Acasă Blog Pagina 744

EDITORIAL: De ce îmi amintește AUR de PCR

3
Calin Blaga

Sibiu Independent: Filosofia noastră

Știri care dau putere comunității noastre

Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.

Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.

Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.

Partidul AUR stă foarte bine în sondaje la nivel național. La Sibiu este în creștere, deși reprezentanții locali sunt foarte rar prezenți în spațiul public. Spre deloc, cu excepția parlamentarilor. Pentru că AUR are la Sibiu doi parlamentari: un deputat de Sibiu și un senator de Mediaș.


Dincolo de discursul acestora, mai rar în Parlament, îi mai vedem pe Facebook în postări video ocazionale. Nu se ridică la nivelul discursului flambant al lui George Simion. Dar cum au ordin de partid să iasă cu materiale publice, o fac.

Dar, vai! Periodic, organizează conferințe de presă. Dar nimeni din presa locală nu este invitat. Conferințele se înregistrează video și, mai apoi, sunt postate pe Facebook. Uneori, la final, există și o întrebare din sală. Adică o persoană pusă acolo pe post de jurnalist. O scenetă comică ați spune. Dar ascunde un stil de a face politică, netransparent, foarte periculos.

Vineri a fost o astfel de conferință „făcătură” la Sibiu. Am aflat de ea, odată postat video-ul cu înregistrarea. Am transcris cuvântările luate acolo. Pentru că de multe ori aceste înregistrări video dispar în timp. Scrisul rămâne, însă, la noi. Deputatul AUR de Sibiu, Sebastian Suciu, a prezentat pe scurt elemente din programul de guvernare. AUR își dorește să câștige alegerile parlamentare de anul viitor și să formeze guvernul. Există acolo propuneri foarte atractive pentru un electorat neinstruit. Se reduce drastic fiscalitatea, se ia controlul resurselor naturale, se fac investiții mari în sănătate și educație etc. Toate sună bine și pompos, dar fără niciun argument macro-economic și sustenabil.

Însă electoratul AUR este adesea caracterizat de un profil al omului care „înghite” genul acesta de discurs pompos, naționalist, suveranist și, uneori, extremist. Este omul sătul de problemele din sistem, care mai degrabă ar accepta o societatea autocratică sau chiar dictatorială, doar, doar să îi meargă bine. Adică, exact ce au făcut comuniștii.

Pentru mine asocierea mentală dintre AUR și PCR este parțială. Pentru că AUR este o struțo-cămilă ce combină naționalismul comunism tipic erei Ceaușescu, presărat pe alocuri cu elemente de extremism de dreapta. Dar falsitatea conferințelor de presă, lipsa dialogului politicienilor AUR cu presa, acuzele la adresa presei că îi critică și le fac imagine negativă sunt doar câteva elemente ale similitudinii AUR cu PCR.

Și nu doar cu presa are AUR o problemă. Are și cu instituțiile statului, cu statul de drept, cu justiția, cu separarea puterilor în stat… cam tot ce au făcut și cei din PCR.

Iar ultimul element care îmi amintește de PCR la AUR sunt membrii partidului. Fără supărare, dar mulți dintre cei identificați până acum ca membrii în teritoriu sunt oameni care nu inspiră încredere. Mai sunt printre ei și unii „furați” de ideile și discursul lui George Simion. Așa cum au fost unii și în PCR. Majoritatea însă sunt tipul arivistului, a omului de jos care vrea să ajungă sus prin orice mijloace. Chiar călcând pe cadavre și conștiință. Să sperăm că AUR se va dezumfla rapid în politică, pentru că eu, unul, nu vreau să ne întoarcem la un alt PCR.

Motorul unei mașini parcare în cartierul Arhitecților a luat foc

0

Pompierii sibieni au intervenit cu o autospecială de stingere și un echipaj SMURD în municipiul Sibiu pe strada Tiberiu Ricci, pentru lichidarea unui incendiu auto care se manifesta la compartimentul motor.


Incendiu a izbucnit din cauza unui scurtcircuit produs la compartimentul motor, a fost lichidat prompt fără a se extinde la întregul autoturism. Din fericire, nu au fost înregistrate victime.

Deputat AUR Sibiu: O forță suveranistă poate câștiga următoarele alegeri

0

Deputatul AUR Sibiu, Sebastian Suciu a prezentat programul fe guvernare AUR pentru alegerile din 2024, când partidul speră să ajungă la Guvernarea țării. Alături de Suciu a făcut o prezentare despre sistemul de educație profesorul Constantin Dincă, actual purtător de cuvânt al Inspectoratului Școlar Sibiu. Redăm mai jos discursul trimis de deputatul AUR:

Astăzi s-a lansat programul guvernamental AUR

AUR, după cum bine știți, este singura forță parlamentară de partea românilor. Am arătat în mai multe rânduri că suntem alături de români, că ne-am luptat cu toții pentru a ne putea păstra copiii acasă, pentru a ne păstra bucățiile naturale în beneficiul românilor. Trăim o perioadă în care românii nu mai cred în Guvern. Tocmai de asta, în anul 2024 va trebui să vină la guvernare.

România are nevoie de astăzi de o schimbare radicală a politicii românești, la fel cum s-a întâmplat și în Italia și în alte state europene. O forță suveranistă poate câștiga următoarele alegeri. Probabil o să vă întrebați cum vom face noi schimbarea în 2024. Am avut foarte multe de învățat în pe parcursul ultimilor 2,5 ani de când AUR este în Parlament.

Pe parcursul ultimelor luni am avut niște discuții cu diferiți experți din domenii cheie pentru a dezvolta România. Dintre acestea, vreau să vă prezint o parte din din ele. Eficientizăm administrarea publică și valorifică îmbogățirile naturale. Vom implementa o măsură votată de toți românii, aceea de a reducere numărului de parlamentari la 300. Așa au votat românii și așa va trebui să fie.

Guvern eficient

Vrem să creăm un guvern suplu și eficient, cu maxim 12 ministere și maxim 50 de secretari de stat. În momentul de față sunt 200 de secretari de stat care nu fac absolut nimic decât mută niște hârtii dintr-o parte în alta. Nicio localitate nu va avea primărie în România dacă nu va avea cel puțin 5000 de locuitori. AUR propune ca în locul primăriilor să se mențină un birou informatizat de lucru cu cetățenii. Asta în contextul în care localitatea o să aibă minim 1000 de locuitori.

Nu ne deranjează angajații de la stat și profesioniștii, cum s-a tot vehiculat în spațiul public că vine AUR la guvernare și dă afară bugetarii, ba din contră, trebuie să-i încurajăm. Avem nevoie de o ierarhie a competențelor la nivelul statului român.

AUR va înființa un program național în cadrul căruia vor fi prelucrate primar, secundar și terțiar bogățiile naturale. Resursa financiară produsă de fiecare bogăție în parte va fi evidențiată public zi de zi, ca parte a Fondului Suveran de investiții, după modelul Norvegiei.

AUR propune și va face simplificarea fiscalității

În planul economic și social AUR propune și vom face o simplificare a fiscalității. Trebuie să rămână mai mulți bani la dispoziția firmelor românești și a salariaților români. Pentru companiile cu o cifră de afaceri mai mică de 5 milioane de euro stabilim un impozit pe cifra de afaceri de 2% iar pentru cele care au un venit mai mare de 5 milioane de euro se va aplica un impozit pe profit de 16% pentru cei care nu sunt corecți cu poporul și care nu își declară profiturile în România se va institui o taxă de 1% din cifra de afaceri, iar societățile comerciale cu o cifră de afaceri mai mare de 50 milioane de euro vor plăti anual impozit pe profit de 16%. Vrem să extindem activitatea CEC în afara țării, acolo unde există comunități românești puternice. Vom asigura finanțări nerambursabile, parțial sau total, de la bugetul de stat.

Vrem să reducem drastic taxele, contribuțiile la sistemul de pensii, asigurări sociale și de sănătate până la nivelul maxim cumulat de 25% din salariul angajatului pentru primii 5.000 lei din salariul brut. Nu vom renunța la moneda națională, moneda fizică. Vrem să o menținem în continuare, să lăsăm până la urmă la latitudinea fiecărui cetățean dacă vrea să folosească bani lichizi sau card.

Prioritate medicina de intervenție

Nu există un viitor fără o sănătate bine pusă la punct și vrem să oferim o prioritate medicinii de prevenție, care a fost cu totul și cu totul lăsată de deoparte. Vrem să creem mai multe dispensare la sate. Vrem să oferim medicului de familie un rol extins, astfel încât să rezolve repede cazurile importante care nu necesită internare, degrevând astfel medicii specialiști. Vrem să acordăm o atenție specială diagnosticului timpuriu. Ne vom îngriji să oferim o alimentație sănătoasă pentru o viață sănătoasă.

La capitolul infrastructură și dotări, vrem să renovăm și să construim, acolo unde este cazul, policlinici, undeva la în zonele unde sunt aproximativ, să zic așa, 25.000 de de locuitori să existe și o o policlinică. Vrem să reducem timpul de așteptare pentru urgență la cel mult 10 min. Vrem să înnoim întreg parcul auto al ambulanțelor și un lucru extrem de important vom muta unitățile de primiri urgențe din subordinea DSU, care este controlată de Raed Arafat, în subordinea Ministerului Sănătății.

Săptămâna istorică în școli

Învățământul trebuie să fie unul prioritar pentru stat, pentru că veghează la viitorul națiunii. Vrem să reducem sarcinile birocratice de pe profesori pentru a permite profesorilor să se concentreze pe activitățile didactice, iar corelarea sistemului de învățământ vrem să fie una cu corelarea, adică să îl corelăm cu piața muncii. Vrem să organizăm săptămâna istorică în cadrul școlilor.

Toți elevii trebuie să găsească resurse de mândrie națională să, să organizăm excursii și tabere pe obiective istorice. Ne propunem să investim masiv în cercetarea istorică, așa că vreau să aveți încredere în noi. O să vă transmitem în detaliu și puteți și dvs. să accesați toate informațiile din programul nostru de guvernare.

Discursul profesorului Constantin Dincă legat de Legile Educației:

Legeile Educației au trecut de Camera Deputaților, vor ajunge în Senat, cameră decizională. Din păcate, multe din problemele ridicate înainte de votarea acestor legi au rămas. Admiterea în clasa a 9-a se va face în două moduri. Rămâne ideea că trebuie să promovezi un examen ca să mai dai un alt examen.

Aici vorbesc despre a acele locuri care pot fi ocupate prin examen, la dorința consiliilor de administrație ale liceelor. De asemenea, a mai rămas câteva autopici. Spre exemplu, în lege se menționează că la grupa mică numărul de copii care trebuie să existe sunt medie șapte, dar nu mai mult de nouă. Gândiți-vă că în prezent grupa micăare de obicei între 15 și 20 de copii. Asta înseamnă creare de noi grupe, creare de noi posturi, creare de noi grădinițe. Cel puțin la nivelul municipiului Sibiu, la ora actuală nu s-a mai construit nicio grădiniță de extrem de mult timp.

De asemenea, în zona bacalaureatului, geografia a fost eliminată de la profilele tehnologice, de la turism, de la protecția mediului, de la servicii, acest lucru determinând, ca să spunem așa, efect de gumeran viitoarele planuri-cadru unde aceste ore de geografie vor putea fi eliminate fără niciun fel de probleme la clasele terminale.

