Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.
Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.
Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.
În luna aprilie, unităţile militare din garnizoana Sibiu vor executa trageri după următorul program:
– cu muniţie reală, cu armamentul uşor de infanterie, pentru derularea procesului de instrucţie a militarilor:
• 05.04.2023, în intervalul orar 08.30-19.00;
• 06.04.2023, în intervalul orar 08.30-19.00;
• 07.04.2023, în intervalul orar 08.30-16.30;
• 18.04.2023, în intervalul orar 08.30-15.30;
• 19.04.2023, în intervalul orar 08.30-15.30;
• 20.04.2023, în intervalul orar 08.30-15.30;
• 24.04.2023, în intervalul orar 08.30-15.30;
• 25.04.2023, în intervalul orar 08.30-16.30;
• 26.04.2023, în intervalul orar 08.30-19.30;
• 27.04.2023, în intervalul orar 08.30-19.30;
• 28.04.2023, în intervalul orar 08.30-16.30;
– cu muniţie de manevră, cu armament de artilerie reparat în cadrul Centrului 183 Mentenanţă Sibiu, pentru verificarea funcţionării normale a acestuia:
• 04.04.2023, în intervalul orar 08.30-15.30;
• 20.04.2023, în intervalul orar 08.30-15.30;
• 21.04.2023, în intervalul orar 08.30-15.30;
• 28.04.2023, în intervalul orar 08.30-15.30;
Tragerile executate în zilele de 4, 20, 21 şi 28 aprilie este posibil să fie auzite în localităţile din vecinătatea poligonului.
În perioada imediat următoare DRDP Brașov va începe programul de punere în ordine a drumurilor naționale și a autostrăzii A1 din județul Sibiu.
Pe raza SDN Sibiu se vor efectua reparații la partea carosabilă pe o suprafața totală de 50 000 de m2 și se vor colmata fisuri pe lungime totală de 54 000 m;
Pe raza Secției de Autostrăzi Sibiu se vor efectua plombări cu mixtură la cald pe o suprafață totală de 43 500 de m2 o parte din lucrări vizând eliminarea gropilor mai adânci de 4 cm;
Lotul de Judo al Academiei Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu” din Sibiu a participat, în perioada 31 martie – 2 aprilie, la Campionatul Militar de Judo între instituțiile de învățământ militar, finala pe Ministerul Apărării Naționale.
La competiția organizată de Serviciul Educație Fizică Militară din Statul Major al Apărării, care a avut loc la Colegiul Național Militar „Tudor Vladimirescu” din Craiova, s-au înscris șase loturi sportive din academiile militare și școlile de maiștri militari și subofițeri.
La individual masculin, din lotul sportiv al AFT s-au clasat pe podium pe locul I, sd. Cosmin Toma (categoria 66 kg), pe locul II sd. Alexandru Dinu (categoria 90 kg) și sd.cap. Ioan Ungureanu (categoria 100 kg) și pe locul III sd.cap. Cosmin Grămadă ( categoria 73 kg).
La individual feminin, sd.sg.maj. Natalia Duminică (categoria 52 kg) și sd. Raluca Băduleanu (categoria 57 kg) au ocupat locul II. În clasamentul pe echipe, echipa masculină s-a clasat pe locul I, iar echipa feminină pe locul III.
În clasamentul general, lotul AFT a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumiului.
Biblioteca Județeană ASTRA Sibiu, în parteneriat cu Ambasada S.U.A. în România, invită publicul la vizionarea documentarului-dramă The Social Dilemma, câștigător a două premii EMMY în anul 2021 și prezentat la Sundance Film Festival în 2020.
Proiecția filmului va avea loc miercuri, 5 aprilie 2023, ora 16:00, în spațiul American Corner Sibiu (etajul 5), și va fi urmată de o sesiune de discuții cu Julia Hoppock, producător și director de creație al acestui #film.
The Social Dilemma (1h34m, 13+) pune în lumină ceea ce se află dincolo de ecranele echipamentelor digitale prin intermediul cărora utilizatorii internetului interacționează în mediul online. A da share ori like, a expune în postări fragmente din viața cotidiană sunt consecințe ale modului în care inteligența artificială ne influențează sistemul de valori și capacitatea de a alege.
Publicul interesat de tematica vastă și complexă a documentarului este invitat să participe la un dialog în care vor fi dezbătute numeroase provocări ale societății contemporane, potențiale pericole care se ascund în spatele fenomenului social media, detalii despre narațiunea și tehnicile de promovare a programelor și campaniilor de activism comunitar.
Astăzi, 3 Aprilie 2023, se împlinesc 173 de ani de când a fost semnată ,,Legiuirea pentru reforma corpului Slujitorilor în Jandarmi”, de către domnitorul Grigore Alexandru Ghica, act care a pus bazele Jandarmeriei Române şi care a rămas documentul de referinţă pentru evoluţia ulterioară a instituţiei.
În contextul sărbătoririi Zilei Armei, la nivelul Inspectoratului de Jandarmi Județean Sibiu a fost desfășurată o activitate festivă la sediul instituției, prezidată de domnul colonel Dan Ion, șeful Serviciului Ordine și Siguranță Publică, cu prilejul căreia 11 cadre militare au fost avansate în gradul următor înaintea expirării stagiului minim, iar 66 de cadre militare au fost recompensate cu citare prin ordin de zi, diplome de merit, felicitări și mulțumiri pentru profesionalismul și responsabilitatea cu care și-au îndeplinit atribuțiile de serviciu.
După acordarea acestora, domnul colonel Dan Ion a transmis mulțumiri și felicitări cadrelor militare, pentru activitatea desfășurată în beneficiul comunității și pentru responsabilitatea cu care au îndeplinit misiunile încredințate. Totodată, la această activitate ne-am bucurat de prezența cadrelor militare în rezervă, ocazie cu care au fost acordate două diplome aniversare foștilor comandanți ai unității.
De astăzi, 3 aprilie, a început campania de colectare de acte pentru înregistrarea gratuită în cadastru și carte funciară.
Locuitorii din satele Veștem și Mohu sunt primi care vor primi vizita operatorilor, conform programării realizate de societatea care a câștigat licitația pentru cadastrare. În toate satele aparținătoare locuitorii sunt invitați în căminele culturale după un program pe ore, stabilit în funcție de adresă.
„Pentru localitatea Șelimbăr vor fi comunicate ulterior zilele, intervalul orar și locația de preluare a documentelor”, anunță organizatorii operațiunii de cadastrare. Lucrările de cadastru general sunt gratuite pentru cetățeni și se desfășoară în cadrul Programului național de cadastru și carte funciară (PNCCF). Finanțarea este asigurată din fonduri europene, prin Programul Operațional Regional 2014 – 2020 (POR). În total, vor fi cadastrate 7.231 de hectare la nivelul comunei Șelimbăr, anunță ANCPI Sibiu. Procedura de achiziție publică se desfășoară pe loturi, fiecare comună reprezentând un lot. Suprafața totală estimată a comunelor aferente celor 297 de loturi este de 1.465.609 de hectare, iar valoarea totală estimată este de 461.428.197,34 de lei (fără TVA).
Proiectul „Creșterea gradului de acoperire și incluziune a sistemului de înregistrare a proprietăților în zonele rurale din România” completează obiectivul Programului național de cadastru și carte funciară 2015 – 2023 (PNCCF) prin realizarea lucrărilor de înregistrare sistematică pentru 5.758.314 ha din 660 de UAT-uri situate în zone rurale ale României.
Valoarea totală a proiectului este 312.891.155 de euro, din care 265.957.482 de euro reprezintă fonduri externe nerambursabile de la Uniunea Europeană și 46.933.673 de euro – cofinanțare de la bugetul de stat.
