Acasă Blog Pagina 741

Workshop de restaurare La Muzeul ASTRA din Sibiu

0

Sibiu Independent: Filosofia noastră

Știri care dau putere comunității noastre

Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.

Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.

Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.

În perioada 22-26 mai 2023, Muzeul ASTRA, instituție ale cărei acțiuni sunt posibile prin finanțarea Consiliului Județean Sibiu, organizează evenimentul Conferințele ASTREI. Workshop de restaurare – Ediția a VII-a . Acesta se desfășoară prin Centrul ASTRA pentru Patrimoniu și cuprinde următoarele secțiuni: icoană pe lemn și icoană pe sticlă, lemn și lemn policrom, ceramică și metal, piele și piele-blană, textile, grafică și bunuri culturale pe suport papetar.

Workshop-ul de restaurare se va desfășura în laboratoarele Centrului ASTRA pentru Patrimoniu. Evenimentul va reuni peste 40 de participanți, specialiști, profesori și studenți, invitați din țară (București, Cluj-Napoca, Brașov, Satu Mare, Dolj, Prahova, Hunedoara, Brăila, Maramureș, Vâlcea, Sibiu), invitați din Anglia și din Republica Moldova.  

Acțiunea își propune redarea stării de sănătate a unor piese din colecțiile Muzeului ASTRA precum și schimbul de experiență între specialiști, experți în domeniul conservării și restaurării patrimoniului din cadrul Muzeului ASTRA, Muzeului Național Brukenthal, Universității „Lucian Blaga” din Sibiu, Universității de Artă și Design din Cluj-Napoca, Muzeului Județean Satu Mare, Muzeului Olteniei Craiova, Muzeului Național al Literaturii Române București, Muzeului Național Peleș, Muzeului „Casa Mureșenilor” Brașov, Muzeului Județean de Istorie Brașov, Centrului de Cultură „Palatele Brâncovenești de la Porțile Bucureștiului”, Mănăstirii Sâmbăta de Sus.

În cadrul evenimentului se vor efectua analize cu spectrometrul de fluorescență de raze X portabil, suport științific acordat de expert investigator chimist Gheorghina Olariu.  

Deschiderea oficială va avea loc luni, 22 mai 2023, ora 9.00, la Centrul ASTRA pentru Patrimoniu, Pădurea Dumbrava, nr. 16-20, Poarta 3, Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului. Pe 26 mai 2023, în clădirea Centrului ASTRA pentru Patrimoniu vor avea loc dezbaterile finale și vernisajul expoziției cu piesele restaurate în cadrul Workshop-ului.

Workshop de restaurare la Muzeul ASTRA din Sibiu

0

În perioada 22-26 mai 2023, Muzeul ASTRA, instituție ale cărei acțiuni sunt posibile prin finanțarea Consiliului Județean Sibiu, organizează evenimentul Conferințele ASTREI. Workshop de restaurare – Ediția a VII-a . Acesta se desfășoară prin Centrul ASTRA pentru Patrimoniu și cuprinde următoarele secțiuni: icoană pe lemn și icoană pe sticlă, lemn și lemn policrom, ceramică și metal, piele și piele-blană, textile, grafică și bunuri culturale pe suport papetar.

Workshop-ul de restaurare se va desfășura în laboratoarele Centrului ASTRA pentru Patrimoniu. Evenimentul va reuni peste 40 de participanți, specialiști, profesori și studenți, invitați din țară (București, Cluj-Napoca, Brașov, Satu Mare, Dolj, Prahova, Hunedoara, Brăila, Maramureș, Vâlcea, Sibiu), invitați din Anglia și din Republica Moldova.  

Acțiunea își propune redarea stării de sănătate a unor piese din colecțiile Muzeului ASTRA precum și schimbul de experiență între specialiști, experți în domeniul conservării și restaurării patrimoniului din cadrul Muzeului ASTRA, Muzeului Național Brukenthal, Universității „Lucian Blaga” din Sibiu, Universității de Artă și Design din Cluj-Napoca, Muzeului Județean Satu Mare, Muzeului Olteniei Craiova, Muzeului Național al Literaturii Române București, Muzeului Național Peleș, Muzeului „Casa Mureșenilor” Brașov, Muzeului Județean de Istorie Brașov, Centrului de Cultură „Palatele Brâncovenești de la Porțile Bucureștiului”, Mănăstirii Sâmbăta de Sus.

În cadrul evenimentului se vor efectua analize cu spectrometrul de fluorescență de raze X portabil, suport științific acordat de expert investigator chimist Gheorghina Olariu.  

Deschiderea oficială va avea loc luni, 22 mai 2023, ora 9.00, la Centrul ASTRA pentru Patrimoniu, Pădurea Dumbrava, nr. 16-20, Poarta 3, Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului. Pe 26 mai 2023, în clădirea Centrului ASTRA pentru Patrimoniu vor avea loc dezbaterile finale și vernisajul expoziției cu piesele restaurate în cadrul Workshop-ului.

PSD Sibiu: O minge de fotbal semnată de toți jucătorii de la FC Hermannstadt, pentru Ștefan (C.P)

0

Organizația Județeană PSD Sibiu a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:


Echipa Tineretului Social Democrat (TSD) Sibiu a organizat, timp de două zile, un miniturneu de fotbal cu scop caritabil, la care au participat 16 echipe. Competiția i-a fost dedicată lui Ștefan, un copil cu nevoi speciale. Băiatul a primit o minge de fotbal semnată de toți jucătorii de la FC Hermannstadt, iar mama lui, doamna Ioana Potcoavă, o sumă importantă, pe care o va cheltui pentru tratamentul lui Ștefan.

Cei peste 100 de jucători au pus suflet și și-au dorit să câștige meciurile, dar bucuria de a participa la un eveniment cu scop nobil a fost mai presus de întrecerea sportivă.

”Momentele în care emoția și pasiunea pentru fotbal s-au contopit cu generozitatea și compasiunea lasă o amprentă puternică în sufletele noastre. Dorim să mulțumim în primul rând celor 16 echipe participante, dar și societăților comerciale care au pus la dispoziție în mod gratuit baza sportivă, pizza și fresh-uri de portocale pentru toți participanții. Îi mulțumim și colegului nostru Dănuț Braga, din Brădeni, pentru asigurarea celor necesare organizării evenimentului”, apreciază Florian Giubega, președintele Organizației Județene a TSD Sibiu.

”Îi felicit pe tinerii noștri colegi pentru că au reușit să organizeze un astfel de eveniment de anvergură. Îi apreciez pentru că pun suflet în tot ceea ce fac și își doresc foarte mult să sprijine oamenii care au nevoie de ajutor. Îl felicit în mod special pe președintele organizației, Florian Giubega, cel care a fost ”motorul” acestei acțiuni”, a declarat deputatul Bogdan Trif, președintele Organizației Județene PSD Sibiu.

Apă Canal Sibiu face angajări. Vezi posturile disponibile

0

APĂ CANAL SIBIU S.A. angajează pentru:

• Birou managmentul pierderilor de apă:

1. INGINER – 1 post

Cerinţe:

• studii superioare tehnice;

• experiență  în domeniul instalațiilor de apa si canalizare, constituie avantaj;

• cunoștințe temeinice de operare PC;

• permis conducere categ. B reprezinta avantaj;

• abilitati munca in echipa .


• Secția Transport

1. ȘOFER- 5 posturi

Cerinţe:

• permis conducere categ. B, C, E

• atestat profesional șofer

• card tahograf

• experiență în domeniu minim 3 ani


• Secția Rețele Canal Sibiu

1. ELECTRICIAN -1 post

Cerinţe:

• studii medii de specialitate în domeniul electric/electrotehnic/elecromecanic;

•  min. 2 ani experiență profesională;

• apt lucru la înălțime, apt tură noapte;

• experiența în automatizări constituie un avantaj


• Secția Rețele apă potabilă Sibiu

1. ELECTRICIAN -1 post

Cerinţe:

• studii medii de specialitate în domeniul electric/electrotehnic/elecromecanic;

• min. 2 ani experiență profesională;

• apt lucru la înălțime, apt tură noapte;

• experiența în automatizări constituie un avantaj

Cererile tip de participare la concurs se completează și se depun online la adresa de mail personal@apacansb.ro sau la sediul societăţii, str. Eschil nr.6, Serv.Resurse Umane, împreună cu CV, copie diplomă studii şi adeverinţa medicală de la medicul de familie, până la data de 30.05.2023. Relaţii suplimentare la tel. 0269/ 222916(int.117 sau 166).

Consiliul Județean al Elevilor Sibiu susține posibila grevă a profesorilor

0

Consiliul Județean al Elevilor Sibiu susține posibila grevă a profesorilor, deoarece elevii se regăsesc în problemele expuse, precum arhicunoscutul subiect al subfinanțării în educație. Este important ca în aceste momente să existe solidaritate între principalii beneficiari ai educației și facilitatori.

În cadrul discuțiilor legate de grevă au fost aduse mai multe probleme, precum o posibilă îngrădire a dreptului la educație și lipsa de susținere a elevilor din ani terminali. Deși Consiliul Județean al Elevilor Sibiu nu va susține niciodată o încălcare a dreptului la educație, considerăm că greva nu va afecta calitatea educației sibiene și că poate aduce mai multe beneficii semnificative, precum readucerea în atenția publică a subiectelor cu care se confruntă toți actorii din învățământ.

