Acasă Blog Pagina 769

VIDEO: Șofer recalcitrant la Gura Râului. A blocat un microbuz și a sărit la bătaie

2

Sibiu Independent: Filosofia noastră

Știri care dau putere comunității noastre

Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.

Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.

Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.

Conducătorul unui microbuz a fost blocat astăzi în trafic și ulterior agresat de șoferul unei mașini înmatriculate tot în județul Sibiu. Evenimentul s-a petrecut pe raza localității Gura Râului.


N.C ne-a relatat faptul că în timp ce se deplasa cu un microbuz transport persoane pe raza localității Gura Râului din județul Sibiu, la un moment dat a oprit în fața unei porți pentru a lăsa un călător. Șoferul microbuzului transportă zilnic muncitori pe ruta Cristian – Gura Râului și este la prima interacțiune cu agresorul.

Însă rutina a fost întreruptă astăzi, în jurul orei 15:35, atunci când, oprit fiind, a fost clanxonat insistent și „flash-uit”. Nervos, șoferul unui Audi negru a făcut mai multe manevre periculoase în spatele, lateralul și față microbuzului. Din spusele lui N.C, crede cu tărie că siguranța pasagerilor a fost pusă în pericol din cauza manevrelor de evitare pe care a fost forțat să le facă. Șoferul recalcitrant a coborât din mașină și a deschis nervos portiera microbuzului, încercând să-l dea jos pe bărbat.

„Am lasat un călător în dreptul porții la Gura Râului și din spate a venit un Audi, șoferul era nervos, faruri , clanxoane. După nici 20 de metri a pus frână de 3 ori iar apoi s-a dat jos nervos. A vrut să mă dea jos din mașină, dar aveam centura așa că mi-a rupt doar puloverul. A sărit la bătaie, înjurături, amenințări. Maram că eu nu mai am ce căuta în Gura Râului. Aveam călători în microbuz și puteam să fiu implicat într-un accident. Am strigat oamenilor de pe strada să sune la 112. Vecinii agresorului tot cu el ținea și mă acuzau că eu provoc. M-am dus la Poliție la secția din Gura Râului însă echipajul era la o altă intervenție în Poiana Sibiului. Aceștia au spus să merg la cea din Orlat până la ora 16:00. Am ajuns acolo și surpriză, nimeni. O să depun luni plângere pentru agresiune, amenințare și distrugere.” a declarat pentru Sibiu Independent, N.C șoferul microbuzului

Muzeul ASTRA Sibiu va găzdui întâlnirea partenerilor implicați în proiectul RETOLD

0

Muzeul ASTRA, instituție ale cărei acțiuni sunt posibile prin finanțarea Consiliului Județean Sibiu, găzduiește în perioada 26-31 martie 2023 întâlnirea partenerilor implicați în proiectul RETOLD (2020-2024).

Este vorba despre un proiect co-finanțat de Uniunea Europeană prin intermediul programului Europa Creativă, o inițiativă culturală de nivel european, organizată în premieră și care are ca scop documentarea, digitalizarea și promovarea patrimoniului muzeal. În acest cadru, vor fi prezenți la Sibiu 11 membrii ai tuturor partenerilor angrenați în implementarea proiectului, și anume: EXARC (Olanda) care este și liderul de proiect, Stiftung Stadmuseum Berlin (Germania), Steinzeitpark Dithmarschen (Germania), Universitat Autónoma de Barcelona (Spania) și Nüwa Digital Media Content Production Studios Ltd (Irlanda).

,,Întâlnirea de la Sibiu are menirea de a testa și îmbunătăți instrumentele de lucru dezvoltate în vederea digitizării, documentării și promovării patrimoniului construit din muzeele în aer liber, dar și a meșteșugurilor de odinioară. În acest context, Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului oferă partenerilor implicați mediul propice pentru desfășurarea workshop-urilor de învățare și utilizare a tehnologiilor precum fotogrametria și modelarea 3D în vederea îmbunătățirii experiențelor muzeale atât pentru specialiști, cât și pentru publicul vizitator, nu doar on-site, ci și în mediul online. Instrumentele dezvoltate în cadrul proiectului vor duce la o consolidare a cadrului de cercetare și interpretare a muzeelor în aer liber și, în cele din urmă, sustenabilitatea pe termen lung a muzeelor în aer liber ca păstrători ai moștenirii culturale.”, a declarat Dr. George Tomegea, muzeograf Muzeul ASTRA

Muzeul ASTRA, în calitate de partener RETOLD, contribuie la acest proiect cu realizarea unor formate standard pentru documentarea construcțiilor și meșteșugurilor, precum și cu materiale foto-video despre patrimoniul muzeal al instituției. Sesiunea deschisă publicului este programată pentru luni, 27 martie 2023, între orele 9:30 – 11:00.

Simularea examenului de Bacalaureat 2023

0

Luni, 27 martie 2023, la ora 9.00, în toate unitățile de învățământ liceal din județul Sibiu, va debuta simularea probelor scrise ale examenului de Bacalaureat 2023 cu proba de limba și literatura română.

În zilele desfășurare a probelor scrise, accesul elevilor care vor participa la simulare este permis până la ora 8:30. Probele se vor desfășura în intervalul orar 9:00 – 12:00. Repartizarea elevilor pe săli se realizează astfel încât aceștia să fie așezați câte unul în bancă, în ordine alfabetică, pe fiecare clasă, astfel încât colectivele de elevi să nu fie amestecate.

Rezultatele obținute de elevi la probele scrise ale simulării examenului de Bacalaureat 2023 nu sunt afișate și nu sunt făcute publice. Acestea sunt comunicate doar elevilor și sunt analizate la nivelul fiecărei clase prin discuții individuale cu elevii, dezbateri la nivelul clasei, ședințe cu părinții, precum și la nivelul consiliului profesoral, în vederea adoptării măsurilor adecvate pentru îmbunătățirea performanțelor școlare ale elevilor.

La solicitarea scrisă a elevului sau a părintelui/tutorelui, notele obținute la probele scrise ale simunării examenului de Bacalaureat 2023 pot fi trecute în catalog.

Rezultatele obținute la probele scrie ale examenului de Bacalaureat 2023 nu se contestă.

Situația centralizată pe an de studiu și forme de învățământ este următoarea:

În conformitate cu Anexa 1 la O.M.E. nr. 3.138 din 25.01.2023, Calendarul simulării probelor scrise ale examenului național de bacalaureat, în anul școlar 2022 – 2023, este următorul:

– 27 martie 2023 – Proba E) a) – probă scrisă – Limba și literatura română

– 28 martie 2023 – Proba E) c) – probă scrisă – proba obligatorie a profilului

– 29 martie 2023 – Proba E) d) – probă scrisă – proba la alegere a profilului sau specializării

– 30 martie 2023 – Proba E) b) – probă scrisă – Limba și literatura maternă

– 6 aprilie 2023 – Comunicarea rezultatelor

Desfășurarea orelor la celelalte clase, în perioada desfășurării simulării probei scrise a examenului de Bacalaureat 2023, se va realiza în conformitate cu hotărârea Consiliilor de Administrație a acestor unități de învățământ liceal, în funcție de numărul sălilor de clasă în care se va desfășura această simulare și de numărul de cadre didactice care vor participa ca membrii în comisia de organizare sau ca profesori asistenți.

SIBIU: Calea Dumbrăvii declarată finalizată în decembrie 2022, dar contractul suplimentat în 2023 cu 5 milioane de lei

0

În 30 decembrie 2020, firma Terra Building SRL era declarată câștigător al contractului de reabilitare a străzii Calea Dumbrăvii. Un proiect amplu, finanțat în mare parte din fonduri europene. În 22 decembrie 2022, Primăria Sibiu a transmis presei un comunicat prin care se declara finalizarea lucrărilor la proiectul SMART Calea Dumbrăvii. Data coincidea cu ultima zi prevăzută în contractul de finanțare pe fonduri europene semnat de Primăria Sibiu în 2019. Primăria a primit o finanațare de finanțare nerambursabilă 18.205.137,21 lei pentru proiectul „Modernizarea străzii Calea Dumbrăvii din Municipiul Sibiu”, Cod SMIS 126227, depus în cadrul Programului Operațional Regional 2014-2020.


Dar datele de la SEAP arată că acest contract a crescut cu 34% ca valoare din momentul semnării până astăzi. Contractul a avut 11 clauze de modificare în decursul timpului: ca sume și ca durată. Trei astfel de modificări au avut loc în anul 2023, după declararea ca finalizat a proiectului.

Dacă inițial termenul de proiectare și execuție a fost prevăzut să fie de 15 luni, acesta a fost extins la 21 de luni. De precizat că se socotesc 21 de luni, nu de la câștigarea contractului pe SEAP, ci de la dispoziția de începere a lucrărilor.

Dar cele mai mari modificări au fost la sumele de bani alocate. Primăria precizează în comunicatul oficial din 22 decembrie 2022, prilejuit de declararea ca finalizată a străzii Calea Dumbrăvii, că au fost cheltuiți 21,4 milioane lei din care 18,2 milioane lei fonduri nerambursabile. Dar la semnarea contractului în 30 decembrie 2020 cu Terra Building Srl, Primăria Sibiu a stipulat suma de 15,94 milioane lei plus TVA. Apoi au început măririle de contract prin anexe.

11 modificări de contract

Este deja o practică de a se acorda un contract la cel mai mic preț sau raport preț mic și alte cerințe. Iar apoi acesta să fie mărit prin anexe pe parcursul desfășurării lui. Motivația invocată cel mai des de constructor este scumpirea materialelor și a forței de muncă. Primăria Sibiu a încheiat 11 anexe de modificare la acest contract.

Dar cel mai suprinzător este faptul că trei dintre anexe sunt semnate DUPĂ declararea finalizării proiectului. Cerința de la fondurile europene a fost ca proiectul să fie terminat până în 22 decembrie 2022. De aici și comunicatul Primăriei Sibiu în acea dată plus contractarea unei campanii publicitare pentru aceasta.

Dar în 6 ianuarie, 6 februarie și 10 martie 2023, Primăria Sibiu a încheiat 3 noi anexe la contract cu Terra Building Srl. Astfel, dacă la 22 decembrie 2022, când Calea Dumbrăvii a fost anunțată ca finalizată, valoare contractului era de 18,29 milioane lei plus TVA, astăzi a ajuns la 22,16 milioane lei plus TVA.

