Acasă Blog Pagina 492

10 lei costă un bilet la meciul cu Unirea Dej

0

Sibiu Independent: Filosofia noastră

Știri care dau putere comunității noastre

Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.

Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.

Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.

După victoria obținută în prima etapă la Tg.Mureș, ACS Mediaș se întoarce pe teren propriu pentru partida cu Unirea Dej. Succesul obținut la Tg.Mureș trebuie confirmat în jocul de vineri.


Asa cum a anunțat președintele Ionuț Buzean, ACS Mediaș va disputa meciurile de acasă în ziua de vineri pentru a face loc și echipelor de juniori agrenate în campionatele naționale sau județene.

ACS Mediaș – FC Unirea Dej se joacă pe Stadionul Gaz Metan 2 (8 Mai), vineri, de la ora 17.00. Partida va fi live pe pagina de Facebook ACS Mediaș.

Informații pentru suporteri: Biletul de acces costă 10 lei. Minorii au acces gratuit.

Joi, biletele de acces se pot cumpăra de la sediul clubului din centru, de lângă Casa Căsătoriilor, în intervalul 09:00-14:00.
Biletele se pot achiziționa vineri din Piața Regele Ferdinand (de lângă Casa Căsătoriilor) între orele 09:00-13:00 și de la casa de bilete de la stadion între orele 15:00-17:00.

Miercuri începe la Sala Transilvania Memorialul Elemer Tordai

0

Prima întâlnire a echipei de baschet CSU Sibiu cu iubitorii baschetului sibian, în noul sezon, va avea loc în 4 și 5 septembrie, la Sala Transilvania. Ca în fiecare an, Memorialul Elemer Tordai reprezintă cel mai important reper din presezon pentru echipa sibiană. 


BC CSU Sibiu are anul acesta oponenți din campionatul intern dar și campioana Bulgariei, la o nouă ediție a Memorialului Elemer Tordai. Rilski Sportist Samakov, CSM Târgu Mureș și CS Vâlcea vin la Sibiu pentru a face reglajele în vederea sezonului competițional 2024/2025. Primul adversar din cadrul turneului, Rilski Sportist, se pregătește prin participarea la Memorialul Elemer Tordai pentru preliminariile din Basketball Champions League. Campioana Bulgariei va da piept acolo în primul meci cu finlandezii de la BC Nokia. 

Programul partidelor de la Memorialul Elemer Tordai este următorul: 

Miercuri, 4 septembrie, 2024:- ora 17:00 – CS Vâlcea 1924 vs CSM Târgu Mureș

ora 19:30 – BC CSU Sibiu vs Rilski Sportist

Joi, 5 septembrie, 2024:- ora 17:00 – Finala mică

-ora 19:30 – Finala mare

 Accesul la meciurile din cadrul Memorialului Tordai va fi gratuit. Echipa noastră va ajunge la patru meciuri de verificare, după participarea la Memorialul Elemer Tordai. Băieții lui Tomas Rinkevicius au înregistrat un succes și o înfrângere la Cupa Timișoara, iar până la finalul presezonul vor mai juca minim un meci, contra lui CSM CSU Oradea, pe 11 septembrie.

Acțiunea este cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2023 și Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania. 

Doi jucători din Mediaș au ajuns la echipa națională

0

În aceste zile noul selecționer, Mircea Lucescu, a convocat la Naționala României doi jucători crescuți la Mediaș, Darius Olaru și Iulian Cristea.


Cei doi se pregătesc pentru meciurile cu Kosovo și Lituania, din Liga Națiunilor. „Nu putem decât să ne mândrim cu cei doi fotbaliști și cu mulți alții desigur, care întotdeauna au facut cinste orașului nostru prin evoluțiile și rezultatele avute. Nu au trecut foarte mulți ani de cand Darius si Iulian, erau văzuți ca tinere speranțe a fotbalului medieșean. Între timp s-au transformat in modelul de urmat, a tinerelor talente din academia noastră și muncim și credem că o să “scoatem” următorii fotbaliști de mare valoare”, au transmis reprezentanții clubului sibian.

EDITORIAL: Daniel Cermonea, soldatul PSD ideal, fără declarații publice, dar bun executant

0
După trei mandate de consilier local la Avrig, din care 3 ani și viceprimar, Daniel Cermonea a fructificat plecarea lui Ioan Condrea de la șefia PSD Sibiu pentru a urca scara politică.

Ajuns consilier județean în 2016, într-o perioadă de haos în PSD Sibiu, Daniel Cermonea s-au cățărat politic cu sprijinul liderilor de atunci Ovidiu Sitterli și Gheorghe Suditu.

După un an de mandat în Consiliul Județean Sibiu a demisionat pentru a lua în primire funcția de membru în Consiliul de administrație al Romgaz. Din 2017 a rămas cu respectiva funcție bine plătită.

Gurile rele spun că a fost răsplata pentru contribuția puternică avută de el în punerea la șefia PSD Sibiu a lui Bogdan Trif. Și Trif nu își uită apropiații.

La alegerile din 2020 a fost ales din nou consilier județean, Daniel Cermonea. A candidat și la parlament în același an, fără șanse.

Acum țintește o nouă candidatură parlamentară.

Dar vreunul dintre voi a auzit de ceva spus sau realizat de consilierul local/viceprimar/ consilier județean Daniel Cermonea? Eu nu. Totuși, în 16 ani de mandate ar trebui să îl vedem public, să auzim un discurs, să citim un proiect sau o decizie luată.

Nu. Cermonea a fost mereu un bun executant de partid. De la Avrig, urcat apoi la județ și cu speranțe de Parlament. Un politician model pentru soldatul de partid. În cazul de față PSD.

Unii poate mai credeți că un adevărat om politic ar trebui să fie aproape de oameni, implicat în rezolvarea problemelor, prezent în spațiul public cu discursuri etc.. Sunt și astfel de politicieni, dar nu este cazul soldatului de partid, cum este Cermonea.

El continuă să joace rolul din umbra lui Bogdan Trif, să facă jocuri de culise, să execute ordinele și să nu facă declarații publice, pentru a nu lua fața șefului.

Acțiuni de dezinfectare în spațiile publice din municipiul Mediaș

0
Primăria Municipiului Mediaș a efectuat recent o serie de lucrări de dezinfectare și dezinfestare în spații publice deschise de pe raza orașului nostru.

Serviciile au fost prestate de către o firmă specializată și au vizat spații exterioare precum: parcuri, spații verzi, locuri de joacă, în suprafață totală de peste 500.000 de metri pătrați. De asemenea, de aceste servicii au beneficiat și unitățile de învățământ de pe raza municipiului Mediaș, pe o suprafață de peste 31.000 de metri pătrați.

 Scopul acestei acțiuni este de distrugere și de prevenire a dezvoltării căpușelor, țânțarilor și altor insecte dăunătoare de pe domeniul public. Activitatea s-a efectuat în principal pe timp de noapte, cu substanțe avizate și aprobate de către Ministerul Sănătății, care nu afectează sănătatea umană. 

Raluca Turcan: Recalcularea pensiilor din anul 2024 nu ar fi fost posibilă fără deciziile luate în urmă cu 3 ani (C.P)

0

Astăzi Camera Deputaților a dat un vot corect și firesc pentru creșterea la 3000 a plafonului de la care se impozitează pensiile în România. Este finalul unui drum lung și destul de anevoios, care marchează finalizarea reformei sistemului public de pensii, a transmis Ministrul liberal al Culturii, Raluca Turcan, pe pagina sa de Facebook.

„Oricât se încearcă acapararea politică a procesului de reformă a pensiilor, meritul PNL este incontestabil.

Reforma sistemului de pensii nu poate fi ruptă de PNL.

Dimpotrivă PNL a inițiat și a susținut fiecare etapă în parte!

Primul pas s-a făcut în anul 2021, atunci când eram ministru al muncii și când am decis să aducem 1.000 de angajați noi în casele de pensii, pentru a transpune dosarele cu șina în format electronic și a putea face recalcularea tuturor dosarelor într-un timp foarte scurt.
Recalcularea pensiilor din anul 2024 nu ar fi fost posibilă fără deciziile luate în urmă cu 3 ani.

Recalcularea pensiilor cu pixul și hârtia ne-ar fi dus cu reforma peste câțiva ani!

Tot în anul 2021, am inclus această reformă în PNRR, pentru a mă asigura că, oricum s-ar numi ministrul muncii, reforma pensiilor să fie un proces ireversibil, precum și o obligație fermă pentru Guvernul în funcție.

