Acasă Blog Pagina 778

Sibiul, pe acte, nu are clădiri cu risc seismic mare

0

Sibiu Independent: Filosofia noastră

Știri care dau putere comunității noastre

Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.

Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.

Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.

În contextul panicii create în rândul populației de cutremurele din ultima perioadă din zona Gorj, care se resimt uneori și la Sibiu, am încercat să vedem care este situația în orașul Sibiu privind clădirile cu risc seismic. Primăria Sibiu ne-a comunicat că nu există nicio clădire cu risc seismic mare în oraș. Iar în clasa 2 de risc seismic au fost identificate 14 clădiri, toate în zona centrală, din care 10 au fost deja consolidate. Una dintre ele este și Casa Căsătoriilor din Piața Mică nr 22.


Pentru ca un imobil să apară în lista clădirilor cu risc seismic, acesta trebuie expertizat. Primăria Sibiu are o listă (vezi mai jos) doar de 14 clădiri încadrate în clasa de risc seismic 2 (mediu spre mic).  

„În municipiul Sibiu au fost verificate, expertizate și încadrate în clasa corespunzătoare de risc seismic un număr de 14 imobile. La 10 dintre acestea s-au efectuat deja lucrări de consolidare, iar la un altul sunt în curs astfel de lucrări în prezent. Pentru consolidarea unuia dintre imobile se parcurg de către proprietari demersurile pentru alcătuirea documentațiilor în vederea reabilitării și consolidării. În cazul altor două imobile s-a constatat că nu sunt necesare lucrări de consolidare.” se arată în răspunsul primit de SIBIU INDEPENDENT de la Primăria Sibiu.

Clădirile din lista Primăriei sunt majoritatea deținute de primărie sau alte instituții, cum este biserica. Iar expertiza seismică s-a realizat pentru că aceste clădiri necesitau renovări. Ori procesul de autorizare al lucrărilor de renovare implica și evaluarea de risc seismic.

Realitatea se va vedea la cutremur

Totuși rămân multe clădiri private în municipiul Sibiu care nu sunt expertizate, dar cu ochiul liber se vede o stare de degradare a structurii, care, printr-o expertiză, poate arăta nevoia de consolidare. Guvernul României a introdus reguli noi, mai dure, pentru proprietarii de clădiri cu risc seismic. Așa că mulți proprietari de clădiri nu fac expertiza, pentru a nu fi trecute la Primărie pe această „listă a cutremurelor”, cum mai este denumită.

De curând, SIBIU INDEPENDENT a prezentat un astfel de caz. Un grup de clădiri de pe strada Andrei Șaguna la care acoperișul este parțial distrus și clădirile prezintă urme vizibile de uzură. Nu sunt însă expertizate. Și nu este singurul caz. Pe strada Mitropoliei este o situație similară, singura intervenție făcută este de a proteja pietonii de pe trotuar de ani de zile cu un tunel de lemn. La fel și pe colțul străzii Andrei Șaguna cu Bulverdul Victoriei. Iar exemplele pot continua, nu doar în zona centrală, ci și în Orașul de Jos sau cartiere mărginașe. Dar până la un cutremur puternic resimțit și la Sibiu, toate aceste clădiri nu sunt pe lista celor cu risc seismic.

LISTA oficială a Primăriei Sibiu privind clădirile expertizate în clasa de risc seismic 2 (mediu spre mic):

ADRESATIPUL DE IMOBILOBSERVAŢII
P- ţa Huet nr. 3Turn de apărare al scărilor (Butoiul de aur)S-au executat lucrări de consolidare
P- ţa Huet nr. 5Biserica Evanghelică „Sfânta Maria”S-au executat lucrări de consolidare
P-ţa Mare nr. 2Parohia Romano-Catolică casă particularăS-au executat lucrări de consolidare
Pasajul scărilorZidul de apărare cu arce pe latura vestică a bisericii evangheliceS-au executat lucrări de consolidare
Strada Vopsitorilor nr. 13S + PÎn curs de alcătuire documentații pentru reabilitare și consolidare
P-ţa Aurarilor nr. 6S + PS-au executat lucrări de consolidare
P-ţa Mică nr. 22S+P+ES-au executat lucrări de consolidare
P- ţa Huet nr. 6S+P+2E + MS-au executat lucrări de consolidare
Str. Avram Iancu nr. 11Casă ce înglobează resturi de fortificaţiiNu necesită lucrări de consolidare
P-ţa Mică nr. 24Casă ce înglobează turn de apărareS-au executat lucrări de consolidare
P-ţa Mică nr. 25S+P+ES-au executat lucrări de consolidare
P-ţa Mică nr. 21Casa Artelor, Edificiu CulturalSe execute în prezent lucrări de consolidare
Str. Azilului nr 1Biserica AziluluiS-au executat lucrări de consolidare
Str. T. Popovici nr.9S+P+ENu necesită lucrări de consolidare

FOTO principal: Piața Mică nr 22 este o clădire a Primăriei Sibiu cu risc seismic, renovată complet și consolidată. Aici este și Casa Căsătoriilor.

Curse aeriene directe pe ruta Sibiu – București

0

Consiliul Județean Sibiu și Aeroportul Internațional Sibiu, în parteneriat cu compania aeriană AirConnect au organizat luni, 6 martie 2023, un eveniment special dedicat comunității regionale de business și mediului instituțional din județele Sibiu, Alba și Hunedoara.

Reprezentanții AirConnect au prezentat zborurile Sibiu – București ce vor fi operate din 27 martie, precum și opțiunile de colaborare cu mediul de business și cu agențiile de turism. Vor fi disponibile 5 zboruri pe săptămână, totalizând 20 740 locuri pentru tot orarul de vară*, la tarife începând de la 155,77 RON (tarif pe segment de zbor, taxe incluse, locuri limitate), iar biletele de avion pot fi deja achiziționate de pe website-ul companiei, www.air-connect.com, din aplicația disponibilă în Apple Store si Google Play Store, ori prin intermediul agențiilor de turism.

În cadrul evenimentului au fost dezbătute și alte subiecte legate de oportunitățile oferite de noua rută, în contextul promovării județului Sibiu ca destinație turistică sau de afaceri.

„Urăm bun venit companiei AirConnect, alături de care ne dorim un parteneriat de lungă durată. Ca autoritate județeană facem tot ceea ce intră în atribuțiunile noastre ca să ne asigurăm că pasagerii, cât și operatorii de turism care vin pe aeroportul nostru vor avea parte de o infrastructură modernă, sigură și prietenoasă. În acest moment avem în derulare cea mai mare investiție din județ în valoare de peste 55 milioane de euro, prin care actualul terminal va fi extins, modernizat și dotat cu echipamente de ultimă generație ce vor simplifica și fluidiza procedura de check-in și controlul de securitate. Totodată, pe lângă aceste investiții, continuăm să susținem din bugetul județului activitatea operatorilor aerieni prin Schema de ajutor de stat dedicată acestora”, a declarat Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu.

„Am fost conștineți în fiecare moment de necesitatea unui zbor direct spre București de la Sibiu, însă cu oferta din piață, până la apariția AirConnect, demersurile noastre nu s-au concretizat în asigurarea unei conexiuni sustenabile pe termen lung raportat la corelarea cererii cu oferta din punct de vedere al capacității alocate. Mixul dintre locurile alocate și programul de operare va permite dezvoltarea și exploatarea acestui serviciu la potențial maxim. Am convingerea că scopul acestui eveniment a fost atins și am „conectat” cererea și oferta în ceea ce privește acest serviciu.”, a declarat Marius Gîrdea, Director General Aeroportul Internațional Sibiu.

„Compania aeriană AirConnect s-a născut din dorința de a deservi piața regională din România, oferind zboruri pe rute neoperate în prezent, dar care sunt solicitate frecvent de comunitățile locale. Decizia de a introduce zborurile regulate între Sibiu și București pe toată durata anului a fost simplă, având sprijinul Aeroportului Internațional Sibiu și cunoscând interesul pentru această rută, atât din partea celor din București care merg la Sibiu în interes de afaceri sau pentru turism, orașul fiind o destinație de vacanță foarte ofertantă, cât și pentru cei din aria de deservire a aeroportului sibian care își doresc să ajungă la București rapid, confortabil și în siguranță. Suntem nerăbdători să aterizăm la Sibiu pentru prima dată în 27 martie (a.c.)”, a declarat Tudor Constantinescu, Director General AirConnect.

*Perioada orarului de vară este 27 martie – 28 octombrie 2023.

FOTO: Spectacol dedicat Zilei de 8 Martie la Sala Traube din Mediaș

0

Direcția pentru Cultură din cadrul Primăriei Mediaș a organizat în acest sfârșit de săptămână spectacolul „Un dar de ziua ta“, dedicat tuturor doamnelor și domnișoarelor, cu ocazia zilei de 8 Martie. Medieșenii au fost prezenți în număr mare la Sala Traube și au putut asista la un eveniment de muzică și dans, în interpretarea artiștilor locali și a diferitelor ansambluri din oraș.

Adresăm mulțumiri tuturor celor care au susținut acest spectacol de muzică ușoară, dans modern, balet și joc popular, și anume: Grupul Motto, Formația Dinamic, Virgil Suciu, Clubul Copiilor, Școala de Balet „Veronica“, Clubul de dans sportiv „Magic of the Dance“, Ansamblul folcloric „Muguri de pe Târnave“.

