Acasă Blog Pagina 780

Mărțișoare și cadouri pentru doamnele și domnișoarele care au circulat cu autobuzele TURSIB

0

Sibiu Independent: Filosofia noastră

Știri care dau putere comunității noastre

Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.

Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.

Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.

Reprezentanții 𝐓𝐮𝐫𝐬𝐢𝐛 împreună cu cei de la 𝐀𝐕𝐎𝐍 au oferit astăzi cadouri și mărțișoare tuturor doamnelor și domnișoarelor care au circulat cu autobuzul.

Senatorul Nicolae Neagu – mesaj cu ocazia zilei de 1 Martie

0

Senatorul sibian – Nicolae Neagu, transmite cu ocazia zilei de 1 Martie următorul mesaj:

Întâmpinăm prima zi de primăvară cu emoție, plini de speranță și dragoste de viață. Cu ocazia zilei de 1 Martie vă urez tuturor “O primăvară frumoasă, plină de sănătate și bucurii”!

Gheorghe Huja, primarul orașului Cisnădie: “Femeile sunt lumina unei veșnice primãveri pentru cei cãrora le aduc zi de zi liniște și fericire”

0

Gheorghe Huja, primarul orașului Cisnădie a transmis cu ocazia zilei de 1 Martie, Ziua Mărțișorului, următorul mesaj:


Probabil cã nimic nu se comparã cu bucuria și emoția pe care le trãim primãvara. Nu întâmplãtor luna martie este dedicatã doamnelor și domnișoarelor, ființele care dau sens existenței noastre, care ne oferã dragoste, cãldurã sufleteascã și armonie. Primãvara înseamnã renaștere, bucurie. Ca și ea, femeile sunt lumina unei veșnice primãveri pentru cei cãrora le aduc zi de zi liniște și fericire.

Aș dori sã le transmit tuturor doamnelor și domnișoarelor din Cisnãdie și Cisnãdioara un gând sincer, de prețuire, dorindu-le multã sãnãtate, zile pline de bucurii, luminã în suflet și pe chip. Fie ca tot binele pe care aceste ființe minunate îl revarsã asupra noastrã sã li se întoarcã înzecit, ca o rãsplatã fireascã.

Se spune cã „Unde dragoste nu e, nimic nu e” și aș îndrãzni sã extind aceastã constatare: „Dacã femeia nu ar exista, nu ar exista viațã pe Pãmânt”. Iatã cum un enunț simplu stabilește rolul fundamental pe care femeile îl au în existența acestei lumi.

Sã vã bucurați, stimate doamne și domnișoare, de tot ce e mai bun în aceastã viațã, de prețuirea și respectul celor din jur. La mulți ani!

Primar,
Gheorghe Huja

Vechile automate stradale Tursib, scoase din uz

0
Tursib

Din cauza trecerii la noul sistem de ticketing, începând cu 01.03.2023, vechile automate stradale Tursib vor fi scoase din uz.

Se pot achiziționa în continuare titluri de călătorie astfel:

  • De la punctele de vânzare Tursib;
  • De la automatele stradale noi din stații;
  • Din aplicația SibiuBus;
  • Din aplicația 24Pay;
  • Contactless din autobuze;
  • De la colaboratori.

Expoziția Marele furt de la Brukenthal, prelungită din cauza cererii mari de vizitare

0

Datorită cererii mari de vizitare, expoziția MARELE FURT din MUZEUL BRUKENTHAL 1968 va fi prelungită până în 26 aprilie 2023.


Muzeul Național Brukenthal din Sibiu a găzduit vernisajul expoziției Marele furt de la Brukenthal 1968. Sala Multimedia din Casa Albastră s-a dovedit de această dată neîncăpătoare pentru zecile de sibieni care au dorit să participe la eveniment. Încântător a fost faptul că la acest vernisaj au participat numeroși tineri.


Ideea realizării expoziției a luat naștere în luna octombrie a acestui an, în urma vizitei în depozitul muzeului și a descoperirii, de către managerul interimar al Muzeului Național Brukenthal, dl. dr. Alexandru Constantin Chituță, a pachetului ce ascundea șasiul lucrării Moartea Cleopatrei de Antony van Dick. Acest pachet nu mai fusese desfăcut din anul 1972! În urma acestei descoperiri s-a început și cercetarea pentru realizarea expoziției.

Vernisajul expoziției a fost deschis de dl. dr. Alexandru Constantin Chituță care a făcut o scurtă prezentare a marelui furt din 1968 dar și o istorie privind recuperarea celor 4 lucrări furate în 1968. „Marele furt de la Brukenthal este o poveste deschisă. Un film, nu doar o dramă, nu doar polițist cât și horror. A fost un lucru important ca după 50 de ani acest șasiu să fie din nou expus, împreună cu această ramă. Sunt două piese martore și documentare care au rămas după acel moment tragic din 1968. Pe lângă cercetarea pe care am efectuat-o, am observat că din colecția Brukenthal au mai dispărut câteva lucrări de pictură,până în anul 1948, lucrări ce erau adăpostite în Palatul de vară de la Avrig.

Este o poveste unică pe care Muzeul Național Brukenthal, la fel ca alte muzee din Europa sau Statele Unite ale Americii, a trăit-o. Această expoziție este, pe lângă un eveniment prin care ne dorim să arătăm ce mai avem acum din jaful din 1968 și de a prezenta publicului cercetarea noastră, și un imperative de a lua măsurile necesare ca instituțiile muzeale din România să poată să protejeze patrimoniul deținut și să îl valorifice. Muzeul Național Brukenthal dorește să folosească acest eveniment pentru conștientizarea opiniei publice asupra importanței și unicității patrimoniului.

Abuzurile asupra operelor de artă sunt o oglindire a abuzurilor pe care oamenii le exercită unii asupra altora. Atunci când o pictură este furată sau este distrusă nu doar proprietarul este păgubit, ci generații la rând de vizitatori și accesul acestora la cultură. Este o temă actuală asupra căreia avem cu toții datoria de a stărui”, a subliniat dl. dr.Alexandru Constantin Chituță.

Arena Platoș Păltiniș: Super premii la ultimele două concursuri ale sezonului de schi

0

Marele premiu pentru câștigătoarea ediției din acest an a concursului Bikini Race este o excursie la schi, în Austria, oferită de www.vacanta-me.eu. Câștigătorii de la Slide and Freeze vor împărți 1200 de euro, pe lângă schipass-urile pentru sezonul viitor.

Primul weekend de primăvară readuce la Arena Platoș cel mai haios și mai inedit concurs al sezonului de evenimente, Bikini Race. Cele mai frumoase doamne și domnișoare care nu se tem de schiuri, de placă sau de răcoarea zăpezii vor oferi un spectacol memorabil pe pârtie la ediția din acest an a concursului Bikini Race, cel mai așteptat concurs al sezonului, ce va avea loc sâmbătă, 4 martie.
Conceput inițial ca un concurs de frumusețe cu probe sportive lejere, Bikini Race s-a transformat între timp într-un concurs preponderant sportiv. Ediția din acest an va trece concurentele prin șase probe, prezentare pe catwalk și întrebări de cultură generală, probă de ski sau snowboard slalom pe pârtia D a complexului Arena Platoș Păltiniș, probă de limbo pe schiuri sau pe placă, o probă de coborât pe sanie, una de construit oameni de zăpadă urmată de o probă de aruncat cu bulgări la țintă, în… oamenii de zăpadă. Proba de aruncat cu bulgări se va desfășura în mișcare, pe banda școlii de schi Arena Platoș.