Am inițiat noua lege a pensiilor și un an mai târziu, în anul 2022, tot ca parte a acestui proces, am propus acest proiect legislativ, de creștere a plafonului de impozitare a pensiilor, de la 2.000 la 3.000 de lei. Știam că recalcularea va aduce majorări de pensii, că multe pensii vor depăși 2.000 de lei și că majorarea nu trebuie să fie desființată prin impozit.

Aș vrea să mai subliniez unele aspecte!
În tot acest timp, cât PNL s-a aflat la guvernare, valoarea punctului de pensie a crescut cu peste 60%.
De asemenea, pentru majorările de pensii rezultate din recalculare și pentru plata acestora trebuie bani. Ori, efortul bugetar substanțial a fost asigurat de către ministrul PNL al finanțelor. A fost condiția PNL la întocmirea bugetului pentru acest an, să avem resursle financiare cuprinse în buget.

Mulțumesc tuturor colegilor pentru votul acordat și putem spune că, astăzi, reforma pensiilor se închide cu majorarea plafonului de impozitare, astfel încât pensiile mai mici să fie scutite de impozit„ – a declarat Raluca Turcan.

Probleme la sistemul informatic al Spitalului de Pediatrie Sibiu

0

ACTUALIZARE 4 SEPTEMBRIE ora 11:30: Conform surselor Sibiu Independent, problema IT a Spitalului de Pediatrie Sibiu nu a fost rezolvată, sistemele fiind în continuare nefuncționale. Surse sub protecția anonimatului au declarat faptul că hackerii au cerut răscumpărare pentru deblocarea bazei de date.

Știre inițială:

De ieri, Spitalul de Pediatrie din Sibiu are probleme cu sistemul informatic.

Conform surselor Sibiu Independent, de vină ar fi un atac cibernetic, similar cu cel de acum un an de zile, când peste 40 de spitale din țară au avut serverele virusate. Surse din cadrul spitalului ne-au declarat, sub protecția anonimatului, faptul că s-au realizat inclusiv operații chirurgicale însă fără funcționalitatea sistemului IT. Chiar și o echipă a SRI a fost în cursul serii trecute, în camera serverelor, însă aceasta nu a putut rezolva avaria IT.

Reprezentanții Spitalului de Pediatrie Sibiu au declarat pentru Sibiu Independent faptul că, există o disfuncționalitate a sistemului IT iar instituțiile responsabile au fost solicitate pentru remediere. Aceștia au mai precizat că momentan, sunt rezervați în declarații.

Lucrări de reabilitare pe strada Petru Rareș din municipiul Mediaș

0
Primăria Municipiului Mediaș a demarat luni, 2 septembrie 2024, lucrările de asfaltare a străzii Petru Rareș, din zona centrală a municipiului Mediaș. Acestea se efectuează în urma finalizării intervențiilor operatorului SC Apa Târnavei Mari SA la rețeaua de apă și canalizare menajeră, desfășurate prin Programul Operațional Infrastructură Mare (POIM), precum și a reabilitării colectorului de apă pluvială (pe tronsonul cuprins între strada Bisericii și Johannes Honterus).

Reabilitarea străzii Petru Rareș a început cu amenajarea trotuarelor și a sistemului rutier și continuă cu turnarea covorului asfaltic pe întreaga suprafață a drumului, urmând să fie realizate apoi marcajele rutiere corespunzătoare și montate indicatoarele de circulație.

Strada Petru Rareș este inclusă în programul de „Lucrări de întreținere a drumurilor publice în municipiul Mediaș“, semnat de către administrația publică locală în anul 2023.

„După o perioadă în care s-au realizat lucrări complexe, strada Petru Rareș începe să fie circulabilă. Până la finalul acestei săptămâni, cu siguranță se va turna și ultimul strat de asfalt, mai exact stratul de uzură, astfel că până la începerea noului an școlar, această stradă importantă din centrul orașului va fi o stradă circulabilă. Pe etape, toate străzile pe care am intervenit prin programul de modernizare a rețelelor de apă și canalizare vor fi reabilitate, așa cum este și această stradă“, a declarat primarul municipiului Mediaș, dl. Gheorghe Roman.

„Astăzi vedem finalul muncii de un an de zile, pe strada Petru Rareș au fost desfășurate lucrări de anvergură, cu înlocuirea rețelelor de apă și canalizare pe o lungime de 400 de metri. Ulterior, constatându-se că rețeaua de canalizare pluvială a fost afectată și de lucrările desfășurate în zonă, s-a luat decizia înlocuirii acestei rețele pe mai bine de jumătate de stradă. Sperăm ca, împreună cu strada Gheorghe Doja, locatarii de pe aceste străzi să fie mulțumiți de lucrările executate și să ne accepte desfășurarea în continuare a lucrărilor. După cum se știe, conform programului de execuție, urmează reabilitarea străzilor Honterus, Turnului, Piața Enescu“,  a declarat  directorul general al SC Apa Târnavei Mari SA, dl. Ioan Munteanu.

Clădirea Facultății de Inginerie din Sibiu va fi extinsă și modernizată din fonduri nerambursabile în valoare de peste 6,7 milioane de euro

0
facultatea de inginerie sibiu

Facultatea de Inginerie a Universităţii „Lucian Blaga” din Sibiu va fi extinsă, modernizată şi dotată printr-un proiect cu fonduri nerambursabile în valoare de peste 6,7 milioane de euro, asigurate prin Programul „Regiunea Centru” 2021-2027.

„După mai puţin de trei luni de la prezentarea publică a investiţiilor derulate de Universitatea ‘Lucian Blaga’ din Sibiu la noua construcţie ‘Ferma Didactică a Facultăţii de Ştiinţe Agricole, Industrie Alimentară şi Protecţia Mediului’ din Şura Mică, ULBS contractează o nouă cerere de finanţare pentru dezvoltarea infrastructurii universitare. Este vorba de proiectul ‘Lucrări de extindere, reabilitare, modernizare şi echipare la Facultatea de Inginerie, Corp I, II şi III ULBS’, a cărui valoare totală este de peste 40,4 milioane lei. Finanţarea nerambursabilă – în valoare de peste 6,7 milioane euro – este asigurată în cadrul Programul ‘Regiunea Centru’ 2021 – 2027, prin Prioritatea 6: ‘O Regiune Educată’, Acţiunea 6.3 – Creşterea relevanţei învăţământului terţiar universitar. De aceste fonduri vor beneficia peste 2.700 studenţi ai Facultăţii de Inginerie din cadrul Universităţii sibiene”, se menţionează în comunicat.

Proiectul, coordonat de ADR Centru în calitate de Autoritate de Management a PR Centru, urmăreşte creşterea nivelului de adecvare a ofertei educaţionale, în raport cu nevoile pieţei muncii, pentru Facultatea de Inginerie din cadrul Universităţii „Lucian Blaga”, prin modernizarea infrastructurii şi a bazei materiale didactice. Astfel, până în august 2027, suprafaţa utilă pentru studiu a acestei facultăţi urmează să fie majorată cu peste 13%, întreaga clădire fiind modernizată şi beneficiind de echipamente de studiu moderne.

„Vorbim de un proiect de peste 8 milioane euro, pentru cofinanţarea căruia Universitatea contribuie cu puţin peste 1,6 milioane euro. Vor fi obţinute spaţii suplimentare destinate învăţământului de calitate pentru cei peste 2.700 studenţi. Practic, după finalizarea acestor investiţii, Facultatea de Inginerie a ULBS îşi va sărbători în mod deosebit semicentenarul, în 2026, urmând să ofere tinerilor condiţii ultramoderne de studiu”, a declarat, după semnarea acestui contract de finanţare, directorul general ADR Centru, Simion Creţu.

Valoarea totală a cererii de finanţare este de peste 40,4 milioane de lei, din care contribuţia Universităţii „Lucian Blaga” la cheltuielile eligibile este de circa 662.000 de lei iar cheltuielile neeligibile sunt de peste 7,3 milioane de lei.

Potrivit comunicatului de presă, valoarea finanţării nerambursabile alocate de Autoritatea de Management a Programului „Regiunea Centru” din bugetul Fondului European de Dezvoltare Regională şi bugetul de stat pentru realizarea investiţiilor este de aproape 32,5 milioane de lei, adică 98% din valoarea eligibilă a proiectului.

„Iată că după aproape 50 de ani de la înfiinţarea Facultăţii de Inginerie regândim prin această investiţie majoră mediul de învăţare, astfel încât să corespundă nevoilor actuale de studiu şi cerinţelor viitorului, mai ales pentru că vorbim despre o facultate puternic ancorată în procesul de schimbare tehnologică. Prin programele noastre care stabilesc conexiuni de cercetare la nivel european, punem în legătură studenţii şi cadrele didactice din universitatea noastră cu omologii lor din spaţiul academic internaţional, aşa încât era firesc să ne dorim să avem şi aici, la ULBS, spaţii moderne, comparabile cu cele ale universităţilor europene de profil”, a afirmat, potrivit comunicatului, rectorul Sorin Radu.

