Sibiu Independent: Filosofia noastră
Știri care dau putere comunității noastre
Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.
Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.
Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.
Partidul AUR stă foarte bine în sondaje la nivel național. La Sibiu este în creștere, deși reprezentanții locali sunt foarte rar prezenți în spațiul public. Spre deloc, cu excepția parlamentarilor. Pentru că AUR are la Sibiu doi parlamentari: un deputat de Sibiu și un senator de Mediaș.
Dincolo de discursul acestora, mai rar în Parlament, îi mai vedem pe Facebook în postări video ocazionale. Nu se ridică la nivelul discursului flambant al lui George Simion. Dar cum au ordin de partid să iasă cu materiale publice, o fac.
Dar, vai! Periodic, organizează conferințe de presă. Dar nimeni din presa locală nu este invitat. Conferințele se înregistrează video și, mai apoi, sunt postate pe Facebook. Uneori, la final, există și o întrebare din sală. Adică o persoană pusă acolo pe post de jurnalist. O scenetă comică ați spune. Dar ascunde un stil de a face politică, netransparent, foarte periculos.
Vineri a fost o astfel de conferință „făcătură” la Sibiu. Am aflat de ea, odată postat video-ul cu înregistrarea. Am transcris cuvântările luate acolo. Pentru că de multe ori aceste înregistrări video dispar în timp. Scrisul rămâne, însă, la noi. Deputatul AUR de Sibiu, Sebastian Suciu, a prezentat pe scurt elemente din programul de guvernare. AUR își dorește să câștige alegerile parlamentare de anul viitor și să formeze guvernul. Există acolo propuneri foarte atractive pentru un electorat neinstruit. Se reduce drastic fiscalitatea, se ia controlul resurselor naturale, se fac investiții mari în sănătate și educație etc. Toate sună bine și pompos, dar fără niciun argument macro-economic și sustenabil.
Însă electoratul AUR este adesea caracterizat de un profil al omului care „înghite” genul acesta de discurs pompos, naționalist, suveranist și, uneori, extremist. Este omul sătul de problemele din sistem, care mai degrabă ar accepta o societatea autocratică sau chiar dictatorială, doar, doar să îi meargă bine. Adică, exact ce au făcut comuniștii.
Pentru mine asocierea mentală dintre AUR și PCR este parțială. Pentru că AUR este o struțo-cămilă ce combină naționalismul comunism tipic erei Ceaușescu, presărat pe alocuri cu elemente de extremism de dreapta. Dar falsitatea conferințelor de presă, lipsa dialogului politicienilor AUR cu presa, acuzele la adresa presei că îi critică și le fac imagine negativă sunt doar câteva elemente ale similitudinii AUR cu PCR.
Și nu doar cu presa are AUR o problemă. Are și cu instituțiile statului, cu statul de drept, cu justiția, cu separarea puterilor în stat… cam tot ce au făcut și cei din PCR.
Iar ultimul element care îmi amintește de PCR la AUR sunt membrii partidului. Fără supărare, dar mulți dintre cei identificați până acum ca membrii în teritoriu sunt oameni care nu inspiră încredere. Mai sunt printre ei și unii „furați” de ideile și discursul lui George Simion. Așa cum au fost unii și în PCR. Majoritatea însă sunt tipul arivistului, a omului de jos care vrea să ajungă sus prin orice mijloace. Chiar călcând pe cadavre și conștiință. Să sperăm că AUR se va dezumfla rapid în politică, pentru că eu, unul, nu vreau să ne întoarcem la un alt PCR.


























































































































