Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.
Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.
Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.
Nikolaus Scherak, parlamentar austriac, membru al formațiunii NEOS a făcut o vizită de lucru la Sibiu zilele acestea. El a răspuns invitației USR Sibiu de a afla opiniile românilor referitor la votul negativ de aderare la Schengen dat de Austria. Scherak a încheiat seria de întâlniri cu o dezbatere cu presa și membrii marcanți ai USR Sibiu.
„Problema nu este în Romania, ci în Ungaria. Acolo este granița externă a Schengen. Cu România în Schengen granițele ar fi mai bine securizate. Viktor Orban știm că nu are o politică europeană. Nu înțeleg de ce guvernul Austriei susține politica guvernului maghiar” a declarat Nikolaus Scherak.
Acesta a avut întâlniri cu sibienii vorbitori de germană, oameni de afaceri, doctori, membrii FDGR, profesori, ONGiști. „Pentru noi, ca liberali în Parlamentul Austriei, decizia Guvernului austriac nu are sens. Din punct de vedere economic nu înțelegem de ce a fost nevoie să jignească poporul român prin decizia luată.”
Guvernul român trebuie să facă presiune pe partenerii europeni
Scherak a spus că alături de el au mai venit și alți parlamentari austrieci și au avut întâniri la București. „Dacă ești în aceeași familie politică europeană, cum sunt partidele de la guvernare din România, trebuia să fi vorbit mai mult cu partenerii lor pe acest subiect”, a spus Scherak. Ideea sa a fost susținută și de Ruxandra Cibu Deaconu, președintele USR Sibiu: „Guvernul României ar trebui să preseze mai mult partenerii lor din UE pentru a vota pentru aderarea la Schengen.”
Adrian Echert, noul lider al organizației municipale Sibiu USR a declarat: „Noi am încercat împreună cu NEOS în Austria să promovăm importanța aderării României la Schengen. De aceea am invitat la Sibiu un parlamentar austriac pentru a vedea ce spun românii din mediul de afaceri, chiar și firme austriece prezente aici”. Scherak a mărturisit că firmele austriece prezente în România doresc aderarea rapidă a României în Schengen și fac la rândul lor lobby pe lângă guvernul Austriei.
Astăzi, 21.03.2023, între orele 9.00 și 11.00, în unitățile de învățământ cu clase gimnaziale din județul Sibiu a fost susținută simularea probei de matematică din cadrul examenului de Evaluare Națională 2023 pentru absolvenții clasei a VIII-a.
Din cei 3.715 elevi care puteau susține această simulare au fost prezenți 3.342 elevi (89,96%) și 373 elevi (10,04%) au absentat.
Nu au existat probleme în privința organizării simulării la această probă, toate unitățile de învățământ cu clase gimnaziale putând accesa, multiplica și distribui subiectele la timp. Nu au fost raportate situații de elevi eliminați sau elevi cu probleme de sănătate în timpul desfășurării probei.
Următoarea etapă a simulării examenului de Evaluare Națională 2023 pentru absolvenții clasei a VIII-a se va desfășura în 22.03.2023 (limba și literatura maternă), iar rezultatele vor fi știute în 29.03.2023.
Reședința de vară a Baronului Samuel von Brukenthal din apropierea Sibiului, de la Avrig era o fermă profitabilă. Așa cum am menționat în materialele anterioare alături de cochetul palat de vară construit în stil baroc, domeniul de la Avrig dispunea și de o lăptărie, un joagăr și două cârciumi.
Colaborând cu țăranii locali, a reușit adaptarea unor culturi la condițiile climatice specifice zonei. Printre acestea se numără cultura cartofului și cultivarea trifoiului pentru îmbunătățirea hranei animalelor.
În consemnări din anul 1788 apare introducerea în zonă a 95 de soiuri de păr, 40 de soiuri de piersic și 17 soiuri de măr. În grădina de zarzavat erau cultivate diferite legume. Tot în grădina de la Avrig erau cultivate fructe exotice, oranjeria baronului fiind renumită în epocă.
De asemenea, Samuel von Brukenthal a fost interesat de îmbunătățirea raselor autohtone, a importat oi din Spania și bivoli albi din Egipt.
Bivolii albi au avut parte de o îngrijire specială, fapt pentru care înmulțirea acestei rase în Transilvania a ajuns chiar la urechile mai multor persoane importante din aceea vreme din Europa. Însuși Împăratul Iosif al II-lea văzuse cu ochii lui bivolii în decursul șederii sale în Transilvania.
La 10 martie 1784 Împăratul scrie cancelarului Curții : „Scrieți-i baronului Brukenthal că îi rămân îndatorat pentru muncă; el să trimită bivolii la Triest și să mă anunțe de cheltuieli, pe care eu le voi achita. Joseph“.
În toamna anului 1784 se cunoaște faptul că Brukenthal trimite la dorința Împăratului șase femele și doi masculi, care ajung cu bine la Neapole. Animalele valorau 400 de guldeni, iar pentru transport s-au plătit 487.
Într-o scrisoare nedatată, contele Brigido confirmă sosirea celor „opt bucăți de bivoli“, care au ajuns la Triest pe 14 Iunie. „Deoarece animalele sunt obosite, e nevoie de câteva zile de odihnă, fiind nevoie și de igiena și curățirea lor. Mă gândesc să aduc animalele peste câteva zile pe vaporul pregătit de dinainte și sub supravegherea personalului, care i-a însoțit din Transilvania și până încoace, cărora le voi da și un emisar însoțitor, care știe limba italiană, să trimit vaporul spre Manfredonia.“
Pe lângă creșterea bivolilor albi, care astăzi se pot vedea în grădina zoologică din Timișoara, Brukenthal împreună cu autoritățile din Transilvania investesc în politica de înnobilare a raselor autohtone de oi și implicit a îmbunătățirii lânii autohtone. Astfel Brukenthal comandă berbeci din Spania și din Italia de nord, din Padova. Animalele de prăsilă au fost încredințate țăranilor din zonă. Experimentul se pare că ar fi eșuat în 1785, deoarece 1200 de animale nu au suportat clima și au murit. Succesul a venit abia atunci când animalele au fost mutate pe Valea Mureșului. Reușita Baronului a fost menționată în Siebenbürgische Zeitung care scria laudativ: „Nivelul economic al Transilvaniei ar atinge în scurt timp un grad înalt dacă ar fi mai mulți magnați și seniori care să depună astfel de strădanii pline de rîvnă precum Excelența sa, guvernatorul von Brukenthal… Pe lângă faptul că lucrarea pământului, hambarele și morile sale pot servi drept exemplu, la el și creșterea vitelor se remarcă în mod exemplar.“
Din toate acestea se observă faptul că Samuel von Brukenthal a transformat Avrigul și Transilvania într-o exploatație agricolă model și foarte modernă.
Alexandru Constantin Chituță
Materialul face parte din proiectul Ce a făcut cu adevărat Samuel von Brukenthal – inițiat de Alexandru Constantin Chituță cu prilejul împlinirii în 2023 a 206 ani de la deschiderea Muzeului Național Brukenthal și a 220 de ani de la moartea sa.
Deputatul PNL Sibiu Raluca Turcan, președintele organizației județene a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:
Președintele PNL Sibiu, Raluca Turcan, le atrage atenția că vor răspunde în fața comunității, la alegerile de anul viitor, în cazul în care nu accesează și nu încep proiectele pe fonduri europene.
”O să îndemn comunitatea să urmărească. Acolo unde primarii fac diferența, vor primi tot sprijinul meu pentru a-și continua activitatea în folosul comunității. Iar dacă au ratat oportunitatea, să știți că voi fi solidară cu comunitățile lor, pentru că nu mi se pare normal ca atunci când ai o șansă dată de un context internațional să o ratezi și să ignori niște necesități de dezvoltare reală pe care le avem”, a declarat Turcan, vineri, în cadrul unei conferințe de presă.
Ea spune că administrația locală are o oportunitate unică, ” cum nu am mai avut niciodată un astfel de moment” și consideră că meritul principal îi aparține președintelui Klaus Iohannis.
