Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.
Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.
Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.
Constructori şi asocieri din Ungaria, Turcia, Italia şi Austria au depus oferte pentru proiectarea şi execuţia celor aproximativ 20 de kilometri ai lotului Avrig-Arpaşu de Jos al Autostrăzii Sibiu-Făgăraş, a anunţat ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu.
Câştigătorul contractului va avea la dispoziţie maximum 48 de luni (12 proiectare şi 36 execuţie) şi 1,71 miliarde de lei (fără TVA), pentru a finaliza proiectul.
Autostrada Sibiu-Făgăraş, în lungime de 68,05 kilometri, este formată din patru tronsoane şi face parte din Intercoridorul Moldova- Transilvania al reţelei de transport european TEN-T Coprehensive.
Construcţia aceste autostrăzi va finanţată din fonduri europene alocate prin Programul Transport.
Mâine urmează un nou meci tare pentru Hermannstadt în Superligă.
Băieții lui Măldărășanu primesc vizita celor de la Universitatea Cluj.
Cele două formații se află în situații diferite în ultimele două etape: sibienii au pierdut cu Sepsi, iar U Cluj a reușit să se impună în partida cu FC Botoșani de pe teren propriu.
Au fost puse în vânzare biletele pentru partida de la ora 16:00:
Peluza Nord D4 – 20 RON Peluza Nord D3 – 20 RON Peluza Nord D2 – 20 RON Tribuna 2 C3 – 40 RON Tribuna 2 C2 – 40 RON Tribuna 2 C1 – 40 RON Tribuna 1 A3 – 50 RON Tribuna 1 A1 – 50 RON VIP Loja 9 – 500 RON VIP Loja 3 – 500 RON VIP Loja 2 – 500 RON VIP Loja 10 – 500 RON VIP Loja 1 – 500 RON
Biletele pot fi achiziționate de pe Bilete.ro – CLICK AICI
Clubul a transmis prin intermediul paginii de Facebook, că toate doamnele și domnișoarele se vor bucura de acces gratuit la partida cu U.
Partida urmează să fie transmisă în direct de Digi Sport 1, Prima Sport 1 și Orange Sport 1.
Spectacolele prezentate în luna februarie pe scena Sălii Traube s-au bucurat de un real succes în rândul publicului, din acest motiv dorim să mulțumim atât actorilor care au fost prezenți pe scena Sălii Traube, cât și spectatorilor, pe care îi așteptăm în continuare la reprezentațiile care vor avea loc și în perioada următoare.
Primul eveniment al lunii viitoare, intitulat „Un dar de ziua ta“ se va desfășura în data de 4 martie, fiind un spectacol dedicat Zilei Mamei. Pe scena Sălii Traube vor urca reprezentanții Clubului Elevilor, ai Școlii de Balet „Veronica“, ai Clubului de Dans Sportiv „Magic of the Dance“, precum și ai Ansamblului Folcloric „Muguri de pe Târnave“. Invitații speciali ai evenimentului sunt Virgil Suciu, Grupul Motto și Formația Dinamic.
Spectacolul va începe la ora 18:00, iar intrarea este liberă.
De doar șase săptămâni are nevoie o doză de aluminiu pentru a se întoarce pe raftul magazinelor
Aluminiul este unul dintre materialele ce nu sunt biodegradabile de aceea trebuie să avem grijă să nu ne întâlnim și peste 10 ani cu o doză pe care am aruncat-o în natură în loc să o punem în pubela galbenă, îndeplinind astfel primul pas spre reciclare.
Reciclarea aluminiului este foarte importantă, pentru că acest metal poate fi reutilizat de numeroase ori și reciclat la infinit fără ca procesul să aibă efecte negative asupra calității sale.
De asemenea, reciclarea aluminiului reprezintă o acțiune cu o maximă eficiență energetică, pentru că materialul poate fi folosit în multe alte segmente de producție. Acțiunea nu este deloc una complicată şi are un impact semnificativ în îmbunătățirea stadiului de poluare.
Dozele din aluminiu reciclate pot deveni părți componente pentru biciclete și pot fi folosite în industria auto și chiar aeronautica, iar un televizor poate funcționa trei ore în continuu cu energia economisită prin reciclarea unei cutii de aluminiu.
Așadar, dozele trebuie să ajungă în pubela galbenă, iar o conservă sau un recipient de plastic înainte de a le pune la locul potrivit, le clătim, desfacem eticheta de pe ele, punem etichetele în pubela albastră, iar conserva și recipientul de plastic le punem în pubela galbenă.🟡
Câteva caracteristici ale aluminiului de reținut:
✅️Aluminiul este reciclabil 100%. ✅️70% din aluminiul fabricat de oameni este încă în uz. ✅️Este durabil, ușor și eficient. ✅️Unul dintre cele mai abundente minerale de pe pământ. ✅️Aluminiul are doar o treime din greutatea fierului și este mai rezistent decât plasticul ✅️Este un material flexibil, astfel se poate recicla ușor și se transformă rapid într-un nou produs ✅️Conductivitatea termică este o altă proprietate importantă a aluminiului.; datorită acestui lucru, aluminiul este folosit pe scară largă în confecționarea ustensilelor de gătit și de bucătărie. ✅️Aluminiul reciclat utilizează o cantitate mult mai mică de energie decât dacă ar fi produs din minereu și nu generează deșeuri.
Asociaţia De Dezvoltare Intercomunitară (A.D.I.) Eco Sibiu s-a constituit în scopul înfiinţării, organizării, reglementării, exploatării, monitorizării şi gestionării în comun a serviciului de salubrizare a localităţilor pe raza de competenţă a unităţilor administrativ – teritoriale membre, precum şi realizarea în comun a unor proiecte de investiţii publice de interes zonal sau regional înființării, modernizării și/sau dezvoltării a sistemelor de utilități publice aferente Serviciului pe baza strategiei de dezvoltare a acestuia.
Consilierii locali ai municipiului Sibiu au votat joi împotriva măririi tarifelor la depozitarea deșeurilor cerută de firma Tracon, administratorul gropii de gunoi Cristian.
Tracon a cerut o majorare de la 90 la 130,25 lei pe tonă pentru depozitarea deșeurilor.
Consilierii județeni, întruniți astăzi în ședință nu au mai apuc să voteze. Inițial proiectul prevedea ca delegatul Consiliului Județean să voteze pentru mărire. Dar în Comisia Juridică și în cea de Buget, proiectul nu a trecut. Astfel proiectul a trebuit retras de pe ordinea de zi.
ADI ECO Sibiu a primit solicitarea de mărire tarife și a înaintat-o către toate consiliile locale membre și cel județean pentru a vota dacă sunt de acord cu mărirea.
Tracon a justificat mărirea prin costuri mai mari salariale și de combustibil. Primăria Sibiu a demontat justificarea Tracon și a arătat că de fapt utilajele sunt mai puține, iar cantitatea adusă la groapă este mult mai mare, decât cea luată în calcul.
Lansarea proiectului „Ești prețios! 2x” a avut loc joi, 23 februarie 2023 la Centrul de Servicii Sociale „Casa Luminii” din Albești.
Este vorba de continuarea unui proiect generos, izvorât din grija și profesionalismul oamenilor buni, unui grup de actori păpușari cu sprijinul psihologilor, psihopedagogilor și asistenților sociali.
Proiectul de terapie prin artă a reunit forțele Asociației S’artR – vient de l’âme din Mediaș și al Asociației „Viața are Sens!” din Sighișoara în favoarea a 10 copii cu nevoi speciale, beneficiari ai Centrului de Servicii Sociale „Casa Luminii”.
Proiectul finanțat prin Programul „MOL pentru sănătatea copiilor”, ediția a 14-a, 2022, program organizat de Fundația Pentru Comunitate din fondurile puse la dispoziție de MOL România, se va derula în perioada 1 februarie – 30 iunie 2023, obiectivul său principal fiind acordare de sprijin copiilor cu dizabilități pentru îmbunătățirea abilităților de comunicare, exprimare și relaționare aplicând metodele Singing Hospitals, puppet play și jocuri dramatice.
Echipa de artiști format din Demeter Ferencz, Rózsa Csaba și Wenzel-Gazdag Erzsébet va realiza, printr-un proces creativ de 3 luni, un spectacol de teatru cu măști și păpuși elaborate de către copiii beneficiari, premiera având loc cadrul unui eveniment deschis, prezentând munca copiilor unui public mai larg.
Asociația S’artR – vient de l’âme, condusă de Wenzel-Gazdag Erzsébet, în cele 10 ani de la înființarea ei a implementat o serie de proiecte sociale, culturale și de terapie prin arte având un focus accentuat pe activități integrative din punct de vedere social și cultural. „Bucuriia copiilor, recunoștința părinților, implicarea personalului, susținerea conducătorilor, tot ceea ce ne-a întâmpinat la C.S.S. Casa Luminii este confirmarea absolută că suntem la locul potrivit cu acest proiect.” – a declarat președinta asociației.
