul Internațional Sibiu

Conform surselor SIBIU INDEPENDENT firma Davitravell și firmei ei soră Daviconin nu aveau activități importante în România până acum doi ani. Apoi, brusc, au câștigat multiple contracte de dirigenție de șantier pentru modernizări de aeroporturi în țară la Craiova, Timișoara, Bacău, dar și alte mari proiecte de infrastructură. Dacă în perioada 2018-2021 firma abia a ajuns la o cifră de afaceri între 35.000 și 220.000 de lei, lucrurile s-au schimbat mult în bine în 2022.

Un contract și de 5 ori mai mare decât altele asemenea în țară

Contractul câștigat de asocierea condusă de firma Davitravell din Săcele are o valoare estimată de 1,8 milioane lei, dar cu o valoare contractată de aproape 1,4 milioane de lei. Spre comparație proiecte asemănătoare câștigate de aceeași firmă pentru servicii de dirigenție de șantier la modernizarea Aeroportului din Craiova „Extindere terminale Plecări şi Sosiri la Aeroportul Craiova” – Lotul 1 au fost de 168.000 de lei. În 2022, pentru aceleași servicii la proiectul de modernizare „Terminal plecari curse externe” din Aeroportul Timișoara, aceeași firmă a câștigat contractul pentru 480.000 de lei.

„Valoarea estimată a achiziției a fost stabilită prin studiul de fezabilitate și face parte din valoarea aprobată prin Contractul de finanțare” au explicat reprezentanții Aeroportului Internațional Sibiu.

FOTO principal: Proiectul de extindere al terminalului Aeroportului Internațional Sibiu

Academia Forțelor Terestre din Sibiu a găzduit cea de-a treia întâlnire transnațională “Hybrid Warfare”

0

Academia Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu” din Sibiu a găzduit, în perioada 08-10.02.2023, cea de-a treia întâlnire transnațională în cadrul Proiectului de Cooperare Erasmus „Formarea și instruirea interdisciplinară în domeniul războiului hibrid” (Interdisciplinary Education and Training on Hybrid Warfare).

Proiectul urmărește introducerea unui curriculum specific războiului hibrid, generarea metodologiei specifice și dezvoltarea capabilităților de suport online (website și platformă dedicată), astfel încât învățământul universitar militar, și nu numai, să fie adaptat la cerințele naționale și internaționale.

Scopul proiectului constă în oferirea unui cadru conceptual și practic pentru o mai bună înțelegere a conflictelor actuale și viitoare și, în special, a războiului hibrid, fiind adresat studenților din cadrul programelor universitare de licență și masterat ai instituțiilor participante, dar și ai altor instituții universitare militare și civile interesate de domeniul educării și instruirii în domeniul războiului hibrid.

Proiectul a reunit la Sibiu reprezentanți ai instituțiilor partenere din cadrul proiectului, și anume: Universitatea de Servicii Publice din Budapesta, Ungaria (coordonatorul proiectului), Universitatea de Studii din Torino, Italia, Universitatea Bar-Ilan din Ramat Gan, Israel și Academia Forțelor Armate „General Milan Rastislav Stefanik” din Liptovsky Mikulas, Republica Slovacă.

Sursa foto: Daniela Oană

Raluca Turcan: “Am depus o nouă inițiativă legislativă prin care se renunță la suprataxarea contractelor part-time” (C.P)

0

Deputatul PNL Raluca Turcan a transmis către mass-media sibiană următorul comunicat de presă:


Alături de colegii parlamentari din PNL am depus o nouă inițiativă legislativă prin care se RENUNȚĂ LA SUPRATAXAREA CONTRACTELOR PART-TIME. Sute de mii de oameni sunt afectați de prevederile actuale ale legii, iar prin această inițiativă situația lor se va îndrepta, multe contracte de muncă vor fi scoase din economia subterană, încasările la bugetul consolidat vor crește, iar presiunea bugetară a asistenței sociale va scădea.

● PNL consideră că munca trebuie încurajată, nu suprataxată. E obligatoriu să susținem mai mult acea Românie care muncește.

● Atunci când ceva nu merge, trebuie să avem inteligența și flexibilitatea să admitem și să corectăm.

● PNL pledează pentru un stat corect și eficient, care respectă munca în cadrul legal și combate în forță munca la negru.

• Situația curentă: Modul în care sunt taxate, în prezent, contractele cu timp parțial de muncă creează o mare inechitate, fiind o măsură profund injustă. Este o nedreptate să suprataxezi un angajat care lucrează doar câteva ore pe zi.

• Aspectele negative care necesită îndreptare: Ministerul de Finanțe și-a propus colectarea mai multor bani la buget. Însă, rezultatul este contrar: munca la negru este încurajată, crește numărul șomerilor, iar oamenii care lucrează pe bani puțini sunt cei mai afectați. Măsura și-a mai demonstrat ineficiența și în urmă cu câțiva ani.

• Argumente suplimentare: La momentul introducerii ei, măsura a fost justificată de argumentul taxării celor care lucrează la negru. Combaterea muncii la negru se face prin realizarea de către instituțiile de control ale statului a îndatoririlor de serviciu, nu prin penalizarea celor care lucrează câteva ore pe zi.

• Modificarea propusă: Din cauza efectelor negative, propunem ca baza de calcul pentru contribuția la asigurările sociale de sănătate (datorată de către persoanele fizice care obțin venituri din salarii sau asimilate salariilor, în baza unui contract individual de muncă cu timp parțial) să fie reprezentată de venitul efectiv realizat. Astfel, se renunță la raportarea la salariul de bază minim brut pe țară, care are o valoare mai mare decât venitul brut realizat de contribuabil.

• Efectele acestei inițiative: Revigorarea înregistrării de noi contracte de muncă part-time și reducerea semnificativă a muncii la negru. Impactul bugetar va fi pozitiv, atât pe componenta de venituri (creșterea încasărilor prin impozitarea salariilor și prin contribuțiile de asigurări), cât și pe cea de cheltuieli (diminuarea costurilor cu asistența socială).

• Necesitatea modificării: Dacă legea nu este modificată acum, vor fi loviți sute de mii de oameni care vor rămâne fără asigurări de sănătate, care vor avea perioade de gol în contribuțiile la piloanele de pensii I și II și care vor rămâne fără vechime în câmpul muncii.