Urăm „La mulți ani“ tuturor doamnelor și domnișoarelor și le invităm să participe și la următoarele manifestări organizate de către municipalitate” – este mesajul primăriei Municipiului Mediaș.

Vicepreședintele USR – Dan Barna: “Asta e România lucrului bine făcut?” (C.P)

0

Vicepreședintele USR – Dan Barna a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:


M-aș fi așteptat să văd din partea guvernanților o explicație, minimă, pentru faptul că dosarul Hexi Pharma s-a prescris și nimeni nu a plătit pentru crima de a livra dezinfectanți diluați spitalelor publice. O infracțiune pentru care oriunde în lumea civilizată se ajunge în pușcărie cu ani mulți pe condamnare.

Cum se face că statul român n-a fost în stare să găsească un deznodământ acestui dosar după șapte ani de zile? Cine sunt vinovații?

Câți oameni și-au riscat sănătatea și viața crezând că merg la spital ca să fie vindecați? Știm asta? Nu știm.

E asta dreptate?

Nu știu cum credeți și simțiți voi, dar eu zic că nu e. Câți alți indivizi fără conștiință nu se vor simți încurajați văzând că un astfel de dosar greu și celebru se încheie în acest fel cu batista pe țambal? Ce alte fapte odioase se vor comite acum că infractorii sunt tot mai siguri că justiția a fost băgată în revizie sine die?

Și nu în ultimul rând, sunteți mulțumit domnule președinte Iohannis?

Asta spuneați în 2016 despre cazul Hexi Pharma: „Avem o situație unde principiul lasă că merge și așa e extrem de păgubos, e clar că aici unii nu și-au făcut datoria cum trebuie și, în consecință, vom avea o analiză și vom trage concluziile care se impun. Cu siguranță procedurile trebuie îmbunătățite”.

Ce s-a îmbunătățit, domnule președinte? Vă apropiați de final de mandat și lăsați în urmă o justiție distrusă, o educație în derivă și o economie în piuneze.

Iar răspunsul pe care ni-l dați de o vreme pare să fie același: „ghinion”.

Această țară merita mai mult! Mult mai mult.

8 Martie – Acces gratuit pentru doamne și domnișoare la Muzeul de Artă Contemporană din Sibiu

0
drona brukenthal

Cu ocazia Zilei Internaționale a Femeii, Muzeul Național Brukenthal oferă ACCES GRATUIT pentru doamne și domnișoare la Muzeul de Artă Contemporană, str. Tribunei, nr. 6. Pot fi vizitate: Depozitul vizitabil și expozițiile temporare: ICONOFERESTRE, artist Marian Furtună și OUT OF OUR HEAD, artiști Elena Ilash & Caius Rotaru.

Muzeul Național Brukenthal lansează un apel tuturor ghizilor ce activează în municipiul Sibiu

0

Muzeul Național Brukenthal Sibiu lansează un apel tuturor ghizilor ce activează în municipiul Sibiu. În acest sens îi așteptăm miercuri, 8 martie 2023, ora 9 la Muzeul Național Brukenthal din Piața Mare nr. 4 la o discuție cu privire la realizarea unui proiect comun.  

Ghizii care nu pot participa sunt rugați sa ne trimită un email la adresa: secretariat@brukenthalmuseum.ro.” (Dr. Alexandru Constantin Chituță, manager interimar)

Se întrerupe furnizarea apei potabile din Șelimbăr

0

Anunț privind întreruperea furnizării apei potabile în Șelimbăr

Apă Canal Sibiu S.A. anunță că marți, 7.03.2023, în intervalul orar 8 – 12.00, se va executa, în zona DN1, Shopping City, o lucrare de modernizare a rețelei publice de alimentare cu apă potabilă.

Pe durata lucrărilor, în intervalul orar sus menționat, se va întrerupe furnizarea apei potabile pe străzile Mihai Viteazu (cu străzile adiacente), Unirii (cu străzile adiacente), Trifoiului (cu străzile adiacente), Gării, în cartierul Tineretului, satul Bungard, zona Trakia și de reprezentanțe auto precum și în incinta Shopping Mall.

Apă Canal Sibiu SA va pune, la cerere, la dispoziția consumatorilor din zonele afectate, apă pentru utilizare menajeră.

La reluarea furnizării, este posibil ca apa să fie ușor tulbure.
Relații suplimentare pot fi obținute la Dispeceratul societății apelând numărul de telefon 0269/222.777.

Ne cerem scuze pentru disconfortul creat și vă mulțumim pentru înțelegere.

DIN NOU! Zeci de amenzi și permise suspendate în județul Sibiu

0

Polițiștii rutieri sibieni sunt zilnic la datorie și opresc în trafic sute de șoferi pentru a le verifica actele sau dacă au consumat băuturi alcoolice și substanțe interzise.


În perioada 03 – 05 martie, la nivelul Inspectoratului de Poliție Județean Sibiu, au fost constatate 22 de infracțiuni la regimul rutier, au fost reținute 60 de permise de conducere, au fost retrase 30 de certificate de înmatriculare și au fost aplicate 650 de sancțiuni contravenționale în valoare de 207.000 de lei.

Exemple:

La data de 4 martie,în jurul orei 15:30, pe DJ 102D, în afara localității Chirpăr, polițiștii Secției de Poliție Rurală Agnita au oprit pentru control un autoturism condus de către o tânără în vârstă de 19 ani, locul din dreapta fiind ocupat de către tatăl acesteia, un bărbat în vârstă de 44 de ani, din aceeași localitate. Din verificările efectuate de către polițiști a rezultat faptul că tânăra nu deține dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice.

La aceeași dată, în jurul orei 23:50, pe raza localității Șelimbăr, polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Șelimbăr au oprit pentru control un autoturism la volanul căruia a fost identificat un bărbat în vârstă de 32 de ani, din județul Vaslui. Testarea alcoolscopică a șoferului a indicat un rezultat pozitiv, cu o concentrație de 0,41 mg/l alcool în aerul pur expirat.

O zi mai târziu, în jurul orei 00:15, în municipiul Sibiu, polițiștii Biroului Rutier Sibiu au oprit un autoturism condus pe Bulevardul Corneliu Coposu de către un tânăr în vârstă de 21 de ani, din localitatea Ludoș. Cel aflat la volan le-a înmânat polițiștilor un permis de conducere eliberat de autorități străine, document care prezenta indicii că ar fi fals. De asemenea, din verificările efectuate a rezultat faptul că tânărul nu figurează ca deținător al dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice. Mai mult decât atât, testarea șoferului cu aparatul Drugtest a indicat un rezultat pozitiv la canabis.

Și în jurul orei 12:30, pe raza localității Arpașu de Jos, polițiștii Secției de Poliție Rurală Porumbacu de Jos au oprit pentru control un autoturism condus pe DN 1 de către un localnic în vârstă de 26 de ani. Testarea șoferului cu aparatul Drugtest a indicat un rezultat pozitiv la metamfetamină, bărbatul fiind însoțit la o unitate medicală unde i s-au recoltat probe biologice în vederea stabilirii prezenței substanței psihoactive în organism.

Probleme au fost depistate și pe raza localității Copșa Mică. Polițiștii au oprit pentru control un autoturism la volanul căruia a fost identificat un localnic în vârstă de 19 de ani. Întrucât polițiștii au constatat că tânărul nu deține dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice.

Un șofer neatent a rănit o bătrânică la Mediaș

0
IMG

O femeie în vârstă de 78 de ani a fost acroșată astăzi de o autoutilitară, în timp ce se deplasa pe strada Rucăr din municipiul Mediaș.


Din primele cercetări efectuate s-a stabilit că, în timp ce efectua manevra de mers înapoi, un medieșean în vârstă de 30 de ani, aflat la volanul unei autoutilitare, a acroșat o femeie în vârstă de 78 de ani, localnică, aflată pe partea carosabilă.

În urma impactului, femeia a suferit un traumatism cranio-cerebaral și un traumatism lombar.

„Un echipaj SMURD a intervenit de urgență pe strada Rucăr în municipiul Mediaș unde o femeie a fost acroșată de un autoturism.
Femeia în vârsta de 78 de ani a suferit un traumatism cranio-cerebaral și un traumatism lombar, fiind transportată la CPU Mediaș, conștientă.”
a declarat purtătorul de cuvânt al ISU SIBIU, Sg. maj. Andreea Ștefan

Situațiile în care străinilor nu li se permite intrarea în România

0
Permise de ședere oficiale pentru cetățenii ucraineni în România

Inspectoratul General pentru Imigrări transmite câteva informații cu privire la situațiile în care străinilor nu li se permite intrarea în România:

Străinii nu îndeplinesc condiţiile privind intrarea în România, prevăzute la art. 6 alin. (1) (https://igi.mai.gov.ro/care-sunt-conditiile-de-intrare-a-strainilor-pe-teritoriul-romaniei/).

Străinii sunt semnalaţi de organizaţii internaţionale la care România este parte, precum şi de instituţii specializate în combaterea terorismului că finanţează, pregătesc, sprijină în orice mod sau comit acte de terorism.

De asemenea, există indicii că străinii fac parte din grupuri infracţionale organizate cu caracter transnaţional sau că sprijină în orice mod activitatea acestor grupuri, ori există motive serioase să se considere că au săvârşit sau au participat la săvârşirea unor infracţiuni contra

păcii şi omenirii ori a unor crime de război sau crime contra umanităţii, prevăzute în convenţiile internaţionale la care România este parte.