”Este meritul președintelui Klaus Iohannis și al guvernului care a realizat PNRR. Este un rezultat palpabil pe care eu, ca om politic, o să-l spun de fiecare dată: sumele care au revenit României sunt sumele care au fost negociate de președintele Klaus Iohannis și guvernul de la aceea vreme. Evident că au fost continuate de guvernele care l-au succedat. (…) Sunt țări cărora li s-au tăiat fondurile pentru că nu au îndeplinit niște condiții”, a completat Raluca Turcan.
Ea are cuvinte de laudă pentru autoritățile locale din Sibiu.
”Primarii și CJ Sibiu s-au mișcat foarte bine și acesta este un merit care trebuie accentuat”, a mai spus Turcan..
”Cei iresponsabili vor fi catalogați ca oameni care au ratat o șansă uriașă de dezvoltare pentru România.
Să știți că fondurile din PNRR, plus banii europeni care vin prin programele multi-anuale, reprezintă o hârtie de turnesol prin care și oamenii politici vor putea fi catalogați în 2 categorii. Oameni care au știut să valorifice aceste oportunități și oameni care au ratat cele mai mari oportunități de dezvoltare pentru România” – Raluca Turcan, președinte PNL Sibiu
Raluca Turcan: Asistența socială nu este o povară socială
Raluca Turcan susține că proiectele începute prin PNRR trebuie să fie încheiate până în 2026, iar cele încheiate prin acordul multi-anual se vor termina până cel târziu un an mai târziu, în 2027.
”Plaja de timp e una obiectivă, determinată de termenele din PNRR .Toate contractele trebuie încheiate până în 2023 și trebuie realizate până în 2026. Programele de sprijin prin acordul multi-anual au termen realizare 2027. Acestea sunt termenele realiste”, a explicat Turcan.
Deputatul de Sibiu atrage atenția programelor sociale, care pot scoate din sărăcie și izolare socială o bună parte din populație.
”În termeni adaptați realității românești, vreau să spun că trebuie să ajungem cu toții la concluzia, politicieni, administrație locală, că asistența socială nu este o cheltuială doar, e o formă de civilizație, un barometru pentru o țară și dacă e făcută în mod țintit, oamenii pot fi scoși din starea de sărăcie și întreaga societate prosperă pentru că dacă-i scoți din situația de marginalizare, unii intră în piața muncii, alții beneficiază de ajutorul statului.
Aici e nevoie de un efort comun, al nostru, oameni politici, al dumneavoastră, mass-media, al organizațiilor locale, să încerce să schimbe puțin câte puțin din mentalitatea pe care mulți încă o a că este o povară socială”, a mai spus Turcan.
Ea spune că a mizat în perioada cât a fost ministru al Muncii pe 4 piloni: pensii, salarii, ocupare și digitalizare și asistență socială.
”Ca ministru al Muncii nu m-am rezumat doar la pensii li salarii, ci am dezvoltat toată activitatea la minister pe 4 paliere. Pensii, salarii, ocupare și digitalizare și asistență socială. Fără acești 4 piloni practic nu poți ca în materie de segment care muncește și segment care beneficiază de pensii să ai politici țintite și eficiente”, a mai transmis Raluca Turcan.
Forfotă mare, în această seară, la Unitatea Primiri Urgențe din cadrul Spitalului județean Sibiu.
Peste 10 autospeciale ce aparțin ISU SIBIU au ajuns de urgență chiar „la Urgențe”. Conform primelor date, în fața UPU a fost semnalată o degajare mare de fum. Mai mulți cititori Sibiu Independent ne-au sunat panicați de faptul că parcarea și străzile adiacente UPU SIBIU sunt pline cu echipaje de intervenție.
Conform ISU SIBIU, apelul la 112 a fost realizat la ora 21:19, însă instituția a hotărât să anunțe mass-media despre incident cu o întârziere de o oră, imediat după ce reporterii Sibiu Independent au cerut informații. Menționăm faptul că o astfel de intervenție trebuie catalogată drept „interes public”. indiferent dacă se confirmă sau nu.
Din fericire, incendiul nu s-a confirmat.
VEZI DETALIILE OFICIALE DIN PARTEA SPITALULUI JUDEȚEAN SIBIU
„Este vorba despre o alertă care nu s-a confirmat. Apelul la 112 a fost efectuat de unul din medicii SCJU Sibiu care a simțit miros de fum în zona lifturilor UPU. Subliniem că Unitatea de Primire Urgențe dispune de senzori de fum și sistem de alarmă la incendiu, care s-ar fi declanșat în cazul unui pericol real. Nici pacienții și nici personalul din UPU nu au avut de suferit în urma acestei alerte. Situația a fost permanent sub control iar reprezentații ISU au confirmat, în urma verificărilor efectuate, că nu a fost niciun pericol real.” a declarat pentru Sibiu Independent, purtătorul de cuvânt al SCJU SIBIU, Decebal Todoriță
„Pompierii Detașamentului Sibiu au fost solicitați în această seară, la Spitalul Județean Sibiu, întrucât a fost semnalată o degajare de fum. Forțele sosite la fața locului au efectuat recunoașterea, iar posibilul incendiu nu s-a confirmat.” a declarat Sg. maj. Andreea Ștefan – ISU SIBIU
În data de 25 martie 2023 se împlinesc 201 ani de atestare documentară a instituției Poliția Română. În acest context, în perioada 23 – 25 martie, în județul Sibiu vor fi organizate activități specifice de celebrare a Zilei Poliției Române.
Polițiștii sibieni invită, cu mic cu mare, în zilele de 23 și 24 martie, în intervalul orar 10:00 – 14:00, în Piața Habermann din municipiul Sibiu, unde aceștia vă vor aștepta cu standuri expoziţionale de tehnică folosită în activitatea de poliţie, un atelier al polițiștilor Serviciului Acțiuni Speciale, demonstrații de dresaj canin și ateliere de educație rutieră, inclusiv laboratorul mobil de educație rutieră, precum și un laborator criminalistic mobil de ultimă generaţie folosit pentru realizarea unei cercetări eficiente la locul comiterii unei infracţiuni.
Copiii vor putea recapitula și pune în practică principalele reguli referitoare la circulația pietonilor cu ajutorul unei intersecții amenajate pentru aceștia la scara redusă, iar cei mai mari își vor putea verifica abilitățile necesare pentru utilizarea bicicletei și trotinetei electrice și vor aprofunda punând în practică în cadrul unui poligon regulile referitoare la circulația acestor vehicule.
Mult îndrăgiții câini polițiști vor fi și ei prezenți. Astfel că, echipe canine formate din polițist conductor și câine de serviciu din cadru Centrului Chinologic „Dr. Aurel Greblea” Sibiu vor realiza diferite exerciții de disciplină, precum și demonstrații de prindere și imobilizare a infractorilor sau de apărare împotriva unui atac.
Invitație pe două roți
Sâmbătă, 25 martie, începând cu ora 10:30, sunteți invitați la un tur cu bicicleta, cu plecare din fața sediului Inspectoratului de Poliție Județean Sibiu, pe traseul Sibiu– Rășinari – Poplaca – Orlat – Sibiel – Vale – Săliște, al cărui scop principal este acela de conștientizare a participanților la trafic asupra prezenței bicicliștilor, dar și de promovare a sportului în aer liber.
Tot sâmbătă, în intervalul orar 11:00 – 13:00, în curtea Școlii Gimnaziale Săliște, polițiștii sibieni vor desfășura activități similare celor din Piața Habermann.
Ziua Poliției Române este celebrată și de polițiștii Centrului Chinologic ”Dr. Aurel Greblea” Sibiu,instituție care, sâmbătă, 25 martie 2023, în intervalul orar 12:00 – 16:00, își deschide porțile publicului larg. În Ziua Porților Deschise, la sediul centrului, pe Calea Dumbrăvii, nr. 157 din municipiul Sibiu, vor avea loc demonstrații de dresaj canin, se va putea interacționa cu câinii polițiști și vor putea fi văzute diverse materiale, echipamente și autospeciale utilizate în dresaj și transport de câini polițiști.
Invitația la aceste evenimente este deschisă tuturor, adulți și copii, polițiștii fiind pregătiți cu activități, sfaturi si recomandări preventive adaptate în funcție de categoria de vârstă sau domeniul de interes.
