Acasă Blog Pagina 734

Abonamentul „FITS pe 2 roți” este disponibil în aplicația Sibiu Bike City

0

Sibiu Independent: Filosofia noastră

Știri care dau putere comunității noastre

Sibiu Independent își propune să ofere informații corecte, relevante și de actualitate, astfel încât cititorii noștri să fie mereu la curent cu cele mai importante evenimente din Sibiu și din județ. Punem accent pe transparență, obiectivitate și jurnalism de calitate, aducând știri Sibiu, știri de ultimă oră, analize detaliate și reportaje care contează.

Ne dedicăm reflectării realității locale printr-o abordare echilibrată și profundă, acoperind atât evenimente Sibiu, cât și subiecte de interes național și internațional.

Prin conținutul nostru, dorim să informăm, să inspirăm conversații și să susținem o comunitate bine informată, capabilă să ia decizii în cunoștință de cauză.

Între 23 iunie – 2 iulie va avea loc cea de-a 30-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru Sibiu. În această perioadă, când orașul va fi împânzit de turiști, actori, spectatori români și străini, cea mai bună și rapidă modalitate de deplasare este bicicleta.

Pentru a veni în sprijinul celor care doresc să utilizeze bicicleta pentru a ajunge în locațiile de spectacole sau la obiectivele turistice, în perioada Festivalului, Primăria Sibiu a creat și a inclus în aplicația Sibiu Bike City (PBSC) un abonament special pentru închirierea bicicletelor Sibiu Bike City.

Abonamentul ”FITS pe 2 roți” va fi valabil 10 zile, în perioada de desfășurare a Festivalului, adică 23 iunie – 2 iulie, și va avea un preț de 80 de lei, mai mic cu 20% decât un abonament obișnuit. Cei interesați pot achiziționa un astfel de abonament din aplicația PBSC până în 2 iulie 2023. Posesorii vor putea utiliza nelimitat bicicletele în perioada celor 10 zile, în intervalul orar 06.00 – 24.00.

Precizăm însă că acest abonament nu este singura modalitate de a folosi bicicletele Sibiu Bike City în perioada Festivalului. Dacă doriți să vă deplasați cu bicicletele Sibiu Bike City pe perioade mai scurte, va rămâne în continuare valabilă închirierea cu ora, precum și celelalte tipuri de abonamente.

3

SIBIU: Au predat cheia la finele clasei a XII-a, dar nu știu când dau BAC-ul

0

Elevii claselor a XII-a din Sibiu au avut ieri, oficial, ultima zi de școală. Liceele din județ au organizat ceremonii de predare a cheii, un gest tradițional de predare a ștafetei între generații de la elevii claselor a XII-a la cei de a IX-a. Dar elevii nu știu când vor da Bacalaureatul. Nici când vor avea mediile încheiate.


Ministerul Educației, Ligia Deca a emis un ordin prin care înscrierea la Bacalaureat se prelungește până în 9 iunie. Asta în ipoteza că se vor încheia mediile până atunci. Dar cum Guvernul a decis anterior să dea anagajaților la stat o minivacanță în 1-5 iunie, cursurile se pot reluat doar din 6 iunie. Totuși, profesorii au anunțat că greva va continua și în 6 iunie. Chiar dacă astăzi Guvernul a dat o ordonanță în care se promite mărirea salariului cu 1000 de lei brut.

În tot acest haos, elevii de clasa a XII-a din Sibiu au organizat ieri ceremonii festive. Cu robă și tocă, elevii au fost la școală. Au predat cheia celor din clasele a IX-a. Au făcut poze și… atât. Încă nu știu care este soarta lor, în contextul grevei profesorilor.

FOTO principal: O ceremonie de final de clasa a XII-a la Colegiul Național Octavian Goga din Sibiu desfășurată ieri

EDITORIAL: Să vină spărgătorii de grevă

0
Calin Blaga

Declarația dură a președintelui-profesor Iohannis la adresa profesorilor, care au decis să continue greva, este o nouă cărămidă pe piedestalul pe care s-a urcat președintele. Din ce în ce mai rupt de realitățile românilor, Iohannis pare că trăiește într-o altă „lume minunată”. O lume a adulației, a lipsei de critică, a ego-ului și cultului personalității.


Iohannis a mizat zilele acestea pe o strategemă. A chemat ieri sindicaliștii din educație la el și le-a promis un acord. A pus astăzi Guvernul să dea o ordonanță în care să le dea 1000 de lei brut și niște promisiuni. Apoi, purtătorul de cuvânt al Guvernului a declarat nonșalant că greva trebuie să se încheie, pentru că s-a dat profesorilor ce au dorit. Dar sindicaliștii au cerut cu totul altceva. Nu promisiuni, ci măriri de salarii cu cifre clare. Și nu au primit. Așa că vor continua greva.

În acest moment, Iohannis, pregătit să iasă public ca salvator al României educate, a produs un discurs execrabil și cam nedemocratic. Acum 100 de ani, în Statele Unite, când oamenii făceau greve, erau bătuți cu bastoane și acuzați că sunt comuniști. Mentalitatea bogațiilor din SUA, care controlează politicul, a fost mereu împotriva grevelor. Să nu uităm că președintele Iohannis este un acolit al americanilor. Unii spun că o marionetă a lor, dar asta este greu de demonstrat.

Așa că astăzi, Iohannis, din turnul său de fildeș, a dictat ca un tribun: cine îndrăznește? O frază cheie. Altfel spus, dialogul pentru el, negocierea cu sindicatele a fost doar un joc de imagine. Iar cine îndrăznește să îi strice acest joc va fi…. Chiar așa? Cine îndrăznește ce va păți? Va trimite Iohannis jandarmii să bage profesorii în dube? Sau va pune polițiștii locali la catedre, după modelul Primăriei Sibiu care i-a detașat la Serviciul Urbanism? Sau va băga spărgători de grevă afiliați politic?

Iohannis nu a înțeles niciodată dialogul și negocierea. O știu de pe vremea când era primar la Sibiu. Atâta timp cât el știe ce este mai bine, nimeni altcineva nu are dreptate. Și cuvântul lui este lege. Ieșirea de astăzi arată, încă odată, incapacitatea de a juca rolul de mediator social al președintelui. El nu poate fi de partea Guvernului și a politicului. El trebuie să fie echidistant și să caute soluții comune pentru ambele părți.

Să nu uităm că, programul lansat de el, România Educată este un fiasco. Procentul din PIB pentru educație, în loc să crească, a scăzut foarte mult. Acum profesorii continuă greva. Indiferent de ce spune Iohannis. Mai grav, în curând, au anunțat și angajații din sănătate că intră în grevă. Urmează și CFRiștii. Și poate și alte categorii de oameni nemulțumiți. Oare președintele Iohannis îi va certa pe toți? Cum îndrăznește președintele Iohannis?

Scandal la Liceul de Artă Sibiu. Autoritățile sunt așteptate să intervină

0

În plină grevă a profesorilor, luni, la Liceul de Artă din Sibiu a avut loc un incident care a generat plângeri penale și multiple sesizări. Profesorul de sport Gabriel Mărginean îl acuză pe soțul directoarei Luminița Avrigean că l-a agresat în incinta școlii. Directoarea, după un conflict verbal cu profesorul de sport, a ajuns cu SMURD-ul la urgențe cu un pre-infarct și a rămas, momentan, cu o semipareză. Profesorul de sport a făcut plângere la Poliție și la Inspectoratul Școlar. Directoarea va face și ea plângere. Cei implicație erau prieteni de ani buni și își făceau multe concedii împreună. Autoritățile anchetează cazul.


După o deplasare oficială în luna mai, în China, a directoarei Liceului de Artă din Sibiu, Luminița Avrigean cu o delegație din care a făcut parte și profesorul de sport Gabriel Mărginean, acesta i-a cerut profesorului de sport, care este și diriginte la o clasă de a XII-a să pregătească fișele de bacalaureat ale elevilor. Deși profesorii sunt majoritatea în grevă, cei de la Liceul de Artă au pregătit fișele de bacalaureat, chiar dacă mediile nu sunt încă încheiate. Profesorul de sport a refuzat, el fiind și lider de sindicat.

De aici a pornit scandalul. După un schimb de replici mai aprins între cei doi, directoarei i s-a făcut rău și a leșinat. În cădere s-a lovit. A fost chemat un echipaj SMURD. Între timp, profesorul de sport a sunat pe soțul directoarei și i-a relatat ce a pățit soția lui. Acesta din urmă s-a grăbit la școală. Când a văzut echipajul SMURD, soțul directoarei s-a dus să vorbească cu profesorul de sport. Între aceștia discuția a degenerat și altercația iscată între cei doi a fost oprită de ceilalți profesori.

Profesorul Gabriel Mărginean a făcut plângere la Poliție pentru lovire și o sesizare la Inspectoratul Școlar. „Aștept autoritățile să își facă datoria” ne-a declarat Mărginean. Directoarea Luminița Avrigean a fost internată și a rămas, momentan, cu o semipareză. Ea a fost tratată timp de doi ani în străinătate, pentru o afecțiune gravă, și acum are iar probleme de sănătate. Avrigean a declarat că va face și ea o plângere.

