Acasă Blog Pagina 728

Peste 16.000 de pacienți investigați la Computer Tomograf în 2022 la Spitalul Județean Sibiu

0

Sibiu Independent: Filosofia noastră

Știri care dau putere comunității noastre

Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.

Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.

Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.

Deși în anul 2022, în cadrul Spitalului Județean Sibiu funcționa doar un computer tomograf (CT), 16.719 pacienți au beneficiat de investigații cu acesta. Folosirea aparatului modern de investigații s-a făcut la capacitate maximă, conform conducerii Spitalului Județean. O perioadă de timp, acesta a asigurat chiar și investigații pentru Spitalul Militar Sibiu, când aparatul de acolo era în revizie.


SIBIU INDEPENDENT a publicat la finele lunii mai anul acesta o analiză a aparatelor CT funcționale din județul Sibiu. În baza informațiilor oficiale de la CNCAN, autoritatea care dă avizele de funcționare pentru aceste aparate la ora actuală în județul Sibiu sunt 13 aparate, din care 7 la spitale publice. Nu toate sunt în relația cu Casa de Asigurări de Sănătate. Doar 3 din cele 6 aparate din mediul privat, au relație cu Casa de Asigurări: cele deținute de Polisano, Phoenix și Medima.

În urma articolului nostru, o serie de pacienți au întrebat de ce durează așa mult programările în ambulatoriu la investigații CT gratuite.

Casa de Asigurări de Sănătate are fonduri limitate

Deși aproape 17.000 de pacienți au beneficiat de investigații CT la Spitalul Județean Sibiu, doar 1.478 au făcut investigația gratuit aici în ambulatoriu în anul 2022.

Problema stă în fondurile de la Casa de Asigurări de Sănătate (CAS). Acestea se alocă limitat pentru pacienți în ambulatoriu. Mare parte din diferența de pacienți investigați au fost cei internați. Și aceștia au beneficiat gratuit de investigații CT, dar alocarea banilor se face pe altă chemă, pentru internări, la pachet cu alte analize și intervenții.

Conform CAS Sibiu, în anul 2022, doar 3 spitale publice au primit fonduri pentru investigații CT în ambulatoriu: Spitalul Județean Sibiu 939.500 lei pentru 1.478 pacienți, Spitalul de Pediatrie Sibiu 471.410 lei pentru 960 pacienți și Spitalul Municipal Mediaș 222.710 lei pentru 493 pacienți. Spitalul TBC Sibiu și Spitalul Militar folosesc aparatul doar pentru pacienți internați. Precizăm că sumele alocate sunt doar pentru pacienți în ambulatoriu. Cei internați și investigați CT gratuit intră pe altă schemă de decontare CAS. la Spitalul Militar aparatul nu a funcționat o perioadă, pacienții internați fiind investigați la Spitalul Județean Sibiu.

Trei aparate CT funcționale la Spitalul Județean Sibiu în 2023

Datorită solicitărilor mari pe cazuistica medicală existentă, Consiliul Județean Sibiu a alocat fonduri pentru încă două aparate moderne CT. Unul a fost instalat la Unitatea de Primiri Urgențe în noiembrie anul trecut, dar a devenit funcțional abia în februarie 2023. Al treilea a început să fie folosit la secția de neurologie la finele lunii mai 2023. Deja în primele 5 luni din anul 2023, la Spitalul Județean Sibiu au fost investigați 8.666 de pacienți. Pornirea celor de-al doilea aparat la UPU în februarie 2023 și-a spus cuvântul, iar odată cu folosirea din iunie 2023 a celui de la neurologie, numărul pacienților investigați va crește și mai mult.

Trebuie precizat că din cei 16.719 pacienți investigația CT în anul 2022 la Spitalul Județean Sibiu majoritatea au beneficiat gratuit, fie că erau internați, fie prin ambulatoriu sau prin acord cu Spitalul Militar, unde erau internați. Un număr mic a plătit, fiind persoane din alte țări, fără card european, sau persoane neasigurate. Situația dfieră la clinicile private, unde numărul celor care plătesc este în procent majoritar din totalul pacienților investigați.

Casa de Asigurări de Sănătăte Sibiu împarte banii

Spitalul Județean Sibiu a primit în primele 6 luni din acest an 760.140 de lei de la CAS Sibiu pentru investigații computer tomograf în ambulatoriu. Asta în condițiile existenței a 3 aparate, față de unul anul trecut. Spre comparație, bugetul alocat anul trecut spitalului de CAS pentru aceste investigații a fost de 939.500 lei. Astfel, în tot anul 2023 Spitalul Județean Sibiu va beneficia de un buget dublu față de 2022 pentru investigații în ambulatoriu. „Lista de așteptare, în vederea efectuării investigațiilor CT din Ambulatoriu, este de 80 de pacienți, investigații care se pot face în aproximativ 2 săptămâni.” ne-a explicat managerul Spitalului Județean Sibiu, Daniel Chelcea.

CAS Sibiu ne-a pus la dispoziție și banii alocați pentru investigații CT în ambulatoriu în tot județul Sibiu în anul 2022 și la stat și la privat.

Câinele polițist TED, instruit la Sibiu, lăudat în toată țara

0

O femeie de 33 ani din satul Străjescu (Vrancea), care nu mai revenise la domiciliu în cursul serii trecute, a fost găsită de poliţişti cu ajutorul câinelui de urmă TED. În anul 2017, acesta a absovit cursul de calificare la Centrul Chinologic „Dr. Aurel Greblea” Sibiu, cu specialitatea căutare urme de miros uman şi de atunci a dus la bun sfârşit, cu succes, nenumărate misiuni la care a participat. TED are 8 ani şi sub coordonarea conductorului, agent şef de poliţie Boldeanu Gabriel, face parte din colectivul IPJ Vrancea din anul 2016, când avea vârsta de 6 luni.


Poliţiştii Secţiei 1 Poliţie Rurală Goleşti au fost sesizaţi astăzi, 14 iunie a.c., în jurul orei 11.30, despre faptul că o femeie de 33 de ani din comuna Garoafa, sat Străjescu, a plecat de la domiciliu în cursul serii trecute, în jurul orei 21.20 şi nu a mai revenit.

Poliţiştii au demarat imediat acţiunile de căutare, în vederea identificării persoanei dispărute.

În cadrul cercetărilor şi acţiunilor de căutare, în sprijinul poliţiştilor s-a alăturat câinele de urmă, TED, din cadrul Inspectoratul de Poliţie Judeţean Vrancea.

La circa 30 minute, TED i-a condus pe poliţişti într-o zonă izolată cu vegetaţie înaltă, unde femeia a fost găsită teafără, dar într-o stare avansată de deshidratare.

Femeia nu a fost victima vreunei infracţiuni şi a fost încredinţată familiei.

Raluca Turcan, aviz favorabil din partea comisiilor parlamentare

0

Raluca Turcan, deputat PNL de Sibiu, a primit, miercuri, aviz favorabil din partea comisiilor de specialitate ale Parlamentului pentru funcţia de ministru al Culturii.

S-au înregistrat 17 voturi „pentru”, şapte voturi „împotrivă” şi două abţineri din partea membrilor Comisiilor pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă ale Camerei Deputaţilor şi Senatului.

Turcan a declarat că priorităţile ca ministru al Culturii ţin atât de proiectele în derulare pe termen mediu şi lung, dar şi de priorităţile pe termen scurt.

„În privinţa proiectelor pe termen mediu şi lung mi se pare vital să îndeplinim pas cu pas jaloanele asumate prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă pentru a nu risca pierderea de fonduri şi a afecta alte investiţii aflate în derulare pentru dezvoltarea comunităţilor locale care accesează fonduri PNRR. De asemenea, să dezvoltăm şi să cheltuim eficient fondurile care sunt din surse rambursabile. Şi mă refer la finalizarea cu succes a proiectelor derulate prin împrumutul cu Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei”, a declarat Turcan, la finalul audierii.

Ministrul desemnat a mai spus că are în vedere dezvoltarea „cât mai rapid a părţii de digitalizare, atât din perspectiva valorificării şi evidenţierii patrimoniului naţional, cât şi din perspectiva accesului transparent la proiecte culturale sau chiar de producţie artistică, fie că vorbim de cinematografie, sau de alte arte”.

„Nu mai puţin importante sunt şi priorităţile legislative, una dintre ele trenând chiar din perioada în care am lăsat conducerea Comisiei pentru Cultură din Camera Deputaţilor, şi anume Legea Patrimoniului Naţional şi de asemenea o lege care să stimuleze creşterea numărului de experţi în domeniul intervenţiei pe proiectele culturale”, a mai spus Raluca Turcan

În cadrul audierilor, printre priorităţile amintite de Raluca Turcan s-au mai numărat continuarea parteneriatului cu Republica Moldova, dezvoltarea patrimoniului minorităţilor naţionale, reabilitarea, refacerea şi punerea în valoare a patrimoniului prin inermediul traseelor culturale, creşterea accesului la cultură a cât mai multor comunităţi, derularea optimă a programului Timişoara Capitală Europeană a Culturii, a Festivalului Internaţional George Enescu, a Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu şi a altor evenimente similare, achiziţionarea în continuare a unor opere de artă, ca şi adoptarea unor măsuri menite să urgenteze acordarea cu promptitudine a avizelor culturale de către Ministerul Culturii şi instituţiile aflate în subordine.

Raluca Turcan, care a declarat în debutul audierilor că nu este un om de cultură, a precizat că se consideră „un om educat şi, în acelaşi timp, un manager”, având o pregătire de economist, însă a interacţionat în decursul timpului cu domeniul cultural din calitatea de preşedinte al Comisiei de cultură din Camera Deputaţilor şi de vicepremier, coordonator pe Ministerul Culturii.

„Audierea a fost, aşa cum sunt obişnuită, şi cu dezbateri politice, dar şi cu întrebări de fond şi m-am bucurat că am avut ocazia să răspund la aceste întrebări. În acelaşi timp am simţit nevoia să am un dialog onest, cu nişte oameni, membri ai Comisiilor pentru Cultură, unde este foarte important să ai proprietatea termenilor şi să poţi să faci diferenţa între oamenii care creează plusvaloare în România, oamenii de creaţie, oamenii de cultură şi oamenii educaţi, aşa cum mă consider, un om educat şi, în acelaşi timp, bun manager. Pregătirea mea este de economist, însă am interacţionat în decursul timpului cu domeniul cultural, atât în calitate de preşedinte al Comisiei de cultură din Camera Deputaţilor, cât şi ca vicepremier, coordonator pe Ministerul Culturii”, a spus Turcan. 

Sursa info: Agerpres

Cum faci grătarul ca un profesionist? 7 pași esențiali (P)

0

Grătarul este o metodă ideală de a găti o masă sănătoasă, în aer liber, alături de cei dragi. Pentru mulți, aceasta e cea mai ușoară cale de a se destinde și relaxa în weekend, în timp ce carnea sfârâie sau legumele prind o savoare excelentă. Indiferent că ești un începător curios sau un pasionat al gătitului, acest articol îți va dezvălui secretele și sfaturile pentru a găti la grătar ca un adevărat profesionist, astfel încât să obții rezultate delicioase și să-ți surprinzi familia și prietenii.

