Acasă Blog Pagina 718

Povestea celui mai bun Drumețean din cadrul proiectului Anii Drumeției

0

Sibiu Independent: Filosofia noastră

Știri care dau putere comunității noastre

Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.

Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.

Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.

Proiectul demarat in 2021 înseamnă trasee amenajate sau refăcute, conexiunea producătorilor locali cu ghizi și drumeți, promovarea ecoturismului în județul Sibiu dar, toate acestea nu ar fi posibile fără acele persoane pasionate sau care se îndrăgostesc iremediabil de munte după ce intră în contact cu ghizii Anii Drumeției. Mulți dintre ei ajung să urce pe același traseu de mai multe ori, să își depășească limitele și cel mai important să participle activ la îndeplinirea obiectivelor acestui program. Astăzi, vă invităm să îl cunoașteti pe Mircea Oprean, cel care în cadrul Galei de Ecoturism din 2022 a câștigat premiul de ”Cel mai harnic drumețean”, a participat activ la toate acțiuniile de ecologizare organizate în cadrul programului. Dar, noi am ”vorbit” destul, vă lăsăm să descoperiți povestea ”celui mai harnic drumețean”.

A fost o dată…10.07.2022…ca nici o altă dată, că dacă nu ar fi fost,probabil că nu aș povesti…data în care am luat contact prima dată cu ANII DRUMEȚIEI prin prisma unei drumeții. A fost o tură de început cum nici nu se putea alta. Lacul Bâlea-Valea Bâlii-Șaua Netedu-Vf.Netedu-Vf.Iezerul Caprei-Lacul Capra-Vf.Capra-Vf.Vânătoarea lu Buteanu-Șaua Vaiuga-Bâlea Lac. Pe o vreme…începută cu soare, continuată cu ceață, ploaie cu gheață, vânt, ploaie și, mai apoi după toate acestea, a apărut soarele din nou. Ghidul nostru și mai ales omul Radu Zaharie, cel care prin felul lui de a fi, carisma dar și pasiunea mea pentru munte, m-au determinat să revin aproape weekend de weekend în ture organizate de Anii Drumeției. Iar mottoul „Liber in aer  liber” al programului se potrivește mănușă celor care vor să petreacă timpul în drumeții montane și nu numai. Plus prieteniile legate în cadrul drumețiilor și nu doar. Speram că proiectul Anii Drumeției să dăinuie mulți ani de acum încolo, să se poată bucura cât mai mulți drumeți de el.

  P.S… iar ca și incheiere…luna acesta se împlinește un an de la prima mea drumeție în cadrul Anii Drumeției,un an plin de drumeții și, cel mai important, de amintiri frumoase, experiențe de tot felul și prietenii legate.

Întâlnire de informare referitoare la Centrul Multifuncțional Educațional Mediaș

0

Luni, 3 iulie 2023, a avut loc la sediul Primăriei Municipiului Mediaș o întâlnire având drept scop prezentarea Centrului Multifuncțional Educațional care va funcționa în corpul E din cadrul fostei Școli de Aviație – Aleea Comandor Dimitrie Moraru. La invitația primarului municipiului Mediaș, dl. Gheorghe Roman, au participat la discuții reprezentanți ai societății civile medieșene – organizații neguvernamentale, asociații, fundații.


 Reabilitarea corpului E are scopul de a oferi oportunități sănătoase și sigure de petrecere a timpului liber pentru un număr mare de medieșeni, de toate vârstele și face parte din proiectul „Îmbunătățirea calității vieții și a mediului urban în municipiul Mediaș – I“, finanțat prin POR 2014 – 2020. Prin implementarea proiectului, se vor crea spații și se vor achizitiona dotări necesare pentru organizații și instituții care desfășoară activități educaționale în municipiul Mediaș: trupe de teatru, dans, canto, Clubul Pensionarilor, Clubul Elevilor, ateliere meșteșugărești, spații expoziționale, Muzeul Aviației etc.

În mod concret, în cadrul proiectului sunt propuse spre realizare în principal următoarele spații: sală multifuncțională de teatru și spectacole cu vestiare, spațiu depozitare, sală de machiaj si grupuri sanitare, sală de dansuri și repetiții, sală de canto, ateliere pentru machetare și printare tridimensional, ateliere mesteșugărești, săli expoziționale, săli pentru diverse întâlniri etc.

Situația contestațiilor depuse la nivelul centrelor de examen de Bacalaureat din județul Sibiu

0
Evaluarea Nationala  afisare rezultate contestatii

Luni, 03.07.2023, la ora 18.00 s-a finalizat etapa de depunere a contestațiilor pentru rezultatele obținute de elevi la examenul național de Bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2023, la nivelul celor 8 de centre de examen din județul Sibiu.

Centralizarea, după depunerea contestațiilor de către elevi, este următoarea:

DisciplinaNumăr contestații
Limba și literatura română (real)309
Limba și literatura română (uman)100
Limba și literatura germană maternă16
Matematică (mate-info)16
Matematică (pedagogic)8
Matematică (științele naturii)22
Matematică (tehnologic)63
Istorie70
Anatomie și fiziologie umană, genetică și ecologie umană33
Biologie vegetală și animală69
Chimie anorganică (tehnologic)2
Chimie anorganică (teoretic)2
Chimie organică (teoretic)2
Economie3
Fizică (tehnologic)10
Fizică (teoretic)2
Geografie47
Informatică (mate-info) C/C++9
Informatică (științele naturii) C/C++7
Logică, argumentare și comunicare26
Psihologie1
Sociologie6
TOTAL823

Cele mai multe contestații au fost depuse de către elevii de la centrul de examen Colegiul Național „Octavian Goga” Sibiu (135), Liceul Tehnologic „Independența” Sibiu (124), Liceul Teoretic „Constantin Noica” Sibiu (113) și Colegiul „Școala Națională de Gaz” Mediaș (109). În conformitate cu OMEN 4 950/2019, art. 11, alin. (4) și art. 12, aln. (1), cu modificările și completările ulterioare ”nota obținută în etapa de soluționare a contestațiilor este notă definitivă, indiferent de punctajul obținut, în plus sau în minus, față de nota acordată în etapa de evaluare inițială a lucrării. Această notă nu mai poate fi modificată și reprezintă nota obținută de candidat la proba respectivă”.

Rezultatele finale se vor afișa vineri, 07.07.2023.

Vernisajul expoziției „Femeia – de la model la artista profesionistă”, joia aceasta la Muzeul Național Brukenthal din Sibiu

0

Vernisajul expoziției Femeia – de la model la artista profesionistă va avea loc joi, 6 iulie 2023 la Muzeul Național Brukenthal, Casa Albastră, Sala Multimedia, Piața Mare nr.5. Expoziția va fi deschisă spre vizitare în perioada 6 iulie – 3 septembrie 2023.

Organizatori: Muzeul Național Brukenthal și Muzeul Județean de Artă «Centrul Artistic Baia Mare»

Recital muzical: Profesorul dr. Mihai Bădiță va interpreta piesa „Fum”, pentru clarinet solo de Doina Rotaru, compozitoare contemporană, de faimă internațională

Ghidaje gratuite (1 oră): vineri, 21 iulie, ora 17.00 și sâmbătă 22 iulie, ora 11.00

Curatori: Dr. Iulia Mesea, istoric de artă, Muzeul Național Brukenthal și Robert Strebeli, directorul Muzeul Județean de Artă «Centrul Artistic Baia Mare»

Grafică materiale de promovare și catalog: Chris Balthes

Conservatori: Alexandra Runcan, Adela Negrea, Cristina Mihu (MNB), Dănuț Costea (MNACABM)

Restaurare pictură: Celestina Albișor, Cristina Fău, dr. Ilie Mitrea, Ioan Muntean, Andrei Popa (MNB)

Restaurare lemn: Victor Turcu (MNB)

Expoziția Femeia – de la model la artista profesionistă se înscrie în parcursul firesc al restabilirii unor echilibre sociale și culturale de care societatea contemporană are atât de mare nevoie și își propune ca prin strategia evenimentului cultural organizat de Muzeului Național Brukenthal și Muzeul Județean de Artă «Centrul Artistic Baia Mare», să rememoreze traseul sinuos al prezenței feminine în paginile istoriei de artă de la statutul de model, la cel de creatoare.

În cadrul celor două segmente de bază ale temei – femeia văzută ca model (în lucrări semnate de Bernáth Aurel, Ferenczy Valér, Nicolae Tonitza, Iosif Iser, Anastase Demian, Theodor Pallady, Gheorghe Petrașcu, Octav Băncilă, Corneliu Baba, Traian Bilțiu Dăncuș, Mihai Olos etc.), respectiv artista profesionistă (Cecilia Cuțescu–Storck, Modok Mária, Csikos Antónia, Grete Csaki-Copony, Margarete Depner, Milița Petrașcu, Magdalena Rădulescu, Doina Lie ș.a.) – cele aproape 80 de lucrări de pictură și sculptură ale secolelor XIX-XX din colecțiile muzeelor partenere sunt prezentate în alăturări la nivel compozițional și ideatic, pe aspecte care definesc femeia, de la profilul ei psihologic, la roluri pe care le deține față de sine, față de familie, în cadrul societății. În cadrul conceptului expozițional se evidențiază „mărci” și abordări ale „substanței” feminine, fie că aceasta este văzută și înțeleasă prin ochii, filtrul și emoția masculină, fie chiar din interiorul său, adică din și de către reprezentante femei. Construcția expoziției probează faptul că, indiferent că e implicată în procesul creator ca model sau creatoare, esența feminină conferă o atmosferă specială, un farmec aparte, o profunzime și un anume mister care cucerește, convinge și face această temă profundă, provocatoare și mereu încărcată de conținut și emoție.