Totodată, organele poliţiei de frontieră pot să nu permită intrarea străinilor pe teritoriul statului român şi atunci când străinii au săvârşit, cu intenţie, pe teritoriul României ori în străinătate, infracţiuni pentru care li s-a aplicat o pedeapsă privativă de libertate mai mare de 3 ani; au introdus sau au încercat să introducă ilegal în România alţi străini; au încălcat anterior, în mod nejustificat, scopul declarat la obţinerea vizei sau, după caz, la intrarea pe

teritoriul României, au încălcat regimul vamal ori au trecut sau au încercat să treacă ilegal frontiera de stat a României; suferă de maladii care pot pune în pericol grav sănătatea publică, stabilite prin ordin al ministrului sănătăţii.

Organele şi instituţiile care deţin date şi informaţii cu privire la existenţa unor situaţii de natura celor menționate în prezenta informare pot solicita Inspectoratului General al Poliţiei de Frontieră sau Inspectoratului General pentru Imigrări dispunerea măsurii de nepermitere a intrării în România, în condiţiile actului normativ menționat.

Informații suplimentare găsiți accesând următorul link: https://igi.mai.gov.ro/wp-content/uploads/2022/11/ORDONANTA-DE-URGENTA-nr.-194-din-12-decembrie-2002.pdf

Corina Țiglaru a câștigat Bikini Race și marele premiu, o excursie în străinătate

0

Ziua Femeii a fost sărbătorită în avans în complexul Arena Platoș Păltiniș cu concursul sportiv și distractiv Bikini Race, ajuns la cea de-a 8-a ediție.

Pe o vreme superbă, 8 concurente s-au decis să înfrunte zăpada în costume de baie la ediția din acest an a concursului. Prezentat de vedeta TV Cosmina Păsărin, Bikini Race a fost structurat în mai multe probe.
Pentru prima probă, cele 8 concurente au făcut o prezentare proprie și au răspuns la câte o întrebare de cultură generală. Răspunsurile au fost punctate de juriul format din Alexandru Barbu, antrenor federal al lotului național de schi, sportiv cu participări la două olimpiade la activ, vedeta TV Nicolle Stănese și doi reprezentanți ai școlilor de schi, Agatha Șuteu reprezentând Școala de Schi și Snowboard Arena Platoș Păltiniș și Mihai Drăghici, reprezentând Școala de Schi și Snowboard Păltiniș.

Pentru cea de-a doua probă, concurentele au urcat în vârful pârtiei D și au coborât pe traseul de slalom iar cel mai rapid timp a fost premiat cu 80 de puncte. Tot pe schiuri sau pe placă, cele 8 temerare au trecut apoi pe sub 2 ștachete de limbo după care au trecut la proba construirii oamenilor de zăpadă. Fiecare concurentă a avut 10 minute la dispoziție pentru a crea cel mai interesant om de zăpadă, care apoi a servit drept țintă pentru proba de aruncat bulgării.

Proba s-a desfășurat în mișcare, pe banda rulantă a școlii de schi, iar fiecare concurentă a primit câte 5 puncte pentru fiecare om de zăpadă nimerit cu bulgărul. La capătul benzii rulante, concurentele erau așteptate de sănii, cu care au coborât întreg traseul de concurs, amenajat cu valuri special pentru această probă, care a fost și ultima probă din concurs.

La finalul celor 6 probe, Corina Țiglaru a obținut cele mai multe puncte și a fost încoronată drept câștigătoarea ediției din acest an a concursului Bikini Race. Corina a fost urmată în clasament de Denisa Oșan și Simona Fediuc.
Marea câștigătoare a concursului a primit un voucher în valoare de 1000 de euro pentru o excursie oferită de Carpathian Travel Center prin www.vacanta-mea.eu și produse oferite de Magazinul H2O, ochelari Oakley Flight Tracker L, căști wireless SkullCandy Jib True și un costum de baie RipCurl. Toate concurentele au fost premiate cu produse de la Boutique și H2O. Atmosfera în timpul concursului a fost asigurată de DJ Coralie iar DJ Dosta a condus petrecerea ce a urmat concursului.
Sponsori și parteneri: Carpathian Travel Center / Vacanta-mea.eu, Rip Curl, Magazinul H2O. Laboratorul de cofetărie Misam, Florăria Gift Art, Salonul de frumusețe Boutique by Alina Frăticiu. Partener media: Kiss FM.



Slide and Freeze, ultimul eveniment al sezonului
Weekendul viitor la Arena Platoș Păltiniș are loc cel mai trăznit concurs al sezonului, Slide and Freeze. Concursul are trei categorii, Slide and Freeze – unde concurenții vor trebui să traverseze pe schiuri sau pe placă suprafața lacului artificial, Jump and Freeze – unde juriul va puncta cele mai spectaculoase sărituri în apă și categoria ambarcațiunilor, unde creativitatea constructorilor și calitatea ambarcațiunii vor fi premiate în bani de partenerul principal al evenimentului, Unimat. Locul I la categoria ambarcațiuni va fi premiat cu 600 de euro, locul 2 cu 400 și ultimul loc de pe podium cu 200 de euro. Concursul are loc sâmbăta viitoare, de la ora 13.

Foto: hila.ro

6 martie – Ziua Europeană a Vorbirii și a Terapiilor de Limbaj

0

Ziua Europeană a Vorbirii și a Terapiilor de Limbaj este sărbătorită la Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Sibiu.

6 martie – Ziua Europeană a Vorbirii și a Terapiilor de Limbaj, având ca scop constientizarea impactului pe care îl au dificultățile de limbaj, necesitatea dezvoltării vorbirii, precum și sensibilizarea opiniei publice cu privire la tulburările de comunicare, efectul acestora asupra sănătății și modalitățile prin care acestea pot fi tratate.

Programul zilei va cuprinde:

1. 𝐌𝐚𝐬ă 𝐫𝐨𝐭𝐮𝐧𝐝ă: „𝐄𝐯𝐚𝐥𝐮ă𝐫𝐢𝐥𝐞 𝐜𝐨𝐦𝐩𝐥𝐞𝐱𝐞 î𝐧 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐥𝐨𝐠𝐨𝐩𝐞𝐝𝐢𝐜ă”

Invitați:

𝐈𝐧𝐬𝐩𝐞𝐜𝐭𝐨𝐫 ș𝐜𝐨𝐥𝐚𝐫 𝐠𝐞𝐧𝐞𝐫𝐚𝐥 𝐚𝐝𝐣𝐮𝐧𝐜𝐭 – 𝐩𝐫𝐨𝐟. 𝐌𝐮𝐧𝐭𝐞𝐚𝐧𝐮 𝐌𝐨𝐧𝐢𝐜𝐚 𝐀𝐝𝐫𝐢𝐚𝐧𝐚

𝐈𝐧𝐬𝐩𝐞𝐜𝐭𝐨𝐫 ș𝐜𝐨𝐥𝐚𝐫 î𝐧𝐯. 𝐩𝐫𝐞ș𝐜𝐨𝐥𝐚𝐫, 𝐬𝐩𝐞𝐜𝐢𝐚𝐥 – 𝐩𝐫𝐨𝐟. 𝐒𝐭𝐨𝐢𝐜𝐞𝐬𝐜𝐮 𝐃𝐞𝐥𝐢𝐚

𝐃𝐫. 𝐌𝐚𝐫𝐢𝐮𝐬 𝐃𝐞𝐜𝐞𝐚𝐧 – 𝐦𝐞𝐝𝐢𝐜 𝐬𝐩𝐞𝐜𝐢𝐚𝐥𝐢𝐬𝐭 𝐩𝐬𝐢𝐡𝐢𝐚𝐭𝐫𝐢𝐞 𝐩𝐞𝐝𝐢𝐚𝐭𝐫𝐢𝐜ă

𝐃𝐢𝐫𝐞𝐜𝐭𝐨𝐫 𝐂𝐉𝐑𝐀𝐄 𝐒𝐢𝐛𝐢𝐮 – 𝐩𝐫𝐨𝐟. 𝐝𝐫. 𝐕𝐚𝐥𝐞𝐫𝐢𝐚 𝐄𝐜𝐚𝐭𝐞𝐫𝐢𝐧𝐚 𝐏𝐮𝐫𝐜𝐢𝐚.

2. 𝐂𝐨𝐧𝐬𝐢𝐥𝐢𝐞𝐫𝐞 ș𝐢 𝐞𝐯𝐚𝐥𝐮𝐚𝐫𝐞 𝐥𝐨𝐠𝐨𝐩𝐞𝐝𝐢𝐜ă 𝐨𝐟𝐞𝐫𝐢𝐭ă 𝐜𝐨𝐩𝐢𝐢𝐥𝐨𝐫 ș𝐢 𝐩ă𝐫𝐢𝐧ț𝐢𝐥𝐨𝐫 la sediul CJRAE Sibiu între orele 9-13.