1.   Alege grătarul potrivit

Pentru a găti la grătar ca un profesionist, asigură-te că ai echipamentul adecvat. Există o varietate de grătare disponibile, cum ar fi cele pe cărbune, cu gaz sau electrice. Fiecare are propriile avantaje și dezavantaje. Analizează preferințele și necesitățile specifice înainte de a face o alegere. Investește într-un grătar de calitate, care să permită controlul temperaturii și să-ți ofere o suprafață de gătit uniformă.

Dacă vrei să creezi o experiență culinară mai altfel pentru invitații tăi, fă-le un grătar în stil japonez alegând între Kamado Joe vs Big Green Egg

2.   Pregătește grătarul înainte să așezi alimentele

Pregătirea grătarului înainte de gătit este un pas esențial. Asigură-te că grătarul este curat și uns cu ulei (dacă este necesar) în mod corespunzător. Curăță grătarul de reziduurile anterioare cu o perie specială. Apoi, unge-l cu un strat subțire de grăsime sau slănină, pentru a preveni lipirea alimentelor și pentru a obține o suprafața propice de gătit. Asta, dacă nu dispui de un grătar profesionist. 

3.   Alege ingrediente proaspete și de calitate superioară

Calitatea ingredientelor este cheia pentru rezultate delicioase. Optează pentru alimente proaspete, de calitate superioară, cum ar fi carne fragedă și suculentă, peștele proaspăt și legumele crude (nu opta pentru cele înghețate). Ține minte, carnea maturată va adăuga o aromă intensă preparatelor tale. 

Dacă este posibil, cumpără produse de la producători locali pentru a fi sigur că sunt proaspete și că vor avea un gust autentic. Ca să nu dai greș cu alimentele pe care urmează să le gătești vezi ce legume merg la gratar.

4.   Marinarea face diferența

Marinarea alimentelor este un pas esențial pentru a obține arome bogate și texturi delicioase. O marinadă bine aleasă poate transforma un preparat simplu într-o capodoperă delicioasă la gratar

Folosește combinații de uleiuri, ierburi, condimente, sosuri și sucuri citrice pentru a crea o marinadă care să îmbogățească gustul alimentelor și să le înmoaie. Lasă alimentele să se marineze pentru aproximativ 40-50 de minute, astfel încât să poată să absoarbă toate aromele.

5.   Gestionează temperatura și timpul de gătire

Maeștrii gătitului la grătar știu că controlul temperaturii și timpul de gătire sunt cheia unor preparate perfecte. Fiecare aliment are nevoile sale specifice în ceea ce privește temperatura și durata. Investește într-un termometru de gătit pentru a măsura temperatura internă a cărnii și a te asigura că este gătită în mod corespunzător. 

Respectă timpurile de gătire recomandate pentru fiecare ingredient și acordă atenție la detalii pentru a evita supracooking-ul sau subcooking-ul.

6.   Nu neglija repausul

După ce alimentele sunt gătite, permite-le să se odihnească pentru câteva minute înainte de a fi servite. Acest pas esențial permite sucurilor să se redistribuie în interiorul alimentelor, ducând la un preparat mai suculent și mai savuros. Acoperă alimentele cu folie de aluminiu și lasă-le să se odihnească timp de 5-10 minute înainte de a le tăia sau de a le servi.

7.   Experimentează 

Gătitul la grătar este o oportunitate perfectă pentru a-ți exprima creativitatea și a experimenta cu arome și combinații de ingrediente. Nu te teme să încerci noi condimente, sosuri sau tehnici de gătit. Fii curajos și personalizează rețetele în funcție de preferințele tale și de ingredientele disponibile. Învață din experiență și descoperă combinațiile care îți plac cel mai mult, ție și invitaților tăi.

Gătitul la grătar poate fi o experiență inedită. Cu aceste secrete și sfaturi pentru a găti ca un profesionist la grătar, îți poți îmbunătăți abilitățile culinare și poți obține preparate delicioase. Acordă atenție detaliilor, alege ingrediente de calitate și explorează tehnici și arome noi. 

Avocat Moga Șerban – punct de vedere referitor la informațiile apărute în presă despre Eugen Iordănescu

0

Avocat Moga Șerban, apărătorul lui Eugen Iordănescu, directorul Camerei de Comerț Industrie și Agricultură Sibiu a transmis următorul comunicat de presă:

Directorul Camerei de Comerț Sibiu – ținta unei unei publicații locale, care folosește informații nepublice.

​De aproximativ doi ani de zile apar în presa locală, respectiv în publicația Turnul Sfatului, scurgeri de informații confidențiale și nepublice în legătură cu clientul meu, dl.Iordănescu Eugen, directorul Camerei de Comerț Industrie și Agricultura Sibiu. Aceste informații sunt preluate din diferite dosare de instanță, formate ca urmare a unor reclamații formulate de persoane care îl dezagreează pe clientul meu și suntprezentate incomplet sau trunchiat, cu scopul vădit de a afecta imaginea publică a dlui. Iordănescu Eugen.

​În conformitate cu dispozitiile articolului 304 din Codul penal: ”Divulgarea, fără drept, a unor informaţii secrete de serviciu sau care nu sunt destinate publicităţii, de către cel care ia cunoştinţă de acestea ” reprezintă infracțiune. Vom depune plângere penală împotriva publicației locale, care a realizat articolele respective, precum și împotriva persoanelor care se fac vinovate de scurgerile de informații nepublice din dosarele instanțelor. 

​In concret,​

​- la data de 26.09.2021 apare în publicația Turnul Sfatului un articol despre dl.Iordanescu Eugen, în care se arată în mod tendențios faptul că acesta ar fi subiectul unui dosar penal amplu, cu o presupusă miză de 9 milioane de euro, că ar fi acuzat de infracțiuni economice, că procurorii sibieni ”se spală pe mâini”, însă judecătorii i-ar contrazice pe aceștia. 

​Menționăm faptul că datele din dosarul respectiv sunt nepublice și că judecătorii au decis că nici una din afirmațiile persoanei care a formulat reclamația nu se susține. Firește ca ultimul aspect, respectiv constatarea nevinovației domnului Iordănescu, nu a apărut nici în acel articol, nici vreun articol ulterior. Pe de altă parte, procedurile au avut loc în cameră de consiliu, așa cum este regula când un dosar se află într-un stadiu incipient, iar publicitatea acestuia ar putea afecta interesele persoanelor care sunt parte în dosar doar pentru a clarifica aspectele reclamate.

​- la data de 21.05.2023 apare în publicația Turnul Sfatului un alt articol intitulat: ”procurorii investighează terenuri cumpărate ieftin și vândute pe bani buni pentru autostrada Sibiu – Boița”, făcându-se referire la faptul că domnul Iordănescu ar fi fost implicat în vânzarea unor terenuri ale Parcului Industrial Sibiu S.A. În cuprinsul articolului, dl.Iordănescu este acuzat de publicație că ar fi dat ”un veritabil tun” pe bunurile publice. Menționăm că statul nu a formulat nici o acuzație față de clientul meu cu privire la astfel de aspecte. De asemenea, menționăm faptul că Parcul Industrial Sibiu S.A. este o societate privată, neavând în patrimoniu bunuri publice, cum afirmă publicația. Nu în ultimul rând, subliniem că informațiile prezentate de publicație sunt nepublice și confidențiale, iar o astfel de scurgere de informații este nelegală, nescuzabilă și mai ales tendențioasă, cât timp nu se prezintă întregul context.

​- la data de 13.06.2023 apare tot în publicația Turnul Sfatului un articol în care sunt prezentate date dintr-un alt dosar cu caracter nepublic, având ca obiect presupusa infracțiune de ”lipsire de libertate”. Publicația află și de acest dosar înaintea clientului meu. Domnul Iodrdănescu nu a fost până la acest moment acuzat de o astfel de faptă și nu a fost nici măcar citat pentru a da lămuriri. Înțelegem că este vorba de o plângere a unei persoane care a mai formulat în trecut numersoase alte reclamații, care s-au dovedit a fi nesusținute în cele din urmă.

​Amintim ca nu orice dosar al instanței este public. Atunci când se fac anumite verificari prealabile cu privire la diferite plângeri, procedurile au caracter nepublic, tocmai pentru a proteja intersele cetățenilor. Este și normal să fie așa. Cineva care nu te simpatizează îți face o plângere și e firesc ca publicul să fie informat atunci când se confirmă și e o problemă, nu înainte, pentru că, evident, astfel de articole ridică întrebări, la care e posibil să nu dorești să răspunzi dacă ești nevinovat. 

​Constat existența unei adevărate campanii de discreditare publică a clientului meu de către publicația locala, Turnul Sfatului, față de care nu este posibil să nu existe o reacție. Clientul meu a devenit o adevărată țintă a cotidianului local, motiv pentru care nu trece o lună fără un atac direct, dar mai regretabil este că aceste atacuri sunt susținute prin scurgeri de informații nepublice, incomplete si scoase din context.

​Atunci când presa te prezintă ca vinovat de diferite lucruri, deși nu verifică informațiile publicate, în ochii opiniei publice rămâi vinovat indiferent dacă ești sau nu. Din păcate, este suficient ca cineva să nu te simpatizeze, ca să devii peste noapte inamicul public.

​Solicit de asemenea și public a se lua măsurile legale, pentru a se opri scurgerile de informații confidențiale la nivelul instanțelor sibiene. Acest lucru afectează negativ imaginea clientului meu și creează opiniei publice un tablou distorsionatdespre realitate.

​Ca să fie foarte clar: 

​Nu există nici o hotărâre de condamnare față de clientul meu, dl.Iordănescu Eugen. Toate plângerile penale făcute de persoane care îl dezagreează pe acesta au fost clasate până la acest moment, constându-se în cele din urmă că faptele reclamate de anumiți indivizi nu există. Nu este firesc, ca intr-un stat de drept, presa să reprezinte o unealtă de presiune și discreditare publică. Dimpotrivă, presa trebuie să reprezinte un organism independent si impartial si un instrument de informare corectă a opiniei publice.

​Situația nu este izolată. În cursul ultimilor câțiva ani, publicația menționată mai sus a realizat mai mult de 65 de articole pe subiectul ”Eugen Iordănescu”. Faptul că o persoană privată este un subiect atât de important pentru opinia publică încât merită o astfel de atenție deosebită din partea presei, ne face să ne întrebam dacă nu cumva scopul articolelor publicației nu este altul decât prezentarea unor informații de interes public.

 

Expoziție la Muzeul de Istorie din Sibiu, în memoria marelui mitropolit Andrei Șaguna

0

Vernisajul expoziției „ANDREI ȘAGUNA.150” va avea loc marți, 20 iunie 2023, începând de la ora 12:00, la Muzeul de Istorie – Casa Altemberger, str. Mitropoliei, nr. 2.

Curator: dr. Alexandru Constantin Chituță

Colaboratori: pr. Dr. Emanuel Tăvală, dr. Răzvan Pop


Organizată de Muzeul Național Brukenthal în colaborare cu Mitropolia Ardealului și Biblioteca Județeană ASTRA din Sibiu cu prilejul împlinirii a 150 de ani de la mutarea la ceruri (28 iunie 1873) a marelui mitropolit Andrei Șaguna, expoziția cuprinde piese de cult, diplome, distincții, publicații și obiecte ce sunt în strânsă legătură cu viața și activitatea sfântului mitropolit.