Elevii și personalul didactic au evacuat de urgență școala din localitatea Scoreiu – județul Sibiu. La fața locului au ajuns mai multe echipaje de pompieri.
Conform primelor date obținute în exclusivitate de ziarul Sibiu Independent, un mic incendiu a izbucnit astăzi, în jurul orei 11:45, la priza unei încăperi, cel mai probabil în sala de alimente. Imediat după sesizarea fumului, aproximativ 80 de elevi au fost evacuați în curtea școlii, pe terenul de sport. Din fericire, nimeni nu a fost rănit.
Conform primarului din comuna Porumbacu de Jos, Georgeta Maria Poșa, a fost vorba despre un scurtcircuit la un corp de iluminat, situat în depozitul cu alimente. Incendiul a fost stins de către un cadru didactic înainte de sosirea pompierilor. Preventiv, au fost evacuați elevii în timp util – aproximativ 80 elevi și 6 cadre didactice .
Apelul la 112 s-a realizat la ora 12:07. ISU SIBIU oferă detalii despre intervenție la ora 13:27.
„Pompierii militari ai Punctului de Lucru Avrig au intervenit de urgență la Școala gimnazială din Scoreiu cu o autospecială de stingere, două autospeciale de primă intervenție și un echipaj SMUR, pentru localizarea și lichidarea unui incendiu. La sosirea forțelor incendiul se manifesta cu degajare de fum, de la un corp de iluminat, într-o magazie de alimente. 80 de elevi și 6 cadre didactice s-au autoevacuat din școală până la sosirea forțelor de intervenție, fără a avea nevoie de îngrijiri medicale. Pompierii au procedat la ventilarea încăperilor. Incendiul nu s-a manifestat cu flacără, doar cu degajare de fum, aceasta fiind cauzat de un scurtcircuit produs la corpul de iluminat.” a declarat purtătorul ISU Sibiu, Andreea Ștefan
Un accident rutier s-a produs astăzi pe strada Șelimbăr din orașul Cisnădie. Acolo, două mașini au intrat în coliziune față- spate.
Din primele cercetări a rezultat faptul că, în timp ce conducea un autoturism dinspre Sibiu spre Cisnădie, o sibiancă în vârstă de 58 de ani nu a păstrat distanța de siguranță și a intrat în coliziune cu autoturismul condus în fața sa de către o localnică în vârstă de 33 de ani. Cele două conducătoarea auto au suferit vătămări corporale și au fost transportate la spital constiente.
În zonă se circulă îngreunat.
„Saj Sibiu, a trimis de urgenta doua echipaje de tip B ,în localitatea Cisnadie pe str Selimbarului ,la un accident rutier. Echipajele SAJ ,sosite la fata locului au asistat medical două victime, femei ,una de 33 de ani cu TCC acut închis și atac de panică și a doua ,de 58 de ani cu traumatism toracic și de coloana cervicală. Ambele victime au fost transportate la UPU Sibiu, pentru investigații suplimentare.” a declarat Vasile Scridon, purtătorul de cuvânt al SAJ SIBIU
Anul 2023 a fost decretat prin lege Anul Ciprian Porumbescu și, cu această ocazie, Muzeul Național al Bucovinei a organizat o expoziție itinerantă dedicată marelui compozitor, expoziție ce va fi prezentată în luna aprilie și în Piața Mare din Sibiu. Vernisajul va avea loc în data de 5 aprilie 2023, ora 11:00, în Salonul de muzică din Palatul Brukenthal.
Expoziție: Ciprian Porumbescu – 170. O viață, o epocă, un ideal
Organizatori: Consiliul Județean Suceava – Muzeul Național al Bucovinei din Suceava, Ministerul Culturii – Muzeul Național Brukenthal
Parteneri: Primăria Municipiului Sibiu
Locație: Piața Mare din Sibiu
Vernisaj: Salonul de muzică, Palatul Brukenthal, Piața Mare, nr. 4
Moment muzical susținut de Ioana Surdea
Data: 5 aprilie 2023, ora 11:00
Perioadă: 5-30 aprilie 2023
Anul 2023 a fost decretat prin lege Anul Ciprian Porumbescu și, cu această ocazie, Muzeul Național al Bucovinei a organizat o expoziție itinerantă dedicată marelui compozitor, expoziție ce va fi prezentată în luna aprilie și în Piața Mare din Sibiu.
Realizată într-un format atractiv pentru publicul larg, expoziția conține panouri cu informații, mărturii și evocări despre diverse aspecte din viața lui Ciprian Porumbescu: copilăria și primii ani de școală la Ilișești; perioada în care a fost elev la Suceava, „Academia” de lăutari de la Stupca – școală de muzică autentică; Serbarea de la Putna din 1871; perioada în care a fost student la teologie și filozofie în Cernăuți; Societatea studențească „Arboroasa” și temnița habsburgică; Berta – o iubire imposibilă; perioada studenției de la Viena, cea în care a fost profesor de muzică la Brașov; premiera Operetei „Crai Nou”, „Italie! Italie!”. Expoziția mai cuprinde și secțiunile „Sfârșitul tragic al unui nemuritor artist”, „În memoria posterității”, precum și imagini de la Casa și Muzeul Memorial Ciprian Porumbescu.
Prin această expoziție, Ciprian Porumbescu va fi prezent, pe parcursul întregului an, și la Muzeul de Istorie Brașov, Muzeul Național al Unirii Alba Iulia, Muzeul Național al Țăranului Român, Muzeul Banatului și Muzeul Regional Cernăuți.
• Doar 20 de opere de Jan van Eyck (1390-1441) sunt cunoscute în toată lumea! Una dintre acestea, printre cele mai valoroase și misterioase, va fi expusă la Art Safari: „Omul cu tichie albastră”;
• Lucrarea provine din colecția Muzeului Național Brukenthal și alături de aceasta mai sosesc la București alte 4 capodopere de Tițian, Veronese și Hans Memling;
• O adevărată comoară vine de la Sibiu, marcând un moment istoric: este pentru prima dată când lucrările părăsesc muzeul pentru a fi parte dintr-o expoziție temporară pe teritoriul României. Până acum, operele au mai călătorit doar în afara țării, pentru a fi expuse în mari expoziții internaționale;
• Publicul are la dispoziție doar 8 zile pentru a vizita expoziția temporară „Brukenthal Exclusive”, care are loc între 20 și 30 aprilie, de joi până duminică, în cadrul Art Safari, alături de alte 4 expoziții ample de artă românească, franceză și spaniolă.
„Vedeta furtului de la Brukenthal, găsită abia după 30 de ani, se vede și la București pentru o foarte scurtă perioadă de timp. Este o colaborare unică între Muzeul Național Brukenthal și Art Safari, de care suntem foarte mândri. Cele mai valoroase lucrări din România vor fi expuse doar 8 zile în București, timp de două weekend-uri”, a declarat Ioana Ciocan, CEO Art Safari și Comisar al României la Bienala de la Veneția.
Cinci capodopere, în exclusivitate la Art Safari
„Cele 5 lucrări cu o valoare de asigurare de 75 de milioane de euro, care vor putea fi admirate la Art Safari în expoziția temporară „Brukenthal Exclusive”, fac parte din expoziția permanentă „Capodopere” a muzeului din Sibiu. Recunoașterea internațională a valorii capodoperelor din colecția Brukenthal este pe măsura istoriei zbuciumate care le-a marcat. Expoziția „Capodopere” a fost inaugurată în 2006 odată cu reîntregirea colecției cu lucrările de mare valoare de care muzeul fusese deposedat de-a lungul timpului: 19 lucrări transferate în 1948 la Muzeul de Artă din București (între care Jan van Eyck – „Omul cu tichie albastră”, Hans Memling – „Portret de bărbat citind” şi „Portret de femeie rugându-se”) și 4 lucrări recuperate dintre cele 8 furate în 1968 (între care Tițian – „Ecce Homo”)”, a rezumat Alexandru Chituță, managerul Muzeului Național Brukenthal.