➢ Investiție realizată cu fonduri guvernamentale, prin Programul ”Anghel Saligny”
➢ Valoarea lucrărilor de execuție: 34.791.501,57 lei cu TVA
➢ Durata reabilitării celor 10,13 km: 24 de luni
În cursul zilei de vineri, 17 martie 2023, Consiliul Județean Sibiu a predat amplasamentul constructorului care va reabilita drumul județean DJ 141 C, de la limită cu județul Alba – Broșteni – Bogatu Român și până la intersecția cu DJ 107 B Păuca – Slimnic. Ordinul de începere a lucrărilor urmează să fie emis la începutul lunii aprilie 2023, iar durata lucrărilor de execuție se întinde pe o perioadă de 24 de luni.
Reabilitarea celor aproximativ 10 km de drum va fi realizată de către Asocierea SC Prenis SRL, SC DIMEX 2000 Company SRL și SC TOTAL NSA AG Construct SRL, desemnată câștigătoare în urma procedurii de achiziție publică lansată de CJ Sibiu. Valoarea contractului pentru execuția lucrărilor, contractului încheiat în 28.02.2023, se ridică la suma de 34.791.501,57 lei cu TVA.
Finanțarea este asigurată din fonduri guvernamentale, prin Programul Național de Investiții ”Anghel Saligny”, valoarea contractului de finanțare fiind de 37.108.198,92 lei cu TVA. Contribuția Consiliului Județean Sibiu pentru această investiție este de aproximativ 250.000 lei, asigurați din bugetul local.
Prin intermediul acestei investiții, drumul județean DJ 141 C, aflat într-o stare avansată de degradare, va fi reabilitat, vor fi amenajate drumuri laterale, vor fi executate șanțuri, rigole din beton, rigole carosabile și rigole de acostament, precum și elemente ce țin de siguranța circulației. De asemenea, podul existent la km 13+780 va fi refăcut complet, și va avea o deschidere de aproximativ 11 m și o înălțime de 3,25 m.
Evident că, odată cu modernizarea acestui drum la standarde europene, conectivitatea cu județul Alba va fi mult îmbunătățită, ceea ce va facilita dezvoltarea economică și socială a localităților tranzitate de DJ 141 C.
Dr. Ștefania Șerban (foto), managerul Spitalului CFR Sibiu, a semnat contractul de finanțare de peste 15,6 milioane lei pentru Spitalul CFR Sibiu. Fondurile provin din PNRR pentru ”Dezvoltarea infrastructurii Ambulatoriului Spitalului General Căi Ferate Sibiu”.
Serviciile medicale se vor diversifica și îmbunătăți prin achiziționarea unor echipamente de ultimă generație puse la dispoziția întregii comunități sibiene, și nu numai. Printre acestea, putem aminti: Computer tomograf, Mamograf digital cu tomosinteza, Laser stomatologic, Ecograf digital doppler color – ginecologie, Ecograf dedicat cardiologie cu sonda cord și vase – chirurgie vasculară, Videodermatoscop, Analizor compoziție corporală – diabet și boli de nutriție, ș.a.
„Încrederea unei echipe se construiește prin transparență, prin setarea de obiective clare și prin suportul pe care îl arătăm zilnic echipei. După multă muncă, stres, implicare, rezultatele echipei încep să apară” a declarat dr. Ștefania Șerban.
Perioada de implementare a proiectului conform contract: februarie 2023 – noiembrie 2024.
Nicu Ștefănuță, europarlamentar sibian a vorbit presei astăzi despre motive trecerii sale la Grupul Verzilor în Parlamentul European. „Pentru mine este foarte important ca această lume care crede în sănătate, în economia viitorului, în orașe mai verzi să aibă reprezentare.” a declarat Ștefănuță.
El a precizat că nu s-a înscris în niciun partid ecologist românesc. Din contră, el a anunțat o nouă construcție pe care o facilitează în mediul politic național și local. El nu a dorit să dea detalii încă, dar a spus că sunt și alți oameni importanți dornici să participe la acest proiect. „Nu sunt un ecologist verde care îmbrățișează copaci” a spus Ștefănuță.
Ștefănuță a spus că a adus la București de curând liderii Verzilor europeni. El a spus că actualele partide cu temă ecologistă sunt mai mult satelitare la PSD și PNL. Ștefănuță a lăsat să se înțeleagă că are girul Verzilor europeni pentru o construcție nouă politică.
„M-am săturat de clasa politică românească, care are un obicei din a submina pe oricine vrea să facă ceva. Eu sunt omul construcției.” a spus Ștefănuță.
Școala Gimnazială „George Popa“ din Mediaș a dat startul unui proiect implementat prin Planul Național de Reducere a Abandonului Școlar (PNRAS). Primarul municipiului Mediaș, Gheorghe Roman, a participat la inaugurarea oficială a acestui proiect, în acest sfârșit de săptămână.
Proiectul beneficiază de o finanțare în valoare de 140.000 de euro. Acesta se desfășoară pe o perioadă de 3 ani și se adresează elevilor de gimnaziu aflați în risc de abandon. Pentru a asigura buna desfășurare a acestui proiect, Primăria Municipiului Mediaș a efectuat reparații capitale la toate sălile din clădire în care se vor desfășura activitățile proiectului.
Principalele rezultatele urmărite de către instituția de învățământ sunt reducerea absenteismului și a abandonului școlar. Creșterea timpului de instruire alocat elevilor aflați în risc de abandon. Creșterea procentului de cadre didactice care folosesc mijloace de predare – evaluare digitale. Folosirea de strategii pedagogice moderne la nivelul clasei. Creșterea accesului la o educație de calitate pentru elevii care aparțin unor categorii vulnerabile.
„Am rămas plăcut surprins de proiectul pe care îl derulează Școala Gimnazială „George Popa“ și îl felicit pe domnul director pentru implicarea sa în acest proiect. Consider că parteneriatul pe care îl promovez la nivelul administrației publice locale între Primărie și instituțiile de învățământ este benefic pentru învățământul din oraș. Le mulțumesc pe această cale și tuturor cadrelor didactice care se implică în atragerea fondurilor europene, pentru dezvoltarea învățământului din municipiul Mediaș“, a declarat primarul municipiului Mediaș, dl. Gheorghe Roman.
O șoferiță tânără (21 de ani) a lovit un biciclist (62 de ani), ambii sibieni.
În urma impactului, biciclistul a suferit un traumatism la mână și la piciorul drept.
„Un echipaj SMURD cu medic a intervenit de urgență în municipiul Sibiu, pe strada Europa Unită. Un biciclist a fost acroșat de un autovehicul. Biciclistul, un bărbat de 62 de ani a primit îngrijiri medicale la fața locului. Ulterior transportat la UPU Sibiu conștient, cu traumatism la mâna și piciorul stâng.” a declarat Sg. maj. Andreea Ștefan / ISU SIBIU
Asociația De Poveste vă invită să luați parte la un adevărat regal folcloric și să vă bucurați de frumusețea cântecelor tradiționale românești.
,,Cântec de Poveste” aduce în fața publicului interpreți de muzică populară din tânăra generație. Ei sunt câștigători la numeroase festivaluri – concurs de folclor. În cadrul spectacolului veți putea urmări artiști din județele Sibiu, Alba, Hunedoara, Salaj, Vâlcea și Suceava.
Evenimentul va avea loc în data de 4 aprilie, ora 18, la sala Thalia din Sibiu. Acesta este organizat la inițiativa unei tinere interprete, Denisa Bărbat. Ea a reușit să adune pe scena sălii Thalia peste 15 cântăreți de muzică populară.
Nu doar un concert
Un astfel de concert nu este un simplu eveniment cultural. Prin participarea și generozitatea dumneavoastră contribuiți la un viitor mai bun pentru copiii din centrele de plasament de la nivelul județului Sibiu. Scopul spectacolului este unul caritabil. Fondurile strânse vor fi folosite în beneficiul copiilor din centrele de plasament din județul Sibiu.