De asemenea, gestionarea activităților didactice pe parcursul acestora nu este un obiectiv imposibil de atins, iar Consiliul Județean al Elevilor Sibiu își exprimă dorința de a oferi sprijin în această privință. Cât despre situații precum elevii aflați în ani terminali, situații de corigență sau situații în care mediile ar putea rămâne neîncheiate, acestea pot fi soluționate de către conducerea fiecărei școli, într-o serie de negocieri cu reprezentanții elevilor.

Salarizarea corectă a profesorilor, precum și îndeplinirea celorlalte revendicări ale grevei, vor duce direct la un sistem în care cadrele didactice vor fi motivate să se prezinte în cadrul instituțiilor de învățământ și să-și poată concentra în întregime eforturile asupra procesului educațional.

În concluzie, elevii oferă sprijinul și speranța cu scopul de a avea profesori care să nu sufere nedreptăți sau distrageri.

„Este greu de imaginat cum ne putem aștepta ca un profesor să vină la locul de muncă pregătit să ofere nivelul cel mai înalt de educație dacă nu i se oferă condițiile necesare. Noi, elevii, am empatizat dintotdeauna cu greutățile cu care au de a face cadrele noastre didactice și nu există un moment mai bun pentru ca ele să acționeze decât acum. Indiferent de desfășurarea unei greve, trebuie stabilite niște direcții clare de acțiune pentru a demonstra interesul instituțiilor față de acest domeniu, care a fost dintotdeauna subfinanțat.” a declarat președintele structurii, Tudor Terian-Dan.

Sibienii, invitați să completeze chestionarul cu privire la importanța utilizării energiei regenerabile

0

Reducerea consumului, a risipei de energie, reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră și utilizarea energiei regenerabile sunt o prioritate pentru viitor. Printr-o informare corectă și prin găsirea de soluții eficiente, fiecare dintre noi putem contribui la reducerea consumului în locuințele noastre și la facturi mai mici la utilități.


În acest context, Consiliul Județean Sibiu lansează Chestionarul „Percepția și cunoștințele cetățenilor cu privire la importanța utilizării energiei regenerabile și a eficienței energetice” și invită toți locuitorii județului Sibiu să îl completeze până la data de 9 iunie 2023. Scopul principal este stabilirea gradului de cunoaștere în rândul locuitorilor județului Sibiu cu privire la modul de utilizare a energiei regenerabile și a eficienței energetice pe baza opiniei acestora și care este impactul asupra vieții lor. Acesta se regăsește pe site-ul instituției www.cjsibiu.ro și poate fi accesat aici: CHESTIONAR.

Chestionarul este una dintre principalele activități în cadrul proiectului „Energie regenerabilă și eficiență energetică – pentru dezvoltarea durabilă în județul Sibiu” finanțat cu sprijinul granturilor acordate de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin mecanismele financiare SEE și Norvegian 2014 – 2021, în cadrul „Programului de Energie din România”, cu o valoare de 188.930 euro.

“Supraconsumul duce la o cerere nesustenabilă de energie, iar această creștere nu este viabilă pe o planetă cu resurse finite. Este foarte important pentru fiecare dintre noi să conștientizăm că pentru a avea o planetă verde, doar printr-o economie circulară – reducând, reparând și reutilizând – vom putea să scădem producerea și consumul de energie și să ajungem să consumăm responsabil. Prin chestionarului lansat de Consiliul Județean Sibiu, alături de partenerii din proiect, ne dorim să aflăm mai multe informații cu privire la gradul de cunoaștere al cetățenilor despre resursele regenerabile, dar și care este comportamentul de consum. Această imagine de ansamblu ne va oferi oportunitatea să analizăm situația actuală și să luăm măsurile necesare. Țintele europene pentru reducerea consumului de energie sunt foarte îndrăznețe, iar noua abordare este “să fim mai ambițioși”, iar pentru aceasta avem nevoie de o comunitate informată, dar mai ales implicată”, a declarat Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu.

Obiectivul general al proiectului este acela de a crește cunoștințele privind energia regenerabilă, eficiența energetică prin acțiuni de conștientizare și instruire în rândul cetățenilor județului Sibiu, dar și a autorităților publice și a specialiștilor din companii, prin prezentarea de soluții de eficiență energetică prin surse regenerabile pentru un mediu curat, un mediu climatic stabil și economii de costuri.

Cele mai importante activități din cadrul proiectului:

➢ 30 de ateliere de conștientizare pentru cetățeni, care au ca scop o mai bună înțelegere a beneficiilor energiei regenerabile și a impactului acesteia în eficiența energetică;

➢ 6 ateliere organizate în orașele din județul Sibiu pentru aproximativ 90 de persoane, care vor fi pregătite în domeniul eficienței energetice prin surse regenerabile;

➢ implementarea unui curs de Protecția mediului care cuprinde și energie regenerabilă și eficiență energetică pentru studenții Universității „Lucian Blaga” din Sibiu;

➢ elaborarea unui Ghid despre beneficiile utilizării energiei regenerabile și eficiența energetică în județul Sibiu.

Primăria Sibiu pregătește modernizarea celui de-al doilea tronson al Căii Dumbrăvii

0

“În 2022 am finalizat modernizarea Căii Dumbrăvii pe tronsonul dintre str. Ludoș și Piața Aurel Vlaicu. Acum inițiem investiția pentru modernizarea celui de-al doilea tronson al străzii, dintre Piața Aurel Vlaicu și bulevardul V. Milea, o zonă în care sunt situate mai multe instituții și blocuri, cu aglomerație în trafic. Prin această investiție vom fluidiza traficul și creăm condițiile pentru mobilitatea verde, uniformizând amenajarea uneia dintre cele mai importante artere ale orașului. Primul pas este realizarea documentațiilor tehnice, pentru care am semnat contractul în această săptămână.” (Astrid Fodor, primarul municipiului Sibiu)


Contractul semnat cu firma SC Neo Plan SRL Sibiu presupune realizarea documentațiilor de avizare a lucrărilor, studii de circulație, geotehnice și topografice și expertizări ale drumului.

Prin caietul de sarcini, Primăria Sibiu a solicitat proiectantului să includă următoarele elemente:

➢ Modernizarea carosabilului, pentru crearea a trei benzi de circulație: două spre centru și una în sens opus

➢ Reabilitarea trotuarelor

➢ Crearea de piste pentru biciclete cu zonă de siguranță

➢ Plantarea de arbori

➢ Modernizarea iluminatului public prin înlocuirea stâlpilor, urmând să se mențină corpurile de iluminat cu LED recent instalate; canalizația subterană pentru coborârea cablurilor de telecomunicații este deja amenajată

➢ Modernizarea rețelelor de apă și canalizare.

Următorul pas în acest proiect va fi realizarea proiectului tehnic și contractarea execuției lucrărilor.

Reciclarea sticlelor de plastic

0

Un material 100% reciclabil, PET-ul poate da naștere pieselor de îmbrăcăminte și chiar de mobilier, iar procesul de reciclare este unul mai simplu decât în cazul altor deșeurilor; reciclarea plasticului începe prin colectare selectiva, deci e important să avem în minte containerul galben care este dedicat pentru colectare peturi.

Care sunt etapele reciclarii sticlelor de plastic

Contrar faptului că este un deșeu care supraviețuiește peste 1000 de ani, plasticul se reciclează în totalitate, un proces reciclare peturi simplu de urmat, care presupune câteva etape: 

  • spălarea plasticului;
  • eliminarea etichetelor și capacelor;
  • măcinarea plasticului;
  • tocarea urmată de încă o spălare;
  • uscarea completă a plasticului;
  • transformarea materialului în fulgi fini – materia pentru noile obiecte realizate din plastic reciclat. 

Colectarea PET-urilor. Ce ambalaje și sticle de plastic pot fi reciclate:

  • e indicată spălarea și uscarea sticlelor, pentru a nu se contamina între ele cu resturile de alimente rămase;
  • nu trebuie îndepărtate etichetele sau instrucțiunile, pentru că aceasta face parte dintr-un proces tehnologic în reciclarea efectivă;
  • e indicată presarea sticlelor, pentru a ocupa cât mai puțin spațiu.

Ce ambalaje din PET nu se pot recicla?

  • ambalaje ale pesticidelor și altor îngrășiminte, deoarece au în componența lor substanțe posibil toxice;
  • ambalaje ale unor substanțe chimice, precum antigelul. 

Cum sunt refolosite PETurile (rPET)?

  • viitoare ambalaje;
  • construcții – membrană impermeabilă, conducte de drenaj, pardoseli;
  • amenajarea peisajului – pasarele, poduri, podețe, garduri, semne de circulație;
  • textile – fibre de poliester, căptușeală, îmbrăcăminte; 
  • mobilier stradal – bănci, pubele, indicatoare, ghivece;
  • saci menajeri. 

De ce sa alegi EcoTree pentru reciclarea PETurilor?

  • suntem agent al economiei circulare și sănătoase;
  • transparență și comunicare;
  • costuri reduse, dar calitate ridicată;
  • infrastructură complet digitalizată, pentru accelerarea și simplificarea procesului de reciclare.

Sfaturi pentru reducerea consumului de sticle de plastic si ambalaje din PET

  • alege produselor alternative, reutilizabile: de exemplu, în locul sticlelor de apă potabilă putem alege sticlele termoizolante, reutilizabile, iar în locul plaselor din plastic putem opta pentru sacoșele din pânză;
  • evită ambalajelor pentru alimentele care nu au nevoie: de exemplu, dacă vom cumpără o singură banană sau portocală, punga din plastic este inutilă. În aceeași măsură putem opta pentru fructe și legume vrac, care sunt și mai ieftine decât cele gata ambalate;
  • refuză tacâmurilor și paielor de unică folosință;
  • evită microgranulelor din produsele cosmetice;
  • depozitează mâncarea în recipiente de sticlă, nu din plastic; ele sunt nu doar mai prietenoase cu mediul, ci păstrează chiar mai bine calitatea alimentelor decât plasticul;
  • instalează acasă un filtru de apă sau alege o cană pentru filtrarea apei ca să eviți sticlele de plastic; 
  • folosește un coș special pentru compost;
  • optează pentru șampoanele, săpunurile și deodorantele solide.