Sfântul mitropolit Andrei Șaguna a rămas în conștiința sibienilor și a ardelenilor în special și a românilor în general ca unul dintre cei care și-au închinat întreaga sa viață altarului și neamului. A trăit în vremuri tulburi, când Transilvania era sub stăpânirea împăratului de la Viena. A fost un om al istoriei! Atât filele bisericești naționale cât și cele politice nu se pot scrie fără amintirea lui. „Istoria mitropolitului Andrei Șaguna este aproape istoria poporului român însuși”, afirma biograful său Nicolae Popea.

Momentul Șaguna în istoria Bisericii și în destinul Transilvaniei se înscrie ca un moment de răscruce pe o întindere de mai mult de un sfert de veac (1846-1873). Cel dintâi gând al său a fost înființarea mitropoliei române ortodoxe din Transilvania apoi educarea clericilor și implicarea laicilor în organizarea Bisericii prin realizarea Statutului Șagunian. Tipărirea Bibliei de la Sibiu și a zecilor de manuale și cărți bisericești, demersul pentru ridicarea catedralei mitropolitane, înființarea Asociațiunii ASTRA și a tipografiei eparhiale, a ziarului Telegraful Român sunt doar câteva dintre marile acțiuni pe care Andrei Șaguna le-a gândit și înfăptuit. În acest sens, Lucian Blaga scria: „Șaguna n-a trăit pentru a gândi, nici nu a gândit pentru a gândi; el obișnuia să gândească numai în vederea acțiunii… El avea geniul inițiativelor. Gata să se așeze în fruntea oricărei mișcări, de pe urma căreia spera un nou spor al sufletului, un adaos al vieții românești. N-a existat niciun domeniu al vieții politice care să-l fi respins… Șaguna a văzut în cele din urmă cu ochii trupești în fața sa triumful: poporul românesc din Ardeal a fost recunoscut ca națiune egal îndreptățită cel puțin teoretic în toate privințele.” În urma demersurilor făcute de IPS Mitropolit Laurențiu Streza și de alți clerici și oameni de cultură, în 2011 Sfântul Sinod a hotărât trecerea Mitropolitului Andrei Șaguna în rândul Sfinților. În 29 octombrie 2011 Catedrala mitropolitană din Sibiu a fost locul în care Andrei Șaguna a fost canonizat și proclamat ca sfânt.

Andrei Șaguna poate fi considerat pe drept cuvânt ca unul dintre cei mai străluciți ierarhi pe care i-a avut Biserica Ortodoxă Română în tot trecutul ei. Șaguna constituie cea mai frumoasă expresie și cea mai puternică întrupare a geniului creștin al poporului nostru.

Continuă seria de târguri lunare de producători locali la Biertan

0

După o primă ediție foarte reușită în luna mai, Primăria Comunei Biertan continuă seria de târguri lunare, pentru promovarea producătorilor și meșteșugarilor din Colinele Transilvaniei, prin al doilea eveniment, ce va avea loc sâmbătă, 17 iunie, între orele 09:00-17:00, în Piața Centrală din localitatea Biertan.

Pe tot parcursul târgului, membrii Clubului de olărit din Biertan invită toți doritorii să experimenteze roata olarului și să încerce modelarea unui obiect propriu. Asociația Pro Richiș Transilvania vă invită la un atelier de creație și făurit povești pentru copii, începând cu ora 11:30. Pornind de la observarea unor ilustrații de carte originale, vor crea împreună propria poveste pe tema comunicării între copii, bullying, tachinare, reacții așteptate-reacții primite în dar. De la ora 15:00, Florile Târnavelor de la Clubul Copiilor Mediaș îi vor încânta pe cei prezenți cu un program artistic de muzică populară.

Târgul se bucură de prezența producătorilor din cadrul a două cooperative locale din zona Dealurile Târnavelor și Podișul Mediașului, care vor expune spre vânzare legume de sezon, produse procesate, brânzeturi și nu numai. Alături de ei, se vor afla și producători din Valea Hârtibaciului. Vizitatorii târgului se vor putea delecta cu produse de panificație tradiționale (pâine de casă pe vatră, lichiu și alte prăjituri specifice zonei), ceaiuri din plante medicinale și delicii dulci. Totodată, târgul reprezintă o oportunitate de a cunoaște producătorii, de a afla mai multe despre modul de preparare al produselor, proveniența materiei prime și alte detalii obținute direct de la sursă. Pe lângă de-ale gurii, vizitatorii vor găsi la târg și produse create manual.

Următoarele târguri sunt planificate în a 3-a sâmbătă a fiecărei luni, după cum urmează:

15 iulie, 19 august, 16 septembrie, 21 octombrie, 18 noiembrie, 15-17 decembrie (Târg de Crăciun).

Despre Biertan

Comună tipic săsească, Biertan este situată geografic în centrul României și are o istorie bogată în evenimente și fapte. Primele urme concrete datează din secolul IV d.H și sunt reprezentate de piesa creștină numită Donarium, aflată în prezent la Muzeul Național de Istorie din București. Adevărata istorie a Biertan-ului începe odată cu colonizarea sașilor la mijlocul secolului XII, la chemarea regelui ungur Geza II, pentru apărarea graniței de sud a regatului împotriva năvălirilor barbare. Prima atestare documentară a Biertan-ului datează din 1283. În evul mediu așezarea cunoaște o dezvoltare înfloritoare, locuitorii ocupându-se cu agricultura și viticultura, dar și cu diverse meșteșuguri aduse cu ei din țara de baștină. Meseriașii s-au organizat destul de devreme în corporații, și, mai târziu, în bresle, ceea ce a dus la elaborarea, în 1376, a primului Statut al Breslelor din cele Șapte Scaune. În 1418 obține dreptul de a ține târg săptămânal de sâmbătă, ceea ce i-a permis o puternică dezvoltare economică. A începutul secolului XVI erau în Biertan 19 bresle care cuprindeau 25 de meserii. Pe lângă acestea mai existau și meseriași care nu făceau parte dintr-o breaslă anume. Organizarea în bresle a durat până la primul război mondial când producția industrială a sufocat încetul cu încetul producția manuală a maiștrilor meșteșugari, ducând la declinul lor.

Apogeul dezvoltării este atins in secolul XVI când așezarea cuprindea aproape 4000 de locuitori. Întinderea ei era mai mare ca astăzi casele fiind construite din lemn și acoperite cu stuf. În evul mediu, Biertan se dezvoltă ca un centru meșteșugăresc înfloritor, în concurență pentru supremație cu Mediaș. Pierde întrecerea în 1552, dar devine în 1572 reședința episcopilor sași evanghelici și rămâne astfel aproape 300 de ani.

Evenimentul este susținut de Asociația Județeană de Turism Sibiu și Colinele Transilvaniei – destinație ecoturistică certificată.

Piața la birou deschisă în fiecare vineri la Consiliul Județean Sibiu

0

Mai multe ocazii pentru sibieni să se aprovizioneze cu produse locale!

Consiliul Județean Sibiu a decis ca ”Piața la birou” să aibă loc în fiecare zi de vineri la sediul instituției, strada General Magheru, nr. 14, întrucât sibienii manifestă interes crescut pentru acest concept de piață volantă, iar producătorii locali sunt dispuși să pregătească produse proaspete pentru cumpărătorii care lucrează sau locuiesc în zona centrală a Sibiului.


Astfel, vineri 16 iunie 2023, între orele 9 – 13, în curtea Consiliului Județean Sibiu vor fi prezenți 10 producători locali dintre cei selectați să comercializeze în Piața volantă Transilvania. Aceștia vor veni cu legume de sezon, produse de carmangerie, cu pâine și produse de panificație, cu floră spontană, miere și flori în ghivece.

LISTA producătorilor locali pe care îi găsiți vineri, 16 iunie, la Consiliul Județean Sibiu:

NumeSectorLocalitate
Ojan NicolaeLegumePăuca
Mărginean SusanaLegumeSibiu
Stănilă  DoinaLegumeMohu
Iancu  IoanLactateJina
Tudose StelaMiereCisnădie
Limbășan DanielCarmangerieRacovița
Sită MioaraPatiserie/panificațieApoldu de Jos
Opriță FlorinFloriSibiu
Mărunțel DumitruFloră spontanăSibiu
Blezu AnaLegumeRășinari

PSD Sibiu: O picătură de sânge salvează vieți (C.P)

0

Organizația Județeană PSD Sibiu a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:


Îi onorăm, astăzi, de Ziua Mondială a Donatorului de Sânge, pe cei care salvează vieți dăruind fără să aștepte vreo recompensă.

”Suntem mândri de tinerii noștri colegi din Organizația PSD Sibiu care au inițiat mai multe campanii de donare de sânge, menite să crească gradul de conștientizare asupra importanței donării de sânge. Primii care au donat sânge au fost chiar tinerii social-democrați, pentru a încuraja cât mai mulți oameni să contribuie la completarea rezervei de sânge necesară spitalelor. Tinerii social-democrați susțin, prin gestul lor simplu și voluntar, sănătatea comunității și demonstrează că sunt receptivi la suferința altor oameni”, a declarat deputatul Bogdan Trif, președintele Organizației Județene PSD Sibiu.

„Invit sibienii cărora starea de sănătate le permite să doneze sânge să facă acest gest nobil pentru că o picătură de sânge poate salva o viață”, spune Florian Giubega, președintele Tineretului Social Democrat Sibiu.

O fetiță este căutată de familie și Poliție! A dispărut din Chirpăr, județul Sibiu

0

Poliţiştii sibieni caută o minoră în vârstă de 12 ani,care a plecat de la domiciliul unei mătuși, fără a mai reveni.

Persoanele ce pot oferi informaţii care să conducă la depistarea acesteia sunt rugate să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apeleze gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.

La data de 13 iunie, în jurul orei 21:30, polițiștii sibieni au fost sesizați de către o femeie cu privire la faptul că, la aceeași dată, în jurul orei 20,00, fiica sa, SOLOMON IULIA MARIA, în vârstă de 12 ani, a plecat voluntar de la domiciliul unei mătuși, din localitatea Chirpăr, județul Sibiu, fără a mai reveni.

Semnalmente: înălțime 150 cm, greutate 45 de kg, ochi căprui, păr brunet, lung, constituție atletică.

În momentul plecării, minora purta o bluză de culoare negru, pantaloni de culoare negru, pantofi sport de culoare închisă.

Nu se cunosc eventuale semne particulare.

Cetăţenii care pot oferi informaţii despre această minorăsunt rugați să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apeleze gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.

Un șofer drogat a acroșat un adolescent și a fugit. S-a întâmplat pe o stradă din Sibiu

0
poliție

Ieri, în jurul orei 15:00, polițiștii Biroului Rutier Sibiu au fost înștiințați despre faptul că, la aceeași dată, în jurul orei 13,00, pe strada Câmpului din municipiul Sibiu, s-a produs un accident rutier soldat cu o victimă.


Din cercetările efectuate s-a constat că, în jurul orei 13:00, șoferul unui autoturism condus pe strada Câmpului a acroșat un minor în vârstă de 13 ani, angajat regulamentar în traversarea părții carosabile pe trecerea pentru pietoni. Copilul, rănit ușor, a fost transportat la spital de către rude, în jurul orei 15:00, cadrele medicale informând polițiștii rutieri cu privire la producerea accidentului.

Șoferul a părăsit locul evenimentului imediat după producere, fiind identificat de către polițiștii rutieri la domiciliu. Este vorba despre un sibian în vârstă de 30 de ani, a cărui testare cu aparatul Drugtest a indicat un rezultat pozitiv la canabis. Bărbatul a fost însoțit la o unitate medicală unde i s-au recoltat probe biologice în vederea stabilirii prezenței substanței psihoactive în organism.

