Acasă Blog Pagina 782

Christine Thellmann, participantă la două mari reuniuni importante (C.P)

0

Sibiu Independent: Filosofia noastră

Știri care dau putere comunității noastre

Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.

Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.

Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.

Christine Thellmann, deputat PNL de Mediaș a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:


Săptămâna aceasta am participat la reuniunea de iarnă a Adunării Parlamentare a Organizației pentru Securitate și Cooperare în Europa – OSCE, dar și la reuniunea Helsinki+50.

La reuniunea tinerilor parlamentari OSCE am dezbătut următoarele probleme:

⦁ politica de securitate privind situația din Balcanii de Vest;

⦁ ultimele evoluții din Republica Moldova în contextul revocării de către președintele Rusiei a decretului din 2012 care garanta respectarea suveranității, integrității teritoriale și a neutralității Republicii Moldova în stabilirea statutului special al Transnistriei. Discuțiile au avut loc în prezența fostului ministru al apărării, actual consilier pe probleme de securitate pe lângă cancelaria prezidențială, dl. major general Thomas Starling;

⦁ importanța politicilor pentru un mediu sustenabil la nivel internațional și bunele practici, scheme de finanțare și necesitatea finanțărilor europene în demersul privind protejarea mediului și securitatea energetică. Dezbaterea a avut loc în prezența dnei Leonore Gewessler, ministerul mediului, energie, mobilității, inovației și tehnologiei.

La reuniunea Helsinki+ 50 au avut loc dezbateri despre necesitatea de reformă a OSCE în contextul noilor provocări geopolitice cu reflecții asupra rolului, procedurilor și metodelor de lucru, cu obiectivul comun de a îmbunătăți impactul activităților OSCE. Am subliniat necesitatea unei reforme funcționale a organizației cu responsabilizarea membrilor ei cu privire la încălcarea principiilor cheie formulate în Tratatul de la Helsinki, dar mai ales rolul pe care îl va juca OSCE în reconstrucția post-război.

În cadrul delegației am participat și la o serie de întâlniri bilaterale:

⦁ întâlnirea cu delegația parlamentară a Ucrainei la Adunarea Parlamentară OSCE. Aici am arătat sprijinul pe care îl acordă România poporului ucrainean. Formatul bilateral ne-a oferit cadrul necesar pentru a ridica problema apărută pe subiectul canalului Bîstroe şi necesitatea de a stabili un dialog mult mai bun la nivel guvernamental, interministerial, și o colaborare mai bună pentru a anula orice urmă de speculații care ar putea afectare relațiile și deforma opinia publică din România și Ucraina.

Discursul din cadrul Comisiei din care fac parte a avut ca mesaj central agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei care a provocat o criză energetică fără precedent, dar și o oportunitate de a deveni independenți pe plan energetic. Guvernul României este pe deplin hotărât să promoveze atât securitatea energetică, cât și tranziția verde.

Am subliniat faptul că România a susținut Ucraina și Republica Moldova în domeniul energetic, prin asistență direcționată și interconectivitate sporită.

Este esențial ca toate statele să utilizeze cât mai bine toate sursele și tehnologiile disponibile la nivel național în sectorul energetic.

În același timp, este nevoie și de investiții masive în surse regenerabile de energie, precum și de modernizare a infrastructurii. Iar statele trebuie să se asigure că mențin un preț corect și accesibil pentru energie. România are mari oportunități să devină un stat independent energetic și să acceseze cât mai multe fonduri nerambursabile pentru a-și consolida această capacitate.

Smart Șelimbăr: 52% din încasările primăriei, anul trecut, s-au făcut electronic. În 2023, procentul a ajuns la 67%

0

4,29 de milioane de lei este suma virată în conturile administrației locale din Șelimbăr, în 2022, prin mijloace electronice, ceea ce face această comună să fie una dintre cele mai ”smart” localități din județ, anunță Primăria Șelimbăr.


”Încurajarea plății taxelor și impozitelor prin intermediul sistemelor electronice este doar o mică parte din ceea ce înseamnă Smart Șelimbăr. O lungă serie de modernizări ale sistemului fac parte din strategia de dezvoltare a Șelimbărului 2021- 2027, iar aici intră info-chioșcurile și docubox, ca să dau doar câteva exemple, prin care cetățenii pot interacționa mult mai rapid cu autoritatea locală, la orice oră”, susține primarul comunei, Marius Grecu.

Posibilitatea plății impozitelor și taxelor online a fost una din primele facilități pe care le-a oferit Primăria Șelimbăr în cadrul strategiei ”smart”.

Se poate plăti astfel orice taxă, simplu, de acasă, din fața unui calculator sau chiar de pe telefon.

Conform datelor transmise de Primăria Șelimbăr, procentul de plată prin sistemul electronic a fost în 2021 de 48,2%, în 2022 de 52,4%, iar în 2023 este, până în acest moment, de 67,94%.

În acest an, dintr-un total de 2,19 milioane de lei încasate, 1,49 de milioane au intrat prin mijloace electronice.

Tot ca mijloace smart, administrația locală a montat Info chioșcul de la intrarea în Primărie. Aici se poate plăti orice taxă sau impozit. Meniul este foarte simplu și intuitiv, așa că, și prin această modalitate, dar fără a sta la coadă la un ghișeu, se pot plăti dările.

În holul Primăriei este amplasat un aparat care oferă celor care vin aici un bon de ordine, și astfel se poate aproxima timpul de așteptare.

Un sistem pe care Primăria Șelimbăr este prima din țară care îl folosește este DOCUBOX. Prin intermediul acestuia, se depune acte care trebuie să ajungă la un dosar și tot de aici se pot ridica documente pe care anterior le-au cerut tot online. Accesul cetățeanului la acest DOCUBOX este posibil la orice oră, chiar dacă programul Primăriei s-a încheiat.

De asemenea, și site-ul Primăriei a fost updatat. A fost regândit pentru a oferi cetățenilor instrumente mai la îndemână și pentru a fi mult mai intuitiv.

Practică europeană pentru elevii Colegiului Tehnic ,,August Treboniu Laurian” din Agnita

0

Anul școlar 2022-2023 la Colegiul Tehnic ,,August Treboniu Laurian” Agnita, a debutat cu o Conferință de închidere a primului proiect Erasmus+, desfășurată în cadrul Primăriei Orașului Agnita.


Prezența domnului primar Schiau Gull Alin Ciprian și a domnului viceprimar Hîrțoagă Paul ne-a confirmat încă o dată sprijinul necondiționat al comunității locale în toate proiectele inițiate și derulate în sprijinul pregătirii profesionale a elevilor și profesorilor colegiului. Tot în septembrie 2022 am pornit la drum cu cel de-al doilea proiect Erasmus+ Acreditat, nr.2022-1-RO01-KA121-VET-000052851. Proiectele vizează în primul rând o pregătire profesională a elevilor și cadrelor didactice la standarde europene, iar în al doilea rând reducerea absenteismului și abandonului școlar.

Cu fondurile provenite din aceste proiecte elevii vor beneficia de dotări mai bune pentru stagiile de practică, consiliere din partea unor profesioniști de pe piața muncii, astfel încât parteneriatele dintre școală și mediul de afaceri să ofere rezultate mai bune.

Primul flux de mobiliate care a desfășurat stagiul de practică în Paphos/Cipru a întrunit un număr de 15 de elevi de clasa a XI-a, filiera teoretică, specializarea Matematică-Informatică. În cele trei săptămâni petrecute în Cipru, elevii au beneficiat de o pregătire la standarde internaționale oferită de RIVENSCO CONSULTING LTD și L.LAZAROU CTC din Paphos.

Prin participarea la mobilitate, dincolo de dezvoltarea competențelor în IT, elevii și-au dezvoltat încrederea în sine, au învățat să se autogospodărească și să conviețuiască într-un mediu diferit de cel familial. Și-au dezvoltat abilitățile de comunicare și de relaționare cu elevi din alte țări. Participanții au avut posibilitatea de a-și folosi cunoștințele de limba engleză într-un context real, de a-și forma noi planuri de carieră prin continuarea studiilor la un nivel superior.