Actorul păpușar Demeter Ferencz a prezentat spectacolul de teatru „Fiecare om cu povestea lui” cu participarea interactivă a copiilor beneficiari ai proiectului, culisa sonoră fiind asigurată live de către Rózsa Csaba.
Proiectul „Ești prețios! 2x” vine și în sprijinul părinților prin organizarea unui atelier de autocunoaștere oferit de doi psihologi specializați în terapie de familie. Scopul acestui atelier este susținerea părinților de copii cu nevoi speciale în a-și definii limitele sănătoase și a-și găsi propriile resurse pentru a face față provocărilor de zi cu zi.
„Fiecare ediție a Programul MOL pentru sănătatea copiilor, pe lângă emoția și speranța pe care le aduce, întărește și mai mult angajamentul MOL față de comunitățile aflate în nevoie. Vom continua să investim pe mai departe în proiecte de responsabilitate socială adresate sănătății, educației, sportului și mediului,” a declarat Camelia Ene, Country Chairman & CEO MOL România.
În cadrul celei de-a 14-a ediții a Programului „MOL pentru sănătatea copiilor” Fundația Pentru Comunitate finanțează 18 proiecte de terapie emoțională, terapie prin artă și intervenții psihosociale, contribuind la îmbunătățirea calității vieții a 1.116 de copii cu dizabilități, boli cronice sau care se află în curs de recuperare după afecțiuni grave.
Suma totală alocată în 2022 pentru implementarea acestor proiecte este de 400.000 de lei.
Programul MOL Pentru sănătatea copiilor este organizat de Fundația Pentru Comunitate din fondurile puse la dispoziție de MOL România. Programul a fost lansat în 2009 și este destinat organizațiilor non-profit, respectiv organizațiilor nonguvernamentale (fundații, asociații, federații) și organizațiilor religioase care derulează proiecte de terapie emoțională și de intervenții psihosociale pentru copii cu deficiențe, boli cronice sau în curs de recuperare după afecțiuni grave. În cei 14 ani de existență, prin Programul „MOL pentru sănătatea copiilor” au fost finanțate cu peste 4,9 milioane de lei un număr de 263 de proiecte de care au beneficiat aproape 14.000 de copii și adolescenți.
Valoarea totală a proiectului „Ești prețios! 2x” este de 27.921 Ron, din care suma de 16.572 Ron finanțată de către Fundația Pentru Comunitate și MOL România.
Valoare cofinanțării de 11.349 Ron va fi asigurată de către Asociația S’artR – vient de l’âme din surse proprii.
În luna martie, îi revedem la Teatrul de Balet Sibiu pe Alba Fernandez (Spania) și Miguel Teixeira (Portugalia), în rolurile principale, în spectacolul de dans contemporan „Romeo și Julieta. Rock story”, coregrafia Marcello Algeri, asistentă de coregrafie Sabrina Rinaldi. Prima reprezentație din acest an a spectacolului „Romeo și Julieta. Rock story” va avea loc sâmbătă, 11 martie 2023, de la ora 19:00, la Sala Mare a Centrului Cultural „Ion Besoiu” Sibiu. Spectacolul a avut premiera în luna octombrie 2022 și a fost prezentat în premieră în Germania, la Landshut și în Italia, la Sanremo. Biletele pot fi cumpărate online, de pe site-ul Teatrului de Balet Sibiu și de pe site-ul partenerului de ticketing Kompostor.ro.
Inspirat de tragedia originală a lui Shakespeare, spectacolul creat de Marcello Algeri spune de fapt povestea de dragoste a fiecăruia dintre noi. În universul minimalist și atemporal al scenei, creat de Marcello Algeri, timpul accelerează sau încetinește, condiționat de starea de spirit a individului, dar este singurul element care definește ritmul implacabil al vieților scurte și intense ale personajelor. Acest „Romeo și Julieta” nu este o tragedie politică sau de dragoste. Este mai presus de toate o tragedie generațională. Cei doi îndrăgostiți din Verona rup cercul de tradiții, obligații și îndatoriri care le caracterizează familiile de generații întregi. Ei nu aleg banii, poziția socială, ci iubirea, chiar și în moarte. Într-un spirit exuberant, nesăbuit, dar autentic, aceasta este tocmai cea mai mare lecție pe care ne-o pot da tinerii. Romeo și Julieta conțin în ei toate contrariile: sunt judicioși și nesăbuiți, comici și dramatici, masculini și feminini împreună.
Despre Alba Fernandez (Spania)
Alba Fernandez s-a născut în Rioja, Spania, și a început cursurile de dans și gimnastică ritmică la vârsta de 3 ani, concurând cu succes la competiții naționale din Spania. După vârsta de 15 ani s-a mutat la Madrid și a început studiile de balet la Școala Rojas și Rodriguez și la „Instituto Universitario de Danza Alicia Alonso”, urmând exemplul surorilor mai mari, care sunt balerine. În 2014, a fost admisă la Conservatorul Regal Mariemma din Madrid, iar după absolvire, în anul 2019, s-a alăturat Teatrului de Balet Sibiu, unde a interpretat roluri în spectacolele: „Lacul lebedelor”, „Spărgătorul de nuci”, „Barococo Party”, „Romeo și Julieta. Rock Story”, în diferite gale de balet, precum și în spectacolele „Fragile” și „Anotimpurile”, create de Aleisha Gardner. Primele sale roluri de demi-solistă au fost „Mirlitons” în „Spărgătorul de nuci” și „Lebedele mici” în „Lacul lebedelor”.
Despre Miguel Teixeira (Portugalia)
Născut în Porto, Portugalia, Miguel Teixeira a început să danseze la vârsta de 4 ani, la școala de dans a mamei sale, „Escola de Dança de Ermesinde”. Deși a dansat de la o vârstă fragedă, a decis să studieze baletul clasic abia la vârsta de 13 ani, după ce a vizionat o serie de spectacole create de George Balanchine. A absolvit „Royal Academy of Dance” și a studiat totodată dans modern și teatru, la „Imperial Society of Teachers of Dancing”. În 2017, a obținut o bursă la „Centro de Dança do Porto”, iar un an mai târziu s-a alăturat companiei de dans „Jovem de Dança do Porto”. Miguel s-a alăturat Teatrului de Balet Sibiu în septembrie 2021.
Fără Frontiere (AFF) a dotat 2 laboratoare de informatică din județul Sibiu cu 40 calculatoare recondiționate
Ediția „Dăm Click pe România” 2022, derulată cu sprijinul Kaufland România și OMV Petrom, s‐a încheiat cu succes. AFF a reușit să doteze cu 4.000 de calculatoare recondiționate 258 din instituțiile de învățământ din România, ajungând la peste 50.000 de copii din toate județele țării.
Dintre acestea, 40 calculatoare au ajuns la 2 școli din județul Sibiu, iar acum peste 350 copii au acces la o educație digitală, potrivită prezentului. Echipamentele recondiționate au fost donate către:
„AFF recondiționează 13,5% din tot ceea ce colectează, cu impact pozitiv atât asupra mediului, cât și asupra educației digitale. În acest scop, facem un apel către toate companiile să se implice în activități de CSR și să dezvolte proiecte pentru a ajuta la digitalizarea educației. Avem nevoie în continuare de DEEE‐uri, în special de echipamente IT, pe care companiile, dar și persoanele fizice să ni le predea gratuit, ca noi să le recondiționăm și donăm în continuare școlilor care au nevoie.”, declară Damien Thiery, Director General Ateliere Fără Frontiere.
Anul acesta, programul de dotare al școlilor cu calculatoare recondiționate „Dăm Click pe România” se va afla la a patra ediție și se va desfășura, la fel ca în 2022, cu susținerea financiară a Kaufland România și OMV Petrom, cei doi parteneri strategici ai Ateliere Fără Frontiere în lupta pentru educația digitală.
Calculatoarele donate prin „Dăm Click pe România” fac parte din procesul de economie circulară al Ateliere Fără Frontiere, prin care asociația preia echipamentele IT uzate și alte DEEE în calitate de colector autorizat de la companii și diverse organizații, cu scopul de a fi recondiționate de către angajații aflați în programul de inserție socio‐profesională, cu scopul final de a fi donate către școlile din zone vulnerabile din țară. Companiile care vor să susțină Asociația în acest demers pot preda echipamentele IT pe care nu le mai folosesc printr‐un mesaj la adresa: colectare@atelierefarafrontiere.ro. Ateliere Fără Frontiere are în derulare și un serviciu personalizat de calcul al amprentei de CO2, destinat inclusiv organizării fluxurilor de deșeuri și de raportare a acestora. Datorită acestui program, 584.064 kg de emisii de CO2 au fost evitate în 2022.
***
Despre Ateliere Fără Frontiere:
Asociația Ateliere Fără Frontiere (AFF) este o organizație non‐profit, înființată în 2008 pentru integrarea pe piața muncii a persoanelor vulnerabile. Ca să își îndeplinească misiunea, AFF a creat trei întreprinderi sociale de inserție prin activitatea economică ‐ educlick, remesh și ferma bio&co, în care oferă servicii personalizate de acompaniere socială și pedagogică pentru
formarea de competențe persoanelor care cumulează multiple dificultăți la angajare (șomaj de lungă durată, adicții, dizabilități, abandon școlar, violență domestică, trafic de persoane, probațiune, pedepse privative de libertate, lipsă locuință etc).
