Acasă Blog Pagina 784

Expoziție de fotografie din colecția Muzeului Național Brukenthal Sibiu, vernisată la Bistrița

0

Sibiu Independent: Filosofia noastră

Știri care dau putere comunității noastre

Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.

Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.

Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.

Expoziția de fotografie “Mărginimea Sibiului. Zona fetelor frumoase și a țăranilor cu biblioteci”, din colecția Muzeului Național Brukenthal Sibiu va fi vernisată la Bistrița


Colecția de clișee pe sticlă a Muzeului Național Brukenthal, Muzeul de Istorie Casa Altemberger este una dintre cele mai mari și mai complexe colecții de acest gen păstrate într-o instituție muzeală din România, acoperind majoritatea subiectelor specifice fotografiei din perioada interbelică.

Imaginile având ca temă principală zona Mărginimii Sibiului (cu localitățile: Boița, Galeș, Jina, Orlat, Poiana Sibiului, Poplaca, Rășinari, Rod, Sadu, Săliște, Tălmaciu, Tilișca – prezente în expunere, menționate aici în ordine alfabetică) însumează aproximativ 277 de piese și au fost realizate în atelierul fotografic al fraților Emil și Josef Fischer, cel mai important și longeviv atelier fotografic sibian.

În expoziția Mărginimea Sibiului. Zona fetelor frumoase și a țăranilor cu biblioteci, în colecția de clișee pe sticlă a Muzeului Național Brukenthal organizată în această primăvară la Muzeul Bistrița sunt expuse reproduceri fotografice după clișee pe sticlă mai puțin cunoscute vizitatorilor precum: vederi generale ale localităților ce constituie Mărginimea Sibiului, secvențe de viață cotidiană, interioare ale unor locuințe țărănești, portrete de tineri și bătrâni, femei și bărbați îmbrăcați cu hainele lor „cele bune”, pe care le purtau doar la biserică sau de sărbători, toate imaginile fiind trecute prin filtrul unei scenografii atent gândite de fotograf.

În anul 2021 expoziția a fost organizată la Muzeul Municipal Regina Maria din Iași, cu acest prilej tipărindu-se și un album al expoziției finanțat cu sprijinul Primăriei Municipiului Iași.

Expoziția va fi vernisată la Bistrița, în 22 februarie 2023, ora 17. La eveniment participă Grupul Vocal Tradițional SPICE, prof. Anamaria Marti.

Perioada: 22 februarie – 10 martie 2023

Locație: Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud

Curatori: Delia Voina, Alexandru Constantin Chituță

S-a deschis Centrul multifuncțional pentru servicii sociale de pe strada Oțelarilor, din Sibiu

0

Centrul dedicat comunității de pe strada Oțelarilor din Sibiu, a fost deschis de primarul Astrid Fodor, în prezența reprezentanților asociațiilor și fundațiilor care lucrează cu copii și seniori, a reprezentanților Direcției de Asistență Socială care administrează acest Centru și a primilor beneficiari ai acestuia.


“Am dezvoltat acest proiect în special pentru seniorii care au nevoie de sprijin, care doresc să socializeze și au nevoie de consiliere juridică sau medicală. Centrul este dedicat și copiilor din familii cu o situație materială dificilă care vor găsi aici un spațiu vesel și primitor pentru a-și face temele, pentru a se juca sau pentru activități educative. Este o facilitate dedicată comunității și sper ca sibienii care au nevoie să o folosească cu încredere. Activitățile în centru vor fi asigurate de personalul Direcției de Asistență Socială împreună cu specialiștii a trei Asociații cu care am încheiat parteneriate.” (Astrid Fodor, primarul municipiului Sibiu)

Pot beneficia de serviciile acestui centru cei care au domiciliul în municipiul Sibiu, trăiesc în gospodării cu persoane care nu au un loc de muncă, cu copii aflați în întreținere sau familiile alcătuite dintr-un părinte unic cu copil/copii aflați în întreținere.

Centrul are capacitatea să primească:

➢ 20 de seniori cu situație materială dificilă

➢ 30 de copii de vârstă școlară pentru serviciile oferite de centrul de zi

➢ 50 de părinți care vor beneficia de activități de consiliere și educație parentală

➢ 20 de tineri din familii aflate în dificultate ce vor desfășura activități culturale/educaționale/sportive/consiliere

Centrul va fi deschis de luni până vineri, de la 09:00 -17:00, iar activitățile din cadrul Centrului de zi pentru copii și în cadrul Clubului de zi pentru seniori se vor desfășura între orele 10:00-16:00.

Pentru desfășurarea activităților din Centru, Direcția de Asistență Socială Sibiu a încheiat și convenții de parteneriat cu trei asociații din Sibiu, respectiv cu Asociația ,,Centrul Bucuriei’’, Asociația SOS – Satele Copiilor și Asociația Transilvania Vitalis.

Ce activități vor avea loc în Centru:

✓ Copiii vor primi ajutor la efectuarea temelor, se vor organiza excursii și vizite la muzee, la teatru și expoziții, vor învăța că cânte la un instrument și vor participa la activități care să le dezvolte imaginația, dar și spiritul sportiv. Cu ocazia diferitelor sărbători se vor organiza momente festive. Fiecare copil va fi monitorizat, iar în funcție de abilitățile, nevoile și hobby-urile sale va fi inclus într-un club unde, prin activitățile desfășurate, va avea posibilitatea să își dezvolte abilitățile. Școlarii vor învăța de asemenea despre ecologizare, igienă, precum și despre drepturile pe care le au. Pe timpul vacanțelor copiii vor putea veni în continuare în centru, iar într-o zi dedicată își pot invita aici prietenii sau rudele. Copiilor care frecventează Centrul le va fi asigurată o masă caldă și desert în colaborare cu Cantina Socială.

✓ De aceleași activități de recreere și incluziune socială vor avea parte și vârstnicii. Și ei vor fi monitorizați, iar în funcție de preferințe vor putea participa la diferite activități dedicate muzicii, jocurilor de societate sau la informări care privesc drepturile pe care le au sau vor fi ajutați în rezolvarea problemelor de ordin social pe care le întâmpină. În cazul lor, accentul se va pune pe socializare și informare.

Reamintim datele investiției prin care s-a creat acest Centru dedicat comunității:

✓ Clădirea oferă un spațiu în suprafață de 1.400 mp

✓ Au fost amenajate: 2 săli dedicate activităților pentru vârstnici și alte 2 pentru cele care îi va implica pe copii, 3 săli multimedia, o ludotecă, o sală pentru activități sportiv-recreative, 3 chicinete, birouri, spații de depozitare, administrative și grupuri sociale.

✓ Valoarea investiției: 5 milioane de lei, fonduri europene nerambursabile.

O elevă din Mediaș- Alexandra Hudea a devenit campioană națională la atletism

0

Primul titlu de campioană națională pentru una dintre elevele de aur ale atletismului medieșean a fost obținut ieri seară la finalele Campionatelor Naționale de Seniori Tineret (sub 23 de ani).

Alexandra Hudea și Iulia Mărginean, elevele Liceului Teoretic Axente Sever din Mediaș sunt singurele reprezentate ale județului Sibiu care au participat la acest eveniment sportiv.

“În ultimii ani ne-am obișnuit să asociem numele Alexandrei Hudea și al Iuliei Mărginean cu performanța la nivel înalt. Cele două sportive au obținut in ultimii ani numeroase titluri naționale și internaționale in domeniul atletismului sub bagheta antrenorilor Vasile Herman și Vasile Ibășfălean, și au devenit de două ori consecutiv campioane europene ca și componente ale clubului Mica Romă din Blaj” – scrie conducerea Liceului.

Prima competiție națională din 2023 pentru cele două atlete a avut loc in perioada 18-19 februarie la București. Este vorba de a 40-a ediție a Campionatelor Naționale de Seniori Tineret (sub 23 de ani), găzduită de Sala Ioan Soter din cadrul Complexului Sportiv National Lia Manoliu din capitală. Alexandra Hudea și Iulia Mărginean au participat la finalele de 1500 și de 3000 de metri, iar rezultatele nu au intârziat să apară.

Sâmbătă, 18 februarie Alexandra Hudea a devenit campioană națională la U23 la proba de 1500 de metri, pe care a încheiat-o in 4 minute, 30 de secunde și 13 sutimi. O zi mai târziu, în finala de 3000 de metri, Alexandra a incheiat pe poziția secundă in finala de 3000 de metri, cu timpul de 9 minute, 56 de secunde și 38 de sutimi.

Iulia Mărginean a încheiat finala de 1500 de metri pe poziția a șaptea, in 4 minute, 42 de secunde și 73 de sutimi, in vreme ce in finala de 3000 de metri s-a clasat pe poziția a patra, cu timpul de 10 minute, 13 secunde și 46 de sutimi.

Alexandra Hudea și Iulia Mărginean sunt eleve ale Liceului Teoretic Axente Sever in clasa a X-a Științe Sociale, respectiv in clasa a XII-a Științele Naturii intensiv Engleză. In urmă cu două săptămâni cele două atlete au devenit campioane europene la cros alături de Atletic Club Mica Romă din Blaj, in competiția desfășurată in Spania.

“Le felicităm pe sportivele noastre pentru performanțele lor și pentru faptul că au devenit certitudini în domeniul atletismului, și le dorim mult succes la viitoarele competiții” – a transmis conducerea Liceului Teoretic “Axente Sever” Mediaș.

Elevi pasionați din Mediaș, în premieră la faza națională de robotică de la București

0

Componenții echipei LTASrob din cadrul Liceului Teoretic “Axente Sever” din Mediaș au participat în perioada 16-19 februarie la Campionatele Regionale de Robotică BRD First Tech Challenge România, găzduite de Universitatea Politehnică din București.


Aflați la prima participare la o competiție de asemenea anvergură, axentiștii s-au clasat pe poziția a 16-a din 83 de echipe de robotică participante. Mai mult, LTASrob a primit premiul Judge Award și s-au calificat astfel la faza națională a competiției de robotică.

Echipa LTASrob s-a format în toamna anului 2022, datorită unui grup entuziast de elevi pasionați de robotică, iar in urmă cu doar o lună robotul LTAS a devenit realitate. „Goguțu” și-a primit botezul competițiilor în două meciuri demonstrative desfășurate la Blaj și la Sibiu, iar in urma rezultatelor de la regională își va demonstra din plin abilitățile la etapa națională.

Elevii care au participat cu succes la etapa regională a BRD First Tech Challenge România sunt Tudor Bîrsan, Cristian Rău și Cristian Roman din clasa a IX-a Matematică Informatică, Emanuel Bumbuță și Sergiu Medeșan din clasa a X-a Matematică Informatică, Sara Aldescu și Mădălina Maier din clasa a XI-a Matematică Informatică, precum și Oana Benescu din clasa a XI-a Filologie intensiv Engleză.

Lor li se alătură cadrele didactice care i-au indrumat și-i indrumă in continuare, respectiv doamnele profesor Gabriela Florea și Loredana Voicea.

“Îi felicităm pe componenții echipei LTASrob pentru calificarea la națională și le dorim mult succes. Etapa națională a BRD First Tech Challenge România va avea loc peste 3 săptămâni, în perioada 10-12 martie, tot în capitală – transmite conducerea Liceului Teoretic “Axente Sever” Mediaș

Mătăuzele de la Sadu: Înscrieri în echipa de voluntari

0

Un obicei vechi de sute de ani, numit „Mătăuzele”, se practică anual, la Lăsata Secului pentru postul Paștelui, în comuna Sadu din Mărginimea Sibiului.

Tinerii neînsurați aprind focuri uriașe pe dealurile satului și strigă numele fetelor nemăritate, care privesc spectacolul din vale, pentru a le da de veste să se grăbească la măritiș.

O parte esențială a evenimentului se sprijină pe aportul voluntar. În acest sens, reprezentanții paginii Comuna Sadu, au anunțat ca s-a dat startul înscrierilor în echipa de voluntari a ediției din anul 2023.

Haide alături de cea mai simpatică, dinamică, determinată și pusă pe fapte echipă. Continuăm în același spirit și dăm startul înscrierilor
Completează formularul de înscriere (care se poate descărca de aici: https://sadu.ro/informatii-de-interes-public/anunturi-generale/ până la 24 februarie 2023 și hai să îți găsim locul la Mătăuze”

Pentru relații și înscrieri, telefon 0269-568119, e-mail: contact@sadu.ro, sau personal la sediul Primăriei Comunei Sadu – compartimentul Registratură.

„În vechime, focurile se făceau cu cârpe, paie și lemn. Acum, tinerii adună cauciucuri cu câteva săptămâni înainte de Lăsata Secului, le urcă pe dealuri, iar la lăsatul întunericului le aprind. Leagă un cauciuc cu un lanț, îi aprind și îl învârt deasupra capului. În concepția populară, aprinsul focurilor de mătăuze are rolul de a alunga spiritele rele ale iernii pentru a face loc spiritelor bune ale primăverii. Străbunii invocau zeul soarelui și al focului pentru a avea o recoltă bogată. Prin aceste focuri, în vechime, oamenii considerau că se purifică, pentru a putea face față cu brio postului. De acum, urmează 48 de zile de post”, spun sădenii.

Cei care aprind cel mai mare foc și reușesc cele mai multe învârtiri câștigă competiția și, mai ales, atenția fetelor. Căci după „stingere”, feciorii și mândrele petrec împreună la căminul cultural.

“Acesta pregătire a postului era o formă de pregătire a nunţilor. Dating al zilelor noastre, într-o formă arhaică!”, spune primarul Valentin Ivan.

