Acasă Blog Pagina 770

Un miliardar în CRIPTO ar fi interesat să cumpere Castelul Bran

0

Sibiu Independent: Filosofia noastră

Știri care dau putere comunității noastre

Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.

Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.

Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.

Ziarul Sibiu Independent a intrat în posesia unor informații din lumea CRIPTO. Însă, misterul va plana până în cursul zilei de mâine.


Conform surselor noastre, un miliardar din lumea CRIPTO este interesat să cumpere Castelul Bran. Nu se cunosc alte detalii despre posibila tranzacție, dar nici dacă actualii proprietari doresc să vândă sau dacă au primit deja o ofertă de la miliardarul în CRIPTO.

Sursele noastre au declarat faptul că în cursul zilei de mâine, vor apărea alte detalii importante, printre care și numele miliardarului în CRIPTO.

Două firme din Sibiu au depus oferte pentru licitația privind modernizarea Sistemului de Management Integrat al Deșeurilor din județ

0

Două asocieri conduse de companii sibiene au depus oferte pentru licitația privind modernizarea Sistemului de Management Integrat al Deșeurilor din Județul Sibiu

• Licitația a fost contestată de firma Terra Building SRL, demersul fiind respins de CNSC și catalogat ca fiind „neîntemeiat”

Con-A Operations și Total NSA AG Construct sunt liderii asocierilor de firme care au depus oferte la licitația de atribuire a Contractului „Proiectare (faza PT), asistență tehnică din partea proiectantului și execuția lucrărilor pentru componenta ”construire stații de transfer Agnita și Avrig și centre de colectare a deșeurilor cu aport voluntar la Avrig, Agnita, Sibiu, Mediaș și Cisnădie” investiție promovată de Consiliul Județean Sibiu.

Cele două asocieri sunt formate din:

• Con-A Operations (lider): Finara Consult SRL, Con-A Mep, Total Business Land SRL și Condesign SRL;

• Total NSA AG Construct SRL (lider): Pro Hart Group, Nord Construct SRL, Tehnimarket, Electric Servcom, Sitiline Technology, ABC Best painting SRL, ING Proiect management SRL și John System SRL.

Documentația de licitație a fost încărcată în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP) pe data de 12.02.2023, iar termenul-limită până la care au putut fi depuse ofertele a fost 21.03.2023.

Între firmele interesate de investiția promovată de Consiliul Județean Sibiu s-a aflat și Terra Building SRL, care a înaintat o contestație Consiliului Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC), invocând aspecte ce țin de termenul de execuție și conținutul caietului de sarcini. În urma analizării documentelor existente, judecătorii CNSC au respins contestația depusă de Terra Building SRL, pe care au catalogat-o ca fiind „neîntemeiată”.

Potrivit documentației publicate în SEAP, viitorul prestator va trebui să construiască:

• 5 Centre de Colectare a Deșeurilor cu Aport Voluntar în Avrig, Agnita, Sibiu, Mediaș și Cisnădie;

• 2 Stații de Transfer în Agnita și Avrig (modernizarea celei existente)

În linii mari, lucrările vor consta în:

• Centre de aport voluntar: curățarea terenului; construirea  platformei betonate, construcția drumurilor interioare, achiziția de containere; împrejmuirea amplasamentului, construcția drumului de acces; lucrări de instalații sanitare, electrice, mecanice aferente funcționării obiectivului de investiții.

• Stații de transfer: modernizarea construcțiilor existente (Stația de transfer Avrig); construirea rampei și a platformei inferioare, construirea silozurilor de transfer, construcția platformelor betonate, construcția drumurilor interioare, achiziția presei fixe, achiziția de containere de transfer; împrejmuirea amplasamentului, construcția drumului de acces; lucrări de instalații sanitare, electrice, mecanice aferente funcționării obiectivului de investiții.

Valoarea estimată a contractului este de 84,16 milioane lei fără TVA, cu o durată de execuție a lucrărilor de 6 luni.

„În luna februarie a acestui an am depus la Ministerul Investiților și Proiectelor Europene o cerere de finanțare din fonduri europene nerambursabile pentru acest proiect important atât pentru starea de sănătate a locuitorilor județului Sibiu, cât și a protecției mediului înconjurător. Avem deja un sistem de management integrat al deșeurilor funcțional la nivelul întregului județ, iar pentru ca acesta să corespundă cerințelor actuale ale legislației dar și ale cetățenilor, se impune a fi modernizat”, a declarat Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu.

Ofertele depuse de cele două asocieri de firme vor fi analizate într-un interval maxim de 90 de zile lucrătoare.

În perioada imediată, Consiliul Județean Sibiu va scoate la licitație un nou contract destinat îmbunătățirii infrastructurii județene de gestionare a deșeurilor, constând în achiziționarea de recipiente pentru colectare selectrivă, valoarea estimată a contractului fiind de 73,5 milioane de lei.

SIBIU: Cum au explodat prețurile în non-cartierul Câmpșor

1

Mulți sibieni, cu state vechi, habar nu au unde este zona Câmpșor. Dar, tot mai mulți agenți imobiliari pun în vânzare terenuri de la proprietari în acest cartier, cum îl denumesc ei. Dar Câmpșor este o zonă agricolă a municipiului Sibiu, ce-i drept în intravilan.


Zona este situată între cartierele Turnișor și Ștrand/Ștrand II. Este despărțită de Turnișor de râul Cibin și de Ștrand de calea ferată. Primăria Sibiu a modernizat drumul peste Câmpșor, care face legătura între cartierele Ștrand și Turnișor în 2021 – 2022. De asemenea, s-a modernizat podul peste Cibin din dreptul acestui drum. Dar proiectul drumului modernizat a fost pus în discuție în 2015, de viceprimarul de atunci Virgil Popa. Odată cu plecarea lui Popa din Primăria Sibiu, proiectul a intrat în adormire. Abia în anul electoral 2020 a fost reluat și dus la bun sfârșit la finele anului 2021.

drum Câmpșor copy e
Noul drum modernizat în Câmpșor.

Explozia imobiliară

Terenurile din zona Câmpșor sunt în proprietate privată majoritatea celor dinspre Sibiu. Mulți dintre proprietari fiind sași. Acest fapt s-a observat când Primăria Sibiu a fost nevoită să facă expropieri pentru lărgirea drumului de legătură amintit mai sus. Odată cu finalizarea drumului, dar și cu anunțul că în zonă va fi construit un complex sportiv-distractiv cu Aquapark, a generat o explozie a prețurilor pe piața imobiliară.

În 2019 terenurile agricole scoase la vânzare în Câmpșor aveau prețuri de 20-25 de euro pe metru pătrat. Acum au prețuri de la 65 de euro în sus pe metru pătrat. Și ajung și la 160 de euro pe metru pătrat.

Agenții imobiliari care au pus anunțurile cu terenurile respective pe diferite pagini de internet specializate spun că zona este o bună investiție pe termen lung. Toți precizează că aici va fi noul Aqua Park al Sibiului. Și majoritatea vânzătorilor profită de deschiderea la drumul nou asfaltat de Primărie.

drum campsor
Vedere din satelit zona Câmpșor

Un Aqua Park pe hârtie și mult mai departe

Zona Câmpșor este intravilan agricol, fără posibilitate de construcție locuințe. Cel puțin teoretic, în partea dreapta a drumului Ștrand – Turnișor nu se poate construi. Adică în Zona Câmpșor. Pentru că partea stângă a aceluiași drum, spre Poplaca, are deja unele construcții. Acolo Primăria Sibiu a comandat și plătit un mega-studiu pentru un complex de servicii sportive-distractive ce va include și un Aqua Park. Dar discuțiile despre Aqua Park în Sibiu se poartă de 15 ani, aproximativ. Acum Primăria Sibiu are o planșă. Dar până la construirea efectivă mai este cale lungă.

Distanța față de Câmpșor a viitorului Aqua Park este mare, acesta fiind mai aproape de zona cartier Tilișca, Valea Aurie.

FB IMG
O parte a viziunii pentru noua zonă Aqua Park

Zonă inundabilă

Studiile de specialitate mai vechi, dar încă valide, arată că lunca Cibinului, în zona Câmpșor este una inundabilă. Construirea barajului de la Gura Râului a redus la minim această posibilitate, dar studiile o desemnează ca zonă inundabilă.

Când a fost construită calea ferată, ce traversează marginea cartierului Ștrand, a fost înălțat terasamentul tocmai pentru a evita eventualele inundații. După cele din 1977, Sibiul nu a mai avut parte de inundații.

Noul Plan Urbanistic General al Sibiului nu este gata, iar cel vechi este depășit ca termen de folosință. Totuși în vigoare. Zonele inundabile, cum este și Câmpșor, pot permite apariția construcțiilor. Dar există o legislație specială care impune dezvoltatorilor și proprietarilor de locuințe în aceste zone să își asume răspunderea. Fără a avea dreptul de a cere autorităților despăgubiri.

De altfel, PUZ-ul inițiat de Primărie pentru noul complex sportiv -distractiv prevede pentru zona Câmpșor doar spații verzi, drumuri și spații de servicii, turism, instituții, sport. Nimic despre locuințe. Iar zona luată în discuție este terenul municipiului Sibiu, în dreptul noului parc construit în această perioadă și denumit „Belvedere”.

Ca o notă, firma angajată de Primăria Sibiu pentru acest PUZ a scris greșit numele zonei în toată documentația, numind-o „CâmpUșor”, deși termenul corect este Câmpșor.

Pod Cibin  scaled
Noul Pod peste Cibin din zona Câmpșor

Județul Sibiu, pe ultimele locuri în țară la incidența tuberculozei

0
policlinica TBC Sibiu

Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu marchează și în acest an Ziua Mondială de Luptă împotriva Tuberculozei, în data de 24 martie, ziua în care doctorul Robert Koch a informat oficial comunitatea științifică internațională că a descoperit bacilul TBC, în anul 1882.

Astfel, pe parcursul zilei de 24 martie vor fi distribuite pliante informative cu privire la prevenția și combaterea tuberculozei, iar clădirea Dispensarului TBC va fi iluminată în roșu între orele 19.00 – 20.00. Prin acest demers, Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu se alătură campaniei de conștientizare a gravității acestei boli, inițiată de organizațiile membre ale Parteneriatului STOP TB România, roșu fiind culoarea simbol a solidarității și implicării în lupta împotriva tuberculozei.  