”Apreciez întreaga activitate a Asociației de Poveste și îmi doresc ca publicul să fie receptiv, să se alăture acestei cauze. Pentru noi, interpreții, acest spectacol este special. Pentru că simțim că putem fi de folos, că putem dărui și noi la rândul nostru din ceea ce am primit de sus. Acest eveniment nu este despre noi, ci este despre ei și pentru ei – pentru copiii din centrele de plasament. Așadar, vă invităm cu mare drag la un spectacol extraordinar. Cu voci tinere, care deja și-au demonstrat calitățile vocale și care vor avea cu certitudine în continuare un cuvânt de spus în folclorul nostru românesc. Prin participarea dumneavoastră la acest spectacol cu dublu rol, vă veți putea bucura de frumusețea și autenticitatea cântecelor noastre tradiționale, dar mai ales veți contribui la binele copiilor din centrele de plasament ale județului Sibiu.” spune Denisa, inițiatoare evenimentului.
Cât să donezi
Donația minimă recomandată pentru participarea la eveniment este de 30 lei/persoană și poate fi achitată cu cardul, aici. Donații în numerar pot fi făcute la sediul Asociației De Poveste, în fiecare zi de luni și joi, în intervalul orar 15-17. Sediul asociației se află pe Bulevardul Victoriei, nr. 14, etaj 1, ap. 11.
Mai multe detalii despre eveniment puteți citi pe pagina de Facebook Asociația De Poveste. Informații puteți obține sunând la numărul de telefon 0770.288.246.
Evenimentul este organizat de Asociația De Poveste, cu sprijinul Consiliului Județean Sibiu, Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Sibiu și Filarmonicii de Stat Sibiu.
Astăzi, în unitățile de învățământ cu clase gimnaziale din județul Sibiu a fost susținută simularea probei de limba și literatura română din cadrul examenului de Evaluare Națională 2023 pentru absolvenții clasei a VIII-a.
Din cei 3.715 elevi care puteau susține această simulare au fost prezenți 3.367 elevi (91,12%) și 348 elevi (8,88%) au absentat.
137 elevi, din totalul celor 3.852 elevi elevi înscriși în clasa a VIII-a sunt elevi cu certificat CES care pot participa la simularea examenului EN8 2023 doar la cererea părintelui.
Nu au existat probleme în privința organizării simulării la această probă. Toate unitățile de învățământ cu clase gimnaziale putând accesa, multiplica și distribui subiectele la timp. Nu au fost raportate situații de elevi cu probleme de sănătate în timpul desfășurării probei sau elevi eliminați din examen.
Următoarele etape ale simulării examenului de Evaluare Națională 2023 pentru absolvenții clasei a VIII-a se vor desfășura în zilele de 21 (matematică) și 22 martie (limba și literatura maternă).
Teatrul pentru Copii și Tineret „Gong” Sibiu suplimentează programul de spectacole al lunii martie, cu o nouă reprezentație pentru spectacolul – concert „Vaca Rosalinda”. Cea de-a treia reprezentație programată în acest weekend va avea loc duminică, 26 martie, de la ora 11:00. Toate biletele pentru reprezentațiile programate inițial în data de 25 martie, de la orele 11:00 și 18:00, au fost epuizate.
„Aceasta e o săptămână specială pentru noi. În fiecare an, în 20 martie sărbătorim Ziua Internațională a Teatrului pentru Copii și Tineret, prin intermediul ASSITEJ International. Mâine, aniversăm Ziua Internațională a Teatrului pentru Păpuși, care coincide și cu Ziua Mondială a Poeziei, sărbătorită anual în data de 21 martie. Vom încheia acest șir de evenimente marcând Ziua Mondială a Teatrului, în data de 27 martie, cu o premieră pentru copii. Păpușarii prin jocul lor (în narațiunea scenică) inspiră creativitatea, descoperă noi forme ale frumuseții și armoniei, se luptă pentru o lume mai bună și mult mai umană. Suntem mândri să avem la Sibiu acest grup de artiști, aș îndrăzni să îi numesc o specie pe cale de dispariție, și să aducem totodată noi forme de teatru pentru publicul tânăr, racordate la realitatea din jurul nostru în anticiparea unui mâine plin de turbulențe, dar cu speranță spre mai bine.”, a adăugat Adrian Tibu, managerul Teatrului pentru Copii și Tineret din Sibiu.
Antrenant și muzical, spectacolul de la Sibiu este o joacă hazlie ce se construiește ca o călătorie în lumea animalelor și o pledoarie pentru respect și acceptare. Rosalinda este o vacă specială și încântătoare, dar foarte enervantă prin atitudinea sa critică și exasperantă. Viața la fermă devine insuportabilă, iar țăranul decide să își trimită vaca departe de casă. Doar că liniștea acestora este din nou tulburată după ce în ogradă apar animale sălbatice ce au fugit să se ascundă de Vaca Rosalinda trimisă cu trenul în Africa. În încercarea de a-și reconstrui locul pașnic, fiecare animal își cântă povestea într-o înlănțuire ce va face deliciul publicului, indiferent de vârstă. Spectacolul creat de actorii Eliza Păuna, Claudiu Fălămaș, Raluca Răduca, Paul Bondane și Anton Balint are la bază un text original al dramaturgului german Andri Beyeler (Die Kuh Rosemarie). Actorii Teatrului „Gong” au creat un adevărat laborator muzical, experimentând narațiuni performative pline de energie. Aceștia cântă la chitară, cajon, clapă, tobe, trompetă, djembe, fluier, tamburină, drâmbă, maracas, clopote tubulare și cabasa, conturând un spectacol inventiv și eclectic. „Vaca Rosalinda – o fabulă muzicală” are o durată de aproximativ 50 de minute și este recomandat copiilor cu vârsta peste 5 ani.
Pe lângă mesajele video de pe contul de Facebook al Teatrului, cei mici vor putea descoperi culisele teatrului într-o serie de ateliere de creație, atât în română, cât și în germană, după cum urmează:
marți, 21 martie, ora 18:00
miercuri, 22 martie, ora 18:00
pentru copii cu vârsta cuprinsă între 6 și 10 ani
Sala Studio
Atelier de Creație „Piticii pricepuți” – Ziua Teatrului de Păpuşi. Păpușa de mână
Atelierul de creație „Flinke Finger” – Decor de primăvară
Coordonator Sandi Rusu-Costea
durata: 90 min.
sâmbătă, 25 martie, orele 10:00 și 12:00
pentru copii cu vârsta cuprinsă între 6 și 10 ani
Sala Studio
Atelier pentru miniArtiști – Ziua Mondială a Teatrului – PICTURĂ PE ȘEVALET
Coordonator Alexandra Stoica
durata: 60 min.
Accesul publicului la reprezentațiile de la Sibiu se face pe baza biletelor puse în vânzare la sediul teatrului sau online, prin teatrulgong.ro. Pentru mai multe detalii despre program sau condițiile de acces, vă rugăm să accesați teatrulgong.ro.
Teatrul de Balet Sibiu prezintă pe 3, 4 și 5 aprilie 2023, de la ora 11:00 și de la ora 13:00, la matineu, spectacolul de dans spaniol „În numele bucuriei”, coregrafia Angel Martinez Sanchez.
„În numele bucuriei” este un spectacol de dans tradițional spaniol. Acesta este inspirat din genul zarzuelei, în care alternează momente muzicale din folclorul spaniol și momente de operetă. Spectacolul a avut premiera la Teatrul de Balet Sibiu în anul 2019. Din totalul de 2874 bilete puse în vânzare, 1999 au fost cumpărate deja de elevii școlilor și liceelor din Sibiu.
Ángel Martínez Sánchez a dansat la Teatrul de Balet Sibiu în perioada 2017 – 2020. În prezent este balerin la Opera Națională Atena, Grecia. Este originar din Albacete (Spania), unde a descoperit baletul, la vârsta de 17 ani. A absolvit Conservatorul de Dans „Mariemmaˮ din Madrid. În 2018, a creat prima coregrafie pentru Teatrul de Balet Sibiu, intutulată „Chinulˮ, pe muzica lui Astor Piazzolla. În același an, a creat un pas-de-deux numit „Te iubesc pentru că te iubescˮ prezentat la Varna (Bulgaria).
„La Teatrul de Balet Sibiu pregătim în fiecare an un program de matinee dedicate publicului tânăr, elevii de școală generală și liceu. În această primăvară, în oferta de matinee pentru elevi am inclus un titlu nou, care s-a bucurat de foarte mult succes în rândul publicului. De această dată nu este un spectacol de balet clasic, ci o coregrafie de dans spaniol” Ovidiu Dragoman, director Teatrul de Balet Sibiu – Casa de Cultură a Municipiului Sibiu.
