Acasă Blog Pagina 775

Bărbat recuperat din râul Olt, lângă Turnu Roșu. Ar fi vrut să se sinucidă

0

Sibiu Independent: Filosofia noastră

Știri care dau putere comunității noastre

Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.

Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.

Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.

Un bărbat în vârstă de 43 de ani, din Mediaș,a fost recuperat astăzi din albia râului Olt. Acesta ar fi vrut să se sinucidă.


În mai puțin de două minute, polițiștii au ajuns în zonă și l-au observat pe bărbat în mijlocul albiei râului. Convins de polițiști să revină la mal, bărbatul a fost preluat de echipajul medical și transportat la spital.

Conform surselor Sibiu Independent, apa în zonă este foarte mică, de maxim 40 de centimetri.

„Un echipaj SMURD cu medic a intervenit de urgență pe raza localității Turnu Roșu pe malul râului Olt, pentru a acorda îngrijiri medicale unui bărbat care a intrat în râu.
La sosirea echipajului medical bărbatul era în afara apei, cu un echipaj de poliție sosit la fața locului. Bărbatul în vârstă de 43 de ani a fost transportat la spital conștient și cooperant având o ușoară hipotermie.”
transmite ISU SIBIU

Lucrările de consolidare de la Boița au fost reluate. Progrese vizibile!

0

Lucrările de consolidare de pe DN7, din zona Boța – județul Sibiu, au fost reluate în forță! Constructorul lucrează în acest moment la construirea zidurilor de gabioane care vor proteja în viitor corpul drumului de apele Oltului.


În paralel sunt consolidate mai multe podețe de pe traseu și se execută și alte lucrări pentru îmbunătățirea scurgerii apelor. Lucrările de pe DN7 vizează repararea sau reconstrucția a 33 de podețe de pe traseu și reparația unui pod, construcția unor ziduri de sprijin, fundații adâncite de parapet, refacerea rigolelor, amenajarea unor parcări extinse precum și instalarea de plase de retenție pe versanții stâncoși din zonă.

Business Lounge-ul din Aeroportul Internațional Sibiu aniversează 1 an de la inaugurare

0

Reluarea zborurilor dinspre Sibiu către București și retur, începînd cu 27 Martie, nu este singura veste bună din această lună!
De curând, Lagardère Travel Retail România a aniversat 1 an de succes pentru una dintre cele mai elegante locații ale sale – Business Lounge-ul aflat în Aeroportul Internațional Sibiu.

În luna februarie 2023, Lagardère Travel Retail a aniversat 1 an de succes pentru una dintre cele mai elegante locații ale sale – Business Lounge-ul aflat în Aeroportul Internațional Sibiu.

Business Lounge-ul dezvoltat de Lagardère Travel Retail este amplasat în zona de – plecări externe – din Aeroportul Internațional Sibiu, după controlul de securitate, având o suprafață de 80 de metri pătrați.

În acest salon de business, călătorii se bucură de serviciile cu care sunt deja obișnuiți în marile aeroporturi internaționale: zonă de relaxare, presă autohtonă și străină, internet, acces la știri și la programul zborurilor, facilități de încărcare a dispozitivelor electronice, servicii de imprimare și scanare, etc. În plus, ei au la dispoziție variate specialități de cafea, ceai, băuturi reci și calde, sucuri proaspete, gustări, sandvișuri, salate și deserturi, în noua cafenea So!Coffee, anexată Business Lounge-ului, într-un spațiu de aproximativ 18 metri pătrați.

„Lagardère Travel Retail aniversează 1 an de existență a uneia dintre cele mai frumoase reușite pe plan local, posibilă datorită parteneriatului cu autoritățile locale: Business Lounge-ul din incinta Aeroportului Internațional Sibiu.

Prin inaugurarea acestui spațiu, compania și-a extins gama de servicii oferite pasagerilor aflați în tranzit pe aeroportul din Sibiu, unde suntem prezenți din 2007. Continuarea dezvoltării serviciilor noastre în aeroporturile regionale este una dintre direcțiile strategice ale companiei.

În următoarea perioadă, în funcție de nevoile autorităților locale, suntem pregătiți să investim peste 15 milioane euro în spațiile comerciale și de alimentație publică ce vor rezulta în urma proiectelor de extindere și/sau construcție a noi terminale în aeroporturile regionale. Prin aceste investiții estimăm că vom genera peste 200 de locuri de muncă și contribuții anuale la bugetul de stat de peste 20 milioane euro.” a declarat Marius Văcălău, CEO Lagardère Travel Retail.

Accesul în Business Lounge-ul din Aeroportul Internațional Sibiu se face folosind cartea de îmbarcare, conform politicii liniilor aeriene, cardul bancar sau achitând taxa de acces.

ANIVERSARE BUSINESS LOUNGE AEROPORT SIBIU 2/2

„Prin existența acestui salon de business, Aeroportul Internațional Sibiu se aliniază la standardele internaționale de călătorie, datorită facilităților pe care călătorii care pleacă din Sibiu le apreciază în mod evident. Prin parteneriatul pe care îl avem de mult timp cu Lagardère Travel Retail dorim să fructificăm experiența internațională pe acest segment de business al unui expert recunoscut și să oferim partenerilor noștri un bun exemplu de conectivitate și de promovare eficientă”, a declarat Marius Ioan Gîrdea, Directorul General al Aeroportului Internațional Sibiu.

Cererea pentru astfel de servicii vine în mod natural din piață, traficul în aeroportul din Sibiu crescând constant, inclusiv pe segmentul de business, fiind totodată și o manifestare a dorinței autorităților locale de a satisface nevoile și dorințele călătorilor.

În 2022 Lagardère Travel Retail și-a continuat creșterea rețelei cu 27 noi magazine și cafenele, 4 în aeroporturi regionale (inclusiv acest Business Lounge), iar celelalte 23 în zone de tranzit urban: spitale, clădiri de birouri și centre comerciale mari, unde ritmul vieții impune soluții rapide de consum.

Despre LAGARDÈRE TRAVEL RETAIL

Una dintre cele două divizii ale Grupului Lagardère, Lagardère Travel Retail este lider global în industria de retail destinat călătorilor, cu cea mai îndelungată experiență în satisfacerea nevoilor călătorilor și partenerilor, prin toate cele 3 linii de business: Travel Essentials, Duty Free & Fashion și Foodservice. Lagardère Travel Retail operează peste 5.000 de magazine în aeroporturi, gări și alte platforme, în 42 de țări, și a generat vânzări de 5,2 miliarde de euro în 2022 (gestionate 100%).

Prin echipele locale puternice și parteneriate creatoare de valoare, Lagardère Travel Retail dezvoltă experiențe de călătorie autentice și complete. Lagardère Travel Retail promovează sustenabilitatea în zona de Travel Retail printr-o strategie CSR dedicată, aliniată la Obiectivele de Dezvoltare Durabilă ale Națiunilor Unite.

www.lagardere-tr.com ● @LagardereTR

În România, compania este prezentă de peste 25 de ani pe piața comerțului în zonele de tranzit urban (aeroporturi, gări, spitale, galerii comerciale și centre de afaceri), și operează o rețea de aproape 300 de magazine pentru segmentele News & Convenience, Travel Essentials, Gifts & Souvenirs și Foodservice, sub

6 branduri: Inmedio, Relay, 1Minute, HUB Convenience, So!Coffee și Natoo. Pentru mai multe detalii, puteți accesa https://www.lagardere-tr.ro/ro/

Un nou FOCAR de septicemie hemoragică virală la Cârțișoara. Păstrăvăria nu este autorizată sanitar

0

Ies la iveală noi și noi detalii despre păstrăvăriile neautorizate/ neînregistrate
sanitar veterinar de pe raza localității Cârțișoara. În urmă cu câteva zile, cu insistențe, Prefectura județului Sibiu a făcut publice rezultatele controalelor.


Ziarul Sibiu Independent a fost singura publicație din județul Sibiu ce a continuat și documentat subiectul focarului de la păstrăvăriei Laita. Anunțam încă de pe atunci, o multitudine de nereguli, dar și bazine ilegale în care erau crescuți păstrăvi iar apoi comercializați. Zeci de oameni au luat legătura cu noi și ne-au transmis faptul că anumiți oameni influenți din Cârțișoara dețin păstrăvării neautorizate sanitar, sub protecția autorităților locale. Întrebat de cele semnalate, primarul comunei Cârțișoara, domnul Vasilică Sorin Cîrțan, a declarat faptul că nu știe despre astfel de probleme. Acesta a fost contrazis însă, pe rețelele de socializare, imediat după aparița articolului nostru.

Am pus întrebări suplimentare la Prefectura județului Sibiu. „Prinse în cârlig” autoritățile sibiene trebuie să confirme și să aducă lămuriri periodice despre acest subiect. Mai ales că vorbim despre sănătatea publică, dar și despre pagube de zeci de tone de păstrăv. Astfel, pe raza localității Cârțișoara au fost depistate două locații în care se creșteau păstravi fără autorizație sanitar veterinar. Mai mult decât atât, la una dintre locații, analizele sunt pozitive la septicemie hemoragică virală.

Vom documenta în continuare acest subiect, imediat ce autoritățile vor furniza alte informații suplimentare.

„Au fost identificate 2 locații de creștere a păstrăvilor, neautorizate/ neînregistrate
sanitar veterinar, care aparțin unor persoane fizice, la aceste exploatații fiind
aplicate două sancțiuni contravenționale pentru achiziția de material piscicol fără
documente prevăzute de legislația în vigoare. Riscurile pentru populațiile de pești din zonă sunt considerabile, contagiozitatea bolii, precum și legăturile epidemiologice cu focarul primar, au condus la apariția unui focar secundar de Septicemie Hemoragică Virală( SHV), la bazinele uneia dintre cele două exploatații anterior menționate, învecinate Păstrăvăriei Laita. Focarul a fost confirmat în cursul zilei de azi.”
a transmis pentru Sibiu Indepenent, Prefectura județului Sibiu

Dr. Pențea Ioan: Vaccinarea animalelor – act medical veterinar în responsabilitatea medicului veterinar

0

Dr. Penţea Ioan Viorel – Secretar al Colegiului Medicilor Veterinari Filiala Sibiu transmite următoarele informații:

Dezvoltarea raţională a sectorului de creştere a animalelor şi implicit a sectorului alimentar are loc prin implementarea unor acţiuni sanitare veterinare care vizează ridicarea nivelului de sănătate a animalelor crescute în scop economic sau de companie, care să garanteze sănătatea populaţiei umane împotriva maladiilor şi infecţiilor, direct sau indirect transmisibile între animale şi de la animale la om.