        Pentru România, tuberculoza reprezintă o problemă de sănătate publică. Suntem țara din Uniunea Europeană cu cele mai multe cazuri de tuberculoză – aproape un sfert din cazurile înregistrate (23,4%) fiind raportate în România, conform ultimului raport al Centrului European de Prevenție și Control al Bolilor (ECDC). Comparativ cu restul țării, situația în județul Sibiu nu este la fel de gravă, acesta situându-se pe locul 6 în topul județelor cu număr redus de cazuri.

Astfel, în anul 2022 au fost înregistrate 83 de cazuri de tuberculoză, 62 dintre acestea fiind cazuri noi, iar 21 recidive. Față de anul 2021 se înregistrează o creștere cu 15% (numărul cazurilor raportate în județul Sibiu fiind de 72).

În anul 2022, cele mai multe cazuri de tuberculoză au fost înregistrate în București (634), urmat de județele Iași (476), Dolj (430), Constanța (360), Bacău (327).

Județele cu cele mai puține cazuri de TBC raportate în anul 2022 au fost Harghita și Covasna – ambele cu 40 de cazuri, Sălaj – 64 cazuri, Alba și Bistrița Năsăud – ambele cu 77 de cazuri.

La nivel national, în anul 2022 s-au înregistrat 8824 de cazuri, în creștere cu 15% față de anul 2021, când au fost raportate 7618 cazuri.

„În ultimii ani, prin investițiile majore în infrastructura spitalului, am îmbunătățit condițiile hoteliere pentru pacienții spitalizați în unitatea noastră sanitară, lucru important, având în vedere că bolnavii cu tuberculoză au o durată de spitalizare îndelungată. De asemenea, există circuite distincte pentru pacienții cu tuberculoză față de cei cu alte afecțiuni pulmonare. În plus, profesionalismul echipei medicale și dotarea cu aparatură performantă (inclusiv CT din 2022), contribuie la realizarea unui act medical de calitate, astfel încât spitalului nostru i se adresează și bolnavi din județele învecinate”, a transmis Cristian Roman, Manager Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu.

Tuberculoza este o boală infecțioasă provocată de bacilul Koch care afectează în principal plămânii, dar poate afecta și alte organe (ganglioni, oase, rinichi, meninge etc). Transmiterea bacilului este realizată prin picături de salivă eliminate de persoanele infectate, prin tuse, strănut ori spută. Odată ajuns în organism, bacilul ajunge până la nivelul alveolelor pulmonare putând provoca inițial o infecție latentă infecțioasă. Persoanele infectate pot să nu aibă nici un simptom și  să nu fie contagioase și astfel să nu fie conștiente de prezența bacilului.

Tuberculoză progresează lent, pe parcursul a săptămâni sau chiar luni, iar simptomele manifestate pot să nu fie de natură să alarmeze bolnavii, inițial cei infectăți pierzând în greutate prin lipsa poftei de mâncare, prezintă oboseală, tuse și  subfebrilitate (Tº<38ºC).

Persoanele care prezintă tuse de cel puțin 3 săptămâni, astenie fizică, inapetență, transpirații nocturne, scădere ponderală, trebuie considerați ca POTENȚIALI bolnavi de TB = suspect TB (simptomele nefiind specifice). În ultimele decenii a crescut numărul infectărilor în rândul tinerilor și persoanelor active social și la locul de muncă. Explicația constă în faptul că stilul de viață dezorganizat duce la slăbirea sistemului imunitar și deschide o „poartă de acces“ tuberculozei. Nopțile nedormite, stresul, orele îndelungate de muncă fără odihnă sau alimentația inadecvată sunt doar câteva din caracteristicile unui stil de viață dezorganizat care duc la slăbirea organismului.

 „Ultimii 2 ani au fost destul de provocatori pentru toată lumea: Pacienții cu tuberculoză s-au trezit peste noapte cu spitalele transformate în unități Covid-19. Din cauza pandemiei, oamenii au devenit reticenți în a se duce la medic când se simt rău, iar asta a dus la o subdiagnosticare a cazurilor de tuberculoză și, mai mult decât atât, la o diagnosticare târzie ceea ce înseamnă că pacienții ajung foarte târziu la medic când deja boala se agravează și devine din ce în ce mai greu de tratat. O persoană cu tuberculoză nediagnosticată va infecta alte persoane sănătoase din preajma sa. De aceea, tuberculoza este important a fi diagnosticată cât mai rapid”, transmite Sebastian Buga, coordonatorul Programului Național de Prevenire, Supraveghere și Control al Tuberculozei.

Anul trecut, în județul Sibiu a avut loc o campanie de depistare a tuberculozei, derulată în 11 comune sibiene. Sadu, Roșia, Chirpăr, Mihăileni, Șeica Mare, Loameneș, Păuca, Valea Viilor, Dârlos, Hoghilag, Brădeni au fost comunele sibiene vizitate de caravana de depistare activă a tuberculozei. Proiectul Screening TB coordonat de Institutul de Pneumoftiziologie Marius Nasta din București, din echipa căruia au făcut parte și medici sibieni, a oferit servicii medicale gratuite cetățenilor din zone rurale unde au fost înregistrate în ultimii ani cazuri de tuberculoză, în vederea depistării precoce a unor noi cazuri.  

„În cadrul proiectului „Screening TB”, desfășurat în județul Sibiu în perioada septembrie – octombrie 2022, au fost efectuate aproximativ 1000 de radiografii pulmonare. În urma interpretării rezultatelor, pentru 75 de persoane s-a ridicat suspiciunea de îmbolnăvire cu tuberculoză. Dintre acestea, 60 s-au prezentat ulterior în Dispensarul TBC pentru consultații și investigații suplimentare. Din fericire, niciunul dintre suspecți nu a fost confirmat pozitiv cu tuberculoză. Rămânem însă în continuare vigilenți și atragem atenția către populație să nu ezite să se prezinte la un consult în cazul în care prezintă simptome specifice acestei grave boli”, spune  dr. Lavinia Danciu, medic pneumolog, Director Medical al Spitalului de Pneumofiziologie Sibiu.

Diagnosticul tuberculozei pulmonare se face clinic (prezența simptomelor), bacteriologic (principala  metodă pentru diagnosticul de certitudine), prin recoltarea a minim două probe de spută separate, chiar și la suspecți la care examenul radiologic pulmonar este normal și, radiologic (cu sensibilitate mare, dar specificitate redusă). 

În regiunea OMS Europa,18 țări sunt considerate cu prioritate ridicată cu privire la TBC iar România se află printre ele. Ca incidență, România ocupă locul 8 în regiune cu 57,1 cazuri la 100.000 de locuitori (2021).

Recomandări:

Simptomatologia TBC este obișnuită și pentru alte boli; pentru a fi siguri că este vorba despre TBC, trebuie efectuate diferite analize. O persoană care prezintă una sau mai multe simptome specific, ar trebui să meargă la medic. 

Pentru prevenirea eficientă a răspândirii  tuberculozei la alte persoane, bolnavii trebuie să ia următoarele măsuri:

➢ să primească medicația așa cum a fost prescrisă de medic

➢ să fie urmăriți în mod regulat de către medicul curant, care va monitoriza starea acestora

➢ să întrebe medicul cu privire la orice îl îngrijorează

➢ să își acopere gura și nasul cu o batistă atunci când tușesc sau strănută

➢ să evite să se apropie de alte personae, pe durata menționată de medic

➢ să-și aerisească camera în mod regulat deschizând ferestrele.

De menționat că nu există pericolul contactării bolii prin cearșafuri, farfurii sau ustensile de bucătărie, pahare, căni sau toalete.

De obicei, după trecerea a 2-4 săptămâni de la începerea tratamentului, boala nu mai prezintă contagiozitate.

Pacienții cu tuberculoză își pot relua activitățile cotidiene doar cu aprobarea medicului lor.

În general, viața sănătoasă, evitarea epuizării, o dietă sănătoasă, faptul de a nu fuma și în general menținerea unor niveluri înalte de igienă – protejează oamenii împotriva tuberculozei.

Date statistice despre activitatea din Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu:

Număr pacienți internați cu tuberculoză în spital în anul 2022:   169 de persoane

Număr pacienți internați cu tuberculoză în spital în anul 2023:    51 de persoane

Număr pacienți consultati în ambulatoriul integrat al spitalului în anul 2022: 11.147 persoane

Număr pacienți consultați în abulatoriul integrat al spitalului în anul 2023:  2.581 persoane

Număr pacienți consultati în Dispensarul TBC în anul 2022 – 3.689 persoane

Număr pacienți consultati în Dispensarul TBC în anul 2023 – 944 de persoane

De menționat faptul că cifrele nu reprezintă neapărat pacienți unici, ci aceeași persoană poate să aibă mai multe internări pe parcursul anului.

Viitorul sloturilor: La ce să ne așteptăm

0

Pentru cazinourile online și cele stradale, sloturile generează cea mai mare parte a veniturilor. Este logic că dezvoltatorii încearcă să inoveze mai mult pe piața digitală decât în jocurile tradiționale de cărți, deoarece atrag mai mulți jucători. Pe măsură ce cererea pentru jocuri noi devine din ce în ce mai evidentă, probabil că vom vedea anumite transformări la sloturile din viitorul apropiat.

Inspirarea din alte medii

Dezvoltatorii de cazinouri încearcă să convertească alte jocuri într-un format de slot, ceea ce nu este prea dificil dacă se folosesc doar teme. De exemplu, sloturile video împrumută simboluri de cărți din jocurile tradiționale de cărți. O mulțime de sloturi preiau, de asemenea, teme din emisiuni tv și pariuri sportive, precum și jocuri de societate clasice precum Clue sau Monopoly, multe dintre ele putând fi practicate și online la cazino ro.

Cu toate acestea, există un impuls constant pentru a gamifica aproape orice. Puteți găsi jocuri de slot bazate pe emisiuni de televiziune celebre, trupe, filme și evenimente sportive. Nu este exclus ca în viitorul apropiat să vedem și mai multe sloturi inspirate din alte medii.

Jocurile de cărți virtuale pot înlocui jocurile de masă

Nu este exclus ca în viitorul apropiat să vedem sloturi inspirate din jocul de poker sau blackjack. În timp ce jocurile de cazinou live, cum ar fi ruleta și blackjack-ul, au un element de noroc, majoritatea jucătorilor sunt de acord că mai aveți nevoie de o anumită abilitate pentru a învinge jucătorii. Cu toate acestea, jocurile de cărți video se bazează pe numere alese aleatoriu. Jucătorul nu poate determina câte cărți au rămas în pachet și nu poate folosi jocurile minții pentru a păcăli adversarii. Este posibil ca în viitor jocurile de cărți virtuale „de tip slot” să înlocuiască jocurile de masă, deoarece sunt mai convenabile și mai accesibile decât pokerul face to face.