Articol susținut de Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară (A.D.I.) Eco Sibiu.

Porți deschise la Primăria și SVSU Târnava

0

Comuna Târnava organizează pentru a cincea oară un eveniment destinat comunității locale.

Este vorba despre „Ziua Porților Deschise la Primăria și SVSU Târnava“, care își propune să aducă mai aproape de cetățeni întreaga activitate desfăşurată de instituție.

Acţiunea cuprinde un tur al primăriei, cei prezenți având ocazia să viziteze birourile edilior și să stea de vorbă cu aceștia, să le adreseze întrebări, sau chiar să se fotografieze împreună.

Vizitatorilor le este prezentat și sediul Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență, în cadrul căruia pompierii voluntari le vor explica ce înseamnă acest proiect pentru comună și pentru oameni, ce face mai exact SVSU în cazuri de urgență și ce fel de situații au fost întâmpinate până în prezent.

Evenimentul are loc vineri, 19 mai, în intervalul orar 10:00-13:00, fiind destinat tuturor categoriilor de vârstă.

„Reluăm în acest an un eveniment care la fel ca și celelalte se adresează comunității locale și care se înscrie în registrul “Instituția mai aproape de cetățean”. Așteptăm persoane de toate vârstele, de la cei mici și până la cei mari”, a declarat Pleiner Norbert, primarul Comunei Târnava.

Meci plin de suspans între BC CSU Sibiu și Rapid

0

Meciul 3 din lupta pentru ultima poziție a podiumului din prima ligă s-a decis pe final.

BC CSU Sibiu a pierdut scor 77 la 79 în ciuda faptului că a luptat foarte bine în ultimele 2 sferturi.

Cei de la Rapid au dominat câștigat primele 2 sferturi câștigând cu 19 la 18 și 22 la 16.

Bucureștenii au dat și cei mai buni marcatori ai partidei: Stone, Jeremic și Kariniauskas au bifat 23 respectiv câte 18 puncte ultimii doi din listă.

Este 2-1 după 3 partide, iar o nouă confruntare va avea loc pe 20 Mai de la 19:30 tot la Sibiu.

Restricții de circulație pe perioada desfășurării Campionatului Național de Viteză în Coastă la Mediaș

0

Federația Română de Automobilism Sportiv, Primăria Municipiului Mediaș și Clubul Sportiv Municipal Mediaș organizează la Mediaș prima etapă din cadrul Campionatului Național de Viteză în Coastă 2023. Evenimentul va avea loc în perioada 20 – 21 mai, cu începere de la ora 8:30, pe Hula Baznei (DN 14A, ieșirea spre Târnăveni). În preziua concursului, 19 mai 2023, pe platforma din fața Primăriei Mediaș vor avea loc verificările administrative și tehnice inițiale ale mașinilor de curse, urmate de fotografia oficială a participanților și de prezentarea tuturor concurenților.


Pentru desfășurarea concursului, pe DN14A, pe sectorul de drum cuprins între strada Nucului și intrarea în comuna Blăjel, circulația rutieră va fi închisă în cele două zile ale competiției începând cu ora 8:00, până la ora 20:00 în data de 20 mai, respectiv până la ora 19:30 în data de 21 mai. Restricția se va aplica pentru desfășurarea sesiunilor de antrenament, de recunoaștere și de concurs. Redeschiderea parțială a circulației pe acest tronson va avea loc în data de 20 mai între orele 12:00 – 12:45 și 16:45 – 17:30, iar în data de 21 mai, redeschiderea parțială se va face între orele 12:00 – 12:45 și 15:45 – 16:30. Rutele ocolitoare care vor putea fi folosite de participanții la trafic, semnalizate corespunzător, sunt str. Stadionului – Păucea – Blăjel și retur pentru autovehiculele de până la 7,5 tone și rutele către Sighișoara sau Blaj pentru traficul greu. Participanții la trafic pot circula pe tronsonul cuprins între strada Nucului și localitatea Blăjel în intervalele orare amintite anterior, când circulația va fi deschisă temporar.

De asemenea, pentru buna desfășurare a întregii manifestări, Comisia de Avizare a Adunărilor Publice a decis ca parcarea din fața fostului cinematograf „Central“ să fie închisă în perioada 19 mai ora 00:00 și 21 mai, ora 22:00.

Festivitatea de premiere a câștigătorilor primei etape a Campionatului Național de Viteză în Coastă 2023, desfășurată la Mediaș, va avea loc duminică, 21 mai 2023, de la ora 19:30, în Piața Corneliu Coposu.

Serviciul de Probațiune rămâne în grevă generală

0

Invitație eternă la dialog, după 9 zile consecutive de grevă generală, soluționată cu un eșec și o lipsă de soluții din partea Ministerului Justiței și a Direcției Naționale de Probațiune


După multiple reveniri, pe parcursul a 9 zile de grevă generală, Ministerul Justiției a invitat în audiență Sindicatul Naţional al Consilierilor din Serviciile de Probaţiune, membru al Blocului Naţional Sindical.

La întâlnirea din 15 mai 2023, la Ministerul Justiției, Sindicatul Naţional al Consilierilor din Serviciile de Probațiune i-a solicitat domnului Cătălin Predoiu comunicarea unor soluții concrete, pentru soluționarea discriminării aplicate sistemului de probațiune din România.

Deși au fost solicitate soluții asumate printr-un demers administrativ imediat, care să constituie o garanție pentru sistemul de probațiune că această ocazie de dialog instituțional nu reprezintă o nouă tergiversare a rezolvării problemei cronice a inechității și discriminării care impactează drepturile salariale ale personalului de probațiune, finalul a constat, din nou, în eterne promisiuni incerte.

Ministrul Justiției, domnul Cătălin Predoiu, a transmis că este în căutarea unor soluții juridice bine întemeiate,pentru emiterea normelor juridice privind aplicarea valorii sectoriale de referință, VRS 605, 225 lei personalului de probațiune și altor categorii de personal aflate sub incidența competenței Ministerului Justiției ca ordonator principal de credite.

Ministrul Justiției nu a dorit să discute legalitatea recentelor ordine ale președinților Înaltei Curți de Casație și Justiție și Consiliului Superior al Magistraturii, precum și al procurorului general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție cu privire la salarizarea personalului din subordine.

Domnul Cătălin Predoiu apreciază că, în calitate de ministru al Justiției, emiterea unui OMJ pentru aplicarea valorii sectoriale de referință VRS 605, 225 lei ar putea fi considerat abuz în serviciu, afirmând că, printr-o hotărâre judecătorească și apoi prin acte administrative de egalizare ar ajunge practic la aplicarea unei alte legi de salarizare decât cea în vigoare.

În comunicatul Înaltei Curți de Casație și Justiție nr. 45/02.05.2023 se precizează faptul că toate instituțiile ce reprezintă majoritatea ordonatorilor principali de credite din sistemul de Justiție (Înalta Curte de Casație și Justiție, Consiliul Superior al Magistraturii și Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție) au emis, în lunile martie și aprilie 2023, ordine ce ”vizează uniformizarea regulilor de salarizare la nivelul persoanelor aflate în aceeași situație juridică (grad profesional, gradație, condiții de vechime), din cadrul familiei ocupaționale Justiție, prin aplicarea aceleiași valori sectoriale de referință, VRS 605, 225 lei … motiv pentru care toate entitățile cu atribuții vizând plata acestor drepturi trebuie să facă toate demersurile pentru punerea în executare…”.

Acești 3 mari ordonatori principali de credite din sistemul de justiție invocă faptul că dreptul la calculul salariilor prin raportare la VRS 605,225 lei exista în patrimoniul personalului din justiție în baza legislației anterioare intrării în vigoare a Legii cadru nr.

Pagina 1 din 2

153/2017, astfel încât se impunea a fi menținut în continuare, în temeiul dispozițiilor art 38 al. 2 lit a din legea susmenționată.

Faptul că întreg sistemul de justiție se bucură, în prezent, de recunoașterea și punerea în plată a modului de calcul al salariilor în baza unei valori sectoriale de referință de 605,225 lei se datorează dreptului câștigat în instanțe, retroactiv, de către unii dintre consilierii de probațiune, în ale căror sentințe se menționează că dreptul curge de la 01.08.2016.

OUG 20/2016 a introdus în familia ocupațională Justiție o nouă valoare de referință sectorială (VRS 605, 225 lei ) limitat numai la o singură clasă din familia ocupațională Justiție, respectiv personalul de probațiune (consilieri și inspectori de probațiune). Ulterior, prin Decizia Curții Constituționale nr. 794/2016 s-a stabilit că acest nou VRS 605, 225 lei trebuie să se aplice întregii familii ocupaționale Justiție.

