Acasă Blog Pagina 754

Biciclistă accidentată de un șofer neatent. Evenimentul rutier a avut loc în Șelimbăr

0

Sibiu Independent: Filosofia noastră

Știri care dau putere comunității noastre

Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.

Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.

Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.

Un accident rutier s-a produs în urmă cu puțin timp pe Șoseaua Sibiului, în Șelimbăr. O biciclistă a fost lovită de o mașină.


Din primele cercetări efectuate a rezultat că, în timp ce ieșea din curtea unei societăți de pe partea dreaptă a sensului spre Sibiu, șoferul unui autoturism a virat la dreapta pentru a pătrunde în Șoseaua Sibiului și a acroșat o biciclistă care circula spre Șelimbăr, pe sensul opus. Impactul a dus la vătămarea corporală a biciclistei, o tânără în vârstă de 27 de ani, din Bungard, care a fost transportată la spital conștientă. Conducătorul auto este sibian, în vârstă de 41 de ani.

https://youtu.be/IYir-w2oxmM

„Un echipaj SMURD a intervenit de urgență pe Șoseaua Sibiului în Șelimbăr, la un accident rutier. O femeie, în vârstă de 27 de ani,biciclistă, a primit îngrijiri medicale la fața locului și a fost transportată la UPU Sibiu conștientă cu multiple traumatisme și contuzii.” a declarat purtătorul de cuvânt al ISU SIBIU, Andreea Ștefan

Ofelia Popii, actriță la Teatrul “Radu Stanca” Sibiu, câștigă trofeul Gopo 2023

0

Ofelia Popii, actriță la Teatrul Național Radu Stanca Sibiu, câștigă trofeul Gopo 2023 pentru rolul din filmul Om Câine!

Pe Ofelia o veți putea urmări pe scenă în cadrul ediției cu numărul 30 a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, în spectacolul-fenomen Faust.

Ofelia Popii a primit Premiul UNITER de trei ori pentru Cea mai bună actriță, în 2008 (rolul Mefisto din Faust), in 2011 si in 2019 .[3]

Actrița a fost recompensată cu premiul Gopo pentru cea mai bună actriță în rol principal la ceremonia din 2015 pentru rolul Elena Buciuman din filmul Q.E.D., regia Andrei Gruzsniczki.

Președintele FITS a anunțat programul ediției cu numărul 30 și punerea în vânzare a biletelor

0

Astăzi, la Sibiu, în cadrul unei conferințe de presă, Constantin Chiriac, Președintele FITS, a anunțat publicarea programului ediției din acest an, dar și punerea în vânzare a biletelor, începând de mâine, 26 aprilie.

Astfel, pe www.sibfest.ro, publicul poate deja să consulte programul Festivalului pe zile și categorii, într-o manieră de navigare nouă, mai prietenoasă, pentru a stabili ce spectacole dorește să vadă începând cu 23 iunie și până pe 2 iulie.
De mâine, biletele vor putea fi achiziționate atât online, cât și fizic, de la Agenția de bilete aflată în Sibiu, pe strada Nicolae Bălcescu 17.
Un aspect important pe care Constantin Chiriac l-a menționat este că prețul biletelor rămâne neschimbat față de ediția anterioară, în ciuda inflației, dublării și, pe alocuri, chiar a triplării unora dintre costuri, și că o mare parte dintre evenimente au acces liber sau un preț redus, de 30 de lei. Se păstrează, de asemenea, reducerile pentru anumite categorii vulnerabile.

Președintele FITS a făcut o scurtă prezentare a Festivalului, de la început și până la această a 30-a ediție, cu temele fiecărui an, după care a trecut în revistă structurile asociate care au îmbogățit, peste ani, oferta pe care FITS o face spectatorilor:

1994 – Programul de voluntariat
1996 – Spectacolele lectură
1996 – Secțiunea Întâlnirea școlilor și academiilor de teatru
1997 – Departamentul de Artă Teatrală ULBS
1997 – Bursa de Spectacole

2000 – Școala de management cultural 

2000 – Liceul Onisifor Ghibu  – filiera vocaţională este desăvârşită prin profilul Teatru

2004 – Teatrul Radu Stanca din Sibiu devine Teatru Național

2007 – Capitala Culturală Europeană

2010 – Zidul lui Perjovschi – Ziarul Orizontal, care a reprezentat baza de pornire pentru PAV
2013 – Aleea Celebrităților
2015 – Platforma internațională de cercetare doctorală în artele spectacolului și management cultural; prima Platformă Internațională de prezentare a doctoratelor din România
2016 – Fabrica de Cultură

2017 – Întâlnirea școlilor și academiilor de teatru (1996) devine Festivalul Universităților de Teatru și Management Cultural
2018 – Therme Forum

2020 – Scena Digitală

2022 – Platforma de Arte Vizuale
2022 – Moștenirea – Festivalul Statuilor Vivante

Tema din acest an – MIRACOL – reflectă importanța FITS în transformarea comunității, a orașului, a Festivalului însuși și a faptului că, într-un prezent gestionat de alte interese, un festival de artele spectacolului dintr-un mic oraș a ajuns la ediția cu numărul 30 și fixează, an de an, agenda comunității culturale mondiale. #ParteDinMiracol este astfel o realitate pentru toți cei atinși de FITS – artiști, public, organizatori, parteneri, comunitate și, desigur, mass-media.

Două noi secțiuni vin să completeze oferta FITS pentru public în 2023: Sezonul sibian, și Secțiunea ”George Banu”. De altfel, întreaga ediție din acest an este dedicată memoriei marelui om de teatru și prieten al Festivalului.

Mâine, 26 aprilie, de la ora 12, se pun în vânzare biletele. Iată câteva dintre cele mai importante spectacole prezente la FITS30:


Măsura imposibilului, spectacol scris și regizat de Tiago Rodrigues, actualul director artistic al Festivalului de la Avignon (23 și 24 iunie)
Miracolul flamenco – EstévezPaños y Compañía – un spectacol care îi aduce pe scenă pe cei mai buni dansatori de flamenco, pe ritmuri care înflăcărează sângele și imaginația! Ministerul Culturii din Spania a acordat acestei trupe Premiul Național al Dansului (23 și 24 iunie)
Apă, ce bucurie! – Trupa Circus Baobab din Guinea prezintă cel mai antrenant spectacol de circ contemporan la FITS pe 24 și 25 iunie.
Simfonie și lumină cu Revolution Orchestra din Israel ne plimbă de la Chopin la Radiohead într-un spectacol cu care îmbină muzica de orchestră, mișcarea de scenă și proiecțiile video (26 iunie)
Paznicul sufletului – Far From The Norm | Botis Seva (UK) – un spectacol cu hip-hop și dans, premiat, apreciat, aplaudat, de neratat! 28 și 29 iunie
Ultima cină – Milo Rau / NTGent – un spectacol eveniment și experiment, un mix între real și virtual, între ce se află în fața ochilor și ce e ascuns, însă totuși la vedere (29 și 30 iunie)
Diptic: Vise din camera pierdută, spectacol al belgienilor de la Peeping Tom aduce pe scenă dans contemporan într-o manieră nevăzută până acum. Realitate, vis, fantezie (1 și 2 iulie)

Următoarele conferințe de presă FITS vor avea loc pe 10 mai și 8 iunie și se vor concentra pe partenerii evenimentului, dar și pe evenimentele incluse în program.

Adrian Bibu susține centrele de copii și juniori și dezvoltarea infrastructurii sportive din Sibiu

0

Consilierul local PNL Sibiu și administratorul public al județului, Adrian Bibu a participat la Adunarea Generală anuală a membrilor Asociației Județene de Fotbal, prilej excelent de a dialoga cu reprezentanții cluburilor sibiene pe tema activității sportive și a problemelor cu care se confruntă, potrivit unui anunț postat pe pagina sa de Facebook.

“Susținerea Centrelor de copii și juniori, noi investiții în infrastructura de sport, sunt doar două dintre direcțiile pentru care noi, cei din administrația publică, trebuie să găsim surse de finanțare, iar apoi să începem să le transpunem în fapte, acesta fiind și mesajul pe care l-am transmis celor prezenți.

Îl felicit pe domnul Ioan Duma, președinte al Asociației Județene de Fotbal, pentru activitate intensă a organizației, care a fost recunoscută și premiată de către Consiliul Judetean Sibiu în cadrul a două ediții consecutive a Galei Sportului Sibian” – a declarat Adrian Bibu.

“Bătălia Cărților” – concurs de lectură pentru elevii din Mediaș

0

Primăria Municipiului Mediaș, prin Direcția pentru Cultură, lansează Concursul Național de Lectură „Bătălia Cărților” – ediția 2023, desfășurat în cadrul Bibliotecii Municipale „St. L. Roth” din Mediaș.

Competiția se desfășoară în perioada aprilie – noiembrie 2023, în parteneriat cu Biblioteca Județeană „Octavian Goga“ din Cluj – Napoca, sub egida Asociației Naționale a Bibliotecarilor și Bibliotecilor Publice din România (ANBPR), cu scopul de a stimula lectura în rândul copiilor, adolescenților și adulților.

La acest concurs pot participa copiii între 11și 13 ani, adolescenții cu vârste cuprinse între 14 și 18 ani, dar și adulții, respectiv seniorii care dețin fișă electronică la Biblioteca Municipală Mediaș.

Pentru a ajunge în faza finală a competiției, participanții trebuie să lectureze cărțile din listele recomandate până la sfârșitul lunii noiembrie şi să predea fișele de lectură completate, odată cu predarea cărții lecturate. Fișele de lectură vor fi evaluate de către un juriu format din profesor Dana Aparaschiței, profesor Adela Boieșan din cadrul Clubului de Carte „Cafeneaua Literară” și profesor documentarist Cristina Pustai.

Etapa finală va avea loc în luna decembrie 2023 şi va cuprinde atât dezbaterea ,,Convinge-mă să citesc!“, în cadrul căreia participanții vor susține cartea preferată şi vor răspunde la întrebări pe marginea cărților citite, cât și jurizarea şi festivitatea de premiere. Vor fi acordate premii finaliștilor concursului, precum și premii care să încurajeze lectura: „Cea mai bună fișă de lectură”, „Premiul pentru Inițiativă”, „Premiul pentru înțelegerea textului”, „Cititorul anului”, „Cea mai reușită prezentare” și „Cartea anului”.

Teatrul de Balet Sibiu dansează în premieră pe scena Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu

0

Teatrul de Balet Sibiu, prima companie internațională de dans din România, care reunește în componența sa 38 de dansatori profesioniști din Republica Dominicană, Cuba, SUA, Canada, Australia, Noua Zeelandă, Japonia, Portugalia, Spania, Italia, Franța, Marea Britanie, Ucraina și România dansează pentru prima dată în acest an, în cadrul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS), spectacolul coupé „Bolero și În numele bucuriei”. Spectacolul TBS este programat în cadrul FITS 2023, în data de 26 iunie 2023, de la ora 19:00, la Sala Mare a Centrului Cultural „Ion Besoiu” Sibiu.