Revizuirea cazinourilor clasice

Cazinourile stradale concurează în mod constant cu cazinourile online bazate pe aplicații. Este posibil ca unitățile fizice să rămână competitive prin crearea unei aplicații online, doar că scopul lor este să aducă jocătorul în unitatea fizică. Pentru a oferi membrilor o experiență diferită, cazinourile fizice încearcă să dezvolte sloturi inovatoare,  mai mari și mai sclipitoare.

Ceea ce atrage jucătorii la cazinouri este experiența, strălucirea și luminile troboscopice. Jucătorii au mai multe șanse să facă pariuri mari pe aparate mai strălucitoare, cu volatilitate scăzută, iar mulțimile tind să se formeze în jurul acestor sloturi pentru a crea o atmosferă mai socială. Mulți jucători vor continua să fie atrași și de bonusuri sau free spins – cazinoro.com/free-spins.

Sloturi cu realitate virtuală

Microgaming a lansat primele jocuri cu realitate virtuală pentru Oculus Rift în 2016. Jocurile lor se concentrează pe ruleta VR, dar există planuri de extindere în jocurile de slot în viitor. Deși tehnologia nu este populară, cazinourile cercetează în mod activ cum să utilizeze noile tehnologii. Dezvoltatorii doresc să facă din jocurile virtuale o experiență senzorială completă, dar jocurile de noroc au nevoie de un nou concept de design pentru a exista în VR. Este posibil ca tehnologia VR să inspire noi tipuri de jocuri de slot care nu ar putea funcționa altfel.

Mai multe moduri de a câștiga și de a juca

Sloturile au parcurs un drum lung față de sistemul tradițional „cu trei role”. Mai multe sloturi vor avea 20-50 de rânduri pline cu simboluri, ceea ce oferă jucătorului mai multe șanse de a câștiga. De exemplu, Boom Pirates de la Foxium începe cu cinci din nouă role active pe patru din șase rânduri active. Acest joc de slot îi menține pe jucători implicați.

Înainte ca jucătorul să-și dea seama, matricea se schimbă de la 1000 de moduri de câștig la peste 10.077.696 de moduri. În viitor, dezvoltatorii vor continua să creeze diferite scenarii și runde bonus pe care jucătorul trebuie să le completeze pentru a extinde tabla de joc.

Oricum ar fi, sloturile vor continua să fie cele mai atractive jocuri din cazinouri și trebuie tratate ca formă de divertisment. Distracția este garantată!

FOTO: Trei răniți la Avrig. Coliziune între o mașină și un autocamion plin cu pietriș

0

Un accident cu victime s-a produs în urmă cu puțin timp pe DN 1, în zona km. 283, pe centura Avrigului.


În urma coliziunii dintre un autoturism și un camion încărcat cu pietriș, trei persoane au fost rănite, acestea primind îngrijiri medicale la fața locului. Din primele cercetări efectuate s-a stabilit că șoferul unui autoturism condus spre Brașov, pe fondul unei depășiri neregulamentare, a pătruns pe contrasens unde a intrat în coliziune frontală cu un autocamion condus din sens opus, după care a fost proiectat într-o autoutilitară, care circula în spatele autocamionului.

La volanul autoturismului s-a aflat un buzoian în vârstă de 21 de ani iar autocamionul a fost condus de către un sibian în vârstă de 38 de ani. Autoutilitara a fost condusă de către un bărbat în vârstă de 53 de ani, din județul Prahova.

STAREA VICTIMELOR

În urma impactului, trei persoane au fost rănite: un băiat în vârstă de 16 ani, cu contuzii și escoriații, un bărbat în vârstă de 45 de ani, cu traumatism de membre și un alt bărbat în vâsrstă de 48 de ani, cu multiple contuzii și escoriații.

Traficul rutier a fost deblocat.

„Două echipaje SMURD dintre care unul cu medic, o autospecială de stingere și o autospecială de primă intervenție, intervin în aceste momente pe DN1 km 283 – centura orașului Avrig la un accident rutier. În sprijin intervine și un echipaj SAJ. Din primele informații sunt implicate un autoturism și un camion care transporta pietriș. Echipajele medicale evaluează 3 persoane implicate în accident.” a declarat purtătorul de cuvânt al ISU SIBIU, Andreea Ștefan

Teatrul „Gong” Sibiu joacă în licee de Ziua Mondială a Teatrului

0

Teatrul pentru Copii și Tineret „Gong” Sibiu prezintă luni, 27 martie și marți, 28 martie, spectacolul „Zonă minată” de Pamela Dürr, în regia Simonei Țăruș. Creat special pentru a fi jucat în sălile de clasă, spectacolul a fost realizat în parteneriat cu Asociația Română pentru Promovarea Artelor Spectacolului (ARPAS) și va avea cinci reprezentații, cu circuit închis, atât în sălile Colegiului Economic „George Barițiu”, cât și la sediul Colegiului Național Pedagogic „Andrei Șaguna” Sibiu. Reprezentațiile sunt oferite gratuit cu sprijinul Consiliului Local Sibiu, prin Primăria Municipiului Sibiu.

La Sibiu, spectacolul a mai avut zece reprezentații gratuite, cu circuit închis, la Colegiul Național „Octavian Goga”, Colegiul Național „Samuel von Brukenthal”, Colegiul Național „Gheorghe Lazăr” și la Liceul de Artă. Proiectul a avut premiera anul trecut, la București, în cadrul Festivalului Național de Teatru.

„Zonă minată” de Pamela Dürr în traducerea lui Ciprian Marinescu are la bază interviuri cu supraviețuitori ai conflictelor sângeroase din Balcani din anii 90 și încearcă să familiarizeze publicul tânăr cu istoria recentă a Europei. Jasna și Emina sunt prietene. Nu le-a păsat niciodată că una dintre ele provine dintr-o familie sârbă, iar cealaltă dintr-o familie bosniacă. În 1992, când izbucnește războiul în Iugoslavia, cele două fete sunt despărțite. Sarajevo e sub asediu, Belgrad încă e sigur. Cine evadează acolo e un dușman pentru croați și bosniaci. După o fugă care le pune în pericol viața, cele două prietene se reîntâlnesc în Germania. Poate prietenia lor să reziste? Spectacolul regizat de Simona Țăruș le aduce în prim – plan pe tinerele actrițe Oana Brânzan și Mădălina Iagăr, într-o montare emoționantă recomandată elevilor de liceu.

Ziua Mondială a Teatrului a fost creată de Institutul Internațional de Teatru, în cadrul Congresului Mondial de la Viena, în anul 1961 și a fost sărbătorită prima oară în 1962, la 27 martie, ziua în care se deschidea stagiunea Teatrului Națiunilor din Paris. De atunci, în fiecare an, la aceeași dată, comunitatea teatrală internațională, artiști şi public deopotrivă, celebrează Ziua Mondială a Teatrului. Înființat în 1948 la inițiativa UNESCO și a unor personalități de seamă din domeniul teatrului, Institutul Internațional de Teatru este cea mai importantă organizație internațională neguvernamentală din domeniul artelor spectacolului, având relații oficiale de consultare și asociere cu UNESCO.

Inițiat de Asociația Română pentru Promovarea Artelor Spectacolului (ARPAS), proiectul „Teatru contemporan în săli de clasă” este dezvoltat în colaborare cu Goethe-Institut București și agenția Henschel din Berlin. Proiect cultural cofinanțat de Administrația Fondului Cultural National. Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziția Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitatea beneficiarului finanțării.

Ziua Mondială a Apei sărbătorită la Apă Canal Sibiu

0

Aproximativ 400 de elevi din grădinițele, școlile și liceele sibiene au sărbătorit împreună cu noi Ziua Mondială a Apei. Încă de la primele ore ale dimineții prichindeii de la Școala Gimnazială I L Caragiale au parcursul traseul turistic ghidat Drumul Apei. Au aflat care a fost importanța apei în dezvoltarea orașului nostru precum și detalii despre felul în care vechii locuitori se alimentau cu apă de băut.

Tot în prima parte a zilei aproximativ o sută de elevi ai Colegiului Economic au vizitat Uzina de apă Dumbrava. Specialiștii companiei Apă Canal Sibiu SA, angajați ai Uzinei de Apă Dumbrava le-au explicat tinerilor care este drumul apei de la sursă până la robinet și procesele tehnologice care duc la tratarea corectă a acesteia.

Pas cu pas au fost descoperite camera de amestec, bazinele de coagulare, filtrele cu paturi de nisip, instalațiile de dezinfectare cu clor, laboratorul și rezervoarele de înmagazinare de unde apa este introdusă în rețeaua de distribuție zonală. Pe drumul apei, cei prezenți au mai aflat că stația Dumbrava este alimentată din barajele de la Gura Râului și Sadu și asigură alimentarea cu apă potabilă a municipiului Sibiu, a orașului Ocna Sibiului precum și a comunelor cu satele aparținătoare Cristian, Șura Mare, Șura Mică, Șelimbăr, Loamneș și Păuca, tratând în fiecare secundă peste 700 de litri de apă.

Alții două sute de copilași înscriși ai Grădiniței cu program prelungit 22 au învățat care este circuitul apei în natură și au descoperit cum poate fi depistată și remediată o avarie a unei conducte. Tot ei au pictat un tablou uriaș dedicat Zilei Mondiale a Apei.

Mai mult, toți cei mici, prezenți astăzi, alături de părinți în casieriile noastre au primit steaguri și baloane inscripționate cu logo-urile Apă Canal Sibiu.

Ziua Mondială a Apei se sărbătorește anual în data de 22 martie. Decizia instituirii acestei sărbători a fost luată în cadrul Conferinței Națiunilor Unite pentru Mediu și Dezvoltare de la Rio de Janeiro, la 22 decembrie 1992. În România, această zi se sărbătorește din 1993. Mesajul acestui an este „Fă schimbarea pe care tu ți-ai dori să o vezi în lume!

Fiecare picătură/gest contează!” și vizează promovarea dezbaterilor și a informațiilor legate de criza apei și a salubrității, precum și atitudinea, soluțiile pe care trebuie să le găsim și să le adoptăm pentru a preveni, după caz, atenua efectele pe care aceasta le generează în special asupra popoarelor mai puțin dezvoltate, fie prin insuficiență și lipsa accesului la servicii publice, fie printr-o calitate precară a apei, aflată inclusiv sub presiunea factorilor de poluare.

