Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.
Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.
Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.
Ministrul Educaţiei, Ligia Deca, afirmă, după accidentul dintre cele două autocare, produs, miercuri seară, pe DN 1, în judeţul Sibiu, că niciun elev nu este rănit grav, arătându-şi suportul faţă de cei implicaţi în evenimentul rutier, potrivit Agerpres.ro.
„Am aflat, ieri seară, despre accidentul produs în Sibiu, între două autocare, în care se aflau mai mulţi elevi. Salvatorii se află, acum, la faţa locului şi evaluează situaţia, pentru a acorda tot sprijinul necesar. Din fericire, din informaţiile primite până acum, niciun elev nu este rănit grav. Le urez însănătoşire grabnică elevilor şi cadrelor didactice implicate în accident şi le transmit, cu acest prilej, că atât eu, cât şi Ministerul Educaţiei suntem alături de ei”, a scris Deca pe Facebook.
Conform Centrului Infotrafic din Inspectoratul General al Poliţiei Române, evenimentul rutier a avut loc în localitatea Bradu, în zona restaurantului Poiana Bradului, judeţul Sibiu, fiind vorba despre o coliziune faţă-spate între două autocare, în care se aflau şcolari şi profesori de liceu.
„În cele două autocare se aflau 90 de persoane – 2 şoferi, 4 profesori şi 84 de copii cu vârste cuprinse între 15 şi 18 ani”, a transmis IGSU.
Ulterior, zece copii au fost transportaţi la spital, conştienţi şi cooperanţi, având dureri cervicale.
Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu prezintă, săptămâna viitoare, premiera „Ora în care nu știam nimic unii de alții” de Peter Handke, un spectacol de Leta Popescu și Bogdan Spătaru, bazat pe scenariul autorului câștigător al Premiului Nobel în 2019.
Suntem într-o piață publică undeva în România. Poate în Sibiu, poate într-un alt oraș, sau poate în toate orașele din țară în același timp. Suntem în 2023. Stăm pe o bancă și privim atent: ce vedem? Urmărind scenariul scris de Peter Handke, creatorii spectacolului aduc împreună o mașinuță teleghidată, politicieni și pensionari, figuri biblice și figuri politice, tineri dezinvolți și lucrători de la salubritate, afaceriști, circari. De la un minut la altul se compune în fața spectatorului un tablou de o densitate copleșitoare. Peste 200 de personaje ne relevă noi forme de a vedea cotidianul.
„Și dacă am privi dincolo de siluetele ce trec pe lângă noi în fiecare zi? Și dacă am intra în mintea unui oarecare ce traversează piața? Și dacă am pune la un loc diferitele moduri de raportare la politică, speranță, sărăcie? Ar ieși o explozie cu sensuri multiple pe care ne putem sprijini când ne pierdem sensul. Scenariul lui Handke e numai bun pentru contraste și paradoxuri, speranțe și rătăciri. Un delir! Pardon, un deliciu!”, spun Leta Popescu și Bogdan Spătaru.
„Laureatul Premiului Nobel, Peter Handke, a scris un text cu totul excepțional, care nu are dialog, are numai acțiune, care are o multitudine de conflicte, de bucurii, de supărări, de dramatism, iar această premieră, pe care o vom prezenta înaintea ediției cu numărul 30 a Festivalului Internațional de Teatru, este, probabil, cel mai frumos semn al ceea ce FITS a făcut 30 de ani. Înainte de a face Festivalul, chiar nu știam nimic unii de alții. Iată, după 30 de ani, ce loc de întâlnire extraordinar este Sibiul, acest oraș cu stea care poate să facă acest experiment atât de frumos, care sunt convins că va fi copleșitor. Vă așteptăm cu mare drag la acest spectacol cu totul special și de neratat”, a declarat Constantin Chiriac, directorul general al Teatrului Național „Radu Stanca ” Sibiu și președintele Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu.
Spectacolul va avea avanpremiera în 4 mai, iar premiera în 5 mai, ora 19:00, la Sala Mare a TNRS.
Biletele sunt disponibile online, www.tnrs.ro, și la Agenția Teatrală din Sibiu, str. Nicolae Bălcescu nr. 17.
Informații suplimentare despre spectacol
„Ora în care nu știam nimic unii de alții” de Peter Handke
Un spectacol de Leta Popescu și Bogdan Spătaru
Sound design: Csaba Boros
Coregrafie: Filip Stoica
Asistență scenografie: Alexandra Budianu
Asistență regie: Sanda Anastasof
Traducerea scenariului non-verbal: Miruna Ciocoi Pop Vecsei
Cu: Adrian Matioc, Alexandru Malaicu, Ali Deac, Andrei Gîlcescu, Arina Ioana Trif, Cătălin Neghină, Cendana Trifan, Codruța Vasiu, Cristina Ragos, Diana Fufezan, Emilia Ivan, Iustinian Turcu, Liviu Vlad, Serenela Mureșan, Ștefan Tunsoiu, Viorel Rață, Vlad Robaș
Un șofer ce a lovit aseară, în jurul orei 23:00, OPT mașini parcate pe strada Dorobanților din Sibiu, a fugit fără urmă. Fapta a fost surprinsă de camerele de supraveghere din zonă.
Pe imaginile video se poate observa cum acesta rulează cu viteză excesivă și acroșează violent o mașină parcată, urcând cu două roți pe aceasta. Apoi pe următoarea mașină. Din cauza impactului, una dintre mașini este proiectată într-un gard. Imediat după bubuiturile puternice, oamenii din case au ieșit în stradă ca să afle ce s-a întâmplat. Speriați, aceștia l-au văzut pe șofer când demara în trombă, acroșând alte și alte mașini. Acesta conducea un VW Touareg înmatriculat în municipiul București. Șoferul acestuia a condus zeci de metri pe sens interzis, iar după ispravă, a abandonat autoturismul lângă fosta cantină CFR, într-o parcare retrasă.
Oamenii au declarat pentru ziarul Sibiu Independent că șoferul era cel mai probabil băut sau drogat însă Poliția este „legată la mâini” în astfel de cazuri. Dacă în urma tamponărilor nu au rezultat victime, șoferul are 24 de ore să se prezinte la Poliție să declare incidentul, mult după ce alcoolul a fost eliminat din organism. Astfel, șoferul primește doar o amendă și urmează să suporte pagubele celorlalte mașini.
Din fericire, nimeni nu se afla în acel moment pe trotuar sau în mașinile parcate.
Conform Dr. Ioana Mătăluță-Bogdan, la Spitalului Clinic de Pediatrie Sibiu s-au prezentat 31 de adolescenți implicați în accidentul rutier petrecut în cursul serii, cu vârste între 15 și 17 ani. Aceștia au fost evaluați, s-au efectuat investigații și s-a constatat că cei mai mulți prezentau leziuni traumatice ușoare, care nu au impus internarea. Trei dintre aceștia au prezentat stare generală bună, dar leziuni traumatice care necesită supraveghere medicală de specialitate și au fost internați în secția Chirurgie și respectiv Ortopedie Pediatrică. La Unitatea de Primiri Urgențe a SCJU Sibiu au fost aduși 2 pacienți în vârstă de 18 ani, diagnosticați cu contuzii. Aceștia au plecat cu recomandări medicale după ce au primit îngrijiri.
Conform surselor Sibiu Independent, ambele autocare sunt înmatriculate în județul Brașov iar toți copiii din autocare sunt de la Seminarul Teologic ” Dumitru Stăniloaie” din Brașov. Aceștia erau plecați în excursie în programul „săptămâna altfel” și se întorceau spre casă.
În această seară, în jurul orei 21:00, în municipiul Sibiu, un sibian în vârstă de 23 de ani a traversat neregulamentar pe Bulevardul General Vasile Milea și a fost acroșat de o autospecială aparținând I.J.J. Sibiu.
Duba Jandarmeriei era în misiune, cu semnalele luminoase în funcțiune, spre ieșirea din municipiul Sibiu. Pietonul a fost rănit ușor și a fost transportat la spital.
În autocare se aflau 86 de elevi ai Seminarului Teologic Brașov, precum si cadre didactice, care se întorceau acasă, după ce astăzi au vizitat Sibiul.
Din primele cercetări, se pare că șoferul primului autocar, un bărbat în vârstă de 52 de ani, din Brașov a frânat brusc când a observat autoturismul condus din sens opus de către un arădean în vârstă de 55 de ani. Autocarul care circula în spatele său, condus de un bărbat în vârstă de 64 de ani, din Suceava a intrat în coliziune față – spate cu acesta, iar din impact a fost acroșat ușor și autoturismul.
Conform surselor Sibiu Independent, ambele autocare sunt înmatriculate în județul Brașov iar toți copiii din autocare sunt de la Seminarul Teologic ” Dumitru Stăniloaie” din Brașov. Aceștia erau plecați în excursie în programul „săptămâna altfel” și se întorceau spre casă.