• Traseul legislativ: Inițiativa PNL a fost depusă la Camera Deputaților și va intra în dezbaterea Comisiei de specialitate, care în acest caz este cea de Muncă și Protecție Socială. Ca inițiatori suntem deschiși la sugestii, așteptăm amendamente care să îmbunătățească acest proiect. Sperăm ca raportul Comisiei de Muncă și celelalte avize necesare să fie primite într-un timp scurt, pentru a intra mai repede la votul din plen. Sute de mii de oameni așteaptă această modificare!

În cazul în care apare întrebarea ”De ce a fost PNL de acord cu această inițiativă în vară, atunci când a fost modificat Codul Fiscal?”:

• Noi am spus foarte clar încă de atunci că această măsură a fost propusă de PSD, care deține și Ministerul de Finanțe și cel al Muncii.

• La negocierile pe Codul Fiscal, PNL și-a asumat clar sprijinul pentru mediul de afaceri și ne-am luptat pentru măsuri cât mai eficiente fiscal, care să nu destabilizeze economia și atragerea de investiții. Și aici reamintim păstrarea cotei unice, neintroducerea impozitării progresive sau a unei suprataxări a companiilor, de asemenea inițiative ale PSD.

• Perioada de la introducerea acestei măsuri până în prezent ne demonstrează că aceasta nu și-a îndeplinit scopul declarat de PSD la acel moment. Mai mult de atât, măsura a dus la dispariția netă a zeci de mii de contracte de muncă.

• PNL își asumă, așadar, corectarea acestei situații prin această inițiativă legislativă.

Deputatul PNL Raluca Turcan, în sprijinul copiilor cu părinți plecați la muncă în străinătate (C.P)

0

Deputatul PNL Raluca Turcan a transmis către mass media sibiană următorul comunicat de presă:


Am depus astăzi, alături de 45 de deputați și senatori liberali, o inițiativă legislativă pentru susținerea unui Program Național de Sprijinire a Copiilor cu Părinți Plecați la Muncă în Străinătate!

• Există zeci de mii de copii în România – posibil chiar până la 150.000 – cu părinți plecați la muncă în străinătate.

• Vrem să dăm dreptul instituțiilor publice, școlilor, spitalelor, ONG-urilor și cultelor religioase să atragă finanțări europene și să deruleze programe speciale pentru copiii cu părinți plecați în străinătate.

• Sunt disponibili 150 milioane euro, din sursa FSE+, pentru Programul Incluziune și Demnitate Socială 2021 – 2027, pentru a susține astfel de activități.

• Ne propunem ținta de 20.000 de copii care să fie sprijiniți prin asemenea proiecte.

• E o investiție crucială în România de mâine, în copiii cu risc sporit de abandon școlar, tulburări psihologice și boli curente.

• Ideea acestui proiect a plecat de la o nevoie reală. Există peste 100.000 de potențiali beneficiari copii și persoane în grija cărora au rămas acești copii (bunici sau alte rude), care au nevoie de ajutor în gestionarea unor probleme reale.

o Unele statistici vorbesc de 75.000 de copii cu părinți plecați în străinătate, altele de aproximativ 150.000.

o Chiar dacă analizăm doar datele care provin de la ANDPDCA din luna decembrie 2020, situația este extrem de gravă – aproape 30% dintre copii erau complet lipsiţi de grija părintească: 13.253 aveau ambii părinţi plecaţi în străinătate, 9.409 proveneau din familii în care părintele unic susţinător era plecat. 3.047 de copii aflaţi singuri acasă au ajuns în sistemul de protecţie specială (din care 647 în centre de plasament şi 568 în grija asistenţilor maternali).

• În mandatul meu de vicepremier și cel de ministru al muncii, alături de ministrul fondurilor europene, am susținut programe punctuale de sprijinire a copiilor a căror părinți au plecat la muncă în străinătate. Câteva milioane de euro, din fonduri europene, au fost deja direcționate către mai multe organizații non-guvernamentale.

• Acum însă putem și trebuie să trecem de la proiecte-pilot la un program național, prin care fiecare regiune să beneficieze de sprijin real. În acest moment prin Programul Incluziune și Demnitate Socială 2021 – 2027, putem atrage aproximativ 150 milioane euro, din sursa FSE+.

• Din păcate, în România 1 din 3 copii sunt expuși riscului de sărăcie sau excluziune socială. Copiii ramași acasă, după ce părinții au plecat la muncă în străinătate, lipsiți de afecțiune și supraveghere, sunt expuși la mai multe riscuri:

✓ abandonul școlar;

✓ autoizolarea;

✓ apariția tulburărilor emoționale și comportamentale;

✓ risc de a se îmbolnăvi;

✓ risc de a intra într-un anturaj negativ (consum de droguri, alcool etc)

• În plus, lipsa atât a părinților, cât și a reprezentanților legali limitează accesul copiilor la servicii de sănătate și educație, la protecție juridică sau la prestații sociale. Pentru acești copii vor fi elaborate măsuri pentru pregătirea școlară suplimentară și servicii sociale, psihologice și juridice adaptate. La acestea se adaugă și fenomenul migrației generat de conflictele armate.

Copiii cu părinții plecați în străinătate trebuie să beneficieze în mod echitabil de următoarele drepturi, conform aceluiași studiu al Salvați Copii:

• Dreptul la educaţie

– există tendinţa de a abandona şcoala și de absenteism;

– scade interesul acordat şcolii şi temelor pentru acasă;

– întâmpină dificultăţi în realizarea temelor acasă şi a înţelegerii materiei predate la şcoală;

– copiii sunt implicați în activităţile de îngrijire a gospodăriei, uneori în detrimentul programului şcolar şi pregătirii temelor.

• Dreptul la opinie şi participare

– majoritatea copiilor nu sunt întrebați dacă părintele poate sau nu să plece la muncă în străinătate;

– mulți copii nu sunt nici măcar informaţii despre plecare, decât în momentul în care aceasta se întâmplă.

• Dreptul la timp liber, joc şi activităţi culturale

– Munca din gospodărie le consumă din timpul lor liber;

– posibilităţile de petrecere a timpului liber împreună cu bunicii sunt reduse.