Situația desfășurării simulării examenului de Evaluare Națională 2023 la limba și literatura maternă

0

Astăzi, 22.03.2023, între orele 9.00 și 11.00, în unitățile de învățământ cu clase gimnaziale ce studiază în limba minorităților naționale din județul Sibiu, a fost susținută simularea probei de limba și literatura maternă din cadrul examenului de Evaluare Națională 2023 pentru absolvenții clasei a VIII-a.

Din cei 414 elevi care puteau susține această simulare (399 elevi la limba și literatura germană și 15 elevi la limba și literatura maghiară) au fost prezenți 409 elevi (98,79%), iar 5 elevi (1,21%) au absentat (4 elevi la limba și literatura germană și un elev la limba și literatura maghiară).

Nu au existat probleme în privința organizării simulării la această probă, toate unitățile de învățământ cu clase gimnaziale ce studiază în limba minorităților naționale putând accesa, multiplica și distribui subiectele la timp. Nu au fost raportate situații de elevi eliminați sau elevi cu probleme de sănătate în timpul desfășurării probei.

Rezultatele elevilor la simularea examenului de Evaluare Națională 2023 se vor comunica în data de 29 martie 2023.

În conformitate cu OME nr. 3.138 din 25.01.2023, rezultatele obținute de elevi la simularea Evaluării Naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a ” sunt analizate la nivelul fiecărei unități de învățământ în care s-au desfășurat aceste simulări, prin discuții individuale cu elevii, dezbateri la nivelul clasei, ședințe cu părinții, precum și la nivelul consiliului profesoral, în vederea adoptării unor măsuri pentru îmbunătățirea performanțelor școlare.”

Notele obținute se trec în catalog doar la solicitarea scrisă a elevului.

Spitalul Județean Sibiu: A fost suplimentat numărul paturilor pentru pacienții Covid

0

Având în vedere contextul epidemiologic determinat de creșterea numărului de pacienți infectați cu SARS-CoV2 internați în cadrul SCJU Sibiu în ultimele zile, cea mai mare unitate sanitară a județului a făcut demersuri în vederea suplimentării numărul de paturi destinate acestora.

Ca urmare, Direcția de Sănătate Publică Sibiu a avizat modificarea structurii organizatorice temporare a SCJU Sibiu pentru perioada de funcționare ca spital de nivel I pentru pacienți, cazuri confirmate sau suspecte de Covid-19.

Conform noi structuri, numărul paturilor pentru spitalizarea pacienților Covid non – ATI în cadrul Secției Clinice Boli Infecțioase a crescut cu 12 ajungând la 35.

Per total, pentru numărul paturilor pentru pacienții Covid  – 19 este de 59 după cum urmează:

• 35 paturi în Secția Clinică Boli Infecțioase;

• 6 paturi ATI – COVID  (corp modular 1)

• 3 paturi Covid pentru specialitățile chirurgicale – localizate în pavilionul chirurgical;

• 13 paturi Covid pentru secțiile de Obstetrică-Ginecologie.

• 2 ATI – Covid  Compartiment ATI – Obstetrică Ginecologie; (destinate exclusiv compartimentului menționat)

Per total, conform noii structuri temporare, SCJU Sibiu are în momentul de față: 900 de paturi dintre care 59 pentru pacienții Covid – 19.

Nu s-au înregistrat alte modificări de structură.

„Creșterea sau scăderea numărului de cazuri sunt lucruri normale , am putea spune chiar de rutină, în <viața> de zi cu zi a unui spital și mai ales a unei unități de mărimea și importanța SCJU Sibiu, care a fost și continuă să fie principalul vector în diagnosticarea și tratarea pacienților cu SARS-CoV2. Nu este vorba despre o situație alarmantă dar noi trebuie să fim permanent pregătiți, acesta fiind motivul acestei reorganizării  a capacității de internare din zona roșie”, a explicat managerul SCJU Sibiu, Dr. Daniel Chelcea.

În ceea ce privește conduita corectă pentru evitarea transmiterii oricărui tip de infecție respiratorie recomandăm sibienilor să fie în continuare prudenți, să nu se expună și să respecte un set de minimele măsuri de siguranță:

• utilizarea în continuare a măștilor de protecție în spațiile foarte aglomerate;

• monitorizarea atentă a stării de sănătate și prezentarea la medic în cadrul unor simptome severe de infecție respiratorie;

• respectarea regulilor de igienă personală.

• Respectarea orarului de vizitare a pațienților și a conduitei în spital.

De asemenea, recomandăm cetățenilor ca, în cazul unor simptome ușoare, să contacteze medicul de familie pentru diagnosticare și tratament și doar în cazul unor simptome severe să se prezinte la Unitatea Primiri Urgențe.

Sursa foto: Arhiva

Spitalul TBC Sibiu organizează și în acest an Campania Antifumat

0

*Marșul Sănătății Plămânilor, la care sunt așteptate să participe și echipe de renume din sportul sibian

* Consiliere antifumat și oferire gratuită a medicației antifumat pentru fumătorii care doresc să renunțe la consumul de tutun – în limita sumelor care vor fi strânse din donații și sponsorizări

*Spirometrii gratuite efectuate săptămânal în 4 locații publice – mall-uri, Piața Mare

*Prevenție și consiliere antifumat oferită de medicii pneumologi în 8 licee sibiene

Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu va organiza și în acest an o campanie de conștientizare a efectelor fumatului asupra sănătății.


“Am decis ca în anul 2023 să extindem perioada de desfășurare a campaniei, de la o săptămână, cât a fost în anii anteriori, la 4 săptămâni. Astfel, luna mai va fi luna de conștientizare a efectelor fumatului asupra sănătății plămânilor, acțiunile fiind desfășurate cu ocazia Zilei Mondiale fără Tutun, marcată anual în data de 31 mai” – transmit reprezentații Spitalului TBC Sibiu.

Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu are inițiativa acestei acțiuni de conștientizare a populației cu privire la consecințele negative pe care fumatul le are asupra sănătății, în condițiile în care majoritatea afecțiunilor pulmonare ale pacienților noștri au drept cauză consumul de tutun. De altfel, s-a demonstrat că 90% din decesele prin cancer pulmonar sunt provocate de fumat. Tocmai de aceea, pentru noi reprezintă o prioritate și prevenția, componenta de educare a populației, nu doar tratarea bolnavilor.

Campania se află la cea de-a șasea ediție se va derula pe parcursul a 4 săptămâni, în perioada 1-31 mai.

Obiectivele principale se vor concentra atât pe rolul de prevenție, prin informarea și conștientizarea unui număr însemnat de cetățeni cu privire la efectele negative pe care fumatul le are asupra sănătății, cât și pe o componentă de prevenție și consiliere de specialitate pentru fumătorii din licee, la orele de dirigenție, în vederea renunțării la fumat. De asemenea, vor fi organizate sesiuni de efectuare gratuită a unor spirometrii pulmonare de către cetățeni, iar fumătorii vor avea posibilitatea să renunțe la fumat prin consilierea de către medicii pneumologi și oferirea de medicație antifumat gratuită.

„Ne propunem ca până la finalul anului 2023 să reușim să ajutăm un număr cât mai mare de persoane să renunțe la fumat. Este o țintă îndrăzneață, în condițiile în care produsele pentru această acțiune ne propunem să le procurăm doar din donații și sponsorizări, iar costurile medicației antifumat pentru o persoană reprezintă cam 200 – 250 de lei. Ne străduim să putem aduna sumele necesare și chiar facem un apel pe această cale către toate companiile sau persoanele de bună credință care doresc să se implice și să ne sprijine în redarea sănătății persoanelor dependente de fumat”, a declarat Cristian Roman, Manager Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu .

Activitățile propuse în cadrul campaniei sunt următoarele :

– Marșul Antifumat – se va desfășura pe pietonala Nicolae Bălcescu – Piața Mare, organizat împreună cu Asociația Crucea Roșie Sibiu – „Mere contra țigări” – Marșul Sănătății Plămânilor.

În acest an, ne dorim ca alături de elevi, studenți, voluntari ai Crucii Roșii, angajați ai spitalului sau simpli cetățeni, să participe la Marșul sănătății plămânilor și echipe sportive, în condițiile în care sportivii reprezintă un model demn de a promova un stil de viață sănătos, prin conduita proprie influențând în mod pozitiv viața semenilor.

– Consilierea antifumat a elevilor din 8 licee

Astfel, echipe de medici pneumologi vor participa la orele de dirigenție din liceele sibiene, oferind elevilor sfaturi antifumat. Campania antifumat se va derula pe parcursul a 4 săptămâni, în perioada 1-31 mai, pentru a marca Ziua Mondială fără Tutun, 31 mai. Frecvența va fi de 2 prezentări în licee pe săptămână – în total 8 ședințe de consilieri elevi.

– Consilierea fumătorilor care vor să renunțe la fumat și oferirea medicației antifumat în mod gratuit – pentru fumătorii care doresc să renunțe la fumat, în limita sponsorizărilor atrase

De asemenea, pentru a veni în sprijinul fumătorilor de pe raza județului Sibiu, medicii pneumologi vor oferi consiliere și susținere în vederea renunțării la fumat, inclusiv prin oferirea gratuită a medicației aferente procesului de abandonare a fumatului –  medicație ce va fi în funcție de sumele atrase prin sponsorizări

– Efectuarea de spirometrii gratuite în 4 locații publice – mall-uri, Piața Mare

În plus, în cadrul campaniei antifumat vor fi efectuate cel puțin 800 de spirometrii gratuite pentru fumători, în vederea evaluării capacității funcționale a plămânilor. Spirometriile gratuite în vederea măsurării capacității funcționale a plămânilor se vor desfășura pe parcursul lunii mai, cu frecvența de 1/săptămână – în total 4 zile în care cetățenii vor avea posibilitatea să își măsoare capacitatea pulmonară.

Acestea vor fi organizate în locuri publice, datele și locațiile exacte urmând a fi anunțate la finalul lunii aprilie.

Date de context:

Campania Antifumat este în anul 2023 la cea de-a șasea ediție. În anii anteriori campania se derula timp de o săptămână, în perioada 24-31 mai. De-a lungul anilor, în Săptămâna Antifumat a fost organizat Marșul Antifumat, în care sute de elevi, studenți și voluntari ai Crucii Roșii au mărșăluit prin centrul Sibiului, purtând lozinci Antifumat și împărțind mere trecătorilor, în schimbul țigărilor. De asemenea, medicii pneumologi ai spitalului au mers în licee sibiene și au prezentat elevilor riscurile pe care le implică fumatul asupra sănătății. În plus, am organizat un concurs de desene antifumat, fiind premiați elevii sibieni, pe categorii: ciclul primar, ciclul gimnazial, ciclul liceal.

