Acasă Blog Pagina 727

Metode de eficientizare energetică sustenabilă a locuinței pentru cisnădieni

0

Sibiu Independent: Filosofia noastră

Știri care dau putere comunității noastre

Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.

Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.

Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.

 Consiliul Județean Sibiu împreună cu partenerii săi, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu și University of South-Eastern Norway invită locuitorii orașului Cisnădie marți, 20 iunie 2023, ora 11.00 la un atelier de informare, privind metodele de eficientizare energetică sustenabilă. Scopul principal al evenimentului este de a oferi o mai bună înțelegere a beneficiilor energiei regenerabile și a impactului acesteia în eficiența energetică. Partenerii din mediul academic vor oferi detalii despre eficientizarea sustenabilă a locuinței, precum și ce soluții există, modul în care ajută în viitor, dar și exemple de bună practică.


Atelierul de informare va avea loc în foaierul Casei de Cultură a orașului Cisnădie.

Astfel de ateliere de informare vor avea loc în 30 de localități din județul Sibiu, comune și orașe și fac parte din proiectul „Energie regenerabilă și eficiență energetică – pentru dezvoltarea durabilă în județul Sibiu” derulat de Consiliul Județean Sibiu în parteneriat cu Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu și University of South-Eastern Norway. Proiectul este finanțat cu sprijinul granturilor acordate de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin mecanismele financiare SEE și Norvegian 2014 – 2021, în cadrul „Programului de Energie din România”, cu o valoare de 188.930 euro.

„Ne dorim cu toții un județ verde, o Românie verde, o Europă verde, iar acest lucru stă în puterea noastră. De aceea, fiecare dintre noi trebuie să contribuim pentru a îndeplini acest obiectiv. Să ne informăm cum putem economisi și ce putem face pentru a proteja mediul înconjurător. Iar dacă avem posibilități să investim într-o locuință sustenabilă în viitor. Prin atelierele noastre de conștientizare asta ne dorim. Să venim în sprijinul cetățenilor din județul Sibiu cu informații prezentate de partenerii din mediul academic despre metodele de eficientizare sustenabilă a locuinței. Îi mulțumesc domnului primar Gheorghe Huja pentru deschiderea față de acest proiect  și invităm cetățenii orașului Cisnădie să participe în număr cât mai mare la atelierul de informare”, a declarat Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu.

Mulțumim Consiliului Județean Sibiu, doamnei președinte Daniela Cîmpean, pentru oportunitatea de a informa locuitorii orașului Cisnădie despre importanța eficientizării energetice, care este un pas important în construirea comunităților durabile. În județul Sibiu, dezvoltarea durabilă a comunităților reprezintă o prioritate, începând de la administrația publică locală și continuând cu administrația județeană, care face eforturi susținute în această direcție.

Am fost mereu preocupat de îmbunătățirea condițiilor de trai a cisnădienilor, de asigurarea unui mediu înconjurător cât mai curat, motiv pentru care am luat in calcul diferite proiecte de eficientizare energetică a unor clădiri publice, cum ar fi Ambulatoriul din cadrul Spitalului Orășenesc Cisnădie, împreună cu celălalte trei clădiri ale spitalului, clădirea școlii generale a Liceului Teoretic „Gustav Gundisch” și lista nu se oprește aici. De asemenea, continuăm proiectul de eficientizare a sistemului de iluminat public și un altul de achiziție de autobuze electrice și stații de încărcare cu partenerii din ADI Transport Metropolitan Sibiu.

Totodată, orașul Cisnădie are o serie de parteneriate în derulare sau în curs de realizare prin care încercăm să facem din Cisnădie un oraș mai verde; un proiect foarte important pentru comunitatea noastră îl reprezintă construirea unui parc fotovoltaic care va asigura energie verde pentru iluminatul public stradal, clădirea primăriei și a tuturor clădirilor din patrimoniul orașului Cisnădie. Beneficiile acestui proiect sunt scăderea costurilor cu energia și susținerea unei economii cu emisii scăzute de C02, respectiv reducerea poluării mediului înconjurător.

Sunt convins că atelierul de informare privind metodele de eficientizare energetică sustenabilă va avea un impact pozitiv la nivelul orașului nostru”, a declarat Gheorghe Huja, primarul orașului Cisnădie.

Adrian Bibu: „Statul a înțeles că doar sprijinind operatorii industriali poate asigura o creștere economică și socială viguroasă, în beneficiul tuturor”

0

Peste 200 de locuri de muncă vor fi create odată cu extinderea capacității de producție a companiei ODU Romania Manufacturing, rod al colaborării dintre autorități și mediul privat. 


Una din cele două fabrici din Europa ale ODU funcționează aici, în Sibiu, iar alegerea județului nostru nu a fost una întâmplătoare ținând cont de investițiile constante în infrastructura de transport, fie că vorbim de drumurile județene sau aeroport, ori de amplele modernizări din sistemul județean de sănătate. Toate acestea fac ca județul Sibiu să fie atractiv pentru investitori, anunță administratorul public al județului Sibiu, Adrian Bibu

„Statul a înțeles că doar sprijinind operatorii industriali poate asigura o creștere economică și socială viguroasă, în beneficiul tuturor. Mai avem încă multa muncă înaintea noastră, dar sunt convins ca atât Sibiul, cat si compania ODU, au motive de optimism in viitor”, a transmis Adrian Bibu, administratorul public al județului Sibiu.

Fabrica de la Sibiu a companiei ODU numără 600 de angajați, iar până la finele anului viitor, alte 204 noi locuri de muncă vor fi create. Compania a beneficiat de o finanțare din partea Guvernului României pentru extinderea activității și crearea de noi locuri de muncă, ODU fiind un cunoscut producător de conectori electrici și cablaje cu utilizare în domeniile securitate, apărare, medical, industrie și transport, cu fabrici în România, SUA, Germania, China și Mexic.

A fost inaugurată prima locuință Maxim Protejată pentru Persoane Adulte cu Dizabilități

0

Miercuri, 14 iunie 2023, a fost inaugurat cel mai nou serviciu din cadrul Asociației Diakoniewerk România: prima Locuință Maxim Protejată pentru Persoane Adulte cu Dizabilități.


Anca, Doris, Carla, Liviu, Adriana, Daniel, Valeria și Vanesa s-au mutat în casă nouă și încep astfel o nouă etapă în drumul lor spre autonomie şi independență.
La eveniment a fost prezent și administratorul public al județului Sibiu, Adrian BIBU care a felicitat echipa de la Diakoniewerk pentru munca depusă în realizarea acestui serviciu social, precum și pentru activitatea de zi cu zi pe care o desfășoară în folosul persoanelor vârstnice, al copiilor din medii defavorizate și al persoanelor adulte cu dizabilități.

Asociația Diakoniewerk International este o organizație pe care Consiliul Judetean Sibiu o susține încă din anul 2006.

Asociația Diakoniewerk International a inaugurat prima Locuință Maxim Protejată pentru Persoane adulte cu dizabilități din județul Sibiu în data de 14 iunie, contribuind astfel la creșterea gradului de participare în comunitate și autodeterminare a acestora.

Diakoniewerk este activă în România de peste 17 ani. La sfârșitul anului 2022, Diakoniewerk a putut să facă un pas important spre integrare și autonomie pentru opt persoane cu dizabilități. Prin activitatea desfăşurată împreună cu Consiliul Județean Sibiu și Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Sibiu, a fost atins un reper însemnat în domeniul egalității de șanse.

„Acest parteneriat ne onorează, nu putem realiza lucruri valoroase singuri, doar împreună putem forma un nucleu în jurul persoanelor vulnerabile.” Claudiu Stupar

Viață autodeterminată

Cu două apartamente închiriate de la Parohia Evanghelică C.A. Sibiu, Diakoniewerk lansează modelul de viață autodeterminată pentru persoane cu dizabilități, chiar în centrul orașului Sibiu. Cele două apartamente sunt dispuse pe două etaje. Parterul a fost adaptat pentru acces în scaun rulant, aici fiind și zona comună de living-sufragerie cu bucătărie, precum și o cameră pentru rezidenți. Restul camerelor se află la primul etaj.

Diana Mocan și echipa ei îi însoțesc pe rezidenți. Accentul este pus pe organizarea zilei, pe viața de zi cu zi din oraș și pe cooperarea cu Centrul de Zi cu specific ocupațional pentru Persoane cu dizabilitatăți al Diakoniewerk din Sibiu precum și alte inițiativele locale. Este vorba despre posibilitatea de a participa la viața socială și a comunității.

„Uneori poate fi greu dar este și frumos” spune colega noastră Marilena. Aurelia consideră activitatea în cadrul Locuințelor Protejate, „o lecție de viață”, Monica fiind de părere că acest loc de muncă este o ocazie de „autodezvoltare”.

Trăind o viață normală

Locuințele protejate reprezintă normalitatea și orientarea spre viața de zi cu zi. A fi capabil să duci o viață normală – să ai o ocupație în timpul zilei, să te orientezi între cei patru pereți ai tăi și să experimentezi comunitatea. Toate acestea sunt însoțite de o echipă pedagogică.

„Am ajuns într-o viață nouă pentru mine. Îmi place să mă ocup de gospodărie și să fiu împreună cu ceilalți. Sărbătorim zile de naştere şi mâncăm împreună. Este frumos.” spune Venesa și râde. Ceremonia de deschidere îi amintește încă o dată cât de frumos este să poată să trăiască independent.

Reciclarea și prelucrarea gunoiul de grajd

0

Gunoiul de grajd este unul dintre cele mai populare și răspândite îngrășăminte organice utilizate de grădinari pentru a hrăni aproape toate culturile horticole. El este capabil să crească fertilitatea solului, să-i sporească calitățile pentru creșterea plantelor, iar acesta este un instrument cu adevărat eficient, dovedit de-a lungul anilor. În plus, puteți economisi mult gunoi de grajd: nu este nevoie de mult pentru a hrăni solul și îl puteți lua de pe propriul site dacă există animale pe el (în principal vaci, cai și bovine). Prelucrarea gunoiului de grajd este, de asemenea, foarte importantă dacă doriți să obțineți îngrășăminte de înaltă calitate.

Grădinarii atribuie avantajelor evidente ale gunoiului de grajd prietenia și naturalețea sa cu mediul. Prin urmare, chiar dacă există un exces de gunoi de grajd în sol, acest lucru nu va afecta în niciun fel starea plantei. Dar este demn de remarcat faptul că gunoiul de grajd brut este folosit extrem de rar: trebuie, de asemenea, să fie supus unor prelucrări pentru a deveni o parte cu adevărat utilă și integrantă a procesului de creștere a plantelor.

Prelucrarea este extrem de necesară, deoarece gunoiul de grajd proaspăt nu conține componentele cele mai utile, un mediu bacterian, ouă de paraziți și larve. În plus, în gunoiul de grajd există multe substanțe periculoase volatile care pot dăuna grădinarului însuși, stării sale de sănătate.

Se pare că prelucrarea gunoiului de grajd include mai multe etape simultan:

1. prelucrarea gunoiului de grajd proaspăt din paraziți, diverse substanțe infecțioase care sunt conținute în acesta;

2. îndepărtarea larvelor și a paraziților înșiși, care sunt, fără îndoială, la orice gunoi de grajd;

3. Prelucrarea gunoiului de grajd îl va face adecvat pentru o utilizare ulterioară și va facilita asimilarea componentelor conținute în gunoiul de grajd deja procesat.

Procesul de reciclare a gunoiului de grajd

Procesul de procesare a gunoiului de grajd este destul de interesant. Întregul ciclu poate fi împărțit condiționat în mai mulți pași cheie care trebuie implementați într-o secvență dată. Aceasta este singura modalitate de a realiza prelucrarea profesională a gunoiului de grajd, pentru a face din acesta un îngrășământ eficient pentru diferite culturi.

În primul rând, fermierul trebuie să adune fecalele de pe câmp în orice mod poate. Apoi, masele colectate sunt livrate într-o cameră pre-pregătită – o unitate de depozitare, care va conține gunoi de grajd în timpul procesării sale. Următorul pas este plasarea deșeurilor într-un depozit. Acest lucru ia în considerare tehnologiile specifice care sunt furnizate pentru implementarea acestui proces. Acestea trebuie să țină seama în mod necesar de tipul final de îngrășământ, precum și de scopurile pentru care va fi utilizat (în primul rând, luând în considerare plantele pentru care se va folosi fertilizarea sub formă de gunoi de grajd, dimensiunea, vârsta lor) .

Stivuirea poate fi de trei tipuri – stivuirea densă a gunoiului de grajd, stivuirea densă și în cele din urmă stivuirea complet liberă. Produsul final va depinde de acest lucru, dar apoi fiecare grădinar decide singur. În plus, paie sau turbă mărunțită pot fi amestecate în gunoi de grajd, ceea ce poate avea și un efect pozitiv asupra stării plantelor fertilizate.

Articol susținut de SOMA Sibiu SRL

FOTO: Satul Buia sub asediul urșilor. Autoritățile par a fi depășite de situație!

0

Locuitorii satului Buia din județul Sibiu sunt pur și simplu disperați de multitudinea atacurilor realizate de urși. Aceștia cer măsuri urgente pentru limitarea pagubelor materiale din gospodăriile lor.


Atacurile se petrec de săptămâni bune, unele raportate autorităților, altele nu. Cele mai recente sunt expuse chiar de cititorii ziarului Sibiu Independent, în speranța ca cineva de la conducerea județului să ia măsuri. Petrecute săptămâna aceasta, unele luni – 12.06, altele azi noapte, atacurile urșilor au lăsat multe urme în gospodăriile și buzunarele sătenilor. După fiecare caz, urșii au plecat cu oi și porci, cadavrele fiind găsite sfâșiate și abandonate pe câmp.

