Acasă Blog Pagina 785

Cine sunt câștigătorii concursului pentru denumirea noului parc al Sibiului – Belvedere

0

Sibiu Independent: Filosofia noastră

Știri care dau putere comunității noastre

Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.

Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.

Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.

Vineri, 17 februarie a avut loc tragerea la sorți a câștigătorilor concursului organizat de Primăria Sibiu pentru denumirea noului parc al Sibiului – Parcul Belvedere.

Un software specializat, disponibil pe internet, a fost cel care a selectat aleatoriu cei trei câștigători dintre sibienii care au propus primele trei cele mai votate nume și anume Belvedere, Colina și Cibinium.

Iată câștigătorii pe care îi felicităm și pentru premii, dar mai ales pentru implicare:

– PREMIUL I: ALEXANDRA ORAC, a câștigat o bicicletă și dreptul de a-și alege un arbore din parc pe care să îl adopte și care să fie identificat printr-o plăcuță cu numele său.

– PREMIUL II: DANIELA CRUCEANU va intra în posesia unui abonament Sibiu Bike City valabil pentru 6 luni, încărcat cu 100 ore gratuite/lună.

– PREMIUL III: SILVIU TOLOMEIU va primi ca premiu un set de materiale vegetale de plantat acasă, conținând un arbore ornamental sau o plantă de interior (la alegere), un mix de 5 plante perene și o cutie cu gazon.

Pentru transparență, filmările cu cele 3 extrageri au fost publicate pe pagina de Facebook a instituției – Primăria Municipiului Sibiu.

Cei trei norocoși vor fi contactați și invitați la festivitatea găzduită de Primăria Sibiu, pentru a-și ridica premiile.

Conform Regulamentului, procedura a fost următoarea:

• Câștigătorul premiului I a fost selectat din cele 79 de persoane care au propus denumirea Belvedere, cea mai votată de sibieni și cea care va rămâne ca numele noului parc

• Câștigătorul premiului II a fost selectat dintre cele 26 de persoane care au propus denumirea clasată pe locul II în urma votului sibienilor și anume Colina

• Câștigătorul premiului III a fost selectat dintre cei 23 de sibieni care au propus numele Cibinium, clasat pe locul III ca număr de voturi.

SIBIU: Ministrul Educației vrea efcientizarea trecerii creșelor de la primării la minister

0

Ministrul Educaţiei, Ligia Deca, a declarat joi, la Sibiu, că a cerut eficientizarea procesului de preluare a creşelor de la autorităţile locale şi că este normal să fie date cât mai repede în folosinţă, ca acelea care au fost finalizate recent prin investiţii dar nu primesc copii deoarece sunt în curs de acreditare şi avizare.


Ministrul Educaţiei a fost întrebată de presa locală dacă se are în vedere reducerea duratei procedurilor de acreditare, avizare şi ocupare a personalului pentru creşele noi, având în vedere că în Sibiu există trei cazuri de astfel de unităţi care au fost realizate recent prin investiţii derulate de autorităţile administrative, dar copiii pentru care au fost construite stau acasă până la finalizarea acestor proceduri care durează între o jumătate de an şi chiar un an.

Ligia Deca a răspuns că a solicitat o eficientizare a duratei acestor proceduri, atât pentru creşele şi grădiniţele noi, cât şi pentru creşele care sunt preluate de la administraţia locală, însă cu respectarea legislaţiei în vigoare, deoarece nu se poate sări peste aceste etape.

„Noi, în procesul acesta de prioritizare a educaţiei timpurii, care include inclusiv preluarea creşelor de la autorităţile publice locale, am alocat anul trecut un număr mare de posturi special cu destinaţie pentru clădirile noi sau (…) pentru cele pe care le-am preluat de la autorităţile publice locale. Continuăm să facem acest lucru pe măsură ce fie preluăm creşe sau se dau în folosinţă şi obţin toate acreditările şi toate avizele clădirile nou construite. Sigur că este întotdeauna un interval între momentul în care clădirea este gata, obţine toate autorizările şi calendarul pentru includerea în reţeaua şcolară, care înseamnă inclusiv concursurile şi alocarea de personal, dar eu cred că ceea ce este important este ca toată procedura să fie una legală. Chiar adineaori am avut o discuţie pentru a clarifica birocratic ce paşi mai trebuie făcuţi pentru a deschide cu celeritate o grădiniţă într-un corp nou construit. Şi este şi interesul nostru ca din punct de vedere al demersurilor care sunt în dreptul nostru, al Ministerului Educaţiei, al Agenţiei Române pentru Asigurarea Calităţii în Învăţământul Preuniversitar (ARACIS) şi al inspectoratelor, să facem paşii foarte repede, dar în cadrul legal. Adică nu putem sări anumite etape, mai ales când vine vorba despre siguranţă şi despre respectarea legislaţiei”, a punctat ministrul Educaţiei.

Ea a adăugat că trebuie eficientizate aceste proceduri şi în contextul în care în următorii ani vor fi circa 700-800 de creşe şi grădiniţe noi care vor fi date în folosinţă, prin investiţii din Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR) şi alte programe.

„Deci în ceea ce priveşte aceşti paşi, am şi rugat să facem o analiză în contextul preluării creşelor, că au fost o serie de probleme şi acolo, fiind volum mare de preluare şi ne dorim ca tot ceea ce înseamnă legislaţia pe educaţie timpurie să aibă nişte paşi eficientizaţi, tocmai pentru a grăbi procesul. Ştim cu toţii că avem câteva sute, 700-800 de grădiniţe şi creşe care vor fi date în folosinţă în următorii ani pe PNRR şi pe alte programe de investiţii şi atunci normal este ca ele să intre cât mai repede în sistem. Este nevoie mare de ele”, a mai menţionat ministrul Ligia Deca.

Trecerea creşelor în subordinea Ministerului Educaţiei este prevăzută în Hotărârea de Urgenţă nr. 100 din 10 septembrie 2021.

Sursa info: AGERPRES

FOTO: Creșa din Ștrand recent inaugurată de Primăria Sibiu

Agricultorii din Sibiu chemați să cultive sfeclă de zahăr

1

Asociaţia Cultivatorilor de Sfeclă de Zahăr „BETA” din Luduş, formată din aproximativ 300 de fermieri din judeţele Mureş, Cluj, Sibiu, Alba, Bistriţa-Năsăud, Hunedoara, Harghita, Covasna şi Braşov, susţine că acum, după preluarea fabricii de zahăr de către doi antreprenori români, salvarea societăţii depinde exclusiv de fermieri şi a făcut un apel la aceştia să înceapă să cultive din nou sfeclă de zahăr.


„După 1 an de zile, fabrica de la Luduş a fost salvată de la demolare. Din păcate, fermierii nu au avut banii necesari achiziţionării şi cheltuielilor ulterioare. Actualii investitori, cu potenţial financiar şi idei, îşi propun să reînvie cultura sfeclei de zahăr în Transilvania. Contractarea a demarat la sfârşitul săptămânii trecute. Preţul oferit pe tona de sfecla, cel mai mare din ultimii ani, începe de la 45 de euro. De asemenea, cultura sfeclei este susţinută şi de o subvenţie substanţială, dubla fata de anii trecuţi.  Fermierii sunt încurajaţi/rugaţi să cultive sfeclă de zahăr. Acum salvarea fabricii depinde de fermieri! Să avem/producem zahăr românesc”, transmite Asociaţia Cultivatorilor de Sfeclă de Zahăr „BETA” Luduş într-un comunicat de presă.

La începutul lunii februarie, Asociaţia Cultivatorilor de Sfeclă de Zahăr „BETA’ a salutat preluarea fabricii de zahăr de la Luduş de către doi antreprenori români, după ce fermierii nu au putut aduna banii necesari pentru achiziţia fabricii şi pentru investiţiile necesare repornirii.

„Această tranzacţie a reprezentat salvarea unei fabrici cu peste 60 de ani de existenţă, care, de mai bine de un an, a fost închisă. De la momentul în care compania franceză Tereos şi-a anunţat intenţia de a vinde fabrica şi, mai ales, în ultimul an, când  au făcut public faptul că dacă până la sfârşitul lunii ianuarie nu vor perfecta tranzacţia atunci va fi deschisă procedura de insolvenţă a fabricii, Asociaţia a făcut demersuri susţinute de a salva fabrica. Ultimul l-a reprezentat încheierea unui Protocol cu cei doi investitori români, care a condus la salvarea fabricii de la faliment şi, totodată, va contribui la repornirea producţiei zahărului în fabrică în acest an. Ne bucurăm că putem să continuăm activitatea de cultivare a sfeclei de zahăr în zona Mureş, că salariaţii fabricii îşi vor păstra locurile de muncă  şi zahărul de la Luduş va fi din nou pe piaţa românească”, arătau fermierii grupaţi în Asociaţia Cultivatorilor de Sfeclă de Zahăr „BETA’ Luduş.

Asociaţia BETA susţine că cei aproximativ 300 de fermieri din judeţele Mureş, Cluj, Sibiu, Alba, Bistriţa-Năsăud, Hunedoara, Harghita, Covasna şi Braşov care o compun cultivă anual sfeclă de zahăr pe o suprafaţă de circa 7.000 – 8.000 de hectare.

