Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.
Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.
Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.
În perioada 3-9 iulie, Asociația Natur Fest organizează în Săliște, tabăra de vară PhiOm, o școală în natură, cu activități de educație prin joacă, departe de tehnologie, dedicată tuturor copiilor cu vârsta cuprinsă între 10-15 ani.
În lumea modernă, să limitezi timpul copilului pe telefon este cea mai mare provocare. Dependența de telefon și alte ecrane este o realitate a cărei efecte se văd la majoritatea copiilor. Tabăra PhiOm este menită să țină copilul departe de telefon pentru 10 ore, înlocuind timpul petrecut în fața ecranului cu activități precum gastronomie, hrănirea animalelor, întreținerea plantelor, program de lectură/scriere, jocuri distractive, sport și activități culturale.
Tabăra PhiOm este o reîntoarcere la ceea ce contează cu adevărat, prin petrecerea timpului în Natură, învățând activități care au rolul de a responsabiliza copilul și de a-l face capabil să se descurce. După cele 7 zile petrecute în tabără, copiii sunt mai sociabili, petrec mai puțin timp pe telefon și se pot concentra mult mai ușor la activitățile de joacă sau învățare.
” De câte ori ați văzut ce vizionează copilul dumneavoastră în mediul on line? Ce jocuri îl atrag? Ce e benefic și ce nu din ceea ce face? Încotro ne îndreptăm? Iată doar câteva întrebări pe care ar trebui să și le pună fiecare părinte. Sunt tată a 5 copii din generații diferite, cu diferență de vârstă de 15 ani și am rămas profund surprins să constat marile modificări ce se petrec într-un timp atât de scurt. Dorim să ne adaptăm cerințelor, însă nu trebuie să uităm de conservatorism, de faptul că pentru supraviețuire avem nevoie de apă, oxigen și mâncare sănătoasă, nu de baterie la telefon, net și mii de conturi pe platforme create să ne ia atenția de la lucrurile importante” Mihai Axentea, reprezentant Asociația Natur Fest.
Locația taberei este în Săliște, județul Sibiu, într-un loc de poveste, în care găsești viața autentică a satului românesc. Activitățile se vor desfășura acolo unde asfaltul se termină, chiar lângă pădure, într-o curte plină de verdeață, lângă o casă zidită din pământ, un peisaj cu flori, o grădină plină de legume, cotețe cu rațe, găini, curcani, saivan cu oi și iepuri și o livadă superbă situată chiar pe dealul de lângă casă.
În acest loc, departe de lumea orașului, copiii se apropie de Natură și de viața reală, deprind lucruri noi prin joacă, cunosc alți copii și învață să se integreze.
Tabăra PhiOm este un altfel de tabără, care schimbă pentru totdeauna viața copilului dumneavoastră și modul în care acesta vede lumea. Zâmbetele, prietenia, bucuria de a trăi și natura sunt tot ceea ce copilul are nevoie pentru a nu mai fi dependent de telefon.
Dacă doriți să vă înscrieți sau să aflați mai multe detalii contactați-ne la numărul de telefon 0740056026.
Selecția copiilor se face doar pe baza unei discuții cu părinții sau tutorii legali ai copilului. Pentru că siguranța este o prioritate, copiii vor fi în permanență supravegheați pe tot parcursul taberei.
Aici puteți să descărcați formularul de înscriere:
Tabăra PhiOm este un eveniment organizat de Asociația Naturfest, organizație care are scop filantropic prin acțiuni caritabile, scop sportiv prin activitățile fizice destinate copiilor, scop gastronomic prin pregătirea celor mai bune preparate tradiționale, scop producător prin promovarea produselor locale și scop cultural prin oferirea de programe artistice.
Apă Canal SA Sibiu a semnat un contract pentru implementarea de rețele de canalizare și apă în zona Rășinari, Cisnădioara și Tocile. Cetăţenii din Răşinari vor beneficia, la finalul contractului, de extinderea canalizării, cu aproape 2,5 km, la care se adaugă o staţie nouă de pompare apă uzată şi conductele de refulare aferente staţiei, precum şi de o modernizare a reţelei de distribuţie apă potabilă
Traficul rutier pe Hula Bradului este blocat total din cauza unui accident rutier. La fața locului intervin medicii, pompierii și politiștii sibieni.
Din primele informații, o mașină și un autocamion au intrat într-o coliziune frontală. În urma impactului, cel puțin o persoană a fost rănită.
Astfel, în timp ce conducea un autoturism spre Brașov, un bărbat în vârstă de 69 de ani, din județul Timiș, cel mai probabil pe fondul vitezei neadaptate, a pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune cu un camion condus din sens opus de către un brăilean în vârstă de 28 de ani.
O pasageră din autoturism, în vârstă de 68 de ani, tot din județul Timiș, a suferit un traumatism de membru superior cu plăgi și hemoragie.
În zonă se circulă îngreunat.
„Saj Sibiu a trimis un echipaj de tip B la un accident rutier produs pe Hula Bradului, unde un autoturism a întrat în coliziune cu un camion. Echipajul SAJ a asistat medical o femeie în vârstă de 69 de ani .Ea a suferit un traumatism de membru superior cu plăgi și hemoragie.Femeia a fost transportata la UPU Sibiu in stare stabilă.” a declarat Vasile Scridon, purtătorul de cuvânt al SAJ SIBIU
Începând cu data de 3 iulie 2023, clinica MAXIMPLANT DENT, în baza colaborării cu Primăria Comunei Boița și ca urmare a finalizării investițiilor la Cabinetul Stomatologic din cadrul Dispensarului Comunei Boița, își va începe activitatea în cadrul Dispensarului Boița după următorul program: LUNI-VINERI: 09:00-15:00
Copiii până la 18 ani și studenții care frecventează cursurile de zi ale unei Universități, în baza unei adeverințe eliberată de instituția de învățământ, beneficiază în limita bugetului alocat de Casa de Asigurări de Sănătate de gratuitate pentru serviciile stomatologice.
Pensionarii și Salariații, în baza cuponului de pensie sau adeverinței de salariat, beneficiază de o reducere de 60% (coplată) din contravaloarea serviciilor stomatologice, în limita bugetului alocat de Casa de Asigurări de Sănătate .
Sănătatea orală înseamnă mult mai mult decât un zâmbet frumos. Problemele dentare netratate pot avea urmări grave nu doar pentru cavitatea bucală ci și pentru întregul organism. Vă așteptăm! – a transmis primarul comunei Boița, Nicolae Cocoș.
Din acest week-end se va circula fără restricții pe DN7, lângă localitatea sibiană Boița. Lucrările vor fi reluate abia la toamnă.
Reprezentanții DRDP Brașov, împreună cu constructorul, au stabilit programul de lucru pentru zilele următoare, astfel încât până joi noaptea să termine toate lucrările la carosabil. Restul lucrărilor de reabilitare vor continua din toamnă, când vor mai scădea valorile de trafic.
Despre nervii șoferilor care tranzitau Valea Oltului, în coloane lungi de câțiva kilometri, dar și despre afacerile bănoase cu statul, am scris și în acest Editorial.
Casa Artelor va deveni perla arhitecturală din Piața Mică, fiind, totodată, un exemplu de bună practică în domeniul cultural, atât la nivel național, cât și la nivel internațional.
„Astăzi, împreună cu ministrul culturii, Raluca Turcan, Bogdan Trâmbaciu, directorul UMP din Ministerul Culturii, Ciprian Stefan, managerul muzeului ASTRA și echipa managerială, am efectuat o vizită de lucru la Casa Artelor unde am vorbit despre proiectul de restaurare și revitalizare a monumentului Casa Artelor, am evaluat stadiul lucrărilor și am discutat despre modul în care vor fi utilizate spațiile de activități. Certificarea meșterilor, formarea profesională, maker-space-urile vor aduce împreună resurse umane din sfera industriilor cultural-creative și tradiționale. Totodată, vizita la Casa Artelor, a fost un prilej de a afla care sunt nevoile necesare atingerii indicatorilor calitativi din cadrul proiectului. ” – Daniela Cimpean – Presedinta Consiliului Judetean Sibiu.
Proiectul de restaurare și revitalizare a monumentului Casa Artelor – Centru de Activități și Resurse Regionale este finanțat cu sprijinul granturilor SEE 2014-2021, în cadrul Programului RO-CULTURA.
Un copil în vârstă de 6 ani a fost acroșat de o mașină, în timp ce se afla pe bicicletă, pe o alee de pe strada Doamna Stanca, din Șelimbăr.
Din primele informații, o conducatoare auto în vârstă de 23 de ani, sibiancă, în timp ce se afla la volanul unui autoturism înmatriculat în județul Vâlcea, a acroșat o bicicletă condusă pe o alee dintre blocuri, de către un copil în vârstă de 6 ani. În urma impactului, copilul a suferit un traumatism cranio-facial și unul de umăr drept.
„SAJ SIBIU , a trimis un echipaj de tip B în Sibiu,pe str Doamna Stanca la un copil de 6 ani ,accidentat de un autoturism. Copilul era pe bicicleta și a suferit un traumatism cranio-facial și unul de umăr drept.Minorul a fost transportat la CPU Luther.” a declarat purtătorul de cuvânt al SAJ SIBIU
Caz(uri) demn(e) de o nouă ecranizare „Caracatița 2023”. Cel mai potrivit platou de filmare?! Fix în și lângă localitatea Avrig. Aici, cazurile în care hoții intră în casele și culturile oamenilor sunt la ordinea zilei. Cei care sună la 112 ca să ceară ajutor ajung să fie intimidați de către hoți sau chiar de către polițiști, prin așa zisele amenzi minime, „de trofeu„.
Astăzi vă prezentăm cazului domnului Oprișcan Gabriel, un avrigean sătul de „talpa” repetată a hoților, dar și de nepăsarea Poliției și a autorităților locale din Avrig. La diverse perioade de timp, bunurile din propria ogradă „prind picioare”: de la lemne de foc, unelte agricole scumpe și până la iarba din câmp. Ei bine, de aici începe balamucul! Hoții se știu, Poliția Avrig investighează, dau amenzi și cam atât. Singurul care suferă este cetățeanul, cel care a ajuns să-și apere singur casa și glia. Amenzile date celor prinși oricum nu sperie pe nimeni, în bazele Primăriei Avrig figurând cu mii de lei restanță.
Despre această situație am cerut lămuriri la IPJ SIBIU. Revenim cu informații atunci când aceștia ne vor răspunde oficial. Cel mai probabil se vor dispune verificări interne.
Pietre aruncate, briceag fluturat în aer și amenințări cu moartea
Momentul în care hoții aruncau cu pietre spre proprietarul terenului
După ce i-a prins în flagrant, hoții au trecut la amenințări. Se cunoaște prea bine faptul că domnul Gabriel nu cedează și face plângere după fiecare furt. Astfel, păgubitul acuză polițiștii din Avrig, atât de la Națională cât și de la Locală, de complicitate cu făptașii. Asta pentru că nu le-au făcut dosare penale pentru furt, nici măcar nu au confiscat lucerna din căruță și să o înapoieze proprietarului de drept, ci doar au amendat hoții. Pentru care oricum, amenziile sunt 0.