Deși consilierii de probațiune au fost prima categorie profesională care a câștigat acest drept prin numeroase sentințe definitive, a rămas, prin artificii administrative ale structurilor centrale, singura care nu beneficiază de acest drept, fiind plafonată, prin Legea cadru 153/2017, la calculul salariilor în baza unui VRS de 347,109 lei pentru personalul de probațiune intrat în sistem începând cu anul 2017 și a unui VRS de 291, 98 lei pentru personalul de probațiune cu o vechime mai mare, fiind o categorie profesională căruia i se aplică, în continuare, această plafonare, deși a intrat în posesia dreptului la VRS 605,225 lei încă din anul 2016, cu mult înainte de Legea cadru 153/2017.

Până la finalul anului 2022, Ministerul Justiției a fost ordonator principal de credite pentru cheltuielile salariale ale tuturor instanțelor judecătorești. În această calitate, domnul Cătălin Predoiu a emis Ordinul Ministrului Justiției – OMJ 6245/30.12.2021, prin care a decis calcularea drepturilor salariale ale judecătorilor din cadrul judecătoriilor, tribunalelor specializate și ale curților de apel, precum și ale asistenților judiciari.

Deși se cuvenea ca, în baza aceluiași raționament, ministrul Justiției să emită un ordin similar pentru categoria personalului de probațiune, având în vedere că, din punct de vedere cronologic, aceasta a fost prima categorie din familia Justiție care a câștigat dreptul la VRS 605,225 lei, domnul Cătălin Predoiu nu a făcut-o până în prezent și refuză în continuare, sub rezerva limitelor legalității acestui demers.

Având în vedere că, în urma unui lung șir de proteste și demersuri, la întâlnirea din 15 mai 2023 cu domnul Cătălin Predoiu, nu s-a ajuns la identificarea unei soluții și pentru sistemul de probațiune, iar ministrul Justiției nu contestă public legalitatea ordinelor emise de președinții Înaltei Curți de Casație și Justiție, al Consiliul Superior al Magistraturii și al procurorului general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, Sindicatul Naţional al Consilierilor din Serviciile de Probațiune solicită emiterea urgentă a normelor juridice pentru sistemul de probațiune, care să pună punct tratamentului diferențiat în familia ocupațională Justiție și discriminării sistemului de probațiune, discrimări care trenează de peste 5 ani.

Până la soluționarea solicitării, sistemul de probațiune va rămâne în grevă generală, în baza prevederilor legale asigurând doar activitățile urgente, în mod limitativ.

Nicu Ștefănuță, după inspecția Parlamentului European în pădurile din România: “Furtul de lemn din România este semnificativ!” (C.P)

0

Europarlamentarul Nicu Ștefănuță (the Greens/EFA) s-a aflat săptămâna aceasta într-o delegație în pădurile din România, organizată de Comisia pentru Petiții a Parlamentului European. Împreună cu alți 7 eurodeputați, Nicu Ștefănuță, singurul membru al Comisiei pentru Mediu din delegație, a vizitat pădurile din Făgăraș și Suceava. Scopul misiunii a fost acela de a arăta impactul defrișărilor ilegale din România și a găsi soluții pentru oprirea acestora.


Iată concluziile eurodeputatului sibian după vizita în pădurile din România:

• Cifrele comunicate de către autorități nu sunt credibile. “La Suceava ni s-a spus că abia 0.15% din materialul lemnos este recoltat ilegal. Ori asta nu este posibil. Chiar Poliția spune că doar pe partea de transport se constată că 3% din materialul lemnos este ilegal. ONG-urile spun că până la 80% din acesta este tăiat ilegal. Institutul pentru Cercetări Silvice dă o cifră de 50%. Mai mult, abuzurile, violența asupra activiștilor de mediu nu s-ar justifica dacă cifrele furtului ilegal de lemne ar fi atât de mic” declară Nicu Ștefănuță;

• România are o nouă procedură de infringement. „Comisarul European pentru Mediu, Virginijus Sinkevičius, are deja pe masă decizia privind procedura de infringement în cazul defrișărilor ilegale din România. Este în interesul nostru să oprim furturile ca să nu avem infringement, adică amenzi uriașe de la Comisia Europeană”, adaugă eurodeputatul;

• Când vine vorba de tăierile ilegale de păduri, nu doar cantitatea este importantă, ci și calitatea. „Dacă se taie lemn valoros dintr-o pădure virgină, dintr-o pădure seculară, nu e același lucru ca și când tai dintr-o pădure veche, de câțiva ani, de câteva decenii. Este mult mai grav pentru ecosisteme, solul nu se mai reface, pădurea nu mai are funcția de captare a dioxidului de carbon” spune Nicu Ștefănuță;

• România are o mare oportunitate să câștige din biodiversitate. „37% din bugetul UE e legat de mediu, iar 7% e legat de biodiversitate. Noi, dincolo de <<Grădina Maicii Domnului>>, suntem grădina lui Noe – avem de toate, avem o bogăție extraordinară, avem nenumărate specii de animale și plante. Europarlamentarii au fost impresionați de această frumusețe. Deci banii europeni sunt legați direct de capacitatea noastră de a-i lua” încheie europarlamentarul sibian.

Delegația Parlamentului European a fost formată din europarlamentarii Nicu Ștefănuță, Vlad Gheorghe, Cristian Terheș, Lorant Vincze, Yana Toom, Alexander Bernhuber, Maite Pagazaurtundua și Andrey Slabakov.

Nicu Ștefănuță este primul eurodeputat român afiliat grupului politic al Verzilor din Parlamentul European (Greens / EFA) și este în prezent membru al comisiei de Bugete și al Subcomisiei de Sănătate Publică. Totodată, europarlamentarul sibian activează drept membru supleant în Comisia pentru Mediu, Sănătate Publică și Siguranță alimentară (ENVI), în Comisia pentru Transporturi și Turism (TRAN) și face parte din delegația Parlamentului pentru Relațiile UE cu Moldova precum și din Delegația Parlamentului pentru relația cu NATO. În aprilie 2023, Nicu Ștefănuță a inaugurat primul spațiu din Sibiu dedicat lui Emil Cioran care activează drept birou europarlamentar pentru tinerii din oraș.

Sibiu: Începe o nouă etapă de înregistrare sistematică pe sectoare cadastrale

0

Sibienii au ocazia să se înregistreze gratuit în sistemul integrat de cadastru și carte funciară. Aceasta este o nouă etapă în cadrul Programului Național de Cadastru și Carte Funciară la care participă Primăria Sibiu, în parteneriat cu S.C. Topo Land GIS S.R.L. și Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Sibiu.


În cadrul acestei etape sunt vizate imobilele-terenuri situate în următoarele sectoare cadastrale (figurate pe harta atașată): sector 2 (tarlalele nr. 1, 2, 3, 92, 93, 94, 99, 100), sector 5 (tarlalele nr. 104, 107, 108, 109, 114, 115), sector 6 (tarlalele nr. 110, 111, 112, 113, 116, 118, 119, 120, 122, 126, 127, 128), sector 7 (tarla nr. 121), sector 8 (tarla nr. 129), sector 9 (tarla nr. 131).

Perioada de depunere a documentelor: până în 17 iulie 2023, la sediul Primăriei Sibiu din Piața Mică, nr. 25, la Registrul Agricol, cam. P05, de luni până joi, între orele 8.00-16.00 și vinerea între orele 8.00 -13.00.

Actele necesare, în copie legalizată de notarul public, după caz:

➢ acte juridice care atestă dreptul de proprietate sau alte drepturi reale, care conțin modificări ale configurației imobilelor sau atestă alte acte, fapte ori raporturi juridice privitoare la imobile;

➢ acte de identitate;

➢ acte de stare civilă;

➢ acte doveditoare ale dreptului de proprietate (titlu de proprietate, certificat de moștenitor, contract de vânzare-cumpărare etc.);

➢ acte de partaj;

➢ hotărâri judecătorești definitive;

➢ extras de Carte Funciară.

Informații suplimentare se pot obține de la Serviciul Cadastru (tel: 0269.208.965) sau de la Serviciul Patrimoniu (0269.208.824). Pentru situațiile în care sunt necesare audiențe la Direcția Patrimoniu și Cadastru, vă puteți înscrie pe site-ul Primăriei Municipiului Sibiu. (https://sibiu.ro/primaria/programari ).

Ce beneficii aveți dacă vă înscrieți:

✓ Vă înregistrați GRATUIT în cadastru și cartea funciară;

✓ Toată lumea va ști că dumneavoastră sunteți proprietarul terenului;

✓ Lăsați moștenire copiilor o proprietate SIGURĂ;

✓ Puteți obține credite bancare în timp SCURT;

✓ Puteți vinde proprietatea RAPID și sigur;

✓ Sunteți PROTEJAT de orice conflict legat de respectiva proprietate;

✓ Puteți accesa ușor FONDURI EUROPENE.

Foto: Lucrările de modernizare a podului de pe șoseaua Alba Iulia se apropie de finalizare. Modificări în trafic

0

Lucrările de modernizare a podului peste Cibin avansează bine și se apropie de final. Partea dinspre str. Malului este practic finalizată, rămânând de executat doar câteva detalii care nu vor afecta traficul. Astfel, începând de la sfârșitul acestei săptămâni, lucrările se mută pe partea dinspre strada Maramureșului, pentru a încheia și aici lucrările rămase de executat.” (Astrid Fodor, primarul municipiului Sibiu)


De vineri, 19 mai, traficul peste pod se va desfășura pe partea dinspre str. Malului, închizându-se circulației partea dinspre str. Maramureșului pentru execuția ultimelor lucrări: finalizarea rosturilor podului, așternerea ultimului strat asfaltic, amenajarea iluminatului arhitectural și vopsirea elementelor din beton. De asemenea, se va lucra la pistele pentru biciclete de sub pod.