• Dreptul la nediscriminare / incluziune socială

– copiii se simt „victime” accentuându-se efectele negative ale plecării părinţilor de acasă pe fondul percepției și a dezbaterilor din spațiul public.

Programele dezvoltate deja de școli și de societatea civilă au dat rezultate punctuale:

– mai puține absențe de la școală;

– o rată a abandonului școlar mai mică;

– o integrare mai mare a copiilor în comunitatea școlară;

– copii mai sănătoși fizic și cu o stare de spirit mai bună;

– rezultate la învățătură mai bune;

– noi modalități de a păstra strânsă legătură, chiar de la distanță, a părinților cu școala, copiii și persoanele în grija cărora și-au lăsat copii acasă;

– o siguranță crescută a copiilor în timp ce sunt la școală sau la activitățile extra-curriculare finanțate prin programe de tipul after-school, consiliere vocațională sau psiho-socială.

Ca stat avem obligația să îi ajutăm. Din fericire, pentru următorii 10 ani avem peste 150 de milioane de euro din fonduri europene.

Concret, prin inițiativa depusă astăzi, instituțiile publice locale și centrale, alături de instituțiile/unitățile de învățământ, medici de familie, spitalele, organizațiile neguvernamentale acreditate ca furnizori de servicii speciale care desfășoară activități în domeniul protecției copilului, organizațiile și cultele recunoscute, precum și alte entități eligibile pentru finanțare europeană au dreptul să inițieze și să gestioneze proiecte din fonduri europene, locale sau naționale care să sprijine următoarele tipuri de acțiuni:

a) Servicii de suport educaţional şi psihologic, activități recreative şi de socializare, tabere pentru copii în vederea sprijinirii copiilor să traverseze perioada dificilă a separării de părinți;

b) Activităţi de evaluare şi consiliere vocaţională;

c) Suport material pentru a beneficia de servicii educaționale de calitate – rechizite şcolare şi masă caldă pe parcursul frecventării activităţilor de tip Şcoală după Şcoală, burse, cazare, decontare transport etc;

d) Programe de educaţie parentală și consiliere pentru persoanele în grija cărora au rămas copiii;

e) Crearea de reţele locale de intervenţie pentru oferirea de servicii inter-instituționale copiilor prin crearea de structuri comunitare consultative;

f) Sprijin pentru copiii vulnerabili și familiile acestora, pe bază de management de caz;

g) Studii și cercetări ce țin de fenomenul de migrațiune și a dezvoltării copiilor cu părinți plecați la muncă în străinătate;

h) Furnizare de pachete integrate de măsuri educaționale și recreative axate pe cunoaștere, complementare cu sprijinul acordat familiilor/aparținătorilor.

Am speranța că această inițiativă va trece în cel mai scurt timp prin cele două camere ale Parlamentului și că, cel târziu în această toamnă, să avem primele proiecte finanțate din fonduri europene și minim 20.000 de copii să fie sprijiniți în mod real.

Cutremur de 5.2 grade resimțit și la Sibiu

0

Un cutremur de 5.2 grade pe scara Richter a avut loc astăzi la ora 16.58 cu epicentrul la Tg Jiu. Acesta a fost resimțit și la Sibiu la etajele superioare ale blocurilor.


Siteul Institutului de Fizica a Pamantului (INFP) din Romania care monitorizeaza cutremurele este cazut. Datele privind cutremurul au venit prima data de la siteu-uri specializate din alte țări. Cutremurul s-a produs la 102km SV de Sibiu, 107km NV de Craiova, 137km V de Pitesti, 166km E de Timisoara, 179km S de Cluj-Napoca, 183km SE de Arad, 196km V de Brasov, 218km E de Belgrade, 222km E de Zemun, 224km V de Ploiesti.

Nu s-a emis Ro-Alert.

ACTUALIZARE: Conform noilor informații oferite de INFP cutremurul a fost de 5.2 grade pe scara Richter și a fost la adâncimea de 15 km. Cutremurul a fost urmat de 2 replici de 2,4 grade pe scara Richter la o adâncime de 5 km și de 3.0 grade pe scara Richter la o adâncime de 15 km.

USGS, institutul american care monitorizează cutremurele din toată lumea a clasificat mișcarea seismică din România la 5 grade cu epicentrul la Dobrița, județul Gorj.

ISU SIBIU FACE PRECIZĂRI: Având în vedere cutremurul produs în urmă cu puțin timp, în Oltenia, Gorj cu magnitudinea de 5,2 pe scara Richter, la o adâncime de 15 km, pompierii militari ai ISU Sibiu efectuează recunoașteri în teren. Precizăm faptul că până la acest moment, la nivelul județului Sibiu nu au fost primite apeluri pe numărul unic de urgență 112 care să semnaleze pagube materiale sau victime.” a declarat Sg. maj. Andreea Ștefan / ISU SIBIU

Revenim cu detalii

ADI ECO Sibiu: Ce deșeuri colectăm în pubela GALBENĂ

0

Asociaţia De Dezvoltare Intercomunitară (A.D.I.) Eco Sibiu informează următoarele:

În pubela galbenă se pot arunca obiecte casnice mici sau de mărime medie, din plastic și metal, dintre care amintim câteva dintre cele mai frecvent întâlnite:

  • Ambalaje din plastic (de la mâncare sau cosmetice)
  • Pungi și folii de plastic
  • Sticle de plastic
    • Jucării
  • Cutii de plastic și metal
  • Ligheane
    • Ghivece
  • Cutii de conserve
  • Doze de băuturi
  • Folie de aluminiu
  • Tăvițele de polistiren și veselă de plastic de unică folosință, puțin murdară
  • Cutii de lapte și sucuri
    • Cutii de la alimente, cosmetice, detergenți și produse de curățat, confecționate din plastic sau metal.

În aceste pubele NU se colectează:

  • produse combinate din metal și plastic
  • cutii de vopsea, diluanți sau alte substanțe chimice periculoase,
  • baterii uzate și acumulatori
  • deșeuri medicale (de exemplu seringi folosite),
  • deșeuri de echipamente electrice sau electronice.