Obiceiul Mătăuzelor mai este practicat în localități sibiene precum Săliște, Alămor și Orlat, scrie stradacetatii.ro

Transport verde pentru orașul Agnita. Cererea de finanțare a fost aprobată

0

A fost aprobată cererea de finanțare a proiectului ”Infrastructură pentru transportul verde – ITS la nivelul orașului Agnita”, depusă în cadrul Componentei C10 – Fondul local – PNRR. Valoarea totală a cererii de finanțare este de 2.929.006,50 lei, potrivit unui anunț făcut de primarul orașului Agnita – Schiau Gull Alin Ciprian.


Implementarea proiectului ITS (Intelligent Transport Systems/sisteme de transport inteligente) va aduce beneficii majore pentru transportul urban, printre care: trafic curat, consum redus de CO2, sistem modern de e-ticketing, sistem de semaforizare, e.t.c..
În cadrul proiectului va fi implementat un sistem de management al transportului public, care prevede:
☑️ Dotarea și funcționarea centrului de control al traficului;
☑️ Soluții de taxare e-bilete sau e-ticketing;
☑️Sisteme de avertizare privind adaptarea vitezei;
☑️Sisteme de semafoare interconectate;
☑️ Monitorizarea timpilor de călătorie și a vitezei;
☑️Semnalizatoare cu mesaje dinamice;
☑️ Sisteme de informare a participanților la trafic;
☑️Sisteme integrate de informare a călătorilor;
☑️ Planificator de călătorii pentru transportul public;
☑️Semnal prioritar pentru circulația vehiculelor de urgență;
☑️Sisteme de cântărire în mișcare;
☑️Soluții de parcare inteligentă.


Proiectul va susține tranziția orașului nostru spre un transport public digitalizat, contribuind astfel la adaptarea Agnitei la noile cerințe sociale și economice.

VIDEO: Adolescentă de negăsit, de mai bine de 3 luni. Părinții acuză Poliția Sibiu

0

CITEȘTE ȘI Căutată de poliție de trei luni, dar găsită online în 24 de ore

O adolescentă în vârstă de 14 ani, domiciliată în localitatea Porumbacu de Jos din județul Sibiu este de negăsit de mai bine de 3 luni, deși părinții au deja un grup de suspecți. Mai mult, aceștia susțin că nu au suport din partea Poliției Sibiu și nici a Inspectoratului General al Poliției Române.


Mama fetei acuză faptul că, în anumite clipuri postate pe rețelele de socializare, fata minoră ar fi spus că nu este sechestrată! Totuși, părinții nu cred această ipoteză și spun că aceasta este forțată ce să spună. Supărați că nu-și găsesc fata, părinții au fost în audiență la Poliția Sibiu, însă conform acestora, au fost dați afară. Supărarea mare vine în urma neimplicării Poliției Sibiu, dar și a celei de la București. Părinții dețin informații cum că fata minoră ar fi fost scoasă ilegal din țară și se întreabă cum a fost posibil acest lucru!

Cerem ajutorul la toată lumea! Suntem în situația în care luăm benzină și ne dăm foc în fața autorităților. Am ajuns să ne facem dreptate singuri! Am fost la Poliția Sibiu și m-a dat afară Poliția. De ce nu iau autoritățile atitudine?! De ce nu se implică mai mult Poliția Sibiu? Sunt trei luni de zile fără rezultat!” strigă cu disperare părinții fetei

În județul Sibiu, în ultima perioadă, au fost raportate mai multe dispariții și răpiri a unor fete minore, cazuri rezolvate cu rapiditate de Poliția Sibiu. Totuși, în cazul minorei Căldărar Maria, căutările nu au avut nici un rezultat.

Am cerut lămuriri la IPJ SIBIU

Conform polițiștilor sibieni, adolescenta în vârstă de 14 ani a fost dată în urmărire generală, națională și internațională. De asemenea, la această oră se realizează în continuare căutări specifice.

„Pentru localizarea persoanei în cauză au fost efectuate activități specifice printre care amintim darea în urmărire generală, națională și internațională, conform procedurilor de lucru, căutări repetate în aria de competență, solicitări adresate I.G.P.F. în vederea comunicării de orice date cu privire la intrări sau ieșiri din România, utilizarea permanentă a canalelor specifice de comunicare cu autoritățile judiciare din afara României în vederea obținerii de date operative. Din păcate, până în acest moment, aceste activități nu s-au finalizat cu localizarea și depistarea persoanei plecate voluntar.”

IPJ SIBIU transmitea această informare către mass-media, în data de 25 noiembrie 2022.

„Poliţiştii sibieni caută o minoră în vârstă de 14 ani,care a plecat de la domiciliu într-o direcție necunoscută, fără a mai reveni. Persoanele ce pot oferi informaţii care să conducă la depistarea acesteia sunt rugate să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apeleze gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112. La data de 25 noiembrie a.c., o tânără a sesizat I.P.J. Sibiu cu privire la faptul că, în noaptea de 24/25 noiembrie a.c., sora sa, CĂLDĂRAR MARIA, în vârstă de 14 ani, a plecat de la domiciliul său din localitatea Porumbacu de Jos, jud. Sibiu, într-o direcție necunoscută, fără a mai reveni. 

Semnalmente: înălțime 160 cm, greutate aproximativ 45de kg, ochi căprui, păr brunet.

La momentul plecării, minora purta fustă și bluză de culoare roșu și încălțăminte sport de culoare roșu.

Semne particulare: minora prezintă o aluniță în partea dreaptă a feței, deasupra buzei superioare.”

Curse charter spre destinații de vacanță de la Aeroportul Internațional Sibiu în sezonul de vară 2023

0

În sezonul de vară 2023, de la Aeroportul Internațional Sibiu se va relua operarea curselor charter spre destinațiile de vacanță de tradiție: Antalya (Turcia) și Hurghada (Egipt), iar Skiathos (Grecia) revine pentru al doilea an în rețeaua de destinații de vacanță disponibile de la Sibiu.

În anul 2023, de la Sibiu vor fi disponibile zboruri directe spre două noi destinații de vacanță: Creta Heraklion (Grecia) și Monastir (Tunisia).

Zborurile directe de la Sibiu spre destinații de vacanță vor fi operate în sezonul de vară 2023 după cum urmează:

Notă: Informațiile privind perioada și zilele de operare a zborurilor pot suferi modificări.

Pachetele pentru destinațiile de vacanță cu plecare de la Sibiu sunt disponibile pentru rezervare la agențiile de turism.

Acțiunile Aeroportului Internațional Sibiu R.A. sunt posibile cu finanțare din partea Consiliului Județean Sibiu.

FOTO: Sibienii de la Clubul Sportiv HIRSCH, alături de starurile din K1 și antrenorii de top în Kickboxing, MMA, Full Contact Karate

0

În perioada 16-19 februarie, membrii Clubului Sportiv HIRSCH din Sibiu au fost invitați la Varna în Bulgaria să participe la KWU International Professional Ligue – Senshi, tabără de pregătire alături de cei mai faimoși luptători și antrenori ai Artelor Marțiale de Contact, precum Semmy Schilt, Ernesto Hoost, Peter Aerts, Albert „The Hurricane” Kraus, Ewerton Teixeira, Andy Souwer, Francisco Filho, Glaube Feitosa, Akira Masuda, Ryu Narushima, Andrews Nakahara,Yusuke Fujii, Zahari Damyanov, Petar Martinov, Jan Soukup.



La acest eveniment, alături de alți japonezi cu renume a fost prezent și Akira Masuda unul dintre legendele Kyokushin: „Kyokushin Legend Shihan Akira Masuda “The Last Samurai (ラスト サムライ).


Sportivii de la CS. Hirsch au oportunitatea de a participa gratuit la astfel de evenimente fiind acoperite toate cheltuielile, datorită apartenenței oficiale la IFK (International Federation of Karate) și KWU (Kyokushin World Union). Antrenorul sibian, prof. Christian Hirsch este totodată country reprezentative IFK România și președintele Federației de Karate Knockdown și Clicker.

Centrul Chinologic Sibiu – singurul loc din țară unde se pregătesc câinii de salvare în caz de cutremur

0

Toţi câinii Ministerului Afacerilor Interne (MAI), inclusiv câinii eroi trimişi să salveze victimele prinse sub dărâmături în urma unor cutremure, sunt antrenaţi într-una dintre cele mai mari şcoli de profil din Europa, situată în Pădurea Dumbrava Sibiului, la marginea municipiului. Aici se află Centrul Chinologic, singurul de acest fel din România, scrie Agerpres.ro

Vestea că un câine din Mexic a murit în misiune, în Turcia, în încercarea de a salva un om dintre dărâmături, a stârnit compasiunea celor care pregătesc astfel de ”eroi necuvântători” la Sibiu.

„Din păcate, deja avem o victimă în rândul câinilor salvatori, un câine din delegaţia venită de la armata din Mexic, care, în încercarea de a salva o persoană surprinsă, a fost zdrobit de o structură instabilă, pentru că, repet, acest mediu, această specializare de salvare urbană, este foarte, foarte periculos. Echipa canină întotdeauna se află în prima linie. Prima dată vine echipa canină, după care urmează restul. Într-adevăr, sunt eroi necuvântători aceşti câini de serviciu”, a declarat pentru AGERPRES comisar şef de poliţie Daniel Căpriţă, de la Centrul Chinologic din Sibiu.

Cu o experienţă de trei decenii în pregătirea instructorilor şi a câinilor de serviciu din MAI, Daniel Căpriţă este şeful Catedrei de dresaj şi pregătire tactică din cadrul Centrului Chinologic Sibiu.

„Centrul Chinologic Sibiu este o unitate specializată în formarea echipelor canine şi care este în subordinea Inspectoratului General al Poliţiei Române din cadrul Ministerului Afacerilor Interne din România. Ca şi unitate specializată în acest domeniu, pregătim şi formăm echipe canine atât pentru Poliţia Română, cât şi pentru Inspectoratul General al Jandarmeriei Române, pentru Inspectoratul General al Poliţiei de Frontieră, dar şi pentru alte instituţii din sistemul naţional de apărare şi siguranţă naţională, la solicitarea acestora. (În restul Europei – n.r.) sunt şcoli de dimensiuni mai mici şi mai specializate pe fiecare armă, fiecare profil de activitate. Noi pregătim pentru întreg sistemul naţional. (…) Avem Agenţia Frontex care generează la nivel european proceduri de folosirea câinilor pentru frontierele externe. Iar nivelul pe care îl pregătim noi este un nivel bun pentru misiunile la care suntem încredinţaţi ca să participăm şi să rezolvăm aceste cazuri”, explică Daniel Căpriţă.

Potrivit acestuia, două dintre echipele de salvare trimise de România, în Turcia, după cutremur, au fost antrenate la Sibiu.

Unul dintre cei mai cunoscuţi câini româneşti de salvare, care a fost şi în Turcia, este Thor, un câine din rasa ciobănesc german, în vârstă de şase ani, acreditat pentru căutare-salvare în mediul urban de Centrul Chinologic Sibiu şi care face parte din echipă încă din anul 2018, potrivit Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă.

Câinii pregătiţi la Sibiu în salvarea de victime după cutremure sunt din rasele Ciobănesc german, Ciobănesc belgian şi Rottweiler.

„La această specializare de căutare-salvare sunt folosite mai multe rase, pot fi folosite şi din alte rase în funcţie de cel care pregăteşte echipa, de abilităţile specifice rasei respective, dar în general predomină Ciobănescul belgian şi Ciobănescul german. Sunt calităţi selecţionate de rasă de-a lungul timpului, adică au fost rase create special pentru serviciu, pentru a fi folosite în misiuni, câinii utilitari, pentru a ajuta oamenii, pentru a fi dresaţi mai uşor, cât şi pentru a face faţă mai uşor mediului de lucru în care sunt folosiţi aceşti câini”, a precizat Daniel Căpriţă.

Potrivit şefului Catedrei de dresaj şi pregătire tactică din cadrul Centrului Chinologic Sibiu, este nevoie de un antrenament special, care durează cel puţin patru luni, ca un câine să înveţe, împreună cu conducătorul lui, cum să salveze un om prins sub dărâmături.

„Durează patru luni aceste cursuri de specializare într-o anumită categorie de serviciu, depinde foarte mult de conducător, de om, care trebuie să aibă pasiune pentru a lucra cu câinele de serviciu, să-i placă ceea ce face, să depună eforturi, să treacă şi peste anumite neplăceri legate de munca efectivă, adică de intemperii, de mediul de lucru foarte dificil. Vă daţi seama, la căutare-salvare urbană lucrezi tot în dărâmături, este un ambient identic cum este într-un cutremur, deci nu este un mediu chiar aşa uşor sau atractiv. Şi pe lângă capacităţile omului, intervin şi abilităţile câinelui de serviciu de a face faţă şi a răspunde acestor provocări”, a subliniat Daniel Căpriţă.

Anual, 200 de câini ies pe porţile şcolii speciale de dresaj de la Sibiu, gata pregătiţi să facă faţă muncii din Poliţie, Jandarmerie, ISU. Cei mai buni câini au dublă specializare. La fiecare doi ani, echipa canină revine la pregătire, la Sibiu.

Unul dintre câinii care deja lucrează la ISU Sibiu este Elsa, antrenată de instructorul ei, Ionuţ, aceasta fiind pregătită să îşi rişte viaţa pentru a salva oameni după cutremure.

„Elsa este un câine din rasa Ciobănesc belgian malinois, în vârstă de patru ani. Suntem un cuplu chinotehnic de aproximativ trei ani şi jumătate. Ea este antrenată zilnic în disciplină şi căutarea victimelor aflate sub dărâmături. Ea este specializată pentru dezastre naturale şi cutremure, a participat la mai multe misiuni şi exerciţii care au fost încheiate cu succes, aflând victimele sub dărâmături, într-un final semnalându-le şi aşteptând să intervină echipajele de prim ajutor”, ne-a spus plutonierul Ionuţ Sabău, ‘partenerul’ Elsei, din cadrul ISU Sibiu.