Precizăm că partea din aval a podului, cea dinspre str. Malului, este finalizată în proporție de 99%, fiind amenajat carosabilul, trotuarele și pistele pentru biciclete. Ultimele detalii se vor executa fără a mai fi necesară închiderea traficului.

FOTO: Noul sport sibian, fuga de la locul faptei! Codul Rutier prea blând?!

2

În județul Sibiu s-au înmulțit considerabil cazurile în care șoferii fug de la locul faptei, fără să le pese dacă au survenit sau nu victime.


De cele mai multe ori, năuciți de aburii alcoolului sau speriați de un dosar penal, șoferii aleg să fugă imediat după ce au produs o tamponare, având conform legii, 24 de ore să raporteze evenimentul rutier. Aceștia aleg totuși să nu plece cu mâna goală, ci și cu plăcuțele de înmatriculare. În această seară, un astfel de șofer a ales să fugă cu tot cu numere, după ce a ieșit cu mașina în decor, pe drumul ce leagă Sibiul de Poplaca.

Deși probabil băut sau fără permis de conducere, are la dispoziție 24 de ore pa dispoziție să „se trezească” sau să caute un șofer cu „acte-n regulă”.

Piața la birou, în curtea Consiliului Județean Sibiu

0

Vineri, 19 mai 2023, în curtea Consiliului Județean Sibiu va avea loc o nouă ediție a Pieței la birou, la care și-au anunțat participarea 11 producători locali:

NR.NUMESECTORLOCALITATE
1Boteanu AndreiLegumeȘura Mică
2Agro Ferma Nache (Hașegan Mirela)LegumeVeștem
3Ojan NicolaeLegumePăuca
4Stănilă DoinaConserve de legumeMohu
5Sită MioaraPanificațieApoldu de Jos
6Macriș IonițăPanificatieDaia
7Tăușan GheorghePanificațieSebeș/jud.Alba
8Cucerzan MonicaLactateTârnava
9Produse din Poplaca(Surdu Ioan)CarmangeriePoplaca
10Tudose StelaProduse apicoleCisnădie
11Opriță FlorinFloriSibiu

Sibienii din zona centrală se pot aproviziona cu produse locale proaspete, în intervalul orar 9 – 13.

Pachet suspect sub o mașină din Sibiu. Cutia era goală!

0

ACTUALIZARE: Geniștii SRI SIBIU au analizat conținutul coletului suspect și au concluzionat faptul că totul a fost o alarmă falsă. Cutia de sub mașină era goală.


Știre inițială:

Traficul rutier și pietonal este restricționat pe Calea Gușteriței din municipiul Sibiu. La numărul de urgență 112 a fost anunțată prezența unui colet suspect, o cutie ce pare din carton, fiind plasată sub un autoturism situat în parcarea hipermarketului Penny.

La fața locului au fost dislocate de urgență echipaje din sistemul de ordine și siguranță publică și poliție rutieră, în vederea asigurării perimetrului zonei, evaluării riscurilor și luării tuturor măsurilor pentru protejarea populației.

Conform surselor Sibiu Independent, Poliția a ajuns la locul indicat în jurul orei 13:00, după o jumătate de oră pompierii ISU SIBIU iar doar apoi, în jurul orei 14:30, Brigada Antitero.

Pentru asigurarea măsurilor de prevenire a situațiilor de urgență, la fața locului s-au deplasat o autospecială de stingere și un echipaj medical din cadrul ISU Sibiu, precum și un echipaj de jandarmi din cadrul IJJ Sibiu.

De asemenea, intervin specialiști din cadrul SRI pentru efectuarea controlului pirotehnic.

Teatrul „Gong” Sibiu joacă pe scena Naționalului din Maribor, Slovenia

0

Teatrul pentru Copii și Tineret „Gong” Sibiu prezintă marți, 23 mai, de la orele 10:00 și 18:00, spectacolul „Dovedește – o poveste virală”, în regia lui Eugen Jebeleanu. Evenimentul are loc pe scena Teatrului Național Sloven din Maribor, în cadrul celei de-a 58-a ediții a Festivalului de Teatru de la Maribor. Spectacolul va fi prezentat în limba română, cu supratitrare în limba slovenă, iar reprezentațiile vor fi urmate de o discuție cu publicul.


„Dovedește. O poveste virală ne privește. E despre noi, despre azi, în plină pandemie, cu frici, speranțe dar e și despre ideile nefondate ce duc la o criză colectivă a suspiciunii date de dificultatea de înțelegere a unei situații care ne depășește. De aici se trage paranoia, teoria conspirației și delirul produs de fluxul dens de fake news care ne bântuie la tot pasul. Mi-am dorit să aduc în discuție prin acest spectacol pentru publicul tânăr pericolul lipsei de discernământ, riscul căderii în gândiri complotiste și daunele unor fapte abuzive cum ar fi judecata unor persoane nevinovate spre a găsi un țap ispășitor.”, a declarant Eugen Jebeleanu, în timpul repetițiilor de la Sibiu.

Festivalul de la Maribor reunește în acest an producții dedicate publicului tânăr și adult, dar și ateliere, conferințe, precum și activități studențești, reunind artiști, jurnaliști și programatori din Europa. Aceasta este prima participare a Teatrului pentru Copii și Tineret din Sibiu în cadrul festivalului. De-a lungul istoriei, festivalul a devenit cel mai important eveniment de teatru sloven, fiind recunoscut ca un promotor al creativității teatrale. Ediția din acest an are loc în perioada 7 mai – 18 iunie, cu sprijinul Municipalității din Maribor și al Guvernului Republicii Slovene.

Montat într-un decor glacial, spectacolul de la Sibiu creează un imaginar fabulos prin dune de zăpadă sculptate în 20 de metri cubi de burete acoperit cu 50 de kilograme de zăpadă artificială cu fulgi antialergici, antistatici și ignifugi. Efectul este amplificat prin montarea a două cuburi de gheață cu o greutate de 120 de kilograme, fiecare. Cuburile sunt produse din apă rezultată în procesul de osmoză inversă și sunt identice cu cele folosite la competițiile internaționale de sculptură în gheață, fiind lipsite de imperfecțiuni atât la exterior, cât și la interior. „Dovedește-o”, textul scris de Lucie Vérot (Franța), nici nu-i judecă, nici nu-i demonizează pe cei doi tineri adolescenți. Piesa a fost scrisă în urma unei rezidențe de creație în care autoarea a stat de vorbă cu liceenii. Textul pune accent pe un fenomen social care a dobândit în ultima vreme o miză educațională puternică. Din distribuția spectacolului fac parte actorii Eliza Păuna și Paul Bondane, alături de adolescenții Dominik Stühler, Cezara Borger, Bogdan Popa, Ana Rusu, Anita Páskuy, Sonia Rotar, Patrick Vasu și Casian Stancu. Scenografia spectacolului poartă semnătura Irinei Moscu, iar universul sonor și video este realizat de Ovidiu Zimcea. Spectacolul are o durată de aproximativ 60 de minute și este recomandat celor cu vârsta peste 10 ani.

**

DOVEDEȘTE. O POVESTE VIRALĂ

de LUCIE VÉROT; Regia: EUGEN JEBELEANU; Scenografia: IRINA MOSCU; Muzica și video: OVIDIU ZIMCEA; Traducerea: DIANA NECHIT; În distribuție: ELIZA PĂUNA, PAUL BONDANE, DOMINIK STÜHLER, CEZARA BORGER, BOGDAN POPA, ANA RUSU, ANITA PÁSKUY, SONIA ROTAR, PATRICK VASU, CASIAN STANCU.

Parcul “Nicolae Hențiu” din orașul Săliște va fi reamenajat

0

Zilele următoare, Parcul “Nicolae Hențiu” din orașul Săliște va intra într-un proces de reamenajare, potrivit unui anunț făcut de reprezentații primăriei Săliște pe pagina de Facebook.


“Ne pare rău pentru disconfortul care va fi creat prin derularea lucrărilor.
Ulterior orașul nostru va dispune de un parc modern și cu locuri de joacă frumoase pentru copii. Vă mulțumim pentru înțelegere!” – transmit reprezentații primăriei.


Acest proiect va fi realizat cu fonduri europene.

Configurarea modului în care va arăta Parcul “Nicolae Hențiu” în imaginile de mai jos:

VIDEO: Semnătura de artist i-a adus numai probleme. A fost aplicată amenda maximă

0

Un tânăr în vârstă de 30 de ani a fost surprins de camerele de supraveghere în timp ce scria pe firida de lângă stația de taxi din Piața Unirii.


Însemnele pe care le-a inscripționat tânărul se regăsesc în mai multe locații din oraș, ceea ce le-a indicat polițiștilor locali că toate au același autor. Tânărul a fost identificat și a primit amenda maximă prevăzută în aceste cazuri – 5.000 de lei. Pe lângă acești bani, ”artistul” va suporta și costurile curățării însemnelor.

Premiul întâi pentru echipa Secției Clinice Neonatologie Sibiu la concursul Kangaroo Mother Care

0

Echipa Secției Clinice Neonatologie din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu, formată din dr. Aurelia Oana Ștefan și Asistentele Diana Wotsch și Perisanu Mihaela Filker, a obținut premiul I în cadrul Concursului Kangaroo Mother Care organizat de ARNIS – Asociația Unu şi Unu!



Premiul constă într vizită de lucru la Kinderklinika Dritter Orden Passau, Germania – clinică terțiară de neonatologie, unde vor învăța lucruri noi despre îngrijirea prematurilor și nou-născuților!

