Acasă Blog Pagina 757

Noi căderi de pietre pe Valea Oltului. Traficul este deviat!

0

Sibiu Independent: Filosofia noastră

Știri care dau putere comunității noastre

Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.

Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.

Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.

Azi-noapte, în contextul avertizărilor meteo de precipitații abundente, au avut loc noi căderi de pietre de pe versanți pe DN7 CC, km 3+150m, în orașul Călimănești.


Traficul este blocat în ambele sensuri și a fost deviat pe DN7 – zona centrală a orașului Călimănești.

Adolescenta a ajuns în siguranță la locuința sa din municipiul Sibiu

0

ACTUALIZARE ora 22:47: Minora a fost depistată pe raza municipiului Sibiu. Nu a fost victima niciunei infracțiuni.


Poliţiştii sibieni caută o minoră în vârstă de 13 ani,care a plecat de acasă fără a mai reveni. Persoanele cepot oferi informaţii care să conducă la depistarea acesteia sunt rugate să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apeleze gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.


În seara zilei de 17 aprilie, polițiștii sibieni au fost sesizați de către o femeie, cu privire la faptul că, la aceeași dată, fiica sa, DRĂGOI KARLA MARIA, în vârstă de 13 ani, a plecat voluntar de la domiciliu, din mun. Sibiu, jud. Sibiu, fără a mai reveni acasă.

Semnalmente: înălțime 168 cm, greutate 71 de kg, ochi albaștri, păr șaten, lung, drept, față ovală, ten alb.

La momentul dispariției, minora purta o vestă din material textil de culoare roșie – lungă până la genunchi, bluză de culoare deschisă, pantaloni tip jeans de culoare albastră, teneși albi marca Puma, geantă de dimensiuni mici – imitație piele, cercei tip lănțișor, inel cu piatră transparentă purtat pe degetul mijlociu de la mâna dreaptă.

Semne particulare: minora prezintă o cicatrice postoperatorie de aproximativ 5 cm situată în zona gâtului, neg situat pe osul rotulian al gleznei stângi.

Cetăţenii care pot oferi informaţii despre această minorăsunt rugați să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apeleze gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.

VIDEO-FOTO: Femeie lovită de o mașină, pe o trecere de pietoni de pe Bulevardul Mihai Viteazu din Sibiu

1

O femeie în vârstă de 64 de ani, ce traversa regulamentar pe o trecere de pietoni de pe Bulevardul Mihai Viteazu din Sibiu a fost lovită în plin de o mașină. Accidentul s-a produs în apropiere de intersecția sens giratoriu cu strada Nicolae Iorga.


În urma impactului, femeia a suferit o fractură de femur și un traumatism cranian și a fost transportată la spital. Conform martorilor, femeia traversa strada alături de câinele său. Din cauza vitezei, un șofer nu a mai putut opri la timp și a lovit-o pe femeie. Șoferul mașinii înmatriculate în județul Sibiu s-a oprit după aproximativ 30 de metri, în parcarea de pe partea dreaptă a carosabilului.

Șoferul este un sibian în vârstă de 19 ani iar femeia este din județul Prahova.

„Un echipaj SMURD cu medic a intervenit de urgență pe bulevardul M. Viteazu din municipiul Sibiu la un accident rutier unde o femeie a fost acroșată de un autoturism.
Femeia în vârstă de 64 de ani a primit îngrijiri medicale la fața locului și a fost transportată la UPU Sibiu conștientă cu fractura de femur.”
a declarat purtătorul de cuvânt al ISU SIBIU, Andreea Ștefan

SIBIU: Expoziție manifest legată de lipsa fondurilor și spațiilor destinate artei contemporane

0

Mai mulți artiști contemporani din Sibiu și-au unit forțele pentru a protesta… prin artă! În 20 aprilie, de la ora 18, au invitat presa în Sibiu, strada Ion Rațiu nr. 2 la deschiderea expoziției manifest legată de lipsa fondurilor și spațiilor destinate artei contemporane. Alături de ei stă curatorul Liviana Dan.

Alex Mirutziu, Casandra Vidrighin, Stefan Jammer, Constantin Fîntînă, Iulian Bisericaru, Roxana Ionescu, Anca Statica, Adriana Chiruta, Robert Simon, Chris Balthes, Sebastian Moldovan sunt artiștii reuniți în cadrul expoziției protest care se va întinde pe 10 zile în perioada 20 – 30 aprilie.

Aceștia au pregătit diferite ateliere și forme de artă contemporană la care publicul este așteptat să participe. Artiștii vor să tragă un semnal de alarmă asupra situației artei contemporane la Sibiu, privată de fonduri și spații de expunere.

Programul evenimentelor

Dezbatere, performance, atelier, tur ghidat

21.04.2023 — ora 18:00 Când ai buget zero, vremurile sunt foarte personale. Discuție moderată de Alex Mirutziu

Vor fi prezenți artiștii: Casandra Vidrighin, Stefan Jammer, Constantin Fîntînă, Iulian Bisericaru, Roxana Ionescu, Anca Statica, Adriana Chiruta, Robert Simon, Chris Balthes, Sebastian Moldovan și curatorul, Liviana Dan.