„Este o reală bucurie pentru noi, în anul în care Teatrul de Balet Sibiu sărbătorește 15 ani de activitate, iar Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu a ajuns la ediția aniversară cu numărul 30, să fim invitați să dansăm pe scena FITS, unul dintre cele mai importante repere culturale ale Sibiului și ale României. Prezentăm la FITS, în cadrul unui spectacol coupé, două dintre coregrafiile create de noua generație de tineri coregrafi: „Bolero”, spectacol de balet neoclasic, realizat de coregrafa rezidentă a Teatrului de Balet Sibiu, noua zeelandeză Aleisha Gardner, și spectacolul de dansuri spaniole „În numele bucuriei”, realizat de foarte tânărul coregraf Angel Martinez Sanchez, fost dansator al baletului sibian, în prezent dansator al Operei Naționale din Atena. Așteptăm cu entuziasm întâlnirea cu publicul din cadrul FITS și cu atmosfera unică pe care acest eveniment o crează timp de zece zile la Sibiu. ” Ovidiu Dragoman, manager Teatrul de Balet Sibiu / Casa de Cultură a Municipiului Sibiu

„Bolero”, coregrafie de balet neoclasic și „În numele bucuriei”, spectacol inspirat de dansurile tradiționale spaniole, două dintre coregrafiile de forță ale Teatrului de Balet Sibiu, create de tinerii coregrafi Aleisha Gardner, orginară din Noua Zeelandă (Bolero) și Angel Martinez Sanchez, din Spania (În numele bucuriei), prezentate împreună într-un spectacol coupé, oferă o imagine asupra calității extraordinare tehnice și artistice a companiei internaționale de dans a Teatrului de Balet Sibiu. Spectacolele au avut premiera la Teatrul de Balet Sibiu în anul 2018 (Bolero), respectiv 2019 (În numele bucuriei), dar au rămas până astăzi două dintre cele mai apreciate titluri din repertoriul baletului sibian. Biletele pentru spectacolul Teatrului de Balet Sibiu, prezentat în cadrul FITS 2023, pot fi cumpărate de pe site-ul oficial FITS, începând cu data de 26 aprilie 2023.

BOLERO

Coregrafia: Aleisha Gardner

Muzica: Maurice Ravel

Costume: Anamaria Șut

Distribuție: Alba Fernandez, Ayaka Nagai, Camille Texier, Gabriela Checo, Hana Saito, Ludovica Tontodonati, Maria Trabalon, Michaela Gobas, Monica Viqueira, Remi

Nakano, Sara Zanzon, Tereza Dragomir, Cătălin Bucureșteanu, Guido Sarnataro, Henrique Ferreira, Johan Mancebo, Kenichi Murata, Lazaro Ortega, Manuel Sanchez, Mattia Longhitano, Miguel Teixeira, Nathaniel Lillington, Răzvan Iacob

ÎN NUMELE BUCURIEI

Coregrafia: Ángel Martínez Sánchez

Muzica: Zarzuele (Gerónimo Giménez, Reveriano Soutullo și Juan Vert, Amadeo

Vives, Federico Chueca și Manuel Fernández Caballero) și compoziții la chitară de

Francisco Tárrega

Costume: Rodica Kabdebo

Distribuție: Ayaka Nagai, Ludovica Tontodonati, Alba Fernandez, Maria Trabalon,

Sara Zanzon, Gabriela Checo, Tereza Dragomir, Camille Texier, Michaela Gobas,

Marta Parise, Kenichi Murata, Guido Sarnataro, Mattia Longhitano, Manuel Sanchez,

Henrique Ferreira, Nathaniel Lillington, Johan Mancebo, Miguel Teixeira

Durata: 1h 10min

Ședința Colegiului Prefectural Sibiu

0

Astăzi, 25 aprilie 2023, prefectul județului Sibiu, domnul Mircea Dorin Crețu a prezidat ședința Colegiului Prefectural, având următoarea ordine de zi:

1. Promovarea sportului pentru toți și dezvoltarea infrastructurii sportive, accesibilă tuturor cetățenilor județului Sibiu.

Astfel, în cadrul prezentării, Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Sibiu a prezentat obiectivele Programului Național de utilitate publică „Sportul pentru toți”:

– Încurajarea practicării activităților fizice și sportive, în mod continuu și susținut, de cât mai mulți membrii ai comunității locale;

– Atragerea și stimularea tuturor categoriilor de cetățeni fără nici o discriminare, în mod liber și voluntar, independent sau în cadru organizat pentru practicarea activităților fizice și sportive;

– Încurajarea practicării sporturilor de iarnă și a sporturilor/activităților denumite „de agrement”: schi, patinaj, sanie, sărituri cu schiurile, etc.;

– Încurajarea practicării natației, sporturilor nautice și a sporturilor/activităților denumite „de agrement”.

2. Implementarea Strategiei Județene de Gestionare a Deșeurilor în contextual economiei circulare.

Agenția pentru Protecția Mediului Sibiu a prezentat transformarea deșeurilor într-o resursă – noul concept de dezvoltare durabilă a statelor membre.

Economia circulară este un model de producție și consum, care implică folosirea în comun, închirierea, reutilizarea, repararea, renovarea și reciclarea materialelor și produselor existente cât mai mult timp posibil, prelungind ciclul de viață al produselor.

Aceasta presupune reducerea la minim a deșeurilor. Când un produs ajunge la sfârșitul ciclului său de viață, materialele din care este fabricat sunt păstrate în economie cât de mult este posibil, prin reciclare; ele pot fi utilizate în producție încă o dată și încă o dată, creând și mai multă valoare adăugată.

Conceptul se bazează pe următoarele trei principii fundamentale:                              

– Eliminarea treptată a deșeurilor nerecuperabile și reducerea poluării.                  

– Păstrarea produselor și materialelor la cea mai înaltă valoare de utilizare, cât mai mult timp.

– Regenerarea sistemelor naturale (biodiversitate și ecosistem).

3. Sinteza acțiunilor de control desfășurate de către Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Sibiu, Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Sibiu și Direcția de Sănătate Publică a Județului Sibiu, în perioada Sărbătorilor Pascale 2023, după cum urmează:

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Sibiu:

În perioada 15.03.2023 – 18.04.2023 au fost verificate un număr de 85 de unități cu profil alimentar. DSVSA Sibiu a aplicat sancțiuni contravenționale conform HG 984/2005 privind stabilirea și sancționarea contravențiilor la normele sanitare veterinare și pentru siguranța alimentelor, cu modificările și completările ulterioare, și OG 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor. 

Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Sibiu:

În perioada 15.03.2023 – 18.04.2023 au fost verificați un număr de 185 de operatori economici. În urma acestor controale, 133 au fost găsiți cu abateri.

Direcția de Sănătate Publică a Județului Sibiu:

Serviciul Control în Sănătate Publică a efectuat un număr de 64 de controale și 2 recontroale. S-au aplicat 45 de sancțiuni contravenționale.

Materialele prezentate în ședință pot fi vizualizate integral pe site-ul: Instituția Prefectului-Județul Sibiu la secțiunea – Transparență- Ședințe Publice/ Anunțuri/ Minute.

Proxenet reținut la Sibiu. Obliga o femeie să se prostitueze

1

Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale din cadrul I.P.J. Sibiu au reținut un bărbat în vârstă de 41 de ani, din județul Prahova, domiciliat fără forme legale în municipiul Sibiu.


În fapt, bărbatul este bănuit că, în perioada noiembrie 2022 – aprilie 2023, ar fi determinat și înlesnit practicarea prostituției de către o femeie din județul Dâmbovița, solicitându-i acesteia sumele de bani obținute în urma întreținerii de raporturi sexuale cu diverse persoane.

Cu ocazia percheziției efectuate la domiciliul bărbatului, în municipiul Sibiu, în cursul zilei de ieri, au fost ridicate mai multe mijloace de probă care urmează a fi analizate de către anchetatori. În baza probatoriului administrat în cauză, polițiștii au luat măsura reținerii bărbatului pentru 24 de ore, urmând a fi prezentat unității de parchet competente în vederea aplicării unei măsuri preventive.

O fetiță de 12 ani din Rășinari, țintuită în scaun rulant are nevoie urgentă de sprijinul sibienilor

0

Daria are nevoie urgentă de ajutorul sibienilor pentru a putea respira. Operația salvatoare costă 30.000 de euro


La 12 ani, Daria este țintuită într-un scaun cu rotile. Nu a mers niciodată, nu știe cum e să simți pământul ori iarba verde sub picioare. Nu știe cum e să alergi în parc ori să te joci de-a v-ați ascunselea. S-a născut cu probleme grave de sănătate, de la cifoscolioză toraco-lombară severă, la rinichi disfuncționali ori strabism. Viața micuței Daria e o luptă continuă pentru supraviețuite: luni petrecute în spital, zile de tratament și recuperare, operații multiple.

,,Draga mamei suferă de când a venit pe lume. Când eram însărcinată în 8 luni am aflat că o să nasc un copil cu hidrocefalie, dar de aici și până la calvarul care a urmat… Chiar în a doua zi de viață, medicii au dus-o în sala de operație pentru că fetița mea nu avea doar acumulări de lichid în cavitățile adânci din creier, ci și Spina Bifida, o malformație congenitală extrem de gravă care deși îndepărtată chirurgical împiedică pacientul să meargă. Am acceptat cu greu că puiul meu va fi țintuit pe viață într-un scaun cu rotile”, ne-a povestit vizibil afectată Iliana, mama Dariei.

Iar veștile negre au continuat. Când avea numai 2 ani, viața Dariei a fost pusă din nou în pericol. 

,,Au apărut problemele cu rinichii. Medicii au constatat că rinichiul stâng funcționează doar la 20% din capacitatea normală. Am reușit să-i menținem funcția activă doar cu medicamente și prin montarea unui cateter urinar pe care trebuie să avem grijă să îl golim de 4 ori pe zi. Este o durere imensă într-un suflet de copil, dar și de mamă, pentru că nu poți decât să asiști neputincioasă la ce îți rezervă viața.”

Ca și cum toate acestea nu ar fi fost de ajuns, Daria este pusă astăzi în fața unei noi provocări, una care ar putea să o coste viața. Capacitatea pulmonară a fetiței este în acest moment sub 46%. Dacă nu e supusă urgent unei operații, Daria nu va mai putea respira. Din cauza problemelor la coloană, deformarea toraco-lombară a ajuns să pună extrem de multă presiune pe plămâni și să nu le mai permită să funcționeze normal. 

