Acasă Blog Pagina 751

Raluca Turcan: Medicina personalizată – o șansă în plus la un tratament eficient și o prevenție mai bună (C.P)

0

Sibiu Independent: Filosofia noastră

Știri care dau putere comunității noastre

Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.

Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.

Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.

Deputatul PNL Sibiu Raluca Turcan, președintele organizației județene a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:


Am inițiat, alături de colegii mei Nelu Tătaru și Nicoleta Pauliuc, Legea care reglementează medicina personalizată în România. Țara noastră se afla pe locul 31 din 33 de ţări europene într-un clasament numit “Indicele European de Medicină Personalizată”. Săptămâna aceasta proiectul de lege a fost votat de Camera Deputaților și a fost trimis la promulgare către Președintele Klaus Iohannis.

În secolul științei, al vitezei și preciziei avem nevoie și de un sistem medical care să ofere tratamente potrivite, la momentul potrivit și de fiecare dată persoanei potrivite.

Medicina trebuie să fie personalizată. Nu mai putem aplica același tratament unor persoane diferite, care au un istoric și un profil medical diferite. Unul și același medicament poate avea efecte diferite pentru persoane diferite, astfel, eliminăm o risipă de bani și timp în lupta pacienților cu boli foarte grave. 

Votând această lege ne-am asigurat că fiecare pacient va putea beneficia de un mecanism unic pentru extinderea analizelor şi screening-urilor prin care să se depisteze boli rare. În plus, legea încurajează aplicarea unor tratamente personalizate inclusiv prin introducerea mai rapidă a unor medicamente în schemele de tratament, chiar și a unor medicamente foarte noi. 

Toate aceste screening-uri şi analize vor putea fi decontate de CNAS.

Bolnavii nu trebuie să reprezinte doar cifre statistice la care să se raporteze Casele de Sănătate sau vânzările de medicamente. Fiecare analiză și tratament, fiecare medicament trebuie să fie dedicat special nevoilor fiecărui pacient în parte. 

Prin această lege oferim o șansă în plus fiecărui român să beneficieze de programe de prevenție, nu doar de tratamente după ce a fost descoperită boala.

Urmează promulgarea, iar apoi Ministerul Sănătăţii trebuie să elaboreze normele de aplicare şi să asigure finanţarea.

Bărbatul dat dispărut acum câteva zile a fost găsit spânzurat lângă Avrig

0

Bărbatul în vârstă de 33 de ani, dat dispărut de familie acum câteva zile, a fost găsit spânzurat într-o cabanădin extravilanul orașului Avrig.


Trupul bărbatului a fost transportat la Serviciul de Medicină Legală Sibiu în vederea efectuării necropsiei. Din primele cercetări efectuate nu au rezultat indicii care să susțină ipoteza că decesul ar fi survenit ca urmare a săvârșirii unei infracțiuni.

Campania Antifumat a debutat cu consilierea elevilor de la Liceul Ghibu din Sibiu

0

Cea de-a șasea ediție a campaniei antifumat, inițiată de Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu, intitulată „Luna mai, luna de conștientizare a efectelor fumatului asupra sănătății plămânilor”, a debutat marți, 2 mai, cu o acțiune de conștientizare a elevilor de la Liceul „Onisifor Ghibu”, derulată împreună cu reprezentanți ai Centrului Antidrog Sibiu.

În premieră, anul acesta medicii pneumologi ai spitalului vor participa la orele de consiliere a liceenilor, însoțiți de specialiști din cadrul Centrului Antidrog, în baza unui parteneriat încheiat cu scopul conștientizării populației cu privire la efectele nocive pe care țigările și alte droguri le au asupra sănătății.

„Ne dorim ca semnalul de alarmă pe care îl tragem cu privire la bolile care au ca principal factor de risc fumatul să fie cât mai puternic și să conștientizăm cât mai mulți oameni referitor la consecințele dezastruoase pe care atât țigările, cât și celelealte droguri le au asupra sănătății. Astfel, sperăm ca acțiunile comune pe care le realizăm împreună cu experții Antidrog vor ajuta cât mai mulți tineri fie să renunțe la fumat, fie să înțeleagă cât de periculos este consumul de tutun”, spune dr. Lavinia Danciu, medic pneumolog și Director Medical al Spitalului de Pneumoftiziologie Sibiu.

Potrivit calendarului campaniei, pe parcursul lunii mai, prezentările antifumat în liceele sibiene sunt programate după cum urmează:
Liceul Onisifor Ghibu Sibiu – MARȚI, 2 MAI 2023, orele 12:00 – 13:00
Liceul Pedagogic – JOI, 4 MAI 2023 , orele 13:00 – 14:00
Liceul Constantin Noica – MARȚI, 9 MAI 2023, orele 12:00 – 13:00
Liceul de Artă Sibiu – JOI, 11 MAI 2023, orele 12:00 – 13:00
Liceul Economic Sibiu – MARTI, 16 MAI 2023, orele 12:00 – 13:00
Colegiul Agricol Sibiu – JOI, 18 MAI 2023, orele 12:00 – 13:00
Liceul Avram Iancu Sibiu – JOI, 25 MAI 2023, orele 12:00 – 13:00
Liceul Brukenthal Sibiu – LUNI, 29 MAI 2023, orele 12:00 – 13:00

Spirometrii și medicație antifumat gratuite

Pe lângă prezentările în licee, pe parcursul „Lunii mai, luna de conștientizare a efectelor fumatului asupra sănătății plămânilor” vor fi organizate în locații publice și sesiuni de spirometrii gratuite, în cadrul cărora cetățenii vor avea parte de o evaluare a capacității funcționale a plămânilor și consiliere în vederea renunțării la fumat. Ulterior, persoanele care doresc să renunțe la fumat, pot primi și medicație gratuită, în cadrul Spitalului de Pneumoftiziologie Sibiu – Dispensar (în limita medicamentelor achiziționate din donații și sponsorizări).
Programul este următorul:
Vineri, 5 mai 2023, orele 10:30 – 12:30, în Aeroportul Internațional Sibiu
Vineri, 12 mai 2023, orele 10:00 – 13:00, în Mall Promenada Sibiu
Vineri, 19 mai 2023, orele 10:00 – 13:00, în Mall Shopping City Sibiu

Marșul Sănătății Plămânilor, împreună cu sportivi, pe pietonala Bălcescu

Tot în cadrul campaniei, în data de 16 mai 2023, orele 14:00, pe traseul Farmacia 24 – strada Nicolae Bălcescu – Piața Mare, retur, se va desfășura Marșul Sănătății Plămânilor, desfășurat în parteneriat cu Asociația Crucea Roșie Sibiu, în cadrul căruia cetățenii vor primi atât mere, în schimbul țigărilor pe care sunt dispuși să le cedeze, cât și pliante informative cu privire la beneficiile renunțării la fumat.
La Marș vor participa în acest an și echipe sportive, exemplul sportivilor reprezentând un model de stil de viață sănătos, cu scopul de a încuraja renunțarea la fumat și adoptarea unei conduite cât mai benefice pentru sănătate. De asemenea, alături de sportivi vor mărșălui angajați ai spitalelor, elevi, studenți, voluntari din cadrul ONG-urilor etc.

Totodată, sunt invitați să ni se alăture toți cetățenii care susțin adoptarea unui stil de viață sănătos, fără fumat, pentru o sănătate mai bună și un mediu mai curat.

„Prevenția și renunțarea la obiceiurile care ne fac rău sunt soluția pentru o populație mai sănătoasă, mai educată, care să decidă în baza unor informații oferite de specialiști. Ne dorim ca prin acțiunile pe care Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu le derulează an de an să reușim să ajutăm cât mai multe persoane să renunțe la obiceiul fumatului, salvându-și astfel sănătatea. Sperăm ca medicii noștri pneumologi, împreună cu partenerii din cadrul mai multor instituții și asociații să reușească să sprijine un număr cât mai mare de oameni să renunțe la țigări”, spune Cristian Roman, Manager Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu.

Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu are inițiativa acestei acțiuni de conștientizare a populației cu privire la consecințele negative pe care fumatul le are asupra sănătății, în condițiile în care majoritatea afecțiunilor pulmonare ale pacienților noștri au drept cauză consumul de tutun. De altfel, s-a demonstrat că 90% din decesele prin cancer pulmonar sunt provocate de fumat. Tocmai de aceea, pentru noi reprezintă o prioritate și prevenția, componenta de educare a populației, nu doar tratarea bolnavilor. În condițiile în care fumatul ucide zilnic 70 de români, considerăm că este nevoie de o informare sporită pentru reducerea numărului de fumători.