Iată câteva din impresiile participanților la stagiu:

”Pentru mine, acest proiect a reprezentat o experiență unică ce ne-a ajutat să ne dezvoltăm atât pe plan profesional cât și personal, datorită locurilor vizitate și prin interacțiunea cu localnicii. De asemenea în urma activităților practice efectuate am dobândit o multitudine de competențe.”(Popelca Andrei)

”Pentru mine, experiența trăită în cadrul proiectului Erasmus+ a reprezentat o ocazie unică de a mă dezvolta atăt pe plan cultural și personal, cât și profesional. Pe lângă abilitățile dobândite în domeniul programării în C++ am reușit să-mi dezvolt și abilitățile lingvistice, dar și de adaptare intr-un mediu nou”. (Hanea Bogdan)

”Pentru mine, acest proiect a reprezentat o experiență unică, m-am descoperit pe mine ca persoană, m-am dezvoltat profesional foarte mult, iar în urma activităților practice am acumulat competențe profesionale necesare pentru viitoarea mea carieră” (Olar Alexandra)

Fluxul al doilea va debuta pe data de 3 aprilie 2023, în Barcelos/Portugalia, la care vor participa 14 elevi, clasa a XII-a B, domeniul Electronică Automatizări, specializarea „Tehnician operator tehnică de calcul”. Alături de ei vor participa doi profesori însoțitori, Ionele Daniela-Elena (coordonator proiect), Zămăcău Cornelia Ștefana (diriginta clasei), doamna director Lăstun Otilia-Bogdana ( monitorizare stagiu) și domnul profesor Varga Cătălin ( Job-Shadowing).Partenerul de stagiu din Portugalia, INTERCULTURAL ASSOCIATION MOBILITY FRIENDS (Mobility Friends) va asigura toate serviciile de cazare, masă și transport local.Mobilitatea de 3 săptămâni oferă elevilor șansa de a efectua practică de specialitate la înalte standarde europene, cu certificare europeană a competențelor dobândite.

Viziunea Colegiului Tehnic ,,August Treboniu Laurian” Agnita, exprimată prin proiectele Erasmus+ Acreditate este de a revoluționa domeniul stagiilor de practică pentru elevi. Implementarea proiectelor va aduce un beneficiu semnificativ în evoluția domeniului educațional, atât din punct de vedere al desfășurării practicii, cât și din perspectiva socio-economică de îmbunătățire a situației pe piața muncii.

Aceste proiecte reprezintă șansa de a oferi sens învățământului profesional și tehnic și facilitează o tranziție lină dinspre școală spre piața muncii.

,,Erasmus+ Luminează minți! Deschide drumuri!”

Înfrângere la scor pentru CSC Șelimbăr în liga secundă

0

A revenit Liga secundă, iar prima partidă n-a fost una de bun augur pentru băieții de la Șelimbăr.

Sibienii au pierdut 4-1 pe terenul lui Poli Iași. Golurile partidei din Copou au fost înscrise de Harrison, Vașvari, Hlistei și Robert Ion. Pentru Șelimbăr a înscris Gele în repriza secundă.

Poli Iași: Jankov – Martac, Fl. Plămadă (cpt.), Katanec, Finica – Vașvari, Itu, A. Roman, Musi – Harrison, Hlistei

Rezerve: Brînză – Kouadio, Tincu, Ștefanovici, Marchioni, Fr. Cristea, Ant. Dumitru, Rob. Ion, Vojtus

Antrenor: Leo Grozavu

CS Comunal Șelimbăr: Mitrovic – Lumbu, R. Crișan (cpt.), Palmeș, Ad. Voicu, Al. Luca, Mitrea, Buzan, Cărăruș, I. Năstăsie, Gele

Rezerve: Roșca – Vișa, Natea, Monea, N. Popescu, Arhirii, Rob. Gliga, Răducioiu, D. Ursu

Antrenor: Claudiu Niculescu

Ultimele 2 partide din sezonul regular pentru Șelimbăr vor fi cu Dinamo pe 4 Martie și cu Unirea Constanța pe 11 Martie.

FOTO – Poli Iași / Facebook

ACS Mediaș câștigă la scor în fața unui adversar de Liga III-a

0

Băieții de la ACS Mediaș au jucat astăzi un meci amical în fața formației de Liga IV-a A.S.A Târgu Mureș.

Formația antrenată de Dumitru Solomon s-a impus fără mari emoții scor 4-0 după dubla lui Adrian Șulea și reușitele bifate de Gabriel Țala și Cristian Pajco.

Acum urmează duelul din Cupa României cu FC Tălmaciu de pe 5 Martie ora 11:00.

FOTO & INFO – Suporteri ACS Mediaș

Vezi echipele de start în Sepsi – Hermannstadt

0

S-au anunțat echipele de start pentru primul meci al zilei în Liga 1. De la 14:30 începe partida dintre Sepsi OSK și Hermannstadt.

ECHIPELE DE START

Sepsi: Began – Bălașa, D. Ciobotariu, Tamas, Dumitrescu – Aganovic, C. Matei, F. Junior – Safranko, Tudorie, Ștefănescu

Rezerve: Niczuly, Ipsas, Dimitrov, Ninaj, I. Gheorghe, Papa, Achahbar, Rondon, N. Kocsis

Antrenor: Cristiano Bergodi

Hermannstadt: Letica – Antoche, Bejan, C. Ene – P. Medina, Sota, Limaj, Butean – P. Petrescu, D. Paraschiv, C. Popescu

Rezerve: Muțiu, I. Stoica, Alhassan, P. Iancu, Biceanu, S. Balaure, Oroian, C. Bărbuț, M. Babic

Antrenor: Marius Măldărășanu

Arbitru: Horia Mladinovici (București) / A1: Bogdan Gheorghe (București) / A2: Romică Bîrdeș (Pitești) / Arbitru VAR: Sorin Costreie (Buftea) / Arbitru AVAR: Marius Marchidanu (Brăila) / R1: Andrei Moroiță (Ploiești) / Observator: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea)

Stadion: Sepsi Arena, Sfântu Gheorghe

Partida va fi transmisă și în direct la Digi Sport, Orange Sport și Prima Sport.

FOTO: Accident mortal lângă Târnava. O femeie din județul Alba a murit

0

ACTUALIZARE: Femeia de aproximativ 76 de ani a suferit un stop cardio-respirator. Salvatorii au aplicat manevre de resuscitare însă din nefericire femeia nu a răspuns manevrelor, medicul elicopterului SMURD declarând decesul acesteia.


Știre inițială:

Un accident grav de circulație s-a produs în urmă cu puțin timp pe DN14, km. 48+100, la ieșire din localitatea Târnava.

Din primele cercetări efectuate, un bărbat în vârstă de 78 de ani, din localitatea Blaj, județul Alba, a părăsit partea carosabilă și a intrat cu mașina într-un copac. Bărbatul se deplasa spre Mediaș. În urma accidentului a rezultat rănirea gravă a soției acestuia, în vârsta de 76 de ani.

În acest moment traficul rutier este blocat pentru intervenția elicopterului SMURD.

„La fața locului intervin o autospecială de descarcerare, una de stingere și două echipaje SMURD. De asemenea la fața locului se deplasează și elicopterul SMURD Tg. Mureș. S-a acționat pentru descarcerarea victimei, aceasta este inconștientă, monitorizată de echipajele SMURD și se așteaptă elicopterul SMURD.” a declarat purtătorul de cuvânt al ISU SIBIU, Sg. maj. Andreea Ștefan

VIDEO- FOTO: O persoană amenință că incendiază un bloc de pe strada Semaforului din Sibiu

0

Desfășurare impresionantă de forțe, în această seară, pe strada Semaforului din municipiul Sibiu. O persoană a amenințat că incendiază întreg blocul.


Conform primelor date de la fața locului, un tânăr de aproximativ 30 de ani, cunoscut cu probleme psihice, s-a baricadat în apartament și a amenințat că incendiază locuința și blocul.

Bărbatul a fost transportat la Spitalul de Psihiatrie pentru control de specialitate.

Conform vecinilor, tânărul face probleme zi și noapte, urlând și înjurând constant. La fața locului au intervenit mai multe echipaje de Poliție, dar și unul de Jandarmerie. Pentru că bărbatul era extrem de recalcitrant și putea să își facă rău sau chiar să-și ducă planul la final, au fost chemate în sprijin și două echipaje de pompieri ISU SIBIU.

„Un echipaj SMURD și o autospecială de stingere au intervenit pe strada Semaforului la solicitarea echipajelor IPJ. La fața locului echipajul SMURD a preluat o persoană de sex masculin în vârstă de aproximativ 28 de ani cunoscută cu afecțiuni medicale și transportată la Spitalul de Psihiatrie. Echipajul de stingere a aplicat măsuri de securitate la incendiu prin oprirea alimentarii cu gaz a locuinței.” a transmis ISU SIBIU

False acuzații de abuzuri ale Jandarmeriei la Centrul de primiri urgențe Prichindelul din Sibiu

0

Două publicații din presa centrală au relatat zilele trecute, sub titluri pompoase, faptul că la Centrul de primiri urgențe Prichindelul din Sibiu copii și tinerii sunt abuzați de jandarmi. Aceștia ar fi chemați de educatori să aplice corecții disciplinare beneficiarilor de acolo.

SIBIU INDEPENDENT a dorit să lămurească aceste acuzații. Am cerut puncte de vedere ale Direcției de Asistență Socială și Protecția Copilului Sibiu, în subordinea căreia se află Complexul de servicii Prichindelul, dar și Jandarmeriei. Am stat de vorbă și cu beneficiari ai centrului. Concluzia generală: informațiile prezentate sunt false, probabil o răzbunare a unui fost beneficiar al centrului.

