Acasă Blog Pagina 779

Muzeul ASTRA Sibiu – la final programului ,,Eu ciripesc și iarna în muzeu”

0

Sibiu Independent: Filosofia noastră

Știri care dau putere comunității noastre

Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.

Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.

Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.

În perioada 16 decembrie 2022 – 28 februarie 2023, la Muzeul ASTRA a fost derulat programul ,,Eu ciripesc și iarna în muzeu”, o acțiune specială de observare a păsărilor sălbatice din Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului, precum și hrănirea lor pe timp de iarnă. În aceasta perioadă am înregistrat un număr de 784 de vizitatori care au hrănit păsările cu semintele găsite în pungile de la intrarea principală. Vorbim despre elevi de la grădinițe, școli sau pur și simplu vizitatori care iubesc fauna din Muzeul ASTRA. Cu toții au primit hărți pentru a descoperi cu ușurință toate cele 4 locații cu 6 hrănitori amplasate în Muzeul în aer liber. La final, aceștia au primit drept răsplată un obiect handmade confecționat în atelierele educaționale interactive la Muzeul ASTRA.

Acțiunea de observare și hrănire a păsărilor pe timp de iarnă a fost inițiată în anul 2018, în colaborare cu Societatea Ornitologică din România.

Pe lânga recunoștința noastră, în mod sigur și pițigoiul mare, pițigoiul albastru, macaleandrul, ticleanul, rața mare, ciocănitoarea mare, lebăda și toate celelalte specii s-au bucurat din plin de atenția primită! 

Acțiunile Muzeului ASTRA sunt posibile prin finanțarea Consiliului Județean Sibiu.

Muzeul ASTRA Sibiu a ajuns la finalul programului ,,Eu ciripesc și iarna în muzeu”

0

În perioada 16 decembrie 2022 – 28 februarie 2023, la Muzeul ASTRA a fost derulat programul ,,Eu ciripesc și iarna în muzeu”, o acțiune specială de observare a păsărilor sălbatice din Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului, precum și hrănirea lor pe timp de iarnă. În aceasta perioadă am înregistrat un număr de 784 de vizitatori care au hrănit păsările cu semintele găsite în pungile de la intrarea principală. Vorbim despre elevi de la grădinițe, școli sau pur și simplu vizitatori care iubesc fauna din Muzeul ASTRA. Cu toții au primit hărți pentru a descoperi cu ușurință toate cele 4 locații cu 6 hrănitori amplasate în Muzeul în aer liber. La final, aceștia au primit drept răsplată un obiect handmade confecționat în atelierele educaționale interactive la Muzeul ASTRA.

Acțiunea de observare și hrănire a păsărilor pe timp de iarnă a fost inițiată în anul 2018, în colaborare cu Societatea Ornitologică din România.

Pe lânga recunoștința noastră, în mod sigur și pițigoiul mare, pițigoiul albastru, macaleandrul, ticleanul, rața mare, ciocănitoarea mare, lebăda și toate celelalte specii s-au bucurat din plin de atenția primită! 

Acțiunile Muzeului ASTRA sunt posibile prin finanțarea Consiliului Județean Sibiu.

Liceeni și studenții sibieni au participat la concursul de roboți mobili – powered by Marquardt

0

Miercuri, 1 martie 2023, 40 de echipe de studenți și liceeni din Sibiu care s-au înscris la ceea de a doua etapă a “Concursului de roboți mobili – powered by Marquardt”, organizat de Facultatea de Inginerie – Departamentul Mașini și Echipamente Industriale din cadrul Universității „Lucian Blaga” din Sibiu, s-au întrecut pe un traseu cu obstacole (linii întrerupte, sensuri giratorii, intersecții etc.), câștigător fiind robotul care a parcurs traseul în timpul cel mai scurt.


În urma celor două manșe, clasamentul etapei a II-a pentru categoria studenți, la care au participat echipe de la Universitatea ”Lucian Blaga” din Sibiu, este următorul:

Locul I – Echipa Blue Riders – formată din studenți de la specializarea Robotică, anul I: Petru Iulian, Vlad Catalina, Bran Roxana, Banciu Ioan;

Locul II – Echipa Cars4Future – formată din studenți de la specializările Calculatoare și Electronică Aplicată, anul 2: Pașca Andrei, Alexan Radu-Ilie, Cepoiu Radu-Constantin, Onofrei Darius-Ioan;

Locul III – Echipa RoboSpeed – formată din studenți de la specializarea Inginerie economică în domeniul mecanic, anul II: Koch Jessica, Kocsis Alexandru-Tobias.

La secțiunea învățământ preuniversitar au participat 18 echipe formate din liceeni de la Colegiul Național „Gheorghe Lazăr” din Sibiu, Colegiul Național ”Octavian Goga” din Sibiu, Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu” din Sibiu, Colegiul Tehnic Energetic Sibiu, Școala Națională de Gaz Mediaș, Colegiul Tehnic “August Treboniu Laurean” Agnita, Colegiul Energetic Râmnicu Vâlcea, Colegiul Național “Mircea cel Bătrân” Râmnicu Vâlcea, clasamentul fiind următorul:

Locul I – Echipa Veloce – Colegiul Național “Gheorghe Lazăr” din Sibiu: Buta Pavel, Cristea Beatrice, Ghișoiu Diana Ștefania, Hambășan Vlad, Morariu Tudor Călin;

Locul II – Echipa CodeX – Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu” din Sibiu: Stanislav Octavian, Văcariu Andrei, Tanasă Adrian, Dodoc Mihai ;

Locul III – Echipa Enertronik – Colegiul Energetic Râmnicu Vâlcea: Stănică Vlad Andrei, Borța Dragoș Gabriel, Crăciun Silviu-Mihai.

Întregul campionat este sponsorizat de către Marquardt Schaltsysteme SCS Sibiu.

Spectacol dedicat Zilei Internaționale a Femeii la Sala Thalia din Sibiu

0

Consiliul Județean Sibiu, prin Școala Populară de Arte și Meserii „Ilie Micu” Sibiu, în parteneriat cu Filarmonica de Stat Sibiu, organizează luni, 6 martie 2023, spectacolul dedicat zilei internaționale a femeii.

Spectacolul se va desfășura începând cu ora 16:00, la Sala Thalia, pe strada Cetății nr. 3-5, iar intrarea este liberă.

Săndel Mihai, profesor la Școala Populară de Arte și meserii „Ilie Micu” din Sibiu, împreună cu soția sa, Aurora Mihai, vor susține un recital în cinstea tuturor femeilor.

Vor participa elevii claselor de canto muzică populară coordonate de Mariana Anghel, Cosmin Verde și Luminița Dejan, elevii claselor de instrumente de suflat coordonate de Adrian Grecu și Alin Grecu, elevii clasei de orgă și acordeon coordonată de Daniel Tiron și elevii clasei de canto muzică ușoară coordonată de Cosmin Diaconescu.

Raluca Turcan, deputat PNL Sibiu: Peste 120 de milioane de euro pentru proiectele din județ (C.P)

0

În cadrul conferinței de presă susținute astăzi, deputatul PNL – Raluca Turcan a transmis către mass-media sibiană următoarele:


167 de milioane de euro este suma contractelor semnate între Guvernul condus de liberalul Nicolae Ciucă și administrația locală sibiană, în peste 120 de proiecte în localitățile din județ.

Sunt bani proveniți din PNRR (componentele C5 – Valul Renovării și C10 – Fondul Local) și din Programul Național de Investiții Anghel Saligny.

Sunt investiții directe în îmbunătățirea vieții oamenilor. Vom avea drumuri mai bune, apă curentă prin extinderea sau modernizarea rețelelor de apă-canal, copiii vor merge la creșe, grădinițe și școli mai sigure, dotate cu echipamente moderne pentru desfășurarea orelor și unde facturile la energie vor fi considerabil mai mici.

O infrastructură modernă înseamnă o viață mai bună pentru sibieni și atragerea de noi investitori în comunitățile noastre.