REPORTAJ: De ce casele bunicilor erau mai rezistente la cutremur decât cele de astăzi?

0

În contextul ultimelor cutremure care au avut loc în zona Olteniei, specialiştii ne dau exemplul caselor bunicilor şi străbunicilor de la ţară, construite de meşteri, după tehnici tradiţionale, aceste locuinţe fiind mai rezistente la un seism decât unele construcţii moderne. Dovada – în cel mai mare muzeu în aer liber din România, cel de la Sibiu, întâlnim case care au rezistat fără nicio problemă la cutremurele din ultimii 200 de ani.

Una dintre acestea este o construcţie pe două nivele din lemn, chiar din judeţul Gorj, locul unde s-a produs marţi cel mai mare cutremur de până acum din zonă, cu o magnitudine de 5,7, potrivit datelor publicate de Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului.

„Casa din Târgu Cărbuneşti (…) vorbeşte despre nişte valori ale arhitecturii tradiţionale şi, dacă vreţi, poate să devină oricând un exemplu pentru ceea ce înseamnă o locuire sustenabilă. Poate să inspire oricând pe trăitorul în societatea contemporană, pe cel care vrea să îşi construiască o casă. La o simplă privire a acestui monument, aşa cum îl numim noi, a acestei case pe două nivele, pe două caturi, cum spuneau ţăranii, cum spuneau chiar meşterii care au făcut-o, spuneam că o asemenea construcţie inspiră de la materialul ales, stejarul specific zonei, folosit la structura casei, până la învelitoarea casei, acea şindrilă cum o numeau ei, realizată tot din lemn de stejar, lemn de esenţă tare, lemn cu durabilitate, lemn cu poveste. Dar ceea ce este extraordinar la această arhitectură, la aceste construcţii este tocmai conexiunea lor (…) extraordinară cu natura”, a declarat pentru AGERPRES directorul Muzeului în aer liber, Lucian Robu (foto)

Lemnul bine ales, de stejar, meşteri care ştiu să îl cioplească şi să îl îmbine, aşa-numitele cheutori, pereţi care să nu cadă la orice cutremur, izolaţi natural, – acestea sunt secretele duplexului de gospodării care alcătuiesc complexul arhitectural din Stolojani – Cărbuneşti, judeţul Gorj, care a fost demontat şi refăcut în Muzeul în aer liber din Sibiu, cel mai mare de acest fel din Europa.

Casa din Târgu Cărbuneşti (judeţul Gorj), construită în secolul XIX, a fost ulterior demontată şi refăcută în muzeul de la Sibiu, în 1980. Casa are un soclu de piatră. Primul nivel este construit din bârnă rotundă de stejar, încheiat în cheutoare dreaptă şi rotundă. Una dintre încăperi era cămara, cealaltă era folosită pentru adăpostirea animalelor. La etaj se pot vedea doar bârne de stejar, dar cioplite în patru feţe încheiate în cheutoare rotundă, cu pereţii tencuiţi cu pământ galben şi totul este zugrăvit cu var alb la exterior şi interior. La etaj, locuinţa are două încăperi: camera de zi, cu vatră, unde se prepara hrana şi camera bună, cu sobă de încălzit alimentată cu lemne. Prispa este parţial închisă la etaj, are şi un spaţiu tip foişor, cu stâlpi sculptaţi în tehnica specifică Gorjului. Podeaua este realizată din pământ bătut, la nivelul superior fiind susţinută de un pod din spărturi de stejar. Tavanul este lucrat în tehnica pană şi uluc, din scândură de fag. Acoperişul este în patru ape, cu învelitoare din şindrilă de stejar.

Arhitectura unei asemenea case impresionează specialiştii de pretutindeni. Meşterii ştiau să aleagă bine stejarul care trebuia tăiat şi prelucrat pentru a construi o casă rezistentă sute de ani. Cheutorile reprezintă doar unul dintre secretele caselor de lemn ale bunicilor.
 

„Tocmai asta îi uimeşte şi pe cei care sunt acum – arhitecţii contemporani, specialişti, cei care fac analize pe arhitectură, încearcă să salveze, fac eforturi extraordinare pentru a prezerva această arhitectură zonală, îi uimeşte modul în care oamenii aceştia, de multe ori fără nicio clasă, cu nişte cunoştinţe empirice care au devenit tezaure, reuşeau să aleagă lemnul, să-l recolteze în luna care trebuia recoltat, să-l făţuiască, să-i dea două feţe, să-i dea patru feţe, să aleagă şi să folosească unealta potrivită, să îi cunoască comportamentul. Dacă vorbim de cutremure, cum s-a întâmplat recent la noi, chiar în Gorj, putem spune despre rezistenţa acestor construcţii”, a precizat Lucian Robu.

Bârne de stejar, cu pricepere cioplite la capete, aşezate unele peste altele, care se îmbină perfect, aşa-numitele cheutori, reprezintă un alt detaliu care face ca această construcţie să reziste mai bine la un cutremur.

„Aceste bârne care ies le denumim noi cheutori sau juxtapuneri, care sunt practic îmbinate una în alta, nişte crestături, nişte cioplituri, meşterii le spuneau crestături, asta permite casei ca la momentul în care sunt aceste cutremure sau sunt chiar alunecări de teren, mişcări de falii, practic cheutorile acestea permit elementelor structurale să se balanseze uşor, să se mişte, nu stau într-o structură rigidă. Lemnul, la rândul lui, cum spuneam, bine ales, bine făţuit, e durabil, e rezistent, îşi creează propria lui durabilitate, forţă. Practic, modul în care grinzile susţin tavanul, modul în care greutatea acoperişului se lasă pe stâlpi, asta face ca această casă să intre într-o proprie tensiune şi echilibru”, a explicat directorul Lucian Robu.

Potrivit lui Lucian Robu, aceste case cu estetica lor l-au inspirat pe Brâncuşi. Mai mult decât atât, aceste locuinţe au o aerisire foarte bună, pereţii fiind daţi cu var, deci respiră. Cei care locuiesc vara într-o asemenea casă au răcoarea asigurată de pereţi, iar iarna căldura nu se pierde datorită lemnului şi izolării cu pământ galben.

Tocmai pentru că sunt modele pentru construcţii durabile, aceste case sunt conservate şi promovate de muzeul sibian. „Putem să devenim sustenabili învăţând de la natură, învăţând de la aceste modele, învăţând de la cei de acum o sută de ani”, spune Lucian Robu.

Construcţiile în armonie cu natura, meşterii care mai ştiu tehnicile care s-au dovedit, în sute de ani, durabile, pereţii şi tavanele construite din lemn şi eventual izolate cu pământ, folosirea inclusiv a unor cuie din lemn de esenţă tare – toate acestea fac ca acele case bătrâneşti să fie rezistente şi să nu se prăbuşească la cutremure.

„Acesta este secretul: meşterii, cu practicile şi instrumentarul de acolo (locul de unde provine o casă – n.r.), folosind acelaşi tip de lemn”, adaugă Lucian Robu.

Directorul Muzeului în aer liber din Sibiu, Lucian Robu, este convins că, dacă această casă din lemn s-ar fi aflat încă în judeţul Gorj, ea ar fi rezistat fără crăpături la cele două cutremure recente: „Aceste cheutori şi modul în care le asamblezi îi permit lemnului să lucreze şi să se adapteze mişcărilor tectonice. (…) Sunt construcţii care, indiferent de intemperii, indiferent de mişcări tectonice, nu se mai reaşază, rămân în acel echilibru”.

Sursa info, video: AGERPRES, autor Izabela Paulescu

Concerte educative în cadrul proiectului „RoWay-NorMania”

0

Proiectul RoWay-NorMania, organizat de Asociaţia „Florescu, Fernandez & Friends” lansează în această lună seria de activităţi educative adresate elevilor.

Primul eveniment – un concert educativ dedicat elevilor din localitatea Sălişte – este programat vineri, 24 februarie 2023. „RoWay – NorMania” este un proiect finanţat prin Granturile SEE 2014 – 2021 în cadrul Programului RO-CULTURA.

Oraşul Sălişte (Sibiu) va fi gazda primului Concert Educativ din cadrul proiectului „RoWay-NorMania”. Evenimentul se va desfăşura în sala de şedinţe a Primăriei şi este realizat pentru elevii Liceului Tehnologic „Ioan Lupas”, cu începere de la ora 11.

Creşterea numărului de spectatori interesaţi de domeniul artelor contemporane, precum şi a procentului celor din mediul rural sau din cel urban, cu populaţie sub 20.000 locuitori, sunt factorii care au stat la baza organizării acestor activităţi educative.

„Prin intermediul Concertelor Educative din cadrul proiectului vom creşte nivelul de înţelegere a artei contemporane dar şi a dialogului intercultural pentru elevi. Sunt programe destinate educaţiei cărora li se vor adăuga şi o serie de podcast-uri cu poveşti norvegiene” a declarat Makcim Fernandez Samodaiev, preşedintele Asociaţiei „Florescu, Fernandez & Friends”.