Făcând o estimare la acestui fapt, cel puțin la geografie, la nivelul județului Sibiu un post din nouă posturi va dispărea. Asta înseamnă consemnând undeva la 10 cadre didactice care își vor pierde locul de muncă, își vor pierde postul și urmând ca ei să se recalifice sau, efectiv, să caute în altă parte de lucru. Îmi pare foarte rău că au trecut în acest mod. Repercursiunile se vor vedea începând cu perioada de peste 4 ani când se va aplica în crescendo la nivel de liceu, acest această lege.

Sper ca totuși, dacă se va ajunge ca AUR să ajungă la guvernare, să fie amendată și repusă legea pe pilonii principali, cu interesul principal, clar, către elev.

VIDEO:

Accident cu victime pe Hula Bradului. Unul dintre șoferi a consumat alcool

0

Mai multe echipaje de prim-ajutor și descarcerare intervin în acest moment pe Hula Bradului din Sibiu. Conform primelor date, două mașini au intrat intr-o coliziune violentă.


Din primele investigații efectuate la locul producerii, polițiștii au stabilit că, în timp ce conducea un autoturism spre Sibiu, un bărbat în vârstă de 52 de ani, din județul Covasna, a pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune cu un autoturism condus spre Brașov de către un bărbat în vârstă de 28 de ani, din județul Vaslui.

În cazul șoferului din județul Vaslui, testarea alcoolsvopică a indicat o valoare de 0,29 mg/l alcool pur în aerul expirat.

În urma impactului, cinci persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale, însă doar o femeie în vârstă de 27 de ani și o fetiță în vârstă de 3 ani, ambele pasagere în autoturismul condus de către vasluian, au fost rănite și transportate la spital conștiente.

Traficul se desfășoară îngreunat.

„Pompierii sibieni au intervenit la un accident rutier produs pe DN1 la Hula Bradului. Au fost mobilizate la fața locului trei echipaje SMURD dintre care unul cu medic, o autospecială de transport victime multiple, o autospecială de stingere și una de primă intervenție. Echipajele medicale au evaluat medical 5 persoane adulte și una minoră. În urma evaluării medicale o femeie în vârstă de 27 de ani prezenta un traumatism abdominal, iar fiica acesteia în vârstă de 3 ani un traumatism cranio-facial. Acestea au fost transportate la CPU Luther, pentru îngrijiri de specialitate.
Restul persoanelor au refuzat transportul la spital.
” a declarat purtătorul de cuvânt al ISU SIBIU, Andreea Ștefan

Muzeul ASTRA din Sibiu are un nou logo și site. Cât a costat

0
ciprian stefan muzeul astra sibiu

Managerul Muzeului ASTRA din Sibiu a prezentat vineri, într-o conferință de presă, noul logo al instituției. Realizat de o firmă din județul Sibiu, acesta pare simplu, dar combină elemente tradiționale: dintele de lup și torsada, după cum argumentează managerul.


Torsada este un element arhitectonic tradițional care imită frânghia răsucită. Aceasta alături de dintele de lup, alt element vechi tradițional, formează noul logo al Muzeului ASTRA din Sibiu. MA sau AM, rezultă din noul logo stilizat, care este deja folosit de muzeu.

Noul logo al Muzeului ASTRA din Sibiu

„Logo-ul muzeului este inspirat din cele mai vechi timpuri. Sunt două elemente decorative care se găsesc pe ceramica din neolitic, pe textilele din perioada medievală, pe lemnul din perioada medievală până în contemporaneitate. Vorbim de motivul dintelui de lup și motivul torsadei. Cele două motive le regăsim, în special, în lemn pe porțile gospodăriilor din Ardeal până în Oltenia, din Crișana până în Dobrogea. Practic, reprezintă chintesența crezului celor care locuiesc pe aceste meleaguri vis-a-vis de protecție, divinitate și frumos”, a declarat Ciprian Ștefan, managerul muzeului.

Logo și site la pachet

Ciprian Ștefan a recunoscut că a contactat direct o firmă sibiană pentru realizarea logo-ului, brandingului și refacerea site-ului. Totul la pachet a costat 90.000 de lei, deși în conferința de presă managerul Ciprian Ștefan a anunțat suma de 80.000 de lei. Firma câștigătoarea nu este plătitoare de TVA. Site-ul este momentan doar în limba română, dar va fi tradus și în engleză. Acesta va conține și un magazin online, care va fi lansat după achiziția unui soft special, separat.

Firma anunțată de manager, care a lucrat cu echipa de marketing a muzeului, este CoffeeHouse Marketing Agency. Conform datelor oficiale firma este înregistrată sub numele Coffeehouse Projects Srl în Șeica Mică și are un angajat fiind controlată de Ioan Radu Nemeș. Contractul este public pe SEAP și reprezintă mai mult de jumătate din cifra de afaceri anuală realizată de firmă în 2021.

Ca o coincidență, soția managerului Ciprian Ștefan este tot din Șeica Mică, unde a moștenit terenuri agricole și o casă, conform declarației de avere a managerului Muzeului ASTRA. Acesta a declarat pentru SIBIU INDEPENDENT că a văzut un alt site realizat de firma respectivă și i-a contactat pentru a implementa și la muzeu. Managerul se declară foarte mulțumit de calitatea produsului final și de prețul mic obținut.

VIDEO: Ciprian Ștefan, manager

Cel mai scump parc al Sibiului. Prețul a crescut cu 40% și lucrările au întârziat

0
Screen Shot    at

Mediatizat mulți ani ca „Parcul Tilișca” din Sibiu, proiectul unui nou parc de dimensiuni mari al Primăriei se apropie de final. Dar după 10 modificări contractuale, o creștere a prețului cu aproape 40% și extinderea timpului de realizare. Un fost teren viran transformat acum în parc de Primărie a crescut valoarea imobiliară a unui alt teren adiacent, cumpărat de un investitor sibian.


După un concurs online realizat de Primăria Sibiu la începutul acestui an, noul parc va purta numele de Belvedere. Acesta este situat pe un fost teren viran, plin de deșeuri de construcții, sub formă de deal. Aici a gândit Primăria Sibiu al doilea cel mai mare parc după Sub Arini. Accesul se face din strada Preot Bacca din cartierul Tilișca. Strada a intrat și ea în modernizare.

TOTAL NSA, firma sibiană care a câștigat contractul a adjudecat proiectul de amenajare a parcului pentru aproape 13 milioane de lei. Și cu un termen de 18 de luni pentru proiectare și realizare. Era finele lunii octombrie 2020. Dar, din diferite motive invocate de constructor și acceptate de Primărie, contractul a fost treptat mărit și a ajuns în aprilie 2023 la 17,85 milioane lei. Adică o creștere de aproape 40%.

Așa arăta dealul pe care s-a făcut Parcul Belvedere. Captură din anul 2012.

Pentru că unii furnizori de plante sau materiale au avut întârzieri, firma a solicitat amânarea finalizării proiectului. Primăria Sibiu a acceptat să lungească proiectul de la 18 la 24 de luni, apoi la 24 de luni și 10 zile. Parcul încă nu este inaugurat. O simplă socoteală ne arată că de la semnarea contractului în 27 octombrie 2020 până astăzi au trecut 30 de luni și 15 zile.

Banii pentru parc au fost asigurați din fonduri europene obținute de Primăria Sibiu prin Programul Operațional Regional. Cel puțin suma inițială.

Așa arăta zona noului parc Belvedere în 2020, înainte de demararea lucrărilor

Cine beneficiază de noul parc?

Probabil că Parcul Belvedere va fi inaugurat în curând. Lucrările par a fi terminate. Odată recepția făcută, poate fi deschis publicului. Dacă nu mai apar întârzieri.

Dar există opinii în comunitate privind amplasarea aleasă pentru parc, într-o zonă mărginașă, nu departe de Pădurea Dumbrava și Parcul Sub Arini. Asta în detrimentul altor zone ale Sibiului cu puține zone verzi. O motivație, oficială, este că Primăria Sibiu în această zonă deținea un astfel de spațiu suficient de generos pentru o asemenea investiție.

Așa arăta zona în anul 2016. Captură Google Maps.

Însă, ca o coincidență, lângă noul parc există un teren aparent abandonat. De fapt, este un spațiu deținut în trecut de DPC SA, o firmă subordonată Primăriei Sibiu, specializată în reparații drumuri și nu numai. Terenul respectiv a fost vândut unui investitor privat care dorea să facă în zonă o dezvoltare imobiliară. Dar priveliștea nu era tocmai cea mai plăcută, datorită deșeurilor de construcții și bălăriilor. Firma care a făcut achiziția terenului este controlată de omul de afaceri sibian Ovidiu Străjan, cunoscut mai ales pentru lanțul de restaurante Super Mama.

La puțin timp după vânzarea terenului deținut de DPC SA, Primăria Sibiu anunța construirea lângă acesta a unui mega-parc: Parcul Belvedere.

Terenul vândut de DPC SA Sibiu unui investitor privat în ruină (2020, înainte de semnarea contractului pentru noul parc)

FOTO principal: Proiectul noului Parc Belvedere anunțat de Primăria Sibiu în 2020.

11 ambasadori ai turismului sustenabil din județul Sibiu în lumina reflectoarelor, la Viena

0

Conferința europeană de la Viena privind Turismul Verde a fost scena pentru schimburi de experiențe și modele de afaceri inovatoare, strategii de marketing și concepte orientate spre viitor implementate de destinații și afaceri turistice angajate pentru dezvoltarea unui turism verde, de calitate.


Instruire, consultanță și certificări gratuite pentru 70 de IMM-uri din domeniul turismului din România, Bulgaria, Germania, Italia, Croația și Austria, de la campinguri și agenții de turism la unități de cazare de calitate, precum și un schimb internațional de experiență: toate acestea au fost posibile datorită programului „European Tourism Going Green 2030 (ETGG2030)/Turismul European devine Verde 2030”.

Programul ETGG2030 susține tranziția și certificarea ecologică pentru 2 unități de cazare din Sibiu, 2 din Mărginimea Sibiului și 7 pensiuni din destinația ecoturistică Colinele Transilvaniei: Jules Home (Sibiu), Hotel Republique (Sibiu), Pensiunea Casa cu povești (Râu Sadului), Casa Rudi și Ella (Săliște), Villa AbbatisEquestrian Center (Apoș), Alma-Via Guesthouse (Alma Vii), Experience Transylvania (Alma Vii), Casa Noah (Richiș), Copsamare Guesthouses (Copșa Mare), Pensiunea Oppidum(Biertan) și Bassen Pension (Bazna).

Turismul de calitate, la scară umană, care oferă experiențe autentice de descoperire și de agrement pentru sejururi lungi în sudul Transilvaniei a fost apreciat drept unul dintre modelele valoroase la nivel european.

Modelele de afaceri prezentate au captat atenția la Viena datorită nivelului ridicat de cooperare și de implicare în comunitate. Simina Manea, de la Asociația Județeană de Turism Sibiu, a subliniat misiunea de pionierat a celor 11 manageri pentru dezvoltarea unui turism bazat pe utilizarea creativă și responsabilă a resurselor culturale și naturale din localitățile gazdă și pe implicarea localnicilor în oferta de experiențe. 

Participarea în acest proiect a întărit relațiile de colaborare la nivel european și motivația antreprenorilor sibieni de a continua pe calea spre un turism verde. 

„Chiar dacă pășim pe drumuri nebătătorite, intenționăm să ne implicăm și să ne desfășurăm activitățile din cadrul unităților noastre de cazare cu și mai mare atenție, atât în ceea ce privește impactul asupra mediului prin reducerea consumului de apă, energie și deșeuri, dar și prin promovarea și conservarea patrimoniului cultural și natural local. Totodată, atenția noastră se îndreaptă și spre producătorii locali, de alimente sau meșteșuguri, cu intenția de a întări și extinde relațiile de colaborare.” (Ramona Matia și Adriana Cioran-Sibiu, Daniel Minea-Râu Sadului). 