Altfel spus, la momentul anunțului din presă din 22 decembrie 2022 contractul era de 21,4 milioane lei (cu tot cu TVA), din care 18,2 milioane lei primiți din fonduri europene. Apoi, Primăria Sibiu, din bugetul propriu, a mărit contractul la 26,37 milioane lei (cu tot cu TVA). Adică 5 milioane de lei în plus acordați după declararea străzii ca finalizată.

Trebuie precizat că toate modificările, inclusiv cele din 2023 s-au făcut cu motivare, conform legii. Aceste motivări invocate sunt reglări și ajustări de costuri de implementare permise prin diferite ordonanțe date de Guvern.

Bicicletele Sibiu Bike City se întorc în teren, odată cu primăvara

0

Din 1 aprilie scoatem din nou în teren bicicletele ”Sibiu Bike City”!

În această perioadă bicicletele au fost verificate și reparate, la fel și GPS-urile cu care sunt dotate. Stațiile de andocare au fost și acestea verificate, iar echipamentele GSM cu care sunt dotate au fost optimizate pentru ca semnalul să fie la parametrii maximi și astfel să transmită date către aplicația mobilă în timp real.

Peste 400 de biciclete vor putea fi închiriate la aceleași tarife ca anul trecut, din 44 de locații răspândite în tot orașul. Pe lângă biciclete, seniorii vor avea la dispoziție 8 triciclete speciale pentru ei. Persoanele cu dizabilități motorii pot închiria 4 triciclete adaptate nevoilor speciale disponibile în stațiile din Piața Mică, parcarea de pe Cazarma 90, Grădina Zoologică și Aleea Mihai Eminescu, de lângă Stadionul Municipal.

Reamintim că închirierea bicicletelor se face prin aplicația PBSC care poate fi descărcată gratuit pe orice tip de telefon mobil, Android sau IoS. Modul de închiriere și informații despre închiriere se găsesc pe site-ul https://spadpp.sibiu.ro/biciclete, în ghidul ”Sibiu Bike City”: Ghid_utilizare_-_Sibiu_Bike_City.pdf

Sibiu Bike City + Festivalul Internațional de Teatru Sibiu = FITS pe 2 roți.

La sugestia domnului Constantin Chiriac, președintele Festivalului Internațional de Teatru, primarul Astrid Fodor propune Consiliului Local Sibiu în ședința din această lună, crearea unui abonament special pentru participanții la cel mai mare eveniment cultural al Sibiului.

“Prin crearea centrelor de închirieri Sibiu Bike City și proiecte finalizate sau în curs de amenajare de piste pentru biciclete, creăm infrastructura necesară unei deplasări prietenoase cu mediul în Sibiu. Prin inițiative precum acest abonament special, încercăm să încurajăm sibienii să utilizeze mai mult bicicleta, inclusiv în perioada Festivalului, când centrul orașului se umple și de spectatori, dar și de mașini.” (Astrid Fodor, primarul municipiului Sibiu)

Abonamentul FITS pe 2 roți va fi valabil 10 zile, în perioada de desfășurare a Festivalului, adică 23 iunie – 2 iulie și va avea un preț de 80 de lei, mai mic cu 20% decât un abonament obișnuit. Cei interesați pot achiziționa un astfel de abonament din aplicația PBSC în perioada  1 iunie – 2 iulie 2023. Posesorii vor putea utiliza nelimitat bicicletele în perioada celor 10 zile, în intervalul orar 06.00 – 24.00.

Precizăm însă că acest abonament nu este singura modalitate de a folosi bicicletele Sibiu Bike City. Dacă doriți să vă deplasați pe perioade mai scurte, va rămâne în continuare valabilă închirierea cu ora, precum și celelalte tipuri de abonamente.

Drum nou între strada Intrarea Arieșului și Calea Dumbrăvii

0

În ședința Consiliului Local Sibiu din această lună, Primăria Sibiu supune aprobării indicatorii tehnico-economici pentru crearea unui nou drum de legătură între str. Intrarea Arieșului și Calea Dumbrăvii, după finalizarea studiului de fezabilitate pentru această investiție.

“Drumul va fi o alternativă de deplasare între Calea Cisnădiei și Calea Dumbrăvii pentru cei care tranzitează zona și o va decongestiona. Acesta va fi important și în contextul obiectivelor publice care vor fi create pe terenul fostei autobaze de transport public, unul dintre acestea fiind Campusul dedicat învățământului dual. Următorul pas în proiect este achiziția serviciilor de realizare a proiectului tehnic și execuția lucrărilor.” (Astrid Fodor, primarul municipiului Sibiu)

Investiția estimată la o valoare de 3,5 milioane de lei presupune:

✓ Amenajarea unui drum cu două benzi în lungime de 330 m și a trotuarelor

✓ Crearea de piste pentru biciclete

✓ Amenajarea iluminatului public, cu corpuri de iluminat cu LED, conectate la sistemul de telegestiune

✓ Amenajarea rețelei de apă potabilă, a canalizării menajere și crearea canalizației pentru telecomunicații.

Piața la birou: Povestea Chivuței din Sadu și cămara ei

0

Programul inițiat de Consiliul Județean Sibiu, Piața la birou, are drept scop nu atât oferirea accesului la produse locale a birocraților, ci utilizarea curților instituțiilor publice pentru accesul cetățenilor la aceste produse. Astăzi, curtea Consiliului Județean Sibiu a fost din nou deschisă publicului doritor de produse locale. Printre producătorii prezenți am găsit-o pe Chivuța din Sadu. Cu masa plină de borcane de dulceață, murături, zacuscă, siropuri și alte produse, toate sub denumirea Cămara Chivuței.


Chivuța Veștemean din Sadu este una dintre producătoarele participante la programul Piața la birou al Consiliului Județean Sibiu. Deși la început reticentă de a participa la târguri cu produsele sale, aceasta a descoperit că este un bun prilej de a veni mai aproape de cei care doresc produse de calitate, naturale, produse făr tehnologii moderne. Borcanele ei, frumos aranjate pe masă, cu etichete lipite pe ele cu numele Cămara Chivuței așteaptă cumpărătorii. Chivuța este nouă în acest rol de comerciant de produse locale, dar deja și-a făcut o reputație, mai ales datorită internetului.

Gătește de la 12 ani

Fiind cea mai mare dintre frați, Chivuța a stat aproape de mama și bunica sa de mică, la bucătărie. A învățat de la ele cum se gătește. Apoi, când și-a făcut propria familie, gătea pentru ei. „Noi facem pentreceri de ziua de naștere, acasă, în curte cu 20 – 30 de invitați. Alții merg la restuarant, noi preferăm acasă, cu ce gătim noi” spune Chivuța. Neamurile și vecinii când au văzut calitățile de bucătăreasa au început să o cheme și pe la diferite evenimente să ajute la gătit. Așa și-a făcut o reputație. Dar nu visa să ajungă producător local.

Când a apărut posibilitatea să se facă Puncte Gastronomice Locale, Chivuța a fost sfătuită de cei din jur să deschidă acasă în Sadu un astfel de punct. „A fost printre primele din județ” își amintește ea. Aici gătește turiștilor care anunță înainte sosirea la ea. „Vin doi sau poate patru oameni și le gătesc, stau de povești cu ei. Oamenii vor să afle cum fac anumite produse. Dar vorbim și de altele”.

Pandemia și fiul i-au adus Cămara Chivuței

Punctul gastronomic local a fost pus pe linie moartă de pandemie. Dar Chivuța oricum era ocupată cu lucrul la câmp, la grădină și cu pusul de borcane la cămară. Bunica și mama au învățat-o să pună fasole cu roșii la borcan, tot felul de murături, dar și siropuri și dulcețuri.

În primele luni de pandemie, când lumea era izolată în case, fiul său a venit de la școală de la Cluj. A intrat în pivniță și a văzut mulțimea de borcane frumos aranjate și scris pe fiecare ce conține. „Mamă, ce faci tu cu atâtea borcane?!”, i-a spus. „Lasă să fie, că nu veți ce vremuri vin!” i-a replicat Chivuța. De altfel ea își amintește că s-a amuzat pe seama lui. Borcane au fost mereu în pivniță, dar el fiind la Cluj nu le vedea decât în pachetele trimise de mama. Însă fiul a avut o idee genială: să le vândă pe internet. Chivuța l-a lăsat să facă poze, cu gândul că oricum pe nimeni nu va interesa.

Dar ideea fiul ei a prins la multă lume blocată în casă din cauza pandemiei. Plus că românii nu mai pun toamna murături sau mai fac dulcețuri. Dar duc dorul celor de la bunici. Și așa a început Cămara Chivuței. Fiul ei s-a ocupat de pagina de internet, de etichete și promovare. Și comenzile au început să vină. Apoi presa a desoperit povestea ei și au trecut și televiziunile pe la ea. „Nu am plătit nimic. Doar mă sunau și vroiau să facă filmare”. Acum are clienți din toată România, dar și tot mai mulți români din străinătate.

Cu zâmbetul mereu pe buze

„În viață trebuie să zâmbim! Indiferent de boli sau necazuri, trebuie să zâmbim” mi-a spus Chivuța din primele momente ale discuției. Pentru ea, zâmbetul pe buze este foarte important. Este o stare de spirit care te ajută să treci pentru toate problemele. Este un stil de viață. Asta și așteptările temperate. „Eu nu am gândit cât voi câștiga din asta. Eu nu mă gândesc că astăzi am vândut de 150 de lei. Eu cred că trebuie să fii pozitiv, să muncești și vei fi răsplătit”.

Chivuța face toate borcanele sale de bunătățuri la ceaun cu foc cu lemne. Dulceața de caise păstrează o aromă a focului, dar și zacusca are alt gust. La Piața Transilvania, Chivuța a început să meargă abia de săptămâna trecută. „Am rămas suprinsă cât de multă lume era, parcă era la târg. Și ceilalți vânzători erau foarte amabili cu mine. O atmosferă foarte bună”.

Are peste 45 de produse diferite. Multe sunt bazate pe rețetele tradiționale ale familiei de carne la garniță, murături de toate felurile, fasole cu roșii, dulceață de tot felul de fructe și siropuri. Dar clienții au început să ceară și alte produse. „Au sunat oameni din București că vor dulceață de ardei iute. Nu poți refuza clientul. Am căutat cum se face și am învățat. După ce au gustat, au spus că este perfectă” Unii i-au cerut dulceață de ceapă roșie, alții de portocale. Chivuța învață și adaugă noi produse. Dar tot cele tradiționale îi sunt mai apropiate.