Planul roșu a fost dezactivat la ora 22:32. Bilanț final este următorul: 86 de minori și 7 adulți au fost implicați în accident. La spital au fost transportați 33 de minori și un adult cu traumatisme minore și diferite contuzii, toate persoanele fiind conștiente și cooperante. Restul persoanelor au refuzat transportul la spital.
Traficul rutier s-a reluat, se circulă pe ambele sensuri.
ACTUALIZARE: Conform surselor Sibiu Independent, ambele autocare sunt înmatriculate în județul Brașov iar toți copiii din autocare sunt de la Seminarul Teologic ” Dumitru Stăniloaie” din Brașov. Aceștia erau plecați în excursie în programul „săptămâna altfel” și se întorceau spre casă.
ACTUALIZARE ora 22:49: Planul roșu a fost dezactivat la ora 22:32. Bilanț final este următorul: 86 de minori și 7 adulți au fost implicați în accident. La spital au fost transportați 33 de minori și un adult cu traumatisme minore și diferite contuzii, toate persoanele fiind conștiente și cooperante. Restul persoanelor au refuzat transportul la spital.
Știre inițială: Două autocare pline cu adolescenți cu vârste cuprinse între 15 și 18 ani, au intrat în coliziune față-spate pe Hula Bradului din Sibiu.
Conform ISU SIBIU, în accidentul rutier sunt implicate aproximativ 90 de persoane minore cu vârste cuprinse între 15-18 ani. La nivelul județului Sibiu s-a activat Planul Roșu de intervenție. Echipajele sosite la fața locului, asistăla momentul acesta copii din cele două autocare și se pare că în jur de 25-30 de copii vor fi transportați la spital.
La fața locului sunt mobilizate următoarele forte: 2 ATPVM, 2 ASAS, 3 SMURD B, 1 SMURD C C , 2- SAJ, 4 B SAJ.
Toate persoanele sunt autoevacuate, 34 de persoane primesc îngrijiri medicale, din fericire nu sunt persoane încarcerate, nici persoane grav rănite.
Grupuri de elevi și de preșcolari au vizitat luni, 24 aprilie 2023, Tipografia „Șaguniana” a Mitropoliei Ardealului. Vizitele au fost organizate în cadrul Programului „Școala altfel”, cu scopul de a le arăta copiilor cum funcționează o tipografie și mai ales cum iau naștere cărțile. Programul de prezentare a fost pus sub egida stindardului Drumul cărții, debutând în birourile Editurii Andreiana, iar apoi le-a fost prezentat celor mici întregul traseu al tipăririi unei cărți atât în trecut, cât și astăzi, potrivit mitropolia-ardealului.ro.
Cei mici au fost însoțiți de cadre didactice și au fost întâmpinați de personalul din cadrul Editurii „Andreiana” a Arhiepiscopiei Sibiului și a Tipografiei Șaguniana. Copiii au aflat cum se pregătesc plăcile de calc și cele metalice pe care sunt imprimate coperțile și paginile unei cărți, cum sunt apoi tipărite pe hârtie în mașinile de tipar, cum sunt legate și lipite cărțile și cum sunt pregătite pentru a fi distribuite în librării și în punctele de vânzare.
„Ca în fiecare an, în perioada desfășurării Programului «Școala Altfel» ne deschidem porțile pentru copiii de la școlile și grădinițele din Sibiu. Ne bucură interesul celor mici față de tipografia noastră și față de munca pe care o depunem aici zi de zi pentru a tipări cărți folositoare pentru suflet”, au spus reprezentanții sectorului cultural al Arhiepiscopiei.
Luni au vizitat Tipografia „Șaguniana” a Arhiepiscopiei Sibiului elevii Clasei Prietenilor aventurieri de la Școala Gimnazială nr. 4 din Sibiu, însoțiți de Prof. Nicoleta Luca și de voluntari, elevi de la Școala Nr 1 din cartierul Ștrand și elevi de la Școala Nr. 23.
În perioada următoare vor mai vizita tipografia sibiană elevi și preșcolari de la Școala Gimnazială nr. 5, de la Grădinița nr. 43 și de la alte instituții de învățământ școlar, pentru a cunoaște mai multe despre tehnicile de tipărire de cărți, reviste și alte publicații.
Credincioşii din cartierul Dealul Sibiului din Sibiu au trăit clipe de bucurie duhovnicească duminică 23 aprilie la Praznicul Sfântului Gheorghe. Înaltpreasfinţitul Părinte Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului, alături de protopopul de Sibiu, pr. Ioan Coșa, Exarhul Mănăstirilor, arhim. Calinic Teslevici consilieri ai Arhiepiscopiei Sibiului, s-au mai aflat pr. prof. dr. Nicolae Chifăr și pr. paroh Marius Iustin Stângă, cadre didactice ale Facultății de Teologie „Andrei Șaguna” din Sibiu, diaconi și alți slujitori ai sfintelor altare, a binecuvântat locul și a sfințit piatra de de temelie a noii biserici.
Începerea construcției a fost posibilă după cum spune chiar unul dintrei cei trei donatori ai terenului de 2000 de metri pătrați și anume Aurel Chișiu, pr. Marius Iustin Stângă și pr. dr. Nicolae Chifăr.
„Pe data de 13 august 2021, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Laurențiu a venit pe acest deal ca să binecuvinteze gândul nostru de a zidi o biserică și de atunci și până acum și cu siguranță, și în continuare, va urmări acest demers al nostru și dăm slavă lui Dumnezeu că s-a concretizat astăzi prin punerea temeliei pentru această biserică. Sigur că nu s-ar fi putut concretiza acest gând al nostru dacă nu erau și cei care au dăruit locul de zidire și cei care au inițiat organizarea acestei Sfinte Biserici, de aceea doresc să le mulțumesc și donatorilor, terenului și celor care s-au ostenit până acum și sperăm că și în continuare vor fi alături de noi.” a transmis pr. prof. dr. Nicolae Chifăr.
Începutul slujirii permanente a avut loc în Noaptea de Înviere când au fost așteptate 250 de familii la Sfânta Liturghie. În cuvântul de de final adresat celor prezenți Înaltpreasfinţitul Părinte Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului a explicat etapele binecuvântării asupra unui nou lăcaș de cult.
„Dăm Slavă Bunului Dumnezeu, pentru că ne-a învrednicit să fim aici cu toții prezenți la începutul unei lucrări, una care a necesitat multă stăruință și mult curaj și dacă există stăruință și curaj, Dumnezeu binecuvântează și sporește puterile noastre în așa fel încât să se împlinească ceea ce noi ne-am pus în gând. În fiecare loc unde se zidesc, se construiesc noi case, punctul central spre care se focalizează totul este Biserica. Așa s-au născut și satele noastre și localitățile noastre […]. Este punctul central și atenția tuturor, pentru că de aici vine binecuvântarea lui Dumnezeu spre întărirea vieții noastre. Dacă la zidirea unei case noi ne punem toată dragostea noastră și tot efortul și cerem sprijin tuturor celor care sunt disponibili să ne ajute, construirea unei biserici necesită și ea mult ajutor și sprijin. Ea este de fapt un loc Sfințit și Sfințitor, deci nu este o clădire obișnuită, o casă, e Casa Domnului, de unde vine și sfințirea sau de unde curge și sfințirea și binecuvântarea caselor noastre. Am zis că este un loc sfințit și iată am făcut prima etapă, sfințirea acestui loc. Am pus piatra de temelie pentru această construcție.[…] Punerea pietrei de temelie simbolizează scoaterea din uzul comun acestui teren. E dat de Dumnezeu, pentru că pământul Dumnezeu l-a făcut. Noi credem și ne stabilim o anumită zonă și spunem că suntem proprietari, dar când părăsim lumea aceasta nu mergem nici unul cu act de proprietate dincolo. Ci le lăsăm urmașilor noștri proprietatea ca folosință. Noi am primit în folosință terenul acesta, așa acum îl întoarcem înapoi lui Dumnezeu. Îl întoarcem înapoi lui Hristos și am spus, « Doamne, tu ne-ai dăruit nouă ca să ne putem bucura de această suprafață de același teren. Iată primește-l Tu și Sfințește.»” a explicat ierarhul.
La finalul slujbei de sfințire, Înaltpreasfințitul Părinte Laurențiu Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului a acordat ctitorului Aurel Chișiu ordinul ctitoricesc Mitropolit Ioan Mețianu și acte de cinstire membrilor de inițiativă privind înființarea parohiei.
Dacă ai pus piciorul afară din casă sau serviciu și ai intrat în traficul din Sibiu, fie pieton, biciclist sau șofer ai șanse să nu mai ajungi la destinație. Cel puțin, nu întreg. Chiar dacă Poliția ne dă asigurări că numărul accidentelor rutiere în oraș nu este cu mult mai mare ca în anii trecuți, situația din teren pare tot mai haotică.
Și asta în condițiile unui oraș de provincie, mic, cum este Sibiul. Datorită dimensiunilor reduse ale orașului ai spune că nimeni nu ar trebui să se grăbească. Dar situația din trafic este alta. Oricâți polițiști ai scoate în stradă, oricâte semafoare și semne de circulație ar pune Primăria, șoferii iresponsabili sunt tot mai mulți.