Una dintre ofertele expoziției este prezentarea unui mare număr de lucrări inedite sau puțin expuse și cvasi-necunoscute, alături de creații ale unor artiste și artiști renumiți, al căror loc este bine marcat în peisajul artistic românesc și european. Se află în premieră la Sibiu (o parte dintre ele restaurate recent pentru expunere): Fetița cu pisica, de Nicolae Tonitza, Portretul de fată al Elenei Vavilinia, Femeia în fotoliu a lui Thorma János, spectaculoasa compoziție Femei la baie a lui Camil Ressu și alte piese semnate de nume de referință din istoria artei din România. Special pentru această expoziție, au fost restaurate și piese din colecția Muzeului Național Brukenthal care nu au fost niciodată sau de foarte mult timp prezentate publicului, printre care un admirabil Portret de femeie al unui artist necunoscut din prima jumătate a secolului al XIX-lea, Bunica artistului Hans Eder, Femeie la oglindă, a lui Theodor Pallady, Femei la baie, a lui Max Hermann MAXY, Nud pe scaun, de Alexandru Ciucurencu ș.a.

În continuarea proiectelor anterior organizate la Muzeul Național Brukenthal, Simpozionul şi Expoziţia Internaţională de Artă Feminină „Poduri Europene – Tradiţie şi continuitate (2007, în colaborare cu Galeria „Senso”) și „Centenarul femeilor din arta românească” (2017, în colaborare cu Postmodernism Museum), expoziția se dorește și o propunere de dezbatere obiectivă, situată dincolo de stereotipuri, despre adevăratele modele feminine, creative, curajoase și deschizătoare de drumuri, care au creat valori estetice cu impact asupra traiectoriei devenirii artei.

Incendiu minor pe strada Monaco din Sibiu. Au ars câteva deșeuri

0

Pompierii sibieni au intervenit în această dimineață în jurul orei 04:00 pentru stingerea unui incendiu pe strada Monaco, din municipiul Sibiu.


La fața locului au fost mobilizate două autospeciale de stingere, o autoscară și un echipaj SMURD. Incendiul se manifesta la deșeuri menajere, fără posibilitate de propagare. Au ars aproximativ 10 mp de deșeuri și a fost ușor degradat peretele punctului de depozitare deșeuri.

Cauza probabilă de izbucnire a incendiului a fost fumatul în locuri neamenajate, în apropierea materialelor combustibile.

Sg. maj. Andreea Ștefan

S-a încheiat cea de-a 30-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu

0

S-a încheiat cea de-a 30-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu. Începută în 23 iunie, ediția aniversară a cuprins 825 de propuneri în program, mai mult de 5000 de participanți care au sosit la Sibiu din 81 de țări și au luat parte la evenimente susținute în peste 81 de spații. Tema acestei ediții a fost Miracol, iar hashtagurile oficiale #ParteDinMiracol și #FITS30!



Miracolul a cuprins în cele zece zile întregul oraș, împrejurimile sale și mediul online, iar bucuria reîntâlnirii cu artele spectacolului a fost egalată doar de frumusețea pe care mii de artiști au împărtășit-o cu publicul prin arta lor. Din calculele acestui moment, se estimează că media zilnică de participanți la FITS a fost de peste 90.000 de persoane.

Expoziții variate, instalații diverse din Platforma de Arte Vizuale, nelipsitul Ziar Orizontal, au împânzit orașul cu creativitate, din Piața Mare și până la Mall Promenada, multe dintre ele putând fi admirate la orice oră din zi și din noapte pe toată durata Festivalului!



Zeci de spectacole de teatru, dans contemporan sau circ și zeci de mii de spectatori, sute de minute de aplauze și ovații în picioare, emoții și lacrimi de bucurie au fost parte din MIRACOLUL din acest an, în toate spațiile Festivalului, de la săli de teatru până la piețe, străzi, sinagogă și în toate celelalte locuri în care comunitatea sibiană ne-a găzduit cu generozitate!

Zeci de evenimente în piețe și pe străzi, toate cu acces liber, au bucurat inima și sufletul celor prezenți într-un număr mai mare decât oricând la Sibiu în aceste zile. Concerte variate, teatru, circ, cele două show-uri cu drone și lasere, acrobații și păpuși gigant au primit aplauze călduroase.
Zeci de evenimente speciale, concerte în biserici, proiecte strategice care s-au născut cu cele mai mari structuri de teatru, instituții și festivaluri din lume, conferințe și lansări de carte cu unii dintre cei mai importanți profesioniști în domeniile lor, arhitecți, artiști, manageri, creatori, facilitatori culturali, ambasadori, scriitori, jurnaliști și critici de teatru sau influenceri. 21 de universități s-au reunit la Festivalul Școlilor de Teatru din cadrul FITS, Bursa de Spectacole de la Sibiu s-a desfășurat într-un nou format, cu rezultate remarcabile, la Platforma Doctorală au participat 47 de universități, fiind una dintre cele mai mari astfel de structuri din lume, Therme Forum a înregistrat peste 220 de invitați de prestigiu, iar Programul de Voluntariat a adus la Sibiu 470 de voluntari din Sibiu, din România și din lume.

În plus, această ediție aniversară a fost marcată și de o mare surpriză pe care Primăria Sibiului a pregătit-o alături de echipa Festivalului chiar pentru Președintele FITS, Constantin Chiriac. Începând cu acest an, o stea cu numele lui Constantin Chiriac poate fi admirată de trecători pe Aleea Celebrităților.

„Este o ediție aniversară, una cu adevărat specială, care ne aduce – mie și întregii echipe a Festivalului – o mare bucurie și o satisfacție. Am văzut oameni strânși împreună pentru artă în mulțimi impresionante, bucurându-se de MIRACOL, am reușit să avem și în acest an întâlniri memorabile care ne vor ajuta în pregătirea următoarelor ediții FITS, la care deja lucrăm.
Personal, am trăit o mare surpriză prin această stea pe Aleea Celebrităților, pe care Primăria a ținut să mi-o acorde la aniversarea a 30 de ani de Festival.
Mulțumesc tuturor partenerilor noștri, fără de care MIRACOLUL de la Sibiu nu ar fi posibil, artiștilor care ne-au bucurat cu talentul lor, neobositei echipe, comunității din Sibiu care ne sprijină an de an și, mai presus de toate, mulțumesc Măriei Sale, Publicul!
Vă așteptăm la Sibiu la FITS2023, între 21 iunie și 30 iunie, pentru cea de a 31-a ediție a Festivalului!” – a declarat la final Constantin Chiriac, Președintele FITS și Director General TNRS.

Această ediție a FITS a înregistrat cifre impresionante și în ceea ce privește prezența în mediul online. Website-ul FITS a avut peste 85.000 de vizitatori, iar aplicația de mobil FITS a fost accesată de 16.000 de ori în cele zece zile de festival.

Cele zece ediții de FITS Talks au adunat, până acum, 50.000 de vizualizări. Pe rețelele de socializare, 100.000 de utilizatori au văzut mesajele și video-urile de pe canalul FITS de Instagram și 800.000 de români au văzut mesajele FITS pe Facebook.

Mediașul va fi reprezentat la Jocurile Internaționale ale Copiilor din Coreea de Sud

0

Luni, 3 iulie 2023, primarul municipiului Mediaş, dl Gheorghe Roman, a invitat la sediul municipalității membrii delegației care vor reprezenta Mediașul la cea de-a 55-a ediţie a Jocurilor Internaţionale ale Copiilor (JIC). Evenimentul va avea loc în localitatea Daegu din Coreea de Sud, în perioada 5 – 10 iulie 2023, fiind așteptați să participe 2000 de tineri din 90 de oraşe de pe întregul mapamond, care se vor întrece la 8 ramuri sportive.

Delegația medieşeană va fi compusă din tineri sportivi şi antrenori, reprezentând disciplinele atletism – 5 sportivi, tenis de câmp – 2 sportivi, baschet feminin – 4 sportive şi fotbal – 7 sportivi.

Anul trecut, Jocurile Internaționale ale Copiilor s-au desfășurat în Marea Britanie, în localitatea Birmingham, iar prima ediţie a acestei competiții a avut loc în anul 1968, în oraşul sloven Celje. Municipiul Mediaş participă la eveniment încă din anul 1996, iar în anul 1999 a fost gazda JIC.

Restricții în trafic în zona centrală pentru buna desfășurare a Turului Ciclist al Sibiului

0

În perioada 6-9 iulie va avea loc Turul Ciclist al Sibiului, ed. a XIII-a, o competiție care se va desfășura în municipiul și județul Sibiu pe un traseu de aproximativ 660 km. Pentru că startul și finish-ul anumitor etape vor avea loc în centrul istoric al Sibiului, organizatorii au solicitat mai multe restricții de circulație de scurtă durată.


Astfel, pentru buna desfășurare și siguranța participanților, Comisia de Circulație, întrunită la Primăria Sibiu, a aprobat o serie de restricții în trafic.

Joi, 6 iulie, se închid circulației:

➢ str. Avram Iancu, între orele:13.30-14.00 și 17.30-20.00. Pe această stradă vor fi eliberate și locurile de parcare în intervalul orar 9.00-21.00,

➢ str. G-ral Gheorghe Magheru

o tronsonul dintre străzile Constituției și Avram Iancu în intervalele orare:13.40-13.50 și 18.30 – 19.30,

o accesul auto dinspre str. Filarmonicii spre Piața Mare va fi închis între orele 18.45-19.30.

