Acasă Blog Pagina 743

Noaptea Muzeelor Medieșene: Peste 2800 de vizitatori

0

Sibiu Independent: Filosofia noastră

Știri care dau putere comunității noastre

Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.

Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.

Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.

Primăria Municipiului Mediaș, prin Direcția pentru Cultură, a organizat în data de 13 mai, un eveniment deosebit dedicat Zilei Internaţionale a Muzeelor, la care au participat toate instituțiile culturale locale: Muzeul Municipal Mediaș, Casa Memorială „St. L. Roth”, Turnul Pietrarilor, Casa Memorială „Hermann Oberth”, Biserica Evanghelică „Sf. Margareta”, Sinagoga Mediaș și Muzeul Gazelor Naturale.


Evenimentul a fost inclus în cea de-a XIX-a ediție a pandantului nocturn al acestei zile speciale, și anume Noaptea Europeană a Muzeelor. Fiecare dintre instituțiile medieșene au oferit publicului diverse expoziții tematice, dar și o serie de surprize atât pentru cei mici, cât și pentru cei mari.

Noaptea Muzeelor Medieșene, ediția din acest an, a reprezentat un real succes și s-a bucurat de o creștere semnificativă a numărului de participanți față de anii precedenți, iar muzeele, casele memoriale și celelalte locașuri de cult deschise au înregistrat peste 2.800 de vizitatori.

Dorim să aducem mulțumiri pentru sprijinul acordat în desfășurarea acestui eveniment important pentru noi, Centrului Local „Turre Pitz” Mediaș, din cadrul Organizației Naționale „Cercetașii României”, dar mai ales publicului medieșean extrem de numeros care ne-a trecut pragul în această zi specială pentru toate instituțiile culturale.

Vizitatori „Noaptea Muzeelor Medieșene – 2023”:

1. Muzeul Municipal Mediaș: 732

2. Casa Memorială „St. L. Roth”: 374

3. Turnul Pietrarilor: 590

4. Casa Memorială „Hermann Oberth”: 314

5. Biserica Ev. „Sf. Margareta”: 145

6. Sinagoga Mediaș: 395

7.        Muzeul Gazelor Naturale: 266

TOTAL: 2.816 vizitatori

Bogdan Trif: PSD sprijină copiii din familiile vulnerabile (C.P)

0

Deputat Bogdan Trif, Președintele Organizației Județene PSD Sibiu a transmis către mass-media sibiană următorul comunicat de presă:


Felicitări doamnei Gabriela Firea, ministrul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse, pentru că a reușit, prin Legea prevenirii separării copilului de familie, să le asigure copiilor din familiile sărace mese calde, haine și rechizite, oferindu-le șansa de a crește frumos, alături de părinți, și a beneficia de educație!

Îi invit pe toți acei oameni care au fost mințiți de anumite partide și ong-uri să citească proiectul de lege privind organizarea activității de prevenire a separării copilului de familie (PLx 145/2023), care este publicat pe site-ul Camerei Deputaților, și să vadă că nu este vorba despre niciuna din minciunile care au generat o adevărată isterie.

Proiectul a fost adoptat în Camera Deputaților cu 222 de voturi ”pentru”, 48 ”împotrivă” și 4 abțineri.

Legea privind PREVENIREA separării copilului de familie ajută copiii săraci și familiile lor, nicidecum nu le provoacă vreun rău sau separare. Legea se referă la sprijinul acordat copiilor și familiilor, cu acceptul părinților, pentru a rămâne împreună.

Cei care manipulează românii cu minciuni uită să spună că România are mulți copii din familii vulnerabile! Uită să spună că acești copii nu au mâncare, haine sau încălțăminte. Pe acești copii îi ajută Legea PREVENIRII separării copilului de familie, sprijinindu-i, cu acordul părinților, cu mese calde, rechizite, haine, un loc unde să-și poată face temele.

NIMENI nu va lua copiii românilor și nici nu-i va înscrie în baze de date pentru a-i scoate din țară! Adopțiile internaționale sunt interzise de 22 de ani, în România. Doar cetățenii români din țară sau din diaspora pot adopta copii din țara noastră, în niciun caz cetățenii străini! Așa că oricine citește legislația în domeniu își poate da seama că afirmațiile anumitor partide și ong-uri au fost doar minciuni.

Îi îndemn pe acei sibieni care au fost păcăliți de afirmațiile mincinoase ale unor lideri politici să citească legea și să se convingă că ceea ce au spus anumiți oameni politici din opoziție sunt doar minciuni.

PSD a venit întotdeauna cu măsuri care sprijină copiii din familiile cu venituri mici, astfel încât aceștia să aibă o șansă reală la dezvoltare și educație.

Șelimbărul aniversează 700 de ani de la prima atestare documentară

0

O scrisoare din 16 mai 1323 este prima atestare documentară a localității Șelimbăr. Astăzi se împlinesc 700 de ani de când numele Schellenberg, în limba germană, „Dealul Clopotelor”, apare scris într-un document păstrat până în zilele noastre.



În scrisoarea din 1323,, scrisă în Cisnădie, se vorbește despre comitele Nicolae, fiul comitelui Conrad de Tălmaciu, care primește din partea socrilor jumătate din moara din Cristian și șapte iugăre de viță de vie.
Martori ai acestei înțelegeri sunt, printre alții, și două persoane de încredere, Henczon și Henning, care locuiau în Schellenberg, Șelimbărul de astăzi.


După 700 de ani, Șelimbărul este a treia putere economică din județ, cu o cifră de afaceri care depășește astăzi 830 milioane euro. Este localitatea unde s-a deschis primul mall din județ și una din comunitățile cu cea mai importantă creștere a populației din regiune.


Dacă în 2011 Șelimbăr număra 7.000 de locuitori, astăzi 18.000 de oameni îi spun comunei, „acasă”. O creștere de peste 150% a numărului de locuitori reprezintă un indicator al succesului dezvoltării periurbane, dar și o imensă responsabilitate față de calitatea vieții.


Fie că vorbim despre digitalizarea administrației publice, în folosul cetățenilor, despre amenajarea pădurii Șopa, ca zonă recreațională, despre investițiile rutiere sau cele în școli și grădinițe, la Șelimbăr facem eforturi constante să transformăm cei 700 de ani de istorie într-o perspectivă de viață câștigătoare pentru noile generații.
În următoarea perioadă administrația locală va organiza o serie de evenimente dedicate împlinirii a 700 de ani de la prima atestare a comunei.


„La mulți ani”, Șelimbăr! Și la mulți ani acestei comunități puternice, care scrie istoria comunei mai departe, ca o poveste de succes.

Pui de urs pe străzile Sibiului. Sunt semnalate tot mai multe cazuri

0

S-au înmulțit considerabil cazurile în care sunt semnalate, la Sibiu, prezențe nocturne din partea urșilor. Cel mai adesea, aceștia vin în căutarea hranei și se fac rapid nevăzuți. În această dimineață, în jurul orei 04:00, a fost sesizată prezența unui urs în zona Calea Cisnădiei.


Un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Sibiu s-a deplasat imediat la locul indicat, pentru asigurarea măsurilor de protecție. De asemenea, au fost informați reprezentanții Primăriei Municipiului Sibiu, iar la fața locului s-a constituit echipa de intervenție, astfel cum este prevăzut în ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 81 din 21 iulie 2021- privind aprobarea metodelor de intervenție imediată pentru prevenirea și combaterea atacurilor exemplarelor de urs brun asupra persoanelor și bunurilor acestora, în intravilanul localităților, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative.

De asemenea, în această situație, au fost informați și reprezentanții Primăriilor Cisnădie și Șelimbăr.

În urma verificărilor și acțiunilor desfășurate de forțele de ordine, respectiv folosirea semnalelor acustice și luminoase, ursul nu a fost găsit în aria extinsă de căutare.

BRĂDENI: Elevii, păstrători ai portului popular

0

Elevii, preșcolarii și cadrele didactice de la Școala gimnazială Brădeni au marcat astăzi Ziua Națională a Portului Tradiţional. Cu mic, cu mare au îmbrăcat costumele populare din zona etnofolclorică a Văii Hârtibaciului, subzona superioară.


Costumele și piesele vestimentare vechi chiar și de peste 100 de ani au prins iar viață la Brădeni. Transmise peste generații, costumele populare au adunat toate dorurile celor care le-au purtat și au văzut o mulțime de învârtite, jiene și hațegane.

La sfârșitul paradei costumelor, elevii și preșcolarii au primit diplome pentru promovarea costumului popular românesc care a fost purtat cu mândrie după atenta îngrijire a părinților care răspund cu promptitudine la toate activitățile desfășurate de cadrele didactice ale Școlii Gimnaziale Brădeni.

„Portul popular reprezintă una dintre formele de cultură ale unui neam, un „templu la purtător”, o parte din istoria și devenirea unei nații.” a declarat prof. Adrian Pascu.

USR Sibiu atac la Daniela Cîmpean: Doamna președinte sfidează cadrele medicale din spital

0

Ruxandra Cibu Deaconu, președinta USR județ Sibiu alături de Adrian Echert, președintele USR municipiul Sibiu au lansar astăzi un atac dur la adresa Danielei Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu pe tema spitalului județean.


Ruxandra Cibu Deaconu: „Daniela Cîmpean, la sfârșitul săptămânii trecute a lansat noi proceduri medicale în cadrul Spitalului Județean Sibiu. Ne-a frapat faptul că această realizare a fost anunțată de la sediul PNL Sibiu și nu din cadrul Spitalului, cum era normal, nefiind, în mod evident, o realizare a PNL Sibiu. Prin declarațiile sale, doamna președinte sfidează cadrele medicale din spital, iar noi ne întrebăm, în calitate de cetățeni unde erau specialiștii care ar fi trebuit să vorbească despre munca lor. S-a văzut că terminologia medicală nu este în vocabularul doamnei președinte, lucru firesc de altfel, dânsa având o altă pregătire profesională.”

Adrian Echert: „Am făcut o solicitare încă din ședința Consiliului Județean care a avut loc la sfârșitul lunii trecute. Am făcut o verbală în cadrul ședinței, dar am trimis și în scris a doua zi. Sunt trei puncte acolo la care am primit totuși un răspuns la finalul săptămânii trecute, însă cumva, ca de obicei, răspunsurile de la autoritățile publice și în cazul ăsta și de la spital sunt cumva făcute să ne spună cât mai puține, dacă se poate. Punctual, am întrebat care era la momentul respectiv stadiul problemei cu mâncarea din spital care de luni de zile ajungea foarte târziu și incompletă. Între timp am primit răspunsul, după ce s-a dat oficial noua repararea acestei probleme. Întreb oare ce s-ar fi întâmplat dacă nu întrebam nimic de această speță, dacă nu ne interesa, dacă colega noastră din consiliul de administrație de la spital nu întreba constant ce se întâmplă?

Altă întrebarea este legată de externalizarea laboratorului de analize. Erau mai multe zvonuri pe care noi am vrut să le elucidăm dacă sunt sau nu adevărate. Între timp, răspunsul ne-a spus că s-a luat în calcul externalizarea, dar nu se va face pentru perioada următoare.

Al treilea punct pe care noi l-am atins și am întrebat a fost legat de concursul de asistent general generalist, unde s-au semnalat câteva probleme. Am solicitat metodologia și unde s-a publicat aceasta, lucru care nu ni s-a comunicat prin răspunsul spitalului.”

Medici veterinari din județul Sibiu premiați

0

Colegiul Medicilor Veterinari din județul Sibiu alături de Direcția Sanitar Veterinară (DSVSA) au organizat astăzi Ziua Medicului Veterinar la Hotel Împăratul Romanilor. Cu acest prilej au fost premiați cei mai activi medici veterinari din județ în anul precedent.