Jandarmii au venit de două ori într-un an

Singura parte de adevăr din povestea relatată cu titlu de senzațional în presa centrală este că jandarmii au fost la Centrul Prichindelul. Dar nu de nenumărate ori cum se scrie în articole, nici să aplice corecții. Aceștia au fost chemați de două ori, prin apel la 112, de educatori din centru pentru a media situații conflictuale cu unii beneficiari. Complexul de servicii Prichindelul are mai multe unități de asistență socială. Cea luată în vizor, în acest caz, este centrul de primiri urgențe. Aici sunt aduși copii și tineri temporar aflați în diferite situații de risc. Adesea acești beneficiari sunt implicați anterior în acte pedepsite de lege sau fug de la domiciliu. Până la soluționarea cazurilor lor, social și legal, sunt ținuți în Centrul de primiri urgențe.

„Din verificările efectuate a reieșit faptul că din luna august 2022 și până în prezent, au fost două intervenții în cadrul complexului, una în data de 9 septembrie 2022 și cealaltă în data de 19 ianuarie 2023, în ambele cazuri jandarmii au fost direcționați în urma apelului la numărul unic pentru apeluri de urgenţă 112 efectuat de reprezentanții complexului. 

În baza informațiilor obținute în legătură cu intervențiile mai sus menționate a rezultat faptul că în nicio situație nu s-a folosit forța și nu au existat agresiuni, iar activitatea jandarmilor a constat numai în aplanarea conflictelor dintre tineri și au fost purtate discuții cu aceștia, în prezența personalului complexului, fiind sfătuiți să evite situațiile conflictuale și să adopte un comportament civilizat, precum și un limbaj decent” ne-au declarat reprezentații Jadarmeriei Sibiu.

Protecția Copilului confirmă prezența ca mediator a jandarmilor

Declarațiile Jandarmeriei sunt confirmate și de conducerea Direcției pentru Protecția Copilului Sibiu. „Reprezentanţii Jandarmeriei Sibiu au purtat discuţii cu copiii aflaţi cu măsură de protecţie în cadrul Centrului de Primire în Regim de Urgenţă, în prezenţa educatorului, in vederea aplanării conflictului existent între aceştia, cât şi remedierea comportamentului şi limbajului agresiv care predomina.” Totuși, pentru a nu lăsa nicio urmă de îndoială, Protecția Copilului a declanșat o anchetă internă multi-disciplinară pentru a lămuri situația.

Conform surselor Sibiu Independent, numărul 112 este apelat adesea de la Centrul Prichindelul din Sibiu pentru cazuri de fugă din centru a unor tineri beneficiari. Poliția Sibiu, alături de Jandarmerie acționează adesea pentru identificarea tinerilor și ducerea lor înapoi în centru. Aceștia nu sunt închiși în centru, ei având libertate de mișcare și socializare. Măsura temporară a cazării lor în centru este cerută de lege până la clarificarea situației lor sociale și legale.

Beneficiarii spun că sunt răzbunări

Toți beneficiarii contactați de SIBIU INDEPENDENT au declarat că nu au fost violențe în centru. Dar ei susțin că ajung acolo, uneori, tineri și copii, foarte recalcitranți, cu un comportament violent. Întrebați dacă au fost abuzuri din partea personalului sau a jandarmilor, beneficiarii cu care am discutat au declarat că nici vorbă. Dar ei suspectează că subiectul de presă a pornit de la un beneficiar violent, certat și cu legea, care a dorit astfel să se răzbune. La momentul încheierii anchetei interne a Protecției Copilului Sibiu vom reveni cu amănunte.

De curând, parte din clădirea centrului Prichindelul a intrat în renovări, beneficiarii de acolo fiind mutați în alte centre.

16 localități sibiene afectate de culoarul de exproprieri pentru autostrada Sibiu – Făgăraș

0

În perioada 27.02.2023 – 31.03.2023 reprezentanții DRDP Brasov vor desfășura campania de colectare a documentelor care atestă dreptul de proprietate asupra terenurilor afectate de Autostrada #Sibiu Făgăraș.


Culoarul de exproprieri afectează următoarele unități administrativ-teritoriale: Arpașu de Jos, Avrig, Beclean, Boița, Cârța, Drăguș, Făgăraș, Mândra, Porumbacu de Jos, Racovița, Recea, Tălmaciu, Turnul Roșu, Ucea, Viștea și Voila. Peste 5000 de proprietari sibieni sunt afectați de aceste exproprieri.

Documentele se pot depune în următoarele locații:

-Districtul Făgăraș – Municipiul Făgăraș str. Vlad Țepeș, nr. 3, județul Brașov, tel. 0268211461,
-SDN Sibiu – Municipiul Sibiu, str. Hipodromului, nr. 2B, jud. Sibiu, tel 0269229621, 0374815070

Campania se desfășoară de luni până vineri între orele 0:800 – 15:00.

Documentele care atestă dreptul de proprietate se pot transmite și pe adresa de email exproprierisibiufagaras@andnet.ro cu mențiunea că este necesar să se transmită și un număr de telefon de contact, de preferință al proprietarului.

Primarul Marius Grecu: Șelimbăr nu râvnește la statutul de oraș

0
dronă selimbar

Șelimbăr nu râvnește la statutul de oraș, afirmă primarul comunei, Marius Grecu: ”Putem avea însă toate condițiile unui oraș, iar munca noastră, a tuturor celor din administrația locală, este în acest sens” – adaugă primarul

Comuna Șelimbăr are, conform datelor recensământului din 2022, o populație de 17.492, iar conform prevederilor LEGII nr.351 din 6 iulie 2001, privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului național, ar putea deveni oraș.
În cazul orașelor, un prim criteriu, pe lângă altele ce țin de infrastructură și servicii sociale, se referă la populație, iar cerința minimă este de 5.000 de locuitori.


Primarul Marius Grecu susține însă că ideea ca Șelimbărul să devină oraș nu este o prioritate pentru administrația locală.
”Nu ne gândim să devenim nici oraș, nici municipiu, noi suntem comuna Șelimbăr, ne e bine așa. Dar pentru asta, putem avea servicii și nivel de trai de locuitori de oraș sau municipiu. Primul dezavantaj pentru locuitorii noștri ar fi taxe și impozite mai mari, în momentul în care am deveni oraș și doar pentru o denumire nu merită. Putem avea însă toate condițiile unui oraș, iar munca noastră, a tuturor celor din administrația locală, este în acest sens: de a trăi în comuna Șelimbăr cel puțin la același nivel de trai ca cel al sibienilor din orașe sau din municipiu”, a declarat Marius Grecu.

Primăria Mediaș a primit vizita echipelor medieșene de robotică

0

Echipele medieșene de robotică reprezentând Liceele Teoretice „Axente Sever“, „Roth – Oberth“ și Colegiul „Școala Națională de Gaz“ au participat vineri, 24 februarie 2023, la o întâlnire în cadrul municipalității, la invitația primarului municipiului Mediaș, dl. Gheorghe Roman.


Elevii, însoțiți de coordonatorii echipelor, au dorit să mulțumească pentru sprijinul acordat de către conducerea primăriei, prezentând cu acest prilej roboții construiți și oferind meciuri demonstrative între aceștia. Echipele LTASrob, Code Warriors, The Resistance 186 și SNGine Team au luat parte în perioada 16 – 19 februarie la Competiția Regională First Tech Challenge, la București, alături de peste alte 100 de echipe din întreaga țară.

În urma concursului desfășurat în această perioadă, echipa Liceului Teoretic Axente Sever – LTASrob și cea a Colegiului „Școala Națională de Gaz“ – SNGine Team s-au calificat la faza națională a competiției, care va avea loc în perioada 3-5 martie 2023, la Sala Polivalentă din București. De asemenea, echipa LTASrob a fost recompensată și cu premiul Judge Award, iar SNGine Team a primit premiul Think Award 2, prin care a fost recunoscută creativitatea echipei în conceperea robotului și evoluția acestuia pe parcursul sezonului.

„Îi felicit pe toți elevii și pe îndrumătorii lor, pentru efortul și rezultatele obținute la acest concurs de robotică, iar echipelor calificate la faza națională a competiției le doresc mult succes! Apreciez munca depusă de fiecare în parte și îi asigur în continuare de sprijinul constant al administrației locale pe toți tinerii care vor să facă performanță“, a declarat primarul municipiului Mediaș, dl. Gheorghe Roman.

Cum alegi grătarul perfect pentru grădina ta? (P)

0

Chiar daca gratarul ne duce adesea cu gandul la vara si vremea calduroasa, poti incepe de pe acum shopping-ul dupa gratarul perfect pentru gradina ta, sau poti alege un model ce poate fi utilizat chiar si in sezonul rece! Intrebarea este: cum alegi gratarul perfect pentru gradina ta si pentru preferintele tale culinare? Exista o serie de lucruri pe care sa le iei in considerare atunci cand doresti sa faci o achizitie potrivita pentru tine, familia ta sau pentru invitatii la gratar.