Sistemul de apă potabilă din Făgăraş va fi modernizat cu ajutorul fondurilor europene

0

Apă Canal Sibiu S.A. a semnat miercuri, 14 iunie 2023, contractul pentru CL14 – Reabilitări şi extinderi aducţiuni în sistemul Făgăraş, din cadrul „Proiectului regional de dezvoltare a infrastructurii de apă şi apă uzată în judeţele Sibiu şi Braşov, în perioada 2014 -2020”.

Lucrările de extindere şi modernizare, din cadrul acestui contract, includ reabilitarea aducţiunii de apă potabilă Pojorta – Făgăraş, pe o lungime de aproape 15 km, şi a conductelor de legătură către celelalte localităţi alimentate, cum ar fi Voivodeni, Dridif, Beclean, Luţa şi Ludişor. Locuitorii din Pojorta vor beneficia de modernizarea rezervoarelor de înmagazinare a apei potabile şi de mărire a capacităţii staţiei de pompare din localitate.

Aducţiunea care face legătura dintre rezervorul de înmagazinare Iaşi şi reţeaua de distribuţie a localităţilor Săvăstreni şi Săsciori va fi, de asemenea, modernizată, pe lângă rezervorul de înmagazinare din Iaşi. Se va construi şi un nou rezervor cu o capacitate de 100 de m3, pe lângă extinderea şi reabilitarea staţiei de pompare apă potabilă de la gospodăria de apă Iaşi.

În Dejani, se va înfiinţa un rezervor nou şi o instalaţie de dezinfecţie cu clor, pe lângă construcţia unei noi aducţiuni care va uni rezervorul din Iaşi cu cel din Dejani. De asemenea, localităţile Dejani, Recea şi Berivoi vor avea o aducţiune nouă de apă potabilă cu o lungime totală de peste 7 km. De la Recea va porni o nouă aducţiune către Gura Văii. În Toderiţa se va construi un rezervor de înmagazinare, împreună cu instalaţia de dezinfecţie aferentă ce va deservi populaţia din localitate şi din Mândra. De la acest rezervor din Toderiţa se va înfiinţa o aducţiune de apă potabilă către Săsciori cu o lungime de peste 15 km şi o alta către Mândra, mai scurtă, de aproximativ 4 km.

Lucrările de construcţie vor fi realizate de către Asocierea formată din Gopro Infrastructure SRL (lider) şi Ica Probuilt SRL şi Aqua Serv SRL, în calitate de parteneri.

Valoarea contractului este de 40.590.272,98lei fără TVA. Perioada de execuție a lucrărilor este de 30 de luni, la care se adaugă perioada de notificare a defectelor/perioada de garanție, care este de 60 de luni, de la semnarea procesului verbal de recepție la terminarea lucrărilor.

Proiectul regional de dezvoltare a infrastructurii de apă şi apă uzată în judeţele Sibiu şi Brasov, în perioada 2014 -2020” are o valoare totală de peste 225 de milioare de euro, din care confinanţarea Uniunii Europene este de 79,9%. Proiectul de investiţii contribuie la protejarea şi conservarea mediului şi promovarea utilizării eficiente a resurselor, ceea ce ar duce la o creştere inteligentă, durabilă şi favorabilă incluziunii a 26 de Unităţi Administrativ Teritoriale, 19 din județul Sibiu și 7 din județul Brașov, parte din proiect.

Proiect cofinanţat din Fondul de Coeziune prin Programul Operaţional Infrastructură Mare.

Noi lucrări de modernizare sunt contractate în programul de investiţii derulat de Apă Canal Sibiu cu ajutorul fondurilor europene

0

Apă Canal Sibiu S.A. a semnat astăzi, luni, 12 iunie 2023, contractul pentru CL 12 – Extinderea rețelelor de alimentare cu apă şi canalizare din localitățile Miercurea Sibiului, Dobârca şi Apoldu de Sus, Săliște, Galeș, Vale, Mag şi Tilișca, din cadrul „Proiectului regional de dezvoltare a infrastructurii de apă şi apă uzată în judeţele Sibiu şi Brasov, în perioada 2014 -2020”.


Prin investiţia realizată cu sprijinul fondurilor europene, locuitorii din UAT Miercurea Sibiului vor beneficia de reţea de alimentare cu apă și canalizare, nouă şi modernă. În Miercurea Sibiului, se vor construi peste 15 km de reţea de distribuţie apă potabilă şi peste 2 km de aducţiune, iar în Dobârca se va înfiinţa o reţea de aducţiune a apei de aproape 6 km, în timp ce, în Apoldu de Sus, reţeaua nouă de distribuţie a apei potabile va avea aproape 10 km. Noua canalizare din Miercurea Sibiului va avea peste 14 km şi va include 6 staţii de pompare apă uzată.

Lucrările de extindere şi modernizare, din cadrul acestui contract, includ şi UAT Sălişte şi UAT Tilișca. Spre exemplu, în Sălişte, peste 10 km de reţea de distribuţie se vor moderniza, inclusiv două staţii de pompare apă potabilă. În Galeş şi în Vale se vor construi reţele noi de distribuţie a apei, pe lângă reabilitarea a peste 2 km din reţeaua existentă în Galeş. Locuitorii din Mag vor beneficia de reţele noi de aducţiune şi de distribuţie a apei potabile, în timp ce aceia care locuiesc în Tilişca vor avea o reţea de distribuţie modernizată şi extinsă.

Canalizarea din Sălişte şi Galeş se va moderniza pe o lungime totală de aproape 7 km şi se va extinde, pe lângă construcţia unei necesare staţii de pompare apă uzată.

Lucrările de extindere şi de modernizare vor fi realizate de către Asocierea Pro Hart Group S.R.L. (lider), împreună cu Universal Business S.R.L. şi Total NSA S.R.L., în calitate de parteneri.

Valoarea contractului este de 83.483.856,72 lei fără TVA. Perioada de execuție a lucrărilor este de 30 de luni, la care se adaugă perioada de notificare a defectelor/perioada de garanție, care este de 60 de luni, de la semnarea procesului verbal de recepție la terminarea lucrărilor.

Proiectul regional de dezvoltare a infrastructurii de apă şi apă uzată în judeţele Sibiu şi Brasov, în perioada 2014 -2020” are o valoare totală de peste 225 de milioare de euro, din care confinanţarea Uniunii Europene este de 79,9%. Proiectul de investiţii contribuie la protejarea şi conservarea mediului şi promovarea utilizării eficiente a resurselor, ceea ce ar duce la o creştere inteligentă, durabilă şi favorabilă incluziunii a 26 de Unităţi Administrativ Teritoriale, 19 din județul Sibiu și 7 din județul Brașov, parte din proiect.

Proiect cofinanţat din Fondul de Coeziune prin Programul Operaţional Infrastructură Mare.

„Scufița Roșie” ajunge la Teatrul Gong Sibiu pentru ultima dată în acest an

0

Teatrul pentru Copii și Tineret „Gong” Sibiu prezintă pentru ultima dată în acest an spectacolul „Scufița Roșie” în regia lui Diego Aramburo (Bolivia). Cele 3 reprezentații programate în acest final de săptămână vor încheia oficial stagiunea 2022/ 2023, sălile teatrului urmând să fie puse la dispoziție pentru organizarea celei de-a 30-a ediții a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, ce va avea loc anul acesta în perioada 23 iunie – 2 iulie.


„Le urăm succes colegilor și prietenilor de la Teatrul Național! Suntem bucuroși că le putem fi alături și lăudăm efortul acestora de a aduce miracolul artelor spectacolului la Sibiu, într-un dialog armonios cu artiști din întreaga lume! Teatrul Gong va participa la ediția din acest an cu spectacolul „Dovedește” în regia lui Eugen Jebeleanu (vineri, 30 iunie, de la ora 17:00), spectacol prezentat recent și la Festivalul Internațional de Teatru din Maribor, Slovenia. Așadar, la mulți ani și la cât mai multe ediții tot atât de frumoase!”, a declarat Adrian Tibu, managerul Teatrului pentru Copii și Tineret din Sibiu.

Câștigător al premiului pentru actualitatea discursului teatral la Festivalul Internațional de Teatru Contemporan al Animației „Impuls” de la București, spectacolul „Scufița Roșie” de la Sibiu marchează o premieră națională și își propune să aducă în fața publicului un spectacol modern, muzical, ce redefinește conceptul de teatru de animație printr-o abordare eclectică și energizantă. În versiunea propusă de regizorul bolivian Diego Aramburo, după textul omonim al lui Joël Pommerat, Scufița Roșie este o fetiță care vrea foarte mult să se joace – cu mama ei, cu umbra ei, și chiar cu lupul cel viclean. Aici, accentul cade, pe de o parte, pe relația dintre mamă și fetița ei, și, pe de alta, pe traseul inițiatic parcurs de eroina poveștii prin pădurea întunecată.

Diego Aramburo este unul dintre cei mai importanți regizori ai Boliviei, iar acest lucru se dovedește prin activitatea sa extrem de bogată în mediul artelor scenice și cinematografice. Construit pe muzica lui Bobo Burlăcianu, spectacolul de la Sibiu se bucură de inovațiilor unei echipe tinere de creatori ca Mihai Păcurar (decor, costume și video) și Oana Micu (păpuși și costume). Din distribuția spectacolului fac parte actorii Alina Mișoc, Claudiu Fălămaș, Raluca Silvia Pavel și Mihaela Grigoraș. Textul original a fost tradus special pentru Teatrul „Gong” din Sibiu de dramaturgul Mihaela Michailov. Spectacolul de la Sibiu are o durată de 45 de minute și nu este recomandat copiilor cu vârsta sub 5 ani. Spectacolul va fi prezentat sâmbătă, 17 iunie, de la orele 11:00 și 18:00, dar și duminică, 18 iunie, de la ora 11:00.

Accesul la oricare din reprezentațiile de mai sus se face pe baza biletelor puse în vânzare online prin teatrulgong.ro sau la sediul Teatrului, de miercuri până vineri între orele 11:00 – 18:00, sâmbăta între orele 10:00 – 18:00 sau duminica între orele 10:00 și 14:00. Mai multe detalii despre bilete și acces, dar și condițiile de modificare a biletelor flexibile, puteți găsi în regulamentul afișat pe teatrulgong.ro.

USR Sibiu: “Instituția condusă de Daniela Câmpean refuză cu îndârjire să dea importanță vieților omenești care în fiecare zi trec prin intersecția morții” (C.P)

0

Filiala Județeană USR Sibiu a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:


Cinismul de care dă dovadă instituția consiliului județean în indiferența cu care tratează cererile de punere în siguranță a drumurilor județene, se transformă în tragedii pentru tot mai multe familii.

Instituția condusă de Daniela Câmpean refuză cu îndârjire să dea importanță vieților omenești care în fiecare zi trec prin intersecția morții dintre drumul județean 106 A Sibiu-Rășinari și drumul județean 106D Sibiu-Cisnădioara.

“Într-o solicitare a USR către consiliul județean în urmă cu doar doua luni, răspunsul a venit parcă desprins dintr-o tragicomedie. In anul 2023, când tehnologia nu mai lasă loc de scuze, consiliul județean decide să ignore cu bună știință o îmbunătățire care nu are potențial electoral.