22.04 — ora 18:00 Fitness for dreamers: atelier Adriana Chiruta

24.04 — ora 18:00 Artă participativă: GENESIS. Roxana Ionescu, Anca Statica

25.04 — ora 18:00 Artist talk: cum se naște un concept artistic? Roxana Ionescu, Iulian Bisericaru

26.04 —12.00-16:00 Tur ghidat cu elevii de la Liceul de Artă, Sibiu. Constantin Fîntînă

26.04 — ora 18:00 Când ai buget zero, vremurile sunt foarte personale. Discuție cu Roxana Ionescu, Alex Mirutziu

28.04 —12:00-16:00 Tur ghidat cu elevii de la Liceul de Artă, Sibiu. Constantin Fîntînă

28.04 —18:00 5 soluții performative de schimbare socială: atelier Adriana Chiruta

29.04 — 18:00 Act performativ cu material auriu și efecte sonore. Casandra Vidrighin, Chris Balthes

FOTO principal: artă vizuală semnată Iulian Bisericaru

Pe autostrada A1, lângă Cristian / Carosabil umed + viteză = salt peste parapet

0

Traficul rutier este îngreunat pe autostrada A1, lângă tunelul de lângă localitatea Cristian, pe sensul Sibiu – Sebeș.


Conform primelor date, șoferul unei mașini înmatriculate în județul Cluj a pierdut controlul direcției de deplasare și a sărit peste parapet. În urma impactului, mașina a suferit avarii semnificative. Din fericire, nimeni nu a fost rănit.

Equilibrum Fest aduce la Sibiu cel mai mare târg-festival de terapii alternative

0

Equilibrum Fest este la cel mai mare și complex TÂRG-FESTIVAL de terapii alternative și stil de viață sănătos de la Sibiu! Este la prima ediție și se va desfășura de 2 ori pe an, primăvara și toamna. Evenimentul are loc în 21-23 aprilie la Hotel Ramada din Sibiu.

În cele trei zile de festival publicul va descoperi și experimenta secretele unei vieți sănătoase și echilibrate prin nutriție, medicină holistică, terapii complementare, cristale și multe altele.

În cadrul târgului vizitatorii pot participa la conferințe, workshopuri, sesiuni demonstrative, evaluări și terapii în care o serie de personalități emblematice vor oferi din experiența și cunoștințele lor. Programul conferințelor îl veți primi miercuri.

Scopul evenimentului este de a crește gradul de informare a publicului larg asupra acestui vast domeniu al terapiilor alternative. Partea educativă va fi acoperită prin conferințe iar la standuri publicul va avea parte de sedințe demonstrative sau pot achiziționa produse.

Accesul la festival se va face pe bază de bilete la prețul de 10 lei / zi sau 25 lei / 3 zile. Biletele se achiziționează la fața locului.

Evenimentul va găzdui peste 50 de expozanți și conferențiari internaționali consacrați din diferite domenii: Apicultură; Astrologie; Ayurveda; Acupunctură; Chiropractică; Citirea Genelor; Cristaloterapie; Detergenți Bio; Dispozitive Orgonice; Homeopatie; Human Design; Neuro-Grafică; Numerologie; Reflexoterapie; Suplimente Nutritive; Terapie Acces Bars; Terapie Bowen; Terapie Cranio-Sacrală; Parapsihologie; Sacroterapie; Stomatologie Biologică; Uleiuri esențiale; BioEnergoterapie; Bijuterii… etc.

Motto-ul festivalului: SĂNĂTOS ÎȚI STĂ MAI BINE ! 

Vă așteptăm începând de Vineri 21.04.2023 până Duminică 23.04.2023, între orele 10:00-20:00, la Hotel Ramada din Sibiu.

Mai multe detalii despre expozanți, conferențiari și eveniment găsiți pe pagina de facebook a festivalului: https://www.facebook.com/equilibrumfest sau la nr. de telefon 0758 236 700.

Sibiul găzduiește Olimpiada națională la limba română

0

Sibiul găzduiește anul acesta o prestigioasă olimpiadă școlară, și anume etapa națională a Olimpiadei de Limba și Literatura Română pentru elevii claselor IX-XII, în perioada 19-22 aprilie 2023.


Olimpiada este o competiţie naţională de excelenţă ce se adresează elevilor din ciclul liceal, capabili de performanțe școlare înalte, creativi şi cu un orizont cultural adecvat vârstei. „Tinerii care iubesc literatura română, vin la Sibiu într-un peripl intelectual, căci pentru ei personalități culturale care s-au născut sau care au trăit în Sibiu – precum scriitorii Octavian
Goga, Radu Stanca, Mircea Ivănescu sau gânditorii ori criticii
literari Emil Cioran, Constantin Noica, Ioana Em. Petrescu –
sunt înalți prieteni întru visare și modele pentru cariere care
încununează o vocație, devreme descoperită” a declarat Emillian Novac, inspector școlar general.


La olimpiadă vor participa 278 de elevi și 92 de profesori – membri ai Comisiei centrale a olimpiadei sau însoțitori ai elevilor.

Participanții la olimpiadă sunt găzduiți în hoteluri din
centrul orașului: My Continental și Continental Forum, aproape de Colegiul Național „Octavian Goga” Sibiu, unde se vor desfășura probele de concurs. 38 de profesori și 20 elevi din școlile sibiene vor însoți loturile de participanți din toate județele țării, pentru a le face șederea cât mai frumoasă la Sibiu.