Vineri, 7 iulie:

➢ închiderea circulației pe străzile: Mitropoliei, Al. Odobescu și Măsarilor între orele 11.40 -11:50

Sâmbătă, 8 iulie, restricții în stațiunea Păltiniș:

➢ închiderea circulației pe Drumul Vechi (de la Schit până la Telescaun), în intervalele orare 13.00 – 16.00, respectiv 17.00 – 20.00, precum și eliberarea locurilor de parcare din stațiune, pe sectorul cuprins între Telescaun și intersecția cu drumul spre Șanta, inclusiv a parcării de lângă Telescaun, între orele 7.00 și 21.00

➢ închiderea traficului pe DJ 106A, între Telescaun și intersecția cu Șanta între orele 12.00 și 20.00,

➢ închiderea circulației pe DJ 106A, între intersecția cu Șanta și intersecția cu Drumul Vechi între orele 18.00 și 20.00

Duminică, 9 iulie, s-au aprobat închideri de trafic, după cum urmează:

➢ închiderea circulației pe B-dul Corneliu Coposu (de la intersecția cu str. Gh. Lazar până în Piața Unirii), în intervalul orar 15.00 – 21.00. Accesul către Parcarea Teatrului, către str. Independenței și dinspre str. Berăriei va fi totuși permis pe o bandă, pe a reduce disconfortul în trafic.

➢ pe str. Mitropoliei, între str. Tribunei și str. Al. Odobescu, între orele 9.00 – 21.00,

➢ pe str. Gheorghe Lazăr între orele 15.00 – 21.00,

➢ pe str. Al. Odobescu, între orele 9.40-9.50 și 11.15-12.30

➢ pe str. Măsarilor (tronsonul dintre str. K. Haas și str. Cojocarilor), în intervalul orar 11.15-12.30,

➢ pe str. N. Bălcescu, pentru locuitorii acestei străzi, între orele 12.00 – 21.00,

➢ blocarea ieșirii din Parcarea 90 spre str. Cetății în intervalul orar 16.00 -21.00, ieșirea urmând să se facă tot prin intrarea în parcare dinspre Piața Unirii

➢ str. Cetății, între orele 12.00 – 21.00.

➢ accesul interzis pe str. Gheorghe Lazăr dinspre str. G-ral Gheorghe Magheru 12.00 – 21.00 .

Eliberarea parcărilor de pe următoarele străzi: Târgu Peștelui, Poștei, Al. Odobescu (de la Teatrul Gong până la strada Mitropoliei), str. Centumvirilor până la str. Poștei, str. Cetății, de la scări acces Coposu până la Piața Unirii, str. Gheorghe Lazăr, Piața Mică (zona din spatele Bisericii), Piața Huet în spatele Primăriei, în intervalul orar 06:00 – 21:00.

Accident pe o stradă din Mediaș. O șoferiță nu a acordat prioritate

0
Accident rutier pe bulevardul Mihai Viteazu, două mașini implicate în coliziune

Două mașini au intrat în coliziune, în urmă cu puțin timp, pe Șoseaua Sibiului din mun. Mediaș. În urma impactului, o femeie a fost rănită și transportată la spital.


Din primele cercetari efectuate a rezultat că, în timp ce conducea un autoturism dinspre Sibiu spre centru, o localnică în vârstă de 49 de ani a virat la stânga fără să acorde prioritate și a intrat în coliziune cu un autoturism condus din sens opus de către un tânăr în vârstă de 25 de ani, din Ighisu Nou, autoturism pe care l-a șiproiectat într-un panou publicitar.

În urma impactului, o pasageră din autoturismul condus regulamentar a suferit un traumatism de mână și picior.

„Pompierii Detașamentului Mediaș, au intervenit de urgență în municipiul Mediaș la un accident rutier în care au fost implicate două autoturisme. La fața locului au fost mobilizate un echipaj SMURD, o autospecială de stingere, una de descarcerare și un echipaj SAJ.Echipajul SMURD a acordat îngrijiri medicale unei femei în vârstă de 26 de ani, care a fost transportată la CPU Mediaș cu un traumatism la mână și picior.” a declarat purtătorul de cuvânt al ISU SIBIU, Andreea Ștefan

„SAJ SIBIU , intervine cu un echipaj de tip B în Medias pe Șoseaua Sibiului, la un accident rutier cu doua autoturisme.
Au rezultat două victime, femeie de 26 de ani și bărbat de 25 de ani. Femeia a fost transportata la CPU Medias de către echipajul ISU. Bărbatul, după ce a fost asistat medical de catre echipajul SAJ ,el prezentând un traumatism cranian și facial, refuza transportul la spital”
a declarat Vasile Scridon, purtătorul de cuvânt al SAJ SIBIU

Rezultatele examenului de Bacalaureat 2023

0

Ministerul Educației a centralizat rezultatele din prima sesiune a examenului de Bacalaureat 2023. La nivel național, rata de promovare este de 72,8%, pentru promoția curentă rata de promovare este 78,4%, iar pentru promoțiile anterioare 28,5%.

Rata de promovare (înainte de contestații) înregistrată de absolvenții studiilor liceale care au susținut probele examenului de Bacalaureat în sesiunea iunie-iulie 2023, la nivelul județului Sibiu, este de 77,5%. Pentru promoția curentă, rata de promovare este 82,0%, iar pentru promoțiile anterioare este de 36,2%. Comparativ cu sesiunea iunie-iulie 2022 rata de promovare a scăzut cu 2,4% (79,9%), față de sesiunea iunie-iulie 2021 rata de promovare a crescut cu 0,6% (76,9%), față de sesiunea iunie-iulie 2020 a crescut cu 5,7% (71,8%), iar față de sesiunea iunie-iulie 2019 rata de promovare a crescut cu 1,2% (76,3%).

În sesiunea iunie-iulie 2023, au promovat 1.847 de candidați, dintr-un total de 2.384 candidați prezenți, 537 candidați fiind respinși (media probelor mai mică de nota 6). Dintre aceștia, 391 candidați respinși (72,81%) sunt din promoția curentă, iar 146 candidați respinși (27,19%) sunt din promoțiile anterioare. Precizăm că 103 candidați au absentat.

 Niciun candidat nu a obținut media generală 10, primele trei medii fiind de 9,96 (Colegiul Național „Gheorghe Lazăr” Sibiu), 9,95 și 9,93 (Colegiul Național „Octavian Goga” Sibiu.

Pe disciplinele de concurs situația notelor de 10 este următoarea:

9 candidați au obținut nota 10 la proba de Limba și literatura română;

7 candidați au obținut nota 10 la proba de Limba și literatura germană maternă;

29 candidați au obținut nota 10 la proba de Istorie;

52 candidați au obținut nota 10 la proba de Matematică;

48 candidați au obținut nota 10 la proba de Biologie;

2 candidați a obținut nota 10 la proba de Chimie;

7 candidați au obținut nota 10 la proba de Fizică;

8 candidați au obținut nota 10 la proba de Geografie;

A treia ediție a programului de vară ASTRA Adolescent începe la Biblioteca Județeană ASTRA Sibiu

0

 A treia ediție a programului de vară ASTRA Adolescent începe din 4 iulie 2023, la Biblioteca Județeană ASTRA Sibiu, instituție care se bucură de susținerea financiară a Consiliului Județean Sibiu. Dedicat în special tinerilor cu vârste cuprinse între 14 și 18 ani, programul estival oferă, și în acest an, oportunități de petrecere a timpului liber în mod plăcut și util. Adolescenții vor avea prilejul de a interacționa, într-un cadru informal și relaxat, cu profesioniști din diferite sfere de activitate și de a-și exprima opiniile cu privire la anumite domenii de interes.


 „Experiența pozitivă a anilor trecuți ne determină să continuăm acest proiect dedicat tinerilor sibieni care doresc să exploreze mai mult cu privire la pasiunile și intereselor lor. Prin conectarea adolescenților cu specialiști din diferite domenii profesionale, programul bibliotecii publice urmărește să armonizeze relația dintre aspirații și oportunități, oferind o platformă de dialog prin care tinerii să obțină îndrumare și informații valoroase din partea celor care activează cu succes în domeniile respective de activitate.”, transmite Mihaela Dobrescu, bibliotecar și coordonator al proiectului ASTRA Adolescent.

 Pe parcursul seriei de întâlniri, organizate în perioada 4 iulie – 4 august a.c., adolescenții vor avea ocazia de a purta discuții deschise și dinamice cu profesioniști care le vor împărtăși detalii din cunoștințele și experiențele acumulate. Aceste interacțiuni vor permite participanților să-și extindă orizontul de cunoaștere, să dobândească o înțelegere mai profundă a diferitelor domenii de activitate profesională și să exploreze teoretic căi și mijloace de acțiune într-o posibilă carieră profesională.

 Printre invitații care au ales să susțină în acest an programul de vară dedicat adolescenților, se numără reprezentanți ai mediului universitar, socio-economic, medical, dar și din sfera administrativă, artistică sau sportivă: Daniela Cîmpean, Daniela Chrzanovski, Ioana Curta, Loredana Pampu, Ofelia Popii, Andreea Roseti, Oana Vasiu, Elena Ucenic, Mihai Balaban, Mihai Copăceanu, Sebastian Marcovici, Răzvan Marcu, Bogdan Pavelescu, Pr. Constantin Necula, Radu Neguț, Radu Vancu, Răzvan C. Pop și membrii echipei de robotică Gear Maniacs. Proiectul se bucură, de asemenea, de sprijinul tinerilor din echipa de voluntari care, alături de bibliotecarii astriști, se vor implica activ în organizarea și desfășurarea proiectului.

 Întâlnirile programului #ASTRAAdolescent vor avea loc la sediul Bibliotecii ASTRA Sibiu și în localități ale județului (Avrig, Săliște și Rășinari), în zilele de marți, miercuri și joi, cu începere de la ora 11:00.

 Informații detaliate: https://bjastrasibiu.ro/incepe-programul-astra-adolescent-2023-la-biblioteca-publica-sibiana/ 

Fundația Conservation Carpathia susține refacerea refugiilor montane din Munții Făgăraș

0

Fundația Conservation Carpathia sprijină Asociația Montană Carpați (AMC) și Salvamont Argeș în refacerea refugiilor montane din Munții Făgăraș, primul refugiu realizat prin intermediul acestui parteneriat fiind cel din Șaua Scării. Parteneriatul își propune ca Fundația Carpathia să sprijine refacerea a cel puțin un refugiu pe an, prin susținerea costurilor de transport aerian pentru structura adăposturilor și a pieselor din componența refugiilor montane.