Iata la ce trebuie sa fii atent atunci cand vrei sa cumperi gratarul perfect pentru gradina ta:

1. Ia in considerare spatiul pe care-l ai la dispozitie

Atunci cand vrei sa cumperi un gratar gradina, trebuie sa tii cont de locul pe care-l ai la dispozitie pentru amplasarea gratarului. Spatiul de care dispui joaca un rol important in alegerea modelului de grill potrivit deoarece trebuie sa-ti permita sa-ti desfasori activitatea in siguranta si cu usurinta. In catalogul PE FOC vei gasi modele de gratare profesionale de top pentru gradina, intr-o gama generoasa de dimensiuni, tip smoker kamado, cu plita sau modele mai economice si compacte.

Gratar otel economic, de dimensiuni compacte, pozitionat pe terasa unei case.

2. La ce nivel vrei sa duci gatitul in aer liber?

Daca gatitul in aer liber se numara printre cele mai mari pasiuni ale tale si vrei ca experienta sa fie una la superlativ, atunci si gratarul ales trebuie sa fie pe masura! De asemenea, cel mai probabil vei dori sa optezi pentru un gratar cu functii multiple, avansate, si care poate fi utilizat chiar si in spatiile inchise atunci cand vremea de afara nu este favorabila. Gratarele profesionale pe gaz de butelie sau gpl din oferta PE FOC pot fi utilizate atat la exterior, cat si in interiorul casei sau al unui balcon, si vin in modele cu arzator, de dimensiuni mari sau mici, incorporabile sau cu picioare. Un gratar pe gaz poate fi accesorizat cu plita sau plancha din fonta, rotisor, ochi de aragaz, piatra de gatit sau alte dotari avansate.

Gratar pe gaz Weber Genesis, echipat cu ochi de aragaz.

3. Combustibilul pe care vrei sa functioneze gratarul tau

Combustibilul este de asemenea un element important in achizitionarea gratarului perfect pentru tine. Catalogul PE FOCofera o varietate larga de modele gratare pe diverse tipuri de combustibili si anume gratare pe carbuni, pe lemne cu plita, pe gaz, electrice, pe peleti sau cuptoare profesionale de pizza si paine. Un gratar carbuni se numara printre cele mai achizitionate tipuri de grill si vine in variante premium cu functii avansate sau mai ieftine si economice. Poti alege modele cu picioare sau de pozitionat pe masa, portabile, pliabile, cu afumatoare tip smoker sau rotisor, ideale pentru camping sau in cadrul unui restaurant.

Gratar pe carbuni tip smoker, ideal pentru gatitul in aer liber, in curte sau gradina.

Speram ca recomandarile noastre iti vor fi de folos in alegerea gratarului ideal pentru gradina, familia ta si pentru invitatii la masa! Consulta catalogul online PE FOC, alege modelul preferat din oferta bogata de grill-uri carbuni, lemne, gaz sau peleti, si beneficiezi de transport garantat la tine acasa!

Expoziției de pictură și grafică la Biblioteca Astra din Sibiu

0

Astăzi, de la ora 17:00, la Biblioteca Astra Sibiu, Corp B, Foaier, Școala Populară de Arte și Meserii “Ilie Micu” Sibiu vă invită la vernisajul expoziției de pictură și grafică a claselor coordonate de Lavinia Crețu și Cătălin Precup. Tema lucrărilor este primăvara, iar expoziția poate fi vizitată până în data de 3 martie.

O scurtă prezentare a expoziției și un spectacol organizat cu ocazia mărțișorului vor avea loc miercuri, 1 martie, de la ora 17:30, și vor participa cursanți de la clasele de canto muzică ușoară coordonate de Bianca Băilă, Cosmin Diaconescu și Iulian Țicală, clasa de chitară coordonată de Claudiu Conț, și clasa de actorie coordonată de Johanna Adam.

Restricții în trafic pe strada Pompeiu Onofreiu din Sibiu, luni 27 februarie

0

Urmare unei solicitări primite din partea Spitalului Clinic Județean Sibiu, Comisia de Circulație a aprobat restricționarea temporară a circulației pe strada Pompeiu Onofreiu, luni, 27 februarie, între orele 09.30 – 13.00, pe tronsonul dintre bulevardul Corneliu Coposu și str.


Filarmonicii. Solicitarea este motivată prin faptul că, la secția de neurologie urmează să fie livrat un post de transformare de mari dimensiuni. Pentru transportul și amplasarea în siguranță a acestuia în curtea Spitalului este necesară închiderea circulației pentru câteva ore, asigurându-se astfel accesul pe stradă a transportului și a utilajelor care vor descărca echipamentul.

În intervalul orar menționat șoferii pot utiliza ca rută ocolitoare bulevardul C. Coposu – str. Gh. Lazăr – str. Pompeiu Onofreiu (tronsonul dintre str. Gh. Lazăr și str. Filarmonicii) – str. Filarmonicii – str. Gh. Lazăr / str. General Magheru, în funcție de direcția de deplasare.

Un echipaj al Poliției Locale Sibiu se va afla la fața locului pentru a asigura suport în această închidere de trafic.

Vicepreședintele USR – Dan Barna, discurs la Adunarea Parlamentară a OSCE (C.P)

0

USR Sibiu a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:


Vicepreședintele USR Dan Barna a exprimat, astăzi, solidaritatea României cu Ucraina la Adunarea Parlamentară a OSCE, care are loc la Viena.

Dan Barna a susținut că rezistența Ucrainei depinde acum de coeziunea politică a țărilor democratice, al căror ajutor militar și financiar la timp va influența soarta războiului.

Dan Barna a anunțat că USR a înaintat Parlamentului României o declarație pentru a marca un an de război pe scară largă al Rusiei împotriva Ucrainei, care în zilele următoare va fi adoptată de legislativul nostru. În declarația noastră:

• Cerem ca Federația Rusă să-și retragă de urgență forțele militare în cadrul propriilor frontiere recunoscute internațional și să revină la ordinea dreptului internațional.

• Reafirmăm solidaritatea României cu Ucraina și cu toate statele vizate de retorica agresivă a Federației Ruse, și în special cu Republica Moldova.

• Facem apel la Federația Rusă să coopereze necondiționat cu organizațiile internaționale și instituțiile relevante în ceea ce privește crimele de război comise de armata rusă pe teritoriul Ucrainei.

Dan Barna conduce Delegația Parlamentului României la cea de-a 22-a Reuniune de iarnă a Adunării Parlamentare OSCE, în perioada 22-24 februarie 2023, la Viena.

Discurs integral Dan Barna:

În urmă cu exact un an, Putin și-a început invazia neprovocată și nejustificată a Ucrainei.

Am înaintat Parlamentului României o declarație pentru a marca un an de război pe scară largă al Rusiei împotriva Ucrainei, care în zilele următoare va fi adoptată de legislativul nostru. În declarația noastră:

• Cerem ca Federația Rusă să-și retragă de urgență forțele militare în cadrul propriilor frontiere recunoscute internațional și să revină la ordinea dreptului internațional.

• Reafirmăm solidaritatea României cu Ucraina și cu toate statele vizate de retorica agresivă a Federației Ruse, și în special cu Republica Moldova.

• Facem apel la Federația Rusă să coopereze necondiționat cu organizațiile internaționale și instituțiile relevante în ceea ce privește crimele de război comise de armata rusă pe teritoriul Ucrainei.

În ciuda pierderilor grave pe câmpul operațional, Rusia își păstrează intențiile de a subordona Ucraina din punct de vedere politic și militar și își dovedește hotărârea de a susține o operațiune ofensivă pe scară largă și de lungă durată, fără discriminare între populația și infrastructura militară și civilă. Și mizează pe subminarea coeziunii statelor democratice în susținerea cauzei ucrainene.

Consider că unitatea, valorile comune și democrația nu sunt simple declarații, ci acțiuni și rezultate concrete, unele dintre acestea descrise și în Acțiunea AP OSCE privind Ucraina prezentată de Președintele Adunării noastre.

Poporul ucrainean luptă împotriva atacurilor rusești, hotărât să-și apere interesele legitime de suveranitate și integritate teritorială. Rezistența Ucrainei depinde acum de coeziunea politică a țărilor democratice, al căror ajutor militar și financiar la timp va influența soarta războiului.

Gândurile noastre se îndreaptă acum către poporul Ucrainei care nu numai că își apără țara, ci și valorile noastre democratice comune.

Trasee Tursib dublate la meciul de fotbal, de marți

0
Autobuz TUR Sibiu pe traseul 3 cu devieri de circulație pentru Cupa României

Tursib informează că în data de 28.02.2023 cu ocazia meciului de fotbal de pe stadionul municipal Sibiu vom suplimenta capacitatea de transport prin introducerea unor dubluri și curse suplimentare pe traseele existente,după cum urmează:


Pe Traseul 1:

– din stația Hornbach la orele 15:10; 15:30 și 17:35; 17:52;

– din stația C.Dumbrăvii la orele 15:25; 15:35 și 17:55; 18:00;

Pe Traseul 5:

– din stația V.Aurie la orele 15:10; 15:25 și 17:40; 17:55;

– din stația Gară la orele 15:10; 15:25 și 17:40; 17:55;

Pe Traseul 13:

– din stația Gară la orele 15:06; 15:26 și 17:25; 17:51;

– din stația Dumbrava la orele 15:16; 15:36 și 17:38; 17:53;

Pe Traseul 15:

– din stația Gară la orele 15:07; 15:27 și 17:05; 17:22.