Programul Olimpiadei

Deschiderea evenimentului va avea loc în după amiaza zilei de 19 aprilie 2023, la Sala Thalia din Sibiu. Tot aici va fi organizată și premierea olimpicilor, în data de 22 aprilie 2023. După desfășurarea probelor de concurs, scrisul în 20 aprilie și oralul în 21 aprilie, în așteptarea rezultatelor, elevii vor participa la oferta culturală a olimpiadei, propusă de organizatori, și anume: o întâlnire cu poeți contemporani, moderată de președintele olimpiadei, domnul prorector al Universității „Lucian Blaga” din Sibiu, prof univ. dr. habil. Andrei Terian-Dan:„Provocari ale poeziei contemporane. Lecturi și dezbateri”, cu invitați de seamă: Svetlana Cârstean, Dan Coman, Claudiu Komartin, Elena Vlădăreanu și Radu
Vancu și o inedită prezentare – realizată tot de domnul prorector Andrei Terian, împreună cu Vlad Pojoga și cu David Morariu – a laboratorului de Digital Humanities a U.L.B. Sibiu: „Cum citesc literatură computerele”.

De asemenea, elevii pot vizita centrul istoric al frumosului nostru oraș, Complexul Național Muzeal Astra (Muzeul Satului), Muzeul Național Brukenthal, Biblioteca Județeană Astra.


„Mai sunt doar câteva zile pană la debutul acestui eveniment, care se repetă în istoria școlii sibiene, primul având loc în anul 2001. Ne așteptăm oaspeții – profesori și elevi – cu inima deschisă și cu dorința ca aceștia să se simtă cât mai bine la noi în oraș, și atunci când se vor întoarce acasă, după
o întrecere a condeielor și a inteligenței, să păstreze în suflet un loc pentru noi, organizatorii și pentru orașul nostru” a declarat Emillian Novac, inspector școlar general, care este și președintele comisiei de organizare a olimpiadei.

Meniu festiv la Spitalul TBC din Sibiu

0

Bolnavii internați în Spitalul de Pneumoftiziologie au primit și în acest an un meniu festiv, în ton cu Sărbătorile Pascale.

Cozonac, ouă roșii, ridichi și ceapă verde, ruladă de carne cu ou fiert la mijloc (tradiționalul drob în variantă dietetică pentru pacienți), alături de spanac și o delicioasă supă de pui cu găluște sunt câteva dintre preparatele care s-au regăsit în meniul pregătit în blocul alimentar al spitalului.

În plus, la micuții pacienți internați în compartimentul Pneumologie Copii au poposit Iepurași …de ciocolată.

„Le mulțumim doamnelor bucătărese pentru priceperea și dragostea cu care gătesc zilnic pentru ca hrana gustoasă și sănătoasă să contribuie la însănătoșirea pacienților spitalului!” a declarat Cristian Roman, managerul Spitalului TBC din Sibiu. El a mulțumit și sponsorilor care au făcut posibil acest meniu.

Jocul de Țuru în Duminica Paștilor la Mediaș

0

În cartierul Moșnei din Mediaș s-a organizat și în acest an tradiționalul joc de Țuru. Sute de medieșeni au privit cu interes jocul, dar în același timp s-au bucurat și de programul folcloric pregătit.

Primarul municipiului Mediaș, Gheorghe Roman i-a premiat pe câștigători și i-a felicitat pe toți cei care s-au implicat în realizarea acestui frumos eveniment.

Tradiția “Jocului de Țuru“ în orașul Mediaș a fost respectată și în acest an. Sute de medieșeni au ales să petreacă câteva ore în prima zi de Paște urmărind programul folcloric și jocul de Țuru pregătite de municipalitate împreună cu medieșeni dornici să păstreze tradiția.

„Le mulțumesc atât celor care s-au implicat în organizarea evenimentului, cât și medieșenilor prezenți. Atât pentru mine, dar cred că și pentru fiecare om prezent la eveniment, a fost o bucurie să ne reîntâlnim și să dialogăm în cea mai importantă zi a creștinătății.” a declarat primarul Mediașului, Gheorghe Roman.

La eveniment a participat și deputatul PNL de Mediaș, Christine Thellmann.

Marius Grecu, primarul comunei Șelimbăr – mesaj de Paște

0

Marius Grecu, primarul comunei Șelimbăr transmite cu prilejul sărbătorilor pascale următorul mesaj:


Dragii mei,

am fost întotdeauna o comunitate strânsă, unită și în ciuda faptului că numărul șelimbărenilor crește de la un an la altul, continuăm să ne păstrăm valorile: unitate, generozitate, compasiune, prețuirea valorilor trecutului, ambiție și dorința de a fi mai buni.
În această sărbătoare a Învierii, e important să ne reamintim si să transmitem asta și celor din jurul nostru.


Acum mai mult ca oricând e necesar să ne sprijinim reciproc și să arătăm că suntem mai puternici împreună. Să ne unim în rugăciune și să ne gândim la cei care se simt singuri sau neajutorați. Să fim o comunitate de speranță și de solidaritate în această Sfântă Sărbătoare a Învierii Domnului nostru, Iisus Hristos!
Sărbători binecuvântate!