Următoarele copncerte educative sunt programate în 24 martie la Sibiu (Sala Oglinzilor – FDGR) şi Mediaş (Centrul de Abilitare şi Reabilitare pentru Persoane Adulte cu Dizabilităţi „Sf. Nectarie”). Programul evenimentelor cuprinde lucrări compuse de Johann Sebastian Bach şi Reinhold Gliere în interpretarea artiştilor Rafaela Fernandez Samodaiev (vioară) şi Makcim Fernandez Samodaiev (violoncel).

Proiectul RoWay – NorMania, finanţat prin Granturile SEE 2014 – 2021 în cadrul Programului RO-CULTURA, este implementat de către Asociaţia Florescu-Fernandez&Friends în parteneriat cu „Eikeset med 4 Strenger” (Norvegia), în perioada 1 noiembrie 2022 – 31 octombrie 2023. Acesta are o valoare totală de 940.413,90 lei (190.055,55 euro), valoare finanţării nerambursabile fiind de 878.203,90 (177.483,05 euro).

Granturile SEE reprezintă contribuţia Islandei, Principatului Liechtenstein şi Regatului Norvegiei la reducerea disparităţilor economice şi sociale în Spaţiul Economic European şi la consolidarea relaţiilor bilaterale cu cele 15 state beneficiare din estul şi sudul Europei şi statele baltice. Aceste mecanisme de finanţare sunt stabilite în baza Acordului privind Spaţiul Economic European, ce reuneşte statele membre UE şi Islanda, Liechtenstein şi Norvegia ca parteneri egali pe piaţa internă. În total, cele trei state au contribuit cu 3,3 miliarde între 1994 şi 2014 şi 1,55 miliarde pentru perioada de finanţare 2014-2021.

Mai multe detalii sunt disponibile pe: www.eeagrants.org şi www.eeagrants.ro.

Programul RO-CULTURA este implementat de Ministerul Culturii prin Unitatea de Management a Proiectului şi are ca obiectiv general consolidarea dezvoltării economice şi sociale prin cooperare culturală, antreprenoriat cultural şi managementul patrimoniului cultural. Bugetul Programului este de aproximativ 34 milioane de euro.

Mai multe detalii sunt disponibile pe www.ro-cultura.ro.

Container cu accesorii GoPro made in China găsite de inspectorii vamali din Sibiu

0

Inspectorii vamali din cadrul Biroului Vamal de Interior Sibiu – Direcţia Regională Vamală Braşov au efectuat controlul fizic asupra mărfurilor aflate într-un container sosit din China în 7 februarie. Containerul aparținea unei societăţi comerciale cu sediul în localitatea Cristian, jud. Sibiu şi aveau o valoare declarată în vamă de 7.714 RON.

Ca urmare a controlului, inspectorii vamali au descoperit în fapt, 200 seturi de accesorii din material plastic pentru camere video „GoPro”. Având în vedere faptul că bunurile erau succeptibile a aduce atingere dreptului de proprietate intelectuală pentru marca menţionată, autoritatea vamală a reţinut bunurile şi a informat, conform articolului 17 alineatele 2 şi 4 din Reg UE 608/2013, reprezentantul titularului mărcii pentru care a fost depusă cerere de intervenţie.

În 13 februarie reprezentantul titularului mărcii „GoPro” a confirmat suspiciunea inspectorilor vamali, informând că bunurile sunt contrafăcute şi solicitând distrugerea acestora conform articolului 23 din Reg UE 608/2013.

„În consecinţă, se va proceda la distrugerea bunurilor. Autoritatea vamală a aplicat în acest caz şi o amendă contravenţională, conform Legii 344/2005, articolul 17, alineatele 1-3, amendă care a fost achitată” au declarat reprezentanții Autorității Vamale Române.

Valoarea bunurilor, dacă ar fi fost comercializate pe piaţă la preţ de vânzare cu amănuntul al unui produs original, este de aproximativ 90.400 RON.

FOTO: ilustrare accesorii GoPro

BALET: Premieră națională la Sibiu – Cocoșatul de la Notre Dame

0

Cel mai complex spectacol de balet al anului ajunge la Sibiu:COCOȘATUL DE LA NOTRE DAME” în premieră naţională pe 17 martie la Centrul Cultural Ion Besoiu.


În miez de martie, cea mai frumoasă, romantică şi tulbărătoare poveste de dragoste a literaturii universale, prinde viaţă în paşi de dans, la Sibiu! Spectacolul extraordinar de balet “Cocoşatul de la Notre-Dame” va fi găzduit, în premieră naţională, pe scena Centrului Cultural Ion Besoiu pe 17 martie de la ora 20.00.

Sunteţi aşteptaţi la cel mai complex spectacol de balet montat în țara noastră în ultimii ani! Evenimentul aduce pentru prima dată împreună pe aceeași scenă 3 ansambluri profesioniste de balet: ANSAMBLUL DE BALET AL OPEREI MAGHIARE DE STAT DIN CLUJ-NAPOCA, ANSAMBLUL DE BALET AL TEATRO D’OPERA ITALIANA și ANSAMBLUL DE BALET AL OPEREI VOX, însumând peste 50 de balerini profesioniști din țară și din străinătate, soliști balerini care dansează în teatre importante din Europa. Eclerajul şi luminile de scenă, efectele speciale, proiecțiile în 3D, efectele cu “fum greu” produs din gheață carbonică, fac din “COCOŞATUL DE LA NOTRE-DAME” un spectacol grandios, ce emoţionează şi impresionează în egală măsură.

Regia și coregrafia spectacolului aparțin talentatului balerin și coregraf Vlad Sebastian, nume deja cunoscut în foarte multe teatre din țară, din Europa și din lume. Povestea muzicală este opera cunoscutului muzician Peter Venczel.

Montarea are la bază romanul “Notre-Dame de Paris” de Victor Hugo (1802-1885) poet, dramaturg și romancier francez.

Bilete şi detalii pe: ProTicket.ro, Ticketstore.ro, BLT.ro , Iabilet.ro şi pe paginile de Facebook Cortina AG şi Opera VOX.

FOTO: Persoane încătușate la Shopping City Sibiu

1

Doi bărbați au fost scoși în cătușe din supermarketul Auchan, aflat în complexul Shopping City Sibiu. Evenimentul s-a petrecut astăzi, în jurul orei 16:30.


Cei doi au fost opriți de paznicii magazinului, fiind suspectați de sustragerea unor produse. În urma apelului 112, la fața locului au intervenit mai mulți polițiști, dar și un echipaj de Jandarmerie.

La fața locului au fost identificați doi bărbați, în vârstă de 30, respectiv 53 de ani, domiciliați în municipiul Sibiu, respectiv satul Roșia, care aveau asupra lor mai multe parfumuri în valoare de 360 de lei, pe care le-ar fi sustras de pe raftul unității comerciale.

Din cauza atitudinii ostile a suspecților, a fost luată decizia de a-i încătușa și de a-i duce la sediu pentru aplicarea legii.

„Polițiști din cadrul Secției Nr. 1 de Poliție Urbană Sibiu și jandarmi din cadrul I.J.J. Sibiu au intervenit astăzi într-un hypermarket din localitatea Șelimbăr, în urma sesizării efectuate prin apel 112 de către personalul de pază prin care se reclama faptul că doi bărbați au încercat să părăsească magazinul fără a achita mai multe produse de parfumerie.
La fața locului au fost identificați doi bărbați, în vârstă de 30, respectiv 53 de ani, domiciliați în municipiul Sibiu, respectiv satul Roșia, care aveau asupra lor mai multe parfumuri în valoare de 360 de lei, pe care le-ar fi sustras de pe raftul unității comerciale. Cei doi bărbați au fost conduși la sediul Secției Nr. Poliție Șelimbăr unde au fost audiați cu privire la cele constatate. În cauză, s-a deschis un dosar de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt.”
a declarat Elena Walter, purtătorul de cuvânt al IPJ SIBIU

Masă caldă pentru elevii din Tălmaciu

0

Programul “Masă caldă în școli” a fost implementat și la Tălmaciu (județul Sibiu) din 13 februarie. Primarul orașului, Ioan Oancea și-a dorit ca elevii să beneficieze de o masă caldă, consistentă, nutritivă și sigură, care să le asigure acestora un mediu sănătos de creștere, dezvoltare și învățare.

Primarul orașului Tălmaciu a declarat pentru Ziarul Sibiu Independent că în acest moment, școlile în care se livrează masa caldă sunt Liceul Tehnologic “Johannes Lebel” Tălmaciu, Școala Gimnazială Tălmaciu și Școala Gimnazială Tălmăcel. Prepararea, transportul și servirea mesei este asigurată de Societatea Gastro Sibiu.

De masa caldă beneficiază 330 de elevi, iar de pachet alimentar ce include un sandwich și fruct, 668 de elevi.

La Școala Tălmăcel a fost amenajat în fostul atelier o sală de mese. La școala Generală de pe strada Nicolae Bălcescu servirea mesei se desfășoară momentan, în sala de clasă cu respectarea normelor igienice, în caserole de unică folosință. Dorința mea este să le asigur copiilor un mediu sănătos de creștere, dezvoltare și învățare. ” – a transmis Ioan Oancea.