Cum a refuzat o mega-comandă din Germania

„Am primit o comandă de 3.000 de borcane de zacuscă din Germania. Dar i-am refuzat” ne povestește Chivuța. Motivul refuzului: deși erau mulți bani, nu ar mai fi putut face micile ei comenzi pentru clienții tradiționali.

Ori pentru Chivuța clienții ei devin și prietenii ei. Stă de vorbă cu aceștia și tot mai mulți revin la ea. „Internetul este bun pentru comenzi. Își aduce și bani. Dar mi-e îmi place să vorbesc cu omul, să povestim”.

Povestește cum la o masă organizată de ea acasă a rugat pe cineva să o mediatizeze să afle lumea. Dar pe internet s-au înscris doar 4 persoane. Iar ea pregătise pentru zeci de oameni. Așa că a chemat rude și vecini la masă, în curte, alături de turiști. Au plecat și rudele și ea mai avea multă mâncare pregătită. O prietenă care tocmai se săturase la masă la Chivuța a sunat un alt prieten sas, aflat în vizită în zonă. Și, ce să vezi, au venit 12 germani la masă mai pe seară. Și au stat, au mâncat și dansat până târziu în noapte. Este încă un exemplu oferit de Chivuța despre cum vede ea lumea: chiar dacă pare că îți merge rău odată, rămâi pozitiv și lucrurile se vor aranja de la sine.

ADI ECO Sibiu: Plantare de puieți pe un teren din satul Gusu

0

O echipă mare formată din Romsilva – Directia Silvica Sibiu, SOMA Salubrizare – Zona Sibiu și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Eco Sibiu și-a petrecut ziua de azi la o plantare de puieți pe un teren din satul Gusu, comuna Ludoș -județul Sibiu.

Intenția participanților a fost de a stopa alunecările de teren din zonă și de a aduce un plus de frumusete zonei respective.

Actiunea a început dis-de -dimineață, iar echipele formate s-au luat la întrecere cine plantează mai repede si mai bine.

“În speranța că vor mai fi astfel de acțiuni, în echipă extinsă, vă mulțumim tuturor celor implicați și vă invităm să mai trecem prin zonă să vedem cum cresc pomișorii plantați de noi” – au transmis reprezentații ADI ECO Sibiu.

Gala Sportului Sibian 2023: Consiliul Județean Sibiu a premiat excelența în sport oferind trofee, flori, diplome și premii în bani

0

• Daniel Natea, maestru emerit al sportului, a primit titlul de „Cetățean de onoare al județului Sibiu

Cea de-a patra ediție a Galei Sportului Sibian a reunit în Sala Transilvania sportivii sibieni care au obținut rezultate deosebite la campionatele desfășurate de-a lungul anului 2022.

Lista premiantilor: https://www.cjsibiu.ro/wp-content/uploads/2023/03/Lista_Premiantilor_Gala_Sportului_Sibian_2023.pdf

La festivitatea de premiere organizată de Consiliul Județean Sibiu pe data de 23 martie ac, au participat sportivi, antrenori, foști sportivi de performanță, dar și susținători ai acestora, fie ei membri ai familiei, prieteni sau iubitori ai sportului.

De asemenea, alături le-au fost Christine Thellmann, deputat de Sibiu, reprezentanți ai mediului de afaceri, ai societății civile și jurnaliști.

În cadrul festivității au fost acordate câte 10 trofee (3 premii și 7 mențiuni) pentru categoriile:

✓ Sporturi olimpice

✓ Sporturi neolimpice

✓ Antrenori sporturi olimpice

✓ Antrenori sporturi neolimpice

De asemenea, au mai fost oferite:

✓ 10 diplome pentru categoria „Tinere speranțe”

✓ 6 titluri de „Ambasador al Sportului”

✓ 5 diplome de „Merit pentru întreaga activitate”

✓ 5 diplome de „Susținător al Sportului” pentru primăriile din județul Sibiu cu contribuție semnificativă în promovarea sportului

✓ 6 „Premii Speciale”.

Lista detaliată, cu numele și domeniul sportiv al fiecărui premiant al Galei Sportului Sibian 2023, este disponibilă pe pagina de internet a Consiliului Județean Sibiu: www.cjsibiu.ro, secțiunea Acțiunile noastre/Sportive.

„Este o datorie de onoare pe care noi, cei din Consiliul Județean Sibiu, o avem în fața celor care ne-au oferit clipe de bucurie prin rezultatele obținute și de care ne achităm, aici și acum, prin organizarea celei de-a 4-a ediții a Galei Sportului. Încurajez pe toată lumea să facă sport”, a declarat în debutul festivității de premiere Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu.

Rând pe rând, premianții au primit în aplauzele generoase ale publicului, diplome, trofee și premii în bani al căror cuantum a fost cuprins între 1.000 și 6.000 lei.

Acestea au fost înmânate de președinta Consiliului Județean Sibiu, Daniela Cîmpean, de vicepreședinții Marcel Luca și Vlad Vasiu, cât și de administratorul public al județului, Adrian Bibu.

Pe scenă au urcat consilierii județeni Gheorghe Vingărzan Sterp, Chrisitine Manta-Klemens și Ruxandra Deaconu-Cibu, cât și cunoscutul alpinist sibian Teodor Tulpan, care au oferit premianților buchete de flori purtând însemnele galei.

Mesaje video de susținere și felicitare pentru tinerii campioni și antrenorii lor au fost transmise, prin intermediul ecranului amplasat în spatele scenei, de Carmen Tocală, președinta Federației Române de Baschet, Gabriel Toncean, președintele Federației Române de Culturism și Fitness și de Cosmin Oprescu, președintele Federației Române de Taekwon-doo IFT.

Un moment special a fost dedicat sportivului sibian Daniel Natea, căruia i-a fost înmânat titlul de „Cetățean de onoare al județului Sibiu”. Dintre toate trofeele cucerite de Daniel Natea la competițiile de judo și sambo, cele mai importante sunt: de 27 de ori campion național, multiplu campion balcanic, multiplu medaliat la Campionatele Europene și Mondiale, faza optimilor la Jocurile Olimpice de la Rio, trofee Grand Prix și Grand Slam, Cupa Campionilor locul 1 – rezultate ce l-am propulsat între primii 16 sportivi din lume.

În anul 2020 i-a fost acordat ,,Titlul de Maestru Emerit al Sportului” de către Ministerul Sportului.

Gala Sportului Sibian 2023 a fost organizată de către Consiliul Județean Sibiu în baza HCJ 40/02.02.2023, prin care a fost alocată suma de 100.000 lei destinată acordării de premii în bani și 40.000 lei pentru produse și servicii necesare organizării: diplome, trofee, flori, servicii de grafică, sonorizare, lumini, înregistrare și transmisii live, fotografie, coordonare și prezentare eveniment.

Lucrări la rețeaua de gaz pe strada Bielz din Sibiu

0

Comisia de Circulație a emis aviz favorabil pentru execuția unor lucrări la rețeaua de gaz de pe str. E.A. Bielz.

Astfel, până în data de 23 aprilie, constructorul contractat de societatea de gaz va executa lucrări de înlocuire a conductei și a branșamentelor de gaze naturale de presiune redusă, și va reface suprafețele afectate.

Pentru execuția lucrărilor nu sunt necesare închideri de trafic, dar se va circula cu restricții pe porțiunile unde se lucrează.

Șoferii sunt rugați să circule cu atenție sporită și să respecte semnalizarea temporară asigurată de constructor.

VIDEO-FOTO: Zeci de copii s-au jucat cu tehnica Poliției din Sibiu

0

A fost forfotă mare, ieri și astăzi, în Piața Habermann din Sibiu. Aici, polițiștii sibieni au organizat o mulțime de activități demonstrative. De la tehnici de luptă și până la ateliere de Legislație Rutieră.


Toate activitățile au fost menite să evidențieze sărbătorirea Zilei Poliției Române. Copii au rămas uimiți, dar și plăcuți impresionați de dotările autopecialelor de Poliție și nu au ezitat să se urce în ele, pornind semnalale acustice și luminoase. Cei mai mulți s-au îndreptat spre standul celor de la “mascați”, acolo fiind prezentate armele cu care aceștia intervin, de la pistoale, puști și până la scuturi și grenade.

La mulți ani, Poliția Română! La mulți ani, polițiștilor sibieni!

Ședința Comitetului Consultativ de Dialog Civic pentru Problemele Persoanelor Vârstnice

0

Azi, 24 martie 2023, a avut loc ședința Comitetului Consultativ de Dialog Civic pentru Problemele Persoanelor Vârstnice, ședință convocată de prefectul județului Sibiu, domnul Mircea Dorin Crețu.

În cadrul ședinței, Agenția Județeană pentru plăți și Inspecție Socială Sibiu a oferit o prezentare despre serviciile sociale oferite persoanelor vârstnice. Conform acesteia, evoluția structurii pe grupe de vârstă pune în evidență un accentuat proces de îmbătrânire demografică, ponderea vârstnicilor mărindu-se, astfel:

– 8,95% în anul 1990;

– 12,5% în anul 2010;

– 15% în anul 2017;

– Prognoza pentru 2050 fiind de 28,9%.

Conform statisticilor Casei Județene de Pensii Sibiu, la 01.08.2022, în județul Sibiu se înregistrau 80.473 pensionari de limită de vârstă, numărul acestora scăzând la data de 15.03.2023 la 80.208 persoane. În ceea ce privește oferta de servicii sociale rezidențiale pentru persoanele vârstnice, până la data de 15.03.2023, Registrul electronic unic al serviciilor social, consemnează la nivelul județului Sibiu un număr de 17 furnizori de servicii sociale acreditați, care administrează 19 centre rezidențiale pentru persoane vârstnice, capacitatea acestora fiind de 990 de locuri.

De asemenea, la nivelul județului Sibiu , până la data de 15.03.2023, numărul tuturor serviciilor sociale destinate persoanelor vârstnice este 44, după cum urmează:

– 5 centre rezidențiale de îngrijire și asistență medico-socială pentru persoane vârstnice, bolnavi cronici în fază terminală;

– 19 centre rezidențiale de îngrijire și asistență pentru persoane vârstnice;

– 3 centre de zi , de socializare și petrecere a timpului liber, pentru persoane vârstnice;

– 17 servicii de îngrijire la domiciliu pentru persoane vârstnice.