Prin toate aceste proiecte, pentru care au fost semnate deja cererile de finanțare, Guvernul oferă un sprijin real economiei și pieței muncii locale. Se vor crea mii de locuri de muncă noi și vor crește și bugetele locale.

Prin PNRR avem următoarea situație pe contracte:

•          C10 – Fondul Local – 104 proiecte semnate în valoare totală de 72,8 milioane de euro;

•          C5 – Valul Renovării – 21 de proiecte semnate și 2 în procedură de evaluare în suma totală de 53 de milioane de euro.

În plus, prin Programul Național de Investiții Anghel Saligny, Guvernul alocă fonduri consistente pentru lucrări de reabilitare și modernizare a drumurilor și podurilor, a rețelelor de apă-canal și de reabilitare a trotuarelor și iluminatului public.

•          Prin această linie de finanțare avem alocată pentru județul Sibiu suma de 42 milioane de euro pentru 17 proiecte. Alte 30 de proiecte sunt în lucru și așteaptă să fie semnate în viitorul apropiat.

Mă bucur că un program la care am lucrat împreună cu Marcel Boloș, ministrul fondurilor europene, Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) este astăzi pus în practică și oferă o centură de siguranță dezvoltării fiecărei comunități în parte. Prin PNRR fiecare român va beneficia, într-un fel sau altul, de un sprijin real, fie că vorbim de investiții în infrastructură, energie verde, locuri noi de muncă sau un sistem medical sau social la standarde europene.

Acestea sunt proiecte pentru oameni, semnate și finanțate pentru Sibiu în mandatul premierului liberal Nicolae Ciucă.

Toate aceste proiecte nu ar fi fost posibile fără primarii din Sibiu și fără Consiliul Județean care au lucrat la fiecare dosar din timp și pe umerii cărora sunt sute de proiecte care vor trebui gestionate cu maximă grijă față de banii publici.

Raluca Turcan: PNL are o măsură alternativă la vehiculata introducere a impozitului de 1% din cifra de afaceri (C.P)

0

Deputatul PNL – Raluca Turcan a transmis către mass-media sibiană următorul comunicat de presă:


Raluca Turcan: PNL are o măsură alternativă la vehiculata introducere a impozitului de 1% din cifra de afaceri: impozit redus de 10% pentru partea de profit în plus declarat, raportat la profitul de anul precedent. Pentru restul obligației fiscale se va achita impozit de 16%.

În plus, contribuabilii plătitori de impozit pe profit şi plătitori de impozit pe venitul microîntreprinderilor, care achită impozitul datorat trimestrial/plata anticipată trimestrială până la termenele scadente, vor beneficia de o bonificaţie de 10% calculată asupra impozitului datorat. Dar numai dacă nu înregistrează debite la nivelul bugetului general consolidat.

Propunerea noastră:

– încurajează operatorii economici să declare în integralitate profiturile,

– stimulează firmele să plătească la termen obligațiile fiscale.

IMPACTUL ACESTOR MĂSURI asupra veniturilor bugetului general consolidat (pe termen scurt, mediu și lung) va fi unul puternic pozitiv din următoarele considerente:

– Va genera un stimul puternic pentru declararea, în România, a valorii reale a profitului obținut, în scopul de a beneficia de cota redusă de impozit pentru diferența de profit;

– Va determina scăderea “exportului” profiturilor în zone fiscale avantajoase (cote mai reduse de impozitare), pentru că va fi mai avantajoasă declararea profitului impozabil și plata impozitului în România;

– Profitul impozabil suplimentar declarat în anul n+1 (mai mare decât în anul anterior – n) și impozitat cu 10%, va fi impozitat în anul n+2 cu 16%, determinând o creștere semnificativă a veniturilor bugetare din impozitul pe profit pe termen lung.

Așadar, orice contribuabil care dorește ca în anul n+2 să beneficieze din nou de cota de 10%, va trebui să obțină, să calculeze și să declare un impozit și mai mare decât în anul n+1, iar cota de 10% se va aplica doar pentru profitul suplimentar din anul n+2. Contribuabilii care nu declară impozite mai mari decât în anul precedent vor plăti în continuare doar cota de impozit de 16%.

– Bonificația de 10% nu reprezintă doar un tratament non-discriminator față de bonificația de care beneficiază persoanele fizice pentru plata anticipată a obligațiilor fiscale (impozite locale), ci și un stimul suplimentar pentru respectarea calendarului trimestrial de încasări bugetare, în vederea acoperirii, în timp real, a surselor de finanțare pentru cheltuielile bugetare.

Ori de câte ori decidenții guvernamentali au considerat că prin majorări m ale regimului de impozitare și prin măsuri coercitive vor fi obținute venituri bugetare suplimentare, s-a dovedit a fi o eroare!

Realitatea economică a demonstrat contrariul – ori de câte ori s-au aplicat măsuri de simplificare și bonificații fiscale, conformarea fiscală voluntară a crescut, iar nivelul încasărilor din venituri fiscale la bugetul general consolidat s-a majorat.

Ar fi deosebit de grav să se adopte, din nou, măsuri eronate, orientate către companiile cu capital străin, sub false argumente naționaliste și într-o simplă și eronată logică electorală.

Datele furnizate de Banca Națională a României și Camera de Comerț și Industrie a României arată foarte clar faptul că investițiile străine au pondere covârșitoare în economia națională, că zeci de mii de firme românești depind de comenzile marilor companii străine, că zeci de mii de firme au apărut și s-au dezvoltat grație companiilor străine, că sute de mii de locuri de muncă superioare sunt asigurate în aceste companii și că salturile tehnologice ale economiei României au fost sprijinite de transferurile de know how și tehnologie realizate de firmele străine.

Mai mult decât atât, un tratament diferențiat al operatorilor economici contravine atât Constituției României, cât și Tratatului de aderare a României la Uniunea Europeană.

Puieți de mesteacăn scoși intenționat din pământ, lângă Arpașu de Sus

0

Doi tineri în vârstă de 20, respectiv 25 de ani s-au ales cu o amendă zdravănă după ce au scos din rădăcină 31 de puieți de mesteacăn.


Polițiștii i-au depistat în extravilanul localității Arpașu de Sus, aceștia fiind sancționați contravențional cu amendă în valoare totală de 2.000 de lei, iar puieții au fost confiscați și predați reprezentanților ocolului silvic responsabil în zonă.

Cupa României la baschet în scaun rulant, etapa a 2-a, se va desfășura luna aceasta la Sibiu

0

Primul turneu a avut loc în perioada 9-11 decembrie 2022 la Sala Transilvania din Sibiu. Toți sportivii în scaun rulant se pregătesc acum pentru turneul al doilea, programat în perioada 24-26 martie și se antrenează constant pentru a-și depăși limitele cu fiecare minge aruncată spre coșul de baschet.


Zburătorii din Sibiu de la Clubul Sportiv Comunitar Sibiu se întâlnesc la Sala Transilvania unde își desfășoară săptămânal pregătirile sub îndrumarea antrenorului Daniel Troancă.

După un prim proiect finanțat prin În Stare de Bine și derulat în 2021, Clubul Sportiv Comunitar Sibiu continuă eforturile începute încă din anul 2018 în lucrul cu persoanele cu dizabilități, în cadrul proiectului Integrarea în societate a persoanelor cu dizabilități motrice prin activități sportive – Cupa României la baschet în scaun rulant, o competiție națională care aduce împreună practicanții de baschet în scaun rulant din patru orașe din România.

Prin intermediul proiectului, Clubul Sportiv Comunitar Sibiu sprijină, timp de 7 luni, 28 de persoane cu dizabilități care trăiesc în Sibiu, Cluj, Brașov și Argeș, prin implicarea în antrenamente săptămânale de baschet în scaun rulant. La finalul proiectului, participanții au ocazia să participe la un eveniment sportiv național, Cupa României la baschet în scaun rulant, desfășurat în 2 turnee organizate în decembrie 2022 și martie 2023.