“Îngrijirea de tip KMC este practicată cu succes de peste 15 ani în secția neonatologie a SCJU Sibiu, în beneficiul nou-născuților și părinților iar acesta este primul premiu obținut la un astfel de concurs.
Felicitări echipei SCJU Sibiu dar și tuturor echipelor din concurs!” – au transmis reprezentații SCJU Sibiu pe pagina de Facebook.


Sunt perioade în viață când trecem prin momente grele, însă cu încredere, speranță și oameni care pun suflet în ceea ce fac, le putem depăși cu mai multă ușurință. Cuvintele sunt de prisos când o mamă se află alături de puiul ei în terapie intensivă. Facem tot posibilul ca fiecare zi petrecută în terapie intensivă să nu lase doar amintiri neplăcute. Kangaroo Mother Care este o terapie ușor de efectuat, un liant afectiv între mamă și copil, întotdeauna aducând zâmbete, liniște si momente de neuitat. Brațele mamei sunt magice!” a declarat dr. Aurelia Ștefan!

Rășinari: Micuții claselor primare au făcut cunoștință cu racheta, fileul și mingea de tenis

0

„Descoperă tenisul în comuna ta”, proiect al Asociației Club Sportiv ProAS Sibiu, finanțat de Primaria Comunei Rășinari prin Agenda Culturală și Sportivă 2023, a început luni, 15 mai 2023, pentru elevii școlii “Barcianu” din Rășinari.


Micuții claselor primare au făcut cunoștință cu racheta, fileul și mingea de tenis! Entuziasmul primei ore de tenis este vizibil pe chipurile lor.

“Continuăm să oferim elevilor noștri EDUCAȚIE DE CALITATE prin proiecte de succes!
Multe ore frumoase de sport le dorim viitorilor noștri tenismeni” – au scris reprezentații Școlii Gimnaziale S.P Barcianu Rășinari.

Baia Populară Sibiu a primit marele premiul la categoria ,,Best Day SPA într-o clădire istorică”

0

Baia Populară Sibiu a primit marele premiul la categoria ,,Best Day SPA într-o clădire istorică”, potrivit unui anunț făcut pe pagina de Facebook, în această dimineață.


PremiileSPA România 2023 au fost organizate pentru prima dată în cadrul Conferinței Anuale SPA România, organizată de despreSpa.ro., în parteneriat cu Organizația Patronală a Turismului Balnear din România (OPTBR), în perioada 16-18 mai 2023.

Vor fi premiate acele centrele Spa care fac diferența și reușesc să aducă experiențele Spa și wellness la nivel de artă – cu un trofeu ca o operă de artă, creat de Ovidiu Toader, artist român, sculptor”, pune Ioana Marian, Fondator despreSpa.ro.

“Suntem recunoscători și onorați atât juriului cât și oaspeților noștri care apreciază serviciile oferite de noi”

Cazul Iordănescu ajunge în instanță

0

Problemele se țin scai de fostul director general al Camerei de Comerţ, Industrie şi Agricultură, Eugen Iordănescu. Aceasta este acuzat de fapte de delapidare, trafic de influenţă şi dare de mită.


Prin rechizitoriul Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu din data de 16.05.2023 s-a dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate.

Redăm mai jos comunicatul de presă emis de Parchetul de pe lângă Tribunalul Sibiu:

„Prim procuror adjunct Ruginosu Mihaela, în calitate de purtător de cuvânt al Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu, este împuternicită să aducă la cunoştinţa opiniei publice următoarele: În legătură cu anterioarele noastre comunicate de presă din perioada 8-10 decembrie 2021 privind măsurile luate relativ la săvârşirea unor infracţiuni de delapidare şi corupție de către o persoană cu funcţie de conducere din cadrul Camerei de Comerţ, Industrie şi Agricultură Sibiu, Prin rechizitoriul Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu din data de 16.05.2023 s-a dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a inculpatului pentru săvârşirea infracţiunilor de :

– folosire a influenței sau autorității sale de către o persoană ce deține o funcție de conducere de conducere într-un partid, într-un sindicat sau patronat ori în cadrul unei persoane juridice fără scop patrimonial, în scopul obținerii pentru sine ori pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite, prev. și ped. de art. 13 alin. 1 din Legea nr. 78/2000;

– dare de mită, prev. și ped. de art. 290 alin. 1 C.pen., cu referire la art. 6 alin. 1 din Legea nr.78/2000;

-folosire, în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații, în scopul obținerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri ori alte foloase necuvenite, prev. și ped. de art.12 alin. 1 lit. b din Legea nr.78/2000,

-fapte săvârşite în legătură cu procedura de ocupare a unor funcţii de conducere în cadrul Aeroportului Internațional Sibiu .

Prin acelaşi rechizitoriu s-au dispus de asemenea şi soluţii de disjungere a cauzei în vederea completării urmăririi penale cu privire la comiterea unor infracţiuni de delapidare, complicitate la delapidare şi spălare a banilor. 

Precizăm că această etapă a procesului penalreprezintă, conform Codului de procedură penală, finalizarea anchetei penale şi trimiterea rechizitoriului la instanţă spre judecare, situaţie care nu poate să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie.

EYEDROPS lansează la Sibiu albumul „Găsit. Rătăcit. Regăsit. Pierdut.”

0

Pe 19 mai are loc lansarea celui de-al doilea album EYEDROPS „Găsit. Rătăcit. Regăsit. Pierdut.” cu un concert „extraordinaire” în Sibiu, la Imperium Live. Găsirea, Rătăcirea, Regăsirea și Pierderea cuprind un turneu care îi poartă pe băieți și pe noul lor album prin 11 orașe din țară.


EYEDROPS, care se descriu ca fiind „visători pragmatici, melancolici progresiști și introverți gălăgioși” au pus pe pauză Albumul Fără Sfârșit (un album deschis căruia băieții îi vor adăuga piese pe perioada întregii existențe a trupei) pentru a lansa un al doilea album finit, despre care spun: „Albumul ăsta e povestea ultimilor noștri doi ani. Povestea unei găsiri, și a unei superbe rătăciri. Nu, nu îl vom lansa pe CD, ci pe stick USB, într-o prezentare care nouă ne place enorm. Albumul ăsta nu s-a născut la sală sau în studio. El a prins viață prin bucătării, mașini, popasuri, camere de hotel, sau la noi în curte. Am învățat odată cu el ce îi trebuie și cum ne place să-l creștem, ce fel de album vrem să fie când o să fie mare. Încă puțin și vom putea să-l lăsăm singur pe-afară. Deschidem ușa pe 19 mai.”.

Albumul conține 12 piese iar forma în care el ajunge la public este una oarecum inedită: pe un stick USB din lemn, într-o cutie de lemn, unicat, însoțit și de alte surprize. „Dat fiind că nici unul dintre noi nu mai are cd player în casă, am considerat inutilă lansarea lui pe CD”, spune Paul Manolescu, solistul trupei. „Am vrut să oferim oamenilor ceva ce ne-ar plăcea și nouă să primim: un obiect practic, plăcut la atingere, pe care îl poți folosi, de fapt, in fiecare zi. Dacă puteam, probabil îl lansăm și pe brichete Zippo sau într-o cană de cafea”. – a adăugat el.

Până la momentul lansării, ne putem bucura de „Ceva proaspăt”, noul single de pe „Găsit. Rătăcit. Regăsit. Pierdut.”, lansat de curând: https://youtu.be/JmXErynPxfg

Biletele sunt disponibile în rețeaua iaBilet.ro: https://www.iabilet.ro/site/event/84223/

🎫 Presale: 55 lei (până pe 18 mai inclusiv)

🎫 Acces general: 60 lei

🎫 Studenți/elevi: 30 lei

Link eveniment: https://fb.me/e/3vujnAeGF

Un concert marca BandBook by Munteanu: https://www.munteanurecomanda.ro/bandbook/

Laura Barac (PSD Sibiu): Cu ce preț se realizează, de fapt, modernizarea Aeroportului Sibiu și cine își asumă cu adevărat răspunderea unei asemenea îndatorări publice? (C.P)

0

Laura Barac, consilier județean PSD Sibiu și președinte al Organizației Municipale PSD Sibiu a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:


Ședința extraordinară de ieri a Consiliului Județean Sibiu, pe tema suplimentării sumelor alocate modernizării Aeroportului Internațional Sibiu, a fost prilej pentru un nou abuz de putere din partea PNL Sibiu. Daniela Cîmpean, președinte al Consiliului Județean, s-a eschivat de la a oferi lămuriri în chestiunea aflată pe ordinea de zi, plecând în concediu. Nu este prima dată când domnia sa recurge la o asemenea tactică. Lasă pe seama consilierilor județeni PNL asumarea și votarea proiectelor pe care le-a inițiat, dispunând astfel de folosirea banilor publici într-un mod netransparent.

„Ca în batjocură, chiar înaintea ședinței de plen, am fost chemați să participăm, în comisiile de specialitate, la dezbateri cărora nu li s-au alocat mai mult de zece minute. PNL Sibiu și-a dorit să treacă în viteză și cu orice preț acest proiect. Majorarea cu 18,5 procente a costurilor de modernizare a aeroportului nu a fost justificată convingător. În acest sens, noi am cerut în comisie și în plen lămuriri despre necesitatea unei asemenea majorări, în condițiile în care evoluția indicelui de cost anunțată de Institutul Național de Statistică este de 13,99%!”, a declarat Laura Barac, consilier județean și președinte al Organizației Municipale PSD Sibiu.