Menționăm că toate cele 44 de servicii sociale dețin licență de funcționare și sunt monitorizate periodic de Serviciul Inspecția Socială.

În partea a doua a ședinței, Agenția Județeană pentru plăți și Inspecție Socială Sibiu a prezentat rezultatele controalelor efectuate în anul 2022, în afara controalelor efectuate prin Ordinul Prefectului nr 268/09.06.2022, rezultate furnizate deja către opinia publică la data de 4 octombrie a anului trecut.

Astfel, în anul 2022 au fost evaluate în teren 9 servicii sociale destinate persoanelor vârstnice, dintre care 1 public și 8 private. Evaluările efectuate în teren de către Serviciul Asistența Socială s-au finalizat cu propunerea de acordare a licenței de funcționare pentru 6 servicii sociale, 1 public și 5 private. Pentru 2 servicii sociale private s-a menținut licența de funcționare cu dispunere de măsuri, 1 urmând să fie reevaluat în anul 2023 la expirarea termenului de implementare a măsurilor.

De asemenea, pentru obținerea de noi licențe de funcționare, în cadrul procesului de reacreditare au fost evaluate în teren 12 servicii sociale destinate vârstnicilor, dintre care 6 publice și 6 private. Evaluările efectuate în teren, la cele 12 servicii sociale, s-au finalizat cu propunerea de acordare a unei noi licențe de funcționare pentru 11 servicii sociale, 6 publice și 5 private. În ceea ce privește 1 serviciu social privat, finalitatea a constat în menținerea licenței de funcționare cu dispunere de măsuri, urmând să fie reevaluat în anul 2023, la expirarea termenului de implementare a măsurilor.

USR Sibiu: „De ziua Poliției, vă cerem să ne recâștigați încrederea, vă dorim să fiți gata să respectați uniforma, insigna și misiunea pe care o primiți de la români” (C.P)

0

Filiala Județeană USR Sibiu a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:

Sâmbătă, 25 martie, este Ziua Poliției, o zi în care, de obicei, asistăm la festivități așa cum doar noi, românii, știm să facem. Simbolul acestei zile, așa cum a fost el ales acum 20 de ani, este unul înălțător, atât pentru polițiști, cât și pentru noi, ceilalți care suntem doar beneficiari ai serviciilor Poliției. Dincolo însă de aceste sărbători, de simbolul Bunei Vestiri care ar trebui să dea fiecărui polițist din această țară un motiv în plus pentru a-și face datoria, este realitatea României de astăzi, o Românie care are nevoie mai mult ca niciodată de o poliție puternică, pregătită și eficientă. Românii au nevoie de o poliție dreaptă, loială și cu respect față de români, o poliție care să fie ea însăși simbolul unei națiuni care se transformă.

Au trecut mai mult de 30 de ani de la momentul în care România a revenit în rândul țărilor democratice, cu o Poliție îndreptată spre nevoile oamenilor, nu spre cele ale elitei politice, iar de atunci o mulțime de lucruri bune s-au petrecut în viața acestei instituții esențiale, vitale pentru o țară. La fel de bine, însă, au rămas destule lucruri de făcut pentru ca Poliția Română să fie ceea ce ne dorim, noi românii, să fie: un stâlp pe care să ne sprijinim, care să fie acolo unde avem nevoie, o autoritate în adevăratul sens al cuvântului atunci când vine vorba despre respectarea legii, despre misiunea pe care țara a dat-o Poliției încă de acum 200 de ani, prin drapelul domnitorului Dimitrie Ghica.

„România se confruntă cu extrem de multe probleme sociale, infracțiuni, contravenții, fapte care ne amenință viețile, familiile și proprietățile, iar Poliția este prima care trebuie să le oprească. Avem un gând bun pentru polițiști, de ziua lor, și nu uităm că, atunci când vorbim despre rețelele de traficanți de droguri, despre decesele de pe șosele, despre corupția din instituțiile statului, despre amenințările aduse bunurilor oamenilor, toate au un numitor comun: polițistul care trebuie să fie acolo primul, să oprească aceste fapte și, fără discuție, să-i împiedice pe autori să le repete, inclusiv prin trimiterea lor în fața justiției”, a declarat Ruxandra Cibu Deaconu, președinte USR Sibiu.

USR Sibiu transmite Poliției Române și tuturor polițiștilor, angajaților din instituțiile subordonate care lucrează pentru respectarea legii, „La mulți ani!” cu sinceritate și cu speranță. Vă dorim să fiți și mai aproape de oameni, atunci când au nevoie, vă cerem să ne recâștigați încrederea așa cum merităm și cum meritați, vă rugăm să fiți primii care lăsați în urmă amintirile triste legate de abuzuri, de corupție, de nedreptate. Vă dorim să fiți gata să respectați uniforma, insigna și, mai ales, misiunea pe care o primiți de la români atunci când intrați în rândul Poliției, în așa fel încât să putem să fim mândri de voi în fiecare zi.

TURSIB suplimentează capacitatea de transport pentru meciul de fotbal din 28 martie

0

TURSIB informează că în data de 28 martie 2023 cu ocazia meciului de fotbal de pe Stadionul Municipal Sibiu va suplimenta capacitatea de transport prin introducerea unor dubluri și curse suplimentare pe traseele existente, după cum urmează:

Pe Traseul 1:

• din stația “Hornbach” la orele: 18:26, 18:35 și 20:32, 20:39;

• din stația “Calea Dumbrăvii” la orele: 18:36, 18:44 și 20:43, 20:50.

Pe Traseul 5:

• din stația “Valea Aurie” la orele: 18:25, 18:40 și 20:40, 20:55;

• din stația “Gară” la orele: 18:25, 18:40 și 20:45, 20:55.

Pe Traseul 13:

• din stația “Gară” la orele: 18:23, 18:38 și 20:38, 20:50;

• din stația “Dumbrava” la orele: 18:20, 18:39 și 20:39, 20:50.

Pe Traseul 15:

• din stația “Gară” la orele: 18:00, 18:35 și 20:10, 20:30.

Informații și pe site-ul Tursib: https://tursib.ro/news

Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu sărbătorește Ziua Mondială a Teatrului

0

Cu prilejul Zilei Mondiale a Teatrului, care este celebrată în fiecare an în 27 martie, Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu a pregătit o serie de surprize dedicate iubitorilor de teatru, oferind un spectacol gratuit pe Scena Digitală și o reprezentație la sediul TNRS pentru susținerea Fondului de Solidaritate Teatrală.

„Teatrul este arta care surprinde miracolul întâlnirii. Este o artă colectivă prin care înțelegem mai bine frumusețea și nevoia de a dărui. Ziua Mondială a Teatrului trebuie să fie o celebrare a tuturor celor care găsesc în artele spectacolului nu doar un refugiu, ci și o cale de a înțelege și de a aprecia la adevărata valoare șansa de a fi parte a acestei lumi. Din dorința de a împărtăși bucurie tuturor spectatorilor care au fost alături de noi, Teatrul Național „Radu Stanca” a pregătit un cadou special pe care vă invităm să-l primiți cu inima deschisă în data de 27 martie, zi care ne reamintește de faptul că lumea e o scenă, iar noi, cu toții, suntem actori”, a declarat Constantin Chiriac, directorul general al Teatrului Național „Radu Stanca” Sibiu și președintele Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu.

Pe parcursul întregii zile de 27 martie, spectacolul „Felii”, de Lia Bugnar, cu Ofelia Popii, va putea fi vizionat gratuit pe Scena Digitală, platforma online a TNRS. În „Felii”, o singură actriță, cu șapte identități și tot atâtea personaje fascinante îl invită pe spectator într-un periplu alert prin abisurile sufletului feminin care suferă, iubește și iartă cu aceeași intensitate. Platforma de video-on-demand Scena Digitală, distinsă cu premiul special UNITER, poate fi accesată pe site-ul www.scena-digitala.ro.

În 29 martie, la ora 19:00, la Sala Mare a TNRS, se va juca spectacolul „Orb de mină”, de Csaba Székely, regia Bogdan Sărătean, în cadrul Campaniei Naționale „Artiștii pentru artiști”. Încasările vor fi direcționate către Fondul de Solidaritate Teatrală. Biletele sunt disponibile online pe www.tnrs.ro și la Agenția Teatrală TNRS din Sibiu, str. Nicolae Bălcescu nr. 17.

Iniţiată în 2002, de către UNITER, Campania Naţională „Artiştii pentru artişti” este un stimulator al solidarităţii de breaslă, un resort financiar pentru artiştii cu probleme de existenţă şi un semnal pentru public şi autorităţi în legătură cu situaţia acestora şi demnitatea lor.

De asemenea, cu prilejul Zilei Mondiale a Teatrului, Preşedintele României, Excelența Sa Domnul Klaus Werner Iohannis, a semnat decretul de decorare a directorului Constantin Chiriac cu Ordinul Naţional „Pentru Merit” în grad de Ofiţer „în semn de apreciere şi recunoştinţă pentru profesionalismul şi dăruirea puse în slujba artei şi a publicului, pentru contribuţia importantă adusă la afirmarea pe plan intern şi internaţional a valorilor teatrului românesc”.

Cupa României la baschet în scaun rulant se desfășoară weekend-ul acesta la Sibiu

0

Clubul Sportiv Comunitar Sibiu organizează în perioada 24-26 martie 2023 evenimentul Cupa României la baschet în scaun rulant, turneul 2, o competiție națională care aduce împreună practicanții de baschet în scaun rulant din patru județe din România: Sibiu, Argeș, Cluj și Brașov.


Prin intermediul proiectului Integrarea în societate a persoanelor cu dizabilități motrice prin activități sportive – Cupa României la baschet în scaun rulant, Clubul Sportiv Comunitar Sibiu sprijină, timp de 7 luni, 28 de persoane cu dizabilități care trăiesc în Sibiu, Cluj, Brașov și Argeș, prin implicarea în antrenamente săptămânale de baschet în scaun rulant. La finalul proiectului, participanții au ocazia să participe la un eveniment sportiv național, Cupa României la baschet în scaun rulant, desfășurat în 2 turnee organizate în decembrie 2022 și martie 2023.

Primul turneu a avut loc în perioada 9-11 decembrie 2022, iar al doilea este programat weekendul acesta, între 24-26 martie la Sala Transilvania din Sibiu.