„Vă mulțumesc pentru implicarea în spiritul acestei profesii. În special în vremurile pe care le trăim. Vă doresc La mulți ani!” le-a urat celor prezenți Colegiului Medicilor Veterinari Sibiu, dr. Marius Badea. La eveniment au participat 90 de medici veterinari in județ, din cei 204 înregistrați în județ.

Dr. Pențea alături de Dr. Badea

La ora actuală din cei 204 medici veterinari în evidenţa Colegiul Medicilor Veterinari, Filiala judeţului Sibiu 40 profesează în sectorul de stat, 41 sunt titulari de cabinete medicale veterinare individuale sau în cadrul unor societăți comerciale de profil, 46 de medici sunt proprietari de unităţi medicale veterinare private (cabinete de asistență și farmacii) şi 77 sunt angajaţi în unităţi medicale, unităţi economice sau în învăţământ.

Dr. Ioan Pențea (80 ani), secretarul Colegiului Medicilor, un medic cu peste 50 de ani de activitate în domeniu, a fost, din nou, sufletul evenimentului. El le-a mulțumit celor prezenți pentru dăruirea arătată profesiei și le-a urat ani de muncă, măcar atâția ca ai dânsului. „Medicul veterinar este cel care apără sănătatea publică. Pentru asta trebuie să milităm și să ne impunem în fața tuturor. Pentru a ne atinge acest scop trebuie să fim uniți și încrezători în forțele noastre” a spus dr. Pențea Ioan.

Dr. Nicolae Mândru (84 ani) alături de Dr. Marius Badea

Alături de medicii în activitate au fost și medici veterinari pensionari. Printre ei, cel mai în vârstă, dr. Nicolae Mândru, care la 84 de ani a demonstrat mai tinerilor colegi de breaslă că vârsta este doar un număr.

Medicii veterinari premiați

Cei mai activi medici veterinari, din diferite ramuri de activitate, au fost premiați cu diplome și statuete. Lista câștigătorilor anului 2022: dr. Dăian Simona, dr. Ihora Petru, dr. Nandrea Gheorghe, dr. Roman Gabriel, dr. Lăstun Iulian, dr. Bălășoiu Georgiana, dr. Olariu Andrei, dr. Tomuța Alexandru, dr. Cioancă Nicoleta, dr. Bungeanu Silviu, dr. Ciopei Daniel, dr. Cîndea Ioan, dr. Oniga Constantin.

Discursul uneori acid al dr. Țichindelean Șerban

După decernarea diplomenlor de către dr. Marius Badea, președintele Colegiului Medicilor Veterinari, fostul director al DSVSA Sibiu, dr. Șerban Țichindelean a dorit să ia cuvântul. Cu un discurs pregătit anterior, căruia i-a dat citire celor prezenți, dr. Țichindelean a punctat acid relația cu unii colegi din DSVSA Sibiu. „Știu că au reușit unii dintre voi, vreau să cred puțini, o imagine de om rău, excesiv de autoritat, cu ambiții și orgolii personale, om frustrat, mai mult mi s-au dat și anumite porecle, nume pe care nu vreau să le reproduc acum aici” a spus dr. Țichindelean.

Conflictul de la conducerea DSVSA Sibiu trenează din anul 2021. Atunci dr. Țichindelean a fost pensionat forțat. Apoi acesta a acționat instituția în judecată și a fost repus pe funcție până la finalizarea procesului. La începutul lunii aprilie 2023 instanța a decis că dr. Țichindelean nu mai poate fi director DSVSA. Dr. Cristian Popa a condus o perioadă instituția, apoi iar Țichindelean și acum o conduce dr. Fodor Vasile, care a mai condus anterior.

Podul din centrul comunei Sadu va fi demolat

0

Podul din centrul comunei Sadu va fi demolat, în locul lui urmând a fi construit unul mai lat, cu trotuare pentru pietoni. Podul preia traficul din Sadu spre Tălmaciu, Sibiu, Râu Sadului și Sădurel, fiind un obiectiv important pentru locuitorii întregii zone.

Construit în urmă cu aproximativ 70 de ani, podul de pe DJ 105G, care traversează râul Sadu, prezintă o stare avansată de degradare și este nesigur pentru pietoni, neavând trotuare. El va fi înlocuit printr-o investiție a Consiliului Județean Sibiu, care a obținut finanțare prin Programul Național „Anghel Saligny”.

Valoarea totală a investiției este de 6,86 milioane lei, din care 6,61 milioane lei sunt fonduri nerambursabile.

Noul pod va avea o lungime de 20,7 metri, o lățime de 10,8 metri, fiind prevăzut cu trotuare pentru pietoni, amplasate pe ambele laturi.

Contractul de finanțare a fost semnat între Consiliul Județean Sibiu și Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Amenajării Teritoriului, astfel încât, după finalizarea licitației aflată deja în derulare, va fi desemnată compania care va realiza proiectarea și lucrările de construcție.

Termenul de realizare a proiectului tehnic este de 4 luni, cel aferent execuției lucrărilor fiind de 12 luni de la data emiterii ordinului de începere.

Spectacolul de încheiere a proiectului „Ești prețios! 2x”

0

Sâmbătă, în data de 13 mai 2023 în cadrul evenimentului Sărbătoarea Maialis organizat de către Asociația Viața are Sens! a avut loc spectacolul de încheiere a proiectului „Ești prețios! 2x”.


La Ferma Terapeutică „Păstorul cel Bun” situat în cartierul Aurel Vlaicu din Sighișoara s-au întâlnit copii cu nevoi speciale, aparținătorii lor, reprezentanții diferitelor organizații de binefacere din țară și străinătate, respectiv publicul larg din zona Sighișoara și împrejurimi.

Proiectul „Ești prețios! 2x”– implementat de către Asociația S’artR – vient de l’âme din Mediaș – se adresează unui număr de 10 copii cu nevoi speciale, beneficiari ai C.S.S. „Casa Luminii” din cadrul Asociației Viața are Sens!. Acești copii au beneficiat în perioada 24 februarie – 18 mai 2023 de ședințe gratuite de terapie prin artă, având ca obiectiv principal acordarea de sprijin prin puppet play, jocuri dramatice și metoda Singing Hospitals, pentru îmbunătățirea abilităților de comunicare, exprimare și relaționare.

Echipa de artiști formată din Demeter Ferencz, Rózsa Csaba și Wenzel-Gazdag Erzsébet cu sprijinul doamnei psiholog Vasilica Maria Moldovan și a personalului din cadrul C.S.S. Casa Luminii, a elaborat printr-un proces creativ de 3 luni un spectacol de teatru cu titlul „Îmblânzirea Dragonului”.

Publicul numeros a ascultat cu zâmbete pe fețe și lacrimi în ochi povestea cântată, pictată, dansată de către copii beneficiari.

„Îmblânzirea Dragonului este o poveste despre procesul prin care fiecare copil își poate găsii punctele forte, prin blândețe și implicare, devenind resursă importantă pentru comunitatea în care trăiește. Într-un final acesta este scopul suprem al fiecărei proces terapeutic” – declară doamna Wenzel-Gazdag Erzsébet, președintele Asociației S’artR – vient de l’âme.

„Nu am cuvinte să vă spun ce lucru important ați realizat! Am fost prezent și la prezentarea de anul trecut. Este fantastic cât și în ce direcție a evoluat grupul și fiecare copil în parte.” – povestea cu entuziasm o doamnă din Germania, care este cu organizația ei de 25 ani alături de C.S.S. Casa Luminii.

„Vă mulțumim pentru tot ceea ce ați făcut pentru acești copii, tineri și părinții lor. Cred că noi putem învăța multe de la Asociația S’artR. Căutăm oportunitate pentru a continua colaborarea” – mărturisea Eva Jiga, directoarea C.S.S. Casa Luminii.

Fiind vorba de continuarea unui proiect început în 2022, bazându-se pe experiențele proiectului anterior, echipa formată din actori, actori păpușari, psihologi, psihoterapeuți și asistenți sociali și-a dorit să ajută mai mult și părinții copiilor. În această privință, la jumătatea proiectului, a fost susținut de către psihologii Gabriela Lucreția Jakab și Cosma István un atelier având ca scop susținerea părinților copiilor cu nevoi speciale în a-și definii limitele sănătoase și a-și găsi propriile resurse pentru a face față provocărilor de zi cu zi.

„Fiecare ediție a Programului MOL pentru sănătatea copiilor, pe lângă emoția și speranța pe care le aduce, întărește și mai mult angajamentul MOL față de comunitățile aflate în nevoie. Vom continua să investim mai departe în proiecte de responsabilitate socială adresate sănătății, educației, sportului și mediului,” a declarat Camelia Ene, Country Chairman & CEO MOL România.

În cadrul celei de-a 14-a ediții a Programului „MOL pentru sănătatea copiilor” Fundația Pentru Comunitate finanțează 18 proiecte de terapie emoțională, terapie prin artă și intervenții psihosociale, contribuind la îmbunătățirea calității vieții a 1.116 de copii cu dizabilități, boli cronice sau care se află în curs de recuperare după afecțiuni grave.

Suma totală alocată pentru implementarea acestor proiecte în 2022 a fost de 400.000 de lei.

Programul MOL pentru sănătatea copiilor este organizat de Fundația Pentru Comunitate, din fondurile puse la dispoziție de MOL România. Programul a fost lansat în 2009 și este destinat organizațiilor non-profit, respectiv organizațiilor nonguvernamentale și organizațiilor religioase care derulează proiecte de terapie emoțională și de intervenții psihosociale pentru copii cu deficiențe, boli cronice sau în curs de recuperare după afecțiuni grave. În cei 14 ani de existență, prin Programul „MOL pentru sănătatea copiilor” au fost finanțate 263 de proiecte cu peste 4,9 milioane de lei, de care au beneficiat aproape 14.000 de copii și adolescenți.

Valoarea totală a proiectului „Ești prețios! 2x” este de 27.921Ron, din care 16.572 Ron finanțată în cadrul celei de al 14. ediții a Programul „MOL pentru sănătatea copiilor.

Valoare cofinanțării de 11.349 Ron va fi asigurată de către Asociația S’artR – vient de l’âme din surse proprii.

STEJĂRIȘU (Sibiu): Șezătoarea culturală Batista Mariei

0

După o pauză de foarte mulți ani, Căminul Cultural din satul Stejărișu (comuna Iacobeni, Sibiu) a readus la viață tradiția șezătorii. La inițiativa Corinei Zămăcău, femeile din sat alături de tineri și copii au cusut, cîntat și depănat povești, ca pe vremea bunicilor. Gospodinele din sat au pregătit bucate tradiționale. Marcel Părău, de la Junii Sibiului a adus foclorul autentic al zonei.

„Toate bucatele tradiționale, cântecele, cusutul, decorarea și toate celelalte implicări, nu ar fi fost posibile fără ajutorul celor mai sufletiste și harnice doamne ale satului Stejărișu. Cărora le aduc mulțumiri și cu care mă mândresc” a declarat Corina Zămăcău, organizator.


Evenimentul se dorește să devină o constantă în viața satului Stejărișu, așa cum era pe vremuri. Organizatoarea dorește să mulțumească primarului Maca Ioan, directorului Vasile Zămăcău, fostului senator Nicu Avram, lui Vasile Grusia, doamnei Gerda și domnului Erich pentru tot ajutorul acordat. O mențiune specială pentru profesorul Sorin Lăcătuș.

Mai sunt câteva zile până la expirarea termenului pentru depunerea Declarației Unice

0

Săptămâna viitoare, pe 25 mai 2023, se împlinește termenul pentru depunerea Declaraţiei Unice (DU) privind impozitul pe venit şi contribuţiile sociale datorate de persoanele fizice (formular 212).


Declaraţia se completează şi se depune de către persoanele fizice care  în    anul de impunere au realizat, individual sau într-o formă de asociere,  venituri/pierderi din România sau/şi din străinătate şi care datorează impozit pe    venit şi contribuţii sociale obligatorii, potrivit prevederilor Codului fiscal.