 

Noul refugiu montan Scara va fi amplasat în locul vechiului refugiu, în Șaua Scării, la altitudinea de 2.146 m, în apropierea Vârfului Negoiu (2.535 metri) și a Custurii Sărății (unul dintre cele mai expuse și dificile segmente din Munții Făgăraș), și va fi deschis drumeților în luna august. Acesta va avea o suprafață de 36 mp, este împărțit în două zone – un vestibul și un spațiu comun cu loc de luat masa și dormit –, și va adăposti între 15 și 18 persoane. Lucrările pentru refugiul Scara au început în vara anului 2021 cu eliberarea platformei refugiului dezafectat și cu pregătirea fundației pentru amplasarea noului refugiu. Proiectul este rezultatul colaborării unei echipe care cuprinde arhitecți, ingineri, montaniarzi, ONG‑uri, instituții publice și private. Vechiul refugiu Scara a fost distrus în 2018, cel mai probabil, de fenomenele meteorologice extreme.

„Sprijinul Fundației Conservation Carpathia ne bucură și ne ajută să ne ambiționăm pe mai departe, spre alte segmente de pe impresionanta creastă a Făgărașului, apoi din alte locuri în care infrastructura de adăpostire pentru montaniarzi a avut de suferit, sau nu există deloc și ar fi necesară. Credem că siguranța oamenilor într‑un areal natural complex, impunător – și cu pasaje dificile – precum avem în acești munți își are locul ca parte din misiunea mai mare de conservare a Carpathia. Oamenii care se simt în siguranță pe munte se vor întoarce acolo și a doua oară, vor aprecia mai mult ce văd în jur, vor vrea să contribuie și ei la protecție și, de ce nu, poate vor deveni ambasadori ai zonei.“ – Marius Coviltir, președintele Asociației Montane Carpați.

„Protejăm ceea ce iubim atât de mult, natura sălbatică a Munților Făgăraș, însă ne dorim ca oamenii să vină pe munte pentru a se reconecta cu natura acestora prin drumeții sigure. Suntem alături de Asociația Montană Carpați și Salvamont Argeș în procesul de refacere a refugiilor din Munții Făgăraș, și‑i susținem cu transportul aerian al acestora. Ne propunem să realizăm împreună cel puțin un refugiu pe an și să contribuim, astfel, la dezvoltarea infrastructurii viitorului Parc Național Munții Făgăraș”, au declarat Christoph și Barbara Promberger, directori executivi ai Fundației Conservation Carpathia.

Munții Făgăraș sunt printre cei mai spectaculoși și mai dificili munți din Carpații României. Creasta Făgărașilor are o lungime de 95 de km și 7 vârfuri de peste 2.500 m. Refugiile montane asigură adăpost drumeților în caz de vreme nefavorabilă, accidentări, dar și pentru a se adăposti pe timp de noapte. Munții Făgăraș au peste 10 adăposturi montane, multe dintre acestea fiind nefuncționale din cazua uzurii sau a vandalizărilor.

Despre Fundația Conservation Carpathia

Fundația Conservation Carpathia este cel mai mare proiect de conservare a naturii din Europa, care contribuie la refacerea ecosistemelor naturale din Munții Carpați, în beneficiul biodiversității și a comunităților locale. Din 2009, fundația românească a salvat de la exploatare peste 27.000 de hectare de păduri și pășuni alpine în sud‑estul Carpaților Meridionali, achiziționându‑le cu scop de conservare, a plantat peste 4 milioane de puieți pe 1.991 ha afectate de tăieri, a creat o zonă de 78.000 ha pe care nu se desfășoară vânătoare sportivă și de trofee. Fundația contribuie la bunăstarea comunităților din vecinătatea pădurilor protejate prin proiecte sociale, de educație și de dezvoltare de afaceri verzi, iar viziunea pe termen lung este crearea Parcului Național Munții Făgăraș.

Dr. Penţea Ioan: Acţiuni și responsabilități privind securitatea alimentară

0

Dr. Penţea Ioan  Viorel – Secretar al Colegiului Medicilor Veterinari Filiala Sibiu transmite următoarele recomandări:


Politica europeană în materie de siguranţă alimentară are ca obiective principale: protejarea sănătăţii umane şi a intereselor consumatorilor şi promovarea bunei funcţionări a pieţei unice europene.

În acest sens sunt stabilite, prin legislația U.E. implementată în legislația națională,  norme de monitorizare și control prin care să se asigure principiul de bază al politicii privind siguranţa alimentelor care constă în aplicarea unei abordări integrate, de tipul „de la furcă la furculiţă” şi care să includă toate sectoarele lanţului alimentar, inclusiv producţia de furaje, sănătatea plantelor şi animalelor, bunăstarea animalelor, producţia primară, procesarea alimentelor, depozitarea, transportul, comercializarea lor pe plan naţional, intracomunitar, precum şi importul şi exportul cu alimente.

De asemenea se reglementează, etichetarea acestor produse alimentare, precum şi a altor produse destinate consumului uman sau animal.

Prin respectarea tuturor regulilor din domeniul securităţii şi siguranţei alimentelor pe întregul lanţ alimentar, operatorii din acest domeniu de activitate, precum şi autorităţile competente, garantează că acestea sunt sigure pentru consumatorul final şi nu prezintă risc pentru sănătatea populaţiei.

Operatorii care activează în diferite segmente din lanţul alimentar, dar şi consumatorii, trebuie să fie informaţi şi să cunoască  că alimentele, respectiv materile prime sau produsele finite, au capacitatea şi riscul cumulării de factori de contaminare,  care se impart în: 

  • contaminare chimică – substanţe poluante din mediu (contaminare intâmplătoare) aportul suplimentar de compuşi chimici proveniţi din tehnologia agricolă sau alimentară (contaminare deliberată) reziduuri de medicamente de uz veterinar, metale grele sau alte reziduuri.
  • contaminare biologică – bacterii, fungii, viruşi sau paraziţi,
  • intenţia ilicită de falsificare a alimentelor prin substituirea totală sau parţială a uneia sau a mai multor componente ale materiei prime, înlocuirea unor componente valoroase cu unele mai ieftine, adaosul de substanţe naturale sau sintetice în vederea mascării unor defecte, utilizarea de ingrediente şi aditivi alimentari neadmişi sau în doze mai mari decât cele recomandate, punerea pe piaţă a unui produs de imitaţie în locul produsului original.

 Din acest motiv este absolut necesar ca securitatea şi siguranţa produselor alimentare să poată fi realizată şi controlată prin metode care să asigure identificarea şi înlăturarea pericolelor potenţiale de contaminare, înainte de consumul produsului finit.

 Comform regulamentelor europene, operatorul economic furnizor de produse alimentare este responsabil pentru calitatea acestora şi certifică acest lucru prin document de comformitate emis pentru fiecare sortiment şi lot de produs, precum şi prin etichetă cu date informative privind sortimentul, compoziţia reţetei de fabricaţie, valabilitatea, modul de păstrare, etc.

 Aceste informaţii au la bază buletine de analiză emise de laboratoare de referinţă, în urma analizelor efectuate din probe de materii prime şi produse preparate recoltate în cadrul programului de autocontrol a firmei respective.

  Totodată regulile impuse de normele europene sunt însoţite şi de responsabilitatea personalului din reţeaua sanitară veterinară şi pentru siguranţa alimentelor, prin intensificarea activităţii profesionale şi implicare atentă în supravegherea evoluţiilor unor evenimente la care sunt conectaţi concret în activitatea de zi cu zi.

 Astfel personalul de specialitate (medici veterinari, medici umani, chimişti, biologi, ingineri tehnologi în chimia alimentră, îngineri zootehnişti) care activează în cadrul D.S.V.S.A. judeţene şi în laboratoarele de referinţă, monitorizează în permanenţă produsele alimentare care se comercializează pe teritoriul naţional şi în activităţi de import-export, prin acţiuni de supraveghere, de control şi expertiză de laborator, acţiuni cuprinse în Programul strategic naţional, cu reprezentare în fiecare judeţ, acţiuni care sunt defalcate pe fiecare unitate sanitară veterinară şi pentru siguranţa alimentelor teritorială şi pe obiective autorizate pentru activitate în domeniul alimentar.  

În laboratoarele de referinţă, acreditate, se efectuează examene pentru supravegherea bolilor transmisibile la animale şi de la animale la om, analize pentru determinarea speciei de provenienţă, pentru proteina animală sau vegetală, expertizare privind încărcătura microbiană, a parametrilor fizici chimici, prezenţa aditivilor alimentari, a rezidiilor, din materii prime, ingrediente, membrane şi alte elemente care definesc produsele alimentare finite, prin tehnici avansate de analiză, executate de specialişti bine pregătiţi profesional şi cu experienţă în dumeniu.     

  Întregul lanţul alimentar este monitorizat, supravegheat şi verificat de  personal de specialitate care activează la nivel de unitate din domeniul creşterii animalelor şi din domeniul alimentar, la unitățiile sanitare veterinare teritoriale şi în cadrul compartimentelor de profil din cadrul D.S.V.S.A. judeţeană.     

 În toate cazurile de necomformităţi, în funcţie de gradul de risc, atunci când au fost notificate situaţii periculoase pentru sănătatea publică cu privire la alimente şi furaje, specialiştii din domeniul sanitar veterinar. în colaborare cu operatorii economici retrag produsele de la consumul public, iau măsuri pentru denaturarea lor şi le dirijează către o unitate de neutralizare a deşeurilor

  De asemenea, toate probele, indiferent de natura acestora, la care sunt constatate substituiri, falsificări, depăşiri ale limitelor specificate sau prezenţa unor compuşi interzişi, etichetare necorespunzătoare, sunt notificate Direcţiei Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor din judeţul de provenienţă al probelor pentru efectuarea investigaţiilor şi aplicarea de măsuri asupra lotului în cauză.      