Multe accidente sunt evitate la limită. Datorită celorlalți participanți la trafic. Pentru că mai sunt și pietoni sau șoferi preventivi. Dar în fața numărului tot mai mare de bizoni, începe să îți fie frică să mai mergi pe stradă. Indiferent că ești pieton, biciclist sau șofer.
SIBIU INDEPENDENT mediatizează în timp real toate accidentele majore din oraș și județ. Publicăm și foto și video. Nu din goană după senzațional, ci pentru că interesează publicul și noi dorim să educăm oamenii. Să învețe din aceste accidente sau potențiale accidente și să fie mult mai atenți în trafic.
Se pare că nu reușim. Am observat în trafic, ca șofer, o direct proporționalitate a mârlăniei cu valoarea mașinii. Cu cât este mașina mai scumpă, cu atât șoferul are tendința să nu respecte regulile. Sau să creadă că are prioritate absolută.
Ștergerea săgeților din sensurile giratorii de pe asfalt, cum cere legea, a dat liber și mai mult la bivoli. Trecerea de pe banda 3 spre ieșirea din sensul giratoriu se face pe principiul cine are mașina mai tare sau mai mult tupeu. Și cu o înjurătură și semne obscene.
Pietonii nu sunt nici ei ușă de biserică. Adesea văd pe unii cum aleargă să traverseze bulevarde sau străzi circulate pe locuri nepermise. Din lene de a merge 20 de metri până la o trecere de pietoni. Și mulți mai și râd ca proștii.
Iar despre șoferii care staționează în coloană în intersecții sau pe treceri de pietoni este plin Sibiul. Nu mai vorbesc de bicicliști și trotiniști care merg pe contrasens.
Per ansamblu toți se grăbesc și toți sunt nervoși. Unii mai sar și la ceartă sau chiar la bătaie. Și nu de puține ori am văzut altercații în traficul sibian. Toate aceste evenimente nu ajung în statisticile Poliției.
Când copiii sunt călcați pe trecere de pietoni, toată lumea se oripilează pe Facebook. Dar la fel ar trebui să facă și când sunt loviți bătrâni, adulți… oricine! Jalnici sunt comentatorii care iau apărarea celor vinovați, cel mai adesea șoferii. Probabil știu că și ei fac la fel. Dar când compari mașina de o tonă de fier cu un pieton de 50-70 de kg, nu cred că proporțiile sunt egale. Așa că prima responsabilitate stă la șofer.
Iar bun simț în trafic, cedări de prioritate pentru degrevarea unor blocaje… vedem tot mai rar. Ce-i de făcut?
Pe internet toți au soluții. Să fie mai mulți polițiști. Să fie mai multe semafoare. Să fie treceri de pietoni mai multe. Să fie, să se facă, să se ia măsuri… Dar, de fapt, vina este la toți participanții la trafic.
Soluții sunt deja. Să respecte toți codul rutier. Simplu. Nimic mai mult. Dar unii șoferi, cu state vechi, habar nu au de reguli de circulație. Și nu o spun eu, o spun polițiștii de la rutieră. Să vă povestească ei despre șoferi cu permise suspendate care vin să dea examenul pentru recuperare permis. Și sunt școși în trafic, dacă trec sala… cam a doua oară. În trafic, fac niște manevre, chiar cu polițistul lângă ei, de unii dintre aceștia au nevoie de o pastilă de calmare după un traseu cu acești șoferi „profesioniști”.
Toată lumea se grăbește astăzi. Chiar și într-un oraș mic ca Sibiul. Dar, când ieși din casă sau de la serviciu, amintește-ți de Dante și unde poți ajunge…
Asociația Filantropia Ortodoxă Sibiu (AFOS) a Arhiepiscopiei Sibiului, implementează din vara anului 2021 Proiectul 942.406 – ”Prin educație spre locuri de muncă decente”, cu obiectivul de a sprijini tineri și copii vulnerabili din punct de vedere socio-emoțional și educațional, scrie mitropolia-ardealului.ro.
Deloc întâmplător, de sărbătoarea Izvorului Tămăduirii, în 21 aprilie 2023, AFOS a reunit într-un mediu familial, informal, în cadrul unui atelier de lucru, un grup numeros de peste 30 de cadre didactice colaboratoare în cadrul proiectului, fie directori ai celor șase școli partenere, fie profesori în cadrul orelor de educație remedială, fie diriginți ai claselor din grupul țintă, cu scopul de a aprofunda mijloacele de a face față situațiilor dificile, comportamentelor indezirabile, de a oferi suport emoțional și consiliere adecvată. Titlul atelierului a fost Vulnerabilitatea socială și strategii de coping la elevii din medii defavorizate.
Participanții au fost întâmpinați de Pr. dr Adrian Roman, Președinte AFOS cu cuvânt de bun-venit. Între cei prezenți s-au numărat și membri ai echipei de consilieri și psihologi a AFOS, precum și coordonatorul proiectului, dl. Nicolae Blaga. Atelierul a beneficiat de experiența și competențele unui formator de excepție, în persoana doamnei Lect. univ. dr. Viorica Bobic, din cadrul Facultății de Științe Socio-Umane a ULBS, Președinte al Colegiului Național al Asistenților Sociali – Structura Sibiu, care a punctat elemente cheie precum caracteristici ale elevilor proveniți din grupurile vulnerabile/medii defavorizate, strategii de coping – strategii de adaptare la situațiile de dificultate, înțelegerea nevoilor emoționale din spatele comportamentelor indezirabile, identificarea modalităților de intervenție în cazul elevilor care dezvoltă mecanisme de coping ce duc spre comportamente indezirabile, nevoia de completare a activităților didactice cu activități de consiliere și suport emoțional.
Coordonatorul proiectului, dl. Nicolae Blaga, formator și asistent social cu o bogată experință în lucrul cu tineri cu nevoi speciale și/sau insituționalizați, a explicat definiția și aria de acoperire a noțiunii de coping:
“Este un termen care încearcă să cuprindă strategii de a face față la situațiile stresante. Vulnerabilitatea socială implică situații dificile care sunt deosebit de stresate. Din păcate, efortul de a face față situațiilor dificile consumă mult din resursele personale ale copilului, diminuând foarte mult puterea acestuia de a participa activ la actul didactic, de a face achiziții școlare. Paradoxal, strategiile acestea de răspuns la stresul cauzat de situațiile de dificultate, pot duce chiar la comportamente indezirabile social, iar astfel șansele de integrare socio- profesională sunt vitregite de două ori. Pe de o parte, este nevoie de înțelegerea faptului că în spatele refuzului de a intra în sarcina școlară, a dezinteresului manifest sau a comportamentului antisocial stă tocmai un efort de adaptare, care duce din păcate spre o inadaptare, iar pe de altă parte este de mare ajutor aportul profesioniștilor din domeniu, pentru a găsi resursele personale și metodele potrivite rin care să se ofere siguranță emoțională și de reduce a nivelul de stres. Chiar dacă personalul școlar nu are pregătire care să permită o intervenție de specialitate, structurată, în cazul elevilor care au comportamente indezirabile, cadrele didactice pot oferi suport emoțional, îi pot investi pe elevi cu încredere, le pot întări sentimentul de siguranță, iar toate acestea ca bază a schimbărilor dezirabile de comportament/de atitudine.”
Concluzionând asupra rezultatelor atelierului, Pr. Adrian Roman a declarat:
“Îmi exprim satisfacția de a vedea laolaltă cadre didactice dedicate, implicate activ în proiectul nostru, interesate de dinamica noilor realități sociale cu care se confruntă tinerii de astăzi, al căror viitor este crucial influențat și de relația cu școala. Le sunt recunoscător și pentru un feedback foarte bun, pentru exprimarea bucuriei de a vedea roadele proiectului sub forma unui interes viu al elevilor, al unei relații inter-umane foarte bune dintre echipa AFOS, elevi și cadre didactice. Pentru noi este deosebit de importantă înțelegerea, deslușirea de către profesori a motivației care stă în spatele comportamentelor indezirabile, fiindcă astfel se poate schimba raportarea la elevii cu asemenea probleme și se poate oferi un cadru empatic și siguranță emoțională, foarte necesară pentru concentrarea pe sarcina școlară.
Atelierul a permis discutarea unor teme delicate, legate de vulnerabilitate socială în raport cu diferite situații de viață precum sărăcie, abandon în familie, dizabilități fizice, discriminarea în funcție de etnie, violență și bullying, abuz, promiscuitate. Numeroși factori externi își pun din păcate amprenta asupra capacității de învățare, între aceștia fiind consumul de droguri și alte dependențe, agresivitatea dar și resemnarea, tendința de a renunța prea devreme, un amalgam de situații care generează tulburări emoționale și comportamentale cronice. Mărturisim și mulțumim pentru purtarea de grijă a Maicii Domnului, ca model de iubire părintească, de gingășie și de discreție, care ne ispiră și ne încredințează că împotriva tuturor apăsărilor din lumea aceasta, sufletele și trupurile noastre își găsesc alinare și tămăduire când se lasă cuprinse de dragostea lui Dumnezeu și de împlinirea faptelor celor bune. ”
Vineri la Centrul de Servicii Sociale „Casa Luminii” din Albești a avut loc un eveniment cheie în cadrul proiectului „Ești prețios! 2x” și anume Atelierul pentru părinți.