„Am venit de la conferință cu confirmarea că există un mare interes în ceea ce privește tranziția spre un turism ecologic și că județul Sibiu este un vârf de lance în materie de sustenabilitate în România”. (Paul Hemmerth, Richiș)

„Tranziția spre un turism ecologic începe cu noi, unitățile de cazare, oferindu-le oaspeților, și nu numai, ci și partenerilor implicați, contextul potrivit pentru a descoperi un altfel de turism, un turism de calitate, autentic și local. ” (Anișoara Urian, Biertan)

„Turismul sustenabil se face la nivel local, de către unitățile de cazare mici, de afacerile mici. În momentul în care văd un autocar în Apoș înseamnă că ceva nu facem bine.” (Bianca Barbu, Apoș).

Tema mobilității ecologice și reducerea emisiilor de carbon a fost dezbătută în cadrul conferinței și a inspirat măsuri concrete: „Vom oferi reduceri oaspeților care aleg să ajungă la noi cu trenul sau cu bicicleta. De altfel, am implementat deja un pachet special pentru drumeții de pe Via Transilvanica”. (Giovanna Benazzo-Copșa Mare, Cornel Posea-Bazna)

În urma participării la conferință, managerii sunt inspirați și motivați să adopte noi măsuri. Planurile de viitor vizează echiparea clădirilor cu tehnologii pentru monitorizarea și reducerea consumului de resurse, investiții în mașini electrice și biciclete pentru a permite mobilitatea oaspeților în interiorul destinației, digitalizarea pentru a optimiza costurile operaționale și a facilita vânzarea experiențelor oferite. 

ETGG2030 este unul din cele șase proiecte finanțate de Uniunea Europeană pentru „consolidarea dezvoltării durabile a turismului și a capacității IMM-urilor din turism prin cooperare transnațională și transfer de cunoștințe”. Programul UE privind Competitivitatea Întreprinderilor şi IMM-uri (COSME) susține tranziția ecologică a 1000 de afaceri din turism din 28 de țări prin programe precum ETGG2030, CEnTOUR, EU ECO-TANDEM, SUSTOUR, TOURBAN, sau TOURISME. 

Oportunități de finanțare pentru IMM-uri din turism, în România

Reprezentații Comisiei Europene au prezentat politica europeană în turism (Calea de Tranziție spre Turism) și programele de finanțare a IMM-urilor pentru tranziția ecologică și digitală. În România sunt active două programe de finanțare a IMM-urilor din turism, https://susrur.eu și www.etsm2030.eu.

O groapă plină cu cartușe a fost descoperită lângă Bârghiș

0

Echipajul pirotehnic din cadrul ISU Sibiu, a intervenit în această după-amiază pentru ridicarea unor elemente de muniție, de pe un teren agricol situat la intrarea în localitatea Bârghiș.


Specialiștii pirotehnici au identificat un număr de 1274 de cartușe, calibru 7,62 mm care au fost ridicate și depozitate în vederea distrugerii ulterioare.

Pe această cale, ISU SIBIU vă reamintește că, în cazul în care descoperiți muniţie rămasă neexplodată să respectați următoarele măsuri de prevenire:

  • nu atingeți aceste elemente.
  • nu le loviți sau nu le mișcați din locul în care le-ați găsit,
  • nu încercați să le demontați componentele sau să le transportați, depozitați în locuinţe, la locul de muncă ori în depozite de fier vechi,
  • anunțați ISU sau Poliţia prin apel pe numărul unic de urgenţă 112, pentru a interveni în vederea ridicării şi distrugerii acestor elemente.

Spitalul județean Sibiu, pregătit pentru tratamentul modern al AVC. Așteaptă răspunsul Ministerului Sănătății

0

Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu, a anunțat astăzi că Spitalul județean Sibiu este pregătit cu aparatură și specialiști pentru tratamentul accidentului vascular ischemic (AVC) printr-o tehnică modernă. Este al cincilea spital din țară care poate face asemenea intervenții. Dar de 5 luni așteaptă ca Ministerul Sănătății să aprobe intrarea în Programul național și decontarea costurilor.


Au fost duși medici la formare în Strassbourg, Franța timp de doi ani, sub îndrumarea medicului Monica Mănișor, un reputat medic ce aplică deja în Franța acest tratament revoluționar. Consiliul Județean Sibiu a asigurat aparatura și materialele de laborator necesare pentru primele intervenții. Deja din cele 10 intervenții efectuate, 9 au fost de succes, ceea ce trece cu mult de rata de succes media internațională, care este de 50%.

Dacă în faza incipientă Spitalul Județean Sibiu, prin Consiliul Județean a asigurat dotările, formarea și primele intervenții, pe termen lung este nevoie de trecerea tratamentului în Program Național, decontat de Casa de Asigurări de Sănătate. Cîmpean a precizat că pentru costurile consumabilelor pentru primele intervenții s-a apelat și la sponsorizări din comunitate.

Deși Spitalul Județean Sibiu a cerut Ministerului Sănătății încă de la finele anului trecut intrarea în program național, ministerul a evitat un răspuns. La peste 5 luni de la adresa înaintată Ministerului, aceștia nici nu s-au sinchisit să răspundă. Intervenții similare se fac în țară la București, Timișoara, Târgu Mureș și Suceava.

Ținând cont că în România sunt raportate, în medie, zilnic 178 de AVC-uri, acest tip nou de tratament trebuie să reprezinte o prioritate pentru Ministerul Sănătății, crede Daniela Cîmpean.

Muzeul ASTRA din Sibiu găzduiește Noaptea Muzeelor

0

Muzeul ASTRA, instituție ale cărei acțiuni sunt posibile prin finanțarea Consiliului Județean Sibiu, găzduiește sâmbătă, 13 mai 2023, evenimentul Noaptea Muzeelor, ediția a XIX-a. Tema abordată în ediția din acest an va fi ,,Muzeele, sustenabilitatea si starea de bine”. În acest scop, la Muzeul ASTRA vor fi organizate 15 ghidaje, 9 ateliere meșteșugărești interactive, 7 ateliere educaționale creative, 5 expoziții, un concert Damian&Brothers și sesiuni DJ ținute de Kosta& Funkydrop pe scena de pe lac. Activitățile din program sunt cuprinse între orele 18:00 – 00:30. Momentul este unul foarte important în istoria Muzeului ASTRA, fiindcă va fi lansat noul brand și noua identitate vizuală a instituției.

,,Încă din perioada neolitică arta decorativă documentată pe teritoriul de astăzi al României, prezintă o varietate de ornamente și simboluri, perpetuată până în zilele noastre. Fie că vorbim de motivele geometrice reprezentate de triunghi asociat cu dintele de lup, sau motivul fierăstrăului, al undelor de apă și nu numai, fie că ne referim torsadă (funie, frânghie), relația cu infinitul sau divinitatea, dorința umană de evoluție și apropiere de formele / ființele superioare, asumate apoi în precreștinism și creștinism, toate sunt trăiri și reprezentări ale frumosului prezentate în sau pe obiectele de uz casnic și și de ceremonial. Răspândirea acestor forme decorative o întâlnim atât pe elementele din lemn ale gospodăriei, ușa și poarta de acces în casă și în gospodărie, ferestrele caselor, tocul ușii de intrare în casă, coada lingurii din lemn, mobilierul incizat folosit pentru depozitarea alimentelor de bază, lavița de șezut, patul de dormit, crucea de lemn sau rama icoanelor, cât și pe obiectele din ceramică și textile.

Practic, nu ne raportăm doar la specificitatea românească ci și la arta decorativă și crezul arhaic al celorlalte etnii din România, fie că vorbim de sași, maghiari, turci, lipoveni, ucraineni, evrei, tătari, sârbi croați, pemi sau romi. Atât dintele de lup cât și torsada se regăsesc sub diverse forme, rolul lor protector era crezut în profunzime atât de meșterul creator cât și de familia care comanda aceste decorațiuni. Când un popor trăiește „sub semnul lupului” (apud. Mircea Eliade) este de așteptat ca acest animal să ocupe un loc privilegiat în sistemul său de reprezentări. Sintetizând, am decis ca elementele de logo / brand al Muzeului ASTRA, continuatorul de drept al Muzeului Asociațiunii și noua misiune asumată pe termen mediu și lung, să transmită mesajul de asumare a rolului de mediator, comunicator și leader în educarea societății în ceea ce privește multiculturalismului, păstrarea valorilor identitare și transmiterea de soluții pentru a răspunde noilor provocări generate de schimbările climatice, tranziția verde și utilizarea sustenabilă a resurselor naturale prin adaptarea la nevoile actuale a patrimoniului cultural administrat vremelnic de noi! Avem argumente că noi, Muzeul ASTRA, suntem în măsură să fim locomotiva muzeografiei din România și exemplul de bună practică prin care un muzeu nu este doar depozitar de patrimoniu ci și generator de dezvoltare sustenabilă valorizând resursele patrimoniale materiale și imateriale! Reteaua Națională a Muzeelor din România gestionează programul Nopții Muzeelor.

Anul acesta avem un record absolut, fiind înscrise 192 de muzee din țară, 34 din București, 14 din Republica Moldova. Fiecare entitate muzeală are propriul program, oferta viind variată și de maximă calitate. Prin acest fapt noi, muzeele din România arătăm respectul pe care îl oferim publicului vizitator, mai ales că intrarea este liberă, neprecupețind nici un efort, alocând resurse financiare și umane, mai mult umane, ca programul să fie foarte interactiv și gustat de toate categoriile de public. Muzeele contează! Sperăm ca factorii decizionali de la nivel central și nu numai să înțeleagă importanța de netăgăduit a evenimentul, iar în viitor să fie introdusă pe lista programelor strategice asumate la nivel guvernamental.” !”, a declarat Ciprian Ștefan, manager Muzeul ASTRA.

În intervalul mai sus menționat, intrarea pentru vizitatori va fi liberă pe cele două intrări principale (intrarea nr.1 – Pavilionul Muzeal Multicultural + intrarea nr.2 – Hanul din Tulgheș) din Muzeul ASTRA, dar și în Muzeul Țării Secașelor din Miercurea Sibiului și la Centrul Cultural Memorial ”Dr. Gheorghe Telea-Bologa” din Nou Român, unități ale Muzeului ASTRA, însă între orele 18-22.  

Acţiunile Muzeului ASTRA sunt posibile cu finanţarea Consiliului Judeţean Sibiu.

Au început lucrările de introducere a rețelei de gaze în Rășinari

0

Bogdan Bucur, primarul comunei Rășinari a anunțat ieri, 11 mai 2023, că au început lucrările de introducere a rețelei de gaze în Rășinari.

Au demarat lucrările de realizare a retelei de gaz în localitatea noastră. Cetățenii din zona Capul Satului sunt rugaţi să lase străzile libere pentru ca lucrările să se poată desfăşura în bune condiţii. Mulţumim pentru întelegere” – a transmis primarul.

Concerte în Biserica Evanghelică din Sibiu

0

De la începutul lunii mai şi până în data de 23 decembrie, Biserica Evanghelică CA Sibiu (Biserica Sf. Maria) din Piaţa Huet va găzdui, o serie de 65 de concerte, în fiecare vineri de la ora 12:00 şi sâmbătă de la ora 19:00, din cadrul proiectului Muzică în Catedrala Luterană.