Astfel, nu numai că pe timp de noapte nu are soluție, dar nici pe timp de zi nu se dorește vreo îmbunătățire, dovada fiind ultimul accident soldat cu mai multe persoane decedate”, a declarat Ruxandra Cibu Deaconu președinta USR Sibiu și consilier județean.

Motivația ar fi că această intersecție nu se află pe raza niciunei primarii care să o gestioneze iar consiliul județean nu ar avea servicii de iluminat. 

Așadar, sfidarea cetățenilor nu vine doar din felul zeflemitor în care consiliul județean decide să răspundă unei solicitări, dar nici găsirea soluțiilor nu se dorește. 

În acest mod, cei responsabili în frunte cu președinta consiliului județean, Daniela Câmpean, devin vinovați de viețile pierdute în accidentele rutiere din aceasta intersecție?

Doamnă președintă Daniela Câmpean, câte vieți mai trebuie sa fie curmate în mod tragic, pana să decideți să acordați importanță intersecției criminale?

Bătrânică accidentată de un șofer neatent. A fost transportată la spital

0

Un pieton a fost rănit de către un șofer neatent ce efectua manevra de mers înapoi pe strada Timotei Cipariu, din orașul Dumbrăveni.


Din primele cercetări efectuate a rezultat că, în timp ce efectua manevra de mers înapoi, șoferul unui autoturism, un bărbat în vârstă de 36 de ani, din județul Mureș, nu s-a asigurat suficient și a acroșat o localnică în vârstă de 78 de ani, aflată pe carosabil.

În urma impactului, femeia a suferit un traumatism costal și un traumatism cranio-cerebral.

„Un echipaj SMURD a intervenit de urgență în localitatea Dumbrăveni la un accident rutier. O femeie în vârstă de 78 de ani a fost acroșată de un autoturism. Aceasta a primit îngrijiri medicale și a fost transportată la CPU Mediaș cu un traumatism costal și un traumatism cranio-cerebral, conștientă.” a declarat purtătorul de cuvânt al ISU SIBIU, Andreea Ștefan

FOTO: Trafic blocat pe DN7, lângă Racovița. Accident între un autocamion și o mașină

0

Traficul rutier este blocat total pe DN7, pe raza localității Racovița din județul Vâlcea. Un autocamion și o mașină au intrat într-o coliziune violentă.


Conform primelor date, în urma accidentului au rezultat două victime, mai multe echipaje de prim-ajutor fiind deja la fața locului. Din fericire, nimeni nu a rămas încarcerat în mașină, deși aceasta a fost avariată puternic.

Peste 50 de echipe participă la Sibiu Streetball 2023, pe terenul „Elemer Tordai”

0

Turneul de baschet 3×3 Sibiu Streetball revine la finalul săptămânii cu o nouă ediție. Evenimentul ajunge anul acesta la cea de-a 11-a ediție și va reuni zeci de echipe la mai multe categorii de joc. Turneul se va desfășura într-o locație devenită deja tradițională – terenul de baschet 3×3 „Elemer Tordai” de la Sala Transilvania, în perioada 16-18 iunie.

Organizatorii anunță că la ediția din acest an s-au înscris 55 de echipe, la categoriile: U10, U13, U15, U16 Feminin, U18, Open Masculin.

Ne bucurăm să revenim anul acesta cu unul din cele mai importante turnee de baschet 3×3, în special pentru sportivii care caută o rampă de lansare spre competiții de amploare. După ediția aniversară specială de anul trecut, în 2023 venim în forță cu un turneu care va reuni 55 de echipe și zeci de sportivi din întreaga țară, oferind publicului o atmosferă unică și meciuri spectaculoase”, au declarat organizatorii Sibiu Streetball.

Ca în fiecare an, accesul susținătorilor este gratuit la oricare din cele trei zile ale competiției.

Teren de baschet la standardele FIBA și concursuri pentru suporteri

Terenul de baschet 3×3 pe care se va desfășura Sibiu Streetball este conform standardelor FIBA, fiind dotat cu instalație cu nocturnă, instrumente de joc profesionale, precum și cu o tribună de 60 de locuri destinată sportivilor. Organizatorii vor amplasa o tribună de 200 de locuri pentru spectatori, astfel încât împătimiții bachetului să aibă la dispoziție cele mai bune condiții de participare.

Pe lângă competiţia propriu-zisă, cei prezenți vor putea asista și participa la concursuri de aruncări libere și aruncări de trei puncte. Întreg evenimentul este gândit ca un „festival al baschetului”, o acțiune dedicată atât practicanților acestui sport, cât și spectatorilor.

Competițiile de baschet 3×3 recunoscute de Federația Internațională de Baschet (FIBA) se împart în 4 categorii: “Fiba Endorsed”, “Satellite”, “Challenger” și “World Tour”. Sibiu Streetball este un turneu de tip Satellite care permite calificarea în Challenger.

Sibiu Streetball este o acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport și de Consiliul Județean Sibiu, fiind organizată de Asociația Club Sportiv Eco Team Sibiu și Agenția Grey Projects. Sponsorii ediției din acest an sunt Ballan Sportswear și Toneli.

Casă mistuită de flăcări la Mediaș. Totul a pornit de la o lumânare

0

Azi-noapte, în jurul orei 23:30, pompierii medieșeni au intervenit pe strada Nicolae Iorga din municipiul Mediaș pentru stingerea unui incendiu la o casă.


Conform ISU SIBIU, la fața locului au fost mobilizate două autospeciale de stingere, o autospecială de primă intervenție și un echipaj SAJ. Incendiul se manifesta cu flacără într-o cameră, la sosirea forțelor. Pompierii au evacuat 4 persoane din casa învecinată.

Incendiul a fost lichidat prompt astfel nu s-a extins la întreaga locuință. A fost afectată o cameră de aproximativ 25 mp, iar pereții holului au fost afectați de fum.

Incendiul a fost cauzat de o lumânare poziționată în apropierea materialelor textile.

Din fericire, nu au fost înregistrate victime.

Copiii cu risc de abandon din două sate din județul Sibiu își vor continua parcursul educațional datorită unei intervenții specializate locale

0

101 copii din două sate transilvănene, la risc de abandon școlar și analfabetism, își vor continua parcursul educațional datorită unei intervenții specializate locale: Alfabetizare pentru comunitate.


Proiectul educațional a fost realizat de Asociația Casa Naturii, cu sprijinul finanțării Synevo România și Asociației Medicover, în cadrul campaniei „Soluții pentru comunitate”.

Comuna Laslea, județul Sibiu

101 copii și adolescenți din două sate transilvănene defavorizate, Valchid (comuna Hoghilag, județul Sibiu) și Seleuș (comuna Daneș, județul Mureș), au parcurs, între ianuarie și iunie 2023, un program intensiv de recuperare a competențelor de bază în literație. Programul educațional „Alfabetizare pentru comunitate” a fost implementat ca răspuns la problema ratelor ridicate ale analfabetismului și abandonului școlar care caracterizează zonele rurale din România, acutizate în satele dezavantajate.

Scopul proiectului a fost acela de a reduce abandonul școlar în rândul copiilor considerați „irecuperabili” din cauza întârzierilor în educație, problemelor de comportament și absenteismului. Programul a plecat de la ideea că cel mai important ajutor oferit copiilor este sprijinirea lor în alfabetizare, pentru că primul pas favorizant pentru a rămâne în școală este capacitatea de a citi și de a înțelege mesajul citit.

Săptămânal, cei 101 copii și adolescenți, împărțiți pe grupe în funcție de nevoi și vârstă, au lucrat cu patru formatoare cu experiență pedagogică. Formatoarele sunt din comunitățile locale și cunosc foarte bine copiii, care provin din medii sociale vulnerabile și au nevoi de învățare și emoționale specifice. Astfel, programul atelierelor a fost planificat țintit pentru fiecare copil și grupă: sprijin la consolidarea cunoașterii alfabetului, sprijin la citire corectă, la îmbogățirea vocabularului, la înțelegerea mesajelor textului și la exprimarea propriilor idei pe marginea textului. Tehnicile folosite au aparținut educației non-formale și au inclus citirea unor povești în jurul unor valori umane (bunătate, prietenie, respect, etc), folosirea jocurilor, instrumentelor digitale și creativității artistice. De asemenea, participanții au beneficiat de o masă caldă care i-a ajutat să se concentreze mai bine la fiecare atelier.

La sfârșitul celor 5 luni de intervenție, beneficiarii, care au continuat să vină la ateliere inclusiv pe perioada grevei din învățământ, au făcut progrese majore care îi ajută să rămână în școală și în anul 2023-2024. Toți participanții recunosc acum literele alfabetului și citesc bine, iar unii reușesc să se exprime liber. Agresivitatea și lipsa puterii de concentrare s-au redus, iar copiii au făcut conexiuni cu formatoarele lor.

Nu este doar alfabetizare clasică, ci și emoțională”, a povestit Cinzia, formatoare la Valchid, care a avut sarcina de a recupera alfabetul cu copiii de școală primară.

S. a început clasa a doua știind doar câteva litere. După doar câteva luni, S. citește bine, doar cuvintele lungi le mai silabisește. Și, cel mai important, îi place să citească, citește și în pauză.”, ne-a spus Dana, formatoare la Seleuș.

Îmi place că citim povești și ne jucăm”, ne-a spus o fetiță participantă la program.

Eu am crezut că am copilul cu dizabilitate! Nu știa nimic într-a patra, iar acum citește. Vă mulțumesc!”, ne-a mărturisit un părinte.

„Alfabetizare pentru comunitate” face parte dintr-o intervenție pe termen lung, începută în 2020, care se bazează pe adaptarea la nevoile din teren ale copiilor, potențarea resurselor locale, identificarea de parteneri în comunitate. Astfel proiectul s-a bucurat și de contribuția Primăriei Hoghilag și a Școlilor Valchid și Seleuș care au găzduit atelierele. Asociația Casa Naturii își propune să continue lucrul de durată alături de beneficiari pentru a asigura un impact sustenabil în comunitate.

Despre Asociația Casa Naturii

Casa Naturii este un ONG activ în mediul rural, a cărui misiune este să sprijine tinerii să devină liderii satelor lor prin programe educaționale care încurajează gândirea critică, inițiativa, munca în echipă.

Curs de Protecția Mediului pentru studenții Facultății de Inginerie

0
  • Acesta face parte din proiectul „Energie regenerabilă și eficiență energetică – pentru dezvoltarea durabilă în județul Sibiu”
  • Proiectul este realizat de Consiliul Județean Sibiu în parteneriat cu Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu și University of South-Eastern Norway

25 de studenți din anul III ai Facultății de Inginerie din cadrul Universității „Lucian Blaga” din Sibiu au participat la cursul de Protecția Mediului ce cuprinde și informații despre energie regenerabilă și eficiență energetică. Acesta este una dintre acțiunile sustenabile din cadrul proiectului „Energie regenerabilă și eficiență energetică – pentru dezvoltarea durabilă în județul Sibiu”, fiind realizat de cadrele didactice de la Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu, în colaborare cu University of South-Eastern Norway. Cursul s-a adresat studenților de la specializarea Ingineria Transporturilor și a Traficului.

Apreciez în mod deosebit implicarea studenților în proiectul pe care îl derulăm alături de partenerii noștri din mediul academic. Ei sunt unul dintre cei mai importanți vectori, reprezintă viitorul, iar prin cunoștințele pe care le-au dobândit la acest curs, vor putea contribui cu siguranță la crearea unui viitor mai verde în județul nostru”, a declarat Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu.