Bogdan Bucur, primarul comunei Rășinari – mesaj de Paște

0

Bogdan Bucur, primarul comunei Rășinari transmite cu ocazia sfintelor sărbători de Paști, următorul mesaj:

“Cu prilejul Sfintelor Sărbători de Paști, vă dorim multă sănătate și fericire, pace și bucurie alături de cei dragi! Hristos a Înviat!!!”

Prefectul Sibiului, Mircea Dorin Crețu – mesaj de Paște

0

Mircea Dorin Crețu, prefectul județului Sibiu a transmis cu ocazia sărbătorilor pascale, următorul mesaj:


Sfânta Sărbătoare a Învierii Domnului să ne găsească sănătoși alături de toți cei dragi.
Cu prilejul acestor momente de bucurie și speranță, să ne amintim de importanța familiei și a celor din jurul nostru. Să ne amintim, de asemenea, de cei care se confruntă cu provocări și să întindem o mână de bunătate, generozitate și sprijin celor care au nevoie.
Vă doresc tuturor un Paște binecuvântat. Fie ca acesta să fie un timp de speranță reînnoită, fericire și prosperitate pentru noi toți.
Hristos a Înviat!

Locatarii unui bloc din Mediaș, evacuați din cauza unui incendiu

0

Locatarii unui bloc de pe strada Tineretului din Mediaș, au ajuns să stea aproximativ doua ore în stradă, chiar în Ziua de Paște, din cauza unui incendiu.


Un apartament situat la parterul blocului a luat foc iar fumul gros a pus stăpânire pe intreaga zonă. ISU SIBIU a mobilizat la fața loculuidouă autospeciale de stingere cu apă și spumă, o autospecială cisternă de alimentare cu apă, o autospecială de transport victime multiple, două echipaje SMURD și o ambulanță SAJ.

Pompierii au asistat la evaluarea a aproximativ 40 de persoane, pe când alte 50 s-au autoevaluat.

În urma incendiului, a fost afectată de flăcări în totalitate, o garsonieră, de aproximativ 12 mp. De asemena, au fost afectate de fum, holul și casa scării. Pompierii au evacuat un număr de 30 de persoane dintre care 25 erau minori. Trei adulți și doi minori au primit îngrijiri medicale, în urma cărora o persoană de 18 ani a fost transportată la CPU Mediaș cu atac de panică. Restul de 4 persoane au refuzat transportul la spital.

În garsonieră nu se afla nici o persoană în momentul izbucnirii incendiului.

„Se lucrează pentru lichidarea incendiului care se manifestă cu degajări mari de fum.
Până la acest moment au fost evacuate din bloc aproximativ 40 persoane, iar alte 50 s-au autoevacuat. O femeie în vârstă de 83 de ani a fost transportată la spital, conștientă cu dispnee. Echipajele medicale mai evaluează în aceste momente 3 persoane”
transmite purtătorul de cuvânt al ISU SIBIU, Andreea Ștefan

Biciclist rănit lângă Rășinari. O șoferiță neatentă l-a lovit cu mașina

0

Un accident rutier s-a produs pe DJ 106A, între Sibiu și Rășinari, zona Tropinii Noi. Un biciclist a fost rănit de o mașină.


Din primele cercetări efectuate a rezultat faptul că, în timp ce conducea un autoturism spre Rășinari, o sibiancă în vârstă de 18 ani nu a păstrat distanță laterală de siguranță și a acroșat o bicicletă condusă pe aceeași direcție de către un sibian în vârstă de 57 de ani.

FOTO ARHIVĂ

„SAJ SIBIU, a trimis un echipaj de tip C, in apropiere de Rasinari la un accident rutier petrecut între un autoturism și un biciclist.
În urma acrosarii ,biciclistul , bărbat de 57 de ani a suferit traumatisme de membre inferioare și superioare. Echipajul SAJ, l-a transportat pe bărbat la UPU Sibiu pentru investigații suplimentare.”
a declarat purtătorul de cuvânt al SAJ SIBIU

Mesajul de Paște al președintei CJ Sibiu, Daniela Cîmpean

0

Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu a transmis, cu ocazia sfintelor sărbători de Paște, următorul mesaj:


Dragi sibieni,

Sfintele Paști să vă găsească sănătoși alături de cei dragi. Învierea Domnului să vă umple sufletele de bucurie și încredere.

Trăiți din plin aceste clipe, încărcați-vă cu energie pozitivă și credeți în tot ceea ce este bun. Sunt zile care ne oferă speranța că orice obstacol poate fi depășit.

Hristos a înviat! Paște binecuvântat tuturor!

Apă Canal Sibiu, mesaj cu ocazia Sfintelor sărbători de Paști

0

Compania Apa Canal Sibiu transmite, cu ocazia sărbătorilor pascale, următorul mesaj:


Să fiți binecuvântați cu bogăție sufletească, cu dragoste și speranță, iar Învierea Domnului să vă aducă pace și sănătate! Sărbători Fericite!

Echipa Apă Canal Sibiu

https://fb.watch/jUNLG2VeKQ/

Dr. Penţea Ioan – mesaj cu ocazia sărbătorilor pascale

0

Dr. Penţea Ioan Viorel – Secretar al Colegiului Medicilor Veterinari Filiala Sibiu transmite cu ocazia sărbătorilor de Paște, următorul mesaj:


E noaptea Învierii, când clopotele bat, cu lumânările aprinse şi sufletul curat, e noaptea sfântă în care, cu toţii murim câte puţin, ca să ne naştem mâine, mai buni şi mai senini. Paşte Fericit şi Hristos a Înviat!”