Declaraţia se completează şi se depune şi de către persoanele fizice care nu realizează venituri şi care optează pentru plata contribuţiei de asigurări  sociale de sănătate.

Recomandăm ca Declarația Unică să fie depusă prin mijloace electronice de transmitere la distanță, în conformitate cu prevederile legale în vigoare, respectiv:

– prin intermediul serviciului „Spaţiul privat virtual”, disponibil pe portalul www.anaf.ro;

– prin intermediul serviciului „Depunere declaraţii”, disponibil pe portalul www.e-guvernare.ro, pe baza certificatului digital calificat;

De asemenea, DU se poate depune și în format hârtie, direct la registratura organului fiscal sau prin poştă, cu confirmare de primire.

Informații detaliate despre Declarația Unică pot fi vizualizate la următorul link – Brosura. În plus, pe pagina de Facebook a ANAF și pe canalul de Youtube sunt publicate materiale video referitoare la descărcarea, completarea și depunerea DU.

Pentru completarea şi depunerea declarației unice contribuabilii pot solicita sprijin, astfel:
 apelând Serviciul central de asistență telefonică a contribuabililor – Call – center, la numărul de telefon 031.403.91.60;
 prin e-mail, accesând Formularul de contact disponibil pe portal https://www.anaf.ro/asistpublic/ şi în serviciul Spațiul Privat Virtual.

15 Mai – Ziua Naţională a Medicului Veterinar

0

Dr. Pențea Ioan Viorel – Secretar al Colegiului Medicilor Veterinari Filiala Sibiu transmite cu ocazia Zilei Naționale a Medicului Veterinar următoarele:


În fiecare an, la data de 15 Mai, se sărbătoreşte Ziua Naţională a Medicului Veterinar, aniversare, care a devenit începând cu luna mai 1995, o manifestare profesională emoţionantă, constituind un bun prilej de intâlniri, de schimburi de opinii şi de solidaritate profesională.

  ​15 mai a fost stabilită ca Ziua Naţională a Medicului Veterinar la Congresul Naţional de Medicină Veterinară din anul 1994, deoarece de această dată sunt legate o serie de evenimente foarte importante pentru medicina veterinară românească. 

Pe 15 mai 1861, printr-un decret semnat de domnitorul Alexandru Ioan Cuza, a început să funcţioneze Şcoala de Medicină Veterinară, în cadrul Scolii de Medicină şi Farmacii, înfiinţată şi condusă de Carol Davilla. Zece ani mai târziu, tot pe 15 mai, un colectiv de 14 medici veterinari au semnat o «Declaraţiune», care a stat la baza infiinţării Societăţii de Medicină Veterinară. Aceasta a fost desfiinţată în 1949, pentru ca pe 15 mai 1971 să se reînfiinţeze, iar ulterior să fie denumită Asociaţia Medicilor Veterinari din România.

​Profesiunea de medic veterinar este o profesie liberală şi independentă, cu organizare autonomă. non-guvernamentală, apolitică şi non-profit. Este organizată şi functionează în baza principiului autonomiei, în cadrul forului profesional reprezentat de Colegiul Medicilor Veterinari, conform Legii 160/1998 pentru organizarea şi exercitarea profesiunii de medic veterinar, 

Colegiul Medicilor Veterinari, are în evidență medici veterinari, care profesează în sectorul de stat, medici veterinari cu liberă practică organizați în unități medicale veterinare private de asistență (cabinete, spitale, clinici) depozite și farmacii veterinare, precum și un număr însemnat de medici veterinari care sunt angajați în unități economice sau în învățământ, cercetare, etc.

La această dată, în evidenţa Colegiul Medicilor Veterinari, Filiala judeţului Sibiu se regăsesc 204 de medici veterinari în activitate, din care un număr de 40 profesează în sectorul de stat, 41 sunt titulari de cabinete medicale veterinare individuale sau în cadrul unor societăți comerciale de profil și care au concesionat cu D.S.V.S.A. Sibiu, prestarea unor acțiuni cuprinse în Programul strategic al acţiunilor de supraveghere, prevenire, control şi eradicare a bolilor la animale, a celor transmisibile de la animale la om, protecţia animalelor şi protecţia mediului, de identificare şi înregistrare a animalelor, a acţiunilor de supraveghere şi control în domeniul siguranţei alimentelor, 46 de medici sunt proprietari de unităţi medicale veterinare private (cabinete de asistență și farmacii) şi 77 sunt angajaţi în unităţi medicale, unităţi economice sau în învăţământ.

​În Registrul Unităţiilor Medicale Veterinare al Colegiului Medicilor Veterinari Filiala Sibiu sunt înregistrate 49 cabinete medicale veterinare care acoperă activitatea a 54 circumscripţii sanitare veterinare concesionate,un spital veterinar, 2 clinici 31 cabinete medicale de asistenţă, 10 cabinete medicale de consultanţă şi 19 de unităţi farmaceutice private, care au titulari medici veterinari cu liberă practică. 

​Anual personalul sanitar veterinar în activitate, gestionează din punct de vedere sanitar veterinar și pentru siguranța alimentelor efectivele de animale crescute în scop economic (bovine, cabaline, ovine, caprine, porcine, păsări) animale de companie, precum și alte specii (animale de blană, iepuri, familii de albine, pești, animale existente în zona silvatică, etc)

​Sunt supravegheate pe traseul lanțului de siguranță alimentară, sute de mii de obiective care cuprind unității de procesare materii prime de origine animală și vegetală, depozite alimentare, unități de comercializare, unități de alimentație publică, cantine școlare și sociale, laboratoare de cofetărie, patiserie, alte unități specifice de procesare și comercializare a produselor de origine animală și non animală.

​De asemenea sunt monitorizați și supravegheați producători individuali, înregistrați, care valorifică direct producția primară de lapte, miere și ouă, pește, produse vegetale, precum și alte unități cu profil zootehnic și prestatoare de servicii în domeniu.

​În această perioadă, este mai evident ca oricând rolul esențial al medicilor veterinari care prin activitatea zilnică asigură indemnitatea teritoriului țării noastre de anumite boli cu morbiditate și mortalitate mare în efectivele de animale, cu pagube economice însemnate. În același timp activitatea medicilor veterinari este esențială în asigurarea siguranței alimentare a populației, pe întreg traseul lanțului alimentar.  contribuind astfel la apărarea sănătății publice precum și în derularea schimburilor comerciale intracomunitare și import-export, în protejarea mediului și alte priorități actuale.

​ Acest eveniment a fost sărbătorit de medicii veterinari din judeţul Sibiu în  cadru unei întâlniri emoţionante, constituind un bun prilej de schimburi de opinii şi de solidaritate profesională, totodată cu dorința de a transmite populaţiei mesajul că sunt pregătiţi să acţioneze  corect prin mijloace profilactice sau de combatere, pentru implementarea legislaţiei din domeniul creşterii animalelor şi pentru siguranţa lanţului alimentar, ca verigă importantă în dezvoltarea  economică şi socială, că există toate premizele precum şi dorinţa de colaborare cu factorii responsabili pentru realizarea programelor impuse de legislaţia din domeniu,

       ​Se impune, acum mai mult ca niciodată, pentru ca profesia noastră să-și realizeze ținta finală, apărarea sănătății animalelor și a sănătății publice, să fim uniţi, activi, încrezători în noi şi în forţele noastre.

          La mulţi ani dragi colegi !

Dr. Pențea Ioan Viorel – Secretar al Colegiului Medicilor Veterinari Filiala Sibiu

Proiectul privind introducerea cotelor de vânătoare la urs nu rezolvă problema conflictelor cu ursul, ci dă undă verde străinilor să reia vânătoarea pentru trofee în România

0

Federația Coaliția Natura 2000, formată din 22 ONG-uri de mediu din România, consideră că siguranța oamenilor este extrem de importantă și își exprimă regretul pentru orice incident în care oamenii și bunurile acestora au avut de suferit, însă susține că autoritățile, asociațiile de vânătoare și organizațiile de mediu ar trebui să colaboreze pentru construirea unor modele de conviețuire care să fie benefice atât omului, cât și speciei urs (Ursus arctos).

Propunerea de reintroducere a unor cote de vânătoare cu scop de prevenție și intervenție are o fundamentare științifică cu mari probleme, iar punerea în practică a acestui ordin poate afecta pe termen lung populația speciei urs.

Reprezentanții Federației Coaliția Natura 2000 solicitată retragerea acestei propuneri.

„Ministerul Mediului, instituție responsabilă pentru conservarea biodiversității, alături de asociațiile de vânători, consideră în continuare că reducerea conflictelor om-urs se poate face prin vânătoare de trofeu și prin emiterea unor cote «de prevenție» în baza unor studii parțiale, neasumate, nesemnate și pline de greșeli științifice. Coaliția Federația Natura 2000 consideră siguranța cetățenilor și a animalelor domestice ca fiind prioritară față de orice acțiune de conservare, însă nu poate susține superficialitatea, interesele și propaganda din spatele fundamentării acestui proiect de ordin.

O instituție publică ce are ca obiectiv protecția mediului trebuie să își fundamenteze deciziile în mod profesional, participativ, având ca fundament date și studii reale, și nu speculațiile unor grupuri de pseudo-specialiști”, susține George Kudor, director al Federației Coaliția Natura 2000 România.

Solicitarea de retragere a propunerii de a introduce vânătoarea cu cote de prevenție la urși are la bază următoarele argumente:

o

Ministerul propune să se vâneze preventiv 426 urși, ignorând faptul că anii trecuți nu s-a atins nici 50% din limita de „extragere/recoltare” (termen folosit în limbaj oficial pentru a exprima cazurile când un urs poate fi împușcat), care era de 3 ori mai mică.

Prin Ordinul de Ministru anterior, 723/2022, prin care s-a stabilit o cotă de prevenție de

aproximativ trei ori mai mică, adică de 140 de exemplare de urs, repartizată la nivel județean,

s-au realizat doar 63 de recoltări, reprezentând 45% din total (conform datelor de pe site-ul

Ministerului Mediului). Iar pentru exemplarele nerecoltate există posibilitatea de emitere a unui

ordin modificator prin care să se prelungească valabilitatea OM 723/2022 și pe anul în curs.

Din moment ce o cotă mult mai mică, acordată în scopul prevenției pagubelor nu a fost realizată, prezenta propunere de Ordin de Ministru nu este justificată.

Urșii din sălbăticie, care nu crează probleme, dar sunt de interes pentru vânători, sunt ținta propunerii noului Ordin de Ministru

Ne îngrijorează posibilitatea de a extrage exemplare mari, sălbatice, care nu sunt problematice, pe alte criterii decât cele ce țin de domeniul conservării speciilor strict protejate, un număr de 426 de urși din populație, cu vânători inclusiv străini.

În plus orice derogare de la statutul de conservare se poate face doar în lipsa altor

alternative satisfăcătoare și pe baza unor date certe referitoare la mărimea populației, care ar trebui să cuprindă inclusiv informații despre structura acesteia, raportul pe sexe și clase de vârstă. În plus, ca derogarea să-și producă efectele și să-și atingă scopul, ar trebui eliminați din populație urșii problematici care provoacă conflicte, în urma monitorizării acestora, dacă într-adevăr se dorește reducerea pagubelor economice și

protejarea sănătății și integrității omului.

În același timp, un număr mult mai mic de urși, respectiv 60, care într-adevăr ar putea provoca pagube și probleme, pot fi extrași din populație din cota de intervenție.

Considerăm că această cotă de intervenție ar trebui în continuare aplicată în spiritul OUG 81/2021 privind intervenția de urgență. Altfel, nu reiese urgența rezolvării unor conflicte iminente.