„Ca urmare a plângerii înregistrate la nivelul IPJ Sibiu în legătură cu acest incident, facem precizarea că polițiștii Biroului Siguranță Scolara  efectuează cercetări în vederea stabilirii situației de fapt și aplicării măsurilor legale în consecință”, au declarat reprezentanții IPJ Sibiu.

Autoaccident în localitatea Ruși. Un șofer a intrat cu mașina într-o casă

0

Un șofer în vârstă de doar 19 ani, începător în ale condusului, a pierdut controlul direcției de deplasare și a intrat cu mașina în colțul unei case din localitatea sibiană Ruși.


Din primele cercetări efectuate la fața locului, polițiștii rutieri au stabilit faptul că șoferul unui autoturism, în vârstă de 19 ani, a părăsit partea carosabila și a acroșat un imobil. În mașină cu acesta se mai aflau doi bărbați, în vârstă de 23 și 28 de ani, toți domiciliați în Copșa Mică.

În urma impactului, cei trei bărbați au fost răniți și transportați la spital, suferind traumatisme faciale.

„Saj Sibiu, a trimis două echipaje unul cu medic și unul cu as medical în localitatea Rusi la un accident rutier,unde un autoturism a ieșit în decor. În urma accidentului trei persoane au primit îngrijiri medicale. Echipajul SAJ, a acordat asistenta medicala la două victime, un bărbat de 28 de ani cu traumatism facial și cranian și altui de 23 cu TCC acut închis și traumatism facial ei fiind transportati la UPU SIBIU. Echipajul ISU prezent la intervenție a transportat un tânăr de 19 ani la UPU SIBIU.” a declarat Vasile Scridon, purtătorul de cuvânt al SAJ SIBIU

Radu Vancu, atac dur la președintele Iohannis pe tema grevei profesorilor

0

Criticul literar și activistul sibian Radu Vancu a lansat un atac dur la președintele României, Klaus Iohannis, ca răspuns la declarațiile acestuia pe tema încetării grevei profesorilor.

Klaus Iohannis a declarat astăzi la Chișinău, după aprobarea de către Guvern a unei ordonațe prin care se măresc salariile la profesori cu 1000 de lei brut, că greva trebuie să se încheie: „Cum îndrăznește cineva să pună în dificultate examenele naționale? E o generație întreagă care trebuie să dea bac și să meargă la facultăți. (…) După ce guvernul le-a dat tot ce au cerut, acum în ce temei să mai continue greva?”

Radu Vancu a reacționat dur la mesajul președintelui:

Ordonanța abuzivă e o bătaie de joc. O umilință suplimentară administrată întregului sistem de educație. Profesorii sunt și mai îndreptățiți să continue greva.

Ieșirea dură a președintelui Iohannis împotriva profesorilor aflați în grevă arată, fără putință de dubiu, că este principalul susținător al ordonanței abuzive. A fost dată cu acordul lui deplin. Vede în profesorii aflați în grevă niște „crizatori”, cu cuvântul inventat de el. Îi disprețuiește, îl irită, a vrut neapărat să-i umilească.

De 1 iunie, Ciucă & Iohannis au dat o ordonanță împotriva profesorilor – care e, de fapt, o ordonanță împotriva copiilor.

Și care arată ce e „România educată”: cea mai sistematică distrugere a educației. Cu profesori umiliți, față de care președintele Iohannis se comportă ca un vechil cu șerbii de pe moșia lui. Cu elevi pe care nu-i ascultă nimeni. Cu o finanțare de 2 ori, aproape de 3 ori mai mică decât prevede legea.

Un președinte care jignește sute de mii de profesori jignește, de fapt, milioane de copii. Și milioane de părinți. Și o țară întreagă.

Îmi e rușine că președintele acesta e profesor. Nu așa trebuie să arate un profesor, dragi eleve & elevi. Un profesor, fie el chiar și președinte de țară, nu umilește alți profesori, nu-i amenință din poziții de putere, nu vorbește despre „proiectul meu România educată” cu sentimentul că e o proprietate personală a lui, și nu un serviciu public pe care a eșuat în a-l oferi. Un profesor nu numește plagiatori în poziții de putere – de la prim-miniștri la miniștri ai Educației sau ai Internelor. Un profesor nu subfinanțează Educația. Un profesor nu minte, cerând votul pentru un lucru – ca să facă apoi cu nerușinare exact opusul. Un profesor nu mimează negocierea, susținând ordonanțe de urgență refuzate de ceilalți profesori – și pretinzând apoi că le-a oferit exact ceea ce au cerut.

Nu așa arată un profesor, dragi eleve & elevi. Profesorii reali sunt cei din stradă, cei aflați în grevă, cei care știu că demnitatea există. Și sunt dispuși să lupte pentru ea.

Adevărații profesori sunt solidari cu viitorul vostru, așa cum (prin gura unei eleve din Constanța) atât de memorabil le-ați cerut.

Sunt sigur că fiecare dintre voi cunoaște cel puțin un astfel de profesor. Așa că vă rog să nu uitați: la Cotroceni nu locuiește nici un profesor.

Acolo locuiește cineva care, după ce a ratat totul ca președinte, a ținut să rateze totul și ca profesor. Și a devenit cel mai îndârjit inamic al unei Românii cu adevărat educate.

Îmi e rușine, cum ziceam, că o astfel de formă fără fond se poate recomanda drept profesor român. Să nu-l credeți nici o secundă: n-are nimic de-a face cu demnitatea meseriei de profesor. N-o va înțelege vreodată.

Noi ceilalți, profesori, elevi & părinți, va trebui să construim cumva România cu adevărat educată. Și o vom face, în pofida disprețului & urii lor față de educație.

Dar atât să nu uităm: acesta nu e un profesor. Ci doar un locatar de la Cotroceni.

„Cum îndrăznește cineva…” Și își continuă amenințarea cu minciuni: „guvernul le-a dat tot ce au cerut”. Acesta nu e un președinte. Și mă îndoiesc tot mai mult că a fost vreodată un profesor.

Accident cu victime, pe strada Crăițelor din municipiul Sibiu

0

Un accident rutier cu victime s-a produs, în această seară, pe strada Crăițelor din municipiu. În urma impactului, trei persoane au ajuns la spital.


Din primele cercetari efectuate, polițiștii rutieri au stabilit faptul că între două autoturisme, conduse de către un bărbat din Cisnădie, în vârstă de 23 de ani și o conducătoare auto, sibiancă, în vârstă de 52 de ani, s-a produs o coliziune pe str. Crăițelor.

În urma accidentului, a rezultat vătămarea corporală a conducătoarei auto și a doi pasageri din cealaltă mașină, o femeie de 33 de ani și un copil de 12 ani, ambii din Cisnădie.

„Un echipaj SMURD a intervenit de urgență în municipiul Sibiu pe Aleea Crăițelor, la un accident rutier. Echipajul a preluat o femeie în vârstă de 52 de ani cu atac de panică și contuzii. Aceasta este transportată la UPU Sibiu, conștientă. La fața locului au intervenit și 2 echipaje SAJ.” a declarat purtătorul de cuvânt al ISU SIBIU, Andreea Ștefan

„SAJ Sibiu, a trimis două echipaje de tip B în Sibiu pe str Crăitelor la un accident rutier.
Echipajele SAJ, au acordat asistenta medicala unui număr de doua victime ,o femeie de 33 de ani cu traumatism facial și unui băiat de 12 ani cu traumatism de membru inferior.
Ambele victime ,au fost transportate la UPU ,respectiv CPU Luther pentru investigații suplimentare.Echipajul ISU prezent la locul accidentului a transportat o alta victima la UPU SIBIU.”
a declarat Vasile Scridon, purtătorul de cuvânt al SAJ SIBIU

Coliziune între o trotinetă și o bicicletă, la Ocna Sibiului. O fetiță a ajuns la spital

0
Șantier autostrăzii A3 după accidentul fatal, cu echipamente și personal de urgență la fața locului.

O fetiță în vârstă de 10 ani a fost rănită într-un accident produs la intersecția străzilor Mihai Viteazu – Alămor din orașul Ocna Sibiului.


Din primele cercetări efectuate la fața locului, polițiștii rutieri au stabilit faptul că între un bărbat de 30 de ani aflat pe o trotinetă și o minoră de 10 ani aflată pe o bicicletă s-ar fi produs o coliziune la intersecția străzilor anterior precizate.

Ambele persoane sunt localnice, iar în urma impactului minora a suferit vătămări corporale, fiind transpostată conștinetă la Spital.

„Un echipaj SMURD a intervenit de urgență în Ocna Sibiului pentru a acorda îngrijiri medicale unei fetițe de 10 ani care era pe bicicletă și a fost accidentată de o persoană care conducea o trotinetă. Fetița a suferit un traumatism la picioare și a fost transportată la CPU Luther.” a declarat purtătorul de cuvânt al ISU SIBIU, Andreea Ștefan

Încă o adolescentă a plecat de acasă. O caută Poliția și familia

0

Actualizare: Minora a fost depistată de către polițiști în Șaroș pe Târnave! A fost predată familiei, iar pe perioada cât a lipsit nu a fost victima niciunei infracțiuni.