Nu este prima dată, în ultimele luni, când PNL Sibiu propune și aprobă majorarea costurilor pentru acest proiect de modernizare. Asemenea majorări nu se pot justifica prin eventualele scumpiri, întrucât sumele avansate depășesc cu mai multe milioane de euro valoarea reală stabilită prin indicii de ajustare a prețurilor. 

„Suntem profund îngrijorați de aceste metode lipsite de transparență, mai ales când vorbim de folosirea banilor publici și a fondurilor europene. În contextul în care Aeroportul Internațional Sibiu este într-un declin puternic, în ce privește cursele și operatorii aerieni, am întrebat conducerea Consiliului Județean cum va putea rambursa Aeroportul creditul uriaș de peste 9 milioane de euro, necesar pentru cofinanțarea proiectului. Are județul Sibiu resursele necesare pentru a acoperi aceste costuri, în cazul în care Aeroportul nu va putea suporta gradul ridicat de îndatorare? Unde va găsi Aeroportul resursele financiare, în condițiile unui trafic de pasageri diminuat semnificativ în raport cu anii trecuți? Sau nu cumva construim pe bani europeni și pe bani publici, ca mai apoi să vindem aeroportul unui investitor strategic? Aceasta să fie, de fapt, intenția ascunsă a conducerii PNL de la Consiliul Județean Sibiu?”, explică Laura Barac, consilier județean PSD Sibiu și președinte al Organizației Municipale PSD Sibiu.

SMARTLAB: Toate școlile din județul Sibiu au promovat etapa evaluării calitative

0

Toate unitățile de învățământ din județul Sibiu care au depus proiecte pentru SMARTLAB au trecut de evaluarea calitativă, deci au punctaj mai mare de 70 puncte.


Proiectele depuse de către cele 25 de unități de învățământ liceal, în cadrul apelului cu titlul „Dotarea cu laboratoare inteligente a unităților de învățământ secundar superior, a palatelor și a cluburilor copiilor” au promovat etapa evaluării calitative, acumulând cel puțin 70 puncte.

Obiectivul acestui apel este crearea unor săli de curs complexe, de tip STIAM (Știință, Tehnologie, Inginerie, Arte și Matematică) în cadrul unităților de învățământ de nivel liceal precum și în cadrul palatelor și cluburilor copiilor, pentru a oferi oportunități de învățare prin experiență, astfel încât elevii, sub îndrumarea profesorilor din toate ariile curriculare, sa devină utilizatori independenți care pot dobândi competențele digitale avansate pentru a îmbrățișa oportunitățile oferite de noile tehnologii și meseriile viitorului.

Punctajele obținute de primele 10 unități de învățământ au fost următoarele:

Colegiul Tehnic Energetic Sibiu – 90 puncte

Liceul Tehnologic „Independența” Sibiu – 90 puncte

Colegiul „Școala Națională de Gaz” Mediaș – 88,5 puncte

Liceul Tehnologic Cisnădie – 88 puncte

Liceul Tehnologic „Johannes Lebel” Tălmaciu – 87,5 puncte

Liceul de Artă Sibiu – 87 puncte

Liceul Tehnologic „Nicolae Teclu” Copșa Mică – 87 puncte

Colegiul Național „Gheorghe Lazăr” Sibiu – 86,5 puncte

Palatul Copiilor Sibiu – 86,5 puncte

Colegiul Tehnic „Cibinium” Sibiu – 86 puncte

Lista punctajelor obținute le puteți vedea aici: https://www.edu.ro/sites/default/files/_fișiere/Minister/2022/PNRR/Smartlabs/liste_beneficiari/Lista_initiala_punctaje_evaluare_calitativa_Smartlabs_ME_16_05_2023.pdf

Primăria Sibiu continuă modernizarea sistemului de alarmare publică

0

Pentru că siguranța sibienilor depinde și de sistemul de alarmare publică, de cât de bine funcționează, Primăria Sibiu continuă modernizarea acestuia. Acțiunea a început în 2016, iar până în acest an un număr de 15 sirene electrice din cele 35 amplasate în municipiu și stațiunea Păltiniș au fost înlocuite cu unele electronice, mai performante.


În această săptămână s-a finalizat instalarea altor patru sirene electrice, acestea fiind înlocuite cu unele electronice, performante, printr-un contract, în valoare de aproximativ 265.000 lei, încheiat cu firma Axatrel Service SRL. Acestea sunt amplasate pe străzile E.A. Bielz, Rusciorului, Oștirii și Podului.

Lucrările au presupus demontarea sistemelor vechi și instalarea sirenelor noi de către personalul specializat al firmei menționate, împreună cu personalul Serviciului pentru Situații de Urgență și firma John System ce asigură mentenanța întregului sistem.

De ce sunt mai performante aceste sirene noi:

✓ Pot transmite date culese de la diverși senzori (seismici, chimici, meteo, avertizări inundații);

✓ Pot opri gazele în caz de calamitate sau să efectueze decuplarea de la rețeaua electrică, în caz de urgentă civilă.

✓ Permit conectarea de panouri electronice de afișaj prin care se pot transmite populației mesaje.

✓ Comunică cu centrala de alarmare prin 4 medii de comunicație simultan: telefonie mobilă GSM, reţele de calculatoare ethernet (protocol TCP/IP), linie telefonică dedicată, canal radio dedicat (VHF/UHV). Spre exemplu, în caz de urgență civilă, aceste sirene pot fi acționate direct de pe telefonul persoanei responsabile desemnate.

Reamintim că, pentru a verifica funcționarea celor 35 de sirene din oraș Primăria Sibiu împreună cu Inspectoratul pentru Situații de Urgență organizează periodic exerciții de alarmare publică.

Fundația Mihai Eminescu Trust lansează proiectul „MuziCArte: – Muzică, arte și carte în comunități marginalizate”

0

Proiectul MuziCArte este un program special gândit pentru a contribui la dezvoltarea durabilă a comunităților rurale marginalizate cultural din România, prin dezvoltarea creativității și imaginației artistice a tinerei generații. Se adresează copiilor, scopul principal fiind conştientizarea importanţei educaţiei cultural-artistice în vederea dezvoltării durabile a comunităţii.


Proiectul se va desfășura pe o perioadă de 7 luni, din aprilie până în octombrie, în comuna Moșna (județul Sibiu), comuna Laslea (județul Sibiu), satul Mălâncrav, din aceeași comună, și în satul Archita, comuna Vânători (județul Mures). Este dezvoltat de Fundația Mihai Eminescu Trust, cu sprijinul financiar al AFCN. Sloganul programului este „MuziCArte: – Muzică, arte și carte în comunități marginalizate”.

Finanțarea totală a proiectului este de 117 038 RON, din care finanțarea AFCN (Administraţia Fondului Cultural Naţional) este de 86,610.7 RON, la care se adaugă o co-finanțare de 30,427.3 RON din partea Fundației Mihai Eminescu Trust.  

Scopul proiectului este organizarea de activități extrașcolare, de includere socio-culturală a grupurilor vulnerabile și de creștere a coeziunii sociale în rândul elevilor din comunele și satele incluse în acest proiect.

Fiind un program intensiv, propune un alt stil de învățare, cu o metodă educativă specială, unde rezultatele sunt imediate. Proiectul va răspunde, într-un mod integrat, nevoilor comunității identificate în cadrul întâlnirilor cu elevii satului: lipsa acută de activități culturale și copii cu o imensă nevoie de activități extrașcolare.

Beneficiarii direcți ai proiectului sunt 140 de copii, 200 de spectatori ai producției artistice, 3 artiști implicați în coordonarea atelierelor, 4 meșteșugari implicați în ateliere demonstrative şi 4 profesori implicați în dezvoltarea instrumentelor educaționale creative, precum și angajați și voluntari ai organizațiilor societății civile din regiune și ai Fundației Mihai Eminescu Trust. Beneficiarii indirecţi sunt populația celor 4 comunităţi vizate de proiect, respectiv 6.200 de persoane, printre care profesori şi elevi ai satelor, familile publicului participant. La aceştia se adaugă un număr de peste 80.000 de vizitatori anuali ai acestei zone cu un patrimoniu cultural atât de bogat şi divers.  

Fundația își propune să promoveze incluziunea, diversitatea și toleranța, valorile europene și gândirea critică, educația continuă și sprijinirea adaptării demersurilor educaționale la platforme diverse de prezentare și difuzare, inclusiv în mediul digital. Proiectul se adresează zonelor cu acces limitat la cultură și cuprinde: 20 de ateliere susţinute de 3 artişti coordonatori si 4 meşteşugari locali, o tabără de vară în satul Mălâncrav şi 2 spectacole cultural-artistice, prezentate de copiii participanţi, în urma implicării lor în aceste activităţi extraşcolare.

Proiectul cuprinde derularea unui program non-formal de educație artistică incluzivă, organizarea şi desfăşurarea de ateliere interactive de muzică, teatru şi lectura, dar şi ateliere meşteşugăreşti, ca forme tradiţionale de expresie culturală, pentru a-i apropia pe cei mici de artele frumoase. Atelierele prevăzute se vor desfăşura atât în timpul anului şcolar, cât şi în timpul vacanţei şcolare. Includerea meşteşugurilor în această serie de ateliere urmăreşte promovarea patrimoniului imaterial local, pentru a conştientiza valoarea acestuia şi necesitatea perpetuării acestor cunoştinţe transmise din generaţie în generaţie. Se va pune accentul pe implicarea copiilor aparţinând etniei rome sau altor grupuri vulnerabile, iar atelierele vor fi coordonate de persoane cu experienţă în munca cu copiii şi în domeniu.