Biblioteca ASTRA Sibiu sărbătorește Ziua Națională a Lecturii

0

Anul acesta, cu prilejul Zilei Naționale a Lecturii, sărbătorită în data de 15 februarie, Biblioteca ASTRA va fi prezentă în mijlocul comunității sibiene. Bibliotecarii astriști vor desfășura sesiuni de lectură în spațiile bibliotecii, la Compartimentul pentru Copii și Tineret, situat în sediul central, și în filialele din cartierele sibiene, precum și în școlile din municipiul și județul Sibiu. La invitația bibliotecii de a derula aceste acțiuni în comunitate, au decis să se alăture o serie de personalități din spațiul socio-cultural și profesional sibian, precum și reprezentanți ai administrației locale, județene și ai societății civile: d-na Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu, dl. Vlad Vasiu, vicepreședinte al Consiliului Județean Sibiu, dl. Adrian Bibu, administratorul public al județului Sibiu, dl. Mircea Crețu, prefectul Județului Sibiu, dl. Alexandru Dumbravă, viceprimar al municipiului Sibiu, d-na Carmen Chiș, Şef Serviciu Cultură, Sport și Turism din cadrul Primăriei Municipiului Sibiu, d-na Monica Adriana Munteanu, Inspector Școlar Adjunct, dl. Valer Simion Cosma, directorul Bibliotecii Universității „Lucian Blaga” Sibiu, dl. Ciprian Ștefan, manager al CNM Astra, dl. Ovidiu Baron, director adjunct al CNM Astra, dl. Radu Vancu, scriitor și universitar sibian, dl. Cristian Lupeș, directorul Filarmonicii de Stat Sibiu, dl. Marius Gîrdea, directorul general al Aeroportului Internațional Sibiu, d-na Camelia Proca, director al Asociației pentru Libertate și Egalitate de Gen – A.L.E.G., dl. Dan Nanu, director al Direcției Județene de Cultură Sibiu, d-na Ana-Maria Micu, fondatoarea Asociației „Mâini Unite”, actorii Codruța Vasiu și Adrian Neașcu de la Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu, actorul și regizorul Bogdan Sărătean, actorii Eliza Păuna și Claudiu Fălămaș de la Teatrul Gong Sibiu, actorul Lucian Dragotă, baschetbalistul Rareș Uță, component al echipei CSU Sibiu.

„Universul cărților este de neînlocuit. De aceea trebuie să citim zilnic, să deschidem o carte și să descoperim o lume pe care nu o cunoaștem. Ne-am gândit ca, de Ziua Lecturii, să ne îndreptăm spre micii sibieni, să citim împreună cu ei. Și ne bucurăm că ni s-au alăturat prieteni care prețuiesc, ca și noi, cartea.”, a declarat dl. Răzvan C. Pop, managerul Bibliotecii Județene ASTRA Sibiu.

Echipa bibliotecarilor astriști care desfășoară activități de lectură în cadrul Bibliotecii ASTRA și în școlile din comunitatea sibiană este formată din: Alexandrina Aldea, Tania Caras, Ana Coca, Mihaela Dobrescu, Gabriela Dordea, Anamaria Enescu, Magdalena Iacob, Paula Mihalache, Simona Olar, Enikö Tăvală. Lecturile propuse aparțin literaturii pentru copii, scrise de autori români sau străini, și fac parte din colecțiile Bibliotecii ASTRA, instituție culturală care se bucură de susținerea financiară a Consiliului Județean Sibiu.

Acțiunile de promovare și încurajare a lecturii desfășurate de biblioteca publică sibiană cu prilejul Zilei Naționale a Lecturii 2023 se organizează în data de 15 februarie, în colaborare cu unități școlare din Județul Sibiu și vizează elevii din învățământul primar și gimnazial, dar preșcolarii. Între unitățile de învățământ partenere în acest demers de conștientizare a importanței lecturii în actul educațional se numără școli și grădinițe din municipiul Sibiu (Școala gimnazială „Ioan Slavici”, Școala gimnazială „Regina Maria”, Școala gimnazială „Regele Ferdinand”, Școala gimnazială „Radu Selejan”, Școala gimnazială nr.1, Școala gimnazială nr. 2, Școala gimnazială nr. 4, Școala gimnazială nr. 21, Școala gimnazială nr. 25, Școala Andreiană, Colegiul Național „Octavian Goga”, Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu”, Liceul Teoretic „Constantin Noica”, Liceul de Artă, Grădinița nr. 18, Grădinița nr. 29, Grădinița „Căsuța din povești”, Grădinița „Elefănțelul curios”) și școli gimnaziale din câteva localități ale Județului Sibiu (Agârbiciu, Axente Sever, Apoldu de Sus, Biertan, Cisnădie, Roșia, Săliște).

***
Începând cu anul 2022, data de 15 februarie este dedicată sărbătoririi Zilei Naționale a Lecturii în România. Acest eveniment își propune să încurajeze lectura în toate formele sale, prin desfășurarea de activități educaționale și proiecte culturale dedicate în special copiilor și tinerilor, prin intermediul unităților de învățământ, al instituțiilor culturale, bibliotecilor, editurilor, librăriilor sau al altor organizații. Cu acest prilej, pasionații de lectură îi pot inspira și pe alții să citească, oferindu-le cărți sau recomandări de lectură, susținând astfel formarea culturală pe tot parcursul vieții.

***
Ziua de 15 februarie marchează datele de naștere a două personalități care au avut un rol important în dezvoltarea culturii române și a educației: Titu Maiorescu (n. 1840), critic literar, eseist, pedagog, filosof, politician și scriitor român, fondator al societății literare „Junimea”, și Spiru Haret (n. 1851), reputat matematician, ministru al educației și membru titular al Academiei Române, recunoscut pentru organizarea și consolidarea sistemului modern de învățământ românesc.

Transfer important bifat de Hermannstadt!

0

Oficialii FC Hermannstadt fac mutări pe ultima sută de metri. Cea mai nouă achiziție a clubului sibian este Gabi Iancu, fost fotbalist la FCSB, Farul sau Craiova.

Acesta vine la Sibiu liber de contract după ce s-a despărțit de curând de FC U Craiova 1948.

IATĂ COMUNICATUL OFICIAL

OFICIAL | Bine ai venit la FCH, Gabi Iancu!