,,În februarie, cu ajutorul Asociației Salvează o inimă am reușit să facem o primă intervenție chirurgicală, ce a durat nu mai puțin de 17 ore. Deși procedura s-a încheiat cu succes, medicii au decis că este nevoie de o a doua intervenție pentru a corecta complet deformarea coloanei. Atât pentru noi ca părinți, cât și pentru Daria este o perioadă foarte grea. Sunt zile în care suferă enorm că s-a născut bolnavă și nu poate să se joace ori să se plimbe ca alți copii. Eu o însoțesc pretutindeni, nu poate să se descurce singură. Este în clasa a V-a și îi place foarte mult la școală. Se înțelege foarte bine cu toți colegii, care o sprijină și o ajută atât cât pot ei. De obicei se integrează repede între copii, dar nu prea face ea primul pas. Visează să ajungă cântăreață și make-up artist. Dacă reușim să trecem cu bine și de a doua operație, va putea avea o viață normală, chiar dacă este într-un scaun rulant. Daria speră însă ca într-o zi să se inventeze ceva care să o ajute să meargă. Nouă nu ne rămâne decât să ne rugăm să se strângă cei 30.000 de euro necesari operației,” ne-a mărturisit Iliana. 

Părinții Dariei Bratu nu își permit să strângă o asemenea sumă, mai ales când veniturile familiei abia depășesc 3.500 de lei. Mama fetei este singura care lucrează și pe lângă tratamentul Dariei, banii trebuie să îi ajungă și pentru cheltuielile zilnice. Tatăl copilei a avut de curând un accident și a fost în comă 3 săptămâni, iar acum este pensionat pe caz de boală. 

,,Ne punem toată încrederea în comunitatea Salvează o inimă. Sunt oameni cu suflet mare. Am aflat de ei de la o altă mămică pe care am cunoscut-o într-un spital de recuperare. Și ea fusese ajutată de aceeași asociație. Așa am avut încredere să cerem și noi ajutorul. În plus, am văzut pe internet câte cazuri și-au găsit sprijinul aici,” ne-a mai scris Iliana Bratu.

Această fetiță nu își dorește decât să trăiască, iar banii pe care noi îi putem oferi sunt o investiție în viața ei. Donează și tu pentru Daria!

Pentru donații din partea companiilor accesați: https://salveazaoinima.ro/daria-bratu/

Denumire entitate: Asociația „SALVEAZĂ O INIMĂ”

Cod de înregistrare fiscală: 31015982

Cont RON: RO05BTRL00701205W82870XX

Cont EUR: RO28BTRLEURCRT00W8287001

Cont USD: RO68BTRLUSDCRT00W8287001

Cod SWIFT: BTRLRO22

Cod BIC: BTRL

Banca Transilvania Botoșani

Vă rugăm să specificați în transferul bancar la detalii plată/mențiune:DARIA BRATU

Secția Clinică Neurologie Sibiu are Autorizație Sanitară de Funcționare de la DSP

0

Conducerea Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu anunță cetățenii județului că, începând de luni, 24 aprilie 2023, Secția Clinică Neurologie revine „acasă”, după ce a fost obținută Autorizația Sanitară de Funcționare de la DSP Sibiu iar activitatea medicală se poate relua fără nicio restricție în pavilionul recent modernizat și adus la standarde europene, după o investiție de peste 40 milioane de lei, gestionată de Consiliul Judetean Sibiu.

Ca urmare, a început deja mutarea pacienților cu afecțiuni neurologice în noul spațiu, care oferă cele mai bune condiții și servicii!

Citește și Spitalul Județean Sibiu a început procesul de medicalizare a pavilionului Neurologie

Două profesoare de la Colegiul Goga din Sibiu, participante la un curs de formare în Belgia

0

Două cadre didactice din cadrul Colegiului Național „Octavian Goga” din Sibiu, Mirela-Cristina Mateescu, profesor de limba franceză și Nicoleta-Elena Maier, profesor de limba germană și director al Colegiului au beneficiat, în perioada 13-18 februarie 2023, alături de alți 13 profesori din Grecia, Germania, Slovacia, Croația și Spania, de o finanțare Erasmus care le-a permis să participe la un curs de formare derulat în comunitatea europeană și care a satisfăcut nevoile identificate în școala lor.

La acest curs, care face parte integrantă din mobilitățile prevăzute în cadrul Proiectului Erasmus KA122 „Stop bullying. Start incluziune” (31.12.2021 – 31.05.2023), proiect cu numărul 2021-1-RO01-KA122-SCH-000014277, au participat două cadre didactice ale Colegiului Național „Octavian Goga” din Sibiu, Mirela-Cristina Mateescu, profesor de limba franceză și coordonator al proiectului mai sus-menționat, și Nicoleta-Elena Maier, profesor de limba germană și director al Colegiului. Nevoile identificate la nivelul Colegiului Național „Octavian Goga” din Sibiu au fost: prevenirea și reducerea fenomenului de bullying, prin conștientizarea elevilor și soluționarea situațiilor cu care se confruntă, dar și creșterea gradului de incluziune a elevilor discriminați din diverse motive (etnie/religie/aspect, etc.) sau victime ale bullying-ului, pentru a crea un mediu sigur și relații pozitive între elevi, iar cursul Cultivating Diversity and Inclusion, furnizat de o instituție cunoscută în comunitatea europeană, Europass Teacher Academy, și susținut de formatoarea Veerle Ponnet, născută la Gent și având un parcurs personal și profesional extraordinar, a răspuns acestor nevoi.

Programul acestui curs le-a permis celor două participante să discute și să împărtășească celorlalte cadre didactice experiențe cu privire la provocările dintr-o clasă multiculturală, să facă față obstacolelor comunicării interculturale, să diferențieze generalizările de stereotipuri, să înțeleagă care sunt sursele unei comunicări interculturale deficitare. De asemenea, au fost prezentate participanților exerciții și tehnici de explorare și îmbunătățire a comunicării interculturale, dar și diferențele dintre competența comunicativă interculturală și competența interculturală, dar și instrumentele de dezvoltare a ICC (competență comunicativă interculturală).

O listă cu astfel de exerciții și tehnici ar include „toss the ball”, „kindness jar”, „speed networking questions”, „” If the world was only 100 people…”, „eticheta culturală”, „privilege walk”, „who will you fire or hire”, „bugs and wishes”, „walk-stop-name-clap” etc.

De asemenea, a fost introdus și explorat un concept inovator, acela de Culture shock. Participanții au învățat să-i identifice etapele și să propună o soluție pentru depășirea acestuia, dar și să diferențieze cultura nativă de cultura țintă. Ei au învățat, de asemenea, despre aplicațiile TIC care pot fi folosite în clasă, pentru a încuraja cursanții să interacționeze între ei și să crească conștientizarea culturală prin interacțiune.

Pe parcursul acestei săptămâni din februarie, sarcinile și activitățile de colaborare și cooperare au fost favorizate pentru a angaja participanții în munca interactivă, pentru a-i pregăti să predea într-o clasă multiculturală în care diversitatea poate să nu fie, uneori, binevenită. Ei au explorat exerciții practice și studii de caz privind întâlnirile interculturale și comunicarea interculturală, pentru a se familiariza cu tehnicile potrivite de încurajare a acesteia și de evitare a prejudecăților și stereotipurilor în rândul cursanților din medii culturale diferite.

Până la sfârșitul cursului, participanții au câștigat încredere în modalități de a promova și încuraja diversitatea și incluziunea în sala de clasă, finalizând cursul cu un set de activități practice pe care le pot implementa în sala de clasă, pentru a-și ajuta elevii să înțeleagă importanța diversității și a incluziunii și pentru a crește gradul de conștientizare.

„Ceata Junilor” a dus jiana și nunta hârtibăceană în Cipru

0

Timp de șapte zile, ritmuri tradiționale românești au răsunat în Cipru, grație Ansamblului folcloric „Ceata Junilor”. Proiectul Schimb intercultural al tinerilor din Sibiu și Cipru, acţiune cofinanţată de Consiliul Judeţean Sibiu, a facilitat promovarea județului și cooperarea a peste 50 de tineri artiști din cele două țări.

Colaborarea Ansamblului Folcloric „Ceata Junilor” cu Asociația „Achna Forest” din Cipru are o tradiție de 18 ani, concretizată prin schimburi de experiență între tineri artiști din cele două țări. Ca parte integrantă a acestui parteneriat a fost conceput proiectul Schimb intercultural al tinerilor din Sibiu și Cipru, prima etapă a acestuia derulându-se în Cipru, în perioada 14-21 aprilie 2023.

Sibienii au luat parte la ateliere pentru familiarizarea cu muzica și dansurile specifice patrimoniului cipriot, precum și la workshop-uri de management cultural, axate pe accesarea fondurilor europene. De asemenea, Ansamblul „Ceata Junilor” a susținut spectacole în localitățile Achna Forest și Vrisules, acestea fiind dedicate promovării patrimoniului traditional sibian prin obiceiuri de nuntă de pe Valea Hârtibaciului, cântece și jocuri populare specifice Mărginimii Sibiului și Văii Târnavelor.

În cadrul serii interculturale, „Ceata Junilor” a prezentat materiale de prezentare a județului Sibiu, produse gastronomice specifice zonei și a invitat gazdele cipriote să deprindă pași de jiană și învârtită.

Proiectul Schimb intercultural al tinerilor din Sibiu și Cipru este o acțiune cofinanțată de Consiliul Judeţean Sibiu prin Agenda pentru cultură și dezvoltarea comunității în Judeţul Sibiu.

Smart Lab Sibiu și-a deschis activitatea

0

La începutul acestei luni, Primăria Sibiu și partenerii săi, Asociația INACO, compania Shape Robotics și Samsung România, au finalizat amenajarea unui Smart Lab în imobilul din Piața Mică nr. 22. Acesta este un spațiu care poate fi utilizat gratuit de toți cei care doresc să dobândească competențe digitale: elevi, profesori sau cetățeni de orice vârstă.

Smart Lab-ul este dotat cu un display interactiv, computere de ultimă generație, roboți programabili, o imprimantă și un scanner 3D, creioane pentru desene 3D, ochelari VR și un sistem de videoconferință alcătuit dintr-o cameră 4K și un sistem de sunet profesional (sound bar).

De luni, 24 aprilie, Smart Lab-ul s-a deschis pentru elevii și profesorii aflați în “Săptămâna altfel”. Prin Serviciul de Administrare a Unităților de Învățământ s-a transmis o invitație directă acestora, pentru săptămâna curentă înscriindu-se peste 20 de grupuri.

Din 28 aprilie se vor deschide înscrierile pentru publicul care dorește să folosească facilitățile din Smart Lab.  

Cine se poate înscrie?

În Smart Lab se poate înscrie sibienii cu vâsta minimă de 8 ani. Înscrierile pe un anumit interval orar se pot face în limita a 8 locuri pe modul. Pentru că laboratorul va rămâne deschis cel puțin 3 ani, toți doritorii au timp să vină aici, pe rând.