„Am prins și în trecut diferiți hoți. Acum câteva zile am prins în flagrant mai mulți hoți în lucernă. Și-au umplut căruța. Știe și Poliția de ei, dar nu le face nimic. Am sunat la Poliția Locală să vină să constate și să aplice măsuri însă dezamăgire totală. De față cu Poliția Locală Avrig, hoții își”fac de cap” fără jenă. Au aruncat cu pietre spre mine, erau să ma lovească în cap. Mai mult, au scos un briceag și au zis că mă taie dacă mai sun la Poliție. Mi-am simțit viața amenințată și am sunat la 112 ca să vină Poliția Națională. Știți bine ce pregătire au cei de la Locală! La 112, surpriză. Au făcut legătura cu agentul Ciutu Costel. Venit la fața locului, polițistul mi-a spus că ma amendează 4000 de lei pentru apel nejustificat. Pai cum nejustificat?! Uitați pozele cum aruncă cu pietre! Unde este căruța plină cu lucernă? De ce nu e confiscată?! O să fac plângere la Poliție și primar.” exclamă supărat avrigeanul
Pentru pâra hoților la 112 sau deranjarea cu astfel de lucruri”mărunte”, „șerifii din Avrig” l-au amenințat cu amenzi de 4000 de lei, apoi au aplicat una de 500, cu plata a 50 lei în 15 zile. Conform surselor Sibiu Independent, nu este primul caz în care asemenea amenzi sunt folosite ca „trofee” în lauda intercomunitară. Un fel de, liber la furat, pentru că cel care a sunat, deja a fost cu brio amendat!
Agentul de Poliție Ciutu Costel este cel care l-a amendat pe avrigean, pentru apel nejustificat la 112, asta după ce hoții au aruncat cu pietre spre el și l-au amenințat vizual cu un briceag. De față la episodul cu briceagul ar fi fost și un polițist local, care întrebat de păgubit dacă să sune la 112, a primit răspuns afirmativ. Totuși, la sosirea echipajului de Poliție Națională, acesta nu a mai recunoscut incidentul cu briceagul.
„A alarmat fără motiv întemeiat organele de poliție pentru a (indescifrabil) unui caz de pericol , solicitănd sprijin pentru o faptă penală ( indescifrabil) , cu atât mai mult cu cât se afla în prezența unor reprezentanți ai Poliției Locale Avrig.” se arată în procesul verbal
Hoții au încărcat o căruță plină de lucernă
Primarul orașului Avrig, Adrian-Dumitru David recunoaște și confirmă multitudinea de furturi.
Cele mai multe furturi sunt săvârșite de persoane de etnie rromă. Acestea au datorii de zeci de mii de lei la Primărie însă nu au proprietăți pe nume, deci nimic spre executare silită. Mai mult, au oameni infiltrați chiar și în Poliție, ce „le asigură spatele”, îi scapă de dosare penale și le lasă și prada. Contactat de jurnaliștii Sibiu Independent, primarul a încercat să dreagă busuiocul, spunând că domnul Gabriel a fost amendat pentru adresarea de injurii hoților, lucru infirmat de procesul verbal.
„Sunt multe cazuri de furt, multe făcute într-adevăr de rromi. În acest caz, cetățeanul a fost amendat pentru adresarea de injurii. Făptașii au fost identificați și amendați. Ce a vorbit și făcut Poliția Națională nu știu, nu am atribuții. La 112 se sună justificat, nu la furturi. Poliția Locală a ajuns prima la fața locului și au stabilit că da, se tăia iarbă din loc nepermis și au primit amendă.” a declarat primarul orașului Avrig
Filiala Județeană USR Sibiu a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:
Primarii majoritari din UAT-urile membre într-un efort deosebit de voință și acord politic, au decis să se asocieze pentru înființarea prestigioasei Zone Metropolitane Sibiu (ZMS). Dintre cei 20 de primari aderenți, 15 provin din Partidul Național Liberal (PNL), ceea ce reprezintă o majoritate remarcabilă.
Cu toate acestea, primarul Cristianului încă nu a putut fi convins de colegii din partid să se alăture ca membru fondator al acestei asociații.
Este profund regretabil că acest acord principial nu s-a realizat mai rapid, fapt care a condus deja la ratarea unor oportunități valoroase de finanțare din programele naționale sau regionale. De asemenea, constatăm cu îngrijorare că nu s-au oferit explicații concludente cu privire la beneficiile și sacrificiile pe care comunitățile UAT-urilor membre le vor avea în viitor ca membri ai Zonei Metropolitane Sibiu.
“Cu speranța că această asociere va deveni operațională într-un timp cât mai scurt și că efectele sale vor fi vizibile în bunăstarea și traiul cetățenilor din zonă consilierii USR își vor da acordul prin vot pentru constituirea viitoarei Asociații pentru Dezvoltarea Intercomunitară a Polului de Dezvoltare Sibiu (ADI POLDS). Suntem conștienți că succesul Zonei Metropolitane Sibiu necesită nu doar voință politică, ci și implicarea organelor de conducere, o echipă de specialiști motivați, precum și înțelegerea și susținerea deplină a locuitorilor din comunitățile membre. Fără aceste elemente, există riscul ca acest proiect să rămână doar un obiectiv de campanie bifat în grabă.” a declarat Ionuț Ghișe, liderul consilierilor USR Sibiu
Având în vedere că au majoritatea primarilor din ADI POL, PNL are responsabilitatea de a face funcțională această ZMS. Asigurarea unui consiliu director și un aparat tehnic format numai din profesioniști, angajați pri concursuri pe bune. Tocmai în acest sens consilierii USR Sibiu, prin vocea consilierului Raul Apostoiu, au și propus în Comisia Juridica, cea care a dat avizul pe acest HCL, un amendament prin care alegerea viitorului director executiv al ZMS ADI POL să se facă în urma unui concurs.
Ca un pol de dezvoltare important, municipiul Sibiu trebuie să devină epicentrul acestei zone și un exemplu remarcabil de bune practici în dezvoltare urbanistică, mobilitate inteligentă, digitalizare, infrastructură educațională și de sănătate.
Înființarea Zonei Metropolitane Sibiu trebuie să devină un deziderat deosebit al locuitorilor săi. Având în vedere această importanță, suntem ferm convinși că fiecare primar are datoria de a se adresa direct locuitorilor și de a le explica clar și fără echivoc beneficiile și dezavantajele acestei prestigioase asocieri.
La data de 7 Martie 2023 s-a semnat la Tokyo între Presedintele României și Prim-ministrul Japoniei, Declarația de instituire a parteneriatului strategic dintre România și Japonia, punct culminant al relațiilor bilaterale și a discuțiilor începute în anul 2018.
Pilonii acestei cooperări au la bază relațiile UE-Japonia respectiv NATO-Japonia aflate în plina expansiune, dar și conflictul armat declanșat de Rusia împotriva Ucrainei care a dus la amplificarea dialogului și colaborării pe zona strategică de securitate. Astfel, în ultima perioadă au fost declanșate acțiuni sprijinite sau completate la nivel înalt pe linia ministerelor de externe, apărare, energie, transporturi, cultură dar și acțiuni pe linii parlamentare, administrative și economice.
Una dintre inițiativele Ambasadei României în Japonia a fost vizita unei delegații din trei județe ale României în perioada 11-17 iunie 2023, Sibiul fiind reprezentat de vicepresedintele Consiliului Județean Vlad Vasiu, prorectorul Unversitatii “Lucian Blaga” Sibiu, prof. univ. dr. ing. Sever Gabriel Racz și Președintele Camerei de Comerț, Industrie și Agricultura Sibiu, Ec. Octavian Isailă.
Ambasada a organizat un adevărat tur de forță ca program al delegației, cu întâlniri la nivel înalt în Hiroshima, Osaka, Kyoto, Yokohama și Tokyo. Din punct de vedere economic, remarcăm întâlnirile cu Camera de Comerț și Industrie Kyoto, reprezentanțe ale Organizației de Comerț Exterior a Japoniei (Jetro) , Biroul de promovare al Expoziției Mondiale Osaka – 2025, vizite la corporații și companii japoneze din diverse sectoare de activitate.
Nu în ultimul rând, trebuie menționată recepția oferită de către Ambasada României la Tokyo în parteneriat cu Ambasada Republicii Moldova, în prezenta Alteței Sale Imperiale Prințesa Takamado, a reprezentanților Comisiei Europene, ambasadorilor, reprezentanților instituțiilor și organizațiilor japoneze, ai mediului de afaceri și ai comunității de români. Un bun prilej de socializare și schimburi de impresii și informații pe diverse paliere.
Încurajăm companiile interesate de relații economice de export-import cu Japonia să ia legătura cu Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Sibiu, și reiterăm faptul că sistemul Cameral din România, la fel ca și cel japonez, este un sistem privat al mediului de afaceri, finanțat integral din cotizații ale membrilor, serviciile oferite comunității de bussines și sponsorizări ale companiilor pentru susținerea mediului de afaceri și a intereselor proprii, cu rol de interfață între statul român și companii în dublu sens, cu drept de lobby prin lege, și de sprijin acordat companiilor în activitatea lor.
Consilierii economici atașați Ambasadelor din străinătate caută oportunități pentru companiile românești, sprijină societățile comerciale în vederea facilitării accesului pe piața externă, organizează evenimente și participă la discuțiile cu mediul de afaceri. Începând din toamnă, Ambasada Japoniei va organiza cu sprijinul Camerelor de Comerț județene din România și al prefecturilor din Japonia, sesiuni trimestriale online de consultanță pentru afaceri sub titlul “Do Bussines în Japan”.
De asemenea, în cadrul “Săptămânii Diplomației Comerciale” organizate de Agenția Română pentru Investiții și Comerț Exterior, pentru companiile interesate, în zilele de 5-6-7 iulie 2023, în intervalul 9-13, la sediul Camerei de Comerț și Industrie București (Str. Ion Ghica nr.4, București) vor avea loc întâlniri individuale ale celor peste 50 de consilieri economici din străinătate cu reprezentanții firmelor și structurilor asociative ale mediului de afaceri, interesate sa pătrundă pe alte piețe sau să identifice parteneri de export sau cooperare.
Mulțumim pe aceasta cale Ambasadei României la Tokyo, Excelentei Sale d-l. Ambasador Ovidiu Dranga, biroului economic al ambasadei d-l. Adrian Ionescu și întregii echipe a ambasadei pentru efortul depus în organizarea deplasării oficiale, Consiliului Județean Sibiu pentru colaborare, și companiilor care au început sa susțină Camera de Comerț, Industrie și Agricultura Sibiu pentru dezvoltarea activității și pozitionarea ca entitate suport pentru mediul de afaceri sibian, așa cum a fost ea gândită de către comercianți, la înființarea din urma cu aproape 100 de ani.
Ministrul Culturii, Raluca Turcan, a deschis, marţi, la Sibiu, consultările privind politicile publice „Cultura deschisă” şi „Cultura viitorului” şi a susţinut că se va implica pentru elaborarea şi adoptarea actelor normative strategice care vor defini viziunea pentru şapte ani asupra domeniului cultural, potrivit unui comunicat de presă transmis către mass-media
Redăm mai jos comunicatul de presă:
Calitatea de Ministru al Culturii îmi oferă șansa de a întâlni oameni de excepție, creatori şi manageri culturali, de a finanţa proiecte, de a iniţia activități împreună cu sectorul cultural şi creativ. Dincolo însă de acestea, diferenţa reală şi consistentă poate fi făcută prin legislația pe care o pui la baza funcționării instituțiilor de profil, pentru sprijinirea creatorilor de artă şi cultură prin salarizarea acestora şi asigurarea unui status financiar demn.