Primul turneu a avut loc în perioada 9-11 decembrie 2022 la Sala Transilvania din Sibiu. Toți sportivii în scaun rulant se pregătesc acum pentru turneul al doilea, programat în perioada 24-26 martie și se antrenează constant pentru a-și depăși limitele cu fiecare minge aruncată spre coșul de baschet. Zburătorii din Sibiu de la Clubul Sportiv Comunitar Sibiu se întâlnesc la Sala Transilvania unde își desfășoară săptămânal pregătirile sub îndrumarea antrenorului Daniel Troancă.

Se spune că voința învinge neputința, iar aceste cuvinte se aplică perfect Zburătorilor, care se dedică întru totul pasiunii lor pentru baschet și ne demonstrează în fiecare zi că, dacă ai o atitudine pozitivă și îmbrățișezi fiecare obstacol și întorsătură de situație, când te uiți în urmă, vei fi surprins cât de departe ai ajuns.

Mai mult decât un exercițiu fizic, baschetul în scaun rulant este pentru Zburători un mod de viață, un exercițiu de curaj, spirit de echipă, voință, pasiune, determinare, depășire a limitărilor și chiar o lecție de dragoste pentru viață.

Proiectul Integrarea în societate a persoanelor cu dizabilități motrice prin activități sportive – Cupa României la baschet în scaun rulant este derulat de Clubul Sportiv Comunitar Sibiu și finanțat prin programul „În stare de bine”, susținut de Kaufland România și implementat de Fundația pentru Dezvoltarea Societății Civile.

*****

Despre beneficiarul de finanțare

Clubul Sportiv Comunitar Sibiu s-a născut din dragoste pentru mișcare, pentru un stil de viață activ, sănătos. Acesta a fost înființat în anul 2016, la inițiativa Fundației Comunitare Sibiu și a echipei tehnice de organizare a Maratonului Internațional Sibiu (desfășurat sub denumirea de SemiMaraton Sibiu, la momentul înființării clubului).

Povestea din spatele proiectului de susținere a persoanelor cu dizabilități din Sibiu începe în 2018 când, la inițiativa Fundației Comunitare Sibiu și cu sprijinul Diakoniewerk România, este contactat primul “Zburător” sibian, David Răulea, cu intenția de a aduce cât mai multe persoane cu dizabilități să alerge la Maratonul Internațional Sibiu. De la prima întâlnire cu David, cele două organizații, alături de membri Clubului Sportiv Comunitar Sibiu, încep să gândească sporirea numărului persoanelor cu dizabilități participante la activitățile sportive de tot felul: atletism, baschet, handbal.

Se naște astfel echipa Zburătorilor, a celor care îndrăznesc să se înalțe, deși sunt țintuiți într-un scaun rulant. Baschetul reprezintă o pasiune comună pentru toți cei 8 membri care se întâlnesc de două ori pe săptămână pentru a face sport, sub îndrumarea antrenorului Daniel Troancă, care este și președintele Clubului și omul care insuflă zilnic pasiunea pentru mișcare celor din jur.

Despre Programul În stare de bine

Programul În stare de bine este un program de finanțare ce oferă anual granturi nerambursabile în valoare totală de 1 milion de euro organizațiilor neguvernamentale din România. Programul este susținut de Kaufland România și implementat de Fundația pentru Dezvoltarea Societății Civile. Obiectivul programului este creșterea calității vieții locuitorilor din comunitățile rurale și urbane, prin sprijinirea inițiativelor care au un impact pozitiv în domeniile cultură, sport sau viaţă sănătoasă şi care se adresează cu prioritate grupurilor vulnerabile. Pentru mai informații, accesați www.instaredebine.ro.

Primarul Mediașului îi acuză pe consilierii locali ai PSD că îi fac opoziţie şi încearcă să blocheze proiectele municipiului

0
primaria Medias

Primarul liberal al Mediaşului, Gheorghe Roman, îi acuză pe consilierii locali ai PSD că îi fac opoziţie şi încearcă să blocheze proiectele municipiului, în timp ce social-democraţii spun că oraşul este „dator vândut” din cauza împrumuturilor contractate.

„În această perioadă, se derulează la Mediaş o serie de proiecte pe fonduri europene nerambursabile, cum nu a mai avut municipiul nostru niciodată. Acestea sunt imperios necesare pentru modernizarea şi dezvoltarea oraşului. Pentru a realiza investiţiile pe care ni le-am propus este necesară cofinanţarea anumitor lucrări de către municipalitate. Astfel, cu respectarea Legii Finanţelor Publice, am recurs la un împrumut, aşa cum fac mare parte din consiliile judeţene sau primăriile care au ales să atragă fonduri europene. Cu părere de rău trebuie să remarc că, după aproape trei ani de la preluarea mandatelor, opoziţia existentă la Mediaş nu a venit cu niciun proiect concret pentru Mediaş şi nici pentru medieşeni. Mai mult, prin votul pe care îl dă în Consiliul Local, opoziţia încearcă, de cele mai multe ori, să blocheze proiectele oraşului care înseamnă de fapt, aşa cum am susţinut mereu, dezvoltare şi modernizare. Ei fac doar politică, în schimb, eu mă ocup doar de administraţie aşa cum mi-am luat angajamentul faţă de oameni”, a declarat joi, pentru AGERPRES, primarul municipiului Mediaş, Gheorghe Roman.

Pe de altă parte, social-democraţii din Mediaş îl acuză pe primarul liberal Gheorghe Roman că a îndatorat prea mult municipiul.

„Municipiul Mediaş, dator vândut. Datoria istorică de aproape 27 de milioane de euro a fost făcută de primarul din Mediaş doar în ultimii doi ani. După ce primarul din municipiul Mediaş a declarat că intenţionează să angajeze încă un împrumut în numele municipalităţii, consilierii locali PSD Mediaş nu au votat supra-îndatorarea oraşului. Concret, municipiul Mediaş are deja contractate două împrumuturi în valoare de aproximativ 7,6 milioane de euro de la BERD (HCL nr. 284/2021), respectiv unul de 5,3 milioane de euro de la Trezoreria Statului (HCL nr.289/2021). În total, aproape 13 milioane de euro au fost deja împrumutaţi de municipalitate, sumă care reprezintă 50% din valoarea veniturilor proprii ale oraşului. Dacă adăugăm şi cele aproape 14 milioane de euro pe care vrea să le împrumute primarul Gheorghe Roman, bugetul oraşului nostru este depăşit cu peste 5 milioane de euro, bani pentru care medieşenii vor plăti dobânzi foarte mari. Aşadar, la un calcul simplu, rezultă că municipiul Mediaş va trebui să returneze minimum 2,8 milioane de euro pe an, dar la această sumă nu sunt calculate şi dobânzile aferente împrumuturilor”, se afirmă într-un comunicat de presă transmis de organizaţia PSD Mediaş.

FOTO: Incendiu auto stins cu rapiditate de pompierii militari ISU SIBIU

0

Un incendiu izbucnit la motorul unei autoutilitare a fost stins cu rapidate de către pompierii militari ISU SIBIU.


Două autospeciale de stingere și un echipaj SMURD au intervenit de urgență pe A1, aproximativ km 250, sensul de mers Sibiu-Sebeș, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un autocamion.

„Sosite la locul intervenției, forțele operative au lichidat prompt incendiul. Acesta s-a manifestat la compartimentul motor, în urma unui scurtcircuit. Din fericire nu au fost înregistrate victime.” a declarat purtătorul de cuvânt al ISU SIBIU,Sg. maj. Andreea Ștefan

FOTO: Autoutilitară înmatriculată în județul Sibiu, implicată într-un accident pe Valea Oltului

0

Un accident între o autoutilitară și un autocamion s-a produs astăzi, pe DN 7, km 217+600m, în localitatea Racovița.


În urma impactului, șoferul autoutilitarei, înmatriculată în județul Sibiu, a rămas încarcerat însă a fost extras în viață de către echipajele de pompieri.

Traficul s-a reluat pe ambele sensuri.