Hermannstadt joacă mâine pe terenul lui Sepsi!

0

Mâine de la ora 14:30, băieții lui Marius Măldărășanu vor evolua pe terenul lui Sepsi OSK!

Cele două formații se află în situații complet diferite, asta mai ales după ce Hermannstadt a fost penalizată cu 9 puncte de FRF.

Înainte de meci, Sepsi este pe locul 6 cu 38 de puncte, iar Hermannstadt pe 11 cu 26 de puncte, la doar 2 puncte de penultimul loc în Liga 1.

În tur, Sepsi s-a impus cu 2-1 la Mediaș într-un meci în care Hermannstadt a condus la pauză după golul lui Paraschiv, iar Sepsi a întors scorul în ultimele 15 minute.

ULTIMELE 5 REZULTATE DINTRE CELE 2 FORMAȚII:

02.10.2022 – Hermannstadt – Sepsi OSK – 1-2
28.02.2021 – Hermannstadt – Sepsi OSK – 1-2
07.11.2020 – Sepsi OSK – Hermannstadt – 1-1
18.07.2020 – Hermannstadt – Sepsi OSK – 2-2
13.06.2020 – Sepsi OSK – FC Hermannstadt – 1-1

Partida va fi transmisă în direct pe Digi Sport 1, Prima Sport și Orange Sport.

FOTO – FC Hermannstadt Facebook

MedLife raportează o cifră de afaceri consolidată pro-forma de 405 milioane de euro pentru anul 2022

0

După ce în 2022 a bifat 20 de proiecte prin achiziții și dezvoltare organică, urmează o perioadă de consolidare și coagulare a noilor companii sub umbrela MedLife

  • MedLife raportează pentru anul 2022 o cifră de afaceri consolidată pro-forma de 2 miliarde lei, în creștere cu 41% față de anul precedent.
  • Într-o perioadă economică marcată de turbulențe, Grupul MedLife și-a continuat planul de expansiune și în 2022, bifând nu mai puțin de 13 achiziții importante și alte 7 proiecte dezvoltate organic.
  • Dincolo de integrarea business-urilor achiziționate în 2022, MedLife are ca priorități pentru anul acesta consolidarea marginilor de profitabiltate post-achiziții, iar pe plan operațional, creșterea portofoliului de medici și menținerea calității foarte ridicate a serviciilor medicale.

București, 24 februarie: MedLife, liderul pieței de servicii medicale private din România și singura companie cu capital românesc din topul operatorilor de servicii medicale private, publică rezultatele financiare aferente anului 2022. În ciuda unui an marcat de contextul global și local instabil, Grupul MedLife a înregistrat o cifră de afaceri consolidată pro-forma de 2 miliarde lei, în creştere cu 41% comparativ cu exerciţiul financiar precedent. Astfel, MedLife devine primul operator privat din România care depășeste borna de 400 milioane euro cifră de afaceri.

Rezultatele aferente anului 2022 confirmă eforturile Grupului MedLife de consolidare a serviciilor la nivel național, cu accent pe excelența actului medical și pe îmbunătățirea satisfacției pacientului. Ca urmare a acțiunilor de dezvoltare, toate liniile de business au înregistrat un avans în 2022, cele mai performante fiind clinicile, spitalele și corporate, cu creșteri de 78%, 39% și 10%, urmate de laboratoare, clinicile stomatologice și farmaciile.

Într-o perioadă economică marcată de turbulențe, cu efecte vizibile ale inflației ridicate asupra mediului de afaceri, Grupul MedLife a reușit performanța de a-și continua planul de ascensiune și expansiune și în 2022. Nu mai puțin de 13 tranzacții importante au fost încheiate anul trecut, iar alte 7 proiecte au fost dezvoltate organic. Astfel, Grupul MedLife și-a întărit expertiza atât în ceea ce privește serviciile medicale integrate, cât și serviciile de nișă, consolidând semnificativ zona de oncologie, mai puțin sensibilă la turbulențele pieței, și zona de wellness, unde, deși a intrat într-o companie aflată în zona de scale-up, are așteptări importante potențate și de schimbarea regimului fiscal.

Succesul nostru de aproape trei decenii are la bază două elemente-cheie, aș spune: concentrarea pe nevoile pacientului și forța de adaptare. În primul rând, ADN-ul nostru ne obligă să oferim excelență în actul medical, prin intermediul medicilor și specialiștilor extraordinari, a serviciilor de calitate și a tehnologiei de ultimă generație, totul pentru a răspunde cât mai aplicat nevoilor celor aproximativ 30.000 de pacienți care apelează zilnic la serviciile noastre. Al doilea element face referire la flexibilitatea în abordare și la viteza de reacție, atuuri care, în ceea ce ne privește, transformă provocările în oportunități, indiferent de conjunctura economică. Aceste principii solide reprezintă o bază fertilă în dezvoltarea noastră și în obținerea unor rezultate pozitive”, a declarat Dorin Preda, Director Executiv MedLife Group.

Perspective pentru anul 2023

După un an extrem de dinamic, marcat de 20 proiecte semnificative, 2023 se anunță un an al optimizării și consolidării afacerii la nivel național. Deși compania este securizată din perspectivă financiară pentru continuarea strategiei de dezvoltare, reprezentanții MedLife mizează în perioada imediat următoare pe un comportament prudent, urmând să acționeze în funcție de context și de tendințele pieței.

Ca strategie de business cred că ne asemănăm cu alergătorul de cursă lungă. După o lungă distanță parcursă într-un ritm accelerat, alternăm acum cu un ritm moderat. Această metodă s-a dovedit sănătoasă pentru noi și contribuie la creșterea performanței business-ului. Astfel, după ce în 2022, un an marcat de provocări la nivel economic și regional, Grupul a bifat 20 de proiecte prin achiziții și dezvoltare organică, este firesc să urmeze o perioadă de consolidare și coagulare a noilor companii sub umbrela MedLife. Primul pas a fost curajul, așadar, al doilea este așezarea, respectiv profitabiltatea. Bineînțeles, în funcție de tendințele pieței și de nevoile pacienților, vom continua să analizăm eventuale oportunități care susțin creșterea organică sau prin achiziții”, a precizat Mihai Marcu, Președinte & CEO MedLife Group.

Una din principalele priorități ale companiei pentru anul 2023 rămâne proiectului MedLife Medical Hub, cel mai mare parc medical al Grupului, care a intrat în cea de-a doua etapă de dezvoltare. Aceasta prevede punerea în funcțiune a noi săli de operații, extinderea unităților pre și post-operatorii și recalibrarea circuitelor spitalicești. Pe termen lung, proiectul-pilot MedLife Medical Hub va fi replicat și în alte zone din țară, precum Brașov, Sibiu, Cluj sau Arad.

Pe termen scurt, MedLife urmează să bifeze inaugurarea unei noi hyperclinici la Bacău și finalizarea achiziției Grupului Provita, pentru care a primit deja aprobarea Consiliului Concurenței. În plus, pentru a preîntâmpina tendințele din domeniu, compania își reînnoiește angajamentul de a continua investițiile în tehnologie și digitalizare, având convingerea că medicina viitorului este despre utilizarea celor mai noi inovații, dezvoltarea platformei medicale și oferirea unor tratamente personalizate.

În prezent, Grupul MedLife deține cea mai puternică rețea de diagnostic și tratament din România, cu 700 locații proprii și partenere la nivel național. Peste 6 milioane pacienți unici au apelat până acum la servicii de prevenție, wellness, tratament și spitalizare în unitățile MedLife, iar peste 800.000 de angajați beneficiază de abonamente de servicii medicale prin intermediul abonamentelor MedLife.

***

Despre Sistemul Medical MedLife

Sistemul Medical MedLife a pornit acum aproape trei decenii, s-a dezvoltat sănătos și a devenit cel mai mare furnizor de servicii medicale private din România. Antreprenorii români, alături de medicii de elită care au pus bazele acestei companii, au investit și s-au implicat pentru a aduce schimbare în sistemul de sănătate românesc, au crezut în inovație și au îndrăznit să țintească cât mai sus, pentru a oferi pacienților români servicii de exelență, calitate, grijă și respect pentru nevoile lor.

Compania operează cea mai extinsă reţea de clinici, una din marile reţele de laboratoare medicale, dar și cea mai mare rețea de spitale generale şi specializate din țară, acestea fiind guvernate de medici extraordinari ce au la activ sute de mii de intervenții chirurgicale și milioane de pacienți evaluați cu ajutorul celor mai noi tehnologii medicale.

Fiind o companie românească cu tradiție, MedLife a ales să se listeze la Bursa din România, fiind un model al listărilor pe piața locală de capital. A deschis orizonturi, iar prin guvernanța corporativă pe care o are implementată a inspirat și alte companii locale spre a porni pe acest drum și a ajuta la dezvoltarea capitalului românesc și a economiei. Acțiunile emise de MedLife SA sunt admise la tranzacționare pe piața reglementată la vedere administrată de Bursa de Valori București, Categoria Premium, având simbolul de tranzacționare ″M″.