Colegiul  Medicilor Veterinari Filiala Sibiu

Dr. Badea Marius Preşedinte

Dr. Penţea Ioan Viorel Secretar

Mesajul comandantului Garnizoanei Sibiu, Ghiță Bârsan, cu ocazia Sfintelor Paști

0

Cu prilejul sărbătorilor pascale, comandantul Garnizoanei Sibiu, Ghiță Bârsan transmite următorul mesaj:

Sfintele Sărbători ale Paştilor îmi oferă plăcutul prilej de a vă transmite, în numele întregii comunități militaredin Garnizoana Sibiu, expresia celor mai alese gânduri şi urări de sănătate, viaţă îndelungată şi împlinirea tuturor idealurilor.

Aceste zile sfinte de sărbătoare, încărcate de profunde semnificații spirituale, să vă aducă liniștesufletească și bucurii, să vă dea încrederea că Lumina Învierii ne va călăuzi și ne va da puterea de a privi cu optimism spre viitor!

HRISTOS A ÎNVIAT !

 

ADI ECO Sibiu: Vă dorim sărbători de Paște binecuvântate!

0

Asociația de dezvoltare intercomunitară (ADI) ECO Sibiu transmite cu ocazia sărbătorilor pascale, următorul mesaj:


Vă dorim sărbători de Paște binecuvântate!

Soma – mesaj cu prilejul sărbătorilor de Paști

0

SOMA, principalul furnizor de servicii de colectare și transport deșeuri de pe raza județului Sibiu transmite sibienilor, cu ocazia sărbătorilor pascale, următorul mesaj:

“Sărbători Pascale binecuvântate, cu liniște și bucurii alături de cei dragi!”

Mesajul de Paști al primarului municipiului Mediaș, Gheorghe Roman

0

Gheorghe Roman, primarul municipiului Mediaș a transmis cu ocazia sfintelor sărbători de Paști, următorul mesaj:

Dragi medieșeni,

Fie ca Lumina Sfântă a acestei mari sărbători să ne aducă sănătate, bunătate și speranță. Hristos a înviat!

Deputat Bogdan Trif, președintele PSD Sibiu: „Vă doresc tuturor să petreceți Sfintele Paști cu sănătate, bucurie și pace, alături de familie și cei dragi!” (C.P)

0

Deputat Bogdan Trif, Președintele Organizației Județene PSD Sibiu transmite cu ocazia sărbătorilor pascale, următorul mesaj:


Lumina Sfântă ce se pogoară în Noaptea Învierii Domnului este minunea  care ne aprinde în suflete credința, iubirea, iertarea și speranța. Vă doresc tuturor să petreceți Sfintele Paști cu sănătate, bucurie și pace, alături de familie și cei dragi! Hristos a Înviat!


EDITORIAL: Credința Lor. A copiilor

0
Calin Blaga

În aceste zile creștinii marchează cea mai importantă parte a credinței lor: Învierea Domnului. Indiferent de cult sau dată, aceasta este esența creștinismului. Chiar dacă apreciem ori ba pe cei aflați în vîrful piramidei bisericilor, trebuie să ne uităm la cei de la firul ierbii: la preoții (pastorii) care duc credința în comunități. Și la copii, mai ales cei loviți de soartă, fără voia lor. Ei sunt cei mai încercați și noi, alături de ei, în testarea credinței.


Am cunoscut de-a lungul anilor mulți preoți din culte creștine diferite. Majoritatea sunt oameni cu har, care dincolo de propovăduirea credinței chiar se implică în ajutarea semenilor lor. Îi văd des pe mulți cum cară cu brațele alimente la cei mai săraci. Cum dedică timp și programe pentru copii și nu numai. Oameni care dincolo de cititul Bibliei și a Sfintelor Scripturi fac munca pe care toți creștinii ar trebui să o facă: ajută oamenii. Pentru că sunt încă mulți și în România, care dincolo de ajutor sufletesc au nevoie și de unul material sau educațional.

Am văzut adesea preoții cu haina dată jos și mânecile suflecate muncind pentru cei mai sărmani. Nu pentru poze și mediatizare. Fără să îi vadă nimeni din publicul larg. Oameni pentru care credința este un stil de viață.

Pe lângă ei, sunt mulți alții, voluntari, care își dedică zile în șir să ajute pe cei nevoiași. Fie că duc ajutoare în comunități sărace. Sau construiesc din banii lor case pentru copii, adulți sau vârstnici în nevoie. Fac programe an de an pentru educarea copiilor. Și câte alte programe despre care prea puțin auzim. Și pe ei, adesea, nu îi vedem. Iar dacă îi vedem prin ziare sau internet, cel mult le dăm un „Like”.

Ca și comunitate, Sibiul, județul per ansamblu, a devenit închis. Deschiderea față de nevoile semenilor s-a micșorat odată cu creșterea nivelului de trai general. Aud adesea „De ce să ajut pe copiii de țigan? I-au făcut, să-i crească!” sau când vine vorba de copii cu dizabilități, povestea lor ne impresionează de un „Like” pe Facebook, dar nu de a ajuta cu bani. Nu pe toți.