Povestea câinilor eroi începe la o maternitate specială, unică în România, aflată în incinta Centrului Chinologic Sibiu.

Centrul Chinologic înseamnă terenuri de antrenament, adăposturi pentru câini şi o maternitate, pentru că toţi câinii care sunt antrenaţi pentru MAI provin din părinţi aflaţi la Sibiu, în acest centru special. Încă de mici, căţeii sunt monitorizaţi de veterinari şi verificaţi prin testări repetate, pentru a fi apţi să „lucreze” pentru Poliţie, Jandarmerie, ISU şi alte structuri ale MAI.

Unul dintre cei mai micuţi câini întâlniţi la maternitatea specială din Sibiu este un pui de şapte săptămâni, din rasa Ciobănesc german, din părinţi aflaţi în Centrul Chinologic. În maternitatea de căţei au acces doar câţiva angajaţi ai Centrului şi aceia trebuie să poarte halat şi să aibă grijă să fie încălţămintea dezinfectată, ca să nu pună în pericol sănătatea patrupedelor.

„Centrul Chinologic este o unitate a MAI, care se ocupă cu producerea, creşterea, îngrijirea şi dresajul câinilor de serviciu din toate structurile MAI. (Maternitatea de căţei poliţişti – n.r.) înseamnă multe: înseamnă un loc de reproducere de aproximativ 30 de exemplare, rasele pe care le avem acum sunt Ciobănescul german, Ciobănescul belgian şi Rottweiler. Reproducţia începe în jurul vârstei de 18 luni, la femele şi masculi, producem căţeii, sunt testaţi, evaluaţi pentru a deveni câini de poliţie pe viitor. Acestea sunt rasele cele mai pretabile pentru antrenament, pot fi introduse şi alte rase, dar deocamdată cererea cea mai mare este pe Ciobănescul german, urmată fiind de Malinois şi Rottweiler pe partea de intervenţie patrulare”, a precizat şeful Serviciului Chinotehnic, veterinarul Marius Anghel.

Sursa foto: Agerpres

Potrivit medicului şef veterinar de la Centrul Chinologic, câinii de la maternitatea specială din Sibiu beneficiază de clădiri cu încălzire centrală, hrană de cea mai bună calitate şi au lângă ei oameni care iubesc animalele şi care îi supraveghează non-stop. Totodată, le este asigurată medicaţie de la vârsta de 21 de zile şi urmează un protocol de vaccinare şi deparazitare până la vârsta de trei luni jumătate.

Nu toţi câinii născuţi în maternitatea MAI de la Sibiu ajung să lucreze pentru structurile ministerului. După multe teste, un câine născut în Centrul Chinologic trebuie să dovedească faptul că este sănătos şi are aptitudini pentru a fi un bun poliţist, salvator de la ISU sau jandarm. Aproximativ 80% din câinii născuţi la Sibiu şi testaţi aici reuşesc să facă faţă cu brio la toate testele şi lucrează ulterior pentru MAI, restul fiind daţi spre îngrijire celor interesaţi.

„Sunt puţine centre chinologice în întreaga Europă. Acesta cred că este cel mai mare din Estul Europei. Îmi place să lucrez aici şi sper să mai lucrez mulţi ani”, a spus Marius Anghel, veterinar de 16 ani la Centrul Chinologic.

Câinii din Centrul Chinologic Sibiu beneficiază de ajutorul unei echipe formate din trei medici veterinari şi trei asistenţi medicali veterinari, existând aparatură medicală de hematologie, biochimie, testare de hormoni, un ecograf.

Cu o tradiţie de 73 de ani, Centrul Chinologic s-a remarcat cu rezultate bune la nivel internaţional, cum a fost misiunea din Turcia, dar a făcut faţă şi provocărilor din pandemie, dovadă proiectul pilot din 2022, de la Aeroportul Internaţional din Sibiu, unde câinii poliţişti au ajutat la depistarea pasagerilor infectaţi.

„A fost o muncă de cercetare ştiinţifică. Bineînţeles, câinii au confirmat, au recunoscut acest miros în urma antrenamentelor şi pregătirii efectuate. Şi într-adevăr, s-a confirmat ipoteza pe care am pus-o în discuţie la începutul proiectului, şi anume capacitatea câinilor de serviciu de a detecta olfactiv virusul SARS-CoV-2 la oameni infestaţi cu acesta”, a arătat comisarul şef Daniel Căpriţă.

Câinii de serviciu din MAI nu au grade. La pensie, aceştia sunt adoptaţi de regulă de cei cu care au lucrat. „Au o pensie liniştită, e asigurată hrănirea, cazarea şi asistenţa medicală de specialitate pe tot parcursul vieţii”, menţionează Daniel Căpriţă.

Locul unde se antrenează câinii MAI este unul special. Înainte de ieşirea din municipiul Sibiu, spre staţiunea Păltiniş, şoferii pot zări pe partea stângă a şoselei semnul pe care scrie „Inspectoratul General al Poliţiei Române”, „Centrul Chinologic Sibiu”, fiind desenate contururile unui poliţist şi ale unui câine care îl însoţeşte. Pe un drum prin pădure, se ajunge la poarta Centrului Chinologic, unde vizitatorii sunt întâmpinaţi de un semn unic, marcat pe şosea, cu vopsea albă: urma lăsată de lăbuţa unui câine. Dincolo de acest semn începe povestea eroilor necuvântători.

Sursa foto: Arhiva

Servicii de recuperare respiratorie, disponibile la Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu

0

Persoanele care suferă de afecțiuni pulmonare cronice, precum și afecțiuni pulmonare post-Covid pot beneficia de recuperare medicală respiratorie la Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu. Pacienții au la dispoziție 20 de paturi de internare pentru adulți, în cadrul a două compartimente de recuperare respiratorie, serviciile fiind decontate de Casa de Asigurări de Sănătate. Reabilitarea respiratorie se adresează îndeosebi pacienților cu dispnee (greutate în respirație) și scădere a toleranței la efort de cauză respiratorie, contribuind la scăderea senzației de lipsă de aer în timpul desfășurării activităților curente.

„Serviciile de recuperare medicală respiratorie presupun o muncă de echipă, din aceasta făcând parte medicii pneumologi, asistentele medicale, asistenta de dietetică, precum și kinetoterapeutul. Venim astfel în sprijinul persoanelor cu afecțiuni pulmonare cauzate atât de bolile cronice de care suferă, cât și al celor care se confruntă cu probleme de sănătate post Covid-19, pentru a le ajuta să aibă o calitate a vieții mai bună, recuperarea respiratorie având drept principal beneficiu creșterea gradului de independență a pacientului, prin ameliorarea simptomelor cauzate de insuficiența respiratorie și creșterea capacității la efort fizic”, spune Cristian Roman, Manager Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu.  

Un program de reabilitare respiratorie va cuprinde: educație medicală, tratament medicamentos, oxigenoterapie, consiliere pentru renunțare la fumat și kinetoterapie respiratorie. Compartimentele de recuperare respiratorie cuprind saloane de internare pentru pacienți, precum și o sală de kinetoterapie dotată cu aparatura necesară testării și antrenării la efort a pacienților, precum bicicletă orizontală, bicicletă eliptică, bicicletă medicinală, bandă de alergat, spalier etc.

„Programul de recuperare respiratorie este adaptat fiecărui pacient, în funcție de istoricul medical, de evaluarea gravității afecțiunii respiratorii de care suferă sau de problemele psihosociale. Vor fi, de asemenea, analizate alte boli asociate, care pot exclude sau amâna participarea la programul de reabilitare. La evaluare se vor avea în vedere: radiografia toracică, electrocardiograma, probele funcționale respiratorii, analizele de laborator, pulsoximetria, precum și gazele din sânge în repaus și la efort. În funcție de simptomele care predomină, se stabilește programul de recuperare pentru fiecare persoană”, spune dr Lavinia Danciu, Director medical Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu.

Pacientului i se poate recomanda acest program de reabilitare respiratorie de către medicul care a pus diagnosticul și monitorizează tratamentul bolii respiratorii, fie medic pneumolog, fie medic de familie.

Printre metodele de kinetoterapie respiratorie se numără exerciții fizice pe bicicletă sau covor rulant, antrenament membre superioare, mușchi respiratori, tehnici de drenaj a secrețiilor bronșice, exerciții de respirație și gimnastică medicală, efortul fiind adaptat în funcție de posibilitățile fiecărui pacient, spune Adrian David, Kinetoterapeut.

Indicații:

– Pacienți cu BPOC (bronhopneumopatie obstructivă cronică)

– Astm bronșic

– Bronșiectazii

– Fibroză pulmonară

– Pre și post chirugie toracică

– Deformări toracice

– Sechele de tuberculoză

– Pacienți vindecați după infecția cu SARS CoV 2 care rămân cu sechele respiratorii, având capacitatea pulmonară redusă cu aproximativ 20-30%

Beneficiile reabilitării respiratorii:

– Reducerea simptomelor

– Creșterea capacității de efort

– Creșterea autonomiei pacienților cu boli respiratorii cronice

– Creșterea calității vieții

– Reducerea frecvenței exacerbărilor BPOC

– Reducerea numărului de zile de spitalizare

– Recuperarea respiratorie propriu-zisă înurma bolii COVID-19

– Recuperarea capacității de efort și îmbunătățirea calității vieții

– Recuperarea complicațiilor date de imobilizarea prelungită, cum ar fi hipotrofia musculară

Pentru  a beneficia de serviciile de recuperare oferite de Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu, în regim spitalizare continuă, este nevoie să vă programați pentru un consult pneumologic, în urma căruia se va stabili în ce măsură recuperarea respiratorie poate fi eficientă pentru dumneavoastră.

La momentul prezentării, este necesar să aveți biletul de trimitere de la medicul de familie, cu indicația consult de pneumologie, cardul de sănătate și cartea de identitate.

Consultațiile se pot programa fie online (www.spital-tbc.ro/programari), fie telefonic (0269.210979, luni-vineri, între orele 8:00-14:00).

Ghidul de informare în caz de cutremur – disponibil pe pagina de internet a Consiliului Județean Sibiu

0

Realizat de către Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU), Ghidul de informare în caz de cutremur poate fi accesat și de pe pagina de internet a Consiliului Județean Sibiu, www.cjsibiu.ro. În acest fel, cetățenii, companiile și autoritățile au la dispoziție informații clare cu ceea ce trebuie să facă înainte, în timpul, cât și după producerea unei mișcări seismice.


În cadrul Ghidului există și o secțiune de materiale informative destinate copiilor ce pot fi utilizate atât de profesori, cât și de părinți în a le explica, într-un format simplu și atractiv, care sunt pașii de urmat în caz de cutremur.

De asemenea, Ghidul conține o listă a bunurilor care nu trebuie să lipsească din trusa de supraviețuire, de la alimente și apă, până la saci de dormit, medicamente, lanterne și aparat de radio.

Am pornit de la premisa că paza bună trece primejdia rea și că un om informat este întotdeauna pregătit. În acest moment, Ghidul de informare în caz de cutremur poate fi accesat și de pe pagina de internet a Consiliului Județean Sibiu însă, în scurt timp, acest material informativ fi oferit de paginile tuturor instituțiilor aflate în subordine. Ne dorim ca oamenii să aibă la dispoziție informații coerente și cuprinzătoare, realizate de specialiști din cadrul DSU”, a declarat Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu.

Încep lucrările de reabilitare și modernizare la Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă Mediaș; urmează achiziția dotărilor

0

Valoarea lucrărilor de execuție: aproximativ 3,5 milioane lei fără TVA, asigurate din fonduri europene

Investiția va conduce la o eficientizare termică și electrică

Dotările vor spori calitatea actului de învățământ și recuperarea medicală a elevilor

Termenul de finalizare a investiției: decembrie 2023

Consiliul Județean Sibiu a emis joi, 16 februarie 2023, ordinul de începere a lucrărilor pentru reabilitarea și modernizarea Centrului Școlar pentru Educație Incluzivă Mediaș, situat pe str. Piscului, nr.8, instituție de învățământ special aflată în subordinea administrației județene. Lucrările de execuție sunt realizate de societatea Tera Com SRL din Mediaș.


În prezent, la CSEI Mediaș învață 137 de elevi cu cerințe educaționale speciale (CES), din municipiul Mediaș și zona limitrofă: Copșa Mică, Valea Viilor, Agârbiciu, Târnava, Buzd, Brateiu, Nemșa. Totodată, 16 cadre didactice de la CSEI Mediaș lucrează cu copii cu dizabilități și CES integrați în școlile de masă din Mediaș și împrejurimi.

Investiția Consiliului Județean Sibiu – ”Reabilitarea, modernizarea și dotarea Centrului Școlar pentru Educație Incluzivă Mediaș” este posibilă datorită fondurilor europene atrase prin Programul Operațional Regional 2014-2020.

Intervențiile de reabilitare, modernizare și amenajare se vor face asupra a două clădiri din totalul de trei câte are școala specială, care a fost dată în funcțiune în urmă cu aproape 55 de ani.

Astfel, în clădirea principală, unde, la etajele I și II, se desfășoară cursurile claselor 0-VIII, se vor amenaja 9 săli de clasă la parter, în spațiile în care erau dormitoare, atunci când în clădire funcționa și un centru de plasament. De asemenea, tot la parter, va fi amenajat și dotat cabinetul medical, la standarde europene.

Totodată, biblioteca școlii va fi mutată de la mansardă la parter, iar sala de mese de la parter, folosită pe vremea internatului, va fi transformată în sală multifuncțională pentru festivități și evenimente.

În acest fel, la finalizarea investiției, etajul al II-lea va fi folosit doar pentru cabinetele de terapie și intervenții specifice.

În cadrul proiectului derulat de Consiliul Județean Sibiu, școala va fi dotată cu table interactive, calculatoare, imprimante și multifuncționale, scannere, cu mobilier școlar pentru elevi și cadrele didactice.