Votați Stadionul Municipal Sibiu în competiția „Stadionul Anului 2022”

0

Stadionul Municipal Sibiu, cea mai amplă investiție a Primăriei Sibiu în domeniul infrastructurii sportive, este nominalizat în competiția „Stadionul Anului 2022”, organizată de platforma specializată stadiumdb.com. Inițiată în 2011, competiția se desfășoară prin votul publicului, fiind nominalizate 36 stadioane din întreaga lume, finalizate și date în funcțiune în anul precedent.

Vă invităm să votați Stadionul Municipal Sibiu în această competiție până în 15 martie:

➡️ Accesați http://stadiumdb.com/competitions/stadium_of_the_year_2022

➡️ Căutați Stadionul Municipal Sibiu în lista cu nominalizații

✅Selectați 5 stele!

Vă mulțumim pentru susținerea unui obiectiv creat de Primăria Sibiu pentru sibieni!

O nouă ediție a “Pieței la birou”, mâine, în curtea Consiliului Județean Sibiu

0

Mâine, vineri, 3 martie 2023, în curtea Consiliului Județean Sibiu, are loc o nouă ediție a Pieței la birou, un proiect pilot care a demarat săptămâna trecută, gândit ca o extensie a Pieței Volante Transilvania.


”Piața la birou” va fi deschisă publicului larg în intervalul orar 9-13.


Vor participa cu produse locale producători din Șelimbăr (flori), Slimnic (ouă/pui), Rășinari, Cașolț și Veștem (legume/fructe), Sadu (dulcețuri/siropuri), Jina (lactate), Sebeș (panificație, patiserie), Cisnădie (produse apicole), Bungard (conserve legume).


Sunteți bineveniți să vă aprovizionați cu produse locale proaspete și de calitate.

Trasee TURSIB dublate sâmbătă, 4 martie. AFLĂ programul autobuzelor

0

TURSIB informează că în data de 04.03.2023, cu ocazia meciului de fotbal de pe Stadionul Municipal Sibiu va fi suplimentată capacitatea de transport prin introducerea unor dubluri și curse suplimentare pe traseele existente, după cum urmează:


Pe Traseul 1:

• din stația “Hornbach” la orele: 10:55, 11:24 și 13:30, 13:54;

• din stația “Calea Dumbrăvii” la orele: 11:17, 11:44 și 13:46, 14:04.

Pe Traseul 5:

• din stația “Valea Aurie” la orele: 11:20, 11:40 și 13:23, 13:53;

• din stația “Gară” la orele: 11:35, 11:50 și 13:30, 13:35.

Pe Traseul 13:

• din stația “Gară” la orele: 11:17, 11:52 și 13:47, 14:17;

• din stația “Dumbrava” la orele: 11:17, 11:40 și 13:50, 14:17.

Pe Traseul 15:

• din stația “Gară” la orele: 11:27, 11:57 și 13:27, 13:57.

Pista de biciclete dintre Avrig și Mârșa a fost finalizată cu trei luni în avans

0

Cea mai nouă pistă de biciclete din județul Sibiu, finalizată în decembrie 2022, a fost testată de Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu, Adrian David, primarul orașului Avrig și membrii Clubului Procycling România condus de Tudor Oprea, primul ciclist român participant la Jocurile Olimpice. Grupul a parcurs pe biciclete, dus-întors, cei 2,1 kilometri ai pistei ce leagă localitățile Avrig și Mârșa.

Practic, noua pistă însumează 4,2 km, fiind compusă din două segmente a câte 2,1 km, câte unul pe fiecare sens de deplasare, amplasate în afara drumului județean 105G.

Au fost realizate:

✓ două secțiuni de pistă cu lățime de 1 m, cu stații de întâlnire de 1,5 m pentru depășirea între cicliști sau staționare

✓ Consolidări ale taluzurilor prin construirea a 0,92 km de gabioane

✓ 10 podețe și 10 căi de acces spre terenurile învecinate

✓ 260 m de parapet metalic semigreu între drumul județean și pistă

✓ 1,3 km de parapet metalic pietonal în zonele în care sunt diferențe semnificative între nivelul pistei și terenul marginal

✓ 1 km de drenuri pentru preluarea apelor de infiltrație

✓ Rigole betonate de preluare a apelor pluviale în lungime de 0,96 km

✓ 8,03 km de borduri

✓ 400 de arbori plantați și 10,4 mii metri pătrați de teren înierbat.

Valoarea lucrărilor a fost de 7.029.681,94 lei fără TVA, fiind executate de către firma Total NSA AG Construct SRL în 9 luni, cu trei luni mai devreme față de termenul contractual.

Investiția a fost realizată în cadrul proiectului ”Îmbunătățirea calității vieții populației din localitatea Mârșa, orașul Avrig”, derulat în parteneriat cu Primăria orașului Avrig (lider de proiect), prin intermediul fondurilor europene atrase prin Programul Operațional Regional 2014-2020. Proiectul prevede și realizarea de lucrări pentru reabilitarea și modernizarea grădiniței, școlii și a sălii de sport din Mârșa, precum și dotarea acestora cu echipamente, investiții derulate de către Primăria Orașului Avrig. Valoarea totală a proiectului este de 24.095.776,80 lei cu TVA.

„Consiliul Județean Sibiu promovează investiții prin care comunitățile locale sunt încurajate să adopte un stil de viață activ și prietenos cu mediul. Sunt elevi dar și angajați  care fac naveta între Avrig și Mârșa și care au acum o alternativă ecologică de transport. În plus, o pistă de biciclete generează un interes crescut în rândul turiștilor, cu efecte benefice în economia locală”, a declarat Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu.

„Vom continua să creștem rețeaua de piste dedicate cicliștilor printr-o investiție pe care o realizăm pe Valea Avrigului, între oraș și zona „Ghiocelul”. Sunt 6,8 km de pistă pe care îi vom realiza cu finanțare din PNRR”, a anunțat Adrian David, primarul orașului Avrig.

În momentul de față, alte 4 investiții privind realizarea de piste de biciclete sunt în curs de derulare la Consiliul Județean Sibiu:

✓ prelungirea cu 1,7 km a pistei Sibiu – Rășinari, (în faza de licitație pentru stabilirea constructorului)

✓ Sibiu – Ocna Sibiului, în lungime de 8,6 km (Studiu de Fezabilitate finalizat)

✓ Sibiu – Cisnădioara, în lungime de 5,3 km (Studiu de Fezabilitate finalizat)

✓ Sibiu – Poplaca – Orlat – Cristian, în lungime de 20 km (Studiu de Fezabilitate în curs de elaborare).

Testare gratuită Babeş-Papanicolaou şi HPV la Spitalul Județean Sibiu

0

Luna martie este despre femei!, de la cele notabile din istorie care au schimbat puțin câte puțin lumea, până la cele cu care interacționăm în viața de zi cu zi – femeile din viața noastră – mame, soții, prietene, surori, colege.

Ziua de 1 martie marchează nu doar prima zi de primăvară, simbolul puternic al renaşterii, al luminii şi al victoriei, ci și începutul unei luni speciale dedicate femeii. Cadourile oferite în această lună femeilor au rolul nu doar de a impresiona şi de a le face să se simtă speciale, ci și de a aduce un suflu nou relațiilor, indiferent de natura lor.

Cadoul nostru pentru toate femeile din regiunea Centru, în semn de respect și apreciere, este să le oferim un dar al sănătăţii, având grijă de sănătatea lor prin testare gratuită Babeş-Papanicolaou (24-29 de ani) şi HPV (30-64 de ani).

“Până să devină motivul unei sărbători, femeile au avut de înfruntat multe bătălii, unele nefiind definitiv câștigate nici măcar în zilele noastre. Lupta cu cancerul de col uterin poate deveni o bătălie câştigată, deoarece cancerul de col uterin este un duşman ce poate fi învins. Screeningul vă poate salva viaţa. Testaţi-vă! Fiecare secundă contează!”, a declarat Sef Lucrări Dr. Cosmina UZUN, manager proiect.