Prezența urșilor a fost raportată în mai multe localități sibiene, însă de cele mai multe ori autoritățile nu au depistat animale în teren, fie din cauza reacției întârziate, fie au scăpat ursul „printre degete”. Contactat de jurnaliștii Sibiu Independent, primarul comunei Șeica Mare, Nicolae Șușa a lămurit situația.

„Acum am aflat mai multe date. Este vorba despre o ursoaică cu trei pui și un urs enorm de mare. În fiecare seară încearcă la stânele de lângă localitatea Buia. Au făcut pagube la marginea satului și în alte gospodării. Acum vorbesc și cu prefectul și vom lua măsuri. Iau legătura și cu Asociația de Vânătoare să organizăm o goană. În trecut a mai fost un caz în care urșii au distrus 10-15 stupi de albine, dar proprietarul a fost despăgubit. La fel și la o fermă de lângă Agârbiciu. Toți cei care își declară animale la medicul veterinar și sunt luați în evidență, au șanse foarte mari să primească despăgubiri. O să căutăm o soluție și pentru instalarea unui gard electric.” a declarat primarul comunei Șeica Mare

Sătenii sunt foarte supărați și în același timp, speriați de aceste atacuri, mai ales că au văzut ursul în vârful copacului, chiar în mijlocul zilei. Astfel, se tem că animalele crescute cu atâta muncă, pot dispărea în orice moment.

„Mi-a intrat ursul în gospodărie și a făcut prăpăd. Cinci oi mie, la ceva vecini i-au luat miei. La altcineva am auzit că i-au sfâșiat un porc. Tot mai dese aceste atacuri.” a declarat un păgubit din satul Buia

Municipiul Mediaș găzduiește cea de-a patra ediție a „Cupei Mediașului la Kickboxing“

0

Asociația Club Sportiv Dragon Fight Academy, cu sprijinul Primăriei Municipiului Mediaș, organizează în data de 17 iunie 2023 cea de-a patra ediție a competiției intitulate „Cupa Mediașului la Kickboxing“. Evenimentul se va desfășura în incinta sălii de sport a Școlii Nr. 5, str. 1 Decembrie 26.

La competiție sunt așteptați să participe aproximativ 120  de sportivi de la 18 cluburi de specialitate din întreaga țară, municipiul nostru fiind reprezentat de sportivii de la Dragon Fight Academy Mediaș. Concursul este organizat pe categorii de vârstă și greutate, fiind adresat competitorilor amatori și se va desfășura în intervalul orar 10:00 – 21:00.

Elevii medieșeni au fost premiați pentru rezultatele deosebite

0

 Joi, 15 iunie 2023, a avut loc la sediul Primăriei Mediaș premierea elevilor medieșeni care au obținut rezultate deosebite în cadrul concursurilor și campionatelor naționale și internaționale, pe parcursul anului școlar anterior.


Cei 11 elevi meritorii au fost premiați de către primarul municipiului Mediaș, dl. Gheorghe Roman, în cadrul unei ceremonii organizate în Sala de Ședințe a municipalității. Aceștia au primit atât diplome de excelență, cât și un premiu în bani, pentru rezultatele obținute la competițiile din domeniile geografie, limba română, creație literară, matematică aplicată, dar și diverse discipline sportive – atletism, karate, tenis de masă.

Conform legislației în vigoare, bursele de performanță sunt acordate elevilor care au obținut locul I, II sau III la etapele naționale ale olimpiadelor și concursurilor școlare naționale organizate de către Ministerul Educației, la etapele naționale ale competițiilor și concursurilor cultural artistice, cu caracter sportiv sau cu caracter tehnico-științific, de nivel național, sau care s-au calificat la un concurs internațional.

De asemenea, prin intermediul Asociației „Mediaș 750 de Ani“ au mai fost premiați în cadrul aceluiași eveniment doi elevi medieșeni care au obținut rezultate deosebite, și anume Ibășfălean Mara – premiul III la etapa națională a Campionatului ONSS – cross și Jiga Alin, care a obținut premiul II la Olimpiada Națională de limba și literatura română, pentru elevi cu deficiențe de auz.

„Am premiat astăzi la sediul Primăriei Municipiului Mediaș elevii cu rezultate deosebite obținute în cadrul concursurilor și campionatelor naționale și internaționale, pe parcursul anului școlar anterior. Au fost elevi meritorii, care au primit atât diplome de excelență, cât și premii în bani, pentru rezultatele obținute la competițiile din domeniile geografie, limba română, creație literară, matematică aplicată, dar și diverse discipline sportive precum atletism, tenis de masă, respectiv arte marțiale. Nu pot decât să îi felicit și

să le spun că ne mândrim cu ei. Municipalitatea va investi în continuare în procesul de învățământ din Mediaș și nu pot decât să le mulțumesc cadrelor didactice care înțeleg atât de bine că împreună putem să aducem în oraș fonduri substanțiale pentru îmbunătățirea procesului de învățământ din orașul nostru“, a declarat primarul municipiului Mediaș, dl. Gheorghe Roman.

Lista completă a elevilor premiați de către municipalitate este următoarea:

Numele și prenumeleUnitatea de învățământPremiul obținut
Povară DavidȘcoala Gimnazială nr.4Premiul III – Olimpiada de geografie Terra
Inache Adelina IoanaȘcoala Gimnazială  „C. I. Motaș“Premiul II – Olimpiada de geografie Terra
Bota LouiseȘcoala Gimnazială „George Popa“Premiul III – Concurs national de creație literară Tinere Condeie
Hudea Alexandra MariaLiceul Teoretic „Axente Sever“Premiul II – Concurs international Balcaniada (atletism)
Toma Mihai DariusLiceul Teoretic „Axente Sever“Premiul II (individual), Premiul I (echipe), Premiul II (echipe) Campionatul mondial de karate WUKF 2022
Toma Andrei NicolaeLiceul Teoretic „Axente Sever“Premiul I (individual), Premiul III (individual), Premiul I, II, III (echipe) – Campionatul mondial de karate WUKF 2022
Pânzar AndreiLiceul Teoretic „Axente Sever“Premiul III –  Campionatul national de Tenis de Masă
Mărginean Iulia FlorinaLiceul Teoretic „Axente Sever“Premiul I – Campionatul național de alergare pe șosea – 10 km Premiul III – Campionatul național de juniori U20 – 1.500 m Premiul III – Campionatul național de juniori U20 – 3.000 m Premiul I – Campionatul național de sală U20 – 3.000 m Premiul I – Campionatul național de Tenis de Masă
Moga Mădălina AlexandraLiceul Teoretic „Axente Sever“Premiul I – Campionatul național de Tenis de Masă
Moca Mara LaviniaColegiul „Școala Națională de Gaz“Premiul II – Campionatul național școlarTenis de Masă
Călugăr Alexandra IuliaColegiul „Școala Națională de Gaz“Premiul III – Concursul național de matematică aplicată Adolf Haimovici

În comuna Șura Mare se va inaugura Serviciul Public Comunitar Local de Evidență a Persoanelor

0

Luni, 19 iunie 2023, ora 10°°, în localitatea Șura Mare va avea loc inaugurarea Serviciului Public Comunitar Local de Evidenţă a Persoanelor al comunei Șura Mare, structură înfiinţată prin Hotărârea nr. 144/2021 a Consiliului local.

De activitatea specifică pe linie de evidenţă a persoanelor vor beneficia peste 5.000 de locuitori ai satelor Șura Mare și Hamba, având în vedere actualizarea arondării unităţilor administrativ-teritoriale din judeţul Sibiu la serviciile publice comunitare locale de evidenţă a persoanelor, aprobată prin Hotărârea Consiliului Judeţean Sibiu nr. 110/2023.

Așadar, prin înfiinţarea acestui serviciu de profil – cu cele două componente: stare civilă și evidența persoanelor, se eficientizează serviciile furnizate cetăţenilor de către autorităţile locale în sensul că, depunerea documentelor necesare în vederea eliberării actelor de identitate se realizează chiar în localitatea de domiciliu, fără a mai fi necesară deplasarea acestora spre serviciul public comunitar local de evidență a persoanelor la care erau arondați până la acest moment, respectiv Serviciul Public Comunitar de Evidență a Persoanelor al municipiului Sibiu.

Menționăm că, activitatea se va desfășura într-un spațiu al Primăriei comunei Șura Mare, situat pe strada Principală, nr. 252, incintă dotată cu toate echipamentele necesare desfăşurării operațiunilor specifice în condiţii optime de către funcționarii serviciului.

De la această dată, cetățenii comunei Șura Mare vor putea solicita și obține cărți de identitate în cadrul programului zilnic de lucru cu publicul, prezentând următoarele documente: cererea-tip pentru eliberarea actului de identitate; actul de identitate (dacă mai este deținut); certificatul de naştere, original; certificatul de căsătorie, original (în cazul persoanelor căsătorite sau al soţului supravieţuitor); hotărârea de divorţ definitivă/certificatul de divorț, original (în cazul persoanei divorțate); certificatele de naștere ale copiilor cu vârsta de până la 14 ani, care își schimbă domiciliul împreună cu solicitantul, original; documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, original; chitanţa reprezentând contravaloarea actului de identitate.  

În cazul în care nu se pot prezenta toate aceste documente, cetățenilor în cauză li se vor elibera cărți de identitate provizorii.

Contravaloarea actului de identitate – 7 lei pentru cartea de identitate și 1 leu pentru cartea de identitate provizorie, se va putea achita la casieria instituției.

Nu în ultimul rând, precizăm faptul că, este cel de-al 20-lea serviciu de specialitate înfiinţat în judeţul Sibiu, fiind rodul unei activități complexe, a unui efort comun al mai multor instituții cu atribuții în domeniu: în primul rând a implicării și participării autorității publice locale, a Biroului Județean de Administrare a Bazelor de Date privind Evidența Persoanelor Sibiu, a Direcției Județene de Telecomunicații Speciale Sibiu, activități desfășurate sub atenta coordonare a Direcţiei Judeţene de Evidenţă a Persoanelor Sibiu, instituție de interes public aflată în subordinea Consiliului Județean Sibiu.

Adresăm rugămintea tuturor persoanelor care doresc relații suplimentare
privind activitatea de specialitate în materie de stare civilă și evidență a persoanelor desfășurate la nivelul județului Sibiu să acceseze website-ul instituției noastre www.djepsibiu.ro – în secțiunile specifice de interes.

Bogdan Trif: România are premier PSD, desemnat chiar de președintele Klaus Iohannis (C.P)

0

Deputat Bogdan Trif, Președintele Organizației Județene PSD Sibiu a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:


Premierul României, Marcel Ciolacu, a primit, ieri. cu o largă majoritate, votul Parlamentului.

PSD a venit în fața românilor cu o garnitură de miniștri experimentați, care au făcut performanță la ministerele pe care le-au condus sau în funcțiile de administrație pe care le-au ocupat. Din partea PSD, Ardealul este reprezentat în Guvern de tânărul deputat Bogdan-Gruia Ivan, cel care va coordona Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizării.

Tot ieri, o nouă reușită a fost anunțată de ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu: desemnarea firmei câștigătoare a contractului de proiectare și execuție pentru Tronsonul 3 din Autostrada Sibiu – Făgăraș (Arpașu de Jos – Sâmbăta de Sus, în lungime de 17,6 kilometri). Pentru tronsonul 4 (Sâmbăta de Sus – Făgăraș) a fost deja desemnat constructorul, iar pentru tronsoanele 1 (Boița – Avrig) și 2 (Avrig – Arpașu de Jos), până la sfârșitul lunii iulie vor fi stabiliți câștigătorii. Finanțarea întregii autostrăzi este deja asigurată din fonduri europene nerambursabile.

M-am bucurat că președintele României, Klaus Iohannis, l-a desemnat pe președintele PSD, Marcel Ciolacu, pentru a ocupa funcția de prim-ministru al Guvernului României pentru că, prin acest gest, coroborat cu cooptarea PSD la guvernare, în 2021, a recunoscut faptul că PSD are oameni de valoare în administrația locală și centrală și că a adus întotdeauna stabilitate și performanță în Guvernul României, spre deosebire de alte formațiuni politice, care au dus România în colaps economic și social.

Îi doresc succes premierului Marcel Ciolacu, pe care îl cunosc foarte bine și știu că va guverna în folosul fiecărui cetățean al României!

Pe 11 străzi din Sibiu s-au finalizat deja reparațiile. Lucrările continuă în alte 5 locații

0

În paralel cu investițiile mari, Primăria Sibiu lucrează prin firma SC Terra Building SRL la repararea străzilor. Se realizează atât covoare asfaltice noi, cât și reparații punctuale ale zonelor cu gropi și ale trotuarelor.

Din luna aprilie și până în prezent Primăria Sibiu a finalizat reparații ample pe 11 străzi din Sibiu:

  • Justiției
  • Calea Cisnădiei (între str. N. Iorga și str. Gh. Dima)
  • Lucian Blaga
  • Diaconu Coressi
  • Șerbota
  • Țițeica
  • Galileo Galilei
  • Lirei
  • Garibaldi
  • Cernei
  • Călțun.

Pe aceste străzi s-a înlocuit stratul asfaltic de uzură, pe străzile Șerbota și Cernei s-au refăcut și trotuarele în întregime, iar pe străzile Diaconu Coressi, Țițeica, Galileo Galilei și Călțun s-au refăcut porțiunile degradate ale trotuarelor.

De săptămâna viitoare se va interveni etapizat, în următoarele zone:

  • Pe Calea Turnișorului se va interveni de săptămâna viitoare pentru refacerea completă a stratului de uzură. Lucrările se vor desfășura noaptea, între orele 22.00 și 06.00, fără să necesite închideri de trafic, ci doar devieri temporare și pe tronsoane scurte
  • Pe străzile Târgu Fânului, Argeșului și Vasile Alecsandri se vor reface trotuarele.
  • În cartierul Reșița 2, în zona noilor locuințe ANL, se va interveni pentru amenajarea trotuarelor și a unor spații de parcare. 