Gabi Iancu a semnat un contract valabil până la sfârșitul acestui sezon cu A.F.C.Hermannstadt. Fotbalistul în vârstă de 28 de ani are un palmares impresionant: 4 campionate câștigate cu FCSB (3) și Viitorul Constanța, o Cupă a Ligii și o Cupă a României cu FCSB și două Super Cupe cu FCSB și Viitorul Constanța. Gabi Iancu a fost golgheterul primei ligi de fotbal a României în sezonul 2019 – 2020 (18 goluri), când evolua pentru Viitorul Constanța. Fotbalistul format la Academia Hagi a strâns 4 selecții pentru Echipa Națională de Fotbal a României, dar și alte 8 prezențe pentru reprezentativa U21, pentru care a înscris de două ori.

Gabi Iancu este cotat la suma de 700.000 euro pe site-urile de specialitate, iar pe CV-ul său se mai regăsesc echipe ca Viitorul Constanța, FCSB, Karabukspor (TUR), Termalica (POL), F.C.Voluntari, Dunărea Călărași, Akhmat Grozny (RUS), Farul Constanța și F.C. U Craiova 1948, echipă pentru care a bifat 15 prezențe în prima parte a acestui sezon, înscriind 2 goluri și oferind o pasă de gol.

Referitor la unele aspecte vehiculate astăzi în mass-media cu privire la acest transfer, A.F.C.Hermannstadt aduce la cunoștința publicului că toate detaliile financiare din contractul semnat de un fotbalist profesionist rămân confidențiale. Chiar și așa, la fel ca în celelalte transferuri făcute de clubul nostru, putem spune că și în cazul de față salariul lui Gabi Iancu se încadrează în ceea ce putem noi să oferim.

Gabi Iancu va purta tricoul cu nr.9 la FCH

Sperăm ca experiența și calitatea lui Gabi să ne ajute în îndeplinirea obiectivelor!

FOTO & INFO – FC Hermannstadt

Ziua Japoniei sărbătorită de Muzeul Brukenthal din Sibiu printr-o expoziție la care au luat parte 30 de ambasadori

0

„Intrați în minunata lume a tărâmului Soarelui răsare, a Japoniei. Fiecare stampă înglobează o întreagă istorie și o anumită poveste. Aceste lucrări din perioada Meiji sunt mărturii ale modernizării Japoniei – apariția Constituției, a trenului, a stilului european de îmbrăcăminte. Expoziția e unică pentru că stampele provin dintr-o colecție privată. Piesele expuse în cele doar patru-cinci expoziții Meiji pe an din lume provin din colecții muzeale, cum sunt Luvru sau British Museum. Această expoziție este o premieră la București, pentru prima dată sunt expuse aici într-o mare expoziție stampe din perioada imperială, dar mai mult decât atât este o premieră în lume, este prima expoziție din lume de stampe japoneze din acest an dedicată Împăratului Japoniei”, a declarat Alexandru Chituță, director interimar al Muzeului Brukenthal și curator al expoziției „Călătorie în lumea stampelor Meiji”, deschisă vineri seară, 10 februarie, la ARCUB.

Expoziția poate fi vizitată între 11 februarie – 31 martie, la etajul 1 al Hanului Gabroveni, de pe strada Lipscani din București. „Călătorie în lumea stampelor Meiji” marchează Ziua Naţională a Japoniei sărbătorită pe 23 februarie, de Ziua de Naştere a Majestăţii Sale Împăratul Japoniei, reconstruind universul nipon de la sfârşitul secolului al XIX-lea prin peste 160 de xilogravuri japoneze din colecția avocatului George Șerban. Expoziția organizată în cadrul proiectului Axele culturale Brukenthal – colecții private, acoperă patru teme: Împărat, Teatru, Bijin-ga (femei frumoase) şi Peisaje. De asemenea, expoziţia cuprinde picturi pe mătase, vase de porţelan, cărţi ilustrate cu gravuri originale, precum şi chimonouri puse la dispoziţie de doamna Laura Caraman.

Expoziția a fost deschisă vineri 10 februarie 2023, la sediul ARCUB din București în prezența ES domnul Hiroshi Ueda, a domnului Lucian Romașcanu, Ministrul Culturii Ambasadorul Japoniei în România, a doamnei Mihaela Păun, director ARCUB, a domnului Liviu Jicman, președinte ICR, a domnului Alexandru Constantin Chituță, manager interimar al Muzeului Național Brukenthal și curatorul expoziției, a colecționarului George Șerban și a doamnei Gilda Lazăr, director JTI, în prezența unui număr impresionant de 30 de ambasadori și atașați culturali alături de profesori, artiști, oameni de afaceri, parlamentari, directori și alți invitați.

„Perioada Meiji a fost o adevărată revoluție, un șoc. Ne-a plăcut foarte mult povestea, mai ales că are o influență extraordinară asupra artei europene. Van Gogh scria într-o scrisoare adresată fratelui său Theo: după ce vedem arta japoneză, înțelegem că arta noastră nu mai poate continua fără ea. Desenul, compoziția și culorile acestor lucrări japoneze sunt fabuloase. Graficianul și profesorul Mircia Dumitrescu îmi spunea că noi și acum desenăm după japonezi”, a arătat colecționarul George Șerban, Managing Partner Șerban și Asociații. 

Datorită demersului inedit dintre Muzeul Național Brukenthal, colecția av. George Șerban și Alexandru Constantin Chituță, în ultimii 4 ani, peste 600.000 de vizitatori au admirat stampele japoneze, cu precădere din Epoca Edo, în 14 expoziții organizate în toată țara. În primăvara anului 2022 expoziția „Călătorie în lumea stampelor Meiji” a fost deschisă la Muzeul Național Brukenthal în premieră națională cu prilejul Zilei Împăratului Japoniei.

Hiroshi Ueda, Ambasadorul Japoniei la București, a declarat cu prilejul expoziției deschise în Capitală: „Îmi exprim întreaga recunoștință față de ARCUB, George Șerban și Alexandru Constantin Chituță de la Muzeul Național Brukenthal pentru acest eveniment dedicat Zilei Naționale a Japoniei, care e ziua de naștere a Majestății Sale Împăratul Japoniei. Expoziția prezintă nu mai puțin de 164 piese, inclusiv lucrări ale celor mai mari maeștri din epoca Meiji. A fost o perioadă în care țara s-a deschis către lumea exterioară, după peste 200 de ani de izolare, o eră în care au avut loc mari reforme în societatea japoneză. Sper că această expoziție va contribui la întărirea legăturilor culturale dintre Japonia și România”.