Reglarea permanentă a stării de sănătate, la populația animală și umană se asigură prin sistemul imunitar care este un mecanism complex de protejare a organismului față de virusi, bacterii, sau alți agenți patogeni.

Sistemul imunitar, care reprezintă capacitatea organsimului de a se apăra de factorii nocivi și de a-i anihila, ajutând organismul să se refacă, are un dublu rol, respectiv de a distruge agenții patogeni, dar si de a depozita toate datele luptei cu aceștia, pentru a găsi forța să intervină în cazul în care același tip de agent patogen îl va reataca.

Sistemul imunitar la animale poate fi slăbit prin :

➢ nerespectarea normelor tehnologice de creștere și exploatare a speciilor și categoriilor de animale, respectiv condiții optime de biosecuritae, adăpostire, microclimat, zooigienă, furajare, adăpare, exploatare, etc;

➢ prin stres, cu referire la respectarea condițiilor de comfort, de transport, odihnă, lipsa companiei animalelor din aceeaşi specie, cruzime sau tratament care pot să le provoace suferinţe psihice;

➢ folosirea excesiva a medicamentelor, mai ales a antibioticelor, expunerea la poluanții și toxinele din mediu, pesticidele si aditivii din sortimentele de furaje administrate;

➢ neprezentarea animalelor la data stabilită de medicul veterinar pentru efectuarea acțiunilor sanitare veterinare, specifice, de prevenire și combatere a bolilor;

Conform specialiștilor din domeniu există două tipuri de imunitate:

• imunitatea innăscută sau nespecifică care reprezintă zestrea primită de la părinți, fiind prima linie de apărare a organismului și care nu poate fi influențată pe durata vieții;

• imunitatea dobândită sau specifică, care poate fi modelată prin vaccinare și prin condiții de viață corespunzătoare;

  În perioada actuală, în lumea globalizată, bolile infecțioase sunt tot mai imprevizibile datorate în special unor tulpini noi de microorganisme, boli care pot afecta animalele crescute în scop comercial, animalele de companie, animalele din zona silvatică, dar și zona lanțului alimentar cu influență economică semnificativă.  

      În cadrul strategiilor şi a programelor stabilite pe diferite perioade, de serviciile sanitare veterinare centrale şi judeţene, pentru asigurarea statusului de sănătate a animalelor domestice şi sălbatice, a corelaţiei dintre bolile animalelor şi transmiterea acestora la om, precum şi pentru asigurarea sănătăţii publice, se urmărește menținerea unui sistem eficient de control al bolilor prin care se are în considerare frecvenţa, aria de răspândire şi evoluţia lor în rândul populaţiilor de animale şi umane, implicarea în calitatea hranei animalelor şi a oamenilor, de consecinţele posibile pe plan social şi economic.

În context, o modalitate vitală de a preveni, de a produce o barieră, sau de a opri evoluția unei boli o constitue vaccinarea profilactică sau de necesitate a animalelor, activitate care reprezintă un act medical, în responsabilitatea medicului veterinar, argumentat de faptul că acesta, prezent în diferite sisteme și unități de specialitate:

• monitorizează și examinează starea de sănătate a animalelor, elaborează un program de sănătate specific, stabilește și avizează când, pentru ce boală și ce categorie de animale se vaccinează, precum și calitatea și eficiența vaccinului propus a fi administrat;

• prescrie și eliberează documente de examinare, diagnosticare, planuri de sănătate, recomandări, prescripția medicamentelor și a vaccinurilor, exclusiv;

• medicii veterinari sunt instruiți referitor la aspectele tehnice de vaccinare, de depozitare, păstrare corectă (respectarea lanțului de frig) modul de administrare, întocmirea și păstrarea evidenței pentru imunizarea optimă a animalelor;

• monitorizează și înregistrează reacțiile post vaccinale, eficacitatea sau lipsa eficacității vaccinului;

• certifică oficial și garantează starea de sănătate a animalului și faptul că este liber de anumite boli notificabile;

• este împuternicit de stat (statul prin lege, fiind responsabil pentru controlul bolilor) ca răspunzător prin competență și experiență profesională pentru promovarea și implementarea programelor naționale de prevenire și combatere a bolilor;

• stabilește necesarul de produse biologice, în baza optimizării numărului de doze, necesare pentru efectuarea vaccinărilor obligatorii și de necesitate, pentru eficiența utilizării acestora, dar și pentru folosirea corespunzătoare a fondului de finanțare destinate achiziționări de vaccinuri;  

Vaccinoprofilaxia se poate realiza:

• în cadru organizat, prin campanii de vaccinare înscrise în programele obligatorii de imunizare din fiecare țară;

• în situația declanșării unor focare infecto-contagioase ale căror boli beneficiază de un vaccin corespunzător;

• opțional, pentru profilaxia bolilor pentru care există vaccin specific, dar care nu este inclus în programele obligatorii de imunizare;

Planificarea și efectuarea operațiumilor de vaccinare a animalelor este stabilită prin programul naţional de supraveghere, prevenire şi combatere a bolilor la animale, a celor transmisibile la om, siguranţa alimentelor, protecţia animalelor şi a mediului, aprobat prin Hotărâre de Guvern.

Statul sprijină activitatea de apărare a sănătăţii animalelor prin asigurarea cadrului instituţional şi juridic, a resurselor financiare şi a bazei tehnico-materiale necesare pentru desfăşurarea în condiţii optime a activităţilor din domeniul sanitar-veterinar, precum şi prin acordarea crescătorilor de animale sprijin financiar în cadrul programelor de dezvoltare rurală, sau prin diferite forme de suvenţii.

Corpul medical veterinar din România este conștient de rolul și responsabilitatea sa profesională având ca țintă asigurarea sănătății și bunăstării animalelor, cu prioritate în prevenirea și gestionarea bolilor la animale, inclusiv a celor transmisibile de la animale la om și de asemenea în asigurarea siguranței alimentare a concetățenilor.

Zilele prevenirii dezastrelor. Cât de pregătiți suntem pentru a preîntâmpina efectele lor?

0

„Zilele Prevenirii Dezastrelor” este un proiect ce are ca principal scop acțiunea de informare precum și responsabilizarea comunităților locale, prin creșterea gradul de conștientizare a măsurilor de prevenire cu privire la diverse situații de urgență care ne pot pune viața în pericol. La sfârșitul săptămânii trecute, în parcarea Sălii Transilvania din municipiul Sibiu a avut loc cea de-a doua ediție a acestui eveniment.

Evenimentul a fost organizat de Asociația Energia Inteligentă, cu sprijinul Departamentului pentru Situații de Urgență, care a pus la dispoziția vizitatorilor Centrul Mobil de Instruire a Populației, dar și cu susținerea Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Cpt. Dumitru Croitoru” al județului Sibiu, ai cărui reprezentanți au susținut acțiunile de informare.

Clubul Câinilor Utilitari (CCU) s-a alăturat Asociației Energia Inteligentă, în calitate de partener și la această ediție a evenimentului „Zilele prevenirii dezastrelor” și a susținut prin echipele om-câine, pregătite în cadrul organizației, demonstrații de dresaj canin și sesiuni de informare în ceea ce privește utilizarea câinilor în activitățile de căutare-salvare. O acțiune simulată de căutare-salvare persoane dispărute în dărâmături, a fost organizată vineri, în colaborare cu ISU Sibiu în Castelul Turnu Roșu – Boița, iar în ziua următoare voluntarii CCU s-au alăturat acțiunii de căutare a studentei Angelika Maurer, dată dispărută în urmă cu o lună, în sprijinul Inspectoratul Județean de Poliție Sibiu.

Dumitru Chisăliță, Președintele Asociația Energia Inteligentă:

„Acțiunile de informare și responsabilizare a comunităților locale cu privire comportamentul pe care trebuie sa îl adopte în situații ce pot pune vieți în pericol precum cutremure, incendii sau dispariții de persoane, sunt întotdeauna bine-venite și am constatat că oamenii manifestă un interes crescut față de acest gen de pregătire, în special în urma seismelor petrecute în Gorj, dar și în urma evenimentelor tragice care au avut loc recent în Turcia. Totodată ne bucurăm de parteneriatul încheiat cu cele două entități, deoarece în acest mod am putut crea un cadru propice pentru un antrenament comun Clubul Câinilor Utilitari – Departamentul pentru Situații de Urgență, cărora le mulțumesc pe această cale pentru ca s-au alăturat proiectului. Asociația noastră a fost preocupată în cei peste 6 ani de activitate de derularea acțiunilor educative și așteptăm cu interes să fim prezenți în toate locațiile incluse în proiectul „Zilele prevenirii dezastrelor” în 2023.”

Lt. col. Trefaș Lucian, Inspector șef al ISU Sibiu:

„Pregătirea individuală este un element important pentru o bună gestionare a diferitelor situații de urgență cu care ne putem confrunta oricând, în orice moment al vieții. Acest fel de activitate care aduce împreună atât instituțiile cu diferite atribuții în gestionarea situațiilor de urgență,  cât și societatea civilă, la activități de pregătire, așa cum de cele mai multe ori se întâmplă în cele mai multe cazuri reale de situații de urgență, este un beneficiu pentru noi toți. Putem astfel să ducem la alt nivel nu doar pregătirea noastră, ci și pregătirea populației. Pe această cale, felicit această inițiativă a Asociației Energia Inteligentă și le mulțumesc pentru buna colaborare pe care o avem în sprijinul cetățenilor.”

Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu:

”Încă din toamna anului trecut, când un eveniment similar a avut loc tot în județul Sibiu, la Mediaș, ne-am dorit ca aceste informații, care sunt vitale în caz de forță majoră, să ajungă la cât mai mulți oameni. Cred că un om informat este un om pregătit, că paza bună trece primejdia rea și că, la finalul acestor zile în care publicul larg a avut acces la prezentări aplicate privind comportamentul în caz de incendii sau dezastre naturale, am aflat lucruri ce pot face diferența dintre viață și moarte, dintre victimă și supraviețuitor.”

Vlad Popescu, Director, Clubul Câinilor Utilitari:

„În perioada 10-11 martie, 21 de voluntari cu câini salvatori ai Asociației Clubul Câinilor Utilitari au participat la evenimentul “Zilele Prevenirii Dezastrelor”, organizat de Asociația Energia Inteligentă, la Sibiu. Aceștia au derulat acțiuni demonstrative de dresaj și exerciții de căutare în dărâmături în colaborare cu ISU Sibiu, cu scopul de a crește capacitatea de intervenție, dar și interoperabilitatea dintre autorități și voluntari.

Planificarea și strategia exercițiului de căutare în dărâmături a ținut cont de experiența acumulată de colegii noștri care au participat la misiunea de sprijin din Turcia, recent lovită de cutremur.

Exercițiul de intervenție a fost compus din instalarea bazei centrului de comandă, stabilirea modului de comunicare și coordonare, și nu în ultimul rând, căutarea, identificarea și extragerea presupuselor victime de către echipele mixte formate din echipaje ISU Sibiu și voluntari cu câini salvatori.”

Evenimentul s-a bucurat de un mare interes, atât din partea copiilor, cât și din partea adulților care au luat parte la acțiunile derulate în cadrul proiectului, pentru un plus de informații și mod de comportare. Vizitatorii, în special cei mici, s-au arătat extrem de încântați de sesiunile de dresaj canin organizate de voluntarii CCU și s-au bucurat de momentele în care au interacționat cu cățeii.

Evenimentul s-a bucurat de sprijinul Departamentului pentru Situații de Urgență, al Clubului Câinilor Utilitari și al Muzeului Gazelor Naturale. Partenerul principal al proiectului este compania ALRO.

Acțiunea „Zilele prevenirii dezastrelor” se desfășoară pe parcursul anului 2023 în patru locații din țară. Următorul eveniment va avea loc lângă Alba Iulia în luna iunie, fiind urmat de Făgăraș și Oradea, în toamna acestui an.

Dispariție după dispariție, în județul Sibiu. Bogdan nu mai poate fi contactat

0

Poliţiştii sibieni caută un bărbat în vârstă de 34 de ani, pe care familia nu l-a mai putut contacta din cursul lunii septembrie 2022. Pe raza județului Sibiu, în ultima perioadă, apelurile media cu privire la persoanele dispărute s-au înmulțit considerabil. Fie se fuge din dragoste, fie persoanele muncesc în zone fără semnal GSM sau în străinătate.


Persoanele ce pot oferi informaţii care să conducă la depistarea acestuia sunt rugate să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apeleze gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.

La data de 13 martie, o femeie din municipiul Sibiu a sesizat I.P.J. Sibiu cu privire la faptul că, din data de 10 septembrie 2022, nu l-a mai putut contacta pe fiul său, MUNTEAN BOGDAN, în vârstă de 34 de ani, aflat la momentul respectiv în orașul Napoli, Italia.

Semnalmente: înălțime 180 cm, greutate 55 – 60 kg, părscurt, brunet, ochi căprui, ten alb.

Nu se cunosc articolele de îmbrăcăminte pe care bărbatul le-ar fi purtat.

Semne particulare: persoana în cauză prezintă o cicatrice post – operatorie, de aproximativ 30 de cm, între stern și buric.

Cetăţenii care pot oferi informaţii despre acest bărbatsunt rugați să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apeleze gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.

FOTO: Persoană rănită la Veștem. A fost prinsă sub un utilaj

0

Un bărbat în vârstă de 54 de ani a fost rănit astăzi, în timp ce efectua lucrări de întreținere la sinele de tren de pe raza localității Veștem.


Evenimentul nefericit s-a produs în zona Cimitirului, lângă calea ferată. Conform ISU SIBIU, la fața locului au intervenit două echipaje SMURD dinte care unul cu medic, o autospecială de stingere și una de descarcerare. Bărbatul a fost găsit prins sub un utilaj, acesta suferind un traumatism la picior.

„Echipajele de descarcerare au intervenit și au extras persoana, aceasta fiind conștientă și cooperantă. Ulterior a fost predată echipajelor medicale, pentru asistență medicală. Bărbatul a suferit un traumatism la picior fiind transportat la UPU Sibiu conștient, pentru investigații suplimentare.” a declarat Sg. maj. Andreea Ștefan – ISU SIBIU

IPJ SIBIU: „Au dominat infracțiunile de conducere fără permis și sub influența alcoolului.”

0

În perioada 10 – 12 martie, polițiștii rutieri au constatat 10 infracțiuni la regimul circulației, au reținut 37 de permise de conducere, au retras 52 de certificate de înmatriculare și au aplicat 885 de sancțiuni contravenționale în valoare de 244.000 de lei.

Exemple semnificative:

La data de 10 martie, în jurul orei 01:30, în timp ce conducea un autoturism pe strada Principală din localitatea Blăjel, un tânăr în vârstă de 27 de ani, din județul Mureș, a pierdut controlul direcției de deplasare și a lovit un cap de pod. Evenimentul s-a soldat doar cu pagube materiale. Din verificările efectuate de către polițiști a rezultat faptul că cel aflat la volan nu deține dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice

La aceeași dată, în jurul orei 07:00, în localitatea Rășinari, polițiștii Secției de Poliție Rurală Șelimbăr au oprit pentru control un autoturism condus pe strada Andrei Șaguna de către un localnic în vârstă de 43 de ani. Testarea alcoolscopică a șoferului a indicat un rezultat de 0,45 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Probleme și la Brădeni, acolo unde, în jurul orei 16:30, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Agnita au oprit pentru control un autoturism condus de către un bărbat în vârstă de 37 de ani, din Agnita. Pentru verificarea documentelor bărbatul le-a înmânat polițiștilor un permis de conducere eliberat de autorități străine, în urma analizei documentului rezultând indicii care să conducă spre ipoteza că ar fi vorba despre un permis de conducere fals.

Și la Agnita, polițiștii au oprit pentru control un autoturism condus pe strada Mihai Viteazu de către un bărbat în vârstă de 42 de ani, din jud. Bacău. Testarea alcoolscopică a șoferului a indicat o valoare de 0,66 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Tot în ziua de 10 martie, în jurul orei 19:30, pe raza localității Cârțișoara, polițiștii rutieri au depistat un localnic în vârstă de 42 de ani, în timp ce conducea un autoturism fără a deține acest drept.

O zi mai târziu, în jurul orei 05:00, pe Prelungirea Mihai Viteazu din localitatea Șelimbăr, testarea alcoolscopică a șoferului unui autoturism a indicat un rezultat de 0,72 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Și în Șica Mică, polițiștii rutieri au depistat, în jurul orei 09:45, un alt tânăr care conducea un autoturism deși nu figurează ca deținător al acestui drept. Astfel, pe numele celui aflat la volan, în vârstă de 23 de ani, din județul Alba, s-a deschis un dosar de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere fără permis. 

La data de 12 martie, în jurul orei 21:00, pe raza localității Turnu Roșu, polițiștii rutieri au depistat un sibian în vârstă de 26 de ani în timp ce conducea un autoturism fără a deține acest drept.

Încă un pas pentru proiectarea și execuția lucrărilor de extindere a aducțiunilor de apă potabilă pentru mai multe localități din județul Sibiu

2

În data de 7 martie 2023 a fost semnat contractul de lucrări “CL 8 – Aducțiuni Rosia, Șura Mare, Șelimbăr, Aducțiune și GA Șura Mică” din cadrul Proiectului Regional de Dezvoltare a Infrastructurii de apă și apă uzată în județele Sibiu și Brașov în perioada 2014 – 2020 derulat prin Programul Operațional Infrastructura Mare POIM 2014-2020.

Contractul de lucrări “CL 8 – Aducțiuni Rosia, Șura Mare, Șelimbăr, Aducțiune și GA Șura Mică” semnat între Apă Canal Sibiu S.A. în calitate de beneficiar și Asocierea AQUA SERV SRL-AQUA PROCIV PROIECT SRL, prin lider de asociere AQUA SERV SRL, în calitate de antreprenor, are o valoare de 45.994.429,93 lei (fără TVA) si o durată de execuție de 30 luni (din care 6 luni pentru proiectare) de la data emiterii Ordinului Administrativ de începere.

Obiectul contractului îl reprezintă proiectarea și execuția lucrărilor de extindere a aducțiunilor de apă potabilă pentru localitățile Șura Mică, Dobârca, Șura Mare, Slimnic, Ruși, Roșia, Nou, Daia, Cașolț, Șelimbăr, Bungard, precum și construirea unor rezervoare de înmagazinare apă potabilă la Dobârca, Șura Mare, Șura Mică, Bungard și Daia.

Același contract prevede realizarea unei aducțiuni de apă potabilă din rețeaua municipiului Sibiu spre localitatea Șelimbăr și Bungard (noua) cu o lungime de 11.500 m. Aceasta va fi deservită de o stație de pompare în localitatea Bungard și un rezervor de înmagazinare apă potabilă în localitatea Bungard (nou) – Vu=200 m3, (2 x 100 m3). În zona Sibiu Nord – Vest va fi realizată aducțiunea pentru rezervorul din localitatea Șura Mică (nouă) cu o conductă de legătură între aducțiunea existentă Apa Secașelor și  rezervorul de înmagazinare propus pentru localitatea Șura Mica, cu o lungime de 2.581 m. O altă aducțiune va conecta rezervorul pentru Șura Mică și rețeaua existentă din Șura Mică cu conectare la căminele de vane exitente – 2892 ml. Modernizarea rețelei de apă din localitatea Dobârca prevede finalizarea unei aducțiuni la rezervorul propus, cu o lungime de  4.065 m, o stație de pompare, un rezervor de înmagazinare în localitatea Șura Mică (nou); Vu=700 m3, (2 x 350 m3) precum și un al doilea rezervor de  înmagazinare în localitatea Dobârca (nou) Vu=200 m3(2 x 100 m3). În zona Șura Mare – Slimnic vor fi proiectate și realizate aducțiunea de apă Viile Sibiului, cu rezervoare noi în Șura Mare (L = 6.189 m),  Șura Mare – Rusi ( L = 12.122 m) și un rezervor de înmagazinare în localitatea Șura Mare (nou); Vu=800 m3 (2 x 400 m3). O ultimă aducțiune de apă potabilă din rețeaua municipiului Sibiu către comuna Roșia va avea o lungime de 16.200 de metri și va presupune si constructia unui rezervor de înmagazinare în localitatea Daia Noua (nou); Vu=300 m3 (2 x 150 m3) și două stații de dezinfecție cu hipoclorit de sodiu pentru rezervoarele de înmagazinare existente în localitățile Nou și Rosia.