Implementarea acestor strategii şi măsuri conferă populaţiei consumatoare de produse alimentare de origine animală şi vegetală că sănătatea nu le este pusă în pericol atunci când se aprovizionează cu alimente din reţeaua comercială înregistrate / autorizate sanitar veterinar și care funcţionează în cadrul legislaţiei din domeniu, zonă aflată permanrent sub controlul de specialitate.

Activitățile desfășurate de polițiștii de imigrări în sezonul estival continuă

0

Polițiștii de imigrări sunt în continuare la datorie acționând, la nivel național, pentru siguranța cetățenilor în Sezonul Estival 2023.

Pe durata întregului sezon estival, polițiștii vor acționa pentru combaterea migrației ilegale, a șederii ilegale și a muncii nedeclarate a străinilor pe teritoriul țării noastre.

De asemenea, în perioada de referință vor fi intensificate acțiunile și controalele în locurile și mediile frecventate de străini, precum și în incinta operatorilor economici, atunci când sunt date sau indicii cu privire la existența că în acele locuri sau medii există străini care nu respectă prevederile legale privind regimul străinilor în România.

În acest context, în perioada 14 – 30 iunie a.c., polițiștii de imigrări au depistat în situații ilegale 261 de străini, iar pentru neregulile constatate au fost aplicate 611 sancțiuni contravenționale.

Dintre străinii depistați în astfel de situații, 77 sunt din Bangladesh, 47 din Pakistan, 23 sunt din Nepal, iar diferența din alte state.

În perioada analizată au fost emise 183 de decizii de returnare, fiind îndepărtați sub escortă 85 de străini. Alți 55 au fost luați în custodie publică.

Totodată, vineri, 30 iunie a.c., domnul comisar-șef de poliție Dumitru BÎLTAG, Î. inspector general adjunct al Inspectoratului General pentru Imigrări, împreună cu polițiști din cadrul Serviciului pentru Imigrări al Județului Constanța, au participat, la Constanța, în baza Planului de măsuri litoral 2023, alături de structurile Ministerului Afacerilor Interne.

Polițiștii de imigrări sunt în continuare la datorie și acționează atât cu forțe proprii cât și în cooperare cu celelalte structuri cu atribuții în domeniu, pentru că ne dorim ca această perioadă să se desfășoare în condiții de siguranță.

UCIMR anunță începerea celei de-a XXI-a ediții a Festivalului ICon Arts Transilvania

0

Uniunea de Creație Interpretativă a Muzicienilor din România (UCIMR) anunță deschiderea celei de-a XXI-a ediții a Festivalului ICon Arts Transilvania, unul dintre cele mai longevive festivaluri dedicate muzicii clasice, jazz și celor mai efervescente creații din domeniul artelor contemporane.

În perioada 24 iulie – 6 august, 9 localități din Sudul Transilvaniei vor fi gazdele unor evenimente muzicale de excepție, precum concerte de muzică clasică, contemporană și jazz, rezidențe artistice interdisciplinare și masterclass-uri pentru instrumentiști. Timp de 14 zile, localități din județele Sibiu, Cluj și Mureș, precum satele Biertan, Richiș, Copșa Mare, Moșna, Rusești, dar și Sibiu, vor deveni puncte de întâlnire pentru peste 150 de artiști de pe 3 continente, care vor susține 20 concerte și recitaluri în locații diverse, de la edificii de cult, acoperișuri, pensiuni, Filarmonică sau chiar în aer liber.

Ediția din acest an a Festivalului ICon Arts propune un program eclectic, multidisciplar și multicultural, în care virtuozitatea muzicii se împletește cu atmosfera pitorească a satelor transilvănene și cu degustarea de preparate tradiționale spre deliciul publicului.

„ICon Arts este un festival care de fiecare dată a privit înainte, cu o viziune interdisciplinară, în care muzica a fost întotdeauna un liant între arte și comunitate, astfel că la a XXI-a aniversare, festivalul promite să ne transporte publicul într-o lume fascinantă a sunetelor și experiențelor. În acest an, vom explora noi frontiere artistice, îmbinând muzica clasică cu elemente contemporane, întrepătrunderi de epoci și stiluri artistice, dar și locații istorice.” – Sebastian Gheorghiu, Manager Cultural și Membru în Consiliul Director UCIMR.

Programul ICon Arts XXI

Artiști cu cariere internaționale, provenind din țări precum România, Germania, Elveția, Grecia, Serbia sau Japonia, vor susține concerte memorabile, oferind o experiență muzicală rafinată prin intermediul instrumentelor de percuție, pian, vioară, violoncel, flaut, chitară, dar și canto. Evenimentele vor reuni nume sonore din lumea muzicală, precum violoniștii Remus Azoiței sau Ladislau Csendes, violonceliștii Andrei Ioniță, Dragan Djordjevic și Ella Bokor, pianista Mădălina Pașol, corniștii Alexandru Anastasiu și Gavril Cupșa, flautista Karen Jones, chitaristul Costin Soare, precum și sopranele Diana Țugui și Cellia Costea, dar și baritonul Dan-Cristian Hodrea, mentori ai Academiei ICon Arts pentru tânăra generație de interpreți. În plus, Orchestrele de Tineret Sweelinck din Amsterdam, Giovane (Elveția) și grupul TRi (Dublin City University) sunt doar câțiva dintre invitații din străinătate. Absolvenții masterclass-urilor Academiei ICon Arts vor susține concerte alături de artiști consacrați și în prezența Orchestrei cu același nume.

Astfel, muzica se îmbină cu istoria într-un cadru care respiră cultură și tradiție și oferă o experiență sincretică celor prezenți. Sunetele sublime ale instrumentelor și vocile răsunătoare vor îmbrăca pereții plini de istorie ai Bisericii Evanghelice din Mediaș, Bisericii Fortificate din Richiș sau Filarmonicii de Stat din Sibiu, dând naștere unei experiențe inedite. Acustica și autenticitatea locațiilor vor completa atmosfera spectacolelor, iar participanții vor avea ocazia să asculte interpretări unice ale unor opere clasice celebre și un repertoriu divers.

Locațiile Festivalului ICon Arts XXI

Printre locațiile de referință în care vor avea loc evenimentele din cadrul festivalului se numără Biserica Evanghelică Sfânta Margareta din Mediaș, un monument istoric important din Transilvania, construit în secolul al XV-lea, cu un turn impunător ce măsoară aproximativ 68 de metri înălțime, având în interior un altar impresionant în stil gotic.

Biserica fortificată din Richiș este un monument istoric datând din a doua jumătate a secolului al XIV-lea. Această biserică gotică remarcabilă se distinge prin fortificațiile sale înconjurătoare, inclusiv ziduri masive și turnuri de observație. Aceasta este considerată unul dintre cele mai bine păstrate exemple de arhitectură defensivă din Transilvania.

Filarmonica de Stat din Sibiu este fondată în 1949, având un rol vital în promovarea muzicii clasice încă de pe atunci. Sala Thalia este sediul principal al filarmonicii, unde au loc concerte de muzică clasică și simfonică, și este recunoscută pentru acustica excelentă și frumusețea arhitecturală.

Pentru detalii suplimentare și programul ediției XXI a Festivalului ICon Arts, accesați www.ucimr.ro și www.iconartsfestival.com. ICon Arts este cofinanțat de Consiliul Județean Sibiu.

Pe lângă Festivalul ICon Arts, UCIMR organizează evenimentele emblematice cu tradiție precum CellEast, The Jazz Cave, concertele de Ziua Națională a României și Anul Nou de la Sibiu, sau noul proiect MuziColine.

Despre UCIMR

Fondată în anul 1995, la inițiativa prim-violistului Filarmonicii bucureștene, Ștefan Gheorghiu, Uniunea de Creație Interpretativă a Muzicienilor din România este o organizație nonprofit de utilitate publică, care de aproape 3 decenii contribuie la dezvoltarea și răspândirea muzicii clasice, atât pe plan național, cât și internațional. UCIMR susține arta interpretativă, de la soliști, coriști și instrumentiști până la dansatori sau balerini, prin inițierea și implementarea de proiecte culturale menite să faciliteze schimbul de experiență și promovarea artiștilor în medii cât mai diverse. Misiunea UCIMR este dezvoltarea peisajului cultural românesc prin promovarea valorilor artistice autentice. Asociația creează oportunități de afirmare dedicate tinerilor artiști, dar susține și activitatea artiștilor pensionari.

Cum se gătește cea mai bună carne? Pe gaz sau pe cărbuni? (P)

0

Cand vine vorba de prepararea carnii pe grill, alegerea intre gatitul pe gaz sau pe carbune este un subiect dezbatut de multi pasionati ai bucatariei si gratarului.


Fiecare metoda are avantajele si dezavantajele sale, iar rezultatul final depinde adesea de preferintele individuale si de experienta fiecarui bucatar. Tot aici intervin si calitatea si durabilitatea gratarului utilizat in sesiunea de gatit.

Daca vrei ca experienta culinara sa fie una cat mai facila, fie ca alegi un grill pe gaz sau pe carbuni, catalogul PE FOC este locul unde trebuie sa cauti! Cu o gama generoasa de modele gratare la dispozitia ta, vei putea alege partenerul ideal in sesiunea de gatit, cu functiile, dimensiunile si designul favorit. Asadar, sa vedem cum se gateste cea mai buna carne la gratar – pe gaz sau pe carbuni?

Gratarele pe gaz

Gratarele pe gaz vin cu o serie de avantaje importante si benefice experientelor culinare in aer liber. In primul rand, este mai usor si mai rapid de utilizat. Tot ce trebuie sa faci este sa pornesti gratarul si sa ajustezi flacara pentru a obtine temperatura dorita. In schimb, gratarul pe carbune necesita mai mult timp si efort pentru aprindere si mentinerea carbunilor in stare arzatoare. De asemenea, gratarul pe gaz este mai curat si mai usor de intretinut, deoarece nu lasa reziduuri de cenusa si funingine in urma utilizarii.