De asemenea, în perioada 19 iunie – 3 iulie, pe strada Luptei se vor efectua anumite lucrări de remediere pe carosabil, strada fiind reparată în cadrul contractului de modernizare a cartierului Hipodrom și aflându-se încă în garanție.

Un șofer beat s-a răsturnat cu autoutilitara în albia unui râu de pe DN7

0

Un șofer beat a produs în această dimineață un eveniment rutier pe DN 7, în apropiere de limita cu județul Vâlcea.


Astfel, în timp ce conducea o autoutilitară de 7,5 tone spre Vâlcea, într-o curbă la stânga, șoferul în vârstă de 53 de ani, din județul Covasna, a pierdut controlul direcției de deplasare și a ieșit în afara părții carosabile, răsturnându-se în albia unui râu.Testarea alcoolscopică a conducătorului auto a indicat un rezultat de 0,86 mg/l alcool pur în aerul expirat.

În urma impactului, șoferul a suferit un traumatism cranio-cerebral acut și un traumatism de membru inferior.

În zonă se circulă îngreunat.

„Saj Sibiu, a trimis un echipaj cu medic la limita dintre județele Sibiu și Vălcea,la un accident rutier.O autoutilitara a ieșit în decor răsturnandu-se în pârâul Căprăreț (un afluent al Oltului).În urma accidentului, echipajul SAJ a asistat medical un bărbat de 53 de ani ,conducătorul auto și l-a transportat la UPU SIBIU cu TCC acut închis și traumatism de membru inferior,stabil.La intervenție ,au participat multe echipaje de la ISU Sibiu și Vălcea și un echipaj medical B2 de la SAJ Brezoi,VL.” a declarat Vasile Scridon, purtătorul de cuvânt al SAJ SIBIU

Peste 2600 de locuri fără taxă la programele de licență și master, propunerea ULBS pentru sesiunea de admitere 2023

0

Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu va acorda în plus 128 de burse de studiu (72 de burse pentru programele de licență și 56, pentru cele de master) În total, oferta educațională a învățământului cu frecvență (IF) la ULBS pentru anul universitar 2023-2024 cuprinde aproape 6000 de locuri pentru programele de licență și master, cu și fără taxă. Acestora li se adaugă cele 1000 de locuri alocate învățământului la distanță și alte 60 pentru învățământul cu frecvență redusă (IFR), destinate programelor de licență.150 de locuri sunt alocate studiilor de master, în forma de învățământ la distanță (ID).


Cele 1720 de locuri fără taxă la programelor cu licență și 945 la cele master, tot fără taxă, la care se adaugă bursele oferite de ULBS reprezintă răspunsul universității noastre la susținerea educației superioare într-un context economic care nu este întodeauna favorabil investițiilor. Educația reprezintă însă o investiție care produce efecte întreaga viață, așa încât merită a fi prioritizată de către orice absolvent de liceu.

La ULBS, facem eforturi constante pentru a oferi programe educaționale adaptate nevoilor pieței muncii, cu costuri cât mai scăzute pentru studenți.”, a subliniat prof.univ.dr. Sorin Radu, rectorul ULBS.

În acest an, vor fi organizate în premieră sesiuni de examene pentru două programe noi, unul de master, Psihologia muncii și organizațională. Diagnoză și intervenție ocupațională,la Facultatea de Științe Socio-Umane și altul de licență, Informatică economică – în limba engleză, la Facultatea de Științe Economice.Tot din seria programelor initiate recent fac parte și programele de licență Balneofiziokinetoterapie și Medicină – în limba engleză, ambele dezvoltate în cadrul Facultății de Medicină.

Distribuția locurilor scoase la concurs de Ministerul Educației Naționale pentru anul universitar 2023-2024 le include și pe acelea cu destinație specială, după cum urmează:

LICENȚĂ:

  • 10 locuri destinate candidaților de etnie romă;
  • 61 locuri destinate candidaților care au absolvit licee din mediul rural;
  • 57 locuri destinate candidaților din Republica Moldova și diasporă;
  • 122 locuri destinate domeniilor prioritare;
  • 57 locuri destinate formării cadrelor didactice;
    MASTER:
  • 5 locuri destinate candidaților de etnie romă;
  • 95 locuri destinate domeniilor prioritare;
  • 10 locuri destinate candidaților din Republica Moldova și diasporă
    În cifre, admiterea pe facultăți a sesiunii 2023 este structurată astfel:
    FACULTATEA DE TEOLOGIE:
  • Licență – 108 locuri (din care 73 de locuri fără taxă)
  • Master – 57 de locuri (din care 42 de locuri fără taxă)
    FACULTATEA DE DREPT:
  • Licență – 450 de locuri (din care 129 de locuri fără taxă)
  • Master – 342 de locuri (din care 84 de locuri fără taxă)
    FACULTATEA DE LITERE ȘI ARTE:
  • Licență – 353 locuri (din care 211 locuri fără taxă)
  • Master – 191 de locuri (din care 118 locuri fără taxă)
    FACULTATEA DE ȘTIINȚE SOCIO-UMANE:
  • Licență – 777 de locuri (din care 296 locuri fără taxă)
  • Master – 382 de locuri (din care 189 locuri fără taxă
  • FACULTATEA DE INGINERIE:
  • Licență – 735 de locuri (din care 474 de locuri fără taxă)
  • Master – 385 de locuri (din care 230 de locuri fără taxă)
  • FACULTATEA DE ȘTIINȚE:
  • Licență – 333 de locuri (din care 184 de locuri fără taxă)
  • Master – 199 locuri (din care 131 de locuri fără taxă)
  • FACULTATEA DE MEDICINĂ:
  • Licență – 483 locuri (din care 150 de locuri fără taxă)
  • Master – 75 de locuri (din care 0 locuri fără taxă)
  • FACULTATEA DE ȘTIINȚE AGRICOLE, INDUSTRIE ALIMENTARĂ ȘI PROTECȚIA MEDIULUI:
  • Licență – 209 de locuri (din care 140 de locuri fără taxă)
  • Master – 100 de locuri (din care 65 de locuri fără taxă)
  • FACULTATEA DE ȘTIINȚE ECOMOMICE:
  • Licență – 510 de locuri (din care 192 de locuri fără taxă)
  • Master – 250 locuri (din care 142 de locuri fără taxă

Pentru mai multe detalii privind calendarul admiterii, precum și pentru a accesa oferta
educațională completă a ULBS, candidații au la dispoziție link-ul: https://admitere.ulbsibiu.ro/ .


Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu este membră a Alianței FORTHEM (https://www.forthemalliance.eu/ ) și a Consorțiului Universitaria (https://profs.info.uaic.ro/~consortiu/about.html).

De asemenea, ULBS este prezentă în ranking-urile internaționale de prestigiu din domeniul educației (https://www.ulbsibiu.ro/news-categories/rankinguri/

USR cere noului prim-ministru desființarea pensiilor speciale (C.P)

0

Filiala Județeană USR Sibiu a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:


Astăzi, la ora 12, o parte din membri Filialei Județene USR s-au aflat in fața Prefecturii Sibiu pentru a “marca” instalarea noului guvern. Acțiunea s-a desfășurat la nivel național și s-a dorit prin acest demers să fie solicit noului prim-ministru desființarea pensiilor speciale.

Este o noua zi tristă pentru România. In aceste momente, se preda stafeta incompetentei si esecului prin instalarea guvernului Ciolacu. Guvernarea PSD-PNL nu este altceva decât un dezastru pe toate planurile. Din păcate, consecințele acestui eșec cad asupra cetățenilor români, care suferă în urma politicii ineficiente și a deciziilor greșite luate de această coaliție. În această perioadă, am asistat la o lipsă de viziune și de competență în gestionarea problemelor cruciale cu care se confruntă țara. Economia este în declin, investițiile sunt în scădere, iar nivelul de trai al cetățenilor este afectat în mod direct. Sectoare importante, cum ar fi sănătatea și educația, au suferit si sufera de pe urma unei guvernări haotice si iresponsabile.
Este regretabil faptul că, în loc să se concentreze pe dezvoltarea și prosperitatea României, guvernul a acordat prioritate propriilor interese. Taierea pensiilor speciale este o masura de bun simt care trebuie aplicata de maine

Expoziția Națională de Filatelie „Aniversări sibiene 2023”, la Biblioteca Județeană ASTRA

0

În perioada 16-18 iunie, sibienii și nu, numai sunt invitați să viziteze Expoziția Națională de Filatelie „ANIVERSĂRI SIBIENE – 2023”, organizată de Asociația Filateliștilor din județul Sibiu, în colaborare cu Primăria Municipiului Sibiu, Biblioteca Județeană ASTRA și Asociațiunea ASTRA.


Vernisajul expoziției va avea loc vineri, 16 iunie, de la ora 12:30, în Foaierul Bibliotecii Județene ASTRA Sibiu (Corp B, parter).
Împătimiții artei colecționării timbrelor și publicul larg, în egală măsură, vor putea admira numeroase și valoroase colecții de #filatelie, #cartofilie și maximafilie având drept teme principale: istoria, cultura, arta, personalități românești și străine. Expoziția este dedicată unor personalități remarcabile pentru cultura, istoria și memoria colectivă ale spațiului românesc: Andrei Șaguna (150 de ani de la moarte), Gheorghe Lazăr (200 de ani de la moarte), Samuel von Brukenthal (220 de ani de la moarte), Octavian Goga (85 de ani de la moarte), Onisifor Ghibu (140 de ani de la naștere).

Așadar, vă așteptăm mâine la deschiderea Expoziției Naționale de Filatelie „ANIVERSĂRI SIBIENE – 2023”, prilej în care invitații vor oferi perspective ilustrative pentru tematicile abordate.


Activitățile și evenimentele Bibliotecii Județene #ASTRA Sibiu se desfășoară cu susținerea financiară a Consiliului Județean Sibiu.

Nicu Ștefănuță: PNL și PMP au votat împotriva refacerii naturii! (C.P)

0

Europarlamentarul Nicu Ștefănuță (Grupul Verzilor/ALE) transmite că astăzi, în Comisia pentru Mediu, Sănătate Publică și Siguranță alimentară (ENVI) amendamentul care respinge propunerea de lege cu privire la restaurarea naturii (Nature Restoration Law) a Comisiei Europene a fost respins cu 44 voturi pentru și 44 împotrivă. Votul amendamentelor depuse de deputații europeni a continuat 3 ore, însă din cauza depășirii timpului alocat, votul a fost suspendat pană pe 27 iunie, potrivit unui comunicat de presă transmis către mass-media sibiană.

Inițiativa se confruntă cu opoziția grupurilor politice conservatoare: PPE, ECR, ID și a câtorva membri ai grupului liberal Renew Europe. Europarlamentarii români din grupul PPE, Marian-Jean Marinescu (PNL) și Traian Băsescu (PMP) au fost printre cei care au votat pentru respingerea legislației Uniunii Europene care vizează inversarea procesului de pierdere a biodiversității, numită Regulamentul privind Restaurarea Naturii.

Europarlamentarul independent Nicu Ștefănuță, membru al grupului Verzilor din Parlamentul European, grup care a susținut în integralitate legislația, spune: “Din păcate, textul a fost slăbit prin amendamentele deputaților din grupurile conservatoare. Votând împotriva acestui regulament, PNL și PMP votează practic împotriva spațiilor verzi din orașe, împotriva ecosistemelor sănătoase care oferă apă potabilă, sol fertil, aer curat și polenizatori activi. Așteptăm votul final de pe 27 iunie și sper ca la votul din plenară să reușim să îndreptăm această decizie. Pierderea biodiversității și schimbările climatice sunt printre cele mai mari amenințări pentru viitorul nostru și este important să luăm măsuri pentru a gestiona aceste crize. Acest regulament este o opțiune legislativă responsabilă atunci când vedem că în Europa 81% din habitatele protejate la nivelul UE se află într-o stare precară. Este dezamăgitor să vezi că amendamentele pentru finanțare sau creșterea spațiilor verzi din orașe nu au fost susținute”.

Regulamentul privind Restaurarea Naturii are ca obiectiv refacerea a cel puțin 20% din zonele terestre și maritime degradate ale UE până în 2030 și a tuturor zonelor considerate a avea nevoie de restaurare până în 2050. Un amendament adoptat azi schimbă obiectivul pentru restaurarea a cel puțin 10% din zonele degradate până în 2035.

Alte obiective importante menționate în propunerea legislativă a Comisiei Europene vizează inversarea declinului albinelor, al fluturilor, al bondarilor și al altor populații de polenizatori până în 2030 și nicio pierdere netă de spații verzi urbane până în 2030, precum și o creștere cu 3% a suprafeței totale acoperite de spații verzi urbane până în 2040, urmată de o creștere de 5% până în 2050.

În Consiliu, țările UE urmează să decidă, de asemenea, poziția lor comună cu privire la acest dosar, iar președinția suedeză a Consiliului Uniunii Europene își propune să ajungă la o poziție comună la următoarea reuniune a Miniștrilor Mediului de la Bruxelles, din 20 iunie. România a anunțat, prin Ministerul Mediului, că susține legislația.

Trebuie să vedem refacerea naturii ca pe o investiție, nu ca pe o povară. Iar costul inacțiunii trebuie luat în calcul având în vedere costul economic extrem de ridicat al degradării naturii: degradarea solului în UE comportă, de exemplu, costuri de peste 50 de miliarde EUR pe an. În schimb, fiecare euro cheltuit pentru refacerea naturii oferă un randament al investițiilor cuprins între 8 EUR și 38 EUR, în funcție de ecosistem, care rezultă din beneficiile aduse de numeroasele servicii oferite de ecosistemele sănătoase“, a mai adăugat europarlamentarul Nicu Ștefănuță.