Jan van Eyck (cca. 1390-1441), Omul cu tichie albastră
Jan van Eyck (cca. 1390-1441), Omul cu tichie albastră
Părintele Renaşterii nordice și primul dintre marii portretişti ai Europei, Jan van Eyck este unul dintre cei mai mari artiști ai lumii. Lucrarea „Omul cu tichie albastră” este singura creată de artistul flamand aflată în România și una dintre cele 20 de lucrări care i-au fost atribuite la nivel mondial.
Opera, pictată în jurul anului 1430, a fost achiziționată în secolul XVIII de baronul Samuel von Brukenthal. Multă vreme s-a crezut că a fost realizată de artistul german Albrecht Dürer, din cauza monogramei AD ce poate fi văzută în colțul din stânga sus. S-a dovedit însă că monograma și anul pictării sunt elemente adăugate portretului mai târziu, în secolul XVIII, probabil datorită cotei de piață ridicate pe care Dürer o avea în epocă.
Această lucrare se înscrie în seria picturilor celebre ale artistului, precum “Bărbatul cu turban roșu”, considerată a fi un autoportret și aflată la National Portrait Gallery din Londra, sau “Bărbatul cu inel”, aflată la Kunsthistorisches Museum din Viena.
Tiziano Vecellio / Tițian (1488/90-1576), Ecce Homo / Iată omul!
Tiziano Vecellio / Tițian (1488/90-1576), Ecce Homo / Iată omul!
A trăit aproape nouăzeci de ani și a avut o carieră îndelungată, creând până în ultimele zile. Caracterul extraordinar al vieții și operei lui Tițian i-a determinat pe contemporanii săi să îl considere „un soare între alte stele”, făcând aluzie la un vers din Divina Comedie a lui Dante (Paradisul, cântul 33).
În Ecce Homo, Tițian exploatează o temă rară în pictura italiană a secolului al XVI-lea. Lucrarea i-a fost comandată prima dată în 1543 de către omul de afaceri flamand Giovanni d’Anna (van Haanen). O versiune a acestei lucrări de Tițian, realizată ulterior, în 1548, este expusă în Muzeul Prado, Madrid.
Paolo Veronese (1528-1588), Cap de copil
Marele artist renascentist a pictat lucrări de foarte mari dimensiuni, cu subiecte istorice, religioase și mitologice, majoritatea păstrate în clădirile pentru care au fost create. Muzeele dețin de regulă doar portrete. Micuțul portret din colecția Brukenthal reprezintă o etapă a procesului de creație al portretului lui Iseppo da Porto și al fiului său Adriano, comandat pentru Palazzo Porto din Vicenza (versiunea finală a lucrării este expusă în prezent în Galeria Uffizi din Florența). Capul de copil, pictat realist, fără intervenţii şi consideraţii personale asupra subiectului, ne îngăduie să descifrăm personalitatea celui care a pozat tăcut, cu ochi iscoditori, interogativi, cu trăsături destinse de o uşoară mirare, specifică vârstei.
Hans Memling (1430/33-1494), Portret de bărbat citind și Portret de femeie rugându-se
Hans Memling a fost cel mai popular pictor olandez al vremii sale. S-a specializat în lucrări cu tematică religioasă; de asemenea, a inovat introducând peisajul în planul îndepărtat al compoziției portretelor. Cele două portrete pandant din colecția Muzeului Brukenthal înfățișează un cuplu matur, redat în stilul specific şcolii flamande. Atitudinea pioasă corespunde momentului lecturii; bărbatul ține în mâini o carte de rugăciuni și este reprezentat alături de fiul său; în spatele femeii se află un cățeluș, element inclus în compozițiile vremii ca simbol al fidelității conjugale.
Art Safari – Ediția a 11-a: 4 expoziții ample
Art Safari găzduiește în cadrul acestei sezon 4 expoziții: o retrospectivă dedicată pictorului român Ion Theodorescu-Sion (1882-1939), Maeștrii picturii spaniole – cea mai amplă expoziție de artă spaniolă organizată în România până în prezent, Prix Marcel Duchamp – prestigiosul premiu al Franței acordat artei contemporane, dar și o expoziție de artă Supercontemporană românească. În a doua parte a anului, Art Safari organizează două expoziții de răsunet: „Love Stories”, cu lucrări din colecția National Portrait Gallery, Londra, dar și „Bags: Inside Out” – o expoziție de genți iconice din colecția muzeului regal Victoria and Albert, Londra.
Program Art Safari (deschis până pe 14 mai 2023)
• Joi-duminică – 12:00-21.00; Night Tours – în fiecare vineri și sâmbătă 22:00-1:00 (tururi ghidate, muzică live și prosecco)
• Biletele pot fi achiziționate online pe https://tickets.artsafari.ro/e?lang=ro sau direct de la intrare (Palatul Dacia-România, strada Lipscani, nr. 18-20, București)
Filiala Județeană USR Sibiu a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:
Riscul expunerii la consumul de droguri pentru copiii și tinerii din Sibiu a crescut tot mai mult în ultimii ani, iar măsurile pe care autoritățile le-au luat sunt insuficiente, deși nu au fost puține. Asistăm tot mai mult la o transformare a traficului cu substanțe interzise dintr-unul marginal într-o problemă severă a societății. Din acest motiv, orice gest, orice măsură și orice leu cheltuit pentru a opri accesul copiilor la această amenințare majoră pentru viața lor este mai mult decât justificat.
După succesul conferinței „Da vieții, fără droguri”, organizată de Compartimentul de Analiză și Prevenire a Criminalității din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Sibiu cu sprijinul Autorității Teritoriale de Ordine Publică, a Inspectoratului Scolar Județean si a altor institutii cu rol in prevenirea si tratarea consumului de droguri, Consiliul Județean a decis să susțină un eveniment similar în Mediaș, care să atragă atenția oamenilor, părinților, celor implicați în educația și administrarea vieții publice a orașului, asupra pericolului pe care îl reprezintă consumul de droguri în rândul tinerilor. Un al doilea eveniment desfășurat în Sibiu, de data aceasta dedicat în special copiilor și familiilor lor, va fi de asemenea încă un punct fierbinte pe harta prevenirii consumului de droguri din județul Sibiu. La ambele evenimente, așa cum s-a petrecut în luna ianuarie, vor fi prezenți în primul rând specialiști din Poliția Sibiu, din compartimentul de prevenire, dar și nume importante din justiție, psihologi, medici, părinți și profesori.
„Sunt mamă și mă tem așa cum se tem alte mii și zeci de mii de mame din Sibiu de amenințarea drogurilor, pentru că au ajuns să facă parte tot mai mult din viața invizibilă a orașului, să se apropie tot mai mult de cei mici, au ajuns să distrugă vieți și familii, în ciuda eforturilor noastre tot mai mari de a le opri. Vreau să sprijinim cât putem nu doar Poliția, serviciile de prevenire, dar și psihologii, psihiatrii, pe cei care știu cel mai bine cum putem să abordăm această problemă gravă a societății și cum putem să-i ajutăm pe cei care i-au căzut victime. Am decis ca, și de această dată, noi, reprezentanții Consiliului Județean și eu, ca reprezentant al USR, să ajutăm cât de mult putem atât organizarea, cât și finanțarea evenimentului din Mediaș, pentru a putea să-l pregătim cât mai bine, cu promisiunea că vom reveni și după aceste evenimente cu idei și evenimente noi, cât mai utile. Mulțumesc colegilor consilieri care au aprobat finanțarea acestor evenimente extrem de importante, sper să-i putem ajuta pe colegii din Poliție cât mai mult”, a declarat Ruxandra Cibu Deaconu, președinte USR Sibiu și membru al Autorității Teritoriale de Ordine Publică din cadrul CJ Sibiu.