Sursa: Agerpres.ro

sursa foto: wikipedia

Noi măsuri pentru combaterea violenţei în sălile de clasă. Victimele bullyingului vor beneficia de şedinţe de terapie decontate de stat

0
Sala de clasa scoala banci tabla distantare Foto INQUAM Photos Octav Ganea
Înainte de începerea şcolii, Guvernul anunţă noi măsuri pentru combaterea violenţei în sălile de clasă. Pe lângă cursuri de formare pentru profesori, copiii care sunt victimele bullyingului vor beneficia şi de şedinţe de terapie decontate de stat.

Publicat luni în Monitorul Oficial, noul plan se va implementa pe parcursul a trei ani, incluzând măsuri pentru creșterea siguranței în școli, promovarea stării de bine prin proiecte educaționale, reducerea cazurilor de violență și îmbunătățirea competențelor personalului didactic prin formare profesională adecvată subiectului.  

PLANUL NAŢIONAL DE COMBATERE A VIOLENŢEI ŞCOLARE – un instrument necesar

Planul a fost aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1.065 din 28 august 2024, publicată în Monitorul Oficial al României, are ca și obiectiv central, potrivit Legii  învăţământului preuniversitar nr. 198/2023, cu modificările şi completările ulterioare, prevenirea şi combaterea violenţei şcolare prevenirea şi reducerea activităţilor şi comportamentelor care încalcă sau favorizează încălcarea normelor de moralitate şi conduită, în orice formă de manifestare, atât ca violenţă verbală, fizică, psihologică -bullying, emoţională, sexuală, socială, culturală, cibernetică, cât şi ca orice alte activităţi sau comportamente care pot pune în pericol sănătatea sau integritatea beneficiarilor primari şi a personalului din sistemul educaţional.

Violenţa în şcoli nu este un fenomen social nou. Totuşi, acest fenomen este astăzi mai vizibil şi mai extins, în cea mai mare parte datorită accesului general la internet şi tehnologie, a lipsei de consiliere socio-emoţională, a lipsei de resurse/capacitate a unor copii şi adolescenţi de a-şi gestiona propriile emoţii. Alte motive sunt legate de creşterea numărului de copii ai căror părinţi sunt plecaţi la muncă în străinătate şi care sunt lăsaţi în grija bunicilor/aparţinătorilor, creşterea numărului de probleme socio-emoţionale ale copiilor şi adolescenţilor, ca urmare a perioadei COVID 19 etc.

O diversitate de forme de violenţă, aduse la cunoştinţa publicului, reprezintă expresia vizibilă a unui stil de relaţionare şi a unui comportament social care valorizează, aparent pozitiv, violenţa, în detrimentul adoptării unor strategii de gestionare şi rezolvare a conflictelor.

Aspectele de educaţie juridică ar fi de natură să îi conştientizeze pe copii şi cadrele didactice atât asupra consecinţelor legate de propriile acţiuni/inacţiuni, cât şi asupra modului specific de acţiune în situaţiile în care aceştia se confruntă cu violenţa şcolară.

Planul naţional de combatere a violentei şcolare vizează:

a)cazuri de violenţă între preşcolari/elevi;

b)cazuri de violenţă exercitată de personalul şcolii asupra antepreşcolarilor/ preşcolarilor/elevilor;

c)cazuri de violenţă a elevilor asupra personalului şcolii;

d)cazuri de violenţă a părinţilor în spaţiul şcolii, asupra personalului şcolii şi asupra antepreşcolarilor/preşcolarilor/elevilor;

e)cazuri de violenţă anti-şcoală.

Principiile generale pentru implementarea Planului naţional şi a planurilor locale de prevenire şi combatere a violenţei în mediul şcolar sunt:

a) Cunoaştere – Documentele reglatoare ale mediului educaţional trebuie promovate la nivelul tuturor actorilor şcolari şi anume: elevi, personalul şcolii, părinţi elev.

b) Centrarea pe copil – Toate măsurile au în vedere prioritizarea interesului superior al copilului.

c) Planificare – Derularea constantă a activităţilor de prevenire, identificare a situaţiilor de risc şi intervenţie rapidă pentru rezolvarea situaţiilor de violenţă.

d) Colaborare – Prevenirea şi combaterea violenţei şcolare necesită colaborarea şi efortul comun al şcolii cu serviciile de asistenţă socială, structurile MAI, respectiv : IGPR, IGJR, ANA, ANITP, autorităţile administraţiei publice locale, ONG-uri de profil şi alte entităţi din societatea civilă sau mediul de afaceri.

e) Comunicare – Comunicarea personală directă între şcoală, director- poliţie/ poliţistul de proximitate al şcolii sau poliţistul de la BSS – SPAS/DAS/DGASPC-asistent social sau psiholog.

f) Participare – Implicarea activă a elevilor în general, a consiliilor elevilor în special, în activităţile de prevenire şi combatere a violenţei şcolare.

g) Implicare – Starea de bine în unitatea de învăţământ este un rezultat al implicării personale a tuturor membrilor comunităţii şcolare : elevi, părinţi, personalul şcolii.

h) Asumare – Instituţiile responsabile şi persoanele direct implicate în implementarea măsurilor înţeleg responsabilitatea personală de a preveni orice formă de violenţă şi de a raporta orice formă de abuz asupra copiilor şi asupra personalului şcolii.

i) Intervenţie – Obligaţia de a interveni imediat în cazuri de violenţă prevalează în faţa altor interese şi responsabilităţi.

j) Adaptare – Fenomenul violenţei este unul complex şi în permanentă schimbare; sunt necesare monitorizarea permanentă a manifestărilor specifice la nivelul şcolii, informarea constantă cu privire la această problematică şi adaptarea periodică şi rapidă planurilor locale de prevenire şi combatere a violenţei.

k) Evaluare – Sunt necesare monitorizarea şi evaluarea impactului acţiunilor de prevenire sau de combatere a situaţiilor de violenţă şcolară, pentru a urmări eficienţa acestora.

l) Accesibilizare – Este importantă asigurarea unei culturi organizaţionale la nivelul unităţilor de învăţământ în care orice membru al comunităţii şcolare poate raporta incidentele şi/sau îngrijorările referitoare la violenţa de orice fel, prin intermediul mecanismelor prietenoase şi accesibile tuturor.

Mai multe detalii, regăsiți în actul oficial atașat.

Ada Milea revine pe scena Teatrului Gong Sibiu

0
Teatrul pentru Copii și Tineret „Gong” Sibiu prezintă „Concert în 4” cu Ada Milea, Bobo Burlăcianu, Anca Hanu și Cristi Rigman. Evenimentul va avea loc duminică, 15 septembrie, de la ora 17:00. Toate biletele puse în vânzare au fost deja epuizate.

„Concertul programat la jumătatea lunii septembrie e o bucurie ce aduce împreună prieteni din lumea teatrului. Ada Milea se va afla la Sibiu timp de o lună de zile unde va coordona repetițiile pentru o nouă producție a Teatrului Gong, ce va avea premiera toamna aceasta. Pregătim un spectacol muzical, cu mult umor, ce are la bază texte de Florin Bican.”, a declarat Adrian Tibu, managerul Teatrului pentru Copii și Tineret din Sibiu.

Nici muzică, dar nici teatru, sau poate amândouă în același timp, spectacolul de la Sibiu se constituie ca un concert cu personaje comico – triste. Un concert cu personaje și instrumente, o comedie cântată cu umor negru și nod în gât! Concertul are o durată de aproximativ 1h10min și nu este recomandat celor cu vârsta sub 10 ani. Costul unui bilet este 12 lei, tarif unic.

Biletele au fost puse în vânzare online prin teatrulgong.ro, dar și la sediul Agenției Teatrale din str. Alexandru Odobescu nr. 4, de miercuri până vineri între orele 11:00 și 18:00, sâmbăta de la 10:00 la 18:00 și duminica între orele 10:00 și 14:00. Pentru mai multe detalii legate de biletul flexibil și avantajele acestuia, vă rugăm să citiți regulamentul evenimentelor

Rezultatele obținute de polițiștii de imigrări în ultima lună

0
Permise de ședere oficiale pentru cetățenii ucraineni în România
În perioada 1 – 31 august 2024, polițiștii de imigrări au înregistrat 11.974 de cereri de obținere a avizelor de angajare în muncă. Alte 9.486 de astfel de documente au fost aprobate.