Poliţiştii sibieni caută o minoră de 14 ani, care a plecat de acasă în dimineața acestei zile, fără a mai reveni.


Persoanele care pot oferi informaţii care să conducă la depistarea acesteia sunt rugate să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apeleze gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.

Polițiștii Serviciului Investigații Criminale Sibiu desfășoară activități specifice în vederea depistării unei minore în vârstă de 14 ani, părinții acesteia sesizând în cursul acestei zile plecarea voluntară a acesteia de la domiciliu.
Tatăl minorei GABOR CONSTANTINA ELENA, în vârstă de 14 ani, a sesizat faptul că minora, în dimineața acestei zile, în jurul orei 05.00, a plecat de la domiciliul din municipiul Sibiu, în mod voluntar, într-o direcție necunoscută fără a mai reveni.

La data plecării de acasă minora purta un trening de culoare negru cu albastru, iar în picioare purta o pereche de adidasi din pânză de culoare albă.

Semnalmente: înălțime 150 cm, 45 kg, ochii căprui, păr șaten, lung, constituție slabă, ten piele măsliniu.
Semne particulare: la nivelul buzei superioare, în partea dreaptă, poartă un piercing rotund.

Cetăţenii care pot oferi informaţii despre această minoră sunt rugați să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apeleze gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.

Foto: Veteranii Riders Club le-au oferit daruri copiilor din Țichindeal

0

Asociația Veteranii Riders Club în parteneriat cu Centrul de transfuzie sanguină Sibiu și Spitalul Județean Sibiu au organizat în perioada 5 – 12 mai o campanie de donare de sânge, dar și de donare a bonurilor valorice primite în urma donării. Campania se numește „Salvează o viață – Hrănește un suflet” și a avut ca scop achiziționarea unor dulciuri pentru copiii din Țichindeal.

În urma acțiunilor noastre din Campanie Donare Sânge și Întrajutorare Sibiu și Campaniei de Conștientizare a Motocicliștilorîn Trafic, prin donatiile primite, am venit în ajutorul Asociației Speranţă şi Zâmbet – The Hope & Smile Foundation, reprezentată de Stefan Zsoltt si Tabita Grancea , pentru a face o surpriză dulce copiilor din familiile defavorizate din localitatea Țichindeal, Sibiu.


“Am vizitat locația în care este organizată o mică cantină socială, clasele de afterschool și de joacă după care ne-am întâlnit cu copiii si familiile acestora pentru a le înmâna cadoul dulce de ziua lor.


Apreciem efortul si implicarea Asociatia Speranţă şi Zâmbet – The Hope & Smile Foundation in aceasta comunitate si le uram succes in continuare


Le multumim pentru suportul acordat in initiativa noastra Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Sibiu, Centrul de transfuzie sanguina SIBIU, partenerilor media Turnul Sfatului, Sibiu Independent, Mesagerul de Sibiu, Dus cu Vaca si tuturor donatorilor care au facut posibilă această acțiune de ajutorare” – au transmis reprezentații Veteranii Riders Club.

Ciprian Faraon: Se spune că natura ne aseamănă, educația ne deosebește – Confucius (C.P)

0

Ciprian FARAON, Președinte Forța Dreptei Municipiul Sibiu a transmis către mass-media următorul comunicat de presă:


Și pentru că zilele acestea este despre educație, greva profesorilor trebuie înțeleasă și acceptată ca o primă măsură de reformare a sistemului de învățământ. Nu poți să ai pretenția, ca și guvernant, să livrezi o educație de calitate menținând profesorii la un nivel salarial care nu le poate asigura motivația și confortul financiar. Nu poți să ai pretenția de la un profesor de gimnaziu, liceu sau facultate, cerându-le doar competențe și responsabilitate profesională sau apelând la tactul lor pedagogic, creativ ori bazandu-te pe responsabilitate socială,  să depună toate eforturile necesare pentru a-i sprijini pe elevi în procesul de cunoaștere, formare, fără să fii tu însuți, guvernule, responsabil cu aceștia.

Să nu uităm că această generație de elevi a fost supusă unor experimente și experiențe școlare total neproductive, urmare a pandemiei, că s-au pierdut 2 (doi) ani din viața lor de formare educațională, profesională, plus alți ani viitori de reintegrare în spațiul școlar. Sunt pierderi pe care nu le vor putea recupera și care cu siguranță își vor pune amprenta pe capacitatea lor de a gestiona viitorul acestei țări.

Cu siguranță nu este singura ramură profesională îndreptățită să solicite majorări salariale, poate nici cea mai afectată de scăderea puterii de cumpărare, însă știm cu toții că fără educație și sănătate, orice comunitate, orice popor nu are cum să se dezvolte.  

Dacă este un joc politic, un scenariu posibil, însă total iresponsabil, provocat de liderii PNL sau PSD, în prag de rotativă, unii încercând să-i pună pe ceilalți în dificultate, aceștia solicitându-le liderilor sindicali să provoace această grevă, ce să vezi, au scăpat acțiunea de sub control! Profesorii chiar au motiv să rămână fermi în cerințe, cu atât mai mult cu cât guvernanții îi tratează precum niște cerșetori, aruncându-le firimituri și o serie de pomisiuni, sperând să le și primească.

Probabil sunt printre dumneavoastră, persoane, uneori am și eu această tendință, care se arată frustrate de anumiți profesori, lacomi, care pun la masă 7 (șapte) – 8 (opt) copii, solicitând 100 lei/ședința de meditații. Probabil sunt printre dumneavoastră, persoane, de asemenea, spun că am și eu această tendință, care consideră că sunt profesori care nu-și merită leafa, că sunt slab pregătiți sau nu au acea chemare pentru pedagogie. Foarte adevarat, însă să nu cădem în capcana de a generaliza. Suplimentar, cei care oferă meditații, desigur sunt adeptul declarării veniturilor, ceea ce probabil nu se prea întâmplă,  nu o fac pentru că se plictisesc acasă sau nu au familie ori prieteni cu care să-și petreacă timpul liber, ci o fac din nevoia de venit suplimentar pentru a-și permite un standard de viață decent sau a oferi familiei lor o viață mai bună.

Și acest lucru se întâmplă pentru că venitul salarial al unui profesor nu îi permite confortul de a nu mai face ceva în plus, cum ar fi meditații, ore suplimentare la școală etc

Este posibil ca noua lege a educației, încă ținută la secret,  să aducă schimbări suplimentare în sistemul de învățământ. Cel mai probabil se dorește o reformă mai curajoasă, mai ambițioasă. Nu cunosc textul legii și nici nu sunt vreun specialist în educație. Însă tocmai pentru că pregătești o reformă profundă, care cu siguranță are un impact și asupra profesorilor, fără de care sistemul de învățământ nu poate exista, asigură-te în calitate de guvernant al acestei țări că oferi și stimulul necesar punerii în aplicare a reformei. Oferă-le stabilitate, confort financiar, iar mai apoi cere-le implicare, cere-le performanță!

Nu pot să nu remarc una dintre solicitările profesorilor, creșterea anuală a investițiilor în învățământ, pentru îmbunătățirea bazei materiale și a infrastructurii. Consider că în această privință, chiar și în cazul Sibiului, autoritățile locale, Primăria și Consiliul Local, ar fi putut face mult mai mult. De ani de zile, din păcate, ceea ce ei numesc performanță este strict reabilitarea școlilor. Dați-mi voie să mă raportez la piramida lui Maslow, că tot am numele asociat cu egiptenii (priamidele), care stabilește o ierarhie a nevoilor! A te lăuda cu reabilitarea școlilor ca fiind o performanță, în zilele noastre, este precum a-ți stabili ca nevoie principală, nevoia fiziologică primară (apă, hrană, adăpost). În schimb, ai putea vorbi de performanțe, dacă ar exista, însă nu există la Sibiu, performanțe ce țin de nevoi superioare, precum cele sociale, de dezvoltare personală, ca efect al îmbunătățirii bazei materiale a școlilor, dotându-le cu videoproiectoare pentru fiecare clasă, cu table interactive, digitale, interconectate, astfel încât să poți asigura interacțiunea online a elevilor din diferite clase ale aceleași școli, să poți oferi experiențe inedite, să asiguri clase smart, să le dotezi cu mobilier adecvat, să finanțezi laboratoare de informatică, de științe, cabinete școlare. Ori, aceste lucruri țin tot de administrație, de această dată de cea locală.

Concluzia care ar trebui trasă, însă, este că toate cunoștințele cuprinse în manuale sau programele școlare reprezintă doar punctul de plecare în formarea personalității elevului. Acestea, însă, nu pot fi însușite singure, ci doar în urma prelucrării și transmiterii lor de către profesor, elevilor. Similar, și în cazul mijloacelor de învățământ, cu referire la baza materială mai sus menționată, oricât de performante și actualizate ar fi ele, cel care pune în valoare potențialul lor pedagogic este tot profesorul.