În perioada de pandemie MedLife a reușit să joace un rol esențial în societate și să capete un statut de lider detașat în monitorizarea pandemiei prin implicarea activă în zona de cercetare.

Compania continuă să investească în proiecte cu impact asupra comunității locale, în tehnologie și infrastructură. Creează locuri de muncă și dezvoltă un ecosistem care contribuie la dezvoltarea și menținerea unei Românii sănătoase.

206 de ani de la deschiderea primului muzeu public de pe teritoriul de astăzi al României – Muzeul Național Brukenthal

0

În data de 25 februarie 2023 se împlinesc 206 de ani de la deschiderea pentru public a Muzeului Național Brukenthal, lucru care îl clasează ca primul deschis pe teritoriul actual al României și din Europa Centrală și de Est.

Totodată din 1817, de la deschidere și până în prezent, Muzeul Brukenthal a avut o activitate continuă.

Samuel von Brukenthal (1721-1803) este personalitatea care a pus bazele Muzeului și care a fost unul dintre reprezentanții vremurilor noi cu viziuni moderne. Una dintre caracteristicile acestuia este aceea că deviza succesului nu mai era noblețea din naștere, ci noblețea dobândită prin merit. În 1802 când și-a redactat testamentul și și-a cedat întreaga avere patrimoniului public, se puneau bazele celui mai mare muzeu din Europa de sud-est. La Viena, peste ani, Albert von Sachesen-Taschen își ceda și el colecțiile, asemeni lui Brukenthal, înființând celebra Albertina.

„Respectând ideea cosmopolită că muzeele sunt repere importante și că dețin un patrimoniu material extraordinar, modelul Brukenthal este așa cum menționa Lisa Fischer, o placă turnantă spre lume. Prin intermediul ei, în virtutea unui iluminism neterminat, înțelepciunea din cărți și frumosul din artă acționează spre binele general. Din creuzetele de idei ale trecutului rezultă adevăruri pentru prezent și se plămădesc noutățile viitorului.” a declarat managerul muzeului Alexandru Constantin Chituță.

În mod simbolic, Samuel von Brukenthal a întruchipat aplicarea practică a principiilor exprimate pe medalia comemorativă pe care este scris: Studio sapientia silentio et non fucata amicitia quid nobilius – Studiul, înțelepciunea, discreția și prietenia nefățarnică, ce poate fi mai nobil? Colecțiile sale din palatul de la Sibiu cât și de la reședința de vară și exploatația model de la Avrig, constituiau transpunerea în plan real a metaforicului templu al umanității.

Încă din anul 1784 când a avut inițiativa fondării și apoi în 1787 când a fost deschis, Cabinetul de lectură avea inițiativa de a reprezenta o posibilitate de instruire și de perfecționare a publicului interesat. Bogata bibliotecă din Palat conținea, în afara operelor clasice ale literaturii universale și cele mai recente publicații și reviste.

În afară de biblioteca sa, Brukenthal mai deține o impresionantă colecție de pictură. Ea a luat naștere din colecția de stampe, fiind permanent îmbogățită, pentru ca în final să cuprindă opere reprezentative ale maeștrilor flamanzi, italieni, germani, austrieci și francezi. Colecția sa a fost expusă în cele 13 încăperi de la etajul al II-lea al Palatului din Sibiu. În jurul anului 1790 ea cuprindea aproximativ 800 de tablouri și era deja deschisă publicului. În comparație, în anul 1789 galeria regală din Belvedere de la Viena număra doar 1400 lucrări. Pentru Brukenthal, omul care își depășise condiția socială, pinacoteca sa reprezenta, fără îndoială, prilej îndreptățit de mândrie. Faptul că Brukenthal a creat și dispus structura galeriei evidențiază scopul didactic-iluminist al colecționarului.

Pinacoteca sa nu trebuia doar să bucure, ci să stimuleze studiul artei și al naturii în scopul aprofundării cercetării. Pentru a da colecțiilor și o utilizare practică, baronul a amenajat o sală unde artiștii se puteau dedica creativ studiului și artei picturii.

„Brukenthal reprezenta așadar tipul colecționarului modern, lucru demonstrat prin decizia de a-și deschide pentru public colecția și de a o populariza. Colecția sa nu s-a conformat doar principiului l’art pour l’art sau politicii simbolice de reprezentare ci își asuma o înaltă misiune politico-educativă.” a declarat managerul muzeului Alexandru Constantin Chituță.

La sfârșitul secolului 18 un călător străin italian, Domenico Sestiniu, ajuns la Sibiu menționa: Dacă acest bărbat își va duce la îndeplinire înaltele scopuri, cred că va putea fi numit, în mod legitim, geniul Daciei. Astfel, Sibiul ar deține o bibliotecă bogată, o colecție de tablouri, un muzeu de istorie, o grădină botanică, dacă planurile și lăudabilele intenții ale acestui strălucit Mecena se vor împlini.

La data de 25 februarie 1817, odată depășite certurile de familie, muzeul s-a inaugurat oficial. Cuvântarea festivă a fost ținută de Johann Filtsch care, în stil masonic, a omagiat înfăptuirile sociale și cultural-politice ale baronului Brukenthal. El a lansat și conceptul de muzeu național săsesc însă și-a exprimat speranța că aceste colecții vor constitui un model călăuzitor pentru toți vizitatorii precum și pentru generațiile viitoare, indiferent de proveniența lor națională sau religioasă.

Astfel, în 1817 Muzeul avea să devină primul muzeu public din întreg spațiul sud-est european. Privind cu înțelepciune spre viitor, Brukenthal a întregit această moștenire cu un capital bănesc. Din acest fond trebuia plătit un custode, iar biblioteca trebuia să fie permanent îmbogățită.

Pinacoteca Brukenthal a avut un rol important de for instructiv și spre sfârșitul secolului XIX când, în cadrul gimnaziului evanghelic, s-a alcătuit un grup artistic în jurul profesorului Carl Dörschlag.

Pinacoteca a avut de suferit însă în urma numeroaselor procese care au dezbinat familia Brukenthal. Nu a putut fi vorba de noi achiziții, singurul mod de a se îmbogăți colecția a fost prin donații. De asemenea lipsa de fonduri nu a permis și angajarea unui restaurator și starea de conservare a 115 tablouri, așa cum menționează Gudrun Liane Ittu, a avut de suferit.

În 1920 au fost preluate colecțiile Muzeului Carpatin, de la Parohia Evanghelică au intrate în colecție piesele de cult iar colecția de arme a orașului, înființată în 1872 de primăria orașului a întregit patrimoniul muzeului.

După anul 1948 Muzeul se îmbogățește prin colecția Muzeului Asociațiunii desființat de comuniști și prin lucrările de artă românească adăugate în colecție. În 1957 Muzeul de Științele Naturii se alătură Muzeului Brukenthal iar în 1966 Muzeul Cinegetic August von Spiess completează structura Muzeului. În 1972 se deschide Muzeul Farmaciei, iar în 1988 secția istorie a fost mutată din Palat în actualul Muzeu de Istorie Casa Altemberger. În anul 2006 a luat ființă Muzeul de Artă Contemporană.

În 1872 când s-a stins ultimul moștenitor de parte bărbătească al lui Samuel von Brukenthal, colecția a fost cedată Bisericii Evanghelice în a cărei proprietate s-a aflat până în 1948 când s-a produs naționalizarea iar Muzeul a fost transformat într-o instituție de stat. În perioada comunistă numeroase piese din colecția Muzeului printre care și 19 tablouri au fost expuse la București. După 1989 s-a încercat restituirea Palatului și a colecției în proprietatea Bisericii Evanghelice. În 1999 s-a restituit reședința de vară de la Avrig iar în 2005 s-a retrocedat Muzeul și tablourile în 2006. Biserica Evanghelică ca proprietar și administrator, preluând o valoroasă moștenire și-a asumat răspunderea de a perpetua misiunea culturală pe baza testamentului vizionar al Baronului Brukenthal.

Din anul retrocedării, Muzeul Național Brukenthal își continuă activitatea în mod excepțional, ca parteneriat public-privat.

Muzeul Național Brukenthal este astăzi o instituție publică de importanță națională, fiind singura instituție de acest gen din Sibiu, subordonată Ministerului Culturii.

Un fapt important în existența Muzeului a reprezentat anul 2007 – Sibiu Capitală Culturală Europeană, 2017 sărbătorirea Bicentenarului Muzeului, 2019 Summit-ul UE de la Sibiu când 27 de șefi de stat și de guverne din Europa au avut un dineu de lucru în salonul de muzică din cadrul Palatului Brukenthal din Piața Mare din Sibiu și 2021 sărbătorirea a 300 de ani de la nașterea fondatorului Baronul Brukenthal și dezvelirea statuii din Piața Mare prin implicarea lui Alexandru Chituță, Ioan Muntean, Cosmin Iuga, Mircea Ureche și prin sprijinul financiar al SC Boromir SA, Clubul Rotary Sibiu și Clubul Lions Brukenthal Sibiu.