Parohia Evanghelică C.A. Sibiu şi-a propus ca şi în anul 2023 să continue tradiţia concertelor de orgă din Biserica Evanghelică C.A. Sf. Maria din Piaţa Huet FN. În Biserică sunt funcţionale 4 orgi mici poziţionate în locaţii diferite şi orgă mare, care va acompania o parte dintre concertele acestui proiect, acest lucru ne perimite o varietate mare de sunete, acustică şi diferite spaţii de organizare.

Concertele se vor organiza în zilele de vineri în intervalul orar 12:00 – 13:00 şi sâmbăta între orele
19:00 – 20:00, astfel seria de concerte va debuta vineri în data de 05.05.2023, continuând în zilele de
06.05.2023,12.05.2023, 13.05.2023, 19.05.2023, 20.05.2023 26.05.2023, 27.05.2023, 02.06.2023,
03.06.2023, 09.06.2023, 10.06.2023, 16.06.2023, 17.06.2023, 23.06.2023, 24.06.2023,
30.06.2023, 01.07.2023, 07.07.2023, 08.07.2023, 14.07.2023, 15.07.2023, 21.07.2023,
22.07.2023, 28.07.2023, 29.07.2023, 04.08.2023, 05.08.2023, 11.08.2023, 12.08.2023,
18.08.2023, 19.08.2023, 25.08.2023, 26.08.2023, 01.09.2023, 02.09.2023, 08.09.2023,
09.09.2023, 15.09.2023, 16.09.2023, 22.09.2023, 23.09.2023, 29.09.2023, 30.09.2023,
06.10.2023, 07.10.2023, 13.10.2023, 14.10.2023, 20.10.2023, 21.10.2023, 27.10.2023,
03.11.2023, 04.11.2023, 10.11.2023, 11.11.2023, 17.11.2023, 18.11.2023, 24.11.2023,
01.12.2023, 02.12.2023, 08.12.2023, 09.12.2023 15.12.2023, 22.12.2023, iar ultimul eveniment al serie va avea loc sâmbăta în data de 23.12.2023.

Printre artiştii şi corurile invitate şi care au şi confirmat participarea anul acesta se numără: Brita Leutert, Jurg Leutert, Elena Borz, Paul Cristian Alexandru, Sandor Medve, Istvan Potyo, Iuliana Cotîrlea, Gabriel Silisteanu, Josef Miltschitzky, Harmonika Ensamble din Taiwan, Jean-Christophe Geiser, Joakim Olsson Kruse, Balazs Szabo, Corul de copii şi tineri din Frankfurt sub conducerea Ştefan Herdt, Trio Barroco Del Plata – Argentina, format din Gaston Geronimo, Sylvia Leidemann şi Nubia Bado, Maximilian Braisch, Geanina Sălăgean, Flauto Dolce, Hâns Bruno Roth, Chor aus Hessen sub cconducerea Jurgen Blume, Noemi Miklos, Ştefan Barcsay, Ruth Forsbach, Corul Musikverein Lenzburg sub conducerea Beat Walti, Iulia Reitu, Diana Cristea, Cosmina Bârnă, Vlad Năstase, Erich Turk, Gabriela Schlandt, Steffan Schlandt şi mulţi alţii.

O parte din programul muzical vor fi piesele selecţionate dintre cele recuperate din arhiva Episcopiei Bisericii Evanghelice de către dl Leutert, care coordonează activitatea de inventariere a arhivei.

Repertoriul fiecărui concert va include atât piese de muzică săsească veche, cât şi piese din repertoriul clasic de muzică de cameră

Biletul de intrarea este de 20 lei pentru adulţi pentru concertele care vor avea loc în zilele de sâmbătă, copiii sub 12 ani având gratuitate, iar intrarea este gratuită pentru concertele din zilele de vineri.

Biletele pot fi achiziţionate din chişocul aflat în Ferula Bisericii.

Evenimentele se înscriu în cadrul proiectului „Muzică în Catedrala Luterană” şi este cofinanţat de Primăria Municipiului Sibiu.

Cofinanţare Primăria Municipiului Sibiu: 100.000 lei
Perioada de implementare: 05 mai 2023 – 23 decembrie 2023

Racovița sărbătorește 580 de ani de atestare documentară

0

Prima atestare documentară a satului Racovița apare la 22 mai 1443, prin actul de danie emis de voievodul Iancu de Hunedoara în Cetatea de Baltă.

Primăria și Consiliul Local Racovița, în parteneriat cu Consiliul Județean Sibiu prin Agenda Culturală, organizează Duminică, 21 mai 2023, manifestări religioase, culturale și artistice prilejuite de această aniversare.

La finalul zilei toți racovicenii sunt așteptați la Balul Portului Popular la Căminul Cultural.

“Vă invităm să ne bucurăm împreună la această mare sărbătoare” – transmit reprezentanții Primăriei.

Șelimbărul devine bike-friendly. Marius Grecu: ”Investițiile viitoare prevăd crearea și ulterior dezvoltarea unei rețele ample de piste de biciclete”

0

Administrația comunei Șelimbăr și-a propus dezvoltarea unei ample rețele de piste de biciclete.


Prima stradă prevăzută cu piste pentru biciclete este strada Pictor Nicolae Brana, însă urmează lucrările de asfaltare a pistei de biciclete spre Șopa, precum și amenajarea de piste de-a lungul întregii străzi Mihai Viteazu.
Totodată, Primăria Șelimbăr urmărește conectarea prin piste de biciclete a Zonei de Agrement Șopa cu restul localității.


Răspundem așteptărilor locuitorilor comunei noastre și avem în vedere promovarea mijloacelor de deplasare nepoluante și a folosirii bicicletei ca modalitate de petrecere a timpului liber. Astfel, investițiile viitoare ale Primăriei Șelimbăr prevăd crearea și ulterior dezvoltarea unei rețele ample de piste de biciclete”, susține primarul localității, Marius Grecu.

https://fb.watch/ktZv6qjv4U/

Șelimbăr: Campanie de combatere a căpușelor și țânțarilor

0

Administrația locală din Șelimbăr anunță că până în 20 mai se va desfășura o campanie de combatere a căpușelor de pe teritoriul localităților.


Pentru această campanie au fost mobilizate mai multe echipe, acestea urmând să activeze în programul orar 20-24, în funcție de condițiile meteo.

Principalele zone vizate sunt parcurile, zonele de picnic şi locurile de joacă.

Substanţele utilizate sunt biocide pentru combaterea căpuşelor și țânțrilor, avizate de Comisia Naţională Pentru Produse Biocide din Cadrul Ministerului Sănătăţii, precizează Primăria Șelimbăr.

Reciclarea din vacanța de vară

0

Înainte de concediul sau vacanta de vara, ne îngrijim mai mult că de obicei – încercam să slăbim, ne cumpăram haine noi, trecem pe la coafor… doar trebuie să „ieșim” bine în poze și să facem impresie pe plaja. Mai sunt însă și alte secrete care te pot face să „arați” bine și, mai ales, să te simți bine. Iată câteva recomandări „eco” pentru o vacanta reușită:


Dacă pleci pentru mai multe zile, scoate toate aparatele electrice din priza, lasă centrala electrica la minimum (sau închide-o de tot), închide apa. Vei avea o surpriza plăcuta la factura lunii următoare…Ia cu tine câteva pungi pentru gunoi.

După ce te-ai bucurat de un picnic grozav într-o poieniță, și-n urma ta trebuie să rămână doar iarba și flori. Strânge frumos toate deșeurile, mai ales cele care nu sunt biodegradabile, că să le arunci numai la un coș de gunoi.

Dacă, din păcate, ți s-a stricat vreun aparat electric (mobil, aparat foto, uscător de par, mp3 sau alte electronice pe care le ai cu tine), în niciun caz nu-l lasă în camera de hotel sau nu-l arunca la gunoi. Păstrează-l până când găsești un punct de colectare sau până te întorci acasă și te poți debarasa de el în mod responsabil.

Te-ai cazat la hotel? Aplica aceleași reguli de conduita pentru mediu că acasă. Chiar daca nu plătești tu factura la apa și electricitate, aceste resurse sunt, și aici, la fel de prețioase că oriunde altundeva. Nu lasă TV sau aerul condiționat să meargă atunci când ești plecat din camera, economisește apa, închide lumina cu grija. Chiar ai nevoie de prosoape noi în fiecare zi? Gândește-te puțin – asta înseamnă nu doar o risipa de apa, ci și o cantitate inutila de detergenți deversați în natură.

Citește mai mult AICI

Articol susținut de Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară (A.D.I.) Eco Sibiu.

„Cindrelul-Junii” Sibiu: Expoziție online „În haine românești: pe Târnave și în America”

0

Purtând cu mândrie cătrințe, ii, cheptare, cioareci, cămeși și chimire – așa se fotografiau românii de pe Valea Târnavelor, în urmă cu un secol, fie că se aflau în bătătura casei lor, într-un studio foto „de la oraș” sau la peste 7.500 de kilometri distanță, pe pământ american.

Astfel de imagini de arhivă, vechi de 70-80 de ani sau chiar de 120 de ani, sunt valorificate în cadrul expoziției online „În haine românești: pe Târnave și în America”, inițiate de CJCPCT „Cindrelul-Junii” Sibiu pentru a marca, în 14 mai 2023, Ziua Naţională a Portului Tradiţional din România.

Odinioară, ia și cămeșa, cheptarul și laibărul, cioarecii și crătințele, căciula din blană și cârpa erau purtate în toate zilele de românii din satele Sibiului: hainele îmbrăcate la muncile câmpului sau prin gospodărie erau lucrate simplu, iar cele „bune”, de sărbătoare, erau întotdeauna bogat ornamentate, căci vorbeau lumii întregi despre hărnicia și priceperea femeii care le-a lucrat, despre avuția familiei și despre statutul celui/celei care le purta. Astăzi, toate acestea au devenit piese de port tradițional, îmbrăcate de copii, tineri, adulți și vârstnici doar în zile de sărbătoare, dar în fotografii îngălbenite de vreme ele sunt o mărturie vizuală a prețuirii ce le-a fost dintotdeauna acordată.

Pornind de la aceste considerente, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale „Cindrelul-Junii” Sibiu celebrează Ziua Naţională a Portului Tradiţional din România printr-o expoziție online ce valorifică fotografii în alb-negru din diferite localități de pe Valea Târnavelor: Agârbiciu, Ațel, Axente Sever, Boian, Chesler, Curciu, Dârlos, Romanești, Șaroș pe Târnave, Valea Lungă și Valea Viilor. Pe vremea când aparatul de fotografiat era o raritate, cele mai multe poze erau realizate în studiouri de la oraș, la nunți, ori la sărbători precum cele din iarnă sau la Maialul din primăvară. Alte instantanee, păstrate asemenea unor icoane, călătoreau mii de kilometri, fiind trimise de copiii sau frații plecați tocmai în America. Cele mai vechi imagini provin din anii 1903 și 1907 din localitatea Axente Sever, fiind reproduse digital în casa lui Ioan Gabor – autor al monografiei comunei, iar fotografiile trimise din Statele Unite ale Americii au fost reproduse după orginalele din Romanești și Axente Sever.

Imaginile au fost documentate în timpul cercetărilor în teren derulate, în ultimii 15 ani, de specialiștii CJCPCT „Cindrelul-Junii” Sibiu în zona etnofolclorică Valea Târnavelor.

Expoziția poate fi vizitată online la următorul link: http://www.traditiisibiene.ro/comunicate/anunt/506 .