Marea câștigătoare a ediției din acest an va primi un voucher în valoare de 1000 de euro din partea www.vacanta-me.eu, pentru o excursie la schi în Austria. Alături de excursia în Austria, câștigătoarea va primi și ochelari tip Googles – Oakley Flight Tracker L, o pereche de
căști wireless SkullCandy Jib True 2 și un costum de baie Rip Curl. Concurenta de pe locul secund va fi premiată cu un voucher la un salon de înfrumusețare, ochelari googles, căști și costum de baie iar locul III va pleca acasă cu căști, un costum de baie și mânuși de schi și snowboard 686.

Concursul se adresează exclusiv femeilor cu vârsta minimă de 16 ani și nu are taxă de participare. Înscrierile de desfășoară on-line, pe www.arenaplatos.ro până în data de 3 martie 2023 ora 16:00 sau la ApresSki Bar Arena Platoș Păltiniș în ziua de concurs, până la ora 11:30. Bikini Race are loc în 4 martie, de la ora 12, și va fi prezentat de vedeta tv Cosmina Păsărin.

Premii de 1200 de euro la Slide and Freeze

Sezonul de evenimente la Arena Platoș Păltiniș se va încheia cu cel mai trăznit concurs al anului, Slide and Freeze. La baza pârtiei principale va fi amenajat din nou bazinul de apă, pe care concurenții vor trebui să îl străbată pe schiuri, pe placă sau la cârma propriei ambarcațiuni. Pentru a stimula construirea ambarcațiunilor pentru acest concurs, partenerul principal de anul acesta, Unimat, pune la bătaie premii în valoare de 1200 de euro, 600 de euro pentru locul I, 400 de euro pentru locul II și 200 de euro pentru ultimul ocupant al podiumului.

Concursul este împărțit pe trei categorii: Slide and Freeze, unde vor fi punctate cele mai lungi alunecări pe apă, Jump and Freeze, unde concurenții vor avea la dispoziție două sărituri cu care să convingă juriul, și categoria ambarcațiunilor, unde sunt așteptate cele mai trăznite construcții care pot pluti atât pe zăpadă cât și pe apă. Evenimentul are loc în 11 martie, de la ora 13. Înscrierile se fac on-line până la data de 10 Martie 2023, dar și la fața locului înainte de concurs și nu exista taxă de participare.

Conducerea Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu urează tuturor “o primăvară însorită”

0

Conducerea Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu transmite cu ocazia zilei de 1 Martie, Ziua Mărțișorului, următorul mesaj:

“Dragi prieteni, să primim primăvara cu gânduri bune: viata renaște, natura este izvor de sănătate și vindecă! Vă dorim tututor o primăvară însorită, plină de bucurii! “

TURSIB – mesaj de 1 Martie

0

Tursib, operatorul de transport public local din Sibiu, cu ocazia zilei de 1 Martie, urează tuturor: “Un mărțisor plin de speranță și o primăvară verde cu mult soare”

Dr. Penţea Ioan Viorel – mesaj de 1 Martie

0

Dr. Penţea Ioan Viorel –Secretar al Colegiului Medicilor Veterinari Filiala Sibiu transmite cu ocazia zilei de 1 Martie următorul mesaj:


Doamnelor şi Domnişoarelor

Să vă fie viaţa frumoasă ca un fir de ghiocel ieşit de sub zapadă şi plină de speranţă ca mugurii copacilor aflaţi în aşteptarea primăverii !

Un gând bun şi un mărtişor care să vă aducă în suflet primăvara!

LA MULŢI ANI!”

Colegiul Medicilor Veterinari Sibiu 

Trageri în poligonul automatizat Poplaca în luna martie, 2023

0

În luna martie, unităţile militare din garnizoana Sibiu vor executa trageri după următorul program:


– cu muniţie reală, cu armamentul uşor de infanterie, pentru derularea procesului de instrucţie a militarilor: 

08.03.2023, în intervalul orar 08.30-17.30;

09.03.2023, în intervalul orar 08.30-17.30;

15.03.2023, în intervalul orar 08.30-16.30;

21.03.2023, în intervalul orar 08.30-16.30;

22.03.2023, în intervalul orar 08.30-15.30;

23.03.2023, în intervalul orar 08.30-15.30;

29.03.2023, în intervalul orar 08.30-16.30;

30.03.2023, în intervalul orar 08.30-16.30;

– cu muniţie de manevră, cu armament de artilerie reparat în cadrul Centrului 183 Mentenanţă Sibiu, pentru verificarea funcţionării normale a acestuia:

10.03.2023, în intervalul orar 08.30-15.30;

17.03.2023, în intervalul orar 08.30-15.30;

24.03.2023, în intervalul orar 08.30-15.30;

28.03.2023, în intervalul orar 08.30-15.30;

***

Tragerile executate în zile de 8, 10, 15, 17, 21, 22, 23, 24 şi 28 este posibil să fie auzite în localităţile din vecinătatea poligonului.

Reabilitarea sediilor instituţiilor publice din comuna Sadu, finanţată prin PNRR

0

Marţi, 28 februarie 2023, la sediul Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei, primarul comunei Sadu, Valentin Ivan şi ministrul Cseke Attila au semnat Contractul de Finanţare aferent proiectului „Reabilitarea moderată a clădirilor din domeniul public pentru îmbunătăţirea serviciilor prestate la nivelul UAT Sadu, judeţul Sibiu”.

Proiectul este finanţat prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), cererea fiind depusă de autorităţile din comuna Sadu în cadrul apelului de proiecte PNRR/2022/C10/I3, Runda 2, aferent Componentei C10 – Fondul local, Operaţiunea
I3 – Reabilitarea moderată a clădirilor publice pentru a îmbunătăţi serviciile publice.

Din finanţarea naţională în valoare totală de 9.192.487,72 lei acordată prin PNRR vor fi reabilitate, până în anul 2025, sediile Şcolii Gimnaziale „Samuil Micu” Sadu, Grădiniţei cu Program Prelungit Sadu, Complexului Administrativ, Căminului Cultural şi Primăriei din comuna sibiană. 

Primarul Valentin Ivan consideră că finanţarea acestui proiect reprezintă atât o oportunitate, cât şi o responsabilitate pentru administraţia locală pe care o conduce, subliniind că reabilitarea sediilor acestor instituţii esenţiale va oferi comunităţii din Sadu un mediu mai sigur, mai modern şi mai atractiv, fără a pierde din vedere importanţa istoriei şi a tradiţiilor locale. Complementar gradul crescut de eficienta energetica ca va rezulta din realizarea acestor investiţii, va reduce cheltuielile si va creste simţitor gradul de confort si integrare a arhitecturii clădirilor după tipologia satului romanesc modern si a conceptului de „Smart Village”

Ce secretar de stat de la Mediu are în subordine județul Sibiu

0

Secretarii de stat din MMAP vor organiza întâlniri locale privind Campania Naţională de Împăduriri 2022-2026, în toate judeţele ţării

Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor (MMAP) lansează, în această primăvară, o acţiune de promovare, la nivel naţional, a Campaniei Naţionale de Împăduriri 2022-2026, finanţată prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR). Astfel, ministrul Barna Tanczos a dispus secretarilor de stat din MMAP să organizeze, în perioada următoare, o serie de întâlniri de lucru în fiecare dintre judeţele României, pentru a oferi informaţii şi detalii potenţialilor beneficiari, cu privire la noua linie de finanţare pentru împăduriri.