Primarul Ioan Oancea a menționat, cu privire la costuri că, în momentul de față, se încadrează în sumele alocate de Ministerul Educației.

Și Aura Maria, directorul Liceului Tehnologic “Johannes Lebel” Tălmaciu s-a declarat mulțumită de implementarea acestui program:

“Proiectul „Masă caldă în școli ” a fost demarat și la Tălmaciu! Prima zi s-a desfășurat cu succes, elevii au fost mulțumiți! Sperăm ca acest proiect sa aibă un impact pozitiv asupra calității învățământului! Ii felicit pe toți cei implicați – reprezentanți ai scolii și ai autorităților locale”

Programul „Masa caldă” este unul dintre cele mai bune programe ce au fost implementate în ultimii doi ani în România. În 2022 s-a aplicat un proiect care include 450 de unități de învățământ ce urmează să beneficieze de acest program, din cele peste 17.000 de școli, la nivel național. Programul este finanțat de Guvernul României, prin Ministerul Educației.

Sibian dispărut la Ocna Sibiului. Tatăl său și Poliția îl caută

0

Poliţiştii sibieni caută un bărbat în vârstă de 27 de ani, care a plecat de la domiciliu, fără a mai reveni. Persoanele ce pot oferi informaţii care să conducă la depistarea acestuia sunt rugate să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apeleze gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.

La data de 17 februarie, polițiștii sibieni au fost sesizați de către o femeie cu privire la faptul că, la data de 4 februarie, fiul său, MOLDOVAN PAUL VIOREL, în vârstă de 27 de ani, a plecat de la domiciliu, din orașul Ocna Sibiului, județul Sibiu, fără a mai reveni acasă.

Semnalmente: înălțime 180 cm, păr brunet, ochi căprui.

În momentul plecării, bărbatul ar fi purtat un hanorac de culoare negru, pantaloni de de culoare negru și adidași de culoare negru, cu talpa de culoare alb și inscripționați ”Reebok”.

Semne particulare: pe unul din brațe, în partea superioară, prezintă un tatuaj tip animal – șopârlă, iar alăturat are inscripționat numărul 13.

Cetăţenii care pot oferi informaţii despre acest bărbat sunt rugați să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apeleze gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.

Două premiere pe scena TNRS în luna martie: „Jocul de-a vacanța” și „Toate operele lui Molière”

0

Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu (TNRS) prezintă în luna martie două premiere: „Jocul de-a vacanța”, de Mihail Sebastian, regia Florin Coşuleţ, și „Toate operele lui Molière”, de Vincent Caire, regia Daniel Plier.

Biletele sunt deja disponibile online, pe www.tnrs.ro, și la Agenția Teatrală din Sibiu, str. Nicolae Bălcescu nr. 17.

Omagiu lui Molière

Spectacolul „Toate operele lui Molière”, de Vincent Caire, regia Daniel Plier, cu Johanna Adam, Gyan Ros Zimmermann, Daniel Plier, va avea premiera în 21 martie, la ora 19:00, la Sala Studio.

„La 350 de ani de la moartea unuia dintre cei mai emblematici dramaturgi ai lumii, Teatrul Național Radu Stanca Sibiu aduce un elogiu lui Molière, printr-un spectacol care esențializează opera marelui scriitor. Comemorarea artiștilor care au schimbat decisiv destinul teatrului de pretutindeni este o datorie față de însăși vocația noastră de a dărui publicului frumusețe. Molière este poate cel mai important dramaturg care ne-a învățat că râsul este o armă ce ne ajută să combatem răul social, pentru a fi mai prezenți și mai implicați în viața cotidiană. Tocmai de aceea, spectacolul creat de Daniel Plier este darul pe care teatrul sibian îl oferă în acest an spectatorilor săi, cu scopul de a-i face să redescopere savoarea și incisivitatea nemuritoare a unui scriitor care va dăinui veșnic în canonul dramaturgiei universale”, a declarat Constantin Chiriac, directorul general al TNRS și președintele Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu.

O comedie romantică inspirată din realitate

Spectacolul „Jocul de-a vacanța”, de Mihail Sebastian, regia Florin Coşuleţ, cu Ada Bicfalvi, David Cristian, Cendana Trifan, Ștefan Chelimândră, Mihai Coman, Codruța Vasiu, Florin Coșuleț va avea avanpremiera și premiera în 18, respectiv 19 martie, ora 17:00, la Sala Mare a TNRS.

„Cine sunt eu? Cine ești tu?…

O comedie romantică, inspirată dintr-o întâmplare reală, o poveste de dragoste, plină de realități imediate, accesate însă abia după ce unul dintre personaje decide să taie orice legătură de comunicare cu exteriorul – telefonul, ziarul, radioul, autobuzul. Acest personaj ascunde, cu alte cuvinte, identitatea pensiunii unde sunt cazați cei câțiva turiști, determinând astfel o izolare greu acceptată la început de către cei implicați. Însă această claustrare forțată obligă participanții la o conștientizare a clipei, a prezentului, a prezenței reale a celuilalt, născând relaționări lipsite de șabloane, de ascunzișuri, de comportamente duale caracteristice unei vieți sociale obișnuite cu disimularea. Dar, mai ales, deschide într-un mod aproape tainic o introspecție irealizabilă în condiții sociale „normale”, determinând un plonjeu spectaculos în adâncimile sentimentale, o incursiune inedită prin cotloanele umanului, scoțând la iveală, fiecărui actant, nevoia de a-și manifesta plenar sentimentele, defilând astfel cu sufletul la vedere, firesc, precum purtatul unei legături de chei.

Cine sunt eu? Cine ești tu?… întrebări de bază în exercițiul sincerității, esențiale în demersul atât de încercat al rămânerii, cel puțin, în proximitatea umanului”, spune regizorul Florin Coșuleț.

Probleme și pe Aeroportul Sibiu. Zboruri anulate spre și dinspre Germania

0

Mii de zboruri spre și dinspre Germania sunt anulate din cauza unei greve. Șapte aeroporturi din Germania și-au anunțat deja pasagerii despre problemele apărute.


Greva vine ca urmare a eșuarii negocierilor salariale, prin care mii de angajați cer sporuri și condiții mai bune de lucru. Dacă nu vor fi invitați la un nou dialog, angajații firmei Lufthansa amenință cu prelungirea grevei, aceasta fiind doar de avertisment, cu o durată de 24 de ore. Totuși, greva a paralizat deja zboruri chiar și de pe Aeroportul Internațional din Sibiu, fiind anulate două decolări și două aterizări. Conform unor surse din domeniul aviației, greva afectează și compania Tarom sau alte companii care zboară spre Germania.

La nivel național, peste 15 zboruri au fost deja anulate, pasagerii fiind direcționați spre alte companii sau li s-a cerut să-și reprogrameze călătoria.

Altă zi, altă dispariție. O sibiancă nu s-a mai întors acasă

0

Poliţiştii sibieni caută o tânără în vârstă de 25 deani, care a plecat de la domiciliu într-o direcție necunoscută, fără a mai reveni. În județul Sibiu, în ultima perioada, s-au înmulțit cazurile de dispariții domiciliare.


La data de 15 februarie,polițiștii sibieni au fost sesizați de către un bărbat cu privire la faptul că, de aproximativ 10 zile, sora sa, MAURER ANGELIKA CLAUDIA, în vârstă de 25 de ani, ar fi plecat de la domiciliul său din municipiul Sibiu, județul Sibiu, într-o direcție necunoscută, fără a mai putea fi contactată.

Semnalmente: înălțime 165 cm, greutate aproximativ 75de kg, ochi verzi, păr șaten deschis, de lungime medie.

Nu se cunosc articolele de vestimentație pe care tânăra le-ar fi purtat în momentul plecării și nici eventuale semne particulare.

Cetăţenii care pot oferi informaţii despre această femeiesunt rugați să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apeleze gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.

Primăria Sibiu a dublat finanțarea pentru sportul sibian

0
drona primaria sibiu

Anul acesta am dublat finanțarea acordată din bugetul local pentru activitățile sportive, de la 6 milioane de lei la 12 milioane de lei. Sportul sibian, inclusiv activitatea sportivă a cluburilor profesioniste din primul eșalon valoric al Campionatelor Naționale, va avea deci un suport financiar semnificativ din partea administrației locale.” (Astrid Fodor, primarul municipiului Sibiu)

Astfel, Primăria Sibiu va sprijini financiar substanțial nu doar evenimente sportive dintr-o varietate de discipline, ci și echipele profesioniste sportive din primul eșalon valoric al Campionatelor Naționale. Pentru acestea din urmă, de anul acesta, Primăria Sibiu va finanța suplimentar și o parte importantă din veniturile sportivilor și ale antrenorilor, în acord cu legislația în vigoare.

Condițiile și detaliile privind finanțarea se regăsesc în Ghidul solicitantului, actualizat conform legislației în vigoare, care a fost aprobat în ședința extraordinară a Consiliului Local Sibiu de astăzi. Ghidul este disponibil pentru consultare pe sibiu.ro: https://cultura.sibiu.ro/agenda_sportiva.html

Spectacol dedicat zilei de Dragobete la FDGR Sibiu

0

Consiliul Județean Sibiu, prin Școala Populară de Arte și Meserii „Ilie Micu” Sibiu, în parteneriat cu FDGR Sibiu, organizează joi, 23 februarie 2023, spectacolul dedicat zilei naționale a îndrăgostiților – Dragobete.