Transilvania Tattoo Expo le spune „La mulți ani!” tuturor copiilor

0

Transilvania Tattoo Expo 2023 le spune „La mulți ani!” tuturor copiilor. A fost o ediție în care am desenat împreună cu elevii de la Liceul de Arta, în care artiștii au tatuat chipuri de copii.

Mulți părinți au venit la convenție împreună cu copiii. Poate cel mai important, artiști tatuatori au promovat cauze umanitare, pentru a ajuta copiii la aceasta ediție a convenției. Organizatorul Transilvania Tattoo Expo, Ovidiu Popartan se numără printre cei care au alergat la maratonul din Sibiu pentru a ajuta copiii.

Perioada de înscriere pentru bacalaureat se prelungeşte până pe 9 iunie. La fel și încheierile mediilor

0
Elevi ai Colegiului Naţional 'Sf. Sava', în București, luni 11 aprilie 2022. Inquam Photos / George Călin

A fost publicat în Monitorul Oficial Ordinul ministrului educației nr. 4.339/2023 pentru completarea ordinului de ministru nr. 3.505/2022 privind structura anului școlar 2022 – 2023, cu modificările și completările ulterioare. Astfel, pentru clasele a XII-a zi, a XIII-a seral și frecvență redusă, situația școlară a elevilor se poate încheia până la data de 9 iunie 2023.

În ceea ce privește înscrierile la examenul național de Bacalaureat 2023, Ministerul Educației a transmis inspectoratelor școlare județene/al municipiului București, prin nota 28.142/2023, informații privind prelungirea perioadei de înscriere a candidaților la sesiunea iunie-iulie a examenului național de bacalaureat 2023 până la data de 9 iunie 2023

Precizăm că modificările la care facem referire nu afectează în niciun fel calendarul de desfășurare a probelor de evaluare a competențelor sau a probelor scrise din cadrul examenului de Bacalaureat 2023 sau calendarul de desfășurare a probelor scrise ale Evaluării Naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a

Coliziune violentă între două mașini la Avrig

0

Un accident de circulație s-a produs în urmă cu puțin timp, pe podul de lângă localitatea Avrig.


Conform primelor date primite în exclusivitate de ziarul Sibiu Independent, în accident ar fi implicate două mașini. Din fericire, nimeni nu a fost grav rănit.

Ilie VLAICU, Asociația Română a Apei: Interesul pentru INDUSTRIA APEI este enorm, a depăşit toate aşteptările

0

În perioada 23-25 mai, Sibiul a fost gazda Forumului Regional al Apei „Dunăre-Europa de Est”. Evenimentul a fost organizat de Apă Canal Sibiu SA în colaborare cu Asociația Română a Apei.


Manifestarea a reprezentat o oportunitate unică de a prezenta ultimele noutăţi din sectorul apei din România şi de a facilita colaborarea şi parteneriatele între profesioniştii din domeniu.

„Interesul pentru INDUSTRIA APEI este enorm, a depăşit toate aşteptările. Practic, Forumul este cea mai mare concentrare de forţe, profesional vorbind, care a existat vreodată în România pentru o industrie anume (o spun cunoscătorii). Sectorul apei este bine gestionat, funcţionând bine şi fără sincope în ciuda situaţiilor neprevăzute apărute în ultimii ani (pandemia, războiul din ţara vecină, scumpirile, schimbările din lanţurile de aprovizionare), şi sper ca şi cei care croiesc destinele economice ale ţării să realizeze acest lucru şi să-l aibă în vedere, deoarece el poate să constituie un motor de dezvoltare al ţării”. (Dr. ing. Ilie VLAICU – Preşedintele Asociaţiei Române a Apei).

Industria apei este esenţială pentru dezvoltarea actuală şi ulterioară a României, dar are nevoie de colaborarea tuturor partenerilor implicaţi în acest domeniu, acces la fonduri europene, esenţiale pentru continuarea investiţiilor, evitarea pericolului infringement-ului, dar şi observarea oportunităţilor care se pot ivi din orice situaţie şi pe care operatorii şi firmele din domeniul apei nu le pot rata.

EXPOAPA 2023 a reprezentat o manifestare cu un succes remarcabil, reunind peste 82 de firme expozante şi ocupând o suprafaţă expoziţională de 3500 de metri pătraţi. Pe parcursul celor trei zile ale evenimentului, peste 2000 de vizitatori pe zi au avut ocazia să descopere tehnologii de vârf şi să participe la expuneri tehnice şi ştiinţifice de interes major în domeniul apei.

Forumul Regional al Apei „Dunăre-Europa de Est” a beneficiat de participarea invitaţilor oficiali din cadrul Ministerului Investiţiilor şi Proiectelor Europene, administraţiei locale (primarul municipiului Sibiu, Preşedintele executiv al Asociaţiei Municipiilor din România şi primari de oraşe), asociaţiilor de profil din România şi Asociaţiei Internaţionale a Apei, alături de firme de top din domeniul apei şi de operatori regionali.

Forumul a fost salutat ca o reuşită de către Asociaţia Română a Apei, care doreşte să mulţumească participanţilor, vizitatorilor şi tuturor celor care au contribuit la realizarea acestui eveniment de amploare.

Despre Asociaţia Română a Apei (ARA):

ARA este principalul organism profesionist din România care se ocupă de domeniul apei, având ca obiectiv dezvoltarea sectorului apei, asociaţia promovează inovarea, schimbul de bune practici şi colaborarea între toţi actorii implicaţi. ARA este un partener activ al autorităţilor publice şi în relaţia cu organismele naţionale şi internaţionale relevante din domeniul apei.

Dr. ing. Ilie VLAICU
Director General – AQUATIM S.A.
Preşedintele Asociaţiei Române a Apei

Opt centre regionale de orientare în cariera de cercetător primesc finanţare prin ERA TALENT PLATFORM. ULBS este unul dintre ele

0
ULBS

Aproximativ 6.000.000 euro reprezintă fondurile alocate pe Investiţia I10, Componenta 9 din Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), înfiinţarea şi susţinerea financiară a unei reţele naţionale de opt centre regionale de orientare în carieră ca parte a ERA TALENT PLATFORM.

Prin înfiinţarea celor opt centre regionale este îndeplinit Jalonul nr. 286 din PNRR – O reţea de universităţi publice care găzduiesc şi operaţionalizează 8 centre de orientare în cariera de cercetător.

Propunerile de proiecte depuse de beneficiarii finali, câştigători ai competiţiei, au avut în vedere implementarea de activităţi de orientare în cariera de cercetător, activităţi de promovare a cercetării şi atragerea tinerilor în cariera de cercetător, activităţi în reţea şi activităţi de management de proiect.

Beneficiarii semnatari sunt: Universitatea din Craiova, Universitatea Ovidius din Constanţa, Universitatea Babeş – Bolyai, Universitatea din Bucuresti, Universitatea Valahia din Târgovişte, Universitatea de Vest din Timişoara, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu şi Universitatea „Ştefan cel Mare” din Suceava.

Dintre obiectivele Investiţiei I10. Menţionăm promovarea ştiinţei în rândul tinerilor şi atragerea acestora spre cercetare, promovarea rezultatelor cercetării în rândul publicului larg şi al comunităţilor locale, asistarea cercetătorilor autohtoni în cariera de cercetător şi prezentarea de noi traiectorii de carieră de cercetare în mediul academic, în industrie şi în afaceri şi crearea de condiţii favorabile integrării cercetătorilor din afara România în organizaţii CDI din România pentru stagii de scurtă sau lungă durată.

Lista completă a beneficiarilor şi sumele alocate este disponibil aici: https://mcid.gov.ro/wp-content/uploads/2023/05/Lista-Beneficiari.pdf

Deputatul AUR Sibiu, Sebastian Suciu: Ministrul Rafila sabotează medicina românească

0

Deputatul AUR, Sebastian-Ilie Suciu, a subliniat, în cadrul unei declaraţii politice, faptul că în România sunt zeci de mii de bolnavi de cancer care aşteaptă ca Ministerul Sănătăţii să prezinte, până la finele lunii iunie 2023, normele de aplicare pentru legea privind Planul Naţional de Combatere şi Control a Cancerului. Potrivit deputatului AUR, în loc să vină cu soluţii, ministrul Rafila este mai preocupat de răfuieli şi dispute politice.

„Zeci de mii de bolnavi de cancer din România aşteaptă din partea Ministerului Sănătăţii, până la finele lunii iunie 2023, normele de aplicare a Legii privind Planul Naţional de Combatere şi Control a Cancerului, însă Alexandru Rafila pare să aibă alte preocupări, şi anume dânsul este preocupat cu răfuieli şi dispute personale.

Domnule Rafila, în România se moare de cancer ca nicăieri altundeva în Europa, iar dumneavoastră vă arde de răfuieli personale? Domnule Rafila, chiar este nevoie ca ai dumneavoastră colegi să iasă-n stradă pentru a fi auziţi? Chiar nu aţi găsit un model mai demn de urmat decât cel al lui Klaus Iohannis?

Câţi români trebuie să mai moară ca să beneficieze, până la urmă, de acest Plan Naţional de Combatere şi Control al Cancerului cu care v-aţi lăudat peste tot pe unde aţi mers?”, a afirmat Sebastian-Ilie Suciu.