De aceea, astăzi particip la prima consultare publică cu parteneri activi din domeniu: ONG-uri, instituții publice, antreprenori și alte părți interesate pentru că Ministerul a obținut o finanțare nerambursabilă consistentă pentru elaborarea actelor normative strategice care vor defini viziunea pentru 7 ani asupra domeniului, pentru o schimbare de paradigmă în ceea ce privește dezvoltarea sectoarelor culturale şi creative şi a publicului din România:
Strategia Sectorială în Domeniul Culturii 2023-2030;
Politica publică „Cultura deschisă” și
Politica publică „Cultura viitorului”.
Mă voi implica nemijlocit ca aceste documente strategice să devină acte normative care vor trasa liniile directoare pentru întreg sectorul cultural.
Ele vor avea la bază două principii:
garantarea accesului la cultură pentru toţi, în mod nediscriminatoriu şi echitabil;
pregătirea societăţii, a beneficiarilor şi producătorilor de cultură pentru un viitor durabil care integrează universul digital.
Afirm pentru prima dată din poziţia de decident guvernamental care sunt acţiunile şi proiectele legislative al căror parcurs şi adoptare le voi urmări:
Legea salarizării unitare pentru angajaţii din sectorul cultural
Modificarea legii cinematografiei pentru susținerea sectorului cinematografic;
Codul patrimoniului;
Diversificarea surselor de finanțare pentru sectorul cultural;
Operaționalizarea schemelor de sprijin pentru sectorul artistic și cinematografic;
– cresterea numarului de lucrători culturali și îmbunătățirea competentelor acestora.
Patrimoniul cultural al județului e mai bogat, de câteva zile, cu un monument proaspăt reabilitat. Ansamblul Bisericii Evanghelice Fortificate din Miercurea Sibiului a îmbrăcat straie noi, în urma implementării unui proiect cu fonduri europene. Atestată documentar încă din secolul al XIII-lea, odată cu menţionarea localităţii, biserica redevine acum o emblemă strălucitoare a orașului, gazdă pentru diverse evenimente culturale, dar mai ales un obiectiv turistic minunat.
Lucrări încheiate
Demarate în toamna anului 2021, lucrările de reparații și conservare s-au încheiat, urmând ca monumentul să beneficieze acum de un plan de marketing cu acțiuni socio-culturale prin care să devină centru de atracție turistică. Obiectivul este de creștere a numărului de vizitatori de 8 ori, de la 80, în prezent, la 640 de vizitatori, anual. „Proiectul a început în 21 decembrie 2017 și se derulează încă, până în 31 iulie 2023. Lucrările au o valoare totală de 1.75 milioane de lei, fără TVA, și s-au derulat între 10 martie 2012 și 12 iunie 2023. Prin această investiție s-a urmărit creșterea atractivității turistice a zonei, prin punerea în valoare și utilizarea durabilă a obiectivului de patrimoniu și introducere acestuia acestuia în circuitul real și virtual. S-au realizat și servicii de digitizare a obiectivului. Mai urmează, practic, implementarea planului de marketing și proiectul, practic, va fi finalizat.“, a detaliat Elena Curcean, din echipa de management care se ocupă de implementarea proiectului.
DCIM\100MEDIA\DJI_0185.JPG
Intervenții
Lucrările au vizat reabilitarea învelitorilor, tencuieli interioare și exterioare, refacerea instalațiilor electrice, inclusiv curenți slabi (paratrăznet), amenajări exterioare, pardoseli din cărămidă și lemn. „Constructorul și-a dat toată silința să respecte proiectul. Mă refer, în primul rând, la rectificările de acoperiș, țiglă și jgheaburile de colectarea apelor de ploaie care au condus la obținerea unor rigole de suprafață având în vedere că avem, cât de cât, o pantă în incinta bisericii, iar faptul că nu mai rămâne umiditate crescută la nivel de pereți se datorează și acestui fapt că punem rigole exterioare și nu facem alte improvizații care să îndepărteze apa. Mai departe, la capitolul lucrări de exterior, ar fi reparații la tencuieli, și bineînțeles la soclu, unde umiditatea și-a spus cuvântul, dar și la nivelul elementelor de tâmplărie, știind că sunt niște uși valoroase pe aripa de vest, care au fost recondiționate, și ca atare, biserica, acum pe interior, arată perfect, știind totuși că mai sunt unele intervenții de tip baroc la o biserică de tip gotic. Deci este un intermezzo de la gotic la baroc, un baroc medieval de tip transilvănean. La fel avem și partea de vest unde găsim niște elemente de baroc care au și fost puse în valoare de către arhitectul care a făcut documentațiile de execuție. Pot să mai amintesc intervențiile la nivelul pardoselilor, aici împrenă cu colegii de la Arheologie s-au făcut săpături arheologice amănunțite“, a explicat arhitectul Emil Crișan, angrenat în lucrări la biserici fortificate de circa 15 ani.
Îndemn la unitate
La rândul său, Friedrich Gunesch, secretarul general al Consistoriului Superior al Bisericii Evanghelice, a salutat finalizarea lucrărilor la termen și îndeamnă la conlucrare între comunitățile de sași, cele din oraș și din Germania, administrația locală și comunitatea existentă acum. „S-a terminat, a fost renovată și pusă în valoare încă o biserică, încă un monument, încă o cetate, pe lângă cele, în total, peste 30. Și totuși este o biserică deosebită aceasta din Miercurea Sibiului. Ca fiecare monument, este unic în felul său. Și de aceea credem că merită să investim, să încercăm să aducem acești bani, aceste fonduri europene, fără de care chiar nu se pot face lucrări de o asemenea amploare și de punere în valoare.
Cred că importanța implicării în acest proiect de către conducerea bisericii este poate chiar și mai mare decât să mijlocească, să facă rost de fonduri suplimentare, pentru că întotdeauna costă mai mult. Noi trebuie să ținem legătura atât cu comunitatea mică, cea care mai este aici, trebuie să ținem legătura cu comunitatea mai mare de sași care sunt plecați în străinătate, majoritatea în Germania, să încercăm să-i aducem aici să se implice și ei în continuare, împreună cu această comunitate de unde au plecat din varii motive. Este de datoria noastră să ținem legătura cu UAT-ul, cu primăria din localitate și cu cealaltă comunitate din Miercurea Sibiului. Pentru că la o așa mică comunitate, cum este cea evanghelică, de confesiune augustană, este foarte important ca și ceilalți să înțeleagă că acest monument le aparține și lor. Și dacă reușim să creem această înțelegere ca ei într-adevăr să se identifice cu acest monument, atunci cred că avem șanse ca nu numai monumentul în sine să se păstreze pentru viitor, dar și folosirea lui ca un centru de cult, ca biserică în sine, folosirea lui pentru alte manifestări culturale, educative, turistice va fi garantată și va fi un succes. De aceea este datoria comunității locale, a Consistoriului Districtual, a Episcopiei de la Sibiu, să găsim căi și persoane care să se implică în administrarea bună a acestui monument.“, a subliniat Friedrich Gunesch.
„Arată foarte bine“
Administrația locală, prin vocea viceprimarului Ioan Ludoșan, ia acum în calcul organizarea de evenimente aici, cu scopul de a crește interesul turiștilor pentru această frumoasă zonă. „Ne bucurăm foarte mult că s-au terminat lucrările la acest obiectiv, unul dintre cele mai importante obiective de cult de pe raza orașului. În zonă mai avem și alte obiective, un muzeu, dar astăzi atenția noastră este îndreptată spre Biserica Evanghelică. Arată foarte bine și sper că următorul obiectiv va fi Biserica Evanghelică din Dobârca. Sperăm că și acel obiectiv va fi pus în valoare și cu siguranță atunci orice vizitator va avea ce vedea, pe parcursul unei zile, în zona noastră. (…) Noi avem evenimente pe care le organizăm, în general, la muzeul pe care l-au pus la dispoziție Muzeului ASTRA, dar acum fiind terminat și acest obiectiv, cu siguranță, vom putea organiza evenimente și aici.”, a spus Ioan Ludoșan.
Cercetări arheologice
Lucrările au fost deosebite, fiind vorba despre reabilitarea unui monument care ascunde comori inestimabile. Pe o parte dintre ele le-a scos la iveală și a asigurat punerea lor în siguranță cercetător științific dr. Maria Țiplic, arheologul care a desfășurat cercetarea arheologică din interiorul și din exteriorul bisericii. „S-au găsit pavaje din cărămidă aparținând și de bazilica romanică și de faza gotică. Și barocă, binențeles, care coincide cu nivelul actual. (…) Ceea ce merită punctat, pe lângă faptul că biserica reprezintă un baroc clasic transilvănean, cercetările arheologice au evidențiat istoria acestui lăcaș de cult, una care începe în secolul al XII-lea, așadar are o vechime de 800 de ani. Forma inițială a fost una de tip sală, care, ulterior, în secolul al XIII-lea a evoluat la faza bazilicală, cu 3 nave. La finalul secolului al XV-lea a suferit o nouă modificare, prin care bazilica romanică a fost transformată parțial în stil gotic, elementele gotice putând fi văzute, parțial, în podul bisericii, dar și la portalul de sud. În secolul al XVIII-lea, după cum arată și inscripțiile de pe arcul de sud și de nord, a beneficiat de o extindere, o mărire a bisericii prin reconstrucția corului baroc“, a explicat dr. Maria Țiplic.
Constructor cu experiență
Bucuria finalizării lucrărilor la Ansamblul Bisericii Evanghelice Fortificate din Miercurea Sibiului a împărtășit-o și inginerul Sorin Lețiu, specialist în restaurare, reprezentantul firmei de construcții Euras SRL, cu o bogată experiență în domeniul reabilitărilor de acest gen. „Noi am fost implicați în acest proiect pe partea de execuție. Lucrările s-au derulat în mod corespunzător, sper ca beneficiarul să fie mulțumit de ceea ce s-a realizat aici. Mulțumesc echipei, celor care ne-au susținut, ne-au ajutat și sperăm că va fi o investiție care va fi spre mândria orașului Miercurea Sibiului.“, a transmis ing. Sorin Lețiu.
Proiect cu fonduri europene
Proiectul „Lucrări de reparații, conservare și introducere în circuitul turistic la Ansamblul Bisericii Evanghelice Fortificate din Miercurea Sibiului, finanțat prin Programul Operațional Regional 2014-2020, este implementat de către Biserica Evanghelică Miercurea Sibiului și are o valoare totală de cca 2,096 milioane lei (suma reprezentând valoarea totală a proiectului conform contractului), din care cca 2,028 milioane lei reprezintă finanțare nerambursabilă. Programul Operațional Regional 2014-2020 este implementat la nivel național de către Ministerul Dezvoltării Regionale, Administrației Publice în calitate de Autoritate de Management, iar la nivel regional de către ADR Centru, organism intermediar al programului ce monitorizează implementarea acestui proiect în Regiunea Centru.