La întâlnirile de lucru vor fi invitaţi reprezentanţi ai prefecturilor, ai consiliilor judeţene, ai unităţilor administrativ-teritoriale de pe raza fiecărui judeţ, ai producătorilor agricoli locali şi ai altor deţinători de terenuri pretabile pentru împădurire, persoane fizice sau juridice (indiferent de mărime şi formele asociative ale acestora), ai structurilor silvice judeţene şi regionale, precum şi exponenţi ai presei locale. Fiecărui secretar de stat i-au fost repartizate mai multe judeţe, după cum urmează:
– Ionuţ-Sorin Banciu – Braşov, Teleorman, Olt, Dolj, Mehedinţi, Caraş-Severin, Gorj;
– Lorand Arpad Fulop – Bistriţa-Năsăud, Cluj, Mureş, Harghita, Alba, Sibiu, Covasna;
– Bogdan-Radu Balanişcu – Botoşani, Suceava, Neamţ, Vaslui, Bacău, Galaţi, Vrancea;
– Dan Ştefan Chiru – Giurgiu, Ilfov, Călăraşi, Ialomiţa, Constanţa, Buzău, Brăila, Tulcea;
– Cristian-Valer Beşeni – Timiş, Arad, Bihor, Sălaj, Satu-Mare, Maramureş;
– Levente Porzsolt – Hunedoara, Vâlcea, Argeş, Dâmboviţa, Prahova.

„Ministerul Mediului oferă sprijin financiar pentru împădurirea terenurilor agricole neutilizate, iar în plus oferă o subvenţie anuală de 456 euro/hectar pe o perioadă de 20 de ani. Dacă ne dorim ca până în 2026 să plantăm 57.000 ha de pădure, avem nevoie de un efort comun din partea tuturor factorilor interesaţi. Sunt convins că, prin acţiunile noastre, vom transforma acest program într-un succes”, a declarat secretarul de stat Ionuţ-Sorin Banciu.

„Suntem pregătiţi să le arătăm potenţialilor beneficiari toate avantajele acestei scheme de finanţare lansate în premieră de MMAP. Pe lângă beneficiile reale de mediu şi aportul pe care acest program îl va aduce în lupta împotriva schimbărilor climatice, această oportunitate de finanţare poate deveni inclusiv o sursă alternativă de venit, mai ales în ceea ce priveşte terenurile degradate sau nefolosite”, a precizat, la rândul său, secretarul de stat Bogdan-Radu Balanişcu.

Lansată în luna noiembrie a anului 2022, măsura din PNRR – Investiţii în noi suprafeţe ocupate de păduri inclusiv în păduri urbane şi reîmpăduriri – are un buget de 730 milioane de euro şi vizează realizarea a 56.000 ha de noi păduri şi suprafeţe cu vegetaţie forestieră în zonele vulnerabile la schimbările climatice. Totodată, vor fi finanţate lucrări de împădurire şi lucrări de îngrijire a plantaţiilor şi creştere a suprafeţei cu vegetaţie forestieră în lungul căilor de comunicaţie, în interiorul aglomerărilor urbane (păduri urbane, inclusiv de tipul mini-pădurilor) în jurul localităţilor şi între câmpurile cu culturi agricole, precum şi alte categorii de perdele forestiere de protecţie.

Primele întâlniri au fost deja stabilite şi se vor desfăşura conform următorului calendar:
– Joi, 02 martie:
– judeţul Ilfov (Dan-Ştefan Chiru)
– judeţul Teleorman (Ionuţ-Sorin Banciu)
– Luni, 06 martie:
– judeţul Satu Mare (Cristian-Valer Beşeni)
– Marţi, 07 martie:
– judeţul Cluj (Lorand Arpad Fulop)
– Joi, 09 martie:
– judeţele Prahova şi Dâmboviţa (Levente Porzsolt)
– Judeţul Giurgiu (Dan-Ştefan Chiru)
– Vineri, 10 martie:
– judeţul Sibiu (Lorand Arpad Fulop)

Un gălățean a fost oprit de Poliție și DSVSA Sibiu. Transporta peste o tonă de brânză fără documente valide

0

O autoutilitară înmatriculată în județul Galați a fost oprită în trafic de către polițiștii sibieni. La control se aflau și reprezentanți de la Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Sibiu.


Șoferul transporta produse de origine animală, care, din declarația conducătorului auto, urmau să fie comercializate într-o unitate situată în județul Galați. În urma verificărilor s-a constatat că mijlocul de transport în cauză, nu deținea autorizația sanitar veterinară vizată la zi, termenul de valabilitate fiind udepășit de o perioadă îndelungată de timp și de asemenea nu s – a putut justifica efectuarea dezinfecției acestuia înainte de încărcarea produselor.

În urma verificării produselor alimentare transportate s-a constatat că nu se poate face dovada provenienței și calității acestora, în conformitate cu prevederile legislației sanitar veterinare și pentru siguranța alimentelor, pentru brânza telemea, ouă, cozonaci.

În urma cântăririi s-au constatat,, 1261 kg brânză telemea, 3360 ouă de gaină, 30 cozonaci.

Pe cale de consecință s-a dispus sancționarea contravențională a conducătorului auto, confiscarea produselor și punerea sub sechestru.

Înfrângere dificilă pentru Hermannstadt pe Municipal

0
Wallpaper cu emblema FC Hermannstadt înainte de decizia de faliment

Ioan Filip a înscris spectaculos cu călcâiul și a adus toate punctele pentru Universitatea Cluj pe Stadionul Municipal din Sibiu. Golul a venit în minutul 11 și nu a fost singurul din meci.

Din păcate pentru gazde, a fost singurul gol regulamentar. În repriza secundă, Balaure a înscris în urma unei centrări excelente venite de la Popescu, dar golul a fost anulat.

Apoi, pe final de meci, Babic a avut șansa egalării din penalty, însă șutul acestuia a fost parat de portarul lui U.

Finalul de meci a fost unul incendiar. În minutul 90+6, cei de la Hermannstadt au cerut din nou penalty pentru un presupus henț la Romario Pires, dar Colțescu n-a acordat lovitură de departajare.

În urma acestui rezultat, Hermannstadt a ajuns pe locul 13 și poate pica până pe penultima poziție.

Sibienii mai au două meciuri din sezonul regular, cu Rapid în deplasare și cu U Craiova 1948 pe teren propriu.

ONG-urile din Sibiu strâng rândurile

0

Institutul European de Impact Social (ESI) a organizat, ieri, la Biblioteca ASTRA din Sibiu, a doua ediție a evenimentului ONG MeetUp 2023. Scopul acestui eveniment este de a facilita comunicarea și interacțiunea la nivelul ONG-urilor sibiene active în diferite domenii de specialitate. 

Ziua de 27 februarie a fost aleasă special pentru că marchează și Ziua Mondială a ONG-urilor. Grupul de chitară Balada de la Palacul Copiilor a deschis întâlnirea cu un spectacol muzical.

ONG MeetUp reprezintă o oportunitate excelentă de a întâlni alte organizații din aceeași arie de interes, de a schimba idei și de a dezvolta parteneriate. Peste 40 de organizații din tot județul au răspuns invitației și și-au prezentat proiectele.

În partea a doua a evenimentului, Leonidas Skerletopoulos (Social Marketing Behavior Change Institute, Grecia) a împărtășit din experiența sa internațională în materie de marketing social și schimbări comportamentale în ONG.

VIDEO: Înregistrarea evenimentului ONG MeetUp

Mediaș: Spectacolele lunii martie la Sala Traube

0

Primăria Municipiului Mediaș, prin Direcția pentru Cultură, organizează în luna martie o serie de spectacole la Sala Traube.


Primul eveniment va avea loc sâmbătă, 4 martie, de la ora 18:00, când medieșenii sunt invitați la un spectacol de muzică și dans dedicat Zilei Mamei și intitulat „Un dar pentru tine“. Participanții vor putea urmări momente artistice puse în scenă de Virgil Suciu, Grupul Motto, Formația Dinamic, Clubul Elevilor, Școala de Balet „Veronica“, Clubul de Dans Sportiv „Magic of the Dance“ și Ansamblul Folcloric „Muguri de pe Târnave“.