Proiectul „Ești prețios! 2x”– implementat de către Asociația S’artR – vient de l’âme din Mediaș – se adresează unui număr de 10 copii cu nevoi speciale, beneficiari ai C.S.S. „Casa Luminii” din cadrul Asociației Viața are Sens.
Fiind vorba de continuarea unui proiect de terapie prin artă, bazându-se pe experiențele proiectului anterior, echipa formată din actori, actori păpușari, psihologi, psihoterapeuți și asistenți sociali și-a dorit să vină mai accentuat în ajutorul părinților. Scopul acestui atelier este susținerea părinților copiilor cu nevoi speciale în a-și definii limitele sănătoase și a-și găsi propriile resurse pentru a face față provocărilor de zi cu zi.
Două ateliere care se completează
Din grija pentru aparținătorii copiilor beneficiari a avut loc Atelierul pentru părinți susținut de către doamna Gabriela Lucreția Jakab, psiholog principal, cu competenta în psihologie clinică și psihopedagogie specială, supervizor, formator, respectiv de către domnul Cosma István, asistent social, specialist în igienă mentală, psiholog clinician, psihoterapeut.
Vorbim de fapt despre două ateliere care se completează perfect. Primul cu titlul de Repere actuale în problematica dizabilității, cel de al doilea cu titlul de Auto-îngrijire, activități de igienă mentală și managementul eficient al stresului.
Printre cele 16 participanți se numărau părinții unor copii cu nevoi speciale, angajații C.S.S. „Casa Luminii”, respectiv persoane interesate în tematica atelierului privind dezvoltarea personală.
Informațiile de înaltă calitate au fost transmise cu grijă pe baza experienței profesionale de mai multe decenii în domeniul abordat.
Participanții au avut parte de momente de „aha” și recunoștință, plecând acasă cu „traista plină și bateriile încărcate.”
„Ce bine a fost că am venit azi aici, am mai uitat de grijile noaste” – zicea o mămică, care avea plăcerea să participe alături de soțul ei la eveniment, bucurându-se după multă vreme de un timp al lor ca și cuplu.
„Considerăm extrem de important implicarea activă a părinților în procesul de terapie a copiilor. Suportul familiei poate multiplica extraordinar rezultatele copiilor beneficiari. Vorbim de lucru în echipă: copilul cu nevoi speciale, oferta specialiștilor și înțelegerea, siguranța familiei. Nu putem omite nici una pentru a avea rezultate vizibile.” – declară doamna Wenzel-Gazdag Erzsébet, președintele Asociației S’artR – vient de l’âme.
Finanțat de MOL
„Fiecare ediție a Programului MOL pentru sănătatea copiilor, pe lângă emoția și speranța pe care le aduce, întărește și mai mult angajamentul MOL față de comunitățile aflate în nevoie. Vom continua să investim mai departe în proiecte de responsabilitate socială adresate sănătății, educației, sportului și mediului,” a declarat Camelia Ene, Country Chairman & CEO MOL România.
În cadrul celei de-a 14-a ediții a Programului „MOL pentru sănătatea copiilor” Fundația Pentru Comunitate finanțează 18 proiecte de terapie emoțională, terapie prin artă și intervenții psihosociale, contribuind la îmbunătățirea calității vieții a 1.116 de copii cu dizabilități, boli cronice sau care se află în curs de recuperare după afecțiuni grave.
Suma totală alocată în 2022 pentru implementarea acestor proiecte este de 400.000 de lei.
Programul MOL pentru sănătatea copiilor este organizat de Fundația Pentru Comunitate din fondurile puse la dispoziție de MOL România. Programul a fost lansat în 2009 și este destinat organizațiilor non-profit, respectiv organizațiilor nonguvernamentale și organizațiilor religioase care derulează proiecte de terapie emoțională și de intervenții psihosociale pentru copii cu deficiențe, boli cronice sau în curs de recuperare după afecțiuni grave. În cei 14 ani de existență, prin Programul „MOL pentru sănătatea copiilor” au fost finanțate cu peste 4,9 milioane de lei un număr de 263 de proiecte de care au beneficiat aproape 14.000 de copii și adolescenți.
Valoarea totală a proiectului „Ești prețios! 2x”este de 27.921Ron, din care 16.572 Ron în cadrul celei de al 14. ediții a Programul „MOL pentru sănătatea copiilor.
Valoare cofinanțării de 11.349 Ron va fi asigurată de către Asociația S’artR – vient de l’âme din surse proprii.
Primăria Municipiului Mediaș organizează în data de 1 mai 2023 serbarea câmpenească „Maial“. La fel ca în fiecare an, cântecul și jocul popular vor anima acest eveniment folcloric de excepție, care se va desfășura la Barajul Ighiș, începând cu ora 11:00.
Medieșenii sunt așteptați să petreacă sărbătoarea primăverii și a Zilei de 1 Mai în compania renumiților interpreți: Maria și Mihai Nemeș, Ciprian și Mihaela Istrate, Ramona și Petrică Vița, Adina Roșca și Cătălin Doinaș, Robert Târnăveanu, Alexandru Pop.
Alături de aceștia, la eveniment vor fi prezenți soliștii vocali și ansamblurile folclorice ale zonei Târnavelor: Costel Popa, Cosmina Fulea, Emilia Muntean, Aurelian Suciu, Dan Filuț Tabără, Diana și Bianca Crețu, Aurica Bacea, Alin și Natalia Matyas, alături de Ansamblurile folclorice ,,Târnavele“ și ,,Muguri de pe Târnave“ din Mediaș.
Spectacolul folcloric se va bucura, de asemenea, de prezența Ansamblului artistic profesionist ,,Rapsodia Călimanilor“ din Toplița și a Grupului instrumental ,,Ceterașii de pe Câmpie“.
Clubul Sportiv Comunitar Sibiu s-a întors din capitala Austriei, unde a participat cu succes la a 40 a ediție a Vienna City Marathon, evenimentul sportiv de renume internațional ce a avut loc în data de 23 aprilie 2023.
A fost o experiență memorabilă pentru sportivii clubului și totodată o oportunitate de a-și arăta puterea și perseverența. Cucerirea podiumului este o recompensă pentru munca lor asiduă și pentru faptul că nu s-au oprit niciodată din a-și urmări visul.
Au luat startul competiției nu mai putin de 21 de sportivi comunitari sibieni la Vienna Marathon 2023: 4 stafete (2 feminine și 2 masculine), 2 sportivi la proba de maraton și 3 la proba de semimaraton.
Stafeta 2 feminina – Cristina Șoaită / Dora Constantinescu / Simina Sarbu / Andreea Roba – locul 10
Stefata 1 masculină – Paul Szatmari / Constantin Folescu / Daniel Din / Daniel Scrob – locul 5, si doar o greșeală de predare a ștafetei a împiedicat obținerea locului 2
Stafeta 2 masculină – Daniel Troancă / Cornel Popa / Alex Costeiu / Cătălin Mureșan- locul 6
In ceea ce privește probele individuale – Andra Vancea și Liviu Costea în proba de marathon 42,195 km și Doina Popa, Ileana Băluț și Sabina Coman, în proba de semi marathon 21,1 km, au obținut timpi “personal best”.
„Toate aceste realizări sunt o dovadă a angajamentului Clubului Sportiv Comunitar Sibiu în a promova sportul și activitatea fizică în comunitatea noastră. Iar acești sportivi ne arată că disciplina, antrenamentul și dedicarea, fac ca orice vis să poată deveni realitate. Nu există limite pentru ceea ce putem realiza dacă suntem hotărâți să facem tot ce ne stă în putință pentru a ne atinge obiectivele” au transmis reprezentanții clubului sibian.
Ordinul comun al ministrului mediului, apelor și pădurilor și al ministrului finanțelor nr. 1.303/2023, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 342 din 24 aprilie 2023, aprobă Normele metodologice de aplicare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 93/2022 privind restituirea sumelor reprezentând taxa specială pentru autoturisme și autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule, taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule și timbrul de mediu pentru autovehicule, precum și a modelului și conținutului unor formulare.
Potrivit acestor norme, contribuabilii care au achitat taxa specială pentru autoturisme și autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule, taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule sau, după caz, timbrul de mediu pentru autovehicule și care nu au beneficiat de restituire pot solicita restituirea acestora, indiferent de momentul plății taxelor. Restituirea se poate face prin cale administrativă, prin cerere adresată organului fiscal central din subordinea ANAF, competent în administrarea creanțelor fiscale datorate de contribuabil. De asemenea, se poate solicita restituirea dobânzilor datorate pentru perioada cuprinsă între data perceperii și data restituirii.