Programa de studiu a cuprins următoarele teme:

  • Resursele de energie primară și producția de energie electrică și termică;
  • Consumul de energie și combustibil;
  • Descrierea indicatorilor specifici și a metodelor de bază pentru evaluarea eficienței energetice.

Scopul principal al acestui curs este de a oferi studenților posibilitatea de a dobândi cunoștințe în domeniul producției și conversiei energiei, al surselor convenționale și neconvenționale și de a proteja mediul și resursele pentru o viitoare dezvoltare durabilă. Acesta va avea și o parte practică, un concurs în care studenții împărțiți în echipe, pe baza cunoștințelor acumulate privind conceptul de energie verde, vor crea machete pentru sisteme de eficiență energetică, ce vor fi prezentate în toamna acestui an.

„Colaborarea remarcabilă între Consiliul Județean Sibiu, Facultatea de Inginerie a Universității „Lucian Blaga” din Sibiu și Universitatea South-Eastern din Norvegia deschide orizonturi noi pentru studenții noștri în implementarea dezvoltării durabile și eficienței energetice. Cursul de Protecția Mediului și Concursul de Machete se desfășoară în regim deschis, în așa fel încât să atragem studenți de la toate specializările de la Facultatea de Inginerie, care sunt interesați de conceptul vital de energie din surse regenerabile, să le dăruim competențe și abilități esențiale în vederea asigurării unui viitor mai verde și mai sustenabil, în care să ne protejăm mediul și să creăm o lume mai bună pentru generațiile ce vor veni”, a declarat prof. univ.dr.habil Sorin Radu, rectorul Universității „Lucian Blaga” din Sibiu.

Cursul pentru studenți, este una dintre activitățile proiectului Energie regenerabilă și eficiență energetică – pentru dezvoltarea durabilă în județul Sibiu” finanțat cu sprijinul granturilor acordate de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin mecanismele financiare SEE și Norvegian 2014 – 2021, în cadrul „Programului de Energie din România”, cu o valoare de 188.930 euro.

Obiectivul general al proiectului este acela de a crește cunoștințele privind energia regenerabilă, eficiența energetică prin acțiuni de conștientizare și instruire în rândul cetățenilor județului Sibiu, dar și a autorităților publice și a specialiștilor din companii, prin prezentarea de soluții de eficiență energetică prin surse regenerabile pentru un mediu curat, un mediu climatic stabil și economii de costuri.

Cele mai importante activități din cadrul proiectului:

  • 30 de ateliere de conștientizare pentru cetățeni, care au ca scop o mai bună înțelegere a beneficiilor energiei regenerabile și a impactului acesteia în eficiența energetică;
  • 6 ateliere organizate în orașele din județul Sibiu pentru aproximativ 90 de persoane, care vor fi pregătite în domeniul eficienței energetice prin surse regenerabile;
  • implementarea unui Curs de Protecția Mediului care cuprinde și energie regenerabilă și eficiență energetică pentru studenții Universității „Lucian Blaga” din Sibiu;
  • elaborarea unui Ghid despre beneficiile utilizării energiei regenerabile și eficiența energetică în județul Sibiu.

Exemplele de bune practici în ecoturism din județul Sibiu prezentate unei delegații italiene din Brescia și Chiari

0

Programul Anii Drumeției, Târgul de Ecoturism, destinația turistică Colinele Transilvaniei, traseul tematic ”Poteca Soarelui” din apropierea Săliștei, zona turistică Valea Avrigului și proiectele dezvoltate în sprijinul gastronomiei locale – Piața Volantă Transilvania, PGL-urile (puncte gastronomice locale) și Produs Montan – au fost exemplele de bune practici prezentate marți, 13 iunie 2023, la Consiliul Județean Sibiu, oaspeților italieni din Brescia și Chiari sosiți în județul nostru în cadrul proiectului ERASMUS+ Eco-sustenabilitate și accesibilitate în turism și valorificarea patrimoniului, în care CJ Sibiu este partener, alături de SC ACZ Consulting.

Delegația italiană a fost formată din reprezentanți care profesează în domeniul cultural și urbanistic la primăriile Brescia și Chiari, la Muzeul Orașului Chiari și la Parcul Științific Ambiente Parco din Brescia.

Din partea Consiliului Județean Sibiu, oaspeții au fost primiți de administratorul public al județului, Adrian Bibu, secondat de Dana Lupică, Șef Serviciu Strategii, Dezvoltare Economică și Socială, iar printre cei care au susținut prezentări s-au numărat Alexandru Hanea, coordonatorul Programului ”Anii Drumeției”, Cristina Iliescu – Colinele Transilvaniei, Lavinia Alexe – Primăria Orașului Săliște, Lidia Bădilă – Primăria Orașului Avrig, Roxana Diaconescu – CJ Sibiu, Compartimentul Dezvoltare Durabilă.

În mesajul său, Adrian Bibu a suscitat atenția și interesul membrilor delegației din Italia relatându-le despre badea Cârțan, care, în 1896, a ajuns în 43 de zile la Roma, plecând din județul Sibiu, această călătorie putând fi încadrată la capitolul ”turism sustenabil”.

La nivelul județului Sibiu, integrarea persoanelor cu dizabilități este foarte importantă pentru noi și am purtat discuții ca ele să fie cooptate în Programul <<Anii Drumeției>> pe care îl derulăm. Vom colabora în primă etapă cu membrii echipei locale de baschet <<Zburătorii>>, formată din persoane cu dizabilități.

Am convingerea că prezentările pe care le veți urmări vă vor aduce multe informații interesante, pe care le puteți valorifica în comunitățile dumneavoastră și vă doresc în continuare o ședere plăcută în județul Sibiu ”, a spus Adrian Bibu.

Subiectele abordate au vizat sustenabilitatea în ecoturism și integrarea persoanelor în sectorul turistic.

La rândul său, doamna Jenny Santi, managerul de proiect, a subliniat că obiectivele proiectului derulat în parteneriat cu Consiliul Județean Sibiu sunt acelea de a crea relații și colaborări de lungă durată, de a face un schimb de mentalități, de a stabili parteneriate între instituții, de a acorda localităților șansa de a avea schimburi de experiență și de bune practici care să conducă la implementarea unui turism sustenabil.

Vizita delegației italiene în județul Sibiu a inclus o deplasare în localitatea Avrig (la ferma de cerbi de la Poiana Neamțului, la Brambura Parc, unde este celebra casă întoarsă, și la fabrica de Bere Augusta), un tur ghidat în centrul istoric al Sibiului, o deplasare la Apoș și Stejărișu. Astăzi, 14 iunie, delegația se va afla în Muzeul ASTRA, unde va are loc un workshop pe tema formelor inovative de valorificare a patrimoniului cultural și natural, urmat de o deplasare la Primăria Rășinari și în stațiunea Păltiniș, iar mâine, 15 iunie, oaspeții vor avea parte de o drumeție pe Poteca Soarelui și de un prânz și o degustare de vinuri la Apoldu de Sus.

După prima zi a vizitei, oaspeții italieni au mărturisit că sunt foarte impresionați de pasiunea și viziunea găsite în județul Sibiu în ceea ce privește valorificarea și dezvoltarea zonelor cu potențial ecoturistic și cultural.

Bărbat rănit după ce a căzut de pe o pasarelă situată în cartierul medieșean Gura Câmpului

0
Accident rutier pe bulevardul Mihai Viteazu, două mașini implicate în coliziune

Un bărbat a fost rănit după ce a căzut de pe o pasarelă situată în cartierul medieșean Gura Câmpului


În urma impactului, pietonul a suferit un traumatism de coloană vertebrală și un traumatism de membru inferior drept.
Un echipaj SAJ l-a transportat la CPU Medias, în stare conștientă. Nu se cunosc alte date despre împrejurările în care s-a produs accidentul sau dacă bărbatul și-a premeditat gestul.

Conform surselor Sibiu Independent, bărbatul ar fi declarat că s-a aplecat după o sticlă. Nu se cunoaște vârstă bărbatului deoarece a oferit informații eronate polițiștilor iar aceștia nu-l pot identifica momentan.

Cum ne îmbrăcăm pentru o seară de poker?

0

Indiferent că ești un jucător pasionat de poker sau abia începi să te aventurezi în acest joc captivant, modul în care te imbraci poate avea un impact asupra experienței tale și a impresiei pe care o creezi la masă. Îmbrăcămintea potrivită nu numai că te poate ajuta să te simți încrezător și confortabil, dar poate contribui și la atmosfera generală a jocului de poker, asta dacă nu optezi pentru a juca în cadrul unui casino online.

Dress Code

Descifrarea codului vestimentar pentru o seară de poker poate fi uneori un adevărat mister. Fiecare cazinou sau eveniment poate avea propriile sale reguli și preferințe în ceea ce privește îmbrăcămintea. Este important să înțelegem că există o gamă largă de posibilități, de la casual până la elegant, iar alegerile pot varia în funcție de ocazie.

Atunci când joci poker cu prietenii într-un cadru mai informal, nu există de obicei restricții stricte în ceea ce privește vestimentația. Poate fi o oportunitate de a adopta o ținută lejeră și confortabilă, evitând necesitatea de a purta rochii extravagante sau costume formale. În zilele noastre, avem libertatea de a ne exprima și de a ne simți bine în propriul stil, ceea ce este valabil și pentru nopțile de poker.

Cu toate acestea, la un cazinou sau la un turneu de poker mai formal, este posibil să existe un cod vestimentar mai strict. În astfel de situații, este recomandat să verifici site-ul cazinoului sau să suni pentru a obține informații clare înainte de a te prezenta. Nimic nu este mai jenant decât să ajungi la locul în care se organizează petrecerea de poker și să fii respins din cauza unei ținute nepotrivite.

În general, o revizuire rapidă a codului vestimentar pentru poker poate include o gamă largă de opțiuni, de la relaxat până la elegant și sofisticat. Este important să te simți încrezător și confortabil, astfel încât să te poți concentra pe joc și pe interacțiunile cu ceilalți jucători.

Casual

Indiferent dacă participi la un joc de poker cu prietenii sau la o seară mai formală la în cadrul unui cazinou, alegerea ținutei potrivite poate contribui la confortul și încrederea ta în timpul jocului. Când vine vorba de ocazii informale, cum ar fi seriile de poker între prieteni, se impune o abordare casual, dar potrivită.

O ținută casual pentru o noapte de poker poate include haine în care te simți confortabil și care se potrivesc cu activitățile de zi cu zi, dar cu un aspect puțin mai formal. Poți alege orice îmbrăcăminte se încadrează în categoria casual, dar este important să ții cont de posibilele restricții impuse de gazdele evenimentului sau de cazinou. De obicei, sandalele și slapii nu sunt permise, iar partea superioară a corpului gol este evitată în majoritatea locurilor.

Pentru bărbați, o ținută casual business este o alegere potrivită. Aceasta poate include pantaloni eleganți, cămăși cu nasturi și, dacă dorești, chiar o cravată. Adaugă o pereche de pantofi eleganți și vei arăta impecabil. Pentru femei, există o gamă largă de opțiuni. Poți opta pentru rochii, fuste, topuri elegante etc. Asigură-te doar că alegi hainele adecvate, evitând crop topurile, maiourile, blugii și încălțămintea sport. Completează-ți ținuta cu bijuterii și pantofi eleganți pentru un aspect finalizat.