Cetățenilor străini le-au fost emise 12.007 permise de ședere temporară și pe termen lung, în conformitate cu prevederile Ordonanţei de Urgenţă nr. 194 din 2002 privind regimul străinilor în România, republicată, cu modificările și completările ulterioare.

De asemenea, alte 3.668 de permise de ședere au fost emise pentru beneficiarii protecției temporare în contextul punerii în aplicare a prevederilor Directivei 2001/55/CE a Consiliului din 20 iulie 2001 privind standardele minime pentru acordarea protecției temporare, în cazul unui aflux masiv de persoane strămutate, și măsurile de promovare a unui echilibru între eforturile statelor membre pentru primirea acestor persoane și suportarea consecințelor acestei primiri.

Totodată, polițiștii de imigrări, în cooperare cu polițiști cu atribuții în domeniu au depistat 214 străini aflați în situații ilegale. 65 de străini au fost introduși în centrele de cazare a străinilor luați în custodie publică.

Au fost efectuate 490 de acțiuni, controale și verificări, iar pentru neregulile constatate, polițiștii de imigrări au aplicat 172 de sancțiuni contravenționale. Valoarea sancțiunilor aplicate este de 188.850 de lei.    

Peste 200 de copii și tineri talentați vor concura la Festivalul Internațional ”Capitala Muzicală”

0
Peste 200 de copii și tineri talentați din România, Republica Moldova și Bulgaria vin la Sala Thalia din Sibiu să concureze în cadrul Festivalului Internațional ”Capitala Muzicală”, festival ajuns la ediția a XII-a.

Concurenții se vor întrece la cele 4 secțiuni ale festivalului: Muzică instrumentală, Folk, Muzică populară și Muzică ușoară, iar evoluția lor poate fi urmărită în cele două zile de concurs în 6 și 7 septembrie, atât pe scena Sălii Thalia din Sibiu cât și în direct în mediul online și pe EvenimentTV Regional. Gala Laureaților are loc duminică 8 septembrie  între orele 12:30- 15:30.

Intrarea spectatorilor este liberă, în limita locurilor disponibile.

Valoarea premiilor trece de 15.000 de lei, câștigătorul Trofeului Festivalului va primi drept premiu Un iPhone15, iar Un iPhone14 este premiul ce-l va primi profesorul câștigătorului.

Juriul este prezidat de soprana Felicia Filip, și are în componență nume cunoscute la nivel național, regional și local: prof. Stela Avesalon, prof. Cristian Mihăilescu, Claudiu Bulete – compozitor și manager al CB Media, Ileana Vieru jurnalist la Radio „Antena Satelor”, Rodica Tulbure jurnalist la Radio Cluj, interpretele de muzică populară Sînziana Ștefan și Anca Maria Mărginean, Nicoleta Stoian secretar muzical al Filarmonicii de Stat Sibiu, doamna muzician Mihaela Grigoraș, cunoscutul artist folk sibianul Florin Thomits alături de fiica acestuia, interpreta Patricia Thomits și Elena Herța din Galați– câștigătoarea Trofeului festivalului – ediția a VIII-a, 2020.

Programul celor 3 zile de festival:

Vineri, 6 septembrie, orele 9:30 – 21:45 (cu pauze)

– Concursurile de Muzică populară și Muzică instrumentală;

-Ora 20:30 – 21:45 recitaluri ale câștigătorilor din anii anteriori (informații suplimentare în afișul atașat) și premierea concurenților;

 Sâmbătă, 7 septembrie, orele 10:00 – 21:45 (cu pauze)

– Concursurile de Muzică ușoară, Canto clasic și Folk;

– Ora 20:30 – 21:45 recitaluri ale câștigătorilor din anii anteriori (informații suplimentare în afișul atașat) și premierea concurenților;

Duminică, 8 septembrie orele 12:30 – 15:30

– Gala Laureaților – festivitatea de premiere a câștigătorilor și recitalurile acestora și a invitaților organizatorilor

Cei 218 participanți sunt pregătiți de 47 de profesori coordonatori din cadrul a 58 de școli de muzică, de canto sau școli gimnaziale și licee din România, Republica Moldova și Bulgaria. Dintre ei, 23 concurenți participă la mai multe secțiuni ale festivalului. Un număr de 9 concurenți care nu au împlinit încă vârsta de 7 ani sunt considerați: „Bobocii Pozitivi”, festivalul fiind o parte integrantă a Programului Educațional Internațional „EduKeys*Viața la Pozitiv”.

Festivalul Internațional ”Capitala Muzicală” este organizat de Asociația Positive Life, în parteneriat cu Liceul Tehnologic ”Independența” Sibiu, Liceul de Artă Sibiu și Filarmonica de Stat Sibiu. Este un proiect finanțat de Primăria Municipiului Sibiu, prin Agenda Culturală 2024 și sprijinit financiar de Consiliul Județean Sibiu, prin Agenda Culturală 2024. O contribuție esențială pentru buna desfășurare a întregului eveniment o au și cei peste 50 de tineri voluntari din cadrul ”Academiei de Voluntari” – alt proiect al Asociației Positive Life.

A fost reținut fostul secretar al Primăriei Porumbacu de Jos

0
Fostul secretar general al Primăriei Porumbacu de Jos, Liviu Albean are mari probleme cu legea. Acesta a fost reținut pentru 24 de ore.

Conform polițiștilor, fostul secretar Liviu Albean, în vârstă de 54 de ani, este cercetat penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de deținere sau comercializare de produse accizabile fără a fi supuse marcării sau cu marcaje false.

Din cercetările efectuate în cauză a reieșit faptul că, începând cu anul 2020 până în prezent, bărbatul ar fi deținut și comercializat alcool etilic, resprectiv băuturi spirtoase (coniac), în afara antrepozitului fiscal, sustrăgându-se astfel de la plata taxelor și accizelor datorate bugetului de stat.

În vederea administrării probatoriului, la data de 23 august, polițiștii de au efectuat o percheziție la domiciliul persoanei bănuite, ocazie cu care au fost ridicate mai multe recipiente conținând alcool etilic și băuturi spirtoase, în total 1.100 de litri, care ar fi fost deținute în afara antrepozitului fiscal.

În baza probelor obținute, polițiștii au luat măsura reținerii bărbatului pentru 24 de ore.

Se întrerupe furnizarea apei potabile în Cisnădie

0

Apă Canal Sibiu S.A. anunță că miercuri,  4 septembrie 2024, în intervalul orar 8.00 – 17.00, în localitatea Cisnădie, vor fi executate lucrări de racordare a rețelei de distribuție nou realizată pe strada Uzinei, la rețeaua deja existentă.

Acestea vor fi efectuate de către STRABAG SRL, încadrul proiectului Contract Lucrări CL 11 – Extinderea și reabilitarea rețelelor de alimentare cu apă și canalizare din localitățile Poplaca, Rășinari, Cisnădie, Cisnădioara și Tocile și colector ape uzate, Acord Contractual nr. 107/19.06.2023.

 

Pe durata intervenției programate, în intervalul orar sus menționat, va fi întreruptă furnizarea apei potabile pe străzile Cetății (partial), Unirii, Târgului, Florilor, Bujorului, Mălinului, Primăverii, Uzinei, Transilvaniei și Cindrelului.

La reluarea furnizării, este posibil ca apa să fie ușor tulbure.

Relații suplimentare pot fi obținute la Call Center – 0269962 sau  Dispecerat – tel. 0269/222.777.

Ne cerem scuze pentru disconfortul creat și vă mulțumim pentru înțelegere.

 

 

Meteorologii anunță cod galben de caniculă în județul Sibiu

0
Meteorologii au emis o nouă avertizare cod galben de caniculă și disconfort termic ridicat pentru mai multe județe, printre care și Sibiu, valabil pentru marți și miercuri, respectiv 3 și 4 septembrie.

În cea mai mare parte a țării se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru începutul lunii septembrie (7…10 grade peste mediile multianuale). Local va fi caniculă și disconfort termic ridicat. Temperaturile maxime vor fi în general de 32…35 de grade.

Stadiul lucrărilor de la noul pod din comuna Sadu

0
Primăria comunei Sadu anunță stadiul lucrărilor de la noul pod. Citește și Un nou pod va fi construit în centrul comunei Sadu, în locul celui vechi de peste 70 de ani

Noul pod va fi clădit în centrul comunei Sadu în locul celui construit în urmă cu peste 70 de ani, a cărui structură de rezistență a fost afectată.

Luni, 2 septembrie 2024, s-a mai finalizat o etapă foarte importantă în cadrul proiectului de investiții „construcție pod”:

– a fost turnat betonul la culea transversală de reazem.