Dr. Penţea Ioan Viorel –Secretar al Colegiului Medicilor Veterinari Filiala Sibiu transmite următoarele recomandări:
Antraxul (cărbunele sau dalac) este o boală infecţioasă comună omului şi animalelor,fiind întâlnită mai frecvent la paricopitate (bovine, caprine, ovine) produsă de de un bacil, (Bacillus anthracis) care în mediul ambiant se transformă în spori, o formă de supravieţuire a acestui microb, care îi conferă o rezistenţă înaltă la acţiunea factorilor mediului extern (razele solare, substanţele dezinfectante) şi care favorizează menţinerea focarelor telurice (teritorii cu sol contaminat cu spori) pe o perioadă îndelungată de zeci de ani şi îmbolnăviri la animale mai numeroase în primăvară şi în anii cu precipitaţii abundente.
Animalele se pot îmbolnăvii prin intermediul furajelor şi a apei infectate, un risc major îl reprezintă organele şi ţesuturile animalului bolnav sau care a murit de această boală, inclusiv carnea, pielea, lâna, oasele, coarnele, copitele.
Omul se poate contamina în timpul îngrijirii animalelor bolnave, la sacrificarea şi tranşarea lor, prelucrarea pielii şi lânii, sau la contactul tegumentelor cu solul contaminat.
Semnele clinice se manifestă prin hipertermie, precedată de tulburări generale, hiperemia mucoaselor, cordul pocnitor metalic, pulsul filiform, respiraţia accelerată, dispneică, mersul oscilant, frisoane, hematurie, animalul prezintă scurgeri sanguinolente din orificiile naturale, cade în decubit, are contracţii musculare, cu final letal.
Rapiditatea evoluţiei simptomelor este în funcţie de forma bolii, respectiv supraacută, acută sau subacută, finalizată cu moartea animalului în câteva ore sau la 3 – 6 zile de la debutul înfecţiei.
În cazul de suspiciune sau îmbolnăvire ale unui animal, proprietarul are obligaţia:
• să solicite consultarea aimalului (animalelor, după caz) de către medicul veterinar;
• să nu sacrifice animalele bolnave fără permisiunea autorizată a medicului veterinar;
• este interzis a fi întrebuinţată în alimentaţie, în scopuri tehnice, sau pentru comercializare carnea şi produsele (pielea, lâna, alte subproduse) provenite de la animalele bolnave;
• utilizarea în activitate a hainelor de protecţie (salopetă, şorţ, mănuşi, cizme etc);
• gestionare corectă prin colectare, înlăturare şi inactivare a deşeurilor animaliere;
• persoanele care au fost în contact cu animalul bolnav sau cu produsele provenite de la acesta, să se prezine la medicul de familie pentru a solicita asistenţa medicală de specialitate;
Antraxul este o boală care se poate prevenii prin măsuri profilactice care includ acţiuni şi responsabilităţi din partea proprietarilorr de animale, a autorităţiilor locale, în colaborare cu serviciile sanitare veterinare, respectiv:
⇒ Să se comunice medicului veterinar, la data producerii, mişcările survenite în efectiv prin fătări, cumpărări, vânzări, mortalităţi.
⇒ Să permită medicului veterinar monitorizarea stării de sănătate a animalelor din proprietate şi să anunţe cazurile de îmbolnăviri sau de mortalităţi la speciile pe care le au în exploataţie.
⇒ Să implementeze normele de biosecuritate, normele de protecţie şi bunăstare a animalelor din exploataţiile comerciale şi exploataţiile din gospodăriile populaţiei,
⇒ Să se respecte legislaţia privind circulaţia animalelor pe teritoriul local, naţional şi în activitatea de import- export.
⇒ Să se efectuieze curăţirea mecanică, dezinfecţia adăposturilor şi acţiuni de deratizare, cu unităţi şi personal de specialitate.
⇒ Implementarea legislaţiei cu privire la ecarisarea teritoriului şi protecţia mediului, prin utilizarea spaţilor de colectare a cadavrelor şi a deşeurilor de origine animală ce nu sunt destinate consumului uman, in scopul distrugerii la unitatea Protan.
⇒ Interzicerea tăierii animalelor în scopul comercializării cărnii sau produselor rezultate pentru consum public, în alte locuri sau spaţii decât cele autorizate sanitar veterinar,solicitând medicului veterinar examenul de specialitate.
⇒ Să se asigure sprijinul personalului veterinar pentru efectuarea operaţiunilor de vaccinare anticărbunoasă, pentru toate cabalinele, bovinele, caprinele şi ovinele, după împlinirea vârstei de o lună, în campanile organizată o dată pe an, înainte ca animalele să fie scoase la păşunat, urmată de vaccinări de complectare pentru animalele sub vârstă sau care nu au fost vaccinate în campania organizată.
⇒ Educaţia sanitară a populaţiei, a personalului care lucrează cu animalele şi consumă produsele obţinute de la acestea prin:
• informarea, ori de câte ori este cazul, cu teme din domeniile specifice privind sănătatea animalelor şi siguranţa alimentelor, având ca surse mass-media sau consultări cu personal de specialitate;
• achiziţionarea alimentelor, în special carne, numai din spaţii sau unităţi înregistrate sanitar veterinar, evitând comerţul ”stradal”.
• evitarea consumului de produse şi subproduse de origine animală necontrolate sanitar veterinar,
Muzica fermecată și fermecătoare din programul primului concert al lunii martie are darul de a ne reaminti că dragostea se poate găsi în tot ce ne înconjoară, iar binele învinge întotdeauna. Pe tot parcursul lunii martie, melomanii sunt invitați să aducă flori pentru a înfrumuseța sediul Filarmonicii.
În această săptămână, sărbătorim noi începuturi și redescoperim cea mai faimoasă poveste de dragoste a tuturor timpurilor! Orchestra Filarmonicii de Stat Sibiu sub bagheta dirijorului principal Tiberiu Soare, a început astăzi repetițiile pentru concertul de joi, 2 martie 2023, ora 19.00. Soliștii concertului sunt pianistul Sorin Petrescu și percuționistul Doru Roman.
“Vă aștept, joi, 2 martie, de la ora 19.00, cu «O floare pentru Thalia»! Un concert dedicat eternului feminin, frumuseții din viața noastră și a tuturor lucrurilor care ne înconjoară. Pentru prima parte, soliștii Sorin Petrescu și Doru Roman au conceput un program special pentru deliciul ascultătorilor. În partea a doua a serii, vom aborda fragmente dintr-un balet celebru al lui Serghei Prokofiev, e vorba de «Romeo și Julieta», eterna poveste de dragoste, o muzică absolut splendidă și vă așteptăm să ne bucurăm împreună de ea. Noi lucrăm aici de zor, la Filarmonică, la repetiții și vă așteptăm cu drag. De altminteri, vă așteptăm toată luna martie cu o floare pentru Thalia, pentru a înfrumuseța tot ceea ce avem aici!”, transmite maestrul Tiberiu Soare.
asCULTă:
• Gian Piero Reverberi: La Serenissima
• Dobri Paliev: Dans fantastic
• Dave Brubeck: It’s a Raggy Waltz
• Phil Coulter: Winter’s Crossing
• Serghei Prokofiev: Selecțiuni din „Romeo și Julieta”, suitele I și II
Biletele pentru acest concert sunt puse în vânzare la prețul de 40 lei (50% reducere pentru elevi, studenți, pensionari), la casa de bilete a Filarmonicii de Stat Sibiu și online pe iabilet.ro, filarmonicasibiuro și Filarmonica Sibiu App.
Federația Națională a Părinților “EDUPART” – Reprezentanța Județeană Sibiu, în colaborare cu Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Sibiu organizează în perioada 10 – 24 martie 2023 o serie de workshop-uri adresate cadrelor didactice și părinților:
1. Intervenții psihopedagogice la elevii cu ADHD – 10 martie 2023, ora 15, CCD Sibiu pentru cadrele didactice
– facilitator: prof. dr. Valeria Ecaterina Purcia, consilier școlar, CJRAE Sibiu
3. Eu și copilul meu special – 24 martie 2023, ora 15, CCD Sibiu pentru părinţi – facilitatori: prof. dr. Valeria Ecaterina Purcia şi prof. Corina Mihaela Stan, consilieri școlari, CJRAE Sibiu
Prefectul județului Sibiu, Mircea Crețu a convocat Grupul de lucru pe problematica romilor pentru a găsi soluții de prevenire a căsătoriilor fetelor rome minore și sarcinile la vârste fragede. Reprezentanți ai Poliției, DSP și Inspectoratului Școlar au prezentat programele lor, dar fără statistici clare la nivelul județului Sibiu.