Reabilitarea și modernizarea clădirii principale vor include:

➢ montarea de panouri solare și panouri fotovoltaice pentru producerea apei calde menajere, respectiv a energiei electrice

➢ reparația capitală a instalației de iluminat, cu corpuri de iluminat cu led, și a instalației de încălzire cu o centrală termică pe gaz în condensație și dotarea cu corpuri statice cu control individual termostat

➢ instalații specifice de curenți slabi

➢ reparația capitală a instalațiilor sanitare și de apă canal

➢ refacerea scării de beton armat între etajul II și mansardă

➢ desfaceri și refaceri de pardoseli și finisaje interioare

➢ reparații termosistem anvelopă opacă laterală

➢ recompartimentări

➢ schimbarea parțială a tâmplăriei interioare de lemn, care este degradată

➢ reparația locală a învelitorii

➢ refacerea sistemului de colectare și evacuare a apelor pluviale

În celălalt corp care va fi modernizat, cu o suprafață construită la sol de 67 mp, se va amenaja cabinetul de kinetoterapie, care va fi dotat cu aparate specifice: spaliere, pat masaj, bare paralele, bicicletă medicinală, bicicletă eliptică, bandă de mers și alergat, cușcă Rocher, multifuncțională fitness, saltele, mingi medicinale, cercuri, corzi, stepere, gantere, perete kinetic, perete gravitațional, perete magic, oglindă de mari dimensiuni.

Lucrările de intervenție vor consta în izolarea termică a pereților exteriori, reparația capitală a instalației de iluminat cu corpuri de iluminat cu led, dotarea cu corpuri statice cu control individual termostatat, instalații specifice de curenți slabi, desfaceri și refaceri de pardoseli și finisaje interioare.

Investiția de la CSEI Mediaș presupune și lucrări conexe precum: desfacerea și refacerea trotuarelor și a pavajelor, inclusiv pavaj tactil (pentru accesul persoanelor cu dizabilitate vizuală), refacerea gazonului, refacere racordurilor și a branșamentelor.

Valoarea totală a contractului de achiziție publică de lucrări (proiectare și execuție), încheiat cu Asocierea Tera Com SRL Mediaș și Artifex Engineering SRL Cluj, reprezentată prin lider de asociere Tera Com SRL, este în valoare de 3.582.069,17 lei fără TVA (4.262.662,31 lei cu TVA), din care:

✓ 48.550 lei fără TVA pentru serviciile de PROIECTARE, realizate de Artifex Engineering SRL Cluj

✓ 17.995 lei fără TVA pentru serviciile de ASISTENȚĂ TEHNICĂ din partea proiectantului, asigurate de Artifex Engineering SRL Cluj

✓ 3.515.524,17 lei fără TVA pentru lucrările de EXECUȚIE, realizate de Tera Com SRL

În perioada următoare, se vor achiziționa dotările, constând în echipamente IT, mobilier școlar, aparate pentru cabinetul de kinetoterapie, etc, valoarea estimată a acestora fiind de 339.060,88 lei fără TVA (404.553,45 lei cu TVA).

Alături de lucrările de reabilitare și modernizare, dotările vor contribui la îmbunătățirea actului educațional, a condițiilor de învățare și predare, a serviciilor medicale necesare copiilor cu cerințe educaționale speciale.

Termenul limită pentru finalizarea lucrărilor și a dotărilor este luna decembrie 2023.

Colecția Muzeului Național Brukenthal apreciată, expusă și studiată de marile muzee ale lumii

0

Muzeul Național Brukenthal deține astăzi o colecție impresionantă. Începând din 1802, când și-a redactat testamentul și a dorit să își cedeze întreaga avere patrimoniului public, Brukenthal pune bazele celui dintâi și celui mai mare muzeu din Europa de sud-est.


În anul 1817, conform voinței testamentare a baronului, moștenitorul Johann Michael Joseph von Brukenthal a inaugurat în Palatul Brukenthal primul muzeu public de pe teritoriul de astăzi al României.

Mai apoi la Viena, Albert von Sachsen-Teschen își ceda și el colecțiile, înființând celebra Albertina.

An cu an, secol cu secol, patrimoniul actualului Muzeu Național Brukenthal s-a îmbogățit, ajungând astăzi să aibă una dintre cele mai variate colecții muzeale din Europa și nu numai: pictură europeană și pictură românească, grafică românească și europeană, numismatică, istorie, artă orientală, textile, manuscrise, incunabule, carte veche, științele naturii, vânătoare, artă contemporană etc.

Din acest considerent, Muzeul Național Brukenthal este o instituție muzeală importantă în acest domeniu, nu doar pe plan național cât și internațional. Expozițiile dar și cercetarea patrimoniului fac parte din grija zilnică a generațiilor întregi de oameni care au lucrat în cadrul acestei instituții.

Una dintre cele mai importante activități a Muzeului este participarea acestuia la diferite expoziții internaționale organizate de marile muzee ale lumii. Impresionanta și vasta colecție a muzeului sibian face ca în fiecare an, muzeul să fie invitat de a participa cu o lucrare sau cu mai multe la marile expoziții organizate la Paris, Viena, Budapesta, Roma, Milano, Frankfurt, Roma, etc. Aceste invitații au fost adresate pentru a participa la marile expoziții, ca de pildă istorice, ca cea dedicată Zeului Mithra, a Reformei religioase sau a istoriei lojei masonice sau a celor dedicate marilor artiști ai lumii Botticelli, Tizian, Van Eyck, Albrecht Bouts dar și expozițiile dedicate științelor naturii.

Toate aceste invitații sunt o recunoaștere internațională a patrimoniului cultural pe care România îl deține astăzi în Muzeul Național Brukenthal.

Multe din lucrările expuse în expozițiile internaționale din Europa au venit cu o recunoaștere sau chiar corectare a autenticității, o datare mai precisă sau chiar o recunoaștere a artistului sau cercetare a temei lucrării, cum de pildă personajul Bărbat cu tichie albastră, celebra lucrare a Muzeului Brukenthal realizată de Van Eyck a fost identificat mai întâi cu Jean IV de Brabant (1403-1427), iar recent cu Philippe de Saint-Pol (1404-1430), fratele lui Jean; identificare a fost făcută de Luc Lowagie sau lucrarea Nașterea Mariei realizată de Giovan Francesco Caroto, autentificată, în cadrul expoziției din Italia, ca fiind realizată de Caroto în jurul anului 1530.

Astăzi putem să afirmăm că în spațiul muzeal românesc, în istoria recentă, Muzeul Național Brukenthal a avut cele mai multe colaborări expoziționale cu muzee importante din Europa dintre care menționăm:

The Royal Museum of Mariemont, Belgia

Musée Jacquemart-André, Paris

Noordbrabants Museum, ’s-Hertogenbosch, Olanda

Österreichische Galerie Belvedere, Winterpalais (Belvedere), Viena

Palazzo della Gran Guardio Verona, Dal Museo di Castelvecchio

Museum voor Schone Kunsten din Ghent, Belgia

Suermondt-Ludwig-Museum, Aachen. Germania

Muzeul Național din Gdańsk, Polonia

Nemzeti Múzeum, Budapesta, Ungaria

Museo della Città di Santa Giulia, Brescia, Italia

Musei Civici in Palazzo Buonaccorsi, Macerata, Italia

Galleria Regionale della Sicilia Palazzo Abatellis, Palermo, Italia

Fondation de ľHermitage (Donation Famille Bugnion), Lausanne, Elveția

Siebenbürgisches Museum Gundelsheim, Germania

Scuderie del Quirinale, Roma, Italia

• Museo del Instituto de Geologia de la UNAM, Ciudad de Mexico, Mexic

Dr. Pențea Ioan: Rolul medicilor veterinari privind apărarea sănătății publice

0

Dr. Penţea Ioan Viorel – Secretar al Colegiului Medicilor Veterinari Filiala Sibiu transmite următoarele informații:


Despre rolul și importanța profesiei de medic veterinar este suficient să reamintesc aprecierea unor mari oameni de știință prin care se menționează că ‘Medicul uman salvează omul, medicul veterinar salvează omenirea.’

Medicina veterinară, ca profesie, a apărut o dată cu creșterea animalelor, în perioada începuturilor societății omenești, fiind aplicată la început instinctiv, nu a existat diferențiere între măiestria vindecării bolilor la om și animale, iar mai târziu această activitate se va diferenția, devenind o profesie de sine stătătoare.

În parcursul anilor profesia de medic veterinar s-a dezvoltat și perfecționat permanent, asigurând societății specialiști de înaltă ținută profesională pentru acest important domeniu în care medicul veterinar, are ca obiectiv promovarea politicilor naționale în domeniul sanitar veterinar, ca strategii pentru apărarea sănătății animalelor, sănătății publice, protecția și bunăstarea animalelor, protecția mediului și siguranța alimentelor, monitorizarea operatorilor din industria alimentară și protejarea oamenilor care consumă produse alimentare de origine animală și non animală.

Apărarea sănătății animalelor, protecția și bunăstarea animalelor, prevenirea transmiterii de boli la animale și de la animale la om, siguranța alimentelor de origine animală și nonanimală destinată consumului uman, salubritatea furajelor pentru animale și protecția mediului, constituie o problemă de stat și o datorie pentru toți locuitorii țării.

Statul sprijină activitatea de apărare a sănătății animalelor de supraveghere, prevenire și control a bolilor ce se pot transmite de la animale la om, prin asigurarea cadrului instituțional și juridic, a resurselor financiare, a bazei tehnico materiale necesare pentru desfășurarea în condiții optime a activității în domeniul veterinar.

În context, serviciile sanitare veterinare și pentru siguranța alimentelor sunt organizate la nivel central ca Autoritate Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor, la nivel județean ca Direcție Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor iar la nivel local ca Circumscripții Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Oficiale, coordonate de medici oficiali de stat, cabinete sanitare veterinare de asistență, administrate de medici veterinari de liberă practică, care au concesionat cu D.S.V.S.A. județeană prestarea unor acțiuni cuprinse în Programul strategic al acţiunilor de supraveghere, prevenire, control şi eradicare a bolilor la animale, a celor transmisibile de la animale la om, protecţia animalelor şi protecţia mediului, de identificare şi înregistrare a animalelor, a acţiunilor de supraveghere şi control în domeniul siguranţei alimentelor, un număr însemnat de medici care sunt proprietari de unităţi medicale veterinare private (spitale, clinici, cabinete de asistență și farmacii) precum şi medici veterinari care sunt angajaţi în unităţi medicale, unităţi economice, administrative, sau în învăţământ.

Plecând de la premisa prin care întreaga funcționare a societății depinde de asigurarea necesarului de hrană (securitate alimentară), cu două obiective principale: protejarea sănătății animalelor și a populației umane pe de o parte și protejarea intereselor consumatorilor pentru promovarea bunei funcționări a pieței naționale, europene și globale, medicii veterinari asigură o gamă largă de servicii de specialitate, conforme legislației europene, implementate în legislația națională, servicii în beneficiul celor care investesc în creșterea animalelor, în domeniul procesării, depozitării și comercializării produselor de origine animală și nonanimală prin:

➢ asigurarea asistenței de specialitate pentru  prevenirea şi combatere a bolilor transmisibile la animale şi de la animale la om, prin acţiuni de monitorizare clinică a bolilor, vaccinări imunoprofilactice, tratamente profilactice şi curative antiparazitare, prelevarea de probe pentru supravegherea bolilor prin analize şi examene de laborator;

➢ aplicarea criteriile de calificare  a statusului de sănătate a efectivelor de animale în relaţie cu tuberculoza, leucoza enzootică, bruceloza, encefalitele spongiforme la bovine şi scrapia la ovine, prin operaţiuni specifice, prelevări de probe şi examene de laborator;

➢ monitorizarea focarelor de boală declarate, eliminarea operativă a animalelor bolnave, executarea dezinfecţiilor şi a altor acţiuni specifice în vederea stingerii focarelor respective;

➢ implementarea normelor sanitare veterinare privind biosecuritatea, protecţia şi bunăstarea animalelor de fermă şi din exploataţiile individuale. prin evaluări şi controale programate;

➢ monitorizarea circulaţiei animalelor, a produselor şi subproduselor de origine animală, notificarea şi certificarea internă şi internaţională, în condiţiile legii;

➢ monitorizarea şi controlul respectării legislaţiei privind utilizarea medicamentelor, cu prioritate a antibioticelor și a produselor antiparazitare, a furajelor medicamentate,  precum şi a circulaţiei acestora;

➢ îmbunătăţirea sistemului de inspecţii şi control în domeniul creşterii animalelor şi a siguranţei lanţului alimentar, prin promovarea unui sistem de informare, educare şi consultanţă de specialitate a operatorilor economici, care să genereze creşterea calităţii activităţiilor şi a serviciilor acestora, prin:

• monitorizarea exploataţilor de animale, care furnizează materii prime pentru unităţile de procesare;

• îndeplinirea condiţiilor generale de funcţionare şi de igienă a unităţilor de profil;

• asigurarea condiţiilor optime la recepţie, la procesare, depozitare, expunere şi desfacere a materiilor prime şi a produselor finite;

• existenţa documentelor care atestă originea (trasabilitatea), cantitatea, calitatea produselor şi efectuarea acţiuniilo D.D.D;

• etichetarea produselor, cu informarea corectă privind componentele acestora;

➢ supravegherea prin analize de laborator a calităţii şi salubrităţii, materiilor prime, produse culinare, produse finite, din probe afluite pentru examene fizico-chimice,microbiologice, pentru determinarea aditivilor, contaminanţi şi pesticide, monitorizarea alimentelor care conţin organisme modificate genetic şi teste de sanitaţie pentru supravegherea stării de igienă a unităţilor;

➢ implementarea unei abordări  eficiente în privinţa comunicării directe, sau în mass-media locală şi centrală, prin punerea la dispoziţia publicului a informaţiilor de interes general, a actelor normative componente a legislaţiei specifice, a programelor şi strategiilor propuse de autoritatea veterinară;

➢ comunicare şi colaborare cu autoritățiile centrale și locale, implicate, cu asociaţiile profesionale şi alte organizaţii civice, având drept scop integrarea activităţii sanitare veterinare în ansamblul privind protejarea sănătății animalelor și a populației în contextul dezvoltării economice şi sociale;

Implicarea serviciilor sanitare veterinare în implementarea legislației din domeniul creșterii animalelor și pentru siguranța lanțului alimentar, ca verigă importantă în dezvoltarea economică și socială are o paletă mult mai largă, însă consider că există toate premisele precum și dorința de colaborare a factorilor responsabili pentru realizarea programelor impuse de legislația din domeniu, necesare pentru apărarea sănătății animalelor, a sănătății publice, în protejarea mediului. precum și în alte priorități economice și sociale.  