Dar comunitatea donatorilor în Sibiu este foarte mică. Dacă în orice zonă din Occident sau America vezi aproape toți membrii unei comunități cum, din puținul sau multul lor, dau ceva, oricât, spre diferite cauze sociale făcute de preoți ori voluntari, la noi mult mai puțin. Și bani sunt suficienți la Sibiu. Este destul să ne uităm zilele acestea la supermarket-uri și la vânzările lor. Preferăm să facem risipă de alimente, decât să rupem ceva de la noi și să oferim altora.

Personal, pentru că trebuie să faci ceva înainte de a predica, de 28 de ani mă implic voluntar în numeroase proiecte sociale și culturale. Ori de câte ori aud de un caz social sau văd cazuri sociale ajut cu ce pot. Nu suntem o familie bogată, dar din puținul nostru, cred că trebuie să oferim ceva altora. Așa face și soția mea. Așa vrem să facă și copiii noștri. Fie că mergem voluntari pentru Banca pentru Alimente la Colecta de Paște în Lidl, fie că ajutăm tineri cu dizabilități din Sibiu și Cisnădioara la centrul de zi sau locuințe protejate, fie că oferim câțiva lei, mâncare sau haine unor copii pe care îi vedem mereu la containerele de gunoi…. fie… fie… Oportunități să ajuți sunt mereu. Știu că toți sunt ocupați cu munca lor și familia și cred că nu mai au timp de ceilalți din comunitate. Dar nu este așa, timp să ajuți se găsește mereu.

Nu trebuie să fii preot ca să ajuți. De aceea, acum când marcăm Învierea Domnului vă invit să ajutați și voi. Nu doar acum, ci tot timpul anului, de câte ori aveți ocazia.

Zilele acestea susțin, alături de familie, un proiect înscris la Maratonul Internațional Sibiu. Se numește Căsuța Senzorială pentru copii și tineri cu dizabilități din Cisnădioara și Sibiu. Cei care doresc să doneze o pot face mai jos. Avem deja alergătorii la diferite curse, voluntari și ei, acum proiectul are nevoie de donații de la oameni. Oricât.

Adrian David, primarul orașului Avrig – mesaj cu ocazia Sfintelor Paști

0

Cu ocazia sărbătorilor pascale, Adrian David, primarul orașului Avrig a transmis următorul mesaj:


„Fie ca sărbătoarea Învierii Domnului să ne reamintească tuturor să fim mai buni și mai înțelepți, să avem lumină în suflete și în case și să învățăm să ne sprijinim unii pe alții, la bine și mai ales la greu. Avrigul este un oraș bogat datorită oamenilor care îl locuiesc. Sfintele sărbători de Paște să ne găsească pe toți în pace, bucurie și liniște sufletească iar Învierea Domnului să reînvie în sufletele noastre credința și bunătatea.”

Cu respect și prețuire, Adrian David, primarul orașului Avrig

Silvia Macrea – mesaj cu ocazia sfintelor sărbători de Paști

0

Silvia Macrea, managerul Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale „Cindrelul-Junii” Sibiu a transmis, cu ocazia sfintelor sărbători de Paști, următorul mesaj:

“Cu ocazia Sfintelor Paști, vă transmit tuturor gândurile mele bune de sănătate, bucurie, pace și speranță! Sărbători luminate!

Christine Thellmann, deputat PNL: “Vă doresc sărbători de Paște cu sănătate, lumină și bucurii, alături de cei dragi!”

0

Christine Thellmann, deputat PNL de Mediaș a transmis cu ocazia sărbătorilor pascale următorul mesaj:


“Învierea Domnului ne aduce speranță și încrederea în noi începuturi! Vă doresc sărbători de Paște cu sănătate, lumină și bucurii, alături de cei dragi.”

TURSIB – mesaj cu ocazia sărbătorilor pascale

0

Tursib, operatorul de transport public local din Sibiu a transmis cu ocazia sărbătorilor pascale următorul mesaj:

“Sărbători Pascale binecuvântate! Minunea Învierii Domnului să vă lumineze viața și să vă aducă renașterea bucuriei

Mesajul primarului Astrid Cora Fodor cu ocazia sărbătorilor pascale

0

Astrid Cora Fodor, primarul Municipiului Sibiu a transmis cu ocazia sfintelor sărbători de Paști următorul mesaj:

„Paște fericit!” credincioșilor ortodocși și greco-catolici care sărbătoresc Învierea Domnului în această duminică! Plină de însemnătate și rezonând atât de mult cu sufletul, sărbătoarea Paștilor înnoiește în fiecare an speranța și credința, fiind momentul în care, mai mult decât în ritmul vieții agitate de zi cu zi, avem prilejul să ne întoarcem spre semeni și să regăsim din nou în noi locul pentru bunătate și empatie.

Vă doresc ca sărbătorile pascale să vă găsească alături de familie și prieteni, cu bucurie și liniște în suflet și în case și mai aproape de valorile care ne fac mai buni! 

Hristos a Înviat!

Reciclarea plasticului

0

Poluarea cu plastic este acumularea de obiecte și particule de plastic în mediul Pământului care afectează negativ oamenii, fauna sălbatică și habitatul acestora.

În cazul plasticului, se pot recicla următoarele ambalaje:

  • PET-urile,
  • folia de plastic (de exemplu, de la baxurile de apă),
  • găletușele de iaurt sau smântână,
  • lăzile și navetele,
  • caserolele transparente,
  • pungile alimentare,
  • sticlele de lapte,
  • sticlele de detergent lichid și balsam pentru rufe,
  • sticlele de șampon și balsam.