Vor participa elevii claselor de canto muzică populară coordonate de Mariana Anghel, Cosmin Verde și Luminița Dejan, elevii claselor de instrumente de suflat coordonate de Adrian Grecu și Alin Grecu și elevii claselor de orgă și acordeon coordonate de Marcel Băilă și Săndel Mihai.

Spectacolul se va desfășura începând cu ora 16:00, la sediul FDGR, în Sala Oglinzilor, iar intrarea este liberă.

FOTO: Casă din Mediaș distrusă de foc. Clădirile alăturate au fost salvate

0

Pompierii militari ai Detașamentului Mediaș au intervenit de urgență în această dimineață, în jurul orei 06:00 pentru stingerea unui incendiu la acoperișul unei locuințe de pe strada Simion Bărnuțiu, din municipiul Mediaș.


La fața locului pompierii s-a mobilizat cu două autospeciale de stingere, o autoscară, o autospecială de primă intervenție și comandă, o autospecială-cisternă cu tun de refulare.

Conform ISU SIBIU, la sosirea forțelor, incendiul se manifesta cu flacără deschisă la acoperișul imobilului de tip P+E+M, la o cameră și pe casa scării. După mai bine de 3 ore de luptă cu flăcările, pompierii au reușit să stingă incendiul care a fost cauzat de un scurtcircuit produs la tabloul electric al imobilului. În urma incendiului au ars acoperișul, pe o suprafață de aproximativ 100 mp, o cameră și bunurile din interiorul acesteia precum și casa scării. Restul camerelor (3 la număr) au fost de asemenea afectate de incendiu.

Din fericire nu au fost înregistrate victime, iar cele 3 case învecinate au fost salvate de pompieri.

VIDEO-FOTO: Au fost identificate persoanele care au comis recent acte de vandalism în centrul Sibiului

0

Autorii unor fapte de vandalism, identificați de Poliția Locală Sibiu

“Săptămâna aceasta am denumit împreună cu sibienii noul parc al Sibiului și am deschis un centru de servicii sociale în cartierul Lazaret. Dar tot în această săptămână am calculat pagubele produse de câțiva cetățeni în centrul Sibiului, prin vandalism. Două bănci cu dotări smart din Piața Mică și 9 reflectoare pentru iluminat arhitectural au fost sparte de un grup de tineri. Poliția Locală Sibiu i-a identificat și vor suporta rigorile legii pentru această faptă.

Nu sunt primii din păcate, pentru că am mai avut cazuri de vandalizare a copertinelor din stațiile de autobuz, a băncilor și a altor elemente de mobilier stradal, Poliția Locală identificându-i pe unii dintre ei. Sper ca astfel de fapte să fie tot mai rare pentru că sunt bunurile noastre, alte tuturor, care sunt distruse.” (Astrid Fodor, primarul municipiului Sibiu)

În seara zilei de 1 februarie, în jurul orei 22.20, dispecerul Poliției Locale a observat pe camere un grup de 6 tineri care au distrus o ghirlandă ce împodobea intrarea unui magazin de pe strada N. Bălcescu și au fost dați în urmărire pentru această faptă. O patrulă a Poliției Locale a fost direcționată la fața locului, iar tinerii au fost opriți la Farmacia 24. Trei dintre ei au primit amenzi pentru comportamentul lor antisocial, după ce au fost legitimați: unul era din Poplaca, unul din Șelimbăr și unul din Sibiu. În acel moment nu se cunoștea faptul că au distrus și mai multe bunuri publice.

După vandalizarea celor 2 bănci din Piața Mică și a celor 9 reflectoare din Piața Mică și Piața Mare, Poliția Locală a vizualizat toate imaginile din perioada în care s-a estimat că s-a produs vandalismul și au constatat că aceiași 6 tineri au parcurs traseul pe care s-au distrus bunurile publice menționate. Analizând-se înregistrările video, fotografiile cărților de identitate, a rezultat faptul că unul dintre cei 6, un tânăr de 19 ani, este autorul acestor distrugeri. Ceilalți tineri păzeau zona ca să nu fie descoperiți.

Acum tinerii în cauză vor trebui să dea socoteală în fața legii pentru că Primăria Sibiu va formula o plângere penală și o va transmite Inspectoratului Județean de Poliție, împreună cu imaginile video și o estimare a prejudiciului cauzat.

Între timp, Serviciul Gospodărire se ocupă de repararea daunelor pentru ca sibienii să se bucure în continuare de aceste bunuri publice.

VIDEO EXCLUSIV: Ce spune tânăra „răpită” din Arpașu de Jos, județul Sibiu

0

ACTUALIZARE: În cursul acestei zile, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Avrig a admis propunerea procurorului de caz și a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile a celor doi bărbați, cercetați penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lipsire de libertate în mod ilegal.

Știre inițială:

„Am plecat cu Nicu Claudiu din dragoste” așa își începe tânăra de 20 de ani micul manifest postat pe rețelele de socializare. Aceasta a fost dată dispărută de către familie, în cursul zilei de ieri.


Conform familie și Poliției, la data de 16 februarie, în jurul orei 04:25, prin apel 112, un bărbat a sesizat I.P.J. Sibiu cu privire la faptul că,la aceeași dată, în jurul orei 02:00, fiica sa, ZOLTAN GABI MARIA, în vârstă de 20 de ani, în timp ce se afla în fața curții imobilului în care domiciliază, în localitatea Arpașu de Jos, ar fi fost luată împotriva voinței ei și urcată într-un autoturism de către un bărbat, care a plecat apoi într-o direcție necunoscută.

Într-o filmare de câteva secunde, tânăra aduce lămuriri cu privire la dispariția ei. A plecat din dragoste și roagă familia să-i respecte alegerea.

Urmează ca Poliția să desfășoare în continuare verificări pentru a conchide dacă filmarea a fost făcută sub constrângere sau de bună voie.

Adunarea Generală a Uniunii Naționale a Consiliilor Județene din România s-a desfășurat la Sibiu

0

Organizată la Sibiu, la invitația Danielei Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu, Adunarea Generală a Uniunii Naționale a Consiliilor Județene din România (UNCJR), s-a bucurat de prezența premierului Nicolae Ciucă, a 4 miniștrii, parlamentari și a unor înalți funcționari guvernamentali.


Desfășurată, între 15 – 17 februarie ac, reuniunea oferă cadrul propice pentru ca președinții de consilii județene să prezinte autorităților centrale problemele cu care se confruntă.

Alături de premierul Nicolae Ciucă, au răspuns solicitărilor vicepreședintele Senatului Paul Stănescu, ministrul finanțelor Adrian Câciu, ministrul dezvoltării Atilla Cseke, ministrul educației Ligia Deca, ministrul economiei Florin Spătaru, președintele Administrației Fondului pentru Mediu Laurențiu Neculaescu, președintele Curții de Conturi a României Mihai Busuioc, parlamentarii de Sibiu Raluca Turcan și Nicolae Neagu.

Discuțiile s-au axat pe sprijinirea autorităților județene pentru absorbția fondurilor europene, premierul Ciucă subliniind faptul că România are la dispoziție în următorii 7 ani peste 80 de miliarde de Euro pentru proiecte de dezvoltare.

Consolidarea clădirilor private și publice, proiectul național de dotare a școlilor, accesarea finanțărilor prin PNRR – prin care vor fi asigurate fonduri pentru peste 7.000 de proiecte din țară, adaptarea legislației pentru eficientizarea activității administrațiilor județene, au fost printre celelalte  teme abordate.

„Consiliul Județean Sibiu a venit cu o serie de propuneri la problemele pe care le întâmpinăm în activitatea curentă, întrucât avem cadrul propice în care să purtăm un dialog cu factorii de decizie. Este în interesul tuturor părților ca activitatea pe care o avem să fie cu adevărat în folosul comunităților pe care le reprezentăm”, a declarat Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu.

Premierul Nicolae Ciucă a ținut să sublinieze faptul că, în 2022, România a înregistrat o creștere economică de 4,8% și un volum al investițiilor străine de 11 miliarde de Euro, cu 33% mai mult față de anul precedent. În această logică, domnia sa a arătat că România este în situația de a avea la dispoziție un buget alocat investițiilor tot mai mare de la un an la altul și că tocmai de aceea este de dorit ca administrațiile locale să funcționeze eficient, cu sprijinul autorităților centrale.

Președintele UNCJR, Adrian Veștea, a arătat că toți cei 30 de ani de funcționare a structurii care reunește toate administrațiile județene din România, oferă o bază solidă pentru ca dialogul purtat la Sibiu între autoritățile locale și cele guvernamentale, să fie de bun augur pentru principalii beneficiari: cetățenii.

Un pas important pentru Campusul Sibiului dedicat învățământului dual

0

Într-o ședință extraordinară a Consiliului Local care va avea loc vineri, 17 februarie, primarul Astrid Fodor supune aprobării acestui for proiectul de construcție a Campusului Integrat pentru Învățământ Dual precum și încheierea unui acord de parteneriat local pentru realizarea acestuia.