Ministerul cheltuie bani pe un studiu genetic național la urs, însă nu așteaptă rezultatele și se grăbește să introducă vânătoarea de prevenție, în baza unor date nefondate științific

Având în vedere derularea de către Ministerul Mediului Apelor și Pădurilor a Proiectului Național care urmărește și estimarea populației de urs prin metode genetice din fonduri Europene, considerăm că utilizarea unui studiu realizat prin metode clasice ca bază pentru alocarea unei cote de prevenție de eliminare a unui număr de 426 de urși, fără criterii care să vizeze exemplarele problematice, nu respectă principiul elementar al precauției

în luarea deciziilor de mediu. Se pune întrebarea dacă, în acest caz, se justifică în continuare derularea proiectului european în a cărui justificare, cu siguranță, a fost menționată și necesitatea unei mai bune estimări și gestionări a populației de urși.

Ursul nu mai este protejat de vânătoare nici în ariile naturale protejate de interes comunitar și național, acolo unde regimul acestuia trebuie să fie diferit

Având în vedere că o parte importantă din fondurile cinegetice se află parțial sau total în arii naturale protejate de interes comunitar și național, în care vânătoarea este permisă,

dintre care unele au fost desemnate chiar pentru protecția speciilor de carnivore mari,

considerăm că analiza cotelor de prevenție propuse la specia urs ar trebui să țină cont în fiecare caz în parte de prevederile planurilor de management aprobate ale ariilor

naturale protejate, sau dacă acestea nu există, de seturile de măsuri de conservare cu

caracter provizoriu existente.

Astfel, ar trebui ca Ordinul de Ministru să facă distincția clară și să existe precizarea explicită a numărului de urși care se propun a se recolta în arii naturale protejate de interes național și comunitar și în afara acestora.

În opinia noastră, tratarea unor specii strict protejate fără a se ține cont de existența ariilor naturale protejate în care acestea trăiesc și fără a exista o analiză detaliată

privitoare la impactul asupra ariilor naturale protejate și a conformării la prevederile

planurilor de management, extragerea unor exemplare fără a exista condiții și decizia

administratorilor ariilor naturale protejate cu privire la modul de selecție a exemplarelor care se pot extrage din populație în scop de prevenție prin reducerea populației, analizei în fiecare caz în parte a alternativelor acceptabile la extragerea exemplarelor de urs în scop de prevenție (în condițiile în care referatul de aprobare a acestui ordin menționează acest lucru) mai ales în contextul actual, în care există Ordonanța de

Urgență 81/2021 aprobată prin legea 197/2022, care reprezintă o alternativă promovată chiar de către Ministerul Mediului Apelor și Pădurilor, constituie o încălcare flagrantă a Directivei Habitate

92/43/CE și a prevederilor Ordonanței de Urgență nr. 57/2007 „privind regimul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei și

faunei sălbatice”, aprobată prin legea 49/2011.

Analiza detaliată asupra studiului de fundamentare care stă la baza propunerii noului Ordin de Ministru:

http://advocacy.natura2000.ro/index.php/2023/05/12/analiza-studiu-ursi/

„N-ar trebui să privim vânătoarea ca fiind unica soluție în reducerea conflictelor cu urșii. Până în 2016 am avut parte de un sistem similar, iar numărul pagubelor nu a scăzut, iar dacă se va ajunge să se aplice același principiu, e foarte posibil să ne confruntăm cu aceleași probleme: vom avea în continuare pagube, vom vedea în continuare oameni răniți, atacuri la stâne sau la gospodăriile din anumite zone. În plus, față de anii anteriori, în care am avut o cotă de 140 de exemplare, fără a fi epuizată, acum se introduce vânătoarea cu străini, ceea ce ar putea deschide porțile unor lipsa anumite abuzuri.

De obicei, urșii problematici sunt urșii de talie mai mică, fără o mare valoare economică. Iar studiul recomandă extragerea masculilor mari, dominanți, în detrimentul urșilor problematici. Vrem să vedem că se aplică principii sănătoase, care să garanteze că numărul conflictelor și al incidentelor cu urșii vor scădea și că omul și bunurile acestuia vor fi în siguranță, în timp ce urșii sălbatici, cu comportament normal vor fi menținuți în populație, în habitatul lor natural. În plus, trebuie implementat un pachet de soluții, care să trateze și cauzele, nu doar efectul habituării urșilor. Nimeni nu vrea să fie în conflict cu ursul. Viața și bunurile oamenilor trebuie, fără îndoială, protejate și apărate”, a declarat Cristian-Remus Papp, Coordonator Departament Specii Sălbatice, WWF România.

PORUMBACU: Fostul primar și fostul viceprimar, atac la profesori

0

Ioan Strava, fost primar al comunei Porumbacu și Dorel Martincu, fost viceprimar, ambii acum consilieri locali, au atacat dur profesorii din localitate la ultima ședință de Consiliu Local. La punctul de pe ordinea de zi cu decontarea navetei profesorilor pe luna martie în sumă de puțin peste 5000 de lei, cei doi au criticat activitatea cadrelor didactice. Ambii au concluzionat că nu mai votează pentru decontarea navetei.


Primul care a luat cuvântul a fost Dorel Martincu, fost viceprimar, care a spus că rata de nepromovabilitate la simularea pentru capacitate în comună este de 94%. El a criticat pentru această situația cadrele didactice.

Ioan Strava, fost primar, a spus că nu este admisibil și singurii vinovați sunt profesorii. El a comentat că de la școală mereu vin să ceară bani de căldură, WC-uri în școală, navetă, dar a lăsat să se înțeleagă că profesorii nu își fac datoria.

Cei doi au condus comuna 16 ani.

VIDEO:

FOTO principal: Ioan Strava și Dorel Martincu

EXCLUSIV: Dezvăluiri din scandalul hranei pacienților de la Spitalul Județean Sibiu

0

SIBIU INDEPENDENT a relatat în 6 mai faptul că firma contractată de un an de zile de Spitalul Județean Sibiu pentru furnizarea hranei a anunțat, brusc, în dimineața zilei că nu va mai livra. Lăsați fără hrană pentru pacienți la orele prânzului, managamentul Spitalului a contractat de urgență firma Bliss SRL din Sibiu (lanțul Super Mama). Dar au rămas multiple întrebări referitoare la Ansamble Catering & Services SRL și motivul pentru care nu au mai livrat mâncarea. Pentru a înlătura speculațiile apărute în mediul online referitoare la cauzele acestui incident grav, SIBIU INDEPENDENT a cerut informații oficiale de la Spitalul Județean Sibiu și de la firma Ansamble Catering & Services SRL. Spitalul a răspuns, firma, nu.


Ce repercursiuni sunt asupra firmei

În mod normal, orice astfel de contract se poate termina motivat de una dintre părți cu un previz. Acesta are cel puțin 15 zile. De altfel, contractul încheiat de Spitalul Județean Sibiu anul trecut cu firma Ansamble Catering & Services SRL în urma licitației câștigată de aceștia, prevedea mai multe clauze referitoare la încheierea contractului înainte de termen.

Dar nici una precum cea aleasă de firma Ansamble Catering & Services SRL de a notifica prin email la 9 dimineața că de la prânz nu mai trimite hrana pacienților. Totuși, în situația dată, Spitalul a fost forțat să înceteze contractul „pentru nerespectare, în mod culpabil, a obligațiilor asumate de către S.C. Ansamble Catering & Services SRL„. În plus, firma a primit și certificat constatator negativ.

Ca urmare a notificării primită de SCJU Sibiu pe email din partea de S.C. Ansamble Catering & Services SRL în data de 6 mai 2023 ora 9.18 minute, prin care societatea menționată anunța încetarea prestării serviciilor de preparare și livrare a hranei în regim de catering pentru pacienții internați și medicii de gardă începând cu masa de prânz a zilei menționate, conducerea spitalului a acționat rapid cu scopul de a preveni o situație de criză.

Astfel, în aceeași zi (6 mai 2023) SCJU Sibiu a transmis către S.C. Ansamble Catering & Services SRL notificarea de încetare a Acordului Cadru de servicii,contractul subsecvent încetând de drept în data menționată pentru nerespectarea, în mod culpabil, a obligațiilor asumate de către S.C.Ansamble Catering & Services SRL.

Ulterior, În data de 8 mai SCJU Sibiu a emis certificat constatator negativ, transmis către S.C. Ansamble Catering & Services SRL și publicat în SICAP, urmând a proceda la reținerea garanției de bună execuție, constituită în cadrul contractului subsecvent nr 190A/02.02.2023.„, se arată în răspunsul Spitalului Județean Sibiu oferit pentru SIBIU INDEPENDENT.

Motivele pentru care firma nu a mai livrat mâncarea

Firma a motivat încetarea prestării serviciilor de catering din cauza dificultăților financiare, spun reprezentanții Spitalului. Deși s-a speculat că Spitalul nu plătise la timp facturile pentru serviciile prestate, informațiile sunt false. „Facturile pentru serviciile prestate pentru lunile martie și aprilie sunt în termenul legal de plată, conform art. 6. al. 4 din Legea 72/2013.

Facturile pentru serviciile prestate pentru lunile martie și aprilie sunt în termenul legal de plată, conform art. 6. al. 4 din Legea 72/2013. În luna aprilie a anului curent au fost achitate serviciile prestate în luna februarie.” a precizat Daniel Chelcea, managerul Spitalul, pentru SIBIU INDEPENDENT.

Ce prevedea contractul în asemenea situații?

Pentru transparența informațiilor referitoare la clauzele contractuale pentru serviciile de furnizare a hranei de firma S.C. Ansamble Catering & Services SRL, Spitalul Județean Sibiu ne-a pus la dispoziție extrasul din contract:

În conformitate cu ACORDUL CADRU 884/04.04.2022 acestea încetează de drept în următoarele situații:

– prin ajungerea la termen;

-(2) Acordul cadru poate înceta si în următoarele cazuri:

– prin acordul de vointa al partilor ;

– partile isi rezerva dreptul de a denunta unilateral contractul in cel mult 15 zile de la aparitia unor circumstante care nu au putut fi prevazute la data incheierii acordului si care conduc la modificarea clauzelor in asa masura incat indeplinirea contractului respectiv ar fi contrara interesului public sau excesiv de oneroasa pentru oricare dintre parti.

– prin rezilierea de catre o parte ca urmare a neîndeplinirii sau îndeplinirii în mod necorespunzator a obligatiilor asumate prin prezentul acord, de catre cealalta parte, cu notificare prealabila de 15 zile a partii în culpa.

– achizitorul poate rezilia unilateral acordul cadru, cu efecte depline, dupa acordarea unui preaviz de 15 zile si care este neurmat de executarea obligatiilor din partea furnizorului, fara necesitatea unei alte fomalitati si fara interventia unei autoritati sau instante de judecata.

– autoritatea contractantă are dreptul de a denunţa unilateral acordul cadru în perioada de valabilitate a acestuia în una dintre următoarele situaţii:

– contractantul se afla, la momentul incheierii contractului, în una dintre situaţiile care ar fi determinat excluderea sa din procedura de atribuire potrivit art. 164-167;

– contractul nu ar fi trebuit să fie atribuit contractantului respectiv, având în vedere o încălcare gravă a obligaţiilor care rezultă din legislaţia europeană relevantă şi care a fost constatată printr-o decizie a Curţii de Justiţie a Uniunii Europene.

În conformitate cu contractul subsecvent nr 190A/02.02.2023, punctele 9.3 și 9.5.

(9.3) Nerespectarea obligațiilor asumate prin prezentul contract de către una dintre părţi, în mod culpabil, dă dreptul pârții lezate de a considera contractul reziliat de drept/de a cere rezilierea contractului şi de a pretinde plata de daune – interese.