– este finalizată și etapa de armare la cea de-a doua culee, mâine va începe cofrarea și se pregătește pentru turnare.

-lucrările se încadrează în graficul de lucru.

EDITORIAL: Ce bine este să fii polițist în România, să te apere structura

1

Când vorbești de mafie, te gândești la sicilieni. Termenul este folosit mai larg în limba română pentru a defini, conform DEX „Grup de persoane legate între ele prin preocupări comune și care își apără cu orice preț interesele”. Și grupările acestea sunt adesea văzute în România ca structuri ale traficanților de droguri, persoane, hoți etc. Dar cum poți defini o rețea de oameni care lucrează în Poliția Română și, în același timp, se protejează reciproc în activitățile extra-profesionale, dar comerciale, cât și atunci când comit infracțiuni? Întreb și eu că nu mă pricep la definiții juridice.

În ultimii 20 de ani s-a creat, voit, politic, un haos legislativ în ce privește statutul polițistului și dreptul său de a lucra în altă parte în timpul liber sau de a avea afaceri. S-au schimbat și abrogat legi după legi. Conform unor interpretări, anumiți polițiști au voie să aibă anumite firme sau locuri de muncă. Dar mulți se feresc să le aibă pe numele lor, pentru că legea este interpretabilă, încă.

Așa că avem mulți polițiști din județul Sibiu, județ care ne interesează, dar sunt și mulți în toată România, care au firme pe numele părinților, bunicilor, fraților, prietenilor etc. Dar de fapt ei le administrează. Până la urmă nu asta ar fi problema, deși când au tot cerut măriri salariale și sporuri au cerut și pentru că ei nu pot face alte activități, în calitate de funcționari cu regim special. Din partea mea să facă, dacă este legal, dar la vedere și la fel ca restul prostimii.

Ce te faci, însă, când ai polițiști care au firme de taxi pe numele mamei și colegii săi de la Rutieră nu îi amendează angajații/colaboratori? Ce te faci dacă un asemenea taximetrist de la o firmă din asta bate un jurnalist în plină stradă și dosarul de anchetă, ajuns la Poliție, este acoperit de praf? Sau polițiști cu firme de transport, comerț vehicule, construcții, baruri etc, care mereu sunt scutiți de controale.

Uite că mai mai avem un caz. Un polițist de la IPJ Sibiu, în timpul liber, cum ne transmit în comunicat oficial cei de la Poliția Sibiu, a bătut un tânăr șofer în trafic la Cisnădie. Noroc de camera de bord și de filmarea postată de noi la ziar. Altfel cazul se mușamaliza. Cei de la Poliția Cisnădie, care mereu se dau tartori în trafic, acum au tăcut mâlc. Pentru că știau că respectivul polițist bătăuș stă în Cisnădie cu soția și ea tot în Poliție. Și au încercat să nu înregistreze plângerea penală a victimei. Noroc de părinții tănărului care au insistat. Și așa, dacă nu ajungea în presă cazul, dosarul se prăfuia.

Există și în acest caz multiple întrebări pe care ancheta internă declanșată în IPJ Sibiu trebuie să le răspundă, dar și procurorii trebuie să țină cont de ele. În primul rând clar trebuie anchetat cazul de violență asupra celuilalt șofer nevinovat. Este un dosar penal clar de violență, vătămare corporală. Înregistrarea video este evidentă. Dar trebuie anchetați și angajații de serviciu de la Poliția Cisnădie care nu au dat curs unui apel 112 și au refuzat inițial să înregistreze plângerea. Cum bine spune mama victimei poate șoferul bătăuș din Poliție era băut sau drogat. L-au chemat abia luni la serviciu să îl testeze?

O altă problemă este ce lucrează acesta în timpul liber cu platforma de transport mașini. Bine, firma este pe numele mamei lui, că așa este moda în Poliție, dar în imagini se vede că el face transportul. Are carte de muncă la firma mamei sale? Nu, pentru că în declarația de avere nu apare altă sursă de venit. Vinde și mașini aduse de prin alte țări, cum fac alți polițiști? Nu știm.

Dacă mai aud odată că șeful IPJ Sibiu nu știe despre ce lucrează în timpul liber angajații săi, mă prăpădesc de râs. Oare nu mai există departament intern care verifică angajații MAI? Faptul că mulți sibieni știu polițiști cu diferite firme pe numele rudelor și ei sunt de facto beneficiarii finali ai acestor firme, cum de nu este cunoscut în IPJ Sibiu? Sau este o lege a tăcerii și a acoperirii reciproce între polițiști?

Iar vor sări cei din sindicatul polițiștilor să mă atace, pentru că le dezvăluim matrapazlâcurile unor colegi. Dar nu ar fi bine să curățăm Poliția de acești milițieni? Păcat de restul polițiștilor corecți, pentru că sunt băgați de oameni în aceeași oală cu acești indivizi și profesia se duce de râpă în percepția publică.

La IPJ Sibiu, în ultimii ani, au fost mult prea multe cazuri de polițiști corupți, violenți ori degenerați, dovediți de procurori și anchetați. Alții, încă, au scăpat. Dar nu cred că nimeni din IPJ Sibiu nu știa ce fac ei.

Hai să mai fac o precizare. De dimineață, astăzi, colegul meu întreabă oficial la IPJ Sibiu despre șofer. Noi deja știam pe surse cine este. La IPJ Sibiu nu se știa, oficial, nimic și se ancheta cazul ca oricare altul. Deși din video, mulți polițiști l-au recunoscut pe colegul lor. După ce am dat noi știrea cu numele polițistului, a apărut rapid și un comunicat oficial al IPJ Sibiu care recunoaște că șoferul violent este polițist. Apoi un atac virulent cu reclamații care ne suspendă pagina de Facebook a ziarului. Am recuperat-o în câteva minute. Dar a fost prea evident că prietenii polițiști ai violentului milițian au avut o țintă în ziarul nostru. Și nu este prima dată, când unii polițiști ne iau la țintă, mai ales că dezvăluim afacerile lor pe numele rudelor.

Poate este timpul să vină la Sibiu corpul de control al MAI. Să facă lumină. Slabe șanse, la câți sibieni proveniți din IPJ Sibiu sunt acum în structurile de conducere ale MAI. Dar speranța moare ultima. Nu vreau să vedem un nou dosar penal al unui polițist pus la păstrare până iese respectivul la pensie anticipat, ca în alte cazuri.

Și vreau să văd mai multă transparență de la IPJ Sibiu când este vorba de polițiști. Nu protecție, nu tăcere, din contră, expus cazul public și dat exemplu. Pentru că altfel credibilitatea instituției și așa amărâtă dispare de tot.

Fetele de la FC Hermannstadt au pierdut la Cluj

0

Echipa de fotbal feminin de la FC Hermannstadt a pierdut și al doilea meci din Superliga României. Sibiencele au cedat îndeplasare, la Iclod, scor 1-9, cu Olimpia Cluj.


Fetele de la FC Hermannstadt au pierdut cu 1-9 în etapa a doua din SuperLiga Feminină. Adversara sibiencelor au fost U. Olimpia Cluj, multipla campioană a României. Tinerele fotbaliste din Sibiu au încercat să să dea o replică cât mai bună clujencelor, dar la final diferența a fost de opt goluri. Antrenorul echipei din Sibiu este Octavian Budică.

Etapa viitoare, FC Hermannstadt va juca cu actuala campioană a României, Farul Constanța, într-o nouă partidă ce se anunță foarte grea pentru sibience.

Concluziile antrenorului Constantin Schumacher după startul de campionat al formației CSC Șelimbăr. A fost stabilită data restanței cu Corvinul

0

Federația Română de Fotbal a anunțat data restanței pentru CSC Șelimbăr cu Corvinul Hunedoara. Partida va avea loc pe 18 septembrie, contând pentru prima rundă a sezonului.


Antrenorul celor din Șelimbăr, Constantin Schumacher a vorbit despre începutul sezonului: „Până în acest moment se putea mult mai bine. Am avut atitudine în partidele pe care le-am jucat.Nu trebuia să pierdem la Chindia, a fost un meci pe care l-am controlat. Trebuia să câștigăm acolo. În ultima partidă, cea contra Unirea Ungheni trebuia să fructificăm ocaziile. Ne-a lipsit șansa. Am avut și bară, am controlat jocul, dar am obținut doar un punct. Le-am spus băieților să fie mândri de ei pentru că pot mult mai mult și vor demonstra asta”, a spus tehnicianul.

Următoarele patide ale echipei sibiene sunt: 14 septembrie cu CS Afumaț în deplasare, pe 18 septembrie cu Corvinul Hunedoara, tot în deplasare și pe 21 septembrie cu FC Voluntari, la Cisnădie.