Un alt avantaj al gratarului pe gaz este controlul precis al temperaturii. Majoritatea gratarelor pe gaz au butoane de control pentru a ajusta temperatura in functie de nevoile tale. Acest lucru faciliteaza o gatire uniforma si precisa a carnii. In acelasi timp, poti controla foarte simplu si zonele cu flacara directa sau indirecta, ceea ce iti ofera o flexibilitate in gatitul diferitelor tipuri de carne.

In cele mai multe cazuri, gratarul pe gaz este mai putin complicat de utilizat decat cel pe carbune si nu necesita o experienta vasta in gatit. Este mai potrivit pentru persoanele care vor sa prepare rapid o masa delicioasa in timpul saptamanii sau in zilele in care timpul liber este mai limitat. Catalogul PE FOCvine cu o multime de modele profesionale de gratare moderne de top pe gaze naturale (metan sau propan) de vanzare, fabricate din otel emailat sau inox.

Gratar pe gaz Weber de dimensiuni mari, dotat cu ochi de aragaz si control precis al temperaturii.

Astfel, poti opta pentru modele gratare pe gaz cu arzator, de dimensiuni mai mici sau mai mari, incorporabile sau cu picioare, mai ieftine sau din gama premium, ce pot fi echipate sau accesorizate cu: plita sau plansa din fonta, rotisor, ochi de aragaz, piatra de gatit si alte accesorii. 

Gratare pe carbuni

Pe de alta parte, un gratar carbune vine  si el cu propriile avantaje pentru o sesiune de gatit. Multi chefi si pasionati de grill considera ca gustul carnii gatite pe carbune este superior. Carbunele ofera o aroma deosebita si intensa carnii, datorita procesului de ardere prin care se gateste. De asemenea, grill-urile pe carbuni pot atinge temperaturi mai mari decat un gratar pe gaz, ceea ce poate duce la formarea unei cruste crocante si apetisante la exteriorul carnii si alimentelor.

Un alt avantaj al gratarului pe carbune este legatura cu natura si experienta de gatit mai traditionala. Multi pasionati de gratar apreciaza experienta de aprindere a carbunilor si de stropire a mancarii cu ulei, pentru a se bucura de acel sunet distinct si miros de gratar in aer liber. Catalogul PE FOC contine produsele perfecte! Alege dintre multimea de modele precum gratare din fier forjat, din tabla groasa sau metalice, modele din fonta, inox sau cu ceramica la interior, grill-uri cu capac, rotunde sau dreptunghiulare si cu inaltimi reglabile. Tipurile de gratare pe carbuni sunt potrivite pentru experiente culinare la exterior: in curte, terasa sau foisor, dar si pentru gatitul la interior: pe balcon sau pe o terasa inchisa. 

Gratar pe carbuni cu picioare si capac rotund, amplasat in curtea unei case.

Totusi, trebuie sa tinem cont de cateva dezavantaje ale gratarului pe carbune. In primul rand, temperatura poate fi mai dificil de controlat si exista riscul fie de a arde, fie de a gati prea putin carnea. De asemenea, pregatirea gratarului pe carbune necesita mai mult timp si atentie. Uneori, arderea carbunilor poate dura mai mult decat s-ar preconiza la inceput sau poate fi necesara inlocuirea acestora pe parcursul gatirii.

In concluzie, atat gratarul pe gaz, cat si cel pe carbune au avantaje si dezavantaje distincte. Gratarul pe gaz se potriveste celor care apreciaza comoditatea, controlul precis al temperaturii si aspectele privind curatenia. Gratarul pe carbune, in schimb, este mai potrivit pentru cei care cauta un gust delicios si cu o aroma specifica de fum, si apeleaza la elemente traditionale in procesul de gatit. Indiferent de preferinte, cel mai important este sa savuram mancarea impreuna cu cei dragi si sa ne bucuram de experienta unica pe care o aduce gatitul in aer liber.

Grill Weber electric, de dimensiuni mai reduse, ideal pentru utilizarea pe balconul sau terasa unui apartament.

Daca vrei sa achizitionezi un gratar profesional pe gaz sau pe carbune, un Weber grill ar putea fi alegerea ideala. Acceseaza catalogul PE FOC, opteaza pentru modelul favorit din varietatea de optiuni disponibile si beneficiezi de transport asigurat la tine acasa!

A doua etapă de înscriere în creșă

0

Luni, 03.07.2023, debutează A DOUA ETAPĂ DE ÎNSCRIERE în creșă (învățământ antepreșcolar), după ce vineri, 30.06.2023, s-au procesat cererile depuse de către părinți în prima etapă.

PRELUARE DOSARELOR DE ÎNSCRIERE SE VA FACE ÎN PERIOADA 05-18 iulie 2023 LA SEDIUL UNITĂȚILOR DE ÎVĂȚĂMÂNT CE AU ÎN STRUCTURĂ NIVEL ANTEPREȘCOLAR. 

La nivelul județului Sibiu, în învățământul de stat, au mai rămas libere 88 de locuri distribuite astfel:

Unitatea de învățământAdresaGrupaNumăr locuri libere
Grădinița cu Program Prelungit nr. 22 Sibiu – creșăStrada Calea Poplăcii, nr. 11 BIS, Sibiumare7
Școala Gimnazială Nr. 1 Sibiu – creșăStrada Hațegului, nr. 8, Sibiumică7
Școala Gimnazială Nr. 23 Sibiu – creșăStrada Oslo, nr. 2A, Sibiumare9
mică7
mijlocie6
Grădinița cu Program Prelungit „Micul Prinț” Mediaș – creșăStrada Sondorilor, nr. 16, Mediașmare3
Grădinița cu Program Prelungit „Rază de Soare” Mediaș – creșăStrada 1 decembrie, nr. 34, Mediașmare12
Grădinița cu Program Prelungit Agnita – creșăStrada Fabricii, nr. 44, Agnitamare19
Liceul „Timotei Cipariu” Dumbrăveni – creșăStrada Mihai Eminescu, nr. 52, Dumbrăvenimare18
TOTAL 88

În perioada 05.07 – 18.07.2023 are loc etapa a II-a de înscriere la creșă, pe locurile rămase libere după etapa I, pe baza dosarelor depuse la unitățile de învățământ de către părinții/reprezentanții legali ai acestora și a celor trei opțiuni exprimate în noile cereri de înscriere depuse.

Validarea cererii-tip de înscriere se face la unitatea de învăţământ, în prezenţa părintelui/ tutorelui/reprezentantului legal şi a cel puţin unui membru din comisia de înscriere.

Apă Canal Sibiu: Contract semnat în cadrul proiectului Digitalizarea Infrastructurii de Apă, în valoare de peste 5,8 milioane de lei

0
Logo-ul oficial al companiei APĂ CANAL SIBIU S.A.

În data de 14 iunie 2023, a fost semnat contractul sectorial de produse Lotul 1 Achiziția de Contoare, concentratoare de transmitere date (inclusiv platformă de vizualizare date) în cadrul PROIECTULUI DIGITALIZAREA INFRASTRUCTURII DE APĂ ȘI APĂ UZATĂ PENTRU OPERATORUL REGIONAL APĂ CANAL SIBIU SA, SMIS 2014+ 158119 între  APĂ CANAL SIBIU S.A., în calitate de beneficiar și VESTRA INDUSTRY S.R.L. în calitate de furnizor.


Contracul  are o valoare de 5.834.790 lei și o durată de execuție de 6 luni.

Obiectivul general al Proiectului este de a îmbunătăți infrastructura de apă și apă uzată în beneficiul mediului și al populației din aria de operare a APA CANAL SIBIU din județele Sibiu și Brașov în concordanța Obiectivului Specific 3.2 al POIM, respectiv ”Creșterea nivelului de colectare și epurare a apelor uzate urbane, precum și a gradului de asigurare a alimentării cu apă potabilă a populației”.

În cadrul acestui contract de produse se vor achiționa 6500 bucăți contoare ultrasonice DN15, 50 bucăți contoare ultrasonice DN 20, 5 bucăți contoare ultrasonice DN 25, 5 bucăți contoare ultrasonice DN 32, 5 bucăți contoare ultrasonice DN 40, 5 bucăți contoare ultrasonice DN 50, 5 bucăți contoare ultrasonice DN 80, 30 bucăți concentratoare de date, inclusiv  antenă de transmitere date. Proiect cofinanțat din Fondul de Coeziune prin Programul Operațional Infrastructura Mare 2014-2020                                                                                            

Raluca Turcan, ministrul Culturii: “FITS este astăzi un reper pentru Sibiu şi pentru România”

0

FITS este astăzi un reper pentru Sibiu şi pentru România graţie implicării neobosite a maestrului Constantin Chiriac, afirmă ministrul Culturii, Raluca Turcan.

Sâmbătă seara, ministrul Culturii i-a oferit maestrului Constantin Chiriac, în numele preşedintelui României, Klaus Iohannis, Ordinul Naţional „Pentru merit” în grad de Ofiţer.

Distincţia a fost conferită „în semn de apreciere şi recunoştinţă pentru profesionalismul şi dăruirea puse în slujba artei şi a publicului, pentru contribuţia importantă adusă la afirmarea pe plan intern şi internaţional a valorilor teatrului românesc”.

„Am omagiat aseară, pe scena Filarmonicii de Stat Sibiu, un mare vizionar, o personalitate colosală a artei teatrale contemporane: pe maestrul Constantin Chiriac, preşedinte al Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu (FITS) şi director al Teatrului Naţional „Radu Stanca”. Am avut bucuria de a-i oferi maestrului Constantin Chiriac, în numele preşedintelui României, Klaus Iohannis, distincţia Ordinul Naţional „Pentru merit” în grad de Ofiţer, conferită „în semn de apreciere şi recunoştinţă pentru profesionalismul şi dăruirea puse în slujba artei şi a publicului, pentru contribuţia importantă adusă la afirmarea pe plan intern şi internaţional a valorilor teatrului românesc”. Graţie implicării neobosite a maestrului Constantin Chiriac, FITS este astăzi un reper pentru Sibiu şi pentru România, precum şi un exemplu al beneficiilor multiple pe care promovarea culturii le poate aduce comunităţilor locale”, a scrisRaluca Turcan pe pagina sa de Facebook.