Termenul de depunere a cererilor de restituire este de 5 ani, începând cu data intrării în vigoare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 93/2022, respectiv 29 iunie 2022.
Biblioteca Județeană ASTRA Sibiu, instituție care se bucură de susținerea financiară a Consiliului Județean Sibiu, organizează pentru iubitorii de literatură o nouă ediție a Concursului național de lectură „Bătălia Cărților”, în perioada lunilor aprilie-octombrie 2023. Cea de-a zecea ediție a „Bătăliei Cărţilor” propune pentru acest an o competiție de lectură pentru copii (11-13 ani) și adolescenţi (14-18 ani), iar pentru adulți un club de lectură cu întâlniri periodice.
Înscrierea și participarea la „Bătălia Cărţilor” sunt gratuite, în baza deținerii unui permis valid de utilizator al Bibliotecii Județene ASTRA Sibiu. Pe parcursul perioadei de desfășurare, participanții sunt invitați să citească cele 10 cărți propuse pentru fiecare categorie de vârstă, titlurile aparținând atât literaturii române, cât și celei universale. În etapa finală a competiției ajung tinerii cititori care au parcurs toate titlurile propuse la categoria de vârstă respectivă şi prezintă propriile opinii și argumente prin intermediul fișelor de lectură, demonstrând astfel o deplină înțelegere a textelor literare.
Dezbaterea finală a concursului de lectură pentru copii și adolescenți va avea loc în luna noiembrie a.c., în cadrul evenimentului finaliștii având prilejul de a prezenta cartea preferată în fața membrilor juriului și a susținătorilor din public. Pentru fiecare dintre cele două categorii de vârstă va fi desemnat „Cititorul anului 2023”, iar volumul care va obține cel mai mare punctaj din partea competitorilor va deveni „Cartea anului 2023”. Vor fi acordate, de asemenea, premii pentru cele mai bune fișe de lectură.
Detalii suplimentare privind regulamentul de participare la concurs și volumele propuse în competiția de lectură se pot obține la sediul Bibliotecii Județene ASTRA Sibiu, la adresa de e-mail bibliosuport@bjastrasibiu.ro sau pe site-ul instituției (www…………………). În egală măsură, disponibilitatea titlurilor se poate consulta în catalogul electronic al bibliotecii: http://bjastrasibiu.ro/catalog-online/.
***
Concursul de lectură „Bătălia Cărților” este organizat de Biblioteca Județeană ASTRA Sibiu, în parteneriat cu Biblioteca Județeană „Octavian Goga” Cluj și Asociația Națională a Bibliotecarilor şi Bibliotecilor Publice din România (ANBPR). Competiția de lectură este organizată cu scopul de a promova lectura și literatura în rândul publicului și de a oferi totodată un prilej de comunicare interpesonală între partcipanți.
Din data de 18 martie 2022 și până în prezent au fost emise 129.726 de permise de ședere pentru beneficiarii protecției temporare, 365 fiind acordate în ultimele 72 de ore.
De la începerea conflictului din Ucraina, 4.405 cetățeni ucraineni au solicitat azil în România.
În perioada analizată, niciun cetățean ucrainean nu a depus cerere de azil, în țara noastră.
Ei beneficiază de toate drepturile prevăzute de legislația națională.
La acest moment, gradul de ocupare al centrelor de cazare ale Inspectoratului General pentru Imigrări este de 49,1%.
Prima convenţie internaţională de tatuaje din România, Transilvania Tattoo Expo, revine după pandemie, cu o premieră pentru Sibiu, cea de a 11- ediţie (26-28 mai), care va fi promovată pentru prima dată de celebrul jurnalist britanic Charlie Ottley, pe Netflix, în cadrul serialului documentar de succes, „Flavours of Romania”.
„Anul acesta îl vom avea invitat pe Charlie Ottley, realizatorul emisiunilor “Wild Carpathia”, care se difuzeazăpe Neflix, pe Discovery Channel, iar anul acesta îl vom aveainvitat la Transilvania Tattoo Expo şi ne bucurăm de faptulcă vom fi incluşi şi noi într-unul din serialele lui.
Mi se pare o oportunitate extraordinară pentru eveniment şi pentruSibiu şi bineînţeles şi pentru scena tattoo, de a apărea într-un context inedit pentru noi şi a avea acces la un segment de public, la care până acum nu aveam aşa o deschidere. În afară de asta, prin faptul că Charlie va fi prezent la eveniment va aduce în atenţia vizitatorilor noştri, în special a celor străini, o mare parte din frumuseţile României, care sunt expuse în serialele lui, astfel încât oamenii care vin la noi de departe, vor pleca cu o imagine mult mai frumoasădespre România noastră”, a declarat organizatorulTransilvania Tattoo Expo, Ovidiu Popârţan.
Ovidiu Popârţan, unul din pionierii tatuajului din România, a ales ca să organizeze pentru a doua oară, Transilvania Tattoo Expo, la Sala Thalia, unde se află Filarmonica de Stat, dar şi un reper pentru cultura noastră, pentru că aici în 1788 a fost primul sediu al unui teatru de la noi din ţară.
Charlie Ottley a mai promovat Sibiul, în campania „Discover România” difuzată de BBC World News în 2022, însă este pentru prima dată când a ales să vină pentru a filma la Transilvania Tattoo Expo, în sediul Sălii Thalia din Sibiu.
„Sunt foarte încântat de eveniment (Transilvania Tattto Expo n.r.). Am dori să includem festivalul ca parte a noii serii „Flavours of Romania”, pentru Netflix, ca o oprire distractivă şi vibrantă, în lunga noastră călătorie la nivel naţional, în jurul acestei ţări incredibile”, a precizat Charlie Ottley.
Ottley s-a dovedit în ultimii ani, un foarte bun ambassador al frumuseţilor României, prin realizarea documentarelor de succes „Wild Carpathia” şi „Flavors of Romania”.
Convenţia de tatuaje de la Sibiu este renumită nu doar în ţară, ci şi în străinătate, pentru că este „evenimentul unde, în fiecare an, unii dintre cei mai buni artişti internaţionali întâlnesc cei mai buni artişti români, într-un spectacol concurs unic prin diversitatea stilurilor abordate şi prin unicitatea și originalitatea fiecăruia dintre participanții veniți din toate colţurile lumii”, a arătat organizatorul Ovidiu Popârţan.
Publicul este aşteptat în perioada 26-28 mai, la Sala Thalia, la Transilvania Tattoo Expo. Pentru programări puteţi contacta artiştii invitaţi, pe care îi găsiţi pe paginile de Facebook şi Instagram ale evenimentului, transilvania tattooexpo şi pe site-ul oficial, tattooexpo.ro .
Partenerii media ai Transilvania Tattoo Expo: Rock FM, Zile și nopţi, Good Time, Sibiu 100 %, Ora de Sibiu, Monitorul de Cluj, Monitorul de Mediaş, Mesagerul de Sibiu, Mesagerul de Alba, TV Eveniment, Radio Eveniment FM, Ştiri de Sibiu, Sibiu independent, Sibiul in imagini, Sibiul azi, Strada Cetăţii, Opinia de Sibiu, Sibiul bun.
De aici puteţi descărca declaraţia în format audio şi video aorganizatorului Transilvania Tattoo Expo, Ovidiu Popârţan: https://we.tl/t-bWC2UOyEG1
Filiala Județeană USR Sibiu a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:
În urma unei sesizări publice privind problema de vizibilitate a unei intersecții importante din județ, și anume drumurile 106A (DJ 106 A: Sibiu – Păltiniș) și 106D (DJ 106D: Cisnădie – Cisnădioara) autoritățile județene au răspuns că nu pot asigura iluminatul public pe drumurile judetene neavand in subordine o entitate specializata in iluminatul public.
De asemenea, în același răspuns s-a afirmat că intersecția este suficient de bine semnalizată cu indicatoare rutiere vizibile pe timpul nopții și că nu mai este necesară nicio investiție în zona respectivă.
Însă, această abordare nu răspunde solicitării de a semnaliza corespunzător intersecția, ceea ce ridică întrebări cu privire la responsabilitatea autorităților județene și încercarea acestora de a ”pasa” din atribuții, dar și de a răspunde evaziv la solicitările oficiale. Practică destul de cunoscută de altfel, dacă ne amintim de istoria semaforului din zona Lidl Selimbar, unde nicio autoritate nu și-a asumat proprietatea lui pana cand nu a murit un om si societatea civilă a reactionat!
Subliniem că o intersecție poate fi periculoasă nu doar pentru pietoni, ci și pentru șoferi, mai ales în condiții de vizibilitate scăzută. În acest sens, responsabilitatea pentru siguranța în trafic în zona respectivă trebuie să fie clar definită și să fie acționat în consecință pentru a preveni eventualele accidente.