(9.5)Prestatorul se obliga sa suporte contravaloarea diferenței dintre prețul contractului si valoarea de noi proceduri efectuate de către autoritatea contractanta, in cazul rezilierii contractului din cazul nerespectării prevederilor caietului de sarcini sau in cazul in care prestatorul nu reușește să-și îndeplinească obligațiile asumate prin caietul de sarcini.”

FOTO principal: Așa arăta o porție de mâncare livrată la Spitalul județean Sibiu de firma Ansamble Catering & Services SRL

Examenul de Evaluare Națională pentru clasa a IV-a 2023

0
mecc propune anularea examenelor de clasa a iva si de clasa a ixa ce a fost decis in privinta bacalaureatului

În perioada 16 – 18.05.2023, 4.095 elevi din 185 de unități de învățământ din județul Sibiu vor susține examenul de Evaluare Națională pentru clasa a IV-a 2023.


Probele din cadrul examenului de Evaluare Națională pentru elevii din clasa a IV-a încep la ora stabilită de fiecare unitate de învățământ, moment în care, în fiecare sală, se deschid plicurile sigilate care conțin subiectul multiplicat. Timpul destinat unei lucrări scrise pentru fiecare din probele simulării Evaluării Naționale pentru absolvenții clasei a IV-a este de 60 minute, începând din momentul în care s-a încheiat distribuirea subiectelor fiecărui candidat.

În conformitate cu OMENCȘ nr. 3 051 din 12.01.2016 privind aprobarea Metodologiei de organizare şi desfăşurare a Evaluărilor Naţionale la finalul claselor a II-a, a IV-a şi a VI-a, testele elaborate pentru Evaluarea Națională pentru elevii claselor a IV-a sunt structurate astfel:

a) primul test vizează evaluarea competenţelor de înţelegere a textului scris în limba română;

b) al doilea test vizează evaluarea competenţelor de matematică;

c) al treilea test vizează evaluarea competenţelor de înţelegere a textului scris în limba maternă (unde este cazul).

Elevilor aparţinând minorităţilor naţionale, care au urmat cursurile în limba maternă, li se asigură testele de matematică atât în limba în care au studiat, cât şi în limba română.

Sălile în care se susţine Evaluarea Națională pentru elevii claselor a IV-a sunt, de regulă, sălile în care elevii clasei îşi desfăşoară activitatea în mod obişnuit. Acestea sunt adaptate în prealabil, după caz, în funcţie de testul planificat, prin eliminarea oricăror materiale didactice care i-ar putea influenţa pe elevi în timpul administrării evaluării și prin respectarea distanțării între elevi conform normelor

Testele de la Evaluarea Națională pentru elevii claselor a IV-a se evaluează în cadrul unităţii de învăţământ, de către cadrele didactice din respectiva unitate. Rezultatele individuale obţinute nu se afişează, nu se comunică public şi nu se înregistrează în catalogul clasei. Aceste rezultate sunt valorificate la nivelul unităţii de învăţământ prin:

a) elaborarea planurilor individualizate de învăţare, acolo unde aceasta se impune;

b) informarea elevilor şi a părinţilor/reprezentanţilor legali ai elevului asupra stadiului formării şi dezvoltării competenţelor evaluate.

Rezultatele individuale la Evaluarea Națională pentru elevii claselor a IV-a, cuprinse în fişele de evaluare, sunt supuse unui proces de analiză de către cadrul didactic şi de către colectivul de catedră din fiecare unitate şcolară. În urma acestei analize, cadrul didactic decide, acolo unde este cazul, elaborarea planului individualizat de învăţare al elevului, instrument fundamental de remediere/dezvoltare/orientare care cuprinde informaţii diagnostice şi prognostice în vederea orientării şi optimizării învăţării. Decizia privind elaborarea planului individualizat de învăţare al elevului se ia coroborând rezultatele la Evaluarea Națională pentru elevii claselor a IV-a cu datele şi observaţiile înregistrate de-a lungul parcursului educaţional al elevului.

Calendar Examen Evaluare Națională 2022 (pentru clasa a IV-a)

16 mai 2023 – Limba română– probă scrisă

17 mai 2023 – Matematică – probă scrisă

18 mai 2023 – Limba maternă – probă scrisă

Teatrul Gong Sibiu prezintă spectacolul “Eu sunt Luli” – despre „viața prin instituții”

0

Teatrul pentru Copii și Tineret „Gong” Sibiu în parteneriat cu Teatrul de Foc și Centrul de Resurse Juridice prezintă marți, 16 mai, de la ora 19:00, spectacolul „Eu sunt Luli”. Evenimentul are loc în cadrul proiectului „LIBER SĂ DECID. Tranziția de la tutelă la Sprijin în Luarea Deciziilor pentru persoanele cu dizabilități”, proiect derulat de Centrul de Resurse Juridice cu sprijinul financiar Active Citizens Fund România, program finanțat de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin Granturile SEE 2014-2021.


Cum ar fi viața noastră dacă nu am fi lăsați să luăm decizii? Ce s-ar întâmpla cu noi dacă nu am putea alege cine și cum ne atinge, unde, cu cine și cum vrem să locuim, ce și când vrem să mâncăm, ce să purtăm, când să dormim? În România, zeci de mii de oameni sunt puși sub interdicție judecătorească: unul dintre ei e Luli, o tânără cu dizabilitate intelectuală, instituționalizată de la naștere, care răspunde cu propria viață la multe dintre întrebările de mai sus. O identitate amprentată de ceea ce dictează ceilalți, un copil, o tânără, un adult, o rezidentă, o pacientă, un număr, un trup – cine este, de fapt, Luli?

Teatrul de Foc în parteneriat cu Teatrul „Gong” Sibiu vă invită la un spectacol emoționant, inspirat și documentat pe baza mai multor fapte reale, inclusiv experiențe directe avute de Centrul de Resurse Juridice și de Asociația TONAL. Scenariul aduce în atenție și istoria recentă a României privind modificările legislative în materia respectării drepturilor persoanelor cu dizabilități intelectuale și/sau psihosociale.

Distribuția este formată din Anda Saltelechi, Ioana Mărcoiu și Alina Berzunțeanu, trei îndrăgite și premiate actrițe ale Teatrului Odeon din București.

Regizoarea Crista Bilciu lucrează în teatrele din țară și a realizat peste 30 de spectacole independente în București, printre care spectacole de poezie contemporană în colaborare cu Muzeul Național al Literaturii Române și spectacolul-instalație Nostalgia 53, după Mircea Cărtărescu. A fondat compania Teatrul de Foc, o trupă de teatru-laborator care face teatru experimental. Spectacolul ei „Pe jumătate cântec” a câștigat numeroase premii pentru dramaturgie, regie și actorie, fiind selecționat în peste 20 de festivaluri naționale și internaționale.

Spectacolul va fi urmat de o discuție cu publicul. Intrarea la spectacol este gratuită, în limita locurilor disponibile. Spectacolul are o durată de aproximativ 1h30min și nu este recomandat celor cu vârsta sub 12 ani.

Teatrul pentru Copii și Tineret „Gong” Sibiu este o instituție publică de spectacole ce își desfășoară activitatea sub autoritatea Consiliului Local Sibiu și a Primăriei Municipiului Sibiu.

Inspecție de la Parlamentul European în pădurile din România. Nicu Ștefănuță, singurul reprezentant din Comisia pentru Mediu (C.P)

0

Europarlamentarul Nicu Ștefănuță (the Greens/EFA) se află săptămâna aceasta într-o delegație în pădurile din România, organizată de Comisia pentru Petiții a Parlamentului European. Împreună cu alți 7 eurodeputați, Nicu Ștefănuță, singurul membru al Comisiei pentru Păduri din delegație, va vizita pădurile din Făgăraș, Covasna și Suceava. Scopul misiunii este acela de a arăta impactul defrișărilor ilegale din România și a găsi soluții pentru oprirea acestora.


„Oficial, ministerele raportează ceva la Bruxelles, iar neoficial oamenii din societatea civilă și activiștii de mediu ne spun că situația e mult mai gravă. De aceea, mergem pe teren să vadă și colegii europeni cu ochii lor care e situația reală a pădurilor din România”, declară europarlamentarul sibian Nicu Ștefănuță.

Datele recente sunt îngrijorătoare. Conform estimărilor oficiale, în fiecare an se taie 19 milioane de metri cubi de lemn din pădure. Dar, după cercetările Institutului Național de Cercetare în Silvicultură din 2018, se pare că de fapt se taie 38 de milioane de metri cubi de lemn anual din pădurile din România.

Misiunea Comisiei pentru Petiții a Parlamentului European își propune:

• să înțeleagă motivele persistenței fenomenului defrișărilor ilegale și să discute despre proveniența lemnului tăiat și folosit, si cum se depistează eventualele tăieri ilegale;

• să analizeze situația legislației privind protejarea pădurilor, precum și măsurile luate de autorități pentru a rezolva problemele legate de procedurile de infringement deschise de Comisia Europeană;

• să analizeze coexistența dintre oameni și ursul brun. România găzduiește cea mai mare populație de urși brun din Europa, iar acesta a devenit un subiect dezbătut intens atât în Parlamentul European, cât și în țară.

Delegația Parlamentului European este formată din europarlamentarii Nicu Ștefănuță, Vlad Gheorghe, Cristian Terheș, Lorant Vincze, Yana Toom, Alexander Bernhuber, Maite Pagazaurtundua și Andrey Slabakov.

Nicu Ștefănuță este primul eurodeputat român afiliat grupului politic al Verzilor din Parlamentul European (Greens / EFA) și este în prezent membru al comisiei de Bugete și al Subcomisiei de Sănătate Publică. Totodată, europarlamentarul sibian activează drept membru supleant în Comisia pentru Mediu, Sănătate Publică și Siguranță alimentară (ENVI), în Comisia pentru Transporturi și Turism (TRAN) și face parte din delegația Parlamentului pentru Relațiile UE cu Moldova precum și din Delegația Parlamentului pentru relația cu NATO. În aprilie 2023, Nicu Ștefănuță a inaugurat primul spațiu din Sibiu dedicat lui Emil Cioran care activează drept birou europarlamentar pentru tinerii din oraș.

Bucătarii de la Spitalul TBC Sibiu, printre cei mai buni din țară

0

Spitalul Sighișoara alături de Federația Sanitas au organizat în premieră, sâmbătă, Concursul Naţional „Meniuri de spitale, medicamente pentru suflet”. 28 de spitale au ajuns în finală, prin reprezentanții lor, printre ele și Spitalul de Pneumofiziologie (TBC) Sibiu. Bucătarii participanți la concurs au trebuit să gătească meniuri de calitate, variate și încadrate în prețul de 22 de lei, cât este alocația de hrană pe zi oferită de Ministerul Sănătății către spitale.


Bucătarii au pregătit de la tradiționale ciorbe cu perișoare, paste ori pui la cuptor până la meniuri sofisticate cu șalău de Nil sau desert Pavlova cu spumă de căpșuni.

„Evenimentul este menit, în primul rând, să schimbe mentalităţi şi cumva să oferim încredere pacienţilor şi angajaţilor blocurilor alimentare că se poate şi putem să îmbunătăţim tot timpul şi constant serviciile oferite, atât cele medicale, cât şi cele nemedicale. A fost o preselecţie a spitalelor şi în finala de astăzi avem 28 de spitale din toate zonele ţării. Concurenţii au de prezentat un fel principal şi un desert care consideră ei că s-ar putea pregăti în blocurile alimentare, dar trebuie să se încadreze şi în valoarea de 22 lei per pacient, pe zi de spitalizare. Meniurile sunt gândite pentru pacienţii care nu au nicio limită pentru alimentaţie”, a declarat managerului Spitalului Sighişoara, dr. Sarolta Tanaszi.