Proiect cofinanțat din Fondul de Coeziune prin Programul Operațional Infrastructura Mare 2014-2020

A fost semnat contractul de lucrări “CL7 – Aducțiuni apă brută Gura Raului, Aducțiune Săliște – Tilișca”

0

În data de 7 martie 2023 a fost semnat contractul de lucrări “CL7 – Aducțiuni apă brută Gura Raului, Aducțiune Săliște – Tilișca” din cadrul Proiectului Regional de Dezvoltare a Infrastructurii de apă și apă uzată în județele Sibiu și Brașov în perioada 2014 – 2020 derulat prin Programul Operațional Infrastructura Mare POIM 2014-2020.

Contractul de lucrări “CL7 – Aducțiuni apă brută Gura Raului, Aducțiune Săliște – Tilisca” semnat între Apă Canal Sibiu S.A. în calitate de beneficiar și Asocierea AQUA SERV SRL – UNIVERSAL BUSINESS SA – ASPIRE DESIGN SRL – DECONSTRUCT AG SRL – SC HYDROSTROY AD – SC VDH AD (VODSTROI 98 AD) , prin lider AQUA SERV SRL , în calitate de antreprenor, are o valoare de 109.709.365,46 lei (fără TVA) si o durată de execuție de 32 luni (din care 6 luni pentru proiectare) de la emiterea Ordinului Administrativ de începere.

Contractul prevede reabilitarea conductei de apă care asigură necesarul de apă din Sursa Gura Râului, în scopul potabilizării, pentru Stația de Tratare Apă Potabilă Dumbrava, principala stație de tratare apă din zona Sibiului. Lungimea conductei este de 16.830 ml din care 3631 ml relining (reabilitare la interior) Dn 600 mm și 13205 ml Condcută din PAFSIN -Dn 700 mm.

De asemenea, va fi construită o nouă  aducțiune de apă potabilă pentru alimentarea localităților Poplaca, Sibiel , Fântânele, Săcel, Vale, Săliște, Galeș, Tilișca cu o lungime de 35404 ml, 3 Stații de Pompare apă potabilă, 6 stații de clorinare, construcția a două rezervoare noi de înmagazinare apă potabilă (unul pentru localitățile Vale și Sibiel și unul pentru localitățile Săliște și Galeș) și reabilitarea a 3 rezervoare existente (Fântânele, Săcel și Tilișca).

Proiect cofinanțat din Fondul de Coeziune prin Programul Operațional Infrastructura Mare 2014-2020

PNL pregătește, cu noile legi ale educației, lovitura decisivă aplicată „României educate” (C.P)

0

Filiala Județeană USR SIBIU a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:

Prim-ministrul României, președintele PNL, Nicolae Ciucă, a anunțat cu mândrie că legile educației au intrat în dezbaterea guvernului, la finalul perioadei de dezbatere publică. Noi, societatea românească, părinții și elevii, suntem cu toții îngrijorați de rezultatul acestor pseudo-dezbateri guvernamentale, având în vedere că dezbaterea publică a fost inexistentă. Ca și în alte situații similare, PNL simulează democrația, mimează transparența, în timp ce promovează incompetența.

Dacă vor fi promovate în forma în care au ajuns la Guvern, legile educației vor conduce la adâncirea haosului din învățământul românesc, la scăderea accentuată a calității educației din România, iar sistemul școlar va continua să producă tot mai mulți absolvenți complet nepregătiți pentru viața reală, pentru economie și pentru un viitor mai bun.

Promovarea acestor proiecte, fără să fie luate în seamă propunerile transmise de specialiști și de cei implicați în procesul de educație este încă o dovadă a faptului că PNL nu este interesat de soarta învățământului, ci doar de promovarea propriilor interese. Forma propusă a legii a fost criticată de actorii din sistemul de învățământ, prin cel puțin 400 de propuneri, confirmate de ministrul Ligia Deca, însă acestea au fost aruncate la gunoi, acolo unde PNL trimite întreg învățământul și, în curând, toată România.

În tot acest timp, învățământul din Sibiu – de grija căruia s-a preocupat de-a lungul timpului însăși președinta PNL Sibiu – se zbate între lipsa de spații suficiente activităților din școli și grădinițe și lipsa de cadre didactice competente pentru toate posturile, între problemele de administrare din școli și incapacitatea de a desemna titulari calificați în toate funcțiile de directori ai școlilor și grădinițelor.

În tot acest timp, Sibiul, cu un Inspectorat Școlar subordonat politic, când PNL, când PSD, se numără printre județele din România cu cea mai mare rată de abandon școlar (ba, chiar cea mai ridicată, după cum arată datele INS), o rată pe care Inspectoratul Școlar o pune cu îndrăzneală pe seama deceselor și emigrărilor, fără să-și asume nici cea mai mică vină pentru cei peste 500 de copii care au renunțat să mai urmeze cursurile școlii în ultimii trei ani.

„Nu trebuie să uite nimeni, nicio clipă, că decizia dureroasă luată de unii părinți de a nu mai trimite copilul la școală are la origine sărăcia și nivelul de trai scăzut pe care PNL și PSD le asigură în tandem, de peste 30 de ani, pentru cea mai mare parte a populației României și, în special, pentru populația de la sate. Copiii din România au nevoie de transport sigur și gratuit către școli, indiferent de distanțele pe care le au de parcurs, copiii din România au nevoie de spații și educatori pentru clase și pentru programul prelungit (after-school), copiii din România au nevoie să li se asigure mâncare sănătoasă în timpul programului școlar, indiferent de localitate și vârstă. Copiii din România au nevoie de un învățământ modern, eficient și inteligent, iar PNL a dovedit că nu este capabil să asigure niciunul dintre aceste detalii importante pentru educația din România” a declarat Ruxandra Cibu Deaconu, președinte USR Sibiu.

Cu o echipă de conducere din care fac parte unul dintre cei mai celebri plagiatori ai României și alte nume care au îngropat încet, încet școala românească, PNL vrea să continue cu noile legi ale educației dezastrul început de PSD și, mai ales, vrea să dea o ultimă lovitură „României educate”, sub girul celebru al unui președinte care și-a rezervat pe viață, ca un veritabil privilegiat, postul de profesor.

Adolescentă din Brateiu, dispărută din municipiul Sibiu

0

Poliţiştii sibieni caută o minoră în vârstă de 14 ani,care nu a mai putut fi contactată de către mamă din data de 11 martie.


Persoanele ce pot oferi informaţii care să conducă la depistarea acesteia sunt rugate să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apeleze gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.

În seara zilei de 12 martie, polițiștii sibieni au fost sesizați de către o femeie domiciliată în localitatea Brateiu, județul Sibiu, cu privire la faptul că, din data de 11 martie a.c., în jurul orei 14:00, nu a mai putut lua legătura cu fiica sa, LINGURAR IRINA PUȘA, în vârstă de 14 ani, la data și ora respective minora aflându-se în municipiul Sibiu.

Semnalmente: înălțime 160 cm, greutate 60 de kg, ochi albaștri, păr șaten, lung, constituție atletică, ten alb.

Minora ar fi fost îmbrăcată cu o geacă scurtă de culoare neagră, pantaloni tip leggings de culoare negru, cu imprimeuri de culoare roșu și încălțăminte sport de culoare negru cu roșu.

Nu se cunosc eventuale semne particulare.

Cetăţenii care pot oferi informaţii despre această minorăsunt rugați să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apeleze gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.

Vezi echipele de start pentru Hermannstadt – Craiova

0
Wallpaper cu emblema FC Hermannstadt înainte de decizia de faliment

De la ora 21:00 va avea loc pe Municipalul din Sibiu ultima partidă din sezonul regular pentru Hermannstadt.

Băieții lui Măldărășanu dau piept cu FC U Craiova 1948, candidată serioasă la play-off.

IATĂ ECHIPELE DE START

Hermannstadt: Letica – Butean, Bejan, I. Stoica, Opruț – Biceanu, Sota Mino – Balaure, G. Iancu, C. Popescu – D. Paraschiv

Rezerve: Muțiu, Issah, D. Iancu, Medina, P. Petrescu, Bărbuț, Limaj, Buhăcianu, Babici

Antrenor: Marius Măldărășanu

FCU Craiova: I. Gurău – R. Negru, A. Duarte, Henriques, Mascarenhas – Vl. Achim, Dr. Albu – Baeten, Bahassa, G. Ganea – A. Chițu

Rezerve: Mogoșanu, Paramatti, Huyghebaert, Piccolomo, I. Zanfir, Van Durmen, Bauza, Sidibe, Blănuță

Antrenor: Nicolo Napoli

Stadion: Municipal (Sibiu)

Arbitru: Adrian Cojocaru (Galați), A1: Valentin Avram (București), A2: Mihai Marica (Bistrița)

Arbitru VAR: Ovidiu Hațegan (Arad), AVAR: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea)

Meciul o să fie transmis în direct pe Digi Sport 2. De la aceași oră, pe Digi Sport 1 se joacă Sepsi – FCSB. Acest lucru se întâmplă pentru că FC U Craiova 1948 și Sepsi OSK sunt în luptă directă pentru ultimul loc de play-off.