Recital de pricesne susținut de Mariana Anghel și elevii săi, la două biserici din Sibiu

0

Consiliul Județean Sibiu, prin Școala Populară de Arte și Meserii „Ilie Micu” Sibiu, în parteneriat cu Biserica Ortodoxă Sf. Ioan Botezătorul și Sf. M. Mc. Dimitrie și Biserica Ortodoxă Sf. Ioan Iacob Românul, organizează vineri, 24 martie 2023 și sâmbătă, 25 martie 2023, concertul: „La Tine vin, Iisuse!”


Mariana Anghel, împreună cu corepetitorul Marcel Băilă și elevii clasei de canto muzică populară pe care o coordonează, vor susține săptămâna aceasta două concerte de pricesne.

Primul concertul se va desfășura vineri, 24 martie, la Biserica Ortodoxă Sf. Ioan Botezătorul și Sf. M. Mc. Dimitrie, pe Calea Poplăcii nr. 30, în intervalul orar 18:00 – 20:00, iar al doilea concert va avea loc sâmbătă, 25 martie, la Biserica Ortodoxă Sf. Ioan Iacob Românul, pe strada Dealului, nr. 25, în intervalul orar 11:30 – 13:30. Intrarea este liberă.

Camera de Comerț Sibiu, despre contestarea deciziilor Adunării Generale de către 3 camere județene și depunerea unei plângeri penale

0

Colegiul CCIA Sibiu, luând în discuție poziția publică anunțată de către CCIR în legătură cu contestarea deciziilor Adunării Generale de către 3 camere județene și depunerea unei plângeri penale, face cunoscute următoarele:


Poziția exprimată de către reprezentantul nostru în Adunarea Generală a CCIR a fost anterior autorizată atât de către Colegiu, cât și de către Adunarea Generală a Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Sibiu. Contestarea hotărârilor Adunării Generale a CCIR, cât și depunerea plângerii penale au fost făcute pe baza delegării exprese a reprezentanților noștrii de către Adunările Generale și reuniunile Colegiului.

În urma alegerilor desfășurate în luna februarie, Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Sibiu a ales membrii Colegiului și Președintele pentru un mandat de patru ani. Atât Adunarea Generală menționată, cât și Colegiul ales au aprobat prin vot continuarea acțiunilor civile și penale inițiate anterior, acestea fiind poziția organizației si nu a unei persoane, indiferent de funcția sa.

Camerele de Comert Județene și Camera Națională sunt reprezentanți legali al Comunității de Afaceri și ne așteptăm să inițieze și desfășoare activități concrete de susținere a unui mediu de afaceri sănătos, așa cum la inițiativa Sibiului am luat poziție pentru echitate și echilibru în piața de energie. Nu susținem inițiative de modificare a legii Camerelor de Comert care transformă Camera Națională într-o “proprietate” personală și nici cheltuirea banilor pe îndemnizații de conducere de 90.000 lei net/luna, depășind de peste 5 ori îndemnizația Președintelui României sau salariul primului ministru.

Suntem deschiși la orice propunere constructivă și serioasă de reformă efectivă a Sistemului Cameral și în perioada următoare vom face publice câteva propuneri, care speram ca vor contribui la o mai bună și efectivă reprezentare a mediului de afaceri în legatură cu autoritătile naționale și internaționale.

Apă Canal Sibiu a achiziționat autolaboratoare noi pentru detecția pierderilor de apă

0

În fiecare an, pe data de 22 martie, se sărbătorește ZIUA MONDIALĂ A APEI. Cu această ocazie Apă Canal Sibiu este alături de abonații săi cu noi investiții în tehnologia modernă de detectare a pierderilor de apă pe conducte de plastic, din materiale metalice sau din alte materiale.


Recent, au fost achiziționate trei autolaboratoare detectare pierderi apă precum și un autolaborator cu sistem CCTV de inspecție video a conductelor de canalizare. De ultimă generație, izolate termic acestea sunt dotate cu sisteme inteligente de prelocalizarea a pierderilor de apă prin înregistrarea sunetelor și analiza zgomotelor de pe rețea. Loggeri sau senzorii de zgomot sunt cei care măsoară nivelul și frecvența sunetului, transmit datele prin radio și rezistă la temperaturi între -10 grade C și + 40 grade C. Cu o distanță de recepție de minim 50 de metri, loggeri preiau informația pe care ulterior cu ajutorul transmiterii bidirecționale a datelor prin radio o salvează în unitățile de comandă și control iar apoi într-o bază de date cu conectare și control prin WI FI.

Procesul complex de detectare al pierderilor de apă presupune implicarea camerelor video subacvatice, a microfoanelor ultra-performante, a debimetrelor, corelatoarelor de localizare, a georadarelor, locatoarelor feromagnetice precum și a programelor de analiză a datelor în vederea depistării pierderilor de apă din rețele. După identificarea zonei, cazul este preluat de echipele de Intervenții care remediază conducta avariată. În ultimii patru – cinci ani, datorită eforturilor depuse de Biroul Management Pierderi Apă, anual se reduc pierderile din rețele de distribuție a apei aflate în administrarea companiei noastre. Peste 120 de pierderi au fost depistate în ultima perioadă datorită activității derulate zilnic de colegii noștri, detectivii pierderilor de apă.

Pentru solicitarea serviciilor BirouluiManagement Pierderi Apă vă recomandăm să redactați o cerere pe care să o trimiteți pe adresa office@apacansb.ro.

Actualul parc auto al Apă Canal Sibiu SA are în dotare 131 de autovehicule, majoritatea achizițiilor fiind făcute începând cu anul 2017.

Compania Apă Canal Sibiu SA a achiziționat în ultimul an și un teren de două hectare în Zona Industrială Vest, locație unde își va muta întregul parc auto. În acest fel, va degreva de poluare fonică și trafic auto de mare tonaj zona sediului central al companiei și va oferi confort locatarilor învecinați.

Clădiri din Sibiu, iluminate în roșu de Ziua Mondială de Luptă împotriva Tuberculozei din 24 martie

0

Aproape 60 de clădiri emblematice din România vor fi iluminate, pe 24 martie, în roșu, culoarea simbol a luptei împotriva tuberculozei. Împreună cu autorități locale și județene şi instituţii din 28 de județe, Parteneriatul Stop TB România se alătură eforturilor mondiale de conștientizare a populației cu privire la tuberculoză, de Ziua Mondială de Luptă Împotriva Tuberculozei.

Clădirile iluminate de către Consiliul Județean Sibiu sunt:

1. Clădirea Consiliului Județean Sibiu

Și subordonatele:

2. Filarmonica de Stat Sibiu

3. Spitalul de Pneumoftiziologie

4. Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii tradiționale ”Cindrelul-Junii” Sibiu

Sloganul campaniei de informare și conștientizare pe care o derulăm anul acesta este #RespirăSănătos.

#RespirăSănătos înseamnă prevenire, identificarea simptomelor relevante şi diagnosticare în cel mai scurt timp şi tratament corect, continuu şi de calitate, până la vindecare. Înseamnă servicii de suport în comunitate şi susţinere financiară prin alocaţie de hrană pe toată perioada tratamentului pentru pacienţii cu tuberculoză.

#RespirăSănătos  înseamnă şi aşezarea pacientului în centrul sistemului de sănătate şi tratarea acestuia ca un întreg, nu ca o singură afecţiune. De aceea, anul acesta dorim să readucem în spaţiul public discuţia despre tuberculoză şi tulburări mintale, afecţiuni stigmatizante care, de cele mai multe ori, se întâlnesc şi se potenţează.

Astfel, pe data de 23 martie, începând cu ora 11:00,  organizăm evenimentul online ”Tuberculoza și sănătatea mintală”, transmis live pe pagina de Facebook a Parteneriatului Stop TB Romania (https://www.facebook.com/ParteneriatulStopTB). Împreună cu medici pneumologi, specialişti în sănătate mintală şi organizaţii ale societăţii civile care lucrează cu persoane afectate sau la risc de tuberculoză, vom încerca să punem pe agenda autorităţilor din sănătate necesitatea ca pachetul de servicii pentru tuberculoză să includă şi servicii pentru sănătate mintală.

Campania dedicată Zilei Mondiale de Luptă Împotriva Tuberculozei face parte din activitățile Proiectului “Implicare civică pentru o sănătate mai bună a comunităţii” derulat de Fundația Romanian Angel Appeal – Apelul Îngerului Român în parteneriat cu Asociația pentru Sprijinirea Pacienților cu Tuberculoză Multidrog Rezistentă, cu sprijinul financiar Active Citizens Fund România, program finanțat de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin Granturile SEE 2014-2021. Scopul proiectului este de a crește implicarea civică și capacitatea de participare la luarea deciziilor a persoanelor afectate sau la risc de TBC și/sau HIV prin intermediul Parteneriatului STOP TB România, astfel încât politicile publice propuse și implementate la nivel central și local în comunități să țină cont de vocea acestor cetățeni, urmând principiul „Nimic pentru noi fără noi”.

Parteneriatul Stop TB România

Persoană de contact:

Cristina Enache, Coordonator de proiect,

cristina.enache@raa.ro, 0721.271.470

* Cu toate progresele înregistrate în ultimii 20 de ani, România încă este pe primul loc în Uniunea Europeană la numărul de cazuri noi și recidive de tuberculoză înregistrate anual. Ultimul raport publicat în 2022 de Centrul European de Prevenire și Control al Bolilor (ECDC) si Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) a plasat România între cele 18 state cu prioritate ridicată pentru lupta împotriva tuberculozei din Regiunea OMS Europa şi pe locul 6 ca număr absolut de cazuri anuale (după Federaţia Rusă, Ucraina, Uzbekistan, Turcia şi Kazakhstan).

Un sfert din populația lumii e infectată cu bacilul tuberculozei, conform estimărilor OMS. 10 milioane de persoane se îmbolnăvesc în fiecare an şi 1,5 milioane de persoane  mor din cauza acestei boli. Pandemia COVID-19 a a avut un impact negativ puternic asupra programelor naţionale de diagnostic şi tratament al tuberculozei. În 2020, România a înregistrat una dintre cele mai drastice scăderi a numărului de cazuri din Regiunea OMS Europa (cu 35% mai puţine cazuri diagnosticate faţă de 2019). Aceasta se traduce în 2022 în creşterea numărului de cazuri grave de tuberculoză diagnosticate.