Luminița Cioabă, singura reprezentantă a comunității rome a intervenit în ședință telefonic, din spital. Deși bolnavă, ea a ținut să puncteze problemele grave cu care se confruntă romii din județ. Luminița Cioabă a criticat lipsa de colaborare a autorităților cu comunitatea roma și absența reprezentanților romilor în instituții ca Prefectura, Primăria Sibiu, Consiliul Județean și altele.
Întrebați de reprezentanții presei prezenți la ședință, oficialii de la diferite instituții au spus că nu au date statistice, dar le vor pregăti. Poliția nu a putut oferi pe loc informații despre stadiul dosarelor în cazul fetelor răpite sau plecate din familii cu iubiți pentru a evita căsătoriile aranjate. Nici date despre intervențiile Poliției de a salva fete minore sechestrate de familie în condiții inumane pânâ la consumarea căsătoriei aranjate de părinți, adesea pe bani.
Totuși, o informație statistică a fost oferită de reprezentanta DSP Sibiu care a spus că anul trecut au fost 4 nașteri la fete de 13 ani în județ. Iar în total au fost 292 de nașteri la adolescente. Un studiu privat a arătat că cele mai multe nașteri la minore rome din România au loc în Regiunea Centru, din care face parte și Sibiul.
Descrierea situației din raportările oficiale pare roz, cu multe strategii, proiecte și programe pentru romi. Luminița Cioabă a punctat pe subiect și a spus că sunt strategii, proiecte, dar lipsește adesea finanțarea pentru implementarea acestora.
Un mediator comunitar al Primăriei Agnita a prezentat un studiu de caz recent al unei minore rome care a născut. Studiul, bine realizat, a arătat munca enormă depusă în teren de asistenții sanitati, școlari și cei comunitari. Totuși cazul a reliefat, din discuțiile ulterioare, că numărul acest asistenți este foarte mic raportat la cazuistica din teren.
Părintele Ioniță, preot la biserica din Gușterița și promotor al Șurei Culturale, a descris situația tragică din acest cartier în ceea ce privește mamele rome minore. El a criticat lipsa de implicare în teren a autorităților și a subliniat că adesea greul cade pe asociațiile din zonă, care au posibilități limitate de a sprijini aceste cazuri. El a descris situația din Gușterița unde este un singur asisten social, care are în teren și altă zonă, un singur mediator școlar și un singur mediator comunitar. Aceștia nu fac față la cazuistica existentă în cartier.
Prefectul Mircea Dorin Crețu a propus, la finalul ședinței, ca începând cu luna martie, membrii grupului să vină cu propuneri în Planul Județean de Incluziune a Cetățenilor Români Aparținând Minorității Rome, și împreună cu reprezentanți ai unităților administrativ teritoriale să intre în dialog cu membrii comunităților de cetățeni români de etnie romă pentru prevenirea căsătoriilor timpurii și a răpirilor.
VIDEO: Ședința de la prefectură pe problema romilor din județul Sibiu
Echipa Galbenă a ajuns ieri la biserica Învierea Domnului din Terezian. Aceștia s-au adunat cu mic cu mare, alături de părintele paroh Eugen Buta și de o parte din enoriașii pe care îi păstorește și au oferit pentru 15 familii cu posibilități financiare reduse, pachete consistente cu alimente de bază și dulciuri.
Prin astfel de activități, Echipa Galbenă a voluntarilor din PNL Sibiu, încearcă să ajungă ofere o mângâiere cât de mică, acolo unde este nevoie. “Vizite de acest fel sunt mai mult decât necesare pentru că o mână întinsă cu prietenie, o încurajare, un zâmbet și un ajutor oricât de mic, vor face cu siguranță diferență, atât aici, cât și în fața lui Dumnezeu. Avem datoria să dăruim mai departe umanitatea sădită în noi, bunătatea și responsabilitatea față de aproapele nostru aflat în momentele ale vieții, mai puțin prielnice” – au transmis Echipa Galbenă.
Acțiunea de ieri a încheiat cu succes proiectul “Iarna solidarității, prin care aceștia și-au propus să ajungă în casele a 120 de familii. “Am promis și ne-am ținut de cuvânt. Vom continua să fim activi în mijlocul comunității noastre prin activități care să miște lucrurile în direcția bună pentru toți semenii care au nevoie de noi, fie că vorbim de educație, sănatate, cultură sau chiar probleme personale, temprare. Voluntarii Echipei Galbene vor oferi totdeauna tot ce au mai bun” – au adăugat Echipa Galbenă a voluntarilor din PNL Sibiu.
Vizitatorii celor două mari muzee din municipiul Sibiu, Muzeul ASTRA şi Muzeul Brukenthal, au ocazia ca, atunci când aleg să îşi petreacă timpul liber în aceste locuri, să hrănească cu ”mâncare sănătoasă” păsările sălbatice, potrivit Agerpres.ro.
Mierle, vrăbiuţe, măcăleandri, piţigoi, gaiţe, florinte, sticlete, cinteze, ciocănitori, ciori de semănătură, dar şi alte păsări sălbatice sunt ajutate în fiecare iarnă să supravieţuiască în rezervaţia Pădurea Dumbrava Sibiului, unde se află cel mai mare muzeu în aer liber din România, existând şi câteva hrănitori pentru aceste înaripate.
Sub forma unor căsuţe în care se pun seminţele cu grijă alese, hrănitoarele pentru păsări reprezintă un motiv de dispută pentru specialişti: unii cred că păsările ar trebui hrănite iarna, alţii că ar trebui lăsate să se descurce singure.
„Cu referire la hrănitorile care sunt amplasate în Muzeul ASTRA din Sibiu, pot să spun mai multe lucruri, şi anume: în cadrul iubitorilor de natură, ornitologilor, pasionaţilor de păsări, avem o dezbatere care cred că este cea mai bună dezbatere sau cea mai aprigă dezbatere între a avea hrănitori peste iarnă sau a nu avea hrănitori peste iarnă. Ce înseamnă acest lucru? Mulţi dintre ei spun că păsările ar trebui hrănite să nu cumva să moară de frig sau lipsa hranei. Ceilalţi spun că ar fi o selecţie naturală. Un lucru este clar: o hrănitoare, oricare ar fi ea, ajută aceste păsări, aceste specii să treacă mai uşor peste iarnă”, a declarat pentru AGERPRES ornitologul Tiberiu Tioc, profesor de biologie şi ghid internaţional pentru Delta Dunării.
Potrivit profesorului de biologie de la Colegiul Naţional „Brukenthal” din Sibiu, Tiberiu Tioc, „putem să transformăm această hrănitoare de fapt într-un lucru senzaţional de apropiere de natură, pentru că tinerii din ziua de astăzi, în special adolescenţii, nu mai sunt pasionaţi sau nu au contact atât de mult cu natura, iar atunci când noi avem o hrănitoare, avem posibilitatea de a vedea multe specii de păsări în apropierea noastră. Având hrană, ele revin”.
Totuşi „speciile care sunt pe cale de dispariţie nu ajung la aceste hrănitoare”, crede ornitologul Tiberiu Tioc. „Părerea mea că aceste hrănitoare de fapt sunt un mod perfect de a cunoaşte mai aproape speciile care sunt în comunitate, în apropiere de noi, de a învăţa să le deosebim unele de altele”, a precizat el.
Păsările sălbatice sunt ajutate să se hrănească în muzeele sibiene, începând din luna noiembrie, până la începutul lunii martie, pentru că aceasta este perioada când este foarte frig, zăpadă şi ele singure nu îşi pot procura mâncarea.
Este foarte important să hrănim păsările cu mâncare sănătoasă pentru ele, atrag atenţia specialiştii.
„Sunt păsări care consumă tot felul de seminţe, dar sunt păsări care au nevoie de hrană moale, cum ar fi de exemplu mierla sau măcăleandru, unde le putem pune nişte stafide, le putem pune câteva fructe, care sunt moi. Celelalte mănâncă cu precădere, cum este piţigoiul, seminţe de floarea soarelui, dar şi altfel de seminţe. Este important să cumpărăm hrană care nu este tratată cu pesticide, cu insecticide, nu provine din plante modificate genetic, pentru că noi ne bucurăm că putem hrăni acele specii, dar de fapt le putem omorî, pentru că le dăm insecticide, pesticide, cu ce au fost stropite acele plante şi ele mor. Dacă cumpărăm din comerţ hrană pentru păsări să fim atenţi să nu fie lungită cu mult grâu”, avertizează Tiberiu Tioc.
Fiecare poate să facă hrănitori pentru păsări, chiar din materiale reciclabile, cum sunt sticlele de plastic. Acestea pot fi amplasate şi în propriile grădini, iarna, în locuri unde nu pot ajunge pisicile. Hrănitoarea trebuie să fie protejată de vânt, ploaie şi ninsoare, în aşa fel încât seminţele din interior să nu stea ude. De asemenea, seminţele trebuie aşezate în interiorul dispozitivului, în aşa fel încât să poată fi ciugulite, fără ca păsările să le calce. Aceste sfaturi oferite de Tiberiu Tioc ajută la prevenirea îmbolnăvirii înaripatelor care vin să se hrănească în aceste locuri.