Prin această investiție se urmărește creșterea atractivității turistice a zonei prin punerea în valoare și utilizarea durabilă a obiectivului de patrimoniu Ansamblul Bisericii Fortificate Miercurea Sibiului și introducerea acestuia în circuitul real și virtual. Obiectivele specifice ale proiectului vizează, pe de o parte, lucrări de reabilitare a ansamblului bisericii iar, pe de altă parte, digitizarea obiectivului de patrimoniu, precum și întocmirea și operaționalizarea unui plan de marketing cu acțiuni socio-culturale care să consacre obiectivul de patrimoniu în calitate de centru de atracție turistică și să conducă la creșterea numărului de vizitatori.
Ieri, la hotelul MyContinental, au debutat lucrările celei de a 26-a ediții a Bursei de Spectacole de la Sibiu, eveniment asociat Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu. Bursa de Spectacole de la Sibiu este cel mai amplu, dar și cel mai prestigios eveniment de acest tip din regiune și atrage, în fiecare an, participanți din toată lumea, reprezentativi pentru industrie.
Programul din acest an al Bursei de Spectacole de la Sibiu, 26-29 iunie 2023, include mese rotunde și dezbateri, prezentări, Speed Networking, Call for Projects, un spațiu expozițional, dar și celelalte două mari evenimente speciale: Conversații Culturale (la Atrium Café, cu acces liber pentru public) și seria de MasterClass-uri „Întâlniri cu mari coregrafi”.
La deschidere, alături de Constantin Chiriac, Președinte FITS și Director General TNRS, s-au aflat Cosmin Chivu – Director BA Acting și BA Directing, scriitorul și jurnalistul Matei Vișniec, Nivine Khaled – Director Of French Language and Diversity of Francophone Cultures, Octavian Saiu – Profesor, cercetător și critic de teatru, Oana Marin – Coordonatoarea Bursei de Spectacole de la Sibiu.
„Istoria de 26 de ani a Bursei a legat o mulțime de proiecte creative. Mulți dintre cei prezenți au o vastă experiență de lucru în slujba comunităților, în slujba publicului, pentru că publicul este motivul muncii noastre.
Este crucial să gândim proiecte pe termen lung. Sensul unui proiect este legat de oameni, de comunități, astfel că dialogul este cheia cooperării.
Bursa de Spectacole de la Sibiu este singurul proiect de acest gen care se întâmplă în mijlocul unui festival și vă mulțumesc că împărtășiți cu noi experiențele voastre, astfel încât să pornim un dialog benefic.
Ce bucurie mai mare putem să avem decât atunci când vedem peste 40.000 de oameni în Piața Mare, străzile pline, sălile de spectacole pline, într-un oraș de 167.000 de locuitori?”, a spus Constantin Chiriac în discursul susținut la eveniment.
Prima zi a Bursei de Spectacole de la Sibiu este dedicată artiștilor, companiilor și agențiilor care vor să își prezinte spectacolele sau portofoliul cu spectacole, iar a doua zi oferă programatorilor, curatorilor, directorilor de teatru și festivaluri posibilitatea de a-și prezenta organizația, structura și activitatea.
A treia zi pune accent pe structurile, organizațiile, rețelele și programele care pot să susțină domeniului artelor spectacolului, iar ultima zi este dedicată sesiunilor de speed-networking, în care profesioniștii din industrie, operatorii culturali, agenții și artiștii pot să dialogheze, să își prezinte ideile legate de viitoare posibile colaborări și de dezvoltare a unor noi proiecte.
Printre marile structuri prezente la această ediție se află: APAM (Australian Performing Arts Market), Jodhpur RIFF (Festival independent de muzică sub patronajul UNESCO), International Show Parade, Mittelfest, The Kennedy Center, agenția IMG Artists, Théâtre National de Bretagne, Flamenco Agency, Leeds Beckett University, National Theatre Brno și multe altele.
Bursa de Spectacole de la Sibiu promovează conectivitatea între operatori culturali importanți și profesioniști din domeniul Artelor Spectacolului și Managementului Cultural, urmărind crearea de spații generoase de discuții pe teme relevante pentru realizatorii și interpreții de teatru.
Astăzi, 27 iunie 2023, s-a desfășurat proba obligatorie a profilului din cadrul examenului de Bacalaureat – E.c), sesiunea iunie – iulie 2023.
Din cei 2.349 de candidați înscriși pentru susținerea acestei probe s-au prezentat 2.274 (96,81%) candidaţi, iar 75 (3,19%) candidaţi au absentat. Nu au fost candidați eliminați pentru fraudă sau tentativă de fraudă.
Pe fiecare probă de examen susținută, situația a fost următoarea:
matematică-informatică: 222 candidați înscriși, din care 221 (99,55%)candidați prezenți și 1 (0,45%) candidat absent;
matematică-științele naturii: 414 candidați înscriși, din care 413 (99,76%) candidați prezenți și 1 (0,24%) candidat absent;
matematică-pedagogic: 86 candidați înscriși, din care 86 (100%) candidați prezenți;
matematică-tehnologic: 892 candidați înscriși, din care 835 (93,61%) candidați prezenți și 57 (6,39%) candidați absenți;
istorie: 735 candidați înscriși, din care 719 (97,82%) candidați prezenți și 16 (2,18%) candidați absenți.
Subiectele și baremele de corectare vor fi publicate de către Centrul Național de Politici și Evaluare în Educație, pe site-ul subiecte.edu.ro, la ora 15:00.
Următoarele probe vor avea loc astfel:
miercuri, 28 iunie – proba la alegere a profilului și a specializării (fizică, chimie, biologie, informatică, geografie, logică, psihologie, economie, sociologie sau filosofie)
joi, 29 iunie – limba și literatura maternă
Primele rezultate vor fi afișate luni, 3 iulie, până în ora 12.00. În conformitate cu prevederile art.5 și ale art.6 din Regulamentul UE 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date de abrogare a Directivei 95/46/CE (Regulamentul general privind protecția datelor – RGPD), precum și cu solicitarea Autorității Naționale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal, Ministerul Educației și Cercetării va publica rezultatele elevilor obținute în urma susținerii examenelor naționale cu anonimizarea numelui și a prenumelui.
Contestațiile pot fi depuse în ziua de 3 iunie 2023 (în intervalul orar 12:00 – 18:00). Acestea pot fi depuse/transmise și prin mijloace electronice. În acest caz, candidații completează, semnează și depun/transmit prin mijloace electronice și o declarație-tip în care se menționează faptul că au luat cunoștință că nota acordată ca urmare a soluționării contestației poate modifica, după caz, nota inițială, prin creștere sau descreștere. Pentru candidații minori, declarația-tip este semnată și de către părinții/reprezentanții legali ai acestora.
Rezultatele finale vor fi anunțate VINERI, 7 iulie 2023.
Pompierii ISU Sibiu intervin de urgență în localitatea Slimnic pentru localizarea și lichidarea unui incendiu la o casă de locuit.
La sosirea forțelor incendiul se manifesta cu flacără la subsolul casei și cu degajări mari de fum. La fața locului sunt mobilizare două autospeciale de stingere o autoscară și un echipaj SMURD.
Au fost salvați 4 pui de pisică, din subsolul casei. O femeie de 44 de ani și fiul acesteia în vârstă de 12 ani au fost asistați medical întrucât au suferit un atac de panică, refuzând transportul la spital. Incendiul a fost cauzat de fumatul în locuri neprotejate corespunzător.
Uniunea de Creație Interpretativă a Muzicienilor din România (UCIMR) selecționează artiști din domeniul artelor performative și vizuale pentru rezidențele interdisciplinare MuziColine. Rezidențele vor pune în valoare spații de patrimoniu din comuna sibiană Biertan (compusă din satele Biertan, Richiș, Copșa Mare), biserici fortificate, grădini, șure, dar și tradiții uitate, prin intermediul muzicii și a altor arte precum dans, fotografie sau artă video.
În perioada 20 iulie – 4 august 2023 și, respectiv, 1 – 15 august 2023, vor avea loc rezidențele interdisciplinare în satul Biertan sau Copșa Mare. În cadrul acestor rezidențe, vor participa 6 artiști din domeniile artelor performative și vizuale, câte 3 pentru fiecare perioadă. Scopul rezidențelor este de a explora și integra în lucrări originale obiective de patrimoniu natural sau cultural, care vor servi drept sursă de inspirație și referință.
Pe durata rezidențelor, artiștii vor avea ocazia să se familiarizeze cu zona Biertan, pentru a identifica locația, tema și tipul de proiect artistic pe care îl vor dezvolta ulterior. Fiecare echipă artistică va beneficia de sprijin direct din partea unui mentor specializat. Pentru prima perioadă, acesta va fi muzicianul și profesorul Ladislau Csendes, iar pentru cea de-a doua perioadă, coregraful Cosmin Manolescu.
Pe parcursul rezidențelor, artiștii selecționați vor avea ocazia să descopere îndeaproape tradițiile și cultura transilvănene și să se lase inspirați de frumusețea locului. Într-un mediu autentic, ideile creative și inspirația își vor face apariția și își vor pune amprenta pe creațiile participanților.
Rezultatul final al rezidențelor va consta într-o lucrare originală, care poate lua diverse forme artistice, cum ar fi o creație muzicală, un performance, o expoziție de fotografie, video-dans sau o instalație performativă. Aceste lucrări vor fi prezentate ulterior în orașele de domiciliu ale artiștilor, în perioada septembrie 2023 – mai 2024, urmând ca premiera să aibă loc în iunie 2024, în cadrul unui traseu cultural propus de UCIMR și Asociația Mioritics, în rețeaua „Colinelor Transilvaniei”, care acoperă peste 500 km de trasee turistice.
Beneficii oferite
Pentru artiștii participanți, programul oferă nu doar oportunitatea de a-și dezvolta proiectele artistice, ci și un onorariu artistic, cazare și demi-pensiune în Copșa Mare sau Biertan, precum și sprijin artistic din partea celor doi maeștri, Ladislau Csendes și Cosmin Manolescu.
Înscrieri
Candidaturile pentru rezidențele interdisciplinare pot fi depuse până la data de 30 iunie, iar rezultatele selecției vor fi anunțate până la data de 4 iulie. Artiștii interesați sunt încurajați să trimită un dosar de candidatură care să includă o scrisoare de intenție, o prezentare succintă a proiectului propus, biografii artistice, linkuri audio/video și un portofoliu (pentru artiștii vizuali). Detalii suplimentare pot fi obținute pe www.ucimr.ro sau la adresa de e-mail office@ucimr.ro.
„MuziColine” este un proiect al Asociației „Uniunea de Creație Interpretativă a Muzicienilor din România”, realizat în parteneriat cu Asociația Mioritics și Fundația Gabriela Tudor, cofinanțat de Primăria Comunei Biertan și finanțat de Uniunea Europeană prin Următoarea Generație UE, Planul Național de Redresare și Reziliență, Apel PNRR/2022/C11/I5 – 1. Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziția finanțatorului. Finanțatorul nu este responsabil de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitatea beneficiarului finanțării. Detalii pe website-ul https://mfe.gov.ro/pnrr/ și pagina de Facebook Planul Național de Redresare și Reziliență.
Despre UCIMR
Fondată în anul 1995, la inițiativa prim-violistului Filarmonicii bucureștene, Ștefan Gheorghiu, UCIMR este o organizație nonprofit de utilitate publică, care contribuie la dezvoltarea și răspândirea muzicii clasice, jazz și contemporane, atât pe plan național, cât și internațional. De aproape 3 decenii, asociația susține arta interpretativă, de la soliști, coriști și instrumentiști până la dansatori sau balerini, prin inițierea și implementarea de proiecte culturale menite să faciliteze schimbul de experiență și promovarea artiștilor în medii cât mai diverse.