Nu se pot recicla următoarele elemente din plastic:

  • recipientele colorate (caserolele negre sau mate),
  • recipientele de plastic în care au fost substanțe chimice,
  • folia alimentară subțire transparentă de plastic,
  • pungile de plastic,
  • ambalaje tetra pack (cutii de lapte sau suc care arată ca hârtia).

Plasticul este, în mare parte, reciclabil. Procesul de reciclare a plasticului implică:

  • spălarea și eliminarea impurităților (etichete și capace) și a contaminanților;
  • măcinarea materialului;
  • tocarea materialului;
  • din nou, spălarea materialului;
  • uscarea materialului;
  • prelucrarea materialului în fulgi – materia primă pentru fibre textile sau alte ambalaje din PET sau alte tipuri de plastic.

Dacă analizezi lista de mai sus, tu la care din cele de mai sus ai putea renunța începând de azi?

Articol susținut de ADI ECO Sibiu.

VIDEO-FOTO: Pietonii și bicicliștii se vor bucura de un nou pod peste Cibin

0

Acum câteva zile, în timp record, a fost montat un schelet metalic peste râul Cibin din zona străzii Viitorului din municipiul Sibiu.


Conform autorităților locale, aici se construiește un pod exclusiv pentru pietoni și bicicliști. Lucrările sunt în toi iar pentru limitarea evenimentelor neplăcute, șantierul a fost bine delimitat și semnalizat. Proiectul face parte din programul de reabilitare a malurilor Cibinului și nu se cunoaște cu exactitate termenul de finalizare.

Mesajul pastorului sibian, Sorin Cigher: Ce înseamnă pentru tine Vinerea Mare?

0

Sorin Cigher, pastorul Bisericii Baptiste “Sion” din Sibiu transmite următorul mesaj:


De ce sărbătoresc creștinii Vinerea Mare? Ce s-a întâmplat în istorie de are o însemnătate așa de mare pentru noi această zi? Ce înseamnă pentru mine, pentru tine Săptămâna Mare? Nu este o zi ca oricare alta? NU! Această zi, după multe alte zile încărcate, culminează cu despărțirea Fiului de Tată! De ce? Pentru că dreptatea lui Dumnezeu nu poate să vadă pacatul, iar Fiul s-a încărcat cu păcatul meu! Începutul Săptămânii Mari a fost plin de bucurie, toată lumea a strigat entuziasmată și fericită: „Osana!”. Euforia lor era molipsitoare, ne-ar fi luat valul entuziasmului pe oricare, dar motivul bucuriei era incert, spiritul de turmă este evident.

Rând pe rând, oamenii au plecat acasă, fiecare cu treaba lui, dar echipa Domnului rămâne lângă El pentru câteva zile. Mântuitorul intră în Templu, deranjează lumea religioasă, lumea afacerilor și lumea de rând care au contrafăcut locașul Sfânt și i-au schimbat destinația. Hristos este intrigat și îi alungă din Casa Tatălui pe cei care au dezonorat-o, au pervertit-o! Săptămâna Mare este și săptămâna lacrimilor (uscarea smochinului neroditor- semnal de alarma pentru cei care trăiesc o viață superficială, preocupați doar de ornamente de sărbători, de formă și nu de esență). Apoi, Hristos vede frumuseațea orașului Ierusalim de pe un deal, dar Mântuitorul plânge pentru oamenii din cetate văzându-le viitorul, dar și ruinele care urmau să ia locul zidurilor frumoase. Urmează și gestul acelei femei care îl prețuiește pe Hristos mai mult decât o cetate întreagă, oferind acel parfum scump, dovedind că pentru ea Domnul valorează mai mult decât orice pe lume. Deși este aspru judecată, chiar de către apropiații Domnului, ea îl pregătește pentru îngropare.

Apoi se întâmplă un lucru dezgustător, un ucenic care preferă banii în locul onestității și al loialității. Ia banii și își vinde Stăpânul, practică valabilă și astăzi. Joia Mare este ziua în care toți sunt gata să-L părăsească, chiar și cel mai apropiat ucenic, îndrăzneț din fire, își neagă prietenul și Domnul. Ucenicii dorm în grădină, Hristos se roagă, agonia este de neînchipuit, sudoarea se transformă în picături de sânge, iar rugăciunea Lui este să se facă voia Tatălui!

Este prins, legat și dus spre judecată. Noaptea lungă a ororilor este așteptată de mulți. În această noapte, la un foc străin, se încălzește și Petru, așteptând să vadă deznodământul. Domnul este luat, iar cineva rânjește ca și cum și-ar fi atins scopul, crezând că a câștigat războiul! Lupta finală nu s-a dat joi, ci vineri! A fost improvizat un complet de judecată, bâlba magistraților a fost evidentă, a fost purtat de la Ana la Caiafa, pentru că nu aveau capete de acuzare, urmau să inventeze ceva care să le fie potrivit și să aibă acoperire. Într-un final, poporul a ales un criminal în schimul Domnului. Poporul, care cu câteva zile a fost entuziasmat, acum își condamnă Domnul! Vinerea Mare îndreaptă oglinda spre noi (am fi procedat la fel), dar este și reflectarea dragostei Sale de la cruce!