3. 𝐖𝐨𝐫𝐤𝐬𝐡𝐨𝐩: ”𝐀𝐬𝐩𝐞𝐜𝐭𝐞 𝐭𝐞𝐨𝐫𝐞𝐭𝐢𝐜𝐞 ș𝐢 𝐩𝐫𝐚𝐜𝐭𝐢𝐜𝐞 î𝐧 𝐩𝐫𝐞𝐯𝐞𝐧𝐢𝐫𝐞𝐚 𝐭𝐮𝐥𝐛𝐮𝐫ă𝐫𝐢𝐥𝐨𝐫 𝐝𝐞 𝐜𝐢𝐭𝐢𝐭-𝐬𝐜𝐫𝐢𝐬” adresat cadrelor didactice.

Mergi la sigur! Vino și fă-ți RCA-ul la standul de Asigurări din Shopping City Șelimbăr (P)

0

Deschis 7 zile din 7! La standul de Asigurari PRESTIGE INSURANCE din incita Shopping City (mai precis, de pe Galeria Centrului Comercial Auchan, Șelimbăr) oferim clienților noștri, sevicii de consultanță și intermediere în asigurari RCA, și nu numai, la cele mai înalte standarde.


Vino și alege cea mai bună ofertă!

Program

Luni – Vineri: 9:00-21:00

Sâmbăta: 10:00-20:00

Duminica: 10:00 – 19:00

Telefon: 0733000112

Program de la 1 Aprilie 2023

Luni – Vineri: 10:00-22:00

Sâmbăta: 10:00-20:00

Duminica: 10:00 – 19:00

Dacă întâlniți termeni necunoscuți în oferta RCA, noi vă putem explica, spunându-vă și modul în care funcționează o asigurare RCA.

Companiile de asigurări iau în considerare o mulțime de factori în legătură cu vehiculul atunci când își stabilesc primele, inclusiv marca și modelul, vârsta, tipul caroseriei, dimensiunea motorului, costul reparării și probabilitatea de a fi furat. Fiecare companie de asigurări, inclusiv Prestige Insurance are propria sa formulă pentru calcularea prețurilor, dar toate au tendința de a utiliza aceiași factori de bază.

Acestea includ unele evidente, cum ar fi marca și modelul mașinii, modul în care folosiți vehiculul și istoricul dvs.

Vă așteptăm la noi! Împreună putem găsi, pe loc, cea mai bună ofertă RCA!

UTIL

Prestige Insurance Broker de Asigurare a fost înființată în anul 2008, cu o experiență acumulată de peste 14 ani in domeniul asigurarilor, având o echipă tânără și profesionistă.

Prestige Insurance Broker de Asigurare este prezent în 17 puncte de lucru în țară și în București.

Mamă cu copil loviți de o mașină, pe o trecere de pietoni din Sibiu

0

Un șofer în vârstă de 82 de ani a lovit cu mașina, în această seară, o mamă și un copil ce traversau regulamentar pe o trecere de pietoni situată pe strada Semaforului din municipiul Sibiu.


Din primele cercetări rezultă că, în timp ce conducea un autoturism spre strada Ștefan cel Mare, un cetățean străin, în vârstă de 82 de ani, a lovit o femeie și un copil care erau angajați în traversarea părții carosabile pe trecerea pentru pietoni. Conform surselor Sibiu Independent, imediat după impact, șoferul ar fi vrut să părăsească locul faptei, fiind oprit de trecători. Întrebați, reprezentanții IPJ SIBIU au transmis faptul că șoferul a dorit doar să mute mașina. Totuși, la un accident cu victime, acest lucru este nepermis fără încuviințarea unui polițist.

În urma impactului, atât mama cât și copilul au suferit traumatisme la bazin.

În zonă se circulă îngreunat.

„Un echipaj SMURD cu medic a intervenit de urgență pe strada Semaforului în municipiul Sibiu unde doi pietoni (mama și copil) au fost acroșați de un autoturism. Femeia în vârsta de 28 de ani a suferit un traumatism la bazin și este transportată la UPU Sibiu, conștientă. Copilul a fost preluat de un echipaj SAJ.” a declarat purtătorul de cuvânt al ISU SIBIU, Sg. maj. Andreea Ștefan

„Saj Sibiu, a trimis un echipaj de tip B, în Sibiu pe str Semaforului la un accident rutier.Un autoturism a accidentat o femeie su un copil de 4 ani . Copilul a suferit un traumatism de bazin și a fost transportat la CPU Luther.
Femeia a fost transportata de către echipajul ISU prezent la intervenție.”
a declarat Vasile Scridon, purtătorul de cuvânt al SAJ SIBIU

Casă de stejar veche de 300 de ani adusă la Muzeul ASTRA

0

Cea mai mare casă de stejar, care a fost cercetată în muzeele din aer liber din centrul şi estul Europei, construită pe o suprafaţă de o sută de metri pătraţi, se află în Muzeul ASTRA din pădurea Dumbrava Sibiului şi a fost ridicată în urmă cu trei secole de un meşter, în comuna Almaş (judeţul Arad), aproape de zona cunoscutei Mori cu noroc descrise de Ioan Slavici, a declarat pentru AGERPRES directorul general al muzeului, Ciprian Ştefan.

„Casa din comuna Almaş, judeţul Arad, aproape de zona Morii cu noroc, aproape de Lică Sămădău, este cea mai mare casă documentată, din muzeele în aer liber din centrul şi estul Europei, din lemn de stejar. Este o casă impresionantă. Specialiştii, cum ar fi Ion Godea, a spus că această casă are în jur de 300 de ani. Ea a fost mutată de trei ori până la ultima sistematizare obligatorie, făcută de Imperiul Habsburgic”, povesteşte Ciprian Ştefan.

Această casă a fost construită de un meşter care a lucrat stejarul numai cu barda, pentru o familie de oameni bogaţi, agricultori şi crescători de porci.

„Proprietarii acestei case erau oameni foarte înstăriţi, nu se ocupau numai cu agricultura, ci creşteau animale, în special porci. Şi când vorbim de porci, vorbim de Mangaliţa, până la încrucişările făcute după anii ’50. Erau turme întregi de Mangaliţa care cutreierau pădurile de stejar din zona depresionar-colinară a Ţării Zarandului spre Câmpia de Vest. Pădurile erau pline de porci Mangaliţa, pentru că era foarte multă ghindă şi cu asta se hrăneau. Sămădăii nu doar ghidau turmele de porci, dar le şi comercializau, aveau un fel de monopol al comerţului cu porci din zona respectivă. Carnea era cerută de oraşele mari din apropiere, Arad, Timişoara, Oradea, dar şi de oraşele mici din proximitate”, explică Ciprian Ştefan.

Casa impresionează prin frumuseţea arhitectonică, dar şi prin felul în care sunt realizate decoraţiunile în lemn, toate făcute manual, cu barda.

„Lemnul era tăiat în perioada care trebuie. Aici avem un amestec cu gorun, el era tăiat undeva în lunile noiembrie – decembrie şi în primăvară începea prelucrarea prin decojire, dacă era gros în diametru, atunci era şi crăpat şi cioplit în patru feţe, (…) cioplit cu o bardă specială şi apoi era lucrat cu o altă bardă, pentru finisare. Lemnul era mult mai durabil. Asta explică ce înseamnă durabilitate şi sustenabilitate, despre ceea ce am început să vorbim iar la nivel european, modul în care resursa materială era cu grijă folosită şi să aibă o rezistenţă în timp. Această casă are în jur de 80-100 de metri pătraţi amprenta la sol. Camerele sunt foarte generoase, camera bună, de exemplu, avea doar o sobă de tip godin pentru încălzit, pentru că ea nu era folosită tot timpul, doar când erau musafiri mai speciali, restul sobelor sunt din pământ sau din cărămidă. În tinda deschisă este o vatră liberă de gătit”, spune Ciprian Ştefan.

La această casă se poate observa foarte bine amprenta meşterului tâmplar şi cea a meşterului dulgher. Dacă elementele decorative din tâmplăria uşilor, ferestrelor, chiar şi a gardului alcătuiesc cartea de vizită a tâmplarului, felul în care a fost ridicată construcţia de stejar reprezintă „semnătura” dulgherului.

Povestea celei mai mari case de stejar care a fost studiată de specialişti într-un muzeu în aer liber din sud-estul Europei este învăluită parţial în mister: încă nu se cunoaşte primul proprietar, cel care a comandat această construcţie şi a locuit în ea.

„Nu am finalizat încă cercetările şi s-ar putea să ajungem în arhivele de la Viena sau din Budapesta, cred că o să avem primele dovezi după ce s-a făcut sistematizarea din perioada iosefină. Este o casă care se abate de la tiparul clasic. Trebuie să găsim dovezi că aici a locuit o familie care avea un rol determinant în comunitate. Erau bogaţi şi probabil că aveau o minimă pregătire”, arată Ciprian Ştefan.

ciprian stefan
Ciprian Ștefan, managerul Muzeului ASTRA Sibiu

Înainte de a fi adusă în muzeul din Sibiu, casa a fost cămin pentru familia şoferului de autobuz din Almaş, poreclit de săteni „Colega”.

„Pe ultimul care a locuit îl chema ‘Colega’, aşa îi spuneau oamenii din sat. Era o poreclă, pentru că el era şofer de autobuz sau de cursă, ducea oamenii de la Almaş la Gurahonţ sau în satele din apropiere. Pe vremea lui, vremea comunistă, şoferul de autobuz era la fel de important pentru comunitate cum erau şi preotul, învăţătorul, poliţistul, poate mai important decât primarul din comună”, menţionează Ciprian Ştefan.