“Campusul va fi foarte important atât pentru elevii cu înclinații spre meserii practice, cât și pentru companiile care își doresc angajați bine pregătiți. Acesta va fi realizat de un Consorțiu cu 17 membri, al cărui lider este Universitatea Lucian Blaga, Municipiul Sibiu fiind membru. Fiecare partener al Consorțiului are atribuțiile bine stabilite prin Acordul care se va încheia, Municipiul Sibiu punând la dispoziție un teren de 20.000 mp, pe Calea Dumbrăvii, necesar construcției Campusului.” (Astrid Fodor, primarul municipiului Sibiu)

Cu aprobarea Consiliului Local, Primăria Municipiului Sibiu va semna acordul de parteneriat pentru implementarea proiectului împreună cu alți 16 parteneri:

• 2 unități de învățământ superior: Universitatea Lucian Blaga Sibiu și Academia Forțelor Terestre Nicolae Bălcescu

• 1 instituție locală: Inspectoratul Școlar Județean

• 7 colegii și licee tehnice: Liceul Tehnologic ”Avram Iancu” Sibiu, Liceul Tehnologic ”Henri Coandă” Sibiu, Colegiul Tehnic Energetic Sibiu, Colegiul Economic “George Barițiu” Sibiu, Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară ”Terezianum” Sibiu, Colegiul „Școala Națională de Gaz” Mediaș, Liceul Tehnologic Automecanica Mediaș

• 5 companii din județul Sibiu și una din județul Alba: Compa SA Sibiu, S.C. Automecanica Mediaș S.R.L, Continental Automotive Systems S.R.L Sibiu, Marquardt Schaltsysteme SCS Sibiu, ODU Romania Manufacturing SRL Sibiu, SC Solina Romania SRL Sântimbru.

Pentru construcția Campusului, Universitatea Lucian Blaga Sibiu, în calitate de lider de parteneriat, va depune un proiect pentru obținerea de fonduri europene nerambursabile în valoare estimată de 130 de milioane de lei, prin Planul Național pentru Redresare și Reziliență. În această ședință extraordinară se solicită aprobarea proiectului la care și Primăria Sibiu va contribui.

Concret, conform Ghidului de finanțare, Campusul va fi alcătuit din clădiri eficiente din punct de vedere energetic în care vor fi amenajate spații pentru învățământ, cazare și masă, baze sportive, săli de lectură și o bibliotecă, precum și spații de recreere.

Prim-ministrul României, Nicolae Ciucă, a vizitat șantierul de la Aeroportul Internațional Sibiu

0

Premierul Nicolae Ciucă, în vizită la cea mai mare investiție în derulare a Consiliului Județean Sibiu: „La nivelul Guvernului, susținem realizarea acestui proiect în termenul stabilit pentru că dezvoltarea județului și a întregii regiuni este strâns legată de modernizarea infrastructurii de transport ”


Investiția de 272,4 milioane de lei prin care va fi extins terminalul de pasageri cât și modernizată infrastructura de securitate a Aeroportului Internațional Sibiu, a fost prezentată primului ministru al României, Nicolae Ciucă.

Acesta a fost întâmpinat de Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu, Mircea Dorin Crețu, prefectul județului Sibiu, Raluca Turcan și Nicolae Neagu, parlamentari de Sibiu, Vlad Vasiu, vicepreședinte al Consiliului Județean Sibiu și de Marius Gîrdea, directorul general al Aeroportului Internațional Sibiu.

Premierul a fost interesat de caracteristicile tehnice ale terminalului care va fi extins de la 6.200 mp la 22.400 mp, putând asigura un flux de până la 2,5 milioane pasageri/an, precum și de viitoarele dotări ale sistemelor de securitate  care vor asigura o scădere a timpilor de așteptare pe liniile de control și vor crește nivelul de siguranță pentru pasageri și personalul aeroportuar.

Datele generale privind investiția au fost prezentate de Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu, în timp ce, din partea consorțiului care asigură lucrările, Mircea Bulboacă, președintele Con-A, a oferit detalii tehnice și precizări asupra evoluției șantierului care înregistrează în prezent un grad de execuție de 10%.

„Șantierul Aeroportului Internațional Sibiu are toate premisele pentru a fi încheiat la timp”, a mai conchis premierul Nicolae Ciucă.

„Am profitat de faptul că Uniunea Europeană asigură ultimele finanțări destinate infrastructurii aeroportuare, astfel că nu am riscat să pierdem această oportunitate prin care vom moderniza și extinde Aeroportul Internațional Sibiu, care se adresează nu doar sibienilor ci întregii zone limitrofe”, a declarat Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu.

Investiția prevede, pe lângă extinderea terminalului de pasageri, crearea a 10 ghișee cu operator și 7 automate pentru check-in, dublarea filtrelor de securitate de la 3 la 6, creșterea numărului porților de îmbarcare de la 5 la 7, cât și instalarea unor sisteme de securitate ce vor ușura controlul pasagerilor în privința dispozitivelor electronice și obiectelor de vestimentație.

Cea mai mare parte a finanțării este asigurată din fonduri europene nerambursabile (164,5 milioane lei) și Bugetul de stat (25,1 milioane lei), cât și de Consiliul Județean Sibiu și Aeroportul Internațional Sibiu (82,6 milioane lei).

Déjà Vu în județul Sibiu – O tânără din Arpașu de Jos a fost răpită din fața casei

0

ACTUALIZARE VIDEO EXCLUSIV: Ce spune tânăra „răpită” din Arpașu de Jos, județul Sibiu

O tânără în vârstă de 20 de ani a fost răpită în timp ce se afla în fața casei, în localitatea Arpașu de Jos. Un bărbat ar fi urcat-o forțat într-un autoturism.


La data de 16 februarie, în jurul orei 04:25, prin apel 112, un bărbat a sesizat I.P.J. Sibiu cu privire la faptul că,la aceeași dată, în jurul orei 02:00, fiica sa, ZOLTAN GABI MARIA, în vârstă de 20 de ani, în timp ce se afla în fața curții imobilului în care domiciliază, în localitatea Arpașu de Jos, ar fi fost luată împotriva voinței ei și urcată într-un autoturism de către un bărbat, care a plecat apoi într-o direcție necunoscută.

În data de 9 ianuarie 2023, o altă răpire de genul s-a produs tot în județul Sibiu, pe raza localității Tălmăciu.

Semnalmente: înălțime 155 cm, 52 de kg, ochi căprui, păr brunet, fir drept, lung, ten deschis.

La momentul dispariției, tânăra purta o geacă din piele de culoare roșie, fustă lungă roșie și batic roșu.

Nu se cunosc eventuale semne particulare.

În cauză, la nivelul Serviciului de Investigații Criminale Sibiu, s-a deschis un dosar de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lipsire de libertate în mod ilegal, polițiștii sibieni desfășurând în prezent activități specifice în vederea depistării tinerei.

Persoanele ce pot furniza informații care să conducă la depistarea persoanei în cauză sunt rugate să se adreseze celei mai apropiate unități de poliție sau să apeleze numărul unic de urgență 112.

Spaniol urmărit internațional, depistat la Sibiu

0

Astăzi, polițiștii Biroului pentru Imigrări al Județului Sibiu, în urma activităților desfășurate, au depistat un bărbat, de 55 de ani, cetățean spaniol, cu reședința în județul Sibiu, pe numele căruia autoritățile judiciare din Spania au emis mandat european de arestare.


Bărbatul este bănuit de comiterea de infracțiuni economice, pe teritoriul statului spaniol. Acesta a intrat legal în România, beneficia de drept de ședere și desfășura activități comerciale.

Acesta a fost predat polițiștilor din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Sibiu – Serviciul de Investigații Criminale, în vederea continuării demersurilor.

Astăzi va fi prezentat Curții de Apel Alba Iulia, în vederea confirmării mandatului.

Europarlamentarul Nicu Ștefănuță cere Guvernului și Comisiei Europene măsuri privind creșterea rezistenței la cutremur al clădirilor din marile orașe din România și Europa (C.P)

0

Europarlamentarul sibian Nicu Ștefănuță a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:

Europarlamentarul Nicu Ștefănuță (Renew Europe) sesizează Guvernul și Comisia Europeană pentru a trage un semnal de alarmă cu privire la riscul pe care îl prezintă clădirile din România în fața unui cutremur

În contextul dezastrului provocat de cutremurele din Turcia și al temerilor generate de cutremurele din Gorj, europarlamentarul Nicu Ștefănuță a interpelat Comisia Europeană solicitând detalii despre măsurile privind creșterea rezistenței la cutremur al clădirilor din marile orașe europene.

În documentul trimis către Comisie, eurodeputatul a solicitat un punct de vedere privind banii ce pot fi alocați pentru reziliența clădirilor și a infrastructurii europene, cât și pentru Mecanismul de Protecție Civilă care a fost activat recent în sprijinul Turciei.

De asemenea, Guvernul României a fost interpelat printr-o scrisoare adresată Premierului Nicolae Ciucă, în vederea pregătirii și publicării acțiunilor concrete naționale de consolidare a clădirilor cu risc seismic ridicat și de intervenții în caz de urgență, așa cum o cere legea adoptată în 2022.