Pictura Bisericii „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Tilișca a fost sfințită

0
La începutul anului bisericesc, în Duminica a X-a după Rusalii, Înaltpreasfințitul Părinte Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, a sfințit pictura și a săvârșit Sfânta Liturghie la Biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din parohia Tilișca, protopopiatul Săliște, județul Sibiu. În soborul slujitor s-au aflat Pr. Petru-Toader Damian, protopop de Săliște, preotul paroh Paul Vecerzan și alți slujitori ai Sfintelor Altare de prin împrejurimi.

La finalul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Laurențiu l-a hirotesit iconom-stavrofor pe preotul Paul Vecerzan, în semn de prețuire pentru întreaga activitate pastoral-misionară desfășurată în parohia Tilișca. De asemenea, Înaltpreasfinția Sa a acordat Crucea Șaguniană pentru mireni dlui Gheorghe Bratu, dlui Dumitru Bratu și dlui Ioan Domnariu, iar dlui Petru Bratu, cântărețul bisericii, i-a acordat Ordinul „Dimitrie Cunțanu”. Celorlalți ctitori și binefăcători le-a oferit acte de cinstire.

În cuvântul final, preotul paroh Paul Vecerzan a mulțumit ierarhului pentru binecuvântarea adusă în mijlocul comunității și i-a oferit în dar o icoană cu Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil.

CITEȘTE ȘTIREA COMPLETĂ AICI

6 proiecte propuse de sibieni în programul de bugetare participativă vor fi implementate de Primăria Sibiu

0
În data de 30 august, Primăria Sibiu a publicat lista celor 6 proiecte propuse de sibieni în cadrul programului de bugetare participativă care au primit cel mai mare număr de voturi din partea cetățenilor și care vor fi implementate de administrație. Lista acestora se regăsește aici: http://bugetareparticipativa.sibiu.ro/dm_sibiu/servicii.nsf/pagini/portal+bugetare+participativa

“Un număr de 52 de sibieni au depus proiecte. Dintre acestea, un număr de 23, care au îndeplinit criteriile regulamentului, au intrat în etapa de vot, fiind înregistrate peste 1.600 de voturi. Cele 6 proiecte care au primit cel mai mare număr de voturi intră în etapa de implementare, după parcurgerea tuturor etapelor tehnice și a procedurilor legale de achiziție. Le mulțumesc sibienilor care s-au implicat, oferindu-ne încă o imagine a ceea ce locuitorii orașului își doresc pentru Sibiu.” (Astrid Fodor, primarul municipiului Sibiu)

Lista proiectelor care vor fi implementate, câte unul de la fiecare categorie:

  • SIBIU, ORAȘ ACCESIBIL – proiectul intitulat “Oază urbană – Piața Aurarilor și Pasajul Scărilor”, care a primit 162 de voturi. Proiectul constă în renovarea Pasajului Scărilor, refacerea fântânii arteziene și a pavajului din Piața Aurarilor, montarea unui sistem de iluminat public inteligent, amplasarea de mobilier urban cu jardiniere, amplasarea de ghivece cu pomi și plante, instalarea unor panouri cu informații despre istoria zonei și clădirilor și protecția zonei cu piloni.
  • SIBIU, ORAȘ EDUCAT – proiectul “Velo Park Tematic Sibiu-primul parc velo educativ din România”, acesta primind 142 de voturi. Primăria Sibiu va amenaja practic un centru de educație rutieră pentru cei care utilizează bicicleta, creând trasee care simulează pistele și condițiile de trafic urban. Acest centru este o premieră în România, fiind inspirat dintr-un model funcțional deja în Viena. 
  • SIBIU, ORAȘ INTELIGENT – proiectul “Lockere smart în zonele cheie ale orașului”, cu 160 de voturi primite, prin care vom crea spații sigure de depozitare a bagajelor sibienilor în mișcare, dar și cele ale turiștilor care ne vizitează orașul.    
  • SIBIU, ORAȘ ÎN MIȘCARE – proiectul “Amenajăm curțile/grădinile școlilor din cartiere si le deschidem si comunității”, primind 136 de voturi. Practic, zonele verzi din perimetrul unităților de învățământ, cel puțin una în fiecare cartier, vor fi amenajate cu mobilier pentru sport și mișcare, pentru a fi utilizate atât de elevii care merg la cursuri, cât și de copiii din cartier, după ore sau în weekend. Astfel, acest proiect completează programul multianual pe care Primăria Sibiu îl desfășoară de mai mulți ani pentru reamenajarea etapizată a curților unităților de învățământ, inclusiv cu facilități pentru sport.
  • SIBIU, ORAȘ RECREATIV – proiectul “Zone de relaxare și lectură pe malul Cibinului”, cu 86 de voturi. Vom amenaja două zone de pe malul Cibinului, de-a lungul străzii Râului, cu mobilier urban (bănci, șezlonguri și măsuțe) și căsuțe cu cărți care pot fi citite sau împrumutate. Acest proiect se potrivește foarte bine cu inițiativa Primăriei de a amenaja pe acest mal trasee pietonale, paralele cu pistele pentru biciclete de pe celălalt mal.
  • SIBIU, ORAȘ VERDE – proiectul “Plantăm 1000 de arbori în Sibiu”, primind 157 de voturi. Zonele în care se vor planta arborii vor fi decise de serviciul public specializat, continuându-se astfel acțiunile constante de plantare pe care Primăria le face în fiecare an pentru a îmbogăți zonele verzi existente și pentru a crea noi astfel de spații.

ACS Mediaș a transferat un mijlocaș de la CSM Focșani

0

Echipa de liga a treia ACS Mediaș a transferat un jucător de la CSM Focșani 2007, fosta adversară din Cupa României a celor de la FC Hermannstadt.


Mihai Stancu are 28 de ani, este născut la Pitești, pe dată de 29 ianuarie 1996 și ocupă poziția de mijlocaș defensiv.

În cariera sa, a evoluat pentru cluburi importante, cum ar fi: Gaz Metan Medias, FC Argeș, FC Hermannstadt, CSM Focșani, Pandurii Târgu Jiu și CSM Alexandria.

“Am acceptat să vin la ACS Mediaș deoarece Mediașul are o semnificație aparte pentru mine. Aici m-am lansat in fotbalul mare, aici am debutat în Liga 1 cu Gaz Metan Mediaș și tot aici mi-am întemeiat o familie. În timp, Mediașul a devenit “acasă” și pentru mine. Consider că proiectul ACS Mediaș este un proiect de viitor, un proiect demn de cultura fotbalistică a orașului care are la bazele sale dragostea pentru fotbal, mult curaj, dăruire și extrem de multă muncă. Toate acestea au cântărit decisiv în alegerea mea.
Îmi doresc să ducem echipa cât mai sus iar eu voi face tot ceea ce îmi stă în putință pentru a realiza acest obiectiv. Sper ca experiența mea acumulată de-a lungul anilor să aducă un plusvaloare echipei și împreună să facem medieșenii mândri din nou!
Îmi doresc să vină cât mai multă lume la stadion pentru că fotbalul fără suporteri n-are același farmec. Sper să ne bucurăm împreuna de cât mai multe momente fericite! Forza ACS Mediaș!“, a spus Stancu.

S-a încheiat maratonul de volei de la Sibiu

0

În weekendul trecut, Sibiul a fost gazda unui eveniment sportiv deosebit: Cupa Aniversară Champions, organizată cu ocazia împlinirii a trei ani de activitate competițională a clubului Champions Sibiu. Evenimentul, care s-a desfășurat pe parcursul a două zile, a reunit echipe de volei feminin U15 din întreaga țară, transformând orașul într-un veritabil centru al voleiului juvenil.


Competiția a fost găzduită de două locații diferite: Școala Gimnazială Nr. 18 și Școala Gimnazială Nr. 1, fiecare dintre acestea fiind martore la un adevărat maraton sportiv. În total, au fost disputate 24 de meciuri, în care echipele și-au demonstrat abilitățile și determinarea.

Pe lângă meciurile oficiale, programul a inclus și un meci demonstrativ de Catchball, parte din Caravana Catchball în Ardeal. În acest meci, mămicile jucătoarelor de la Champions au avut ocazia să intre pe teren și să se bucure de sport, sub privirile micuțelor sportive care le-au încurajat cu entuziasm.

La Cupa Champions, desfășurată la Școala Gimnazială Nr. 18, s-au întrecut echipele ACS Champions Sibiu, CSV Craiova, ACS Academika Focșani, CS Chitila, ACS Atomic Blaj și Academia de Volei Pîrv11.

Finala mare a adus față în față vicecampioana României, CSV Craiova, și echipa ACS Champions Sibiu, un duel de foc care a culminat cu victoria echipei din Craiova, scor 3-1.