Campania se află la cea de-a VI-a ediție și se va derula pe parcursul a 4 săptămâni, în perioada 1-31 mai.

Meci dificil pentru Hermannstadt în fața ”Bătrânei Doamne”

0

De la ora 20:00 pe Digi Sport 1, Prima Sport 1 și Orange Sport putem să-i vedem din nou la treabă pe băieții lui Marius Măldărășanu!

Dacă Hermannstadt a scăpat de grijile retrogradării, UTA este prinsă în zona ”nisipurilor mișcătoare”. Băieții lui Rednic au nevoie disperată de victorie pentru a urca pe un loc de baraj.

În turul sezonului regulat, la Arad, Hermannstadt s-a impus cu 2-1 prin golurile lui Baba. În retur s-a înregistrat un 0-0 fără prea multe ocazii.

IATĂ ECHIPELE PROBABILE (GSP.RO)

UTA Arad: 13. Kucher – 15. Vukcevici, 22. Hoxhallari, 4. Benga, 11. Roger – 55. M. Pop, 14. P. Anton, 19. Batha, 20. Ubbink – 9. Milosevici, 17. Postolachi

Rezerve: 93. Fl. Iacob, 2. R. Benzar, 5. Cascini, 6. Chindriș, 7. Otele, 10. Willie, 18. Abeid, 28. Keșeru, 29. Stahl

Absent: Erico (accidentat)

Hermannstadt: 25. Letica – 17. Butean, 5. Bejan, 4. I. Stoica, 98. Opruț – 96. Balaure, 29. Biceanu, 14. Sota Mino, 93. C. Popescu – 96. Balaure, 9. G. Iancu

Rezerve: 31. Muțiu, 7. P. Petrescu, 8. B. Alhassan, 11. D. Iancu, 20. Bărbuț, 28. Buhăcianu, 51. Oroian, 70. C. Ene, 77. Babici

Absent: Antoche (accidentat)

FOTO – Facebook / FC Hermannstadt

ISU SIBIU: „În weekend-ul ce a trecut, am răspuns prompt unui număr de 144 de solicitări

0

Pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “Cpt. Dumitru Croitoru” al judeţului Sibiu au răspuns prompt, în weekend-ul ce a trecut, unui număr de 144 de solicitări venite pe numărul de urgență 112.


În această perioadă, 124 de persoane au primit asistență medicală de urgență din partea echipajelor de prim-ajutor medical calificat SMURD.

Totodată, în acest sfârșit de săptămână, pompierii sibieni au fost solicitați să intervină pentru stingerea a 4 incendii, dintre care un incendiu la o anexă gospodărească, două la tomberoane și un incendiu de vegetație

– Sâmbătă, 29.04,în jurul orei 15:00, pompieri sibieni au intervenit în localitatea Sebeșul de Jos pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la o anexă gospodărească (șură), cu două autospeciale de stingere, una de primă intervenție, o cisternă cu apă și un echipaj SMURD. La sosirea forțelor incendiul se manifesta la acoperiș, acesta propagându-se și la o anexă învecinată. În urma incendiului a fost afectată în totalitate anexa de la care a izbucnit incendiul, iar anexa învecinată a fost afectată pe o suprafață de aproximativ 2 mp. Cauza probabilă de izbucnire a incendiului a fost focul deschis în spații deschise lăsat nesupravegheat, în apropierea materialelor combustibile.

– Tot sâmbătă, în jurul orei 18:00, pompierii au intervenit cu o autospecială de stingere pe strada distribuției pentru stingerea unui incendiu ce se manifesta la un tomberon. Incendiul a fost lichidat prompt. Cauza izbucnirii incendiului a fost focul deschis în spații deschise. 

-Sâmbătă seara în jurul orei 20:45, în localitatea Săliște pompierii s-au mobilizat cu o autospecială de stingere pentru lichidarea unui incendiu de vegetație. Incendiul a afectat o suprafață de aproximativ 500 mp.

– Luni, în jurul orei 00:10, pe strada Rusciorului din municipiul Sibiu, a izbucnit un incendiu la 5 tomberoane. Intervenția promptă a pompierilor a limitat extinderea incendiului astfel încât un singur tomberon a fost afectat în totalitate, alte 4 fiind afectate parțial de flăcări.

De asemenea pompierii au salvat în acest sfârșit de săptămână un câine căzut într-un șanț de aproximativ 3 m și un cal căzut într-un canal de aproximativ 2 m. Ambele animale au fost scoase în siguranță.

Inspectorii din cadrul Inspecției de Prevenire au efectuat controale inopinate la unități de cazare de pe Valea Avrigului. Au fost verificate un număr de 6 unități de cazare. S-au aplicat 2 avertismente și două amenzi în valoare totală de 5000 de lei.

Dr. Pențea Ioan: Recomandări privind producerea și valorificarea laptelui de oaie

0

Dr. Penţea Ioan Viorel – Secretar al Colegiului Medicilor Veterinari Filiala Sibiu transmite următoarele recomandări:


  Creşterea ovinelor reprezintă o tradiţie multiseculară, fiind activitatea de baza a unui însemnat număr de crescători de animale, această specie oferind activităţi tradiţionale privind prelucrarea unor produse din lapte, carne, lână cu un pronunţat caracter specific local sau regional (diferite sortimente de brânzeturi, specialităţi din carne de oaie, articole de îmbrăcăminte, obiecte artizanale, instrumente pentru prelucrarea produselor (ustensile de inventar ale stânii, ateliere de cojocărie, confecţionarea pălăriilor tradiţionale, ateliere pentru ţesături, etc).

     Datorită condiţiilor geo-climaterice caracteristice ţării noastre efectivele de ovine sunt crescute şi exploatate în marea parte a anului (cca 200 – 230 de zile, în funcţie de intemperii) pe pajiştile naturale, respectiv pe păşuni şi fâneţe, fiind comasate în turme (cârduri) cu un efectiv de ovine pe turmă, diferenţiat în funcţie de suprafaţa de teren păşunabil, categoria de animale, numărul de proprietari care participă la formarea turmei, de distanţa faţă de localităţi şi alte criterii care sunt stabilite de crescătorii din localitatea de origine a ovinelor.

    La această dată un procent însemnat de crescători de ovine, exploatează această specie pentru producţia de lapte care este utilizat, în exploataţii sau în unităţi specializate, cu precădere la obținerea brînzeturilor, mai ales telemea, caş, brânzeturi frământate, urdă, sau cașcaval, cu un randament bun obținut în urma procesării.

  Caracteristice laptelui de oaie (după unele date statistice) sunt reprezentate de conținutul ridicat în substanțe proteice 5,7%, în cazeină 4,6%, lactalbumină / lactoglobulină 1,1%, lactoză 4,5%. Continutul de calciu din laptele de oaie este intre 162 si 259 mg/100g, este bogat in grasimi 6,7%, iar aportul de fosfor, sodium, magneziu, zinc, fier şi grupul de vitamine B este de 1,5-2 ori mai nutritiv și mai bogat decât laptele de vacă.  

  Laptele de oaie are o dublă importanţă: biologică – când reprezintă alimentul indispensabil în primele săptămâni de viaţă a mielului și comercială – când poate reprezenta o importantă sursă de venituri. Din acest punct de vedere deosebim laptele supt, adică cel consumat de miel, și laptele marfă, cel destinat comercializării.

   Producția cantitativă și calitativă de lapte de oaie este determinată de mai mulți factori a căror acțiune se îmbină în așa manieră încât este dificil a determina cu certitudine aportul fiecăruia dintre ei, respectiv:

• factori genetici, care includ rasa, individul, prolificitatea, metabolismul fiecărui animal, cofiguraţia, forma şi dezvoltarea ugerului, vârsta corelată cu perioada de lactaţie;

• factori de mediu respectiv temperaturile ridicate (temperaturile cele mai favorabile pentru procesul de secreție normală a laptelui fiind cuprinse între 5 și 21°C), ploile şi umiditate excesivă, pot provoca o diminuarea producției de lapte cu 5-30%;

• calitatea nutritivă a furajelor şi modul lor de administrare (se recomandă  ca pentru producerea unui litru de lapte să fie asigurate 0,7 U.N. și 85 g proteină digestibilă, peste necesarul de întreținere a funcțiilor vitale);

• asigurarea permanentă a apei potabile;

• condiţiile de zooigienă şi microclimat din saivane sau în țarcurile din pășune;

• igiena şi sistemul de muls;

• calitatea și calificarea personalului îngrijitor;

    Pentru îmbunătățirea, producției de lapte, se recomandă  desfășurarea unei intense activități de selecție în rândul raselor autohtone, extinderea controlului producției de lapte, alegerea riguroasă a berbecilor folosiți la monta naturală sau pentru însămânțări artificiale, efectuarea unor încrucișări de infuzie cu berbeci din rase specializate pentru producția de lapte.