Evenimentul are un scop foarte clar: realizarea unei informări cât mai solide a părinților și a altor persoane interesate de modul în care ne putem lupta cu acest flagel social, medierea schimbului de informații între specialiștii cu preocupări în domeniul combaterii traficului de droguri, în special cu implicații în zona școlară și educațională, depistarea de metode, căi și canale prin care putem preveni, interveni, inclusiv legislativ dacă va fi nevoie, pentru a diminua cât mai mult impactul asupra copiilor și tinerilor a consumului de stupefiante.
USR a propus în repetate rânduri consolidarea unor politici guvernamentale cu măsuri cât mai moderne, eficiente în combaterea traficului de droguri, care să poată fi măsurate și îmbunătățite permanent, în așa fel încât să putem împiedica accesul copiilor la droguri și în același timp să putem frâna cât mai mult rețelele de traficanți. Așa cum susțin tot mai mulți specialiști, psihologi și medici, este cel puțin la fel de important să investim în prevenire și în educarea copiilor, pe cât este de esențială activitatea specifică poliției, de prindere și oprire a traficanților.
SC TURSIB SA, cu sediul în municipiul Sibiu, str. Munchen, nr. 1, scoate la vânzare prin licitaţie publică 6 (șase) autobuze utilizate/second hand marca BMC.
Autovehiculele se vând individual, fiecare autovehicul reprezentând un lot.
Licitația publică cu strigare se va desfășura în data de 28.04.2023, ora 12:00 la sediul vânzătorului din Sibiu, str. Munchen, nr.1.
Prețul de pornire la licitație este 6.500,00 lei/autovehicul, fara TVA.
Caietul de sarcini, inclusiv toate documentele necesare licitației se pun la dispoziția solicitanților gratuit.
Ofertanții vor achita o garanție de participare la licitație in cuantum de 500 lei pentru fiecare autobuz pentru care urmează să liciteze. Garanția de participare la licitație se constituie prin depunere în numerar la casieria Tursib situată în Sibiu, strada Munchen nr. 1 sau prin Ordin de plata in contul RO03RNCB0227036043890001 deschis la BCR Sibiu.
Înscrierea la licitație se va face începând cu data de 24.04.2023 ora 08:00 până la data de 27.04.2023 ora 14:00, în intervalul orar 08:00-14:00 la sediul TURSIB SA – Secretariat.
Relații privind bunurile scoase la vânzare se pot obține de la sediul TURSIB SA –Departamentul Juridic-achiziții publice sau la adresa de e-mail: juridic@tursib.ro.
Rășinărenii au sărbătorit sâmbătă, 1 aprilie Zilele Culturale Octavian Goga, ediția a XXIII-a, 2023.
Evenimentul a fost organizat de Primăria Rășinari în cadrul proiectului “PERSONALITĂȚI, TRADIȚII ȘI OBICEIURI LA RĂȘINARI, 2023” cofinanțat în cadrul Agendei Culturale 2023.
PROGRAM
Sâmbătă, 1 Aprilie 2023 10:00 – Biserica „Sfânta Treime” din Rășinari- Slujba religioasă de comemorare a poetului Octavian Goga;
11:00 – Casa Memorială Octavian Goga – „Casa noastră” – recital de poezie Octavian Goga susținut de actorii Teatrului Național Aureliu Manea Turda; 12:00 – Primăria comunei Rășinari – Cuvânt de deschidere, domnul Bucur Bogdan, primarul comunei Rășinari și invitații.
– Dezbatere cu tema: Casa și familia, valori tradiționale rurale ale patrimoniului arhitectural și literar, moderator dna Mirela Ocinic
– Prezentarea volumului “Poveștile Casei” : Patrimoniu arhitectural și ipostază poetică, prezintă dna Mirela Ocinic
– Amintiri despre Octavian Goga cu dl. Dinu Bucșan
– Premierea câștigătorilor Concursului interjudețean înscris în Calendarul Activităților Educative Județene ,,La noi…cu Octavian Goga” organizat de Școala Gimnazială “Octavian Goga”, Rășinari.
Un un autoturism, o platformă care tracta o mașina și un autocamion au intrat în coliziune pe autostrada A1, la km. 289, pe sensul Sebeș – Sibiu.
Din fericire nu sunt victime, însă autocaminul s-a răsturnat, iar marfa transportată este împrăștiată pe carosabil. Polițiștii rutieri sibieni recomandă șoferilor atenție sporită în zona incidentului rutier.
Traficul rutier este complet blocat pe sensul de mers Sebeș – Sibiu, traficul rutier fiind deviat pe DN1: Cunța – Miercurea Sibiului – Săliște.
Raluca Turcan, deputat PNL de Sibiu, împlinește astăzi 47 de ani. Ea este deputat de Sibiu din anul 2004, fiind realeasă în 2008, 2012, 2016 și 2020.
Turcan a fost vicepremier al României în perioada 2019-2020. A fost Ministru al Muncii între anii 2020-2021.
Născută la Botoșani, Raluca Turcan a studiat la București la Academia de Studii Economice, dar și la Moscova, Austria și SUA, cursuri post universitare.
Raluca Turcan este președintele organizației județene PNL Sibiu.
Un schior a avut nevoie de ajutorul salvamontiștilor sibieni după ce a suferit o întindere musculară. Aceasta practica sporturi de iarnă, ieri, în zona Bâlea Lac.
Din cauza accidentării, schiorul nu și-a mai putut continua deplasarea, cerând ajutor salvamontiștilor. Victima a fost transportată cu ajutorul tărgii UT2000 până la telecabină.
Un accident rutier s-a produs în această seară, pe autostrada A1, la km. 263+600m, pe sensul Sibiu – Sebeș.
Aici, un șofer în vârstă de 44 de ani, din București, pe fondul neadaptării vitezei de deplasare, a pierdut controlul direcției de deplasare și a lovit glisiera metalică.
În urma impactului, o femeie în vârstă de 41 de ani a suferit un traumatism forte de coloană cervicală.
„Saj Sibiu a trimis un echipaj de tip C ( cu medic) ,pe A1 sensul de mers Sibiu-Sebes ,la un accident rutier . In autoturism erau doua persoane.Echipajul SAJ, a acordat asistenta medicala pasagerilor si doar o femeie de 41 de ani a fost transportata la UPU Sibiu cu un traumatism forte de coloana cervicală. Barbatul a refuzat transportul la spital.” a declarat Vasile Scridon, purtătorul de cuvânt al SAJ SIBIU
Cred că sunt în asentimentul tuturor jurnaliștilor din Sibiu, când spun că deja ne-am săturat de secretomania instituțională ce colcăie la noi în județ. Puține sunt instituțiile transparente și eficiente în relația cu presa. Majoritatea se complac să nu comunice sau să comunice doar când le convine lor. Iar de răspuns la întrebări, direct sau în scris, mai rar.
Acesta este sentimentul meu, dar din discuțiile cu colegii de breaslă din județ, este des împărtășit. Cel puțin de cei care chiar fac presă, după anumite standarde. Știm că există legislație în domeniu, dar aceasta nu se aplică la multe instituții. Conferințele de presă instituționale sunt atât de rare spre deloc. Iar interpelările de presă pe lege sunt adesea neluate în considerare. Unele nu primesc număr de înregistrare, cel puțin comunicat apelantului. Iar altele nu primesc răspunsuri în termenul legal pentru presă. Unele nu primesc niciun răspuns.
Mereu instituțiile se apără cu legea. Sau cu lipsa de personal și de timp. Dar, în realitate, știu că legea nu este de partea lor. Numai că se bazează pe faptul că jurnaliștii nu atacă în contencios administrativ această letargie instituțională. Sau secretomanie.