Deputatul AUR a precizat că este timpul ca ministrul Rafila să se apuce de treabă. „Vrem rezultate concretizate în norme de aplicare ale planului, indiferent de cine sunt semnate acestea. În joc sunt vieţile românilor, deci vă recomand să lăsaţi pentru o clipă ambiţiile personale şi să procedaţi măcar o dată în direcţia binelui ţării”.

Deputat AUR SIBIU
Sebastian-Ilie Suciu

Victor Cornea pierde la limită meciul de dublu la Roland Garros

0

Tenismenul sibian Victor Cornea, în echipă cu chinezul Zhizhen Zhang nu a reușit să treacă la dublu de unii dintre favoriții turneului, germanii Kevin Krawietz și Tim Puetz. Aceștia au învins cu 7-5, 6-4.


A fost un meci strâns, iar Victor Cornea a făcut o partidă bună. Insuficient, însă, pentru a învinge. Este prima participare a tenismenului sibian la Roland Garros. Acesta a avut un parcurs foarte bun la dublu,anul acesta, la diferite turnee challenger

1 iunie – locul de joacă nou de pe strada Lungă se deschide pentru bucuria celor mici

0

“De 1 iunie le facem cadou celor mici intrarea la Lacul Binder și la Zoo și încă o mică surpriză: am deschis locul de joacă nou de pe strada Lungă, cu multe echipamente, pe mai multe vârste. Lucrările de modernizare a zonei de blocuri din cartierul Terezian se apropie de finalizare, parte din acestea fiind crearea unei zone pentru timp liber. Împreună cu locul de joacă pentru copii am deschis și al patrulea loc de joacă pentru câini din Sibiu.” (Astrid Fodor, primarul municipiului Sibiu)

Locul de joacă pentru copii include echipamente pentru mai multe vârste:

✓ Un echipament modular cubic, compus din 3 cuburi suprapuse și două tobogane în spirală, iar la interior, sunt incluse elemente de cățărare

✓ Un joc numit planetariu, cu formă de cupolă pe care sunt figurate elementele celeste. Jocul are și funcții de escaladă, prin plase, scări și pereți de cățărare.

✓ Un complex cu 2 tobogane, platforme, scări, poduri suspendate și panouri interactive

✓ Un echipament care se numește jurnal de rulare, fiind un pod alcătuit din bușteni care se rotesc, îmbunătățind echilibrul și coordonarea. La acestea se adaugă alte echipamente care au același scop, al dezvoltării echilibrului și îndemânării

✓ Echipamente de cățărare numite sugestiv: cascada zânelor, capcana peștilor, o pădure de alpinism și o piramidă de cățărare

✓ Un carusel

✓ Diverse tipuri de leagăne, inclusiv unul cu țarc pentru copiii foarte mici

✓ 5 figurine pe arc pentru copii cu vârsta de peste 2 ani

✓ Groapă cu nisip pentru copiii mici.

Spațiul este completat de diverse tipuri de bănci, inclusiv mese cu bănci încorporate, o masă pentru tenis, o masă pentru șah și table, coșuri de gunoi triple pentru colectarea selectivă a deșeurilor, coșuri de gunoi pentru dejecțiile câinilor și 5 rastele pentru biciclete. În zona parcului a fost amplasată și o cișmea și o toaletă publică inteligentă. De asemenea, s-au amenajat zone verzi, cu iarbă și arbori.

Locul de joacă pentru câini este format din diverse echipamente pentru salt, cățărare, slalom destinate câinilor de orice tip de talie.

DGASPC Sibiu sărbătorește Ziua Copilului

0

1 iunie – Ziua Internaţională a Copilului este ziua în care revenim cui toţii la momentele plăcute ale copilăriei, este ziua în care încercăm încă o dată să conştientizăm, că interesul pentru copil trebuie să fie unul prioritar şi că, toţi copiii au nevoie de sprijinul şi atenţia noastră zi de zi.


De ziua lor, copiii aflați cu măsură de protecție în cadrul centrelor din structura Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Sibiu, participă la acţiuni care le oferă posibilitatea de a se exprima liber şi de a se afirma.

Manifestările organizate în parteneriat cu Biblioteca Județeană ASTRA Sibiu în data de 1 iunie între orele 10-13, au menirea de a le oferi micuţilor sentimentul de egalitate în drepturi şi de integrare în viaţa comunităţii din care fac parte, copiii bucurându-se de activități educativ-distractive: desene pe asfalt, vizionare expoziție de timbre,sesiuni de lectură, vizitare expoziție-concurs ”Copilărie, credință și speranță”, dar și de un concert muzică romani, oferit de copiii Asociației ELIJAH Hosman.

În perioada 1 iunie – 4 iunie, în intervalul orar 10-18, în cadrul Complexului Muzeal ASTRA Sibiu, copiii vor participa la atelierele demonstrative din cadrul programului Târgul de Jucării, cât și la spectacolele muzicale și cele de teatru.

Ziua Copilului este totodată un prilej de a sărbători copilăria, de a oferi bucurii copiilor, de a inspira familia şi comunitatea să-și îndrepte atenția spre nevoile semenilor, de a aprecia şi iubi copiii şi, de ce nu, de a-i pregăti pentru un viitor fericit si plin de succese. Toate acestea se întâmplă, în centrele rezidențiale aflate în structura DGASPC Sibiu, datorită personalului care, în fiecare zi încearcă să creeze atmosfera unei familii pentru ca acești copii să se simtă iubiți, ocrotiți și fericiți, astfel:

în data de 31 mai 2023 începând cu orele 14, copiii rezidenți în cadrul CS Speranța – CTF-uri, alături de familii și copiii din comunitate, vor avea parte de o petrecere în curtea complexului (carnaval, activități distractive prin dans și muzică), care se va încheia cu surprize dulci

1 iunie 2023 – începând cu orele 14, în incinta centrelor CPCD Turnu Roșu și CP Gulliver, copiii și tinerii vor avea parte de petreceri în aer liber, cu grătar și surprize dulci, cât și de ateliere de creație și jocuri sportive alături de voluntarii Crucii Roșii.

2 iunie 2023 – beneficiarii Centrului de Plasament pentru Copilul cu Dizabilități (CPCD) Turnu Roșu vor vizita cascada de pe Olt

Vom continua să sărbătorim copilăria și-n data de 2 iunie, când alături de ghidul Radu Zaharia – program Anii Drumeției,beneficiarii Centrului de Plasament (CP) Gulliver vor merge în natură, bucurându-se de o drumeție în zona Rășinariului și pe colinele acestuia.

2 iunie reprezintă și Ziua Națională a Adopției, zi în care celebrăm toți copiii adoptați, dar și părinții lor adoptivi, aceștia fiind cei care le-au oferit șansa unui nou început, într-o nouă familie, unde sunt înconjurați cu dragoste și căldură.

Veniți alături de noi, în data de 2 iunie în intervalul orar 10.00 – 20.00, în foaierul Bibliotecii Județene ASTRA Sibiu corp B, într-o ”Călătorie în lumea Adopției!”, o călătorie fascinantă și distractivă, cu stații de explorat atât pentru cei mici, cât și pentru cei mari.

Începând cu ora 18, vom asculta povești ale unor familii, care au experimentat adopția.

Evenimentele prilejuite de Ziua Copilului, se vor încheia în data de 6 iunie la sediul Complexului de Servicii ”Prichindelul”, cu spectacolul de teatru de păpuși susținut de actorii Teatrului GONG Sibiu.

Astăzi, dar și în fiecare zi, dragi copii, bucurați-vă de farmecul vârstei voastre și păstrați în voi inocența, visele mărețe și credința în miracole!

Dorin Cioabă, regele internațional al romilor, are un mesaj important pentru Regele Charles

0

Vizita Regelui Charles al III-lea în România este văzută ca un bun prilej de către regele internațional al romilor, Dorin Cioabă, de a transmite un mesaj despre comunitate. „Marea Britanie a fost mereu un punct de sprijin pentru emanciparea și recunoașterea culturii romani. De la primul Congres internațional desfășurat acolo, în 1971, am găsit mereu deschidere de la autoritățile britanice” a declarat Dorin Cioabă.


În contextul scăderii interesului pentru integrarea romilor din partea Uniunii Europene, Dorin Cioabă crede că Regele Charles al III lea poate reprezenta un promotor al cauzei romilor în întreaga lume. „Ne dorim să consolidăm comunitatea de romi din toată lumea. Să ne păstrăm cultura și tradițiile, dar să fim și tratați egal, ca orice alt cetățean” a spus Cioabă pentru SIBIU INDEPENDENT.

Daruri pentru Regele Charles

Dorin Cioabă dorește să ducă la Viscri, Regelui Charles, câteva cadouri reprezentative pentru cultura romani. „ Am pregătit două păpuși, băiat și fată, în costume tradiționale romani. Dar și un cazan de țuică tradițional și un set de ceai lucrat manual de romi”. Cioabă spune că în ultimii ani tot mai mulți jurnaliști și activiști din Occident îl caută pentru a înțelege cultura și tradițiile romani. Adesea, spune el, presa din România vede doar partea de can-can a comunității, nu și problemele serioase, cu care se confruntă comunitatea de romi, zi de zi.