Înscrierea se poate face individual sau în grupuri organizate de maxim 8 persoane. În cazul grupurilor, coordonatorul va contacta administratorul Smart Lab-ului pe smartlab@sibiu.ro sau la telefon 0269/208861, pentru a pune la punct detaliile modulului dorit.

Ce se poate învăța în Smart Lab?

Tematica cursurilor va fi afișată în programul de înscriere online. Câteva exemple de cursuri: Utilizarea echipamentelor smart, Programarea roboților, Utilizarea calculatorului în procesul de învățământ,  Editoare de text si calcul tabelar pe înțelesul tuturor (începători/avansați), Utilizarea aplicațiilor electronice puse la dispoziție de Primăria Sibiu, Realitate virtuală, Inițiere în lumea 3D, Tainele calculatorului, Tainele mediului online. În funcție de tematica selectată, modulele sunt structurate pe una sau mai multe sesiuni.

Pentru că ne dorim ca Smart Lab-ul să acopere nevoile sibienilor, tematica de cursuri este flexibilă astfel că, în funcție de solicitări, pot apărea noi subiecte.  

Cum se face înscrierea?

Simplu, online, pe sibiu.ro, pe secțiunea Programări online – Smart Lab. Apoi trebuie urmați pașii pentru a alege data, ora și cursul.

Laboratorul va fi deschis și disponibil de luni până vineri, în intervalul orar 9.00 – 19.00.

Cursurile vor fi susținute de traineri din cadrul Universității Lucian Blaga – Facultatea de Inginerie, Primăria Sibiu și Universitatea încheind un parteneriat în acest sens, sau de către parteneri voluntari ai Primăriei Sibiu care doresc să se implice în acțiunile educative.

Cum să îți păstrezi frumusețea și sănătatea dinților: sfaturi de la specialiștii Unique Smile

0

Zâmbetul tău poate fi cel mai bun accesoriu al tău, dar cum îți poți păstra frumusețea și sănătatea dinților pe termen lung? Zâmbetul este unul dintre cele mai importante aspecte ale aspectului nostru fizic și poate influența modul în care suntem percepuți de către ceilalți. Cu toate acestea, dinții noștri sunt expuși la mulți factori care pot afecta frumusețea și sănătatea lor. Fumatul, consumul de alcool, alimentația necorespunzătoare și igiena orală deficitară sunt doar câteva dintre cauzele care pot duce la probleme dentare.


Cu toate acestea, există multe lucruri pe care le poți face pentru a-ți menține dinții sănătoși și frumoși. În acest articol, vom discuta despre câteva sfaturi utile și practice de la specialiști în stomatologie pentru a te ajuta să-ți păstrezi zâmbetul strălucitor și sănătos. 

Află cum poți îngriji dinții acasă, ce alimente să eviți și cum să alegi cel mai bun dentist.

Cum să îți îngrijești dinții acasă

Primul pas important în îngrijirea dinților este igiena orală adecvată acasă. Aceasta implică o rutină regulată de periaj și utilizarea a’ei dentare. 

Este recomandat să periem dinții de cel puțin două ori pe zi, timp de cel puțin două minute fiecare dată. De asemenea, trebuie să utilizăm ață dentară cel puțin o dată pe zi pentru a elimina particulele alimentare și placa bacteriană de pe suprafața dinților.

Este important să folosim o periuță de dinți cu peri moi și să schimbăm periuța de dinți la fiecare trei luni sau atunci când începe să se uzeze. 

De asemenea, putem utiliza un irigator oral pentru a curăța intervalele dintre dinți și pentru a ajuta la eliminarea plăcii bacteriene.

Ce alimente să eviți

Alimentația joacă, de asemenea, un rol important în menținerea sănătății dentare. 

Este recomandat să evităm alimentele și băuturile care conțin zahăr sau acid citric, deoarece acestea pot duce la dezvoltarea cariilor dentare și a altor probleme dentare. 

De asemenea, trebuie să limităm consumul de băuturi carbogazoase și energizante, care pot eroda smalțul dinților și pot duce la sensibilitatea dentară.

Pe de altă parte, există alimente care sunt benefice pentru sănătatea dentară. Alimentele bogate în calciu, cum ar fi lactatele, broccoli și migdalele, ajută la întărirea smalțului dinților. 

De asemenea, fructele și legumele bogate în vitamina C, cum ar fi citricele, kiwi și ardeiul gras, ajută la menținerea sănătății gingiilor.

Cum să alegi cel mai bun stomatolog?

Vizita regulată la clinica stomatologica Unique Smile Sibiu este esențială pentru menținerea sănătății dentare pe termen lung. 

Este important să alegem un dentist de încredere și cu experiență. Putem cere recomandări de la prieteni și familie sau putem să ne orientăm cptre acele clinici care a recenzii și feedback de la alți pacienți, foarte bune.   

De asemenea, putem lua în considerare pregătirea și experiența dentistului, precum și echipamentul și tehnologiile pe care le utilizează. Cu cât o clinică sau un stomatolog lucrează cu apartură mai performantă cu atât acesta este o soluție mai bună pentru noi. 

Este, de asemenea, important să discutăm cu dentistul nostru despre istoricul nostru medical și despre orice probleme dentare pe care le avem.

 Acest lucru ne va ajuta să primim cele mai bune sfaturi și tratamente pentru nevoile noastre specifice.

Asigură-te că te lași doar pe mâinile specialiștilor în îngrijirea orală.

O sibiancă și-a pus capăt zilelor. Avea doar 31 de ani

0

O sibiancă în vârstă de doar 31 de ani a fost găsită astăzi, fără suflare, în zona străzilor Săcel și Islazului din municipiul Sibiu.


Conform surselor Sibiu Independent, corpul femeii a fost deja ridicat de către Serviciul Județean de Medicină Legală pentru cercetări amănunțite. Polițiștii sibieni au primit în jurul orei 18:45, un apel la 112 prin care se anunța prezența unei persoane spânzurate într-un copac situat pe un teren viran, lângă străzile Săcel și Islazului din municipiul Sibiu.

Eveniment rutier pe Șoseaua Alba Iulia din Sibiu. Intervine ISU și SAJ

0

Un echipaj SMURD și unul de la Serviciul Public de Ambulanță Sibiu au intervenit de urgență pe Șoseaua Alba Iulia din municipiul Sibiu.


Conform primelor date, un șofer în vârstă de aproximativ 55-60 de ani a avut nevoie de îngrijiri medicale. Mașina condusă este înmatriculată în județul Sibiu. Echipajul SMURD se întorcea de la alt caz și a oferit suport echipajului SAJ.

Conform SAJ SIBIU, un bărbat de 52 de ani acuza stare de rău și frisoane. A fost transportat la UPU pentru investigații medicale.

Triplul concert pentru vioară, violoncel, pian și orchestră de Beethoven la Filarmonica de Stat Sibiu

0

Ultimul concert simfonic al lunii aprilie pune în valoare calitățile unor soliști foarte tineri, câștigători ai concursului New Hope.


Orchestra Filarmonicii de Stat Sibiu, va susține un nou concert în cadrul stagiunii 2022/2023 „EChO“, joi, 27 aprilie, ora 19.00, la Sala Thalia, alături de soliștii Cadmiel Boțac – pian, Maria Marica – vioară și Cornelius Zirbo – violoncel, câștigători ai concursului New Hope. Conducerea muzicală va fi asigurată de dirijorul americano-nipon Shizuo Kuwahara, stabilit la Amsterdam, laureat al Concursului internațional de dirijat „Ionel Perlea”.

asCULTă:

• Alfred Alessandrescu – Uvertura „Amurg de toamnă” (schița pentru orchestră de coarde)

• Ludwig van Beethoven – Triplu concert pentru vioară, violoncel, pian și orchestră, în Do major, op. 56

• Igor Stravinski – „Pasărea de foc”

Melancolicul „Amurg de toamnă“, schița pentru orchestră de coarde a lui Alfred Alessandrescu, vădește, prin efectele timbrale şi elementele de stil specific impresioniste, influența pe care studiile de la Paris cu celebrul Vincent d’Indy le-au avut asupra compozitorului. Lucrarea a fost interpretată în primă audiție absolută la București, pe 10 noiembrie 1918, de către Orchestra Societății „Amicii orbilor”, dirijată de Celestino Piaggio.

Una dintre cele mai puțin cunoscute lucrări din creația vastă a lui Ludwig van Beethoven, care cuprinde peste 200 de opusuri, Triplul concert pentru vioară, violoncel, pian și orchestră, op. 56, a fost compus în anii 1804-1805, după Simfonia a III-a „Eroica“ și în timp ce gândea și Simfonia a V-a. Concertul a fost dedicat, inițial, arhiducelui Rudolf al Austriei, elevul său. Este singurul concert compus pentru mai mult de un instrument solist, pe calapodul trioului cu pian, foarte la modă în epocă. Prima audiție a avut loc în primăvara anului 1808.

Scenariul baletului „Pasărea de foc” este inspirat din basmele rusești şi îl are ca protagonist pe prințul Ivan, personaj des întâlnit în mitologia slavă. Pentru concert, Igor Stravinsky a realizat trei suite: în 1911, 1919 și 1945. Cea din 1945 aparține perioadei neoclasice a creației compozitorului și este cumva mai aerisită decât precedentele, aceasta fiind și alegerea noastră pentru concertul de joi.

Biletele pentru concertul de joi, 27 aprilie, sunt puse în vânzare la casa de bilete a Filarmonicii și online pe iabilet.ro, filarmonicasibiu.ro sau în aplicația mobilă Filarmonica Sibiu App, la prețul de 40 lei (50% reducere pentru elevi, studenți, pensionari).

Înaintea concertului, de la orele 18.15, în Chimnița Filarmonicii își deschide porțile „Cafeneaua muzicală“. Protagoniștii dialogului cultural vor fi dirijorul Cristian Lupeș și istoricul Răzvan Pop.

Județul Sibiu sărbătorește 5 ani de parteneriat cu regiunea poloneză Wielkopolska

0

Semnat în anul 2018, parteneriatul încheiat între Județul Sibiu și voievodatul Wielkopolska a permis schimbul de informații dintre cele două regiuni pe temele administrației publice, educației, culturii, dezvoltării economice, investițiilor, digitalizării și sănătății.


În zilele de 25 și 26 aprilie ac, oficialitățile din Wielkopolska organizează în orașul Poznań  , o serie de evenimente menite să marcheze împlinirea a 5 ani de colaborare cu Județul Sibiu.

La invitația părții poloneze, o delegație a Consiliului Județean Sibiu, formată din  Daniela Cîmpean – președintă, Vlad Vasiu – vicepreședinte, consilierii județeni Christina Manta-Klemens, Anca Mălaiu și Florin Popa, cât și din reprezentanți ai aparatului de specialitate al instituției pe domeniile tehnice, investiții, urbanism și digitalizare, se va afla în Poznań  .