Conform Legii 102/2015, Ziua Naţională a Portului Tradiţional din România este sărbătorită, anual, în cea de-a doua duminică a lunii mai, având menirea de a „evidenţia valorile inestimabile pe care le reprezintă costumele tradiţionale specifice fiecărei zone”.

Acțiunile CJCPCT „Cindrelul-Junii” Sibiu sunt posibile cu finanțarea acordată de Consiliul Județean Sibiu.

Spirometrii gratuite, efectuate la Promenada Mall din Sibiu

0

Spirometru de ultimă generație, donat de Compania Apă-Canal

Sute de sibieni au avut posibilitatea să își măsoare gratuit gradul de sănătate a plămânilor prin intermediul spirometriei, în cadrul campaniei „Luna mai, luna de conștientizare a efectelor fumatului asupra sănătății plămânilor”, organizate de Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu.


Evenimentul a avut loc vineri, 12 mai, între orele 10.00 – 13.00. Cadrele medicale, coordonate de dr. Adina Tecoanță, medic specialist pneumolog, au efectuat investigații cu 2 aparate, scurtând timpii de așteptare. Acțiunea a fost posibilă și cu sprijinul companiei Apă-Canal, care a donat Spitalului de Pneumoftiziologie un spirometru medical de ultimă generație, în valoare de aproape 13.000 de lei, util în investigarea problemelor respiratorii ale populației.

„Spitalul utilizează intensiv spirometrele, fiind efectuate anual peste 10.000 de spirometrii, astfel încât echipamentele trebuie înlocuite în permanență. Mulțumim Companiei Apă-Canal care ne-a sprijinit prin donarea unui nou aparat atât de util în investigarea problemelor respiratorii ale populației. Astfel, și noi putem ajuta un număr cât mare de persoane să descopere dacă au probleme pulmonare, fiind îndrumate ulterior către investigații suplimentare”, a declarat Cristian Roman, Manager Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu.

O nouă sesiune de spirometrii gratuite efectuate de echipa medicală a spitalului va avea loc săptămâna viitoare, vineri, 19 mai, între orele 10.00 – 13.00, în Mall Shopping City.

Spirometria este una dintre cele mai utile investigații care pot fi efectuate pentru a aprecia severitatea afectării pulmonare cauzate de fumat. Medicul mai poate recomanda și efectuarea unei radiografii toracice, analize de laborator și, în unele cazuri, de CT toracică (dacă există suspiciune de asociere a unui cancer pulmonar). Fumatul determină în principal Bronhopneumopatia obstructivă cronică (BPOC), aceasta asociindu-se de-a lungul timpului cu complicații, precum: insuficiență respiratorie (care în stadiile terminale devine oxigenodependență), cord pulmonar cronic sau cancer pulmonar, mai ales dacă se menține statutul de fumător. Abandonarea precoce a fumatului este factorul esențial care poate încetini evoluția bolii.

Cea de-a VI-a ediție a campaniei antifumat, intitulată în acest an „Luna mai, luna de conștientizare a efectelor fumatului asupra sănătății plămânilor” se derulează în perioada 1 – 31 mai și reunește o serie de acțiuni, printre acestea numărându-se consilierea antifumat a liceenilor sibieni de către medicii pneumologi, împreună cu specialiști Antidrog, precum și efectuarea de spirometrii gratuite, prin care fumătorii au posibilitatea să își evalueze în mod gratuit gradul de afectare pulmonară, determinat de fumat. De asemenea, în centrul Sibiu va fi organizat Marșul Sănătății Plămânilor, în data de 16 mai 2023, cetățenii primind mere în schimbul țigărilor pe care doresc să le înmâneze voluntarilor Asociației Crucea Roșie Sibiu.

Ziua Copilului va fi sărbătorită la Tălmaciu

0

Organizatorii ediției cu numărul 2 – “Ziua Copilului din Tălmaciu” invită copiii de toate vârstele, dar si adulții la cel mai așteptat eveniment al verii. Aceștia au pregătit pentru cei mei, și de data aceasta, multe surprize (picturi pe față, șuvițe și codițe colorate pentru fetițe, tombolă cu premii, plombări cu șareta, baloane personalizate, topogan , văcuța buclucașă, Atelierul Fain de creație și multe altele).


Evenimentul va avea loc duminică, 4 iunie 2023, începând de la ora 12:00, în localitatea Tălmaciu.

Se pot face fotografii cu trofeele câștigate de FC Tălmaciu, se pot achiziționa produse cu însemnele clubului, vor fi organizate mai multe concursuri și bineînțeles, vor fi pregătite multe alte surprize, muzică ( baloane cu săpun și fum pentru dansurile copiilor ) BURATINO, preferatul copiilor, ii va acompania pe cei mici cu șareta.

Nici Adulții nu vor fi neglijați; organizatorii au pregătit și pentru aceștia surprize.

Cu ocazia acestui eveniment, doritorii vor putea face donații care vor fi direcționate către cei 20 copiii bolnavi din orașul Tălmaciu – Colonia Tălmaciu și satul Tălmăcel.

Cei 20 copiii pentru care puteți fi eroi, 3 din Tălmăcel ( Petruța-Iuliana, Ilie-Iacob, Ionela Paraschiva ) 1 din Colonia Talmaciu ( Timeea Sara)si 16 din Tălmaciu ( Diana-Elena, Cristian-Andrei, Robert, Sonia-Mihaela, Florian-Sebastian, Ioana-Maria,Gabriel, Roman C-tin Daniel , Tudor-George, Delia-Elena, Daria, David Stefan, Petru Adrian , Cristian-Nicolae, Luca si Kenan )

RomaJust ajută cetățenii discriminați cu asistență juridică pentru a-și cere drepturile

0

RomaJust este organizația care susține că „Nu ești singur împotriva discriminării!”.

Indiferent cât de descurajantă poate părea situația prin care treci, este important să știi că nu ești singur în lupta împotriva discriminării! Poate te-ai simțit, la un moment dat, lipsit de speranță, convins că dreptatea nu îți va fi niciodată făcută și că vei fi mereu tratat cu dispreț și marginalizat, în timp ce ceilalți își permit să-ți încalce drepturile, considerându-le doar niște cuvinte scrise pe hârtie.

Asociația Juriștilor Romi ROMAJUST poate veni în ajutorul tău împotriva abuzului sau infracțiunilor motivate de ură! Și ei o dovedesc cu următorul caz concret de discriminare petrecut în Sibiu, de care s-au ocupat prin asistență juridică.

Discriminarea nu rămâne nepedepsită.

Unui grup de copii beneficiari ai Asociației Speranță și Zâmbet din Cisnădie i s-a refuzat accesul la singurul ștrand din Sibiu din cauză că erau de etnie romă. Șase luni mai târziu, Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării a sancționat societatea comercială din Sibiu, care a interzis copiilor de etnie romă accesul la ștrand.

Incidentul de discriminare etnică din Sibiu  a avut loc la 1 iulie 2022. Un grup de copii romi mergeau la piscină în acea zi, în cadrul unui program de vacanță de vară organizat de Asociația Speranță și Zâmbet. Organizația oferă servicii sociale copiilor romi și români defavorizați și familiilor lor din Șura Mare și Cisnădie, iar ca parte a activităților lor, de obicei, îi duce pe copii la piscina din Sibiu sau Cisnădie în timpul verii. Deși grupul era format din 30 de copii și 15 adulți, organizatorii nu au considerat necesar să sune în prealabil la piscină, deoarece în anii anteriori nu au avut probleme cu intrarea acolo ca grup.

Când au ajuns la intrare, personalul le-a spus că piscina era rezervată, astfel că nu i-au putut lăsa să intre. După ce altor persoane li s-a permis să intre nestingherite, organizatorii din cadrul asociației au întrebat din nou personalul de ce nu pot intra. Personalul de la piscină a spus că acționează la indicațiile conducerii societății.

Agenții de securitate au răspuns în schimb cu declarații rasiste. Aceștia au spus că „piscina este rezervată oamenilor” atunci când președintele organizației, dna Jenny Rasche, a pus la îndoială măsurile discriminatorii de la fața locului. Doamna Rasche a vorbit, de asemenea, cu patronul, care a explicat că motivul pentru care nu i-a lăsat să intre a fost că el credea că grupul lăsase mizerie cu o zi înainte la piscină.  Doamna Rasche și părinții copiilor i-au explicat patronului că era pentru prima dată în acest an când copiii lor vizitau piscina, însă acesta a refuzat să le permită intrarea.  Ulterior, acesta a declarat, într-un interviu acordat presei locale, că nu îi mai primește pe romi la piscina sa. Doamna Rasche a înregistrat două clipuri video scurte cu modul în care au fost tratați la ștrandul Aqua Fun Sibiu.

ROMAJUST sprijină atât persoane, cât și comunități și organizații să lupte împotriva discriminării. În aceste trei cazuri, sprijinul a fost oferit în cadrul Proiectului Challenging online and offline Roma Discrimination in Europe COORDE (Combaterea discriminării online și offline a romilor în Europa) EC 2022 / 1.04.2022-31.03.2024, finanțat de Comisia Europeană prin Programul „Cetățeni, egalitate, drepturi și valori” (CERV-2021-EQUAL) care se adresează fenomenului de discriminare și a discursului instigator la ură împotriva romilor în mediul online și offline derulat de Asociația Juriștilor Romi în parteneriat cu European Roma Rights Centre, Forum for Human Rights (Slovacia) și Equal Opportunities Initiative Association (Bulgaria).

Este important să se sancționeze astfel de incidente de discriminare conform legii, astfel încât toți cetățenii, indiferent de etnie sau alte caracteristici, să aibă acces egal la servicii și facilități publice.

Finanțat de Uniunea Europeană. Punctele de vedere și opiniile exprimate aparțin exclusiv autorului (autorilor) și nu reflectă în mod necesar cele ale Uniunii Europene. Nici Uniunea Europeană și nici autoritatea finanțatoare nu pot fi considerate responsabile pentru acestea.

Sursa foto: Mediafax

Biblioteca Județeană ASTRA Sibiu sărbătorește Noaptea Muzeelor 2023

0

Cu prilejul sărbătoririi evenimentului anual Noaptea Muzeelor, Biblioteca Județeană ASTRA Sibiu, instituție care se bucură de susținerea Consiliului Județean Sibiu, își va deschide porțile tuturor celor interesați de patrimoniu cultural local și național. Publicul de toate vârstele este așteptat sâmbătă, 13 mai 2023, între orele 17:00 și 23:00, cu vizite ghidate în spațiile Palatului ASTRA. Pasionații de bibliofilie, memorie locală sau arhitectură, vor fi călăuziți cu ghidaj de specialitate în sălile sediului istoric al Bibliotecii ASTRA: Muzeul Asociațiunii, Sala Festivă și Expoziția de pictură Doina Veturia Papp.

Tot în această zi, vizitatorii vor avea ocazia de a participa la trei tururi ghidate, intitulate sugestiv „Povestea Parcului ASTRA”. Acestea sunt programate la orele 17:00, 19:00 și 21:00 și vor cuprinde povestea Parcului ASTRA și a străzilor din proximitate, expuse de istoricul Răzvan Pop, manager al bibliotecii publice sibiene. Punctul de întâlnire pentru incursiunile în istoria orașului va fi spațiul de pe Terasa bibliotecii (Corpul B, et. 5).

De la ora 20:00, cei mai mici dintre vititatori sunt așteptați la „Povești în pijamale”, program dedicat lecturii poveștilor pentru copii. În spațiul American Corner Sibiu (Corpul B, et.5), sunt invitați toți cei care îndrăgesc personajele de poveste, părinți și copii, deopotrivă.