Pentru mai multe informații despre tuberculoză, puteți descărca online gratuit aplicația OneImpact România, disponibilă în Google Play Store și în Apple App Store, dezvoltată de Fundația Romanian Angel Appeal prin Fondul Global de Luptă Împotriva HIV, Tuberculozei și Malariei.

Sursa foto: Arhiva Spital TBC Sibiu

Șofer din Veștem prins în trafic fără permis și beat. Alt șofer, la fel de băut

0

Polițiștii rutieri sibieni sunt zilnic la datorie și opresc în trafic sute de șoferi pentru a le verifica actele sau dacă au consumat băuturi alcoolice și substanțe interzise.

La data de 21 martie, în jurul orei 18:45, pe DJ 106D, polițiștii Secției de Poliție Rurală Șelimbăr au oprit pentru control un autoturism condus dinspre Rășinari spre Poplaca de către un bărbat în vârstă de 54 de ani, din Poplaca. Testarea alcoolscopică a șoferului a indicat un rezultat de 0,74 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Băut și fără permis, pe drumul național

La data de 21 martie, în jurul orei 23:30, pe DN 1, la km. 301, în zona localității Veștem, polițiștii Biroului Drumuri Naționale și Europene din cadrul Serviciului Rutier Sibiu au oprit pentru control un autoturism condus dinspre Veștem spre Sibiu de către un localnic în vârstă de 53 de ani. Din verificările efectuate de către polițiștii rutieri a rezultat faptul că bărbatul nu deține dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice. Mai mult decât atât, testarea bărbatului cu aparatul etilometru a indicat un rezultat de 0,86 mg/l alcool pur în aerul expirat, șoferul fiind însoțit la o unitate medicală unde i s-au recoltat probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei în sânge.

SIBIU: Număr dublu de proiecte depuse pe Agenda Educațională 2023

0

Înființată la inițiativă consilierilor locali PNL Sibiu, Agenda Educațională are în acest an un buget total de 500.000 lei. Suma a fost majorată cu 200.000 lei față de proiectul de buget inițial. Suma alocată permite susținerea a nu mai puțin de 22 de proiecte depuse, adică a unui număr dublă față de anul trecut.


„Vom vota luna aceasta, în Consiliul Local Sibiu, lista finală a celor 22 de proiecte depuse pe Agenda Educațională. Încă o inițiativă liberală se bucură de interes major în comunitate” a declarat Adrian Bibu (foto), liderul de grup PNL în Consiliul Local Sibiu.

”Este îmbucurătoare pentru noi diversitatea de activități propuse spre finanțare. Cele 22 de proiecte depuse vizează educația în domeniul mobilității și siguranței în trafic, formarea competențelor de viată, dezvoltarea sănătoasă, promovarea lecturii, robotică și multe altele”, afirmă Alexandru Dumbravă, viceprimarul PNL al Sibiului.

A început sesiunea de depunere a solicitărilor de sprijin financiar pentru asigurarea asistenței de sănătate publică

0

Municipiul Sibiu lansează sesiunea de depunere a solicitărilor de sprijin financiar din fonduri publice pentru asigurarea asistenței de sănătate publică, conform Legii nr.95/2006 privind reforma în domeniul sănătății.


Solicitările pot fi depuse începând cu data de 22 martie 2023 până la 20 aprillie 2023, la sediul Primăriei Municipiului Sibiu, din Piața Mică, nr. 25, etajul 2, cam.201 (luni-joi, ora 07:30 -16.00; vineri, ora 07:30 – 13.30) sau pot fi transmise în format electronic la adresa de mail sanatate@sibiu.ro.

Toate cererile (atât cele depuse în format fizic la sediul autorității finanțatoare, cât și cele depuse pe e-mail) vor respecta termenul limită de depunere, data de 20 aprilie 2023, până la ora 12. Cererile depuse în format electronic vor fi confirmate de primire, prin trasmiterea numărului de înregistrare către solicitant.

Documentele necesare pentru aplicare pot fi descărcate de pe site-ul www.sibiu.ro, secțiunea dedicată Agendei Sănătății 2023.

Informaţii suplimentare cu privire la procedura de selecţie a proiectelor pot fi obţinute la sediul Primăriei Municipiului Sibiu, Piața Mică nr. 25, e-mail: sanatate@sibiu.ro sau telefonic: 0269.208812.

Expoziție de mașini clasice la Shopping City Sibiu

0

Între 18 și 02 aprilie, Shopping City Sibiu invită sibienii să descopere cele mai simpatice mașini retro într-o expoziție, în zona Info Point & galeria fashion.

Expoziția Mașini Clasice reunește 9 automobile clasice, cu modele legendare care au făcut istorie în perioada anilor 1960-1980 precum: Chevrolet Corvette Convertible, BMW 320i Baur TC2, Ford Escort XR3i Cabriolet, Lincoln Continental Town Coupé, Mercedes-Benz 300D, MG MGA 1600, Mitsubishi Colt Galant Hardtop și Porsche 928 S4.

Surpriza expoziției este, însă, Dacia 1100 sau „Sutica”, mașina care trezește nostalgia românilor ca niciun alt automobil autohton.

Cei interesați pot vizita expoziția gratuit în zona Info Point & galeria fashion 

Pasionații pot afla detalii tehnice și curiozități istorice chiar de la Mașinistul – partenerul nostru în organizarea expoziției și pot participa la un tur ghidat.

Tururile au loc în 01 și 02 aprilie, în intervalul 15:00 – 20:00 (gratuit, pe măsură ce se strâng participanți).

Distracția continuă pentru cei mici, dar și pentru cei mari la circuitul de mașinuțe pentru copii, din zona Info Point. Accesul este gratuit, iar telecomanda pentru mașinuțe este disponibilă la Info Point.

Citește AICI cele mai interesante curiozități despre mașinile expuse

FOTO EXCLUSIV: Bărbat lovit mortal de tren la Sibiu

0

O persoană decedată a fost găsită, în această dimineață, pe un câmp din cartierul Ștrand 2. La fața locului au sosit de urgență mai multe echipaje de Poliție și Medicină Legală.


Corpul neînsuflețit ar fi fost găsit la aproximativ 100 de metri de bariera care desparte cartierul Ștrand 2 de Câmpișor. Conform surselor Sibiu Independent, sibianul în vârstă de 39 de ani a fost accidentat mortal de tren. Mecanicul de locomotivă nu a sesizat accidentarea bărbatului și astfel nu a oprit trenul.

„În această dimineață, în jurul orei 07:30, polițiștii din cadrul Biroului Județean Poliție Transporturi Sibiu au fost solicitați să intervină în municipiul Sibiu, la trecerea la nivel cu calea ferată din Câmpșor, zona cartierului Ștrand, unde mecanicul unui tren a semnalat prezența unei persoane decedate pe acostamentul căii ferate. La fața locului polițiștii au constatat că cele sesizate se confirmă, în cauză fiind vorba despre un bărbat în vârstă de 39 de ani, sibian, care prezenta leziuni incompatibile cu viața, cel mai probabil survenite în urma unui accident feroviar, produs în această dimineață.” transmite IPJ SIBIU

VIDEO-FOTO: Sacoșă suspectă pe strada Siretului din Sibiu

0

ACTUALIZARE: În urma verificărilor efectuate de către echipa pirotehnică din cadrul SRI s-a constatat că pachetul în cauză nu prezintă niciun pericol. În interior se afla un aparat electrocasnic.


ȘTIRE INIȚIALĂ;

O sacoșă suspectă a pus „iar pe jar” autoritățile sibiene. Mai multe echipaje de Poliție și pirotehniști au împânzit strada Siretului din municipiul Sibiu.

În urma unui apel 112 prin care a fost sesizată prezența unei cutii din carton abandonate în spatele unui bloc de pe strada Siretului din municipiul Sibiu, Inspectoratul de Poliție Județean Sibiu a dislocat de urgentă la fața locului echipaje din sistemul de ordine și siguranță publică și poliție rutieră, în vederea izolării perimetrului zonei, evaluării riscurilor și luării tuturor măsurilor pentru protejarea populației.

Pentru asigurarea măsurilor de prevenire a situațiilor de urgență, la fața locului s-au deplasat o autospecială de stingere din cadrul ISU Sibiu și un echipaj SAJ.

La fața locului a fost solicitată prezența specialiștilor SRI pentru efectuarea controlului pirotehnic.

Cinci atracții turistice pentru care merită să vizitezi Sibiul

0
drona sibiu

Sibiu este un oraș situat în centrul României, cunoscut pentru arhitectura sa medievală bine conservată, cultura bogată și gastronomia delicioasă. În acest articol, vom explora cele mai populare cinci atracții turistice din Sibiu.

1. Piața Mare


Piața Mare este centrul orașului vechi din Sibiu și este considerată una dintre cele mai frumoase piețe din Europa. Aici se află clădiri istorice impresionante, cum ar fi Turnul Sfatului și Primăria, precum și cafenele și restaurante tradiționale.

Piata Mare Sibiu

2. Cetatea Medievală


Cetatea Medievală din Sibiu este o fortificație impresionantă construită în secolul al XII-lea. Acesta a fost extins și îmbunătățit de-a lungul secolelor și astăzi oferă o priveliște panoramică asupra orașului. În interiorul cetății se află Muzeul Național Brukenthal, care găzduiește o colecție impresionantă de artă europeană.

Muzeul Brukenthal SIbiu- program Craciun
Muzeul Brukenthal SIbiu- program Craciun

3. Biserica Evanghelică


Biserica Evanghelică din Sibiu este una dintre cele mai mari biserici medievale din Transilvania și un exemplu impresionant de arhitectură gotică. Construcția a început în secolul al XIV-lea și a fost finalizată în secolul al XV-lea. Biserica are o orgă imensă și oferă tururi ghidate.

4. Podul Minciunilor


Podul Minciunilor este un pod acoperit situat în centrul vechi al orașului Sibiu. Acesta a fost construit în secolul al XIX-lea și are o legendă interesantă asociată cu el: se spune că dacă spui o minciună pe pod, acesta va ceda sub greutatea ta.

5. Muzeul Satului ASTRA


Muzeul Satului ASTRA este situat la marginea orașului Sibiu și este cel mai mare muzeu în aer liber din România. Acesta găzduiește peste 300 de clădiri tradiționale din toată țara, precum și expoziții interactive despre viața rurală tradițională.