Nelipsitele abateri rutiere de pe raza județului Sibiu. Consumul de alcool sau droguri, dar și lipsa permisului

0

Polițiștii rutieri sibieni sunt zilnic la datorie și opresc în trafic sute de șoferi pentru a le verifica actele sau dacă au consumat băuturi alcoolice și substanțe interzise.

Acum trei zile, în jurul orei 21:30, pe raza localității Agârbiciu, polițiștii Secției de Poliție Rurală Axente Sever au oprit pentru control un autoturism condus pe DN 14 de către o tânără în vârstă de 19 ani, din Copșa Mică. În urma verificărilor efectuate s-a constatat că tânăra nu deține dreptul de a
conduce autovehicule pe drumurile publice.

O zi mai târziu, în jurul orei 04:30, în Agnita, polițiștii au oprit un autoturism condus pe strada Mihai Viteazu, la volan fiind identificat un localnic în vârstă de 32 de ani. Testarea alcoolscopică a șoferului a indicat un rezultat de 0,71 mg/l alcool pur în aerul expirat.

După doar câteva ore, polițiștii au depistat, în jurul orei 11:15, pe DC 58, în comuna Racovița, un ATV condus de către un bărbat în vârstă de 33 de ani, domiciliat în Șelimbăr. Din verificările efectuate a rezultat faptul că vehiculul nu este înregistrat sau înmatriculat. De asemenea, polițiștii au constatat că dreptul bărbatului de a conduce autovehicule pe drumurile publice este suspendat. Testarea alcoolscopică efectuată de către polițiști a indicat și de această dată un rezultat pozitiv, cu o concentrație de 0,66 mg/l alcool pur în aerul expirat. 

Probleme au fost și la Avrig, acolo unde, în jurul orei 20:30, a fost identificat un șofer în vârstă de 19 ani, din Porumbacu de Sus. Testarea șoferului cu aparatul Drugtest a indicat un rezultat pozitiv la metamfetamină, tânărul fiind însoțit la o unitate medicală unde i s-au recoltat probe biologice în vederea stabilirii prezenței substanței psihoactive în organism.

La data de 19 februarie, în jurul orei 03:30, pe raza localității Laslea, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Dumbrăveni au oprit un autoturism condus de către un bărbat în vârstă de 47 de ani, din Daneș. Testarea alcoolscopică a șoferului a indicat un rezultat de 0,62 mg/l alcool pur în aerul expirat

La data de 19 februarie, în jurul orei 05:00, în municipiul Sibiu, polițiștii din cadrul Secției Nr. 1 Poliție Urbană Sibiu au oprit pentru control un autoturism condus pe Calea Dumbrăvii de către un bărbat în vârstă de 32 de ani, din județul Alba. Testarea alcoolscopică a șoferului a indicat un rezultat de 0,60 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Un sibian a furat poșete de 50.000 de euro chiar din fabrica în care lucra

0

Un sibian în vârstă de 42 de ani a fost reținut acum trei zile, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de delapidare. Acesta este acuzat că ar fi furat mai multe poșete și le-ar fi vândut unei case de amanet.

În fapt, bărbatul este bănuit că, în perioada decembrie 2022 – ianuarie 2023, în municipiul Sibiu, ar fi sustras mai multe bunuri din sediul societății al cărei angajat era, acestea fiind valorificate prin intermediul unei case de amanet din municipiul Sibiu și prin intermediul site-urilor specializate de vânzări.  Prejudiciul cauzat se ridică la suma de 50.600 de euro. Ca urmare a activităților desfășurate de către polițiști, produse în valoare de 18.000 de euro au fost recuperate.

În baza administrării probatoriului în cauză, polițiștii au luat măsura reținerii bărbatului pentru 24 de ore.

Computerul Tomograf din cadrul UPU Sibiu a fost autorizat și pus în funcțiune

0

Începând de azi, investigațiile medicale imagistice de înaltă performanță pentru pacienții cu urgențe majore se realizează direct în cadrul Unității de Primiri Urgențe a SCJU Sibiu, după ce noul computer tomograf din dotarea serviciului a fost autorizat pentru utilizare de către Comisia Naţională pentru Controlul Activităților Nucleare la finalul săptămânii trecute. De asemenea, și personalul spitalului a fost instruit corespunzător.

Dotarea Unității de Primiri Urgențe a spitalului județean cu un computer tomograf ultraperformant va creștere calitatea și rapiditatea serviciilor de imagistică medicală, contribuind la diagnosticarea rapidă a pacienților și la fluidizarea actului medical. Astfel, odată cu punerea în funcțiune a computerului tomograf, pacienții nu vor mai fi transportați pentru investigații în cadrul laboratorului de Radiologie, aflat în clădirea Maternității, acestea urmând a fi realizate direct în spațiul special amenajat în cadrul UPU, fapt care va scurta timpul necesar efectuării, stabilirii diagnosticelor și inițierii tratamentelor.

“Autorizarea și punerea în funcțiune a Computerului Tomograf din Unitatea de Primiri Urgențe definitivează procesul de modernizare a acestui serviciu vital pentru cetățeni. În medicina de urgență serviciile medicale rapide și de calitate fac diferența între viață și moarte și ne bucurăm că am reușit să finalizăm acest proces complex, în care au trebuie parcurse cu strictețe o serie de etape, astfel încât totul să funcționeze la nivel optim, atât pentru pacienți cât și pentru personalul medical”, a declarat managerul SCJU Sibiu, Dr. Daniel Chelcea.

“Examinarea Computer Tomograf este de o reală importanță in abordarea pacienților critici.  Prin darea în folosință a aparatului CT din cadrul Unității de Primire Urgente, se scurtează considerabil timpul până ce aceștia au un diagnostic precis pentru ghidarea tratamentului de specialitate. Personalul medical al UPU apreciază faptul ca pacienții tratați  vor avea acces mai rapid la investigații medicale, ceea ce va duce la  creșterea nivelului actului medical”, a declarat Dr. Bogdan Csillag, medical șef al UPU Sibiu.

Computerul Tomograf Revolution Evo achiziționat în cadrul proiectului de extindere și modernizare a UPU Sibiu este cel mai bun aparat de acest tip produs în acest moment de firma câștigătoare a licitației, fiind un echipament de ultimă generație care furnizează investigații de înaltă performanță, având o serie de avantaje majore cum ar fi:

➢ are proceduri și protocoale de lucru care scurtează considerabil timpii de examinare și ajută medicii în diagnosticarea pacienților;

➢ are un grad de iradiere mai mic;

➢ oferă posibilitatea efectuării tuturor tipurilor de examinare, inclusiv cele cu substanță de contrast, care sunt extrem de necesare în traumatologie și patologia vasculară;

➢ are, de asemenea, asociate funcții de inteligență artificială care sprijină desfășurarea procesului de examinare facilitând obținerea unor rezultate rapide și eficiente;

Practic, aparatul este vârful de gamă dintre toate echipamentele de acest tip disponibile în momentul actual pe piață

Date suplimentare:

Unitatea de Primiri Urgențe a fost dotată cu noul Computer Tomograf în cadrul proiectul de modernizare, extindere și dotare finanțat din fonduri europene, prin Programul Operațional Regional 2014-2020 și gestionat de Consiliul Județean Sibiu, care a asigurat și cofinanțarea acestuia. Valoarea totală a proiectului este de 10,8 milioane de lei  cu TVA, din care Consiliul Județean Sibiu a asigurat o cofinanțare de 3,94 milioane lei. Valoarea Computerului Tomograf este de 1,69 milioane lei cu TVA inclus.

În cadrul UPU Sibiu, adresabilitatea este una constant ridicată, fiind deserviți pacienții întregului județ dar și din județe limitrofe cum sunt: Alba, Brașov sau Vâlcea.  

În 2022, la UPU Sibiu au fost investigați 66.819 pacienți, în creștere cu 13% față de anul anterior. Din totalul menționat, 15,374 pacienți au fost internați).

ANUNȚ DE PARTICIPARE: Municipiul Sibiu lansează începând cu data de 20.02.2023 prima sesiunea de selecție publică a proiectelor sportive, care vor beneficia de finanţare nerambursabilă în baza Legii 350 /2005, de la bugetul local al municipiului Sibiu pe anul 2023

0

Autoritatea finanţatoare: Municipiului Sibiu, cod fiscal 4270740, adresa: Municipiul Sibiu, judeţul Sibiu, str. Samuel Brukenthal nr. 2, telefon 0269/208.800, fax 0269/208.812, e-mail pms@sibiu.ro, site: www.sibiu.ro.

Municipiul Sibiu lansează începând cu data de 20.02.2023 prima sesiunea de selecție publică a proiectelor sportive, care vor beneficia de finanţare nerambursabilă în baza Legii 350 /2005, de la bugetul local al municipiului Sibiu pe anul 2023.

1. Procedura aplicată pentru atribuirea contractelor de finanțare nerambursabilă a proiectelor sportive pe anul 2023 este prevăzută de art. 6 din Legea nr. 350/2005, privind regimul finanţărilor nerambursabile din fonduri publice alocate pentru activităţi nonprofit de interes general.

2. Sursa de finanţare şi valoarea: bugetul local, 12.000.000 lei.

3. Durata proiectelor sportive: anul 2023.

4. Data limită pentru depunerea propunerilor de proiect: conform art. 20 alin.(2) din Legea nr. 350/2005 este 08.03.2023, ora 12.00.

5. Adresa la care trebuie depuse propunerile de proiect: Registratura Municipiului Sibiu, Piața Mică nr 25, cam. 201-203 sau în format electronic la adresa de e-mail: agendasportiva@sibiu.ro

6. Selecţia şi evaluarea proiectelor în vederea obţinerii finanţării nerambursabile se vor face de către comisia de evaluare în perioada 09.03.2023 – 14.03.2023.

Conform art 20 alin. 2 din Legea 350 din 2 decembrie 2005, cu privire la dreptul de a accelera procedura de selecţie se are în vedere încadrarea şi finalizarea procedurii până la finalul lunii martie 2023, pentru a avea proiecte în derulare la începerea sezonului turistic.

Acordarea de finanțări nerambursabile şi criteriile pe baza cărora se atribuie acestea sunt reglementate de “Ghidul Solicitantului pentru finanțarea programelor sportive” aprobat prin HCL 60/17.02.2023. Ghidul Solicitantului precum şi formularele de solicitare a finanţării pot fi descărcate de pe site-ul Municipiului Sibiu: www.sibiu.ro.

Din bugetul local al Municipiului Sibiu vor fi finanțate proiecte sportive de interes public care sunt incluse în categoriile: Sportul de performanță și Sportul pentru toți.

Contestaţiile pot fi depuse la sediul Municipiului Sibiu, Piața Mică nr 25, fax 0269 208812, e-mail : agendasportiva@sibiu.ro, Serviciul Cultură, Sport şi Turism.

Informaţii suplimentare cu privire la procedura de selecţie a proiectelor pot fi obţinute la sediul Municipiului Sibiu, Piața Mică nr 25, e-mail: agendasportiva@sibiu.ro

EDITORIAL: Extremismul ca adunătură

0
Calin Blaga

Am studiat câțiva ani, în tinerețe, evoluția extremismului în România. Mă refer la apariția mișcărilor antisemitice și altele asemenea din timpul primului război mondial și după aceea. Cu rădăcini anterioare războiului respectiv. În ultimii ani, văd ascensiunea AUR ca o renaștere (chiar dacă nu Mare) a unei ideologii similare. Doar că în cazul AUR suntem încă în etapa de formare a curentului respectiv, cam cum era în România anilor 20.

AUR a reușit să aducă sub umbrela unei singure structuri politice mai multe formațiuni și curente cu ideologii similare, dar nu identice. Există în cadrul AUR, de aceea, diferite fracțiuni. Și este surprinzător cum reușește, încă, să funcționeze ca partid fără majore fărâmițări.

De fapt există o explicație: lipsa unor structuri în teritoriu și a unui număr mare de membrii activi îl face să rămână stabil pe scena politică românească. Știu că este un paradox. Dar, în cazul AUR, și exemplul reușitei de la alegerile parlamentare la două luni de la eșecul de la locale ne arată, că această construcție a pornit pe un fond colectiv al percepției negative al restului clasei politice. Fără o bază umană în teritoriu.

Dar acum AUR construiește de zor în teritoriu. Și, ce să vezi, cam cum construiau comuniștii în 1948-1953, cam așa face și AUR la capitolul valori umane. Cei ce se adună în sate sau mici orașe sub semnul AUR sunt adesea paria sociali. Oameni neîmpliniți care duc o ură veche cu ei. Așteaptă răzbunarea.

Deși mulți compară AUR cu legionarii, este de fapt o fracțiune din AUR care are aceste înclinații. Cum spuneam, AUR adună tot extremismul românesc de la dreapta la stânga. Avem declarații apropiate Rusiei, dar și lui Antonescu și legionarilor. Un paradox, din nou. În fapt, AUR nu face decât să adune ura colectivă, furia celor nemulțumiți de situația în care se află și care mereu găsesc vinovați în ceilalți. De preferat, restul clasei politice. Și asta se aseamănă cu curentele extremiste din perioada interbelică, moment când au ajuns la apogeu.