„Activitatea și munca asiduă a angajaților continuă astăzi prin expoziții, cercetare, conservare și restaurare și realizarea de activități și proiecte desfășurate la nivel național și internațional, înscriindu-se astfel în linia și opera vizionarului Samuel von Brukenthal” a declarat managerul muzeului Alexandru Constantin Chituță.

Căutată de Poliție de trei luni, dar găsită online în 24 de ore

0

În urma articolului ziarului Sibiu Independent, în care părinții fetei de 14 ani dispărută din Porumbacu de Jos au cerut ajutorul pentru găsirea ei, fata a reacționat printr-un material video.


Clipul video, lung de 25 de minute, jumătate în română, jumătate în limba rromani, aduce clarificări, dar și acuzații grave. Conform clipului, fata nu este sechestrată și a plecat de bună voie la iubitul ei. Aceasta a spus că a ales să fugă de acasa din cauza bătăilor zilnice și a faptului că a fost vândută pe sute de mii de euro. Aceste lucruri sunt infirmate de familia fetei, care au declarat faptul că aceasta a avut parte de un tratament bun, în armonie.

Sute de mii de oameni au distribuit mesajul părinților, ajungând până la fata dispărută. Pe numerele redacției am fost contactați și de mai multe asociații și persoane fizice care doreau să ajute la găsirea fetei.

„Nu este nimic adevărat. Noi nu am vândut-o cu mii de euro, nu am sechestrat-o așa cum declară ea. Cu siguranță este forțată să zică acele minciuni. Am dovezi și filmări video când în ziua dispariției, ne-a furat 18.000 de euro și 40 de grame de aur. Inițial nu a recunoscut iar apoi a spus că-mi trimite aurul prin poștă, dar nu tot.” a declarat pentru Sibiu Independent, mama fetei

Acuzațiile fetei sunt infirmate de părinții săi

Fata își arăta iubirea pentru părinți prin clipuri video

O adolescentă este de negăsit de 3 luni. Părinții acuză Poliția Sibiu

Dan Barna, vicepreședintele USR: „A trecut un an de război. Ucraina a rezistat…” (C.P)

0
Dan barna

Vicepreședintele USR, Dan Barna a transmis către mass media următorul comunicat de presă:


Dan Barna, vicepreședinte Camera Deputaților: „A trecut un an de război. Ucraina a rezistat pentru că din prima zi cetățenii ei apoi zi după zi cetățenii din jur, apoi cei din Europa, apoi cei din toată lumea democrată s-au ridicat și luptă împotriva agresiuni Rusiei și pentru libertate.

CLIP VIDEO

Solidaritatea cetățenilor a obligat solidaritatea guvernelor și Putin a pierdut pariul pe nepăsare.

Oricât va dura, victoria va fi a Ucrainei pentru că umanitatea întotdeauna învinge. Slava Ukraini.”

Sibian reținut după ce a spart o locuință. A furat haine și obiecte de valoare

0

Un sibian în vârstă de 20 de ani este cercetat în cadrul unui dosar penal care vizează săvârșirea infracțiunii de furt din locuință.


Acesta este acuzat că la data de 27 ianuarie, în intervalul orar 06:00 – 16:00, ar fi pătruns într-un imobil din municipiul Sibiu de unde ar fi sustras bunuri în valoare de aprox. 5.600 de lei, respectiv articole vestimentare, ceas de mână și parfumuri.

În baza probatoriului administrat, la data de 23 februarie, față de bărbatul bănuit de săvârșirea acestei fapte sa luat măsura reținerii pentru 24 de ore pe bază de ordonanță, urmând a fi prezentat unității de parchet competente în vederea aplicării unei măsuri preventive.

Se licitează standuri pentru comerț în zonele turistice ale Sibiului

0

Primăria Sibiu, prin Serviciul de administrare a domeniului public, scoate la licitație, în vederea închirierii, mai multe standuri pentru comercializarea de produse tip suveniruri pentru care contractele anterioare de închiriere urmează a expira:

  • În Piața Mică se vor licita 7 standuri, în suprafață de 4 mp fiecare. Prețul minim de închiriere de la care se va porni este de 1.460 lei/an/stand.
  • Pe str. Papiu Ilarian se licitează 17 standuri în suprafață de 4 mp fiecare. Și în acest caz, chiria minimă de la care se va licita va fi de 1.460 lei/an/stand.
  • Pe aleea de la intrarea în Grădina Zoologică va fi licitat un stand și amplasamentul aferent acestuia în suprafață de 12 mp. În acest caz prețul minim de închiriere este de 5.256 lei/an.

Caietul de sarcini se poate obține gratuit, în format electronic, de pe site serviciului menționat sau în format tipărit, de la sediul Serviciul Public de Administrare a Domeniului  Public și  Privat al  Municipiului Sibiu din Piața Mică, nr. 22, costul fiind de 50 de lei.


Deschiderea plicurilor va avea loc în data de 16 și 21 martie 2023, iar contractele de închiriere se vor semna în luna aprilie.

Mai multe informații și documentele necesare se pot descărca de pe site-ul serviciului public amintit: Anunț licitație mobilier de prezentare şi vânzare de pe Aleea spre Gradina Zoologică, Piața Mică și str. Papiu Ilarian din Municipiul Sibiu.

Întâlnirea ONG-urilor din Sibiu

0
ONG-MeetUp-Sibiu-2022-2

Institutul European de Impact Social (ESI) organizează ONG MeetUp 2023 (ediția a II-a). Evenimentul va avea loc la Biblioteca Astra corp B, etaj 5, American Corner, în data de 27 Februarie 2023, ora 16:00, dată la care se sărbătorește ziua mondială a ONG-urilor (World NGO Day).


Scopul acestui eveniment este de a facilita comunicarea și interacțiunea la nivelul ONG-urilor sibiene active în diferite domenii de specialitate. 

ONG MeetUp reprezintă o oportunitate excelentă de a întâlni alte organizații din aceeași arie de interes, de a schimba idei și de a dezvolta parteneriate.

Invitatul evenimentului este Leonidas Skerletopoulos (Social Marketing Behavior Change Institute, Grecia) care va împărtăși din experiența sa internațională în materie de marketing social și schimbări comportamentale în ONG.

Inițiativa ONG MeetUp 2023 dorește să facă auzită vocea oamenilor de bine din spatele asociațiilor sibiene, care sunt invitate să își prezinte proiectele și ariile de expertiză.

Adrian Bibu, PNL Sibiu: Zona Metropolitană Sibiu, pe ultima sută de metri

0
Peisaj montan al stațiunii Păltiniș, evidențiind potențialul turistic ce așteaptă o administrare eficientă.

Consilierul local PNL Sibiu, Adrian Bibu a anunțat la finele ședinței de astăzi a Consiliului Local că proiectul de statut pentru Zona Metropolitană Sibiu a fost definitivat. El a precizat că acesta a avut în vedere și ultimele modificări legislative în domeniu și a fost realizat de consilierii locali PNL alături de aparatul Primăriei Sibiu și FDGR. „Am avut o discuție la început de an cu colegii din primărie, cu doamna primar și urmează ca grupul PNL să inițieze acest proiect așa cum ne-am înțeles” a declarat Adrian Bibu.

Bibu speră ca la ședința de luna viitoare să depună proiectul Zonei Metropolitane Sibiu spre aprobare consilierilor locali. El a precizat că depunerea proiectului depinde de cât de repede se vor organiza întâlnirile cu primarii din toate localitățile care vor face parte din Zona Metropolitană Sibiu.

SOMA Sibiu: Cum puteți înlocui pubela deteriorată

0

SOMA, principalul furnizor de servicii de colectare și transport deșeuri de pe raza județului Sibiu transmite sibienilor câteva informații utile:

Ce puteți face atunci când pubela de gunoi s-a spart într-un colț din cauza manipulării și acum nu mai reține deșeurile corect. sau, pubela are un mâner rupt și vă este greu să o scoateți la poartă în ziua de colectare?

Sunați la dispeceratul Soma, la numărul de telefon 0269.988 sau trimiteți un mail la adresa sesizari@soma.ro. Un reprezentant al companiei SOMA va prelua sesizare dumneavoastră și după ce vedem exact care este problema putem înlocui pubela deteriorată.

“Școala Altfel” la Biblioteca Municipală Mediaș

0

Direcția pentru Cultură din cadrul Primăriei Mediaș, organizează prin intermediul Bibliotecii Municipale „Stephan Ludwig Roth” o săptămână de povești, ateliere de creativitate și vizite, cu ocazia derulării programului „Școala Altfel“.