Spre deosebire de multe alte tipuri de cancer, aproape jumătate din cazurile de cancer de col uterin apar între 35 și 55 de ani, când multe femei sunt implicate activ în cariera lor și în îngrijirea familiilor lor.

Invităm toate femeile cu vârsta între 24-64 de ani să se programeze pentru testare gratuită la Cabinetele de Obstetrică-Ginecologie ale reţelelor de screening/centre de recoltare din localităţile lor:

Judeţul Sibiu

– Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Sibiu – 0269/215050, int. 334;

Judeţul Mureş:

– Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Târgu Mureş – CALL CENTER: 0739.727.187;

– Spitalului Municipal Sighişoara – 0770.588.215;

– Spitalul Municipal “Dr. Eugen Nicoară” Reghin – 0372.715.066/ 0735.804.066

Judeţul Harghita

– Spitalul Judeţean de Urgenţă Miercurea Ciuc – 0746.119.570/0758.117.664;

– Spitalul Municipal Topliţa – 0786.446.110;

– Spitalul Municipal Odorheiu Secuiesc – 0723.111.359;

– Spitalul Municipal Gheorgheni – 0266.364.008;

Judeţul Braşov:

– Spitalul Judeţean de Urgenţă Braşov – 0724.248.970.

Cancerul de col uterin este o boală ce poate afecta femeile de orice vârstă, însă este una dintre puținele forme de cancer care ar putea fi prevenită aproape 100% prin depistare precoce!

Screeningul cancerului de col uterin nu este de fapt un test pentru cancer. Este o metodă de prevenire a cancerului prin detectarea și tratarea anomaliilor precoce care, dacă nu sunt tratate, ar putea duce la cancer la colul uterin al unei femei. Riscul de cancer de col uterin invaziv este redus cu până la 90% pentru femeile care participă în mod regulat la programe organizate folosind oricare dintre cele două teste de screening recomandate. Cu alte cuvinte, 9 din 10 cancere invazive pot fi prevenite prin screening.

Toate serviciile medicale oferite, respectiv consult de specialitate, testare Babeş Papanicolaou, testare HPV, diagnosticarea precoce a leziunilor displazice ale colului uterin, colposcopie, tratament excizional sau ablativ al leziunilor precanceroase ale colului uterin, suport social şi psihologic, sunt GRATUITE, fiind finanţate în cadrul proiectului.

Proiectul „Program de prevenție, depistare precoce și tratament precoce al cancerului de col uterin regiunea Centru” este derulat de Spitalul Clinic Județean de Urgență Târgu Mureș, în parteneriat cu Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie „George Emil Palade” din Târgu Mureș.

Filarmonica de Stat Sibiu: Sindicaliştii continuă protestul cu banderole albe

0

Sindicatul Artiștilor Intrumentişti din cadrul Filarmonicii de Stat Sibiu (SAIFS) continuă acțiunile pentru a atrage atenția autorităților şi a opiniei publice, ca urmare a lipsei totale de disponibilitate arătată de către conducerea instituției pentru rezolvarea problemelor existente.


Începute în urmă cu 10 zile, acțiunile artiștilor din cadrul SAIFS continuă şi în perioada următoare, din cauza refuzului constant al conducerii Filarmonicii de Stat Sibiu de a remedia problemele semnalate de către sindicaliști.

Astfel, membrii de sindicat vor purta banderole albe la braț şi la concertul din această săptămână, pentru a atrage atenția autorităților şi opiniei publice asupra situației create în cadrul instituției, fără a afecta în niciun fel actul artistic prezentat spectatorilor din sală.

Sindicatului Artiștilor Instrumentiști din Filarmonica de Stat Sibiu a debutat acțiunea în 23.02.2023 pentru creșterea gradului de implementare a măsurilor de integritate la nivelul instituției conform Transparenței Instituționale și a Strategiei Naționale Anticorupție și în susținerea trompetistului Dumitru Trocin, căruia conducerea a decis să nu îi prelungească contractul prin încadrarea pe perioada nederminată într-un post vacant pe care tânărul muzician îl câștigase prin concurs public acum 3 ani în data de 27.01.2020.

Sursa foto: SAIFS

Accident „alcoolizat” chiar de ziua Mărțișorului. Alt șofer prins fără permis

0

Polițiștii rutieri sibieni sunt zilnic la datorie și opresc în trafic sute de șoferi pentru a le verifica actele sau dacă au consumat băuturi alcoolice și substanțe interzise.


Chiar de ziua Mărțișorului, în jurul orei 21:15, un bărbat în vârstă de 33 de ani, domiciliat în Valea Viilor, în timp ce conducea autoturismul pe bvd. Corneliu Coposu, la intersecția cu str. Berăriei, intersecție semaforizată, cu semafor electric aflat în funcțiune, nu a păstrat o distanță suficientă față de autoturismul din fața sa, oprit la semafor pe banda I și a intrat în coliziune cu acesta. Din impact, mașina condusă de bărbat s-a răsturnat pe o altă mașină, oprită la semafor pe banda II. Din fericire, impactul s-a soldat doar cu pagube materiale, însă șoferul a părăsit imediat locul evenimentului rutier, revenind în jurul orei 22:15. În urma testării șoferilor cu aparatul etilotest, în cazul șoferului care a cauza accidentul, rezultatul testării a indicat valoarea de 1,05 mg/l alcool pur în aerul expirat.

La aceiași dată, în jurul orei 16:00, polițiștii din Cisnădie au oprit pentru control în trafic, pe str. Apărării din oraș, un conducător auto în vârstă de 50 de ani, localnic. În urma verificărilor efectuate, polițiști au constatatcă acesta figurează în bazele de date cu dreptul de a conduce suspendat. De asemenea, la solicitarea polițiștilor de a fi testat cu aparatul alcooltest, șoferul a refuzat, motiv pentru care a fost condus la unitate medicală unde i s-au recoltat probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei în sânge.

A fost găsit autorul jafului eșuat de la Mediaș. În urma tentativei, bancomatul a luat foc

0

Un medieșean în vârstă de 38 de ani este bănuit că la data de 29 ianuarie, ar fi încercat să sustragă bani dintr-un ATM din municipiul Mediaș.


În fapt, la data de 29 ianuarie, în jurul orei 04:00, în municipiul Mediaș, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Mediaș, care patrulau pe strada I.C. Brătianu, au observat că din sediul unei unități bancare ieșea fum. Polițiștii au pătruns în holul unității și au constatat că ATM-ul instalat în zona respectivă ardea cu flacără deschisă.

Din investigațiile preliminare efectuate, polițiștii medieșeni au constatat că persoane necunoscute ar fi pătruns în sediul unității bancare și ar fi încercat să sustragă bani din ATM blocând fanta aparatului cu un obiect din lemn, fapt ce ar fi condus la supraîncălzirea sistemului electric al dispozitivului și, astfel, la izbucnirea incendiului.

În urma cercetărilor și investigațiilor efectuate, a fost identificat și reținut un bărbat în vârstă de 38 de ani, domiciliat în Mediaș, bănuit de săvârșirea acestei fapte.

În baza probatoriului administrat în cauză, la data de 1 martie, polițiștii Serviciului Investigații Criminale au luat măsura reținerii bărbatului pentru 24 de ore.

Casa de Cultură a Studenților Sibiu organizează și în acest an, Concursul de Creație Literară ”Lirismograf”

0

Tinerii talentați și pasionați de creație literară din întreaga țară sunt așteptați să participe la o nouă ediție a concursului organizat de Casa de Cultură a Studenților Sibiu. Structurată pe patru secțiuni: poezie, proză, dramaturgie și critică literară competiția se adresează tinerilor cu vârsta cuprinsă între 16 și 30 de ani, ale căror lucrări înscrise în concurs nu au mai fost publicate.


”Încurajăm participanții să își înscrie lucrările în cea mai frumoasă și de succes competiție literară din Sibiu care se va finaliza cu publicarea celor mai bune și mai apreciate lucrări într-o noua antologie de texte, ”CONEXIUNI”. Data limită de înscriere a lucrărilor este 31 martie 2023, pe adresa sibiuccs@gmail.com iar regulamentul de concurs este disponibil pe pagina de Facebook a Casei de Cultura a Studenților Sibiu”, declară Liliana Popescu, director al Casei de Cultură a Studenților Sibiu.