Casa de la numărul 283 din Almaş, judeţul Arad, este una dintre cele mai valoroase case de stejar care s-au păstrat în ultimele trei secole în muzeele în aer liber din Europa. Aceasta dovedeşte cât de rezistente pot fi casele din stejar şi cât de valoroşi sunt meşterii care ştiu să construiască asemenea construcţii, folosind tehnicile de demult şi barda, nu drujba şi nu sculele de acum.

Așa arăta casa la locația din ARAR, înainte de a fi preluată și restaurată de specialiștii de la Muzeul ASTRA

„În programul nostru pentru Casa Artelor, vizavi de certificarea meşterilor constructori în special, noi, ca ţară, putem să ieşim în evidenţă în peisajul arhitecturii rurale din toată Europa cu arhitectura din lemn de esenţă tare, cum este stejarul. În foarte puţine zone din Europa se lucrează stejarul în atâtea feluri cum se lucrează în România, pentru că noi avem zonele depresionar-colinare care înconjoară arcul carpatic, pline de lemn de stejar, care era foarte rezistent, bun pentru construcţii, greu de lucrat. Exemplul elocvent pe care noi îl oferim când discutăm despre instrumentarul specific de tăiere, perioade, tehnică de lucru, utilitate este casa din Almaş, judeţul Arad, iar pentru structură mergem la casele săseşti pe care le-am adus în muzeu. Avem Oltenia plină de lemn de stejar din spatele nostru, dar este o altă tehnică, lemnul este mai subţire, este mai rudimentar lucrat sau este lucrat pe rotund, nu prin cioplire, ca şi cum ar fi scos din gater. Dacă vă uitaţi şi la sistemul de îmbinare, cheutorile, coadă de rândunică, parcă ar fi făcute într-un laborator”, precizează Ciprian Ştefan.

Potrivit directorului Muzeului ASTRA din Sibiu, o vizită în acest „sat al satelor româneşti” poate inspira orice turist cum să îşi facă o casă, o cabană sau pur şi simplu să valorifice ceea ce are moştenire de la bunici sau străbunici, pentru că în acest muzeu din mijlocul României casele sunt de poveste.

Reporter: Izabela Paulescu/AGERPRES

Județul SIBIU: Viteză și alcool pe autostrada A1! Un șofer a circulat pe contrasens, altul „zbura”

0

În cursul zilei de 4 martie , polițiștii Biroului de Poliție Autostrada au desfășurat activități specifice pentru prevenirea și combaterea încălcării normelor legale privind circulația rutieră pe A1, pe raza județului Sibiu.

Polițiștii rutieri au controlat 125 de autovehicule și au aplicat 120 de sancțiuni contravenționale în valoare de 48.000 de lei.

19 permise de conducere au fost reținute, dintre care 12 pentru depășirea limitei de viteză admise, 5 pentru conducere sub influența alcoolului: valori de până la 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat și unul pentru conducere pe sens opus și unul pentru alte abateri.

Toți conducătorii auto opriți au fost testați alcoolscopic.

Cele mai multe sancțiuni au fost aplicate șoferilor care au încălcat regimul de viteză, 86. Alte 5 sancțiuni au vizat șoferii depistați conducând sub influența alcoolului, 4 șoferi au fost sancționați pentru neportul centurii de siguranță, alți 5 conducători auto fiind amendați pentru conducerea unor autovehicule care prezentau defecțiuni tehnice, în aceste cazuri fiind reținut certificatul de înmatriculare. Alte 20 de abateri au fost sancționate contravențional.

Demn de menționat este un bărbat în vârstă de 37 de ani, din municipiul București, depistat conducând un autoturism cu viteza de 210 km/h. Conducătorul auto a fost sancționat cu amendă în valoare de 1.305 lei, precum și cu suspendarea dreptului de a conducce autovehicule pe drumurile publice pentru o perioadă de 120 de zile, dovada eliberată fiind fără drept de circulație.

Grupuri de elevi de la Colegiul “Goga” din Sibiu, în vizită la Tribunalul și Judecătoria Sibiu

0
img   scaled

În săptămâna 27 februarie – 3 martie 2023, în cadrul programului „Școala altfel”, Tribunalul Sibiu și Judecătoria Sibiu au fost vizitate de mai multe grupuri de elevi ai Colegiului Național ”Octavian Goga” Sibiu, aceștia fiind însoțiți de cadre didactice. Elevii prezenți aparțineau claselor a XII-a B, a XII-a D, a XI-a A și a X-a B.

Cei prezenți au fost informați cu privire la aspecte referitoare la modul de funcționare a sistemului judiciar, la circuitul dosarelor, la etapele procesuale parcurse până la soluționarea unui dosar, la modalitatea de lucru a personalului din instanță cu vizitarea compartimentelor auxiliare, astfel încât elevii să afle informații utile despre specificul activității instanțelor judecătorești.

În cadrul vizitei, elevilor le-a fost permis accesul în sălile de judecată în timpul ședințelor programate la nivelul Secției civile a Judecătoriei Sibiu, precum și la nivelul Secției civile I și Secției a II-a civile, de contencios administrativ şi fiscal din cadrul Tribunalului Sibiu.

Totodată, elevii au fost informați și cu privire la oportunitățile de carieră ale absolvenților de drept, fiindu-le prezentate modalitățile de accedere în profesia de judecător şi de grefier.

Super meci reușit de Hermannstadt în Giulești

0
Wallpaper cu emblema FC Hermannstadt înainte de decizia de faliment

Momentul revenirii pentru Hermannstadt! Victorie 1-0 în meciul disputat pe Giulești contra Rapidului.

Sibienii au înscris în minutul în minutul 32 după un assist venit din partea lui Popescu.

Oaspeții au trecut periculos finalul de meci, Dugandzic a ratat un penalty.

Este al 2-lea penalty ratat în ultimele etape de golgheterul formației vișinie.

ECHIPELE DE START

Rapid: H. Moldovan – Belu-Iordache, Săpunaru, C. Ignat, J. Morais – Emmers, Crepulja, A. Ioniță II – Papeau, Luckassen, Ongenda
Rezerve: Drăghia, P. Iacob, Dr. Grigore, Onea, Al. Albu, Pănoiu, Kait, Costache, Dugandzic
Antrenor: Adrian Mutu

Hermannstadt: Letica – Butean, Bejan, I. Stoica, Opruț – Biceanu, Sota Mino – Balaure, Limaj, C. Popescu – D. Paraschiv

Rezerve: Muțiu, Medina, Antoche, Alhassan, Oroian, Bărbuț, Dr. Iancu, G. Iancu, Babic

Antrenor: Marius Măldărășanu

Stadion: Superbet Arena-Giulești

Arbitru: Flueran Viorel Nicusor (Craiova – Dolj), A1: Marinescu Vasile (Bucureşti), A2: Vornicu Adrian (Iaşi) Arbitru VAR: Dima Iulian (Bucureşti), Arbitru AVAR: Marchidanu Marius Cristian (Brăila)

În etapa viitoare, Hermannstadt se va duela cu U Craiova 1948 pe teren propriu de la ora 18:15 (12 Martie). Acesta o să fie ultimul meci din sezonul regular. Mai apoi, pe 5 Aprilie se va juca și partida cu U Cluj tot la Sibiu de la ora 20:00.

Toate partidele o să fie transmise în direct de Digi Sport, Orange Sport și Prima Sport.

Ciprian Faraon: “Vorba nu acoperă niciodată fapta, iar în cazul acesta, vorba are picioare deosebit de scurte” (C.P)

0

Ciprian Faraon, președintele organizației municipale Forța Dreptei Sibiu a transmis următorul comunicat de presă:


REACȚIE LA DECLARAȚIILE DE VINERI, 03.03.2023, ALE DNEI RALUCA TURCAN

CIPRIAN FARAON, Președintele Organizației Municipale Forța Dreptei Sibiu: „Vorba nu acoperă niciodată fapta, iar în cazul acesta, vorba are picioare deosebit de scurte.”

Aș dori să îi amintesc dnei Turcan de faptul că procesul decizional al PNL de a intra în alianță cu PSD s-a definitivat în noiembrie 2021, cu 4 (patru) luni înainte ca Rusia să înceapă războiul în Ucraina și cu peste 3 (trei) luni înainte ca toate serviciile secrete din lume să intuiască intenția lui Putin. De asemenea, îi amintesc că a participat la acest proces decizional și a votat în favoarea alianței cu PSD, contrar mandatului primit de la organizația județeană Sibiu. Ceea ce domnia sa afirmă „la modul onest” este foarte departe de a fi onest.

În continuare, aș dori să exemplifice pentru toți sibienii, și chiar pentru toți românii, unde anume sunt stabilitatea și beneficiile acestei alianțe pentru populație. Nu are ce anume să ne exemplifice, pentru că singurele beneficii sunt pentru politicienii partidelor aflate la guvernare.

Deunăzi, ne-a fost prezentat în text și poze, un ipotetic sprijin pentru „noul” spital județean Sibiu. Cred că, la fel ca și mine, sibienii au obosit să vadă parade de imagine pe un subiect atât de important care, în practică, lipsește cu desăvârșire. Dacă vrem să vedem cine a oferit de-a lungul anilor (!) acest sprijin care a rămas mereu ipotetic, ne uităm în arhivele foto ale publicațiilor sau ale partidelor politice. Noi, cu toții, avem nevoie de fapte concrete, de realizări ale proiectelor.