VIDEO-FOTO: Motociclist rănit în parcarea Shopping City Sibiu

0

Un motociclist în vârstă de aproximativ 50 de ani a fost rănit ușor de către un șofer neatent, incidentul petrecându-se în parcarea Shopping City Sibiu, în apropierea magazinului Carrefour.


Din primele informații de la fața locului, șoferul unei mașini înmatriculate în județul Vâlcea nu i-a acordat prioritate de trecere motociclistului. În urma impactului, motociclistul a fost rănit la glezna piciorului, urmând să fie transportat la spital.

Traficul în zonă este deviat prin parcarea Mobexpert.

Biciclist rănit pe Calea Poplăcii. Un șofer neatent l-a acroșat

0
Șantier autostrăzii A3 după accidentul fatal, cu echipamente și personal de urgență la fața locului.

Un biciclist în vârstă de 24 de ani, din județul Olt, a fost acroșat în această după-amiază, de o mașină, în timp ce se deplasa pe Calea Poplăcii din Sibiu.


Din primele cercetări efectuate rezultă că, în timp ce conducea un autoturism pe Calea Poplăcii, spre Poplaca, la intersecția cu strada Valea Aurie, un sibian în vârstă de 52 de ani a virat stânga și a acroșat un biciclist care circula din sens opus.

În urma impactului, biciclistul a suferit multiple contuzii și a fost transportat la spital.

„Un echipaj SMURD cu medic a intervenit de urgență în această după-amiază pe Calea Poplăcii în municipiul Sibiu la un accident rutier. Un biciclist în vârstă de 24 de ani, a fost acroșat de un autoturism. Tânărul a primit îngrijiri medicale la fața locului și a fost transportat la UPU Sibiu conștient, cu multiple contuzii.” a declarat Sg. maj. Andreea Ștefan – ISU SIBIU

SIBIU NEWS of the week in brief: The search for missing student continues. A new murder raises questions. New Ukrainian footbal players. A baby left in a ditch raises outrage. Trout scandal

0

SIBIU INDEPENDENT newspaper presents briefly the main weekly news from las week in Sibiu County area in English.

A 5 weeks old baby left by her mom in a ditch on a country road in north of Sibiu County raised outrage in the local community and nation wide. The baby was found by a a group of workers and it is safe in hospital. The Child Protection Sibiu services found the mother. Many people throughout Romania offered to adopt the child.

The scandal involving the former leadership of Sibiu Chamber of Commerce takes a new turn. The current board asks former president to pay 2 milion Euros as prejudice.

Sibiu International Marathon started to promote the social causes to run for. Sensorial House of Little Johns Foundation in Cisnadioara is the first project registered. It raises funds for a sensorial place for children and yoth with mental challenges.

National Brukenthal Museum in Sibiu launched a competition for a new visual identity brand.

Man found dead in Sibiu abandoned house was murdered. It is the second death that takes place in few years in same house. The community raised question of lack of involvement of authorities.

Young man from India was found working and staying illegally in Sibiu. He is suspected that he crossed the border illegally.

Two young Ukrainians footbal players found safe heaven to a local team in Sibiu. Here they can continue their practice.

Angelika Maurer, the local student that went missing on February 8th is still searched by police and volunteers in different areas of Dumbrava Forest with no success yet.

SIBIU INDEPENDENT reavealed in early February that in Cârțișoara village, close to Sibiu City there are at least 4 illegal trout aquafarms. The local authorities started an investigation and presented the results. Still more questions are raised. The entire scandal started after a legal aquafarm was closed due to hemorrhagic sepicemia found in trout. But the illegal ones continued to operate.

EDITORIAL: Cazul Angelika de la Sibiu devine Elodia 2

0
Calin Blaga

Cred că puțini sunt românii care să nu fi auzit de cazul Elodia. Mai ales că presa a mediatizat respectivul caz de dispariție a unei femei luni de zile. De o lună, la Sibiu, avem parte de un alt caz misterios de dispariție. O studentă din Brașov, Angelika Maurer a dispărut și autoritățile nu o pot găsi de aproape o lună de zile. SIBIU INDEPENDENT a publicat numeroase materiale despre această dispariție și continuă să urmărească îndeaproape cursul anchetei.

Pentru cei care nu știu toate detaliile cazului am făcut un rezumat pe date al dispariției studentei Angelika Maurer:

5 februarie – familia are ultimul contact telefonic cu fata

7 februarie – Angelika are ultimul contact cunoscut cu un coleg de la facultate

8 februarie, ora 7.30 – Angelika pleacă de la internatul unde locuia de pe strada Mitropoliei. Este surprinsă de camerele de supraveghere la ieșirea din Sibiu spre Poplaca. Drumul parcurs până unde mai târziu a fost găsit telefonul în Pădurea Dumbrava, dincolo de Uzina de Apă, a fost lung de 7 km și anevoios, fiind încă multă zăpadă și gheață. Acest drum putea fi parcurs în minim 1 oră și 30 de minute.

13 februarie – personal al Universității sună mama fetei pentru a se interesa de absența ei de la ore. Mama se pare sunase în zilele anterioare fata de mai multe ori, fără succes. Mama anunță un frate al fetei din zonă, să o caute.

14 februarie – Fratele o caută la cămin, fără succes

15 februarie – Fratele anunță dispariția la Poliție, dar refuză să fie trecută pe sistemul public de dispariții

17 februarie – Fratele acceptă să fie trecută Angelika pe sistemul public de dispariții și Poliția publică datele ei pe site și trimite informația presei locale

24 februarie – în urma detectării ultimei locații a telefonului fetei de firma de către telefonie mobilă, Polițiștii găsesc portofelul, o țigară electronică, ochelarii și telefonul toate în două locații la aproximativ 100 de metri unele de altele, în Pădurea Dumbrava, după Uzina de Apă. La aceste căutări au fost implicați și voluntari de la cluburi private de pasionați de auto 4×4 și altele asemenea.

28 februarie – 2 martie – Polițiștii, alături de voluntari și personal de la alte instituții fac o căutare extisnă în zona din Pădurea Dumbrava din apropierea locului unde a fost găsit telefonul, fără succes. Este implicat în a treia zi de căutări și un elicopter, dar și câini.

25 februarie – 10 martie – Polițiștii o caută pe studentă la stâne și mănăstiri din zona Sibiului

3 martie – Polițiștii dau publicității ultimele imagini suprinse de camerele de supraveghere în care se vede o parte a traseului parcurs de Angelika de la cămin spre cartierul Valea Aurie.

11 martie – Polițiștii și voluntari cu vehicule 4×4 caută zona Pădurii Dumbrava de peste drum de intrarea în Muzeul ASTRA

Ancheta Poliției continuă.

Dacă citim acest desfășurător al dispariției apar inerent o sumedenie de întrebări. Oameni din Sibiu, Brașov, dar și din restul României se interesează tot mai mult de acest caz, mai ales datorită mediatizării locale și naționale. Și întrebările oamenilor, unele pline de logică, curg.

De ce familia nu a anunțat dispariția mai devreme? Aici motivația poate fi normală. Nu toate familiile țin legătura zilnic, chiar și telefonic.

De ce autoritățile în primul anunț pe grupuri private de colaboratori voluntari la astfel de căutări a scris că studenta suferă de probleme psihice? Lucru nedovedit cu acte. Argumentul inițial a fost că era depresivă, dar asta nu știm de la doctori, ci de la polițiști…

De ce se ia în calcul doar posibilitatea dispariției văzută ca o fugă de lume sau o posibilă sinucidere? De ce nu și o posibilă crimă? Normal că polițiștii nu dau opiniei publice toate datele anchetei, dar faptul că portofelul, telefonul și ochelarii au fost găsite într-un loc din Pădurea Dumbrava poate fi un punct de plecare.

De ce autoritățile au demarat căutările în teren la 9 zile de la anunțarea dispariției de familie? Un posibil răspuns este birocrația specific românească. Până s-au făcut actele, până s-a contactat firma de telefonie etc.

Și lista întrebărilor poate continua. Ori toate aceste întrebări rămase, încă, fără răspuns de la autorități, nasc un nou caz Elodia, de data aceasta la Sibiu. Mai ales că Angelika este tot dispărută. Poate și aici vom avea parte de clarvăzători, detectivi privați și alți oameni specializați în astfel de căutări din diferite domenii mai mult sau mai puțin ortodoxe care vor dori să își aducă și ei contribuția. Mai ales că autoritățile par, ca și în cazul Elodia, depășite de situație.

Clasa de canto condusă de Dominique Simionescu, val de premii la Festivalul Vis Muzical de la Mediaș

1

Secțiunea muzică ușoară a Festivalului județean Vis Muzical de la Mediaș a fost practic câștigată de elevii clasei de canto de la Palatul Copiilor Sibiu, condusă de Dominique Simionescu. De la Marele Trofeu al secțiunii la numeroase premii I, II, III și mențiuni, elevii pregătiți de artista de muzică ușoară au demonstrat încă odată talentul lor.


„Sunt foarte onorată că și în acest an am făcut parte din juriul concursului județean ,,Vis Muzical”, ediția a VI-a (Mediaș, județul Sibiu) și vreau să îi mulțumesc și – de asemenea – să îl felicit pe Claudiu Șimon, organizatorul concursului, pentru acest proiect extraordinar de frumos! Deși a fost o zi lungă, m-am simțit extraordinar la Mediaș și m-am bucurat de cele peste 140 de prestații superbe! Mii de felicitări tuturor participanților! Sunt foarte mândră de elevii mei, care au participat la concurs și care au luat premii frumoase!” a declarat Dominique Simionescu.

Vă invităm să urmăriți prestațiile copiilor și pe Youtube, mai jos.