Vor fi declarate câștigătoare lucrările care vor obține cel mai mare punctaj acordat de membrii juriului. 

“În fiecare an am fost încântați de calitatea lucrărilor și de numărul mare de participanți din întreaga țară. Suntem convinși că și în acest an ne vom delecta și vom savura operele literare ale unor adevărați artiști în devenire”, a mai declarat Liliana Popescu.

VIDEO-FOTO: Angelika este căutată de sute de persoane în pădurea Dumbrava Sibiu

1

ACTUALIZARE: Acțiunea de căutare a tinerei s-a încheiat în jurul orei 13:30, după ce zona aflată în atenție, în suprafață de aproximativ 500 de hectare, a fost periată în totalitate. Din păcate, tânăra nu a fost găsită și nici nu au fost descoperite obiecte sau alte indicii care să lămurească situația persoanei în cauză.

Știre inițială:

Studenta ULBS Maurer Angelika Claudia, dispărută în zona pădurii Dumbrava de mai bine de două săptămâni, este căutată intens de zeci de polițiști și sute de voluntari.


Lucrurile fetei au fost găsite acum câteva zile în pădurea Dumbrava, fiind vorba despre un telefon mobil și cartea de identitate. La această oră, sunt luate în calcul mai multe ipoteze, printre care și varianta unui suicid, aceasta fiind cunoscută cu probleme psihice.

Medalion găsit chiar în locul de întâlnire al voluntarilor

În apropierea locului în care voluntarii și polițiștii sibieni s-au întâlnit pentru căutările studentei Maurer Angelika a fost găsit un medalion. Nu se cunoaște în acest moment dacă aceasta îi aparținea studentei dispărute, a unui voluntar sau cine știe, a fost plantat pentru a induce oamenii legii în eroare.

În jurul orei 9:40, sute de voluntari au mers pe jos aproximativ 2 kilometri, pe un drum plin de noroaie, pentru a ajuta la căutările studentei ULBS, Maurer Angelika Claudia.

La cererea IPJ SIBIU, a fost solicitată prezența unui elicopter MAi pentru acoperirea unei zone cât mai mari. De asemenea, sute de voluntari o caută pe tânăra studentă, pe jos sau cu ajutorul dronelor.

La acțiune participă 150 de lucrători din IPJ Sibiu, Centrul Chinologic ”Aurel Greblea” Sibiu, DGASPC Sibiu, Directia Ocolului Silvic Sibiu, Salvamont Sibiu, SAJ, precum și peste 200 de voluntari din Asociația 4×4 Rescue, Asociația Crucea Roșie și studenți ULBS.

De asemenea, acțiunea beneficiază de sprijinul IGAV, fiind folosite concomitent mai multe drone.

Posibilități de finanțare pentru ONG – uri. Înscrieri la întâlnirile publice organizate la Consiliul Județean Sibiu

0

Fondurile europene sunt șansa pe care mulți antreprenori o așteaptă pentru a-și putea dezvolta afacerile. Banii nerambursabili sunt benefici autorităților locale, ONG-urilor sau instituțiilor deconcentrate, a căror activitate poate fi îmbunătățită în folosul comunității.

În colaborare cu Agenția pentru Dezvoltare Regională Centru (ADR Centru), Consiliul Județean Sibiu organizează două sesiuni ale conferinței „Finanțări europene 2021-2027. Împreună dezvoltăm regiunea!”. Întâlnirile publice vor fi organizate în sala de ședințe a Consiliului Județean Sibiu în zilele de 3 și 7 martie 2023, ambele cu începere de la ora 11,00.

În cadrul întâlnirii de vineri, 3 martie 2023, vor fi prezentate oportunitățile de finanțare europeană pentru mediul de afaceri și ONG-uri, iar marți, 7 martie ac, sunt așteptați reprezentanții autorităților publice locale și ale instituțiilor deconcentrate.

Înscrierile sunt gratuite și se fac exclusiv online, accesând următorul link: https://tinyurl.com/ypjxvh6c.

Eveniment organizat de Agenția pentru Dezvoltare Regională Centru și Consiliul Județean Sibiu

Sala de Ședințe a CJ Sibiu, Sibiu

3.03.2023 – eveniment pentru mediul privat, începând cu ora 10.45

7.03.2023 – eveniment pentru autorități publice locale, începând cu ora 10.45

Europarlamentarul Nicu Ștefănuță organizează un concurs pentru tinerii artiști, cu tema: Viața și opera lui Emil Cioran (C.P)

0

Europarlamentarul sibian – Nicu Ștefănuță a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:


Europarlamentarul Nicu Ștefănuță (Renew Europe) lansează un concurs pentru tinerii artiști, cu tema: Viața și opera lui Emil Cioran. Tinerii între 18 și 30 de ani, pasionați de pictură, desen, sculptură, fotografie sau colaje sunt invitați să participe la concurs cu creația lor artistică cu tema Cioran și pot câștiga o excursie la Parlamentul European de la Bruxelles.

Concursul se lansează în cadrul Festivalului Cioran: De la Rășinari la Paris, găzduit de Nicu Ștefănuță la Sibiu, în 10 aprilie, la 112 ani de la nașterea lui Emil Cioran. Toate creațiile artistice își vor găsi loc la Sibiu, la Biroul Europarlamentarului Nicu Ștefănuță, însă cele mai bune 3 (selectate de către un juriu format din experți în artă) vor fi expuse în cadrul unei expoziții pe care Nicu Ștefănuță o va organiza la Biblioteca ASTRA. Mai mult, cei 3 artiști vor fi premiați cu o excursie la Parlamentul European de la Bruxelles.

Așadar, tinerii artiști pot trimite creația lor Cioran până pe 24 martie la adresa Biroului Europarlamentar Nicolae Ștefănuță Sibiu (Str. Turnului 12). Pentru informații suplimentare, echipa lui Nicu Ștefănuță poate fi contactată la adresa de e-mailteamstefanuta@gmail.com.

Link postare Facebook:https://www.facebook.com/NicuStefanutaMEP/posts/pfbid0Uk6tN4dzmS5AFZHuxmfoXEm8fodTaPmmvtxPv7yEG2nzPJStNKyxCaFXntMgMpBpl

Se reiau lucrările de modernizare și extindere a podului peste Cibin
de pe șoseaua Alba Iulia

0

Din 6 martie, firma de construcții Geiger Transilvania va relua lucrările de modernizare și extindere a podului peste Cibin de pe șoseaua Alba Iulia, după încheierea sezonului rece.

Din 6 martie până în 30 iunie, partea din aval a podului, cea dinspre str. Malului, se va închide traficului și se va circula pe partea din amonte, cea dinspre str. Maramureșului, pe o bandă pe sens. Reamintim șoferilor că, pentru a evita supraaglomerarea și blocajele, pot folosi rute alternative:

• Drumul peste Câmpșor, între strada D. Cantemir din cartierul Ștrand și str. Rozmarinului din cartierul Turnișor.

• Str. Autogării – Distribuției – Lemnelor – Mihail Kogălniceanu/ Reconstrucției. Reamintim că în perioada lucrărilor la pod, pe str. Lemnelor se circulă în sens unic, dinspre strada Distribuției spre străzile M. Kogălniceanu/Reconstrucției

• Str. Malului – pod Neculce – strada Metalurgiștilor

• Centura ocolitoare a Sibiului

Precizăm că mijloacele de transport public vor continua să circule și acestea pe pod, traseele rămânând nemodificate. De asemenea, pietonii vor putea traversa podul, printr-un culoar amenajat în acest sens.

Restricțiile în trafic sunt necesare pentru extinderea și reabilitarea și acestei părți a podului. Practic, acesta va fi consolidat, zona de trotuar se va extinde astfel încât să existe spațiu pentru amenajarea pistelor pentru biciclete, se va reface infrastructura rutieră și pietonală a podului, precum și sistemul de iluminat public și arhitectural.  