În program sunt cuprinse întâlniri cu reprezentanții voievodatului Wielkopolska, condus de mareșalul Marek Wozniak, ai Parlamentului Regional, Camerei de Comerț și Industrie, Fondului Regional de Dezvoltare, dar și o vizită la Spitalul Regional.

De asemenea, delegația sibiană va vizita Spitalul Regional pentru Copii, cea mai nouă investiție a administrației din Wielkopolska, realizată din fonduri europene nerambursabile, care are o capacitate de 354 de paturi.

„De-a lungul celor 5 ani de parteneriat, am reușit să avem proiecte din care fiecare parte a avut de câștigat. Mă gândesc la stagii de formare în domeniul administrației publice regionale, participări la festivaluri culturale și gastronomice, sau la aderarea județului Sibiu la Coaliția Regiunilor Agricole, pași care ne-au permis să avem o perspectivă nouă, europeană, a ceea ce înseamnă administrație. Sunt convinsă că acest parteneriat va avea viață lungă, întrucât fiecare parte are toată deschiderea în a împărtăși din experiența proprie”, a declarat Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu.

Institutul Cultural Român de la Varșovia va organiza în foaierul Teatrului Polonez de Dans din Poznań expoziția „Via Transilvanica“, ce va înfățișa publicului polonez cel mai amplu traseu de drumeție al României, care traversează, pe o lungime de aproximativ 100 de km, teritoriul județului Sibiu, segmentul purtând denumirea de „Terra Saxonum”.

Un alt eveniment cultural va fi oferit de către Teatrul de Balet Sibiu, al cărui artiști vor pune în scenă piesa „One way ticket”.

Ecologizarea Stațiunii Păltiniș la cea de-a patra ediție a Drumețeniei

0

Cea de-a patra ediție a campaniei de ecologizare a traseelor de drumeție lansate în cadrul Programului „Anii Drumeției” s-a întors la Păltiniș, unde după nici 12 luni de la ultima ecologizare, au reușit să strângă aproximativ 1000 kg de deșeuri.

Un grup de voluntari compus din iubitori ai muntelui, autorități județene și locale și actori din mediul privat au colaborat pentru a curăța deșeurile din zona Păltiniș: Zona Parcarea Oncești, Zona Izvor, Zona Casa de Piatră, Zona Cabana Nora. Evenimentul a continuat apoi cu o drumeție condusă de către ghidul Dumitru Troancă pe traseul Păltiniș – Vf. Oncești – Poiana Lupilor – Drumul Șantei – Păltiniș.

Drumețenia este un concept care îmbină utilul cu plăcutul, în cazul acesta mișcarea în aer liber cu o acțiune de ecologizare. Ediția aceasta a evenimentului a adunat 40 de voluntari, printre care și reprezentanți Colt Romania, Academia Forțelor Terestre Nicolae Bălcescu, Povestea Calendarului, INOVI Smart Technologies, New Dental House.

Grupul a reușit să adune aproximativ 1000 kg de deșeuri, care au fost apoi preluate de partenerul evenimentului, compania Soma.

„Am acceptat invitația proiectului Anii Drumeției și am participat la această acțiune de ecologizare și, mai mult decât atât urmează să folosim o parte dintre deșeurile strânse, după ce le igienizăm, la atelierele de creație pe care le organizăm în locația noastră. Vorbim doar despre peturi, și cu siguranță doar despre cele care nu sunt într-o stare avansată de degradare. Este important să ne implicăm cât mai des în astfel de acțiuni, dar este și mai important să învățăm să strângem în urma noastră pentru a nu ajunge într-un timp scurt în aceeași situație.” – ne spune Ana Maria Damian, proprietară Povestea Calendarului.

„Suntem la cea de-a patra Drumețenie și din păcate, la cea de-a doua organizată în zona Păltiniș într-un interval de nici 12 luni. Este trist că, am găsit aproximativ aceeași cantitate de gunoaie ca și data trecută. Am ales acest loc tocmai pentru a trage un semnal de alarmă referitor la aruncarea ilegală a deșeurilor și asupra faptului că este mai necesară prevenția și educarea decât acțiuni concrete de ecologizare”, declară Alexandru Hanea, coordonatorul Programului „Anii Drumeției”.

Prin „Anii Drumeției” ne dorim să tragem un semnal de alarmă în ceea ce privește depozitarea ilegală a deșeurilor, fie aceste biodegradabile sau nu, și impactul negativ pe care îl au asupra mediului înconjurător și animalelor sălbatice.
Îi sfătuim atât pe turiști cât și pe localnici să arunce ambalajele, resturile de mâncare și țigările doar în spațiile special amenajate, iar, acolo unde acestea nu există, să aibă mereu la îndemână un sac de gunoi în care să strângă deșeurile, în special când ies în natură.

Programul „Anii Drumeției” este un program inițiat de Consiliul Județean Sibiu, în colaborare cu Asociația Județeană de Turism Sibiu.

Scopul principal este de a îmbunătăți infrastructura de drumeție din județ și de a promova activitățile specifice ecoturismului.

Descoperă mai multe pe www.aniidrumetiei.ro și app-ul Anii Drumeției, disponibil în App Store și Play Store.

Mediaș: Peste 1000 de elevi au participat la conferința „Da Vieții, fără Droguri“

0

Vineri, 21 aprilie 2023, Sala Traube din municipiul Mediaș a găzduit conferința „Da Vieții, fără Droguri“, un eveniment prin care s-a dorit atragerea unui semnal de alarmă asupra problemei pe care o reprezintă consumul și traficul de droguri.


Activitatea s-a desfășurat la inițiativa Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Sibiu, cu sprijinul Autorității Teritoriale de Ordine Publică Sibiu, al Inspectoratului Școlar Județean Sibiu și al altor instituții cu rol în prevenirea și tratarea consumului de droguri, în parteneriat cu Instituția Prefectului Județul Sibiu, Consiliul Județean Sibiu, Primăria Mediaș și asociația Teen Challenge Smart România. Invitații speciali ai conferinței au fost psihologul Mihai Copăceanu și judecătorul Cristian Dănileț.

La cele două sesiuni de informare din cadrul activității au participat peste 1000 de tineri din unitățile de învățământ medieșene, acestea fiind urmate de o sesiune dedicată părinților și cadrelor didactice. Participanții au ascultat atât discursuri ale oficialităților cu privire la acest subiect, dar și mărturii extrem de sensibile ale unor foști consumatori de droguri.

„În calitate de primar al municipiului Mediaș, îmi exprim mulțumirea pentru faptul că, orașul nostru participă, în acest an, în mod activ la conferința ,,Da vieții, fără droguri“, prin găzduirea la Sala Traube, a celei de a treia ediții a acestui important proiect pentru tineri și pentru comunitate.

Este cunoscut faptul că, în ultimii ani, consumul de droguri a crescut, în timp ce vârsta consumatorilor a scăzut într-un ritm, poate, alarmant. De asemenea, este cât se poate de eviden, că fenomenul consumului și, implicit al traficului de substanțe psihoactive este complex, cu implicații adânci și de durată, nu doar în rândul consumatorilor, ci și în rândul părinților și, în general, a comunităților umane de pretutindeni.

La nivel de administrație locală, credem că tinerii au nevoie de alternative sănătoase de petrecere a timpului liber, iar principala activitate sănătoasă este practicarea sportului la nivel de masă. În acest sens, avem acțiuni concrete prin care sprijinim activitatea sportivă la nivel municipal, cât și investiții majore în infrastructura sportivă a Mediașului.

Astfel, din anul 2017 Municipiul Mediaș are un Club Sportiv Municipal cu secții de baschet, fotbal, tenis de masă, șah, atletism, automobilism sportiv și, din anul 2022, ciclism. Pentru anul 2023 am alocat pentru club suma de 2.465.250 lei și tot în acest an, am inițiat un program de finanțare a cluburilor private din Mediaș, pentru care am alocat suma de 1.500.000 de lei.

În același sens al acțiunilor concrete de promovare a practicării sportului, Mediașul găzduiește o serie de competiții de nivel național, cum sunt cele două competiții majore de ciclism sau etapa de campionat de automobilism de viteză în coastă.

Foarte importante pentru oferirea de alternative sănătoase de petrecere a timpului liber pentru tineri sunt investițiile Primăriei în infrastructura sportivă,  investiții aflate acum în derulare. Dintre acestea, le enumăr doar pe cele mai importante: Centrul Social Comunitar de Agrement și Sport de pe strada Sticlei (în valoare de peste 25 de

milioane de lei); Bazinul de înot din cartierul Vitrometan (în valoare de 10.600.000 lei); Bazele sportive de la Școala Gimnazială nr. 7 și de la Colegiul „Școala Națională de Gaz“; Sala de Sport de la Școala „Mihai Eminescu“; Pista de biciclete de pe drumul Ighișului.

La acestea se adaugă și construcția unui Centru Multifuncțional Educațional, în zona Aviației, care va permite tinerilor să participe și la alte activități de petrecere a timpului liber într-o manieră mai organizată și mai sigură.

Toate aceste investiții sunt realizate cu scopul de a oferi, în primul rând tinerilor, posibilitatea unei vieți active și sănătoase, una din care să lipsească tentația drogurilor. Suntem convinși că această contribuție a administrației locale la combaterea consumului de droguri este importantă pentru succesul tuturor demersurilor celorlalte instituții implicate în această luptă.

Mulțumesc, încă o dată, organizatorilor conferinței „Da Vieții, fără Droguri“ pentru faptul că au inclus municipiul Mediaș în acest important proiect, dar și tuturor celor prezenți pentru interesul și implicarea de care dați dovadă.

Subliniez, în încheiere, faptul că înțeleg importanța deosebită a acestui proiect și a altor demersuri similare și voi continua să sprijin în mod direct, atât în calitate de primar, cât și de membru al acestei comunități, eforturile și obiectivele dumneavoastră“, a declarat primarul municipiului Mediaș, dl. Gheorghe Roman, în cadrul conferinței desfășurate la Sala Traube.

Povești ucrainene în premieră la Teatrul Gong Sibiu

0

Teatrul pentru Copii și Tineret „Gong” Sibiu prezintă sâmbătă, 29 aprilie, de la ora 18:00, premiera spectacolului în limba română „Un ghem de povești”. Producția de la Sibiu este un proiect realizat în colaborare cu patru artiste din Ucraina.

„Acest spectacol reprezintă o ocazie de a descoperi cultura Ucrainei. Ne propunem să introducem spectatorul în atmosfera munților și pădurilor din Carpați, unde păsările cântă, iar vocile strămoșilor se fac auzite. Acolo unde trăiesc molfarii, cei care păstrează secretele, numai de ei cunoscute, despre Lumină și Întuneric. Acolo unde legendele prind viață, iar bestiile încă mai pot vorbi.”, a declarat Iryna Tsypna în timpul repetițiilor de la Sibiu.