Lista câștigătorilor la secțiunea muzică ușoară

MARELE TROFEU: Tudor Cristian Calvun: https://youtu.be/nGPu3414Ff4

PREMIUL 1 CU EXCELENȚĂ:

Evelina Viora Șablioschi: https://youtu.be/LKm4GALhfJM

Grup: Mara Andreea Gogan & Evelina Viora Șablioschi & Cezara Maria Vădeanu & Sara Maria Moldovan: https://youtu.be/M5FLSf_sXF0

PREMIUL 1:

Antonia – Maria Fulea: https://youtu.be/OOMfrruaZyM

Antonia – Maria Stamate: https://youtu.be/kI-CItGdNL0

Crina Paula Szasz: https://youtu.be/uZnxJvZNzy0

Lavinia Gabriela Corugă: https://youtu.be/7sFhY_xl0Nc

Nectaria Maria Răsvan: https://youtu.be/GefcOKsTbpQ

Mihaela Irina Dragomir: https://youtu.be/ADswhemqc74

Victoria Sas: https://youtu.be/hwxzeAyzpOg

Duet: Anastasia & Evelina Șabliovschi: https://youtu.be/jHPBifHBG0Y

PREMIUL 2:

Alexandra – Elena Negru: https://youtu.be/azYu88WAa9o

Ana Coralia Roșca: https://youtu.be/TRb1cUXrrfc

Anastasia Nectaria Șabliovschi: https://youtu.be/b3sXfqVtnx4

Carina Ricarda Nicodin: https://youtu.be/Lohll5KCZjc

Cătălin Paul Șușu: https://youtu.be/tJC0dUz4Sow

Daniel Marian Niță: https://youtu.be/Ilsf1JvRjnk

Erika – Gabriela Văduva: https://youtu.be/bHysnpKHv8A

Isabella Govoreanu: https://youtu.be/aKe9asNLIc0

Larisa Gabriela Paliuc: https://youtu.be/97Rj_PVLNZ4

Luca Gabriel Radu: https://youtu.be/REuj2du8qz8

Maria Jeitan: https://youtu.be/8OQKPWZ5UMQ

Sofia Mangu: https://youtu.be/ixTObhQVb4c

Duet: Daria Roșca & Erika Văduva: https://youtu.be/L1sjrdeCsEI

Duet: Sofia & Maria Mangu: https://youtu.be/npafhuCBnqQ

PREMIUL 3:

Andra – Valentina Pungă: https://youtu.be/OCZH1ckKJXI

Bianca Eugenia Lăpuște: https://youtu.be/6biVCHaQTQc

Cezara – Maria Vădeanu: https://youtu.be/wb5-jQ_woho

Daria Maria Roșca: https://youtu.be/mcteuBLm_xk

Emilia Maria Țîrle: https://youtu.be/NUMwIUlM2nA

Eva – Nectaria Rad: https://youtu.be/NbI54_yy7uw

Sara Maria Moldovan: https://youtu.be/9ixqr-UKd9s

Sara Hanț: https://youtu.be/rXQMeMYRdJM

Sofia – Ilinca Damian: https://youtu.be/UsDL6ZJotyg

Teodora Ioana Răsvan: https://youtu.be/vhVVEuH-P90

MENȚIUNE:

Eva Maria Fediuc: https://youtu.be/xFjLNXmvxxc

Mara – Andreea Gogan: https://youtu.be/0-f-gaT-kOI

Maria – Andreea Mangu: https://youtu.be/U1H2jSkGymU

Sofia Ana Fediuc: https://youtu.be/BYWazzNezUE

Tania Florina Drăghici: https://youtu.be/vsoZ4pyjwNo

Duet: Eva & Sofia Fediuc: https://youtu.be/CFrIbu2jnDA

Familie de sibieni salvată de jandarmii montani din Alba

0

Doi adulţi şi un copil in vârstă de 14 ani care rămăseseră blocaţi în zăpadă, au fost salvaţi de jandarmii montani din Alba. Un bărbat în vârstă de 56 de ani şi o femeie de 41 de ani împreună cu fiul lor, toţi din judeţul Sibiu, au rămas înzăpeziţi în zona Valea Cugirului. Cei trei au venit pentru a-şi petrece sfârşitul de săptămână la Domeniului Schiabil Şureanu, unde în acest weekend este organizat un concurs de schi.


În timp ce se deplasau spre unitatea de cazare GPS-ul le-a indicat o rută spre un drum forestier, unde, după o scurtă distanţă parcursă au rămas înzăpeziţi cu maşina.

În urma apelului la 112 , patru jandarmi de la Postul Montan Şugag au intervenit cu snowmobilul şi atv-ul din dotare pentru a-i transporta la pensiunea unde erau cazaţi, maşina urmând a fi recuperată ulterior.

Niciuna din persoanele implicate nu a avut nevoie de îngrijiri medicale.

ReGenerația – Dezbatere Legile Educației la Sibiu

0

Pachetul de legi ”România Educată” produce impact direct asupra unei părți importante a populației, formată din părinți, profesori, elevi, studenți și alte categorii aflate în directă legătură cu sistemul de învățământ.

Cu un istoric controversat, concepute în secret, fără dezbateri reale, însă cu mii de reacții transmise despre conținut, redactare și efectele pe care le vor produce, legile educației se află acum în pragul dezbaterii parlamentare. Noul ministru al educației le-a publicat în forma ce urmează a primi avizele, dar cu mențiunea că nu va avea loc o nouă dezbatere publică.

Așteptarea societății față de nivelul actual al educației din România este de reformă spre progres și corelare cu sistemele moderne, europene de învățământ, care să deschidă oportunități de parcurs de învățare și profesional într-o țară membră UE.

Semnale de alarmă, reacții, analize și propuneri au fost din nou transmise față de forma actuală a pachetului de legi, cu atât mai mult cu cât în această etapă doar discuțiile aplicate în comisiile de specialitate din Parlament pot îndrepta legile spre normalitatea așteptată de societate.

În acest context, Asociația ReGenerația invită profesori, părinți și organizații din domeniul educației la o discuție tip dezbatere ce își propune analiza și culegerea reacțiilor celor direct interesați pe următoarele teme din lege (educație pre-universitară):

  1. Echitate, incluziune, acces (situații cu CES, copii supradotați, tratarea excepțiilor)
  2. Cum i-ar putea ajuta legea educației pe profesori să se întoarcă către elev ca centru al educației și nu să fie împinși către predare – birocrație, comisii, raportări, etc
  3. Cât ne costă în realitate educația gratuită? Practici precum fondul clasei și meditațiile.

Dezbaterea va avea loc joi, 16 martie, ora 17:00 la The Hobby Hub, str. 9 Mai nr. 10 si online pe pagina de Facebook a Asociației ReGenerația (https://www.facebook.com/ReGeneratia/)

Moderarea va fi asigurată de Aura Serea – ReGenerația, iar concluziile evenimentului vor fi transmise direct către comisiile de specialitate din Parlamentul României.

Vă rugăm confirmați participarea pe adresa de email regeneratia@gmail.com cel mai târziu până la data de 15.03.2023 ora 15:00 pentru a vă rezerva un loc în sală, locurile fiind limitate.

ReGenerația este o asociație activă în domeniul educației, fiind specializată pe aria educației non-formale și educație pe tot parcursul vieții, consiliere în carieră și promovarea voluntariatului.

Primarul municipiului Mediaș a premiat o doamnă în vârstă de 100 de ani

0

Primarul municipiului Mediaș, Gheorghe Roman, a vizitat-o vineri pe doamna Susana Ziekeli, cu ocazia împlinirii venerabilei vârste de 100 de ani. Alături de comandantul Unității Militare UM 01810, Cristian Colocoșel și de muzeograful Dan Ramf, edilul șef al Mediașului a oferit doamnei Ziekeli flori, o diplomă aniversară, dar și un premiu în bani, în semn de respect și recunoștință, cu prilejul împlinirii acestei venerabile vârste.

Acordarea premiilor și a diplomelor de centenar a fost aprobată prin Hotărârea nr. 25 a Consiliului Local Mediaș din acest an.

SIBIU: Au rămas fără permis pentru 3 luni. Au gustat puțin alcool!

0

La data de 11 martie, între orele 06:00 – 11:00, polițiștii Biroului de Poliție Autostrada A1 Râmnicu Vâlcea – Deva au desfășurat o acțiune fulger pe linia prevenirii și combaterii conducerii autovehiculelor de către șoferi aflați sub influența alcoolului, pe A1.


Astfel, la km. 254, în zona ieșirii spre aeroport, precum și la km. 270, în zona Săliște, polițiștii rutieri au oprit și verificat 106 autovehicule, tot atâția conducători auto fiind testați alcoolscopic.

Au fost constatate și sancționate 7 abateri, a fost retras 1 certificat de înmatriculare și au fost reținute 6 permise de conducere, toate pentru conducere sub influența alcoolului.

În jurul orei 08:40, la km. 254 al autostrăzii A1, testarea alcoolscopică a unui sibian în vârstă de 53 de ani, din Șura Mică a rezultat într-o concentrație de 0,15 mg/l alcool pur în aerul expirat.

În jurul orei 09:45, la km. 270, un sibian în vârstă de 31 de ani a fost depistat conducând cu o concentrație de 0,15 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Tot un sibian, în vârstă de 38 de ani, a fost depistat în jurul orei 10,50, la km. 270, cu o concentrație de 0,16 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Fiecare dintre cei 6 conducători auto depistați cu rezultate pozitive pe aparatele etilotest sau etilometru a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 1.305 lei, precum și cu suspendarea dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice pentru o perioadă de 90 de zile.

FOTO: O mașină a ars ca o torță, azi noapte, în cartierul Magnolia din Sibiu

0

O mașină a luat foc azi noapte, în jurul orei:02:00, în parcarea cartierului Magnolia din Sibiu. Mai mulți pompieri ISU SIBIU au intervenit pentru stingerea incendiului.


Până la lichidarea focului, acesta a afectat și alte patru autoturisme parcate. Autoturismul de la care a izbucnit incendiul a ars în totalitate, iar celelalte autoturisme au fost parțial afectate, pompierii reușind să limiteze extinderea focului.

Conform ISU SIBIU, incendiul a fost cauzat de un scurtcircuit electric produs la compartimentul motor. Din fericire nu au fost înregistrate victime.

Boala păstrăvului din Cârțișoara „i-a scos” pe inspectori din birouri. Vezi rezultatele controalelor!

0

După mai bine de o lună de zile de la semnalarea în exclusivitate a celor patru păstrăvării neautorizate din Cârțișoara, au sosit și primele rezultate ale controalelor.