Dorin Cioabă susține că romii sunt foarte legați în ultimii ani de Marea Britanie. „Foarte mulți romi folosesc acum monezi de aur cu regina Angliei. Mulți au renunțat la cele cu Franz Josef, care reprezentau moneda noastră de schimb.”

FOTO: Incendiu puternic pe autostrada A1, lângă Sebeș

0

Un incendiu violent a izbucnit la o autoutilitară ce se deplasa pe autostrada A1, pe sensul Deva- Sibiu.


La ajungerea forțelor de intervenție la locul producerii incendiului, acesta se manifesta cu ardere generalizată la întreaga autoutilitară, fiind încărcată cu mase plastice.

FOTO: Accident între o mașină și un ATV, în cartierul Broscărie din Sibiu

0

O coliziune între o mașină și un ATV s-a produs în urmă cu aproximativ jumătate de oră, pe strada Ștefan cel Mare, din municipiul Sibiu, lângă magazinul Simpla din cartierul Broscărie.


Din primele cercetări efectuate a rezultat că, în timp ce conducea un autoturism dinspre strada Semaforului spre Agnita, un sibian, în vârstă de 36 de ani, a virat la stânga fără să acorde prioritate și a intrat în coliziune cu un ATV condus din sens opus de către un bărbat, în vârstă de 31 de ani, tot din municipiul Sibiu.

Conducătorul ATV-ului a suferit un traumatism de mână și un traumatism de șold.

„SAJ SIBIU ,a trimis de urgenta un cu medic în Sibiu pe str St.cel Mare la un accident rutier produs între un autoturism și un ATV.
In urma accidentului un bărbat, conducătorul ATV-ului de 31 de ani ,a suferit un traumatism de mana ,traumatism de sold și mai multe excoriatii.Barbatul a fost transportat la UPU Sibiu în stare stabilă.”
a declarat Vasile Scridon, purtătorul de cuvânt al SAJ SIBIU

O vară plină de aventură și distracție la Păltiniș Arena

0

Complexul de vară se pregătește să deschidă porțile noului sezon într-un mod spectaculos și sub o nouă denumire, Păltiniș Arena! 

„După 13 sezoane în care complexul nostru a purtat numele de Arena Platoș Păltiniș a venit momentul să ne identificăm și mai bine cu frumoasa noastră stațiune, pentru a aduce un plus de imagine zonei în special pentru cei care vin aici din alte județe și sunt familiarizați cu numele stațiunii”, spune Dan Gherman, administratorul Păltiniș Arena.


Distracția începe la Arena chiar de Ziua Copilului, pe 1 iunie. Iar bucuria va continua pe tot parcursul weekend-ului de sărbătoare, până în 5 iunie, cu toate activitățile parcului deschise și un program extins. Indiferent de vârstă, vei găsi aici o mulțime de opțiuni de divertisment și evenimente captivante.



În perioada 1-5 iunie, parcul va funcționa între orele 10:30 și 18:00, oferindu-ți timp suficient pentru a te bucura de toate activitățile disponibile. Un avantaj deosebit este că telescaunul și apreski-ul vor fi deschise pe tot parcursul zilei, oferindu-ți o priveliște spectaculoasă asupra peisajului montan și oportunitatea de a te relaxa în timp ce te bucuri de facilitățile parcului.

Cei mici se vor putea întrece pe biciclete chiar din primul weekend de funcționare. Între 3 și 4 iunie, Păltiniș Arena va găzdui un nou eveniment, destinat celor mici.Velo Arena Copiilor invită toți tinerii cicliști între 9 și 14 ani la acest concurs de mountain bike downhill. Desfășurat pe binecunoscutele trasee de FlowTrail, acest eveniment special este dedicat exclusiv copiilor născuți între anii 2009 și 2014. Traseul de concurs este Traseul Galben, Flow Trail, din cadrul Complexului de Schi și Agrement Păltiniș Arena. Acesta are o lungime de 750 m, diferență de nivel de 100m și este format dintr-o succesiune de contrapante, valuri și table-top-uri specifice disciplinei, având un nivel de dificultate ușor-mediu. Competiția se desfășoară conform regulamentului Federației Române de Ciclism de mountain bike downhill individual. În funcție de numărul de participanți și de condițiile meteo se va stabili dacă evenimentul se va desfășura într-o manșă sau două manșe de concurs. Înscrierile se fac în avans, utilizând acest formular: https://shorturl.at/tL578.

Pasiunea pentru mașinile vechi și iubirea pentru natură se întâlnesc în cadrul unui alt eveniment special pregătit pentru weekendul de deschidere al complexului de agrement Păltiniș Arena. Pe parcursul a patru zile, la Bus Stock & Shine vei avea ocazia de a admira o varietate de vehicule, de la mașini clasice și colecții de automobilism până la diverse modele de campere colorate și excentrice. În plus, poți participa la concerte și alte activități speciale organizate în cadrul evenimentului. BusStock&Shine promite o atmosferă vibrantă și distracție garantată pentru toți pasionații de mașini și aventură.



Pe lângă evenimentele speciale, Păltiniș Arena oferă o gamă variată de activități pe tot parcursul verii. De la parcul de aventură suspendat, traseul spectaculos al saniei de vară și săriturile spectaculoase pe bag-jumppână la trambuline și trasee de drumeție și aventură pentru copii, ai la dispoziție tot ceea ce îți poți dori pentru o vară plină de distracție. Mai multe informații despre activitățile disponibile se găsesc pe site-ul oficial al complexului și pe pagina de Facebook.

Lansarea apelului competitiv de proiecte „Dezvoltarea infrastructurii sociale pentru persoanele cu dizabilități”, runda a 2-a

0
Sibiu Prefectura

În perioada următoare, Ministerul Muncii și Solidarității Sociale împreună cu Autoritatea Națională pentru Protecția Persoanelor cu Dizabilități, intenționează să lanseze apelul competitiv de proiecte “Dezvoltarea infrastructurii sociale pentru persoanele cu dizabilități” – runda a 2-a, din cadrul Componentei 13 – Reforme sociale din Planul Național de Redresare și Reziliență al României (PNRR).

Programul de finanțare nerambursabilă se adresează Direcțiilor Generale de asistență socială și protecția copilului județene sau unităților administrative-teritoriale (UAT), prin serviciile publice de asistență socială (SPAS)/direcțiile de asistență socială (DAS) sau în parteneriat, public-public (între două sau mai multe UAT-uri, între UAT și Consiliul Județean) sau public – privat.

Investiția propusă prin această finanțare are ca obiectiv creșterea numărului de servicii sociale în comunitate și vizează construirea, dotarea și asigurarea funcționării unui număr de 46 de servicii comunitare din următoarele 2 categorii:

– Centru de zi/ centru de servicii de recuperare neuromotorie de tip ambulatoriu/centru de servicii de asistență și suport (la standardele nZEB), cu o valoare totală eligibilă de 3.342.334,39 lei fără TVA;

– Centru de zi/ centru de servicii de recuperare neuromotorie de tip ambulatoriu/centru de servicii de asistență și suport (la standardele nZEB+) cu o valoare totală eligibilă de 4.108.798,25 lei fără TVA.

Programul vine în sprijinul unităților administrativ teritoriale în îndeplinirea responsabilităților care le revin, în ceea ce privește:

– asigurarea politicilor sociale la nivelul comunității de prevenire a instituționalizării persoanelor cu dizabilități și totodată, de dezinstituționalizare a acestora;

– acordarea serviciilor sociale conform nevoilor identificate, în vederea integrării în comunitate a persoanelor cu dizabilități și facilitării sprijinirii acestora pentru o viață independentă.

Data estimativă pentru lansarea apelului de proiecte este 19 iunie 2023, prin platforma electronică proiecte.pnrr.gov.ro .

Mai multe informații referitoare la deschiderea apelului competitiv de proiecte și calendarul procedurii se pot găsi pe pagina de internet a Ministerului Muncii și Solidarității Sociale, www.mmuncii.ro, secțiunea de Proiecte/Proiecte PNRR, aceasta urmând a fi actualizată în cel mai scurt timp.

Concurs pentru elevii din județul Sibiu. Premiu: O excursie într-un parc național din Germania

0

Fundația Conservation Carpathia și Parcul Național Pădurile Bavariei invită elevii din jurul Munților Făgăraș să „Adopte un colț de natură” simbolic și să se înscrie în cursa pentru o excursie de 7 zile, în Parcul Național Pădurile Bavareze, primul și cel mai mare parc național din Germania. Excursia va avea loc în perioada 23 – 29 iulie, iar termenul limită până la care tinerii pot aplica este 10 iunie.

Concursul ,,Adoptă un colț de natură” este o inițiativă a Fundației Conservation Carpathia, cu scopul a crește interesul și implicarea direct a tinerilor în conservarea naturii. Tot ce trebuie să facă aceștia este să aleagă un loc din natură, fie el un deal, un râu o pajiște, sau o mlaștină din zona în care locuiesc și să ne povestească de ce este special și ce ar vrea să facă pentru a-l îngriji, dar și pentru a-l face cunoscut celor din jur.