”Este necesar să se identifice cu celeritate soluțiile tehnice pentru imbunătățirea vizibilității in trafic, în zona respectivă. Autoritățile județene trebuie să acționeze prompt și să ia măsurile necesare pentru a proteja siguranța localnicilor și a turiștilor care tranzitează această zonă, fiind cunoscut faptul ca intersecția cu pricina este locul a numeroase accidente.” a precizat Ruxandra Cibu Deaconu, președinta Filialei Judetene USR Sibiu.
Drumurile reprezintă o infrastructură esențială pentru dezvoltarea economică și socială a județului și trebuie să realizăm importanța rezolvării rapide și temeinice a acestor probleme de infrastructură.
Doi copii în vârstă de 11 și 12 ani au fost loviți de o mașină în timp ce traversau regulamentar pe o trecere de pietoni din apropierea sensului giratoriu Bulevardul Corneliu Coposu și strada Constituției din municipiul Sibiu.
Conform martorilor, mașina înmatriculată în județul Sibiu era condusă de o șoferiță în vârstă de aproximativ 25 de ani. Aceasta nu le-a observat pe adolescentele care traversau regulamentar pe trecere și le-a lovit. Din cercetările polițiștilor rutieri sibieni, în timp ce conducea un autoturism pe Bulevardul Corneliu Coposu, cu direcția spre centru, o sibiancă în vârstă de 23 de ani a acroșat două minore, în vârstă de 11, respectiv 12 ani, care traversau strada pe trecerea pentru pietoni amplasată în apropierea intersecției cu strada Constituției.
La sosirea echipajului SAJ, fetele de 11 și 12 ani au prezentat traumatisme după cum urmează: fata de 11 ani a prezentat un traumatism cranio-cerebral acut închis și traumatism de membru inferior stâng iar cealaltă fata de 12 ani a suferit un traumatism de membru inferior drept.
Cea de-a VI-a ediție a Festivalului-Concurs „Lucreția Ciobanu” debutează astăzi, la Sibiu, reunind zeci de interpreți de muzică populară din întreaga țară, alături de Ansamblurile „Cindrelul-Junii Sibiului”, „Veteranii Junii Sibiului” și „Ceata Junilor”. Având în vedere faptul că biletele au fost epuizate, festivalul va fi transmis live pe facebook, youtube și livestreamromania.ro.
15 tineri, provenind din diverse zone etnofolclorice ale României, urcă astăzi, 26 aprilie 2023, pe scena Festivalului-Concurs al Cântecului Popular Românesc „Lucreţia Ciobanu” de la Sibiu, încercând să dovedească juriului de specialitate și publicului că au calitățile artistice necesare pentru a deveni interpreți de muzică populară. Mâine seară, emoțiile tinerilor vor atinge cote maxime la Gala în cadrul căreia vor fi premiați laureații festivalului.
Ca de fiecare dată, Concursul cu public și Gala laureaților vor fi urmate de spectacole pline de culoare, ce aduc în prim-plan Ansamblurile „Cindrelul-Junii Sibiului”, „Ceata Junilor” și „Veteranii Junii Sibiului”, alături de interpreți de renume ai cântecului românesc, mulți dintre ei laureați ai edițiilor anterioare ale festivalului.
Spectacolele au loc la Centrul Cultural „Ion Besoiu” din Sibiu. Având în vedere că toate biletele puse în vânzare, în format fizic sau online, au fost epuizate, festivalul va fi transmis live, în 26 și 27 aprilie a.c., ora 18, pe paginile de Facebook: Centrul Creaţiei Junii Sibiu, Ansamblul Folcloric Profesionist Cindrelul-Junii Sibiului, Livestream România, pe canalul de youtube Ansamblul Cindrelul Junii Sibiului şi pe www.livestreamromania.ro.
A VI-a ediție a Festivalului-Concurs al Cântecului Popular Românesc „Lucreţia Ciobanu” este organizată de Consiliul Judeţean Sibiu şi Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale „Cindrelul – Junii” Sibiu; partener: Cricova.
Cea de-a 16-a ediție ARTmania, care va avea loc în perioada 28-30 iulie completează line-up-ul cu noi nume importante.
Sirenia (NO) este o formație de gothic metal fondată în 2001 de către Morten Veland, fostul chitarist și vocalist al trupei Tristania. În poziția de compozitor pentru această trupă, Veland a făcut parte din cei care au definit genul gothic metal chiar la începuturile lui.
Până în prezent, SIRENIA au lansat 9 albume, un EP și câteva single-uri. Între timp, single-urile lor au fost în topurile radio de profil din câteva țări.
Al zecelea album SIRENIA, “Riddles, Ruins & Revelations”, a fost lansat pe 12 februarie 2021 cu Napalm Records. SIRENIA a fost în turnee în Europa, America Latină, America de Nord, Asia și Australia de aproape 20 de ani și a evoluat pe scenele celor mai mari festivaluri din Europa alături de nume importante precum Ozzy Osbourne, Iron Maiden, Aerosmith și Korn, ca să menționăm doar o parte dintre ele.
Sound-ul SIRENIA este un amestec de gothic metal și rock cu orchestrație clasică, la care se adaugă elemente din genurile extreme. Sound-ul lor are o bază solidă în tobe și bass, care sunt susținute chitare ritm care sună masiv, acompaniate de clape atmosferice și condimentate cu viori melancolice și chitare cu 12 corzi. În fiecare clipă, muzica lor are melodie și groove. Stilurile vocale sunt la rândul lor diverse având și voci feminine, cor, growling, screams, voce curată masculină, șoapte și sample-uri. Piesele sunt intense și dinamice. Versurile gravitează în jurul reflecțiilor asupra vieții, morții, urii, paranoiei, anxietății și declinului mental în general.
We are numbers ( W3 4R3 NUM83R5)
Trupa de Metalcore, We are numbers s-a fondat în 2014 în Brașov și a susținut mai multe concerte de la înființare, spectacole în club și spectacole în deschidere pentru trupe precum Carnifex sau At The Gates, precum și festivaluri in-door și out-door.
Discul de debut,We are Numbers, a fost înregistrat și mixat la LowBass5 Studio de Adrian Uritescu și Mike Kalajian la Rogue Planet Mastering Studio din New York și-a terminat masterizarea. Lucrarea a fost creată de Cristi Ianos. Albumul a fost lansat în aprilie 2018, la scurt timp după lansarea oficială a primului videoclip produs de Andrei Calmuc pentru single-ul A New Dawn.
White Walls (RO)
Fondata in 2009, trupa romaneasca originara de pe malul românesc al Marii Negre, White Walls este asociată cu genuri precum metal progresiv, alternativ si metal melodic.
White Walls sunt chitaristul Alexandru-Eduard Dascălu (Dasu), vocalistul Eugen Brudaru, basistul Șerban-Ionuț Georgescu și bateristul Theo Scrioșteanu. Al cincilea membru neoficial al trupei este Mihnea Ioan Grecu, managerul trupei.
White Walls împletește adesea elemente de întuneric și lumină cu riffuri necruțătoare, acorduri melancolice și un amestec echilibrat între neliniște și reținere. Influențat de o varietate de subgenuri de metal, sunetul a fost comparat cu diverse acte precum The Ocean, Opeth, Tool și Karnivool.
La aproape 2 ani de la lansarea „Grandeur”, trupa a decis să se desprindă de ciclul tradițional de lansare a albumelor, pentru a se concentra mai mult pe lansări de dimensiuni mici care pot prezenta diferite fațete ale mestesugului lor.
RoadkillSoda
Trupa si-a inceput actrivitatea in 2011 si a fost formata de chitaristul si compozitorul Mihnea Ferezan, alături de fratele sau, basistul Victor Vava ferezan, tobosarul Alexandru Ghita si vocalistul Luna Amara, Mihnea Blondariu.
RoadkillSoda reprezinta cu adevarat esenţa stoner rock-ului, atat local, cât şi în afară: vibe-ul anilor ’70 combinat cu riff-uri şi solo-uri de bass grele, toate presărate cu o voce intensă şi ritmuri care îţi pun sângele-n mişcare.
După albumul din 2014, Yo No Hablo Ingles, începând cu Space Echo and Time (2016) și Mephobia (2018), trupa a adoptat o abordare muzicală mai largă, atât cu influențe moderne, cât și vintage, precum Hendrix, Led
RoadkillSoda a făcut turnee extinse și a devenit un act live cunoscut la toate festivalurile majore din România și regionale, precum Exit Festival, Los Almiros, Street Mode sau Rockstadt Extreme Fest. Trupa a finalizat mai multe turnee europene și openend pentru Slash, cu Myles Kennedy, Billy Idol, Phil Campbell, Crowbar, Nick Oliveri, Therapy, Planet of
Asemic
Trupa a fost infiintata în Bucuresti in luna octombrie a anului 2013. Stilul muzical abordat este instrumental progressive metal, membrii căutând constant să experimenteze cu sunete și tematică din afara sferei metal. Cu 2 albume full length lansate până în prezent (Luminescentity – 2015 / Lucid – 2018) si un single (The 48th – 2016), grupul se pregătește pentru înregistrarea celui de-al treilea material full length. Asemic înseamnã: Alexei Nichiforof – bass, Liviu Maxim – tobe, Vlad Datcu – chitară
Abonamentele pentru ARTmania Festival 2023 sunt la vânzare pe website-ul oficial (www.artmaniafestival.ro) și pe iabilet.ro.