Despre spectacol
ÎN NUMELE BUCURIEI Dans spaniol Matineu de balet
Coregrafia: Ángel Martínez Sánchez Muzica: Zarzuele (Gerónimo Giménez, Reveriano Soutullo și Juan Vert, Amadeo Vives, Federico Chueca și Manuel Fernández Caballero) și compoziții la chitară de Francisco Tárrega Costume: Rodica Kabdebo
Distribuție: Alba Fernandez, Ayaka Nagai, Ludovica Tontodonati, Maria Trabalon, Sara Zanzon, Gabriela Checo, Tereza Dragomir, Candela Nieto, Camille Texier, Michaela Gobas / Marta Parise, Kenichi Murata, Guido Sarnataro, Mattia Longhitano, Manuel Sanchez, Henrique Ferreira, Nathaniel Lillington, Johan Mancebo, Miquel Teixeira
Filiala Județeană USR Sibiu a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:
Proiectul ”absorbante gratuite în școli”, inițiat de parlamentara USR Oana Țoiu în 2021, ajunge și la Sibiu prin ambasadoarea locală Diana Mureșan.
Diana Mureșan, consilier local al Municipiului Sibiu s-a alăturat în calitate de ambasador al proiectului pilot ,,Împreună pentru fete” inițiat de deputata Oana Silvia Țoiu în demersul de combatere a sărăciei în școlile în care există un risc crescut de abandon școlar astfel încât, odată cu oferirea constantă a produselor de igienă de care au nevoie adolescentele, să scadă absențele cauzate de evenimente neașteptate sau lipsa resurselor de igienă. Inițiativa urmărește să crească respectul de sine şi informarea corectă și să inițieze o discuție deschisă despre biologie și raportarea fetelor și băieților la asta.
“La ideea de a amplasa un dispenser cu absorbante am găsit rapid deschidere din partea conducerii Școlii Gimnaziale Nr. 18 din Sibiu, din a cărui consiliu de administrație fac parte în calitatea mea de consilier local. Proiectul a fost bine primit si susținut de doamna directoare Rodica Tănasie, iar începând de azi fetele din această școală vor avea acces gratuit la absorbante până la sfârșitul anului școlar. Am hotărât împreună cu colegii mei din USR să acoperim noi necesarul de absorbante până la vacanța de vară, astfel încât să prelungim perioada acestui proiect pilot și să putem trage concluzii concludente la sfârșitul acestuia, sperând că vom convinge administrația locală că astfel de proiecte sunt benefice și pot fi implementate și în alte școli din Sibiu dar și la nivel de județ.” a declarat Diana Mureșan
Discuțiile despre ciclul menstrual se află în continuare într-un nor de mituri și de rușine. Inclusiv pronunțarea cuvântului „menstruație” se face cu voce joasă. Scopul proiectului este de a reduce absenteismul fetelor din cauza menstruatiei. Igiena menstruală este considerată un subiect tabu, fiind unul dintre aspectele neglijate, cu potențial de a crea contexte de risc pentru adolescenți. Până acum, adolescenții nu au beneficiat de politici publice și atenție din partea instituțiilor abilitate să răspundă nevoilor lor, de aceea e timpul să clădim un mediu sigur pentru generațiile viitoare.
Generațiile actuale de adolescenți și tineri sunt viitorii adulți, iar dezvoltarea fiecăruia dintre adolescenți la potențialul său maxim necesită sprijin, protecție și educație de calitate. Lumea are nevoie de femei puternice care sa ridice și să construiască, care trăiesc curajos, și cu o voință nestăpânită, iar noi avem datoria să le sprijinim.
În 2023, avem peste 350.000 de fete aflate la pubertate și adolescență care au nevoie de mai multe șanse să rămână în școală, pentru a evita riscul abandonului școlar. Acestea sunt dezideratele care stau la baza inițiativei legislative (PL-X 372/2021) care face parte din pachetul de politici publice „Împreună pentru fete” a Oanei Țoiu, deputată USR și președinta Comisiei de tineret și sport din Camera Deputaților.
Inițiativa a fost depusă după discuții în cadrul unor grupuri de lucru cu țările care aveau deja în derulare astfel de proiecte și în urma practicii din teren și a consultărilor cu organizațiile nonguvernamentale (Asociația Pe Stop, Asociația Iele-Sânziene, Centrul FILIA, Asociația Sexul vs. Barza, Romanian Angel Appeal Foundation, Tineri pentru Tineri, Asociația E-Romnja, Asociația COMMA, precum și Fundația Sensiblu), care au dus soluția în câteva comunități, cu mult înaintea statului și susțin o soluție publică cu acoperire națională.
Organizația Județeană PSD Sibiu a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:
Tinerii social-democrați au organizat, la finalul săptămânii trecute, o acțiune de ecologizare a zonei de picnic de la Curmătură.
”Am constatat, din păcate, că sunt mulți oameni care dau dovadă de indiferență și de lipsă de respect față de semeni și față de mediu. Deși, în zonă, există locuri special amenajate pentru colectarea deșeurilor, sunt oameni care aruncă gunoaiele pe jos sau chiar în albia râului”, spune Dan Luca, președintele Organizației Municipale a Tineretului Social Democrat Sibiu.
Alături de echipa de tineri, au muncit cu spor deputatul Bogdan Trif, Laura Barac – președinte al Organizației Municipale PSD Sibiu și subprefectul Sebastian Șebu.
”Îi felicit pe tinerii mei colegi pentru această inițiativă! În câteva ore, am strâns zeci de saci cu gunoaie, apoi am chemat firma de salubritate, care i-a preluat. Instituțiile de control pe Mediu trebuie să fie mai prezente în teritoriu, să facă acțiuni de conștientizare, iar atunci când constată că oamenii aruncă deșeuri în locuri nepermise trebuie să le aplice sancțiuni drastice. Realitatea este că angajații din Garda de Mediu și responsabilii din primării pe linie de protecția mediului sunt puțini și nu pot fi prezenți 24 de ore din 24 în zonele vulnerabile. Îndemn cetățenii să aibă atitudine civică și să procedeze la fel ca în țările din restul Europei (Germania, Franța etc) atunci când văd că anumite persoane aruncă deșeuri în locuri nepermise. În Germania, ca și în România, numărul celor care lucrează în serviciile de protecție a mediului este redus, dar colaborarea cetățenilor cu instituțiile statului asigură un parteneriat benefic pentru respectarea legii. Să nu cerem autorităților imposibilul pentru că nu poți avea tot timpul un inspector lângă fiecare om! E important ca fiecare cetățean să le atragă atenția celor care poluează mediul și, în ultimă instanță, să sesizeze Garda de Mediu. Doar împreună putem să păstrăm un mediu curat, care înseamnă, în final, sănătate pentru toți”, a declarat Bogdan Trif, președintele Organizației Județene PSD Sibiu.
Traficul rutier este îngreunat pe bulevardul Corneliu Coposu din municipiul Sibiu, pe sensul spre gară, din cauza unui accident.
Conform datelor de la fața locului, o tânără în vârstă de aproximativ 20 de ani, în timp ce se deplasa pe bicicletă, a fost acroșată de o mașină ce a virat stânga de pe strada Berăriei. Șoferul mașinii a declarat faptul că mașinile din partea stângă aveau roșu la semafor, iar biciclista ar fi intrat în intersecție neregulamentar. Șoferul mașinii, un bărbat în vârstă de aproximativ 40 de ani, are un handicap locomotor însă mașina era adaptată pentru condus.
În urma impactului, biciclista a suferit un traumatism cranian ușor și traumatisme la nivelul genunchilor.
Polițiștii rutieri desfășoară cercetări pentru stabilirea împrejurărilor în care s-a produs accidentul, în zonă fiind și camere video.