Nicu Ștefănuță este primul eurodeputat român afiliat grupului politic al Verzilor din Parlamentul European (Greens / EFA) și este în prezent membru al comisiei de Bugete și al Subcomisiei de Sănătate Publică. Totodată, europarlamentarul sibian activează drept membru supleant în Comisia pentru Mediu, Sănătate Publică și Siguranță alimentară (ENVI), în Comisia pentru Transporturi și Turism (TRAN) și face parte din delegația Parlamentului pentru Relațiile UE cu Moldova precum și din Delegația Parlamentului pentru relația cu NATO. În aprilie 2023, Nicu Ștefănuță a inaugurat primul spațiu din Sibiu dedicat lui Emil Cioran care activează drept birou europarlamentar pentru tinerii din oraș.

Au început înscrierile la grădiniță. Criterii de departajare

0

Etapa I de înscriere în învățământul preșcolar (grădiniță) a debutat astăzi, 15 iunie 2023. Pentru această etapă, la nivelul județului Sibiu, sunt disponibile 1.012 locuri la grupa mare, 1.050 locuri la grupa mijlocie și 3.270 locuri la grupa mică.

În perioada 15.06 – 30.06.2023 are loc etapa I de înscriere la grădiniță, pe locurile rămase libere după perioada de reînscriere.

La nivelul municipiului Sibiu sunt disponibile 510 locuri la grupa mare (din care 87 de locuri în limba germană), 584 de locuri la grupa mijlocie (din care 116 de locuri în limba germană) și 1 216 de locuri la grupa mică (din care 105 de locuri la limba germană 5 locuri la limba maghiară).

În municipiul Mediaș sunt disponibile 106 locuri la grupa mare (din care 28 de locuri în limba germană și 1 loc la limba maghiară), 100 de locuri la grupa mijlocie (din care 39 de locuri în limba germană și 2 locuri la limba maghiară) și 182 de locuri la grupa mică (din care 18 de locuri la limba germană și 8 locuri la limba maghiară).

Criteriile de departajare generale sunt:

– copilul aparține circumscripției școlare arondate de către ISJ Sibiu, stabilite prin consultarea reprezentanților unităților de învățământ cu autoritățile administrației publice locale, conform art. 8, alin. 1, din Regulamentul-cadru de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar, aprobat prin OME nr. 5183 din 4 iulie 2022, cu modificările și completările ulterioare

a) copilul are vârsta de 4 sau 5 ani împliniți la începutul anului școlar;

b) domiciliul copilului/reședința/locul de muncă al unuia dintre părinți/al reprezentantului legal este situat în apropierea unității de învățământ unde părintele/reprezentantul legal depune cererea-tip de înscriere;

c) cel puțin unul dintre părinți/reprezentantul legal al copilului urmează o formă de învățământ la zi;

d) existența unui document care dovedește că beneficiază de tutelă sau de o măsură de protecție specială stabilită în condițiile Legii nr.272/2004, cu modificările și completările ulterioare;

e) existența unui document care dovedește că este în grija unui singur părinte (familie monoparentală);

f) ambii părinți/părintele unic/reprezentantul legal ai/al copilului lucrează sau cel puțin unul dintre ei se încadrează în una dintre situațiile: (i) pensionat în conformitate cu prevederile legale; (ii) cu certificat de handicap; (iii) șomer, în căutarea unui loc de muncă, cu documente doveditoare de la Agenția de Ocupare a Forței de Muncă;

g) existența unui certificat medical de încadrare în grad de handicap a copilului și/sau a certificatului de orientare școlară și profesională eliberat de CJRAE/CMBRAE;

h) existența unui frate/a unei surori înmatriculat/înmatriculate în unitatea de învățământ respectivă, în anul școlar pentru care se face înscrierea

Detalii pot fi obținute aici privind înscrierea în prima etapă, cererea de înscriere și circumscripțiile pentru grădinițe pot fi vizionate aici:

http://www.isjsb.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=226:inscrierea-in-invatamantul-prescolar-2023-2025&catid=31&Itemid=274

Platforma Sibiu2024 solicită transparență în procesul de actualizare a Planului Urbanistic General al Sibiului

0
Vedere aeriană a Pieței Mici și Pieței Huet, inima pieții imobiliare Sibiu în plină expansiune
sursa foto: focus sibiu

Platforma Sibiu2024, un hub civic dedicat îmbunătățirii vieții orașului, solicită Primăriei Sibiu transparență totală în procesul de actualizare a Planului Urbanistic General (PUG) al Sibiului. Acesta este un document nu doar tehnic, ci și strategic, care reglementează modul în care se dezvoltă orașul și, prin urmare, afectează toți cetățenii.


Așa cum se întâmplă în alte orașe europene, Platforma Sibiu 2024 crede că este esențial ca PUG-ul să fie supus dezbaterii publice, implicând toți cetățenii în discuții și decizii care îi afectează direct. În orașe precum Paris, Berlin, Madrid, Roma sau Amsterdam, autoritățile locale aduc în mod regulat planurile de urbanism în atenția publicului, pentru a se asigura că acestea reflectă nevoile și dorințele comunității. ​​Prin PUG se gestionează evoluția pe termen lung a localității, se reglementează zone de regenerare urbană, zone protejate, se instituie interdicții de construire temporare sau definitive necesare dezvoltării, protejării unor valori, se reglementează alocarea funcțiunilor și indicatori urbanistici (înălțime, procent de ocupare a terenului, coeficient de utilizare a terenului).Este util și pentru toate celelalte forme de interacțiune cu jurnaliștii

Alexandru Găvozdea, fondatorul Platforma Sibiu 2024, subliniază importanța procesului de actualizare a PUG-ului: „Actualizarea este necesară, dar trebuie să se bazeze pe argumente solide. PUG-ul în vigoare poate fi îmbunătățit, însă schimbările majore necesare trebuie justificate. Apreciem intenția Primăriei de a cere opinia specialiștilor, arhitecților, dar aceasta trebuie însoțită de respectul profesional corespunzător – este esențial ca aceștia să aibă acces la toate documentele necesare pentru a se exprima în cunoștință de cauză.”

Platforma Sibiu 2024 este o inițiativă civică, lansată de arhitectul Alexandru Găvozdea și o echipă de specialiști din diferite domenii, având ca scop generarea unei viziuni pentru Sibiu, împreună cu experți și de la firul ierbii. Este un spațiu de lucru dedicat fiecărui sibian care dorește să contribuie la dezvoltarea orașului.

Pentru mai multe informații, vă rugăm să ne contactați la:

contact@sibiu2024.ro

0751 252 006

Tarifele practicate de compania Apă Canal Sibiu vor fi modificate începând cu data de 1 iulie 2023

1

După cum este cunoscut, începând cu luna ianuarie 2021 Apă Canal Sibiu S.A. derulează un program de investiții majore, în cadrul „Proiectului Regional de Dezvoltare a Infrastructurii de apă şi apă uzată în judeţele Sibiu şi Braşov în perioada 2014 -2020”, proiect finanțat prin Contractul de finanțare nr. 445/06.01.2021 încheiat între Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene și Apă Canal Sibiu S.A., având suportul și avizul Asociației de Apă Sibiu.


Obiectivul proiectului este creşterea nivelului de colectare şi epurare a apelor uzate urbane, precum şi a gradului de asigurare a alimentării cu apă potabilă a populaţiei din aria de operare a județelor Sibiu și Brașov. Valoarea finanțării este de aproximativ 225 mil Euro plus TVA, iar contribuția Apă Canal Sibiu S.A la finanțarea acestui proiect este de peste 12 mil euro. Pentru susținerea finanțării proprii în conformitate cu Planul anual de evoluție al tarifelor pentru perioada 2021-2028, rezultat din analiza cost-beneficiu aferentă acestui proiect, aprobat de către Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ”Asociația de Apă Sibiu” prin Hotărârea 56/18.12.2020, Apă Canal Sibiu S.A. anunță majorarea prețului apei potabile, respectiv a tarifului de canalizare-epurare, începând cu data de 1 iulie 2023 după cum urmează:

  • Preț apă potabilă : 5,12 lei/mc exclusiv TVA – 5,58 lei/mc inclusiv TVA (9%)
  • Tarif canalizare-epurare : 3,89 lei/mc exclusiv TVA – 4,24 lei/mc inclusiv TVA (9%)

Noile tarife au fost aprobate de către Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice prin Decizia nr. 96/17.05.2022, privind ajustarea tarifară a prețului și tarifului pentru serviciile de alimentare cu apă și de canalizare pentru întreaga arie de operare.

Turneul Stradivarius revine în curtea Muzeului de Istorie Casa Altemberger din Sibiu

0

În acest an, în data de 2 iulie 2023, ora 20:00, curtea Muzeului de Istorie Casa Altemberger, str. Mitropoliei nr. 2 va găzdui superbul concert. Eveniment aflat în agenda FITS 2023. Biletele se găsesc la casieria Palatului Brukenthal din Piața Mare din Sibiu. (60 lei adulți/ 30 lei redus pensionari, elevi si studenți).


Turneul Internațional Stradivarius, ajuns în acest an la a XVI-a ediție, denumit „IN THE MOOD FOR LOVE” – este o invitație adresată publicului la Meditație, Reflecție și Iubire. O conexiune în armonie de sunete între vioară și pian, între muzica marilor compozitori universali și naționali, adusă în fața publicului de Violonistul Alexandru Tomescu și a lui vioară Stradivarius Elder-Voicu, acompaniat de pianista Adela Liculescu.

Alexandru Constantin Chituță, manager interimar al Muzeului Național Brukenthal a declarat: „A devenit o frumoasă și importantă tradiție ca în fiecare an, Muzeul Național Brukenthal să organizeze concertul violonistului Alexandru Tomescu în cadrul Turneului Internațional Stradivarius. Lucrul acesta se datorează prieteniei cu Alexandru Tomescu și Anca Gheorghe – persoana care organizează în fiecare an acest extraordinar turneu. Alexandru Tomescu a mai participat la Muzeul Brukenthal și la deschiderea unor expoziții, când a impresionat publicul prin sensibilitate și virtuozitate. În anul 2021, când am sărbătorit 3 secole de la nașterea Baronului Brukenthal, am propus ca acest Turneu Stradivarius să fie deschis la Sibiu. Și așa s-a întâmplat! Vă invit din nou, la un minunat concert!”

„De câte ori nu am simțit că în fața trăirilor noastre cele mai înalte, mai intime, pe scurt – în fața iubirii adevărate, cuvintele noastre devin neputincioase, incapabile să zugrăvească tot ceea ce simțim? Cred că muzica oferă și aici un posibil răspuns, un limbaj care se adresează direct sufletului, reușind să exprime inexprimabilul. Vreau să vă asigur că lucrările pe care vi le propun în programul acestui turneu reprezintă doar o mică parte, chiar una infinitezimală din tot ce înseamnă muzica legată de iubire. De fapt, dacă stau să mă gândesc bine, toată muzica vorbește despre iubire, în cele mai spectaculoase și neașteptate feluri. Dacă îl pot parafraza pe Marin Preda, dacă – iubire nu e, atunci nici muzica nu-și mai are rostul… Mă simt foarte privilegiat să o am alături de mine în această călătorie muzicală, fascinantă pe pianista Adela Liculescu – un artist de o sensibilitate remarcabilă, alături de care voi da viață lucrărilor semnate de Kreisler, Massenet sau Franck. Turneul Internațional Stradivarius nu ar fi fost posibil fără sprijinul constant al partenerilor noștri, fără munca asiduă a echipei de organizare. Și toate acestea nu ar fi avut niciun rost dacă nu ați fi existat Dumneavoastră, publicul nostru pentru care suntem gata oricând să ne dăm tot sufletul pe scenă. Mulțumindu-vă tuturor, vă urez audiție plăcută!” spune violonistul Alexandru Tomescu.

Turneul se desfășoară în perioada 20 iunie -9 iulie 2023, cu un număr de 17 concerte, cu durata unui concert de 75 minute, în 17 localități urbane și rurale din România. Este un turneu dedicat muzicii romantice, armoniei, dragostei care animă cele mai frumoase sentimente cunoscute de oameni. Compozițiile vin din perioada romantismului târziu, exprimate prin lucrări de Jules Massenet cu „Meditație” din Opera „Thais”, Fritz Kreisler – „Liebesleid”, Fritz Kreisler – „Liebesfreud”, Edward Elgar – „Salut d’amour”, Camille Saint-Saëns – „Introducere și Rondo Capriccioso” sau Cesar Franck – „Sonata în La Major” și câteva bissuri surpriză.

Pianista Adela Liculescu declară: „Sunt foarte bucuroasă și onorată de colaborarea cu Alexandru Tomescu. Împreună am pregătit un program deosebit de frumos, cu muzică romantică, pe care abia așteptăm să îl prezentăm în 17 locații din România pe parcursul Turneului Internațional Stradivarius. Vă așteptăm în număr cât mai mare la concerte, să ne bucurăm împreună de muzică pentru că va fi un program de neuitat!”