Proiectele UCIMR
UCIMR organizează evenimente tematice sincretice în care muzica jazz, clasică și contemporană se îmbină cu noile tehnologii, poezia, cartografia, meșteșugurile, gastronomia sau chiar enologia, invitând publicul să guste și să deguste arta cu toate simțurile în spații neconvenționale, având peste 50 de parteneri din 18 țări de pe 3 continente.
Dintre evenimentele emblematice amintim festivalurile cu tradiție precum CellEast, The Jazz Cave, ICon Arts,precum și concertele de Ziua Națională a României și Anul Nou de la Sibiu. De asemenea, UCIMR oferă un cadru propice creației, găzduind proiecte artistice interculturale precum Rezidența Transilvanica sau co-producția româno-albaneză inspirată din mitologie, Ana și Rozafa. Prin intermediul proiectelor transfrontaliere precum Romanian Music Society in Japan, asociațiaoferă expunere și mobilități naționale și internaționale artiștilor la început de drum și experimentați.
Amelia are numai 2 anișori, iar în fiecare zi este supusă unor chinuri groaznice. De patru luni de zile, micuța e țintuită într-un pat de spital, conectată la perfuzii. La numai 2 anișori, Amelia face chimioterapie.
,,Fiecare zi este extrem de grea. Are stări de vomă, crize de plâns prelungite. Fiecare ședință de chimioterapie este salvatoare, dar și extrem de chinuitoare pentru un copilaș de numai câteva kilograme. Mi se rupe inima când trebuie să-i ajut pe medici să o imobilizeze, să ii poată monta o branulă. Se zbate, mă cearcă că îi ajut, iar eu trebuie să fiu tare și să o liniștesc pe cât posibil. Are stări groaznice de rău după chimioterapie. Facem cu rândul, eu și soțul meu, 24 de ore din 24. Aici nu doar părinții au voie să stea cu copiii lor suferinzi în spital, ci și familia extinsă, ba chiar este recomandat ca celui mic să i se arate grijă, iubire, sprijin. Un copil bolnav de cancer trece prin momente extrem de dificile, la fel și familia sa.” Sunt cuvintele unei mame care trăiește în fiecare zi suferința copilului ei abia născut, dar atât de greu încercat.
Dorina are 25 de ani, Alexandru 26. Un cuplu tânăr ce visa la o familie, un copil sănătos pe care să îl crească în pace și armonie. Ca mulți români, după terminarea studiilor au luat calea pribegiei. S-au stabilit în Marea Britanie. Alexandru și-a găsit un job în construcții, iar Dorina lucra de acasă, on-line. Între timp, în viața celor doi a apărut îngerașul Amelia. Universul tinerei familii s-a prăbușit însă când fetița lor a fost diagnosticată cu leucemie limfoblastică acută.
,,Pe 15 februarie copilașul meu a început să se simtă foarte rău. Febra persista noapte de noapte. Nu avea poftă de mâncare. Nu avea energie. Iar la un moment dat a căzut pur și simplu de pe picioare. Am dus-o de urgență la spital. După un diagnostic greșit pus de medicii britanici și după administrarea unui antibiotic care s-a dovedit a fi mult prea puternic pentru corpul ei și așa slăbit, am decis să mergem de urgență în Turcia. Când am ajuns în Istanbul, unde e stabilită soacra mea, fetița se simțea extrem de rău și era albă ca varul. Am internat-o de urgență. Nu pot descrie în cuvinte de am simțit la aflarea diagnosticului, tot ce știam este că se va face bine, nu există altă cale pentru noi.
Amelia face chimioterapie de 4 luni. Se simte mult mai bine față de momentul declanșării bolii, însă pentru a se vindeca are nevoie de tratament intensiv timp de 7-8 luni. Orice întrerupere îi poate fi fatală. Doar într-o lună, familia Cara a achitat 50.000€, epuizând astfel toate resursele financiare, inclusiv donații de la rude și prieteni. Tratamentul salvator costă însă 240.000 de euro.
,,Singura șansă de supraviețuire a Ameliei stă în ajutorul oamenilor de bine. O prietenă ne-a vorbit despre campaniile de strângere de fonduri derulate de-a lungul anilor de Asociația Salvează o inimă. Ne-am pus toată nădejdea în această comunitate, dar și în toți cei care află povestea Ameliei și pot ajuta. Le suntem recunoscători fiecăruia în parte,” ne-a mărturisit Dorina cu speranță în ochi.
,,Leucemia poate fi vindecată, dar tratamentele sunt extrem de costisitoare. Viața nu are un preț, însă lumea în care trăim ne obligă uneori să plătim pentru supraviețuire… Toți cei care înțeleg și rezonează cu suferința acestei familii pot face o donație cât de mică în conturile Asociației „Salvează o inimă”. Împreună putem strânge suma necesară pentru vindecare. Amelia trebuie să trăiască, iar noi putem să-i dăm această șansă la viață!,” Vlad Plăcintă, președintele Asociației Salvează o inimă.
Proiectul beneficiază de finanțare integrală din fonduri europene, prin Programul Operațional Infrastructură Mare (POIM) 2014-2020. În mod concret, în urma implementării acestui proiect, vor fi realizate în principal următoarele:
– adaptarea clădirilor C1 și C2 la normele de securitate la incendiu
– modernizarea și extinderea instalației de fluide medicale, a instalației electrice și a instalației de stingere incendii
– modernizarea și extinderea instalației de detectare, semnalizare, avertizare la incendii cu acoperire totală și a sistemului de detectare semnalizare și avertizare în cazul depășirii concentrației maxime admise de oxigen
– modernizarea instalației de ventilare la blocul operator și la secția ATI
– realizarea insalației de alarmare pentru persoane cu dizabilități
– refacerea șarpantelor clădirilor C1 și C2
„Am semnat astăzi la sediul primăriei un contract important pentru Spitalul Municipal Mediaș, care prevede reabilitare, modernizare imobile spital, corp 1 și corp 2, pentru creșterea siguranței pacienților. Valoarea acestui contract este de aproximativ 9.500.000 de lei. Proiectul beneficiază de finanțare integrală din fonduri europene, prin Programul Operațional Infrastructură Mare. Prin implementarea proiectului se vor adapta și se vor echipa spațiile existente conform normelor PSI și se vor moderniza și extinde instalațiile specifice din cadrul Clădirilor C1 și C2 din Spitalul Municipal Mediaș“, a declarat primarul municipiului Mediaș, dl. Gheorghe Roman.
Azi, 27.06.2023, a avut loc ședința Colegiului Prefectural, prezidată de domnul subprefect Daniel Moșin și a avut următoarea ordine de zi:
Acțiunile de îndrumare și control ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Sibiu, în cazul angajatorilor beneficiari de subvenții din bugetul asigurărilor pentru șomaj.
Domnul Cosmin Adrian Roșu, director executiv al Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Sibiu a prezentat măsurile prevăzute pentru realizarea strategiilor și politicilor elaborate în vederea protecției persoanelor pentru riscul de șomaj și asigurarea unui nivel ridicat al ocupării și adaptării forței de muncă la cerințele pieței muncii.
Măsurile au ca obiective principale:
a) prevenirea șomajului și combaterea efectelor sociale ale acestuia;
b) încadrarea sau reîncadrarea în muncă a persoanelor în căutarea unui loc de muncă;
c) sprijinirea ocupării unui loc de muncă persoanelor care aparțin unor categorii defavorizate ale populației;
d) asigurarea egalității șanselor pe piața muncii;
e) stimularea șomerilor în vederea ocupării unui loc de muncă;
f) stimularea angajatorilor pentru încadrarea persoanelor în căutarea unui loc de muncă;
g) îmbunătățirea structurii ocupării pe ramuri economice și zone geografice;
h) creșterea mobilității forței de muncă în condițiile schimbărilor structurale care se produc în economia națională;
i) protecția persoanelor în cadrul sistemului asigurărilor pentru șomaj.
j) sprijinirea ocupării persoanelor care au executat o pedeapsă privativă de libertate sau care au fost condamnate la executarea unei pedepse, a unei măsuri educative ori a altor măsuri neprivative de libertate dispuse de organele judiciare.
Dezvoltarea și prioritizarea agriculturii românești – principii fundamentale, mod de promovare și implementare a metodelor inovative și a modalităților de consiliere a fermierilor români.
Doamna Gabriela Benchea, reprezentant al Direcției pentru Agricultură Județene Sibiu a prezentat principalele metode de susținere și dezvoltare a agriculturii românești. Acestea sunt:
Implementarea Legii nr. 17/2014 privind vânzarea-cumpărarea terenurilor din extravilan;
Implementarea Legii 18/1991 privind scoaterea definitivă și temporară a terenurilor din circuitul agricol;
Implementarea Ordinului 1253/2013 privind înscrierea operatorilor în agricultura ecologică;
Realizarea cursurilor de instruire a beneficiarilor măsurilor din PNS: agromediu și climă;
Consiliere, asistență tehnică de specialitate și elaborarea de proiecte în vederea accesării de fonduri alocate prin măsurile din PNS;
Realizarea/participarea la târguri, expoziții, concursuri, festivaluri, seminarii, simpozioane;
Elaborarea proiectelor de amenajamente pastorale în vederea utilizării raţionale şi îmbunătăţirea calitativă a pajiştilor conform OG nr. 34/2013;
Realizarea de loturi demonstrative;
Consiliere și asistență tehnică în constituirea de forme asociative în agricultură;
Elaborare proiecte tehnice de înființare a plantațiilor pomicole și de arbuști fructiferi;
Inspecții de stat în domeniul agriculturii.
Evoluția fondului forestier din județul Sibiu în perioada 2020-2022. Programe de finanțare pentru împădurirea terenurilor.
Domnul Mihai Abutnăriței, director implementare la Garda Forestieră Brașov a prezentat evoluția fondului forestier din județul Sibiu în perioada 2020-2022.
Conform prezentării, fondul forestier național din județul Sibiu se întindea, la sfârșitul anului 2020, pe 202.018 ha, care reprezintă circa 37,19% din suprafața totală a acestuia(543.200 ha).
La sfârșitul anului 2022, fondul forestier în județul Sibiu se întinde pe 202.731 ha, reprezentând 37,32 % din suprafața județului.
De asemenea, în 04 august 2022, a intrat în vigoare Ordinul ministrului Mediului, Apelor și Pădurilor nr. 2121, pentru aprobarea schemei de ajutor de stat „Sprijin pentru investiții în noi suprafețe ocupate cu păduri”.
Data până la care pot fi depuse cereri de sprijin pentru împăduriri: 23 ianuarie 2026.
Schema vizează înființarea următoarelor tipuri de plantații forestiere pe terenuri agricole din categoriile de folosință teren arabil, pajiști permanente și culturi permanente:
a) trupuri de pădure;
b) perdele forestiere de protecție.
Beneficiar al finanțării poate fi orice deținător public sau privat de teren pretabil pentru împădurire, precum și formele asociative ale acestora.
Detalii privind reglementările în baza cărora se derulează programul de finanțare se pot găsi pe site-ul Gărzii Forestiere Brașov(www.gfbrasov.ro), la secțiunea PNRR.