Pentru că nu cred că din lene nu răspund jurnaliștilor la timp. Ci din dorința de a ține lucrurile la secret de ochii publicului. În decursul anilor, m-am întâlnit cu jurnaliști din București sau din alte țări, veniți cu treabă la Sibiu. Dacă aveau de făcut un material de promovare, „de bine”, erau primiți peste tot cu brațele deschise. Dacă era rost de o anchetă, ușile se închideau rapid peste tot. Politica struțului. Dacă bagi capul în nisip, problema dispare. Fals!
În ultimii ani, am observat o exacerbare a acestor metode. Nu sunt de vină purtătorii de cuvânt. Ei fac cum le spun șefii. Dacă șefii nu aprobă răspunsurile sau nu fac conferințe de presă, purtătorii de cuvânt execută întocmai.
Dar publicul sibian are nevoie de tot mai multe răspunsuri în diferite chestiuni. Rolul presei este să adreseze întrebările și să relateze pe baza dovezilor și răspunsurilor. Dar ce te faci în momentul când răspunsurile vin cu întârziere sau deloc? Sau când acestea sunt făcute pe lege cu mult „bla bla”, dar fără răspuns efectiv la întrebările adresate?
Poate este timpul ca multe instituții să își revizuiască atitudinea față de presă. Dacă nu au nimic de ascuns. Și dacă totul se face onest acolo. Altfel, ne creează impresia de secretomanie, ceea ce presupune că ascund ceva: incompetență, ilegalități etc. Și ar fi păcat! Poate le este doar frică să dea ochii cu presa și să fie transparenți. Dar, de ce?
Compania românească Air Connect a inaugurat săptămâna aceasta primele zboruri Sibiu – București. Cu o frecvență de 5 ori pe săptămână, compania folosește un avion SAAB cu 36 de locuri pentru zborurile de Sibiu. Dincolo de discursurile oficiale, am urmărit opiniile pasagerilor care au folosit deja această cursă.
Un vlogger celebru în prima cursă
Marian Adventures este canalul de Youtube foarte urmărit al unui vlogger român. Acesta s-a aflat în prima cursă Air Connect de la Sibiu la București. El a apreciat că durata de o oră a zborului este mai bine decât patru ore pe Valea Oltului. Dar a observat faptul că avionul SAAB 340 „ceva mai vechiuț”. Și deși avea loc cu A, fiind la coada avionului, rândul 14 nu are ferestre. Marian a apreciat că zborul a fost ok, doar niște mici zgâlțâituri la decolare și la trecerea peste munți. El nu a reușit să facă check-in online pentru cursa respectivă.
Alți pasageri s-au declarat suprinși că aeronova nu era un ATR-72, așa cum a fost anunțat în presă anterior, ci un SAAB 340, mai mic. Compania Air Connect declara că deține deja 3 aeronave ATR-72, dar mai apoi a decis să închirieze și un SAAB 340 de la compania NyxAir. Acesta este mai mic ca ATR 72. Conform Boardingpass.ro compania Air Connect a decis să închirieze pentru câteva săptămâni acest avion mic din Estonia, cu tot cu echipaj, pentru a face cursele interne lansate de la București.
Video realizat de Marian Adventures în prima cursă Sibiu – București
Întârziere mare la al doilea zbor
După zborul inaugural dus – întors Sibiu – București de luni, 27 martie, cel de miercuri a avut o întârziere foarte mare. Unii dintre pasageri s-au plâns pe internet că au așteptat 3 ore în Aeroportul București să decoleze avionul. De altfel, datele oficiale ale Aeroportului Internațional Sibiu confirmă faptul că respectiva cursă a avut o întârziere de 2 ore și 58 de minute. A ajuns la ora 9.58 dimineața, în loc de ora 7 când era programată. Cursa de seară din București, și cele două de vineri au ajuns la timp.
Datorită întârzierii de miercuri dimineața de la București la Sibiu, și cursa din Sibiu a plecat cu aproape 4 ore întârziere, la 10.42 în loc de ora 7 dimineața. Cursa de vineri dimineața de la Sibiu la București a plecat și ea cu 40 de minute întârziere.
Un număr de 34 de societăţi comerciale au fost prejudiciate, în perioada mai – august 2022, cu peste 400.000 de lei de o firmă din Bucureşti, ce intermedia transporturi de marfă, poliţiştii din Sibiu reţinând, joi, cinci persoane într-un dosar penal deschis în acest caz, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de înşelăciune în formă continuată şi tăinuire.
Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Sibiu precizează vineri, într-un comunicat de presă, că poliţiştii specializaţi în investigarea criminalităţii economice cu sprijinul poliţiştilor din cadrul DGPMB – Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice şi Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice Ilfov, au pus în executare, joi, şapte mandate de percheziţie domiciliară pe raza municipiului Bucureşti şi judeţului Ilfov, cinci persoane fiind conduce la sediul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Sibiu pentru audieri.
„În fapt, în urma investigaţiilor şi cercetărilor efectuate de către poliţiştii Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice Sibiu, s-a stabilit că în perioadă mai – august 2022, administratorul unei societăţi comerciale din Bucureşti, având ca obiect de activitate intermedierea transporturilor de mărfuri, împreună cu alte persoane care ar fi pretins că sunt reprezentanţi ai aceleiaşi societăţi, au postat anunţuri pe un site de profil, în baza cărora au fost contactaţi de persoanele vătămate în vederea efectuării transporturilor către diferiţi beneficiari.Ulterior prestării serviciilor de transport, societăţile vătămate au înaintat documentele care au stat la baza relaţiei comerciale şi au aşteptat ca societatea să îşi îndeplinească obligaţiile de plată, lucru care însă nu s-a întâmplat”, se arată în comunicatul menţionat.
Potrivit sursei citate, din cercetările efectuate până în acest moment, în această situaţie se regăsesc 34 de societăţi vătămate, cărora li s-a creat un prejudiciu în valoare de 427.445,79 lei.
„În urma probatoriului administrat, faţă de cele cinci persoane, două femei în vârstă de 32 şi 33 de ani, ambele din judeţul Ilfov şi 3 bărbaţi, în vârstă de 23, 28 şi 35 de ani, din municipiul Bucureşti şi judeţele Galaţi şi Prahova, a fost dispusă măsura reţinerii pentru o durată de 24 ore în Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă al I.P.J. Sibiu, în cursul acestei zile urmând a fi prezentaţi procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sibiu pentru dispunerea altor măsuri preventive”, se mai arată în comunicatul IPJ Sibiu.
Andreea Anghel, consilier local USR în comuna Turnu Roșu (Județul Sibiu) a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:
Andreea Anghel este consilier local USR în comuna Turnu Roșu și în luna martie, Luna Internațională a Femeii, a demarat cu sprijinul Consiliului Local, o campanie de informare a populației feminine din Turnu Roșu și Sebeșu de Jos, cu scopul prevenției cancerului de sân, cel mai frecvent tip de cancer în rândul femeilor din România.
Aproximativ 9.000 de românce află în fiecare an că suferă de cancer de sân, iar peste o treime dintre ele pierd lupta cu boala. Un procent enorm, respectiv 70% dintre româncele diagnosticate, află că sunt bolnave în stadiile doi și trei ale bolii, ceea ce duce la scăderea considerabilă a șanselor de vindecare.
Prevenția poate face diferența dintre viață și moarte! O soluție pentru reducerea mortalității prin cancer, aplicată cu succes în alte țări, este screeningul – un cancer depistat la timp se poate trata.
Programele de screening se lovesc însă de aceleași probleme eterne de care ne împiedicăm mereu în sistemul medical românesc: lipsă de finanțare, personal insuficient, dar și lipsa de educație și interes a populației.