Prezent la eveniment domnul Lucian Romașcanu, Ministrul Culturii a afirmat: „Am participat la invitația ES dl. Hiroshi Ueda, Ambasadorul Japoniei, la deschiderea expoziției „Călătorie în lumea stampelor Meiji” din colecția av. George Șerban, curator fiind Alexandru Constantin Chituță, tânărul și energicul manager interimar al Muzeul Național Brukenthal.

Expoziția organizată de Muzeul Național Brukenthal din Sibiu, Ambasada Japoniei în România, Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu și Arcub București prezintă în premieră în Capitală, în spațiile Hanului Gabroveni, peste 150 de stampe japoneze din perioada Meiji din temele istorie, Kabuki, Bijinga și peisaje. Alături de aceste stampe sunt expuse vase de porțelan, picturi pe mătase, cărți ilustrate cu xilogravuri și chimonouri.

Am avut bucuria ca alături de ES Hiroshi Ueda, Ambasadorul Japoniei în România, să participe la acest eveniment deosebit peste 30 de ambasadori și atașați culturali în România, artiști, directori de instituții culturale, curatori și alți invitați. Mă bucur că în relațiile România-Japonia, partea culturală continuă să aibă o importanță absolut deosebită”.

În continuare doamna Gilda Lazăr, Director Corporate Affairs și Comunicare, JTI România, partener și sponsor al evenimentului a declarat: „JTI este partener al marilor evenimente culturale. Suntem o companie japoneză și e firesc să promovăm cultura japoneză, receptată cu atâta căldură în România. Această expoziție a fost prezentată mai întâi la Sibiu, ca o avanpremieră și iată că, acum, Sibiul aduce la București un asemenea eveniment. Cred că prin Alexandru Chituță, directorul interimar al Muzeului Brukenthal, Sibiul a mai câștigat un pilon important alături de Constantin Chiriac, și că, împreună, cei doi vor continua să facă din acest oraș capitala culturală a României”.

În cadrul vernisajului a fost lansat și albumul de stampe al expoziției, care este, după cum spune Alexandru Chituță, mai mult decât o carte, și anume „un album de suflet, dedicat unui mare român, care a scris despre teatrul Kabuki, George Banu, profesor al Universității din Sorbona, care ne-a părăsit recent. Este prima publicație apărută pe mapamond care în semn de omagiu îi este dedicată”.

Constantin Chiriac, Președintele Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS), a transmis celor prezenți un mesaj: „Este emoționant că, înainte de aniversarea zilei Japoniei, se întâmplă această expoziție care a fost prezentată întâi la Sibiu, cu participarea Ministrului Culturii și a domnului George Banu, care acum ne mângâie pe creștet dintre stele. De asemenea, e o mare bucurie, să îi spun Majestății Sale Imperiale, Împăratul Naruhito, la mulți ani!  E o mare bucurie că, împreună, aniversăm Țara Soarelui Răsare!”

La sfârșitul evenimentului Alexandru Constantin Chituță a înmânat diplome de excelență și medalia Brukenthal 3 secole ES domnul ambasador Hiroshi Ueda, doamnei director Mihaela Păun și doamnei director Gilda Lazăr.

Evenimentul este organizat de Primăria Capitalei, prin ARCUB – Centrul Cultural al Muncipiului Bucureşti şi Direcţia de Cultură, Învăţământ, Turism, Muzeul Național Brukenthal, Ambasada Japoniei în România, colecția av. George Șerban, Institutul Cultural Român cu sprijinul JTI și Șerban și Asociații, societate civilă de avocați.

Spectacol dedicat zilei de Valentine’s Day la FDGR Sibiu

0

Consiliul Județean Sibiu, prin Școala Populară de Arte și Meserii „Ilie Micu” Sibiu, în parteneriat cu FDGR Sibiu, organizează marți, 14 februarie 2023, spectacolul dedicat zilei internaționale a îndrăgostiților – Valentine’s Day.

Vor participa elevii claselor de canto muzică ușoară coordonate de Cosmin Diaconescu, Bianca Băilă și Iulian Țicală, elevii clasei de pian coordonate de Gheorghe Popescu și elevii clasei de chitară coordonate de Claudiu Conț.

Spectacolul se va desfășura începând cu ora 16:00, la sediul FDGR, în Sala Oglinzilor, iar intrarea este liberă.

Dr. Pențea Ioan: Obligaţii şi responsabilităţii privind supravegherea şi prevenirea bolilor transmisibile la animale şi de la animale la om

0

Dr. Penţea Ioan Viorel – Secretar al Colegiului Medicilor Veterinari Filiala Sibiu transmite următoarele recomandări:


Rentabilitatea creşterii animalelor este condiţionată în primul rând de modul în care crescătorii de animale respectă legislaţia privind condiţiile de bunăstare (adăpostire, furajare, adăpare, microclimat, tehnologie de exploatare, etc) normele privind mişcarea animalelor în judeţ, pe teritoriul naţional şi în activitatea de import- export, precum și normele de protecţie sanitară veterinară, care însumate generează, acestora, un status de sănătate corespunzător.

Statul sprijină activitatea de apărare a sănătăţii animalelor prin asigurarea cadrului instituţional şi juridic, a resurselor financiare şi a bazei tehnico-materiale necesare pentru desfăşurarea în condiţii optime a activităţilor din domeniul sanitar-veterinar, precum şi prin acordarea crescătorilor de animale sprijin financiar în cadrul programelor de dezvoltare rurală, sau prin diferite forme de suvenţii.

Având în vedere că starea de sănătate a animalelor reprezintă o condiţie esenţială pentru realizarea unui spor de efective şi implicit de produse animaliere scontate, cantitativ şi calitativ, se impun responsabilităţi şi obligaţii din partea crescătorilor de animale, a asociaţiilor de profil, a autorităţiilor locale, precum şi a serviciilor sanitare veterinare, concretizate prin promovarea politicilor in domeniul sanitar-veterinar stabilite în programul naţional de supraveghere, prevenire şi combatere a bolilor la animale, a celor transmisibile la om, siguranţa alimentelor, protecţia animalelor şi a mediului, cu referire la :

➢ Respectarea normelor legale privind procedura de înregistrare sau autorizare sanitară veterinară a exploataţiilor cu animale şi păsări vii crescute în scop economic.