Nicu Ștefănuță i-a solicitat premierului Nicolae Ciucă informații privind banii europeni folosiți pentru pregătirea în caz de de dezastre, dar și controale amănunțite privind realitatea din teren în raport cu cea de pe hârtie a lucrărilor de consolidare.

“Peste 200 de milioane de euro din cele 2.2 miliarde de euro din Valul de Renovare, bani europeni din PNRR sunt destinați consolidării clădirilor private și publice cu risc seismic ridicat. Ne poate oferi Guvernul o foaie de parcurs cu parcul de clădiri actualizat cu risc seismic ridicat și nivelul investițiilor necesare pentru a dobândi un nivel de rezistență și o protecție mai mare a vieților umane și care este calendarul propus pentru a obține aceste rezultate?”, se arată în documentul trimis Guvernului.

“Cutremurele nu pot fi prezise și atunci tot ce ne rămâne de făcut este să ne pregătim cât mai bine reziliența clădirilor și ajutorului în caz de urgență. Nu vrem să piară oameni, pentru că nu a existat pregătire sau pentru că nu s-au folosit chibzuit banii publici europeni” a declarat europarlamentarul Ștefănuță, care este și Raportorul General al Parlamentului European pentru bugetul Uniunii Europene al anului 2023.

Evaluările recente de risc indică faptul că aproape 75% din populație și peste 60% din infrastructura existentă sunt expuse riscului seismic, reprezentând o pondere de peste 70% din produsul intern brut (PIB).

Spectacolul „Artă“, de Yasmina Reza, sâmbăta acesta la Sala Traube din Mediaș

0
medias

Seria spectacolelor de teatru pregătite de către Primăria Municipiului Mediaș, prin Direcția pentru Cultură, continuă în acest sfârșit de săptămână, la Sala Traube, cu spectacolul „Artă“, de Yasmina Reza. Piesa de teatru va putea fi urmărită sâmbătă, 18 februarie 2023, de la ora 18:00, avându-le ca protagoniste pe actrițele Teatrului „Bis“ din Sibiu – Ștefana Geleriu, Laura Luca și Andrada Grosu.

Biletele pentru acest spectacol pot fi achiziționate de la Centrul de Informare Turistică din Mediaș, situat pe str. Nicolae Iorga nr. 2, de luni până vineri între orele 8:00 – 16:00, sau înaintea începerii spectacolului, în limita locurilor disponibile.

Zilele de 6 și 7 ianuarie vor fi libere prin lege. Românii nu vor lucra de Bobotează și de Sfântul Ion

0

Plenul Camerei Deputaţilor a adoptat, miercuri, un proiect de lege iniţiat de PSD care prevede ca zilele de 6 şi 7 ianuarie, Sărbătoarea Botezului Domnului şi Soborul Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, să fie declarate zile de sărbătoare legală în care nu se lucrează.

Proiectul de lege prevede că printre zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează vor fi trecute şi cele din 6 ianuarie – Botezul Domnului – Boboteaza şi 7 ianuarie – Soborul Sfântului Proroc Ioan Botezătorul.

Deputatul USR Cristian Seidler a afirmat că justificarea acestui proiect de lege este doar unul „politicianist” şi că nu există un studiu de impact asupra pieţei muncii legat de acest subiect.

„Nu există niciun fel de studiu de impact asupra pieţei muncii atunci când instituim în Codul muncii încă două zile libere care vor fi plătite de angajatorii din România, fără nicio justificare, alta decât una politicianistă. (…) Acest proiect de lege ar fi putut fi adoptat la fel de bine la sfârşitul anului trecut pentru a putea fi aplicat în acest an, doar că acest an nu este unul electoral. În schimb, anul viitor va fi an electoral, singurul motiv pentru care doriţi să adoptaţi încă două zile libere”, a spus Seidler.

Deputatul AUR Alin Coleşa a menţionat că este de acord cu acest proiect de lege.

„Într-un fel, ante-vorbitorul meu are dreptate – legile se adoptă de către partea guvernamentală fără niciun studiu de impact. Pe de altă parte, numărul de zile libere bazate pe sărbători religioase este mai mic în România decât în restul ţărilor din vestul Europei, care sunt mult mai laicizate decât România. Ca atare, salutăm aceste două zile libere, chiar dacă ele nu au studiu de impact”, a spus Coleşa.

Proiectul a fost adoptat şi de Senat, iar Camera Deputaţilor este for decizional în acest caz.

SOMA Sibiu: Calendarul cu graficul de ridicare pe anul 2023 și campaniile tematice

0

Ce pot face sibienii care locuiesc la casă și nu au primit calendarul cu graficul de ridicare pe anul acesta și campaniile tematice:

SOMA, principalul furnizor de servicii de colectare și transport deșeuri de pe raza județului Sibiu informează următoarele:

Pe moment puteți intra pe site-ul somasibiu.ro unde introduceți strada și aflați automat ziua în care vin mașinile noastre. Totodată puteți suna la dispecerat, nr. 0269.988, și un coleg al nostru vă va aduce calendarul cu prima ocazie.

Ciprian Faraon, președintele Forța Dreptei Sibiu: Aeroportul Internațional Sibiu, obiectiv STRATEGIC sau ELECTORAL? (C.P)

0

Ciprian Faraon, președintele organizației municipale Forța Dreptei Sibiu a transmis următorul comunicat de presă:


Devine tot mai frustrant faptul că deși avem un aeroport, suntem nevoiți să ne deplasăm la Cluj și uneori la București pentru a putea folosi serviciile de transport aerian. Spre Cluj măcar avem autostrada și în aproximativ 1h suntem în aeroport. Cred că frustrarea vine mai degrabă ca sibian, locuitor al acestui oras/județ.

Brașovul își va deschide aeroportul la începutul verii, primele zboruri fiind deja anunțate. Sibiul începe deja să piardă tot mai multe destinații, astăzi rămânând doar 3 (trei) țări în care putem ajunge, în urmă cu ceva timp erau 8 (opt). Cel mai probabil în cca 3-4 ani vom avea finalizată și autostrada spre Brașov, ceea ce va însemna tot cca 1h să accesăm serviciile aeroportului. Brașovul va reuși să preia unele din rutele deservite de aeroportul nostru, din cele puține rămase, acesta având un areal deservit mult mai mare decât Sibiul. Pentru operatorii de transport aerian este esențial gradul de ocupare, care ar trebui să fie de peste 70%, în special pentru zborurile low-cost, motiv pentru care aceștia vor alege ce e mai rentabil pentru ei. Dacă aeroportul Sibiu ar fi putut deservi un areal de cca 2 (două) milioane de pasageri, aeroportul din Brașov apreciez că dispune de un areal de aproximativ 3,5 – 4 milioane de pasageri.  

Ce consecințe vom avea odată cu pierderea rutelor?

Turismul de business va înregistra o scădere, iar turismul de agrement (cel de relaxare) urmează să scadă considerabil, economia locală va avea de suferit. Multe dintre firmele mici și mijlocii ale Sibiului depind de turiști ( hoteluri, restaurante, magazine etc). Riscăm să ne izolăm. Ce fac autoritățile sibiene competente? NIMIC!

Consiliul Județean vede aeroportul ca pe o afacere, nu se poate autosusține, îl lăsăm să se închidă. Primăria Sibiului deși ar putea să se implice, refuză să o facă. Cu câți bani a contribuit în 2007, primăria Sibiului ar fi trebuit să fie cel puțin acționar pe picior de de egalitate cu Consiliul Județean. Deși am încercat în timpul mandatului meu, în consiliul de administrație al aeroportului, să pun la aceeași masă cele două instituții, nu am reușit. Nu îmi sunt cunoscute motivele, însă Primăria pare neinteresată. Desigur, mai apoi este orgoliul conducerii județene peste care treci cu greu. Cum să cedeze parte din patrimoniul Consiliului Județean(CJ)?! Mai bine îl păstrează,  îl face praf și pulbere, dar este al CJ. Consiliul Judetean nu are bani să susțină aeroportul și se pare că nu are nici priceperea să îl dezvolte, să-l susțină.

Investiția în noul terminal a fost demarată după ce am ieșit în presa sibiană și am acuzat incompetența celor din conducerea CJ, care nu faceau decât să se plângâ, deși în mandatul meu fusese aprobat proiectul de dezvoltare al aeroportului, introducându-se în strategia națională de transport și fiind pe locul 2 (doi) în țară la sume eligibile pentru investiții. Trebuia doar să îi acceseze. Însă, conducerea CJ nu știa acest lucru, a fost necesar să ies în presă și să le reamintesc. Mai apoi au pus presiune pe conducerea aeroportului să înceapă demersurile de accesare a fondurilor. Cofinanțarea este asigurata prin credit bancar acordat aeroportului.

Nu acuz conducerea aeroportului, consider ca este mai presus de ei și de capacitățile lor să reușească să țină aeroportul în viață. Nu mai spun că aceștia sunt sub presiunea unor contracte de mandat, în așa fel construite, cât să nu îndraznească să apeleze la susținerea CJ pentru că riscă să fie dați afară.