„Un sibian în vârstă de 44 de ani, a pătruns în intersecția cu Bvd. Corneliu Coposu fără să acorde prioritate și a lovit o bicicletă condusă spre strada Constituției, pe banda special destinată, de către o sibiancă în vârstă de 20 de ani.” transmite IPJ SIBIU
„SAJ SIBIU ,a trimis un echipaj de tip C in Sibiu ,pe B-dul Coposu ,la un accident rutier între un autoturism și o bicicleta. Echipajul sosit la fata locului, a găsit o victima,femeie ,de 20 de ani care în urma accidentului a suferit un traumatism cranian ușor și traumatisme de membre inferioare(genunchi). Tânăra a fost transportata la UPU SIBIU în stare stabilă.” a declarat Vasile Scridon, purtătorul de cuvânt al SAJ SIBIU
Polițiștii rutieri sibieni sunt zilnic la datorie. Ei opresc sute de șoferi pentru a le verifica actele sau dacă au consumat băuturi alcoolice și substanțe interzise.
În perioada 17 – 19 martie, polițiștii sibieni au intensificat acțiunile de control. Aceștia au depistat 15 infracțiuni la regimul circulației. Au fost reținute 35 de permise de conducere. Majoritatea pentru depășire neregulamentară și conducere sub influența alcoolului. Au fost retrase 31 de certificate de înmatriculare. Polițiștii au dat 625 de sancțiuni contravenționale în valoare de 147.000 de lei.
Exemple semnificative
La data de 17 martie, în jurul orei 20:00, pe DJ 40, în localitatea Țichindeal, polițiștii Secției de Poliție Rurală Agnita au depistat un tânăr în vârstă de 21 de ani, din Nocrich, în timp ce conducea un autoturism fără a deține dreptul de a conduce. De asemenea, din verificările efectuate de către polițiști a rezultat că autoturismul este neînmatriculat, iar numărul de înmatriculare aplicat pe auto este fals.
La data de 18 martie, în jurul orei 03:00, în municipiul Mediaș, polițiștii Biroului Rutier Mediaș au oprit pentru control un autoturism condus pe strada S. L. Roth de către o tânără în vârstă de 19 ani, din Dumbrăveni. Testarea alcoolscopică a tinerei a indicat un rezultat de 0,43 mg/l alcool pur în aerul expirat.
La data de 18 martie, în jurul orei 18:00, în orașul Avrig, în timp ce conducea un autoturism pe strada Sașilor, într-o curbă la dreapta, un localnic în vârstă de 35 de ani a pătruns pe contrasens și a acroșat un autoturism condus din sens opus. Evenimentul s-a soldat cu pagube materiale. Testarea alcoolscopică a șoferului în cauză a indicat un rezultat de 0,72 mg/l alcool pur în aerul expirat.
La data de 18 martie, în jurul orei 20:30, în orașul Cisnădie, polițiștii rutieri au oprit pentru control un autoturism condus pe strada Sibiului de către un bărbat în vârstă de 49 de ani, din Șeica Mare. Testarea alcoolscopică a șoferului a indicat un rezultat de 0,99 mg/l alcool pur în aerul expirat.
La data de 19 martie,în jurul orei 04:00, pe strada Gheorghe Lază din orașul Tălmaciu, polițiștii Biroului Drumuri Naționale și Europene au oprit pentru control un autoturism condus de către un localnic în vârstă de 26 de ani. Cu o concentrație de 0,73 mg/l alcool pur în aerul expirat.
La data de 19 martie,în jurul orei 09:00, în orașul Cisnădie, polițiștii au testat alcolscopic un alt conducător auto, aflat la volanul unui autoturism pe strada Argintului. Cu o valoare de 0,72 mg/l alcool pur în aerul expirat.
La data de 19 martie, în jurul orei 12:00, în municipiul Mediaș, polițiștii au oprit pentru control un autoturism condus pe strada Păcii de către un localnic în vârstă de 22 de ani. Din verificările efectuate a rezultat că cel aflat la volan nu deține dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice.
Dr. Penţea Ioan Viorel – Secretar al Colegiului Medicilor Veterinari Filiala Sibiu transmite următoarele recomandări:
În perioada Postului premergător Sărbătorii de Paşte, populaţia care respectă această tradiţie creştină, solicită pentru consum produse alimentare specifice, respectiv, produse de morărit şi panificaţie, produse de patiserie şi zaharoase, soia, fasole, mazăre, legume, fructe, verdețuri proaspete, alimente conservate, ciuperci, produse naturiste, solicitare care determină operatorii din domeniul alimentar să pună pe piaţă cantităţi mai mari de astfel de alimente decât în mod obişnuit.
Având în vedere volumul mare de produse alimentare din aceste sortimente. care se regăsesc la procesare sau în distribuţie pe piaţa de consum, există riscul ca pe parcursul lanţului alimentar să fie supuse contaminării cu microorganisme sau prin substanţe chimice (contaminanţi naturali care sunt introduşi accidental sau prin tratarea inadecvată a alimentelor) respectiv prin :
• contaminare biologică – bacterii, fungii, viruşi sau paraziţi,
• contaminanţi chimici – care includ substanţe chimice provenite din mediu, conaminanţi, metale grele sau alte reziduuri.
Din acest motiv este absolut necesar ca siguranţa produselor alimentare să poată fi obţinută şi controlată prin metode care să asigure identificarea şi înlăturarea pericolelor potenţiale de contaminare, înainte de consumul produsului finit.
Legislaţia şi regulile din domeniul siguranţei alimentelor pe întregul lanţul alimentar, obligă operatorii din acest domeniu de activitate, să garanteze că alimentele sunt sigure pentru consumatorul final şi nu prezintă risc pentru sănătatea populaţiei.
În aceiaşi măsură pentru prevenirea apariţiei unui discomfort alimentar, sau toxiinfecţii alimentare sunt responsabilizaţi, în contextul normelor sanitare veterinare şi pentru siguranţa alimentelor şi consumatorii de alimente specifice aceastei perioade, cu respectarea unor recomandări care se referă la:
• achiziţionarea alimentelor de origine non-animală specifice postului numai din spaţii sau unităţi înregistrate sanitar veterinar, care garantează, prin examen de specialitate, calitatea şi salubritatea acestora, evitând comerţul ”stradal”(atenţie la ciuperci, urzicuţe, sucuri sau diferite produse conservate la domiciliul unor comercianți, neautorizați);
• citirea cu atenţie a instrucţiunilor de pe etichetele produselor alimentare, ambalate, care în mod obligatoriu trebuie să conţină informaţii privind elementele componente, modul de păstrare, preparare corectă şi termenul de valabilitate;
• păstrarea corectă a alimentelor pentru a evita deprecierea calitativă,în frigider, în spaţii uscate la temperaturi optime, după caz;
• păstrarea în condiţii de maximă igienă a tuturor suprafeţelor destinate preparării alimentelor (mese, blaturi,veselă, etc);
• folosirea la prepararea alimentelor numai a apei potabile;
• spălarea atentă a fructelor, a zarzavaturilor şi verdeţurilor folosite în reţetele culinare sau când acestea se consumă crude;
• asigurarea condiţiilor de protecţie necesare evitării oricărui contact între alimentele destinate consumului protecție față de insecte, rozătoare, sau alte animale;
• gestionarea corectă a resturilor menajere;
Cu referire la aprovizionarea cu peşte sau produse din peşte, alimente care se pot consuma în anumite zile din perioada Postului, atenţionăm ca populaţia să cunoască următoarele:
Peştele se comercializează în stare vie, refrigerată, congelată, sărată, uscată, afumată, marinată, conservată etc. Comercializarea acestuia este admisă numai în unităţi specializate, sau secţii ale magazinelor alimentare înregistrate sanitar veterinar.
Peştele în stare vie – care se păstrează în vase speciale cu apă, nu mai mult de 24 de ore.
Suprafaţa peştelui trebuie să fie curată, fără lovituri şi semne de boală, solzii de culoarea naturală, caracteristică speciei date şi să fie lipiţi strîns de corpul peştelui.
➢ Nu cumpăraţi peşte, dacă are ochii tulburi sau urechile dezlipite de branhii, dacă are un miros specific neplăcut, iar la apăsare degetul intră cu uşurinţă în carne lăsînd urme care nu mai revin la normal.
Peştele refrigerat este acel peşte la care temperatura corpului în profunzimea ţesutului muscular variază de la minus un grad Celsius la plus 5 grade Celsius.