„Păsările sunt obişnuite cu hrana pe care o găsesc în zona noastră. Hrana nu este indicat să o dăm după începutul lunii martie, pentru că încep să apară puii şi puii se pot îneca cu sâmburii de floarea soarelui, cu bucăţi de miez de nucă şi în primul rând ele nu au nevoie de hrană cu un conţinut atât de mare de grăsimi. Păsările sunt hrănite în prima fază cu multe proteine, ce înseamnă insecte, larve, mâncare umedă, mâncare moale, altfel se îneacă. Din cauza aceasta, orice înseamnă seminţe, pentru pui este complet greşit, în loc să ajutăm păsările, putem să le omorâm”, a atenţionat Tiberiu Tioc.
Pâinea poate fi cel mai mare duşman al păsărilor, deşi mulţi oameni au tendinţa să le hrănească cu acest aliment.
„Pâinea nu este un aliment indicat pentru păsări şi pentru niciun animal. Când ajunge în stomac, se dilată foarte mult şi începe să şi putrezească mai repede. Pâinea nu este în niciun caz indicată pentru hrănirea păsărilor, nici ciocolata, nici pufuleţii sau ce credem noi că ar fi interesant pentru ele. Încercăm să le hrănim doar cu ceea ce găsesc ele în natură”, este recomandarea lui Tiberiu Tioc.
Dacă în Muzeul ASTRA din Pădurea Dumbrava fiecare vizitator interesat să hrănească păsările primeşte gratuit, la intrare, câte o pungă de hârtie, cu seminţe, în interiorul Muzeului de Istorie Naturală şi în curtea Palatului Brukenthal din centrul municipiului Sibiu există hrănitoare pentru zburătoare, dar aici vizitatorii trebuie să aducă ei seminţele de acasă. Şi la muzeele din centrul Sibiului sau în Piaţa Mare, unde sunt foarte mulţi porumbei, tendinţa este să se hrănească păsările cu pâine.
„Cea mai mare greşeală pe care am şi văzut-o în oraş, cei mai mulţi, de exemplu, dau la porumbei pâine – este cea mai mare greşeală. Din păcate, numai omul face asemenea greşeli în modul de hrănire. Păsările, mai ales păsările sălbatice, nu au tubul digestiv adaptat pentru digestia pâinii, mai ales dacă este pâine albă din făină albă, cu o groază de aditivi şi E-uri. Există riscul ca această pâine în tubul lor digestiv să le formeze cocoloaşe şi cu timpul să le creeze mari probleme de digestie. În plus, pâinea nu este nutritivă, nu are vitamine, nu are minerale, are doar calorii. Aşa că există riscul ca pe perioadă scurtă să dăm această pâine păsărilor, ele au senzaţia de saţietate, dar sunt malnutrite şi adesea poate o să vedeţi prin oraş, în general în zone cu luciu de apă, păsări cu aşa numita boală ‘aripa de înger’, adică penele nu mai sunt pe lângă corp, deoarece malnutriţia aceasta dată de pâine dezvoltă incomplet articulaţiile şi oasele păsărilor”, a explicat specialistul în botanică, Ghizela Vonica, şef secţie Muzeul de Istorie Naturală din Sibiu.
Cele mai multe păsări sălbatice pot fi observate la marginea municipiului Sibiu, în Muzeul ASTRA. Aici există patru hrănitori şi o hartă a muzeului, pentru a ajunge la ele.
„Muzeul ASTRA propune vizitatorilor o acţiune specială de observare a păsărilor sălbatice din Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului, precum şi hrănirea lor pe timp de iarnă. (…) Până la sfârşitul lunii februarie 2023, pasionaţii de activităţi în natură sunt aşteptaţi la intrarea principală pentru a primi pungi cu seminţe şi o hartă cu locul de amplasare a hrănitorilor în muzeu – 4 la număr. După ce vor hrăni păsările, copiii vor fi recompensaţi cu o surpriză la poarta principală”, a precizat purtătorul de cuvânt al Muzeului ASTRA, Cosmin Călinescu.
Potrivit reprezentantului Muzeului ASTRA, vizitatorii care doresc să observe şi să hrănească păsările din muzeu o pot face de luni până duminică, între orele 09,00 şi 16,00, în cadrul proiectului ”Eu ciripesc în muzeu şi iarna”.
Acţiunea de observare şi hrănire a păsărilor pe timp de iarnă a fost iniţiată în anul 2018, în colaborare cu Societatea Ornitologică din România.
Începând de miercuri, 01.03.2023, programele de circulaţie precum şi itinerariile unora dintre traseele Tursib vor suferi modificări, după cum urmează :
Se va înființa o stație nouă “IFM” pe stada Monaco, care va fi deservită de traseele profesionale 111, 113, 114 și 115. Plecările spre oraș din stația nouă “IFM” vor fi la orele: 07:11, 15:11 și 23:14.
Pe traseul 1:
Se va modifica programul de circulație în zilele de sâmbătă și duminică cu plecare din stația “Hornbach” la ora 19:55 și din stația “Calea Dumbrăvii” la ora 20:30.
Pe traseul 16:
Se va modifica programul de circulație în zilele de sâmbătă și duminică cu plecare din stația “Cartierul Tineretului” la ora 07:55 și din stația “Valea Aurie” la ora 08:21.
Pe traseul 117:
Se va modifica itinerariu astfel:
DUS: Obor – Str. Lungă – str. Tiglari – str. Londra – str. Tiglari – str. Lunga – str. Gladiolelor – str. Râului -str. Metalurgiștilor – str. Distribuției – str. Autogării – sos. Alba Iulia – str. Salzburg – SC Continental.
ÎNTORS: SC Continental – str. Barcelona – str. Europa Unită – sos. Alba Iulia – str. Malului – str. Cibinului – str. Rușciorului – Str. Lungă – Str. Tiglari – Str. Londra – Str. Tiglari – Str. Lungă – Obor.
Datorită modificării itinerariului se vor modifica și orele de plecare din stații.
Se va modifica ora de plecare în zilele de sâmbătă-duminică din stația “Lyon” la ora 18:50.
Orarele şi traseele modificate le veţi putea găsi pe site-ul Tursib, pe Facebook, pe aplicaţia mobilă SibiuBus, precum şi ȋn toate staţiile prin care trec autobuzele Tursib.
Muzeul de Artă Contemporană din cadrul Muzeului Național Brukenthal propune expoziția Iconoferestre – Marian Furtună,curator dr. Alexandru Constantin Chituță. Vernisajul va avea loc miercuri, 1 martie 2023, ora 13:00 la Muzeul de Artă Contemporană, str. Tribunei nr. 6. Invitat special în cadrul vernisajului va fi conf. univ. dr. Adrian Stoleriu, decanul Facultății de Arte din cadrul Universității Naționale de Arte ”George Enescu” din Iași.
Muzeul de Artă Contemporană din cadrul Muzeului Național Brukenthal ne propune o expoziție în care lucrările expuse sunt pentru mulți dintre noi mai mult decât interesante. Șocante pentru alții. ”Cu siguranță lucrările propun o adevărată temă de dezbatere, până unde putem vorbi de icoană și de unde vorbim de artă religioasă. Putem să ne gândim la un început de o nouă pictură religioasă, după o tradiție de sute de ani?!
Expoziția ICONOFERESTRE/ Marian Furtună
Locație: Muzeul de Artă Contemporană, str. Tribunei nr. 6
Vernisaj: Miercuri,1 martie 2023, ora 13:00
Curator: dr. Alexandru Constantin Chituță
Invitat: conf. Univ. Dr. Adrian Stoleriu, Decanul Facultății de Arte din cadrul Universității Naționale de Arte ”George Enescu” din Iași
Sponsor: Hotel Ramada Sibiu
Un lucru este cert, Marian Furtună este un caz singular în această încercare sau în acest experiment personal. În România se mai cunosc câteva cazuri de încercări de realizare a unei arte culte inspirate din arta religioasă: Silvia Radu, Silviu Oravitzan sau Sorin Dumitrescu și Marius Ghenescu”, afirmă curatorul expoziției Alexandru Chituță.
În aria artei cu subiect religios din România, creația lui Marian Furtună își revendică un loc aparte, distingându-se prin expresia exterioară, dar mai ales prin conținutul intrinsec al lucrărilor sale. Continuator al unei lungi tradiții iconografice, ce străbate veacurile de artă bizantină și postbizantină, demersul imagistic al operei artistului Marian Furtună se înscrie astăzi în ceea ce cu toții înțelegem prin conceptul de artă religioasă sau artă sacră, deși chiar și în acest binom, pot fi identificate unele distincții, oferind contemplatorilor un spectacol vizual inedit.