Uneori, cazinourile recomandă un cod vestimentar smart casual, care este mai puțin formal decât cel business. Acesta implică, în general, haine bine alese, dar nu este necesar să fie excesiv de elegante. Dacă participi la o petrecere de poker care nu impune un cod vestimentar formal, poți opta în continuare pentru o ținută casual, dar evită hainele sport și prea confortabile. Este important să te simți bine în hainele alese, iar ocazia de a juca poker poate fi o oportunitate de a-ți exprima stilul într-un mod relaxat și potrivit.

Ce să nu purtăm

În lumea pokerului, există oameni care își iau în serios aspectul și se conformează regulilor de vestimentație, iar apoi există cei care preferă să se remarce prin ținute ciudate și nonconformiste. Dacă ai participat vreodată la un joc de poker, ai întâlnit cu siguranță astfel de personaje. De la haine colorate și abstracte la costume excentrice, acești jucători nu ezită să iasă în evidență.

Un exemplu notoriu este Charlie Carrel, un jucător de poker cunoscut pentru aparițiile sale nonconformiste. El nu se sfiește să poarte haine extravagante și să iasă în evidență la masa de poker. Dacă vrei să vezi cele mai ciudate ținute ale lui Charlie Carrel, poți căuta pe site-urile de poker online din SUA unde sunt disponibile imagini sau videoclipuri.

Cu toate acestea, nu toată lumea este de acord cu acest mod de a te îmbrăca la un joc de poker. Există jucători care preferă să se concentreze exclusiv pe joc și să nu fie distrași de astfel de manifestări excentrice. Pentru ei, aspectul personal trebuie să fie cât mai neutru și să se conformeze unui cod vestimentar convențional.

Dress codes faimoase

Diferite cazinouri celebre din întreaga lume au propriile lor coduri vestimentare, care reflectă atmosfera și stilul lor distinct.

Bellagio, unul dintre cele mai faimoase cazinouri din Las Vegas, impresionează prin eleganța și luxul său. Cu toate acestea, nu există un cod vestimentar strict la Bellagio. Cazinoul primește oaspeți din toate colțurile lumii, așa că vei vedea o varietate de stiluri și culori în jurul tău. În timp ce este important să arăti prezentabil, nu există o cerință specifică pentru un costum sau o rochie de lux. Ceea ce contează cu adevărat este să ai cardul plin de bani pregătit pentru a te bucura de experiența oferită de acest loc legendar.

Casino de Monte Carlo, situat în inima Europei, este renumit pentru eleganța sa și pentru clădirile sale istorice. Aici, se preferă ținutele smart. Chiar dacă nu există un cod vestimentar oficial, în special la mesele de poker, este recomandat să optezi pentru o ținută mai formală. Pantaloni și cămăși elegante pentru bărbați, iar pentru femei, rochiile sau fustele însoțite de bluze sau topuri elegante vor fi adecvate pentru o seară la Casino de Monte Carlo.

Caesars Palace, situat în inima orașului Las Vegas, este un alt emblematic cazinou și hotel cu influențe romane. Aici, în ciuda lipsei unui cod vestimentar strict, atmosfera generală cere o ținută cel puțin business sau smart casual. Vizionarea filmelor filmate la Caesars Palace sau consultarea site-ului lor oficial îți poate oferi o idee mai clară despre ce ar fi potrivit pentru o seară de poker în acest loc iconic.

Concluzie

Indiferent de cum alegi să te îmbraci, reține că cel mai important aspect al unei nopți de poker este să te simți confortabil și încrezător. Îmbracă-te într-un mod care îți reflectă personalitatea și îți permite să te concentrezi pe joc. Amintește-ți că succesul în poker este determinat în primul rând de abilitățile și strategiile tale, nu doar de vestimentație.

Academia Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu” din Sibiu a celebrat 176 de ani de existenţă

0

Academia Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu” din Sibiu, continuatoarea şi succesoarea tradiţiilor educaţionale şi instituţionale a primei şcoli militare de ofiţeri din România, a celebrat, astăzi, 176 de ani de existenţă.


Activităţile au debutat cu ceremonialul militar dedicat aniversării, în aula academiei, şi au continuat cu vizitarea infrastructurii academiei, în cadrul Zilei Porţilor Deschise.

La manifestări au participat comandantul Corpului Multinaţional de SE, domnul gl.mr. Dragoş Dumitru Iacob, rectorul Universităţii „Lucian Blaga” din Sibiu, domnul prof.univ.dr. Sorin Radu şi cadre militare în rezervă şi retragere care, de-a lungul timpului, şi-au intersectat destinul cu cel al academiei, din calitate de comandanţi ai instituţiei sau de şefi de structuri din organica acesteia.

De asemenea, alături de cadrele didactice, instructorii militari şi studenţii instituţiei noastre, au fost prezenţi la ceremonie şi participanţii la Săptămâna Internaţională a AFT care, în perioada 12-16 iunie, realizează mobilităţi de formare şi predare în cadrul programului Erasmus+.

Unul dintre momentele speciale din cadrul manifestărilor aniversare a fost reprezentat de acordarea Premiului „Nicolae Bălcescu” şi înmânarea emblemelor de onoare pe care şeful Statului Major al Forţelor Terestre şi şeful Statului Major al Apărării le-au conferit colegilor noştri.

“La mulți ani membrilor comunității academice militare sibiene!
SEMPER UNA!” – au transmis reprezentații AFT Sibiu

📸 Daniela Oană, Lucian Ureche

Peste 45 de milioane de lei din Programul Național „Anghel Saligny” pentru reabilitarea unor drumuri și străzi din Comuna Păuca

0

Comuna Păuca va beneficia de peste 45 de milioane de lei din Programul Național „Anghel Saligny” pentru reabilitarea și modernizarea unor drumuri și străzi din satele aparținătoare.


Unul dintre proiecte va fi implementat de către Primăria Păuca și presupune modernizarea mai multor străzi din toate cele patru sate aparținătoare ale comunei: Păuca, Presaca, Bogatu Român și Broșteni. Valoarea finanțării acordate prin Programul Național „Anghel Saligny” este de 8 milioane de lei, bani care vor fi folosiți pentru modernizarea a 7,4 kilometri de străzi. Administrația locală a semnat contractul de execuție luna trecută, iar zilele trecute a fost predat amplasamentul pentru începerea lucrărilor.

Al doilea proiect de care vor beneficia locuitorii din satele Comunei Păuca, în valoare de peste 37 de milioane de lei, va fi implementat de către Consiliul Județean Sibiu și presupune reabilitarea drumului Județean 141 C Broșteni – Bogatu Român. Investiția presupune modernizarea unui tronson în lungime de 10,5 kilometri, care pornește de la limita cu județul Alba, leagă satele Broșteni și Bogatu Român, ambele din comuna Păuca, și face, în final, legătura cu DJ 107 B Păuca – Slimnic. Proiectul presupune lucrări ample de modernizare, construirea unui pod, în satul Broșteni, realizarea rigolelor și amenajarea de trotuare. Valoare totală a investiției de reabilitare și modernizare a DJ 141C Broșteni – Bogatu Român este de 37.108.198,92 cu TVA, iar termenul de executare este de 24 de luni, de data emiterii ordinului de începere a lucrărilor. Pe acest drum se lucrează deja intens, iar predarea amplasamentului către asocierea de firme, care a câștigat licitația, a avut loc în luna martie.

Locuitorii din satele Păuca vor beneficia de două proiecte importante finanțate prin Programul Național „Anghel Saligny”. Astfel, Primăria Păuca va derula un proiect prin care va moderniza sau asfalta 7,4 kilometri de străzi în toate cele patru sate aparținătoare comunei. Cel de-al doilea proiect de care vor beneficia locuitorii satelor noastre va fi implementat de către Consiliul Județean Sibiu și demonstrează parteneriatul serios pe care Comuna Păuca îl are cu administrația județeană. Este o investiție importantă, care era așteptată de locuitori din satele Broșteni și Bogatu Român și care presupune modernizarea DJ141 C, până la limita cu județul Alba”, a spus Niculae Dancu, primarul Comunei Păuca.

Păuca este o comună din județul Sibiu formată din satele Bogatu Român, Broșteni, Păuca și Presaca. Comuna are o populație de circa 1600 de locuitori, între care și o comunitate mică de sași.

Expoziţie temporară de grafică și pictură „Fantezie și Realitate” la Muzeul Municipal Mediaș

0

Primăria Municipiului Mediaș, prin Direcția pentru Cultură, organizează la sediul Muzeului Municipal expoziția temporară de grafică și pictură intitulată „Fantezie și Realitate”, realizată de către artistul Romulus Boieru. Vernisajul va avea loc joi, 15 iunie 2023, ora 16:00, la sediul muzeului – str. Mihai Viteazu, nr. 46.

Expoziția reuneşte peste 200 de lucrări ale artistului, realizate, în principal, în tehnica artei grafice. Tematica principală a expoziției este axată pe reprezentarea a numeroase personaje mitologice sau din domeniul fantasmagoricului. Modalitatea de prezentare este efectuată cu ajutorul razelor ultra-violete, ceea ce conferă lucrărilor expuse o exprimare aparte pentru privitor.

În cadrul aceluiași eveniment, va avea loc și lansarea primelor două volume din trilogia „Totul despre Tot!”, o sinteză cu tentă enciclopedică pe înțelesul tuturor, concepută de către Romulus Boieru.

Expoziția „Fantezie și Realitate“ va fi deschisă publicului până în data de 21 iulie 2023, cu un program de vizitare de luni până vineri între orele 9 și 17, iar sâmbătă și duminică între orele 10 și 14.

USR Sibiu: „Talentul incredibil al PNL Sibiu și implicit al Danielei Câmpean de a jigni inteligența sibienilor întrece deja orice măsură” (C.P)

0

Filiala Județeana USR Sibiu a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:

După ce în urma cu patru ani, înainte de alegeri, în mod evident, a tăiat panglica în câmp lângă un panou, cu surle și trâmbițe, anunțând construcția spitalului județean ca și cum clădirea era aievea, Daniela Câmpean și-a amintit brusc, înainte de următorul tur de alegeri, ce îi doare pe sibieni: SPITALUL JUDEȚEAN.

Acest stil de a opera  al celor care au responsabilitatea , puterea și, mai ales, obligativitatea de a lucra în folosul cetățenilor români, este deja rețetă patentată. Înainte de alegeri, anunță cu fast un proiect mare, de care apoi uită, pentru a-l readuce în lumina reflectoarelor peste 4 ani.

Bazându-se pe faptul că sibienii  au memoria scurtă și aplaudă iar proiectele propuse ca pentru prima dată, Daniela Câmpean sădește speranțe deșarte, anunțând de la sediul PNL că s-a găsit un constructor pentru spitalul județean.

Fără a discuta despre finanțarea blocată chiar de colegii de alianță guvernamentală PSD sau despre cum s-au tergiversat lucrările la actualul spital județean, cu costuri enorme suplimentare pentru contribuabili, președinta CJ aruncă momeală nouă, doar, doar cineva o va crede.

Din nefericire, pâna la mijlocul lui 2023 nu s-a realizat absolut nimic mai mult decat acum 4 ani, de aceea aflarea unui constructor nu poate constitui vreo garanție ca noul spital județean se va construi în viitorul apropiat.