Ce este Vinerea Mare? Ziua în care Hristos Domnul a acceptat crucea mea, fioroasă, umilitoare, a dus-o în spate, s-a lăsat crucificat, deși era nevinovat, El s-a identificat cu mine și cu tine! De aceea a purtat-o! A acceptat crucea pentru că m-a iubit! S-a dus în locul meu pentru că m-a vrut cu El pentru veșnicie! A câștigat mântuirea mea la cruce! A plătit prețul meu la Golgota! A câștigat războiul, a zdrobit „capul șarpelui” pe Dealul Căpățânii! Da, Vinerea Mare este ziua în care legătura omului cu Dumnezeu s- a refăcut prin Domnul Isus Hristos! De atunci, omul are acces liber la Tatăl prin Fiul! Domnul Isus Hristos este Fiul lui Dumnezeu, este născut din Tatăl, este dovada sacrificiului suprem, este Singurul care poate mijloci pentru păcatele noastre. El ne poate oferi iertarea de toate păcatele noastre! Prin El avem răscumparea, El a făcut totul pentru noi! Suntem salvați fără nici o plată, fără nici o contribuție, ci prin

realizarea mântuirii noastre la cruce! Nu există creștinism autentic fără cruce! Nu există salvare fără Hristos! Nu există mântuire fără Fiul lui Dumnezeu, mort, dar și înviat a treia zi! Legătura cu El o obținem doar într-un singur loc: prăbușiți în fața Lui, recunoscători pentru tot ce a făcut pentru noi, privind la moartea Sa înlocuitoare de la cruce! Lacrimile Sale, picăturile mari de sânge, umilirea pe care a suportat- o, toate au fost de dragul nostru!

Vinerea Mare este vinerea în care noi trebuia să fim răstigniți pentru toate păcatele noastre, dar a hotărât, a ales să ne înlocuiască. Să ne oprim și să Îi spunem: mulțumesc, Doamne, că ai murit și pentru mine! A fost o Vinere Mare, dar nu uitați, vine și duminica! Fiul lui Dumnezeu a înviat a treia zi! Este Domnul nostru viu! Întregul Său mesaj a fost confirmat în dimineața învierii! Hristos Domnul nu este în mormânt! Hristos este Viu! Ultimul cuvânt este al Lui, ÎNVIEREA!

Sorin Cigher, 14 aprilie 2023, Sibiu

Studenți la Sibiu, salvați de pe un traseu din Cheile Râmețului

0

Un grup de trei tineri, cu vârste de 22 și 23 de ani, o fată și doi băieți, studenți la Sibiu și Cluj-Napoca, au avut ieri, 13 aprilie, probleme pe un traseu din Cheile Râmețului.


Aceștia au traversat cheile pe firul apei, cu intenția de a se întoarce pe sus, pe traseul Brâna Caprei. Din când în când au fost nevoiți chiar să intre în apa foarte rece a râului. Din cauza lipsei de experiență, aceștia nu mai găseau intrarea în traseu iar apa era prea mare, atât în amonte cât și în aval, iar aceștia nu mai puteau înainta. În urma încercările repetate de a se salva singuri, tânăra s-a lovit la genunchiul stâng, chiar într-o piatră aflată sub apă și pe care nu a observat-o, contuzie care i-a creat dificultăți în a se deplasa.

Deoarece în zona Cheilor Râmețului nu este acoperire cu semnal GSM, unul dintre ei a urcat pe un versant, pentru a căuta semnal și a cere ajutor. A reușit să transmită și coordonatele GPS, pentru a facilita localizarea.

„După alertare, două autovehicule de teren cu 7 salvatori montani s-au deplasat de urgență înspre Cheile Râmețului și cu toate materialele de intervenție au început traversarea acestora pentru a-i localiza, acorda primul ajutor și evacua din zonă. Chiar dacă tinerii nu au menționat, s-a luat în calcul o posibilă intrare în hipotermie a acestora, cunoscând faptul că au trecut prin vale, iar apa este foarte rece, ei având hainele și încălțămintea ude.” transmit salvatorii Salvamont

După căutări îndelungate, tinerii au fost găsiți destul de mult în amonte. Astfel s-a luat decizia de a fi conduși înspre amonte, către satul Cheia. O echipă de salvatori a rămas să conducă tinerii, pe care i-au asistat cu corzi, pe post de balustradă, la porțiunile de traversare a apei, deoarece temperatura foarte scăzută, debitul și adâncimea acesteia ar fi putut să îi pună în dificultate. O altă echipă a mutat atovehiculele, pe deasupra cheilor, înspre cătunul Cheia, pentru a prelua tinerii uzi, cu echipament mai puțin adecvat și pe salvamontiști.

Transportați înapoi la mașinile pe care le aveau la intrarea dinspre amonte în Cheile Râmețului, tinerii au relatat că s-au documentat despre chei, despre traseu, și au fost impresionați de frumusețea și spectaculozitatea acestora.

Conform salvatorilor, aceștia au omis cateva lucruri importante: temperatura exterioară, cea a apei, debitul acesteia, echipamentul mai puțin adecvat și faptul că sunt porțiuni în care, cei care parcurg cheile, sunt nevoiți să intre prin apă. Din fericire, la orele 20:30, totul s-a încheiat cu bine.