În data de 11 martie, de la ora 19:00, pe scena Sălii Traube se va desfășura spectacolul „Varietăți de Primăvară“, cu recitaluri susținute de către Cosmina Fulea, Maria Ionescu, Bianca și Diana Crețu, Grupul Motto, dar și cu momente umoristice ale Trupei de teatru „Noi….și atât“.

Seria manifestărilor lunii martie va continua cu piesa de teatru „Despre dragoste, cu ură“, în data de 13 martie, ora 19:00. Medieșenii îi vor putea urmări, într-o comedie spumoasă, pe actorii Teatrului „Elisabeta“ – Cristi Iacob, Tania Popa, Andreas Petrescu și Aura Călărașu.

Buna colaborare cu Orchestra Formusika Sibiu va continua în data de 18 martie 2023, ora 18:00, când pe scena Sălii Traube medieșenii vor putea asista la concertul simfonic extraordinar „Invitație la vals“, în program fiind incluse lucrări de largă popularitate din repertoriul clasic universal.

Teatrul Popular Mediaș oferă iubitorilor artei teatrale în data de 25 martie două piese, adresate atât copiilor, cât și adulților. Astfel, de la ora 11:00, artiștii Trupei ProActoria Junior îi invită pe cei mai mici spectatori să urmărească „Albă ca Zăpada“, iar de la ora 18:00 va fi pusă în scenă piesa „Încurcă-Lume“, în interpretarea actorilor Trupei ProActoria.

Luna aprilie va debuta de asemenea cu un spectacol teatral pe scena Sălii Traube. În data de 1 aprilie, ora 19:00, Teatrul Particular Brașov va prezenta publicului, în premieră, piesa „Două surori mortale“, în interpretarea actrițelor Dorina Roman și Mona Codreanu.

Biletele pentru spectacolele amintite pot fi achiziționate de la sediul Centrului de Informare Turistică, situat pe str. Nicolae Iorga nr. 2, de luni până vineri între orele 8:00 – 16:00.

Echipele de start pentru Hermannstadt – U Cluj

0
Hermanstadt

De la ora 16:00 pe Stadionul Municipal din Sibiu va avea loc confruntarea dintre Hermannstadt și Universitatea Cluj.

Cele două formații se află în faze diferite: Sibienii au pierdut în ultima etapă la Sfântu Gheorghe cu Sepsi, iar U Cluj s-a impus acasă cu Botoșani.

IATĂ ECHIPELE DE START

Hermannstadt: Letica – I. Stoica, F. Bejan, C. Ene – Butean, Biceanu, Alhassan, Opruț – P. Petrescu, D. Paraschiv, C. Popescu

Rezerve: Muțiu, Medina, Antoche, S. Balaure, Oroian, C. Bărbuț, Limaj, G. Iancu, Babic

Antrenor: Marius Măldărășanu

Absenți: Sota Mino (suspendat)

U Cluj: Gorcea – Martic, F. Ilie, Ipas, D. Oancea – Chipciu, I. Filip, R. Pires, Bic – D. Nistor – M. Thiam

Rezerve: Iliev, Pițian, A. Miron, Goranov, Remacle, L. Fulop, Haită, I. Stoica, Ze Gomes

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Absenți: –

Stadion: Municipal (Sibiu)

Arbitru: Sebastian Colțescu / Asistenți: Adrian Popescu, Andrei Constantinescu

Arbitru VAR: Istvan Kovacs / Asistent VAR: Vlad Bârleanu

Partida o să fie de asemenea transmisă în direct la Digi Sport, Prima Sport și Orange Sport.

Hermanstadt

1 milion de euro cerut pentru înapoierea minorei din Porumbacu de Jos

0

Adolescenta în vârstă de 14 ani, domiciliată în localitatea Porumbacu de Jos din județul Sibiu este în continuare de negăsit de mai bine de 3 luni, deși părinții au deja un grup de suspecți. În continuare, aceștia susțin că nu au suport din partea Poliției Sibiu și nici a Inspectoratului General al Poliției Române.


Îmediat după ce fata lor a postat un video pe Facebook, în care erau acuzați că au vândut-o de două ori și i-au oferit tratamente inumane, părinții minorei Maria resping orice fel de acuzații. Aceștia cred în continuare faptul că fiica lor este forțată să spună astfel de lucruri urâte despre ei. Mai mult, aceștia au ajuns să fie hărțuiți, amenințați și urmăriți noaptea, imediat după ce au vorbit cu reporterii ziarului Sibiu Independent.

„Nu este nimic adevărat. Noi nu am vândut-o cu mii de euro, nu am sechestrat-o așa cum declară ea. Cu siguranță este forțată să zică acele minciuni. Am dovezi și filmări video când în ziua dispariției, ne-a furat 18.000 de euro și 40 de grame de aur. Inițial nu a recunoscut iar apoi a spus că-mi trimite aurul prin poștă, dar nu tot.” a declarat pentru Sibiu Independent, mama fetei

1 milion de euro cerut pentru înapoierea minorei din Porumbacu de Jos

Într-un live, tatăl băiatului cu care se presupune că ar fi fugit minora Căldărar Maria, ar cere 1 milion de euro pentru înapoierea fetei. Acestuia i-ar fi frică să nu ajungă la închisoare dacă fata sau familia ei depun plângere la Poliție.

Dialogul de pe transmisiunea LIVE este următorul:

Tatăl iubitului minorei: – Mă, îi dau drumul…îi dau drumul, dar cum îmi garantați voi mie că nu voi fi închis? Îmi puneți gaj 1 milion de euro că nuvoi fi închis.

Alt interlocutor: -Păi dacă ai fapte să faci pușcărie, de ce mai vrei 1 milion de euro de la noi? Păi ai fapte, mă, nebunule!

Tatăl iubitului minorei: -Tu nu înțelegi că eu voi face pușcărie…

Cerem ajutorul la toată lumea! Suntem în situația în care luăm benzină și ne dăm foc în fața autorităților. Am ajuns să ne facem dreptate singuri! Am fost la Poliția Sibiu și m-a dat afară Poliția. De ce nu iau autoritățile atitudine?! De ce nu se implică mai mult Poliția Sibiu? Sunt trei luni de zile fără rezultat!” strigau acum câteva zile, cu disperare, părinții fetei

Felicitări Sebastian! ISU SIBIU si-a desemnat „Salvatorul Anului 2022”

0

Plutonierul Mărgărit Sebastian a fost desemnat Salvatorul anului 2022, fiind premiat în cadrul ceremoniei militare organizate cu ocazia Zilei Protecției Civile din România.


 

Subofițerul își desfășoară activitatea în cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Cpt. Dumitru Croitoru” al județului Sibiu din anul 2016, fiind comandant de echipaj și conducător de autospeciale la Detașamentul de Pompieri Sibiu. 