Echipele participante sunt:

· Clubul Sportiv Comunitar Sibiu

· Clubul Veraflor Brașov

· Clubul Paralimpic Salvia 2000 Cluj Napoca · Clubul Wheelchair Basketball Argeș

Iată programul competiției:

Vineri, 24 martie:

– ora 15:00 meci Clubul Veraflor Brașov – Clubul Paralimpic Salvia 2000 Cluj Napoca – ora 17:30 meci Clubul Sportiv Comunitar Sibiu – Clubul Wheelchair Basketball Argeș

Sâmbătă, 25 martie:

– ora 10:00 meci Clubul Veraflor Brașov – Clubul Wheelchair Basketball Argeș

– ora 12:30 meci Clubul Sportiv Comunitar Sibiu – Clubul Paralimpic Salvia 2000 Cluj Napoca

Duminică, 26 martie:

– ora 10:00 meci Clubul Paralimpic Salvia 2000 Cluj Napoca – Clubul Wheelchair Basketball Argeș – ora 12:30 meci Clubul Sportiv Comunitar Sibiu -Clubul Veraflor Brașov

– ora 14.30 Festivitatea de premiere

Intrarea este liberă.

Proiectul Integrarea în societate a persoanelor cu dizabilități motrice prin activități sportive – Cupa României la baschet în scaun rulant este derulat de Clubul Sportiv Comunitar Sibiu și finanțat prin programul „În stare de bine”, susținut de Kaufland România și implementat de Fundația pentru Dezvoltarea Societății Civile.

*****

Despre beneficiarul de finanțare

Clubul Sportiv Comunitar Sibiu s-a născut din dragoste pentru mișcare, pentru un stil de viață activ, sănătos. Acesta a fost înființat în anul 2016, la inițiativa Fundației Comunitare Sibiu și a echipei tehnice de organizare a Maratonului Internațional Sibiu (desfășurat sub denumirea de SemiMaraton Sibiu, la momentul înființării clubului).

Povestea din spatele proiectului de susținere a persoanelor cu dizabilități din Sibiu începe în 2018 când, la inițiativa Fundației Comunitare Sibiu și cu sprijinul Diakoniewerk România, este contactat primul “Zburător” sibian, David Răulea, cu intenția de a aduce cât mai multe persoane cu dizabilități să alerge la Maratonul Internațional Sibiu. De la prima întâlnire cu David, cele două organizații, alături de membri Clubului Sportiv Comunitar Sibiu, încep să gândească sporirea numărului persoanelor cu dizabilități participante la activitățile sportive de tot felul: atletism, baschet, handbal.

Se naște astfel echipa Zburătorilor, a celor care îndrăznesc să se înalțe, deși sunt țintuiți într-un scaun rulant. Baschetul reprezintă o pasiune comună pentru toți cei 8 membri care se întâlnesc de două ori pe

săptămână pentru a face sport, sub îndrumarea antrenorului Daniel Troancă, care este și președintele Clubului și omul care insuflă zilnic pasiunea pentru mișcare celor din jur.

Despre Programul În stare de bine

Programul În stare de bine este un program de finanțare ce oferă anual granturi nerambursabile în valoare totală de 1 milion de euro organizațiilor neguvernamentale din România. Programul este susținut de Kaufland România și implementat de Fundația pentru Dezvoltarea Societății Civile. Obiectivul programului este creșterea calității vieții locuitorilor din comunitățile rurale și urbane, prin sprijinirea inițiativelor care au un impact pozitiv în domeniile cultură, sport sau viaţă sănătoasă şi care se adresează cu prioritate grupurilor vulnerabile. Pentru mai informații, accesați www.instaredebine.ro. Despre Kaufland România

Kaufland se numără printre cele mai mari companii de retail din Europa, cu peste 1.270 de magazine în 7 țări și o rețea de 126 de magazine în România. Asumarea responsabilității ecologice și sociale este un aspect esențial al politicii corporative Kaufland. Crezul companiei constă în ideea că lumea poate fi un loc mai bun prin implicarea fiecăruia, de aceea, în 2018, Kaufland a dezvoltat platforma „Implicarea face diferența”, sub umbrela căreia sunt comunicate toate acțiunile de responsabilitate socială. Cea mai mare parte a proiectelor CSR ale companiei sunt desfășurate în parteneriat cu asociații nonguvernamentale regionale sau naționale și urmăresc implementarea de programe sociale complexe ce se adresează unor grupuri mari de beneficiari. Pentru mai multe informații, vizitați www.kaufland.ro.

Despre Fundația pentru Dezvoltarea Societății Civile

Fundația pentru Dezvoltarea Societății Civile (FDSC) este o organizație neguvernamentală, independentă, înființată în anul 1994, la inițiativa Comisiei Europene. FDSC promovează o societate civilă puternică și sustenabilă, care contribuie la apărarea valorilor democratice, prin sprijinirea actorilor societății civile, mobilizarea de resurse, încurajarea unui mediu favorabil și întărirea cooperării cu celelalte sectoare. Pentru mai multe informații, accesați www.fdsc.ro.

VIDEO-FOTO: Biciclist lovit de o mașină la intersecția străzilor Vasile Aaron cu Șureanu

0

Un biciclist a fost lovit de o mașină, în această seară, în timp se afla la intersecția străzilor Vasile Aaron cu Șureanu din municipiul Sibiu.


Conform primelor informații, în timp ce conducea un autoturism pe strada Șureanu, un sibian în vârstă de 25 de ani a pătruns în intersecția cu strada Vasile Aaron fără să acorde prioritate și a intrat în coliziune cu o bicicletă condusă pe această stradă de către un bărbat în vârstă de 64 de ani, tot sibian.

În urma impactului, biciclistul a suferit un traumatism cranio-cerebral și escoriații.

„Un echipaj SMURD a intervenit de urgență la un accident rutier pe strada Vasile Aaron în municipiul Sibiu. Un biciclist a fost acroșat de un autoturism. Bărbatul în vârstă de 65 de ani a fost transportat la UPU Sibiu conștient cu traumatism cranio-cerebral și escoriații.” a declarat purtătorul de cuvânt al ISU SIBIU, Andreea Ștefan

Decanul Facultății de Teologie din Sibiu, după o lună în comă în Germania, are șanse de recuperare

0

Daniel Buda, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă Sibiu a suferit un AVC la o conferință în Germania. Ultima sa postare pe Facebook este din 10 februarie chiar de la respectiva conferință ținută la Regensburg.


Dus de urgență la spital în Germania, Daniel Buda a fost operat și a rămas în comă peste o lună de zile. Acum, medicii au recomandat transferul la o clinică de recuperare din Regensburg, dar costul mare depășește posibilitățile familiei.

Daniel Buda are doi copii și predă la Teologie din 2003, iar din 2020 este decan.

Fundația Polisano strânge fonduri pentru a ajuta procesul de recuperare al părintelui Daniel Buda. Firmele pot face sponsorizări în contul Fundației Polisano pentru acest caz.

Ultima fotografie realizată la conferința din Germania de părintele Daniel Buda.

„Vă rugăm să ne scrieți aici sau pe e-mail la contact@fundatiapolisano.ro, pentru modalitățile concrete de sponsorizare” anunță cei de la Fundația Polisano.

De asemenea, familia strânge donații pentru tratamentul părintelui Buda. Banii se pot dona soției în conturile:

Titular: LAURA BUDA, Nume banca: Raiffeisen Bank, Cod swift: RZBRROBU, Valuta: Lei

IBAN: RO47RZBR0000060024445875

Titular: LAURA BUDA, Nume banca: Raiffeisen Bank, Cod swift: RZBRROBU, Valuta: Euro

IBAN: RO41RZBR0000060024445983

Titular: LAURA BUDA, Nume banca: Raiffeisen Bank, Codswift:RZBRROBU, Valuta: USD

IBAN: RO33RZBR0000060024446127

Județul SIBIU: Peste 3500 de permise de conducere reținute în 2022. Lipsă acută de polițiști la rutieră

0
probleme politie

Subprefectul județului Sibiu, Sebastian Șebu a remarcat astăzi în ședința ATOP, că municipiul Sibiu și împrejurimile au o mare lipsă de personal la Poliția Rutieră. Comisar-șef Adrian Fleacă de la IPJ Sibiu, a dezvăluit că se lucrează cu o mașină, maxim două pe tură în tot municipiul.

Cauzele lipsei acute de personal la Serviciul Rutier al Poliției Sibiu sunt două. Procesele din ultimii ani care vizează mulți polițiști de la Rutieră și posturile neocupate din organigrama curentă a IPJ Sibiu. Conform documentelor oficiale doar 82% din posturi sunt ocupate. IPJ Sibiu și-a propus să mărească numărul de angajați la Serviciul Rutier în anul 2023.

Cu polițiști puțini, dar amenzi multe

Chiar și în aceste condiții, în anul 2022, poliţiștii rutieri din județul Sibiu au constatat 834 de infracțiuni la regimul rutier şi au aplicat 39.196 de sancţiuni contravenţionale.

De asemenea, au fost reţinute 3.557 de permise de conducere şi au fost retrase 1.723 de certificate de înmatriculare.

În ceea ce privește riscul rutier, în perioada de referință, în județul Sibiu au fost înregistrate 434 de accidente de circulaţie ușoare raportate la Poliție, în urma cărora au fost rănite ușor 593 persoane.

Din punctul de vedere al consecinţelor acestor accidente, indicatorii analizaţi au evidenţiat faptul că cele 89 de accidente rutiere grave s-au soldat cu decesul a 32 de persoane și 78 rănite grav.

Principalele cauze ale accidentelor rutiere grave au fost viteza excesivă sau neadaptată la condiţiile de drum, neacordarea de prioritate pietonilor și indisciplina pietonilor.

NOTĂ: ATOP – Autoritatea Teritorială de Ordine Publică Sibiu

Polițiștii sibieni au confiscat 1.300 mc de lemne… într-un an!

0
transport ilegal de lemne

În domeniul silvic polițiștii din județul Sibiu au confiscat anul trecut 1.363,73 de metri cubi de material lemnos, în valoare de 496.770 de lei.

Polițiștii au fost desfășurate 585 de acțiuni și 612 controale în fondul forestier, pe linia provenienţei, prelucrării, depozitării şi valorificării materialului lemnos și pe linia legalităţii transportului materialului lemnos.

În perioada analizată, au fost descoperite 739 de infracţiuni la regimul silvic și au fost aplicate 759 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de peste 1.200.000 de lei.

Au fost confiscate şi indisponibilizate 2 autovehicule, 4 atelaje hipo, 14 fierăstraie mecanice, precum și alte bunuri.