Raluca Turcan: România are la dispoziție astăzi 80 milioane de euro pentru sprijinirea persoanelor vârstnice (C.P)

0

Deputatul PNL Sibiu Raluca Turcan, președintele organizației județene a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:


Satisfacția muncii din ultimii ani: România are la dispoziție astăzi 80 milioane de euro pentru sprijinirea persoanelor vârstnice!

România va putea oferi servicii pentru sprijinirea persoanelor vârstnice în valoare de 80 milioane de euro prin Programul Incluziune și Demnitate Socială 2021-2027.

Este program extrem de important, dacă ținem cont că în România doar 1,3% dintre persoanele vârstnice, aflate în dificultate, beneficiază de servicii de îngrijire.

Persoanele vârstnice care nu au un sprijin din partea familiei sunt cele mai expuse riscului de sărăciei şi excluziunii sociale.

Potrivit INS, la începutul anului 2020, în România avea 3,66 milioane persoane cu vârste de peste 65 de ani. Dintre acestea, aproximativ 963.000 de seniori cu vârste de peste 65 de ani ar avea nevoie de îngrijire la domiciliu.

Din păcate, bugetele multor primării sau consilii județene nu pot face față acestei provocări.

Încă din perioada în care eram ministru al muncii am inventariat aceste probleme și am căutat soluții legislative și surse posibile de finanțare.

Astfel, astăzi pot anunța cu bucurie că Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene a lansat, în consultare publică, Ghidul solicitantului „Comunități de seniori – sprijin pentru persoane vârstnice vulnerabile afectate de probleme locative“.

Iar apelul de proiecte va fi deschis în perioada 11 iunie – 10 august 2023. Cererile de finanțare vor putea fi depuse exclusiv prin intermediul aplicației MySMIS2021 / SMIS2021+.

Proiectele finanțate prin acest apel vor viza servicii de îngrijire la domiciliu a persoanelor vârstnice cu venituri reduse, fără aparținători legali sau cu aparținători care nu au venituri suficiente, precum și ameliorarea situației locative și a infrastructurii de locuire individuală prin adaptarea acesteia pentru vârstnicii vulnerabili.

Trebuie să mai spun că numărul total de servicii autorizate de îngrijire a persoanelor vârstnice la domiciliu este de doar 259 la nivel național, o bună parte autorizate în mandatul meu de ministru al muncii, din care în mediul rural doar 86. Concomitent, numărul de căminele rezidențiale de bătrâni licențiate este insuficient: 557 în anul 2020.

Am speranța că prin astfel de proiecte vom contribui la menținerea independenței și calității vieții persoanele vârstnice.

Acestea vor putea să locuiască, în continuare, în casele lor și să participe activ la viața socială. Acestea vor beneficia de servicii de îngrijire la domiciliu, de la hrănire și până la igienizare, cât și servicii de îngrijire medicală și terapie.

Ce se finanțează (Informații suplimentare)

În cadrul apelului vor fi finanțate proiecte care vor asigura:

• Construcția de locuințe sociale noi

• Reabilitarea de locuințe sociale individuale adaptate pentru persoanele vârstnice afectate de probleme locative, reabilitare și adaptare a ambientului în locuințele personale/ individuale ale persoanelor vârstnice vulnerabile

• Modernizarea/ reabilitarea centrelor de zi

• Furnizarea de servicii de îngrijire la domiciliu de tipul: igienă corporală, îmbrăcare și dezbrăcare, hrănire și hidratare, transfer și mobilizare, deplasare în interior, comunicare, preparare hrană, cumpărături, menaj și spălătorie, facilitare deplasare în afara casei și însoțire, administrarea și gestionarea bunurilor, acompaniere și socializare;

• Servicii complementare acordate integrat: îngrijire medicală, reabilitare/ recuperare, terapie ocupațională, psihoterapie, psihopedagocie, consiliere socială, juridică și de informare etc.

• Servicii de tip centre de zi pentru asistență și recuperare se vor asigura servicii de îngrijire personală, integrat cu serviciile complementare de recuperare și reabilitare funcțională (terapii de recuperare/reabilitare funcțională), activități terapeutice și ocupaționale, precum și consiliere psihologică, linie telefonică de urgență, asistență şi suport pentru familia persoanei vârstnice, suport pentru realizarea activităților administrative şi gestiunea bunurilor etc.

Cine poate depune proiecte

• Furnizori de servicii sociale publici și privați autorizați acreditați, în parteneriat cu autorități publice locale din localitatea/ localitățile în care se implementează proiectul.

Raluca Turcan: Proiectul „România Educată”, votat de Camera Deputaților (C.P)

0

Deputatul PNL Sibiu Raluca Turcan, președintele organizației județene a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:


Pachetul de legi ale educației „România Educată”, proiectul ambițios al Președintelui Klaus Iohannis, la care au contribuit zeci de mii de profesori, elevi și studenți, specialiști din educație, sindicate și mediul privat – a fost votat de Camera Deputatilor. În doar câteva săptămâni, acesta va deveni LEGE, ca urmare a votului din Senatul României.

Este vorba despre un pachet de reforme coerente, predictibile și așteptate de toată societatea.

După ce în ultimii 12 ani, Legea Educaţiei Naţionale a suferit aproape 400 de modificări, România are acum un proiect de ţară matur, modern şi pregătit a fi pus în practică. Iar acesta este în primul rând meritul preşedintelui Klaus Iohannis, care a urmărit demararea și punerea în practică a acestui proiect.

Alături de specialişti în ştiinţele educaţiei şi reprezentanţi ai societăţii civile mă bucur să fiu și eu parte din acest demers.

Am apreciat și încurajat munca şi implicarea profesioniştilor din mediul educaţional, a practicienilor din şcolile noastre, pentru a face din acest proiect o lege care să reseteze educaţia din ţara noastră.

În aceste pachete de legi se regăsesc proiectele și măsurile pentru care am depus extrem de mult efort în ultimii 10 ani.

Vorbesc aici despre:

• Masă la școală;

• Masteratul Didactic;

• Reducerea violenței în școli și a abandonului;

• 1 milion de burse școlare în fiecare an;

• Transport gratuit;

• Învățământul dual;

• Platformă educațională online pentru elevi.

Un lucru bun care se va întâmpla după ce acest pachet de legi va fi publicat în Monitorul Oficial este că zonele defavorizate vor primi prioritate la alocările bugetare.

Îndeosebi, în aceste zone defavorizate avem nevoie de programe și finanțări pentru prevenirea și combaterea abandonului școlar, combaterea analfabetismului funcțional, implementarea unei educații centrate pe elev, stoparea fenomenului de bullying, profesori bine pregătiți și motivați.

Cele două legi reprezintă garanția că, în timp, România va fi o țară dezvoltată și prosperă prin educație.

În aceste două legi, exista masuri pentru ca:

• Școala să beneficieze de o finanțare corectă;

• Elevii și studenții să aibă la catedră profesori bine pregătiți și plătiți pe măsura pregătirii și a performanțelor;

• absolvenții să-și găsească mai ușor un loc pe piața muncii și în societate.

În plus, prin adoptarea celor două legi am creat cadrul legal pentru a îndeplini jalonul 452 din Planul Național de Redresare și Reziliență. Ministerul Educației și va primi o finanțare de 3,6 miliarde euro, bani care vor fi investiți în școli, grădinițe, universități, elevi și studenți, biblioteci și cluburi ale copiilor etc.,

În ceea ce privește Legea învățământului superior, aceasta vine în sprijinul studenților, profesorilor, cercetării și dezvoltării unor programe care să pregătească viitorii absolvenți noilor provocări din societate și piața muncii.

Atrăgeam atenția în urmă cu ceva timp că jumătate dintre studenții care se înscriau la o facultate ajungeau să o abandoneze în primul an. Astăzi putem vorbi de un nou Program Național de Reducere a Abandonului Universitar, prin care se va sprijini tranziția de la învățământul secundar superior la învățământul universitar. În plus, se vor putea realiza reînmatricularea studenților, prin  masuri de tip „A doua șansă”.

Am introdus învățământul superior dual și posibilitatea constituirii de consorții pentru învățământ dual.  Baza legală pentru programul de investiții in consorții de învățământ profesional dual, măsură ce se bucură inclusiv de o alocare consistentă din fonduri europene prin care sper ca si Sibiul sa fie beneficiar prin proiectul ambițios asumat de primărie, Universitatea Lucian Blaga si Liceele tehnologice.

Studenții care vor urma masterul didactic vor primi o bursă egală cu salariul unui debutant din sistemul de învățământ.

Libertatea academică și autonomia universitară, integritatea si etica academica vor fi literă de lege.

Profesorii vor avea parte un salariu decent, dar și de o pensie corectă.

Este adevărat că partea care ținea de salarizarea profesorilor a fost scoasă din pachetul inițial, însă ea va fi introdusă în legea salarizării unitare, unde voi urmări, ceea ce deja am demarat in perioada in care am fost ministru al muncii, ca profesorii sa fie mai bine plătiți printr-o reașezare, superioară, in grila de salarizare.

Spitalul Județean Sibiu tratează AVC-ul ischemic printr-o metodă nouă

0

Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu a vorbit în cadrul conferinței de presă, organizată în această dimineață la sediul PNL din Sibiu, despre noua metodă de tratament a accidentul vascular ischemic (AVC), numită trombectomie mecanică. 



De la ASPIRINĂ la TROMBECTOMIA MECANICĂ în tratamentul ACCIDENTLUI VASCULAR ISCHEMIC (AVC)

Pasul a fost făcut prin implicarea profesioniștilor Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu, conduși de dl. dr. Florin Grosu, care a cooptat în echipa de specialști pe d-na dr. Monica Mănișor, radiolog intervenționist la Spitalul Universitar din Strasbourg. Aici au fost pregătiți alți 4 tineri medici, care au făcut stagii de formare în domeniul radiologiei intervenționale.

A urmat colaborarea dintre medici și Consiliul Județean Sibiu, care au stabilit necesarul de dotări, ulterior găsindu-se soluții de finanțare alături de d-na Raluca Turcan, vicepremier la acea dată, și de dl. Marcel Boloș, ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene.

Pentru extinderea numărului de beneficiari este nevoie ca Spitalul Județean Sibiu să treacă de la finanțarea proprie și din sponsorizări a procedurilor, prin includerea acestora în Programul național de finanțare al Ministerului Sănătății.

In acest sens, documentația necesară a fost depusă la Ministerul Sănătății.

Context:

-Accidentele vasculare cerebrale reprezintă a treia cauză de mortalitate, a doua cauză de demență și prima cauză de invaliditate în țările dezvoltate.

-Statisticile cele mai noi arată că în România sunt raportate 65000 cazuri noi de AVC pe an (178 cazuri/zi).

– 75% din pacienții care au prezentat un AVC rămân cu sechele: 30% necesită asistență la mers; 26% necesită asistență zilnică; 26% au nevoie de îngrijire pe termen lung; o treime suferă de depresie, la fel și cei care-i îngrijesc.

-Până în anii 90, tratamentul AVC ischemice s-a rezumat la prevenția secundară (ASPIRINĂ, care reduce riscul de a face un nou AVC).

-Din 2003 se realizează un tratament pe cale intravenoasă cu Actilyse (substanță care permite dizolvarea cheagurilor din arterele cerebrale „înfundate”, care produc AVC-ul). Din păcate, acest tratament este aplicabil doar în primele patru ore și jumătate de la apariția paraliziei și este eficace doar la o mică parte din pacienți (un pacient din 7).