  O condiţie esenţială pentru realizarea unui spor de efective şi implicit de produse animaliere scontate, cantitativ şi calitativ, o constituie starea de sănătate a ovinelor condiţie care constituie o preocupare importantă a serviciilor sanitare veterinare şi pentru siguranţa alimentelor în perspectiva prevenirii bolilor transmisibile la animale, protejarea populaţiei de bolile transmisibile de la animale la om, protecţia şi bunăstarea animalelor, asigurarea  pieţei de consum cu produse animaliere cu origine cunoscută şi salubre, activităţi care se desfăşoară în contextul unui larg cadru legislativ specific.

   În baza responsabilităţiilor ce le revin şi pentru a asigura un sprijin concret şi eficient crescătorilor de ovine, serviciile sanitare veterinare, oferă o serie de servicii cu referire la :

➢ asigurarea bazei umane şi materiale necesare pentru efectuarea acţiunilor sanitare veterinare de prevenire şi combatere a bolilor la animale;

➢ evaluarea şi monitorizarea exploataţiilor care deţin ovine, implementerea legislaţiei privind identificarea, înregistrarea şi mişcarea animalelor;

➢ supravegherea clinică a stării de sănătate a efectivelor, prin examene clinice şi inspecţii la exploataţiile comerciale şi în exploataţiile nonprofesionale de la gospodăriile populaţiei;

➢ măsuri de supraveghere şi prevenire a unor boli transmisibile prin vaccinări profilactice, tratamente antiparazitare preventive şi curative,  diagnosticul unor boli prin examinarea în laborator a probelor recoltate de la animale în acest scop;

➢ monitorizarea și certificarea circulaţiei ovinelor, a produselor și a subproduselor obținute de la acestea;

  Realizarea acestor acţiuni, care în principal sunt în interesul crescătorilor de animale, nu pot fi eficiente decât printr-o colaborare permanentă între crescătorii de animale, asociaţiile de profil şi medicii veterinari, respectându-se cu stricteţe legislaţia din domeniu.

  Crescătorii de ovine care doresc să valorifice producţia primară, sau produsele obţinute prin procesarea producţiei primare, trebuie să obţină de la D.S.V.S.A. judeţeană, documentul de înregistrare pentru vânzare cu amănuntul, document care stabileşte: codul producătorului, produsele care se valorifică, cantitatea, locul de comercializare şi aria de distribuţie.

 Această înregistrare este necesară pentru a se putea monitoriza şi controla respectarea normelor şi regulilor de igienă, trasabilitatea şi siguranţa alimentelor, de către toţi crescătorii de ovine care produc, procesează, depozitează şi comercializează lapte şi produse din lapte de oaie, în scopul protejării sănătăţii publice.

   În condiţiile în care crescătorii de ovine sunt înregistraţi la D.S.V.S.A. judeţeană, cu centrul de prelucrare a laptelui integrat în exploataţie (stâna) şi implicit pentru vânzare cu amănuntul, sau prin afluirea laptelui la o unitate independentă, autorizată pentru procesare, aceştia pot să comercializeze produsele din lapte de oaie la consumatorul final, la alte unităţii autorizate, în pieţe agroalimentare de pe intreg teritoriul Romaniei, precum şi cu ocazia expoziţilor, târgurilor sau alte manifestări organizate de diferite autorităţi sau organizaţii profesionale în cadrul legal.  

Cu referire la importanţa şi rolul crescătorilor de animale (de ovine în situaţia în discuţie) sunt multe aspecte de menţionat ținând cont de contextul social şi economic al acestei activitați, fapt ce obligă autorităţiile competente să acorde un spijin real, concret, cu referire la funcţionarea asociaţilor pe specii de animale şi produs, facilităţi pentru amenajarea de puncte de sacrificare, pentru unităţi de procesare a laptelui, a cărnii şi a subproduselor obţinute de la ovine, spijin pentru asigurarea hranei pe tot parcursul anului, identificarea de beneficiari interni, sau în spaţiul intracomunitar, precum şi în ţări terţe pentru comercializarea berbecuţiilor şi a unor produse finite (brânzeturi, preparate din carne de oaie cu caracteistici tradiţionale), spijin financiar prin suvenții, sau alte forme legale.

Spitalul Clinic de Psihiatrie Sibiu, partener în organizarea celei de a II-a ediții a Școlii de Vară de Psihopatologie de la Păltiniș

0

Spitalul Clinic de Psihiatrie ”Dr. Gheorghe Preda” Sibiu anunță desfășurarea celei de-a doua ediții a Școlii de Vară de Psihopatologie, care va avea loc în stațiunea montană Păltiniș, în perioada 23 – 29 iulie 2023. Evenimentul este organizat de către Asociația Română de Psihiatrie și Psihoterapie, în parteneriat cu Spitalul Clinic de Psihiatrie „Dr. Gheorghe Preda” Sibiu și Facultatea de Medicină din cadrul Universității ”Lucian Blaga” Sibiu.


Programul Școlii de vară este adresat medicilor rezidenți în psihiatrie, aflați în anii II-V de pregătire și medicilor specialiști psihiatri, cu vârsta maximă de 40 de ani.

„Spitalul clinic va depune toate eforturile necesare pentru ca Școala de Vară de Psihopatologie să devină un reper constat în pregătirea tinerilor medici psihiatri. Istoria acestui edificiu ne obligă la respect și continuitate față de calitatea actului medical oferită pacienților noștri, iar acest lucru se poate realiza doar printr-o pregătire științifică, continuă și de actualitate, acordată viitorilor medici”, precizează Florin Neag, managerul Spitalului Clinic de Psihiatrie „Dr. Gheorghe Preda” Sibiu.

Cei interesați să participe se pot înscrie până duminică, 22 mai 2023, la adresa de email: scoaladevara.arpp@gmail.com, fiind necesare următoarele documente, în format PDF: Curriculum vitae; Scrisoare de intenție; Scrisoare de recomandare din partea îndrumătorului sau a superiorului. Participanții vor trebui să aibă cunoștințe bune de limba engleză.

Cazarea și masa vor fi asigurate de către organizatori, în cadrul Centrului de perfecționare și cercetare din Păltiniș,  afiliat Universității ”Lucian Blaga” Sibiu.

Atelierele din cadrul școlii vor fi coordonate de către următorii specialiști în domeniu:

• Acad. Prof. Univ. Dr. Mircea Lăzărescu (Timișoara, România)

• Prof. Univ. Dr. Luís Madeira (Lisabona, Portugalia)

• Psihoterapeut Dr. Petre Rădescu (București, România)

• Șef lucr. Univ. Dr. Ciprian Băcilă (Sibiu, România)

• Șef lucr. Univ. Dr. Ana Giurgiuca (București, România)

Spitalul Clinic de Psihiatrie „Dr. Gheorghe Preda” Sibiu, oferă astfel posibilitatea continuării pregătirii științifice a tinerilor medici într-o atmosferă mai neconvențională,  în stațiunea montană Paltiniș, zonă cu o încărcătură deosebită. Aici, în anul 1975, filosoful Constantin Noica a inițiat Școala de la Păltiniș, „ un model paideic în cultura umanistă”, așa cum o descrie Gabriel Liiceanu.

”Prima ediție a reunit tineri psihiatri, aflați în programe de formare în toate centrele universitare din România. Participanții au avut acces la numeroase resurse bibliografice, necesare familiarizării cu terminologia psihopatologiei fenomenologice. Suntem încrezători că ediția de anul acesta va reprezenta o experiență unică și va aduce informații valoroase și oportunități de formare a unor noi relații profesionale pentru tinerii medici, într-un cadru plin de istorie și atmosferă prietenoasă, la Păltiniș” precizează dr. Ciprian Ionuț Băcilă, directorul medical al Spitalului Clinic de Psihiatrie „Dr. Gheorghe Preda” Sibiu.