Sibienii raportează tot mai des violența domestică

0
Victimă a violenței școlare cu consecinț suferind.

În cursul anului 2022 au fost sesizate 1.945 de cazuri de violență în familie, majoritatea (1.778) serviciul 112, se precizează în raportul anual al Inspectoratului Județean de Poliție Sibiu (IPJ).

În privinţa modalităţii de protejare a victimelor violenţei domestice, în cursul anului 2022, au fost emise de către instanțele de judecată 201 ordine de protecție, 99 provenind din ordine de protecție provizorii.

În perioada de referință, au fost emise 283 (+81 mai multe față de anul 2021) de ordine de protecție provizorii, 156 în mediul urban (+35) și 127 (+46) în mediul rural.

O nouă ediție a Pieței la birou, în curtea Consiliului Județean Sibiu mâine, 24 martie

0

Vineri, 24 martie 2023, în intervalul orar 9-13, va avea loc o nouă ediție a Pieței la birou, în curtea Consiliului Județean Sibiu.

Deși inițial reprezentanții Consiliului Județean au anunțat că următoarea ediție va fi abia în 7 aprilie, la cererea cetățenilor și datorită disponibilității producătorilor locali, s-a decis ca proiectul ”Piața la birou” să fie organizat și în ultima vineri din luna martie.

Vicepreședintele USR – Dan Barna: Uitați-vă la ei! Uitați-vă la liderii PSD-PNL ai guvernului care NU vor să facă reforme (C.P)

0

Vicepreședintele USR – Dan Barna a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:


Dan Barna, vicepreședinte Camera Deputaților: „Uitați-vă la ei! Uitați-vă la liderii PSDPNL ai guvernului care NU vor să facă reforme.
Uitați-vă cum se schimonosesc și se contorsionează încercând să apere pensiile speciale. S-au ascuns o vreme, dar acum e evident care le e gândirea: între miliardele de euro din PNRR și păstrarea pensiilor speciale, ei aleg pensiile speciale. Între viitorul României și privilegiile lor, ei aleg privilegiile.

Între dreptate și nedreptate, ei aleg nedreptatea

Banii din PNRR pentru spitale și autostrăzi nu sunt importanți pentru ei. Sunt un fel de „cost of doing business” pe care sunt dispuși să îl plătească. Din speranțele noastre, din buzunarele noastre și din viitorul nostru.

România s-a angajat prin PNRR să creeze un sistem de pensii echitabil, nimic mai mult. Adică să nu mai existe speciali, ci doar pensii stabilite pe baza contribuțiilor. Ăsta este adevărul pe care Marcel Ciolacu și Nicolae Ciucă se chinuie să îl ascundă.

Marcele, Nicule, vă văd oamenii!

V-a văzut și Comisia Europeană și v-a bătut obrazul! Chiar puteți trăi cu rușinea asta?”
https://www.facebook.com/100044182581717/posts/pfbid02fzeJmvgutm4ygH7w4kJigtaci7WNhg84kXYo17X5ipd6kYsXtTzZ4rChQJx9Ra8ol/

Nicu Ștefănuță a fost ales coordonatorul Grupului Verzilor în Subcomisia pentru Sănătate Publică a Parlamentului European (C.P)

0

Europarlamentarul sibian Nicu Ștefănuță a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:


Astăzi, 24 martie, europarlamentarul Nicu Ștefănuță (Grupul Verzilor/Alianța Liberă Europeană) a fost ales coordonator în noua Subcomisie pentru Sănătate Publică a Parlamentului European, din partea grupului politic pe care îl reprezintă.

“Lupta pentru sănătatea cetățenilor europeni este una dintre marile provocări ale generației noastre, dar și una dintre temele mele politice principale din Parlamentul European. Am fost coordonator al Comisiei speciale pentru lupta împotriva cancerului, am depus eforturi pentru creșterea finanțării programului pentru sănătate al UE, iar acum, din poziția de coordonator în noua Subcomisie pentru Sănătate Publică, voi continua să lupt pentru ca sibienii și românii se beneficieze de servicii medicale la standarde moderne, europene”, declară europarlamentarul Nicu Ștefănuță.

Prioritățile în materie de sănătate publică ale eurodeputatului Nicu Ștefănuță rămân aceleași:

· asigurarea egalității pentru accesul la tratamente pentru orice cetățean european;

· facilitarea accesului la tratamente medicamentoase inovatoare, prin promovarea unor politici de preț sustenabile și susținerea politicilor bazate pe principiul de returnare a investițiilor pentru acele medicamente care ajung să fie dezvoltate folosind integral sau parțial granturi publice;

· promovarea programelor de prevenție și de stimulare a unui stil de viată sănătos;

· combaterea poluării mediului înconjurător cauzată de procesele nocive ale industriei farmaceutice sau de anumite produse farmaceutice nocive;

· prevenirea creșterii rezistenței antrimircobiene prin promovarea unor politici de sănătate bazate pe conceptul “One Health”;

· dezvoltarea strategiei europene privind sănătatea mintală.

În 14 februarie, europarlamentarii au decis înființarea unei noi subcomisii permanente care să analizeze și să vină cu propuneri în vederea îmbunătățirii calității sănătății publice în statele membre UE. Subcomisia pentru Sănătate Publică (SANT) va funcționa sub umbrela Comisiei Pentru Mediu, Sănătate Publică și Siguranță Alimentară (ENVI) și va fi compusă din 30 de membri.

Comisia SANT se va ocupa de programe și acțiuni specifice în domeniul sănătății publice, cu focus pe produsele farmaceutice și cosmetice, aspectele legate de sănătate ale bioterorismului, dar și pe aspecte legate de activitatea Agenției Europene pentru Medicamente (EMA) și a Centrului European de Prevenire și Control al Bolilor (ECDC).

Proiectul educațional „Caravana Reciclării Creative” – desfășurat în unitățile de învățământ din Sibiu

0

Proiectul educațional „Caravana Reciclării Creative”, inițiat de Asociația PlaYouth în colaborare cu OSCAR Downstream, desfășurat în parteneriat și cu Inspectoratul Școlar Județean Sibiu, a debutat în 21 septembrie 2023. Proiectul se desfășoară în patru județe: Giurgiu, Călărași, Brașov și Sibiu.

Proiectul are ca scop principal reciclarea creativă a deșeurilor și conștientizarea efectelor consumerismului asupra mediului înconjurător, atât în rândul elevilor și al profesorilor, precum și în familiile și comunitățile în care se desfășoară.  

Proiectul se va derula în unitățile de învățământ până pe 16 iunie și se va închide în urma jurizării și a votului public cu desemnarea câștigătorilor, pe data de 27 iunie 2023. Premiile ce vor fi oferite sunt rechizite și imprimante, dar și o Tabără de Creativitate pentru primele 4 echipe clasate, la care vor participa 20 de profesori merituoși.

În cadrul a 4 întâlniri live cadrele didactice au participat la ateliere în care au primit informațiile necesare pentru a realiza acesta proiect până la finalul lunii mai. Profesorii înscriși în program au avut parte și de sesiuni de lucru în care au conceput primele planuri pe care le vor aborda alături de echipele lor în derularea activităților.

La întâlnirea ce a avut loc la Sibiu din 13.03.2023, au fost prezenți peste 100 de participanți alături de doamna prof. Diana-Adina Bucuță, inspector școlar pentru învățământ primar din cadrul ISJ Sibiu și doamna profesor Alemănuța Toader – profesor de Geografie Școala Gimnazială Nocrich și Școala Gimnazială „Lucian Bologa” Marpod, care au destăinuit colegilor lor povești inspiraționale din proiectele de educație de mediu și mai ales despre felul în care implicarea elevilor și a familiilor acestora au făcut diferențe importante în orice reușită, dar și în viața copiilor și a comunităților în care își desfășoară, cu multă dedicare, activitatea.

Proiectul se va derula în unitățile de învățământ până pe 16 iunie și se va închide în urma jurizării și a votului public cu desemnarea câștigătorilor, pe data de 27 iunie 2023. Premiile ce vor fi oferite sunt rechizite și imprimante, dar și o Tabără de Creativitate pentru primele 4 echipe clasate, la care vor participa 20 de profesori merituoși.

Pentru detalii și informații vă invităm să urmăriți pe https://playouth.ro/portfolio/caravana-reciclarii-creative/ si pe pagina de facebook www.facebook.com/playouth.ro/.

Un drum nou de legătură între zona industrială vest și Calea Șurii Mici

0

Primăria Sibiu a publicat în programul electronic de achiziții anunțul prin care invită constructorii să depună oferte pentru extinderea străzii Bruxelles, pe o lungime de aproape 1 km, care va face legătura între zona industrială vest și zonele rezidențiale de pe Calea Șurii Mici.

“Crearea acestei noi legături rutiere, pe bicicletă sau pe jos va îmbunătăți mobilitatea între zone de dezvoltare ale orașului. Investiția este gândită corelat și integrat cu viitorul coridor de mobilitate de pe Calea Șurii Mici, pe care îl pregătim deja.” (Astrid Fodor, primarul municipiului Sibiu)

Prin această lucrare, tronsonul existent al străzii Bruxelles se va prelungi până în Calea Șurii Mici. Se vor amenaja drumul, trotuarele și piste pentru biciclete, precum și rețelele de apă și canalizare și tubulatura pentru canalizația metropolitană. De asemenea, se va instala un sistem de iluminat eficient energetic, cu lămpi LED. Pe aliniamentul stradal se vor amenaja și zone verzi, unde este prevăzută plantarea de copaci.

Valoarea estimată a acestei investiții este de 16,4 milioane de lei, iar odată semnat contractul, termenul de execuție a lucrărilor va fi de 8 luni.

Primăria Sibiu a inițiat o procedură de achiziție și pentru contractarea lucrărilor pentru modernizarea a încă 3 străzi de pământ, situate în cartierul Gușterița: Lavandei, Dafinului și Irisului. Pe aceste străzi se va lucra la rețelele de apă și canalizare, se va instala canalizația metropolitană, se va amenaja carosabilul și trotuarele și se va instala rețeaua de iluminat public eco-eficient. Valoarea estimată a investiției este de 3,3 milioane de lei. Termenul de execuție a lucrărilor va fi 10 luni după semnarea contractului.

Reamintim că în zona Gușterița urmează să se modernizeze și str. Salcâmilor, indicatorii tehnico-economici pentru această investiție fiind deja aprobați.