La concurs se pot înscrie elevi din Porumbacu de Jos, Avrig, Cârțișoara, Arpașu de Jos, Turnu Roșu, Racoviță, Cârța, Tălmaciu (jud. Sibiu) Nucșoara, Arefu, Rucăr, Lerești, Dragoslavele, Stoenești, Dâmbovicioara, Valea Mare Pravăț, Albeștii de Muscel (jud. Argeș), Hârseni, Recea, Șinca Nouă, Șinca Veche, Lisa, Ucea, Sâmbăta de Sus, Viștea, Drăguș (jud. Brașov), Moroeni, Runcu (jud. Dâmbovița).

Elevii pot aplica până la data de 10 iunie, selecția se va desfășura în perioada 10-15 iunie, iar câștigătorii vor fi anunțați pe site-ul carpathia.org și vor fi contactați telefonic. Mai multe detalii despre concurs se regăsesc în formularul de înscriere care poate fi descărcat de aici.
Aplicațiile se trimit către Ioana Duică, specialist educație Fundația Conservation Carpathia, la adresa: i.duica@carpathia.org

Un număr de 15 elevi vor fi premiați cu o excursie de 7 zile în Germania, în Parcul Național Pădurile Bavareze, unde vor fi însoțiti de o echipă din cadrul fundației. Criteriile de aplicare și selecție sunt accesibile printr-un click pe site-ul Fundației Conservation Carpathia.

Despre Fundația Conservation Carpathia

Fundația Conservation Carpathia este cel mai mare proiect de conservare a naturii din Europa, care contribuie la refacerea ecosistemelor naturale din Munții Carpați, în beneficiul biodiversității și a comunităților locale. Din 2009, fundația a salvat de la exploatare peste 27.000 de hectare de păduri și pășuni alpine în sud‑estul Carpaților Meridionali, achiziționându-le cu scop de conservare, a plantat peste 3.7 milioane de puieți pe 1.819 ha afectate de tăieri, a creat o zonă de 78.000 ha pe care nu se desfășoară vânătoare sportivă și de trofee. Fundația contribuie la bunăstarea comunităților din vecinătatea pădurilor protejate prin proiecte sociale, de educație și de dezvoltare de afaceri verzi, iar viziunea pe termen lung este crearea Parcului Național Munții Făgăraș.

Spectacolul „Cameristele”, cadou pe Scena Digitală la aniversarea de 235 de ani a Teatrului Național „Radu Stanca” Sibiu

0

Publicul de pretutindeni va putea viziona gratuit în 1 iunie, pe Scena Digitală, spectacolul „Cameristele” de Jean Genet, în regia lui Hunor Horvath, cu prilejul aniversării a 235 de ani de la înființarea Teatrului Național „Radu Stanca” Sibiu (TNRS).

În 11 iunie 1787, Martin Hochmeister, personalitate care are o stea pe Aleea Celebrităților din Sibiu, a primit terenul necesar construirii primei clădiri de teatru de pe actualul teritoriu al României. În 1 iunie 1788 a avut loc inaugurarea teatrului din Sibiu, din Turnul Gros, cu prologul festiv „Thaliens Opferweihe”, susținut de directorul de teatru Christof L. Seipp, și cu piesa „Familia comică”, de Johann Karl Wetzel.

Cu prilejul aniversării TNRS, spectacolul „Cameristele” poate fi vizionat online, în 1 iunie 2023, între orele 8:00 și 23:00, ora României, pe www.scena-digitala.ro.

„1 Iunie – Ziua Copilului, a Copilăriei și Ziua Teatrului Național „Radu Stanca” Sibiu! Acum 235 de ani, Martin Hochmeister făcea primul teatru din România și din această parte a Europei, inaugurând ceea ce înseamnă locul viselor, locul de unde pleacă bucuria comunicării și a emoției. La mulți ani, dragul nostru public! Pentru dumneavoastră a fost creat teatrul și pentru toți artiștii care stau pe scenă, cu picioarele pe lemnul ei, iar cu palmele mângâind cerul. La mulți ani tuturor visătorilor, tuturor celor care sprijină tot ceea ce înseamnă această plăsmuire a frumosului, care se îmbracă în haina de vrajă a aplauzelor trecătoare. Vă mulțumim că ne primiți cu tot ce vă dăruim și sperăm din toată inima că Miracolul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, din iunie, să fie o bucurie pentru voi toți din Sibiu, din România și din lume. La mulți ani, nouă tuturor!”, a declarat Constantin Chiriac, Președintele Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu și Directorul General al Teatrului Național „Radu Stanca” Sibiu.

Premierele lunii iunie pe Scena Digitală

În luna iunie, Scena Digitală, platforma online de teatru, film, muzică și dans a Teatrului Național „Radu Stanca” Sibiu le oferă iubitorilor de teatru posibilitatea de a urmări online în premieră două spectacole: „Ora în care nu știam nimic unii de alții” de Peter Handke, un spectacol de Leta Popescu & Bogdan Spătaru, și „Am angajat un ucigaș profesionist” de Aki Kaurismäki, regia Radu-Alexandru Nica.

Amestec de teatru și cinematografie, producția „Am angajat un ucigaș profesionist” se bazează pe filmul cu același nume al regizorului finlandez Aki Kaurismäki. Filmul se întoarce inițial la un roman al lui Jules Verne, „Aventurile unui chinez în China” din 1879, și a cunoscut o serie de variante (inclusiv o adaptare a filmului cu Heinz Rühmann în 1931), înainte de a-și câștiga faima cu filmul lui Aki Kaurismäki în 1990.

În spectacolul non-verbal „Ora în care nu știam nimic unii de alții”, suntem într-o piață publică undeva în România. Poate în Sibiu, poate într-un alt oraș, sau poate în toate orașele din țara în același timp. Suntem în 2023. Stăm pe o bancă și privim atent: ce vedem? Urmărind scenariul scris de Peter Handke, creatorii spectacolului aduc împreună o mașinuță teleghidată, politicieni și pensionari, figuri biblice și figuri politice, tineri dezinvolți și lucrători de la salubritate, afaceriști, circari. De la un minut la altul se compune în fața spectatorului un tablou de o densitate copleșitoare. 200 de personaje ne relevă noi forme de a vedea cotidianul. În final, ora în care n-am știut unii de alții, devine ora în care ne-am cunoscut mai bine.  

Bilete și abonamente pe Scena Digitală

Pe Scena Digitală, abonamentul lunar, cel trimestrial, precum și cel anual includ toate cele peste 60 de spectacole disponibile, la care se adaugă lunar două producții în premieră. Iubitorii de teatru, film, dans și muzică pot alege abonamentul pentru 12 luni la preț de 6 luni, respectiv 299 lei,  și abonamentul pentru 3 luni la preț de 2 luni, respectiv 89 lei. Abonamentul lunar costă 49 lei/lună. Spectatorii pot opta și pentru biletul individual, care permite vizionarea unui anumit spectacol la prețul de 30 lei. În perioada de valabilitate a abonamentului, spectacolele pot fi vizionate oricând, oriunde și de oricâte ori.  Biletul individual este disponibil patru ore de la activare și alegerea intervalului de timp pentru vizionare.

Platforma de video-on-demand Scena Digitală, distinsă cu premiul special UNITER, poate fi accesată pe site-ul www.scena-digitala.ro.

Toate spectacolele Scenei Digitale oferă și subtitrare în limba engleză.

Liberalii au obținut gratuitate pentru copiii cu dizabilități care fac recuperare la Baia Populară

0

În cadrul Hotărârii de Consiliu Local privind aprobarea noilor tarife practicate de către Serviciul Public Baia Populară, grupul consilierilor PNL a introdus un amendament ce permite copiilor cu vârste cuprinse între 2 și 18 ani, care suferă de diferite dizabilități, să beneficieze de gratuitate la bazin și saună.

Propunerea noastră a primit aviz favorabil și a fost votată în cadrul ultimei ședințe a Consiliului Local Sibiu, astfel încât copiii vor putea folosi facilitățile Băii Populare în scopul recuperării medicale sau îmbunătățirii stării de sănătate. Propunerea aparține colegei noastre, doamna consilier Corina Dăncilă, căreia îi mulțumesc pentru implicare”, a declarat Adrian Bibu, președintele PNL Sibiu.

Festivalul Internaţional „HERMANNSTADTFEST” revine la Sibiu

0

Festivalul Internaţional „Hermannstadtfest”, ediţia a XI-a, are loc în perioada 8-11 iunie 2023, la Sibiu, în Habermann Markt.

La manifestarea culturală vor participa peste 100 de tineri din România, Ucraina, Republica Moldova, Bulgaria şi Italia.

Festivalul va avea trei secţiuni, respectiv: Muzică Populară – Tradiţională (dedicată regretatului artist Daniel Rosalim), Muzică de Divertisment şi Creaţie. Vor fi şi câteva secţiuni speciale, printre care se numără: secţiunea „Portret de compozitor – Dan Dimitriu” (unde concurenţii vor interpreta piese compuse de maestrul Dan Dimitriu), secţiunea „Remember – Marcel Iorga” (unde concurenţii vor interpreta piese compuse de maestrul Marcel Iorga).