PSD Sibiu: Tinerii social-democrați luptă pentru viața lui Victor (C.P)

0

Organizația Județeană PSD Sibiu a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:


Tinerii social-democrați sunt profund implicați în campaniile de ajutorare a celor greu încercați. La întâlnirea cu colegii din PSD, organizată în 1 mai, tinerii noștri au adus un photoboot (o cabină foto) și i-au invitat pe cei peste 800 de participanți să-și facă fotografii, contra unui cost modic, pentru a contribui la o campanie umanitară. Suma colectată îi este destinată lui Victor, un băiețel care suferă de SMA (amiotrofie musculară spinală), o boală genetică rară, care atacă celule nervoase responsabile de mișcările voluntare.

”În ciuda faptului că, alături de familia sa frumoasă, Victor a depășit momente extrem de dificile și provocatoare, inima lui puternică și zâmbetul cald au reprezentat o puternică motivație pentru noi. Le mulțumim tuturor celor care au contribuit la strângerea de fonduri pentru tratamentul lui Victor!”, spune Dan Luca, președintele Organizației Municipale a Tineretului Social Democrat Sibiu.

”Victor va împlini 2 ani în data de 19 mai. Medicii recomandă ca tratamentul special și foarte costisitor să înceapă înaintea acestei vârste. Pentru că este nevoie de o sumă considerabilă, recomandăm tuturor, în limita posibilităților, să contribuie la campania lansată de organizația TogetherForVictor. Privind retrospectiv, suntem recunoscători tuturor pentru tot sprijinul acordat lui Victor”, spune Florian Giubega.

Cei care pot și doresc să contribuie la sănătatea lui Victor pot face donații în contul RO80RZBR0000060021411897, deschis la Raiffeisen Bank (Titular: Adelina Dinescu), Cod Swift banca: RZBRROBU sau RO82RZBR0000060017856132, deschis la Raiffeisen Bank (Titular: Ioan Dinescu), Cod Swift banca: RZBRROBU. Donații pot fi făcute și prin Revolut, către 0746169534 – Dinescu Adelina, respectiv 0752364020 – Dinescu Valentin sau la https://www.paypal.me/togetherforvictor.

Trageri în poligonul automatizat Poplaca în luna mai, 2023

0

În luna mai, unităţile militare din garnizoana Sibiu vor executa trageri după următorul program:


-​cu muniţie reală, cu armamentul uşor de infanterie, pentru derularea procesului de instrucţie a militarilor: 

• 03.05.2023, în intervalul orar 08.30-19.00;

• 04.05.2023, în intervalul orar 08.30-19.00;

• 08.05.2023, în intervalul orar 08.30-16.30;

• 09.05.2023, în intervalul orar 08.30-16.30;

• 10.05.2023, în intervalul orar 08.30-17.30;

• 11.05.2023, în intervalul orar 08.30-20.00;

• 17.05.2023, în intervalul orar 08.30-20.00;

• 18.05.2023, în intervalul orar 08.30-21.00;

• 19.05.2023, în intervalul orar 08.30-16.30;

• 22.05.2023, în intervalul orar 08.30-20.00;

• 23.05.2023, în intervalul orar 08.30-19.00;

• 24.05.2023, în intervalul orar 08.30-20.00;

• 25.05.2023, în intervalul orar 08.30-20.00;

• 26.05.2023, în intervalul orar 08.30-16.30;

• 31.05.2023, în intervalul orar 08.30-16.30;

-​cu muniţie de manevră, cu armament de artilerie reparat în cadrul Centrului 183 Mentenanţă Sibiu, pentru verificarea funcţionării normale a acestuia:

• 05.05.2023, în intervalul orar 08.30-15.30;

• 10.05.2023, în intervalul orar 08.30-15.30;

• 16.05.2023, în intervalul orar 08.30-15.30;

• 30.05.2023, în intervalul orar 08.30-15.30;

• 31.05.2023, în intervalul orar 08.30-15.30;

 

***

Tragerile executate în zilele de 3, 4, 5, 8, 9, 10, 11, 16, 23, 30 şi 31 mai este posibil să fie auzite în localităţile din vecinătatea poligonului. 

Într-o singură zi, cinci sibieni s-au ales cu dosare penale. Consum de alcool, droguri, dar și lipsa permisului de conducere

0

Polițiștii rutieri sibieni sunt zilnic la datorie și opresc în trafic sute de șoferi pentru a le verifica actele sau dacă au consumat băuturi alcoolice și substanțe interzise.


În jurul orei 15:45, în municipiul Sibiu, polițiștii Secției Nr. 1 Poliție Urbană Sibiu au oprit un autoturism condus pe Calea Dumbrăvii de către un sibian în vârstă de 64 de ani. Testarea alcoolscopică a șoferului a indicat o valoare de 0,64 mg/l alcool pur în aerul expirat.

În jurul orei 16:00, tot în municipiul Sibiu, polițiștii Biroului Rutier Sibiu au depistat un localnic în vârstă de 42 de ani în timp ce conducea un autoturism pe Calea Dumbrăvii, fără a deține acest drept.

În jurul aceleași ore, în orașul Tălmaciu, în timp ce conducea un autoturism pe DN 7 spre Boița, un bărbat în vârstă de 51 de ani, din Tălmăcel, a pierdut controlul direcției de deplasare și a intrat în coliziune cu un cap de pod de pe partea dreaptă a direcției de mers. Evenimentul s-a soldat cu pagube materiale. Testarea alcoolscopică a șoferului a indicat o valoare de 0,61 mg/l alcool pur în aerul expirat.

În jurul orei 20:30, pe strada Regele Ferdinand din orașul Cisnădie, polițiștii Secției Nr. 1 Poliție Urbană Sibiu au oprit un autoturism la volanul căruia au identificat un sibian în vârstă de 19 ani. Testarea șoferului cu aparatul Drugtest a indicat un rezultat pozitiv la metamfetamină

În jurul orei 20:45, în municipiul Sibiu, polițiștii Biroului Rutier Sibiu au oprit pentru control un autoturism condus pe strada Rimski Korsakov de către un tânăr în vârstă de 21 de ani, din localitatea Turnu Roșu. Testarea conducătorului auto cu aparatul Drugtest a indicat rezultate pozitive la benzodiazepină și canabis.

Agent de pază bătut de un slimnicean. A vrut să fure două sticle cu alcool

0
retinut

Paznicul magazinului Profi situat pe strada Semaforului din municipiul Sibiu a fost bătut de un slimnicean. Acesta ar fi vrut să fure două sticle cu alcool.


Astfel, la data de 1 mai, polițiștii Biroului de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Sibiu l-au reținut pe tânărul în vârstă de 22 de ani, din Slimnic și este cercetat penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tâlhărie.

În fapt, la data de 1 mai, agentul de pază al unei societăți comerciale din municipiul Sibiu l-ar fi surprins pe tânărul în cauză în timp ce încerca să părăsească incinta având asupra sa două sticle de băuturi alcoolice pe care nu le-ar fi plătit. Pentru a-și asigura scăparea, tânărul l-ar fi lovit pe agent în mod repetat, fiind imobilizat ulterior de către persoanele prezente în magazin. Agentul de pază a suferit vătămări corporale care necesită aproximativ 8 zile de îngrijiri medicale. Prejudiciul, în valoare de 116 lei, a fost recuperat.

EDITORIAL: De ce se simt discriminați oltenii din Sibiu?

2
Calin Blaga

De fiecare dată când ziarul nostru pune o știre despre un accident auto care conține în titlu cuvintele „oltean” sau „vâlcean” ia foc Facebookul din zona Sibiului. Suntem acuzați de discriminare. Ciudat însă, că, din 10 știri despre accidente rutiere, 9 apar în titlu cu „sibian” băut, a lovit, drogat etc și nimeni nu comentează că este discriminare. Dar la a zecea știre, când apare despre un șofer „vâlcean” sau „oltean” iau foc pe internet toți oltenii din Sibiu.


Din start vreau să-i liniștesc pe oltenii din Sibiu și să le spun că nu este vorba de nicio discriminare. În titlu se indică elemente mai importante și de interes ale știrii. În cazul accidentelor oamenii vor să știe cel mai adesea de unde este șoferul. Așa ne arată nouă studiile de impact. De aceea găsim în titluri: un sibian (cel mai adesea, evident), dar și un vâlcean, un oltean, un șofer din Alba etc.