Spuneam mai sus că dna Turcan a votat contrar mandatului primit, este membru al Alianței cu PSD, însă vorbește de liberalism și de vechii liberali. Liberalismul poate funcționa într-un sistem democratic, trădat de membrii PNL, atât la nivel de organizație dar și la nivelul comunicării reprezentanților săi cu sibienii și cu instituțiile media.

Mă adresez direct celor care, după dezamăgirile în lanț produse de partidul condus la nivel județean de dna Turcan si dna Cîmpean, caută o alternativă autentic-liberală: Forța Dreptei va amenda mereu aceste încercări de mușamalizare a adevărului.

Dar noi nu ne oprim aici, ci acționăm în favoarea sibienilor și a cetățenilor acestei țări, pentru că onestitatea se demonstrează prin fapte, nu doar prin cuvinte! Enumerăm aici doar câteva dintre cele mai importante inițiative legislative ale Forța Dreptei în Parlamentul României:

▪ Abrogarea pensiilor speciale ale parlamentarilor;

▪ Majorarea punctului de pensie, anual, cu rata medie anuală a inflației, respectiv cu 58.5% din creșterea reală a câștigului salarial mediu brut, indicatori din ultimele 12 luni dinaintea adoptării legii bugetului de stat (nu din anul anterior încheiat);

▪ Tratament egal pentru cetățeni – și statul să plătească dobânzi și penalități atunci când întârzie în achitarea anumitor debite către cetățeni;

▪ Să nu se mai permită introducerea în țară a deșeurilor amestecate, de mai multe tipuri, nesortate sau care conțin impurități într-o proporție mai mare de 1% și fără a fi prezentate documente de proveniență.

Sunt importante inițiativele noastre legislative pentru că prin deciziile din Parlament sunt influențate și viețile sibienilor, motiv pentru care vrem să le cunoașteți. Deputații și Senatorii Forța Dreptei lucrează pentru ajutorarea permanentă a cetățenilor, nu doar ajutorarea lor vremelnică, tradusă în pungi și postări pe rețelele sociale. De toți sibienii, tineri, pensionari sau persoanele care nu se pot îngriji singure, trebuie să ne îngrijim pe termen lung, asigurandu-ne că legea este pusă în aplicare.

Aceasta este diferența cea mai pregnantă între Forța Dreptei și Partidul rămas doar Național, termenul de Liberal nemaiexistand: noi facem, ei doar vorbesc despre ce au promis, dar nu au făcut, sau au promis și au încălcat încrederea a milioane de oameni.

VIDEO-FOTO: Mașină abandonată, după ce a fost implicată într-un autoaccident în cartierul Valea Aurie, în zona Zoo Sibiu

1

Șoferul unei mașini a pierdut controlul direcției de deplasare și s-a izbit cu mașina într-o bordură din cartierul Valea Aurie, în zona Zoo Sibiu.


În urma impactului, masina a pătruns pe pista de biciclete, unde a rupt un copăcel. Deși autoaccidentul s-a produs în jurul orei 00:30, în această dimineață, mașina era încă acolo. Incidentul rutier nu a fost anunțat momentan la Poliție însă șoferul are la dispoziție 24 de ore.

Misiunile Salvamont Sibiu, apreciate până la București

0

Serviciul Public Județean Salvamont Sibiu, a fost premiat pentru ”servicii deosebite aduse sistemului de urgență din România” de către Lucian Bode, ministrul Afacerilor Interne și dr. Raed Arafat, secretar de stat și șef al Departamentului pentru Situații de Urgență.


Salvamont Sibiu, alaturi de alte cinci servicii județene Salvamont au primit vineri, 3 martie 2023, câte un Brevet pentru Emblema de Onoare a DSU pentru activitatea deosebită în protejarea și salvarea de vieți omenești.

FOTO: Alt accident produs la Scoreiu. Un autocamion a intrat într-o casă

0

Un accident rutier a paralizat, în această dimineață, traficul în localitatea Scoreiu din județul Sibiu.


Conform primelor informații, drumul era uscat iar la această oră traficul este dirijat de polițiștii rutieri. Cel mai probabil, șoferul autocamionului nu a adaptat viteza de deplasare în curbă, a derapat și s-a izbit în zidul unei case. Se lucrează la scoaterea cisternei de pe carosabil.

O femeie din Sărata este de negăsit, de mai bine de două săptămâni

0

Poliţiştii sibieni caută o femeie în vârstă de 41 de ani, care a plecat de acasă fără a mai reveni. Persoanele ce pot oferi informaţii care să conducă la depistarea acesteia sunt rugate să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apeleze gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.


La data de 3 martie, polițiștii sibieni au fost sesizați de către un bărbat cu privire la faptul că, de aproximativ două săptămâni, mama concubinei sale, SPĂLĂȚELU LUCIA, în vârstă de 41 de ani, a plecat de la domiciliu, din sat Sărata, comuna Porumbacu de Jos, județul Sibiu, într-o direcție necunoscută, fără a mai reveni acasă.

Semnalmente: înălțime 160 cm, greutate 80 de kg, păr brunet, ten măsliniu.

În momentul plecării, femeia purta geacă de iarnă de culoare albă, pantaloni de culoare albă și cizme de culoare neagră.

Nu se cunosc eventuale semne particulare.

Cetăţenii care pot oferi informaţii despre această femeie sunt rugați să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apeleze gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.

Ce a cumpărat Daniela Cîmpean de la piața volantă la birou?

0

Câțiva producători locali din diferite arii culinare au fost prezenți astăzi în curtea Consiliului Județean Sibiu la noul proiect Piața volantă la birou. Ideea este de a-i duce pe producătorii locali care vând sâmbăta la Piața Transilvania și în alte locații, în timpul săptămânii. Astăzi a fost un bun prilej pentru producătorii de legume, brânză, miere, dulciuri și alte bunătăți să vândă în curtea Consiliului Județean, mai ales că sala mare a fost plină datorită unor sesiuni de prezentare organizare de Agenția pentru Dezvoltare Regională Centru.


Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu a făcut și ea cumpărături la Piața volantă la birou. A cumpărat țelină, morcovi și alte legume „Fac o supă cum m-a învățat mama”. Apoi a luat miere. Alți angajați de la Consiliul Județean au ales brânzeturile sau produsele de patiserie și dulciurile. Spanacul a fost la mare căutare, așa că președinta CJ nu a mai găsit când a ajuns și ea să cumpere.

Începând cu a doua jumătate a lunii martie, Piața volantă la birou va fi organizată, prin alternare săptămânală cu locația de la Consiliul Județean Sibiu, și în curtea Agenției pentru Protecția Mediului, str. Hipodromului nr. 2A. Și în acest loc, comercianții vor avea întreg suportul logistic oferit gratuit, iar accesul publicului larg va fi liber.

Un maghiar mutat la Sibiu a descoperit artefacte dacice de 2200 de ani și unelte de bronz de peste 3000 de ani

6

Lorant Erdei este cunoscut deja sibienilor pentru bucatele alese pe care le prepară la restaurantul Lor.And. Un chef din Satu Mare, instruit în Budapesta și apoi călit la nivel înalt în Franța la un restaurant cu 2 stele Michelin, Lorant a ales Sibiul. Din cauza unei povești de dragoste care a dus la o familie fericită. Dar Lorant nu este doar un bucătar vestit în România, ci și un pasionat de pescuit și de… arheologie.


Nu este singurul din Sibiu. Alături de el sunt deja mai mulți pasionați care au investit timp și energie pentru a cerceta pădurile și dealurile județului în căutarea de mici descoperiri. Nu vânează comori, ci o face din pasiune. O combinație de ieșire în natură, la aer curat cu pasiunea cercetării arheologice.

Orice descoperire cu importanță arheologică, fie că este pe terenul tău sau de oriunde, trebuie predată instituțiilor statului. Procedura este simplă: o duci la Primărie, ei fac proces verbal pentru obiectele găsite și le predau la Direcția de Cultură. Aceștia o alocă unui muzeu cu capacitate de depozitare și expertiză arheologică. În județul Sibiu, singurul astfel muzeu este Brukenthal.

Dar în România, realitatea arată cu totul altfel.

Investiga urme de urs și a dat peste un tezaur dacic

Lorant Erdei a ieșit la plimbare pe dealurile dintre Șura Mare, unde locuiește, și satul Hamba. A luat la el și detectorul de metale. El recunoaște că singura frică a lui când cutreieră dealurile și pădurile sunt urșii și câinii ciobănești. Dar mai ales urșii. Și el și alți căutători ca el au avut dese întâlniri cu aceste animale, aflate în număr foarte mare pe raza județului Sibiu. La 1 august 2021, la orele amiezii, Lorant se plimbase deja de multe ore pe dealurile spre Hamba. Degeaba. O zi călduroasă, dar fără nicio reușită. Nici măcar o conservă rătăcită de vreun cioban. Ar mai fi stat, dar a văzut urme de labe de urs proaspete. S-a aplecat să le cerceteze mai atent și a lăsat detectorul de metale jos. Și de aici începe nebunia. Pregătit să plece acasă pentru că urmele arătau un urs în zonă, Lorant a auzit aparatul de lângă el că o ia razna. A săpat puțin, și la 25 de centimetri, adică la o adâncime foarte mică, a găsit o grămadă de artefacte. Pline de pământ erau evident vechi. De frica ursului, nu a mai cercetat restul zonei, a pus maldărul de obiecte cum erau cu pământ în rucsac și a plecat.