Juriul concursului a fost format din profesor doctor Monica Tarcea, de la Departamentul de Nutriţe a Facultăţii de Medicină a Universităţii de Medicină, Farmacie, Ştiinţe şi Tehnologie din Târgu Mureş, inginer doctor Irina Matran, UMFST Târgu Mureş, chef bucătar Alex Barani şi Sorin Gabriel Ungureanu, director general adjunct la Autoritatea Naţională de Management a Calităţii în Sănătate.

FOTO principal: unul din meniurile servite în mod normal la Spitalul TBC Sibiu.

Preparatele gătite la Spitalul de Pneumoftiziologie din Sibiu au fost selectate în finala  concursului gastronomic „Meniuri de spital, medicamente pentru suflet”, organizată la Sighișoara în perioada 11- 13 mai. Astfel, bucătăresele spitalului, prezente la evenimentul culinar de la Sighișoara au prezentat un fel principal și desert. Felul principal a constat într-un preparat simplu, dar gustos și echilibrat din punct de vedere nutritiv, respectiv piept de pui cu sos de smântănă și garnitură de orez cu morcovi sote, prezentat pe farfurie alături de salată verde. Desertul a fost compus din două preparate festive: un tort de biscuiți cu brânză de vaci, ornată cu fructe de pădure și o pască preparată cu smântână și portocale. Toate preparatele au fost prezentate pe farfurii, fiind apreciate atât de juriul concursului, cât și de către ceilalți participanți prezenți la eveniment. 

Evenimentul a fost organizat de Spitalul Municipal Sighișoara, în colaborare cu Federația Sanitas din România, juriul concursului „Meniuri de spital, medicamente de suflet” a fost format din reprezentanți ai Autorității Naționale pentru Managementul Calității în Sănătate, profesori ai Departamentului de Nutriție din cadrul Facultății de Medicină din Târgu Mureș, precum și chef bucătari renumiți.

De altfel, pentru Spitalul de Pneumoftiziologie oferirea unei hrane cât mai sănătoase, dar și gustoase, pacienților, reprezintă o prioritate. 

„Ne dorim ca pacienții noștri să beneficieze nu doar de cele mai bune îngrijiri medicale, oferite de medicii, asistenții și personalul auxiliar-sanitar, dar și de condiții hoteliere la standarde ridicate. Astfel, prin blocul alimentar propriu al spitalului ne asigurăm în permanență că mâncarea servită bolnavilor internați în spital este atât calitativă, cât și suficientă și pregătită cât mai corect din punct de vedere dietetic. Le felicit pe doamnele bucătărese care au reprezentat la înălțime spitalul nostru în acest concurs gastronomic și au prezentat felul profesionist în care înțelegem zi de zi să ne onorăm această obligație de a-i hrăni pe pacienții noștri la un nivel superior”, spune Cristian Roman, Manager Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu. 

Zilnic, în blocul alimentar al spitalului sunt gătite mai multe tipuri de meniuri: regimul comun, pentru pacienții fără restricții alimentare, precum și regimuri  desodate ori pentru pacienții cu diabet sau pentru cei cu probleme hepatice.

„Păstrarea stării de sănătate a pacienților este strâns legată și de modul de alimentație. De aceea, spitalul nostru acordă o atenție deosebită alimentației pacienților, oferind mâncare proaspătă, corect pregătită din punct de vedere dietetic – pentru ca hrana servită, alături de tratamentul medical și îngrijirile adecvate, să contribuie la însănătoșirea cât mai grabnică a bolnavilor internați.”, spune Simona Luca, asistent de dietetică.  


  Lunar, spitalul evaluează prin chestionare completate sub aspectul anonimatului, gradul de satisfacție al pacienților internați, cu privire la diverse aspecte, iar calității hranei servite i se acordă în general calificative de „foarte bine” și „bine”, fiind apreciată la nivel maxim de peste 90% dintre respondenți. 


BOIȚA: Drumul spre Lotrioara va fi modernizat

0

Veste bună pentru locuitorii din Boița, dar și pentru turiști. Drumul Comunal 73 a primit finanțarea și în curând va intra în modernizare.

Primarul comunei Boița, Nicolae Cocoș, a semnat miercuri la sediul Ministerului Dezvoltării din București contractul de finanțare din programul național de investiții „Anghel Saligny” în valoare de 8 milioane de lei având ca obiect reabilitarea, consolidarea și modernizarea DC 73 Lotrioara.

Deja Primăria Boița este în procedură de achiziție publică cu această lucrare foarte mare și importantă cu o valoare estimată de 10.500.000 lei (TVA inclus) din care 8.000.000 lei din contractul de finanțare și 2.500.000 lei cofinanțare de la bugetul local. „Suntem în etapa de evaluare a ofertelor (avem patru asocieri de firme care au depus oferte) și sperăm noi ca cel mai târziu la începutul lunii iulie să avem contractul de lucrări atribuit și să dăm ordinul de începere a lucrărilor! Acesta este cel mai mare contract de finanțare al comunei Boița de până acum!” a declarat primarul Nicolae Cocoș.

„Vreau să mulțumesc colegilor din Primărie pentru munca depusă, colegilor din Consiliul Local pentru susținere, tuturor instituțiilor și companiilor naționale pentru promptitudinea și profesionalismul de care au dat dovadă în demersurile noastre de obținere a avizelor și nu în ultimul rând consultantului nostru PTB CONSULT R unde sunt adevărați profesioniști!” a declarat primarul Nicolae Cocoș.

Accident mortal pe Calea Gușteriței din Sibiu. O mașină a intrat violent într-un autobuz

0

Un tânăr în vârstă de doar 24 de ani și-a pierdut viața în urma unui accident rutier produs astăzi pe Calea Gușteriței din municipiul Sibiu.


Din primele cercetări efectuate s-a stabilit că șoferului unui autoturism, în vârstă de 24 de ani, sibian, ar fi intrat în coliziune cu un autobuz staționat în stație. Din păcate, în urma impactului a rezultat decesul conducătorului auto. Alte persoane din autobuz nu au suferit vătămări corporale.

Este al doilea accident mortal produs astăzi, în județul Sibiu.

În zonă traficul rutier este îngreunat.

„SAJ SIBIU ,a trimis de urgenta un echipaj cu medic ,la un accident rutier produs între un autoturism și un autobuz, pe calea Gusteritei în Sibiu. La intervenție participă și forte ISU.
Din păcate un bărbat din autoturism,se afla în Stop Cardio-respirator și s-au început manevrele de resuscitare. Din păcate tânărul de 24 de ani a fost declarat decedat, el neraspunzand manevrele de resuscitare,prezentând leziuni traumatice foarte grave.”
a declarat SAJ SIBIU

Accident mortal lângă Hașag. Un șofer s-a răsturnat cu mașina

0
IMG

Polițiștii Serviciului Rutier Sibiu au intervenit la un accident produs astăzi pe DJ 106B, la ieșirea din Hașag spre Sibiu.


Din primele cercetări efectuate s-a stabilit că, în timp ce conducea un autoturism spre Sibiu, un bărbat în vârstă de 72 de ani, din Hașag, a pierdut controlul mașini, ieșit în afara părții carosabile și s-a răsturnat. Din păcate, în urma impactului a rezultat decesul conducătorului auto.

„ISU Sibiu a intervenit de urgență pe DJ 106B la ieșirea din localitatea Hașag la un accident rutier. Au fost mobilizate două echipaje SMURD dintre care unul cu medic, o autospecială de descarcerare și una de stingere. Echipajele sosite la fața locului au găsit un bărbat în vârstă de aproximativ 72 de ani care prezenta leziuni incompatibile cu viața, medicul declarând decesul acestuia. Echipajul de descarcerare a intervenit pentru descarcerarea bărbatului.” a declarat Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al ISU SIBIU

Muzeul ASTRA Sibiu: Aproape 20.000 de vizitatori la Noaptea Muzeelor

0

Noaptea Muzeelor 2023, ediția a XIX-a, a însemnat 19.979 de vizitatori, dar și 15 ghidaje tematice, 9 ateliere meșteșugărești interactive, 7 ateliere educaționale creative, 5 expoziții, toate organizate în 4 locații marca Muzeul ASTRA & un concert Damian&Brothers + party cu Kosta& Funkydrop DJ Set.

Muzeul ASTRA Sibiu: Aproape 20.000 de vizitatori la Noaptea Muzeelor

0

Noaptea Muzeelor 2023, ediția a XIX-a, a însemnat 19.979 de vizitatori, dar și 15 ghidaje tematice, 9 ateliere meșteșugărești interactive, 7 ateliere educaționale creative, 5 expoziții, toate organizate în 4 locații marca Muzeul ASTRA & un concert Damian&Brothers + party cu Kosta& Funkydrop DJ Set.

Cod galben de intensificări ale vântului în județul Sibiu

0

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis în această dimineață cod galben de intensificări puternice ale vântului pentru zone din 10 localități din județul Sibiu.

Fenomene avertizate: intensificări ale vântului care vor depăși la rafală 55…65 km/h.

Zone vizate: Sibiu, Cisnădie, Avrig, Tălmaciu, Șelimbăr, Roșia, Racovița, Porumbacu de Jos, Turnu Roșu, Boița;

Raluca Turcan: ”Școala va beneficia de o finanțare corectă. Absolvenții își vor găsi un loc pe piața muncii și în societate” (C.P)

0

Deputatul PNL Sibiu Raluca Turcan, președintele organizației județene a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:


Legile Educației au fost votate în Camera Deputaților. Raluca Turcan: ”Școala va beneficia de o finanțare corectă. Absolvenții își vor găsi un loc pe piața muncii și în societate”

Pachetul de legi ale educației „România Educată”, inițiat de președintele Klaus Iohannis, a fost votat de Camera Deputaților și a fost trimis la Senat pentru dezbatere și vot, a anunțat deputatul de Sibiu Raluca Turcan, cea care are o parte consistentă în acest proiect.

La proiect au contribuit zeci de mii de profesori, elevi și studenți, specialiști din educație, sindicate și mediul privat. În doar câteva săptămâni, acesta va deveni lege, informează deputatul de Sibiu.

”Urmărim în permanență beneficiile pentru oameni. În orice domeniu: educație, sănătate, investiții, cultură. În acest caz, un lucru bun care se va întâmpla după ce acest pachet de legi va fi publicat în Monitorul Oficial este că zonele defavorizate vor primi prioritate la alocările bugetare. Îndeosebi, în aceste zone defavorizate avem nevoie de programe și finanțări pentru prevenirea și combaterea abandonului școlar, combaterea analfabetismului funcțional, implementarea unei educații centrate pe elev, stoparea fenomenului de bullying, profesori bine pregătiți.

Cele două legi reprezintă garanția că, în timp, România va fi o țară dezvoltată și prosperă prin educație. Îmi doresc, și avem foarte multe măsuri în aceste două legi, ca:

• Școala să beneficieze de o finanțare corectă;

• Elevii și studenții să aibă la catedră profesori bine pregătiți și plătiți pe măsura pregătirii și a performanțelor;

• Fiecare absolvent să-și găsească un loc pe piața muncii și în societate.

În plus, prin adoptarea celor două legi țara noastră va îndeplini jalonului 452 din Planul Național de Redresare și Reziliență. Ministerul Educației și va primi o finanțare de 3,6 miliarde euro, bani care vor fi investiți în școli, grădinițe, universități, elevi și studenți, biblioteci și cluburi ale copiilor etc”, a transmis Turcan.

Raluca Turcan: ”În aceste pachete se regăsesc proiectele pentru care am depus extrem de mult efort în ultimii 10 ani”

În ultimii 12 ani, Legea Educaţiei Naţionale a suferit aproape 400 de modificări, iar acum România are un proiect de ţară matur, modern şi pregătit a fi pus în practică, spune liderul PNL Sibiu.

”Iar asta este în primul rând meritul preşedintelui Klaus Iohannis, care a insistat pentru demararea și punerea în practică a acestui proiect. Alături de specialişti în ştiinţele educaţiei şi reprezentanţi ai societăţii civile mă bucur să fiu și eu parte din acest demers.