Deci nu vorbim de discriminare, ci pur și simplu de o informație dorită de mulți cititori încă din titlu. Spre deosebire de presa locală sibiană, ziarul nostru este cel mai rapid în a oferi video, foto și informații de la evenimente rutiere. Atât cât putem de repede. De multe ori suntem la accidente deodată cu Poliția, SMURD sau SAJ. Dar informațiile oficiale de la aceste instituții, deși le cerem rapid, vin târziu și trimise simultan la toată presa. Deși mulți colegi la ora când noi eram pe teren, ei dormeau. Dar asta este altă problemă, de comunicare inter-instituțională.

Revenind la oltenii din trafic. Ei există, ca o dezvoltare firească a afluxului de olteni în Sibiu în ultimii ani. Nu consider că a le pomeni originea este o discriminare. Așa cum ziare din Germania, Anglia, Olanda sau Franța dau știri cu „un român”… Ideea de a nu fi condamnați de alții pentru fapte reprobabile, pentru că acestea te fac să ajungi în știri adesea, este să nu le mai comiți. Simplu. Noi nu vom mai da știri din trafic cu olteni în titlu, dacă nu vor mai comite fapte contra legii. Oricum, așa cum enunțam la început, știrile cu șoferi olteni cu probleme în trafic reprezintă 10% din totalul știrilor din trafic oferite de noi. Restul enunță în titlu „un sibian”, „o sibiancă”.

Iar comentariile unor olteni din Sibiu de pe Facebook referitoare la comparații cu alte ziare din Sibiu nu își au rostul, mai ales când un ziar este deținut de olteni. Este politica lor. A noastră respectă un standard internațional.

Dar revine întrebarea firească: de ce oltenilor din Sibiu nu le place să fie amintiți după zona etnografică de origine?

Alt pieton lovit de o mașină, tot pe o trecere din Sibiu. Are piciorul rupt!

1

Un nou accident de circulație în care este implicat un pieton s-a produs în această dimineață pe strada Constituției, în apropiere de intersecția cu Bulevardul Corneliu Coposu, din municipiul Sibiu.


În ultimele două săptămâni, cel puțin 4 persoane au fost rănite, în timp ce traversau regulamentar tot pe trecerile de pietoni.

Din primele cercetări efectuate a rezultat faptul că, în timp ce conducea un autoturism spre strada Bâlea, un bărbat în vârstă de 62 de ani, din Agnita, a lovit o femeie care traversa strada pe trecerea pentru pietoni. Femeia, în vârstă de 57 de ani, din Orlat, a suferit un traumatism de membru inferior.

În zonă se circulă îngreunat.

„SAJ SIBIU ,a trimis un echipaj de tip C înSibiu pe strada Constituției ,la un accident rutier.
Un autoturism a lovit o femeie de 57 de ani. La sosirea echipajului, femeia prezenta un traumatism de membru inferior. A fost transportată în stare stabilă la UPU Sibiu.”
a declarat Vasile Scridon, purtătorul de cuvânt al SAJ SIBIU

VIDEO-FOTO: Accident cu alcool, între doi olteni, pe drumul spre Troița din Șelimbăr

2

Un accident rutier cu victime s-a produs în această seară, la intrarea pe drumul ce duce la Troița din Șelimbăr, porțiune preferată de șmecherii pe patru roți.


Impactul între cele două mașini înmatriculate în județul Vâlcea a avut loc în sensul giratoriu de lângă magazinul Dedeman iar conform martorilor, unul dintre șoferi și-ar fi premeditat manevra periculoasă. Astfel, la ieșirea din sensul giratoriu, șoferul ar fi tras brusc și intenționat de volan, forțând cealaltă mașină să iasă în decor și să rupă un indicator rutier.

Testat cu aparatul etiotest, rezultatul șoferului fiind de 0.11 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Conform Inspectoratului Județean de Poliție SIBIU, în timp ce conducea un autoturism dinspre strada Rahovei, un bărbat în vârstă de 33 de ani, din județul Vâlcea, nu s-a asigurat la schimbarea benzii de mers și a intrat în coliziune cu un autoturism condus de către o sibiancă în vârstă de 23 de ani.

În urma impactului, o șoferiță în vârstă de aproximativ 22 de ani a fost rănită și transportată la spital.

„Aseară în jurul orei 22:00 un echipaj SMURD a intervenit la un accident rutier pe strada Prelungirea Mihai Viteazu. O femeie în vârstă de 23 de ani a primit îngrijiri medicale și a fost transportată la UPU Sibiu conștientă, policontuzionată.” a declarat purtătorul de cuvânt al ISU SIBIU, Andreea Ștefan

MEDIAȘ: Sute de oameni au sărbătorit Maial-ul

0

Pentru medieșeni, 1 mai este sinonim cu Maial, o serbare câmpenească cu tradiție. Primăria Municipiului Mediaș a organizat și în acest an un spectacol popular de durată la Barajul Ighiș. Vremea bună și muzica populară de calitate au atras sute de medieșeni, dar și turiști.


Primarul Gheorghe Roman le-a mulțumit medieșenilor prezenți la eveniment și i-a invitat să savureze spectacolul popular. Grătarele au sfârâit toată ziua, iar pajiștea din zona Barajului Ighiș s-a umplut de lume. Au încântat publicul interpreții: Maria și Mihai Nemeș, Ciprian și Mihaela Istrate, Ramona și Petrică Vița, Adina Roșca și Cătălin Doinaș, Robert Târnăveanu, Alexandru Pop. 

Alături de aceștia, la eveniment au fost prezenți soliștii vocali și ansamblurile folclorice ale zonei Târnavelor: Costel Popa, Cosmina Fulea, Emilia Muntean, Aurelian Suciu, Dan Filuț Tabără, Diana și Bianca Crețu, Aurica Bacea, Alin și Natalia Matyas, alături de Ansamblurile  folclorice ,,Târnavele“ și ,,Muguri de pe Târnave“ din Mediaș.

Spectacolul folcloric s-a bucurat, de asemenea, de prezența Ansamblului artistic profesionist ,,Rapsodia Călimanilor“ din Toplița și a Grupului instrumental ,,Ceterașii de pe Câmpie“.

SIBIU: Viceprimarul Alexandru Dumbravă, bucătar voluntar la Șura Kulinară

0

Proiectul social Șura Culturală din cartierul sibian Gușterița a devenit sâmbătă seara Șura Kulinară. „Prin ȘURA KULINARĂ dorim să petrecem împreună o cină gătită de un membru al comunității pentru cei care doresc fie să guste preparatele deosebite, fie să cunoască mai bine ȘURA și proiectele ei, fie amândouă. Întâlnirea, degustarea, timpul împreună sunt importante, iar scopul general al acestei activități este sprijinul activităților din Șura Culturală” a declarat preotul Alexandru Ioniță, unul din fondatorii proiectului.


Startul culinar a fost dat de viceprimarul Sibiului, Alexandru Dumbravă, acum în postura de bucătar voluntar. Acesta a gătit preparate din zona Bran pentru 15 persoane. Cei prezenți au apreciat atât bucatele atent preparate de Dumbravă, îmbrăcat în port popular. Dar și poveștile ce le-au însoțit.

Viceprimarul Alexandru Dumbravă alături de preotul Alexandru Ioniță

Șura Kulinară se va repeta în fiecare sâmbătă pe strada Mălinului nr 4 din cartierul Gușterița. „nvităm pe cei dornici să gătească într-o sâmbătă seara și să împărtășească din propria experiență culinară și culturală să se înscrie la numărul de telefon 0743006806. Ne bucurăm de rețete exotice și deosebite” a spus Alexandru Ioniță. O donație recomandată de 80 de lei de persoană asigură o seară deosebită, dar și o strângere de fonduri pentru Șura Culturală.

„Nici nu am realizat cât de repede au trecut câteva ore, bucurandu-ne de bucate, oameni frumoși, muzică și posibilitatea de a face și puțin bine celor de lângă noi. Îi îndemn și pe alții să își facă curaj și să îndrăznească să ne invite la Șura Kulinară!” a spus viceprimarul Alexandru Dumbravă.

rpt

Două adolescente sunt căutate de Poliție. Au plecat dintr-un centru de plasament din Cisnădie

0

ACTUALIZARE: În seara zilei de 1 mai, în jurul orei 21:00, cele două minore au fost depistate pe raza orașului Cisnădie și au fost preluate de către reprezentanții centrului de plasament. Nu au fost victimele niciunei infracțiuni.

Știre inițială:

Poliţiştii sibieni caută două minore, ambele în vârstă de 13 ani, care au plecat dintr-un centru de plasament, fără a mai reveni.

Persoanele ce pot oferi informaţii care să conducă la depistarea acestora sunt rugate să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apeleze gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.