Turneul Internațional Stradivarius 2023 – „IN THE MOOD FOR LOVE” deschide seria de 17 concerte, în 17 localități, pe 20 iunie, ora 19:00, la Tulcea – Teatrul „Jean Bart”, 21 iunie, ora 19:00 la Galați – Teatrul de Operă și Operetă „Nae Leonard”, 23 iunie, ora 19:00, Iași – Palatul Culturii, Sala „Henri Coandă”, 24 iunie, ora 13:00, Mihăileni/Botoșani – Căminul Cultural, pe 25 iunie, ora 18:00 la Suceava – Teatrul Matei Vișniec, 26 iunie, ora 19:00, Ghimeș/Bacău – Biserica Romano-Catolică, 28 iunie, ora 19:00, Satu-Mare – Filarmonica „Dinu Lipatti”, 29 iunie, ora 19:00, Oradea – Catedrala Greco-Catolică „Sfântul Nicolae”, pe 1 iulie, ora 19:00 la Timișoara Capitală Culturală Europeană la Filarmonica „Banatul”, 2 iulie, ora 20:00, Sibiu – Muzeul de Istorie, 3 iulie, ora 19:00, Bistrița – Crama Jelna, 4 iulie, ora 19:00, Brașov – Biserica Neagră, 5 iulie, ora 19:00, Sebeș, Catedrala Lutherană-Evanghelică, 6 iulie, ora 20:00, Târgu Jiu – Parcul Coloana fără sfârșit a lui Brâncuși, 7 iulie, ora 19:00, Hobița – Casa Memorială „Constantin Brâncuși”, 8 iulie, ora 19:00, Filarmonica „Oltenia” – Craiova, iar turneul se va încheie pe 9 iulie, ora 19:00, București – Sala Radio.

„IN THE MOOD FOR LOVE”- Turneul Internațional Stradivarius este dedicat și în acest an unei cauze de interes public, prin mesajul #ConectațilaFapteBune – Bursa „Adrian Tomescu”, prin care propunem publicului să se implice și să vină în sprijinul tinerilor artiști, astfel pot dona pentru această cauză.

„Anul acesta, Turneul Stradivarius, a cărui ediție se intitulează «In the Mood for Love», ne propune un traseu al acestui sentiment care însumează peste 4000 de kilometri, se parcurge în 21 de zile și are 17 «popasuri» în diverse locuri din țară. Acolo ne dau întâlnire Alexandru Tomescu și vioara lui, dar și Adela Liculescu și pianul ei. «In the Mood for Love» evocă și ceea ce simțim noi, cei din BRD, față de muzica clasică, pe care o susținem cu consecvență de decenii și pe care astfel o putem oferi cu drag clienților noștri și tuturor iubitorilor de muzică. Vă invităm să petrecem împreună o vară de neuitat, presărată cu muzică și iubire”, a spus Flavia Popa, Secretar General BRD, Partener Principal.

Turneul Internațional Stradivarius este un proiect care are loc an de an prin generozitatea și încrederea pe care Partenerii proiectului o investesc. Datorită susținerii lor financiare, emoționale și de comunicare au contribuit extraordinar la crearea unei comunități importante și extinse, iubitoare de muzică clasică, iar astăzi am ajuns la ediția a XVI-a. Pentru această încredere, încurajare și pentru că mesajul nostru este transmis publicului prin dumneavoastră, Vă MULȚUMIM!

15 iunie – Prima etapă de înscriere la creșă

0
cresa glodeni

Astăzi, 15.06.2023, debutează PRIMA ETAPĂ DE ÎNSCRIERE în creșă (învățământ antepreșcolar).

PRELUARE DOSA RELOR DE ÎNSCRIERE SE VA FACE ÎN PERIOADA 15-20 iunie 2023 LA SEDIUL UNITĂȚILOR DE ÎVĂȚĂMÂNT CE AU ÎN STRUCTURĂ NIVEL ANTEPREȘCOLAR.

La nivelul municipiului Sibiu, în învățământul de stat, au mai rămas libere 497 de locuri distribuite astfel:

Unitatea de învățământ
Adresa
Număr locuri totalNumăr locuri ocupate prin reînscriereNumăr locuri libere
Grădinița cu Program Prelungit nr. 15 Sibiu – creșăStrada Gladiolelor, nr. 13 A, Sibiu40931
Grădinița cu Program Prelungit nr. 22 Sibiu – creșăStrada Calea Poplăcii, nr. 11 BIS, Sibiu1005545
Grădinița cu Program Prelungit nr. 28 Sibiu – creșăAleea Filozofilor, nr. 1; Sibiu49346
Grădinița cu Program Prelungit nr. 29 Sibiu – creșăStrada Negovanu, nr. 9, Sibiu602535
Grădinița cu Program Prelungit ”Elefănțelul Curios” Sibiu – creșăAleea Haiducului, nr. 3, Sibiu463016
Grădinița cu Program Prelungit ”Căsuța Poveștilor” Sibiu – creșăStrada A.T. Laurian, nr. 13, Sibiu422220
Grădinița cu Program Prelungit ”Frații Grimm” Sibiu – creșăStrada Oituz, nr. 27, Sibiu602733
Grădinița cu Program Prelungit nr. 43 Sibiu – creșăAlea Streiu, nr. 8, Sibiu453114
Grădinița cu Program Prelungit Nr. 14 Sibiu – creșăStrada Iezer, nr. 1, Sibiu60060
Școala Gimnazială Nr. 1 Sibiu – creșăStrada Hațegului, nr. 8, Sibiu1070107
Școala Gimnazială Nr. 23 Sibiu – creșăStrada Oslo, nr. 2A, Sibiu90090
TOTAL699202497

Solicitarea de înscriere se va realiza și prin fax, poștă electronică sau telefonic în intervalul orar afișat de unitatea de învățământ. Vor fi furnizate date privind: solicitantul, copilul, motivul încadrării în criteriile generale sau specifice de departajare.

Completarea dosarului cu documentele necesare, precum și cu documente justificative, care să demonstreze criteriile generale şi criteriile specifice de departajare elaborate de către unităţile de învăţământ, precum și validarea cererii tip de înscriere, pentru solicitările făcute telefonic, prin fax sau poștă electronică, se va realiza conform unei programări (zi, interval orar) comunicată de către unitatea de învățământ, cu respectarea tuturor măsurilor de protecție.

Validarea cererii-tip de înscriere se face la unitatea de învăţământ, în prezenţa părintelui/ tutorelui/reprezentantului legal şi a cel puţin unui membru din comisia de înscriere.

În perioada 15-30 iunie 2023 se va analiza/evalua de către Comisia de înscriere a copiilor în învățământul antepreşcolar a cererilor de înscriere, pentru etapa I de înscriere, iar afișarea rezultatelor finale va avea loc în 30 iunie 2023.

Detalii pot fi obținute aici pentru:

http://isjsb.ro/pesite/Anexa1_Metodologie%20(1).pdf

http://isjsb.ro/pesite/Anexa2_Calendar.pdf

Personalitatea savantului Onisifor Ghibu, prezentată în cadrul Expoziției Naționale de Filatelie de la Sibiu

0

În data de 16 iunie 2023, în cadrul Expoziției Naționale de Filatelie de la Sibiu, organizată de Asociația Județeană de Filatelie Sibiu (Președinte prof. Nicolae Salade), Dr. Corneliu Beldiman va prezenta personalitatea savantului Onisifor Ghibu, cu ocazia lansării produselor filatelice omagiale (plic, ștampilă), precum și a unei medalii dedicate, toate în cadrul „Aniversărilor Sibiene 2023”, organizate sub egida Primăriei Municipiului Sibiu.

Va rula și filmul documentar dedicat lui Onisifor Ghibu, realizat în 1983 la Aniversarea UNESCO (100 de ani de la nașterea sa) și se vor înmâna diplome aniversare din partea Muzeului Național al Carpaților Răsăriteni. MNCR a editat și două modele de cărți poștale aniversare, care se vor ștampila acum cu ștampila aniversară. Evenimentul are loc începând cu ora 12,30 la Biblioteca Județeană ASTRA, Corp B. 

Lansat în 2023, în cadrul Muzeului Național al Carpaților Răsăriteni din Sfântu Gheorghe, proiectul „Personalități ale științei și culturii românești: Onisifor Ghibu – Aniversare 140 (1883 – 2023): Omul, activitatea, opera, moștenirea, memoria” (inițiator și responsabil Dr. Corneliu Beldiman, muzeograf MNCR) își propune cunoașterea detaliată și readucerea în actualitate a aspectelor vieții și operei marelui savant, dar și a valențelor moștenirii sale științifice și culturale, ca și potențarea memoriei realizărilor sale.

Personalitate complexă a ştiinţei şi culturii româneşti, actant și martor al istoriei secolului al XX-lea, traversând cu dârzenie neclintită șapte regimuri sub vicisitudini greu de perceput astăzi, și cu atâta amar suportate de către cei implicați, solid spirit enciclopedic, având contribuții majore în diverse domenii, de la pedagogie (pusă de el pentru prima dată pe baze militante, în slujba ridicării Neamului prin învățătură), la filosofie, istorie, istoria bisericii, organizarea învățământului național pe baze noi, publicistică militantă și culturală, activitate politică etc., Onisifor Ghibu a făcut parte dintre membrii Generaţiei de Aur care au trăit și luptat în efervescenţa creatoare a epocii de prefigurare şi apoi de înfăptuire a Unităţii Naţionale la 1 Decembrie 1918, numărându-se printre Corifeii Marii Uniri.

Un bun prilej este oferit în anul 2023 de împlinirea a 140 de ani de la nașterea lui Onisifor Ghibu (31 mai 1883). Cu această ocazie, Muzeul Național al Carpaților Răsăriteni realizează, în cursul lunilor mai și iunie, mai multe manifestări aniversare publice (evocări, comunicări, prezentări de materiale video, expoziții, emiterea și distribuirea diplomelor aniversare etc.), prin colaborarea cu partenerii din proiect: Biblioteca Metropolitană, București; Muzeul „Casa Mureșenilor”, Brașov; Colegiul Național „Andrei Șaguna”, Brașov ș.a.m.d..

Pe Muzeul Virtual al Carpaților Răsăriteni puteți consulata mai multe date referitoare la personalitatea lui Onisifor Ghibu: https://www.muzeu.mncr.ro/index.php/component/sppagebuilder/?view=page&id=124

Iar date suplimentare despre evenimentul de la Sibiu, pot fi consultate aici: https://sibiucityapp.ro/ro/events/expozitia-nationala-de-filatelia–aniversari-sibiene–2023-

Șelimbăr: Consultare publică pentru actualizarea Planului Urbanistic General

0

Primăria comunei Șelimbăr informează că sunt în desfășurare procedurile de consultare publică a propunerilor pentru actualizarea Planului Urbanistic General al comunei.



Până pe 23 iulie, locuitorii Șelimbărului pot consulta documentația pe website-ul primăriei sau la sediul acesteia, pot viziona o prezentare a propunerilor și pot transmite observații.
Pot face asta fie completând un formular online, până pe 30 iunie, fie participând la dezbaterile publice organizate în perioada 4-5 iulie la Căminul cultural Bungard.
Programul dezbaterilor:

  • 5 iulie 2023, ora 17.30 pentru locuitorii din Șelimbăr.
  • 4 iulie 2023, ora 16.00 pentru locuitorii din Mohu și Veștem;
  • 5 iulie 2023, ora 16.00 pentru locuitorii din Bungard;

”Evenimentele vor fi transmise video live pe pagina de internet a primăriei. Înscrierile la cuvânt în cadrul dezbaterilor se vor face în scris, la începutul evenimentelor. Pentru buna desfășurare a evenimentelor, după o scurtă prezentare, fiecare vorbitor va avea la dispoziție maximum 3 minute pentru a transmite observații cu privire la propunerile PUG, iar răspunsurile vor fi oferite de către specialiști în termen de maximum 15 zile după evenimente, prin publicare pe pagina de internet a primăriei”, anunță administrația locală.
Noutățile propuse vizează modernizarea PUG și asigurarea coeziunii cu nevoile reale ale comunității.
Publicul și proprietarii de terenuri din zonă sunt îndemnați să se implice în consultarea publică pentru ca propunerile finalizate să corespundă tuturor cerințelor.
Răspunsurile de specialitate la observații vor fi comunicate online, în maxim 15 zile de la dezbateri.
Locuitorii interesați pot obține mai multe detalii contactând Compartimentul Urbanism al primăriei la adresa și numărul de telefon indicate în anunț.
Pentru mai multe detalii, puteți contacta: Marius Teodorescu – Arhitect Șef sau Maria Scoarște – inspector Compartiment Urbanism, email: urbanism@primariaselimbar.ro tel de contact 0269560001 int. 127

Începe înscrierea la grădinițele din Șelimbăr. Toate datele necesare

0

De joi, 15 iunie începe perioada de înscriere a copiilor din Șelimbăr în grădinițele din comună.
După completarea documentelor necesare înscrierii, părinții trebuie să se prezinte la secretariatul unității, cu toate documentele în original pentru validarea fișei.
Termenul limită pentru depunerea documentelor este 20 iunie 2023.


Perioada de înscriere:
Etapa 1 – depunerea dosarelor: 15 iunie – 20 iunie 2023
Etapa 2 – pentru completarea locurilor rămase libere: 3 iulie – 6 iulie, perioadă de depunere a dosarelor.

DOCUMENTE NECESARE PENTRU ÎNSCRIERE:

  1. Cerere de înscriere (poate fi obținută de la secretariatul Școlii Gimnaziale ”Mihai Viteazu”)
  2. Copie a certificatului de naștere al copilului
  3. Copie a actelor de identificare ale părinților sau reprezentanților legali
  4. Adeverință de angajat pentru fiecare părinte sau a reprezentantului legal. E nevoie după caz și de adeverință privind perioada de creștere și îngrijire copil, pentru tipul de program prelungit
  5. Alte documente doveditoare care fac obiectul criteriilor generale de înscriere și care sunt analizate în timpul procesului de înscriere.