„Seriozitatea și profesionalismul cu care gestionează intervențiile la care este solicitat, sunt definitorii pentru colegul nostru. În 17 august 2022, subofițerul era încadrat pe o autospecială de stingere de la Punctul de Lucru Avrig și a fost solicitat să intervină pentru acordarea primului ajutor medical unui bărbat în vârstă de 75 de ani, înecat cu bol alimentar. Echipajul SMURD se afla la alt caz medical în acel moment, astfel în sprijinul bărbatului menționat anterior a intervenit echipajul de stingere. Comandantul de echipaj – plt. Mărgărit Sebastian, a constatat la fața locului că bărbatul se afla în stop cardio-respirator. S-au aplicat de îndată manevrele pentru dezobstrucția căilor aeriene (extragerea corpului străin), iar ulterior manevrele de resuscitare. Concomitent subofițerul a solicitat sprijinul echipajului SMURD de terapie intensivă mobilă. În urma manevrelor aplicate cu promptitudine și profesionalism, victima a răspuns manevrelor de resuscitare, înainte de sosirea medicului la fața locului, acest fapt confirmând încă o dată că aplicarea corectă și la timp a protocolului de resuscitare, poate face diferența dintre viață și moarte. Îi mulțumim domnului plt. Mărgărit Sebastian pentru profesionalismul, spiritul de inițiativă și devotamentul arătat. Suntem mândri să îl avem alături de noi, în marea familie ISU Sibiu.” au declarat cei de la ISU SIBIU

Exercițiu de alarmare în municipiul Sibiu, chiar de ziua Mărțișorului

0

Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Cpt. Dumitru Croitoru” al județului Sibiu, aduce în atenția tuturor cetățenilor județului Sibiu faptul că miercuri, 1 martie, în intervalul 10:00 – 11:00, în judeţul nostru, va fi reluat exercițiul național de alarmare publică denumit generic ”Miercurea alarmelor” organizat de Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă, pentru testarea şi verificarea sistemului de alarmare în situaţii de protecţie civilă.


Prin desfăşurarea acestui exerciţiu, se urmăreşte verificarea mijloacelor de alarmare, îmbunătăţirea timpului de răspuns din partea autorităţilor publice şi, nu în ultimul rând, pregătirea populaţiei prin cunoaşterea semnificaţiei semnalelor de alarmare.

Reamintim principalele semnale care trebuie cunoscute de către populaţie:

– alarmă la dezastre – 5 sunete a câte 16 secunde fiecare, cu pauză de 10 secunde între ele,

– prealarmare aeriană – 3 sunete a câte 32 secunde fiecare, cu pauză de 12 secunde între ele,

– alarmă aeriană – 15 sunete a câte 4 secunde fiecare, cu pauză de 4 secunde între ele,

– încetarea alarmei – un sunet continuu, de aceeași intensitate, cu durata de 2 minute.

Pe această cale, autoritățile atrag atenția asupra faptului că acesta este doar un exercițiu!

USR Șelimbăr – 300 de semnături au contat: Comunitatea decide

0

Filiala Locală USR Șelimbăr a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:


În ședința de astăzi, Consiliul Local din Șelimbăr a votat în unanimitate lărgirea Străzii Doamna Stanca la 4 benzi, cu pistă de biciclete și trotuare. Acest proiect reprezintă o necesitate absolută pentru o străduță cu două benzi înguste care a devenit una dintre cele mai tranzitate artere din județul Sibiu.

Inițiativa de a propune acest proiect a venit din partea consilierului USR Daniel Vidrighin, care a susținut importanța acestui demers încă de la

începutul mandatului său de consilier, în urmă cu doi ani.

Proiectul de lărgire a străzii Doamna Stanca a fost adus în fața consilierilor locali din Șelimbăr pentru a treia oară. Fiind respins în trecut și considerat neimportant, de această dată implicarea comunității a făcut diferența.

Am strâns peste 300 de semnături de la locuitorii din zonă și probabil acest lucru a dat de gândit autorităților locale” a declarat inițiatorul proiectului, consilierul USR Daniel Vidrighin.

Următorul pas depinde foarte mult de Primăria Șelimbăr, iar etapele importante care trebuie realizate imediat sunt un Plan Urbanistic Zonal și începutul exproprierii pentru anumite părți din teren, apoi aprobarea investiției în sine. Dacă lucrurile se întâmplă într-un ritm susținut și există cu adevărat interes pentru realizarea proiectului, ar trebui ca anul viitor să înceapă lucrările propriu zise de lărgire.

Proiectul de lărgire a străzii Doamna Stanca este un exemplu concret de cum implicarea comunității poate face diferența într-un proces decizional important pentru dezvoltarea orașului. Acesta va fi un proiect benefic pentru întreaga comunitate din Șelimbăr dar și din județul Sibiu.

O expoziție ce conține piese din colecţiile Muzeului Brukenthal Sibiu va fi vernisată la Slatina

0

Expoziţia “Sobrietate și stil în moda transilvăneană a secolelor XVIII-XIX” se va desfășura la Muzeul Județean Olt în perioada 2 martie – 22 mai 2023.

Expoziția va fi vernisată joi, 2 martie între orele 13.00.

Partener: Muzeul Județean Olt

Curatori MNB: dr. Raluca Maria Frîncu, dr. Raluca Maria Teodorescu

Colaboratori: dr. Iulia Mesea

Conservatori: Ramona Muntean, Alexandra Runcan

Curator MJO: dr. Iohana Brătoi

Ace de voal, paftale şi cingători din aur şi argint bătute cu pietre preţioase, costume şi accesorii vestimentare, toate sunt semne ale dezvoltării economice pe care o atinseseră locuitorii din Transilvania în secolele trecute.

Preluând şi adaptând elemente din vestimentația occidentală, s-a creat o lume bazată pe sobrietate și stil. Acestea sunt motivele demersului nostru de a aduce în faţa vizitatorilor unele din cele mai spectaculoase elemente de vestimentaţie şi podoabă din lumea patriciatului săsesc din secolele XVII-XIX.

Pentru a stăvili luxul şi opulenţa aduse de suflul nou al modei vieneze, în anul 1752, Magistratul oraşului Sibiu a emis “Regulamentul ţinutei şi poliţiei”, care reglementa modul în care populaţia oraşului avea voie să se îmbrace în funcţie de clasa socială din care provenea. Cu acest prilej locuitorii Sibiului erau diferenţiaţi în nouă clase sociale. În regulament erau precizate pentru fiecare clasă în parte articolele vestimentare şi accesoriile care se cuveneau a fi purtate şi materialele din care acestea puteau fi confecţionate. Pentru că erau foarte greu de respectat prevederile acestui regulament, opt ani mai târziu, în anul 1760, a fost emis unul nou, mult mai sintetic şi moderat. Moda vremii dovedeşte însă că toate încercările municipalităţii de a opri cheltuielile exagerate ale populaţiei pe obiecte de lux şi de a diferenţia statutul social prin vestimentaţie s-au dovedit a fi zadarnice.

Dezbaterile despre o nouă reglementare a ţinutei au fost reluate la Viena în anul 1766, când breslaşii au încercat să promoveze textilele locale, dar împărăteasa Maria Theresia a interzis acest gen de regulamente, ceea ce a determinat încheierea epocii recomandărilor stricte în privința garderobei.

Expoziţia include 77 de piese din colecţiile Muzeului Naţional Brukenthal: Muzeul de Istorie Casa Altemberger şi Galeria de Artă Românească, având la bază un concept integrator şi interdisciplinar. Alături de tablouri de epocă, prin veşminte, podoabe şi accesorii din aceeaşi perioadă, cei interesaţi vor avea acces la o lume în care luxul şi eleganţa erau un mod de a trăi.

Sute de dansatori profesioniști din toată lumea au aplicat pentru o audiție la Teatrul de Balet Sibiu

0

Teatrul de Balet Sibiu organizează în data de 11 martie 2023, la studioul de repetiții din Parcul Tineretului, nr. 1, o audiție deschisă pentru stagiunea 2023 – 2024, care va începe în luna septembrie a anului curent și se va încheia în luna iulie 2024. 847 de dansatori profesioniști din România, Japonia, Spania, Franța, Marea Britanie, Belgia, Scoția, Polonia, Portugalia, SUA, Australia, Italia, Canada s-au înscris pentru audiția deschisă, iar dintre aceștia 107 au fost invitați la Sibiu pentru pentru audiția organizată de baletul sibian. Din juriul de selecție a noilor dansatori care vor dansa pe scena Teatrului de Balet Sibiu din luna septembrie a.c., fac parte alături de Ovidiu Dragoman, directorul instituției, prim-solista Adela Floricioiu, coregrafa neozeelandeză Aleisha Gardner și maestra de studii de origine italiană Sabrina Rinaldi.