➢ Nu cumpăraţi peşte refrigerat cu leziuni mecanice, cu consistenţă slab compactă, cu miros de fermentare în branhii, cu prezenţa stratului exterior mucilaginos (cleios).
Peştele congelat se consideră acel peşte procesat la care temperatura în profunzimea ţesutului muscular este coborâtă pînă la minus 18 grade Celsius cu menţinerea calităţii gustative şi a valorii nutritive a peştelui viu.
➢ Nu cumpăraţi peşte congelat cu prospeţime îndoielnică, cu miros de rînced, cu nuanţă gălbuie a pielii şi a stratului de grăsime, precum şi cu gust amar.
➢ Verificaţi pe etichetă data recoltării şi data congelării.
Peşte în conserve şi semiconserve ambalat în cutii metalice sau din sticlă este divers: conserve naturale, conserve din peşte în suc propriu, conserve din peşte cu adaos de ulei vegetal, conserve din peşte în sos de tomate, şprote în ulei, semiconserve cu diferite adaosuri şi multe altele.
➢ Nu cumpăraţi conserve fără etichete, în cutii ruginite, cutii deformate, bombate şi cu ermeticitatea deteriorată.
➢ Nu consumaţi conserve şi semiconserve din peşte înainte de a verifica aspectul exterior (miros, culoare), precum şi conţinutul (gustul), consistenţa (uniformitatea şi densitatea) acestora.
Sortimentele de peşte sunt însoţite obligatoriu de certificat de confirmitate privind calitatea, originea acestuia şi valabilitatea, eliberat sub responsabilitatea operatorului economic furnizor.
În perioada cu tradiţii religioase (cum este Postul Paștelui) personalul de specialitate din cadrul servicilor sanitare veterinare şi pentru siguranţa alimentelor, se implică cu profesionalism în protejarea populaţiei, prin monitorizarea şi intensificarea acţiunilor de control tematic, urmărind respectarea normelor de funcţionare şi igienă în obiectivele furnizoare de materii prime, în unităţi de procesare, unităţi de depozitare şi comercializare, pieţe agroalimentare şi alte obiective care pot fi considerate în anumite condiţii cu risc alimentar,
În situaţia în care consumatorii constantă necomformităţi privind calitateaproduselor alimentare achiziţionate se recomandă solicitarea medicilor veterinari arondaţi, sau specialiştii în domeniu din cadrul D.S.V.S.A. judeţeană, pentru a se intervenii operativ şi eficient.
Avem sibieni talentați în foarte multe domenii. Iar astăzi a venit momentul să discutăm cu Robert Gontineac, omul care tocmai se pregătește pentru o nouă luptă într-o gală de Thai Boxing.
Vom afla mai multe despre el, despre pasiunea pentru lupte, pregătirile pentru un eveniment precum cel de pe 25 Martie și multe altele.
S.I. – Cine este Robert Gontineac? Te rugăm să te prezinți în câteva cuvinte
Sunt foarte pasionat de kickboxing! Pentru că îmi place enorm ceea ce fac, am o sursă constantă de motivație care mă determină să fac tot ce pot pentru a reușii. În ultimul meu meci de kickboxing am pus pasiune, iar asta m-a determinat să descopăr provocări noi și să deprind abilități excelente.
De exemplu, am învățat cum să folosesc tehnica pentru a îmbunătății calitatea tacticii mele de a lupta. Sunt foarte ambițios și motivat!
Ambiția și impulsul sunt două calități esențiale atunci când vine vorba de succes și creștere pe mai multe planuri.
S.I. – Cum ai ales să practici Thai Boxing?
De când eram mic îmi doream să lupt. Mereu mă uitam la meciurile de kickboxing cu frații Stoica: Andrei și Bogdan.
S.I. – Ce palmares ai până în acest moment?
În acest moment palmaresul meu este următorul: Am 19 victorii, 10 înfrângeri și 2 meciuri egale.
S.I. – Spune-ne mai multe despre gala din 25 Martie
Pe 25 Martie o să lupt cu Pascali Valentin din Republica Moldova. Gala va avea loc de la ora 17:00 în localitatea Ghidighici – localul Hanul lui Gheorghe – Strada Victoriei 1.
Bilete disponibile la telefon – 0786 028 885
S.I. – Ce planuri ai pentru viitor?
Planul meu este să devin Campion European și fără îndoială n-o să mă opresc până când acest vis nu devine realitate.
S.I. – Au fost momente când ai vrut să renunți? Ce te-a motivat să mergi înainte?
Da, au fost și momente în care m-am gândit să renunț, momente dificile. Din fericire am avut familia și prietenii alături, iar colegii de antrenament m-au încurajat constant.
S.I. – Ce îi sfătuiești pe tinerii care sunt pasionați de acest sport?
Îi sfătuiesc în primul rând să facă sport pentru a avea un stil de viață sănătos. În plus, în cazul în care practică un sport de contact se pot apăra în cazul unor atacuri. Trebuie să știe că sportul înseamnă disciplină, respect și încredere de sine.
Acesta a fost interviul cu Gontineac Robert. Pe sportivul din Sibiu puteți să-l urmăriți și în Social Media: Facebook / Instagram (click pe link).
Bebelușul găsit abandonat într-un șanț la marginea drumului spre satul Boarta, județul Sibiu în 7 martie, a ajuns vineri, 17 martie la asistenta maternală. „Fetița a fost preluată de asistenta maternală vineri de la Spitalul Municipal Mediaș. Este bine, veselă, mănâncă!” ne-a declarat purtătoarea de cuvânt a DGASPC Sibiu. Bebelușul este în sistemul de protecție a copilului și se vor urma pașii legali.
În ce privește decăderea din drepturi a mamei, aceasta nu s-a făcut. Conform reprezentanților DGASPC Sibiu procedura impune o evaluare a unui psiholog pentru a se vedea dacă a fost vorba de depresie postnatală. Abia după evaluarea mamei și ancheta socială de caz se vor lua decizii în această privință.
Din acest motivul bebelușul nu este încă adoptabil și acesta va rămâne în sistemul de protecție la asistenta maternală, până la soluționarea anchetelor. În funcție de concluziile investigațiilor sociale și psihologice se vor dispune măsuri.
Cu prilejul Zilei Mondiale a Teatrului, Preşedintele României, domnul Klaus Iohannis, a semnat decretul de decorare a domnului Constantin Chiriac, manager al Teatrului Naţional „Radu Stanca” din Sibiu.
„Astfel, în semn de apreciere şi recunoştinţă pentru profesionalismul şi dăruirea puse în slujba artei şi a publicului, pentru contribuţia importantă adusă la afirmarea pe plan intern şi internaţional a valorilor teatrului românesc, Preşedintele Klaus Iohannis a conferit Ordinul Naţional „Pentru Merit” în grad de Ofiţer domnului Constantin Chiriac, manager al Teatrului Naţional „Radu Stanca” din Sibiu.” se arată în comunicatul Administrației Prezidențiale.
În perioada 20 – 22.03.2023, 3.852 elevi din 101 de unități de învățământ cu personalitate juridică din județul Sibiu vor putea susține simularea examenului de Evaluare Națională pentru clasa a VIII-a 2023.
Probele din cadrul simulării încep la ora 9.00, moment în care , în fiecare sală, se deschid plicurile sigilate care conțin subiectul multiplicat. Accesul elevilor în sălile de examen este permis până la ora 8.30. Timpul destinat unei lucrări scrise pentru fiecare din probele simulării Evaluării Naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a este de două ore, începând din momentul în care s-a încheiat distribuirea subiectelor fiecărui candidat.
Și în acest an, subiectele pentru simularea Evaluării Naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a sunt redactate sub forma unei broșuri și se vor tipări față-verso, așa cum sunt transmise de către Centrul Național de Politici și Evaluare în Educație.
Repartizarea candidaților pe săli se va realiza astfel încât elevii să fie așezați câte unul în bancă, în ordine alfabetică, pe clase, fără a amesteca colectivele de elevi.
În conformitate cu OME nr. 3 138 din 25.01.2023, rezultatele obținute de elevi la simularea Evaluării Naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a ”sunt analizate la nivelul fiecărei unități de învățământ în care s-au desfășurat aceste simulări, prin discuții individuale cu elevii, dezbateri la nivelul clasei, ședințe cu părinții, precum și la nivelul consiliului profesoral, în vederea adoptării unor măsuri pentru îmbunătățirea performanțelor școlare.”