„E o bucurie să aducem la Sibiu un spectacol atât de necesar, în contextul războiului de lângă noi! E important să spunem povești care să ne aducă împreună și să ne dea curaj pentru mai bine! Acest dialog se concretizează acum într-o montare cât o lecție de viață, într-un decor și cu păpuși cum nu s-au mai făcut până acum la Sibiu, iar ca atare am încredere că publicul va fi încântat de o nouă experiență în sala noastră.”, a declarat Adrian Tibu, managerul Teatrului pentru Copii și Tineret din Sibiu.

„Un ghem de povești” este un colaj cu povești ucrainene, după o dramatizare semnată de Martha Huryn, în regia Irynei Tsypina. Spectacolul de la Sibiu creează un imaginar fabulos și aduce un mesaj universal pentru pace, avându-i în distribuție pe actorii Gabriela Mitrea, Mircea Corcoveanu, Claudiu Fălămaș și Gabriel Muncuș. Povestea noastră începe într-o noapte de primăvară, în pădurea molfarilor (n.r. magi), cei care cunosc chiar și cele mai ascunse secrete ale vietăților ce îi înconjoară. Primăvara aduce cu ea zile lungi, cu soare cald care întârzie să dispară de pe cer, este anotimpul în care toate vietățile se trezesc, încet, la viață. Însă, în acea noapte, molfarii (Morocănosul, Realistul, Visătorul și Ucenicul) au adormit, iar focul care ținea întunericul departe de pădurea lor s-a stins. Astfel, vechiul lor inamic a pus stăpânire pe întreaga pădure și a adus cu el iarna geroasă. Molfarii trebuie să se unească pentru a-l învinge și a-i salva pe locuitorii pădurii. Îi vom cunoaște pe Iepurașul Fuguța, Șoricica Zgâricica, Prințesa Broscuță, Vulpița, Lupul, chiar și pe Ursul Mihailovici, care se întâlnesc, pentru prima dată, în aceeași poveste. Decorul, costumele și păpușile sunt un concept al scenografei Inessa Kulchytska, iar direcția muzicală a fost asigurată de Ulyana Horbachevska, actorii fiind provocați la un exercițiu live prin care să articuleze acest univers sonor unic în repertoriul teatrului sibian. Adaptarea în limba română a textului original poartă semnătura Ralucăi Rădulescu. Spectacolul are o durată de aproximativ 70 de minute și nu este recomandat copiilor cu vârsta sub 7 ani.

Spectacolul are și o versiune în limba germană, avându-i în distribuție pe actorii Angela Páskuy, Claudia Stühler, Jenő Major și Adrian Prohaska. Premiera spectacolului „„Der Märchenball” a avut loc în data de 30 martie a.c.

Echipa spectacolului este completată la ateliere de Claudia Benchea, Diana Ribana, Maria Mihăilescu, Alexandra Stoica și Florian Mureșan. Regia tehnică a spectacolului a fost asigurată de Daniel Neagu, alături de Dan Caras (sunet) și Adrian Truțescu (lumini), împreună cu Emil Predescu și Patrick Voicu (mânuitori decor).

Spectacolul are o durată de aproximativ 1h și este recomandat copiilor cu vârsta peste 6 ani. Costul unui bilet este 12 lei, tarif unic, flexibil, în limita locurilor disponibile. Biletele au fost puse în vânzare online prin teatrulgong.ro, dar și la sediul Agenției Teatrale din str. Alexandru Odobescu nr. 4, de miercuri până vineri între orele 11:00 și 18:00, sâmbăta de la 10:00 la 18:00 și duminica între orele 10:00 și 14:00. Pentru mai multe detalii legate de biletul flexibil și avantajele acestuia, vă rugăm să citiți regulamentul evenimentelor.

Dr. Pențea Ioan: Recomandări privind prevenirea şi combaterea întepăturilor cauzate de căpușe

0

Dr. Penţea Ioan Viorel –  Secretar al Colegiului Medicilor Veterinari Filiala Sibiu transmite următoarele recomandări:

Pentru ca populaţia să deţină informaţii cu referire la unele date caracteristice acestei specii, despre rolul pe care căpuşele îl au ca vector în transmiterea unor boli grave la oameni şi animale, dar şi despre implementarea unor acţiuni menite să limiteze prezenţa acestor paraziţi în zonele favorabile înmulţirii lor, precum şi de prevenire a infestării specilor receptive, facem următoarele precizări :

Căpuşele sunt artropode parazite ce populează suprafaţa corpului fiind găsite pe tegumentele mamiferelor, sau în blana lor, sau pe pielea păsărilor.

Sunt paraziţi hematofagi, care cu ajutorul aparatului bucal se hrănesc prin înţepat şi supt şi se prind ferm de pielea animalului, sau a omului. Sunt necesare mai multe zile până când sunt saturate cu sânge, timpîn care masa lor corporală creşte semnificativ.

Ciclul biologic al căpuşelor (larvă, nimfă şi adult) are nevoie de 3 gazde pe care se dezvoltă consumându-le sângele. O femelă adultă consumă cel puţin 0,6 ml sânge şi depune cel puţin 10.000 de ouă..

Viaţa căpuşelor pe corpul gazdei este scurtă (cîteva zile), diferă în funcţie de numărul de gazde necesare realizării ciclului biologic şi de capacitatea fiecărui stadiu de a rezista la înfometare.

Căpuşele sunt de dimensiuni foarte mici, însă pot fi vizibile cu ochiul liber, masculii sunt negri, iar femelele sunt negre cu abdomenul roşu.

După afinităţile ecologice, căpuşele se clasifică în căpuşe endofile (de adăpost) şi căpuşe exofile.

Căpuşele endofile sunt cele care trăiesc în grajduri, locuinţe, crăpăturile zidurilor, vizuini, peşteri şi parazitează animalele în perioadele de odihnă.

Căpuşele exofile, cu prezenţă în spaţiul liber, se urcă pe firele de iarbă sau se deplasează pe păşune pentru a găsi gazdele. În cazul în care condiţiile sunt nefavorabile, ele se ascund în tufişuri, în sol etc.

Ataşarea de gazdă se face în timpul trecerii acesteia pe lângă firele de iarbă pe care se găsesc căpuşele, localizându-se preponderent în zona capului şi a gâtului speciei parazitate.

Căpuşele parazitează o varietate foarte mare de gazde terestre, cum ar fi: amfibieni, reptile, păsări şi mamifere.

Calea de a infesta şi de a infecta ca vector, o nouă gazdă este contactul fizic (ele nu sar, nu zboară, dar se ataşează de corpul victimei).

Căpuşele se localizează preponderent în zona capului şi a gâtului. putând cauza îmbolnăviri severe şi uneori, chiar fatale, atât la animale cât şi la oameni, din cauza toxinelor injectate odată cu saliva (paralizia de căpuşe) a consumului de sânge care poate duce la anemie gravă, inducerea unor stări alergice şi chiar şoc anafilactic etc.

În organismul uman afecţiunile au ca simptome manifestari asemănătoare gripei: febră, cefaleea, greaţă, vomă, uneori simptomele pot evolua sub clinic, greu de sesizat.

În plus, rănile pe care le produc creează porţi de intrare pentru infecţii secundare, sau produc diferite afecţiuni ale pielii, durere sau tumefacţii.

    Căpuşele transmit (vehiculează) o serie de agenţii patogeni prin :

➢ salivă –  injectarea de salivă produce lezarea vaselor de sânge şi transmiterea unor boli grave (boala Lyme, bacterioze, leptospiroze, babesioze sau un tip de meningoencefalită)

➢ prin consum de lapte crud sau produse lactate obţinute din lapte netratat termic se poate produce infectarea cu virusul encefalitei de căpuşe la om.        

Înmulţirea exagerată şi răspândirea căpuşelor pe arii tot mai extinse, ajungând din zonele împădurite, până în grădinile din spatele locuinţelor. a fost generată de o serie de factori, incluzând:

• specificul înmulţirii căpuşelor, o femelă adultă depune peste 10.000 de ouă într-un ciclu evolutiv,

• înmulţirea explozivă a populaţiilor de câini comunitari, pisici, rozătoare şi de animale sălbatice, ca principali vectori,

• modificările în utilizarea pesticidelor,

• comerţul intensiv cu animale,

• numărul mare de clădiri sau spaţii urbane părăsite, adăposturi de animale neigienizate şi nedezinfectate,

• dezvoltarea zonelor suburbane.

În baza acestor informaţii, personalul de specialitate din cadrul serviciilor sanitare veterinare, atenţionează autorităţiile locale, proprietarii de animale şi nu în ultimul rând populaţia de necesitatea implementării a unor acţiuni stabilite prin programe comune cu alte autorităţi de la nivel judeţţean, respectiv:

• Identificarea permanentă a zonelor considerate cu risc biologic ridicat şi informarea celorlalte autorităţi responsabile.

• Iniţierea unor campanii de informare, prin medicii veterinari oficiali, în zonele cu risc ridicat, pentru conştientizarea crescătorilor de animale, a organizaţiilor pentru protecţia animalelor cu măsurile ce se impun pentru prevenirea infestării animalelor şi a imbolnăvirii oamenilor prin inţepătura de căpuşă.

• Responsabilitatea autorităţiilor locale privind efectuarea dezinsecţiilor în spaţii şi clădiri nefuncţionale, în parcuri, zone de agrement, pajişti naturale cu vegetaţie abundentă, precum şi colectarea şi deparazitarea câinilor comunitari.

• Efectuarea lucrărilor de defrişare a resturilor vegetale necomestibile a arboretului de pe suprafeţele de pajişti naturale infestate.

• Monitorizarea permanentă a modului cum sunt respectate reglementările legale privind circulaţiei animalelor (bovine, ovine, caprine, animale de companie) prin localităţi, in parcuri şi locuri de agrement,  

• Efectuarea, prin personalul sanitar veterinar, de examene clinice la speciile de animale gazdă a căpuşelor, precum şi afluirea de probe la laboratorul D.S.V.S.A. judeţean pentu identificarea căpuşelor prin examene de specialitate.

• Colaborarea cu medicii veterinari pentru efectuarea acţiunilor de prevenire şi combatere, în special a tratamentelor antipartazitare, a dezinfecţiilor, dezinsecţiilor şi a deratizăriilor, în situaţile în care aceste acţiuni se impun.

• Colaborarea permanentă cu alte autorităţi judeţene, responsabile, prin informări reciproce şi acţiuni comune pentru realizarea măsurilor cuprinse în programul judeţean.