„În fiecare primăvară organizăm la Sibiu o audiție pentru noi dansatori care să se alăture corpului de balet al Teatrului de Balet Sibiu în următoarea stagiune. La 15 ani de la înființarea baletului sibian, deși suntem o companie tânără de dans, interesul dansatorilor pentru o colaborare cu Teatrul de Balet Sibiu este unul foarte crescut. Dincolo de numărul impresionant al dansatorilor care sunt interesați să vină la Sibiu din toate colțurile lumii, ceea ce ne bucură cel mai mult este calitatea extraordinară tehnică și artistică a acestora. Sperăm ca în viitor să putem crește numărul dansatorilor din corpul de balet, de la 38 câți sunt acum, la 48 de dansatori, număr ce ar reprezenta minimul necesar pentru a crește frecvența spectacolelor prezentate publicului la Sibiu.” Ovidiu Dragoman, Director Casa de Cultură a Municipiuli Sibiu – Teatrul de Balet Sibiu

Teatrul de Balet Sibiu a fost înființat în anul 2008 și a funcționat în primul an cu doar doar zece dansatori. Astăzi corpul de balet numără 34 de dansatori proveniți din România, Noua Zeelandă, Australia, Canada, Spania, Italia, Marea Britanie, Franța, Japonia, Republica Dominicană, Brazilia, Cuba și Ucraina. Teatrul de Balet Sibiu este prima companie de dans din România cu o componență internațională a corpului de balet, model adoptat în momentul de față și de celelalte corpuri de balet, ale teatrelor naționale din țară. Ceea ce definește Teatrul de Balet din Sibiu în peisajul companiilor de balet din România nu este doar componența sa internațională și repertoriul său care include atât producții de balet clasic, cât și producții de dans contemporan și de balet neoclasic, dar mai ales calitatea tehnică și artistică excepțională a dansatorilor. În cei 15 ani de la înființarea sa, Teatrul de Balet Sibiu, a marcat o serie de premiere importante, care au rămas până astăzi unice în peisajul cultural românesc:

• Singura companie de dans din România care are în repertoriu un spectacol de balet neoclasic inspirat de opera lui Eugen Ionesco: „Trilogie Ionesco” (Lecția, Scaunele și Rinocerii), coregrafia Monica Fotescu-Uță

• Singura companie de dans din România care a pus în scenă un spectacol de teatru-dans inspirat de romanul lui Dan Lungu: „Sînt o babă comunistă!”, coregrafia Aleisha Gardner, spectacol care se bucură până astăzi de aprecierea publicului. Originară din Noua Zeelandă, Aleisha Gardner este membru permanent al trupei încă din 2008 și coregraf al mai multor spectacole produse de instituție.

• Prima companie de dans din România care a pus în scenă un spectacol de dans contemporan inspirat de viața și operele lui Constantin Brâncuși „Nu mai sunt eu”, coregrafia Daniel Alexandru Dragomir

• Instituția a fost deschizător de drumuri în România și în ceea ce privește susținerea noii generații de coregrafi, înțelegând importanța încurajării creației coregrafice contemporane. În cadrul programului „Geneza”, lansat în 2010, mulți tineri aflați la începutul carierei și care astăzi sunt cunoscuți în țară și străinătate, au debutat la Sibiu, pe scena Teatrului de Balet Sibiu.

În prezent, repertoriul Teatrului de Balet Sibiu cuprinde cele mai importante titluri din repertoriul coregrafic clasic: Lacul lebedelor, La fille mal gardée, Corsarul, Don Quijote, Coppelia, Frumoasa din pădurea adormită, Romeo și Julieta, Giselle, Spărgătorul de nuci, Raimonda, Șeherezada, Paquita, Chopiniana, Baiadera, Arlechinada, dar și producții de dans contemporan, balet neoclasic, teatru-dans. Casa de Cultură a Municipiului Sibiu, prin Teatrul de Balet Sibiu, susţine anual proiecte de anvergură, iar în cei 15 ani de existență ai baletului sibian, instituția a participat la numeroase turnee internaționale în țări precum: Japonia, Coreea de Sud, Italia, Franța, Germania, Italia, Belgia, Olanda, Turcia. De la înființarea în 2008, a corpului de balet, deși nu a avut niciodată un spațiu propriu pentru desfășurarea spectacolelor, instituția a prezentat publicului (indoor sau outdoor), nu mai puțin de 72 de lucrări coregrafice în premieră, fie de balet clasic, fie de dans contemporan, balet neoclasic și teatru-dans, create atât de nume sonoare și consacrate ale scenei dansului din România (Mihai Babușka, Sergiu Anghel, Beatrice Rancea, Livia Gună, Pavel Rotaru, Florin Brândușă, Valentin Barteș, Doina Botiș, Liana Iancu, Cristina Hamel, Monica Fotescu-Uță, Oleg Danovski Jr., Mihai Mândruțiu, Vasile Petrițiu, Ioan Tugearu, Sandra Mavhima etc) sau străinătate (David Robertson, Andrei Litvinov, Kirill Ermolenko, Alexander Mishutin, Mehmet Balkan, Martin Chaix), dar și de tineri coregrafi.

VIDEO-FOTO: Carambol cu 4 mașini pe strada Șteflești din Sibiu

0

Un șofer grăbit a produs astăzi, în jurul orei 12:10, un carambol pe strada Șteflești din municipiul Sibiu. Conform martorilor, acesta circula cu viteză excesivă.


În evenimentul rutier au fost implicate inițial două autoturisme, însă mașina ce circula cu viteză a ricoșat în alte 3 mașini parcate. Una dintre mașini a suferit avarii doar la numărul de înmatriculare și nu am mai pus-o la număr, totalul autoturismelor cu daune fiind 4.

Momentul carambolului de pe strada Șteflești din Sibiu

Imediat după impact, la fața locului au sosit și proprietarii mașinilor lovite. Aceștia au sunat la 112 pentru a solicita prezența unui echipaj de Poliție însă le-a fost comunicat faptul că sunt așteptați la Biroul Rutier Sibiu, iar dacă în urma accidentului nu au survenit victime, nu se va trimite nici un echipaj de Poliție.

Deși oamenii erau revoltați, trebuie să confirmăm faptul că aceasta este procedura. Doar în cazurile în care sunt victime, polițiștii rutieri vin la fața locului și cercetează și fotografiază scena.

Dinamo vine la Sibiu! Duel important pentru play-off

0
CSC 1599 Șelimbăr

Meciul dintre CSC 1599 Șelimbăr și Dinamo București se va desfășura pe 4 Martie de la ora 12:00 pe Stadionul Municipal din Sibiu.

Partida este una esențială pentru ”câini”, mai ales că aceștia sunt la un pasa de accederea în play-off.

VEZI PREȚUL BILETELOR

Tribuna 1 A1 – 30 RON
Tribuna 1 A3 – 30 RON
Tribuna 2 C1 – 20 RON
Tribuna 2 C2 – 20 RON

Biletele sunt disponibile AICI.

Partida va fi transmisă și în direct de principalele posturi TV din nișă: Digi Sport 1, Prima Sport 1 și Orange Sport 1.