Am apreciat și încurajat munca şi implicarea profesioniştilor din mediul educaţional, a practicienilor din şcolile noastre, pentru a face din acest proiect o lege care să reseteze educaţia din ţara noastră.

Am votat în Camera Deputaților Legile Educației și odată cu asta am satisfacția să anunț că în aceste pachete se regăsesc proiectele pentru care am depus extrem de mult efort în ultimii 10 ani.

Vorbesc aici despre: masă la școală; masteratul didactic; reducerea violenței în școli și a abandonului; vor exista 1 milion de burse școlare în fiecare an; transport gratuit; învățământul dual și platformă educațională online pentru elevi”, explică Raluca Turcan.

”Libertatea academică și autonomia universitară vor fi literă de lege”

Legea învățământului superior vine în sprijinul studenților, profesorilor, cercetării și dezvoltării unor programe care să pregătească viitorii absolvenți noilor provocări din societate și piața muncii, susține deputatul de Sibiu.

”Atrăgeam atenția în urmă cu ceva timp că jumătate dintre studenții care se înscriau la o facultate ajungeau să o abandoneze în primul an. Astăzi putem vorbi de un nou Program Național de Reducere a Abandonului Universitar, prin care se va sprijini tranziția de la învățământul secundar superior la învățământul universitar. În plus, se vor face demersuri pentru reînmatricularea studenților, de tip „A doua șansă”.

Am introdus învățământului superior dual și a posibilității constituirii de consorții pentru învățământ dual. Această măsură se bucură inclusiv de o alocare consistentă din fonduri europene.

Studenții care vor urma masterul didactic vor primi o bursă egală cu salariul unui debutant din sistemul de învățământ.

Libertatea academică și autonomia universitară vor fi literă de lege.

Profesorii vor avea parte un salariu decent, cât și de o pensie corectă.

Este adevărat că partea care ținea de salarizarea profesorilor a fost scoasă din pachetul inițial, însă ea va fi introdusă în legea salarizării unitare, unde voi susține în comisia de muncă ca Educația să fie, într-adevăr, prioritate națională”, a mai transmis deputatul de Sibiu.

Noaptea Muzeelor la Muzeul Național Brukenthal Sibiu: peste 27.000 vizitatori

0

Anul acesta Muzeul Național Brukenthal a deschis spre vizitare 4 spații dintre care 2 au fost vedetele proiectului: Sala cu frescă din Piața Mică și Sinagoga Mare din Sibiu. Vizitatorii au vizitat și Muzeul Cinegetic „August von Spiess” și Muzeul de Artă Contemporană.
Peste 27.000 de vizitatori au participat la acest proiect, dintre care peste 12.000 au dorit să viziteze Sinagoga mare din Sibiu, un spațiu mai puțin cunoscut.


În cadrul Muzeului Cinegetic „August von Spiess” vizitatorii au intrat în lumea trofeelor de vânătoare și a literaturii de specialitate prin expoziția dedicată lui Ionel Pop. La Muzeul de Artă Contemporană au fost vizitate expoziția temporară „6 artiști clujeni” și depozitul vizitabil de artă contemporană.
În cadrul Sinagogii mari din Sibiu a fost organizată expoziția „În cuvintele prorocilor: istoria comunității evreiești din Sibiu”, parte din proiectul „Cultură în multe culori”, cofinanțat de Administrația Fondului Cultural Național. Accesul a fost liber însă cei care au dorit au putut contribui cu donații în vederea conservării monumentului.
„Așa cum am anunțat, Muzeul Național Brukenthal a dorit ca în acest an să participe la acest proiect Noaptea Muzeelor cu 4 spații. Trei spații sunt deținute de Muzeu iar Sinagoga Mare a fost deschisă la inițiativa mea personală în acord cu dl. Tiberiu Baruch președintele Comunității Evreiești din Sibiu. Împreună cu echipa Muzeului am dorit ca în acest proiect important – Noaptea Muzeelor să promovăm și alte muzee care sunt în componența Muzeului Național Brukenthal. Din păcate, puțină lume știe că nu doar Palatul Brukenthal din Piața Mare este Muzeul Național Brukenthal. Pe lângă Palatul Brukenthal mai există alte muzee care fac parte din această instituție culturală importantă. Așadar anul acest am dorit să promovăm Muzeul Cinegetic „August von Spiess”. Este un muzeu ce se află pe str. Școala de înot și care are o colecție impresionantă de vânătoare. Este primul muzeu de acest profil deschis pe teritoriul României, deschis în 1966 și poartă numele uneia dintre personalitățile importante ale orașului Sibiu – colonelul August von Spiess, vânător al Casei Regale a României în timpul regelui Ferdinand I. La fel, am considerat oportun ca Muzeul de Artă Contemporană din Sibiu să fie deschis la Noaptea Muzeelor.

Se vorbește despre importanța și promovarea artei contemporane la nivel local și național. Am deschis depozitul vizitabil, unde sunt expuse câteva sute de lucrări de artă contemporană, sculptură și pictură, iar la parter a putut fi vizitată o expoziție extrem de interesantă cu lucrări semnate de 6 artiști plastici clujeni, cadre didactice la Universitatea de Artă din Cluj Napoca. Alături de aceste două muzee care sunt parte a Muzeului Național Brukenthal, am deschis și spațiul nostru din Piața Mică, nr. 11, spațiu cunoscut ca Sala cu frescă. Mulțumesc doamnei primar Astrid Cora Fodor și Primăriei Municipiului Sibiu că ne-a ajutat la acest spațiu cu lucrurile organizatorice.

Sala cu frescă din Sibiu este una dintre comorile necunoscute ale Sibiului! Cuprinde picturi murale de valoare inestimabilă înfăţişând scene biblice, alegorice şi o scenă de vânătoare datată 1631; blazon din stucatură policromă de pe tavanul boltit este datat 1694. În trecut s-au făcut demersuri pentru ca acest spațiu să nu mai fie deținut de muzeu, însă de la venirea mea la conducerea Muzeului am oprit acest demers și Sala cu Frescă va avea un program vizitabil iar în cadrul FITS va găzdui și o expoziție temporară. O surpriză și o bucurie a acestui proiect Noaptea Muzeelor la Sibiu a fost deschiderea Sinagogii Mari din Sibiu.

Cunosc bine spațiul și la fel de bine cunosc și că foarte mulți sibieni nu au intrat niciodată în Sinagoga Mare, fără să mai vorbim de turiști. Pe lângă acest considerent Muzeul Național Brukenthal desfășoară în această perioadă un amplu proiect cultural intitulat „Cultură în multe culori”, cofinanțat de Administrația Fondului Cultural Național, în cadrul căruia vom aduce în actualitatea comunitățile din Sibiu. Comunitatea evreiească din Sibiu a avut deja organizată o expoziție în Sinagogă și vor mai urma și alte programe. Așadar, Muzeul Național Brukenthal a inițiat și organizat deschiderea Sinagogii din Sibiu. Am semnat un acord de colaborare cu Comunitatea Evreiească din Sibiu, și am organizat vizitarea acestui spațiu extraordinar. Muzeul Național Brukenthal este o instituție care trebuie să fie implicată și mai mult în viața comunității locale. Avem legături și colaborări importante cu mediul international, marile muzee și instituții de cercetare cunosc valoroasa colecție a Muzeului, însă avem și datoria de a ne implica activ în viața Sibiului. Avem energie, inițiative și personal dedicat să putem să facilităm și deschiderea altor spații și să promovăm istoria și cultura locală.

În trecut, în colaborare cu Primăria Municipiului Sibiu am lucrat la realizarea expoziției din Turnurile de pe strada Cetății. În ceea ce privește Sinagoga Mare, aceasta este des folosită de Teatrul Național Radu Stanca, pentru diferite spectacole. Noi vom face demersurile necesare către Comunitatea Evreiască din Sibiu și Comunitatea Evreiască din România și ne arătăm disponibili să preluăm într-o manieră de custodie acest spațiu, să îl facem vizitabil, cu un program bine stabilit, și periodic să avem vizite ghidate, o expoziție a istoriei comunității evreiești dar și un spațiu în care se pot face diferite expoziții temporare și alte activități. Așteptăm să vedem cum decurg discuțiile și care va fi disponibilitatea membrilor comunității evreiești din Sibiu. Sinagoga există în Sibiu și poate să fie un punct turistic important dacă se știe cum să se pună în valoare și ce strategie de marketing să fie folosită.


Consider că Noaptea Muzeelor la Muzeul Național Brukenthal a fost un proiect reușit. Celor care s-au arătat dezamăgiți că Palatul Brukenthal din Piața Mare a fost închis le aduc la cunoștință ca avem deja în derulare un program cu diferite zile în cursul anului când este deschis în mod gratuit Palatul. Cei care vor să viziteze seara acest spațiu dedicat artei europene și a artei românești vor avea ocazia în viitor când vom organiza un proiect intitulat sugestiv Brukenthal Night Tour.
Le mulțumesc colegilor Muzeului Național Brukenthal care s-au implicat pentru buna desfășurare a acestui program din acest an și pentru prezentările făcute vizitatorilor și Ministerului Culturii pentru sprijinul dat la buna organizare a acestui eveniment. Muzeul Național Brukenthal este singura instituție culturală din Sibiu aflată în subordinea Ministerului Culturii. Muzeul Național Brukenthal le mulțumește vizitatorilor pentru participarea la acest program, pentru înțelegere, pentru vizitarea într-o manieră extraordinară. Sper că lumea a fost mulțumită și pentru câteva ore s-au bucurat de artă, cultură, Istorie și spiritualitate. Anula cesta Muzeul Național Brukenthal va avea un program special de expoziții și evenimente, unele dintre ele fiind organizate cu instituții culturale din afara României, în premieră la Sibiu. Așadar urmăriți știrile despre viitoarele proiecte ale Muzeului Național Brukenthal” a declarat Alexandru Constantin Chituță, managerul Muzeului Național Brukenthal.

Entuziasm la Sinagogă, dezamăgire pe centru!

1

Zeci de oameni așteaptă ca de Noaptea Muzeelor, să viziteze celebra Sinagogă Mare, situată pe strada Constituției din municipiul Sibiu. Coada formată se întinde pe aproximativ 300 de metri.


Deschisă de Noaptea Muzeelor, Sinagoga Mare din Sibiu se dorește a fi vizitată, cu mare entuziasm, de către sute de oameni. O șansă pentru care merită să aștepți o jumătate sau chiar o oră la rând. Totuși, la „doi pași” mai în sus, spre centru, se simt urme fine de frustrare. Aici, chiar de Noaptea Muzeelor, porți emblematice ce „ascund” multe file din istoria României, au rămas închise. Și oamenii au sesizat și taxat lucrul acesta!

Mai mulți cititori Sibiu Independent ne-au semnalat prin fotografii, mesajele postate în fața unor muzee. Pentru că este ditamai contradicția ca fix de Noaptea Muzeelor, acestea să fie închise.

Astfel, Muzeul de Istorie și Palatul Brukenthal nu și-au deschis porțile spre vizitare. După spusele trecătorilor, o decizie proastă din partea conducerii Muzeului Brukenthal.

„În cadrul proiectului Noaptea Muzeelor, ce va avea loc în data de 13 mai 2023, între orele 18:00-23.30, Muzeul Național Brukenthal va deschide următoarele sedii: – Muzeul de Artă Contemporană, str. Tribunei, nr. 6, – Muzeul Cinegetic August von Spiess, str. Școala de înot, nr. 4, – Sala cu Frescă, Piața Mică, nr. 22 și Sinagoga Mare. str. Constituției, nr. 11 (în parteneriat cu Comunitatea Evreilor din Sibiu).” anunța conducerea Muzeului Național Brukenthal

VIDEO-FOTO: Accident cu victime pe Șoseaua Alba Iulia din municipiul Sibiu. Ar fi rănit și un bebeluș

0

Un accident rutier cu victime s-a produs în această seară, pe Șoseaua Alba Iulia din municipiul Sibiu. Două mașini au intrat în coliziune față- spate.