Astfel, în săptămâna 27 februarie – 3 martie 2023, la Biblioteca Municipală „St. L. Roth” Mediaș vor avea loc diverse activități cultural – educative pentru copiii din școlile și grădinițele medieșene, care se vor desfășura după următorul program:

– 27 februarie, orele 9:00 – 11:00, Ora de povești și atelier de confecționat mărțișoare, invitați fiind elevii clasei I B ai Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu”, îndrumați de profesor învățământ primar Emilia Muntean;

– 28 februarie, orele 9:00 – 10:00, vizită și Ora de povești, cu elevii clasei a II -a B – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” îndrumați de profesor învățământ primar Mioara Gliga;

– 1 Martie – Legenda ghiocelului și atelier de confecționat mărțișoare la Grădinițele cu Program Prelungit Nr. 12 și „Bucuria Copiilor“;

– 2 martie, orele 9:00 – 10:00, vizită și Ora de povești, cu elevii clasei I C, îndrumați de profesor învățământ primar Aurelia Borchină;

– 3 martie, Ora de povești și atelier de confecționat felicitări cu ocazia zilei de 8 Martie, avându-i ca invitați pe elevii clasei I A ai Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu”, îndrumați de profesor învățământ primar Camelia Ciugudean.

Prin aceste manifestări se dorește promovarea literaturii pentru copii, încurajarea acestora să își dezvolte imaginaţia, simţul artistic şi estetic precum şi dragostea pentru lectură, prin organizarea unor programe cultural – educative şi recreative, familiarizându-se încă de mici cu biblioteca.

„Necăsătoria“ – spectacol de comedie, sâmbătă aceasta la Mediaș

0

Spectacolele de teatru pregătite pentru public de către Primăria Mediaș, prin Direcția pentru Cultură, continuă și în acest sfârșit de săptămână, la Sala Traube. Astfel, sâmbătă, 25 februarie 2023, de la ora 19:00, iubitorii artei teatrale pot urmări spectacolul de comedie „Necăsătoria“ după Matt Morillo, pus în scenă de către actorii Teatrului de Artă București, în regia lui George Constantinescu.

Biletele pentru acest spectacol, care este recomandat exclusiv persoanelor de peste 12 ani, pot fi achiziționate de la Centrul de Informare Turistică din Mediaș – str. Nicolae Iorga nr. 2 de luni până vineri, între orele 8:00 – 16:00, sau înaintea începerii spectacolului, în limita locurilor disponibile.

Cadouri și mărțișoare oferite doamnelor şi domnișoarelor care circulă cu autobuzele TURSIB

0

TURSIB ȋmpreună cu cei de la AVON vor oferi cadouri şi mărţişoare doamnelor şi domnişoarelor care circulă cu autobuzul în perioada 1 – 8 martie.

“Vă aşteptăm să sărbătorim ȋmpreună venirea primăverii!” – au transmis reprezentanții TURSIB.

Ciprian Faraon: Liberalii autentici sunt în FORȚA DREPTEI! (C.P)

0

Ciprian Faraon, președintele organizației municipale Forța Dreptei Sibiu a transmis următorul comunicat de presă:


”Este important să știți că parlamentarii FORȚA DREPTEI lucrează pentru dumneavoastră! Ludovic ORBAN, Violeta ALEXANDRU, Constantin ȘOVĂIALĂ, Antonel TĂNASE, Alexandru KOCSIS, Adrian OROS dar și ceilalți parlamentari FORȚA DREPTEI au inițiat pentru dumneavoastră, pentru afacerile dumneavoastră proiecte legislative mentite să creeze bunăstare, să crească calitatea vieții, să îi sprijine pe români” a declarat Ciprian FARAON, secretar general FORȚA DREPTEI SIBIU.

Iată cateva dintre principalele proiecte legislative ale parlamentarilor FORȚA DREPTEI:

✓ Eliminarea subvențiilor de la bugetul de stat pentru partide respins de Senat, aflat în dezbaterea comisiilor la Camera Deputaților

✓ Majorarea punctului de pensie, anual, cu rata medie anuală a inflației respectiv cu 58.5% din creșterea reală a câștigului salarial mediu brut, indicatori din ultimele 12 luni dinaintea adoptării legii bugetului de stat (nu din anul anterior încheiat) respins de Senat, aflat în dezbaterea comisiilor la Camera Deputaților

✓ Tratament egal pentru cetățeni – și statul plătește dobânzi și penalități atunci când întârzie în achitarea anumitor debite către cetățeni în dezbaterea comisiilor la Senat

✓ Amendamente pentru aplicarea prețului plafonat la energie pentru consumatorii care depășesc 300 Kwh/oră pe lună, cabinete medicale individuale, liber profesioniști, structuri sportive, unități de cult.

✓ Amendament pentru eliminarea impozitului pe tranzacțiile cu terenuri agricole dacă sunt înstrăinate mai devreme de 8 ani în dezbaterea comisiilor la Camera Deputaților

✓ Amendament pentru eliminarea supraimpozitării contractelor de muncă part-time

✓ Legea Kurzarbeit  – sprijin pentru angajați și angajatori în situații de dificultate economică. Statul va suporta 75% din salariul brut aferent orelor de reducere a programului de muncă. aprobat de Senat, aflat în dezbaterea comisiilor la Camera Deputaților

✓ Abrogarea pensiilor speciale ale parlamentarilor, după decizia CCR urmează să intre în dezbaterea comisiilor la Senat

✓ Facilitarea accesului la documentele de muncă aflate în arhiva operatorilor privați, pentru oamenii care solicită adeverințe de vechime/sporuri necesare pentru înscrierea la pensie aprobat, a devenit legea 26/2023

✓ Valorificarea tuturor sporurilor și veniturilor brute la stabilirea pensiei, adoptat de Senat, aflat în dezbaterea comisiilor la Camera Deputaților

✓ Acordarea subvențiilor pentru angajare prevăzute în legea șomajului pentru persoanele aparținând grupului vulnerabil și recunoașterea întreprinderii sociale de inserție ca angajator de inserție. Este în dezbaterea comisiilor la Camera Deputaților

✓ Constituirea și funcționarea parcurilor agro-zootehnice adoptat de Camera Deputaților,

✓ Reducerea costurilor facturate la energia electrică şi gaze naturale prin reducerea cotei de TVA la 5% la energie, eliminarea contribuției pentru cogenerare, eliminarea treptată a certificatelor verzi, abrogarea accizei la energie. respins de Senat, în dezbaterea comisiilor la Camera Deputaților

✓ Reducerea cu 50% a accizei la carburanți respectiv TVA de 5% în cazul carburanților, pentru o perioadă temporară respins de Senat, în dezbaterea comisiilor la Camera Deputaților

✓ Extinderea procedurii de dobândire a cetățeniei române și asupra locuitorilor din Maramureșul de dincolo de Tisa adoptat de Senat, aflat în dezbaterea comisiilor la Camera Deputaților

✓ Sprijin pentru cazare și hrană pentru cetățenii ucraineni  proiect rămas fără obiect pentru că a fost preluat de către Guvern

✓ Zonele în care există plantații viticole certificate DOC și în care se produc și se comercializează vinuri cu denumire de origine controlată să fie considerate zone cu potențial turistic adoptat în Camera Deputaților, aflat în dezbaterea comisiilor la Senat

✓ Reducerea vârstei minime de la care tinerii pot vota la alegerile locale și europarlamentare de la 18 la 16 ani adoptat de Senat, aflat în dezbaterea comisiilor la Camera Deputaților

✓ Concediu medical pentru părinți în cazul îngrijirii copilului în vârstă de până la 12 ani respins de Senat, aflat în dezbaterea comisiilor la Camera Deputaților

✓ Reducerea TVA pentru serviciile publice de transport persoane respins de Senat, aflat în dezbaterea comisiilor la Camera Deputaților

✓ Reglementarea posibilității ca minorii cu capacitate de muncă (de la 16 ani) să își poată desfășura munca sub forma PFA/II. respins de Senat, aflat în dezbaterea comisiilor la Camera Deputaților

✓ Să nu se mai permită introducerea în țară a deșeurilor amestecate, de mai multe tipuri, nesortate sau care conțin impurități într-o proproție mai mare de 1% și fără să se prezinte documente de proveniență  respins de Senat, aflat în dezbaterea comisiilor la Camera Deputaților

✓ Optimizarea termenului de soluționare a cererilor de redobândire a cetățeniei române

✓ Sesizare CCR privind neconstituționalitatea taxării contractelor de muncă part-time

✓ Sesizare CCR privind neconstituționalitatea legilor justiției

✓ Sesizare CCR privind neconstituționalitatea implicării SRI în procedura de urmărire penală

”Cei care conduc astăzi țara, PNL – PSD, blochează aceste proiecte legislative sau le reformulează, plecând de conținutul proiectelor noastre legislative, încercând să anuleze activitatea parlamentarilor FORȚA DREPTEI în Parlamentul României. Ceea ce nu vor reuși însă este dreptul nostru de a comunica cu dumneavoastră, de a vă informa, de a ieși public și reclama ceea ce nu este drept, ce nu este corect. Forta Dreptei este partidul loial pana la capăt!” a transmis Constantin ȘOVĂIALĂ, deputat de Sibiu, Președinte Forța Dreptei Sibiu