➢ Să colaboreze cu medicii veterinari de liberă practică împuterniciţi, arondaţi, pentru identificarea şi înregistrarea la timp a animalelor, existente în exploataţie şi pentru reactualizarea bazei de date în funcţie de mişcăriile de efective survenite în exploataţie.

➢ Să comunice medicului veterinar, la data producerii, mişcările survenite în efectiv, prin fătări, cumpărări, vânzări, mortalităţi, donații, etc.

➢ Să solicite medicului veterinar cartea de sănătate pentru animalele aflate în proprietate, complectată la zi cu acţiunile sanitare veterinare efectuate, documentele de mişcare şi de certificare a stării de sănătate, necesare pentru intenţia de comercializare a animalelor.

➢ Să colaboreze cu servicile veterinare pentru efectuarea acţiunilor de prevenire a îmbolnăvirii animalelor, prin supravegherea clinică a stării de sănătate a acestora, supravegherea unor boli transmisibile prin examinarea în laborator a probelor recoltate de la animale şi păsări în acest scop, efectuarea tratamentelor antiparazitare, operaţiuni de vaccinare profilactică, etc.

➢ Să respecte dispoziţiile autorităţii veterinare privind izolarea şi eliminarea din efectiv a animalelor diagnosticate cu boli transmisibile.

➢ Să respecte legislaţia privind gestionarea câinilor, a pisicilor și a altor animale de companie, animale care constituie un real pericol prin transmiterea unor boli grave la alte animale şi la oameni, precum şi prin agresarea fizică a populaţiei.

➢ Să efectuieze curăţirea mecanică şi dezinfecţia adăposturilor, a acţiunilor de deratizare şi demuştizare, cu unităţi şi personal de specialitate.

➢ Să colecteze cadavrele şi deşeurile animaliere în vederea transportului, cu sprijinul autorităţilor locale, la unitatea de distrugere Protan.

➢ Să respecte legislația privind sacrificarea animalelor numai în unități de abatorizare autorizate, însoțite de documente sanitare veterinare eliberate de medicul veterinar arondat.

➢ Pentru a-şi valorifica legal producţia primară, sau produsele alimentare obţinute prin procesarea producţiei primare, să solicite D.S.V.S.A judeţeană, documentul de înregistrare pentru vânzare directă, sau dupa caz de vânzare cu amănuntul.

➢ Să comercializeze produsele alimentare numai în unităţi sau spaţii autorizate sanitar veterinar, cu respectarea regulilor de igienă şi temperatură în zonele de depozitare şi expunere.

Medicii veterinari angajaţi la stat, medicii veterinari de liberă practică care activează în unități medicale veterinare de asistenţă sau în diferite unităţi de profil, coordonaţi la nivel naţional de A.N.S.V.S.A şi la nivel judeţean de D.S.V.S.A. în colaborare cu Colegiul Medicilor Veterinari, asigură cu profesionalism, o gamă largă de servicii de specialitate, comforme legislaţiei europene, în beneficiul celor care investesc în creşterea animalelor, în domeniul procesării, depozitării şi comercializării produselor de origine animală şi nonanimală prin:

➢ promovarea politicilor naţionale şi europene ca strategii pentru apărarea sănătaţii animalelor şi a sănătăţii publice;

➢ implementarea normelor de biosecuritate, de protecţie şi bunăstare a animalelor şi pentru protecţia mediului;

➢ monitorizarea circulaţiei animalelor, a produselor, a subproduselor de origine animală, a medicamentelor (prioritar antibiotice și antiparazitare)  şi a  produselor biologice;

➢ garantarea calităţii şi salubrităţii produselor alimentare destinate consumului uman,

➢ acordând consultanţă de specialitate, prin participarea la acţiunile stabilite în programele comune pentru prevenirea şi combaterea unor situaţii speciale, care îi pot afecta economic, social, sau direct.

Medicii veterinari caută permanent să menţină o bună colaborare cu crescătorii de animale, cu asociaţiile crescătorilor de animale constituite, cu micii producători de bunuri alimentare, prin soluţionarea operativă a doleanţelor şi solicitările acestora, de asemenea verifică şi controlează modul cum sunt respectate obligaţiile privind prevenirea apariţiei unor cazuri de îmbolnăvire la animalele din proprietate şi aplică măsuri corective în cazul identificării unor necomformităţi.              

Județul Sibiu – La 77 de ani, beat la volan. Alt șofer era drogat

0

Polițiștii rutieri sibieni sunt zilnic la datorie și opresc în trafic sute de șoferi pentru a le verifica actele sau dacă au consumat băuturi alcoolice și substanțe interzise.


La data de 10 februarie, în jurul orei 14:45, în municipiul Mediaș, în timp ce conducea un autoturism pe strada Horia, un localnic în vârstă de 47 de ani a pierdut controlul direcției de deplasare și a intrat în coliziune cu un autoturism parcat. Evenimentul s-a soldat numai cu pagube materiale. Testarea alcoolscopică a șoferului a indicat un rezultat de 1,23 mg/l alcool pur în aerul expirat.

În aceiași zi, în jurul orei 17:30, în municipiul Sibiu, polițiștii Biroului Rutier Sibiu au oprit pentru control un autoturism condus pe strada Rahova de către un bărbat în vârstă de 39 de ani, din Șelimbăr. Polițiștii au constatat că dreptul bărbatului de a conduce autovehicule pe drumurile publice este suspendat, testarea alcoolscopică indicând totodată un rezultat de 0,09 mg/l alcool pur în aerul expirat.

La data de 12 februarie, în jurul orei 21:30, în Copșa Mică, în timp ce conducea un autoturism pe DN 14, un localnic în vârstă de 77 de ani a pierdut controlul direcției de deplasare și a ieșit în afara carosabilului, oprindu-se într-un șanț. Evenimentul s-a soldat doar cu pagube materiale. Testarea șoferului cu aparatul etilotest a indicat o valoare de 0,89 mg/l alcool pur în aerul expirat.