Modificări legislative privind sistemul public de pensii
Conform prezentării, la 01.06.2023, în evidența C.J.P. Sibiu se aflau un număr de 109175 beneficiari, din care:
• 99033 pensionari în sectorul de stat;
• 1227 pensionari în sectorul agricol;
• 8915 beneficiari de legi speciale.
Diverse
La acest punct al ordinii de zi au fost prezentate stadiile de implementare pentru 3 proiecte: două pentru Consiliul Județean Sibiu, finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență – Componenta 5 – Valul Renovării, cel de al treilea fiind finanțat prin Programului Național de Consolidare a Clădirilor cu Risc Seismic Ridicat (PNCCRS) pentru unitatea administrativ-teritorială Moșna.
Aceste proiecte de investiții se vor monitoriza lunar în cadrul Colegiului Prefectural.
Sebastian Barbu a continuat seria de clasări pe podium la Raliul Maramureșului cu locul secund în 2023.
Sebastian Barbu a început sezonul 2023 cu o victorie în Raliul Harghitei, urmată de abandonul din Raliul Argeșului. Participarea la Raliul Maramureșului, etapa a treia Campionatului Național de Raliuri Betano, a fost confirmată în ultimul moment așa că Sebastian Barbu a concurat împreună cu copilotul Teo Gabi Găină. “Mulțumesc Bogdan Iancu și Codruț Arsenescu pentru susținere și chiar dacă totul lucrurile s-au schimbat mult în ultima perioadă vom încerca să ne luptăm și în această etapă pentru un loc pe podium”,spunea Sebastian Barbu, înaintea startului în Raliul Maramureșului.
Prima zi a fost una în care Sebastian Barbu a avut o abordare prudentă și pe care a încheiat-o cu cel mai bun timp pe speciala a șasea. “Am început prudent această etapă pentru că nu-mi mai pot permite nicio greșeală în acest seszon. În plus, au fost și multe schimbări de situație din punct de vedere organizatoric care ne-au influențat și nouă evoluția, dar acum sunt mulțumit de modul în care s-a terminat ziua”,a continuat Sebastian Barbu.
Cu alte două clasări în top patru pe cele două speciale desfășurate duminică, Sebastian Barbu și Teo Gabi Găină au terminat Raliul Maramureșului pe locul 2. “După tot ce s-a întâmplat, este un loc doi cât o victorie. Teo și-a făcut excelent treaba de copilot și a demonstrat că este un adevărat sportiv. Le mulțumesc încă o dată tuturor pentru susținere și aștept cu nerăbdare etapa de la Sibiu acum”, a mai spus Sebastian Barbu.
Raliul Sibiului, următoarea etapă din Campionatul Național de Raliuri Betano, se va desfășura în perioada 14 – 15 iulie.
Echipajul sibian este susținut în sezonul 2023 de partenerii: Autosole2.0, Gorgandin, Foerch România, Terra Building, Jifa, EGLO Romania, Yiippi Adrenalin Travel Club, Comindustrial, NaceleUp.ro, Mindsoft și Indsoft.
Organizația Județeană PSD Sibiu a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:
De Ziua Drapelului Național, un grup de tineri ai organizației PSD Sibiu a dus la București un tricolor de dimensiuni impresionante – 20 de metri lungime și 2,5 metri lățime.
Tinerii sibieni au fost întâmpinați, în biroul președintelui Camerei Deputaților, de președintele PSD și prim-ministrul României, Marcel Ciolacu, și de alți lideri, precum ministrul Transporturilor – Sorin Grindeanu, președintele Camerei Deputaților – Alfred Simonis, europarlamentarul Mihai Tudose, senatorul Vasile Dâncu, ministrul Sănătății – Alexandru Rafila, europarlamentarul Victor Negrescu, secretarul general al PSD – Paul Stănescu, dar și de cel mai tânăr deputat PSD, George Șoldan.
”Este un gest simbolic, prin care am dorit să arătăm că tinerii respectă simbolurile și valorile naționale”, a declarat Florian Giubega, președintele Organizației Județene a Tineretului Social Democrat (TSD) Sibiu.
”Avem o organizație municipală de tineri puternică, ce a dorit, prin reprezentanții ei, să transmită un mesaj în Capitala țării: că tinerii se implică în viața publică, vor să facă facultatea în țară și apoi să muncească în România. Să fii patriot înseamnă să te mândrești cu tricolorul românesc, dar înseamnă și să muncești și să-ți faci treaba cu conștiința curată”, spune Dan Luca, președinte Organizației Municipale TSD Sibiu.
”Am fost emoționat atunci când am desfășurat Drapelul României în Piața Constituției și i-am văzut pe tinerii mei colegi atât de mândri și de bucuroși fluturând tricolorul nostru! Este un gest simbolic care spune multe despre tinerii social-democrați sibieni”, a declarat deputatul Bogdan Trif, președintele Organizației Județene PSD Sibiu.
Astăzi, 27 iunie, Comisia pentru Petiții a Parlamentului European a votat petiția înaintată de către societatea civilă din România cu privire la aderarea la Schengen. Textul petiției cere ca Parlamentul European să ia măsuri concrete cu privire la votul din JAI a Consiliului Uniunii Europene din 8 decembrie 2022. Petiția societății civile din România a fost susținută de către toți europarlamentarii români la ședință de audiere, iar după votul de astăzi, textul va fi propus să fie votat în ședința plenară de la Strasbourg din luna iulie, se anunță într-un comunicat de presă transmis către mass-media.
„Grupul Verzilor, grupul politic din care fac parte susține aderarea României la spațiul Schengen. Această rezoluție vine să pună presiune pe decidentii politici, pe Guvernul Austriei și al Olandei pentru ca în toamnă, la următoarele reuniuni JAI, acest obiectiv major de țară să fie deblocat. Dincolo de interpelările adresate Comisiei pe această temă, am vorbit cu vice-cancelarul Austriei de la Verzi și cu ministrul german al Economiei despre acest obiectiv și este important că fiecare să-și facă treaba, și noi, însă sper că și cei din țară care negociază acest dosar. Mă bucură sprijinul Parlamentului European, însă aceasta nu este o surpriză, Parlamentul a fost mereu de partea României”, a declarat singurul europarlamentar roman din grupul Verzilor, Nicu Ștefănuță.
Decizia Consiliului de la finalul anului trecut a lăsat un gust amar românilor care așteaptă de ani de zile acest următor pas al integrării europene, și anume intrarea în deplinătatea liberei circulații a persoanelor, fară cozi și controale la graniță. Aderarea României la Schengen este un drept pe care romanii așteaptă să-l exercite.
Nicu Ștefănuță este primul eurodeputat român afiliat grupului politic al Verzilor din Parlamentul European (Greens / EFA) și este în prezent membru al comisiei de Bugete și al Subcomisiei de Sănătate Publică. Totodată, europarlamentarul sibian activează drept membru supleant în Comisia pentru Mediu, Sănătate Publică și Siguranță alimentară (ENVI), în Comisia pentru Transporturi și Turism (TRAN) și face parte din delegația Parlamentului pentru Relațiile UE cu Moldova precum și din Delegația Parlamentului pentru relația cu NATO. În aprilie 2023, Nicu Ștefănuță a inaugurat primul spațiu din Sibiu dedicat lui Emil Cioran care activează drept birou europarlamentar pentru tinerii din oraș.
Luni, 26 iunie, primarul Astrid Fodor a semnat contractul pentru proiectare și realizarea studiilor în vederea modernizării străzii Semaforului.
“Strada Semaforului este foarte tranzitată și aglomerată și este necesară modernizarea acesteia pentru îmbunătățirea condițiilor de trafic pietonal, pe bicicletă sau cu mașina. Am contractat realizarea documentațiilor tehnice de avizare a investiției și elaborarea studiilor necesare, inclusiv un studiu de trafic. Proiectantul, SC Neo Plan SRL, va oferi soluțiile optime pentru acest proiect important în sensul creșterii mobilității locuitorilor.” (Astrid Fodor, primarul municipiului Sibiu)
Conform caietului de sarcini, Primăria Sibiu vizează prin acest proiect:
Modernizarea carosabilului, a trotuarelor și pistelor pentru biciclete
Reabilitarea zonelor verzi de pe aliniamente
Modernizarea iluminatului public și a rețelelor de apă și canalizare
Crearea canalizației subterane pentru coborârea cablurilor aeriene de telecomunicații
Termenul contractual de livrare a documentațiilor este de 4 luni, valoarea contractului încheiat cu firma Neo Plan fiind de 141.000 de lei.
Conform unor surse din cadrul anchetei, procurorii DNA Alba au descins în această dimineață la sediul Inspectoratului de Poliție al județului Sibiu. Scopul percheziției este un dosar deschis pentru fapte „de mare corupție în care oficialul ar fi vizat de fapte de abuz în serviciu dar și de instigare la această faptă”, conform siteului Știripesurse. Vizat este șeful IPJ Sibiu, chestorul Tiberiu Ivancea. Conform surselor citate „anchetatorii ar cerceta felul în care acesta folosea bunuri instituționale în interes personal dar și unele ordine date unora dintre subalterni. Totodată ar fi vizate în cadrul cercetărilor ce se fac și felul în care acesta ar fi acordat o serie de sporuri unor dintre subalternii săi”
Revenim cu informații oficiale. SIBIU INDEPENDENT a cerut puncte de vedere la DNA și IPJ Sibiu pe acest subiect.
În data de 14.06.2023, a fost semnat contractul sectorial de produse Lotul 1 Achiziția de Contoare, concentratoare de transmitere date (inclusiv platformă de vizualizare date) în cadrul PROIECTULUI DIGITALIZAREA INFRASTRUCTURII DE APĂ ȘI APĂ UZATĂ PENTRU OPERATORUL REGIONAL APĂ CANAL SIBIU SA, SMIS 2014+ 158119 între APĂ CANAL SIBIU S.A., în calitate de beneficiar și VESTRA INDUSTRY S.R.L. în calitate de furnizor.
Contracul are o valoare de 5.834.790 lei și o durată de execuție de 6 luni.
Obiectivul general al Proiectului este de a îmbunătăți infrastructura de apă și apă uzată în beneficiul mediului și al populației din aria de operare a APA CANAL SIBIU din județele Sibiu și Brașov în concordanța Obiectivului Specific 3.2 al POIM, respectiv ”Creșterea nivelului de colectare și epurare a apelor uzate urbane, precum și a gradului de asigurare a alimentării cu apă potabilă a populației”.
În cadrul acestui contract de produse se vor achiționa 6500 bucăți contoare ultrasonice DN15, 50 bucăți contoare ultrasonice DN 20, 5 bucăți contoare ultrasonice DN 25, 5 bucăți contoare ultrasonice DN 32, 5 bucăți contoare ultrasonice DN 40, 5 bucăți contoare ultrasonice DN 50, 5 bucăți contoare ultrasonice DN 80, 30 bucăți concentratoare de date, inclusiv antenă de transmitere date.
Proiect cofinanțat din Fondul de Coeziune prin Programul Operațional Infrastructura Mare 2014-2020
Primul weekend la FITS30 parcă a trecut ca o clipă, însă ecourile sale încă pot fi auzite în oraș: azi dimineață, câțiva tineri strânși pe Bălcescu fredonau „Bella Ciao”, piesă care s-a regăsit în concertul susținut aseară de Mahala Rai Banda pe scena FITS din Piața Mare.
Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS), aflat la cea de a 30-a sa ediție, are loc între 23 iunie și 2 iulie 2023, reunește peste 800 de evenimente la care participă aproximativ 5000 de artiști și invitați din peste 80 de țări.
Tema acestui an este MIRACOL, iar hashtag-urile oficiale sunt: #ParteDinMiracol și #FITS30.
Zi cu noroc, ieri, la FITS: ploaia ne-a răcorit, dar nu ne-a stricat planurile și programul, astfel că toate spectacolele în aer liber au dat ocazia artiștilor să se întâlnească cu publicul la orele stabilite. Ieri, în aer liber, i-am aplaudat pe cei de la Bubble On Circus (Italia), Adrian Schvarzstein & Juratè Sirvytė-Rukstelė (Spania/Italia), Katakrak (Spania) și, mai pe seară, pe cei din Proiectul Moștenirea (România), Campi Qui Pugui (Spania), Young Till Death (România) sau Compagnie Off (Franța), Mhala Rai Banda (România).
Ziua a treia a acestei ediții FITS a fost bogata și în conferințe. Invitați speciali, artiști de talie mondială și prieteni ai Festivalului ne-au delectat cu povești despre arta lor. Iată câteva fragmente:
„Sibiul m-a surprins. Data viitoare când voi veni, voi mai vrea să rămân câteva zile ca să simt festivalul și mai bine. Teatrul stradal te pune într-o situație de comunicare cu spectatorul. Pentru că avem în sânge comunicarea directă, ne dorim să obținem această interacțiune directă, Spectatorii văd că e greu, că transpiri, că nu e neapărat ușor, dar acest contact este foarte real (…)
Suntem într-o epocă a individualismului, deci a singurătății. Misiunea noastră este să atingem publicul, așadar suntem, timp de o oră, în conexiune directă. Eu am făcut facultatea de medicină și când a trebuit să aleg o cale, am ales acel ceva în care pot trata mai mulți oameni deodată, nu doar unul. Văd oamenii la finalul spectacolului și îmi dau seama că teatrul reprezintă o formă de terapie. Oamenii care se află în prezența actului artistic au o lumină în ochi, iar eu știu că noi ne-am îndeplinit misiunea.” – Moshe Hanuka, Asphalt Theater – Israel.
„Noi ne bucurăm foarte tare că facem parte din acest festival și că reușim să împărtășim părți importante din tradiția noastră, din lumea și cultura noastră. Este o oportunitate specială să fim aici și să cunoaștem oameni din toată lumea aici, la Sibiu.” – João Farinha, Fado la răscruce – Portugalia.
Ne luptăm să supraviețuim într-un fel sau altul, oglindim pe scenă viețile noastre. Nu e simplu pe de altă parte, dar cred că este minunat că facem acest lucru. Totul ne inspiră, viața noastră ne inspiră. (…) Cred că oamenii care vin își doresc să vadă ceea ce nu văd în altă parte. Suntem recunoscuți ca o Mecca a dansului. (…) Nu știu ce să spun, nu cred că artele pot schimba viața. Sper însă ca tot ceea ce fac să aducă fericire oamenilor” – Yair Vardi (Fondatorul Centrului Suzanne Dellal pentru Dans și Teatru și Director de dans la Academia de Dans din Ierusalim)
Spațiile interioare de joc au fost, de asemenea, pline (și) ieri. Performance-ul inedit al lui Gigi Căciuleanu (Text Shop) a invitat la destindere și comunicare, într-un demers de conectare cu noi înșine și cu ceilalți, într-un univers nemărginit al cuvântului, mimicii și limbajului kinezic.
Seaside Stories s-a jucat cu casa închisă la FITS, iar trupa Teatrului de Stat din Constanța a fost răsplătită cu minute în șir de aplauze în picioare.
Alexis Michalik (Arta de a povesti), distins cu două premii Molière în 2014 (cea mai înaltă distincție din teatrul francez) ne-a prezentat povești țesute magic într-un ritm care îți taie respirația, dar și personaje care ne transportă într-o călătorie în timp și spațiu.
Jocuri, vorbe, greieri… s-a jucat cu o sală arhiplină, fiind unul dintre cele mai așteptate spectacole ale zilei. În fața unor invitați de seamă precum Victor Rebengiuc, Mariana Mihuț sau dramaturgul Neil LaBute, (de data aceasta) actorul Constantin Chiriac ne-a delectat cu poezie în regia lui Silviu Purcărete alături de trupa naționalului sibian.
Seara, târziu, neobositul public de la FITS a găsit resurse inimaginabile de energie pentru a ține ritmul alert propus de instrumentele, vocea și talentul celor de la Mahala Rai Banda, iar Piața Mare s-a transformat într-un adevărat ring de dans!
Și cam așa s-a încheiat doar primul weekend al acestei ediții MIRACOL a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu!
Isabela Paulescu, corespondent la Sibiu al agenției de presă Agerpres a anunțat pe Facebook că toată aparatura i-a fost furată în timpul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu. Luni la ora prânzului, în timp ce fotografia evenimente pe strada Nicolae Bălcescu, un hoț i-a luat rucsacul în care avea laptop și altă aparatură. Jurnalista a anunțat poliția, dar a transmis și un mesaj pe Facebook în speranța de a găsi obiectele furate.
ACTUALIZARE 27.06, ora 19.00: Laptopul și aparatura jurnalistei au fost găsite în timp record cu sprijinul comunității. Distribuirea masivă pe internet a mesajului jurnalistei a dus la identificarea echipamentelor. Se pare că hoțul le-a vândut unui sibian, care a anunțat imediat Poliția și jurnalista.
Iată ce spune Isabel Paulescu:
Mulţumesc sibienilor şi Sibiului cu Miracol!
Mulţumesc tuturor jurnaliştilor sibieni, sibienilor simpli si în mod deosebit sibianului nostru de cinste, cel care m-a sunat şi mi-a zis astăzi că a cumpărat laptopul şi memoriile externe furate ieri. Mulţumesc pentru ajutor şi poliţiştilor locali şi celor de la Inspectoratul Judeţean de Poliţie!
Mulţumesc, Ora de Sibiu, stiridesibiu.ro, Sibiu Independent, Mesagerul de Sibiu, Sibiu100%, Turnul Sfatului si tuturor colegilor jurnalişti sibieni şi vă mulţumim dumneavoastră, sibienilor, care în 24 de ore, v-aţi mobilizat şi ne-aţi ajutat să recuperăm amintirile copiilor!
În numele copiilor de la Scoala Populara de Arte si Meserii ,,Ilie Micu” Sibiu si cei de la centru de plasament din Sibiu, ale căror fotografii şi amintiri filmate la #FITS au fost furate ieri, odată cu rucsacul meu şi laptopul din el, vă mulţumim oameni buni şi faini din Sibiu, pentru ajutor şi omenie!
Cu respect, vă mulţumesc şi vă port cu drag în suflet, Iza, jurnalist AGERPRES la Sibiu, acreditat la #FITS!
Explicaţie FOTO (jos): Aşa arată o parte din amintirile furate de hoţi, pe care, cu ajutorul sibienilor le-am recuperat azi.
ȘTIREA INIȚIALĂ: Redăm mai jos întregul ei mesaj:
“Apel către cel/cea care mi-a furat/luat rucsacul astăzi în centrul Sibiului Te rog, oricine ești, dă-mi înapoi ce mi-ai luat: rucsascul cu laptopul de serviciu, două memorii externe cu munca mea din ultimii ani, legitimația de presă, legitimațiile S.C. Tursib S.A. și de la Muzeul Astra, buletinul. Poți păstra banii.
Luni, în jurul orei 12.50, în timp ce fotografiam spectacolul „Veseli și pufoși” de la Festivalul Internațional de Teatru din Sibiu, m-ai lăsat fără munca din ultimii ani. Te rog gândește-te la ceva simplu: vezi miile de poze și imagini video pe care mi le-ai furat? Vezi ulimele imagini cu mulți copii fericiți? Sunt copiii de la Scoala Populara de Arte si Meserii ,,Ilie Micu” Sibiu și să știi că sunt și copiii de la un centru de plasament din Sibiu, pe care eu i-am pozat și filmat în ultimele zile. Eu nu le mai pot da acestor copii, amintirile înapoi. Îi vezi la #FITS? Zilnic? Îi vezi cum desenează? Cum pictează? A fost ideea mea să-i propun lui Constantin Chiriac să facem ceva în premieră pentru Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu – Miracol / Wonder. Te rog, pricepe că ai furat/luat aceste amintiri. Ce mă doare cu adevărat este că ai văzut cât de simplu este să dai de mine: ai adresa mea (pentru că m-ai lăsat fără buletin), vezi locul meu de muncă (pentru că m-ai lăsat fără legitimația de jurnalist), m-ai lăsat inclusiv fără un document medical al cuiva foarte apropiat mie. Știi adresa din buletinul meu, știi unde lucrez, te rog fă în așa fel încâ ajută-mă măcar, amintirile copiilor să le pot da, pentru că sunt ale lor! Rog pe oricine mă cunoaște, a auzit măcar o dată de mine sau de AGERPRES sau a citit măcar o dată vreo știre în presa sibiană și a scris „potrivit AGERPRES” și mă poate ajuta să îmi recuperez rucsacul cu laptopul și memoriile externe, să sune la Poliție, să sune la serviciul meu (AGENȚIA NAȚIONALĂ DE PRESĂ AGERPRES) sau să mă contacteze: 0726.191.185. Repet: te rog, dragă domnule sau doamnă care ați furat sau luat din greșeală rucsacul meu negru, luni, de pe Bulevardul Nicolae Bălcescu, colț cu Piața Mare, în timpul spectacolului „Veseli și pufoși” din timpul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, să îmi dați înapoi măcar memoriile externe, pentru că acolo sunt amintirile la foarte mulți oameni cinstiți și faini din Sibiu.
Rog distribuiți, în speranța că recuperez măcar pozele copiilor! Mulțumesc Isabela Paulescu – corespondent AGERPRES la Sibiu Tel. 0726.191.185”
Modul în care investițiile private și cele publice ajută la dezvoltarea județului Sibiu, atât economic cât și social, a fost un motiv suficient pentru ca președintele Regiunii Wielkopolska din Polonia, Marek Woźniak, să-și prelungească șederea în județul Sibiu.
Prezent la dublul eveniment european prilejuit de conferința miniștrilor de dezvoltare cât și de ședința Comisiei COTER a Comitetului European al Regiunilor, din 22 și 23 iunie 2023, conducătorul regiunii poloneze cu care Județul Sibiu este înfrățit încă din anul 2018, a vizitat compania ifm efector / prover Romania, unul dintre cei mai cunoscuți producători de senzori industriali la nivel mondial.
Având în prezent peste 700 de angajați, IFM și-a început activitatea în județul Sibiu în urmă cu 8 ani, depunând eforturi constante în pregătirea profesională a angajaților, dezvoltării afacerii și implementării de măsuri „verzi”, prietenoase cu natura.
Modernizarea și extinderea terminalului de pasageri al Aeroportului Internațional Sibiu a fost o altă temă de interes pentru oaspetele polonez, căruia i-au fost prezentați pașii parcurși în accesarea fondurilor nerambursabile și modul în care Consiliul Județean Sibiu dorește să crească conectivitatea județului prin investiții în infrastructura de transport.