Din primele informații, o mașină ce era oprită la semaforul de pe Alba Iulia a fost lovită de către o altă mașină ce nu a păstrat distanța de siguranță. Conform martorilor, la fața locului nu sunt vizibile urme de frânare, în urma impactului violent, o femeie în vârstă de 18 ani, o tânără de 11 ani și un bebeluș de doar 6 luni au fost răniți și transportați la spital.

Din fericire, o ambulanță SAJ era în tranzit și a oprit pentru acordarea primului ajutor. La scurt timp a fost direcționată și o ambulanță SMURD.

Conform IPJ SIBIU, în timp ce conducea un autoturism spre Cristian, în apropiere de intersecția cu Aleea Iasomiei, un bărbat în vârstă de 48 de ani, din Cristian, pe fondul nepăstrării distanței de siguranță în mers, a intrat în coliziune cu autoturismul condus în fața sa de către un sibian în vârstă de 68 de ani.

Traficul rutier este îngreunat.

Sibienii au ocazia să admire primele motociclete inedite expuse la Sibiu Bike Show în Promenada Mall

0

Publicul poate admira începând de sâmbătă, primele opt motociclete inedite din Sibiu Bike Show în Promenada Mall, unde vor mai fi aduse şi altele, până la debutul Transilvania Tattoo Expo, convenţia internaţională de tatuate în cadrul căreia are loc şi evenimentul moto.

Motocicletele au fost expuse cu sprijinul reprezentanţii centrului comercial din municipiul Sibiu, unde, una dintre motociclete a trebuit urcată pe scările rulante de echipa de organizatori, din cauza lungimii, de peste trei metri. Este vorba despre modelul Slide 300, o motocicletă construită în 2006, în SUA de către compania Big Bear Chopper.

Începând de sâmbătă, 13 mai, vă așteptăm la Problema Mall Sibiu, la o expoziție de motociclete, de motociclete speciale, motociclete custom, motociclete de viteză, motociclete retro, câte un exemplar din fiecare segment moto special. În afară de asta, avem o expoziţie de fotografie inspirată dintr-un tur al lumii, făcut de făcut de un amic din Germania, Heiko Gantenberg, care a petrecut 952 de zile înconjurul lumii prin prisma meseriei de tatuator. Dacă doriți să parcurgeți itinerariul acesta cu el, o putem face la Transilvania Tattoo Expo în 26, 27 şi 28 mai”, a declarant organizatorul Sibiu Bike Show şi a Transilvania Tattoo Expo, artistul Ovidiu Popârţan.

Vernisajul Sibiu Bike Show de la Promenada Mall are loc duminică, ora 17.00. La vernisaj vor fi prezenţi printre alţii, doi pasionaţi de motociclete: Ovidiu Popârţan, organizatorul Transilvania Tatttoo Expo şi Andy Fazekas, unul din organizatorii Red Bull Romaniacs.

Sibiu Bike Show Promenada Mall are loc în avanpremiera Transilvania Tattoo Expo, convenţia internaţională de tatuaje de la Sibiu, ajunsă la ediţia a 11-a, la care sunt aşteptaţi artişti de pe trei continente.

Vizitatorii au ocazia nu doar să afle povestea motocicletelor expuse, dar şi să voteze motocicleta favorite pe pagina de Facebook a evenimentului. Premierea va avea loc la Transilvania Tattoo Expo, care va avea loc în zilele de 26, 27 şi 28 mai la Sala Thalia.

La Transilvania Tattoo Expo veţi putea să-l revedeţi la Sibiu, pe Heiko din Germania, artistul tatuator care va prezenta la Sala Thalia uimitorul său turneu mondial, care a însemnat o călătorie de 952 de zile pe motocicletă. Heiko este aşteptat la Sibiu cu motocicleta cu care a călătorit în jurul lumii.

Transilvania Tattoo Expo este prima convenţie internaţională de tatuaje din România, care în 26 mai, revine cu prima ediţie de după pandemie. În premieră, ediţia din acest an va fi promovată pe Netflix, de celebrul jurnalist britanic Charlie Ottley, care va fi prezent la Sibiu.

Reamintim că s-au pus în vânzare biletele şi abonamentele pentru Transilvania Tattoo Expo atât la Sala Thalia, cât şi pe iabilet.ro. Preţul unui bilet este de 15 lei pentru o zi, iar abonamentul este de 35 de lei.

Pentru programări puteţi contacta artiştii invitaţi, pe care îi găsiţi pe paginile de Facebook şi Instagram ale evenimentului, transilvaniatattooexpo şi pe site-ul oficial, tattooexpo.ro .

Partenerii media ai Transilvania Tattoo Expo: Rock FM, Zile şi nopţi, Good Time, Sibiu 100 %, Ora de Sibiu, Monitorul de Cluj, Monitorul de Mediaş, Mesagerul de Sibiu, Mesagerul de Alba, TV Eveniment, Radio Eveniment FM, Ştiri de Sibiu, Sibiu independent, Sibiul in imagini, Sibiul azi, Strada Cetăţii, Opinia de Sibiu, Sibiul bun.

Declarații de presă:

Iar aici puteţi vizualiza momentul inedit, al urcării motocicletei pe scările rulante de la Promenada Mall:

Zi de bucurie pentru elevi, părinți, profesori la Centrul școlar de educație incluzivă Turnu Roșu

0

În data de 12 mai 2023, Centrul Școlar de Educație Incluzivă Turnu Roșu a găzduit o serie de evenimente importante. Printre acestea s-au numărat Ziua Încrederii, organizată în cadrul programului Școala Încrederii, program care a fost implementat cu succes începând din luna septembrie 2022.

De asemenea, a avut loc și Cercul pedagogic „Dezvoltarea Competențelor Profesionale ale Cadrelor Didactice din Învățământul Special și Special Integrat” destinat profesorilor, precum și un „Schimb de bune practici” adresat personalului didactic auxiliar.

„În acestă zi specială, am fost onorați să avem alături de noi colegii de la Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă Făgăraș, județul Brașov.” a declarat director prof. Mihaela Miron.

Colaborarea interșcolară a creat o oportunitate unică pentru schimbul de experiențe și cunoștințe între cadrele didactice și personalul didactic auxiliar, încurajând dezvoltarea și promovarea metodelor educaționale eficiente în contextul educației incluzive.

Ziua a început cu o prezentare a proiectului Școala Încrederii. Doamna director, prof. Miron Mihaela, împreună cu profesorii din Echipa Încrederii au prezentat invitaților programul și activitățile desfășurate în acest an la unitatea noastră. Programul a continuat cu o serie de ateliere, în care elevii au lucrat în echipele Copacul Încrederii, Brățările Prieteniei, Sport-Încredere-Prietenie și Aleea Încrederii.

Ziua Încrederii a adus bucurie și entuziasm în rândul elevilor, profesorilor și invitaților. Activitățile/atelierele au fost concepute pentru a spori încrederea elevilor în propriul potențial, oferindu-le oportunitatea de a se exprima și de a-și dezvolta abilitățile într-un mediu prietenos și susținător. Pe parcursul zilei s-au desfășurat activități menite să promoveze incluziunea și să consolideze legăturile între toți participanții.

După încheierea programului Școala Încrederii, profesorii și personalul didactic auxiliar au continuat cu activitățile planificate în cadrul Cercului Pedagogic „Dezvoltarea Competențelor Profesionale ale Cadrelor Didactice din Învățământul Special și Special Integrat” și a „Schimbului de Bune Practici”. Această inițiativă a facilitat schimbul de idei, metodologii și resurse educaționale, contribuind la creșterea calității procesului de învățământ în școlile incluzive.

În același timp, schimbul de bune practici adresat personalului didactic auxiliar a reprezentat un moment important de învățare și colaborare. Participanții au avut ocazia să împărtășească experiențele lor, să descopere strategii eficiente și să dezvolte abilități noi în domeniul asistenței educaționale.

La finalul zilei, toți participanții au plecat acasă îmbogățiți de această minunată experiență și încrezători în propriul potențial.

A patra ediție a Târgului de Ecoturism, organizată în zona Târgului de Țară din Muzeul Astra

0
Anii Drumeției
  • Expoziție opratori locali – pentru încurajarea și promovarea inițiativelor de Ecoturism din Județul Sibiu
  • Pannel-uri concentrate – dialog de bune practici din domeniul turismului sustenabil
  • Ateliere tradiționale – ateliere de creație care transmit generațiilor tinere tradițiile locale.

Cea de-a patra ediție a Târgului de Ecoturism, primul și singurul eveniment de profil din județul Sibiu, va fi organizată la finalul acestei luni, în cadrul programului „Anii Drumeției”, inițiat și finanțat de către Consiliul Județean Sibiu. Evenimentul va avea loc în perioada 19-21 mai, în zona Târgului de Țară din cadrul Muzeului Astra din Sibiu, în intervalul orar 10:00 – 18:00. În cadrul acestuia va fi prezentată oferta de primăvară – vară a operatorilor locali pentru activități recreative și sportive, echipamente și servicii conexe. 

Târgul este dedicat pasionaților de activități și experiențe autentice în aer liber, și operatorilor din zona turismului sustenabil.

Județul Sibiu înseamnă tradiții și gusturi autentice, monumente ale naturii unice în România, cum ar fi calcarele cretacice de la Cisnădioara, toate acestea oferite vizitatorilor noștri cu ospitalitate și căldură. Am enumerat doar câteva dintre atuu-rile pe care dorim să le promovăm, folosindu-le înțelept, în beneficiul tuturor celor care aleg să ne treacă pragul. Vă invit, dragi iubitori de natură, la acest târg și să vă programați următoarele ieșiri în minunatul nostru județ.” – Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu.

Pentru ediția de primăvară a fost aleasă zona Târgului de Țară din Muzeul Astra din Sibiu, în scopul expunerii și conectării cu o zonă tradițională, care trezește nostalgie pentru cei care au participat la târguri alături de bunici și părinți dar, în același timp, le prezintă o imagine inedită celor care nu au avut oportunitatea, dar își doresc să ia parte la astfel de inițiative. O noutate pentru clasicele conferințe și panel-uri de discuții, la această ediție participanții vor putea afla despre bunele practici din domeniul turismului sustenabil.

Evenimentul va fi împărțit în patru secțiuni:

  • expozițională, în care vizitatorii vor putea afla care sunt ofertele și ce tip de experiențe și activități pot încerca în sezonul de primăvară-vară în județul Sibiu;
  • comercială, cu echipamente și produse care pot fi achiziționate la prețuri speciale, alături de sesiuni demonstrative de folosire a acestora;
  • panel de discuții, în care specialiștii din domeniu vor împărtăși experiențele de bună practică pentru turism sustenabil și informații utile pentru înființarea și promovarea unor puncte atractive de ecoturism dar și comportamentul adecvat pe munte.
  • activități în aer liber pentru întreaga familie și experiențe locale deosebite.

Vizitatorii sunt invitați, ca în timpul celor trei zile ale târgului, să bucure de ateliere tradiționale meșteșugărești, degustări de produse, sesiuni de yoga, ture de bicicletă și multe alte surprize, programul complet urmând a fi disponibil în perioada imediat următoare.

Târgul de Ecoturism este un eveniment organizat în cadrul programului „Anii Drumeției”, inițiat și finanțat de către Consiliul Județean Sibiu, în colaborare cu Asociația Județeană de Turism Sibiu. Scopul principal este de a îmbunătăți infrastructura de drumeție din județ și de a promova activități specifice ecoturismului.

Descoperă mai multe pe www.aniidrumetiei.ro și app-ul Anii Drumeției, disponibil în App Store și Play Store.