„Este regretabil că guvernarea locală a eșuat în gestionarea acestei situații, iar acest aspect negativ devine o veste bună doar în contextul unei campanii electorale. Este de dorit să fie prezentate informații mai concludente și mai convingătoare cu privire la finanțarea noului spital județean de către conducerea PNL Sibiu,  după ce până acum  a furnizat doar informații fragmentate despre acest subiect. Sunt multe aspecte pe care opinia publică ar dori să le cunoască în mod transparent, obiectiv și realist“ a declarat Adrian Echert, consilier Județean USR

Recent, Guvernul a emis OUG 55/08.06.2023, prin care s-a stabilit că pentru realizarea unui spital județean nou se poate beneficia de finanțare eligibilă în valoare de 500 milioane de euro. Procesul de selecție a proiectelor se va desfășura pe bază de competiție. Programul Operațional Sănătate 2021-2027 va aloca fonduri pentru construcția și dotarea a trei spitale regionale de urgență la Iași, Cluj și Craiova, precum și pentru construirea a 7 spitale noi. Suma totală disponibilă pentru aceste proiecte este de aproximativ 3 miliarde de euro. Este important de menționat că din cauza valorii estimate a investiției pentru noul spital județean (peste 330 milioane de euro), nu s-au putut accesa fondurile din Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), componenta 12 – Sănătate. Conform OUG 55, cele 27 de spitale finanțate din PNRR, componenta 12, vor avea un avantaj în competiția pentru fonduri.

Amenzi și lemn confiscat la Gura Râului, Râu Sadului și Jina

0

În zilele de 12 și 13 iunie, polițiștii Biroului Protecția Fondului Forestier si Piscicol din cadrul I.P.J. Sibiu au desfășurat o amplă acțiune de control al circulației materialelor lemnoase, în vederea combaterii ilegalităților din domeniul silvic, în zona localităților Gura Râului, Râu Sadului și Jina, în zona Valea Frumoasei.


Astfel, în urma verificărilor efectuate, polițiștii au constatat că mai multe persoane fizice, dar și juridice, din județul Sibiu și județul Alba, au expediat și transportat materiale lemnoase fără proveniență legală, pe raza localităților amintite.

Cu această ocazie, au fost aplicate 9 sancțiuni contravenționale în valoare de 55.000 de  lei și s-a dispus confiscarea valorică a unui volum de 50,21 m3 de lemn rotund, molid, și lemn de foc, gorun, fag și carpen, în valoare de 11.783 de lei, fără TVA.

Femeile care au făcut teste HPV și Papanicolau la Sibiu prin program pilot trebuie să aibă răbdare. Ce spun organizatorii

0

Mai multe femei din Sibiu ne-au sesizat că acum 6 luni de zile au făcut teste HPV și Babeș-Papanicolau la Spitalul Județean Sibiu și nu au primit rezultatele până astăzi. Testarea s-a făcut în mai multe județe din regiunea Centru în cadrul unul amplu proiect pe fonduri europene coordonat de Spitalul Clinic Județean de Urgență Târgu Mureș. Managerul de proiect, Dr. Cosmina Cristina UZUN a dat asigurări că toate femeile vor primi rezultatele, dar a pus întârzierile pe mai multe motive.


Alina M. este una dintre femeile care a realizat la finele lunii ianuarie testarea HPV. Acest test, alături de testul Babeș-Papanicolau arată dacă există riscul de cancer de col uterin. Aceste teste s-au realizat gratuit în cadrul programului. Scopul proiectului mamut a fost de a se face o verificare masivă în rândul populației feminine cu vârste între 30 și 64 de ani. Și participarea femeilor a fost pe măsură. Teste se pot face de mulți ani, dar contra cost. Proiectul are și o componentă științifică.

Cum lunile au trecut și Alina M. nu a primit niciun rezultat de la testare, normal că s-a îngrijorat. Dar în situația ei sunt foarte multe femei din județul Sibiu. Eșantioanele prelevate la Spitalul Județean Sibiu au fost transmise la Spitalul din Târgu Mureș unde sunt prelucrate. Ele sunt ținute în condiții speciale, până la prelucrare.

Este nevoie de rezultate rapide?

„Poate că uneori circuitul acesta pare a fi de neînțeles pentru femei, că nu primesc de urgență un rezultat, dar aceste teste sunt pentru femeile sănătoase, pentru detectarea la timp a primelor transformări ale celulelor colului uterin și stoparea progresiei acestora. Informațiile complete pe care le primesc femeile prin aceste circuite de testare merită așteptarea, întrucât acestea beneficiază şi de rezolvarea patologiei depistate, nu doar de un simplu rezultat de laborator.” ne-a spus dr. Cosmina Cristina Uzun, manager de proiect din Târgu Mureș.

„Leziunile colului uterin progresează lent. De la o infecție cu HPV până la un cancer de col uterin trec aproximativ 5-8 ani. Tocmai acesta este scopul screening-ul de col uterin, să determine prezența sau absența celulelor anormale aflate în stadii inițiale, înainte de a se transforma în celule canceroase, maligne. Astfel, țesutul afectat poate fi îndepărtat ușor.”

Motivele întârzierii rezultatelor

Volumul mare de teste recoltate din zona Centru a generat automat întârzieri în prelucrea eșantioanelor în laborator. Un alt motiv, prezentat de dr. Cosmina Cristina Uzun este adresa de email/telefon greşite sau scrise neinteligibil pe formular grup-ţintă.

Mai există și situații când se descoperă rezultate HPV pozitive în procedură de triaj, prin care se aşteaptă şi finalizarea testului Babeș Papanicolau pentru stabilirea gradului leziunii şi a conduitei terapeutice.

Un alt factor de întârziere este generat și de introducerea datelor pe platforma Infoscreen de către centrele de recoltare.

Cea mai veche clădire a Spitalului Județean Sibiu, subiect de critică pe Facebook

0

O femeie a postat zilele trecute câteva poze pe Facebook cu textul „Spitalul din Sibiu sec. 21”. Fotografiile sunt făcute în cea mai veche clădire a Spitalului Județean Sibiu, Pavilionul Medical, construit în 1859. Clădirea a avut parte de renovări sumare acum foarte mulți ani și este prinsă în planul de renovare al instituției. Dar intervențiile aici necesită aprobări speciale, fiind o clădire istorică. Totuși, imaginile postate, s-au viralizat.


Reprezentanții Spitalului Județean Sibiu au reacționat rapid la respectiva postare și au făcut mai multe precizări privind clădirea respectivă, dar și toate investițiile derulate în ultimii ani la multe clădiri din spital.

În clădirea denumită pavilion Medicală Secţiile se află Clinice Medicale I şi II, Secţiile Clinice Oncologie, Gastroenterologie, Hematologie, Staţia de Hemodializă şi Compartimentul Diabet-Nutriţie.

Răspunsul Spitalului Județean Sibiu

Redăm mai jos explicațiile oferite de Spitalul Județean Sibiu privind aceste fotografii, dar și investițiile deja implementate în celelalte clădiri:

Stimată doamnă, într-adevăr fotografiile postate de dvs. sunt făcute într-una dintre clădirile SCJU Sibiu. Mai exact, este vorba despre intrarea, subsolul și casa scării din Pavilionul Medical. Este vorba despre cea mai veche clădire (anul 1859) din cadrul spitalului, care este unul multi-pavilionar. După cum bine se observă, este nevoie de investiții majore în reabilitarea acestor spații, lucru de care atât conducerea unității cât și factorii de decizie de la nivel județean sunt perfect conștienți. Pentru corecta informare a opiniei publice, dorim să menționăm că spitalul a traversat în ultimii ani un complex proces de reabilitare și modernizare, de care au beneficiat majoritatea pavilioanelor. Ca urmare, în majoritatea secțiilor condițiile de cazare și tratament sunt moderne, conforme cu cerințele actuale. Din păcate însă, investițiile și lucrările nu se pot face simultan în toate clădirile, oricât de mult ne-am dori. Toate renovările și modernizările s-au realizat și se realizează în continuare etapizat, pe baza unor planuri, pentru că nu putem sista activitatea medicală simultan, în toate clădirile.

Acest proces de modernizare continuă și în prezent, prin lucrările de la clădirea Maternității și la secția Chirurgie I. Recent, în circuitul medical au reintrat următoarele:

pavilionul Neurologie, renovat și modernizat integral (găsiți informații la acest link) https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=681976507268112&id=100063673057467 ;

pavilionul Dermatologie (găsiți informații la acest link – https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=718188683646894&id=100063673057467);

Secția Clinică Ortopedie (informații la linkul alăturat https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=719148633550899&id=100063673057467).

De asemenea, în 2022, au fost reabilitate termic și modernizate secțiile Urologie și Chirurgie II.

Vă asigurăm că după finalizarea obiectivelor în derulare, clădirea medicală este următoarea pe listă și cu siguranță, vom identifica soluții și pentru renovarea acesteia. Totodată, vă informăm că în spațiile fotografiate nu se desfășoară activitate medicală iar în secțiile din cadrul clădirii respective au fost efectuate reparații curente.

Atașăm și câteva fotografii din pavilioanele și secțiile recent renovate, pentru a vă putea face o idee despre ceea ce s-a realizat. Totodată, vă trimitem și link-uri către câteva filmulețe care prezintă modul cum arătau secțiile înainte și după renovare.

Vă mulțumim pentru interesul acordat și vă asigurăm că scopul nostru este de a oferi servicii medicale în condiții civilizate în toate zonele spitalului. Estre un proces complex, care necesită timp și investiții considerabile, dar care a fost pus în mișcare, a dat rezultate și a schimbat deja în bine, în proporție foarte mare, spitalul public.

Vă dorim multă sănătate!

VIDEO Ortopedie

VIDEO Neurologie

VIDEO Dermatologie

ARTMANIA 2023: Revenirea triumfală a unei formații legendare

0

Supergrupul britanic Porcupine Tree, reunit cu mare succes după o pauză de mai bine de un deceniu, va concerta pentru prima dată în România la ARTmania Festival 2023, care va avea loc în perioada 28 – 30 iulie.


Cu o carieră care a debutat în anii ’90, Porcupine Tree a evoluat într-un supergrup aclamat de critici și adorat de fani. Trupa a fost fondată de Steven Wilson, un muzician talentat și versatil care a devenit figura principală a formației. De-a lungul anilor, Porcupine Tree a explorat o varietate de genuri muzicale, de la rock progresiv și metal progresiv până la ambient și art rock, lăsându-și amprenta asupra industriei muzicale cu fiecare lansare.

Muzica Porcupine Tree se caracterizează prin compoziții complexe, armonii bogate și versuri introspective. De-a lungul anilor, formația a lansat unele dintre cele mai iconice albume ale genului, cum ar fi „In Absentia”, „Fear of a Blank Planet” și „Deadwing”, care au primit aprecieri entuziaste din partea criticilor și au câștigat o bază de fani devotați.

Prima lor apariție în România la ARTmania Festival 2023 este cu siguranță un moment așteptat cu nerăbdare de către iubitorii muzicii din țara noastră.

Alaturi de Porcupine Tree vor urca pe scena ARTmania Festival din Sibiu pe data de 29 iulie si Vulture Industries, Tesseract, Kiokoi si Asemic

Biletul  Ziua 2 – sâmbătă, 29 iulie 2023, este disponibil la prețul de doar 230 de lei.  

Bilete in reteaua iabilet.ro sau pe www.artmaniafestival.ro