Eu cred că este vorba despre un efort concentrat, Consiliul Județean, Primăria Sibiu, Aeroport. Sunt multe uși deschise pentru instituțiile CJ și Primărie în afara țării. Dacă aș conduce vreuna dintre acestea, aș considera aeroportul obiectiv strategic și aș aloca mai multe resurse ca să îl susțin. M-aș implica personal. Companiile de zbor sunt conduse tot de oameni, oamenii sunt construiți să interacționeze, să dezvolte relații, să comunice. Dacă știi să le arăți importanța necesară, dacă înțelegi să implici mai multe resurse, dacă îi tratezi de pe picior de egalitate, acei oameni vin înspre tine. De ce credeți că cei din Cluj au reusit performanța să deservească peste 2(două) milioane de pasageri îmbarcați-debarcați? Sincer, nimic din aeroportul din Cluj nu mă atrage, nu prezintă vreo arhitectură aparte, nu are servicii diferite de ale Sibiului. Și, totuși, reușește să atragă noi și noi curse, iar pe cele existente să le consolideze. De ce? Pentru că este un efort concentrat și concertat-focusat. Pentru că liderii instituțiilor știu să lucreze împreună, se susțin!

Cel mai probabil că vom avea parte din nou, în scurt timp, de alte tăieri de panglici, poze, zâmbete false, promisiuni, obiective de neatins din partea celor care ne conduc, în ceea ce privește lucrările de la noul terminal! Atenția, de aproape un an, este îndreptată spre acest desiderat, zborurile, destinațiile, relațiile cu operatorii de zbor, au fost trecute în plan secund sau și mai departe. Și uite așa destinațiile „zboară”, rând pe rând, din peisajul aeroportului sibian, însă vom avea 2 (două) terminale! Goale ce e drept, și multe aprecieri pentru conducătorii noștri! Cred că și aici se aplică mult lăudata colaborare a organizației PNL Sibiu cu Consiliul Județean. Se văd și rezultatele! Din rău, în mai rău!

S-a întâmplat la Sibiu! Agresorul unui copil este căutat de Poliție

0

Poliția Municipiului Sibiu solicită sprijinul cetăţenilor în vederea identificării unui bărbat ce a lovit cu pumnul un copil.


În seara zilei de 9 ianuarie,un minor în vârstă de 15 ani a sesizat Poliția Municipiului Sibiu cu privire la faptul că, la aceeași dată, în jurul orei 13:10, în timp ce se afla în stația de transport public de pe strada Semaforului, amplasată în apropierea intersecției cu strada Electricienilor, din municipiul Sibiu, ar fi fost lovit cu pumnul de către un bărbat necunoscut.

Imediat după comiterea agresiunii, bărbatul a părăsit stația într-o direcție necunoscută.

Întrucât identitatea bărbatului nu a putut fi stabilită până în prezent, vă solicităm sprijinul în vederea depistării persoanei în cauză.

Este vorba despre un bărbat în vârstă de 55 – 60 de ani, care purta barbă grizonată și era îmbrăcat într-o bluză de culoare galben, o geacă de culoare verde, pantaloni de culoare albastru și șapcă de culoare roșie.

În acest context, polițiștii roagă cetățenii care pot oferi informaţii cu privire la această persoană să contacteze telefonic Dispeceratul Poliției Municipiului Sibiu, la numărul 0269/208211.

FOTO: Premierul Ciucă în inspecție la Aeroportul Sibiu cu un avion militar Spartan în spate

0

Premierul României, Nicolae Ciucă și-a început vizita la Sibiu la Aeroport! Aici a fost întâmpinat de Daniela Cîmpean, președinta CJ Sibiu și Raluca Turcan, deputat PNL Sibiu. Ciucă a vrut să verifice pe ce se duc cele 270 de milioane de lei investite în extinderea Aeroportului Internațional Sibiu – faza 1. Banii provin în majoritate din fonduri europene, dar și din rezerva bugetară.

Pe șantier a fost condus de patronul firmei CON-A, Mircea Bulboacă, lider de consorțiu care realizează lucrările de extindere. Presa nu a avut acces, dar o fotografie oficială arată pe prim ministru alături de oficialități și patronul CON-A în fața unui avion militar tip Spartan, cu ușa deschisă.

Conform surselor din cadrul aeroportului Sibiu primul ministru împreună cu delegația ce îl însoțește a aterizat de dimineață cu aeronava Spartan a Forțelor Aeriene Române. Este vorba despre același avion care aseară a adus la București salvatorii români trimiși în Turcia.

„La finalul acestui an, când este prevăzută finalizarea lucrărilor, aeroportul își va tripla practic capacitatea de pasageri preluați, va dispune de terminale noi, extinderea pistei, de echipamente performante pentru controlul de securitate. De aceea, pe lângă cofinanțarea de circa 25 milioane de lei de la bugetul de stat, Guvernul a inclus anul trecut aeroportul printre beneficiarii unei scheme de ajutor de stat destinată sprijinirii operatorilor aeroportuari afectați de restrângerea traficului în perioada pandemiei. Totodată, am alocat aeroportului din Sibiu încă 1,4 milioane de lei de la Fondul de rezervă bugetară” a declarat Ciucă.

VIDEO: Ziua Națională a Lecturii sărbătorită în comunitatea sibiană

0

Biblioteca Județeană ASTRA Sibiu, instituție de cultură aflată în subordinea Consiliului Județean Sibiu, a sărbătorit Ziua Națională a Lecturii, alături de comunitatea sibiană – 15 februarie 2023.

– 40 de unități școlare implicate (colegii, licee, școli gimnaziale și grădinițe) 

– activități in filialele Bibliotecii ASTRA : Bâlea, Vasile Aaron, Hipodrom, Valea Aurie

– activități în filiala Bibliotecii ASTRA din orașul Cisnădie 

– activități în 7 localități din județ: Săliște, Șelimbăr, Rășinari, Roșia, Axente Sever, Agârbiciu și Biertan 

Au citit împreună cu elevii și preșcolarii: 

– Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu 

– Vlad Vasiu, vicepreședintele Consiliului Județean Sibiu 

– Adrian Bibu, administratorul public al județului Sibiu 

– Mircea Crețu, prefectul județului Sibiu 

– Alexandru Dumbravă, viceprimarul Municipiului Sibiu 

– Carmen Chiș, Șef Serviciu Cultură, Sport și Turism din cadrul Primăriei Municipiului Sibiu 

– Ciprian Ștefan, directorul general al CNM ASTRA 

– Ovidiu Baron, director general adjunct CNM ASTRA 

– Răzvan Pop, directorul Bibliotecii Județene ASTRA Sibiu 

– Cristian Lupeș, directorul Filarmonicii de Stat Sibiu 

– Monica Adriana Munteanu, inspector general adjunct IȘJ Sibiu 

– Radu Vancu, scriitor și redactorul-șef al Revistei Transilvania 

– Actorii: Bogdan Sărătean, Codruța Vasiu, Eliza Păuna, Charlie Fălămaș, Adrian Neacșu, Lucian Dragotă 

– Valer Simion Cosma, directorul Bibliotecii Universității ”Lucian Blaga” Sibiu 

– Marius Gîrdea, directorul general al Aeroportului Internațional Sibiu 

– Camelia Proca, directorul Asociației pentru Libertate și Egalitate de Gen (A.L.E.G.) 

– Ana Maria Micu, fondatoarea Asociației Mâini Unite 

– Rareș Uță, component al echipei de baschet CSU Sibiu 

 

Și bibliotecarii astriști: 

 

– Anamaria Enescu 

– Alexandrina Aldea 

– Ana Coca 

– Mihaela Dobrescu 

– Paula Mihalache 

– Simona Olar 

– Tania Caras 

– Enikö Tăvală 

– Gabriela Dordea 

– Magdalena Iacob

Fabrica Scandia Sibiu vizitată de premierul Nicolae Ciucă

0

Premierul Nicolae-Ionel Ciucă a vizitat în această dimineață fabrica Scandia Sibiu. „Am vizitat Scandia Sibiu, companie românească cu o tradiție de 100 de ani și angajator important ce oferă peste 1.000 de locuri de muncă” a declarat acesta.

Producția de peste 40.000 de tone de alimente anual, realizată cu tehnologie și echipamente moderne arată că producătorii români sunt în măsură să asigure produse de calitate atât pentru piața internă, cât și pentru export, și să fie parteneri ai Guvernului în efortul comun de a garanta siguranța alimentară cetățenilor români.

Premierul a apreciat în urma vizitei că această societate este un model de business pe care Guvernul îl încurajează și care dorește să fie replicat de mediul de afaceri.

„Am fost impresionat de preocuparea pentru inovare și pentru investițiile în preluarea noilor tehnologii, ceea ce garantează calitatea produselor și asigură un viitor de succes acestei companii românești. Mă bucur că Scandia Sibiu se dezvoltă de la an la an, atât prin deschiderea sau preluarea unor noi unități în țară, dar și în afara granițelor.” a declarat premierul.

Conform acestuia Guvernul României susține eforturile producătorilor români de a se extinde pe piețele europene dar și pe cele din zonele economiilor emergente.