Adrian Stoleriu, Decanul Facultății de Arte din cadrul Universității Naționale de Arte ”George Enescu” din Iași spune: ”Marian Furtună pare să-și fi ales propriul drum stilistic, deși posibilitățile de exprimare vizuală și conceptuală în această arie artistică tind a fi mai cu seamă restrictive, supuse canoanelor de reprezentare sau normelor dogmatice ale scrierilor sfinte. În spațiul creștin, pictura bisericească este un domeniu cu norme și reguli clare de reprezentare, ce lasă adesea un spațiu foarte restrâns de acțiune celor care se avântă în mod temerar pe această cale. Și totuși, arta bisericească este încă un fenomen viu, plin de energie și efervescență creatoare. Acesta este tărâmul în care se manifestă plin de talent, și deloc ezitant, artistul Marian Furtună, format ca pictor bisericesc, dar preocupat și de alte direcții conexe artei bisericești propriu-zise, printr-o vastă serie de creații cum sunt și cele înscrise în ciclul Iconoferestre”.
Episcopul Virgil Bercea, de la Oradea sublinia că: ”Trăim un timp marcat de consumerism, de carpe diem, de postmodernism prelungit în căutări deșarte, de inteligența artificială care își asumă rezolvarea problemelor stârnind întreaga umanitate, într-o lume și o Europă care nu-și mai recunoaște rădăcinile creștine, care a uitat să mai ”aibă vise”. Totul se întâmplă, acum, rapid, turbionar! Să faci pictură, care ”pictează visul”, să cauți chipul Mântuitorului, este un act de curaj, o dovadă de credință și un drum de apostolat. Și mai este ceva: conștiința datoriei înmulțirii talanților.
Pentru artistul Marian Furtună, pictura poate armoniza, „îmblânzi”, echilibra și, abia apoi, înfrumuseța și educa. Îmi pare că și Marian ”a visat” sfinții și-i vedem acum, pictați și expuși pe simeză, cu expresiile lor surâzătoare și pline de sens, cu expresivitate convingătoare, cu mâinile lor excesiv de lungi dând măsura imaterialității lor, cu drapajul hainelor în căutarea preaslăvirii și cântării Adevărului. Aceste tablouri, încearcă să creeze un dialog al vredniciei strădaniilor artistului de a construi o scară spre cer iar, prin structura filiformă a trupurilor lor într-o mișcare răsucită, dar alungită, câteodată frântă, dând sensul fumului de tămâie care se înalță la cer din candele timpului, devin stâlpi mărturisitori ai statorniciei credinței. Trupurile și mâinile, îndelung sacralizate, aduc laudă în fața Tronului Ceresc iar rodul lor se transformă în binecuvântarea care ne înalță. O ”Pieta” imponderabilă, dincolo de timp și spațiu, ne convinge de sensul acestui ”și acum și pururea și în vecii vecilor”.
În prezentul continuu al derutei artei contemporane este binefăcătoare și reconfortantă inspirația artistului care reușește să reconfigureze limbajul artei sacre, fără a renunța la figurativ și fără a trece într-un manierism neobizantin lipsit de calitate plastică. Pare că Marian Furtună are grijă de noi. Iconografia mântuirii, gândită de artist, ne trezește, ne scoate din zona de confort vizual pentru a ne aminti că suntem părtași ai ”drumului pe Cale”, iar iureșul personajelor ne cuprinde în traiectoria vieții sfinte. E ca și cum ne-ar determina să ne grăbim, timpul nostru nu mai este. Doar al Domnului”.
În perioada 25 – 26 februarie, polițiștii sibieni au constatat 6 infracțiuni la regimul rutier, au reținut 41 de permise de conducere, au retras 35 de certificate de înmatriculare și au aplicat 547 de sancțiuni contravenționale în valoare de 140.000 de lei.
La data de 25 februarie, în jurul orei 01:40, pe raza localității Șura Mică, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Ocna Sibiului au oprit pentru control un autoturism condus de către un medieșean în vârstă de 22 de ani. Polițiștii au constatat în urma verificărilor că dreptul tânărului de a conduce autovehicule pe drumurile publice este suspendat.
O zi mai târziu, în jurul orei 00:15, pe raza comunei Bârghiș, la intrarea în satul Ighișu Vechi, polițiștii Secției de Poliție Rurală Agnita au efectuat semnalul regulamentar de oprire adresat șoferului unui autoturism condus pe DJ 106. Bărbatul și-a continuat însă deplasarea, oprind la o distanță de aproximativ 500 de metri după ce a fost urmărit de echipajul de poliție. În urma verificărilor efectuate polițiștii au constatat că șoferul este un localnic în vârstă de 29 de ani, a cărui testare alcoolscopică a indicat un rezultat de 1,25 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Probleme au fost găsite si la Apoldu de Jos, acolo unde, în jurul orei 13:30, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Miercurea Sibiului au depistat un arădean în vârstă de 33 de ani în timp ce conducea un autoturism neînmatriculat pe raza localității Apoldu de Sus. Mai mult decât atât, polițiștii au constatat că numărul de înregistrare aplicat pe autoturism este unul fals, acesta fiind atribuit unui alt vehicul.
La data de 26 februarie, în jurul orei 21:45, în Șelimbăr, în timp ce conducea un autoturism pe strada Doamna Stanca, un brașovean în vârstă de 50 de ani a pătruns pe contrasens acroșând ușor un alt autoturism condus regulamentar din sens opus. Evenimentul s-a soldat cu pagube materiale. Testarea alcoolscopică a brașoveanului a indicat un rezultat de 0,76 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Compania aeriană Fly Lili, singura deținută de un om de afaceri din Sibiu, va organiza zboruri charter din București spre destinații din Turcia, Egipt și Tunisia. Zborurile vor fi operate de pe aeroportul „Aurel Vlaicu” (Băneasa), potrivit Fly-Ra.
Fly Lili devine prima companie aeriană care va zbura regulat de pe al doilea aeroport bucureștean, după renovarea acestuia. Fly Lili va opera pentru Coral Travel un total de maximum 12 zboruri charter pe săptămână spre și dinspre aeroportul „Aurel Vlaicu” (Băneasa) din București, informează boardingpass.ro.
Turoperatorul Coral Travel, pentru care Fly Lili va efectua zborurile charter și-a început activitatea în 1994 în Rusia și are agenții de turism în Rusia (peste o mie de birouri), Ucraina, Polonia, Turcia, Belarus și Țările Baltice.
Enoriașii din Cârțișoara (jud. Sibiu) au avut parte duminică, 26 februarie, de un eveniment important în viața religioasă a comunității. La invitația primarului Cîrțan Vasilică Sorin, preotul Cătălin Dumitrean din Sibiu a sosit în localitate alături de membrii cenaclului Lumină Lină.
Părintele Cătălin a adus cu el și Sfânta Icoană Izvorâtoare de Mir “Portărița” la Cârțișoara. Primiți de primar, preotul din sat și enoriași la căminul cultural din localitate, părintele Dumitrean a povestit celor prezenți câteva din minunile făcute de icoana adusă cu ei. Acesta a adus și o reverendă (veșmânt) realizată de Arsenie Boca.
Cenaclul Lumină Lină a susținut un amplu concert patriotic-religios. Enoriașii prezenți s-au închinat, după concert, la icoană și reverenda lui Arsenie Boca amplasate pe scena Căminului Cultural Cârțișoara.
Biserica Sf. Nicolae din Gherdeal are nevoie de ajutorul oamenilor. Situată în cea mai estică localitate din județul Sibiu, la limita cu județul Brașov, biserica din Gherdeal are nevoie de ample lucrări de renovare.
Până în anul 1795 (1808-1815, după alți specialiști, și aici numim pe lectorul doctor Ioan Abrudan de la Facultatea de Teologie din Sibiu), credincioşii din Gherdeal au avut probabil o biserică modestă din lemn. Odata cu emiterea decretului din 9 septembrie 1743, al Împărătesei Maria Tereza, și gherdelenilor li s-a dat un loc de biserică. Astfel va fi construită o biserică de piatră, de plan rectangular, cu structură mononavată și compartimentare rituală a spațiului interior, în naos și pronaos.
Pr. admin. Silviu Goga, alături de protopopul Andrei Iancu au demarat o campanie de strângere de fonduri de la persoane și firme interesate să ajute la repunerea în valoarea a acestei biserici. Până acum s-a reușit repararea acoperișului, a jgheaburilor și a gardului pentru a stopa distrugerea clădrii de elementele naturii. Mai este nevoie de bani pentru continuarea studiilor DALI, intervenții la structura de rezistență, dar și cercetarea și conservarea picturii interioare pe lemn și frescă.
Organizația Tinerilor din Sibiu a realizat un program pentru prima săptămână a Postului Mare prin care să fie citită neîntrerupt Psaltirea. Programul se desfășoară de luni până vineri între orele 11:00 și 20:00 la Catedrala Mitropolitană „Sfânta Treime” din Sibiu.
„Așa cum am obișnuit și până acum, vom citi la Psaltire neîncetat în prima săptămână a Postului, căci una dintre cele două aripi care înalță sufletul spre cer, alături de post, este rugăciunea. Citirea Psaltirii va fi încununată cu Sfânta Liturghie, pe care o vom cânta sâmbătă, 4 martie, în Catedrală. Așadar, haideți să începem Postul în forță și să fim cât mai rodnici, stând împreună în rugăciune!”, îndeamnă organizația de tineret printr-un mesaj postat pe pagina sa de Facebook.