Festivalul Internaţional de Teatru de la Sibiu s-a încheiat duminică.

O profesoară din Sibiu vrea să candideze la alegerile prezidențiale

0

Fostul preşedinte al României Emil Constantinescu i-a transmis unei profesoare din Sibiu, care a mărturisit, sâmbătă, că ar dori să candideze la alegerile prezidenţiale de anul viitor, că cel mai important lucru în viaţă este „respectul de sine”, să respecţi „regulile morale şi legale” şi „să nu ai vulnerabilităţi”.

Emil Constantinescu s-a aflat sâmbătă, la Muzeul Brukenthal din Sibiu, unde a susţinut o conferinţă, parte a programului oficial al Festivalului Internaţional de Teatru.

O profesoară de Colegiul Octavian Goga din municipiul Sibiu, care s-a declarat o simpatizantă a lui Klaus Iohannis, l-a întrebat pe Emil Constantinescu ce şanse ar avea un profesor să mai ajungă preşedinte al României, pentru că ea ar fi dispusă să candideze în 2024, la alegerile prezidenţiale.

Sursa foto: Facebook Simina Constantinescu

„Sfat e mult, nu îmi permit să dau sfaturi. Pot să vă spun ce simt eu, la vârsta mea, de 84 de ani: cel mai important lucru este respectul de sine. Respectul de sine nu este condiţionat de ce se întâmplă în rest. Respectul de sine este raportat la valori, la valorile morale şi pentru cei care cred – la credinţă. Acest respect de sine şi această demnitate îţi asigură demnitatea în viaţă”, a declarat Emil Constantinescu.

El a povestit, cu această ocazie, cum i-a spus unui jurnalist că „nu există puterea serviciilor secrete”. „Puterea lor stă în slăbiciunile celorlalţi, pentru că ei te pot şantaja sau te pot cumpăra, dar nu pot cumpăra pe cineva care în viaţa lui a respectat legalitatea şi principiile morale”, a spus Constantinescu.

„Este foarte important dacă vrei să urmezi o carieră de orice fel să nu ai vulnerabilităţi, într-o ţară în care există foarte mult vulnerabil, foarte multe schelete în dulap, poţi reuşi, dar dacă nu o faci rămâne respectul de sine, care după mine este cel mai important. (…) Profesorii stau în oglindă, pentru că poţi să păcăleşti pe oricine, dar nu poţi să îi păcăleşti pe elevii tăi. (…) Este important să respecţi regulile morale şi legale şi pentru asta trebuie să te gândeşti numai la albul absolut, că dacă este un singur punct gri acesta devine negru, devine mai mare şi poate să fie speculat”, a adăugat Emil Constantinescu.

Timp de zece zile, Sibiul a fost o imensă scenă, în contextul desfăşurării celei de a 30-a ediţii a Festivalului Internaţional de Teatru (FITS), cea mai mare întâlnire anuală a artelor spectacolului, cu peste 800 de evenimente în aproximativ 80 de locuri, la care au participat în jur de 5.000 de artişti şi invitaţi din 75 de ţări. Festivalul Internaţional de Teatru de la Sibiu se încheie duminică seara. El este considerat de către organizatori cel mai mare festival al artelor spectacolului din România, unul dintre primele trei, de acest fel, din lume.

Sursa: Agerpres.ro

Accident între trei mașini, pe autostrada A1, sensul Sibiu- Deva

0

Traficul rutier este blocat pe autostrada A1, pe sensul Sibiu- Deva, în zona viaductului Aciliu.


Conform primelor date, trei mașini au intrat în coliziune după ieșirea din tunel, în apropierea ieșirii de pe A1, spre Apoldu. Mai multe echipaje de Poliție și prim-ajutor sunt deja detașate la fața locului. Conform polițiștilor rutieri, accidentul s-a produs din cauza nepăstrării distanței de siguranță.

Conform IPJ și ISU SIBIU, în evenimentul rutier ar fi implicate trei mașini.

„ISU Sibiu a intervenit de urgență pe A1 sensul de mers către Sebeș, la un accident rutier în care au fost implicate 3 autovehicule. La fața locului au fost mobilizate trei echipaje SMURD dintre care unul cu medic și o autospecială de stingere cu modul de descarcerare. Două persoane au rămas blocate în unul din autoturisme, ele fiind extrase în siguranță de pompieri, și evaluate medical, fiind conștiente. Un bărbat în vârstă de 54 de ani a avut nevoie de îngrijiri medicale. Acesta a fost transportat la UPU Sibiu conștient cu un traumatism la coloană.” a declarat purtătorul de cuvânt al ISU SIBIU, Andreea Ștefan

Furt de lemne la Vurpăr. Jandarmii sibieni au confiscat încărcăturile

0

Doi bărbați au fost sancționați de jandarmii sibieni pentru transport de lemne fără documentele necesare.

Ieri, 1 Iulie 2023, un echipaj de jandarmerie aflat în misiunea de menținere a ordinii și liniștii publice pe raza localității Vurpăr a observat doi bărbați care transportau material lemnos cu atelaje agricole. Bărbații în vârstă de 39 și 46 de ani nu au putut prezenta documentele necesare pentru a transporta lemnele, fapt pentru care au fost sancționați cu amendă în valoare de 1000 lei, fiecare, pentru nerespectarea prevederilor Legii nr.171/2010 privind stabilirea și sancționarea contravențiilor silvice.

Materialul lemnos în cantitate totală de aproximativ 5 mc a fost ridicat în vederea confiscării și predat reprezentantului din cadrul Ocolului Silvic Agnita.

Județul Sibiu – Șoferi reținuți după ce au „călcat pe becul” Codului Rutier

0

Polițiștii rutieri sibieni sunt zilnic la datorie și opresc în trafic sute de șoferi pentru a le verifica actele sau dacă au consumat băuturi alcoolice și substanțe interzise.



La data de 1 iulie, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Cisnădie au reținut un bărbat în vârstă de 37 de ani, din orașul Cisnădie, cercetat penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere fără permis, respectiv conducere sub influența alcoolului.
În fapt, la data de 29 iunie, în jurul orei 21,00, în orașul Cisnădie, pe strada Florilor, în timp ce conducea un autoturism, bărbatul nu s-a asigurat suficient la efectuarea manevrei de mers înapoi și a acroșat un autoturism parcat, evenimentul soldându-se doar cu pagube materiale. În urma verificărilor efectuate de către polițiștii rutieri din cadrul Poliției Orașului Cisnădie s-a constatat că bărbatul nu deține dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice. De asemenea, testarea alcoolscopică a bărbatului a indicat o valoare de 1,03 mg/l alcool pur în aerul expirat. Acesta a fost reținut pentru 24 de ore.

Tot în cursul zilei de ieri, polițiștii Secției de Poliție Rurală Mediaș au reținut un bărbat în vârstă de 31 de ani, din Buzd, cercetat penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere fără permis, uz de fals, complicitate la fals material în înscrisuri. În fapt, în perioada decembrie 2022 – iulie 2023, bărbatul a fost depistat în trei rânduri conducând fără a avea acest drept, prezentând pentru control un permis de conducere emis de autorități străine, document susceptibil a fi fals. Acesta a fost reținut pentru 24 de ore.


La data de 1 iulie, în jurul orei 18:00, pe raza localității Gura Râului, polițiștii Secției de Poliție Rurală Orlat au oprit un autoturism condus de către un cetățean străin, în vârstă de 52 de ani. Din verificările efectuate de către polițiști a rezultat faptul că bărbatul nu deține permis de conducere internațional, care să-i confere dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice din România. De asemenea, testarea alcoolscopică a celui aflat la volan a indicat un rezultat de 0,78 mg/l alcool pur în aerul expirat.


La data de 2 iulie, în jurul orei 01:30, pe raza localității Alma, polițiștii Secției de Poliție Rurală Mediaș au oprit pentru control un autoturism condus pe strada Principală de către un localnic în vârstă de 20 de ani.
Testarea alcoolscopică a șoferului a indicat o valoare de 0,42 mg/l alcool pur în aerul expirat.


O zi mai târziu, în jurul orei 07:15, pe DN 14, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Orașului Copșa Mică au oprit pentru control un autoturism condus pe raza localității Axente Sever de către un medieșean în vârstă de 47 de ani. În urma testării alcoolscopice, etilometrul a afișat un rezultat de 0,84 mg/l alcool pur în aerul expirat

Aleea Celebrităților din parcul Cetății numără încă 7 stele

0

Aleea Celebrităților din parcul Cetății numără de astăzi încă 7 stele acordate unor oameni de cultură deosebiți, de talie mondială, care au contribuit prin munca si producțiile lor la miracolul Festivalului Internațional de Teatru Sibiu. Primarul Astrid Fodor a participat la dezvelirea stelelor pentru Noa Wertheim, María Pagés, Katie Mitchell, Marie Chouinard, Milo Rau, Tiago Rodrigues. Cea de-a șaptea stea a fost surpriza serii, pregătită de Primăria Sibiu, la inițiativa primarului Sibiului, fiind acordată președintelui Festivalului, maestrul Constantin Chiriac.

„Această stea pe Aleea Celebrităților a Sibiului vi se cuvine, vine natural, pentru întreaga contribuție pe care ați avut-o în dezvoltarea culturală a orașului. La fel de important, vi se decernează pentru că iubiți atât de mult Sibiul și reprezentați orașul cu cinste în mediul cultural mondial. Felicitări, maestre Constantin Chiriac! Sibiul cultural vă sărbătorește astăzi așa cum dumneavoastră sărbătoriți și dezvoltați de 3 decenii cultura sibiană prin Festival și Teatrul Național Radu Stanca.”, a transmis în mesajul său primarul Astrid Fodor, la dezvelirea stelei.