A mers la Primărie cu obiectele și aici a văzut ce sunt. Cei din Primăria Șura Mare, pentru a face proces verbal pentru artefactele primite le-au întins pe o coală mare albă (foto). Castroane, fibule, lanțuri și alte obiecte, toate din argint. Obiectele predate de Lorant au fost trimise de Primăria Șura Mare la Direcția de Cultură. Și acum începe odiseea.

2200 de ani în pământ și încă unul prinse în birocrație

Cum avea să afle mai târziu, obiectele găsite de Lorant sunt dacice și datează din secolul I – II înainte de Christos. Ajunse la Direcția de Cultură Sibiu obiectele s-au împotmolit. Și nu doar acestea. Și alte descoperiri arheologice întâmplătoare aduse de diverse persoane au rămas blocate în această instituție. După o perioadă, cu puține zile înainte de schimbarea conducerii instituției, toate obiectele au fost trimise la …. Muzeul ASTRA. Deși acest muzeu nu are expertiză arheologică, dar are arheologi și autorizație de depozitare. Și au stat și acolo. Abia după un an de la descoperirea lor, la finele verii lui 2022, artefactele, la presiunea celor ca Lorant care întrebau de soarta lor, au fost predate înapoi la Direcția de Cultură Sibiu, care le-a predat la Muzeul Brukenthal din Sibiu. Apoi a început procesul de curățare, identificare și punere în valoare.

Fotografie realizata de Lorand in 2021 cand a depus artefactele la Primaria Sura Mare

Lorant a văzut obiectele curățate după un an și jumătate

Deși om în toată firea, cu reputație ca chef în toată România, Lorant a fost astăzi ca un copil. Muzeul de Istorie din cadrul Muzeului Brukenthal l-a invitat alături de soție și câțiva prieteni și ei pasionați de acest domeniu să vadă tezaurul dacic descoperit de el. „Arată ca noi” a exclamat unul dintre ei. Natea Ghiță, arheolog și expert al muzeului Brukenthal le-a etalat toate obiectele. Fibule, cupe, lanțuri și multe obiecte mici, toate din argint arătau ca noi. „Sunt în stare foarte bună” le-a spus Natea celor prezenți. El a explicat că se pot data aproximativ în secolul I înainte de Christos, ca fiind dacice. Tezaurul găsit de Lorant la Hamba întârește o informație mai veche știută de arheologi că în acea zonă a existat o importantă așezare dacică. El a spus că primesc tot mai multe artefacte arheologice de la oameni care folosesc detectoare de metale sau alte tehnologii din tot județul, unele fiind unicat.

Lorant a luat în mână fiecare obiect și le explica prietenilor și expertului de la Brukenthal cum le-a găsit. Cu mănuși și mare atenție Lorant a fost vizibil bucuros să revadă marea sa descoperire.

Surpriza muzeului: topoarele de bronz de peste 3000 de ani… descoperite tot de Lorant

Chemat de cei de la muzeu pentru a vedea tezaurul dacic și a oferi mai multe informații despre locația exactă, Lorant a avut parte și de o surpriză. Muzeul Brukenthal a primit de curând, tot prin traseul rătăcirii Direcția Cultură – ASTRA, un set de artefacte din epoca bronzului, capete de topoare. Datarea istorică le situează acum peste 3000 de ani, tot în zona Șura Mare, unde Lorant le-a găsit. Acestea au fost descoperite în 2020, în plină pandemie și au stat blocate la alte instituții peste doi ani!

Reprezentanții muzeului Brukenhtal au promis că odată finalizate toate demersurile, artefactele vor fi expuse în secțiunea dacică a muzeului de Istorie din Sibiu.

Conform legii, Lorant Erdei este îndreptățit să primească de la Ministerul Culturii, o răsplată în bani de 30% din valoarea stabilită de experți pentru descoperirea sa. Cazuistica actuală din România arată că adesea instituțiile statului amână mult aceste plăți sau le refuză, mulți descoperitori ajungând să se judece pentru dreptul lor de descoperire.

Astăzi, însă, Lorant Erdei a fost fericit. A revăzut ambele descoperiri importante făcute de el. Și așteaptă ca la toamnă să poată fi văzute de toți oamenii la Muzeul de Istorie din Sibiu.

Lorant Erdei

VIDEO: Cazul Maurer Angelika – Au apărut filmări din ziua dispariției

0

Au apărut primele imagini surprinse în dimineața dispariției studentei ULBS, Maurer Angelika. Polițiștii sibieni continuă activitățile specifice în vederea depistării acesteia.


Ieri, peste 150 de polițiști și sute de voluntari au „periat” toată pădurea Dumbrava din Sibiu, fiind sprijiniți de drone, câini de urmă și chiar și un elicopter. Lucrurile fetei au fost găsite acum câteva zile în pădurea Dumbrava, fiind vorba despre un telefon mobil, cheile camerei de cămin și cartea de identitate. La această oră, sunt luate în calcul mai multe ipoteze, printre care și varianta unui suicid, aceasta fiind cunoscută cu probleme psihice.

Imagini surpinse de camerele de supraveghere video din dimineața plecării Angelikăi.

https://youtu.be/pwsU-P5fjvU

Imagini filmate la căutarea de ieri din pădurea Dumbrava

Mihai Macaveiu (PSD): ”În mai puțin de un an am reușit, pentru prima dată, să alocăm industriei din România peste 300 de milioane de euro” (C.P)

0

Organizația Județeană PSD Sibiu a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:


La Ministerul Economiei sunt derulate mai multe scheme de ajutor de stat pentru companii care activează în România, care presupun finanțarea investițiilor în tehnologii noi pentru industria din țara noastră. De altfel, în această săptămână, au fost semnate mai multe contracte de finanțare, în valoare totală de peste 3,7 milioane de lei. Societățile comerciale care au primit aceste finanțări sunt din domenii precum fabricarea echipamentelor electrice, industria textilă, farmaceutică ori cea aeronautică.

„Pentru prima dată, Ministerul Economiei a reușit alocarea a peste 300 de milioane de euro industriei din România, în cadrul a trei scheme de finanțare. Numărul mare de solicitări de finanțare ne arată că programele gândite la minister sunt unele care vin în sprijinul industriei și nu sunt făcute după ureche. De altfel, toate aceste măsuri au fost luate în condițiile în care există un dialog permanent cu reprezentanții tuturor ramurilor economice de la noi din țară, pentru a ne asigura că ele sunt benefice mediului de afaceri”, a declarat Mihai Macaveiu, secretar de stat în Ministerul Economiei.

Ministerul Economiei gestionează o schemă multianuală de granturi de la bugetul de stat, pentru investiții inițiale ale companiilor din industria prelucrătoare, în valoare totală de 300 de milioane de euro, cu un buget mediu anual de 150 milioane de lei pentru  perioada 2022-2023. Ajutoarele vor fi acordate pentru realizarea de investiții inițiale sau pentru o investiţie iniţială în favoarea unei noi activităţi economice.

Alt program dintre cele implementate de Ministerul Economiei este acela de creștere a competitivității produselor industriale. Schema de ajutor de minimis are un buget total de aproximativ 6 milioane euro, iar suma maximă acordată unui beneficiar este egală cu echivalentul în lei al sumei de 200.000 de euro. Plata se va efectua eşalonat, prin rambursarea cheltuielilor în baza documentelor justificative. În această perioadă se derulează cea de-a doua sesiune de depunere de proiecte care se încheie pe data de 24 martie. De la momentul deschiderii schemei de minimis, Ministerul Economiei a aprobat șase cereri de finanțare.

Ministerul Economiei derulează, de asemenea, schema de ajutor de minimis în vederea tranziției către economia circulară, care este bugetată cu 8 milioane de euro. În cadrul sesiunii de depunere a cererilor de finanțare, au fost depuse 94 de cereri de finanțare, iar valoarea totală a proiectelor depuse este de peste 19 milioane de euro.
În cadrul schemei de ajutor de minimis în vederea tranziției către economia circulară, vor fi create 256 de locuri de muncă, în cadrul proiectelor aprobate.

Spectacol de dans contemporan, în premieră la Teatrul de Balet Sibiu

0

Coregrafa Sandra Mavhima, cunoscută publicului din Sibiu, pentru spectacolele de dans contemporan create la Teatrul de Balet Sibiu „Amurg” (2019) și „Amurg 304 zile de lămâie” (2021), a început repetițiile cu dansatorii baletului sibian pentru o nouă premieră de dans contemporan: „One way ticket / Un bilet dus”. Noul spectacol de dans contemporan creat de Sandra Mavhima la Sibiu va avea premiera la Teatrul de Balet Sibiu sâmbătă, 22 aprilie 2023, iar biletele, puse astăzi în vânzare, pot fi cumpărate de la sediul administrativ al instituției, sau online, de pe site-ul partenerului de ticketing Kompostor.ro.