-În Spitalul Județean din Sibiu se efectuează tromboliza intravenoasă cu Actilyse din 2019 (aproximativ 100 de pacienți pe an). Această tehnică se realizează cu o foarte bună eficiență, SCJU Sibiu fiind premiat în trei ani de către Organizația Europeană de Stroke (ESO) cu Medalia de aur.

-Din 2013 a apărut o nouă tehnică, numită ”TROMBECTOMIE MECANICĂ”, ce permite scoaterea cheagurilor din vasele „înfundate”. Această tehnică se poate efectua în primele 6 ore pentru majoritatea pacienților și, pentru unii pacienți, până la 24 de ore de la debutul simptomelor. Trombectomia este eficientă pentru un pacient din doi tratați.

-Din anul 2022, SCJU Sibiu dispune de un angiograf biplan (foarte performant) și o echipă medicală și paramedicală cu experiență în tratamentul AVC-ului ischemic.

Echipa medicală a fost formată în Spitalul Universitar din Strasbourg (un medic cu experiență de peste 15 ani, un medic cu experiență de 2 ani și mai mulți rezidenți care sunt și în prezent în curs de formare în Franța).

-în 6 luni au fost realizate 10 trombectomii cerebrale. Această tehnică a permis „desfundarea” arterelor la 90 % din cazuri (rezultate identice cu rezultatele Spitalului Universitar din Strasbourg) – pacienți care au avut debutul paraliziei la mai mult de 6 ore de la momentul prezentării la spital (si pentru pacienți care au ajuns mai târziu la spital) datorită accesului în urgență la RMN (premieră în România).

– până acum materialele prin efortului financiar al SCJU Sibiu și, în mare măsură, a fondurilor obținute prin donații; la sfârșitul anului trecut a fost depus dosarul la Ministerul Sănătății, pentru accesarea programului național AP-AVC.

-Mai puțin de 7% din pacienții cu AVC ischemic din România ajung să fie tratați prin noile metode, datorită faptului că tratamentul trebuie făcut într-un interval de timp foarte scurt de la apariția simptomelor și fiindcă nu există suficiente spitale în care să poată fi realizat noul tratament.

-Realizarea TROMBECTOMIEI MECANICE necesită un platou tehnic de înaltă performantă (angiograf biplan – 1,5 milioane de euro), medici cu competență specială (peste 2 ani de pregătire specializată) și, de asemenea, materiale consumabile disponibile (3500-10000 euro/pacient). Aceste costuri sunt neglijabile în comparație cu costurile necesare pentru pacienții cu AVC care rămân cu sechele (între 8000 de euro/an – în caz de sechele ușoare – și 20000 de euro/an – în caz de sechele grave).

-În România se realizează tromboliza intravenoasă cu Actilyse în majoritatea spitalelor județene, însă există doar 4 centre unde se realizează TROMBECTOMIA MECANICĂ (București, Timișoara, Târgu Mureș și Suceava).

Adrian Bibu anunță că vor fi ceruți bani europeni nerambursabili pentru transportul „verde” al elevilor din județul Sibiu

0

Prezent la conferința ”E-MOB – Acțiuni integrate pentru creşterea e-Mobilităţii în Regiunile din Europa”, organizată pe 11 mai ac, de Agenția de Dezvoltare Regională Centru, administratorul public al județului Sibiu, Adrian Bibu, a anunțat faptul că, în perioada următoare, Consiliul Județean Sibiu va solicita finanțări europene pentru achiziționarea de microbuze „verzi” destinate transportului de elevi: „Din datele pe care le avem, la nivelul județului Sibiu sunt 36 de localități din mediul rural care sunt eligibile, pentru care vom solicita fonduri pentru achiziționarea de microbuze școlare pentru elevii din respectivele localități. Se iau în calcul mai mulți factori, între care se află numărul de elevi care fac naveta către școlile aflate în alte localități și dacă respectivele zone sunt defavorizate economic sau social”.


Declarația a fost făcută în contextul în care Uniunea Europeană acordă României suma de 200 de milioane Euro în vederea achiziționării a 3.200 de microbuze școlare. Potrivit datelor Ministerului Educației, 70.000 de copii din mediul rural ajung cu greu la școală, în special din cauza lipsei unui mijloc de transport.

„Nu trebuie să uităm că ultima achiziție centralizată de microbuze școlare a avut loc în 2012 și că în acest moment majoritatea vehiculelor sunt uzate și presupun cheltuieli importante de întreținere. Vorbim așadar de necesitatea integrării a elevilor din zonele defavorizate, în paralel cu introducerea unor tehnologii prietenoase cu mediul înconjurător”, a mai declarat Adrian Bibu, administratorul public al județului Sibiu.

Conferința ”E-MOB – Acțiuni integrate pentru creşterea e-Mobilităţii în Regiunile din Europa” este finanțată de Programul Interreg Europe, care are ca obiectiv îmbunătățirea soluțiilor de mobilitate electrică prin integrarea acestora în sistemele publice de transport și a avut ca invitați autorități locale și județene sibiene, cât și parteneri ai proiectului din România, Germania, Austria, Franța, Grecia, Croația, Ungaria, Spania.

„Romeo și Julieta. Rock story” la Teatrul de Balet Sibiu

0

Teatrul de Balet Sibiu prezintă sâmbătă, 13 mai 2023, la Centrul Cultural „Ion Manu” Otopeni și miercuri, 31 mai 2023, la Centrul Cultural „Ion Besoiu” Sibiu, ultimele două reprezentații cu spectacolul de dans contemporan „Romeo și Julieta. Rock story”, coregrafia Marcello Algeri, pe muzică de Queen. Spectacolul îi are în rolurile principale pe Alba Fernandez (Julieta), Miguel Teixeira (Romeo), Henrique Ferreira (Mercutio), Johan Mancebo (Tybalt), Maria Trabalon (Regina Mab). Biletele pentru reprezentația de la Sibiu pot fi cumpărate online, de pe site-ul Teatrului de Balet Sibiu și de pe site-ul partenerului de ticketing Kompostor.ro, iar la Otopeni, publicul va avea accesul gratuit, pe bază de rezervare la numărul de telefon 021 352 00 37.


Inspirat de tragedia originală a lui Shakespeare, spectacolul creat de Marcello Algeri spune de fapt povestea de dragoste a fiecăruia dintre noi. În universul minimalist și atemporal al scenei, creat de Marcello Algeri, timpul accelerează sau încetinește, condiționat de starea de spirit a individului, dar este singurul element care definește ritmul implacabil al vieților scurte și intense ale personajelor. Acest „Romeo și Julieta” nu este o tragedie politică sau de dragoste. Este mai presus de toate o tragedie generațională. Cei doi îndrăgostiți din Verona rup cercul de tradiții, obligații și îndatoriri care le caracterizează familiile de generații întregi. Ei nu aleg banii, poziția socială, ci iubirea, chiar și în moarte. Într-un spirit exuberant, nesăbuit, dar autentic, aceasta este tocmai cea mai mare lecție pe care ne-o pot da tinerii. Romeo și Julieta conțin în ei toate contrariile: sunt judicioși și nesăbuiți, comici și dramatici, masculini și feminini împreună.

ROMEO ȘI JULIETA. ROCK STORY

COREGRAFIA ȘI SCENOGRAFIA: Marcello Algeri

LIBRET: Adaptare contemporană de Marcello Algeri, după drama originală a lui William Shakespeare

ASISTENT COREGRAFIE: Sabrina Rinaldi

MUZICA: Queen, Tolga Kashif, Serghei Prokofiev

LIGHT DESIGNER: Dario Druzeta

DISTRIBUȚIE:

Julieta – Alba Fernandez (Spania)

Romeo – Miguel Teixeira (Portugalia)

Mercutio – Henrique Ferreira (Portugalia)

Tybalt – Johan Mancebo (Republica Dominicană)

Regina Mab – Maria Trabalon (Spania)

Familia Capulet – Ayaka Nagai (Japonia), Gabriela Checo (Republica Dominicană),Chihiro Tamai (Japonia), Manuel Sanchez (Spania), Fulvio Zamagna (Italia), Guido Sarnataro (Italia)

Familia Montague – Sara Zanzon (Italia), Camille Texier (Franța), Martha Parise (Italia), Michaela Gobas (Canada), Kenichi Murata (Japonia), Mattia Longhitano (Italia), Nathaniel Lillington (Marea Britanie)

Data premierei: 7 octombrie 2022 (Sibiu), 15 octombrie 2022 (Italia)

SOLD OUT pentru Finala Cupei de la Sibiu

0

Interes major pentru ultimul act al Cupei României la fotbal!

Meciul din 24 mai ora 20:30 se va juca cu casa închisă pe Municipalul din Sibiu. La asemenea finale există trei tipuri de bilete:

Cele generale – pentru suporterul neutru
Cele ale finalistei 1 – suporteri U Cluj
Cele ale finalistei 2 – suporteri Sepsi OSK

Prețurile biletelor au fost între 25 și 40 RON, iar capacitatea stadionului din Sibiu este de 12.000 de locuri.

Pentru cei care n-au prins bilet, meciul o să fie transmis și în direct de Digi Sport, Prima Sport și Orange Sport.

Biletele pentru suporterii echipelor participante în ultimul act au fost vândute direct pe paginile și la stadioanele acestor cluburi. Și acolo biletele s-au vândut ca pâinea caldă, iar atmosfera o să fie una incendiară.

FOTO – Cupa României / FRF

Motociclete inedite Sibiu Bike Show la Promenada Mall

0

Pasionaţii de motociclism şi nu numai sunt invitaţi începând de duminică, 14 mai, la centrul comercial de lângă Gara din Sibiu, de pe strada Lector 1-3A, la expoziţie inedită, „Sibiu Bike Show la Promenada Mall”, unde pot fi văzute mai multe motociclete personalizate, dar şi clasice, unele fiind construite de la zero.

Vernisajul Sibiu Bike Show de la Promenada Mall are loc duminică, ora 17.00. La vernisaj vor fi prezenţi printre alţii, doi pasionaţi de motociclete: Ovidiu Popârţan, organizatorul Transilvania Tatttoo Expo şi Andy Fazekas, unul din organizatorii Red Bull Romaniacs.

Sibiu Bike Show Promenada Mall are loc în avanpremiera Transilvania Tattoo Expo, convenţia internaţională de tatuaje de la Sibiu, ajunsă la ediţia a 11-a, la care sunt aşteptaţi artişti de pe trei continente.

„Motociclismul are multe valenţe, poate fi un simplu mijloc de transport în viața de zi cu zi sau te poate purta in călătoria vieții in jurul planetei. Poate fi un obiect de colecție sau o unealta de lucru Motociclismul poate fi un sport care să îți ofere senzații de neînchipuit si să îți ridice adrenalina la cote maxime sau îți poate reprezenta prin formă si accesorii, personalitatea şi stilul. Motociclismul este un fenomen complex care pentru mulți devine un mod de viaţă. La eveniment vor fi expuse motociclete unice, construite de la zero sau restaurate, customizate, transformate şi accesorizate de oameni pasionaţi, entuziaști, fanatici dedicați armăsarilor din oțel, care au reușit prin multă muncă, perseverenţă şi pasiune dusă la extrem, să reînvie din mormane de fier vechi motociclete clasice care au scris istoria la vremea lor sau să transforme motociclete de serie in adevărate bijuterii pe două roţi sau chiar să construiască de la zero motocicleta visată”, a declarant organizatorul Transilvania Tattoo Expo, artistul Ovidiu Popârţan, pasionat de motociclism.