La data de 30 aprilie, în jurul orei 21,30, polițiștii sibieni au fost sesizați de către o femeie, cu privire la faptul că, în cursul aceleiași zile, două minore, CIOROGARIU FELICIA MARIA și MAGHIAR DENISA MARIA, ambele în vârstă de 13 ani, au părăsit împreună incinta unui centru de plasament din orașul Cisnădie, jud. Sibiu, fără a mai reveni.

FOTO ARHIVĂ

CIOROGARIU FELICIA MARIA

Semnalmente: înălțime 170, păr brunet, lung, ochi căprui, constituție robustă.
În momentul plecării, minora purta pantaloni tip jeans de culoare albă, bustieră de culoare gri, cămașă în carouri roșu/negru.
Nu se cunosc eventuale semne particulare.

MAGHIAR DENISA MARIA

Semnalmente: înălțime 150 cm, păr șaten, de lungime medie, ochi căprui, constituție robustă.
În momentul plecării, minora purta pantaloni tip jeans de culoare gri/negru, tricou de culoare galben cu diferite inscripții, geacă din material tip jeans de culoare albastră.
Nu se cunosc eventuale semne particulare.

Cetăţenii care pot oferi informaţii despre aceste minore sunt rugați să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apeleze gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.

Doi elevi de la Colegiul Agricol din Sibiu, premianți la Olimpiada de Tehnologii de la Călărași

0

Olimpiada de tehnologii, eveniment de excepție organizat la Călărași, și-a desemnat câștigătorii – primii pași spre o meserie de valoare – medicina Veterinară, au fost făcuți cu succes și de micii tehnicieni veterinari de la Colegiul Agricol “Daniel Popovoci Barcianu” din Sibiu.


Inspectoratul Şcolar Judeţean Călăraşi, împreună cu Colegiul Agricol „Sandu Aldea” au organizat, recent, festivitatea de premiere a câştigătorilor etapei naţionale a Olimpiadei la Disciplinele din Aria Curriculară „Tehnologii”, domeniul Agricultură – secţiunea „Creşterea animalelor şi Cultura plantelor”. Olimpiada s-a desfăşurat, în perioada 10-14 aprilie 2023, la Călăraşi, unde 26 de judeţe au avut participanţi la OLIMPIADA NAȚIONALĂ – aria curriculară TEHNOLOGII – domeniul Agricultură- CREȘTEREA ANIMALELOR, Sibiul fiind reprezentat de 2 elevi de la specializarea „Tehnician veterinar” de la COLEGIUL AGRICOL „DANIIL POPOVICI BARCIANU”, din clasa a-XI-a: ILIESCU IONUȚ și RIZESCU IULIA.

Evenimentul a avut loc în sala Amfiteatru a USAMV Bucureşti, Filiala Călăraşi, la acesta participând: Roxana Paţurcă (Inspectorul școlar general al Inspectoratului Şcolar Judeţean Călăraşi), Florin Lixandru (Secretar de stat în cadrul Ministerului Educaţiei), Senatorul Ciprian Pandea (Preşedintele Comisiei pentru Agricultură din Senat), George Chiriţă (Directorul general al Agenţiei pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale – AFIR), Daniela Creţu (Preşedintele Olimpiadei Naţionale pentru Agricultură, Directorul Facultăţii de Management, Inginerie Economică în Agricultură şi Dezvoltare Rurală – Filiala Călăraşi), Felicia Stroe (prim-vicepreşedinte în cadrul Olimpiadei); Olimpiu Moisescu (Inspector școlar învăţământ profesional şi tehnic), profesori şi elevi din ţară.

Secretarul de stat Florin Lixandru a scos în evidenţă ideea că agricultura este un domeniu de viitor pentru România. Într-o Europă care investeşte din ce în ce mai mult în ferme de familie, în conservarea biodiversităţii, în venituri echitabile pentru fermieri, România – cu fermele ei mici şi multe, cu diversitatea peisajelor, cu potenţialul pentru agricultura ecologică – are toate şansele să-şi îmbunătăţească competitivitatea agricolă şi să crească importanţa acestui sector în ansamblul economiei.

Competiția la care au participat cei doi liceeni sibieni a fost foarte strânsă, elevul ILIESCU IONUȚ obținând MENȚIUNEA I cu un punctaj total de 88,5 la cele două probe de concurs susținute (teorie și proba practică), diferența între el și locul trei, ocupat de reprezentantul Iașiului, fiind de doar 4 sutimi. Eleva RIZESCU IULIA a obținut și ea o notă bună, ce a condus la clasificarea ei pe locul 10. ONORABIL!

„Cei doi barcieni sibieni sunt doi copii serioși, care și-au sacrificat din timpul lor liber pentru a explora o pasiune, o meserie frumoasă dar grea, cea de viitor MEDIC VETERINAR, meserie cotată excelent, situată pe o linie  ascendentă în condițiile în care explozia numărului de animale de companie sau de interes economic, este evidentă. Creșterea animalelor este în plin avânt, animalul ne este tratament și situație economică bună a familiei, iar elevii de la acest profil, știu acest lucru.

Cu regretele celor 4 sutimi ce ne-au despărțit de podium, dar și cu gândul că la anul vom fi mai buni, îmbrățișăm pe acești mici curajoși, IONUȚ ȘI IULIA” – declară prof. Sima Cristina.

Pregătirea celor doi mici veterinari a fost susținută de către prof. SIMA ANA-MARIA CRISTINA -MEDIC VETERINAR  și prof. STANCIU LAVINIA GEORGETA -BIOLOG, însoțirea lor departe de casă fiind asigurată de către prof. AGÂRBICEAN IOAN -MEDIC VETERINAR al Colegiului.

„Pregătirea a fost mai mult decât un simplu program de școală, iar rezultatul este cu atât mai valoros cu cât acești copii concurează pe plan național cu noțiuni logice de medicină, cu semenii lor pregătiți cu cunoștințe interdisciplinare ale domeniului medicinii veterinare, noțiuni pe care nu ți le însușești dacă explicația nu este logică și logic înțeleasă și dacă procesul fiziologic al vieții organismului animal nu-l cunoști ca și mecanism. Este grea, este și frumoasă această specializare, care este urmată doar de pasionații de cunoasterea vieții animalelor și de dorinta lor de a face bine un animal bolnav. Să nu uităm că animalele sunt ființe conștiente, dar fără darul vorbirii, fidele, curajoase și de încredere.

ÎI FELICITĂM SINCER pe cei doi barcieni, ÎI ÎMBRĂȚIȘĂM CU MULT DRAG ȘI SUNTEM FOARTE MÂNDRI DE PRESTAȚIA LOR NAȚIONALĂ! Le vom fi mereu alături în drumul spre medicina veterinară de performanță” – a declarat prof. Sima Ana-Maria Cristina, medic veterinar, de la Colegiul Agricol „Daniil Popovici Barcianu” din Sibiu.

Sibian dat dispărut de familie. Semnalmente: înălțime 170 cm, 60 kg, păr șaten, ochi căprui

0

Poliţiştii sibieni caută un bărbat în vârstă de 32 de ani, care a plecat de la domiciliu, fără a mai reveni.


Persoanele ce pot oferi informaţii care să conducă la depistarea acestuia sunt rugate să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apeleze gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.

La data de 1 mai, polițiștii sibieni au fost sesizați de către un bărbat cu privire la faptul că, la data de 29 aprilie, cumnatul său, VIAȘU MĂDĂLIN, în vârstă de 32de ani, a plecat de la domiciliu, din municipiul Sibiu, județul Sibiu, fără a mai reveni acasă.

Semnalmente: înălțime 170 cm, greutate 60 kg, păr șaten, scurt, ochi căprui.

În momentul plecării, bărbatul ar fi purtat un hanorac de culoare albastru, pantaloni blue-jeans de culoare albastru, încălțăminte sport de culoare alb și albastru.

Nu se cunosc eventuale semne particulare.

Cetăţenii care pot oferi informaţii despre acest bărbatsunt rugați să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apeleze gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.

VIDEO-FOTO: Grătarul delicios, dar gunoiul gros. Ce spune primarul din Rășinari

0

An de an, de 1 Mai, zeci de sibieni și nu numai, ies dis de dimineață la iarbă verde, sărbătorind astfel Ziua Internațională a Muncii.