Deputatul PNL Sibiu Raluca Turcan, președintele organizației județene a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:
Propunerea inițiată de mine va intra la vot, în Senat, săptămâna viitoare.
Supra-impozitarea contractelor part-time a fost decisă, în iulie, prin Ordonanța 16. Prin aceasta, tuturor contractelor de două sau patru ore li s-au aplicat contribuții ca pentru un contract full-time, de opt ore.
Am atras atenția atunci că măsura va crește munca la negru, iar singurul beneficiu va fi că statul va încasa mai mulți bani la bugetul de asigurări sociale.
Vedem acum în raportul întocmit de Ministerul Finanțelor că doar 59% din persoanele care lucrau în sistem part-time au rămas în continuare pe acest tip de contract.
23,38% au optat numai pentru contracte full-time, iar 15,66% nu mai figurează cu contracte de muncă. Cel mai probabil s-au îndreptat către munca la negru.
Îmi exprim speranța că și Camera Deputaților va vota acest proiect.
Inaugurat în vara anului trecut, Complexul pentru Sport și Agrement Lacul Binder se redeschide de sâmbătă, 29 aprilie. În această primă etapă se va deschide promenada, zona de sporturi nautice și terenurile de volei.
“Îi așteptăm în primul rând pe sibieni, dar și pe turiștii care ne vizitează orașul, pentru a-și petrece timpul liber aici, fie pentru o plimbare sau relaxare pe pontoane și pe plaja verde sau la o cafea pe terasă. Pentru cei mai activi, lacul se deschide pentru sporturi nautice, iar pe plajă vor fi disponibile deocamdată terenurile de volei. În jurul datei de 1 iunie vom deschide și plaja cu șezlonguri și locul de joacă gonflabil plutitor. Vă invit să vă bucurați de acest obiectiv pentru relaxare și mișcare.” (Astrid Fodor, primarul municipiului Sibiu)
Iată cum vă puteți petrece timpul liber la Lacul Binder:
• Sporturi nautice: wakeboarding, schi nautic, stand up paddle boarding și canoe. Nu aveți echipamente? Le puteți închiria din locație. Reamintim că instalația de transport pe cablu pentru wakeboarding și ski nautic este singura de acest tip din Transilvania din punct de vedere al lungimii cablului.
• O plimbare pe aleile care înconjoară lacul și relaxare pe pontoane și pe plaja verde. Chiar dacă e situat în oraș, Lacul Binder oferă liniște și un cadru natural frumos. Terasa panoramică este locul perfect pentru o cafea. Intrarea în complex în acest scop este gratuită.
• Cele două terenuri de volei de pe plajă vor fi și acestea deschise și pot fi utilizate gratuit.
Util:
➢ Tarifele pentru practicarea sporturilor nautice pot fi consultate aici: Taxe utilizare – Lacul lui Binder (laculbinder.ro). Un detaliu: în lunile aprilie, mai și octombrie (extrasezon) taxa de utilizare a instalațiilor de wakeboard include și utilizarea gratuită a unui costum de neopren.
➢ Programul: Lacul Binder este deschis de marți până duminică, de la ora 10.00 la ora 23.00. Sporturile nautice pot fi practicate în programul care poate fi consultat aici: Program – Lacul lui Binder (laculbinder.ro)
➢ Programați-vă simplu și rapid pe laculbinder.ro și cumpărați un abonament online pentru sporturile nautice, de pe site-ul Complexului.
Europarlamentarul sibian Nicu Ștefănuță a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:
Aeroportul Internațional din Viena recunoaște că drepturile europene ale românilor sunt încălcate prin controalele de securitate suplimentare ilegale la care sunt supuși aceștia. Europarlamentarul Nicu Ștefănuță (Grupul Verzilor/ALE) cere Comisiei Europene să investigheze situația și să ia măsuri.
În 28 martie, europarlamentarul Nicu Ștefănuță împreună cu eurodeputatul Vasile Blaga au trimis o scrisoare directorului Aeroportului din Viena, cerând explicații privind dublul standard aplicat cetățenilor români, care sunt supuși pe nedrept unor controale de securitate suplimentare. Conducerea aeroportului a răspuns, invocând probleme de infrastructură a terminalelor.
“Mai știți când am zis că austriecii ne umilesc și ne pun să stăm la cozi degeaba, doar pentru că nu suntem în Schengen? Am avut dreptate! Ba mai mult, am primit scuze de la Aeroportul din Viena care recunoaște că greșește și că nu respectă întocmai legislația europeană care menționează un singur control de securitate. Responsabilii aeroportului invocă probleme de infrastructură: că e greu cu terminalele, că se amestecă și pasagerii non-Schengen cu cei din afara UE etc. Îmi pare rău, dar nu mă mulțumește răspunsul. E o încălcare a demnității umane a românilor! E problema lor, nu a noastră. Suntem cetățeni europeni, iar dreptul UE ne spune că un control de securitate este suficient în tranzit (one stop security ready). Am sesizat, așadar, Comisia Europeană și am cerut să investigheze această situație și să ia rapid măsuri”, declară Nicu Ștefănuță.
În interpelarea trimisă ieri Comisiei Europene, Nicu Ștefănuță cere investigarea situației din Aeroportul Internațional de la Viena, dar și din alte aeroporturi europene în care românilor nu le sunt respectate drepturile, precum și tragerea la răspundere a guvernului austriac pentru ca acesta să respecte legislația privind libera circulație pentru cetățenii non-Schengen și să găsească soluții care să nu penalizeze de două ori românii din aeroporturile austriece.
“Ministrul austriac de Interne Karner e azi la București. Aștept să dea explicații și să ia măsuri imediate”, adaugă eurodeputatul.
Nicu Ștefănuță este primul eurodeputat român afiliat grupului politic al Verzilor din Parlamentul European (Greens / EFA) și este în prezent membru al comisiei de Bugete și al Subcomisiei de Sănătate Publică. Totodată, europarlamentarul sibian activează drept membru supleant în Comisia pentru Mediu, Sănătate Publică și Siguranță alimentară (ENVI), în Comisia pentru Transporturi și Turism (TRAN) și face parte din delegația Parlamentului pentru Relațiile UE cu Moldova precum și din Delegația Parlamentului pentru relația cu NATO. În aprilie 2023, Nicu Ștefănuță a inaugurat primul spațiu din Sibiu dedicat lui Emil Cioran care activează drept birou europarlamentar pentru tinerii din oraș.
Teatrul pentru Copii și Tineret „Gong” Sibiu prezintă joi, 27 aprilie, de la orele 11:00 și 14:00, spectacolul – concert „Vaca Rosalinda” pe scena Teatrului „Andrei Mureșanu”. Evenimentul are loc în cadrul Zilelor Sfântu Gheorghe, ediția 30.
Antrenant și muzical, spectacolul de la Sibiu este o joacă hazlie ce se construiește ca o călătorie în lumea animalelor și o pledoarie pentru respect și acceptare. Rosalinda este o vacă specială și încântătoare, dar foarte enervantă prin atitudinea sa critică și exasperantă. Viața la fermă devine insuportabilă, iar țăranul decide să își trimită vaca departe de casă. Doar că liniștea acestora este din nou tulburată după ce în ogradă apar animale sălbatice ce au fugit să se ascundă de Vaca Rosalinda trimisă cu trenul în Africa. În încercarea de a-și reconstrui locul pașnic, fiecare animal își cântă povestea într-o înlănțuire ce va face deliciul publicului, indiferent de vârstă. Spectacolul creat de actorii Eliza Păuna, Claudiu Fălămaș, Raluca Răduca, Alexandra Șerban, Paul Bondane și Anton Balint are la bază un text original al dramaturgului german Andri Beyeler (Die Kuh Rosemarie). Actorii Teatrului „Gong” au creat un adevărat laborator muzical, experimentând narațiuni performative pline de energie. Aceștia cântă la chitară, cajon, clapă, tobe, trompetă, djembe, fluier, tamburină, drâmbă, maracas, clopote tubulare și cabasa, conturând un spectacol inventiv și eclectic. „Vaca Rosalinda – o fabulă muzicală” are o durată de aproximativ 50 de minute și este recomandat copiilor cu vârsta peste 5 ani.
Ediția din acest an a Zilelor Sfântu Gheorghe are loc în perioada 23 – 30 aprilie, reunind peste 150 de artiști locali și internaționali. Pentru mai multe informaţii actualizate, vă invităm să urmăriţi site-ul www.zilelesfantugheorghe.ro
Având în vedere impactul implementării noului sistem REGES-ONLINE, Inspecția Muncii inițiază o procedură de consultare publică, referitoare la Proiectului tehnic aferent Reformei Evidenței și Monitorizării Relațiilor de Muncă, finanțat prin Planul National de Redresare și Reziliență (PNRR).Obiectivul general al proiectului îl reprezintă reforma activităților de evidență și monitorizare a relațiilor de muncă și implementarea noului sistem informatic aferent registrului general de evidență a salariaților, care să permită creșterea gradului de digitalizare a instituției și să ofere servicii digitale de înaltă calitate cetățenilor, salariaților și angajatorilor.