  6. Programul de depunere al actelor la secretariatul școlii:

Joi 15 iunie: ora 9.00 – 18.00
Vineri 16 iunie: ora 9.00 – 17.00
Luni 19 iunie: ora 9.00 – 18.00
Marți 20 iunie: ora 9.00 – 18.00

La începutul anului școlar mai sunt necesare următoarele documente:

  • Adeverință de la medicul de familie în care se menționează că respectivul copil este sănătos clinic, adeverința este necesară în prima zi de prezentare a copilului în unitatea de învățământ
  • Avizul epidemiologic sau dovada de vaccinare întocmite prevederilor elaborate de Ministerul Sănătății, cu privire la intrarea copilului în colectivitate, eliberat de medicul de familie al copilului cu maximum 5 zile înainte de a începe frecventarea unității.

Atenție! Dosarele care au fost depuse anterior calendarului de înscriere, nu vor fi luate în considerare!

Consiliul Județean Sibiu va moderniza 19 km din drumul județean 106 G

0
  • A fost semnat contractul pentru servicii de actualizare D.A.L.I, elaborare Proiect Tehnic și Asistență Tehnică

Consiliul Județean Sibiu va moderniza drumul județean DJ 106 G, tronsonul din Miercurea Sibiului (intersecția cu DN1) – Apoldu de Jos – Ludoș – Gusu, până la intersecția cu DJ 107 B (între Presaca și Alămor).

Finanțarea pentru lucrările de execuție este asigurată din fonduri guvernamentale, prin Programul Național de Investiții ”Anghel Saligny”, acestui obiectiv fiindu-i alocați 74.455.440,48 lei, TVA inclus.

Săptămâna aceasta, CJ Sibiu a semnat contractul pentru servicii de actualizare D.A.L.I., elaborare Proiect Tehnic și asistență tehnică la obiectivul de investiții: ,,Modernizarea drumului județean DJ 106 G, de la km 12+511 până la km 31+604, traseu intersecție DN 1-Miercurea Sibiului – Apoldu de Jos (DC 72)-Ludoș-Gusu–intersecție DJ 107 B și relocarea utilităților” cu firma CONSTRUCT C.D.P. S.R.L. din Baia Mare. Valoarea contractului este de 818.720 lei cu TVA.

Termenul de realizare a documentațiilor tehnice este de 9 luni, iar asistența tehnică are o durată de 24 de luni.

Până la sfârșitul acestui an, va fi obținută autorizația de construcție și se va putea demara procedura de achiziție a lucrărilor de execuție.

INTERVIU – Constantin Chiriac, președintele FITS: ”Acest festival aduce României o vizibilitate fără precedent”

0
Constantin chiriac

Festivalul Internaţional de Teatru de la Sibiu aduce României o vizibilitate fără precedent, spune preşedintele FITS, actorul Constantin Chiriac.

Într-un interviu acordat AGERPRES, Constantin Chiriac vorbeşte despre începuturile acestui festival, pe care îl consideră ”cel mai complex” din lume şi care a schimbat în bine Sibiul din punct de vedere cultural, al promovării, al turismului, dar şi economic. FITS a contribuit esenţial ca România să aibă primul oraş Capitală Culturală Europeană în 2007 şi continuă şi în prezent să facă diplomaţie culturală.


Pornit ca un festival dedicat studenţilor şi tinerilor în urmă cu trei decenii, FITS a dat naştere unui spaţiu pentru spectacole de teatru numit Fabrica de Cultură, a transformat un întreg oraş într-o mare scenă şi se pregăteşte să înfiinţeze un institut în subordinea Academiei Române, unde să fie valorificate colaborările cu personalităţi din toată lumea, care au fost prezente, de-a lungul timpului, la Sibiu, în festival.

Cea de-a 30-a ediţie a FITS se va desfăşura în perioada 23 iunie – 2 iulie.

AGERPRES: Cum s-a născut Festivalul Internaţional de Teatru de la Sibiu în urmă cu 30 de ani?

Constantin Chiriac: Nu am călătorit nicăieri. Am văzut România în lung şi în lat, în perioada anilor 1980 – 1989. Ceauşescu, care ura artiştii, a cerut autofinanţare. Am avut o perioadă în care Teatrul din Sibiu, de atunci, avea 87% datorie, ca să obţină (venituri – n.r.) din încasări. Numai 13% erau bani publici. Făceam turnee, eram cu Virgil Flonda în spectacolele cele mai de succes şi mergeam. Într-un an am avut 380 de spectacole jucate în turnee, deci mai mult decât zilele calendaristice dintr-un an, jucam câte două (spectacole – n.r.). Deci am jucat în toate oraşele şi orăşelele din România.

Când a venit această mare schimbare, ce-o fi fost, revoluţie, lovitură ş.a.m.d., ştiţi bine că Sibiul a fost un teatru de război graţie faptului că am avut conducătorul pe care l-am avut şi care, din fericire, a apărat situl istoric al Sibiului, pentru că el a venit cu datoria, cu sarcina clară că trebuie dat jos situl istoric. Eram aici în 1986, când era prim-secretar şi a fost dată jos Cazarma (Cazarma 90 – n.r.), pentru că era a doua clădire din Imperiul Habsburgic, care trebuia dată jos. Era un simbol al Imperiului Habsburgic. Când a venit Revoluţia, aici erau cele mai mari ateliere, în prelungirea cabinei portarului, care au ars. S-a pus foc, pentru că erau foarte, foarte multe mobile care fuseseră luate de la saşii care au plecat. Brukenthalul (Muzeul Brukenthal – n.r.) nu mai avea unde să depoziteze şi le-a dat la Teatru. Multe din mobilele alea au ajuns la cei care erau în nomenclatură. Eu, ca tânăr plin de energie, m-am dus pe banii mei, la Berlin – Berlinul de Est şi am făcut prima structură din viaţa mea, „Renaşterea teatrului sibian”. Mircea Ivănescu mi-a făcut o scrisoare, pe care am transmis-o tuturor teatrelor germane. L-am sunat pe Emil Hurezeanu, care m-a ajutat şi am putut să trec din Berlinul de Est în Berlinul de Vest doar cu buletinul, nu aveam paşaport şi am făcut acea structură – „Renaşterea teatrului sibian”. Am adus tone şi tone de aparatură.

În toată perioada aia am gândit ce pot eu să fac să se schimbe nu numai teatrul, ci felul de a organiza evenimente şi am gândit acest festival. S-a întâmplat să primesc şi propunerea de a reface existenţa de altădată a Universităţii. L-am luat pe domnul Mircea Tomuş şi în zilele evenimentelor de atunci, era atâta lume în jurul Ministerului Educaţiei, încât nu se putea intra. Şi am mers pe undeva prin spate, am văzut un geam deschis, am stat şi am pus spatele şi domnul Tomuş s-a urcat pe spatele meu şi aşa a intrat. Aşa s-a reînfiinţat Universitatea din Sibiu şi a fost readusă Casa de Cultură a Studenţilor, care a fost evacuată de la Sibiu la Ploieşti.

Şi în 1993 am fost numit directorul Casei de Cultură a Studenţilor. Am făcut imediat o trupă de teatru – „Puck”, care a avut alături de Teatrul Naţional din Craiova cele mai multe turnee internaţionale. Am făcut trupe de teatru, de dans, de muzică, de folclor, acolo, la Casa de Cultură, şi am făcut şi un festival de teatru în 1993, unde am adus trupele studenţeşti şi câteva trupe de teatru, la prima ediţie din 1993.

Bineînţeles că în mine au rămas vrând-nevrând reminiscenţele perioadei de dinainte, pentru că am făcut un festival cu premii, după care am zis că nu e bine, ia să fac eu Festivalul Internaţional de Teatru Tânăr Profesionist şi aşa a fost prima ediţie în 1994, unde am jucat „Decameronul”, pus de Iulian Vişa, un spectacol absolut genial şi unul dintre cele mai mari spectacole din istoria teatrului românesc, şi am adus „Decameronul” pus la Vâlcea, de Silviu Purcărete. Tot atunci se crease la Vâlcea Secţia Teatrului din Sibiu, care era dedicată trupei de teatru pe care o făcuse Silviu Purcărete cu amatori, dar care era mult mai bună decât multe teatre profesioniste din România. Şi noi am ţinut-o în continuare, o bucată de vreme, după care ea a devenit de sine stătătoare.

Aşa a fost prima ediţie în care au fost trei ţări şi opt spectacole. După aceea festivalul s-a dezvoltat în progresie geometrică, nu aritmetică, pentru că an de an se dublau, se triplau numărul de spectacole, numărul de invitaţi şi de la toţi cei care m-au înconjurat, oameni care au văzut energia, dar şi potenţialul acestui sit istoric, plecând de la faptul că Sibiul a avut totuşi primul teatru din estul şi centrul Europei, mi-au recomandat: ‘Constantin, e bine ce vrei tu să legi, să personalizezi festivalul, pentru o perioadă te-ai gândit să te inspiri de la Avignon şi de la Edinburgh, dar du festival într-o perioadă în care situl istoric să poată să fie folosit’. Şi atunci am dus festivalul la final de mai, început de iunie, începând din 1996 şi l-am ţinut aşa până în 2011, când a venit o perioadă de ploaie, de nu se mai termina, aşa l-am dus undeva înspre mijloc de iunie, când am mai avut nişte ploi. Şi aşa am hotărât, în 2016, să îl duc la final de iunie, unde l-am şi lăsat.

AGERPRES: Astea au fost începuturile. După 30 de ani, dacă ar fi să facem un top mondial al acestor festivaluri, unde s-ar afla festivalul de la Sibiu?

Constantin Chiriac: Este clar în primele trei, dar ca şi complexitate, ca şi anvergură, ca şi număr de spectacole, este, păstrând modestia şi de multe ori dau exemplul că modestia este calitatea celor care nu au nicio calitate, e în mod cert cel mai complex, pentru că trebuie să apelez la statistică. Suntem în competiţie dacă vreţi cu Avignon şi Edinburgh. Am hotărât să fac Bursa de spectacole, pe care am făcut-o din 1997, împreună cu Şcoala de teatru, în aşa fel încât să dau şansa tinerilor, să dezvolt educaţia în ritm cu dezvoltarea festivalului şi să dau, în acelaşi timp, o coerenţă pe ce înseamnă dezvoltarea produsului cultural prin Bursa de spectacole. De asemenea, chiar din ’96 am pornit spectacolele-lectură, dând şansa dramaturgilor din lume să vină să îşi prezinte noile creaţii prin spectacolele-lectură şi prin spectacolele radiofonice, pe care le-am legat de Teatrul Naţional Radiofonic, care aşa s-a născut ca Teatru Naţional Radiofonic, pe vremea aceea nu era încă teatru naţional. Am făcut cu Radio România spectacolele-lectură, pe care le-am pornit atunci împreună cu Şcoala de Teatru de la Bucureşti. Nu era decât o şcoală de teatru şi în ’97 am adus din profesorii de la Bucureşti şi, împreună cu Virgil Flonda, am inaugurat şcoala de aici. În acelaşi timp, în anul 2000, când am făcut prima şcoală de management cultural, am pus Teatrologie – Management cultural. În 1994, fiind prezent în 1993 la Capitala Culturală Europeană Antwerp, am văzut ce înseamnă capitală culturală europeană şi în 1994, în 2 noiembrie, eram cu o claie de păr mare într-o poză în Tribuna, pe prima pagină, şi era subtitrat: „Constantin Chiriac doreşte pentru Sibiu titlul de Capitală Culturală Europeană”.

De atunci am lucrat pentru acest proiect şi în anul 2000, când a fost ales domnul Iohannis primar, m-am dus la dumnealui şi i-am prezentat platforma pe care o făcusem, în care inclusesem ministere, Televiziunea Română, Preşedinţia, ş.a.m.d. în Comitetul de iniţiativă pentru Capitală Culturală Europeană şi a zis: „da, e interesant”. Eu am spus că mergem la două capete cu Capitala Culturală Europeană, în 2007 sau în 2008. Pe mine mă interesa mai mult 2008, mă interesa un parteneriat cu Marea Britanie. Bun, eram în 2001, la Vancouver, deja preluasem în 2000 Teatrul şi trecusem la Primărie, în 2001, prima dată, Teatrul era la Consiliul Judeţean, eram la Vancouver, la un festival şi îmi scrie Virgil (Flonda – n.r.), îmi trimite un fax: „Constantin, a venit domnul primar şi a spus neapărat până mâine un proiect rapid, ce înseamnă Sibiu Capitală Culturală Europeană”. Şi am stat şi am trimis 29 de pagini pe fax, pe care le-am scris în noaptea respectivă. Atunci a venit ministra Culturii din Luxemburg, care a propus parteneriatul pentru Capitală Culturală Europeană în 2007, pentru că Luxemburgul fusese în 1995 şi lor le venea rândul pentru 2007, numai că ei nu aveau un al doilea oraş şi au mers tot pe Luxemburg şi li s-a refuzat. Şi atunci au venit cu soluţia – Luxemburg şi teritoriile în care se vorbeşte luxemburgheză, pentru că s-a descoperit atunci că saşii din Sibiu şi din împrejurimi vorbesc cam 80% luxemburgheză şi asta a fost istoria asocierii cu Luxemburgul.

Am mers şi am primit training pentru prezentarea proiectului, am prezentat proiectul în 2002 şi bineînţeles că el a fost desemnat câştigător, numai că trebuia luptat cu miniştrii Culturii din Europa, atunci, în 2004, când noi am primit confirmarea, intrau zece ţări şi urmau ca şi cei care veneau din aceste ţări să aprobe. Ministrul Culturii era domnul Răzvan Theodorescu şi m-am dus la domnia sa şi i-am spus: ‘Veţi avea probleme pentru că veţi întâmpina rezistenţa celor zece miniştri noi’, pentru că până în 2009, toate aceste ţări aveau interdicţie de a a aplica pentru titlul de Capitală Culturală Europeană. Eu când am fost în faţa juriului am spus nu există nicio interdicţie pentru România, este pentru cele zece ţări şi au venit juriştii, s-au consultat, au dat pauză de audiere şi au spus: are dreptate. Este prevăzut pentru ţările membre ale UE, deocamdată România nu este membră a UE şi nu este o interdicţie expresă pentru o ţară care este în afara Uniunii. Aşa s-a întâmplat că Turcia a avut Istanbulul Capitală Culturală Europeană în 2010. A folosit acelaşi truc.