Nicu Ștefănuță, europarlamentar Renew Europe: Am sesizat Comisia Europeană cu privire la legea Fenechiu și îi cer inițiatorului să o retragă! (C.P)

0

Europarlamentarul sibian Nicu Ștefănuță a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:

• Nicu Ștefănuță, europarlamentar Renew Europe, a sesizat Comisia Europeană cu privire la propunerea legislativă prin care ONG-urilor li se limitează accesul în instanță;

• Nicu Ștefănuță cere ca avocatul Daniel Fenechiu, liderul senatorilor PNL, să retragă rușinoasa propunere legislativă;

• România ar putea pierde finanțare europeană din cauza unor legi care afectează libertăți și drepturi cetățenești.

Europarlamentarul Nicu Ștefănuță a sesizat Comisia Europeană cu privire la propunerea Fenechiu din Senat, care amenință buna respectare a legislației europene și a celei naționale privind mediul înconjurător. Dacă aceste modificări ar intra în vigoare, progresele democratice ale României ar fi anulate, ne-am întoarce în timp câțiva ani buni și am șterge cu buretele pașii făcuți înainte, cu greu, la capitolul stat de drept.

“Nu putem închide ochii în fața unei legi care nu are alt scop decât să-i reducă la tăcere pe cei care îndrăznesc să critice sistemul și puterea atunci când nu fac ceea ce spune legea. Este o propunere rușinoasă, iliberală, care vine într-un context geopolitic sensibil. Nu putem copia în política internă ce fac dictatorii pe care Uniunea Europeană îi marginalizează. Această abordare este complet antieuropeană și îi invit pe inițiatorii propunerii să o retragă de urgență.”, declară Nicu Ștefănuță.

În sesizarea adresată Comisiei Europene, europarlamentarul Nicu Ștefănuță solicită detalierea principiilor europene pe care această propunere legislativă le încalcă, ce efecte financiare implică adoptarea acestei legi și o poziție fermă a Comisiei dacă va cere sau nu Bucureștiului să renunțe la astfel de propuneri care limitează drepturile propriilor cetățeni.

Inițiativa legislativă a lui Daniel Fenechiu impune o vechime minimă de doi ani a organizației neguvernamentale care dorește să conteste în instanță un act și, mai mult, impune condiția ca un ONG care vrea să conteste în instanță un proiect de investiție, să achite o gaaranție de 1% din valoarea investiției, la depunerea sesizării în instanță. O altă prevedere aberantă este angajarea răspunderii patrimoniale a membrilor consiliului de administrație, în cazul în care instanța pronunță o hotărâre definitivă de respingere a cauzei.

Propunerea legislativă a senatorului PNL, Daniel Fenechiu, încalcă Convenția de la Aarhus și legislația europeană, dar și principiul întâietății dreptului UE. Dacă această lege trece, ONG-urile au acces restricționat la Justiție, iar judecătorii din România nu vor mai putea adresa întrebări preliminare, ca urmare Curtea de Justiție nu va putea clarifica modul în care dreptul UE poate fi interpretat și aplicat uniform.

Propunerea legislativă nu doar că duce la posibilitatea ca România să piardă finanțări europene, să nu uităm că tranșa cu numărul 2 din PNRR este încă în așteptare pentru mutilarea Legii Avertizorului de integritate (o altă încercare de a-i aduce la tăcere pe cei care reclamă nereguli, abuzuri și corupție), dar aduce un semn de întrebare și în legătură cu felul în care vor fi folosiți banii europeni, în buzunarele cui vor ajunge. Pe scurt, interesele financiare ale Uniunii Europene și respectul pentru statul de drept sunt în pericol. Să nu uităm că, în nenumărate rânduri, datorită ONG-urilor, am evitat daune ireparabile aduse mediului, patrimoniului cultural și calității actului de Justiție prin modificări ale Codului Penal.

Ședință a Colegiului Prefectural al județului Sibiu

0

Astăzi, 28 februarie 2023, prefectul județului Sibiu, domnul Mircea Dorin Crețu a condus ședința Colegiului Prefectural, având următoarea ordine de zi:


1. Prezentarea și aprobarea Planulului de acțiuni pe anul 2023 pentru realizarea în județul Sibiu a obiectivelor cuprinse în Programul de Guvernare. Astfel, din punct de vedere statistic, Planul de acţiuni din acest an se structurează pe 17 capitole, cuprinde 114 obiective şi 722 de acţiuni pentru îndeplinirea obiectivelor propuse.

În Planul de acţiuni al Judeţului Sibiu, se regăsesc o serie de obiective, dintre care menţionăm:

– Autostrada A1 Sibiu – Pitești – Secțiunea 1 Sibiu-Boita, Lot 2 km 13+170  km-14+150 (contract de proiectare și execuție semnat – termen de finalizare 2025),

– Reabilitare DJ 106 B – A1 – Ocna Sibiului – Loamneș – Soroștin – Țapu,  

– Modernizare DJ 106 E Cristian – Jina – limita județ Alba,

– Modernizarea și dezvoltarea infrastructurii aeroportuare,

– Dezvoltarea ecoturismului în destinația județeană Sibiu prin programul Anii Drumeției,

– Creșterea gradului de siguranță și protecție a cetățeanului,

– Lucrări de investiții, care se află în diferite faze de implementare, finanțate din fonduri europene nerambursabile, de la bugetul de stat sau din bugetele locale.

2. Dinamica și evoluția accidentelor rutiere produse pe raza județului Sibiu în anul 2022. Conform materialului prezentat, în ceea ce privește dinamica accidentelor de circulație grave produse în cursul anului 2022, comparativ cu aceeași perioadă a anului 2021, la nivelul jud. Sibiu, constatăm o scădere a numărului de accidente rutiere -22 (-19,82%) și a consecințelor acestora, respectiv a numărului de persoane decedate -8 (-20%) și rănite grav 15 (-16,13%).

3. Modul de răspuns al Inspectoratului pentru Situații de Urgență ,,Cpt. Dumitru Croitoru” al Județului Sibiu la situațiile de urgență produse pe teritoriul județului Sibiu în anul 2022. Conform materialului prezentat, în anul 2022, au fost planificate și executate 497 controale de prevenire, în ușoară creștere faţă de anul anterior (476), cu preponderenţă la operatori economici și instituţii. Obiectivele supuse controlului în anul de referință au fost de o complexitate mult mai mare decât în anii anteriori, fiind constatate 1602 deficienţe privind prevenirea situațiilor de urgență, în creștere faţă de cele 1394 deficienţe constatate în 2021. În plan operaţional, structurile subordonate au primit prin Sistemul Unic pentru Apeluri de Urgenţă 112, 32.195 apeluri de urgenţă(în creștere semnificativă față de cele 30.501 apeluri de urgență în 2021), astfel:

– 19.468 intervenţii în situaţii de urgenţă ale subunităţilor şi echipajelor S.M.U.R.D., din care:- 16.141 acţiuni medicale ale echipajelor SMURD;

-3.327 acţiuni ale subunităţilor de intervenţie în situaţii de urgenţă;

– 1069 acţiuni de protecţia comunităţilor (recunoasteri în teren şi exerciţii cu forţe şi mijloace în teren);

– 560 apeluri false sau forţe întoarse din drum și patrulări pentru prevenirea hipotermiei şi a arderilor de vegetaţie uscată;

– 11.098 apeluri privind sesizări şi reclamaţii.

Materialele prezentate în ședință pot fi vizualizate integral pe site-ul: Instituția Prefectului-Județul Sibiu la secțiunea – Transparență- Ședințe Publice/ Anunțuri/ Minute.