Vizitatorii au ocazia nu doar să afle povestea motocicletelor expuse, dar şi să voteze motocicleta favorite pe pagina de Facebook a evenimentului. Premierea va avea loc la Transilvania Tattoo Expo, care va avea loc în zilele de 26, 27 şi 28 mai la Sala Thalia.

La Transilvania Tattoo Expo veţi putea să-l revedeţi la Sibiu, pe Heiko din Germania, artistul tatuator care va prezenta la Sala Thalia uimitorul său turneu mondial, care a însemnat o călătorie de 952 de zile pe motocicletă. Heiko este aşteptat la Sibiu cu motocicleta cu care a călătorit în jurul lumii.

Transilvania Tattoo Expo este prima convenţie internaţionale de tatuaje din România, care în 26 mai, revine cu prima ediţie de după pandemie. În premieră, ediţia din acest an va fi promovată pe Netflix, de celebrul jurnalist britanic Charlie Ottley, care va fi prezent la Sibiu.

Reamintim că s-au pus în vânzare biletele şi abonamentele pentru Transilvania Tattoo Expo atât la Sala Thalia, cât şi pe iabilet.ro. Preţul unui bilet este de 15 lei pentru o zi, iar abonamentul este de 35 de lei.

Pentru programări puteţi contacta artiştii invitaţi, pe care îi găsiţi pe paginile de Facebook şi Instagram ale evenimentului, transilvaniatattooexpo şi pe site-ul oficial, tattooexpo.ro .

Partenerii media ai Transilvania Tattoo Expo: Rock FM, Zile şi nopţi, Good Time, Sibiu 100 %, Ora de Sibiu, Monitorul de Cluj, Monitorul de Mediaş, Mesagerul de Sibiu, Mesagerul de Alba, TV Eveniment, Radio Eveniment FM, Ştiri de Sibiu, Sibiu independent, Sibiul in imagini, Sibiul azi, Strada Cetăţii, Opinia de Sibiu, Sibiul bun.

A început deszăpezirea Transfăgărășanului. Peisaj superb de iarnă!

0

Cei de la Districtul Bâlea lucrează deja de la începutul săptămânii, la curățarea zăpezii de pe porțiunea dintre Bâlea Cascadă și Bâlea Lac.


Din păcate iarna prelungită și vremea deosebit de rece din ultima perioadă îngreunează intervenția utilajelor, stratul de zăpadă depășind pe alocuri 5-6 metri grosime.

Cu toate acestea, și în acest an se dorește deschiderea mai devreme a traficul pe Transfăgărășan, față de termenul obișnuit de 1 iulie.

Apă Canal Sibiu S.A. angajează operator hidraulic

0

Apă Canal Sibiu S.A. angajează pentru Stația de Tratare Apă Sibiu Sud:

OPERATOR HIDRAULIC1 post

Cerinţe:

  • calificare în meseria de instalator/ lăcătuş mecanic/mecanic,
  • apt pentru munca în ture,
  • cunoştinţe operare PC constituie un avantaj.

Cererile tip de participare la concurs se completează și se depun online la adresa de mail personal@apacansb.ro sau la sediul societăţii, str. Eschil nr.6, Serv.Resurse Umane, împreună cu CV, copie diplomă studii şi adeverinţa medicală de la medicul de familie, până la data de 19.05.2023. Relaţii suplimentare la tel. 0269/ 222916(int.117 sau 166).

Apă Canal Sibiu S.A. angajează instalator

0

Apă Canal Sibiu S.A. angajează pentru Sectir Ocna Sibiului – Șură Mică – Loamneș:

INSTALATOR APA CANAL – 1 post

Cerinţe:

– calificare in meseria de instalator/lacatus mecanic;

– calificare/experienţă in sudura -constituie avantaj

– apt pentru munca la inaltime;

    – alte calificari constituie avantaj(sudor, strungar)

Cererile tip de participare la concurs se completează și se depun online la adresa de mail personal@apacansb.ro sau la sediul societăţii, str. Eschil nr.6, Serv.Resurse Umane, împreună cu CV, copie diplomă studii şi adeverinţa medicală de la medicul de familie, până la data de 19.05.2023. Relaţii suplimentare la tel. 0269/ 222916(int.117 sau 166).

Romii din Tălmaciu față în față cu autoritățile: Respectăm legea, dar tradiția e mai importantă

0

Prefectul județului Sibiu, Mircea Crețu a scos din nou toți reprezentanții instituțiilor membre ale Grupului mixt de lucru pe problematica romilor în județ. De data aceasta la Tălmaciu. Deși aici există o comunitate mai mică de romi decât la Brateiu, prezența în sala mare a Căminului Cultural a fost mult mai mare. Romi de toate vârstele au venit la ședința cu autoritățile și nu s-au sfiit să spună ce gândesc. De multe ori ședința a fost ca un meci de ping-pong între romi și reprezentanții instituțiilor pe tema respectării legii, a drepturilor tinerelor fete și chiar și a sistemului educațional. Concluzia a fost dezarmantă: fiecare parte a plecat cu aceeași idee. Cei din instituții doresc respectarea legilor țării, romii vor respectarea tradițiilor, chiar dacă încalcă legile țării.


Deși tema principală de discuție trebuia să fie drepturile tinerele fete rome privind sănătatea, viața sexuală, căsătoria și educația, adesea discuția a degenerat spre alte teme. S-au făcut și mai multe acuzații de către romi la adresa instituțiilor care îi discriminează. Un italian vorbitor de română a intervenit și el și a spus că ceea ce se întâmplă cu romii astăzi în România este rasism.

Romii tineri interpretează diferit tradițiile

Deși unul din liderul romilor din Tălmaciu, domnul Danciu a intervenit cel mai des în discuție, la această întâlnire s-au exprimat răspicat și multe femei rome. Dacă Danciu și femeile rome în vârstă au susținut căsătoria de tinere a fetelor rome și că rolul acestora este să țină casa și să aducă pe lume copii, femeile rome mai tinere au voalat afirmațiile acestora. „Noi nu nu mai căsătorim copiii la 12-13 ani. Aia se cheamă logodnă, ce facem noi. Băiatul poate veni în vizită la fata, dar nu este căsătorie, nu au relații. Abia mai târziu la 16-17 ani se căsătoresc” a spus o tânără femeie roma, ea însăși mamă.

Directoare școlii a pledat pentru menținerea fetelor rome la clase

Un tânăr de 17 ani cu pălăria tradițională pe cap a spus „Fetele românce de ce nasc în adolescență? Pentru că nu există educație sexuală în școli.” El a fost imediat contrazis de reprezentanta DSP Sibiu care a afirmat că adolescentele rome nasc de 6 ori mai des decât restul adolescentelor din România.

O femeie roma mai în etate a declarat „Fetele trebuie să aibă copii, să aibă grijă de casă, nu de școală. La noi fetele la 16 ani sunt bătrâne”

Școala este pentru băieții romi, nu pentru fete

Un alt subiect des abordat a fost retragerea din școli timpuriu a fetelor de etnie roma. Directoarea școlii din Tălmaciu a pledat ca măcar 8 clase să termine acestea. Romii prezenți s-au opus vehement toți și au spus că accesul la educație este bun doar pentru băieții lor, nu pentru fete. Danicu chiar a criticat dur sistemul educațional și a acuzat că la școala din Tălmaciu (liceu) se face trafic de droguri. El a cerut ca toți elevii să fie testați anti-drog. Primarul Ioan Oancea, prezent la ședință, a spus că legislația nu permite acest lucru. El personal a chemat Poliția și Jandarmeria la liceul din localitate să țină cursuri cu elevii despre pericolul drogurilor.

Danciu, lider local al romilor, a fost cel mai vehement

Un alt motiv des invocat de romi pentru care retrag fetele de la școală din clasa a 3-a chiar este riscul de a învăța alături de băieți. O mamă a cerut ca pentru fetele rome să se facă școli separate sau chiar online. Constantin Dincă, reprezentantul Inspectoratului Școlar a replicat dur și a spus că nu se poate face școală pe criterii discriminatorii. Iar învățământul online s-a demonstrat în pandemie cât de ineficient este.

Cazul Căldărar, răpirile și instituțiile

În 9 ianuarie 2023, SIBIU INDEPENDENT relata cazul răpirii unei adolescente din Tălmaciu. Bărbați cu cagule pe cap au tăbărât la 3 dimineața peste familia Căldărar și au răpit fata. Au fost prinși de autorități în aceeași zi, câteva ore mai târziu. Dacă adesea în comunitățile de romi aceste răpiri sunt puse la cale de tinerii îndrăgostiți care nu sunt de acord cu decizia părinților privind viitorul mire, în acest caz a fost o răpire reală. Ca în filme. „Luatul cu japca” era o practică în Evul Mediu în aceste comunități.

Femeile tinere rome au venit cu propuneri concrete

Mama fetei răpită atunci a luat cuvântul și a criticat aspru autoritățile. Ea a spus că a sunat la 112 și polițiștii au venit după o oră și jumătate. Apoi, când fata a fost găsită, nu a fost adusă acasă, ci plasată într-un centru al Protecției Copilului. Acolo a stat 3 luni, timp în care i s-au prezentat 3 familii care o puteau îngriji ca asistenți maternali. Fata a refuzat și a spus că vrea să își păstreze tradiția roma. Mama fetei a apelat la un avocat și după 3 luni a reușit să aducă fata acasă.

Femeia a fost susținută și de alte voci din sală care spuneau că Protecția Copilului este o instituție rea, pentru că le ia copiii.

Femeile rome mai inteligente ca bărbații

Cea mai frumoasă pledoarie pentru drepturile femeilor roma a făcut o asistentă medicală comunitară ce lucrează din 1987 în Tălmaciu. Ea a povestit cum generație după generație a văzut fetele rome cum fac copii la 12-13 ani. Și toate au promis că nu își vor pune fetele când cresc să se căsătorească la asemenea vârste. Dar istoria s-a repetat.

Primarul Ioan Oancea (stânga) și prefectul Mircea Crețu

Ea a pledat pentru menținerea în școli a fetelor de etnie romă. „Eu cred că bărbații de etnia roma se simt amenințați de inteligența fetelor” a spus ea. Afirmația a fost întâmpinată cu aplauze de multe femei tinere de etnie roma din sală.

Poliția a vorbit la final. Și a pus punctul pe i

Comisar Mihaela Huzoaică de la Inspectoratul Județean de Poliție Sibiu a fost prezentă în sală la discuții. După aproape două ore de dezbateri adesea înflăcărate, ea a luat cuvântul. A abordat tema drogurilor, a educației și mai ales a libertății tinerele fete de etnie romă. A făcut o pledoarie pentru școală și importanța educației pentru dezvoltarea tinerilor din comunitățile de romi. Nu doar băieți, ci și fete. A pus accentul pe rolul familiei în educație, a comunității și nu doar a școlii.

Reprezentanții autorităților au venit cu o atitudine pozitivă la întâlnire

„Nicio tradiție în lumea asta nu are dreptul să încalce drepturile fundamentale ale ființei umane” a spus comisar Mihaela Huzoaică. Ea a insistat pe respectarea legilor țării de către oricine. Și faptul că o tradiție a unei comunități nu poate contraveni legilor statului.

Concluzia întâlnirii a tras-o tot comisar Mihaela Huzoaică, cu tristețe: „Fetele sunt nefericite. Femeile sunt nefericite în această tradiție. (…) Am venit să vă ajutăm, însă dumneavoastră, acest ajutor îl respingeți în totalitate.”

VIDEO: Înregistrare întreaga discuție de la Tălmaciu