În concluzie, Sibiu oferă o varietate largă de atracții turistice pentru vizitatorii săi, de la piețe medievale frumoase la cetatea medievală impresionantă și la muzeul satului ASTRA fascinant. Aceste obiective turistice sunt doar câteva dintre cele mai populare ale orașului.

EDITORIAL: Anul 2023 se anunță anul unei noi recesiuni economice

0
Calin Blaga

Cumva presa din România, dar și instituțiile statului, tratează subiectul căderii băncilor din SUA și Elveția ca pe un fapt divers. În fapt, istoria ne învață, acestea sunt elemente care prevestesc o nouă recesiune economică. După cea din 2008, omenirea a fost scutită de un nouă cădere a piețelor. Dar anul 2023 se anunță anul unei mari recesiuni.

Nu pot găsi eu vinovații pentru asta, dar semnele sunt toate disponibile. O recesiune globală cu efecte devastatoare pe piețele financiare, imobiliare și bancare este clar că va veni anul acesta. Căderea a două bănci medii americane urmată rapid de colosul elvețian Credit Suisse sunt semne clare. Mai ales că piața imobiliară din SUA a scăzut dramatic anul trecut. Iar șomajul peste ocean este în creștere. Toate aceste trei semne, conform specialiștilor, de fiecare dată, prevestesc recesiunea globală. De o sută de ani este la fel. Periodic.

Semne au fost și altele. Rezerva Federală din SUA a crescut rata dobânzilor în ultimul an. Apoi, tardiv, a început și Banca Centrală Europeană. Presiunea pe lichidățile băncilor americane mici și medii a devenit uriașă. Au căzut două medii, dar altele vor urma imediat. Problema este că sistemul bancar este interconectat mondial. Și grosul banilor sunt în băncile mamă din Europa. De aici și efectul de domino la Credit Suisse.

Iar bogații care țineau banii prin conturile în băncile mari, au început să scoată banii. Ei mereu știu primii când urmează probleme. Prețul aurului pe piața mondială a luat-o razna de câteva zile. Semne că bogații convertesc lichidățile în ceva ce este sigur: aurul.

De câțiva ani s-au dat credite peste credite de toate băncile lumii, fără a fi acoperite sumele cu numerar. Bani virtuali sau electronici. Bani care nu există efectiv. Dar așa funcționează de ceva vreme sistemul cu acceptul și intervenția băncilor naționale. Până la un punct. Ori acel punct a venit și sistemul începe să colapseze.

Pentru majoritatea românilor, efectele bancare vor fi minime. Mai ales că există fondul de garantare a depozitelor bancare. Dar pentru cei cu sume mari prin bănci, unele chiar din străinătate există un risc tot mai mare.

Dar vom avea alte efecte, secundare. Piața imobiliară este prima afectată în aceste situații. Diminuarea creditelor, creșterea rapidă a dobânzilor vor afecta rapid piața imobiliară. De altfel, românii care au luat case și apartamente cu credite resimt de mai bine de un creșterea uriașă și rapidă a ratelor lunare datorită indicilor de calcul. Și vor mai crește.

Revenind la autorități, ale noastre nu anunță nimic. Tipic. Americanii încearcă să calmeze spiritele și spun că această criză nu este ca cea din 2008, deși are exact aceleași elemente. Europenii fac mega intervenții în aceste zile prin băncile naționale și banca central europeană pentru a salva băncile mari care încep să resimtă șocul.

Pericol public! Un sibian beat și fără permis s-a răsturnat cu mașina la Mediaș

0
poliție

Un bărbat în vârstă de 43 de ani, din localitatea Blăjel, s-a urcat la volanul unei mașini deși se afla sub influența băuturilor alcoolice și nu deținea nici permis de conducere.


Din cauza vitezei excesive, acesta s-a răsturnat cu mașina pe DN 14A, la ieșirea din municipiul Mediaș spre Blăjel. Doi pasageri, un minor în vârstă de 4 ani și un bărbat în vârstă de 32 de ani, au suferit vătămări corporale. Copilul a suferit fractură de femur, traumatism facial, dar și mai multe excoriații. Bărbatul a suferit un traumatism cranio-cerebral și multiple contuzii

Conducătorul auto nu deține permis de conducere, iar testarea sa alcoolscopică a indicat un rezultat de 0,41 mg/l alcool pur în aerul expirat.

În zonă se circulă îngreunat.

„SAJ SIBIU a trimis un echipaj de tip B pe DN 14 ,la ieșite din Medias spre Blajel la un accident rutier ,unde un autoturism a ieșit în decor,răsturnandu-se. Echipajele SAJ și ISU au găsit la fata locului 4 pasageri , 3 adulti și un copil de 4 ani. Echipajul SAJ ,a asistat băiatul , care a suferit în urma accidentului o fractura de femur,traumatism facial,mai multe excoriatii și a fost transportat impreuna cu tatal la CPU Medias. ISU ,a transportat la spital un bărbat iar restul pasagerilor refuza transportul la spital.” a declarat Vasile Scridon, purtătorul de cuvânt al SAJ SIBIU

Un echipaj SMURD a intervenit de urgență pe DN14 la ieșirea din localitatea Mediaș spre Blajel, la un accident rutier.
Echipajul medical a evaluat medical 4 persoane implicate in accident. 3 adulți și un copil. Copilul a fost preluat de echipajul SAJ, venit în sprijin și transportat la spitalul Mediaș cu fractura de femur, fiind însoțit de tată.
Un bărbat în vârstă de 32 de ani cu traumatism cranio-cerebral și multiple contuzii este transportat la echipajul SMURD la spitalul Mediaș. Celelalte două persoane au fost evaluate medical și refuză transportul la spital.”
Sg. maj. Andreea Ștefan – ISU SIBIU

Consiliul Județean Sibiu premiază performanța la Gala Sportului 2023

0

• Publicul larg este invitat la sărbătoarea sportului sibian


Sportivii și antrenorii sibieni cu rezultate deosebite la competițiile naționale și internaționale în anul 2022, vor fi premiați de Consiliul Județean Sibiu în cadrul celei de-a patra ediții a Galei Sportului.

Evenimentul va avea loc la Sala Transilvania, joi, 23 martie ac, cu începere de la ora 17,00, accesul publicului fiind liber.

„Munca celor care susțin și promovează performanța în sport merită recunoașterea publică. Rezultatele pe care sportivii sibieni le-au obținut în anul 2022 ne-au oferit multe motive de mândrie și acum este rândul nostru să le mulțumim public pentru acestea. Invit publicul larg să ne fie alături la această sărbătoare a sportului sibian și să-i aplaudăm încă o dată pe cei mai buni dintre cei buni”, a declarat Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu.

În cadrul Galei Sportului vor fi acordate diplome și trofee pentru următoarele categorii:

✓ Sportivi olimpici

✓ Antrenori sportivi olimpici

✓ Sportivi neolimpici

✓ Antrenori sportivi neolimpici

✓ Tinere speranțe

✓ Premii pentru întreaga carieră

✓ Ambasador al sportului

✓ Premii speciale

De asemenea, cinci administrații publice locale vor fi premiate pentru implicarea deosebită în dezvoltarea infrastructurii de sport.

Fondul de premiere, aprobat prin HCJ nr. 17/26.01.2023, este de 100.000 de lei, la care se adaugă flori, diplome și trofee pentru fiecare premiant.

Evenimentul va fi transmis în direct pe pagina de Facebook a Consiliului Județean Sibiu, iar pe durata desfășurării Galei, accesul în parcarea Sălii Transilvania va fi gratuit.

Sursa foto: Arhiva

Concurs de scriere pentru adolescenți la Teatrul Gong Sibiu

0

Teatrul pentru Copii și Tineret „Gong” Sibiu îi invită pe adolescenți să contribuie la dezvoltarea unui nou spectacol, pentru a face o cronică provocatoarea asupra lumii din jurul nostru.

Dincolo de statistici alarmante, există întotdeauna oameni, istorii și drame. Căutăm povești și mărturii de viață despre ce înseamnă să fii adolescent azi și cât de tentat ești să încerci să iei droguri. Ce ai văzut în jur și ce te-a impresionat sau speriat? E cool să reziști tentației sau, din contră, ceilalți din grup te vor considera fricos? Puteți alege să scrieți orice fel de text (eseu, jurnal, povestire, scrisoare), care să nu depășească 5000 de semne. Poveștile cu potențial vor fi dezvoltate apoi într-un workshop de scris, la care veți lucra împreună cu scriitoarea Ana Maria Sandu și cu actrița Nicoleta Lefter.

Textele pot fi trimise pe e-mail, la proiecte(@)teatrulgong.ro, până în data de 30 martie, ora 16:00. Trei dintre cele mai creative lucrări vor fi premiate cu câte 500 de lei.

Sâmbătă cu ateliere gastronomice și un târg de semințe la Muzeul ASTRA

0

Muzeul ASTRA, instituție ale cărei acțiuni sunt posibile prin finanțarea Consiliului Județean Sibiu, găzduiește sâmbătă, 25 martie 2023, de Bunavestire, un eveniment special organizat de către grupul Semințe cu suflet la Târgul de țară din Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului. Este vorba despre Târg de semințe, inițiativă prin care 15 expozanți din Buzău, Prahova, Alba, și Constanța vor oferi gratuit semințe de legume, flori, plante aromatice și medicinale vizitatorilor interesați și vor prezenta totodată butași și plante care se pot achiziționa. În paralel, dar în aceeași locație, va fi organizat un atelier gastronomic în care vor fi pregătite preparate ca: saramură de crap, ciorbă de pește și salată de icre. Peștele folosit la gătit este pescuit din lacul din Dumbrava Sibiului, iar rețetele după care va fi pregătit au fost culese de la lipovenii din Delta Dunării.

Data: sâmbătă, 25 martie 2023

Locație: Muzeul în aer liber, Târgul de țară

,,Prin gestul lor voluntar de a salva semințe și de a le distribui, membrii grupului Semințe cu suflet ne îndeamnă și pe noi să le înmulțim și să le dăruim mai departe. Activitatea de a dărui semințe era una obișnuită în spațiul satului tradițional în care rudele și vecinii schimbau semințe în funcție de recolta pe care au avut-o în anul anterior, selectând astfel legumele cele mai bune și ușor de cultivat în funcție de condițiile climatice și de solul avut. Bunavestire este o mare sărbătoare a creștinismului, ea ne aduce aminte de ziua în care arhanghelul Gavriil a vestit Sfintei Fecioare că va naște pe Fiul lui Dumnezeu, taina cea din veac ce ni se descoperă prin această sărbătoare a Maicii Domnului. Sărbătoarea fiind întotdeauna în timpul Postului Mare al Paștilor, biserica a rânduit dezlegare la pește, indiferent de ziua în care cade aceasta. Cei care țin postul, au astfel ocazia să deguste la Târgul de țară preparate din pește demne de o masă de sărbătoare: ciorbă de pește, saramură de crap și salată de icre”, a declarat Mihaela Gherghel, muzeograf Muzeul ASTRA.