Dar dacă atunci extremiștii de stânga și de dreapta se urau de moarte, acum par să își dea mâna sub umbrela AUR. Evident că această politică nu va funcționa și ori va suferi o implozie ori una din fracțiuni va absorbi partidul și va elimina pe cealaltă.

Adesea citesc în media centrală cum George Simion este asemuit cu Zelea Codreanu. A făcut și nuntă să imite pe Codreanu, dar a ieșit o maneleală. Pe Călin Georgescu, propus premier de AUR la un moment dat, îl poți asemui cu A.C. Cuza. Dar, ca și în cazul lui A.C. Cuza, rolul său inițiatic devine tot mai șters și lupii tineri, ce i-a crescut, îl vor devora.

În realitate, astăzi, AUR este un partid, încă, în creștere în sondaje naționale. Cu priză la pensionari și oameni săraci, mai ales, dar și cu magnet spre micii politicieni care au sărit mereu dintr-o barcă în alta în speranța unei reușite.

După mai bine de doi ani de la alegerile parlamentare, când în județul Sibiu, avem un deputat și un senator AUR, mă întreb unde sunt? De curând, au început să trimită comunicate de presă și chiar să citească, cu emoții, câte o declarație în Parlament. Simt că vin din nou alegerile. Dar unde sunt structurile AUR în județ? Cele de care am aflat sunt mici și formate din oameni dornici de răzbunare pe sistem, cum spuneam. Au început și racolările de primari în funcție sau de contra-candidați de la alte partide.

Deși pe internet declamă că nu primesc dezertori de la alte partide, cei din AUR cochetează deja cu posibili primari în funcție, care să schimbe barca în prag de alegeri locale. Conform sondajelor din municipiul Sibiu au șansa să obțină două posturi de consilier local, asta în condițiile în care nimeni nu știe cine sunt oamenii din AUR de la Sibiu.

Și lor le convine așa. Preferă să meargă pe imaginea națională a partidului și pe desele apariții online ale lui George Simion. Pentru că dacă sibienii ar afla cine sunt membrii AUR, poate nu ar mai da votul către acest partid. Din păcate, ciclic, partidele extremiste, care se ascund sub denumirea de naționalist, apar și în România, ca în toată Europa. Să sperăm că, astăzi, oamenii sunt destul de mulți educați pentru a discerne între oful zilnic și trimiterea în funcții publice a unor extremiști.

JUDEȚUL SIBIU: O adolescentă din Benești a dispărut de acasă

0

Poliţiştii sibieni caută o minoră în vârstă de 16 ani, care a plecat de acasă fără a mai reveni. Persoanele ce pot oferi informaţii care să conducă la depistarea acesteia sunt rugate să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apeleze gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.


La data de 19 februarie, în jurul orei 10:00, polițiștii sibieni au fost sesizați de către o femeie, cu privire la faptul că, în noaptea de 18/19 februarie , fiica sa, CIURARIU TUȚA MARIA, în vârstă de 16 ani, a plecat voluntar de la domiciliu, din satul Benești, comuna Alțâna, jud. Sibiu, fără a mai reveni acasă.

Semnalmente: înălțime 155 cm, greutate 50 de kg, ochi albaștri, păr șaten, lung.

Nu se cunosc articolele vestimentare pe care minora le purta în momentul plecării, nici eventuale semne particulare.

Cetăţenii care pot oferi informaţii despre această minoră sunt rugați să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apeleze gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.

Coaliţia Protecţia Animalelor face un nou apel la autorităţi pentru deţinerea responsabilă a câinilor (C.P.)

0

Coaliția Protecția Animalelor formată din mai multe ONG-uri din țară și specialiști a transmis următorul comunicat de presă:

Încă un incident în care au fost implicaţi câini cu stăpân şi nicio campanie de responsabilizare în 20 de ani

Doi câini cu stăpân din rase cu potenţial agresiv au atacat ieri o femeie şi un câine în aceeaşi zonă în care s-a petrecut tragedia de luna trecută în care o altă femeie şi-a pierdut viaţa. Organizaţiile pentru protecţia animalelor revin cu solicitarea urgentă de a implementa soluţiile universal valabile pentru gestionarea populaţiei de câini cu şi fără stăpân, care includ campanii masive de deţinere responsabilă şi sterilizare a câinilor cu şi fără stăpân. Deşi în toate accidentele din 2013 până azi aparent am avut de-a face cu câini cu stăpân, singurele măsuri luate au fost luate exclusiv împotriva câinilor fără stăpân.

Nicio campanie oficială de responsabilizare a deţinătorilor de câini nu a fost făcută în ciuda solicitărilor, ci din contra, iniţiativele organizaţiilor au fost blocate de multe ori la nivel local şi naţional. Deşi aceştia sunt sursa câinilor de pe străzi şi a celor mai multe dintre accidente, raportul pe anul trecut dintr-un judeţ arătând că 90% din vaccinările antirabic au fost administrate în urma muşcăturilor de câini cu stăpân, care arată totodată că erau nevaccinaţi la rândul lor. Totodată, raportul oficial arată că doar 15% dintre câinii înregistraţi în RECS sunt sterilizaţi conform legii, majoritatea câinilor din România nefiind însă luaţi în evidenţă în acest registru.

Majoritatea deţinătorilor de câini din România au lacune privind bunăstarea animală şi deţinerea responsabilă, sau deţin informaţii contradictorii legii, iar astfel de iniţiative educative şi care promovează legi aflate deja în vigoare ar fi benefice atât pentru animale cât şi pentru proprietari, incluzând în primul rând reducerea riscului accidentelor.

Mai mult decât atât, multe fapte de cruzime sau neglijenţă se întâmplă cu intenţie, iar cei care le provoacă nu ştiu de existenţa unor legi pentru protecţia animalelor. Tragediile pot fi evitate şi calitatea vieţii oamenilor şi animalelor crescută. Avem nu numai datoria, dar toate soluţiile şi resursele la îndemână.

Gestionarea câinilor cu şi fără stăpân trebuie făcută responsabil de către autorităţi şi proprietari în primul rând, iar problema raselor cu potenţial agresiv trebuie să înceapă să fie abordată. Pericolul este real şi este valabil pentru toţi. Însă precedentele din România ne arată că nu suntem deloc în siguranţă, nici noi, nici animalele, şi că este momentul să intervenim urgent: se întâmplă tot mai multe atacuri ale câinilor dresaţi să devină agresivi cu oameni sau animale, în timp ce autorităţile au înapoiat nu mai puţin de 65 de câini dresaţi pentru lupte şi nesterilizaţi proprietarilor, într-un caz care încalcă toate legile din protecţia animalelor.

Câinii cu potenţial agresiv devin agresivi doar dacă sunt crescuţi iresponsabil, ei fiind la origine la fel de blânzi ca orice alt câine, dar având capacităţi fizice mult mai mari. Ei nu-şi doresc să se lupte, dar se simt responsabili să o facă dacă sunt învăţaţi. Toate aceste rase se folosesc în terapia asistată de animale în toată lumea şi dau rezultate uimitoare, au nevoie doar să ajungă în familia potrivită.

Violenţa şi cruzimea extreme recidivează în societate, iar accidentele cauzate de deţinerea iresponsabilă se întâmplă zilnic. Este un cerc vicios cu impact profund în societate.

Solicităm intervenţia cu celeritate a ANSVSA, MAI, Prim Ministrului şi Preşedintelui:

– Implementarea şi susţinerea publică urgentă a campaniilor cu mesaje de interes naţionalprivind deţinerea responsabilă: microcipare, sterilizare, interzicerea accesului neînsoţit pe domeniul public, bunăstare animală, pe toate canalele online şi offline;

– Modificarea urgentă a OUG 155 pentru subvenţionarea sterilizării şi microcipării gratuite, pentru a opri înmulţirea necontrolată şi a putea depune eforturi pentru deţinere responsabilă şi oprirea cruzimii împotriva animalelor şi a comerţului ilegal; avem dovada a 20 de ani şi 750 milioane de euro că metoda eutanasierii nu funcţionează şi nu lasă fonduri pentru a gestiona şi câinii cu stăpân;

– Aplicarea permanentă a amenzilor pentru nerespectarea legilor de deţinere responsabilă, prin facilitarea controalelor permanente şi a sancţiunilor de către toate structurile MAI şi ANSVSA.

Ataşăm documente justificative care atestă că gestionarea câinilor cu şi fără stăpân se tratează împreună, prin strategii şi soluţii simple dovedite eficiente, responsabilizarea proprietarilor fiind o parte crucială în rezolvarea problemelor asociate cu câinii.

Asociaţia Pentru Protecţia Animalelor TOTO&PUFI

Asociaţia CASA LUI PATROCLE

Asociaţia Kola Kariola

ANIMALS INTERNATIONAL

Asociaţia Pentru Protecţia Animalelor ARCA LUI NOROCEL

Asociaţia Pentru Protecţia Animalelor A DOUA ŞANSĂ

Asociaţia Pentru Protecţia Animalelor ŞI EI AU DREPTUL LA VIAŢĂ

Asociaţia Red Panda

Asociaţia Pentru Protecţia Animalelor 3 FRAŢI PĂTAŢI

Asociaţia Pentru Protecţia Animalelor PAS ÎN DOI

Asociaţia YOUTH FOR NEAMŢ

Asociaţia BE HUMAN

Asociaţia CARE4ALL

Asociaţia SFANTUL MUCENIC TRIFON OCROTITORUL ANIMALELOR

Asociaţia SAVE OUR PAWS

Asociaţia CASA LIZUCĂI LUMEA NECUVÂNTĂTOARELOR

Asociaţia Pentru Protecţia Animalelor ROX

Asociaţia Pentru Protecţia Animalelor Kola Kariola

Asociaţia PHOENIX

Asociaţia NAS RECE, INIMĂ CALDĂ

Asociaţia PROANIMA

Asociaţia F.R.E.E.

Asociaţia NUCA Animal Welfare

Asociaţia NOMAD VET

Asociaţia Prietenii lui Azor

Asociatia Free and Give

Asociatia pentru Combaterea Abuzurilor

Asociaţia Sache Vet

Asociaţia Haplut si Prietenii

Asociatia Cutu Cutu

Asociatia Agent Green

Asociatia Help Labus

Asociatia Free Life Satu Mare

Asociatia Sufletel Targoviste

Asociatia Save The Dogs and Other Animals

Asociatia Green Cats

Asociatia Help Labus

Asociatia Free Life Satu Mare

Asociatia Animal Society

Fundatia Adapostul Speranta

Asociatia Animal Life Sibiu

Asociatia Sache

Asociatia Arca lui Noe

Asociatia A Doua Sansa Valcea

Asociatia Sprijin pentru Animale

Asociatia Multicare

Asociatia Negrilica

Asociatia Happy Tails

Asociatia Saved by the Vet Solca

Asociatia Save&Smile Mureş

Asociatia Luptând Salvam O Viata

Asociatia Chance-C.A.R.E.S.

Specialişti etologie:

Psihoterapeut, Lector Univ. Dr. Victor Chitic

Prof. Univ. Dr. Alina Simona Rusu, etolog şi psiholog, titular al disciplinelor: Psihologie aplicată în antrozoologie, Animalele în societate şi educaţia bazată pe compasiune, Terapie şi activităţi asistate de animale, Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară Cluj-Napoca; membru-expert al International Center of Anthrozoology.

Sindicaliștii de la Filarmonica Sibiu ies la atac

1
Cristian Lupes filarmonica Sibiu

Sindicatul Artiştilor Instrumentişti al Filarmonicii de Stat Sibiu (SAIFS) au transmis astăzi presei un comunicat de presă în care abordează diferite probleme în relația cu managentul instituției:

Cerem autorităţilor judeţene prin acest comunicat, să întreprindă demersurile necesare pentru creşterea gradului de implementare a măsurilor de integritate la nivelul instituţiei conform Transparenţei Instituţionale şi a Strategiei Naţionale Anticorupţiei.

Managerul actual şi întreaga conducere a instituţiei refuza, prin orice mijloace, să aducă la cunoştinţă Sindicatului informaţiile solicitate, în desconsiderarea prevederilor Codului Muncii, Legea nr. 53/ 2003, Legii nr. 367 /2022, precum şi în desconsiderarea liberului acces la informaţiile de interes public conform Legea 544/2001.

În reală opoziţie cu adoptarea de către Consiliul Judeţean a Planului de Integritate în anul 2017, înregistrat sub nr. 1330/31.01.2017 şi având la dispoziţie Planul de Integritate din 2022 din care reiese obiectivul nr.1: Creşterea gradului de implementare a măsurilor de integritate la nivelul instituţiei, managerul actual al Filarmonicii de Stat Sibiu, instituţie de cultura subordonată CJ Sibiu, nu a făcut niciun demers în a aduce la cunostinta angajaţilor declaraţia privind asumarea unei agende de integritate organizaţională. Cu alte cuvinte conducătorul nu ţine cont de transparenţă instituţională, transparenţa nefiind aplicată conform cu actele normative ale autorităţii judeţene şi nu este aplicată conform legislaţiei în vigoare.

În lipsa unei practici de transparenţă instituţională din partea managerului actual privind consultarea şi informarea reală a angajaţilor, luând în mod unilateral deciziile, Sindicatul a fost nevoit, începând din 2020, să apeleze la instanţele judecătoreşti ieşind în câştig de cauză. A urmat apoi ca managerul se dea pe nedrept Sindicatul în judecată, Sindicatul ieşind câştigător şi de această dată.