În paralel, se vor definitiva lucrările la partea nouă a podului, prin amenajarea parapeților de protecție, a iluminatului public și arhitectural și asfaltarea trotuarelor și a pistei pentru biciclete.

Managerul Filarmonicii de Stat Sibiu, prezent la evenimentul festiv organizat de Ambasada Franței în București

0

Dirijorul Cristian Lupeș, managerul Filarmonicii de Stat Sibiu, a fost invitat să participe la evenimentul festiv organizat de Ambasada Franței in București în cinstea domnului Mihai Constantinescu, fostul director al Artexim.


Pentru modul cum a condus și a dezvoltat Festivalul Internațional „George Enescu”, Mihai Constantinescu a fost decorat cu gradul de Cavaler al Ordinului Artelor și Literelor. Distincția i-a fost înmânată de către Excelența Sa, doamna ambasador Laurence Auer, ieri, 28 februarie.

„Mi-a făcut o deosebită plăcere să mă aflu alături de domnul Mihai Constantinescu, unul dintre mentorii care au marcat devenirea mea profesională, să-l felicit și să-i mulțumesc încă o dată fiindcă a transformat Festivalul Enescu în cel mai important eveniment cultural internațional organizat de România. De asemenea, am avut o scurtă discuție cu doamna ambasador Laurence Auer, pe care am invitat-o la Sibiu și i-am oferit un mărțișor personalizat cu însemnele Filarmonicii”, a spus domnul Cristian Lupeș.

La festivitatea de la Ambasada Franței au mai fost invitați ministrul Culturii, domnul Lucian Romașcanu, consilierul prezidențial pentru cultură, domnul Sergiu Nistor, secretarul de stat András István Demeter, secretarul de stat Luca Niculescu, fost ambasador extraordinar şi plenipotențiar al României în Franța, ambasadorul Germaniei la București, E.S. dr. Peer Gebauer, dirijorul Cristian Mandeal, compozitorul Dan Dediu, violoncelistul Marin Cazacu, manager al Filarmonicii „George Enescu”, doamna Cristina Uruc, manager interimar Artexim, compozitorul Adrian Iorgulescu și criticul muzical Dumitru Avakian.

Mihai Constantinescu a fost directorul Festivalului și Concursului Internațional „George Enescu” în perioada 1990-2021. În 2021, anul celei de-a XXV-a ediții, evenimentul a atins performanța de a fi cel mai mare festival de muzică clasică la nivel internațional, având invitați aproximativ 3.500 de artiști români și străini în cele 78 de concerte.

EDITORIAL: Când ești nimeni, dar te crezi mare

0
Calin Blaga

Mă amuză mereu când văd pe Facebook sau pe internet câte o persoană care își trece la profil vreo 30 de funcții și titluri. Să pară cât mai important. De obicei, acești indivizi, sunt „nimeni”, dar suferă de băgare în seamă. Tot ei ar face orice să devină persoane publice, așa că se bagă în seamă peste tot, mai ales aruncând cu noroi. Că doar internetul suportă. Mintea lor nu prea.

Dar dorința lor nestăvilită de afirmare cu orice preț face multe victime colaterale. Internetul suportă multe, dar legea nu. Sau așa ar trebui. Pentru că noi la ziar nu putem scrie minciuni, iar și adevăruri, suntem adesea blocați de lege, și trebuie să le cenzurăm. Că așa este legea la noi. Dar acești indivizi, uneori acoperiți ca lideri de opinie (adică tik-tok-eri), ori bloggeri sau chiar sub falsa acoperire de jurnalist scriu vrute și nevrute.

Cel mai grav este că instituțiile trebuie să îi și bage în seamă și să le răspundă la toate abominațiile ce le scot. În timp ce noi, jurnaliștii, cu ani vechi și școli, ne chinuim să scriem doar adevărul și să ne informăm din multe surse, alții se aruncă pe tastatură cu un pont primit de la te miri ce angajat frustrat dat afară de vreo instituție.

Trist este că această liberă exprimare este prost înțeleasă și dorința de a deveni cunoscuți cu orice preț face multe victime. Șefi de instituții, angajați corecți sau alți oameni. Este o vorbă: un prost aruncă o piatră în lac și zece înțelepți se chinuie să o scoată. Sau: nu te pune cu prostul că are mintea odihnită. Vorbe înțelepte din tradiția poporului român.

Dar nu putem toți să tacem și să trecem cu vederea acești grandomani care au sărit testul psihiatric. Pentru că internetul le permite să se exprime și să împroaște cu veninul lor peste tot. Păcat că legea la noi este în aceste cazuri doar de complezență și nu se aplică. Am zis!

Reacție acidă din partea șefului Poliției Sibiu: „Ați vrea să fiți coleg cu doi polițiști de care își bate joc un oarecare?!”

0

Șeful Poliției Sibiu, chestorul de poliție Tiberiu – Iulian Ivancea, a reacționat acid la întrebarea jurnaliștilor referitoare la cazul celor doi polițiști dați afară.


Acum aproximativ jumătate de an, un șofer beat, dus la Biroul Rutier Sibiu pentru cercetări, le-a sustras cheia și apoi autospecială de Poliție. Acesta a gonit cu mașina prin oraș, ba chiar a și oprit alți șoferi în trafic.

„Ați vrea să fiți coleg cu doi polițiști de care își bate joc un oarecare, umilindu-i în cel mai rău mod posibil?! a declarat Șeful Poliției Sibiu

Mai exact, un tânăr de 23 de ani din Roșia a fost depistat în cursul nopții conducând un autoturism neînmatriculat pe strada Banatului din municipiul Sibiu. În urma testării cu aparatul etilotest rezultatul a fost de 0,79 mg/l alcool pur în aerul expirat.Acesta a fost condus la sediul Biroului Rutier Sibiu pentru cercetări. Însă acolo, bărbatul a decis ca în jurul orei 2:40, să sustragă o autospecială de Poliție aflată în fața Biroului Rutier Sibiu și să gonească cu ea prin municipiul Sibiu, deși era băut și punea siguranța rutieră în pericol. Mai mult, acesta a încercat să legitimeze un alt șofer ce era parcat pe Bulevardul Mihai Viteazu din municipiu. Nu se cunoaște momentan dacă autospecială avea cheile uitate în contact sau dacă hoțul a forțat sistemul de pornire.

Dorin Cioabă cere Bisericii Ortodoxe Române să își ceară scuze pentru folosirea sute de ani a robilor romi

0

Dorin Cioabă, președinte al Uniunii Internaționale a Romilor (IRU) a cerut astăzi Bisericii Ortodoxe Române să își ceară scuze pentru folosirea robilor romi la construirea de mănăstiri și biserici, timp de sute de ani. Cioabă a declarat că este susținut în acest demers de liderii romilor din multe țări europene, membrii IRU, unii dintre aceștia fiind prezenți la Sibiu zilele acestea.


Dorin Cioabă a declarat că nu cer despăgubiri, ci doar o recunoaștere a faptelor istorice și scuze din partea Bisericii, așa cum a făcut și Papa în timpul vizitei sale în România. „Noi credem că este o reparație morală această recunoaștere”. Cioabă a dat termen limită înalților Bisericii Ortodoxe Române să facă acest gest de recunoaștere până la Paște. Dacă nu vor cere scuze, Cioabă a spus că vor acționa Biserica în instanță și vor merge până la CEDO. Alături de Cioabă, astăzi, au stat lideri naționali ai romilor din Italia, Bulgaria, Bosnia și alți lideri din Europa și România.