Notele obținute se trec în catalog doar la solicitarea scrisă a elevului.
Calendar Simulare Evaluarea Națională 2023 (pentru clasa a VIII-a)
20 martie 2023 – Limba și literatura română – probă scrisă
21 martie 2023 – Matematică – probă scrisă
22 martie 2023 – Limba și literatura maternă – probă scrisă
Un accident grav de circulație s-a produs astăzi, pe DN 14, la km. 48+100m, la ieșire din localitatea Târnava spre Copșa Mică.
Conform primelor date, acolo s-a produs o coliziune între trei autoturisme, unul dintre acestea răsturnându-se în afara părții carosabile. În urma impactului, un tânăr în vârstă de 23 de ani a suferit un traumatism lombar și escoriații la nivelul membrilor superioare.
Dinamica accidentului este următoarea: în timp ce conducea un autoturism spre Mediaș, într-o curbă deosebit de periculoasă la dreapta, un tânăr în vârstă de 21 de ani, din județul Alba, a pierdut controlul direcției de deplasare, a pătruns pe contrasens, apoi a intrat în coliziune succesiv cu două autoturisme conduse din sens opus, primul de către un sibian în vârstă de 54 de ani, al doilea de către o sibiancă în vârstă de 23 de ani. În urma impactului, autoturismul condus de către sibianul în vârstă de 54 de ani s-a răsturnat în afara drumului.
Traficul se desfășoară alternativ.
„Un echipaj SMURD a intervenit de urgență la un accident rutier la ieșire din localitatea Târnava. În accident au fost implicate 3 autovehicule și 5 persoane. Echipajul SMURD a acordat îngrijiri medicale unui tânăr în vârstă de 23 de ani care va fi transportat la CPU Mediaș cu traumatism lombar și escoriații la nivelul membrilor superioare.” Sg. maj. Andreea Ștefan – ISU SIBIU
Formația lui Tomas Rinkevicius are un nou meci important în Top 10. Sibienii joacă mâine de la ora 19:00 la Timișoara.
Meciul urmează să fie transmis în direct pe FRB TV.
REZULTATE ÎNREGISTRATE ÎN ULTIMELE 5 ÎNTÂLNIRI DIRECTE:
2023 – BC CSU Sibiu – BC Timișoara – 95-63 2022 – BC Timișoara – BC CSU Sibiu – 90-77 2022 – BC Timișoara – BC CSU Sibiiu – 73-69 2021 – BC CSU Sibiu – BC Timișoara – 80-79 2021 – BC Timișoara – BC CSU Sibiu – 80-76
Five masterpieces from Brukenhtal Museum Sibiu will be exhibited in Bucharest. Their insurance value is 65 million Euros. The paintings incude The Man with the Blue Hat by Jan van Eyck considered the most expensive painting existing in Romania. Also the painting Ecce Homo by Tiziano that was stolen from the museum in 1968 and recovered only in early 2000s.
ACTUALIZARE: Veste bună pentru familia bătrânicii în vârstă de 73 de ani, dispărută de la domiciliu său din Sibiu. Aceasta a fost zărită într-un tren, la coborâre în stația CFR Brașov. Datorită postării pe rețelele de socializare, devenită virală, familia femeii a luat legătura și au găsit-o.
daca o cunoaste cineva…a coborat in gara la Brasov…de la Sibiu venita…fara o destinatie precisa…fara buletin…
Știre inițială:
Poliţiştii sibieni caută o femeie în vârstă de 73 de ani, care a plecat de la domiciliu, fără a mai reveni acasă.
Persoanele ce pot oferi informaţii care să conducă la depistarea acesteia sunt rugate să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apeleze gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.
La data de 18 martie, în jurul orei 21:30, polițiștii sibieni au fost sesizați de către un bărbat cu privire la faptul că, la aceeași dată, în jurul orei 10:00, mama sa, COMȘA MARIOARA STELUȚA, în vârstă de 73 de ani, a plecat de la domiciliu, din municipiul Sibiu, într-o direcție necunoscută, fără a mai reveni acasă.
Semnalmente: înălțime 165 cm, greutate 60 de kg, ochi căprui, păr grizonat, scurt, ten alb.
La momentul plecării, femeia purta o geacă din material textil de culoare bleumarin, pantaloni din stofă cu nuanță deschisă, pălărie neagră și ghete de culoare negru.
Nu se cunosc eventuale semne particulare.
Cetăţenii care pot oferi informaţii despre această femeie sunt rugați să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apeleze gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.
Voluntarii SMURD SIBIU aleargă în cadrul Maratonului Internațional de la Sibiu! Fac acest lucru pentru strângerea sumei necesare achiziționării unui videolaringoscop.
Aparatul ultraperformant vine în sprijinul pacienților care necesită să fie intubați încă din ambulanță. Voluntarii au toată suținerea ISU SIBIU, a viitorilor lor colegi. Pentru că împreună sunt ca o familie, ce nu se dă bătută în fața pericolelor.
„Cu acest proiect ne propunem să strângem fonduri pentru achiziționarea unui videolaringoscop- sistem de intubație căi aeriene pentru pacienții ambulanței de Terapie Intensivă Mobilă SMURD-TIM Sibiu. Ambulanțele SMURD-TIM intervin în cazul pacientilor critici. Acest sistem este important pentru gestionarea rapidă și în condiții de siguranță a intubației căilor aeriene- introducerea unui tub în trahee, pentru ventilația și protecția plămânilor (pacienți cu stop cardiac, insuficiență respiratorie, comă, șoc sau traumă severă). Eșecul intubației traheale sau realizarea tardivă are efecte dezastruoase asupra pacientului (deces sau leziune neurologică permanentă). Videolaringoscopul scurtează durata intubației și crește rata de succes.” transmit salvatorii ISU SIBIU
Am avut parte de o etapă interesantă în Liga a IV-a. ACS Mediaș a trecut la limită de Rășinari, iar Inter Star Sibiu s-a impus la scor.
IATĂ TOATE REZULTATELE ȘI CLASAMENTUL
ACS FC Avrig – AS FC Dumbrăveni – 4-1 ACS Bradu – ACS Leii Șura Mică – 3-0 ACS Mediaș 2022 – ACS Păltiniș Rășinari 2-1 ACS Unirea Miercurea Sibiului – CS Sparta Mediaș – 4-1 CS Orășănesc Copșa Mică – AFC Tălmaciu – 2-1 AFC Inter Stars 2020 Sibiu – AFC Quantum / Quantic Arsenal Sibiu – 6-0 ACS LSS Voința Sibiu – AFC Agnita – 2-0
CLASAMENT
1 – ACS Mediaș 2022 – 45 P 2 – AFC Inter Sibiu – 42 P 3 – ACS FC Avrig – 37 P 4 – ACS Bradu – 27 P 5 – ACS Păltiniș Rășinari – 24 P 6 – ACS Unirea Miercurea Sibiului – 22 P 7 – CS Sparta Mediaș – 21 P 8 – AFC Quantum / Quantic Arsenal Sibiu – 20 P 9 – ACS Leii Șura Mică – 16 P 10 – AS FC Dumbrăveni – 15 P 11 – AFC Agnita – 13 P 12 – AFC Tălmaciu – 10 P 13 – ACS LSS Voința Sibiu – 8 P 14 – CS Orășănesc Copșa Mică – 3 P
Pentru a oferi cea mai bună experiență, folosim tehnologii, cum ar fi cookie-uri, pentru a stoca și/sau accesa informațiile despre dispozitive. Consimțământul pentru aceste tehnologii ne permite să procesăm date, cum ar fi comportamentul de navigare sau ID-uri unice pe acest site.
Funcționale
Mereu activ
Stocarea tehnică sau accesul sunt strict necesare în scopul legitim de a permite utilizarea unui anumit serviciu cerut în mod explicit de către un abonat sau un utilizator sau în scopul exclusiv de a executa transmiterea unei comunicări printr-o rețea de comunicații electronice.
Preferințe
Stocarea tehnică sau accesul sunt necesare în scop legitim pentru stocarea preferințelor care nu sunt cerute de abonat sau utilizator.
Statistici
Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.