„Vrăjiți de mirajul unei vieți mai bune, milioane de emigranți din fostele state comuniste din Estul Europei, ajung în fiecare an în Occident, în căutarea unei vieți mai bune. One way ticket / Un bilet dus este povestea tuturor celor care și-au lăsat în urmă familiile și au plecat din Est, din Balcani, înspre Vest, înspre Occident. Pentru mulți dintre aceștia, diferențele culturale mari, strictețea și rigiditatea noilor societăți adoptive, fac procesul integrării aproape imposibil, iar mulți dintre cei care au plecat ajung captivi între două realități: cea a țării natale, căreia nu simt că îi mai aparțin și cea a țării adoptive, unde nu vor fi poate niciodată asimiliați în totalitate. One way ticket  / Un bilet dus este un eseu coregrafic despre rădăcini și dezrădăcinare. Despre căutare și însingurare.” Sandra Mavhima, coregrafă

Sandra Mavhima este coregraf, profesor și director artistic. A absolvit Liceul de coregrafie „Floria Capsali”, București, în 2003. După absolvire, a lucrat ca balerină la Teatrul Național de Operetă și Musical „I. Dacian”, Circul Metropolitan București, Orion Balet. De-a lungul anilor, a dansat în spectacole de balet, musical, teatru, circ, dans contemporan, evenimente publicitare, emisiuni TV și reclame. În 2007, a obținut licența în arte (coregrafie) la Universitatea Națională de Teatru și Cinematografie „I.L. Caragiale” (UNATC), iar în 2010 masterul în Artele Spectacolului, în cadrul aceleiași universități. În 2014, a absolvit Universitatea Națională de Arte București, Facultatea Istoria și Teoria Artei, iar în 2018 a obținut un doctorat în cinematografie și media pe baza studiului de cercetare „Limbajul coregrafic în filmul experimental” (UNATC). Și-a început cariera de coregraf în 2008. Din 2011 lucrează ca manager cultural pentru Asociația Secția de Coregrafie. În perioada 2014 – 2017 a fost director artistic al „ALT Concurs Național de Coregrafie”. Spectacolele sale au fost prezentate la evenimente și festivaluri din România, Spania, Franța, Liban, Thailanda, iar scurtmetrajul „Collective Identity” a fost selectat de Essential Dance Film – TenduTv (SUA) pentru colecția celor mai reprezentative filme de dans din lume din anul 2012. În prezent este lect. univ. dr. la Universitatea Națională de Arte „George Enescu” din Iași. La Teatrul de Balet Sibiu a montat trei spectacole de dans contemporan „Amurg” (2019) „Amurg. 304 zile de lămâie (2021) și „Soft power” (2019).

ONE WAY TICKET / UN BILET DUS

Premieră de dans contemporan 

COREGRAFIA: Sandra Mavhima 

SCENOGRAFIA: Radu Aldea

ASISTENT COREGRAFIE: Adela Floricioiu

MUZICA: Adrian Enescu 

LIGHT DESIGNER: Radu Drusan 

DISTRIBUȚIE: 

Bella Gilligan, Tereza Dragomir, Ayaka Nagai, Maria Trabalon, Candela Nieto, Beatriz Reis/Monica Viqueira

Mattia Longhitano, Guido Sarnataro, Henrique Ferreira, Kenichi Murata, Lazaro Ortega, Manuel Sanchez/Fulvio Zamagna

DURATA APROXIMATIVĂ: 1h

Adi Eco Sibiu: De Ziua Mărțișorului, elevii au învățat despre mediu înconjurător, reciclare și colectare selectivă

0

O dată cu venirea primăverii, în data de 1 martie 2023, echipa ADI ECO Sibiu, la invitația cadrelor didactice, a vizitat Liceul Tehnologic Miercurea Sibiului și Școala Gimnaziala Apoldu de Sus.

“Bucuria mărțișoarelor și a florilor oferite de elevi doamnelor ne-a cuprins și pe noi, am simțit apropierea primăverii” – au declarat reprezentanții Adi Eco Sibiu.

Pentru că săptămâna verde e în toi, iar cei mici sunt curioși să afle căt mai multe informații despre mediu înconjurător, reciclare și colectare selectivă echipa Adi Eco le-a oferit caiete din hârtie reciclată, special creeate cu aceste informații prețioase.

“Suntem convinși ca aceste informații vor ajunge mai departe la părinți, bunici și cu timpul vor deveni obiceiuri sustenabile pentru noi toți.

Vă mulțumim că ne-ați invitat în școlile voastre!” – au adăugat reprezentanții Adi Eco Sibiu.

Patru sibieni reținuți după ce au furat combustibil din rezervoarele camioanelor din Sebeș

0

Polițiștii din Sebeș au reținut patru persoane din Sibiu ce sunt bănuite de comiterea mai multor infracțiuni de furt de combustibil, din rezervoarele unor camioane parcate pe raza municipiului.


În urma perchezițiilor efectuate la domiciliilor acestora, polițiștii au ridicat bunuri susceptibile a proveni din infracțiuni, două arme cu aer comprimat, deținute ilegal, plicuri cu substanțe susceptibile a fi droguri precum și alte bunuri.

La data de 2 martie 2023, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Sebeș, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sebeș, cu suportul de specialitate al Direcției Operațiuni Speciale și al Unității Centrale de Analiză a Informației din cadrul Poliției Române, au efectuat 3 percheziții, toate în municipiul Sibiu, în scopul documentării activității infracționale a 4 persoane bănuite de furt de combustibil din rezervoarele unor camioane parcate pe raza municipiului Sebeș.

Din cercetări a rezultat că, în perioada noiembrie 2022 – ianuarie 2023, 4 tineri, cu vârste cuprinse între 19 și 25 de ani, din municipiul Sibiu, ar fi sustras 1.200 de litri de motorină din rezervoarele a 16 camioane parcate în curțile unor societăți comerciale din Sebeș sau în parcări publice de pe raza municipiului. 

 

Ulterior, ar fi vândut combustibilul sustras sau l-ar fi folosit pentru alimentarea autoturismelor personale.  

 

Cu ocazia perchezițiilor efectuate, polițiștii au ridicat două arme neletale, cu aer comprimat, deținute ilegal, mai multe plicuri cu substanțe susceptibile a fi droguri,  precum și bunuri care sunt susceptibile a proveni din furturi sau în legătură cu care există suspiciunea că ar fi fost folosite în activitatea infarcțională. 

 

Toate cele 4 persoane vizate de anchetă au fost conduse la sediul Poliției Municipiului Sebeș, pentru audieri, iar ulterior, față de acestea a fost luată măsura reținerii, pentru o perioadă de 24 de ore.

 

În cursul zilei de azi, 3 martie, vor fi prezentate Parchetului de pe lângă Judecătoria Sebeș, pentru dispunerea măsurilor legale.

Muzeul ASTRA Sibiu – la final programului ,,Eu ciripesc și iarna în muzeu”

0

În perioada 16 decembrie 2022 – 28 februarie 2023, la Muzeul ASTRA a fost derulat programul ,,Eu ciripesc și iarna în muzeu”, o acțiune specială de observare a păsărilor sălbatice din Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului, precum și hrănirea lor pe timp de iarnă. În aceasta perioadă am înregistrat un număr de 784 de vizitatori care au hrănit păsările cu semintele găsite în pungile de la intrarea principală. Vorbim despre elevi de la grădinițe, școli sau pur și simplu vizitatori care iubesc fauna din Muzeul ASTRA. Cu toții au primit hărți pentru a descoperi cu ușurință toate cele 4 locații cu 6 hrănitori amplasate în Muzeul în aer liber. La final, aceștia au primit drept răsplată un obiect handmade confecționat în atelierele educaționale interactive la Muzeul ASTRA.

Acțiunea de observare și hrănire a păsărilor pe timp de iarnă a fost inițiată în anul 2018, în colaborare cu Societatea Ornitologică din România.

Pe lânga recunoștința noastră, în mod sigur și pițigoiul mare, pițigoiul albastru, macaleandrul, ticleanul, rața mare, ciocănitoarea mare, lebăda și toate celelalte specii s-au bucurat din plin de atenția primită! 

Acțiunile Muzeului ASTRA sunt posibile prin finanțarea Consiliului Județean Sibiu.

Muzeul ASTRA Sibiu a ajuns la finalul programului ,,Eu ciripesc și iarna în muzeu”

0

În perioada 16 decembrie 2022 – 28 februarie 2023, la Muzeul ASTRA a fost derulat programul ,,Eu ciripesc și iarna în muzeu”, o acțiune specială de observare a păsărilor sălbatice din Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului, precum și hrănirea lor pe timp de iarnă. În aceasta perioadă am înregistrat un număr de 784 de vizitatori care au hrănit păsările cu semintele găsite în pungile de la intrarea principală. Vorbim despre elevi de la grădinițe, școli sau pur și simplu vizitatori care iubesc fauna din Muzeul ASTRA. Cu toții au primit hărți pentru a descoperi cu ușurință toate cele 4 locații cu 6 hrănitori amplasate în Muzeul în aer liber. La final, aceștia au primit drept răsplată un obiect handmade confecționat în atelierele educaționale interactive la Muzeul ASTRA.

Acțiunea de observare și hrănire a păsărilor pe timp de iarnă a fost inițiată în anul 2018, în colaborare cu Societatea Ornitologică din România.

Pe lânga recunoștința noastră, în mod sigur și pițigoiul mare, pițigoiul albastru, macaleandrul, ticleanul, rața mare, ciocănitoarea mare, lebăda și toate celelalte specii s-au bucurat din plin de atenția primită! 

Acțiunile Muzeului ASTRA sunt posibile prin finanțarea Consiliului Județean Sibiu.