Evenimentul este organizat de Asociaţia „Domy Music Star” – Sibiu, Palatul Copiilor Sibiu, Asociaţia Filantropică „Olivia”, Arhiepiscopia Ortodoxă Română – Sibiu, Radio „Trinitas” – Sibiu, Cercul Militar Sibiu, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Sibiu, Radio România Regional, Casa de Cultură a Studenţilor Sibiu şi Studio Canto „Rodica Popa Comăniciu”.

Spectatorii se vor bucura de recitaluri extraordinare, printre invitaţii speciali din acest an numărându-se Luiza Zan, Dan Dimitriu, Anca Mărginean, Cenaclul „Lumină Lină” – cu participarea părintelui Doru Gheaja, Şcoala de Dans „Ioan Macrea” şi Ansamblul „Cibinul” al Palatului Copiilor Sibiu. De asemenea, echipa canină a Centrului Chinologic Sibiu va oferi reprezentări spectaculoase publicului.

În data de 8 iunie, participanţii vor avea ocazia de a participa gratuit la un Masterclass, unde mentori vor fi: actriţa Ofelia Popii, muzicianul Adrian Ordean, jurnalistul Bogdan Dragomir, redactorul radio Bianca Bucă, profesorul Daniel Vecsei şi artistul Codruţ Croitoru. De asemenea, în aceeaşi zi, va avea loc un spectacol la Şura Mare.

Festivalul este susţinut şi promovat de Radio România Regional.

Acţiunea culturală este cofinanţată de Primăria Sibiu şi de Consiliul Judeţean Sibiu.

Când ai nevoie de o albire dentară?

0

Cu siguranță ți-ai dorit întotdeauna un zâmbet alb și frumos, dar dinții se îngălbenesc în timp din cauza consumului de alimentele pigmentate sau a igienei deficitare. Oamenii au diferite culori ale pielii și părului, iar dinții nu fac excepție, au și ei culori diferite. Unii dinți sunt mai galbeni decât alții, în timp ce alții pur și simplu se pigmentează odată cu vârsta. Din nefericire există mulți factori care afectează culoarea naturală a dinților.


Care sunt cauzele care determină modificarea culorii dinților?

Petele superficiale și decolorarea internă pot fi cauzate de:

  • Procesul natural de îmbătrânire;
  • Consumul de tutun (fumat, vapat sau mestecat), cafea, ceai, cola sau vin roșu și alimente care pătează dinții, cum ar fi cireșele, sfecla roșie, afinele;
  • Acumularea plăcii bacteriene și a tartrului;
  • Tratamentele efectuate în copilărie cu antibiotice cu tetraciclină;
  • Traumatisme la nivelul dinților care pot cauza o culoare maro, gri sau neagră.

Când să apelezi la o procedură de albire dentară?

Există multe motive pentru a apela la proceduri de albire dentara, printre care:

  • Un zâmbet frumos sporește stima și încrederea în sine;
  • Îți oferă un aspect mai tineresc;
  • Ai un eveniment special care se apropie, cum ar fi o nuntă, un interviu de angajare sau o reuniune;
  • Pentru a face o impresie bună celor din jur;
  • Pentru a te simți bine cu tine și a avea imagine impecabilă.

Albirea dinților este o procedură estetică facil de realizat în cabinetele stomatologice, totuși pentru a păstra rezultatele cât mai mult este foarte important să ai grijă de aceștia. Din acest motiv, poți merge la clinică pentru o proceduri de profilaxie.

De ce ai nevoie de profilaxie dentară?

Este nevoie de profilaxie periodică pentru a preveni afecțiunile dentare și pentru a menține o sănătate orală optimă. Iată câteva motive care să te convingă că sunt necesare vizitele regulate în cabinetele dentiștilor.

  • Eliminarea plăcii bacteriene

Cu timpul, bacteriile și resturile alimentare se acumulează pe suprafața dinților și formează placa bacteriană. Dacă nu este îndepărtată, aceasta poate duce la inflamația gingivală, carii dentare și alte probleme dentare;

  • Prevenirea bolilor parodontale

Bolile parodontale, cum ar fi gingivita și parodontita, sunt cauzate de bacteriile care se acumulează în jurul gingiilor. O curățare profesională poate ajuta la eliminarea acestor bacterii și la prevenirea bolilor parodontale;

  • Detectarea problemelor dentare timpurii

O vizită regulată la dentist poate ajuta la identificarea problemelor dentare în stadiile incipiente. Măsura de detectare rapidă este precedată de tratamente imediate ce vor preveni apariția unor complicații ulterioare. De obicei astfel de intervenții sunt mai confortabile și mai puțin costisitoare;

  • Îmbunătățirea aspectului dentar

Procedurile de profilaxie dentară pot ajuta la îndepărtarea petelor și a decolorărilor de pe dinți, permițându-ți să ai un zâmbet frumos și sănătos.

Procedurile de profilaxie dentară pot ajuta la prevenirea afecțiunilor dentare, cum ar fi cariile și inflamația gingivală, prin eliminarea plăcii bacteriene și a tartrului, și pot îmbunătăți aspectul dinților prin îndepărtarea petelor și a decolorărilor.

Dinții albi pe care îi vei avea în urma unei intervenții estetice de albire dentară își vor păstra aspectul impecabil mai mult timp dacă sunt realizate profilaxii periodice.

Mediaș: Restricții parcare în perioada 2 – 4 iunie 2023

0

Primăria Municipiului Mediaș, prin Direcția pentru Cultură, va organiza în perioada 2 – 4 iunie 2023 evenimentul cultural „Zilele Mediașului“, dedicat aniversării a 756 de ani de atestare documentară a orașului nostru. Programul pregătit pentru această sărbătoare cuprinde o varietate de manifestări culturale și artistice, atât în Sala Mare de Ședințe a municipalității, cât și pe scena amplasată în Piața Corneliu Coposu.


Manifestarea include și amenajarea unui parc de distracții pe platoul din fața fostului Cinematograf ,,Mediensis”, în întreaga perioadă amintită. În acest sens, Comisia de Avizare a Adunărilor Publice a decis restricționarea parcării din fața cinematografului, în intervalul 2 iunie 2023 ora 00:00 – 5 iunie 2023 ora 10:00. Astfel, vor fi amplasate garduri metalice pentru restricționarea circulației la intrarea dinspre str. Lucian Blaga, precum și la cele 2 intrări dinspre str. I. C. Brătianu. Pentru siguranța participanților la eveniment, vor fi asigurate căi de acces pentru autospecialele ISU și căi de evacuare de cel puțin 3 metri.

Sursa foto: Arhiva NovaTvMedias

Consiliul Județean Sibiu a finalizat lucrările de reabilitare și eficientizare termică a Secției de Ortopedie din cadrul Spitalului Județean

0

La o zi după finalizarea lucrărilor de reabilitare a pavilionului Secției Clinice Dermato-Venerologie, o nouă locație este redată circuitului medical județean: Secția de Ortopedie-Traumatologie.


Printr-o investiție totală de 2,96 milioane lei, din care 2,44 milioane lei fonduri europene nerambursabile alocate prin POR 2014 – 2020 și contribuție proprie a Consiliului Județean Sibiu, cât și 528 mii lei sponsorizare din partea SNGN Romgaz SA, au fost amenajate 12 saloane ce însumează 55 de paturi și o sală postoperatorie.

Lucrările au fost executate pe durata a 5 luni, de către firma sibiană „Balor Cons” SRL.

Acoperișul a fost înlocuit, eliminându-se astfel infiltrațiile ce pătrundeau prin tavanul secției, iar pereții au fost izolați termic și montate geamuri termopan din lemn stratificat, măsuri care vor contribui la creșterea eficienței energetice a clădirii.

În premieră, pacienții „Ortopediei” vor avea la dispoziție toalete alocate fiecărui salon, în acest sens fiind create 6 noi grupuri sanitare. De asemenea, au fost introduse instalații de climatizare, sistem de comunicare pacient – asistentă și sistem de monitorizare și alarmare la incendiu.

Pentru finisarea pereților și a pardoselii au fost utilizate materiale PVC tratate antimicrobian, antibacterian și antifungic.

În cazul acestei lucrări am avut în Romgaz un partener care, din nou, a înțeles să ne fie alături în efortul de a îmbunătăți condițiile oferite pacienților și medicilor din Spitalul Clinic Județean de Urgență Sibiu. În numele acestora, le mulțumesc!”, a declarat Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu.

Secția Ortopedie Traumatologie a Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu a fost reabilitată în cadrul unui proiect de eficientizare termică a întregului Bloc Chirurgical, în care funcționează specializările „Chirurgie I”, „Chirurgie II”, „Urologie”, precum două „Blocuri Operatorii”.

În perioada următoare, la Blocul Chirurgical se vor efectua lucrări de reabilitare la „Chirurgie I”, „Blocul Operator” de la etajul I și la subsolul tehnic, intervențiile fiind programate a se încheia în decembrie 2023.

Secția Ortopedie Traumatologie deține toate avizele necesare reluării activității, astfel încât, de astăzi, a început procedura relocării pacienților.