”Cu resursele noastre extrem de limitate, am decis să pornim un proces de conștientizare pentru femeile din mediul rural despre importanța prevenției, despre importanța vizitei periodice la medic și despre importanța autoexaminării. Consider că nu e vina lor dacă femeile, în special din rural, nu știu ce drepturi au pentru sănătatea lor și protecția vieții lor. O parte din responsabilitate o au autoritățile locale, alături de sistemul sanitar. Dar nu putem învinui mereu sistemul și nici nu putem asista pasive. Aleg să mă implic în astfel de campanii de informare pentru că îmi pasă. Iar dacă astăzi prin acest demers salvăm o singură viață, misiunea noastră este un succes!” a declarat Andreea Anghel, consilier local în Turnu Roșu și una dintre ambasadoarele acestui proiect.
Acțiunea face parte dintr-un program mai amplu pe care și-l propune USR Sibiu, pentru a veni în sprijinul femeilor din comunitățile rurale. Echipa medicală implicată în proiect merge în comunele din județul Sibiu și discută cu femeile din mediul rural despre importanța prevenției și a vizitelor periodice la medic, precum și despre autoexaminare.
Succesul întâlnirilor din Turnu Roșu și Sebeșu de Jos ne-a încurajat echipa și vom continua acest demers și în alte localități rurale din județul Sibiu.
“În mediul rural, ne confruntăm adesea cu mentalități conservatoare și încărcate de prejudecăți. Prin urmare, astfel de inițiative sunt nu doar necesare și binevenite, ci vitale“ a declarat una dintre participantele la acțiunea desfășurată în comuna Turnu Roșu.
“În absența unui program național de screening pentru cancerul de sân, implementat la nivelul întregii țări, multe femei din România nu au acces la investigații pentru depistarea acestei boli grave. Cred că acesta este unul dintre principalele noastre roluri de “femei in politică”, de a avea grijă de noi, între noi, femeile. Pentru că de fiecare dată când o femeie își apără drepturile, probabil fără să știe, fără să pretindă, ea apără de fapt toate femeile”, a mai declarat Andreea Anghel.
Curtea de Apel Oradea a găzduit joi Concursul Naţional de Procese Simulate de Dreptul Familiei. Acesta a fost organizat de Facultatea de Drept din Oradea şi de Curtea de Apel Oradea în parteneriat cu Elsa Oradea.
Procesul simulat de divorţ, desfăşurat în Palatul de Justiţie din Oradea, s-a bucurat de o participare activă şi entuziastă a studenţilor facultăţilor de drept din cadrul mai multor centre universitare, respectiv Universitatea din Oradea, Universitatea Bucureşti, Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu şi Universitatea „1 decembrie 1918” Alba Iulia, care şi-au asumat cu seriozitate, implicare şi pasiune rolurile de judecători, avocaţi, grefier, reclamantă, pârât şi martori.
La finele procesului, după pronunţarea în şedinţa publică şi motivarea pe scurt a sentinţei de divorţ de către concurenţii judecători, au fost conferite de organizatori premii. Alături de primele trei locuri, ocupate de echipele de avocaţi ai reclamantei, judecători şi pârât/ martor, fiind acordate şi multe premii speciale şi celorlalţi concurenţi, constând în diplome, cărţi şi bani.
Evenimentul s-a bucurat de o largă participare a studenţilor interesaţi, care au fost primiţi şi îndrumaţi în cadrul procesului simulat de gazda evenimentului, Curtea de Apel Oradea, reprezentată de vicepreşedinte doamna Loreley Mirea-Gajdo şi de grefier şef Secţie Penală doamna Maria Hekler.
Studenţii au fost însoţiţi la acest eveniment de principalii organizatori, decanul Facultăţii de Drept din Oradea, Conferenţiar univ. Dr. Cristian Mihes, conferenţiar univ. Dr. Oana Mihăilă, lector univ. Dr. Mihaela Teacă, dar şi de alte cadre didactice din centrele universitare partenere.
Operatorul de salubritate Soma Sibiu angajează șoferi cu experiență – care cunosc foarte bine orașul Sibiu. Viitori colegi vor conduce autospecialele de măturat stradal.
Cerințe:
✔️Permis de conducere, categoria B; ✔️Minim 5 ani vechime în condus. ✔️Nu este obligatoriu să deții atestat profesional și / sau card tahograf.
Beneficii:
✔️Pachet salarial foarte atractiv; ✔️Plata orelor suplimentare; ✔️Tichete de masă de 20 Lei; ✔️Bonusuri în funcție de performanță; ✔️Transport asigurat.
Contactează 0738 764 594 Str. Henri Coandă, nr. 75, Sibiu
Vicepreședintele Consiliului Județean Sibiu, Marcel Constantin Luca a primit vineri, 31 martie 2023, vizita Excelenței Sale Dna. Marija Kapitanović, Ambasador al Republicii Croația la București. Discuțiile au avut ca punct comun modul în care pot fi dezvoltate parteneriate locale în domeniile: cultură, educație și economic. De asemenea Excelența Sa Dna. Marija Kapitanović s-a arătat interesată de turismul din județul Sibiu și i-au fost prezentate proiectele dezvoltate în acest domeniu.
Vicepreședintele Consiliului Județean Sibiu, Marcel Constantin Luca a subliniat faptul că administrația județeană este deschisă să coopereze în domeniile de interes comun, iar acest lucru este posibil având în vedere apropierea dintre România și Croația.
Noua variantă a Centrului de suport oncologic a avut deschiderea oficială în data de 31 martie 2023. Este situat la 3 minute de mers pe jos de Spitalul Clinic Județean de Urgență Sibiu iar programul va fi de luni până vineri, între orele 9:00 și 17:00.
Casa Sus Inima Sibiu din Strada Constantin Noica nr 26 a devenit Centru de suport oncologic, un loc în care persoanele afectate de cancer pot lua contact cu specialiști în vederea: gestionării efectelor secundare, combaterea depresiei și a stresului cauzate de un diagnostic oncologic, asistență în completarea dosarelor, planuri de nutriție, găsirea de soluții individuale, cursivitatea pașilor de urmat în urma diagnosticării.
Personalul va consta în:
– 1 navigator de pacient oncologic
– 1 psihoterapeut pentru ședințe de terapie 1 la 1
– 1 asistent social
– 1 psiholog clinician
– 1 medic nutriționist pentru planuri de nutriție sau informații legate de nutriție în cancer
– 1 terapeut pentru grupurile săptămânale de terapie prin artă
– 1 psihoterapeut pentru grupurile de sprijin
– 1 medic oncolog care oferă informații și second opinion
Vizitatorii pot veni oricând, fără programare, pentru a cere informații, pentru a sta de vorbă cu navigatorul sau pentru a socializa și a petrece timp în zona de relaxare.
Atât persoanele diagnosticate cu cancer, cât și membrii familiei sau prietenii acestora beneficiază de sprijin psihoterapeutic individual.
În fiecare zi va exista și program structurat, constând în: grupuri de sprijin pentru pacienți, grupuri de sprijin pentru aparținători, grup de terapie prin artă, ateliere de nutriție, terapie psihologică individuală și asistență socială.
Toate serviciile puse la dispoziție sunt gratuite.
Vă invităm să vă programați la unul din specialiștii noștri apelând la numărul de telefon 0756 738 202, unde vă va răspunde colega noastră Filofteia Cojocaru, coordonatorul Centrului de suport oncologic Sibiu
“Scopul SIO este de a ajuta oamenii să recâștige controlul atunci când cancerul le dă viața peste cap, cu ajutorul specialiștilor noștri, prin timpul și grija noastră, pentru fiecare persoană care ne trece pragul.” – Carmen Chindriș, director SIO
Tradiția seriei de concerte „Lumini Pascale” continuă pe 5, 9 și 11 aprilie.