Programul de citire neîntreruptă al Psaltirii se va încheia sâmbătă, 4 martie, prin participarea tinerilor la Sfânta Liturghie în Catedrala Mitropolitană unde vor oferi răspunsurile liturgice.
În 24 februarie s-a împlinit un an de la debutul războiului în Ucraina. Invazia Rusiei s-a dorit inițial un război fulger, de ocupare, dar s-a transformat într-un conflict de durată, care se anunță lung. Milioane de ucraineni au fost forțați să își părăsească locuințele, mulți fugind în alte țări europene. Aproximativ 100.000 au ajuns în România, o parte și în județul Sibiu. Majoritatea sunt femei și copii.
Miile de locuințe, drumuri, poduri, fabrici, aeroporturi și alte clădiri au fost distruse în Ucraina în ultimul an. Țara nu era la un nivel ridicat economic nici înainte, dar după un an de război este în colaps economic. Pe lângă victimele omenești și materiale, efectele pe termen lung din punct de vedere economic sunt uriașe.
În județul Sibiu au venit mulți ucraineni, majoritatea femei și copii. Unii au ales Sibiul ca punct de tranzit pentru a merge mai departe în Germania sau alte țări vest europene. Alții au rămas aici. Unii au decis, după câteva luni, să se întoarcă la ei în țară. Dar speranța lor că războiul se va încheia rapid s-a dovedit utopică. Acum caută să plece din nou. În Ucraina sunt multe zone unde nu găsești locuri de muncă, veniturile fiind minime spre deloc pentru mulți.
Cei aflați în Sibiu, ca și în restul României încă beneficiază de ajutorul statului prin programul 50-20 care le oferă cazare din mediul privat și bani de mâncare. Dar acest ajutor nu va fi la nesfâșit. Câțiva s-au angajat, dar majoritatea nu știu limba română, nici engleză sau altă limbă și le este dificil să se adapteze. Copii fac școala online sau în instituții private nerecunoscute la ei în țară.
În câteva cuvinte am încercat să descriu drama trăită de ucraineni în ultimul an. Dacă inițial, majoritatea românilor le-au sărit în ajutor, aportul voluntar s-a diminuat. A apărut chiar un curent anti-ucraineni. O ură exprimată tot mai des pe Facebook și la colț de stradă de cei mai săraci dintre români când au văzut ajutorul primit de ucraineni de la Statul Român. De fapt acest ajutor vine de la Uniunea Europeană. Aceeași situație am întâlnit-o și în alte țări europene. Brațele deschise cu care au fost primiți inițial s-au închis. Acum tot mai des auzi cuvinte urâte la adresa lor.
Evident că și ucrainenii au uscăturile lor. Bogătași care au fugit din țară cu tot cu bărbații apți de război. Pentru că la ei corupția este în floare. Vezi și prin Sibiu mașini de Ucraina de zeci de mii de euro. Dar aceste cazuri sunt puține și izolate. Grosul migrației ucrainene este formată de oameni simpli, preponderent femei, copii și bătrâni. Familii despărțite de război, care și-au lăsat soții acasă, pe front.
Am fost implicat, personal, din prima zi, în ajutarea refugiaților ucraineni. Am văzut situații diverse, una mai tragică decât cealaltă. Am ascultat poveștile de groază povestite de femeile fugite cu copiii pe jos din calea invaziei ruse. Nu pot să accept ura exprimată de unii români contra lor. Niște indivizi leneși, incapabili de muncă și puși mereu pe cerști, inclusiv online. Niște indivizi din cea mai joacă speță a societății românești care nu pot discerne între refugiați de război și români apți de muncă de la noi din țară. Sper doar ca aceștia să rămână o minoritate printre români.
Când vezi chipurile copiilor ucraineni veseli că se întâlnesc la un centru al vreunei asociații sau la un eveniment creat pentru ei, ți se umple inima de bucurie. Deși rupți de casă, de patrie, de prieteni, copiii au această capacitate de adaptare. Poate inocența și lipsa de înțelegere totală a situației îi ajută. Dar apoi vezi mamele, mereu triste, schițând uneori un zâmbet forțat. Mereu atente la telefon pentru a vedea mesajele de pe Telegram din orașul lor sau de la soții aflați pe front. Nopțile lor nedormite când vegheză copiii sau comunică cu bărbații lor de acasă ori cu părinții rămași prin sate ocupate de ruși.
Un an de război, care nu pare să se termine, din contră, pare să se apropie și mai mult de granițele României, Republica Moldova fiind tot mai mult vizată. Dacă pe ucraineni i-am ajutat, dar acum ne cam lepădăm de ei, cu frații noștri din Moldova, cum vom proceda în caz de război?
Telecabina de la Bâlea a fost oprită din cauza vântului puternic iar mai mulți turiști cazați la o cabană nu mai au cum să coboare la Bâlea Cascadă.
Mai multe familii ce sunt cazate la o cabană de la Bâlea au fost anunțate azi dimineață, de către administratorii telecabinei, că aceasta este oprită din cauza codului portocaliu de vânt și instabilitate atmosferică.
Conform primelor informații, aceștia vor fi coborâți la Bâlea Cascadă în această după-amiază sau mâine dimineață, însă doar după ce vântul nu va mai sufla în rafale puternice.
La altitudinile mari de 1700 de metri intensificările vântului ating la rafală 90 sau chiar 100 de kilometrii pe oră.
Pompierii sibieni au intervenit azi-noapte, în jurul orei 22:00, pentru stingerea unui incendiu la acoperișul unei anexe din localitatea Cârțișoara.
Din cauza degajări mari de fum, a fost solicitat ajutorul pompierilor, aceștia intervenind cu două autospeciale de stingere, două autospeciale de primă intervenție, o autoscară, o cisternă cu apă, dar și cu un echipaj SMURD.
Incendiul se manifesta la acoperișul anexei folosită pentru depozitarea lemnelor și la o altă cameră folosită pentru centrala termică.
„Pompierii au acționat pentru localizarea și lichidarea incendiului care a fost cauzat de un scurtcircuit electric produs la un cablu defect în camera centralei termice.În urma incendiului a fost afectată anexa, acoperișul fiind decopertat pe o suprafață de aproximativ 60 mp pentru identificarea posibilelor alte focare de incendiu. Din cauza degajărilor mari de fum, a fost afectat și parterul imobilului și precum și o cameră, care au fost ulterior aerisite. Din fericire nu au fost înregistrate victime.” a declarat purtătorul de cuvânt al ISU SIBIU, Sg. maj. Andreea Ștefan
Aniversarea Muzeului Brukenthal de sâmbătă, a fost marcată de vizita a 10.782 de turiști și sibieni care au dorit să-i treacă pragul. Cu acest prilej dr. Alexandru Chituță, managerul interimat al Muzeului a transmis câteva cuvinte:
„Aniversarea Muzeului Național Brukenthal la sfârșit de lună februarie este un moment special pentru viața culturală sibiană și transilvăneană dar și pentru arealul muzeal românesc și european în general.
Și în acest an, în data de 25 februarie, am hotărât împreună cu colegii mei ca Palatul Brukenthal din Piața Mare din Sibiu – expozițiile de Artă europeană și Artă Românească cât și expoziția temporară Marele furt de la Muzeul Brukenthal 1968 realizată în Sala Multimedia din Casa Albastră să fie deschise în mod gratuit publicului. Este un gest firesc și o datorie dar și respect pentru fondatorul acestui Muzeu ca vizitatorii să se bucure de artă, istorie și frumos.
Mi-am petrecut și eu astăzi câteva clipe alături de vizitatorii. Am remarcat faptul că peste 70% dintre vizitatori au fost tineri, din segmentul de vârstă 1-35 de ani. Vă pot descrie experiența acestora prin câteva cuvinte auzite și prin dialogul avut cu o mică parte: senzațional, uimitor, frumos, impresionant, excelent, cool, tare, beton… mulțumim, felicitări!
Mă bucur că Muzeul Național Brukenthal și angajații acestuia duc mai departe, cu o mândrie firească, nobila muncă de a promova valorile, de a le restaura și conserva, de a le cerceta, de a le expune, de le face publicitate, șamd.
Mă bucur să văd, că aici, în inima țării, la Sibiu, Muzeul Național Brukenthal, prima instituție muzeală deschisă publicului din Europa de Est și de pe teritoriul actual al României își păstrează până astăzi, de peste 200 de ani, locul binemeritat pe podium.
Cu o activitate intensă, cu o colecție dintre cele mai mari și vaste din România și Europa, Muzeul Național Brukenthal a dovedit în această zi, încă o dată, și nu știu dacă mai era nevoie, că poate transforma orice zi în acel proiect asaltat de public – Noaptea Muzeelor. În decurs de 8 ore, în, 25 februarie 2023, totalul vizitatorilor la cele trei expoziții deschise gratuit a fost de 10.782 de vizitatori! Este un record al unei zile de vizitare și un mare merit îl are însuși Baronul Samuel von Brukenthal!