Activitățile se vor desfășura între orele 10 și 16. Târgul de semințe va începe la ora 10, până la epuizarea stocului, iar preparatele din pește se vor servi începând cu ora 13, până la epuizarea porțiilor.

Inspectorii ITM Sibiu au efectuat controale ample în unitățile de distribuție a carburanților auto

0

Controale de verificare a securității și sănătății lucrătorilor care desfășoară activități de producție, depozitare și comercializare a carburanților auto

Acțiunile Inspecției Muncii din anul 2022 în unitățile de distribuție a carburanților auto au relevat faptul că nu toți angajatorii din aceste domenii respectă prevederile legale privind cerințele minime pentru îmbunătățirea securității și protecția sănătății lucrătorilor. Ca urmare s-a considerat oportună continuarea acestor demersuri, prin inițierea și desfășurarea unei noi campanii naționale în acest domeniu.

Astfel, în perioada 20.03.2023 – 25.08.2023 Inspectoratul Teritorial de Muncă Sibiu va desfășura acțiuni de verificare a modului în care sunt respectate cerințele minime pentru îmbunătățirea securității și protecția sănătății lucrătorilor de către angajatorii care desfășoară activități de producție, depozitare și comercializare a carburanților auto.

Obiectivele acestei campanii sunt: verificarea deținerii de către toți utilizatorii a certificatului de examinare ”in situ” pentru instalațiile care funcționează în mediu potențial exploziv (inclusiv reexaminările acestuia); asigurarea purtării de către toți lucrătorii expuși la atmosfere explozive a echipamentelor individuale de protecție adecvate; respectarea de către toți angajatorii a instrucțiunilor scrise privind folosirea surselor de foc deschis și fumatul la locurile de muncă și deținerea de către toți angajatorii a fișelor cu date de securitate actualizate pentru toți agenții chimici periculoși prezenți la locurile de muncă (inclusiv carburanți auto) și punerea acestora la dispoziția lucrătorilor.

Acțiunile de control se vor efectua în teren, pe raza județului Sibiu, în toate tipurile de întreprinderi (mici, mijlocii și mari, cu capital de stat, privat și mixt), la angajatorii din domeniile de activitate: fabricarea produselor obținute din prelucrarea țițeiului; depozitări; comerț cu ridicata al combustibililor solizi, lichizi și gazoși și al produselor derivate precum și comerț cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule în magazine specializate.

The Mono Jacks vor cânta în premieră viitorul lor album la Sibiu

0

The Mono Jacks vor cânta în premieră viitorul lor album la Sibiu. Încep turneul național de promovare în Oldies Pub pe 23 martie


The Mono Jacks lansează un nou album vineri, 24 martie, iar primul concert din turneul de promovare va avea loc la Sibiu în Oldies Pub.

“Sibiul este unul dintre orașele noastre preferate, așa că ne-a încântat ideea de a începe turneul în acest oraș și de a cânta viitorul nostru album în premieră aici. ‘Norul Nouă’ este un album care a fost înregistrat în doua etape, la aproape un an distanta. Din sesiunile de înregistrări au fost alese 10 piese câștigătoare, iar ele constituie un album care este probabil cel mai optimist album al trupei” 

Viitorul album The Mono Jacks – ‚Norul Nouă’ este programat pentru lansare la sfârșitul lunii martie. Albumul va beneficia de un turneu național de promovare care va cuprinde următoarele concerte:

23 martie – Oldies Pub, Sibiu

24 martie – /Form Space, Cluj

25 martie- Soho Music Hall, Bistrița

31 martie – Doors Club, Constanța

1 aprilie – Daily Pub, Galați

6 aprilie- Legend Pub, Iași

7 aprilie- Berăria Valhalla, Bacău

8 aprilie – Art Rock Cafe, Suceava

20 aprilie – Rockstadt, Brașov

21 aprilie-  Club Touche, Băicoi

12 mai- Sala Palatului, București

Biletele pentru concerte sunt disponibile în rețeaua iabilet.ro: https://www.iabilet.ro/artist/bilete-the-mono-jacks/ 

Despre The Mono Jacks

The Mono Jacks sunt o poveste despre perseverență, dăruire și urmărirea până în pânzele albe a visurilor care te definesc. Trupa fondată de Doru Trăscău (ex-ab4) în 2008, care a lansat un album de debut bine primit – Now In Stereo – în 2010, a depășit numeroase schimbări de componență și un hiatus de doi ani până s-a regrupat, în 2017, în formula actuală. Cu o energie regăsită, The Mono Jacks au lansat la finalul aceluiași an mult așteptatul disc secund, Ușor distorsionat, un succes răsunător și eminamente neașteptat care a încununat 9 ani de eforturi, căutări și muncă făcută din pasiune. 

Cu trei single-uri care au intrat repede în conștiința ascultătorilor de alternativ – „Un sfert de secundă”, „Infinit” și „1000 de DA”, și din ce în ce mai multe concerte cu casa închisă în toată țara, The Mono Jacks au lucrat în același timp neobosit la muzică nouă. Gloria, cel de-al treilea album, a sosit repede, la începutul lui 2020, lansat printr-un concert sold-out la Arenele Romane din București. Pe parcursul celor 11 piese The Mono Jacks reiau abordarea muzicală la intersecția dintre indie, alternative și post-punk, rafinând o amprentă stilistică proprie împreună cu versurile în română.

Muzica lor a răsunat până acum la mari festivaluri (Sziget, Exit Festival, Eurosonic Noorderslag, ARTmania, Electric Castle) cât și prin turnee în toată țara, vorbind despre gânduri și sentimente pe care le trăim cu toții.

VIDEO-FOTO: Trafic îngreunat pe Calea Poplăcii din Sibiu

0

De mai bine de o oră, traficul rutier pe Calea Poplăcii din Sibiu este îngreunat din cauza unui eveniment rutier.


Conform primelor date, o mașină a suferit avarii importante după ce s-a izbit de un stâlp stradal. Din fericire, nimeni nu a fost rănit. Momentan nu se cunosc alte detalii sau dacă au fost implicate și alte mașini.

De mai bine de o oră, mașina avariată înmatriculată în județul Dolj, este în continuare pe carosabil, încurcând traficul rutier.

Consiliul Județean Sibiu implicat în modernizarea școlilor din județ cu un proiect de aproape 18 milioane lei

0

CJ Sibiu a depus spre finanțare prin PNRR proiectul ”Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar și a unităților conexe de la nivelul Județului Sibiu”


Valoarea totală a proiectului este de 17.998.740,99 lei fără TVA


Sunt vizate mai multe școli din mediu rural și mic urban, precum și centrele de educație incluzivă din subordinea CJ Sibiu, CJRAE Sibiu, dar și Palatul Copiilor Sibiu aflat în subordinea directă a Ministerului Educației


Consiliul Județean Sibiu a depus joi, 16 martie 2023, la Ministerul Educației, proiectul ”Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar și a unităților conexe de la nivelul Județului Sibiu”, pentru finanțare prin PNRR.

Valoarea totală eligibilă a proiectului este în cuantum de 17.998.740,99 lei din care 17.990.940,99 lei este valoare aferentă dotărilor.

În baza prevederilor ghidului solicitantului, Consiliul Județean Sibiu a primit delegare în vederea includerii în proiect a 18 unități de învățământ aflate în subordinea primăriilor: Alma, Arpașu de Jos, Axente Sever, Copșa Mică, Dârlos, Gura Râului, Hoghilag, Loamneș, Micăsasa, Orlat, Păuca, Poplaca, Slimnic, Șeica Mare, Șeica Mică, Tălmaciu, Turnu Roșu, Valea Viilor.

De asemenea, CJ Sibiu a primit delegare și pentru Palatul Copiilor Sibiu, unitate aflată în subordinea directă a Ministerului Educației.

Totodată, proiectul include unitățile de învățământ aflate în subordinea Consiliului Județean Sibiu, respectiv: Centrul Școlar de Educație Incluzivă nr. 1 Sibiu, Centrul Școlar de Educație Incluzivă nr. 2 Sibiu, Centrul Școlar de Educație Incluzivă Dumbrăveni, Centrul Școlar de Educație Incluzivă Mediaș, Centrul Școlar de Educație Incluzivă Turnu Roșu și Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Sibiu.

Proiectul prevede dotarea unităților de învățământ cu: echipamente pentru laboratoarele de informatică, mobilier pentru dotarea sălilor de clasă și a cabinetelor de terapie, multifuncțional și kinetoterapie, echipament digital pentru dotarea sălilor de clasă, materiale didactice specifice, inclusiv echipamente digitale, pentru dotarea cabinetelor școlare, materiale și echipamente didactice și digitale pentru dotarea atelierelor de practică.

„La nivelul unităților de învățământ am identificat nevoia de investiții care să se concentreze pe creșterea calității actului educațional, prin asigurarea dotărilor necesare. Indubitabil, starea și tipul infrastructurii educaționale au impact nu numai asupra accesului la educație, dar și asupra calității acesteia, asupra moralului și sănătății mentale a copiilor și cadrelor didactice, precum și asupra capacității școlii de a utiliza metode pedagogice moderne. Sperăm ca proiectul depus să fie aprobat și să valorificăm în cel mai bun mod sursele europene de finanțare pentru modernizarea celor 25 de unități de învățământ din județul Sibiu, incluse în proiect”, precizează Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu

Ia-ți bilet pentru meciul cu FC Botoșani de pe Municipal

0

Vineri 31 martie de la ora 18:00, Hermannstadt joacă al doilea meci din play-out, de această dată pe teren propriu.

După pauza echipelor de club, formația lui Măldărășanu dă piept cu FC Botoșani. Între timp, cei de la Bilete.ro au pus în vânzare tichetele pentru meciul de pe Municipal.

Tribuna 1 A1 – 50 RON
Tribuna 1 A3 – 50 RON
Tribuna 2 C1 – 40 RON
Tribuna 2 C3 – 40 RON
Peluza Nord D2 – 20 RON
Peluza Nord D3 – 20 RON
Peluza Nord D4 – 20 RON

Mai multe detalii despre bilete AICI

FOTO & INFO – Bilete.ro & FC Hermannstadt / Facebook