Donație de carte în Republica Moldova din partea Muzeului Național Brukenthal și Bibliotecii Județene ASTRA Sibiu

0

Grație Bibliotecii Județene ASTRA și Muzeului Național Brukenthal din Sibiu, în parteneriat cu Consiliul Județean Sibiu, Ministerul Culturii, Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova, Institutul Cultural Român „Mihai Eminescu” și Consulatul României la Bălți, Biblioteca Națională a Moldovei în Chișinău, Biblioteca din Glodeni și Biblioteca „Ion Druță” din orașul Dondușeni și-au îmbogățit colecția cu peste 1500 de exemplare. Scopul donației este de a dota instituțiile cu cărți, dar și de a promova dragostea pentru lectură în limba română.

Reprezentanții instituțiilor sibiene, dl. Alexandru Constantin Chituță și dl. Răzvan Pop spun că donația de carte vine să promoveze cultura și să încurajeze lectura în limba română.

Prezent la Chișinău și în Republica Moldova, Alexandru Constantin Chituță a declarat: „Am venit în Republica Moldova cu o donație de carte care acoperă o întreagă paletă. De la copii la adulți, de la ghiduri, albume de artă, albume și povești pentru copii la carte de specialitate. Nu facem decât să dăm o mână de ajutor fraților noștri de aici. Ne-am bucurat să vedem instituții culturale cu copii implicați și personal dedicat. E un prim contact pe care Muzeul Național Brukenthal îl are la Chișinău.”

„Intenția noastră este să refacem fondul de carte în limba română. Am aflat astăzi că, de pildă la Biblioteca din Dondușeni, din nordul Republicii Moldova, procentajul de carte în limba română este de 60%. Este un procentaj mai bun decât în alte localități dar, din nefericire, cele în grafie latină sunt mult mai reduse. Cred că avem undeva în jur de 10 mii de exemplare din cele 60 de mii pe care le totalizează instituția. Intenția noastră este să dublăm acest fond de carte și vrem să venim cu o carte contemporană, o carte nouă, care să fie mult mai atractivă și pentru exponenții noii generații”, a spus Narcis Afrăsinei, director-adjunct, Institutul Cultural Român ,,Mihai Eminescu” din Chișinău.

Doamna director Elena Pintilei, directoarea Bibliotecii Naționale a Moldovei din Chișinău a declarat: „Este o mare bucurie și onoare pentru noi ca două instituții culturale din România să vină la Chișinău. Am văzut cărțile donate de Muzeul Național Brukenthal. Sunt foarte valoroase pentru Biblioteca Națională a Moldovei din Chișinău și pentru cei care ne trec pragul. Sunt cărți care vor ajuta cititorii, persoanele interesate și specialiștii, studenți, masteranzi și doctoranzi. Sperăm că acordul încheiat cu Muzeul Național Brukenthal va continua și în viitor”.

Tot grație Guvernului României, biblioteca din Dondușeni a fost reparată și dotată cu mobilier și tehnică nouă.

„În anul 2022 am beneficiat de un proiect finanțat de Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova „Ion Druță – Membru de Onoare al Academiei Române – File și Frunze de Dor”. S-a realizat reparația fațadei, a coloanelor, a copertinei, schimbarea geamurilor la etajul al doilea. Totodată, am beneficiat de mobilier și echipament tehnic”, a spus Oxana Caramîș, directoarea bibliotecii publice „Ion Druță” din Dondușeni.

„M-am bucurat să văd acest proiect finalizat, să văd măsuțele și scaunele achiziționate, mobilierul de birouri, toate investițiile care s-au făcut, modernizarea clădirii, schimbarea de geamuri-termopan și așa mai departe. Iată că anul trecut, DRRM-ul a aprobat acest proiect și biblioteca arată altfel”, a adăugat Nicolae Ivășchescu, secretar general al DRRM.

Atât copii, cât și bibliotecarii au rămas încântați de darul primit.

„Donația de carte pe care am primit-o astăzi de la Sibiu este foarte importantă pentru biblioteca orășenească din Dondușeni fiindcă ducem lipsă de cărți în limba română”, a menționat Svetlana Dolghieru, specialist principal în domeniul biblioteci, patrimoniu și muzee Dondușeni.

„Această donație este foarte importantă, deoarece anume din carte aflăm cele mai importante lucruri. Această donație va permite copiilor să citească cărți în limba română și să afle lucruri cât mai interesante”, a adăugat Zinaida Corcimari, învățătoare la Liceul Teoretic „Alexei Mateevici” din Dondușeni.

„Îmi place să citesc, să aflu mai multe informații despre oameni, despre plante și altele”, a conchis eleva.

Evenimentele culturale organizate la Chișinău de Muzeul Național Brukenthal vor continua în data de 23 martie la Muzeul Național de Artă din Chișinău cu deschiderea expoziției Artiști români pe mapamond, curator Alexandru Constantin Chituță și prin donația a 21 de lucrări de artă din partea colecționarului George Șerban și donația de carte din partea Muzeului Național Brukenthal.

Vineri, 24 martie, la Facultatea de Arte Plastice și Design din cadrul Universității Pedagogice de Stat „Ion Creangă” din Chișinău va avea loc vernisajul expoziției Suzana Fântânariu  – Ambalaj pentru suflet și o donație de carte.

În cadrul celor două instituții se vor semna contractele de parteneriat Axele culturale Brukenthal.

TNRS a pus în vânzare biletele pentru reprezentațiile lunii aprilie

0

Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu (TNRS) a pus în vânzare biletele pentru reprezentațiile lunii aprilie. Programul cuprinde unele dintre cele mai apreciate producții ale Naționalului sibian, atât ale Secției române, cât și ale Secției germane.

Spectacolele sunt programate la Sala Mare a TNRS, la Sala Studio, dar și la Centrul Cultural Habitus. Ora de începere a spectacolelor este 19:00 – în cursul săptămânii, și 17:00 – sâmbăta și duminica.

Biletele pot fi achiziționate online, pe site-ul www.tnrs.ro, și la Agenția Teatrală din Sibiu, str. Nicolae Bălcescu nr. 17.

PROGRAMUL TNRS APRILIE 2023:

1 aprilie, ora 17.00, Sala Mare

Sărbători fericite

De: Neil LaBute

Regia: Cristian Juncu

1 aprilie, ora 17:00, Centrul Cultural HABITUS

Soră-sa

de Lot Vekemans

Regia: Hunor Horváth

2 aprilie, ora 17.00, Sala Mare

Iubire cu năbădăi

De: Marc Camoletti

Regia: Șerban Puiu

2 aprilie, ora 17:00, Centrul Cultural HABITUS

Soră-sa

De Lot Vekemans

Regia: Hunor Horváth

6 aprilie, ora 19.00, Sala Mare

Mesaje spre univers

De: Wolfram Lotz

Regia: Josef Maria Krasanovsky

7 aprilie, ora 19.00, Sala Mare

Felii

De: Lia Bugnar

8 aprilie, ora 17.00, Sala Mare

Echilibru fragil

De: Edward Albee

Regia: Mariana Cămărășan

9 aprilie, ora 17.00, Sala Mare

Îmi place cum miroși!

De: Neil Simon

Regia: Șerban Puiu

10 aprilie, ora 19.00, Sala Mare

Cui i-e frică de Virginia Woolf?

De: Edward Albee

Regia: Andrei & Andreea Grosu

13 aprilie, ora 19.00, Sala Mare

LIVE

De: Thomas Perle

Regia: Bobi Pricop

20 aprilie, ora 19.00, Sala Mare

D’ale lolelor

De: Dave Freeman

Regia: Șerban Puiu

21 aprilie, ora 19.00, Sala Mare

Puricele în ureche

De: Georges Feydeau

Regia: Șerban Puiu

22 aprilie, ora 17.00, Sala Mare

Puricele în ureche

De: Georges Feydeau

Regia: Șerban Puiu

23 aprilie, ora 17.00, Sala Mare

Livada de vișini

De: A.P. Cehov

Un spectacol de Dumitru Acriș

 23 aprilie, ora 17.00, Centrul Cultural HABITUS

Soră-sa

de Lot Vekemans

Regia: Hunor Horváth

25 aprilie, ora 19.00, Sala Studio

Mamă

De: Marta Barceló

Regia: Mariana Cămărășan

27 aprilie, ora 19.00, Sala Studio

Zeul Carnagiului

De: Yasmina Reza

Regia: Bogdan Sărătean

28 aprilie, ora 19.00, Sala Studio

Oleanna

De: David Mamet

Regia: Bogdan Sărătean

29 aprilie, ora 17.00, Sala Studio

Sunt o babă comunistă

De: Dan Lungu

Regia: Mariana Mihu – Plier

30 aprilie, ora 17.00, Sala Studio

Vara în care mama a avut ochii verzi

De: Tatiana Țîbuleac

Regia: Mariana Mihu – Plier

Spectacol surpriză pentru copii de Ziua Mondială a Teatrului, la Sibiu

0

Teatrul pentru Copii și Tineret „Gong” Sibiu prezintă luni, 27 martie, de la ora 18:00, spectacolul pentru copii „Despre stele”, o producție miniREACTOR Cluj – Napoca. Prezentat în premieră la Sibiu, spectacolul face parte din programul special dedicat Zilei Mondiale a Teatrului, cu sprijinul Consiliului Local și al Primăriei Municipiului Sibiu. Intrarea publicului este gratuită, în limita locurilor disponibile.

„Anul acesta ne conturăm programul în jurul sloganului povești pentru crescut oamenii mari. O serie de cadouri dedicate tuturor categoriilor de public, pentru a ne aduce împreună, vor deschide o fereastră spre un imaginar fabulos care să motiveze un viitor mai bun pentru fiecare dintre noi. La mulți ani tuturor artiștilor și lucrătorilor din lumea teatrului, dar și publicului, căci fără spectatori, teatrul nu ar exista!”, a declarat Adrian Tibu, managerul Teatrului pentru Copii și Tineret din Sibiu.