De la aducerea capodoperelor în Muzeu în anul 2006, Palatul Brukenthal din Sibiu nu a mai avut un asemenea număr de vizitatori intr-o zi, exceptând Noaptea Muzeelor!
Le mulțumesc tuturor angajaților acestei instituții și tuturor celor care au dorit să ne treacă pragul – cu siguranță sunt mai bogați sufletește și intelectual. Dacă au mai fost mici probleme ne cerem scuze și încercăm în fiecare zi să fim mai buni.
Vă mulțumim și vă asteptăm de fiecare dată cu mare drag în toate spațiile expoziționale ale Muzeului Național Brukenthal.”
International Romani Union (IRU) și Partida Romilor organizează la Sibiu în perioada 1- 3 martie Conferința Europeană a Romilor.
La eveniment vor participa conducerea iru și lideri romi din țară.
„Se anunță lansarea unui proiect ce va intra în Istoria Romilor. IRU a scris istorie și va scrie o nouă filă la Sibiu în 2 martie” a anunțat Dorin Cioabă.
Din cauza unei explozii la un transformator, situat pe strada Teodor Mihally din municipiul Sibiu, tot cartierul Valea Aurie a rămas fără energie electrică.
Conform surselor Sibiu Independent, în cartier sunt efectuate lucrări de demolare la fosta fabrică Sicola iar cel mai probabil un muncitor a atins cu cupa excavatorului firele ce duc la transformator. În urma avariei, s-a produs o deflagrație puternică ce a smuls ușile incintei.
„S-a auzit destul de tare. Am avut noroc că nu s-a aprins uleiul din transformatoare. Totuși erau flăcări mici la 3-4 metri distanță. Ușa încăperii unde erau este distrusă. Nu avem curent de ore bune, a venit de vreo două ori maxim 30 de secunde.” a declarat un martor la eveniment
Abia în jurul orei 18:00 a fost reluată furnizarea energiei electrice.
100 de comercianți au primit acceptul Primăriei Sibiu să vândă mărțisoare în această perioadă pe pietonala Bălcescu. Alți 45 își etalează produsele în cartiere. Sibienii care doresc să ofere simbolul primăverii femeilor din familie, cu care lucrează sau colaborează pot găsi o gamă variată de mărțișoare artizanale în centrul Sibiului.
Standurile stradale au fost amplasate de vineri și deja cumpărătorii au apărut. „Am venit astăzi (sâmbătă, n. red.) pentru că am timp și vreau să iau pentru colegele de birou și pentru soție” ne-a spus un domn care alegea mărțișoare de la primul stand aflat în fața Farmaciei 24.
Prețurile la mărțișoare variază de la 2 lei în sus, pentru toate buzunarele. „Este un gest frumos pe care îl facem primăvara. Eu cumpăr pentru fiul meu să ducă la școală la colege și profesoare” ne-a explicat o doamnă.
Vânzătorii stradali vor fi prezenți în centru până în 8 martie inclusiv.
Unul din cele mai vechi ziare de pe teritoriul României de astăzi, Hermannstädter Zeitung a aniversat astăzi la Forumul German din Sibiu 55 de ani de la prima apariție a noii ediții. Inițial ziarul a apărut în 1861 și a fost tipărit 49 de ani. Apoi, după o pauză, în 1968 la 25 februarie ziarul a revăzut lumina tiparului.
La invitația redactorului șef Beatrice Ungar au răspuns astăzi zeci de colaboratori și prieteni ai ziarului. Sala Oglinzilor de la Forumul German din Sibiu s-a dovedit neîncăpătoare. Fie că a fost vorba de primul redactor șef din 1968, ajuns acum la 91 de ani sau de oficialități ca primarul Astrid Fodor, fostul președinte al Consiliului Județean, Martin Bottesch sau consulul Germaniei la Sibiu, Kerstin Ursula Jahn cei prezenți au lăudat rolul săptămânalului de limbă germană pentru comunitatea germană din România și nu numai.
Hermannstadter Zeitung a fost și primul ziar online din România în anul 1996. La ora actuală ziarul apare vinerea în forma tipărită, dar și online. Cititorii acestuia sunt din toată România, dar și din străinătate.
Într-un spirit vesel, Beatrice Ungar a povestit pe scurt istoricul ziarului, acompaniată de fotografii prezentate celor prezenți pe un ecran. A amintit cum comuniștii au schimbat numele ziarului și cum vechiul nume a fost repus în 26 decembrie 1989, a doua zi după Crăciun, într-o ediție specială. Un loc aparte a fost destinat fotografului Fred Nuss, care s-a stins din viață. În memoria sa, auditoriul a ținut un moment de reculegere.
Reprezentantul Bisericii Evanghelice din Sibiu a mustrat ușor în discursul său lipsa unei mai mari prezențe a bisericii în paginile ziarului.
GALERIE FOTO:
VIDEO: Redactorul șef actual, Beatrice Ungar prezintă istoria Hermannstadter Zeitung
Am avut parte de un meci pe cinste la Sfântu Gheorghe între Sepsi OSK și Hermannstadt, dar din păcate băieții lui Măldărășanu au pierdut cu 2-1 după un final de meci electrizant.
Gazdele au deschis scorul în minutul 27 prin Aganovic și au intrat în avantaj la pauză. Mai apoi, în minutul 76 Tamas a fost eliminat, iar Babic a egalat din penalty.
Bucuria n-a durat mult pentru oamenii lui Măldărășanu. Bălașa a readus avantajul pentru Sepsi OSK tot din penalty, dar cu 2 minute înainte de final.
În urma acestui rezultat, Sepsi este pe locul 6 cu 41 de puncte, iar Hermannstadt pe 11 cu 26 și un meci în minus față de trei urmăritoare. Sibienii pot pica până pe 14 la finalul etapei.
O pană de curent ce durează de mai bine de patru ore a fost semnalată în cartierul Valea Aurie din municipiul Sibiu.
Actualizare ora 18:00: A fost reluată furnizarea energiei electrice.
Conform surselor Sibiu Independent, în cartier sunt efectuate lucrări de demolare la fosta fabrică Sicola iar cel mai probabil un muncitor a atins cu cupa excavatorului firele ce duc la transformator. În urma avariei, s-a produs o deflagrație puternică ce a smuls ușile incintei.
„S-a auzit destul de tare. Am avut noroc că nu s-a aprins uleiul din transformatoare. Totuși erau flăcări mici la 3-4 metri distanță. Ușa încăperii unde erau este distrusă. Nu avem curent de ore bune, a venit de vreo două ori maxim 30 de secunde.” a declarat un martor la eveniment
Preventiv, la fața locului s-a deplasat și un echipaj de pompieri ISU SIBIU. La această oră, echipele de intervenție Electrica lucrează la remedierea avariei.
„Pompierii sibieni au intervenit de urgență pe strada Teodor Mihally din municipiul Sibiu pentru stingerea unui incendiu la un transformator electric. La fața locului, incendiul se manifesta în camera transformatorului, ardea uleiul de la transformator. Incendiul a fost lichidat prompt, transformatorul fiind afectat de incendiu. Cauza probabilă de izbucnire a incendiului a fost un scurtcircuit produs la transformator. Pompierii au acționat cu două autospeciale de stingere și un echipaj SMURD.” Sg. maj. Andreea Ștefan
Pe 24 februarie s-a împlinit un an de când a început războiul în Ucraina. Sibienii și refugiații ucraineni s-au întâlnit vineri seara, în Piața Huet între orele 17:00 și 18:00ca să aprindă lumânări și să țină un moment de reculegere în semn de solidaritate față de poporul din Ucraina.
Mitingul „Ucraina în flăcări” a fost organizat de „Centrul ucrainean Sibiu”. Voluntarii centrului au publicat pe Facebook un anunț în care invita pe toți sibienii și nu numai, să se alăture mitingului dedicat memoriei tuturor celor uciși în război.
Vom aprinde lumânări și onoare cu un moment de reculegere pentru toți cei pierduți. Aduceți o lampă pentru a vă alătura evenimentului și artiștii vor crea o hartă a țării noastre ca simbol al războiului care se desfășoară în fiecare minut.
Toate lumânările folosite vor merge spre realizarea lumânărilor de tranșee și trimise în prima linie!!
Pentru a oferi cea mai bună experiență, folosim tehnologii, cum ar fi cookie-uri, pentru a stoca și/sau accesa informațiile despre dispozitive. Consimțământul pentru aceste tehnologii ne permite să procesăm date, cum ar fi comportamentul de navigare sau ID-uri unice pe acest site.
Funcționale
Mereu activ
Stocarea tehnică sau accesul sunt strict necesare în scopul legitim de a permite utilizarea unui anumit serviciu cerut în mod explicit de către un abonat sau un utilizator sau în scopul exclusiv de a executa transmiterea unei comunicări printr-o rețea de comunicații electronice.
Preferințe
Stocarea tehnică sau accesul sunt necesare în scop legitim pentru stocarea preferințelor care nu sunt cerute de abonat sau utilizator.
Statistici
Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.