AGERPRES: Deci, festivalul a dus şi la Capitala Culturală Europeană.

Constantin Chiriac: Absolut. De asemenea, Teatrul Naţional „Radu Stanca”, pentru că este singurul teatru care a fost prin Hotărâre de Guvern în 2004 consfinţit – m-am consultat cu domnul primar de atunci şi am cerut expres să fie singurul teatru în subordine locală, pentru că mi se pare aberant ca un teatru, care aparţine de o comunitate, să dea seama Bucureştiului şi nu comunităţii, publicului căruia îi aparţine.

AGERPRES: Aţi vorbit de Teatru. Cât de mult în 30 de ani acest festival a influenţat Teatrul Naţional „Radu Stanca” din Sibiu?

Constantin Chiriac: În totalitate, pentru că, graţie vizibilităţii festivalului, Teatrul Naţional din Sibiu a avut turnee cât toate teatrele din România la un loc. În acelaşi timp, marile nume care au venit aici şi au montat tot ce a însemnat spectacole-lectură, şcoală de teatru, pepiniera pe care am creat-o, ea a însemnat motor de dezvoltare. Să nu uităm că eu am cerut imperativ ca echipa care a făcut Capitala Culturală să nu dispară, iar agenda culturală care s-a creat pentru Capitala Culturală să devină o sarcină obligatorie pe care fostul primar şi actualul primar au preluat-o. Şi suntem singurul oraş care are o agendă culturală, coerentă, prin competiţie.

Vă dau un exemplu – zilele trecute am avut un eveniment de familie în Piteşti. Şi am rugat asistenta: făceţi-mi şi mie o rezervare, căutaţi-mi un hotel bun, că vreau să merg la acel eveniment, dar să rămân peste noapte. Şi a venit asistenta şi mi-a zis: ‘domnule Chiriac, să ştiţi că nu e decât un hotel de patru stele’. Când am fost în faţa Comisiei Europene în 2002, am fost întrebat: câte hoteluri de cinci stele aveţi? Nu avem. Câte hoteluri de patru stele? Nu avem. Câte hoteluri de trei stele? Era unul singur. Acum sunt 29 de hoteluri de patru stele, vreo patru – cinci, de cinci stele, iar pensiuni şi hoteluri de trei stele nu ştiu câte sunt. Asta e urmare dezvoltării festivalului şi Capitalei Culturale Europene.

AGERPRES: Este pentru prima dată la ediţia din acest an când organizaţi un sezon sibian. Cât de mult credeţi dumneavoastră că a influenţat fiecare instituţie de cultură din Sibiu, şi nu doar festivalul, Bursa de spectacole?

Constantin Chiriac: Toate au influenţat, toate instituţiile de cultură, în primul rând festivalul, pentru că jucând în 82 de locuri şi am pornit de la 3, 5, 6, 10, s-a creat Fabrica de Cultură, am folosit toate oportunităţile posibile şi imposibile. Am jucat de atâţia ani în bisericile fortificate, am jucat la Ocna Sibiului, la Sălişte, la Sibiel, la Cisnădie, la Orlat, la Cristian. Peste tot am mers în atâtea cetăţi, am folosit situl istoric, pe care l-am adus la viaţă, dar în primul rând spaţiile industriale, pieţele publice, pietonala, parcul, toate au devenit spaţii de joc. Practic, am folosit toate instituţiile care au scenă. Am o experienţă uriaşă în ceea ce înseamnă dezvoltarea unei comunităţi, printr-un dat cultural. Având această experienţă, bineînţeles că am gândit ca această forţă – care e festivalul – să nască acest dialog.

AGERPRES: În 30 de ani de festival nu s-a construit un nou teatru, dar a luat naştere o nouă fabrică – Fabrica de Cultură. Cum îi vedeţi viitorul?

Constantin Chiriac: Noi nu jucăm doar în timpul festivalului (în Fabrica de Cultură – n.r.), dar, nefiind condiţii foarte bune deocamdată de gestionare pe timpul iernii, jucăm din martie până în noiembrie şi graţie spectacolelor de anvergură, „Faust”, care probabil este cel mai mare spectacol al lumii, împreună cu „Prinţesa deocheată”, cu „Lulu”, cu „Metamorfoze”, cu „Jocuri, vorbe, greieri”, iată este un patrimoniu de spectacole, care pot să aducă în primul rând publicul, vineri, sâmbătă, duminică, în condiţiile în care sperăm ca Primăria să ia cât mai repede spaţiul, să-l putem reabilita cu fonduri europene. El va deveni un spaţiu în care putem să extindem pe durata întregii săptămâni această zonă. De asemenea, având 63 de personalităţi cu drepturile de autor pe ceea ce înseamnă toate creaţia celor care sunt pe Aleea Celebrităţilor, având platforma doctorală şi anul ăsta avem 49 de universităţi împreună cu Institutul de Cercetări al Academiei, acolo vom putea să facem un hub de proiecte, în aşa fel încât toate instituţiile de cultură să poate să intre în dialog în acel spaţiu.

AGERPRES: Deci dumneavoastră credeţi în continuare în proiectul acesta – că festivalul poate da naştere unui institut, care să colaboreze sau să fie în subordinea Academiei Române şi acest institut să aibă sediul la Sibiu?

Constantin Chiriac: Da. El are deja sediul semnat împreună cu Biserica Catolică pe spaţiul de la Habitus.

AGERPRES: Datorită festivalului, Sibiul este printre puţinele oraşe din România care are o alee a celebrităţilor.

Constantin Chiriac: Este singurul.

AGERPRES: Cât de mult a contat şi contează pentru reclama acestui oraş, pentru promovarea lui în Europa şi în lume această alee şi mai ales legătura cu aceste personalităţi din zone diferite de pe mapamond?

Constantin Chiriac: Legătura cu personalităţile este cel mai mare câştig, să poţi să fii în dialog. Dumnezeu să îl odihnească pe Peter Brook! Atunci când vedeam spectacolele în perioada comunistă, nu mi-am imaginat vreodată că voi ajunge să-l cunosc şi mai ales să îmi devină prieten şi să îmi trimită mesaje de mulţumire şi de încurajare în 2020, să fac festivalul online, că sunt singurul care are curajul să îşi asume asemenea lucru. Clipa în care dialoghezi de la egal la egal cu Baryshnikov, cu Peter Brook, cu Eugenio Barba, cu Lev Dodin, cu Isabelle Huppert, cu toate personalităţile care sunt acolo şi care vor veni şi cărora le-am impus ca să fie pe această alee trebuie să ajungă la Sibiu cu creaţia lor şi în acelaşi timp să avem dreptul de exploatare a tot ceea ce au creat în zona de educaţie şi de cercetare, deci un contract semnat.

AGERPRES: Aţi vorbit despre online. Festivalul Internaţional de Teatru marchează din nou o premieră pentru Sibiu, este practic primul festival cu o platformă online. Această componentă de online cât de mult ajută la dezvoltarea festivalului şi cât de mult contribuie la încasări?

Constantin Chiriac: Ajută enorm, pentru că, în clipa aceasta, numai ceea ce înseamnă abonamente pentru militarii NATO, pe care am început-o cu Academia Forţelor Terestre în urmă cu şapte ani, când ne-am gândit să deschidem porţile Academiei (Forţelor Terestre Sibiu – n.r.), să jucăm acolo şi pentru civili. Gândim că militarii este bine să se bucure de ceea ce înseamnă miracolul artei. Nu am gândit atunci că vom trece prin pandemie. Când a venit această nenorocire, ne-am mobilizat şi am făcut atunci toate transmisiile online şi am reuşit primul şi singurul festival online, când am avut câteva zeci de milioane. Ne-am perfecţionat şi am făcut o echipă şi o gândire, cum putem să transpunem un spectacol, nu să fie un spectacol filmat cu trei-patru camere, ci să devină o variantă de film, care să aibă subtitrare în engleză, în franceză, în germană, în alte limbi, în aşa fel încât să putem să cucerim şi publicul din afara României. Nu întâmplător, atunci, în 2020, cei mai mulţi spectatori au fost din România şi a doua naţie ca număr de spectatori au fost japonezii. Incredibil, pe locul trei au fost americanii, deci a fost o audienţă fără precedent. Iar acum, dacă ne uităm înainte de festival, avem câteva sute de abonamente, de bilete online care s-au cumpărat. Avem trei sferturi din bilete vândute, până la festival eu cred că toate vor fi vândute.

AGERPRES: Am vorbit pe parcursul interviului de contribuţia FITS pentru comunitatea sibiană. Pentru România, ce înseamnă acest festival? Ce aduce timp de zece zile în fiecare an?

Constantin Chiriac: În primul rând, aduce o vizibilitate fără precedent. Vă dau un exemplu. Anul trecut a fost întâlnirea profesorilor Fulbright din România. Acesta este un program al Guvernului SUA. Erau 21 de profesori care s-au întâlnit la Braşov. Din 21 de profesori care au fost acolo, 17 erau români care plecaseră şi erau profesori în SUA şi toţi fuseseră voluntari de-a lungul timpului, la Festivalul de la Sibiu. Oameni buni, unde ai o asemenea imagine în lume? Faptul că Programul de voluntari a fost atuul pentru care am primit cea mai înaltă distincţie de la împăratul Japoniei, pentru că s-a redus, graţie acestui program, suicidul în Japonia. Lucrăm din 2017 cu Tokyo Metropolitan şi producem an de an câte un mare spectacol împreună cu Silviu Purcărete. Este meritul Teatrului Naţional din Sibiu, al Festivalului Internaţional de Teatru şi al acestui om, care are relaţia direct acolo.

Vă dau în premieră o veste, cel mai mare artist al Japoniei, care va primi anul viitor o stea pe Alee, va juca „Iona” de Marin Sorescu, în traducere japoneză, coproducţie între Tokyo Metropolitan şi Teatrul Naţional din Sibiu. Am gândit să facem un spectacol cu numai doi sau trei oameni, în aşa fel încât anul viitor să fie premiera în mai, la Tokyo Metropolitan şi după aia să îl aducem la Sibiu şi să facem un turneu european, sub tutela Festivalului Internaţional, a Tokyo Metropolitan şi a Teatrului Naţional din Sibiu. Gândiţi-vă că s-a semnat Parteneriatul Strategic cu Japonia, noi facem parteneriat strategic de 30 de ani. M-a sunat zilele trecute domnul Costin Mândrea, este un român care este şeful Coca-Cola Japonia şi care susţine programul de voluntari japonezi, să ajungă japonezii în Sibiu, în România, să vadă acest festival şi să îl replice în Japonia. Şi omul acesta a gândit un lucru bun. Mai vine cu încă trei şefi mari de companii din Japonia, care vor să investească în Sibiu şi în România. Îi dau un premiu special, pentru că oamenii care fac lucruri importante pentru România trebuie recunoscuţi şi adunaţi. În primele patru zile (de festival – n.r.) ştiţi cine e aici? Directoarea mare şi directoarea pe programe internaţionale de la Kennedy Center, este cel mai mare centru cultural al Americii. Din 22 până în 26 (iunie – n.r.) vor fi la Sibiu.

Academia Forţelor Terestre din Sibiu găzduieşte Conferința Științifică Internațională „The Knowledge – Based Organization”(KBO) 2023

0

Academia Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu” din Sibiu găzduieşte, în perioada 15-17 iunie, cea de-a XXIX-a ediție a Conferinţei Ştiinţifice Internaţionale „The Knowledge – Based Organization”(KBO) 2023.


În cadrul secţiunilor manifestării științifice s-au înscris 151 de autori din instituţii de învăţământ superior şi centre de cercetare din România, Azerbaijan, Bulgaria, Georgia, Polonia, SUA și Ungaria, care au elaborat, în total, un număr de 84 de lucrări.

KBO oferă oportunitatea pentru cadre didactice, specialiști, cercetători și practicieni să se întâlnească, să disemineze cunoștințe şi rezultate ale activităţii de cercetare ştiinţifică, să facă schimb de idei cu privire la o gamă largă de subiecte care se înscriu în tematica organizației bazate pe cunoaștere.

Deschiderea oficială a lucrărilor sesiunii va avea loc vineri, 16 iunie, la ora 09.00, în aula academiei.

***

Jurnaliştii interesaţi să participe la deschidere sunt aşteptaţi, în intervalul orar 08.40 – 08.50, la punctul de acces în academie, din strada Revoluţiei nr. 3–5.

I Love Șopa, gata de start! Peste 15 artiști și peste 20 de food truck-uri

0

Distracția și voia bună poartă în această vară numele I Love Șopa. De vineri, cel mai nou festival în aer liber, te invită să-i treci pragul. Timp de 3 zile, Pădurile Șopa din Șelimbăr găzduiesc mii de melomani, peste 20 de food truck-uri, cei mai cunoscuți artiști și DJ și cel mai original brand de spectacole pentru copii, din România.

Cine urcă pe scenele I Love Șopa?

Melomanii care ajung la Șopavor găsi două scene: Main Stage și Forest Stage.

Ziua de vineri, 16 iunie, este deschisă de Bruja, continuată de Bitză și încheiată de rapper-ul Macanache.

Punctul culminant al evenimentului va fi sâmbătă când, pe scena principală, de la ora 21:00, va urca Delia, dar nu înainte ca Ami și Mira să pregătească atmosfera. Forest Stage-ul va fi ocupat de JayKo și Sasha Lopez, care promit să energizeze festivalul până noaptea târziu.