„Despre stele” este un spectacol destinat copiilor cu vârsta peste 4 ani și are ca principale teme toleranța și comunicarea. Povestea lui Lum și Echo este menită să ne reamintească despre importanța prieteniei și că lumina interioară vine întotdeauna din iubire și înțelegere, niciodată din stereotipuri și restricții. În fiecare seară privim stelele, dar cât de mult știm, de fapt, despre ele? Ce ați spune dacă ați afla că, undeva, deasupra norilor, există niște creaturi care sunt responsabile să aducă lumina pe Pământ? Lum și Echo trăiesc de o eternitate acolo sus, deasupra noastră, și sarcina lor este să aprindă în fiecare seară stelele. Regulile stricte și preconcepțiile, însă, ajung să genereze un conflict între cei doi vechi prieteni. Din fericire, lampagiii noștri au parte de un mic imbold din exterior, care îi ajută să vadă lucrurile într-o altă lumină. Acest spectacol are o durată de aproximativ 45 de minute.

Credite artistice

de: Ana Cucu-Popescu

regia: Delia Gavlițchi

scenografia: Tomos Tünde

muzica: Max Anchidin

cu: Andreea Ajtai și Cătălin Filip

voci: Anna Traistă, Elias Gog, Tudor Lupea, Lucas Gog şi Petra Traistă

sunet și lumini: Bianco Erdei

Ziua Mondială a Teatrului a fost creată de Institutul Internațional de Teatru, în cadrul Congresului Mondial de la Viena, în anul 1961 și a fost sărbătorită prima oară în 1962, la 27 martie, ziua în care se deschidea stagiunea Teatrului Națiunilor din Paris. De atunci, în fiecare an, la aceeași dată, comunitatea teatrală internațională, artiști şi public deopotrivă, celebrează Ziua Mondială a Teatrului. Înființat în 1948 la inițiativa UNESCO și a unor personalități de seamă din domeniul teatrului, Institutul Internațional de Teatru este cea mai importantă organizație internațională neguvernamentală din domeniul artelor spectacolului, având relații oficiale de consultare și asociere cu UNESCO.

Rezervarea locurilor se poate face direct la sediul Agenției de Bilete a Teatrului „Gong” din str. Al. Odobescu 4, sau prin e-mail la ticketing(@)teatrulgong.ro, în limita locurilor disponibile. Vă rugăm să faceți rezervările în avans, deoarece estimăm, în baza istoricului din acest an, ca toate locurile să se epuizeze în mai puțin de 24 de ore. Vă rugăm să specificați numele dvs. și numărul de locuri necesar. Rezervările expiră cu 15 minute înainte de începerea reprezentației.

Noi detalii în cazul adolescentului german care a omorât o femeie crezând că este de etnie romă

0

Investigația publicată simultan în România și Germania de Ziarul Libertatea și publicația Der Spiegel (în traducere “Oglinda”) au dezvăluit noi detalii în cazul adolescentului german, în vârstă de 17 ani, aflat în Romania (Dumbrăveni) în plasament, care a ucis pe stradă, în plină zi, la Mediaș, o femeie de 74 de ani, crezând că este de etnie romă.

Citește și Principalul suspect, în crima de la Mediaș este un tânăr de 17 ani

Tânărul Luca locuia din 2016 la o familie din Dumbrăveni, județul Sibiu. Acesta a fost relocat în România, în plasament internațional, în parteneriat cu o firmă nemțească deși, cu puțin timp înainte de a fi trimis, băiatul a fost declarat a fi “un pericol cu grave probleme de sănătate mintală”, fiind închis, în ultimele luni, în clinicile de psihiatrie din vestul Germaniei.

Potrivit anchetatorilor, băiatul declarase că voia să adere la o organizație extremistă din străinătate, ai cărei reprezentanți i-ar fi cerut dovezi că este capabil să comită o crimă rasială. Acesta a filmat momentul în care a ucis o femeie de 74 de ani în luna aprilie a anului trecut, apoi a difuzat clipul pe grupuri extremiste de pe Telegram și Discord. Potrivit libertatea.ro tânărul a recunoscut fapta în fața procurorilor. Acesta riscă o sentință de 15 ani de închisoare și daune de 2,5 milioane de euro pentru părțile vătămate, doi băieți și un nepot al femeii ucise care vor fi suportate de familia unde Luca a fost dat în îngrijire, mama naturală sau statul german, în funcție de ce se va decide în instanță.

Copilul ăsta merita suport de la autorități pregătite, nicidecum trimis la liziera pădurii. De fapt, asta s-a întâmplat”, spune pentru Libertatea procurorul Remus Criste, de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Sibiu, care a investigat cazul.

Cum ajung o parte din copiii cu dificultăți ai Germaniei în plasament la familii din Romania CITEȘTE INVESTIGAȚIA COMPLETĂ AICI

Sursa foto: observator.ro

Meci amical pentru Hermannstadt în pauza competițională

0

Urmează două partide importante pentru echipa națională de fotbal. Începe campania de calificare pentru EURO, iar prima partidă este cu Andorra, iar apoi urmează meciul de pe teren propriu cu Belarus.

Între timp, profitând de această pauză pentru echipele naționale, băieții de la Hermannstadt își vor menține ritmul de joc cu o partidă în fața CFR-ului.

Partida se va juca Luni 27.03.2023 pe Stadionul Dr. Constantin Rădulescu de la ora 15:00.

Foto / Info – FC Hermannstadt / Facebook

Trecerea la ora de vară 2023. Când se schimbă ora

0

În ultimul weekend din luna martie, mai exact, în noaptea de 25 spre 26 martie 2023, România va trece la ora de vară. Ceasul se dă cu o oră înainte, iar ora 03:00 devine ora 04:00. Pentru că se schimbă ora, duminică devine cea mai scurtă zi din 2023.


În luna februarie 2018, Comisia Europeană au lansat un chestionar privind eficiența schimbării orelor vara și iarna. 4,6 milioane de oameni au răspuns, iar 84% dintre aceștia au fost de acord cu renunțarea la schimbarea orelor.

România face parte din cele 76 de țări din lume care respectă această schimbare de oră. Deși mai multe țări din Europa au decis să renunțe la schimarea orelor presupunând că acest lucru nu aduce niciun beneficiu, România a ales să nu renunțe la acest obicei. Astfel, în noaptea dintre 25 și 26 martie 2023, când ora la ceas va fi dată înainte, oamenii vor „dormi mai puțin” cu o oră. 

Ora de vară, istoric

În România, ora de vară este corelată cu orarul de vară practicat în statele Uniunii Europene (UE). Ora oficială de vară, ora Europei Orientale la care trece ţara noastră în noaptea de sâmbătă spre duminică, a fost introdusă în România pentru prima dată în 1932. Până în 1939, a funcţionat în fiecare an, între prima duminică din aprilie, ora 00.00, şi prima duminică din octombrie, ora 01.00 (ora locale). Între anii 1941 şi 1979 nu s-a mai folosit ora de vară potrivit www.astro-urseanu.ro, citat de Agerpres.

În 1979, România a semnat Convenţia fusurilor orare, iar, în 1997, prin Ordonanţa nr. 20 privind stabilirea orarului de vară şi a orei oficiale de vară pe teritoriul României, la art (1) se precizează că: „În cadrul orarului de vară se stabileşte ora oficială de vară, decalată cu o oră în avans faţă de ora Europei Orientale, aplicabilă din ultima duminică a lunii martie, ora 3.00, care devine ora 4.00, până la ultima duminică a lunii octombrie, ora 4.00, care devine ora 3.00”.

Pe continentul european, schimbarea orei se face în toate ţările, cu excepţia Islandei, Georgiei, Belarusului, Azerbaidjanului, Turciei şi Rusiei; unele dintre aceste ţări au revenit la ora iniţială, în timp ce altele au preferat să rămână continuu la ora de vară. Schimbarea orei nu este însă simultană în toate ţările, din cauza diferenţei de fus orar.

Omul de ştiinţă, scriitorul şi omul de afaceri american Benjamin Franklin a sugerat, în 1784, această metodă într-o satiră, în care menţiona că s-ar realiza o economie de lumânări prin folosirea luminii de dimineaţă a soarelui. Ideea folosirii orei de vară este atribuită neozeelandezului George Vernon Hudson, entomolog care a susţinut că ar avea nevoie de mai multă lumină pentru a studia insectele şi care a venit cu această idee în 1895.

Schimbarea orei a fost aplicată, pentru prima dată, în timpul Primului Război Mondial, în 1916, de câteva ţări din Europa. Primii care au introdus ora de vară au fost germanii, începând cu 1916 (între 30 aprilie – 1 octombrie), potrivit www.timeanddate.com. Au urmat britanicii, care au introdus ora de vară tot în 1916 (între 21 mai – 16 octombrie), apoi Belgia, Danemarca, Franţa, Italia, Luxemburg, Olanda, Norvegia, Portugalia, Suedia, Turcia.

La 31 martie 1918, ora de vară a fost introdusă şi în Statele Unite. Pentru o perioadă mai îndelungată, a fost aplicată în SUA, în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial, între 3 februarie 1942 şi 30 septembrie 1945.

La data de 13 aprilie 1966, legislativul american a impus respectarea orei de vară la nivel naţional („Daylight saving time” – DST sau „summer time”), din ultima duminică a lui aprilie, până în ultima duminică din luna octombrie. Douăzeci de ani mai târziu, preşedintele Ronald Reagan a semnat un act federal pe probleme de mediu, ce conţinea şi o prevedere care solicita conservarea energiei şi respectarea orei de vară. De atunci, ora de vară a rămas stabilită pe o perioadă cuprinsă între echinocţiul de primăvară şi cel de toamnă.

Printre ţările care au reintrodus recent ora de vară se află Haiti, în 2017, după ce renunţase în 2015; Chile, în 2016, după ce renunţase în 2015; Iordania, în 2014, după ce renunţase în 2012. Ţări care au renunţat la ora de vară, fără a reveni sunt: Armenia (2011), Libia (2013), Rusia (2014), Egipt (2015), Uruguay (2015), Azerbaidjan (2015), Namibia (2017). Există multe state care au folosit sau folosesc doar experimental acest sistem orar, potrivit www.timeanddate.com. China a utilizat experimental ora de vară în perioada 1986-1991. Ţările ecuatoriale şi tropicale nu aplică această oră, deoarece durata zilei este egală de-a lungul anului.

Cand are loc echinocțiul de primăvară 2023

Echinocțiul de primăvară are loc pe data de 20 martie, ora 23:24. Deși calendaristic primăvara începe încă de pe 1 martie, echinocțiul de primăvară evidențiază începutul primăverii astronomice și este momentul care anunță, oficial, trecerea de la iarnă la primăvară.

Echinocțiul de primăvară reprezintă, de asemenea, momentul în care ziua este egală cu noaptea, în orice loc de pe pământ.