Competiția rezervată echipelor cu jucătoare mai tinere, denumită Cupa Champions Juniors și desfășurată la Școala Gimnazială Nr. 1, a fost dominată de CSV Craiova B, care a încheiat turneul fără înfrângere. Aceasta a fost urmată în clasament de CS Volleyball Forever Cluj și Academia de Volei Pîrv11, ambele echipe demonstrând un nivel ridicat de joc și determinare.

Un astfel de eveniment nu ar fi fost posibil fără susținerea partenerilor. Expert Energy, partenerul gold al competiției, a avut un rol esențial, atât în organizarea evenimentului, cât și în premierea sportivelor la finalul turneului. Implicarea activă a acestui partener a contribuit la succesul Cupei Aniversare Champions, demonstrând încă o dată că performanța sportivă este susținută cel mai bine atunci când comunitatea și partenerii lucrează împreună.

Cupa Aniversară Champions a fost un succes din toate punctele de vedere. Meciurile palpitante, atmosfera de competiție sănătoasă și bucuria de a juca volei au fost ingredientele principale ale acestui weekend sportiv.

Felicitări tuturor echipelor participante pentru spiritul de fair-play și pentru determinarea arătată pe teren. De asemenea, un mare „mulțumesc” merge către organizatori, parteneri și toți cei care au contribuit la organizarea acestui maraton de volei.

Champions Sibiu și-a sărbătorit cum se cuvine cei trei ani de activitate, iar fanii acestui sport au fost invitați să se bucure de un spectacol sportiv de calitate.

Sibiul continuă să fie un centru important pentru voleiul juvenil, iar astfel de evenimente demonstrează potențialul uriaș al tinerilor sportivi din acest oraș.

„Artă africană veche și contemporană. Mască. Pictură. Sculptură. Miniaturi” – expoziție temporară la Muzeul Municipal Mediaș

0
Primăria Municipiului Mediaș, prin Direcția pentru Cultură, organizează la sediul Muzeului Municipal Mediaș expoziția temporarăde arte vizuale „Artă africană veche și contemporană. Mască. Pictură. Sculptură. Miniaturi”, realizată în parteneriat cu un grup de colecționari particulari.

Expoziţia reuneşte o bogată colecție de artă tradițională care provine de pe continentul african și include o varietate largă de piese specifice, precum: măști, tablouri, sculpturi, plachete, miniaturi, țesături, ancadramente și alte tipuri de obiecte. Exponatele sunt realizate în principal din lemn nobil, dar și din fildeș sau bronz, și reprezintă colecții unice și rarisime în România.  

Farmecul acestui proiect expozițional, cu o tematică exotică, dedicat „Artei Africane”, îl reprezintă oportunitatea de a explora și de a descoperi o parte din bogata tradiție culturală și artistică a continentului respectiv, oferind publicului larg posibilitatea unei înțelegeri mai aprofundate a diversității culturale.

Vernisajul expoziţiei va avea loc miercuri, 4 septembrie 2024, ora 16:00, la sediul Muzeului Municipal Mediaș (Str. M. Viteazu, nr. 46), iar expoziția va rămâne deschisă până în data de 4 octombrie 2024.

„Feminitate”: Șase tablouri care explorează simbolistica feminității prin imagini de pene și păpădii, vor fi expuse în cadrul proiectului „Orașul Artiștilor”

0

În cadrul proiectului „Orașul Artiștilor” sunteți invitați să descoperiți universul feminin prin ochii artistei Țâmpău Diana care vă propune expoziția „Feminitate”.

Până în data de 14 septembrie, puteți admira în Piața Mică, în zona Turnului Sfatului, o serie de șase tablouri care explorează simbolistica feminității prin imagini de pene și păpădii. În viziunea artistei, aceste elemente delicate și sensibile, deși aparent fragile, au o forță extraordinară de a se transforma și de a rezista.

Accesul publicului este gratuit.

„Orașul artiștilor” se desfășoară în fiecare an și oferă turiștilor și iubitorilor de artă o alternativă de petrecere a timpului liber. Proiectul este organizat de Asociația pentru Înfrumusețarea Orașului Sibiu (AIOS) și cofinanțat de Primăria Sibiu prin Agenda Culturală 2024.

Sursa: Facebook – Primaria Municiupiului Sibiu

Tânăr din Porumbacu de Jos, reținut după ce a tâlhărit o bătrânică

0
Un tânăr în vârstă de 21 de ani, din localitatea sibiană Porumbacu de Jos, este cercetat penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tâlhărie calificată.

Tânărul este bănuit că, la data de 28 august, în jurul orei 21:00, ar fi bătut la ușa apartamentului unei femei de 81 de ani, din municipiul Sibiu, i-ar fi cerut un pahar cu apă, după care ar fi pătruns în apartament, ar fi lovit-o pe femeie cu pumnul în zona feței și ar fi sustras 500 de lei și un telefon mobil. Tânărul ar fi încuiat-o apoi pe femeie în apartament și ar fi fugit. Alertați de strigătele de ajutor ale femeii, vecinii au apelat numărul unic pentru situații de urgență 112 și au chemat în sprijin polițiști și pompieri. Judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Sibiu a dispus arestarea preventivă a bănuitului pentru 30 de zile.

Căsnicie cu năbădăi la Dealu Frumos. Soț acuzat de tentativă de viol și violență!

0
Un bărbat în vârstă de 41 de ani, domiciliat în Iacobeni, are mari probleme cu legea după ce și-a agresat soția. Mai mult, acesta ar fi încercat să o violeze.

Din primele cercetări efectuate la locul incidentului, a rezultat că femeia în vârstă de 37 de ani deține un ordin de protecție împotriva bărbatului, emis de Judecătoria Agnita, prin care bărbatului i se interzice să se apropie de femeie și de locuința acesteia. La data sesizării, în jurul orei 05:30, bărbatul ar fi pătruns fără drept în locuința femeii, ar fi blocat-o în locuință și ar fi încercat să întrețină raporturi sexuale cu aceasta contrar voinței sale.

În baza probatoriului administrat, polițiștii au luat măsura reținerii bărbatului pentru 24 de ore, iar la data de 31 august a.c., judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Agnita a dispus arestarea preventivă a persoanei pentru 30 de zile.

Interviu cu tânărul bătut la Cisnădie, de un polițist din cadrul IPJ SIBIU

2
Jurnaliștii Sibiu Independent, primii care au relatat în mass-media despre incredibilul eveniment, au stat de vorbă cu tânărul bătut cu bestialitate de către angajatul IPJ Sibiu. Am stat de vorbă și cu mama tânărului agresat.

Tânărul în vârstă de 18 ani, bătut aseară cu bestialitate într-o benzinărie din Cisnădie, are nevoie de 2-3 zile de îngrijiri medicale, după ce medicii au constatat că acesta are mai multe vânătăi pe mâini și față, dar și un dinte spart. Reamintim faptul că într-o filmare realizată cu ajutorul unei camere de bord, se poate observa cum tânărul circula regulamentar în sensul giratoriu, după care face dreapta într-o benzinărie. Șoferul autoplatformei, cel care ar fi trebuit să cedeze prioritatea, a reacționat însă violent, atât fizic cât și verbal. Acuzele se țin scai, mai ales că polițiștii din Cisnădie nu ar fi vrut inițial să înregistreze oficial plângerea.

„El efectiv m-a atacat cu piciorul, a intrat prin geamul cu piciorul și m-a lovit. După aceea mi-a dat câțiva pumni. Eu n-am avut nicio vină, eu aveam prioritate în sensul giratoriu și nu mi-am dat seama că l-am șicanat cumva. Am intrat în stația Euroil iar dânsul a crezut că eu i-am tăiat calea și fără să-i fac nimic, m-a bătut și mi-a adresat înjurii. Un polițist nu ar reacționa așa niciodată, orice om nu ar reacționa așa niciodată. Este o traumă pentru mine pentru că m-am speriat foarte tare. ” a declarat victima agresiunii, Ionuț Popescu

Vrea ca agresorul să fie pedepsit de lege!

Ionuț ne-a declarat faptul că nu a greșit cu nimic și i se pare ireal ca un alt șofer să-l bată cu bestialitatea. Admite faptul că este la început de drum în ale șoferiei și atunci când încalcă din neatenție Codul Rutier, acceptă critici sau sugestii, dar nu acte de violență. La aflarea veștii cum că agresorul ar fi polițist, mama lui Ionuț ne-a declarat, cu lacrimi în ochi, că este de neconceput să conduci liniștit pe stradă și să primești pumni și picioare.