În Poiana Ciucaș, locație ce aparține comunei Rășinari, zeci de oameni au încins deja grătarele, au instalat boxele și s-au tolănit la soare. Încă de la primele ore ale dimineții, deja au fost observate grămezi mari de gunoaie, aruncate peste tot. Deși turiștii sunt atenționați prin diferitele mesaje ca după distracție, să-și strângă gunoiul și să-l ducă cu ei, acest lucru nu se întâmplă.

„Pe toate mesele de acolo scrie ca toată lumea trebuie sa își ia gunoaiele acasă. Noi strângem de acolo în fiecare zi a săptămânii, vinerea la început de weekend. În viitorul apropiat o să instalăm containere selective, mult mai mari. Nu prea avem ce să le facem turiștilor, ei văd pe ceilalți și aruncă și ei pe jos.” transmite Bogdan Bucur, primarul comunei Rășinari

Mădălin este de negăsit. Locuia în municipiul Sibiu

0

ACTUALIZARE: Bărbatul a fost găsit pe raza municipiului Sibiu. Nu a fost victima niciunei infracțiuni.

Poliţiştii sibieni caută un bărbat în vârstă de 32 de ani, care a plecat de la domiciliu, fără a mai reveni.


Persoanele ce pot oferi informaţii care să conducă la depistarea acestuia sunt rugate să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apeleze gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.

La data de 1 mai, polițiștii sibieni au fost sesizați de către un bărbat cu privire la faptul că, la data de 29 aprilie,cumnatul său, VIAȘU MĂDĂLIN, în vârstă de 32 de ani, a plecat de la domiciliu, din municipiul Sibiu, județul Sibiu, fără a mai reveni acasă.

Semnalmente: înălțime 170 cm, greutate 60 kg, păr șaten, scurt, ochi căprui.

În momentul plecării, bărbatul ar fi purtat un hanorac de culoare albastru, pantaloni blue-jeans de culoare albastru, încălțăminte sport de culoare alb și albastru.

Nu se cunosc eventuale semne particulare.

Cetăţenii care pot oferi informaţii despre acest bărbat sunt rugați să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apeleze gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.

VIDEO-FOTO: La doar câteva ore distanță, un alt pieton a fost lovit de mașină, tot la Sibiu

0

Un nou accident de circulație s-a produs în această seară, pe strada Maramureșului din municipiul Sibiu. Aici, un pieton a fost lovit de o mașină.


Din primele cercetări efectuate a rezultat faptul că, în timp ce conducea un autoturism spre Șoseaua Alba Iulia, o sibiancă în vârstă de 53 de ani, a lovit un bărbat care traversa strada pe trecerea pentru pietoni. Bărbatul accidentat, un sibian în vârstă de 58 de ani, a suferit politraumatisme, dar și o fractură de membru superior.

Tot astăzi, acum aproximativ 7 ore, o altă femeie era lovită tot pe trecerea de pietoni. Accidentul s-a produs pe strada Ștefan cel Mare din municipiul Sibiu.

Traficul în zonă este blocat total.

„Un echipaj SMURD cu medic a intervenit de urgență pe strada Maramureșului din municipiul Sibiu, la un accident rutier în care un pieton a fost acroșat de un autoturism. Pietonul, un bărbat în vârstă de 58 de ani, a fost transportat la UPU Sibiu, conștient politraumatizat și cu o fractura de membru superior.” a declarat purtătorul de cuvânt al ISU SIBIU, Andreea Ștefan

SIBIU: Recital la o vioară Stradivarius din 1729

0
biserica ursuline

Răzvan și Andreea Stoica vor susține un concert de pian și vioară la Biserica Ursulinelor din Sibiu în 6 mai ora 18.30.


Violonistul Răzvan Stoica va interpreta la o vioară Stradivarius din 1729. Concertul face parte din proiectul național Baroque Tour. Programul propus cuprinde lucrări ale unor compozitori din secolul al XVII-lea.

Sibienii vor putea asculta Ciaccona pentru vioară și pian de Thomasso Vitali, Sonata în mi minor „D’amore” de Francesco Maria Veracini, Sonata în sol minor de Giuseppe Tartini, Preludiu și Allegro de Gaetano Pugnani și Suita în stil vechi pentru vioară și pian de Alfred Schnittke.

Răzvan Stoica cântă pe o vioară Stradivarius din anul 1729, pe care a câștigat-o spre folosință în cadrul unui concurs internațional la care au participat 170 de competitori.

Cei doi frați Stoica formează un duo din anul 1996. Aceștia au studiat mai întâi în România, apoi, în Olanda, unde s-au şi stabilit, însă în prezent revin frecvent în România pentru concerte şi multe alte proiecte artistice.

Intrarea este liberă, pe bază de rezervare online: https://www.razvanstoica.com/rezervari

Alt pieton lovit de mașină, fix pe zebră, la Sibiu

0

O tânără în vârstă de 20 de ani, ce traversa regulamentar pe strada Stefan cel Mare, din municipiul Sibiu a fost lovită de o mașină.


Din primele cercetări efectuate s-a stabilit că, în timp ce conducea un autoturism pe strada Stefan cel Mare, spre strada Balea, o femeie în vârstă de 52 de ani, din Ighișul Vechi, a surprins și accidentat o tânără în vârstă de 20 de ani, din județul Bacău. Aceasta traversa strada pe trecerea pentru pietoni.

În urma impactului, tânără a suferit un traumatism cranio-cerebral acut închis, dar și un traumatism de membru inferior.

„SAJ SIBIU , a trimis de urgenta un echipaj de tip C in Sibiu pe str St.cel Mare ,la un accident rutier. Un autoturism a acrosat o tanara de 20 de ani .în urma accidentului, tânăra a suferit un TCC acut închis cu plaga și traumatism de membru inferior .Victima ,a fost transportata la UPU în stare stabila.” a declarat Vasile Scridon, purtătorul de cuvânt al SAJ SIBIU

Tot mai mulți șoferi sibieni mizează pe zicala: „Nu mă prinde chiar pe mine!”

0

Polițiștii rutieri sibieni sunt zilnic la datorie și opresc în trafic sute de șoferi pentru a le verifica actele sau dacă au consumat băuturi alcoolice și substanțe interzise.


În seara zilei de 29 aprilie, în intervalul orar 20:00 – 02:00, polițiștii Serviciului Rutier Sibiu au organizat o amplă acțiune pe linia depistării și sancționării conducătorilor auto aflați sub influența alcoolului și/sau a substanțelor psihoactive. În activități au fost implicați peste 70 de polițiști rutieri din cadrul tuturor formațiunilor de profil de la nivelul întregului județ.

Astfel, au fost constatate 12 infracțiuni la regimul rutier, dintre care 3 infracțiuni de conducere sub influența alcoolului, 1 infracțiune de conducere sub influența substanțelor psihoactive și 8 alte infracțiuni, cum ar fi conducere fără permis și conducerea unui autovehicul neînmatriculat.

Pe parcursul acțiunii au fost oprite și verificate 527 de autovehicule, au fost efectuate 434 de testări cu aparateleetilotest și etilometru și 6 testări cu aparatele de tip Drugtest.

Polițiștii rutieri au reținut 12 permise de conducere, dintre care 9 pentru conducere sub influența alcoolului și 3 pentru alte abateri.

În total, au fost aplicate 120 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 45.000 de lei.

Exemple semnificative:

La data de 29 aprilie, în jurul orei 21,15, în municipiul Sibiu, polițiștii Biroului Rutier Sibiu au oprit pentru control un autoturism condus pe strada P. I. Ceaikovski de către un sibian în vârstă de 47 de ani. Testarea alcoolscopică a șoferului a rezultat într-o concentrație de 0,65 mg/l alcool pur în aerul expirat.

La aceeași dată, în jurul orei 21:30, pe raza localității Boian, polițiștii Secției de Poliție Rurală Mediaș au oprit pentru control un moped condus pe strada Podului de către un localnic în vârstă de 45 de ani. În urma verificărilor efectuate s-a constatat că mopedul în cauză este neînregistrat, iar bărbatul nu deține dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice. De asemenea, testarea alcoolscopică a mopedistului a indicat o valoare de 0,92 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Probleme au fost găsite și la Tălmăciu, acolo unde, în jurul orei 21:30, polițiștii Serviciului Rutier Sibiu au oprit un autoturism la volanul căruia a fost identificat un localnic în vârstă de 24 de ani. Testarea alcoolscopică a șoferului a indicat o valoare de 0,13 mg/l alcool pur în aerul expirat, iar testarea cu aparatul Drugtest a indicat un rezultat pozitiv la substanța THC-5, canabis.