Filarmonica de Stat Sibiu organizează la Sala Thalia, miercuri, 5 aprilie, ora 19:00, un concert dedicat sărbătorii pascale catolice și protestante. Alături de orchestra Filarmonicii, condusă de maestrul Ciprian Marinescu, se va afla Corul „Euphonia” al Filarmonicii „Ion Dumitrescu” din Râmnicu Vâlcea dirijat de Aurel Poenaru, precum și soliștii: soprana Edith Borsos, câştigătoare a numeroase concursuri, cu un repertoriu bogat de operă, operetă şi lucrări vocal-simfonice, mezzosoprana Iulia Merca, solistă a Operei Române din Cluj-Napoca din 2009, Ștefan von Korch, unul dintre cei mai apreciați tenori din România, basul György Levente, cu peste două decenii de carieră internaţională, în prezent manager al Filarmonicii din Târgu Mureş.
Corul „Euphonia” activează în peisajul muzical din anul 1981 și are un repertoriu de peste 2.000 de piese din creaţia românească şi universală. Dirijorul Aurel Poenaru a devenit membru al Corului „Euphonia” în 1998, anul în care a absolvit Liceul de Artă din Râmnicu Vâlcea, urmând apoi toate treptele profesionale.
Programul serii are în prim plan opera în concert „Stabat Mater”, de Gioacchino Rossini, inspirată de imnul religios catolic din secolul al XIII-lea „Stabat Mater Dolorosa”, închinat Fecioarei Maria și suferinței legate de crucificarea Mântuitorului.
Biletele sunt puse în vânzare online pe www.iabilet.ro și la casa de bilete a Filarmonicii, la prețul de 40 lei (50% reducere pentru elevi, studenți, pensionari).
Duminică, 9 aprilie, de la ora 19.00, invităm publicul la Catedrala Mitropolitană, la concertul coral dedicat sărbătorii pascale ortodoxe. Concertul va fi susținut de Corul „Timotei Popovici” al Catedralei Mitropolitane din Sibiu, dirijat de pr. lect. dr. Dan Alexandru Streza, și Corala „Șaguniana” a Preoților din Sibiu, sub conducerea muzicală a preotului Alexandru Szasz. Intrarea este liberă.
Tot sub genericul „Lumini Pascale”, reputatul pianist Ștefan Lovin le oferă sibienilor un recital cameral de excepție, marți, 11 aprilie, ora 19.00, la Sala Thalia, cu lucrări din creația compozitorilor români Nicolae Lungu, Gheorghe Danga, Gavriil Musicescu și Alexandru Podoleanu, dar și cânturi gregoriene.
„Recitalul reunește două dimensiuni sonore – una bizantină, cealaltă gregoriană – într-un singur demers componistic și, totodată, improvizatoric. Cele mai cunoscute corale ortodox-bizantine vor fi reinterpretate, transformate și recontextualizate într-o nouă manieră armonică, polifonică și melodică, dând naștere astfel, unor noi compoziții pentru pian solo, dar păstrând esența și caracterul pe care autorii inițiali au inoculat-o lucrărilor corale”, explică artistul.
Biletele sunt puse în vânzare la casa de bilete a Filarmonicii și online pe www.iabilet.ro, la prețul de 30 lei (50% reducere pentru elevi, studenți, pensionari).
Bicicletele au fost verificate și reparate, la fel și GPS-urile cu care sunt dotate. Stațiile de andocare au fost și acestea verificate, iar echipamentele GSM cu care sunt dotate au fost optimizate pentru ca semnalul să fie la parametrii maximi și astfel să transmită date către aplicația mobilă în timp real.
Aproape 400 de biciclete pot fi închiriate la aceleași tarife ca anul trecut, din 44 de locații răspândite în tot orașul. Pe lângă biciclete, seniorii au la dispoziție triciclete speciale pentru ei. Persoanele cu dizabilități motorii pot închiria triciclete adaptate nevoilor speciale disponibile în stațiile din Piața Mică, parcarea de pe Cazarma 90, Grădina Zoologică și Aleea Mihai Eminescu, de lângă Stadionul Municipal.
Reamintim că închirierea bicicletelor se face prin aplicația PBSC care poate fi descărcată gratuit pe orice tip de telefon mobil, Android sau IoS.
Zilele trecute mai mulți sibieni au sesizat un fum înalt, dens, negru venind dinspre Șura Mică. Oamenii au sesizat presa. Conform reprezentanților ISU Sibiu nu au fost intervenții de incendiu în zonă. Deducem că nu au fost apeluri la 112. Totuși, fiind plin sezon al incendiilor de vegetație și al incendiilor de locuințe, se pare, am încercat să aflăm de ce nu se merge la astfel de sesizări.
Reprezentanta ISU Sibiu, Adreea Ștefan ne-a declarat că dacă nu există sesizare la 112, nu există nici intervenție a pompierilor. De asemenea, faptul că se vede un fum negru, nu înseamnă că este un incendiu, neapărat.
Am întrebat specialiști ISU din teren și ne-au spus că diferența între incendiu de vegetație și arderi de vegetație este controlul. „Când oamenii dau foc la miriște, supravegheat și totul merge bine, nu ne anunță. Când le scapă focul de sub control, unii ne anunță, dar mulți fug și suntem anunțați târziu de alții” ne-a spus un lucrător ISU Sibiu din teren, care a dorit să rămână anonim.
Conform datelor oficiale ISU Sibiu, în ultimele 3 zile, aceștia au avut intervenții în trei localități din județ la incendii de vegetație. Cel mai mare a fost marți, 28 martie, la Sibiu unde au ars 10.000 de metri pătrați. Celelalte intervenții au fost mai mici, la Săliște au ars marți 350 mp, iar la Bradu au ars joi 1300 mp de vegetație.
Satelitul spune altceva
În era digitală și cu acces public la sateliți, situația în județul Sibiu în ultimele zile, la incendii de vegetație arată altfel. Conform siteului Zoom Earth care oferă și imagini ale incendiilor din satelit, punctele roșii, radiante de căldură, din județ, din aceleași trei zile raportate de ISU Sibiu, sunt mult mai multe. Altfel spus posibilele incendii de vegetație au fost mai multe decât cele la care au intervenit pompierii.
După cum se vede în imaginile capturate, sursele de căldură, care arată potențiale incendii de vegetație, sunt mai multe. Mai ales că acestea stagnează ore în șir, specific arderilor de vegetație. Dar ele nu apar în raportările ISU Sibiu.
În cazul fumului dens și negru raportat de cititori (foto jos), am investigat, ca jurnaliști, situația și am ajuns la un teren privat unde se ardea ceva. Arderile păreau de la distanță de plastice. Aceste tipuri de arderi de materiale cu conținut de plastic se întâmplă periodic în zone limitrofe Sibiului. Fumul negru este vizibil seara, uneori și mirosul, noaptea. Totuși, intervențiile ISU sau ale altor instituții ca Garda de Mediu sunt minime spre deloc în aceste situații. Pentru că nu sunt apeluri la 112, care să sesizeze potențialul incendiu sau poluare.
Fumul negru s-a ridicat joi peste 6 ore dinspre Șura Mică.
Legea permite arderea controlată, dar aprobată
Legislația permite arderea vegetației uscate, controlat, pe câmpuri. Este o practică veche în agricultură. Dar, aceasta trebuie aprobată, în prealabil.
„Arderea miriştii, vegetaţiei uscate şi a resturilor vegetale se execută numai după obţinerea permisului de lucru cu focul, conform prevederilor Normelor generale de apărare împotriva incendiilor, aprobate prin Ordinul ministrului administraţiei şi internelor nr. 163/2007. Emiterea permisului se face prin grija primarului de către şeful Serviciului Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă (SVSU) sau persoana desemnată în acest sens.” se arată pe paginile de internet ISU.