Vestea șoc de la Cârțișoara, în care se anunța focarul de septicemie hemoragică virală la păstrăvi, apărută la păstrăvaria Laita din Cârțișoara, i-a lăsat pe proprietari în pagubă cu peste 18 tone de pește. Totuși, deși Prefectura județului Sibiu a anunțat urgent către mass-media despre focarul de la păstrăvăria Laița din Cârțișoara, a omis și menționarea celorlalte puncte de vânzare a peștelui, fie ele legale sau ilegale.

Conform surselor Sibiu Independent, de ANI de zile, din cele patru locații se vinde pește, unele având chiar și pancarte cu „păstrăv de vânzare”. Conform surselor, peștele ar fi fost vândut la mai multe festivaluri și evenimente organizate pe raza localității Cârțișoara, toate „sub umbrela” autorităților locale.

REZULTATELE CONTROALELOR

Presate de opinia publică, autoritățile au fost nevoite să descindă și la „caracatița” peștelui din Cârțișoara. Ca să nu „bată la ochi”, controalele s-au desfășurat la 35 de societăți comerciale din întreg județul Sibiu, nu doar la Cârțișoara. Astfel, în perioada 13.02.2023 și 28.02.2023, s-a constituit o echipă mixtă de control.

În urma controalelor, au fost aplicate 6 sancțiuni cu amendă și 5 cu avertisment. Majoritatea pentru lipsa documentelor de achiziție a peștelui sau pentru nereguli constatate în legătură cu sănătatea și securitatea în muncă.

Totuși, pentru 6 agenți economici ce nu aveau licență de acvacultură, au fost emise Rapoarte de Inspecție și avertizați cu privire la comercializarea peștelui în condiții legale, dar și îndepărtarea reclamelor de vânzare a peștilor vii, până la intrarea în legalitate.

Primarul comunei Cârțișoara NU ȘTIA NIMIC!

Contactat de ziarul Sibiu Independent, imediat după dezvăluirea celor patru păstrăvării neautorizate, primarul comunei Cârțișoara, domnul Vasilică Sorin Cîrțan, s-a arătat surprins de veste. Și nici că ar fi văzut bazine mari cu pește, deși sătenii le-au văzut la tot pasul. Totuși, să ai în ogradă patru păstrăvării neautorizate și să nu știi nimic, înseamnă că undeva este o problemă!

„Nu știu nimic. Singura sursă de unde se poate cumpăra pește este din cea aparținătoare Ocolului Silvic. Nu știam de ele din moment ce nu au cerut autorizație. ” declara în data de 8 februarie, pentru Sibiu Independent, primarul comunei Cârțișoara

VIDEO-FOTO: O nouă acțiune de căutare a studentei ULBS, Angelika Maurer

0

Actualizare ora 14:50 – Acțiunea de căutare a tinerei s-a încheiat, după ce zona aflată în atenție a fost periată în totalitate. Din păcate, tânăra nu a fost găsită și nici nu au fost descoperite obiecte sau alte indicii care să lămurească situația acesteia.

Știre inițială:

Căutările studentei Angelika Maurer au reînceput astăzi, începând cu ora 10:00, în zona Pădurii Dumbrava. Acțiunea este încetinită de multitudinea de haine abandonate, ce trebuie verificate vizual iar apoi relansat semnalul de căutare.


Reamintim faptul că dispariția Angelikăi a fost semnalată la data de 15 februarie, după ce, din data de 8 februarie, nu a mai putut fi contactată de către rude și cei apropiați.

Polițiștii sibieni beneficiază de suportul Asociației de voluntari care au participat astăzi la o acțiune în cadrul evenimentului “Zilele pentru prevenirea dezastrelor”, organizată de către DSU din cadrul MAI, coordonată de David Adrian din cadrul DSU.

La acțiune participă:

  • polițiști din cadrul I.P.J Sibiu, din structura de investigații criminale și echipa canină și
  • 40 de voluntari din cadrul Clubului de câini utilitari cu autoturisme de teren 4*4.

FC Inter Sibiu s-a întărit cu doi jucători tineri ucraineni

0

Au fugit din calea războiului din Ucraina și acum noua lor casă e Sibiul! Alchynskyi și Maistrenko redescoperă plăcerea de a juca fotbal la FC Inter!


Prieteni din copilărie, Alchynskyi Maksym și Maistrenko Yevhenii au aceiași pasiune, fotbalul. Primul are 17 ani, al doilea, va împlini 18 peste câteva zile.

Au început fotbalul la echipe diferite, în regiunea Kievului. Alchynskyi la DVUFK Dnipropetrovsk, iar Maistrenko, la FC Dinaz Vyshorod. Visau să ajungă la echipe mari, mai întâi din Ucraina lor natală. Apoi, cine știe!

Războiul din Ucraina le-a schimbat viața. Au fost nevoiți să-și părăsească familiile, casa, prietenii. Totul s-a resetat într-o clipă. Au luat drumul României și s-au oprit la Sibiu.

Astăzi, sunt ca frații, poate mai uniți ca frații chiar. Locuiesc împreună, își continuă studiile, dar cea mai mare fericire a lor e că joacă fotbal în continuare. Departe de ororile războiului din Ucraina.

Unul dintre ei a avut norocul să fugă împreună cu mama sa, care de un an a devenit și mama celuilalt.

Inițial, impresionați de dramele prin care trec toți cei care au fost nevoiți să-și părăsească țara din cauza războiului, clubul nostru s-a oferit să le acorde sprijin, dar acum, după un sezon, ne-am dat seama că ne putem baza pe ei, sunt jucători foarte talentați, dar mai ales sunt serioși în pregătire, au un caracter frumos de care s-au molipsit până și unii dintre noi.

„Îi veți vedea, în această primăvară, pe terenurile din județul Sibiu, în tricoul bleu-albastru. Urmăriți-i cu atenție, merită! Poate fi și asta o dovadă că fotbalul, în special, sportul în general, ne unește?! Noi credem că da! Băieți, ne bucurăm că acum faceți parte din familia Interului. E timpul să ne bucurăm împreună de victorii și să facem performanță.” au transmis oficialii clubului de fotbal FC Inter Sibiu.

Victorie importantă pentru BC CSU Sibiu

0

Sibienii au reușit să o învingă pe Dinamo București scor 84-67 în Turul Câștigător din Divizia A.

În urma acestui rezultat, Sibiul este pe 4 cu 17 puncte, la două distanță de Rapid și la 4 de U Cluj și CSM Oradea.

În meciul de astăzi, CSU Sibiu a dat cei mai buni doi marcatori: Whelan cu 20 de puncte și Blumbergs cu 14.

REZULTATE PER SFERTURI

DINAMO BUCUREȘTI 67 17 20 21 09
BC CSU SIBIU 84 25 24 20 15

FOTO – Facebook – BC CSU Sibiu

EXCLUSIV: Calvarul victimelor accidentelor rutiere din Sibiu. Studiu de caz

0
Point Blur Jul  scaled

8 iulie 2021. Doi vârstnici trec strada Semaforului din Sibiu ziua în amiaza mare. O mașină oprește și le dă prioritate. Ajunși la mijlocul drumului un șofer îi lovește din plin. Trecătorii sar să le acorde ajutor și cheamă ambulanța. Două mașini ale Serviciului de Ambulanță Județean Sibiu intervin și preiau victimele pentru a le duce la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Sibiu. Și acum începe calvarul.

Când ajungi la bătrânețe și crezi că viața îți va rezerva doar liniște și bucurii, un accident auto îți dă toată lumea peste cap. De la data accidentului, 8 iulie 2021, cursul vieții victimelor a luat o turnură nedorită. După aproape doi ani, am stat de vorbă cu cei doi, un bărbat de 64 de ani, domnul I. și o doamnă de 72 de ani, doamna C.

Spitale, azil, recuperare și multă suferință și medicamente

La aproape doi ani de la acea zi fatidică, cei doi se simt mai bine, dar nu mai sunt cum au fost. Îmi arată plasele fiecăruia pline de medicamente pe care le cumpără lunar. Și povestesc calvarul îndurat tot de ei, victimele, în acești ani. De la momentul accidentului, când un șofer de 44 de ani, la vremea respectivă, i-a lovit, au îndurat multă suferință, dar și umilințe. „Eu sunt o femeie simplă, nu am relații.” ne povestește doamna C. A fost dusă la Spitalul Județean Sibiu pentru investigații și internată două săptămâni la secția de Ortopedie. „M-au ținut la pat două săptămâni și au spus că am fractură de bazin. Dar doctorul nu a venit niciodată la mine, doar rezidentul” spune femeia. Totuși, cei de la Ambulanța Sibiu au comunicat la vremea respectivă că femeia „a suferit tot un traumatism de membru inferior” (picior). Apoi a avut noroc, spune ea, cu șeful de secție care a venit în control la toți pacienții de pe secție și a descoperit cazul ei.

După spitalizare a avut nevoie de încă o lună de îngrijiri speciale la pat, unde a stat imobilizată. Șoferul s-a oferit să plătească el și a fost cazată la un azil privat specializat. „Eu nu am văzut șoferul la față nici atunci, nici după cât am stat la spital și în azil. Îmi dădea mesaje și telefoane. După o lună la azil a început să mă certe” povestește doamna C. Femeia s-a bazat pe declarațiile inițiale telefonice ale șoferului vinovat că acesta va suporta toate costurile cu recuperarea sa. Dar nu a fost așa. Singurul cost suportat a fost cel de la azil. Apoi nimic. Și a urmat sesiuni de recuperare la Centrul ARIA și multe, multe medicamente. Plus noi investigații, periodice.

După o lună și jumătate de tratamente cu calmante non stop, femeia a cerut să fie dusă la radiografie la Spitalul Județean Sibiu pentru a se uita și la picior. Când a început să se ridice din pat, a constatat că nu poate merge. Deși cei de la Ambulanță au dus-o la Urgențe cu diagnostic de traumatism picior, la UPU nu s-au făcut investigații la acesta. După o lună și jumătate, la cererea femeii, la radiografie a reieșit că piciorul drept fusese fracturat și se vindecase de la sine în forma în care a fost rupt.