Duminică, Zdob și Zdub ne promit că o ”Să ne fie bine și frumos”. Vom petrece alături de ei pe ritmuri folclorice și rock și ne aduc o atmosferă incendiară, ca de fiecare dată. De pe Main Stage nu va lipsi nici cea mai longevivă trupă activă din Republica Moldova – Cuibul.

Înainte de concertele lor electrizante, Cipi Hampu și Domino ne dozează energia și ne pregătesc pentru distracție.


I Love Șopa, un festival pentru toate gusturile. Ludicul, o dimensiune pentru toate vârstele

Gașca Zurli, cel mai mare și cunoscut brand românesc pentru copii, vine la Pădurea Șopa, pentru a pune, din nou, în scenă un spectacol al imaginației, unde educația aduce noi forme și valențe – mult mai interactive și captivante pentru cei mici.

Treasure hunt pentru copii și multe alte activități surpriză

Și tot pentru copii, distracția se mută și în pădure – la propriu. Și asta pentru că li se pregătește o vânătoare de comori – un ”treasure hunt” plin de culoare și aventură! Le propunem celor mici să-și înfrunte fricile, să îmbrățișeze necunoscutul naturii și să aducă la lumină comori ascunse. Se anunță mai mult decât o serie de jocuri amuzante, vorbim de o întreagă colecție de activități incitante pentru toate vârstele: tobogane, spații de joacă, pictură și ateliere de creație.

I Love Șopa e mai mult decât un festival – e un prilej în plus de a întări ideea de comunitate șelimbăreană și asta pentru că laitmotivul evenimentului este tocmai sărbătoarea locală. Anul acesta, Șelimbărul aniversează 700 de ani de la prima atestare documentară.

Intrarea este liberă la toate concertele.

Ce au în comun mâncarea și muzica la I Love Șopa?

De la o muzică pentru toate gusturile nu putea lipsi o mâncare pentru toate gusturile. Peste 20 specialiști în arta gastronomică stradală sunt gata să dezlănțuie papilele gustative ale sibienilor și turiștilor. Cubano, Mr. Canolli, Chicken Mafia, Backyard Bar și Wine Not sunt, desigur, doar o mică parte dintre cei prezenți. Iată, mai jos, lista completă:

Cum ajungi la I Love Șopa?

Câteva dintre cele mai des întâlnite întrebări în aceste zile: Cum ajung la Pădurea Șopa, e drumul practicabil?

Sibienii pot să ajungă la Pădurea Șopa nu doar cu mașina, ci și cu bicicleta. Asta după ce, Primăria Șelimbăr a amenajat peste 11 kilometri de piste pentru iubitorii sportului pe două roți. Lucrările de amenajare fac parte dintr-un proiect început în 2020.

Dacă plănuiești să vii cu bicicleta la I Love Șopa, iată cum poți să ajungi: VIDEO PISTĂ.

O variantă ar fi să vii și pe la Troiță (n.r. Troița în memoria Bătăliei de la Șelimbăr) – fie pe jos, fie cu bicicleta. Treci pe la Grădina Piticilor și pe la Biserica Schitului și în 30 de minute ai ajuns la destinație.

Și dacă alegi totuși mașina e și mai simplu – ai deja, I Love Șopa, atât pe Google Maps, cât și pe Waze. Nu trebuie decât să scrii numele evenimentului sau locației și îți identifică imediat destinația.

”Faptul că am readus la viață I Love Șopa este doar un preambul pentru proiectele viitoare. Locația avea nevoie de un suflu nou, iar Șelimbărul, de o nouă energie, una care va fi completată și de alte surprize”, spun organizatorii.

Una dintre ele este asigurată, la această ediție, de Shopping City Sibiu, care promite participanților la festival peste 2000 de premii: de la jucării și stickere, până la accesorii de plajă, boxe și căști de ultimă generație, bilete la film și multe carduri cadou.

I Love Șopa este un eveniment realizat cu sprijinul Primăriei și Consiliului Local Șelimbăr, sub egida ”Șelimbăr 700.”

Parteneri de eveniment: 

Levoslav House, Belvedere Residence, Shopping City Sibiu, Soma, Magnolia Residence, Backyard, BE Remarkable și Schwarz Gruppe INT.

Bărbați din Scoreiu și Cârțișoara acuzați că au transportat ilegal zeci de metri cub de lemn

0

În cursul zilei de ieri, în baza verificărilor efectuate de către polițiștii Biroului Protecția Fondului Forestier si Piscicol din cadrul I.P.J. Sibiu, s-a constatat faptul că, în perioada ianuarie – iunie,doi bărbați au transportat ilegal zeci de metri cub de lemn.


Aceștia au vârsta de 35, respectiv 37 de ani, domiciliați în Scoreiu și Cârțișoara, iar prin calitatea lor de transportatori neprofesioniști, au transportat ilegal 132,45 mc de material lemnos, în valoare de 32.731,61 de lei.

Cei doi bărbați au fost sancționați contravențional cu amendă în valoare totală de 20.000 de lei, iar cantitatea de material lemnos menționată a fost confiscată valoric.

Adrian Bibu la inaugurarea primei Locuințe Maxim Protejată din județul Sibiu: „Atunci când pe lângă pricepere pui și mult suflet, rezultatele sunt pe măsură”

0

Anca, Doris, Carla, Liviu, Adriana, Daniel, Valeria și Vanesa s-au mutat în casă nouă. Ei sunt primii beneficiari ai unei „Locuințe Maxim Protejată”, un nou serviciu social prin care persoanele adulte cu dizabilități primesc sprijin pentru locuit și integrare socială.

Înainte de a intra în administrația publică, l-am cunoscut pe Răzvan, cu care am fost și vecin. El este unul dintre cei care beneficiază de ajutorul specialiștilor de la Daiakoniewerk, astfel încât știam de lucrurile bune pe care acești oameni le fac. Iar atunci când pe lângă pricepere pui și mult suflet, rezultatele sunt pe măsură. Acum, când lucrez în administrație, realizez cât de utile sunt parteneriatele dintre organizațiile neguvernamentale și instituțiile publice, în urma cărora oameni cu nevoi speciale ajung să aibă o locuință sau să fie ajutați să se integreze în societate”, a declarat Adrian Bibu, administratorul public al județului Sibiu, prezent la evenimentul de inaugurare.

Începând cu anul 2006, Consiliul Județean Sibiu sprijină activitatea Asociației Diakoniewerk International, acoperind parțial, prin Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Sibiu, cheltuielile de personal ale specialiștilor care lucrează în folosul celor ce apelează la serviciile organizației.

Tupeul unui șofer din Jina – a fugit de Poliție, având permisul suspendat iar apoi a refuzat și alcooltestul

0

Azi noapte, polițiștii Biroului Rutier Sibiu au efectuat semnalul regulamentar de oprire, adresat șoferului unui autoturism condus pe Șoseaua Alba Iulia.


Conducătorul auto și-a continuat însă deplasarea, polițiștii rutieri reușind oprirea autoturismului în cauză după aproximativ 1 km. La volan a fost identificat un bărbat în vârstă de 41 de ani, din localitatea Jina, iar în urma verificărilor efectuate polițiștii au constatat că dreptul bărbatului de a conduce autovehicule pe drumurile publice este suspendat.

Totodată, acesta a refuzat atât testarea cu aparatul etilotest, cât și recoltarea de probe biologice.

Peste 16.000 de pacienți investigați la Computer Tomograf în 2022 la Spitalul Județean Sibiu

0

Deși în anul 2022, în cadrul Spitalului Județean Sibiu funcționa doar un computer tomograf (CT), 16.719 pacienți au beneficiat de investigații cu acesta. Folosirea aparatului modern de investigații s-a făcut la capacitate maximă, conform conducerii Spitalului Județean. O perioadă de timp, acesta a asigurat chiar și investigații pentru Spitalul Militar Sibiu, când aparatul de acolo era în revizie.


SIBIU INDEPENDENT a publicat la finele lunii mai anul acesta o analiză a aparatelor CT funcționale din județul Sibiu. În baza informațiilor oficiale de la CNCAN, autoritatea care dă avizele de funcționare pentru aceste aparate la ora actuală în județul Sibiu sunt 13 aparate, din care 7 la spitale publice. Nu toate sunt în relația cu Casa de Asigurări de Sănătate. Doar 3 din cele 6 aparate din mediul privat, au relație cu Casa de Asigurări: cele deținute de Polisano, Phoenix și Medima.

În urma articolului nostru, o serie de pacienți au întrebat de ce durează așa mult programările în ambulatoriu la investigații CT gratuite.

Casa de Asigurări de Sănătate are fonduri limitate

Deși aproape 17.000 de pacienți au beneficiat de investigații CT la Spitalul Județean Sibiu, doar 1.478 au făcut investigația gratuit aici în ambulatoriu în anul 2022.

Problema stă în fondurile de la Casa de Asigurări de Sănătate (CAS). Acestea se alocă limitat pentru pacienți în ambulatoriu. Mare parte din diferența de pacienți investigați au fost cei internați. Și aceștia au beneficiat gratuit de investigații CT, dar alocarea banilor se face pe altă chemă, pentru internări, la pachet cu alte analize și intervenții.

Conform CAS Sibiu, în anul 2022, doar 3 spitale publice au primit fonduri pentru investigații CT în ambulatoriu: Spitalul Județean Sibiu 939.500 lei pentru 1.478 pacienți, Spitalul de Pediatrie Sibiu 471.410 lei pentru 960 pacienți și Spitalul Municipal Mediaș 222.710 lei pentru 493 pacienți. Spitalul TBC Sibiu și Spitalul Militar folosesc aparatul doar pentru pacienți internați. Precizăm că sumele alocate sunt doar pentru pacienți în ambulatoriu. Cei internați și investigați CT gratuit intră pe altă schemă de decontare CAS. la Spitalul Militar aparatul nu a funcționat o perioadă, pacienții internați fiind investigați la Spitalul Județean Sibiu.

Trei aparate CT funcționale la Spitalul Județean Sibiu în 2023

Datorită solicitărilor mari pe cazuistica medicală existentă, Consiliul Județean Sibiu a alocat fonduri pentru încă două aparate moderne CT. Unul a fost instalat la Unitatea de Primiri Urgențe în noiembrie anul trecut, dar a devenit funcțional abia în februarie 2023. Al treilea a început să fie folosit la secția de neurologie la finele lunii mai 2023. Deja în primele 5 luni din anul 2023, la Spitalul Județean Sibiu au fost investigați 8.666 de pacienți. Pornirea celor de-al doilea aparat la UPU în februarie 2023 și-a spus cuvântul, iar odată cu folosirea din iunie 2023 a celui de la neurologie, numărul pacienților investigați va crește și mai mult.

Trebuie precizat că din cei 16.719 pacienți investigația CT în anul 2022 la Spitalul Județean Sibiu majoritatea au beneficiat gratuit, fie că erau internați, fie prin ambulatoriu sau prin acord cu Spitalul Militar, unde erau internați. Un număr mic a plătit, fiind persoane din alte țări, fără card european, sau persoane neasigurate. Situația dfieră la clinicile private, unde numărul celor care plătesc este în procent majoritar din totalul pacienților investigați.

Casa de Asigurări de Sănătăte Sibiu împarte banii

Spitalul Județean Sibiu a primit în primele 6 luni din acest an 760.140 de lei de la CAS Sibiu pentru investigații computer tomograf în ambulatoriu. Asta în condițiile existenței a 3 aparate, față de unul anul trecut. Spre comparație, bugetul alocat anul trecut spitalului de CAS pentru aceste investigații a fost de 939.500 lei. Astfel, în tot anul 2023 Spitalul Județean Sibiu va beneficia de un buget dublu față de 2022 pentru investigații în ambulatoriu. „Lista de așteptare, în vederea efectuării investigațiilor CT din Ambulatoriu, este de 80 de pacienți, investigații care se pot face în aproximativ 2 săptămâni.” ne-a explicat managerul Spitalului Județean Sibiu, Daniel Chelcea.

CAS Sibiu ne-a pus la dispoziție și banii alocați pentru investigații CT în ambulatoriu în tot județul Sibiu în anul 2022 și la stat și la privat.

Câinele polițist TED, instruit la Sibiu, lăudat în toată țara

0

O femeie de 33 ani din satul Străjescu (Vrancea), care nu mai revenise la domiciliu în cursul serii trecute, a fost găsită de poliţişti cu ajutorul câinelui de urmă TED. În anul 2017, acesta a absovit cursul de calificare la Centrul Chinologic „Dr. Aurel Greblea” Sibiu, cu specialitatea căutare urme de miros uman şi de atunci a dus la bun sfârşit, cu succes, nenumărate misiuni la care a participat. TED are 8 ani şi sub coordonarea conductorului, agent şef de poliţie Boldeanu Gabriel, face parte din colectivul IPJ Vrancea din anul 2016, când avea vârsta de 6 luni.


Poliţiştii Secţiei 1 Poliţie Rurală Goleşti au fost sesizaţi astăzi, 14 iunie a.c., în jurul orei 11.30, despre faptul că o femeie de 33 de ani din comuna Garoafa, sat Străjescu, a plecat de la domiciliu în cursul serii trecute, în jurul orei 21.20 şi nu a mai revenit.

Poliţiştii au demarat imediat acţiunile de căutare, în vederea identificării persoanei dispărute.

În cadrul cercetărilor şi acţiunilor de căutare, în sprijinul poliţiştilor s-a alăturat câinele de urmă, TED, din cadrul Inspectoratul de Poliţie Judeţean Vrancea.

La circa 30 minute, TED i-a condus pe poliţişti într-o zonă izolată cu vegetaţie înaltă, unde femeia a fost găsită teafără, dar într-o stare avansată de deshidratare.

Femeia nu a fost victima vreunei infracţiuni şi a fost încredinţată familiei.