În jurul orei 22:00, pe raza localității Porumbacu de Jos, polițiștii Secției de Poliție Rurală Porumbacu de Jos – Post Poliție Arpașu de Jos au oprit pentru verificări un autoturism condus de către un localnic în vârstă de 21 de ani. Polițiștii au constatat că tânărul nu deține dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice. Mai mult decât atât, testarea sa alcoolscopică a indicat o valoare de 0,89 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Și pe raza localității Vurpăr, polițiștii Secției de Poliție Rurală Șelimbăr au oprit pentru control un autoturism condus pe strada Lungă de către un localnic în vârstă de 21 de ani. Din verificările efectuate de către polițiști a rezultat faptul că autoturismul este neînmatriculat, iar cel aflat la volan nu deține permis de conducere. Totodată, testarea alcoolscopică a tânărului a indicat o valoare de 0,35 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Ucrainean rănit pe Transfăgărășan. Au intervenit salvamontiștii sibieni

0

Salvamontiștii sibieni au intervenit astăzi, în zona Cascadei Bâlea, pentru a oferi prim ajutorul unei victime care a suferit o fractură deschisă de membru inferior.


Cetățeanul rănit este de naționalitate ucraineană iar locul accidentului a fost lângă Cascada Bâlea, pe traseul turistic. Victima practica drumeția, fiind echipat necorespunzător pentru condițiile meteo și zona în care se afla. Alături de salvamontiști au participat și doi jandarmi montani.

Victima a fost predată ambulanței, fiind în stare stabilă.

Ziua Veteranilor de Război, cinstită la Sibiu

0

Sâmbătă, 29 aprilie 2023, începând cu ora 10.00, structurile militare din garnizoana Sibiu, în colaborare cu administraţia publică locală, Mitropolia Ardealului și Asociaţia Naţională a Veteranilor de Război – Filiala Sibiu au organizat la „Monumentul Veteranilor” – din Pădurea Dumbrava – Sibiu, ceremonia de depuneri de coroane și jerbe de flori pentru cinstirea memoriei Eroilor Neamului.

Cu oceastă ocazie, poate fi vizitată în perioada 28 aprilie – 3 mai, expoziția foto-documentară organizată de Asociaţia Naţională a Veteranilor de Război Filiala Sibiu și Academia Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu” din Sibiu, expusă în cadrul Cercului Militar Sibiu.

La eveniment au luat parte și oficialități ale Sibiului printre care Adrian Bibu, administratorul public al județului Sibiu și Mircea Crețu, prefectul județului Sibiu.

Vizite și cadouri oferite veteranilor de război, în semn de recunoștință

În preajma zilei de 29 aprilie, cadre militare în activitate și în rezervă, împreună cu studenți militari din garnizoana Sibiu, au vizitat veteranii de război din județul nostru.

Au fost momente deosebit de emoționante, în care am putut să ne manifestăm recunoștința față de cei care au trăit realitatea cruntă a celui de-Al Doilea Război Mondial.

Activitatea a făcut parte dintr-o serie de manifestări dedicate „Zilei Veteranilor de Război” și a constituit un bun prilej de a le transmite tuturor bunicilor și străbunicilor noștri multă sănătate, de a-i asigura de respectul pe care îl merită -au transmis reprezentanții AFT Sibiu.

De 15 ani, data de 29 aprilie a devenit Ziua Veteranilor de Război, instituită în onoarea tuturor militarilor care au luptat pentru apărarea independenței, suveranității, integrității teritoriale și a intereselor României.

De asemenea, cu prilejul comemorării veteranilor de război, la nivel național, s-a organizat o campanie de distribuire a unor pachete cadou în semn de recunoștință față de toți veteranii și veteranele, pentru văduvele de război și să aducă o rază de speranță în inimilor lor.

În cadrul acestei campanii, la nivelul garnizoanei Sibiu, au participat și reprezentanți ai Școlii Militare de Maiștri Militari și Subofițeri pentru Comunicații, Tehnologia Informației și Apărare Cibernetică:

29 aprilie este Ziua Veteranilor de Război, o zi la fel de importantă ca Ziua Națională, o zi în care trebuie să ne amintim că pământul românesc e udat de mult sânge, că fiul sau fiica cuiva nu s-a mai întors niciodată acasă de pe front.

La mulți ani, dragi veterani!

Odihnă veșnică celor care s-au sacrificat pentru o țară liberă!

Nu îi vom uita niciodată!

Foto: Daniel Dorobanțu, Ștefania Floarea și Edi Brad

Bărbați ispitiți de o sibiancă. Le promitea sex, dar le fura banii

0

O sibiancă în vârstă de 45 de ani a fost reținută pentru 30 de zile după a ademenit șase bărbați și le-a promis raporturi sexuale. Însă acesta le distrăgea atenția și le fura banii.


Din cercetările efectuate a rezultat faptul că, în perioada iunie 2022 – aprilie 2023, în timp ce se afla în zona centrală a municipiului Sibiu, femeia ar fi abordat bărbați cărora, sub pretextul intenției de a întreține raporturi sexuale, le-ar fi distras atenția și le-ar fi sustras bunuri și diverse sume de bani. Prejudiciul creat astfel se ridică la suma de 11.200 de lei.

În baza probatoriului administrat, polițiștii au luat măsura reținerii femeii pentru 24 de ore. La aceeași dată, 27 aprilie, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Sibiu a admis propunerea procurorului de caz și a dispus arestarea preventivă a sibiencei pentru 30 de zile.

Porumbacu de Jos: Sesiune de informare despre surse de energie regenerabilă și eficiență energetică

0

Consiliul Județean Sibiu, în parteneriat cu Universitatea Lucian Blaga Sibiu și University of South – Eastern Norway, implementează pentru comunitățile din tot județul, proiectul “Energie regenerabilă și eficiență energetică pentru dezvoltarea durabilă în județul Sibiu”. Acesta are ca obiectiv creșterea cunoștințelor privind energia regenerabilă și eficiența energetică.


În acest sens, alături de partenerii din mediul academic, Consiliul Județean Sibiu organizează miercuri, 3 mai, începând cu ora 11:00, o sesiune de informare pentru cetățeni, la sediul Primăriei Porumbacu de Jos, în sala de ședințe.

Participanții vor afla informații despre metodele de eficientizare energetică sustenabilă a locuinței dar și despre soluțiile moderne propuse de specialiști.

Accesul în sală va fi permis gratuit, în limita locurilor disponibile.

Anii Drumeției: Propuneri interesante pentru cei care nu și-au făcut planuri pentru weekendul prelungit care urmează

0

Urmează luna Mai (denumită tradițional Florar), luna florilor, a miresmelor și a culorilor diferite.

În acest context, Anii Drumeției invită pasionații de drumeție să iasă în natură, să descopere verdele copacilor, albastrul izvoarelor de munte și aerul curat care ne umple simțirile.

Descoperiți drumețiile lunii mai: https://aniidrumetiei.ro/drumetii/

Pentru cei care nu și-au făcut deja planuri pentru weekendul prelungit care urmează, Anii Drumeției are câteva propuneri interesante:

Descoperă drumețiile din acest weekend: https://aniidrumetiei.ro/drumetii/

Programul „Anii Drumeției” este inițiat și finanțat de Consiliul Judetean Sibiu în colaborare cu Asociația Județeană de Turism Sibiu. Scopul principal este de a îmbunătăți infrastructura de drumeție din județ și de a promova activități specifice ecoturismului.

Descoperă mai multe pe www.aniidrumetiei.ro

și app-ul Anii Drumeției, disponibil în App Store și Play Store.

Minivacanță fără semafoare la Boița. Se va circula pe ambele sensuri

0

VESTE BUNĂ! Fără semafoare pe Valea Oltului pe perioada minivacanței de 1 mai. Din această după amiază, începând cu ora 17:30 se circulă pe ambele sensuri la Boița, pe DN7, dar rămân în vigoare restricțiile de viteză din zona șantierului.


Astăzi, 28 aprilie, în urma verificării din teren a condițiilor de circulație pe DN7, sectorul de drum în lucru de la poziția kilometrică 246+700m la 246+900m, s-a stabilit că sunt îndeplinite condițiile de circulație simultană pe ambele direcții de mers în perioada 29.04 – 01.05 2023, în condițiile păstrării unei limite maxime de viteză de 30 de km/h.

Sensurile de mers sunt delimitate cu balize direcționale, iar diferența de nivel este semnalizată prin parapet de beton de tip “new jersey”.