Deciziile unilaterale luate de managerul actual al Filarmonicii de Stat Sibiu, fără consultare şi informare, au adus pagube financiare la bugetul instituţiei publice.

Menţionam ca exemplu cazul angajatei care a fost dată afară abuziv şi reîncadrata apoi prin hotărâre judecătorească a Curţii de apel Alba unde Filarmonica a fost obligată să achite toate salariile angajatei plus despăgubiri şi cheltuieli de judecată, in cuantum de aproximativ 90.000 RON. Consecinţa unei alte decizii abuzive a managerului actual, privind salarizarea angajaţilor care de asemenea a avut câştig de cauza pentru Sindicat, a costat sute de mii de lei!!

Toate acestea afectează imaginea instituţiei publice şi creează o atmosfera toxica la locul de munca al angajaţilor.

În prezent cel mai recent caz similar este cel al unui angajat al filarmonicii care a câştigat concursul de angajare pe perioada nedeterminată, dar i s-a încheiat un contract pe perioada determinată şi dupa 36 de luni de activitate fără întrerupere în cadrul instituţiei, managerul instituţiei ignora cererea sa de a trece pe un contract pe perioada nedeterminată, aşa cum prevede Codul Muncii. Nerespectând drepturile tânărului muzician de a beneficia de un contract pe perioada nedeterminată conform legii, tânărul muzician este nevoit şi el să caute dreptatea la tribunal.

SIBIU: Locul unde se pregătesc câinii eroi folosiți după cutremure

0

Toţi câinii Ministerului Afacerilor Interne (MAI), inclusiv câinii eroi trimişi să salveze victimele prinse sub dărâmături în urma unor cutremure, sunt antrenaţi într-una dintre cele mai mari şcoli de profil din Europa, situată în Pădurea Dumbrava din Sibiu. Aici se află Centrul Chinologic, singurul de acest fel din România.

Vestea că un câine din Mexic a murit în misiune, în Turcia, în încercarea de a salva un om dintre dărâmături, a stârnit compasiunea celor care pregătesc astfel de ”eroi necuvântători” la Sibiu.

„Din păcate, deja avem o victimă în rândul câinilor salvatori, un câine din delegaţia venită de la armata din Mexic, care, în încercarea de a salva o persoană surprinsă, a fost zdrobit de o structură instabilă, pentru că, repet, acest mediu, această specializare de salvare urbană, este foarte, foarte periculos. Echipa canină întotdeauna se află în prima linie. Prima dată vine echipa canină, după care urmează restul. Într-adevăr, sunt eroi necuvântători aceşti câini de serviciu”, a declarat pentru AGERPRES comisar şef de poliţie Daniel Căpriţă, de la Centrul Chinologic din Sibiu.

Cu o experienţă de trei decenii în pregătirea instructorilor şi a câinilor de serviciu din MAI, Daniel Căpriţă este şeful Catedrei de dresaj şi pregătire tactică din cadrul Centrului Chinologic Sibiu.

„Centrul Chinologic Sibiu este o unitate specializată în formarea echipelor canine şi care este în subordinea Inspectoratului General al Poliţiei Române din cadrul Ministerului Afacerilor Interne din România. Ca şi unitate specializată în acest domeniu, pregătim şi formăm echipe canine atât pentru Poliţia Română, cât şi pentru Inspectoratul General al Jandarmeriei Române, pentru Inspectoratul General al Poliţiei de Frontieră, dar şi pentru alte instituţii din sistemul naţional de apărare şi siguranţă naţională, la solicitarea acestora. (În restul Europei – n.r.) sunt şcoli de dimensiuni mai mici şi mai specializate pe fiecare armă, fiecare profil de activitate. Noi pregătim pentru întreg sistemul naţional. (…) Avem Agenţia Frontex care generează la nivel european proceduri de folosirea câinilor pentru frontierele externe. Iar nivelul pe care îl pregătim noi este un nivel bun pentru misiunile la care suntem încredinţaţi ca să participăm şi să rezolvăm aceste cazuri”, explică Daniel Căpriţă.

Potrivit acestuia, două dintre echipele de salvare trimise de România, în Turcia, după cutremur, au fost antrenate la Sibiu.

Unul dintre cei mai cunoscuţi câini româneşti de salvare, care a fost şi în Turcia, este Thor, un câine din rasa ciobănesc german, în vârstă de şase ani, acreditat pentru căutare-salvare în mediul urban de Centrul Chinologic Sibiu şi care face parte din echipă încă din anul 2018, potrivit Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă.

Câinii pregătiţi la Sibiu în salvarea de victime după cutremure sunt din rasele Ciobănesc german, Ciobănesc belgian şi Rottweiler.

„La această specializare de căutare-salvare sunt folosite mai multe rase, pot fi folosite şi din alte rase în funcţie de cel care pregăteşte echipa, de abilităţile specifice rasei respective, dar în general predomină Ciobănescul belgian şi Ciobănescul german. Sunt calităţi selecţionate de rasă de-a lungul timpului, adică au fost rase create special pentru serviciu, pentru a fi folosite în misiuni, câinii utilitari, pentru a ajuta oamenii, pentru a fi dresaţi mai uşor, cât şi pentru a face faţă mai uşor mediului de lucru în care sunt folosiţi aceşti câini”, a precizat Daniel Căpriţă.

Potrivit şefului Catedrei de dresaj şi pregătire tactică din cadrul Centrului Chinologic Sibiu, este nevoie de un antrenament special, care durează cel puţin patru luni, ca un câine să înveţe, împreună cu conducătorul lui, cum să salveze un om prins sub dărâmături.

„Durează patru luni aceste cursuri de specializare într-o anumită categorie de serviciu, depinde foarte mult de conducător, de om, care trebuie să aibă pasiune pentru a lucra cu câinele de serviciu, să-i placă ceea ce face, să depună eforturi, să treacă şi peste anumite neplăceri legate de munca efectivă, adică de intemperii, de mediul de lucru foarte dificil. Vă daţi seama, la căutare-salvare urbană lucrezi tot în dărâmături, este un ambient identic cum este într-un cutremur, deci nu este un mediu chiar aşa uşor sau atractiv. Şi pe lângă capacităţile omului, intervin şi abilităţile câinelui de serviciu de a face faţă şi a răspunde acestor provocări”, a subliniat Daniel Căpriţă.

Anual, 200 de câini ies pe porţile şcolii speciale de dresaj de la Sibiu, gata pregătiţi să facă faţă muncii din Poliţie, Jandarmerie, ISU. Cei mai buni câini au dublă specializare. La fiecare doi ani, echipa canină revine la pregătire, la Sibiu.

Unul dintre câinii care deja lucrează la ISU Sibiu este Elsa, antrenată de instructorul ei, Ionuţ, aceasta fiind pregătită să îşi rişte viaţa pentru a salva oameni după cutremure.

„Elsa este un câine din rasa Ciobănesc belgian malinois, în vârstă de patru ani. Suntem un cuplu chinotehnic de aproximativ trei ani şi jumătate. Ea este antrenată zilnic în disciplină şi căutarea victimelor aflate sub dărâmături. Ea este specializată pentru dezastre naturale şi cutremure, a participat la mai multe misiuni şi exerciţii care au fost încheiate cu succes, aflând victimele sub dărâmături, într-un final semnalându-le şi aşteptând să intervină echipajele de prim ajutor”, ne-a spus plutonierul Ionuţ Sabău, ‘partenerul’ Elsei, din cadrul ISU Sibiu.

Povestea câinilor eroi începe la o maternitate specială, unică în România, aflată în incinta Centrului Chinologic Sibiu.

Centrul Chinologic înseamnă terenuri de antrenament, adăposturi pentru câini şi o maternitate, pentru că toţi câinii care sunt antrenaţi pentru MAI provin din părinţi aflaţi la Sibiu, în acest centru special. Încă de mici, căţeii sunt monitorizaţi de veterinari şi verificaţi prin testări repetate, pentru a fi apţi să „lucreze” pentru Poliţie, Jandarmerie, ISU şi alte structuri ale MAI.

Unul dintre cei mai micuţi câini întâlniţi la maternitatea specială din Sibiu este un pui de şapte săptămâni, din rasa Ciobănesc german, din părinţi aflaţi în Centrul Chinologic. În maternitatea de căţei au acces doar câţiva angajaţi ai Centrului şi aceia trebuie să poarte halat şi să aibă grijă să fie încălţămintea dezinfectată, ca să nu pună în pericol sănătatea patrupedelor.

„Centrul Chinologic este o unitate a MAI, care se ocupă cu producerea, creşterea, îngrijirea şi dresajul câinilor de serviciu din toate structurile MAI. (Maternitatea de căţei poliţişti – n.r.) înseamnă multe: înseamnă un loc de reproducere de aproximativ 30 de exemplare, rasele pe care le avem acum sunt Ciobănescul german, Ciobănescul belgian şi Rottweiler. Reproducţia începe în jurul vârstei de 18 luni, la femele şi masculi, producem căţeii, sunt testaţi, evaluaţi pentru a deveni câini de poliţie pe viitor. Acestea sunt rasele cele mai pretabile pentru antrenament, pot fi introduse şi alte rase, dar deocamdată cererea cea mai mare este pe Ciobănescul german, urmată fiind de Malinois şi Rottweiler pe partea de intervenţie patrulare”, a precizat şeful Serviciului Chinotehnic, veterinarul Marius Anghel.

Potrivit medicului şef veterinar de la Centrul Chinologic, câinii de la maternitatea specială din Sibiu beneficiază de clădiri cu încălzire centrală, hrană de cea mai bună calitate şi au lângă ei oameni care iubesc animalele şi care îi supraveghează non-stop. Totodată, le este asigurată medicaţie de la vârsta de 21 de zile şi urmează un protocol de vaccinare şi deparazitare până la vârsta de trei luni jumătate.

Nu toţi câinii născuţi în maternitatea MAI de la Sibiu ajung să lucreze pentru structurile ministerului. După multe teste, un câine născut în Centrul Chinologic trebuie să dovedească faptul că este sănătos şi are aptitudini pentru a fi un bun poliţist, salvator de la ISU sau jandarm. Aproximativ 80% din câinii născuţi la Sibiu şi testaţi aici reuşesc să facă faţă cu brio la toate testele şi lucrează ulterior pentru MAI, restul fiind daţi spre îngrijire celor interesaţi.

„Sunt puţine centre chinologice în întreaga Europă. Acesta cred că este cel mai mare din Estul Europei. Îmi place să lucrez aici şi sper să mai lucrez mulţi ani”, a spus Marius Anghel, veterinar de 16 ani la Centrul Chinologic.

Câinii din Centrul Chinologic Sibiu beneficiază de ajutorul unei echipe formate din trei medici veterinari şi trei asistenţi medicali veterinari, existând aparatură medicală de hematologie, biochimie, testare de hormoni, un ecograf.

Cu o tradiţie de 73 de ani, Centrul Chinologic s-a remarcat cu rezultate bune la nivel internaţional, cum a fost misiunea din Turcia, dar a făcut faţă şi provocărilor din pandemie, dovadă proiectul pilot din 2022, de la Aeroportul Internaţional din Sibiu, unde câinii poliţişti au ajutat la depistarea pasagerilor infectaţi.

„A fost o muncă de cercetare ştiinţifică. Bineînţeles, câinii au confirmat, au recunoscut acest miros în urma antrenamentelor şi pregătirii efectuate. Şi într-adevăr, s-a confirmat ipoteza pe care am pus-o în discuţie la începutul proiectului, şi anume capacitatea câinilor de serviciu de a detecta olfactiv virusul SARS-CoV-2 la oameni infestaţi cu acesta”, a arătat comisarul şef Daniel Căpriţă.

Câinii de serviciu din MAI nu au grade. La pensie, aceştia sunt adoptaţi de regulă de cei cu care au lucrat. „Au o pensie liniştită, e asigurată hrănirea, cazarea şi asistenţa medicală de specialitate pe tot parcursul vieţii”, menţionează Daniel Căpriţă.

Locul unde se antrenează câinii MAI este unul special. Înainte de ieşirea din municipiul Sibiu, spre staţiunea Păltiniş, şoferii pot zări pe partea stângă a şoselei semnul pe care scrie „Inspectoratul General al Poliţiei Române”, „Centrul Chinologic Sibiu”, fiind desenate contururile unui poliţist şi ale unui câine care îl însoţeşte. Pe un drum prin pădure, se ajunge la poarta Centrului Chinologic, unde vizitatorii sunt întâmpinaţi de un semn unic, marcat pe şosea, cu vopsea albă: urma lăsată de lăbuţa unui câine. Dincolo de acest semn începe povestea eroilor necuvântători.

Sursa info: AGERPRES/Izabela Paulescu

SIBIU: In memoriam ziaristul Dorin Gogâlea

1

La început de decembrie 2021 se stingea din viață la 75 de ani ziaristul Dorin Gogâlea. Un om retras, mereu singur, care și-a dedicat viața presei, apoi cărților. După ce absolvit Facultatea de Ziaristică din București, Gogâlea a revenit în orașul natal, Sibiu.

Fiul unui avocat sibian, Constantin Gogâlea a locuit până la sfârșitul vieții în casa părintească. A lucrat la ziarul Tribuna mulți ani, apoi la Biblioteca ASTRA. Un om retras, dedicat studiului documentelor, cărților și ziarelor, Gogâlea a scris și diferite studii despre Mihai Eminescu, Octavian Goga, Emil Cioran și alții.

A condus cenacluri științifico-fantastice pentru liceeni, dar a încercat și să revină cu diferite proiecte media după 1989. A fost un regalist convins și a pledat după Revoluție pentru re-instaurarea monarhiei în România.