La data de 13 februarie, în jurul orei 00:40, pe DN 14, în zona localității Șeica Mare, șoferul unui autoturism a pierdut controlul direcției de mers și s-a oprit în afara părții carosabile, într-un șanț. Conducătorul auto, un tânăr în vârstă de 24 de ani, din Axente Sever, a fost testat cu aparatul Drugtest, rezultatul indicând valoarea pozitiv la amfetamină.

FOTO: Accident pe Dealul Dăii. Trei mașini lovite și o persoană rănită

0

Un carambol între trei mașini s-a produs astăzi, în jurul orei 10:30, pe DJ 106, în zona Bavaria.


Din primele informații, în timp ce conducea un autoturism pe direcția Sibiu – Agnita, pe fondul nepăstrării distanței de siguranță, un bărbat în vârstă de 27 de ani, din Micăsasa, a intrat în coliziune cu autoturismul condus în fața sa de către o femeie în vârstă de 39 de ani, din Sibiu. În urma impactului, utoturismul condus de femeie a fost proiectat într-un al treilea autoturism, al cărui șofer, în vârstă de 33 de ani, din Șelimbăr, oprise pentru a se asigura în vederea efectuării virajului la stânga.

În urma coliziunii, conducătorul auto în vârstă de 33 de ani a suferit un traumatism lombar și a fost transportat la spital.

În zonă se circulă îngreunat.

„SAJ SIBIU, a trimis un echipaj de tip C pe Dealul Daii ,la un accident rutier produs între trei autoturisme. Echipajul SAJ a acordat asistență medicală unui bărbat de 33 de ani care a suferit un traumatism lombar .Barbatul a fost transportat la UPU Sibiu în stare stabila.” a declarat Vasile Scridon, purtătorul de cuvânt al SAJ SIBIU

Credincioșii din Oastea Domnului l-au comemorat pe părintele Iosif Trifa

3

În 1923, părintele Iosif Trifa punea bazele mișcării Oastea Domnului la Sibiu. Pe vremea aceea părintele Trifa era duhovnic la Academia Teologică, director la orfelinatul ortodox, dar și redactor la ziare teologice ortodoxe. Zeci de membrii ai Oastei Domnului au fost duminică, 12 februarie, la Sibiu. Coloana de enoriași a plecat de la Casa Oastei către Cimitirul Central, unde a avut loc Sfânta Liturghie şi Parastasul, în memoria Părintelui Iosif, şi Adunarea Oastei de comemorare şi cinstire a 85 de ani de la moartea acestuia. Cu o seară înainte a fost organizat marșul Oastei Domnului spre Catedrală și slujba de vecernie urmată de adinarea Oastei la Catedrala Mitropolitană Sibiu.

Oastea Domnului împlinește anul acesta 100 de ani de existență, din care o mare parte în ilegalitate. Oastea Domnului este o mișcare din cadrul Bisericii Ortodoxe Române, care a luat ființă în anul 1923, la inițiativa preotului Iosif Trifa. După definiția pe care i-a dat-o părintele Iosif Trifa, Oastea Domnului este „Aflarea și vestirea lui Iisus Hristos cel răstignit”.

preotul Iosif Trifa

Încă de la înființare, sediul central al Oastei Domnului a rămas la Sibiu. Preotul Iosif Trifa a fost caterisit (scos din rândurile preoților) în anul 1935 de mitropolitul de atunci Nicolae Bălan. Decizia a fost confirmată apoi de Sfântul Sinod. În 1948, micșarea Oastea Domnului a fost declarată ilegală de comuniști.

Duminică slujba de comemorare a avut loc la mormântul părintelui Iosif Trifa din Cimitirul Municipal Sibiu

„Oastea Domnului” a fost reabilitată de statul român și de Sinodul Bisericii Ortodoxe în 1990, care a ridicat caterisirea lui Iosif Trifa. În zilele noastre, Oastea Domnului are sediul administrativ la Sibiu, unde dispune de editură, librărie și tipografie proprie. Aici se tipărește, cu binecuvîntarea Sinodului Bisericii Ortodoxe Române, săptămânalul „Iisus Biruitorul”si ziarul „Oastea Domnului” având ca supliment revista pentru tineri „Timotheos”.

Oastea Domnului este condusă de un „Sfat Frățesc” Operativ din care fac parte aproximativ 30 de membri, reprezentanți ai zonelor.

Oastea Domnului este prezentă aproape pe tot teritoriul României, dar și dincolo de granițele ei. Activitatea Oastei Domnului are ca bază așa numitul „voluntariat al laicilor”, chiar dacă din mișcare fac parte și numeroși clerici.

Întâlnirile membrilor Oastei Domnului au loc în biserici, case parohiale sau particulare, după Slujbele Bisericii. Programul acestor întîlniri frățești, cuprinde: rugăciuni, cântări, poezii religioase, cuvinte de învățătură și de mărturisire duhovnicească, cateheze și activități pentru copii și tineri. De asemeni, zonal sau regional, Oastea Domnului dezvoltă o activitate educativă în școli, precum și una socială în penitenciare, așezăminte sociale și umanitare.

FOTO: Accident cu victime la Săliște. Doi copii au fost transportați la spital

0

Un accident rutier s-a produs astăzi, în zona Săliște, la intersecția DN 1 cu breteaua de coborâre de pe A1.


Din primele cercetări efectuate s-a stabilit că, în timp ce conducea un autoturism pe bretea, un bărbat în vârstă de 46 de ani a pătruns în intersecția cu DN 1 fără să acorde prioritate și a intrat în coliziune cu un autoturism condus pe drumul național dinspre Sibiu spre Sebeș de către un bărbat în vârstă de 39 de ani, din județul Prahova.

În urma coliziunii a rezultat vătămarea corporală a unei femei în vârstă de 43 de ani și a doi minori, unul de 5 ani și unul de 12 ani, pasageri în autoturismul condus de către constănțean.

Traficul pe DN 1 a fost deblocat pe ambele sensuri.

„ISU Sibiu a intervenit de urgență pe DN 1 în zona localității Săliște, cu o autospecială de stingere, două echipaje SMURD dintre care unul cu medic și o autospecială de transport victime multiple. Echipajele SMURD au acordat îngrijiri medicale și au transportat la spital o femeie în vârstă de 43 de ani și doi copii în vârstă de 5 și 12 ani, conștienți, având mai multe contuzii și escoriații.” a declarat Sg. maj. Andreea Ștefan / ISU SIBIU