Medicina Legală a constatat că femeia a avut nevoie de 110 zile de îngrijiri medicale.

Bărbatul declarat sănătos, dar operat de urgență după 6 săptămâni

Domnul I., cealaltă victimă a accidentului, lucra, la vremea respectivă, ca paznic la un supermarket. În cinci ani de zile a avut doar 2 zile de concediu. După accident a fost dus la Spitalul Județean Sibiu și după un control sumar, fără radiografii, a fost trimis acasă la repaus. Medicina Legală i-a dat 21 de zile de îngrijiri medicale. După câteva zile omul a început să acuze dureri de picior, de bazin, coloană. A suferit singur în speranța că va trece. Apoi s-a agravat. A ajuns la Polisano, unde un chirurg specialist i-a indicat RMN. Apoi l-a operat de urgență la coloană. „Chirurgul m-a întrebat când se uita la RMN: ați căzut, v-ați lovit de curând?” ne spune domnul I. După operație a trebuit să facă recuperare și a rămas cu medicamente de luat.

Totuși, cei de la Medicină Legală Sibiu nu au vrut să îi recunoască operația. Domnul I. a cerut ajutorul unui avocat pentru a i se face dreptate. A cerut contra expertiză la Medicina Legală Cluj, dar de peste 3 luni rezultatul nu mai vine.

Suspiciuni de corupție și mulți bani la mijloc

Cele două victime ale accidentului doreau doar să le fie achitate cheltuielile cu tratamente, operații, recuperare, medicamente. „Mi s-a părut ciudat, deja de la Spital, când am ajuns. Am auzit pe cineva cum șoptea de o „cărămidă de bani”. Am mers apoi la Poliție să dau declarații și parcă tot încercau să mă convingă să nu facă dosar penal” spune domnul I. Cealaltă victimă, doamna C. își amintește umilința când a ajuns și ea să dea declarații la Poliție: ” După o lună jumătate în care am stat doar la pat, nemișcată, am început recuperarea. Apoi am mers cu cârje la Poliție. Și domnul de acolo mi-a reproșat că de ce nu am venit mai devreme să dau declarația”.

Poliția Sibiu a deschis, sub îndrumarea procurorului de caz, dosar penal în 23 august 2021. Dar nici până astăzi dosarul nu a fost înaintat instanței de judecată. „La început nu am avut avocat. Dar cum am văzut noi că ne iau la spital, la Poliție și tot pe noi ne ceartă… am zis că trebuie avocat” spune domnul I. El își amintește cum șoferul vinovat l-a amenințat de mai multe ori și la telefon și la el în casă. „Eu sunt o femeie simplă, nu am relații. Pe șofer nu l-am văzut decât după multe luni, întâmplător pe stradă. Mi l-a arătat cineva. El este! La început m-a sunat și a dat mesaje, apoi a început să mă certe. Măcar de venea la spital sau la azil să mă vadă cum sunt acolo, neputincioasă. Dar nu i-a păsat” ne povestește doamna C.

Cele două victime spun că au suspiciuni privind acest caz și de ce este tergiversat atât timp. Dar nu o pot dovedi și speră ca justiția să le facă dreptate. „Nici nu mai știm ce să facem…. cum ne-a spus cineva care știe cazul: Cu oamenii cu bani nu te pui!” ne-a mărturisit, trist, domnul I.

Curățenia de primăvară și hainele

0

Cu toții avem haine pe care le păstram în dulap deși nu le mai purtăm de o perioadă lungă de timp, ne dorim mai mult spațiu în dulap, dar în același timp nu știm exact ce să facem cu acele haine deterioarate de care ne-am atașat emoțional fără să ne dăm seama. Știm că aruncarea hainelor nu este o soluție, acestea poluează mediul si nu ne dorim un astfel de lucru.

 Daca bluza ta preferata este uzata si se întinde, o arunci?

Din fericire, exista cateva modalitati pe care le putem utiliza atunci cand facem curatenia de primavara, fara a afecta mediul. Aceste sfaturi pot ajuta la reducerea impactului negativ asupra mediului.

încercă să repari hainele

De multe ori ajungem sa aruncam obiecte vestimentare care ne plac, dar care s-au rupt. O pereche de ciorapi, o bluza sau o rochie care s-au descusut s-au au facut o mica gaura pot fi salvate cu acul si ata. Astfel se pastreaza obiectul vestimentar si nu faci nici rau mediului. Daca nu te pricepem la cusut, exista o multime de videoclipuri pe Youtube care sa vina in ajutor. In caz contrat, daca este o activitate care chiar nu iti place, poti apela inclusiv la o croitoreasa, aceasta iti poate repara cu siguranta hainele.

2. Îmbunătățește hainele sau folosește-le în alte moduri.

  Uneori, oricat de mult ne-am dori sa pastram un anumit articol, nu il mai putem repara. Petele de exemplu, te pot tenta sa arunci o camasa. Vestea buna e ca poti pastra aceasta camasa pentu a o folosi atunci cand vopsesti un gard, sau cand iti vopsesti parul. Se pot folosi in acelasi timp articolele vestimentare rupte pe post de carpe pentru stergerea prafului. Blugii rupti poti fi transformati in genti. Prosoapele, esarfele, paturile uzate pot crea un pat confortabil pentru animalul de companie.

 3. Doneaza

 Curatenia de primavara poate deveni o activitate placuta, aceasta te poate face sa te simtim bine si in interior. Poti de exemplu sa donezi hainele pe care nu le mai porti unor persoane care au mai mare nevoie de ele si pe care sa le faci fericite, iar casa ta are loc sa respire.

4. Recicleaza imbracamintea deteriorata

Uneori imbracamintea este mult prea deteriorata pentru a putea sa o mai repari sau sa o donezi. Ce este de facut in acest caz? Ei bine, multe materiale sunt compostabile sau reciclabile, precum cele din bumbac 100%. Nu toate fibrele sunt biodegradabile, dar majoritatea accesorilor si hainelor pot fi reciclate. Afla daca in zona ta exista un depozit de reciclare textile unde sa poti duce hainele uzate.

5. Vinde sau schimba hainele

Daca imbracamintea ta nedorita este intr-o stare buna, vanzarea hainelor este mereu o optiune. Exista grupuri speciale pentru acest lucru in care poti cumpara sau schimba haine. O alta optiune este aceea de a organiza o intalnire de schimb de haine cu prietenii, vecinii sau comunitatea din care faci parte. Schimburile de haine sunt o modalitate excelenta de a socializa in timp ce inlocuiesti hainele nedorite cu accesorii noi. Creaza un grup de Facebook, spune persoanelor cunoascute sa isi aduca hainele si pregateste mese mici.

Curatenia de primavara este despre toate lucrurile din casa ta, astfel ca daca ti se pare ca ai obiecte pe care le-ai pastrat de-a lungul timpului, iar acum nu mai rezonezi cu ele, cele prezentate mai sus se aplica si in cazul lor. Important este sa nu facem rau mediului in care traim, sa fim constienti de tot ce ne inconjoara

ARTICOL SUSȚINUT DE ADI ECO SIBIU

MARATON SIBIU: Proiectul Peda creativ

0

Peda creativ e o continuare a proiectului „Peda citește”. În acest an, elevii și profesorii de la Colegiul Național Pedagogic „Andrei Șaguna” aleargă pentru a transforma o instituție publică într-o școală creativă (Ken Robinson). Proiectul are mai multe componente: organizarea unor ateliere de dezvoltare personală prin teatru și de introducere în arta modernă; participarea elevilor alergători la un curs intensiv de public speaking; organizarea unei conferințe tip TED, a unor spectacole&expoziții cu lucrările elevilor. Un perete al școlii va fi pictat de către elevi sub îndrumarea unui profesor. Toate aceste activități vizează creșterea interesului elevilor pentru artă (teatru, pictură, literatură), pentru sport, pentru implicarea civică.

Proiectul este înscris la Maratonul Internațional Sibiu de Asociația Prietenii CNPAS Sibiu. Aceasta a fost constituită cu scopul de a spriini procesul instructiv-educativ din cadrul Colegiului Național Pedagogic „Andrei Șaguna” prin crearea unui parteneriat viabil între părinți, cadre didactice și elevi, în vederea dezvoltării relațiilor de colaborare între școală și comunitate. 

Mai multe detalii și donații se pot face pe pagina proiectului.

Licitație pentru concesionarea locurilor de mormânt în Cimitirului Municipal Sibiu

0

Serviciul Public Administrarea Cimitirului Municipal Sibiu ANUNȚĂ concesionarea locurilor de mormânt în zona Intrării principale.

Locurile de mormânt sunt dispuse la intrarea principală dinspre Calea Dumbrăvii, în loturi, după cum urmează:

• 163 loturi, intrarea principală stânga (două locuri de mormânt alăturate).

• 55 loturi, intrarea principală dreapta (un singur loc de mormânt).

Locul și data limită depunere oferte: sediul instituției (clădire administrativă stânga), vineri, 31.03.2023, ora 12:00.

Taxe licitație:

• 300 lei – documentația de atribuire (se va procura de la sediul instituției, Luni –Vineri, între orele 9:00 – 14:00).

• 400 lei – taxă participare licitație.

• 1000 lei – garanție participare licitație (se recuperează în condițiile legii).

Taxele pot fi achitate la ghișeul instituției sau prin virament bancar.

Locul și data deschiderii ofertelor: sediul instituției, 05.04.2023, ora 13:00.

Informăm persoanele interesate că adjudecarea lotului este posibilă în cazul înscrierii unui singur participant pentru un lot, în această etapă, în condițiile prevăzute de art. 314 alin. 16 din OUG nr. 57/2019 privind Codul Admnistrativ.

Sunt excluse de la ofertare loturile care au fost deja adjudecate și concesionate prin licitațiile anterioare.

Relații suplimentare se pot obține la telefon 0269-252.208, interior 106 sau 101.

Sibiu, Calea Dumbrăvii nr. 155, Jud. Sibiu

(Telefon: 0269-252.208, E-mail: cimitir@sibiu.ro)