• Populaţia să se protejeze purtând îmbrăcăminte adecvată, la picnic, să evite zonele împădurite sau cu vegetaţie înaltă în perioada caldă a anului şi să reţină în cazul unei înţepături cauzate de căpuşe, următoarele:

– căpuşele nu se rup, ci se extrag cu o pensetă chiar de la locul de inserţie pe piele, altfel cleştii căpuşii rămân în interiorul pielii şi pot infecta locul unde au pătruns;

– după îndepărtarea căpuşei, se dezinfectează locul cu iod;

– dacă starea generală nu se ameliorează, trebuie mers de urgenţă la medicul de specialitate;

Combaterea efectelor nedorite cauzate de căpuşe este în mod fundamental, pe lângă o problemă de sănătate publică şi o chestiune economică, care trebuie să îşi facă efectele pe termen mijlociu şi lung. Reuşita acţiuniilor de combatere a căpuşelor cere o concepţie şi o execuţie corectă, având în vedere că o activitate ocazională, facultativă sau de rutină, este echivalentă cu o irosire a eforturilor specifice şi a fondurilor investite. Lupta pentru diminuarea populaţiilor de căpuşe trebuie să fie condusă prin metode ecologice şi medicale, în mediul lor de viaţă liberă şi respectiv pe animalele gazdă. Cu cât se au în vedere mai multe caracteristici biologice, cu atât cresc şansele de reuşită.

În acest context este necesar ca toţi factorii implicaţi în această activitate, respectiv autorităţiile locale, crescătorii de animale, alte segmente de populaţie, în colaborare cu specialiştii din domeniu, pe lângă necesitatea deţinii unor informaţii cu referire la rolul pe care căpuşele îl au ca parazit şi în principal ca vector în transmiterea unor boli grave la oameni şi animale să se şi implice în realizarea acţiunilor comune cuprinse în programul judeţean stabilit.

Ce carne punem pe grătar vara aceasta? (P)

0

Sosirea verii aduce cu ea dorinta de a petrece cat mai mult timp in aer liber alaturi de prieteni sau familie si in jurul unei mese pline de preparate delicioase.


Astfel, experienta culinara de pe aragazul din interiorul bucatariei este inlocuita de un gratar apetisant, pe care sfaraie carnea ta favorita. Tipul carnii pe care alegi sa il prepari trebuie ales cu atentie si in functie de rezultatul final pe care ti-l doresti, deoarece nu toate carnurile sunt ideale pentru grill.

Carne de porc, pregatita pe un gratar electric pe terasa unei locuinte.

Pe langa asta, este esential sa detii un gratar care permite gatirea tipurilor tale de carne favorite, inainte de a alege efectiv carnea. Catalogul PE FOC vine cu o gama variata de modele grill profesionale, variante pe carbuni, modele gratar electric sau pe gaz, dintre care poti opta pentru produsul ideal experientei culinare dorite. Asadar, hai sa vedem care sunt cele mai potrivite tipuri de carne pe care le poti pregati la gratar vara aceasta:

1. Carne de vita. Daca preferi carnea rosie, de vita, e important sa optezi pentru tipurile care se adapteaza procesului de gatit pe grill. Astfel, iti recomandam sa optezi pentru bucati de muschiulet, antricot, muschi, fasii sau coaste de vita. Aceste tipuri de carne de vita te vor ajuta sa obtii un rezultat rafinat, un preparat suculent si cu textura potrivita. Procesul de gatire a carnii de vita este de asemenea foarte important, in special modul in care intorci carnea pe gratar. Asigura-te ca detii ustensile gratar potrivite ca preparatul sa iasa exact asa cum iti doresti!

Piatra de pizza si alte preparate, cu manere, pentru gratar carbuni

2. Carne de porc. In ce priveste carnea de porc, poti alege dintr-o varietate larga de tipuri dintre care nu trebuie sa lipseasca slanina si coasta. Poti opta, de asemenea, pentru derivate din carnea de porc, cum ar fi carnatii si micii, si care pot fi gatiti intr-un mod foarte rapid si usor pe grill.

3. Carne de pui. Foarte multi, atunci cand au in minte experienta unui grill bine facut, prefera tipurile mai slabe de carne, cum ar fi cea de pui. Puiul este o piesa de rezistenta dintr-un gratar bine facut, iar aici specificam in primul rand pulpele de pui. Acestea sunt cel mai usor de gatit pe gratar, iar rezultatul este unul fraged si suculent. In ce priveste pieptul de pui, este un tip de carne mai tare iar, prajit, poate obtine o textura mai uscata.

4. Carne de peste. Pestele poate fi un alt preparat desavarsit la gratar atunci cand stii sa alegi cel mai bun tip de carne. Vei dori ca textura carnii de peste sa fie una ferma si carnoasa, si sa nu se desprinda sau sa se lipeasca pe gratar. Este foarte important ca, in primul rand, sa stii cum se face pestele la gratar, astfel incat rezultatul sa fie cel asteptat. Pe langa asta, iti recomandam sa optezi pentru tipuri de peste care merg perfect pe grill, cum ar fi tonul, somonul, bibanul sau pestele spada.

Peste gatit pe gratar cu carbuni profesional

Vara se apropie cu pasi repezi si este momentul oportun de a te bucura de toate tipurile tale de carne preferate la grill! Pentru asta, vei avea nevoie de un aliat de incredere in experienta culinara. In catalogul PE FOC vei descoperi o gama variata de modele gratar profesional, ustensile de gratar si alte accesorii esentiale in procesul de gatit. Achizitioneaza produsele preferate si beneficiezi de transport asigurat la tine acasa, precum si de consultanta gratuita pe site.

Polițiștii rutieri sibieni sunt la datorie: Au depistat șoferi băuți, drogați și fără permise de conducere

0

Polițiștii rutieri sibieni sunt zilnic la datorie și opresc în trafic sute de șoferi pentru a le verifica actele sau dacă au consumat băuturi alcoolice și substanțe interzise.


Astfel, la data de 21 aprilie,în jurul orei 09:45, polițiștii Serviciului Rutier Sibiu au oprit pentru control un autoturism condus pe DN 1, în zona PC Veștem, de către un bărbat în vârstă de 59 de ani, domiciliat în Tălmăcel. Testarea bărbatului cu aparatul etilometru a indicat o valoare de 0,59 mg/l alcool pur în aerul expirat.

În aceeași zi, în jurul orei 1:,30, în municipiul Mediaș, polițiștii rutieri medieșeni au oprit pentru control un autoturism condus pe strada Aurel Vlaicu de către un localnic în vârstă de 50 de ani. Testarea alcoolscopică a bărbatului a indicat un rezultat de

O zi mai târziu, în jurul orei 18:30, pe DN 1, polițiștii Serviciului Rutier Sibiu au oprit un autoturism condus în zona Veștem de către un tânăr în vârstă de 22 de ani, din aceeași localitate. Testarea alcoolscopică a șoferului a indicat un rezultat de 0,47 mg/l alcool pur în aerul expirat. De asemenea, testarea persoanei în cauză cu aparatul Drugtest a indicat un rezultat pozitiv la metamfetamină.

La data de 23 aprilie, în jurul orei 05:00, în municipiul Sibiu, polițiștii Secției Nr. 1 Poliție Urbană Sibiu au observat și au oprit un autoturism condus haotic pe Calea Dumbrăvii, autoturism la volanul căruia a fost identificat un tânăr în vârstă de 22 de ani, din județul Harghita. În urma verificărilor efectuate s-a constatat că tânărul nu deține dreptul de a conduce, iar testarea sa alcoolscopică a rezultat într-o concentrație de 0,91 mg/l alcool pur în aerul expirat. De asemenea, din cercetările efectuate, polițiștii au stabilit că tânărul condusese autoturismul fără consimțământul proprietarului mașinii.

Probleme au fost găsite și pe raza localității Laslea, atunci când polițiștii din cadrul Postului de Poliție Laslea au oprit pentru control un autoturism condus pe DJ 143A de către un bărbat în vârstă de 33 de ani, din județul Mureș. Testarea șoferului cu aparatul etilotest a indicat o valoare de 1,07 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Sute de alergători la “Crosul Primăverii” de la Mediaș

0

Peste 200 de concurenţi, de diferite vârste, s-au aliniat sâmbătă, 22 aprilie 2023, la startul celei de a III-a ediții a ,,Crosului Primăverii”, eveniment sportiv organizat de Primăria municipiului Mediaş, alături de Clubul Sportiv Atletic Star Mediaş.

Un moment inedit, în cadrul celei de a III-a ediții a ,,Crosului Primăverii”, a fost prezentarea tinerilor sportivi din cadrul Secției de Ciclism a Clubului Sportiv Mediaș, prilej cu care aceștia au oferit o scurtă demonstrație de îndemânare sportivă publicului participant la eveniment.

Prezent în mijlocul sportivilor, dl. primar Gheorghe Roman a ținut să-i felicite pe toți pentru performanțele obținute și să le ureze mult succes în competițiile viitoare.

Sătenii din Porumbacu de Sus, treziți de RO-ALERT! A fost zărit un urs

0

În această noapte, în jurul orei 02:00, prin apel la 112 a fost semnalată prezența unui urs în localitatea Porumbacu de Sus, pe strada Principală.


Astfel, a fost transmis mesaj RO-ALERT cetățenilor din zona în care a fost semnalată prezența animalului.

Incendiu pe strada G-ral Eremia Grigorescu din Sibiu

0

Pompierii militari ISU SIBIU au intervenit de urgență, în această seară, pe strada Gl. Eremia Grigorescu din municipiul Sibiu. O anexă gospodărească a luat foc. Aceștia au intervenit cu două autospeciale de stingere, una de primă intervenție și un echipaj SMURD.


Din cauza flăcărilor, o anexă din vecinătate a suferit pagube însemnate. Pompierii au limitat propagarea incendiul și l-au lichidat, salvând locuința și alte două anexe. În urma incendiului izbucnit din cauza jarului nestins depozitat în apropierea materialelor combustibile, a ars în totalitate o anexă de aproximativ 30 mp și acoperișul anexei vecine pe o suprafață de aproximativ 20 de mp.

O femeie în vârstă de 55 de ani a suferit un atac de panică fiind asistată medical la fața locului, refuzând transportul la spital.

BOIȚA: Sute de copii din toată țara păstrători ai tradiției românești

0

Prima duminică după Paște a adus la Boița, județul Sibiu, a XV-a ediție a Festivalului concurs „Mândre plaiuri boicene”. Organizat de Şcoala Gimnazială Ion Albescu din localitate alături de Primărie, festivalul a debutat la orele amiezii cu parada portului popular în centrul comunei. Elevi veniți din Sălaj, Teleorman, Botoșani, Gorj, Vâlcea și Sibiu au umplut drumurile comunei cu dansurile și cântecele populare.


Apoi s-au strâns cu toții în piața din fața primăriei Boița unde au încins hora și dansuri populare românești pe muzica interpretată de instrumentiștii gazdă conduși de profesor Ion Răulea.