Schimbul de bune practici este reciproc, vizita președintelui Marek Woźniak venind după ce, în luna aprilie a acestui an, ne-a prezentat Spitalul Regional Wielkopolska și Noul Spital de Copii, investiții gestionate de administrația regională.
Ediția 2023 a stagiunii de concerte estivale „Plimbari muzicale la Cisnadioara”, eveniment muzical care marcheaza 800 de ani de la prima atestare documentara a localitatii omonime din imediata vecinatate a Sibiului.
Deschiderea oficială a stagiunii de concerte „Plimbări muzicale” va avea loc duminică, 9 iulie, ora 17, în biserica romanică „Sf. Mihail” (Cetatea) Cisnădioara. Concertul extraordinar are ca temă muzica secolului al XIII-lea, prezentată de unica „Schola Gregoriana Siculeni”. Acest cor a fost înființat în anul 2013 și este format din aproximativ 25 de membri, dintre care majoritatea sunt copii. Corul „Schola Gregoriana Siculeni” ne va inspira cu arta muzicală și va aduce la viață frumusețea muzicii medievale
Deși distanța fizică dintre Roma și Istanbul măsoară 1400 de kilometri pe cale aeriană, 2200 de kilometri pe harta rutrieră și 4000 de kilometri maritimi, cea dintâi metropolă a Occidentului de sorginte creștină și capitala lumii religioase aflată pe strâmtoarea Bosfor vor suscita curând și pentru foarte scurtă durată o apropiere reciprocă în cheie culturală: concertul susținut de către ansamblul vocal harghitean Schola Gregoriana Siculeni în data de duminică 09 iulie în cetatea Cisnădioara va fi urmat în duminica imediat următoare de vizita psaltului experimentat Petre Moise de la Mănăstirea ”Antim Troianul” din Râmnicu Vâlcea, artist vocal care propune interpretarea unor cântări bisericești speficic bizantine în aceeași bazilică romanică din incinta cetății Cisnădioara.
Așadar, debutul stagiunii de concerte estivale ”Plimbări muzicale la Cisnădioara” 2023 se anunță deopotrivă contrastant și captivant, dat fiind faptul că atât concertul din data de 09 iulie cât și cel din data de 16 iulie comportă în egală măsură alegerea unor repertorii din trecutul istoric medieval. Ca așezare rurală seculară și săsească la poalele dealurilor și munțiilor împăduriți, Cisnădioara a fost odinioară descrisă de către Constantin Noica drept ”un model de descălecare teutonică”, cadru imaginar căruia în vara anului curent i se va aplica și coloritul oriental, deoarece fondarea cetății Cisnădioara în anul 1223 coincide cu epoca cruciadelor europene și occidentale spre Răsărit. Continuarea ediției ”Plimbărilor muzicale la Cisnădioara” în al 800-lea an de la prima atestare documentară a localității omonime prevede concertul ansamblului cameral Sectio Aurea în data de 23 iulie în biserica evanghelică și barocă din centrul satului, lăcaș de cult care va servi asemenea concertului oferit de către formația de trio Lanyer Consort în data de 30 iulie. Artista Aranka Kövári, în mod obișnuit interpret desăvârșit al flautului drept (´blockflöte´ în spațiul cultural german), va fi prezentă la Cisnădioara și în data de 06 august ca membru al formației Quarto d´Oro care pregătește publicului un periplu prin Italia barocă a secolului 17.
Acest program de concert din urmă se datorează în proporție decisivă aportului sopranei Roberta Szklenár din Budapesta și măiestriei interpretative a lui Aranka Kövári pe celebrul ´zink´, instrument de suflat din lemn din epoca barocului timpuriu și premergător al trompetei dominante începând cu secolul 18. Concertul destinat clasicismului vienez programat pe data de 13 august va fi asigurat de către trio-ul format din artiștii sibieni Elena Borz (vioară), Mihai Bădiță (clarinet) și Ovidiu Borz (fagot). Ultimele două concerte din cadrul ”Plimbărilor muzicale la Cisnădioara” 2023 vor avea loc iarăși în bazilica romanică din cetate, ceea ce asigură reîntoarcerea evenimentului întins pe durata a opt duminici consecutive spre scena sa de debut din luna iulie. Aici în data de 20 august, Stefan Barcsay din Germania va prezenta publicului un program pentru chitară solo alcătuit din creații romantice ale secolului 19 și 20, finalul stagiunii de concerte estivale în data de 27 august aparținând formației de profil Ensemble Couleurs din Cluj-Napoca aflat sub conducerea compozitorului Alexandru Murariu și renumit pentru înalta calitate în interpretarea muzicii contemporane din spectrul academic. Toate cele opt concerte ale ”Plimbărilor muzicale la Cisnădioara” 2023 încep mereu duminica la ora 17, intrarea fiind liberă și donațiile binevenite. Pentru mai multe detalii se poate accesa site-ul www.michelsberger-spaziergaenge.evang.ro.
Ediția inaugurală a stagiunii de concerte estivale ”Plimbări muzicale la Cisnădioara” s-a desfășurat în anul 2004 urmând convingerea că biserica evanghelică a satului omonim merită pe deplin încercarea de a găzdui în mod distinct concerte corale, de orgă și camerale a căror susținere mereu duminica să coincidă cu apogeul sezonului larg de evenimente culturale în Ardeal.
Harta transilvană a orașelor și comunelor renumite pentru oferirea regulată de concerte pe timpul lunilor de vârf ale anotimpului deseori torid s-a dorit astfel sporită prin adăugirea unui loc cu totul special. Concertele se organizează până în prezent în lunile iulie și august, cu concursul unor ambițioase ansambluri corale de amatori, cu aportul interpretativ a unor invitați din spectrul cântăreților profesioniști și nu în ultimul rând cu participarea frecventă a tineri muzicieni cordari și suflători.
Acest concept s-a dovedit foarte curând un traseu de succes certificat de prezența numeroasă la Cisnădioara a unui public iubitor și cunoscător de muzică clasică. Pentru început, nucleul participanților primelor ediții ale ”Plimbărilor muzicale la Cisnădioara” a fost alcătuit cu precădere din studenții clasei de orgă care urmează cursurile de muzică de cameră barocă predate la Academia de Muzică ”Gheorghe Dima” Cluj-Napoca.
De asemenea, corul ”Bach” din Sibiu și-a dezvoltat odinioară rânduiala de a încheia propriul său sezon prin deschiderea stagiunii estivale la Cisnădioara, eveniment care a atras în scurt timp deopotrivă și interesul unor ansambluri instrumentale și corale din străinătate. ”Plimbările muzicale la Cisnădioara” au suportat în trecutul recent unele modificări, dar continuă să se remarce prin farmecul lor neschimbat de la momentul debutului. Deși corul ”Bach” din Sibiu a încetat între timp să mai facă obiectul afișelor bisericii evanghelice din Cisnădioara, și în pofida faptului că orga lăcașului de cult de sorginte barocă răsună mai rar pe durata concertelor estivale, afluxul publicului nu a scăzut din intensitate.
Muzica tuturor epocilor de la Evul Mediu timpuriu până la secolul 21 interpretată cu ajutorul vocii umane, a instrumentelor de coarde și de suflat va însufleți considerabil sărbătorirea celor 800 de ani de la prima atestare a Cisnădioarei.
Pompierii sibieni intervin de urgență în municipiul Sibiu, pe râul Cibin din zona cartierului Gusterița pentru a salva o persoană de la înec.
Este vorba despre un bărbat de aproximativ 40 de ani. Pompierii au reușit extragerea din apă a acestuia iar în acest moment bărbatul se află în stop cardio-respirator. Medicii îi aplică deja manevrele de resuscitare.
La fața locului sunt mobilizate o autospecială de stingere, o barca pneumatică, un echipaj SMURD cu medic și un echipaj SAJ.
ACTUALIZARE: Din fericire bărbatul a răspuns manevrelor de resuscitare. Este transportat la UPU Sibiu pentru investigații medicale.
Luna iulie începe pe ritmuri de cântece și jocuri populare românești în comuna sibiană Gura Râului, unde, la sfârșitul acestei săptămâni, se desfășoară a XIX-a ediție a Festivalului „Bujorul de Munte”.Acțiunea este cofinanțată de Consiliul Judeţean Sibiu, prin Agenda pentru cultură și dezvoltarea comunităţii locale în Judeţul Sibiu.
Cu voie bună, bucate alese din Mărginimea Sibiului, cu tradiții și jocuri populare, ne întâmpină Festivalul „Bujorul de Munte”, programat să se se desfășoare în 1-2 iulie 2023, în comuna Gura Râului.
A XIX-a ediție a festivalului urmează „rețeta” consacrată în anii precedenți, așa că sâmbătă, ora 18, suntem așteptați pe Platoul din Aval de baraj, la Cina ca la stână și la un Foc de tabără. După bunul obicei, nu vor lipsi preparatele tradiționale, precum bulzul, tocana de oaie, plăcintele cu brânză sau vestita telemea din Mărginimea Sibiului. Toate vor putea fi savurate pe ritmuri de jiene și învârtite, spectacolul fiind susținut de ansambluri și artiști reprezentativi pentru comunitatea din Gura Râului, precum și de invitați sosiți din alte zone ale țării.
Duminică, petrecerea debutează la ora 12, căci, cu mic cu mare, localnici și turiști sunt invitați să se bucure, în centrul comunei, de Jocul Junilor din Gura Râului. De la ora 13, petrecerea continuă pe Platoul din Aval de baraj, pe scenă urcând interpreți ai cântecului popular românesc, Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului” și Ansamblul „Veteranii Junii Sibiului”.
Festivalul „Bujorul de Munte” este organizat de Primăria şi Consiliul Local Gura Râului, Consiliul Judeţean Sibiu, CJCPCT „Cindrelul – Junii” Sibiu. Parteneri sunt Asociaţia de Înfrumuseţare a Comunei Gura Râului, Asociaţia Pensiunilor Turistice din Gura Râului, Regia Publică Locală Ocolul Silvic Gura Râului.
Proiectul Festivalul „Bujorul de munte”, ediţia a XIX-a este o acțiune cofinanțată de Consiliul Judeţean Sibiu prin Agenda pentru cultură și dezvoltarea comunităţii locale în Judeţul Sibiu.
PROGRAMUL FESTIVALULUI „BUJORUL DE MUNTE” 2023
Sâmbătă, 1 iulie 2023
* Ora 18, Scena Festivalului, în Aval de baraj
„Cina ca la stână” – Spectacol folcloric, susținut de:
– Ansamblul Folcloric „Bujorul de Munte” –Gura Râului
Pentru a oferi cea mai bună experiență, folosim tehnologii, cum ar fi cookie-uri, pentru a stoca și/sau accesa informațiile despre dispozitive. Consimțământul pentru aceste tehnologii ne permite să procesăm date, cum ar fi comportamentul de navigare sau ID-uri unice pe acest site.
Funcționale
Mereu activ
Stocarea tehnică sau accesul sunt strict necesare în scopul legitim de a permite utilizarea unui anumit serviciu cerut în mod explicit de către un abonat sau un utilizator sau în scopul exclusiv de a executa transmiterea unei comunicări printr-o rețea de comunicații electronice.
Preferințe
Stocarea tehnică sau accesul sunt necesare în scop legitim pentru stocarea preferințelor care nu sunt cerute de abonat sau utilizator.
Statistici
Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.