Autorizațiile fiind date de primării și nu de ISU, situația este greu de controlat. Este complicat de aflat dacă arderile ce apar pe sateliți sau sunt văzute de oameni, chiar au fost și autorizate în prealabil de primării. Nici ISU nu poate controla asta în timp real, ci doar prin controale tematice sau țintite la cazuri anume. Dar care se fac după producerea evenimentelor.
Trebuie precizat că legea nu permite arderea maselor plastice, hainelor etc. Doar a vegetației uscate, controlat, cu autorizație.
Dan Barna, deputat USR de Sibiu, a fost lovit ieri, în Capitală, de o mașină, în timp ce traversa strada pe trecerea de pietoni. Deși era culoarea verde la pietoni, șoferul nu a ținut cont. Barna se afla pe o trotinetă electrică.
Barna a fost dus la spitalul Floreasca din București. „Mulțumesc medicilor de la Spitalul Floreasca pentru grija lor, starea mea de sănătate este bună, urmările nu sunt grave, trebuie doar ceva repaus. Mulțumesc, de asemenea, polițiștilor de la Brigada Rutieră pentru profesionalism și promptitudine.” a scris azi noapte Dan Barna pe pagina lui de Facebook.
”La data de 31 martie a.c., în jurul orei 19:10, poliţişti din cadrul Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti – Brigada Rutieră, aflaţi în exercitarea atribuţiilor de serviciu, în zona Bd-ului Ion Mihalache, au observat că o persoana de sex bărbătesc care traversa drumul public pe o trotinetă electrică, la intersecţia cu str. Arh. Ion Mincu, ar fi fost acroşată de un autovehicul aflat în mişcare. În acest context, poliţiştii rutieri au identificat persoanele implicate în eveniment, iar persoana care se deplasa cu trotineta electrică a negat că ar fi suferit vătămări, refuzând totodată transportul la spital”, se arată în comunicatul de la Brigada Rutieră a Poliției Capitalei.
„Ulterior, în jurul orei 20:55, Brigada Rutieră a fost sesizată de Spitalul Floreasca despre faptul că, la aceasta unitate sanitară, s-a prezentat o persoană care a afirmat că, în jurul orei 19:10, a fost implicată într-un accident rutier, în urma căruia a suferit vătămări corporale, acordându-i-se îngrijiri medicale. La spital, precum şi la faţa locului, s-au deplasat poliţişti din cadrul Brigăzii Rutiere, în vederea efectuării cercetărilor şi pentru a stabili condiţiile şi împrejurările în care s-a produs accidentul de circulaţie” au adăugat cei de la Brigada Rutieră din București.
O tragedie se putea întâmpla azi noapte, în jurul orei 4:30, atunci când un șofer grăbit și inconștient a realizat o depășire riscantă pe Hula Bradului din Sibiu.
Din cauza manevrei extrem de periculoase, șoferul unui autocar ce venea din Cehia și transporta aproximativ 30 de persoane, a decis într-o fracțiune de secundă să tragă de volan și să iasă în decor, totul pentru a evita impactul frontal. Din fericire nimeni nu a fost rănit.
Imediat după ce a ajuns cu autocarul în șanț, șoferul mașinii mici a plecat de la locul faptei, ca și cum nu a greșit cu nimic pe Hula Bradului.
Direcția de Sănătate Publică Sibiu și Spitalul de Pneumofiziologie au reacționat rapid la un focar TBC descoperit în comuna Brădeni. „Avem confirmate doar 3 cazuri cu îmbolnăvire cu TBC (mama, tatăl și o fată de 17 ani). Mama și fata sunt internate în Spitalul de Pneumofiziologie și primesc tratament de specialitate. Tatăl a refuzat categoric internarea și prin urmare primește tratamentul la domiciliu cu recomandarea fermă de control periodic de specialitate” a declarat pentru SIBIU INDEPENDENT, Horațiu Cojocaru, directorul DSP Sibiu.
Specialiștii de la Spitalul de Pneumofiziologie Sibiu, alături de cei din DSP au demarat rapid un control epidemiologic la Brădeni. După depistarea primelor 3 cazuri în aceeași familie, un grup de medici și asistente s-a deplasat la Brădeni pentru anchete epidemiologice și teste pe toți contacții acestora.
In urma anchetelor epidemiologice au fost investigate un număr de 84 de persoane. Reamintim că Brădeni nu are de foarte mulți ani dispensar. Deși primăria a primit fonduri pentru renovarea dispensarului, lucrările stagnează de mult. Lipsa unor cadre medicale la dispoziția cetățenilor comunei se resimte și în acest focar de TBC.
Copiii din familie infectați ușor, alți contacți refuză testarea
Brădeniul a avut în aceste zile poate cel mai amplu control medical de mulți ani. Specialiștii Spitalului TBC din Sibiu au verificat prima dată pe cei 5 frați care locuiesc împreună cu cele trei persoane confirmate cu TBC. Toți 5 frații au fost confirmați cu primoinfecție TB prin testare IDR la PPD pozitiv. Aceștia au avut contact cu bacilul Koch, care produce TBC-ul însă, din fericire, nu au dezvoltat boala. Au primit tratament profilactic specific, sub supravegherea asistentului comunitar din comuna Brădeni. Aceștia nu mai sunt contagioși în acest moment și se pot reîntoarce în comunitate fără restricții.
Medicii au testat și 12 contacți ai fetei de 17 ani confirmată cu TBC. Aceștia sunt participanți la programul de învățământ secundar “A doua șansă”. Toți sunt adulți – dintre aceștia 5 s-au prezentat pentru investigații, la nici unul dintre ei nu s-a confirmat infecția. Deși specialiștii i-au chemat și pe restul la control, ei au refuzat. „Dacă refuzul persistă, vom proceda conform dispoziților legale, cu privire la zădărnicia măsurilor privitoare la prevenirea sau combaterea bolilor infectocontagioase” a explicat directorul DSP Sibiu, Horațiu Cojocaru.
Colegii de școală și profesorii luați la control
Au fost testați și 6 profesori, care au intrat la clasă la cursurile programului “A doua șansă”. Toți s-au prezentat pentru investigații și la nici unul nu s-a confirmat infecția.
De asemenea au fost testați 61 de copii școlari și preșcolari de la școala și grădinița Brădeni. Toți erau contacți ai celor 5 copii din familia în care s-au depistat cele 3 cazuri de îmbolnăvire cu TBC. Dintre aceștia un număr de 7 copii au prezentat rezultat pozitiv la testul IDR pentru PPD, adică contact cu bacilul Koch. Pentru toți cei 7 s-au eliberat bilete de înștințare către părinți. Dintre cei 7, la acest moment, s-au prezentat 4 pentru investigații suplimentare și la nici unul nu s-a constatat îmbolnăvirea cu TBC. Ceilalți 3 urmează să se prezinte la Spitalul de Pneumologie în cursul zilei de luni, 3 aprilie, pentru investigații.
Pentru a oferi cea mai bună experiență, folosim tehnologii, cum ar fi cookie-uri, pentru a stoca și/sau accesa informațiile despre dispozitive. Consimțământul pentru aceste tehnologii ne permite să procesăm date, cum ar fi comportamentul de navigare sau ID-uri unice pe acest site.
Funcționale
Mereu activ
Stocarea tehnică sau accesul sunt strict necesare în scopul legitim de a permite utilizarea unui anumit serviciu cerut în mod explicit de către un abonat sau un utilizator sau în scopul exclusiv de a executa transmiterea unei comunicări printr-o rețea de comunicații electronice.
Preferințe
Stocarea tehnică sau accesul sunt necesare în scop legitim pentru stocarea preferințelor care nu sunt cerute de abonat sau utilizator.
Statistici
Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.