VIDEO: Conferința de presă susținută de Dorin Cioabă

Patriarhia reacționează cu povești istorice

Vasile Bănescu, purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române a transmis un comunicat de presă lung în care face o istorie amplă a atrocităților istorice din lume. Bănescu spune că „Principala caracteristică a instituţiei robiei în Ţările Române se referă la lipsa de personalitate juridică a individului aflat în această categorie socială”. El mai spune că „Vânzarea sau răscumpărarea robilor, ori pedepsele fizice aplicate robilor romi constituiau norma juridică a vremii, deoarece robii români suportau aceleași pedepse ca romii, nefiind nicio discriminare în privința aceasta.” Dar în mesajul oficial al Patriarhiei nu sunte incluse și scuzele cerute de Dorin Cioabă, ci doar o relatare istorică.

Cioabă a amintit că romii robi au cărat piatră, în lanțuri, au făcut diferite lucrări la majoritatea bisericilor și mănăstirilor ortodoxe din Țările Române din anii 1350 – 1859.

Proiect de un milion de euro boicotat de Biserica Ortodoxă

În septembrie 2021, SIBIU INDEPENDENT relata în premieră despre un proiect de cercetare privind istoria robiei romilor în Țările Române. Acest proiect de cercetare de un milion de euro câştigat de Centrul de Cercetare Ecumenică de la Sibiu (www.ecum.ro), coordonator fiind profesorul doctor Stefan Tobler, evanghelic lutheran a fost sistematic boicotat de reprezentanții Bisericii Ortodoxe. Sfântul Sinod a decis să nu acorde binecuvântarea pentru realizarea proiectului de cercetare și interventie, considerând “are un caracter vădit tendențios în raport cu BOR”. 

Dorin Cioabă a amintit de acest proiect, între timp finalizat, dar care nu a putut scoate adevărul istoric, fiind blocat în cercetarea arhivelor de Biserica Ortodoxă.

Primul muzeul internațional al romilor va fi la Sibiu

Tot astăzi, pe strada Ogorului din Sibiu, Dorin Cioabă alături de lideri europeni ai romilor au pus, simbolic, piatra de temelie pentru primul muzeu al romilor din lume. Cioabă a spus că așa cum evreii, și ei asupriți, au acum muzee și manuale despre istoria lor, așa dorește să fie și pentru romi. Muzeul va fi construit pe o suprafață de 3000 de metri pătrați cu mai multe etaje și va conține toată istoria și tradițiile romilor. Tot aici vor fi aduși tineri romi pentru a învăța tradițiile rome. Un pastor rom a binecuvântat momentul.

VIDEO: Liderii romi pun piatra de temelie a viitorului muzeu al romilor

Proiect de modernizare în vederea creșterii eficienței energetice a sediului IPJ Sibiu

0

La data de 14 februarie 2023 la nivelul M.A.I. a fost semnat contractul de finanțare pentru proiectul intitulat „Modernizare în vederea creșterii eficienței energetice a sediului Inspectoratului de Poliție Județean Sibiu”, în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență, Componenta C5 – Valul Renovării, Operațiunea Renovare energetică moderată a clădirilor publice – Autorități centrale Axa 2, apel de proiecte PNRR/2022/C5/2/B.2.1.b/1 runda a doua.

Beneficiarii investiției sunt: Ministerul Afacerilor Interne, în calitate de Lider de parteneriat și Inspectoratul de Poliție Județean Sibiu, în calitate de partener 2.

Amplasamentul obiectivului: Str. Revoluției nr. 4-6, municipiul Sibiu, județul Sibiu.

Valoarea totală (cu TVA) a investiţiei: 15.287.305,05 lei.

Durata de realizare a investiției: 24 luni.

Obiectivele proiectului

Obiectiv general: Creşterea eficienţei energetice, gestionarea eficientă a energiei și reducerea costurilor de întreținere a sediului de reședință a Inspectoratului de Poliție Județean Sibiu, prin reabilitarea termică şi modernizarea instalaţiilor aferente obiectivului.

Obiective specifice:

Anveloparea clădirilor corp C1 și C2, realizată la nivelul pereților exteriori, a planșeelor peste ultimul nivel.

Instalarea sistemelor de alimentare cu energie din surse regenerabile.

Modernizarea sistemelor de energie termică prin schimbarea cazanelor vechi cu cazane noi, mai eficiente în condensație.

Obiective de investiții: Corpurile de clădire C1 și C2 ale sediului Inspectoratului de Poliție Județean Sibiu (reședința).

Sesiuni de informare publică privind finanțările europene la Consiliul Județean Sibiu

0

În colaborare cu Agenția pentru Dezvoltare Regională Centru (ADR Centru), Consiliul Județean Sibiu organizează două sesiuni ale conferinței „Finanțări europene 2021-2027. Împreună dezvoltăm regiunea!”. Întâlnirile publice vor fi organizate în sala de ședințe a Consiliului Județean Sibiu în zilele de 3 și 7 martie 2023, ambele cu începere de la ora 11,00.


În cadrul întâlnirii de vineri, 3 martie ac, vor fi prezentate oportunitățile de finanțare europeană pentru mediul de afaceri și ONG-uri, iar marți, 7 martie ac, sunt așteptați reprezentanții autorităților publice locale și ale instituțiilor deconcentrate.

Specific, pentru mediul public vor fi discutate rezultatele și impactul proiectelor finanțate în perioada 2014-2020, care au ca termen de finalizare luna decembrie a acestui an, precum și informații despre toate finanțările ce vor fi disponibile pentru instituțiile din aria administrației publice și a serviciilor deconcentrate.

Pentru mediul privat și ONG-uri, vor fi prezentate serviciile acordate de ADR Centru în cadrul rețelei Enterprise Europe Network, dar și detalii despre finanțări disponibile pentru domenii precum: inovare, competitivitate, formare profesională, mobilitate și cooperare europeană în afaceri.

Înscrierile sunt gratuite și se fac exclusiv online, accesând următorul link: https://tinyurl.com/ypjxvh6c.

Mărțișorul, sărbătorit de copiii din grădinițele medieșene

0

Venirea primăverii, precum și tradiția „Mărțișorului“ au fost sărbătorite de către micuții înscriși în cadrul Grădinițelor „Pinocchio“, „Dumbrava Minunată“, „Rază de Soare“, „Bucuria Copiilor“, „Piticot“ și ai Grădiniței nr. 12 din municipiul Mediaș. Alături de reprezentanții Bibliotecii Municipale „St. L. Roth“, ai Muzeului Municipal și sub îndrumarea cadrelor didactice din unitățile de învățământ, preșcolarii au participat la activități specifice începutului de primăvară.


În cadrul evenimentului, copiii au confecționat mărțișoare și felicitări pentru a le oferi cu drag mamelor și doamnelor educatoare și au pregătit momente artistice dedicate tradiționalului Mărțișor, sărbătorit prin cântece și poezii specifice primăverii.

VIDEO: Amplă operațiune de căutare a studentei ULBS. Au fost găsite lucrurile personale

0

Studenta ULBS Maurer Angelika Claudia, dispărută în zona pădurii Dumbrava de mai bine de două săptămâni, este căutată intens de zeci de polițiști și sute de voluntari.


Conform șefului I.P.J. Sibiu, chestor de poliție Tiberiu – Iulian Ivancea, lucrurile fetei au fost găsite acum câteva zile în pădurea Dumbrava. Este vorba despre un telefon mobil și cartea de identitate. La această oră, sunt luate în calcul mai multe ipoteze, printre care și varianta unui suicid, aceasta fiind cunoscută cu probleme psihice. La cererea IPJ SIBIU, a fost solicitată prezența unui elicopter MAi pentru acoperirea unei zone cât mai mari. De asemenea, sute de voluntari o caută pe tânăra studentă, pe jos sau cu ajutorul dronelor.

Reamintim faptul că la data de 15 februarie 2023, polițiștii sibieni au fost sesizați de către un bărbat cu privire la faptul că, de aproximativ 10 zile, sora sa, MAURER ANGELIKA
CLAUDIA, în vârstă de 25 de ani, ar fi plecat de la domiciliul său din municipiul
Sibiu, jud. Sibiu, într-o direcție necunoscută, fără a mai putea fi contactată.

Semnalmente: înălțime 165 cm, greutate aproximativ 75 de kg, ochi verzi, păr șaten
deschis, de lungime medie.