Tălmăcean reținut după ce „a uitat” să ducă încasări de 100.000 de euro la bancă

0

Un tălmăcean în vârstă de 34 de ani a fost reținut după ce a delapidat o sumă uriașă de la fast-food-ul unde lucra, situat în Shopping City Sibiu.


Conform surselor Sibiu Independent, bărbatul din Tălmăciu lucra la un fast-food situat la etajul superior al mall-ul Shopping City Sibiu. Polițiștii sibieni au concluzionat faptul că angajatul a săvârșit 13 acte de delapidare.

Acesta este acuzat că în perioada iulie 2021 – iulie 2022, în calitate de angajat al unei societăți comerciale, având drept obligație de serviciu gestionarea și depunerea la bancă a încasărilor zilnice de la punctul de lucru situat în localitatea Șelimbăr, și-ar fi însușit în interes personal suma de aproximativ 100.000 de euro din încasările societății.

Ca urmare a administrării probatoriului, față de bărbatul în cauză s-a luat măsura reținerii pentru 24 de ore, pe bază de ordonanță.

Virgil Popa, PNL Sibiu: „Proiectele de infrastructură ale Sibiului rămân prioritare!”

0

Fostul viceprimar al Sibiului, prim-vicepreședintele PNL Sibiu Virgil Popa, explică nevoia de susținere continuă a proiectelor de infrastructură precum și aceea ca investițiile în acest domeniu să rămână prioritare.

Dezvoltarea armonioasă a unui oraș și viața în interiorul său sunt strâns legate de capacitatea autorităților de a investi în infrastructură și de a se adapta. Administrația este prima care află și decide în legătură cu marile investiții, imobiliare sau nu, și își poate realiza strategiile în funcție de acestea”, explică Popa arătând că liberalii au propus încă din 2020 o serie de măsuri care să ajute la descongestionarea traficului, spre exemplu.

Străpungerile dinspre Zona Industrială Vest spre Calea Șurii Mici sunt deja importante și vor fi și mai importante în contextul Noului Spital. La fel sunt soluțiile alternative pentru ieșirea din Sibiu spre Mediaș sau cele peste sau pe dedesubtul caii ferate în zona Gării. La nivelul Grupului de consilieri PNL, am transmis mereu propunerile noastre și am reușit ca o bună parte dintre acestea să fie finanțate , fiind azi în diferite etape ”, a mai afirmat Virgil Popa.

PNL Sibiu a comunicat pe pagina să de Facebook o parte dintre obiectivele susținute pentru 2023, precum și fazele în care se află. Lista cuprinde: străpungerile din Zona Industrială Vest (str. Turda-Calea Șurii Mici- execuția lucrărilor inclusă în bugetul pe 2023; Ogorului – Calea Șurii Mici – PT și execuție incluse în bugetul pe 2023) *străpungerea strada Lemnelor-strada Metalurgiștilor * reabilitare Calea Șurii Mici (în 2023 etape care succed contractării DALI realizată în 2022) *parcare supraterană în cartierul Vasile Aaron – Piață ( proiect în faza de avizare PUZ. Va continuă în 2023 cu următoare etape) *drum de legătură cartierul Tineretului-Veterani-Calea Șurii Mari ( în 2023 -studiu de prefezabilitate).

Misiunea Grupului PNL în Consiliul Local Sibiu este aceea de a promova proiecte care îmbunătățesc viața sibienilor și ne folosim în acest sens de experiență colegilor noștri . Din 2020, implicarea noastră, a liberalilor, a fost esențială pentru asigurarea bugetării marilor proiecte ale municipiului Sibiu, fie ele inițiate de noi sau de partenerii noștri. Vom continuă să facem asta și sperăm să determinăm și pași spre investiții mai mari precum trenul periurban”, afirmă Adrian Bibu, liderul PNL Sibiu.

Compa Sibiu anunță un profit cu 91% mai mic ca în 2021

0
compa despre

Compa Sibiu a încheiat anul 2022 cu un profit net de 1,3 milioane de lei, cu 91% mai mic ca în 2021, când raporta 15 milioane de lei arată datele de la BVB.

Cifra de afaceri a companiei a urcat cu 4,5% la 741,2 milioane de lei, iar datoriile au atins 304,5 milioane de lei.

„Efectele pandemiei au fost resimțite și în 2022 în lipsa personalului calificat. La finele anului 2021 și începutul anului 2022, comenzile de la clienți au fost la un nivel ridicat comparativ cu anul precedent. Compa a rămas la finalul anului 2020 fără o parte din angajați, în special muncitori calificați care au ales să își înceteze contractul de muncă în perioada șomajului tehnic. Plecările de personal din primul an al pandemiei, cu precădere muncitori calificați și formați pentru procesele specifice din Compa, sunt resimțite și azi în activitatea firmei”, scriu reprezentanții companiei în raportul financiar preliminar pentru 2022.

Pentru soluționarea problemei privind lipsa de personal calificat cu care se confruntă Compa și alte companii din Sibiu, societatea a demarat acțiuni împreună cu firme specializate pentru recrutarea de personal calificat din alte țări. „Procesul este dificil, se întâmpină probleme în acordarea vizelor la Ambasadele române”, potrivit raportului.

Creșterea prețului la utilități a avut un impact major asupra rezultatelor financiare ale Compa în 2022.

Bătaie mare pe construcția Tronsonului 2 al Autostrăzii Sibiu – Făgăraș

0
autostrada Boita
sursa foto ARHIVA - autostrada Boita

Constructori şi asocieri din Ungaria, Turcia, Italia şi Austria au depus oferte pentru proiectarea şi execuţia celor aproximativ 20 de kilometri ai lotului Avrig-Arpaşu de Jos al Autostrăzii Sibiu-Făgăraş, a anunţat ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu.

Câştigătorul contractului va avea la dispoziţie maximum 48 de luni (12 proiectare şi 36 execuţie) şi 1,71 miliarde de lei (fără TVA), pentru a finaliza proiectul.

Autostrada Sibiu-Făgăraş, în lungime de 68,05 kilometri, este formată din patru tronsoane şi face parte din Intercoridorul Moldova- Transilvania al reţelei de transport european TEN-T Coprehensive.

Construcţia aceste autostrăzi va finanţată din fonduri europene alocate prin Programul Transport.

Sursa info: Agerpres

Bilete pentru Hermannstadt – Universitatea Cluj

0
Logo-ul echipei sibiene FC Hermannstadt, calificată în semifinale.

Mâine urmează un nou meci tare pentru Hermannstadt în Superligă.

Băieții lui Măldărășanu primesc vizita celor de la Universitatea Cluj.

Cele două formații se află în situații diferite în ultimele două etape: sibienii au pierdut cu Sepsi, iar U Cluj a reușit să se impună în partida cu FC Botoșani de pe teren propriu.

Au fost puse în vânzare biletele pentru partida de la ora 16:00:

Peluza Nord D4 – 20 RON
Peluza Nord D3 – 20 RON
Peluza Nord D2 – 20 RON
Tribuna 2 C3 – 40 RON
Tribuna 2 C2 – 40 RON
Tribuna 2 C1 – 40 RON
Tribuna 1 A3 – 50 RON
Tribuna 1 A1 – 50 RON
VIP Loja 9 – 500 RON
VIP Loja 3 – 500 RON
VIP Loja 2 – 500 RON
VIP Loja 10 – 500 RON
VIP Loja 1 – 500 RON

Biletele pot fi achiziționate de pe Bilete.ro – CLICK AICI

Clubul a transmis prin intermediul paginii de Facebook, că toate doamnele și domnișoarele se vor bucura de acces gratuit la partida cu U.

Partida urmează să fie transmisă în direct de Digi Sport 1, Prima Sport 1 și Orange Sport 1.

wallpaper fc hermannstadt