Concursul propriu-zis între toate formațiile participante a avut loc în Căminul Cultural din localitate. Acesta s-a dovedit, din nou, neîncăpător. Primarul comunei Boița, Nicolae Cocoș, a mulțumit participanților, juriului și Consiliului Județean Sibiu pentru sprijinul constant. El a adresat mulțumiri speciale familiei Ion și Cornelia Răulea, doi profesori care muncesc în Boița pentru păstrarea valorilor românești prin intermediul copiilor. „Pentru mine toată lumea este câștigător la acest festival. În primul rând câștigăm noi pentru că păstrăm și promovăm tradițiile românești și în al doilea rând câștigați dumneavoastră spectatorii care, sper eu, vă veți bucura de un spectacol frumos și care aș vrea să îl apreciați cu aplauzele dvs” a declarat primarul Nicolae Cocoș în deschiderea festivalului.

Juriul concursului a fost format din Balint Aspazica, Ioan Motronea, Nicolae Hanea și Ioan Albescu. De precizat că Ioan Albescu este fiul celebrului profesor Ion Albescu, care astăzi dă numele școlii din Boița.

GALERIE FOTO:

Ziua Forțelor Terestre marcată la Sibiu

0

Structurile militare din garnizoana Sibiu, în colaborare cu administraţia publică locală şi Mitropolia Ardealului, au organizat la „Monumentul ostaşului din toate timpurile”, amplasat în faţa Cercului Militar, Ceremonia de depuneri de coroane și jerbe de flori cu prilejul aniversării Zilei Forţelor Terestre şi a Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruinţă (patronul spiritual al Forţelor Terestre).


La eveniment au participat prefectul județului Sibiu, Mircea Crețu alături de vicepreședintele Consiliului Județean, Marcel Luca și viceprimarul Sibiului, Corina Bokor. Dintre politicieni a fost prezent doar senatorul Nicolae Neagu PNL și consilierul local USR Ioan Ghișe ca reprezentant al deputatului Dan Barna.

Ceremonialul s-a încheiat cu defilarea gărzii de onoare pe muzica fanfarei militare.

Expoziție foto documentară

Totodată, cu oceastă ocazie,  a fost deschisă expoziția foto-documentară intitulată „Forțele Terestre, demnitate și profesionalism”, expusă în cadrul Cercului Militar Sibiu. Aceasta poate fi vizitată în perioada 21 aprilie – 3 mai.

Galerie foto:

EDITORIAL: Duios, Olimpiada trecea…

0
Calin Blaga

Sibiul a fost zilele acestea gazda Olimpiadei Naționale la Limba și Literatura Română. Un eveniment important în viața orașului, dar și al sistemului național de educație. Ca de obicei, moldovenii au luat spuma premiilor, semn că limba română este mai bine apreciată în acea parte a țării. Organizată bine, Olimpiada a trecut neobservată prin urbea noastră.

Nu știu alții cum sunt, dar eu când aud de olimpiade naționale, mai ales la materii umaniste, mă încearcă emoția amintirilor. Poate pentru că am fost prins în mreaja lor acum foarte mulți ani. Dar cred că aceste concursuri sunt și un bun prilej de a vedea viitoarea elită a țării. Sau cel puțin așa sper.

Ori un eveniment ca Olimpiada națională la limba română ar trebui să fie prilej de bucurie. Organizatorii, în frunte cu Inspectoratul Școlar, Colegiul Goga și mulți profesori și elevi au făcut o treabă bună. De la concurs, logistică de cazare, sponsori, evenimente culturale și vizite, totul a mers bine. Mai ales când ai aproape 400 de invitați este un merit deosebit.

Universitatea Lucian Blaga a dat o mână de ajutor și Ministerul Educației chiar a mărit sumele premiilor. Tot mici sunt, părerea mea, pentru valoarea muncii elevilor. Dar asta este altă poveste, politică. Un poet sibian spunea la ceremonia de închidere că un librar i-a spus că zilele acestea a epuizat stocul de carte de poezie. O premieră pentru Sibiu!

Am văzut mulți tineri pasionați de limba română. Majoritatea fete. Unii vor deveni profesori, alții vor să ajungă regizori sau scriitori, iar unii încă nu știu ce vor face în viață. M-a bucurat să aud uralele unor grupuri de elevi din țară când se rostea numele unei colege premiate de la ei din județ. Deși erau de la școli diferite.

Poate că organizatorii nu au marșat suficient pe partea de mediatizare. Sau poate nu a fost un subiect de rating Olimpiada. Dar am văzut acolo mulți tineri frumoși care au un potențial uriaș. Minți strălucite capabile să aștearnă idei noi.

Așa cum spunea Andrei Terian, prorectorul ULBS (alt necunoscut uriaș al Sibiului) acești olimpici sunt cei 0,5% care chiar merită. El făcea o comparație cu cărțile care merită citite din totalul celor publicate. Și el fost olimpic național la limba română.

Acum, Olimpiada la limba română a trecut. Probabil vor mai trece iar 22 de ani să revină la Sibiu. Poate vor mai fi în viitor și alte olimpiade la alte materii. Și, probabil, tot atât de stingher vor trece prin Sibiu în ochiul marelui public. Acum, să fim serioși un olimpic nu bate un accident stupid în trafic sau vreo piți, fie ea și din politică.

Invazia șacalului în județul Sibiu face prăpăd. Autoritățile au statistici, nu soluții

0
sacal auriu

Tot mai des auzim în ultimii 3 ani în județul Sibiu de șacali care au omorât animale domestice. Fermieri care se plâng de oi ucise, dar și multe alte animale. Vinovat? Șacalul. Un animal sălbatic, asemănătoar cu câinele intrat în România acum 50 de ani aproximativ. Deși până acum câțiva ani era o prezență doar în pădurile din sud-estul României, de 10 ani a ajuns și în județul Sibiu și alte județe din Transilvania. Și prosperă.


Ministerul Mediului aprobă prin iunie, anual, cote de recoltă. Acestea reprezintă numărul de animale sălbatice din fiecare specie pe care vânătorii le pot ucide în anul următor. Printre aceste cote, cifra cea mai mare la mamifere o are șacalul în ultimii ani. Mai ales în județe unde acum 10 ani nici nu exista.

Sibiul este unul dintre aceste județe. În cotele de recoltă ale Ministerului mediului din anul 2014 se contabilizează prezența observată a 43 de șacali, iar anul următor 59. Toți în diferite zone administrare de vânătorii din județ. În 2014-2015 Ministerul a stabilit că 15 șacali pot fi împușcați. Doar unul a și fost împușcat.

Anul 2023, anul șacalului la Sibiu

Șacalul se înmulțește odată pe an, primăvara, când face 4-8 pui. În județul Sibiu, conform datelor Ministerului Mediului în anul 2022 erau 279 de șacali. Și ministerul a propus la recoltă anul trecut în iunie 165. Dar vânătorii nu se dau în vânt după împușcarea șacalilor și doar 35 au fost uciși. Majoritatea de proprietari de animele domestice cu permise de vânătoare.

„Am omorât trei astă toamnă” ne-a declarat un proprietar de animale din zona Sibiului. El a dorit să rămână anonim. Dar ne-a relatat că toate trei uciderile le-a făcut noaptea când șacali i-au atacat animalele, turmă de oi. „Eu am avut noroc, alții au rămas cu paguba la oi” ne-a spus vânătorul.

Cazuri de atacuri ale șacalilor ale animalelor domestice, chiar și în interiorul comunelor din județ se înmulțesc. Prădător de noapte, șacalul este greu de văzut ziua. Până acum, zonele de atac au fost stânele de oi izolate. Dar odată cu creșterea populației de șacali, zona lor se apropie de mediile locuite, mai ales comune.

Vânătorii nu au chef de șacali, vor trofee

Pasionații de vânătoare cu permis, caută trofee. Șacalul nu este un trofeu. „Este ca și când împuști un câine. Plus că nu îi vezi ziua și noaptea vânătoarea este interzisă la noi” ne-a spus un alt vânător din Valea Hârtibaciului.

Lipsa de interes a vânătorilor, deși cotele de recoltare pe hârtie ale Ministerului sunt mari, a dus la creșterea populației de șacal și în sudul Transilvaniei. Din statisticile oficiale ale ultimilor 3 ani din județul Sibiu numărul de șacali oficial se dublează de la an la an față de prognoza Ministerului Mediului. Asta deoarece Ministerul speră că recolta va fi realizată, dar în realitate șacalii nu sunt împușcați decât rar. Plus că numărul lor real nu îl știe nimeni, doar se aproximează.

Un ONG din Sibiu apără șacalii

În anul 2021 ONG Crispus din Sibiu a inițiat un studiu amplu alături de o altă organizație și în parteneriat cu Ministerul Mediului. Ei vor să numere șacalii din Delta Dunării și să stabilească un plan de management pentru populația lor.

În 2021 cei de la Crispus transmiteau un semnal de alarmă privitor la managentul populației de șacali de către autorități: „Hilacul sau șacalul auriu, deși are statut de specie de interes comunitar alături de capra neagră, dihorul de casă și jderul de câmp, este persecutat prin vânătoare la limite exagerate. Se observă însă, că la cote de recoltă de peste 60% populația crește, iar de la 80% (o cotă considerată de exterminare), creșterea populației va fi și mai mare.”

Problema stă în faptul că aceste cote nu sunt în realitate și realizate. Iar populația estimată de șacali în ultimii 20 de ani nu a fost se pare concludentă cu realitatea.

În februarie 2023 Crispus a numărat șacalii din zona Deltei și împrejurimi. Prin metoda folosită au identificat o medie de 1 șacal pe kilometru pătrat în zonele respective. Ei au propus chiar stoparea recoltei de șacali pe perioada 2021 – 2024 cât se desfășoară studiul lor.

Liberalii sibieni la acțiune de curățenie, de Ziua Pământului

0

Cu prilejul Zilei Pământului, celebrată astăzi, 22 aprilie, liberalii sibieni au luat parte la o acțiune de curățenie în zona cartierului Gușterița.

Ziua pământului – 22 aprilie este o zi consacrată protecției mediului astfel, cu mic și cu mare, dis-de-dimineață au plecat la strâns gunoaiele ce, din nefericire, poluau terenurile din zona cartierului, potrivit unui anunț postat pe pagina de socializare a organizației municipale.

“Ce bine i-am fi putut face mai mult, decât să-l curățăm?

Am petrecut o zi plină de voie-bună, cu multă muncă și saci plini cu deșeuri, dar la capătul căreia am avut satisfacția că am redat naturii un colț așa cum îl merită: curat!

Îi mulțumim doamnei președintă Daniela Cîmpean pentru că ne-a fost alături, dar și colegului Alexandru Dumbrava, viceprimar al Municipiului Sibiu, pentru masa întinsă gospodărește în grădină, cu bucate tradiționale ce ne-au ostoit foamea.

De asemenea, mulțumim companiei SOMA pentru suport logistic.

La mulți ani casei noastre, Pământul!