În proiect, fundația încurajează copiii și tinerii să experimenteze în mod direct muzica, teatrul și lectura: copiii vor lua parte la o tabără de vară, o modalitate excelentă de a-și depăși propriile limite și pentru a-și descoperi latura creativ artistică. Participarea la tabăra de vară va avea ca rezultat crearea unui spectacol artistic inedit, adaptat grupului şi care va pune în valoare creația tinerilor din aceste comunități, intitulată „Artiști la tine în comunitate”. 25 de copii din cele 4 localităţi se vor deplasa cu această ocazie la un eveniment cultural organizat în luna octombrie în zonă, „Ziua Mărului” din Mălâncrav, sărbătoarea consacrată a comunității satului, când își vor prezenta spectacolul. Grupul va reuni copii din fiecare localitate și va încuraja interacţiunea şi dialogul între ei, depășind prejudecățile față de copiii aparținând grupurilor vulnerabile.

Administrația Fondului Cultural Național (AFCN) este o instituţie publică autonomă, aflată în subordinea Ministerului Culturii, care operează la nivel național de peste 15 ani. Înființată în 2005 AFCN este principalul finanțator public al ofertei culturale din România care aplică un proces transparent de evaluare și selecție.

Proiectul „MuziCArte: – Muzică, arte și carte în comunități marginalizate” nu reprezintă în mod necesar poziţia Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitatea beneficiarului finanțării.

Misiunea Administraţiei Fondului Cultural Naţional (AFCN) este să finanțeze proiecte ce susțin creaţia contemporană românească și valorizarea patrimoniului, ce contribuie la buna înţelegere a fenomenelor artistice precum şi la accesul cât mai larg al publicului la cultură. Pentru mai multe detalii vă invităm să accesaţi site-ul www.afcn.ro

Fundația Mihai Eminescu Trust își are sediul în Turnul Cojocarilor din Sighișoara. 

Mihai Eminescu Trust are o experiență de peste 20 de ani în revitalizarea și revigorarea comunităților, a patrimoniului cultural și natural transilvănean și a implementat până în prezent peste 1300 de proiecte de dezvoltare comunitară, de restaurare și reabilitare, agricultură și reîmpădurire, educație non-formală pentru copii și cursuri de instruire profesională pentru adulți. Mai multe detalii la www.mihaieminescutrust.ro

EDITORIAL: Cazul Dumbravă și problema Parchetului din Sibiu

0
Calin Blaga

Publicația sibiană Turnul Sfatului a publicat ieri și astăzi materiale de presă referitoare la „trimiterea în judecată” a viceprimarului Sibiului, liberalul Alexandru Dumbravă. Mă văd nevoit, ca jurnalist care am scris primul despre acest subiect în noiembrie 2020, să subliniez câteva aspecte legate de acest caz. Dar și de scurgerile frecvente de informații confidențiale spre această publicație.


În primul rând trebuie precizat, că, așa cum am relatat în noiembrie 2020, Alexandru Dumbravă, atunci proaspăt ales viceprimar al Sibiului, era anchetat de DLAF pentru încălcări ale legii privind folosirea unor fonduri europene. Era vorba de proiecte educaționale implementate de o echipă de la Casa Corpului Didactic Sibiu, condusă la vremea respectivă de Alexandru Dumbravă. Toată ancheta Departamentului pentru Luptă Antifraudă (DLAF) a Guvernului a început de la sesizarea noului șef numit la Casa Corpului Didactic, după Dumbravă. Este vorba de fosta consilieră locală PSD, Simtion Claudia Mary. Ea a sesizat organele de control de posibile falsuri la semnăturile aplicate pe unele documente.

Inspectorii DLAF au trimis cazul mai departe la DNA la finele anului 2020. Apoi, în 2021 a luat ființă Parchetul European și DNA a trimis mai multe dosare care aveau ca obiect folosirea fondurilor europene către aceștia.

Am contactat Parchetul European pentru a primi un răspuns oficial pe acest dosar. Și surpriză! Afirmațiile apărute în aceste zile despre viceprimarul Dumbravă nu sunt chiar adevărate. Acesta nu a fost trimis în judecată! Parchetul European mi-a confirmat că încă anchetează acest caz. Mai mult, ei au precizat că NU au trimis nicio informare presei despre conținutul dosarului.

Am făcut aceste două precizări, pentru că în publicația amintită au apărut informațiile că „Dumbravă a fost trimis în judecată”. Tot acolo se scrie că informația vine de la Parchetul European (PE): „se arată într-un document remis de PE.” Ambele informații au fost negate astăzi de Parchetul European.

Mai mult, o simplă verificare a portalului instanțelor de judecată din România, unde se judecă dosarele Parchetului European, nu arată niciun proces deschis pe rol actualului viceprimar. Iar instituțiile locale, precum Primăria Sibiu sau Prefectura nu au primit nimic oficial.

Și acum ajungem la partea a doua a acestui subiect. Nu este pentru prima dată când în publicația respectivă apar articole pe surse cu conținut de dosare intrumentate de procurori. Dosare care nu sunt publice. Parchetul European are birou și la București și pentru dosarele referitoare la cetățeni români acestea se trimit în instanțele românești de judecată. Așa este procedura. În acest context și procurori români sunt implicați pentru procedura în instanțe.

Faptul că, nu prima oară, un ziar oferă informații din dosare confidențiale, înainte de a ajunge publice nu autosesizează pe nimeni din Parchetul Sibiu. Fapta este ilegală. Anul trecut am avut discuții pe această temă cu fostul procuror șef, Veștemean, care spunea că nu știe de unde se scurg informațiile. Dar nici anchete interne nu s-au făcut. Acum avem al procuror șef care poate demara aceste anchete interne. Sau poate CSM se va autosesiza și va investiga.

Conform legii, deschiderea unui dosar penal nu prezumă vinovăția persoanelor anchetate. Multe astfel de dosare nici nu mai ajung la instanțe, din lipsă de probe. Și când ajung la instanțe, doar judecătorii pot da decizii pe caz. În niciun caz procurorii. Ori până la o sentință finală, orice persoană bănuită trebuie considerată nevinovată. Din păcate, folosirea unor tertipuri și manipulări media, adesea condamnă persoana bănuită înainte de o soluție a instanței. Sau chiar poate vicia eventualul proces.

Dezvoltarea Aeroportului Sibiu se scumpește

0

Consilierii județeni au aprobat astăzi în ședința convocată de îndată creșterea cu 18,50% a valorii proiectului de dezvoltare a Aeroportului Internațional Sibiu. Suma actuală cu tot cu TVA alocată acestui proiect este de 321 milioane de lei.


Proiectul de creștere a valorii a trecut cu 17 voturi pentru, 5 abțineri și 5 voturi contra. Ședința desfășurată online a fost foarte aprinsă.

Laura Barac, consilier județean PSD a argumentat faptul că nu s-au primit justificări de la conducerea Consiliului Județean și de la cea a Aeroportului privind creșterea de 18,50%. Ea a spus că indicele de cost anunțat de Institutul Național de Statistică este de 13,99%. Ea a acuzat timpul scurt alocat, de 10 minute, pentru ședințele de comisii, chiar înaintea ședinței de plen. Barac a întrebat dacă Aeroportul va putea să suporte creditul contractat pentru fondurile neeligibile în condițiile în care cursele aeriene au scăzut.

FDGR-iștii au ieșit la atac

Consilierii județeni FDGR, Gabriel Tischer și Paul Porr au anunțat din start un vot de abținere. „Nu au trecut multe luni de când noi am aprobat o majorare a investiției cu 10%, argumentele de atunci fiind că majorarea va acoperi și viitoarele creșteri de prețuri. Al doilea motiv este că veniturile Aeroportului sunt în scădere și nouă nu ni s-a prezentat o prognoză din care să rezulte că vor avea capacitatea de a rambursa un credit suplimentar pe care vor fi nevoiți să îl acceseze pentru a finaliza investiția la această valoare”, a declarat Gabriel Tischer, FDGR.

Paul Porr a amintit ideea inițială a proiectului de a se publica un caiet de sarcini în reviste internaționale de specialitate. „În 2016, începutul anului 2017, a fost vorba de un caiet de sarcini, referitor la dezvoltarea globală a Aeroportului, iar acest caiet să fie publicat într-o revistă de specialitate în limba engleză și să se facă o licitație. Acest caiet de sarcini, după știrea mea, nu s-a făcut. În timp ce la Brașov, după doi ani, s-a făcut un aeroport, noi nu am fost în stare să facem un caiet de sarcini. Doamna președintă mi-a răspuns prin 2020 că acum avem pandemie și nu aruncăm banii pe caiete de sarcini. Pandemia a trecut și la anul, după cum se știe, nu mai avem voie să subvenționăm aeroportul conform unor norme care intră în vigoare în 2024”. Paul Porr, FDGR a arătat că sunt tot mai puține curse la Aeroport și riscăm ca sibienii să ia avionul spre destinații europene de la Cluj sau Brașov. „Deja a plecat Ryanair-ul de tot, Wizz-ul a redus zborurile, iar Brașovul nici măcar nu a deschis încă aeroportul. I-am spus doamnei președintă, tot în plenul CJ, că sibienii îi vor mulțumi că vor trebui să meargă la Brașov sau la Cluj pentru a lua avionul spre Londra sau spre Barcelona. Din păcate, așa se va întâmpla. Acum, la fel ca și la Spital, creștem prețul: dar pentru ce și de unde banii, este întrebarea mea”