„O să-l acționez în instanță pentru că altfel nu se poate, era mai, mai să fie mușamalizat cazul. Doar după multe insistențe din partea tatălui meu, mi-au înregistrat plângerea oficial. Nici acum nu sunt bine 100%, am vânătăi pe mâini, pe picior, am un dinte spart iar după agresiune mi-a curs mult sânge din nas” povestește traumatizat Ionuț

Ionuț, tânărul bătut cu bestialitate de către un polițist al IPJ SIBIU
Mama lui Ionuț acuză o tentativă de mușamalizare

Mama tânărului bătut crunt de către polițistul de la Serviciul de Acțiuni Speciale Sibiu, acuză o tentativă de mușamalizare. Aceasta s-a arătat șocată despre faptul că, deși copilul său era bătut, în urma apelului la 112, nimeni din Poliție nu a pornit pe urmele șoferului agresiv. Putea să fie băut, drogat sau cu alte probleme.

„Suntem în stare de șoc pentru cele întâmplate ieri. Nu ne așteptam să reacționeze așa, mai ales că este un om al legii, care ar trebui să cunoască legile și să le respecte. Acesta trebuia să fie un exemplu pentru societate. Poliția încă nu ne dă niciun semn că ar interveni în vreun fel deși i-am rugat aseară să acționeze pentru că este posibil să fie băut sau drogat. Altfel nu-mi pot explica gestul. Nu se cunoșteau, nu aveau altercații vechi.” a declarat mama lui Ionuț

Ionuț și mama sa

Seară de thriller: ”Râul ucigaș”la ESTE Filmul de Miercuri, de la Centrul Cultural ”Ion Besoiu” Sibiu

0
ESTE Filmul de Miercuri prezintă thriller-ul RÂUL UCIGAȘ / ONLY THE RIVER FLOWS, regia Wei Shujun, un film nominalizat la categoria Un Certain Regard la Festivalul de la Cannes în 2023. Proiecția va avea loc miercuri, 4 septembrie, de la ora 21.00, în aer liber, pe Terasa cu Flori a Centrului Cultural ”Ion Besoiu” din Sibiu.
Sunt anii 1990, iar în orașul Banpo din China rurală, cadavrul unei femei este găsit lângă râu. Ma Zhe, șeful poliției judiciare, conduce ancheta care duce rapid la o arestare. În timp ce superiorii săi sunt nerăbdători să comunice succesul investigației, câteva indicii îl împing pe Ma Zhe să cerceteze mai adânc comportamentul ascuns al concetățenilor săi.

Rating: A.P.-12 – acordul părinţilor pentru copiii sub 12 ani.

Preţul unui bilet este de 20 lei și se poate achiziționa online de pe Eventbook (https://eventbook.ro/program/este-filmul-de-miercuri) sau direct de la Centrul Cultural “Ion Besoiu”, în limita locurilor disponibile.

ESTE Filmul de Miercuri este un proiect organizat de Asociația Este Film.

Proiect cultural co-finanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional*

Parteneri: Marquardt, Centrul Cultural „Ion Besoiu”, My Continental, Consomme Bistro, Centrul Cultural German Sibiu, Centrul Cultural Maghiar Sibiu, Cărturesti, Humanitas, Casa de Cultură a Municipiului Sibiu, Biblioteca Universității ”Lucian Blaga”, Universitatea ”Lucian Blaga”, Erasmus Librărie-Cafenea, Cinema Arta.

Parteneri media: RockFM, Zile și Nopți, Goodtime magazine

EXATLON-UL persoanelor adulte cu dizabilități, la Centrul „Sfântul Nectarie” din Mediaș

0
Cea de a doua ediție a proiectului “EXATLON” destinat persoanelor adulte cu dizabilități va avea loc în cadrul Centrului de Abilitare și Reabilitare pentru Persoane Adulte cu Dizabilități (CabR) „Sfântul Nectarie” Mediaș (din municipiul Mediaș, str. George Topârceanu, nr. 14, jud. Sibiu), în data de 4 septembrie 2024 ora 10.

Centrul de Abilitare și Reabilitare pentru Persoane Adulte cu Dizabilități „Sfântul Nectarie” Mediaș ( CAbR Sf.Nectarie Mediaș) este un serviciu social aflat în structura Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Sibiu care are misiunea de a asigura,  persoanelor adulte cu dizabilități aflate în situație de dificultate socială, care îndeplinesc criteriile de eligibilitate, servicii de găzduire, asistenţă medicală, îngrijire, recuperare, reabilitare, consiliere psihologică, terapie ocupaţională, socializare, petrecere a timpului liber, asistenţă paleativă, în vederea aplicării politicilor şi strategiilor de asistenţă specială a persoanelor cu dizabilităţi, pentru creşterea şanselor recuperării şi/sau integrării acestora în familie ori în comunitate şi de a acorda sprijin şi asistenţă pentru prevenirea situaţiilor ce pun în pericol securitatea acestora. CAbR este un serviciu social de tip rezidenţial care cuprinde un ansamblu de activităţi, cu preponderenţă de abilitare şi reabilitare, realizate pentru a răspunde nevoilor individuale specifice ale persoanelor adulte cu dizabilităţi, în vederea dezvoltării potenţialului personal.

Scopul proiectului, demarat în 2023, este de  promova în comunitate imaginea persoanelor cu dizabilități și în special a persoanelor cu dizabilități instituționalizate.

În cadrul concursului sunt așteptați să participe un număr de 50 de participanți, persoane cu diferite tipuri de dizabilitate: mental, asociat, psihic. Persoanele adulte cu dizabilități care vor participa la eveniment sunt beneficiare ale serviciilor sociale din cadrul centrelor din structura DGASPC Sibiu: Centrul de Îngrijire și Asistență pentru Persoane Adulte cu Dizabilitati Biertan; Centrul de Îngrijire și Asistență pentru Persoane Adulte cu Dizabilitati Dumbrăveni; Centrul de Abilitare și Reabilitare pentru Persoane Adulte cu Dizabilitati Mediaș; Centrul de Abilitare și Reabilitare pentru Persoane Adulte cu Dizabilitati Dumbrăveni și Centrul de Îngrijire și Asistență pentru Persoane Adulte cu Dizabilitati Agârbiciu.

Probele sunt gândite astfel încât să fie o provocare pentru participanți, având un grad de dificultate adaptat persoanelor cu dizabilități: ștafete, tras la țintă, întreceri inedite de echipă etc.

Participanții vor avea parte pe durata evenimentului de gustări și delicii dulci iar sponsorul principal, Asociația pentru educație și calitatea vieții „Merci”, va oferi premii câtigătorilor.

Invitați speciali vor fi membrii Asociației „Perspective” Daneș și cei ai Asociației „Love&Light” România.

De asemenea, la eveniment vor participa oficialități din cadrul Consiliului Județean Sibiu, Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Sibiu, precum  și reprezentanți ai Primăriei Municipiului Mediaș.

Peste 3.637 de permise de ședere, emise de polițiștii de imigrări, pentru beneficiarii protecției temporare

0
Permise de ședere oficiale pentru cetățenii ucraineni în România
Polițiștii de imigrări au emis, în luna august a acestui an, 3.637 de permise de ședere pentru beneficiarii protecției temporare.

Din data de 18 martie 2022 și până în prezent au fost acordate 169.747 de astfel de documente.

Reamintim că protecția temporară este o măsură excepțională a Uniunii Europene menită să asigure o protecție imediată și temporară persoanelor ce fug din calea conflictului din Ucraina. Acest lucru îți oferă anumite drepturi, printre care un permis de ședere, acces la piața muncii, asistență medicală și acces la educație pentru copii.

Înregistrarea protecției temporare este o procedură simplă și rapidă.

În România pot beneficia de protecție temporară următoarele categorii de persoane:

  • cetățenii ucraineni, indiferent de momentul sosirii în România, și membrii lor de familie;
  • cetățenii terți non-ucraineni sau apatrizi care beneficiau în Ucraina înainte de 24.02.2022 de o formă de protecție internațională sau o formă echivalentă națională de protecție, indiferent de momentul sosirii în România, și membrii lor de familie;
  • cetățenii terți non-ucraineni și apatrizii care au părăsit Ucraina la sau după data de 24.02.2022 și care dovedesc că au rezidență legală în Ucraina, în baza unui permis de ședere permanentă emis în conformitate cu legislația ucraineană și care nu se pot întoarce, în condiții sigure și stabile, în țara sau în regiunea de origine și membrii lor de familie – dacă sponsorul este recunoscut de către autoritățile române ca beneficiar al protecției temporare.

Mai multe informații în acest domeniu găsiți aici: https://igi.mai.gov.ro/ucraina/