În acest context, Inspecția Muncii informează angajatorii și persoanele fizice interesate cu privire la publicarea, pe site-ul instituției, a anunțului privind punerea în consultare publică a Proiectului tehnicREGES-ONLINE, disponibil aici:https://www.inspectiamuncii.ro/reges
Propunerile, sugestiile și opiniile pot fi transmise, în format editabil, la adresa de e-mail: dezbatere.publica@inspectiamuncii.ro, până la data de: 03.05.2023.
REGES-ONLINE va permite :
• Întocmirea registrului general de evidență a salariaților;
• Efectuarea înregistrărilor prevăzute de lege;
• Accesul salariaților sau al foștilor salariați la datele din registru, cu asigurarea măsurilor de protecție a datelor cu caracter personal;
• Creșterea accesului la serviciile electronice moderne prin îmbunătățirea interacțiunii on-line cu administrația publică;
• Asigurarea accesului autorităților, instituțiilor publice și a salariaților la datele din REGES-ONLINE, pe baza unor aplicații de interogare specifice, cu asigurarea măsurilor de protecție a datelor cu caracter personal;
• Creșterea securității sistemului informatic REGES și a accesului la datele conținute;
• Integrarea cu instituțiile partenere și care au competență în domeniul politicilor salariale din România a datelor relevante aparținând tuturor categoriilor de salariați;
• Generarea automată de rapoarte necesare activității de control.
Dantes Nicolae Bratu, inspector general de stat: „Proiectul REGES-ONLINE va oferi servicii digitale de înaltă calitate cetățenilor, salariați și angajatori și va permite accesul acestora într-un sistem informatic nou, complet on-line și centralizat, cu o securitate informatică sporită, bazat pe tehnologii moderne și care să permită interoperabilitatea tehnică și organizațională. Din punct de vedere informatic, prin realizarea REGES-ONLINE va fi obținută alinierea la contextul tehnologic actual, simplificându-se și securizându-se totodată modalitatea de prelucrare, stocare și procesare a datelor și a relației cu angajatorii sau angajații. Arhitectura sistemului informatic proiectat va răspunde nevoilor beneficiarilor acestuia, atingând toate obiectivele propuse pentru o bună derulare a activităților prezente și viitoare ale Inspecției Muncii, în ceea ce privește relațiile de muncă. Cu respectarea legislației în vigoare, noul sistem REGES-ONLINE va permite simplificarea, debirocratizarea și digitalizarea, precum și folosirea eficientă a resurselor. Așteptăm observații și propuneri de îmbunătățire a aplicației, plecând de la proiectul tehnic publicat, astfel încât noul REGES-ONLINE să corespundă așteptărilor angajatorilor și celorlalți utilizatori.”
Deputat Bogdan Trif, Președintele Organizației Județene PSD Sibiu a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:
Îl felicit pe domnul vicepremier Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor, pentru că în timpul mandatului său s-a obținut finanțarea și efectiv s-a dat drumul la lucrări pe Autostrada Moldovei!
Autostrada A7 Ploiești – Pașcani, cu o lungime de 320 de kilometri, va fi construită din fonduri europene nerambursabile. Investiția se ridică la aproximativ 20 de miliarde de lei, plus TVA.
Pentru 9 din cele 13 tronsoane ale autostrăzii au fost semnate contractele de execuție și au fost emise ordinele pentru începerea lucrărilor. S-au așternut primii 10 kilometri de asfalt între tronsoanele 2 și 3 din secțiunea Buzău – Focșani (82,44 km).
Prin OUG nr. 22/12 aprilie 2023 au fost introduse modificări în sistemul de decontare a cheltuielilor cu cazarea și masa cetățenilor proveniți din zona de conflict din Ucraina. Astfel:
• Persoanele fizice care au găzduit până la data de 30 aprilie 2023 cetățeni proveniți din zona conflictului armat din Ucraina, beneficiază de decontarea cheltuielilor cu hrana şi cazarea în valoare de 20 de lei/zi/persoană găzduită pentru hrană şi 50 de lei/zi/persoană găzduită pentru cazare dacă depun cereri în acest sens la Direcția de Asistență Socială Sibiu de pe bulevardul Victoriei, nr. 1-3. Cererile pentru decontarea cheltuielilor cu hrana și cazarea pentru luna aprilie se pot depune între 2 – 4 mai, iar pentru sumele restante din lunile precedente se mai pot primi cereri doar până în data de 16.05.2023.
• Începând cu data de 1 mai 2023, în urma modificărilor legislației, NU se vor mai deconta cheltuieli de hrană și cazare persoanelor fizice care găzduiesc cetățenii proveniți din zona de conflict armat din Ucraina. Aceste sume se vor plăti direct persoanelor refugiate. Solicitanții trebuie să depună o cerere la Direcția de Asistență Socială, însoțită de documente justificative.
Precizare: persoanele fizice care au depus deja cereri de decontare a cheltuielilor de hrană și cazare pentru perioada ianuarie-martie 2023 nu trebuie să mai facă nici un alt demers, sumele urmând să le fie decontate.
Poliţiştii sibieni caută o minoră în vârstă de 14 ani,care a plecat de acasă fără a mai reveni. Persoanele cepot oferi informaţii care să conducă la depistarea acesteia sunt rugate să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apeleze gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.
La data de 26 aprilie, polițiștii sibieni au fost sesizați de către o femeie cu privire la faptul că, în noaptea de 25/26 aprilie, fiica sa, GABOR ADELINA, în vârstă de 14 ani, din municipiul Sibiu, jud. Sibiu, a plecat voluntar de la domiciliu într-o direcție necunoscută, fără a mai reveni acasă.
Semnalmente: înălțime 165 cm, greutate 60 de kg, ochi căprui, păr șaten, lungime medie.
La momentul plecării, minora purta un hanorac cu glugă,de culoare crem sau un hanorac cu glugă, de culoare neagră, cu inscripția ”Slipknot”, pantaloni de culoare neagră, ghete de culoare neagră.
Nu se cunosc eventuale semne particulare.
Cetăţenii care pot oferi informaţii despre această minorăsunt rugați să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apeleze gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.
Detașamentul de pompieri Alba Iulia a intervenit pentru acordarea primului ajutor medical și asigurarea măsurilor PSI la un accident rutier produs în mun Alba Iulia, zona Petrom, lângă gara CFR.
Din primele informații, un autocar ce transporta 55 de pasageri a derapat și a ajuns înclinat, în afară părții carosabile. Autocarul a fost stabilizat de către pompierii militari ISU Alba iar în acest moment se procedează la evacuarea persoanelor din autocar.
Un șofer grăbit și iresponsabil a fost filmat astăzi, în jurul orei 17:00, în timp ce executa o manevră periculoasă, în care putea să accidenteze un pieton.
Scena s-a petrecut în cartierul Valea Aurie din Sibiu, acolo unde, o tânără traversa regulamentar strada pe trecerea de pietoni. Deși o altă mașină era oprită pentru acordarea de prioritate, șoferul unei mașini de culoare roșie a depășit neregulamentar pe trecere, forțând tânăra să se oprească brusc și bineînțeles, șocată. Autoturismul filmat este înmatriculat în județul Sibiu.
Nu există accident rutier în care sunt implicați pietoni și care să nu împartă internetul în două tabere. Și comentariile încep să curgă și să-i mustre ba pe șoferi, ba pe pietoni. Ba că șoferii circulă cu viteză, ba că pietonii sar fără să se asigure, ba că Primăria nu montează semafoare pietonale. Parcă dintr-o dată, suntem experți în o multitudine de domenii.
Cert este că Poliția Sibiu, în astfel de cazuri, se autosesizează rar spre deloc. Pentru că nu sunt camere omologate. Și pe același motiv mizează și șoferii „certați” cu Codul Rutier.
Pentru a oferi cea mai bună experiență, folosim tehnologii, cum ar fi cookie-uri, pentru a stoca și/sau accesa informațiile despre dispozitive. Consimțământul pentru aceste tehnologii ne permite să procesăm date, cum ar fi comportamentul de navigare sau ID-uri unice pe acest site.
Funcționale
Mereu activ
Stocarea tehnică sau accesul sunt strict necesare în scopul legitim de a permite utilizarea unui anumit serviciu cerut în mod explicit de către un abonat sau un utilizator sau în scopul exclusiv de a executa transmiterea unei comunicări printr-o rețea de comunicații electronice.
Preferințe
Stocarea tehnică sau accesul sunt necesare în scop legitim pentru stocarea preferințelor care nu sunt cerute de abonat sau utilizator.
Statistici
Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.