Un șofer vitezoman a intrat cu mașina într-un cap de pod din Șura Mică

0

Azi-noapte, în jurul orei 4:00, s-a produs un autoaccident rutier pe raza localității Șura Mică. Șoferul unei mașini a intrat într-un cap de pod.


Din primele cercetări efectuate a rezultat faptul că, în timp ce conducea un autoturism pe strada Între Români, din localitatea Șura Mică, un sibian în vârstă de 21 de ani, pe fondul vitezei neadaptate într-o curbă la dreapta, a pierdut controlul direcției de deplasare și a intrat în coliziune cu un cap de pod. În urma evenimentului a rezultat vătămarea corporală ușoară a conducătorului auto și a pasagerei din autoturism, o minoră în vârstă de 14 ani, din Șura Mică.

Cele două victime au fost transportate la spital pentru îngrijiri medicale.

„Două echipaje SMURD dintre care unul cu medic, au intervenit de urgență în această dimineață în jurul orei 04:00 în localitatea Șura Mică, la un accident rutier. Echipajele au acordat îngrijiri medicale unui tânăr în vârstă de 21 de ani, care a fost transportat la UPU Sibiu conștient, cu o plagă la mână și unei minore de 14 ani, care a fost transportată la CPU Luther cu un traumatism cranio-cerebral, conștientă.” a declarat purtătorul de cuvânt al ISU SIBIU, Andreea Ștefan

Biciclist rănit de un șofer neatent. S-a întâmplat pe o stradă din Mediaș

0

Un biciclist a fost lovit de către o mașină, în timp ce se deplasa pe strada Baznei din municipiul Mediaș.


Din primele cercetări efectuate a rezultat faptul că, în timp ce conducea un autoturism dinspre strada Stadionului spre Blăjel, un localnic în vârstă de 21 de ani a virat la stânga în intersecția cu strada Nucului fără să acorde prioritate și a intrat în coliziune cu o bicicletă condusă din sens opus de către un alt localnic, în vârstă de 31 de ani.

În urma impactului, biciclistul a suferit o plagă deschisă la picior.

„Un echipaj SMURD a intervenit de urgență în muncipiul Mediaș la un accident rutier, pentru a acorda îngrijiri medicale unui biciclist acroșat de un autoturism. Bărbatul în vârstă de 31 de ani a fost transportat la CPU Mediaș, conștient, cu o plagă la picior. a declarat purtătorul de cuvânt al ISU SIBIU, Andreea Ștefan

Femeie rănită grav lângă localitatea sibiană Soroștin. Intervine și elicopterul SMURD

0

O femeie în vârstă de aproximativ 40 de ani a suferit răni grave după ce a fost accidentată de un tractor. Traficul evenimet s-a produs lângă localitatea sibiană Soroștin.


Conform primelor date, victima a fost călcată de un tractor, ea căzând de pe scara utilajului. Aceasta a suferit un traumatism toracic grav iar echipajul SAJ i-a acordat primul ajutor, până la sosirea elicopterului. Medicii fac tot posibilul ca viața femeii să fie salvată

Din cauza rănilor potențial grave a fost solicitat un elicopter de la Târgu Mureș.

Mircea Geoană în vizită la Academia Forțelor Terestre Sibiu

0

Academia Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu” din Sibiu a avut onoarea de a primi vineri, 30 iunie, vizita Secretarului General Adjunct al NATO, domnul Mircea Geoană. Delegația a fost întâmpinată de comandantul și rectorul academiei, domnul gl.bg.prof.univ.dr.ing. Ghiță Bârsan.


La activitate au participat, alături de distinsul oaspete, domnul gl.mr. Dragoș-Dumitru Iacob, comandantul Corpului Multinațional de Sud-Est, domnul gl.bg. Daniel Pop, șeful Direcției Instruire și Doctrină din cadrul Statului Major al Apărării și domnul Dragoș Manea, șeful de cabinet al Secretarului General NATO.

În cadrul întâlnirii cu membrii comunității noastre academice, domnul Mircea Geoană a apreciat procesul didactic și activitatea de cercetare, dezvoltare și inovare din Academia Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu” din Sibiu, afirmând că „a investi în armată, în cariera militară, în dotarea materială, reprezintă mai mult decât o cerință de securitate națională sau de obligație față de NATO” și faptul că „nu există țară de succes în istoria umanității care să nu fi avut un sistem de educație performant”.

La finalul vizitei, Secretarul General Adjunct al NATO a notat în Cartea de Onoare a Academiei Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu” din Sibiu: „O imensă bucurie să vizitez această instituție de elită a Armatei Române și a Alianței noastre. Condiții excelente, profesori dedicați, tineri pe care Patria și NATO se vor putea baza acum și în viitor”.

FOTO realizat de Alexandra Trefaș, Daniela Oană

Alertă pe pietonala Nicolae Bălcescu din Sibiu. A apărut o denivelare în pavaj

0

Pompierii sibieni au fost solicitați pe pietonala Nicolae Bălcescu din Sibiu unde s-a constatat o denivelare la pavaj în dreptul unei conducte de gaz.


Pompierii au intervenit alături de celelalte forțe de ordine și siguranță publică, cu o autospecială de stingere și un echipaj SMURD pentru izolarea perimetrului și pentru a asigura măsurile de protecție și securitate la incendiu, până la sosirea echipei tehnice de la operatorul de gaze.

Pentru siguranță, zona va rămâne împrejmuită până la repararea pavajului.

Europarlamentarul Nicu Ștefănuță la bilanțul anual

0
Nicu Ștefănuță, susținător al culturii maghiare din România, la un eveniment public

Europarlamentarul sibian Nicu Ștefănuță a prezentat, ieri, într-o conferință de presă raportul său de activitate la încheierea unui nou an din mandatul său la Bruxelles.

Ștefănuță a amintit de eforturile sale de sprijin ale Ucrainei, dar și de demersul său european privind mărirea burselor ERASMUS pentru studenți.

Din martie, Ștefănuță este membru în Grupul Verzilor Europeni. Cu acest prilej, el a anunțat că a început o construcție politică amplă în România, o mișcare a verzilor.

Ștefănuță a vorbit și despre vizitele sale în teren pentru a vedea situația pădurilor din România. El a observat diferența dintre percepția lucrurilor de la București și realitatea din teren, unde apar încă păduri tăiate.

Un alt aspect punctat de Ștefănuță este modificarea codului urbanistic care este în defavoarea cetățenilor.

VIDEO:

Ciprian Faraon (Forța Dreptei) a anunțat intenția de a candida la funcția de primar al Sibiului

1

Ciprian Faraon a anunțat astăzi într-o conferință de presă alături de Ludovic Orban, președintele partidului Forța Dreptei, că va candida la funcția de primar al Sibiului. El a subliniat câteva probleme majore ale municipiului care trebuie rezolvate de Primărie.


Constantin Șovăială, președintele organizației județene Forța Dreptei Sibiu a declarat că partidul a pregătit o guvernare locală din umbră la Sibiu. Specialiștii atrași de partid vor analiza problemele orașului și vor veni cu soluții.

Ciprian Faraon a enumerat câteva din problemele identificate la nivelul orașului. Un aspect se referă la servicii ale Primăriei Sibiu, prost funcționale la ora actuală. Un alt aspect este tendința descrescătoare a turismului la Sibiu. El a precizat că sectorul HoReCa resimte această diminuare a numărului de turiști români și străini. El a spus că ar trebui făcută o strategie de dezvoltare a turismului la Sibiu pentru că administrația s-a bazat prea mult timp pe anul 2007, anul Capitalei Culturale Europene.

O altă problemă sesizată de Faraon sunt drumurile pline de gropi. El a spus că dacă ar fi el primar, ar fi prezent pe șantierele Sibiului pentru a vedea cum lucrează constructorii. Lucru care nu se întâmplă acum, conform lui Faraon.

FOTO: de la stânga la dreapta: Ciprian Faraon, Doris Lupu, Ludovic Orban și Constantin Șovăială

Nu doar căruțe, ci și camioane adevărate! Amenzi și lemn confiscat

0

În ultimele 24 de ore, polițiștii sibieni, împreună cu jandarmii sibieni și reprezentanți ai celorlalte instituții cu atribuții specifice, au continuat acțiunile de asigurare a unui climat de ordine publică în vederea prevenirii și descurajării oricăror evenimente ce ar putea afecta siguranța cetățenilor și bunurilor acestora.


Peste 21 mc de material lemnos confiscați
La data de 30 iunie, în jurul orei 00,30, polițiștii Secției de Poliție Rurală Mediaș au oprit pentru control un ansamblu rutier format din cap tractor și semiremorcă transport material lemnos, ansamblu condus pe DN 14, în afara orașului Dumbrăveni, de către un bărbat în vârstă de 44 de ani, din județul Covasna.

Întrucât semiremorca era încărcată cu material lemnos, iar din primele verificări au rezultat neconcordanțe în documentele de transport al materialului lemnos, la fața locului s-au deplasat și polițiștii Biroului Protecția Fondului Forestier și Piscicol din cadrul Serviciului Ordine Publică Sibiu.

În urma investigațiilor efectuate de către polițiști a rezultat că materialul lemnos a fost încărcat în altă locație decât cea înscrisă pe avizul de însoțire și specificată în aplicația SUMAL, condiții în care cei 21,26 mc de material lemnos transportați sunt considerați fără proveniență legală.

În cauză, la nivelul Secției de Poliție Rurală Mediaș, s-a deschis un dosar de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de transport cu orice mijloace a materialelor lemnoase în volum de peste 10 metri cubi fără a deține documente de proveniență.
Materialul lemnos a fost confiscat și predat reprezentanților ocolului silvic competent în zonă.

De asemenea, ansamblul rutier a fost confiscat până la finalizarea cercetărilor.