Astăzi, în Târgul Obor din Sibiu, cineva vindea cărți, albume foto etc. Nu este prima dată, când duminica la târgul de vechituri apar persoane care vând obiectele personale luate în urma curățeniei dintr-o locuință. Dar colecția scoasă la vânzare pe jos, în târg, astăzi, aparține ziaristului sibian Dorin Gogâlea: cărți cu notițe și fișe, albume foto, documente. Fotografia provine din această colecție. Dumnezeu să îl odihnească!

Raluca Turcan: ”Vizita premierului PNL Nicolae Ciucă în Sibiu confirmă interesul guvernului pentru construcția noului spital județean” (C.P)

0

Deputatul PNL – Raluca Turcan a transmis către mass-media sibiană următorul comunicat de presă:


Premierul liberal Nicolae Ciucă a confirmat, o dată în plus, că noul spital clinic județean va fi construit, anunță deputatul de Sibiu Raluca Turcan.

”Premierul ne-a asigurat că guvernul e decis sa finanțeze noul spital județean de la Sibiu. El a precizat, în cadrul unei conferințe de presă la Sibiu, că după neexigibilitatea  acestui proiect prin PNRR, soluția de finanțare va fi prin fondurile structurale, Programul de Sănătate, in cofinanțare cu Banca Europeana de Investiții”, spune Turcan, precizând că ”prezența la Sibiu a premierului Nicolae Ciuca a întărit angajamentul Guvernului de a  sprijini proiectele de investiții începute aici, ca își vor urma cursul, iar altele noi vor primi finanțare în perioada imediat următoare. Vizita premierului PNL Nicolae Ciucă în Sibiu confirmă interesul guvernului pentru construcția noului spital județean”, a declarat Raluca Turcan.

Investiții în curs de peste un miliard de euro în Sibiu

Președintele PNL Sibiu susține că sunt în acest moment investiții în valoare de un miliard de euro.

”Sunt în județ investiții în desfășurare sau în curs de demarare de peste un miliard de euro. Intră aici lucrările Consiliului Județean de la Aeroportul Internațional Sibiu, proiectele desfășurate de Apă Canal Sibiu și Apa Târnavei Mari Mediaș pentru rețele de apa și canalizare, precum și cele viitoare: noul spital clinic județean de urgență și varianta ocolitoare Sud a municipiului Sibiu”, a mai spus Raluca Turcan.

Nicolae Ciucă: Spitalul va fi finanţat prin Programul Operaţional Sănătate

Premierul Nicolae Ciucă a explicat în Sibiu care au fost motivele pentru care noul spital județean nu a mai putut fi finanțat prin PNRR, însă a specificat faptul că acesta va primi finanțare prin Programul Operațional Sănătate.

„Sibienii merită să ştie care este viitorul acestui proiect. În PNRR nu a putut fi inclus niciun astfel de spital care a depăşit suma de 200-250 milioane de euro pentru că am avut o condiţie de la Comisia Europeană ca din cele 25, minimum 25 de proiecte de spitale care vor fi construite prin finanţare din PNRR, cel puţin trei să fie mari şi celelalte să fie de dimensiuni mai mici. Discutând de o sumă de aproximativ 1,1 miliarde euro vă daţi seama că un singur spital de 500 milioane de euro nu putea să se încadreze şi să lase spaţiul financiar şi pentru încă două spitale mari şi 22 mai mici. Ca atare, am luat decizia să ne încadrăm în bugetul pe care îl avem prin PNRR şi prin Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene am stabilit ca prin Programul Operaţional Sănătate să asigurăm fondurile necesare, inclusiv prin împrumut de la BEI, astfel încât spitalele care au rămas în afara listei aprobate prin PNRR să poată să fie finanţate. Ca atare, va fi finanţat prin Programul Operaţional Sănătate. Sunt decizii pe care le-am luat la nivelul coaliţiei şi există proiectele asumate în bugetarea Programului Operaţional de Sănătate şi acestea sunt. Urmează ca ele să fie aprobate prin decizii la nivelul Ministerului Sănătăţii”, a afirmat premierul Nicolae Ciucă, citat de Agerpres.

”Investiţiile în dezvoltarea Aeroportului Internaţional din Sibiu au demarat şi există toate premisele să fie finalizate până la sfârşitul acestui an”

Premierul Nicolae Ciucă a participat la Sibiu la reuniunea Uniunii Naţionale a Consiliilor Judeţene din România (UNCJR).

În cursul dimineţii, premierul a vizitat Aeroportul Internaţional din Sibiu pentru care a fost aprobat un amplu program de dezvoltare.

”În municipiu Sibiu şi în judeţul Sibiu sunt investiţii în derulare şi am putut să constat la faţa locului că investiţiile în dezvoltarea Aeroportului Internaţional din Sibiu au demarat şi există toate premisele să fie finalizate până la sfârşitul acestui an”, a declarat premierul Nicolae Ciucă.

Încep lucrările de cadastru general pentru intravilanul satului Boița

0

Lucrările de cadastru general pentru intravilanul satului Boița, județul Sibiu, vor începe de luni, 20 februarie 2023. Echipele de lucru aflate în teren vor începe cu strada Traian – intrarea dinspre Vâlcea.

“Dragi Boiceni,

Vă rugăm să acordați tot sprijinul echipelor aflate în teren însoțite de un reprezentant al Primăriei și să pregătiți toate documentele care sunt relevante pentru imobil ( ex: contracte, extrase CF, succesiuni, certificate de moștenitor, schițe ale imobilului sau orice document care considerați dumneavoastră ca este relevant în a stabili situația juridică a proprietății) pentru o înscriere CORECTĂ în Cartea Funciară.

Ma bazez pe sprijinul dumneavoastră pentru a finaliza una dintre cele mai importante lucrări pentru cetățenii Comunei Boița!
Va mulțumesc!
”- a transmis
primarul Comunei Boița, Nicolae Cocoș

Corvin Lupu acuză intervenții evreiești și politice pentru a bloca lansarea cărții Marea Renaștere a lui Călin Georgescu la Sibiu

0

Aproape 200 de persoane au participat sâmbătă la lansarea la Sibiu a cărții Marea Renaștere – ieșirea din Matrix, scrisă de Călin Georgescu. La evenimentul ținut la Centrul Cultural Ion Besoiu au vorbit, pe lângă autor, prof. univ. dr. Corvin Lupu și prof. univ. dr. Cristian Troncotă, ambii cadre universitare la Lucian Blaga Sibiu specializarea Studii de securitate.


În fața unui public majoritar de pensionari, din care se remarcau multe foste cadre militare, MAI și SRI din Sibiu, Corvin Lupu a deschis evenimentul cu explicații referitoare la mutarea lansării de carte. Aceasta a fost anunțată inițial pentru Cercul Militar Sibiu, dar a trebuit mutată la Centrul Cultural Ion Besoiu. Lupu a spus că motivul a fost intervenția comunității evreiești și a unor structuri politice la conducerea MApN pentru a nu găzdui pe autor și invitații săi la lansarea de carte. „S-au făcut intervenții la Ministerul Apărării Naționale ca să fim blocați, să nu ni se accepte întâlnirea care inițial trebuia să aibă loc la Cercul Militar (…). Reprezentanții unei comunități internaționale foarte puternice care fac parte toți din aceeași etnie s-au dus și au presat acolo” a declarat Corvin Lupu.

Atât Lupu, cât și Troncotă au ținut discursuri lungi înaintea autorului cărții, Călin Georgescu. Ei au încercat să motiveze că nu sunt anit-semiți și dă dezmintă anumite afirmații făcute în presă la adresa lor. Ambii, însă, au avut discursuri cu multiple înclinații anti-semite, pro-legionare, pro-Antonescu, anti-globalizare, anti-străini (referitor la investiții și resurse), anti-COVID etc. Ca și autorul cărții, Călin Georgescu, care în lucrarea Marea Renaștere a scris o doctrină de bază a unui nou proiect de țară, cum a explicat Troncotă. „Antonescu a emis 64 de decrete în perioada 1940-1944 referitoare la evrei. (..) Nu a omorât pe nimeni, ca să îl încadrezi la Holocaust. (…) I-a descriminat (n.red. pe evrei) pozitiv. Le-a făcut un teatru cu două săli la București și Iași, Gazeta Evreiască – era singura gazetă evreiască din lume! Am avut Gazeta în arhiva de la SRI (…) după ce am plecat de la arhivă, printre alte dosare ei au dat și Gazeta Evreiască la CNSAS și acum CNSAS spun să ei nu o au!” a spus Trocotă.

Discursul lui Georgescu a fost unul mai politicianist. Deși a accentuat și el ideea de suveranitate, de naționalism, a vorbit și despre iubire și credință, dar și despre nevoia unei clase de mijloc solide și de o economie bazată pe proprietatea privată mică, pe micii meșteșugari și comercianți. A parafrazat pe Eminescu, Goga, Cioran, dar și pe Ion Gavrilă Ogoranu, luptător anticomunist din zona Făgăraș. „O țară întreagă, ca măreție, nu este doar un dar, ea se câștigă prin luptă și este vremea astăzi a celor curajoși, a învingătorilor” a spus Călin Georgescu. „Suntem un popor de oameni curajoși, de oameni puternici care s-a zidit pe temelia dragostei față de Dumnezeu”.

VIDEO exclusiv cu discursurile profesorilor Lupu, Troncotă și Călin Georgescu de la Sibiu:

GALERIE FOTO:

Alegeri în PNL Cisnădie. Echipa se întărește

0

Raluca Turcan, președinta organizației județene PNL Sibiu a fost prezentă aseară la ședința de alegeri din cadrul PNL Cisnădie alături de alți membri ai biroului județean de partid. Mulți din membrii PNL Cisnădie au fost prezenți și au votat ca președinte ale organizației pe actualul primar Gheorghe Huja, alături de o echipă.

Vicepreședinți ai organizației au fost aleși BIȚU ANDREI, FILIP DĂNUȚ – MIHAI, FLOREA DANIEL, POPA GHEORGHE – GABRIEL. Membri ai biroului de conducere mai sunt BOBEANU ARON – COSMIN, GOIA OLIMPIU, GOVOREANU IONICA ALINA, GROZA ALEXANDRU VASILE, KIELTSCH LUCIAN IONUŢ, SORICI GHEORGHE SILVIAN, VEŞTEMEAN ROMULUS. Secretar – trezorier al organizației a fost aleasă DRUȚĂ DOINA CLAUDIA.

„Aseară, PNL Cisnădie și-a întărit organizația, iar primarul Gheorghe Huja a devenit președintele acestei organizații, cu o echipă de oameni hotărâtă să continue mai accelerat îmbunătățirea calității vieții locuitorilor din comunitate, să convingă și la alegerile din 2024 că politica în folosul oamenilor este UNICA soluție pentru a câștiga încrederea lor. Investițiile în școli, servicii medicale, drumuri, alimentare cu apă, canalizare, producere de energie sunt soluțiile pentru orice comunitate care vrea să se dezvolte! Iar la Cisnădie, sunt o realitate. Mult succes!” a declarat Raluca Turcan, după terminarea alegerilor.

GALERIE FOTO:

Primul sibian cu centura neagră 6 Dan

0

Alin Lazurcă, antrenor la Clubul PUMA Sibiu a obținut ieri centura neagră 6 Dan în Taekwon-do. Lazurca Alin a fost examinat de Master Mureșan Alexandru 8 Dan, în prezența președintelui Federației Române de Taekwon-do ITF Cosmin Oprescu și a vicepreședintelui Ionicescu Marius.

De-a lungul anilor Alin Lazurcă s-a făcut remarcat ca sportiv în arte marțiale cu multiple premii internaționale și naționale. Alături de Adrian Bibu, actualul consilier local PNL Sibiu, Lazurcă a obținut pentru Clubul PUMA Sibiu multe victorii. Apoi a trecut la antrenorat. A antrenat și lotul național al României de Taekwon-do și este membru în Comisia Tehnică a Federației.

Biciclist lovit de o mașină în zona Promenada Mall din Sibiu

0

Un biciclist a fost acroșat de o mașină, în această seară, în timp ce se deplasa pe Bulevardul Corneliu Coposu, în municipiul Sibiu.


Din primele cercetări efectuate a rezultat faptul că, în timp ce conducea o bicicletă pe bulevardul amintit, cu direcția spre Calea Gușteriței, în dreptul Electrica a virat stânga fără să se asigure și a fost lovit de un autoturism condus pe aceeași direcție de către un sibian în vârstă de 35 de ani.

Biciclistul, un bărbat în vârstă de 56 de ani a suferit un traumatism cranian cu plagă hemoragică.

„SAJ SIBIU, a trimis de urgenta un echipaj de tip C ,pe B-dul Coposu în Sibiu, înainte de Podul Gării la un accident rutier produs între un autoturism și un biciclist. Echipajul SAJ, a asistat medical un bărbat 56 de ani care a suferit un traumatism cranian cu plaga hemoragica.Dupa tratament și monitorizare barbatul a fost transportat la UPU Sibiu.” a declarat Vasile Scridon, purtătorul de cuvânt al SAJ SIBIU

Muzeul Brukenthal Sibiu organizează vernisajul expoziției „Viața cotidiană în Sibiu în perioada medievală și modernă”

0

Muzeul Național Brukenthal organizează marți, 21 februarie 2023, ora 13:00, vernisajul expoziției „Viața cotidiană în Sibiu în perioada medievală și modernă”, curatori Claudia Urduzia și Anca Nițoi.

Expoziția încearcă să surprindă viața obișnuită, de fiecare zi, a sibienilor în epoca medievală și cea modernă, cu ajutorul obiectelor păstrate în colecțiile muzeului. Generoasa temă avută în vedere și numeroasele obiecte-mărturie aflate la dispoziție se pot concentra pe câteva aspecte de referință ale cotidianului: religia, educația, munca, mâncarea, boala, structuri de ordine și apărare și relaxarea. Vă invităm să le descoperiți în următoarele două luni, în spațiul deopotrivă istoric și muzeal oferit de parterul turnului-locuință al Casei Altemberger.